COEBERGH SCHENKT Mensen Muzen MOEDER CHRISTINE 1 VREEMDELING VU DE MIST is van ons heen gegaan Licht en schaduw in 1953 jm o ,1». RADIO TWEEDE BLAD DINSDAG 29 DECEMBER 1953 Vervalsing Dreigend conflict AT EEN ONDERLIJKE ERELD Parade van Kalenders TiTuT'^ S" Astralia L. A. CUNNINGHAM De TJET JAAR is dood, we gaan het begravenVoor jaren gaat niet op wat voor de mensen vaak geldt: Van de doden niets dan goeds. Iedere periode in de historie van wereld en mensen vertoont steeds een clair-obscur, een menge ling van licht en donker. En ook 1953 ontsnapt niet aan deze wet. Als we onze blikken eerst wen den naar het buitenlands gebeuren, dan zien we dit spel van zon en schaduw in al zijn grilligheid. Er kwam iets van ontspanning in de verhouding Oost-West na de dood van „de man van staal" in het ongenaakbare Kremlin. Door de kieren van het IJzeren Gordijn be gonnen lichtstraaltjes te spelen. Vriendelijke woorden en vriendelij ke gebaren hebben zelfs enige maanden lang de hoop gewekt, dat een algehele ommekeer gaande was. Over de heuvelen van Korea werd het kanongedonder tot zwij gen gebracht. Er is alleen nog maar het gekibbel van politici rondom een vóór-conferentie-tafel en het norse zwijgen van gevangenen, die aan de operatie „hersenwassing" worden onderworpen. De lichtpartijen werden later weer beschaduwd door wrevelige nota's en harde beschuldigingen in de oude trant. De nieuwe heersers van het Kremlin zetten ook weer de zuiveringsmolen aan het draaien als van ouds en ze luisterden de vooravond van Kerstmis op met het Jn De Waarheid komt een onver bloemde aanval voor op Mgr. Alfrink naar aanleiding van diens rede op het K.A.B.-congres. De aartsbisschop-coadjutor sprak als geestelijk leider. Zijn betoog vóór de eigen organisaties en het samen werken met andere katholieke standsorganisaties was geheel in de geest van het grote Christelijke be ginsel der solidariteit. Maar het communistische dagblad maakt er van, „dat de kerkelijke autoriteiten de KAB niet zien als een middel om de verlangens der arbeiders te ver vullen, maar om de gelovige arbei ders rondom de kerk te houden dat betekent, in de huidige .omstan digheden, om hen niet te doen re belleren tegen de machten van het grootkapitaal.... Niet de zorg om de inkomsten der arbeiders, maar om die der kapitalisten sprak uit zijn rede". Zie, het is met zulke gemene ver valsingstrucs, dat men in de landen achter het IJzeren Gordijn kerkelij ke hoogwaardigheidsbekleders be kladt en dan voor de rechters sleept. En geloof maar, dat de he ren hier deze beledigingen ook zou den laten volgen door een misdadi ge rechtspraak, als ze er de kans toe kregen. Al de zoete praatjes, die ze bij tijd en wijle loslaten over „vrijheid van godsdienst" worden door zulke uitlatingen te niet ge daan. Uet meningsverschil tussen minis ter Suurhoff en de huisartsen dreigt zich toe te spitsen tot een openlijk conflict. Nu het resultaat van moeizame onderhandelingen tussen Ziekenfondsraad en huisart sen door een ministeriële penne- streek is ongedaan gemaakt, dreigt het gevaar, dat er eigenmachtig door een der partijen een nieuw stelsel wordt ingevoerd, hetwelk de Zie kenfondsen in nieuwe moeilijkhe den zal brengen. Het verschii tus sen hetgeen de minister nu wel wil toestaan en hetgeen overeengeko men was, is waarachtig niet zo groot. Is de grens tussen „algemeen belang en „strijd met het alge meen belang" dan zó op de mili- meter af nauwkeurig te bepalen? En kan van de meer-dan-tweeder- den-meerderheid van de Zieken fondsraad verwacht worden, dat ze geen oog heeft voor het algemeen belang? neerknallen van zeven „groten" door een executiepeleton. Al te duidelijk kwam ook de tac tiek naar voren om verdeeldheid te zaaien in het zich steeds hechter be wapenende Westen. Daarbij werd de spits gericht op een aarzelend en in gekrakeel zich verterend Frank rijk, dat bovendien onmatig werd belast met een uitzichtloze krijg in Indo-China. Men kon wijzen op de groeiende kracht van West-Duits- land, dat onder zijn grote kanselier Adenauer een nieuwe welvaart op bouwde en in verkiezingen een gro te politieke stabiliteit verkreeg. De grootste poging om de aloude Fran se tegenstelling, die zich in vele bloedige oorlogen ontlaadde, te li quideren door de vorming van een Europese verdedigingsgemeenschap, bleef daardoor stokken en hokken. En het nieuwe jaar gaan we ook weer in met de vraag, of er nog wel iets van zal komen. Dulles en Ei senhower hebben ten einde raad hun toevlucht genomen tot de shock-therapie. Onmogelijk valt nog te voorspellen, of deze kuur succes zal hebben. Ondanks deze zwakke stee is de groei van de Atlantische verdedi gingskracht onmiskenbaar. En in de wedloop van de atoombewapening behoudt Amerika nog -steeds een voorsprong, al zijn ergens in het wijde gebied van de Sovjet-Unie de elementen geschokt door de ont ploffing van een waterstofbom. O, het debet van het Oosten heeft het jaar 1953 ook ge schreven het Juni-oproer in Ber lijn, een elementaire uitbarsting van een getergd volk, dat zich één dag de vrijheid kon nemen aan de op gelegde heersers duidelijk te maken wat het van hen dacht. Door Rus sische tanks is er een einde aan gemaakt. De concessies, in de eer ste schrik beloofd, zijn allang weer achterhaald door een strakker ter reur en een harder lijden. Doch een feit blijft, dat de Russen volstrekt niet zeker meer zijn van hun aan voerlijnen, als ze de sprong naar het Westen zouden willen wagen. Dat zal hun behoedzaamheid wel hebben versterkt. Trouwens, wat weten we precies over datgene wat er onder het propaganda-oppervlak allemaal woelt en gist? Dat men in het door-en-door katholieke Polen zich toch meende te moeten ver grijpen aan de Kardinaal-Primaat, is er een bewijs voor, hoe men de inspirators van de zuivere verzets- geest vreest. Het nieuwe jaar begint nu met een conferentie van Vier in Berlijn, al zal de eerste maand al voor een groot deel verstreken zijn, als men de gespoorde benen onder de con ferentietafel steekt. Ook is er con tact gelegd ten aanzien van de wa pens voor massavernietiging. Op Eisenhowers instigatie zal men in geheime besprekingen deze lastige koe bij de horens gaan vatten. Hiermee heeft de Amerikaanse pre sident zich eigenlijk een pluim op de hoed gezet, welke Churchill zo graag had verdiend met zijn her haaldelijk pleidooi voor een open hartige gesprek van de allergroot ste vier. waarvan voorlopig wel niets zal komen. Het is niet het enige symptoom van meningsverschil tussen de twee grootmachten. Ze zijn nog steeds verdeeld over de vraag, of commu nistisch 'China in de kring van er kende naties moet worden opgeno men. Washington blijft er zich te gen verzetten, zolang van Peking uit de scharen worden gedirigeerd, die de oorlog in Indo-China gaan de houden, een oorlog, welke juist met de Kerstdagen weer in nieuwe hevigheid is opgevlamd. Voor het Britse Rijk spelen de overwegingen van handelsmogelijkheden echter zeer zwaar. En dit Rijk heeft het toch al moeilijk genoeg in verschil lende delen van de wereld. Met een onder Naguib zioh trotser verhef fend Egypte wordt diplomatiek ge streden over de bescherming van het Suezkanaal. De Soedan toonde zich in meerderheid afkerig van Britse beschermingslust. Met de Mau-Mau moet men zich meten in moorddadige gevechten. Op Malak- ka is de strijd in de jungle nog niet uitgestreden. Alleen in Perzië is het er hoopvoller gaan uitzien, nu de wenende fanaticus Mossadeq van zijn voetstuk werd gestoten. Al is het na het milde vonnis, dat over hem werd uitgesproken, helemaal nog niet zeker, dat zijn rol voor goed is uitgespeeld. Iran is nu een maal ook geraakt door de nationa listische stromingen, welke Azië snel naar de ontvoogding voeren, hier en daar al te snel, gelijk de zich steeds versomberende toestand in Indonesië aantoont. TTIERMEE zijn nog lang niet alle problemen aangeduid, welke 1953 aan zijn opvolger overdraagt. (Advertentie) Marokko en Triëst hebben o-a. fel in de aandacht gestaan. De woelin gen en verschuivingen welke de eerste helft der twintigste eeuw te zien gaven, zijn nog lang niet uit geziekt. De zwaartepunten van techniek en macht hebben zich van Europa naar andere continenten verplaatst. Doch dit oude wereld deel heeft nog altijd een onvergan kelijke erfenis te bieden in zijn geest, samengesteld uit de compo nenten van Hellenisme, Romeinse beschaving en bovenal het Chris tendom. Hoevelen daaraan ook on trouw zijn geworden, deze geest blijft ook in de ontrouwen nawer ken en als hij niet kan samen groeien met datgene wat er aan nieuwe verworvenheden wordt aangediend in deze eeuw van fan tastische ontwikkeling, dan wordt de mensheid niet rijker maar ar mer en zal ze tenslotte ondergaan in een barbarij van onnoemelijke verschrikking. Daarom is er voor Europa nog zulk een grote taak, een taak, die ook gedragen zal moeten worden door vormen van politieke en eco nomische eenheid. Alle teleurstel lingen, welke we op dit terrein hebben geboekt, mogen ons niet doen versagen in het nastreven van grootse concepties. En wij katho lieken hebben het geluk daarbij voortdurend voorgelicht te wor den door het woord van een grote en wijze Paus, die ons ook dit Ma- riajaar schonk, om bij al ons wer ken en zwoegen niet te vergeten onze toevlucht te nemen tot Haar, die zong van het neerstorten der machtigen en het ten-troon-ver- heffen der nederigen, tot het uit- vekoren mensenkind, dat de kop van de Satan verplette.... w TN de nacht van eerste op tweede Kerstdag is Mevrouw Chris tine van der Meer de Walcheren in de leeftijd van ruim zeven en zeventig jaar, in volmaakte overgave aan haar God, overleden. Schoon en frêle als 'n blanke bloem, in 't teer-bleke doodsgewaad, lag zij daar op de rustbank in de werkkamer van haar echtgenoot, Pieter van der Meer ee Walcheren, waar bei den zoveel teers en schoons wrochten, steeds met dit ene, groot se doel voor ogen: tot meerdere glorie Gods. Een werkstuk van Christine v. d. Meer de Walcheren: het geborduurd portret van haar man, gemaakt bij diens 70ste verjaardag. |V/ïoeder Christine!" Vooraleer men 99 zich de durf en het recht aan- rfiatigt, haar aldus toe te spreken, moest men de overtuiging in zich dra gen, dat van deze, verre boven de massa uitstekende, figuur iets moe derlijks naar haar omgeving uitging. Dit laatste nu heeft Christine van der Meer de Walcheren niet alleen in hoge mate gekenschetstzij is er in zeer wijde kring om geacht, be mind. ja schier vereerd geworden. Wie het voorrecht genoot, tegenover de echtgenote van de letterkundige, filosoof, dichter en apologeet, Pieter van der Meer, oog in oog te staan, voelde zich. vanaf dat moment, 'n an der, 'n rustiger, 'n beter mens. In de ware betekenis van het woord, is de overledene voor duizenden 'n Moeder geweest, zowel in materieel, als in geestelijk opzicht. Haar woning stond voor iedere geestelijk-verdwaalde, voor iedere levensmoede, voor iedere zoeker, dag en nacht open. En, zon der aanzien des perso«ns wisten haar woorden te troosten, te helen, rich ting te geven en te sterken. Daarom is het heengaan van Moeder Christine voor ontelbaren 'n zeer groot verlies. Ondanks de wetenschap, dat zij van uit de laatste beklemmende maanden harer subtiele gezondheid, thans is opgenomen in de sfeer der altijddu rende zaligheid. Op Sint-Stephanus- dag, van Wie het Evangelie zegt: „Hij zag de Hemel opengaan", is zij gestorven. Wij, die haar hebben lief gehad en bewonderd om haar wijze lessen, zowel als om haar grote ga ven als kunstenaresse van de teken- stift en de borduurnaald, wij kunnen en mogen niet anders van haar veron derstellen dan dat ook zij de Hemel geopend zag. waar haar beide kinde ren haar met geopende armen tege moet zijn getreden. En zo moet voor al ook haar echtgenoot haar hebben gezien, terwijl in zijn hart stillekens het „Magnificat" moet hebben weer klonken. Pieter van der Meer en zijn echtgenote, leken en waren in letter lijke. in geestelijke, materiële en ar tistieke betekenis een niet te scheiden twee-eenheid, die in Benedictijnse geest hun ganse leven gaven voor het welzijn van anderen. Beiden gans op gaand in hun nimmer verflauwende arbeid: de meerdere glorie van de Grootmeester der Kunstenaars. Met de borduurnaald, die steeds gericht bleef op motieven van religieuze aard, wist zij effecten te toveren, spon- taan-improviserend, die ieder, die het zag uitgroeien, met bewondering sloe gen. Maar, boven dit prachtige werk uit, leefde de zorg en toewijding voor haar echtgenoot, die zij verafgoodde. Zij was voor hem, in Evangelische trant, de bruid, die elke dag opnieuw, haar bruidegom in haar edelste vorm, trachtte tegemoet te treden. Haar laatste woorden, haar laatste gedach ten betroffen de zorg voor hèm, met wie haar leven is geweest, één, welis waar sterk bewogen. maar toch prachtige opgang, hand in hand, hart aan hart, naar God. 'n Schone bloem is genomen uit de veelheid van bloe men. waarmee ze haar echtgenoot en zichzelf steeds omringde. Die bloem is Moeder Christine-zelf en deze zal, naar wij vast vertrouwen, in haar ho gere .reinere sfeer, tot in eeuwigheid blijven bloeien. HENRI T SAS Het jaar bij voorbaat Vr/EINIG BEDRIJVEN en instellin gen zijn bij de nadering van het nieuwe jaar afgeweken van de ge waardeerde traditie, vrienden en re laties met een kalender te verrassen. Het resultaat van al die beleefde at tenties is een mengeling van kunstige speelse, kleurige en humoristische kalenders, die practisch zonder uit zondering een plaatsje aan de wand verdienen. Een prachtig staaltje van het gees tige genre vormt de kalender, die Shell liet verspreiden. De tekenaar zocht het dit keer in het praehistorisch tijdperk en combineerde de Batavieren met de techniek van onze eeuw. Ook Caltex zocht haar onderwerpen in het verste verleden. Zij liet illustra ties vervaardigen van voorwereldlijke dieren en taferelen uit de tijd van Noach en de zijnen. Esso Nederland greep de gelegen heid aan om de gevarieerde vormen van haar service onder de aandacht te brengen. Zij deed het op royale, en vooral charmante wijze. PRACHTIG WERK Wan de olie op de wijn. (Hetgeen al tijd beter is dan van de wijn in de olie). De Centrale vereniging van Nederlandse Wijnhandelaren te Am sterdam zorgde voor een artistiek ka- lendertje. waarin bekende illustrato ren als Doeve en Bantzinger verschil lende wijnstreken op papier brach ten. Het werd een rijke verscheiden heid in zachte kleuren en de aantrek kelijkheid wordt nog verhoogd door een eveneens opgenomen prijsvraag. Calvé-Delft laat het nieuwe jaar vergezellen door twee zorgvuldig ge kozen reproducties, namelijk Het Hoenderhof van Jan Steen en Het oor logsschip „Peter en Paul" van Storck. De binnenzijde is benut voor tips en voederschema's. Frico in Leeuwarden zocht de mo gelijkheden in eigen bedrijf. Een (pui ke) fotograaf legde beelden in en bui ten de fabrieksgebouwen vast en maakte zo een aantrekkelijke effect volle bedrijfsreportage. De Drie Hoefijzers-brouwerij in Bre da gaf opdracht de kwaliteit van het beste bier te laten uitdragen door Vo- lendammers. In fleurige prenten sla gen deze mensen erin te feesten, te werken en kermis te vieren en tege lijkertijd bier te drinken De „Coöperatie" stuurde een kalen- dertje van verfijnde allure. Grote meesters als A. van Ostade en Rembrandt werden opgenomen en de perfecte druk maakt er helemaal een juweeltje van. De Coöperatie verbond tevens een kleurwedstrijd aan deze uitgave. AGENDA'S J^watta in Breda presenteerde een practische agenda, waarin naast royale en overzichtelijke notitieruimte Advertentie) loslippigheden van LEONARD IA/E HEBBEN vorige week eens een horoscoop laten trekken, vrien- den. Dat is een nuttige bezigheid, vooral als ge weet, hoe groot de invloed van de sterren is op ons dagelijks bestaan. De horoscoop vertelt u, wanneer u het beste op reis kunt gaan, wanneer u de griep zult krijgen, waarom u een bepaalde week geen cent in uw zak kunt houden; kortom alles staat in uw horoscoop. In die van ons lazen we, dat het Maandag, zo tussen negen en tien uur, het meest uitgelezen moment was om onze positie in financieel op zicht ietwat te restau reren. En omdat zulks dringend nodig was, besloten we terstond om op de aangegeven tijd onék broodheer in zijn leeuwenhol te bestormen om hem de droeve feiten, die leidden tot de vergevorderde staat van behoeftigheid in onze familie, onder het oog te brengen. Gesteund door de ontmoeting van Schorpioen met Venus en nog een paar andere astrale dames, stapten we het privé-aantoor van de ge weldige binnen, klagelijk uitroepend: ..De buren kijken er mij op aan! Mijn salaris moet, voor wat de cijfers vóór de komma betreft, spoedig veranderd worden, wilt ge althans niet, dat het krantenle zend publiek binnenkort zal spreken over „de bottenrammelende re dacteur". De directeur keek ons lichtelijk verbijsterd aan en gromde vanuit zijn milt: „Hoe kom je erbij om dit zo plompverloren te vragen? Op Maandagmorgen! Om negen uur.' Wat mankeert je?" Wij lispelden: „Het stond in de horoscoop. Vanmorgen zou ik het moment beleven om een tere kwestie als deze af te doen. Het was zogezegd mijn dag!' Waarop de geweldige, nu het geluid ontworstelend aan de maagstreek uitriep: „En laat ik je dan vertellen, dat het vandaag mijn dag niét is!" En daar' sta je dan, met je ontmoeting tussen Schorpioen en Venus. Ze moesten daar toch wat op zien te vinden. Ruzie r\E VRIJWILLIGE brandweer van Westport in de Ver. Staten, is kwaad op de plaatselijke politie. De brandweerlieden zeggen, dat wan neer ze met een stemmig brandje bezig zijn, alle agenten met open mond staan te kijken en flink in de weg lopen. Soms roepen zij zelfs minder mooie dingen of lachen mis prijzend. Ze hebben om er vanaf te komen de spuit op de belangstellen den gezet. Het heeft niets geholpen, want sedertdien komt het hele poli- tie-corps in olie-pakken kijken. Ook het misprijzend lachen is toegeno men. Intiem PRESIDENT Eisenhower heeft een journalist met een brede glim lach toestemming gegeven hem Ike te noemen. Hij had dat steeds breed gezien, verklaarde de president. „Noem mij dan maar Jan", zei de journalist. Kippen TN HET goede dorp Ola in Spanje is de heer Ramon Arenas er in geslaagd een haan, zeven kippen en vier eenden te leren dansen. Er kwam heel wat geduld bij kijken, maar het resultaat is er ook naar. De dieren dansen bij voorkeur samba's. Het tempo schijnt hen te liggen. Van tango's daarentegen moet het hele gezelschap weer op de pot. Boemelaars DE 60-JARIGE invalide Ri chard Davies liep in Lon den een bekeuring op en zijn rijbewijs werd voor de tijd van 1 jaar ingetrokken. Hij had dronken in zijn invalide wagentje gezeten en zo met bedenkelijke snelheid door het drukke verkeer in Lon den gekoerst. Zijn 70-jarige vriend Jim Miller zat daarbij op zijn schouders. Zij zongen de Engelse versie van „En -tatteme toffe jongens zijn". Toneelstuk IJET MOET er dan maar van komen. Onze grote vriend Sjef is met het schrijven van een toneelstuk begonnen en wil dat in de krant hebben. Het wordt een spel van vijftien bedrijven, die elk drie dagen duren. Over de titel wordt nog gedacht. Sjef geeft echter „Geen Haarlemmerdijkjes, astemblieft" een goede kans. De hoofdpersonen zijn Nijvere Nico, beroepsdrinker. Kloeke Kees, Man van Formaat, Angstige Annie, zijn (knappe) vrouw en Duistere Dirk, een mannetje, dat met de hele zaak eigenlijk niets heeft te ma ken,, maar die Toon met alle ge weld. wil laten meespelen. Sjef heeft reeds drie bladzijden klaar. Varken D^ HEER Gouweleeuw te Delft miste sinds drie weken een var ken. Thans is het dier gevonden: bij het weghalen van balen stro kwam het tevoorschijn, nog in leven maar broodmager. Vermoedelijk heeft het varken zich door een nauwe opening onder het stro gewrongen en zag het geen kans meer er onder uit te komen. tevens plaats was voor smaakvol ver zorgde reclame. Ook de PT.T. bood een kantoor agenda aan. Het is een stevig en aan trekkelijk boekwerkje geworden, waarin foto's en kleurtekeningen van Theo Bitter een overzicht geven van het imposante bedrijf. J. A. van Oosterum. leder-import agentuur-commissie te Breda, liet een forse, duidelijke kalender uitgeven, evenals N.V. van Dijk's Houthandel uit Breda. De Boerenleenbank te Breda stuur de de fotograaf Martien Coppens op pad om facetten uit het boerenbedrijf op de gevoelige plaat vast te leggen. De N.V. Automobielmaatschappij Brabant te Breda, maakte een stijl volle kalender van het klassieke type. Handig en practisch met een stevige achtergrond. TOEPASSELIJK Qok de verzekeringsmaatschappijen zetten hun beste beentje voor. Amstleven baseerde zijn kalender op de vergankelijkheid van de tijd en zorgde dus wel voor een toepasselijke verfraaiing. Nillmij en Arnhem maakten ook iets in die richting door elk kalenderblad te plaatsen in de vraag van „wat zal de toekomst brengen". Beide kalen ders zijn voorzien van platen van Schrijnder. die diverse natuurreser vaten in beeld bracht. door 23. De moord, de manier waarop die man gev lucht was, het zoeken naar hem, ii,t wam haar nu alles zo onwezen- en onbelangrijk voor. Mensen uit h anbere wereld, die geen betekenis den voor haar. Beter ze zo spoedig mogelijk te vergeten. Het leven van roadway, de drukte, de verkwisting eeuwige dans aan de rand van de waaraan Leon had meegedaan as niet het leven der moerassen. >e twee hadden niets gemeen dan manselijke. Het geval te lezen zou zi'n als het lezen van een of an- i verhaal. De Leon, die er een rol ^Peelde, was niet de Leon, die ze gekend had. Achteloos opende zij derhalve de rol tijdschriften en bladerde ze door. Er stonden foto's in portretten van De enige buitenlandse gast in het gezelschap was de kalender van The International Wool Secretariat. In enorme, smetteloos gedrukte en prachtig getekende „techni-color". prenten zingt het de roem van de wol, zoals die in alle landen wordt ge bruikt. Alle Europese landen zijn in klederdracht vertegenwoordigd. „OFFICIËLE" KALENDERS e rij „officiële" kalenders wordt ge opend door die van het Corps Rijkspolitie, die stellig niet de minste is. In geestige tekeningen en geslaagde foto's wordt daarin een beeld gegeven van de werkzaamheden van het corps. Het Gemeente Electriciteitsbedrijf Breda verdeelde het komende jaar in vieren en op elk blad komt een re productie voor van een oude meester. André Peschel en andere schilders leg den impressies uit het belangwekken de bedrijf van de Nederlandse Spoor wegen vast. De K.L.M. overspande de hele aar de en voorzag haar kalender van ta ferelen van uitheemse landen. De Vlaamse Toeristenbond en Vlaamse Automobilistenbond ten slot te zorgden voor het traditionele „last but not least" Zij lieten typische boerderijen en gebouwen in hun mooie land door kun dige hand fotograferen. Tenslotte: sierlijke zakkalendertjes kregen we van de Nederlandse Spoor wegen en de Rotterdamsche Lloyd. Leon de Vysart, van het huis, een bekoorlijk houten chalet onder de bo men aan de oevers van een bergmeer; een foto van Micbaël Dumont, „de vluchteling" stond er onder „Bonjour, comtesse!" riep een vro lijke stem. Haastig rolde zij de kran ten op en stak ze onder de arm. Het was Mare Duclos. Zij lachte hem toe. „Salut. monsieur Ie docteur." Marc nam zijn hoed af en viel in de pas naast haar. „Luister eens Armande!" Hij keek heel ernstig. Hij fronste het voorhoofd en zij had moeite zijn zenuwachtig gehaaste passen bij te houden. „De uitvinding van signor Marconi is niets vergeleken bij de tongen van die Proux en Gastongays." „Wat is er nu aan de hand, Mare?" Zij luisterde maar met een half oor naar hem. De warme kleur was uit haar gezicht weggeëbd, dat nu bleek en mager leek. „Ik wilde je maar zeggen," vervolg de Mare. „dat zij een sneller en gron diger wijze van nieuwsverspreiding hebben dan de arme Marconi ooit zal bereiken. En ais er geen nieuws ls. kunnen zij het maken, dat hebben ze óók ai op hem voor." „In welk verband staat dit tot -mij?" „Ik was vanmorgen al vroeg bij Antoine Proux hun baby heeft crcup. Het meisje Philomène kwam net terug van de dienst voor de oude Gastongay. Zij wist niet, dat ik in de slaapkamer was en vertelde „Ja. Marc. Wat is er?" „Zij zagen voetsporen in de sneeuw bij het kerkpad," zei Mare onzeker. „Zij zeggen, dat jij daar gisteravond geweest bent met die vreemdeling, die in het Witte Hert logeert." „Dat is zo. Wat zou dat?" „ArmandeJe kent deze mensen. Zij nu misschien ken ik hen beter dan jij, aangezien ik een der hunnen ben." „Het was een toevallige ontmoe ting," verklaarde Armande. Wat kun nen zij daar nu van zeggen?" „Je kent hen niet. „Maanheks" noe men zij je. En zij zeiden wat een belachelijk, krankzinnig bijgeloof In deze verlichte tijd! dat die arme vent de Boze is, opgestegen uit de zee." Het helder lachen van twee jonge mensen klonk over de velden van de Tantramar. •HOOFDSTUK VII. Bijgeloof. „Wat is dat voor malligheid I" Wijdbeens, met dreigend vooruitge stoken kin, stond de grote Ulric op de witte berenvacht voor de haard in de woonkamer en keek Armande woedend aan. Het was nu vijf dagen geleden, dat zij John Gower ontmoet had bij de kerk van St. Bruno. De maan was aan het afnemen. Het zou laat, heel laat in de nacht zijn voordat de smal le sikkel boven de oostelijke heuvels zou zichtbaar worden. Nu viel pas de avond en het licht der vlammen wierp een reusachtige schaduw van Ulric op de wand; een grijze schemering viel over het eenzame wit der moerassen, over de duistere rivier en de rusteloze zee. „Wat bedoel je?" Zij was juist teuggekeerd van een lange rit op Feu Follet en had maar net de tijd gehad om te baden en haar oude rijkleed te verwisselen voor een japon van lichtblauwe wol, waarin ze heel jong en teer en meisjesachtig leek. De blauwe ogen. waarmee zij in Ulrics zoveel minder heldere ogen blikte, keken vragend en onschuldig. Ulric was weer begonnen te drinken, enkele dagen na zijn terugkeer van de jacht. Zij wist, dat hij zou blijven drinken: hij beweerde geen andere be zigheid te hebben geen andere be zigheid, terwijl rondom hem alles ver viel. „Malligheid!" herhaalde hij. „Dat krankzinnige gedrag van jou. Alsof het niet erg genoeg was. dat Je leefde als een wilde alleen rondzwierf door Tantramar bij nacht en ontij. Nee! Nu moet je jezelf en je goede naam ook nog in opspaak brengen met een of andere ellendige bedelaar, een kerel, die je uit de modder hebt opgeraapt, terwijl je hem beter had kunnen laten kreperen. Maar nu je dat eenmaal ge daan hebt wat wil je nog meer? Wat kun je verder nog met hem te maken hebb?en" „Verder? Wel, hij is een man een mens evenals wij. Hij leek zelfs wat anders dan de meesten". „Ontmoet je hem daarom?" hoonde Ulric. „Het is werkelijk fraai". „Ik begrijp je niet. Waarom zou ik hem niet ontmoeten? Er stak geen kwaad in" haar ogen werden zacht en dromerig „absoluut geen kwaad. Ulric, en wie er iets anders achter zoekt, is slechts te beklagen. Je wilt toch niet, dat ik je beklaag?" (Wordt vervolgd). WOENSDAG 30 DECEMBER 1953 HILVERSUM 1. 402 M. NCRV: 7.00 Nws.; 7.13 Gewijde muz.; 7.45 'n Woord v. d. dag: 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 8.30 Tot Uw dienst: 8.35 Gram.: 9.00 V. d. zieken; 9.30 V. d. vrouw 9 35 Waterst.; 9.40 Gram.: 10.10 Omr ork 10.30 Morgendienst; 11.00 „Kinderkruis tocht", hoorsp.; 12.05 Pianorecital: 12 30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Gram.; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nws.; 13.15 Prot Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 Metropo- le-ork.: 14.00 Gram.: 15.30 Kamermuz.; 16.00 V. d. jeugd: 17.20 Gram.; 17.30 Or- gelconc.: 18.00 Mil. caus.; 18.10 Gram 18.15 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsleven; 18.30 R.V.U.: „Beschou wingen over de vraag of onze bescha ving haar ondergang tegemoet gaat" door Prof. Dr W. den Boer; 19.00 Nws. en weerber.; 19.10 Boekbespr.; 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overz.; 19.50 Groot koor, Radio Philharm. ork. en soliste; 20.00 Ra diokrant; 20.20 Radio Philharm. ork.; 21.15 „De tijd in het licht der eeuwig heid", caus.; 21.35 Gram.: 22.05 Viool, cello en clavecimbel; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nws. en SOS-ber 23.15- 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. VARA: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.33 Gram. 8.00 Nws.; 8.18 Gram.; 8.50 V. d. huis vrouw; 9.00 Gym.; 9.10 Gram.; VPRO: 10.00 Boekbespr.; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 V. d. vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Orgelspel; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 V. h. platteland; 12.38 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Tentoonstellings agenda: 13.18 Dansmuz.; 13.45 „De weg omhoog", caus.: 14.00 V. d. kind.; 16.30 Pianokwartet; 17.15 Schlagerparade 1953; 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee ,.De Nederlandse Antillen, cultureel", door H. Dennert; 18.00 Nws. en comm.: 18.20 Praatje over consumentenbelangen 18.35 Pianospel; 18.50 VARA-Varia: 18.55 V. d. kind.; 19.00 Terugblik 1953; VPRO: 19.30 V. d. jeugd: VARA; 20.00 Nws.; 20 05 Pol. comm.; 20.15 Afscheidsconcert Jo Vineent; 21.05 „De bemanning van de Stella Mare", hoorsp.: 21.45 Koorzang; 22.05 Cabaret: 22.35 „Moderne waterver ontreiniging". caus.; 22.50 Joegoslavische volksmuz.; 23.00 Nws.; 23.15 Soc. nws. in Esperanto: 23.20 Orgel, harp, viool en zang; 23.45-24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams. 324 M. 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.: 12.34 Gram.; 13.no Nws.; 13.15 Omr. ork.; 13.45 Gram.; 14.00, 14.45, 15.10, 15.30 en 16.15 Idem: 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 17.50 Boekbespr.; 18.00 Gram.; 18.30 V. d. sold.: 19.00 Nws.: 19 30 Caus.: 19.45 Gram.: 20.00 Hoorsp.: 21.30 Gram.; 22.00 Nws.; 22.15 Ork. conc 22.45 Gram.; 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL. Frans. 484 M. 12.00 Gevar muz.; 13.00 Nws.; 13.15, 14.00 en 15.00 Gram.; 16.05 Gevar. muz.; 17.00 Nws.; 17.15 Gram.: 17.30 Zang en piano 17.50 19.15 en 19.28 Gram.: 19.30 Nws.; 20.00 Ork. conc.; 21.30 Volksmuz.; 22.00 Nws.; 22.15 Lichte muz.; 22.55 Nws.

de Stem | 1953 | | pagina 5