VALDA School der Dapperen Z-.VLAA N DEREN Engelse middag bij Kath. H.B.S. te Goes Rioleringsplannen voor de binnenstad Nieuwe graandroger voor Aankoop vereniging Schouwen-Duiveland MULDER Doet liet Nieuwjaars advertentie 2 DA(iBLAI) DE STEM VAN DINSDAG 29 DECEMBER 1953 2 Bijzonderheden uit de Goese begroting f 5000 voor Z.L.M en herdenking: bevrijding: Pater Engelbertus O.F.M. Cap. 40 jaar priester 12%-Jarig priester jubileum /an oud-Hulstenaar Schade bedraagt globaal fl. 550.000 'n Extra bouwvolume voor Zeeland Provinciale subsidie voor t.b.c.-bestrijding Spaarbusjes voor electriciteits-verbruik Geef wat anders - Geef *n fles wifn U/ce, U/Cf'et, Schc*ifct Opvoering in het kader van het „Zeeuws Landjuweel voor het Amateurtoneel" STRIJD TEGEN DE STRANDJUTTERIJ Tarief sverlaging voor electrisch koken Geef echte wijn Geef import wijn Geef ALCIERA Geslaagd program AXEL valdamild agenda HEDEN MORGEN J^E GEWONE DIENST van de Goese begroting voor 1954 heeft een eindcijfer van f 4.137.000 en de begroting sluit we meldden het reeds met een tekort van f 470.000, wat B. en W. ho pen te dekken via een bijzondere uit kering van het rijk. De grootste hap uit de gemeentelijke schatkist wordt door Openbare Wer ken genomen. Die vergen een uitgaaf van f 573.000 waartegen slechts f 155.000 aan inkomsten staan, zodat er een nadelig saldo is van f 418.000. De Volks huisvesting vergt wel een nog grotere uitgaaf, nl. f 746.000, maar de inkom sten hierbij zijn veel hoger, nl. f 618.000. Algemeen beheer laat een nadelig slot zien van f 160.500; Openbare veilig heid van f 95.400 en Volksgezondheid f 20.800. Buitengewoon groot is ook het tekort bij Onderwijs, nl. ruim drie ton. Totaal vergt Onderwijs een bedrag van ruim zes ton! Ook Maatschappelijke steun is geen kleinigheid voor een plaats als Goes. Tegen bijna f 380.000 aan uitgaven staan slechts f 157.000 aan inkomsten. Bladerend door de begroting zagen we dat alleen voor onderhoud van straten en pleinen 70.000 is geraamd tegen f 64.600 m 1953. Uit de kapitaaldienst blijkt dat voor de verdere riolering der binnenstad 190.000 is uitgetrokken tegen 1 105.000 in 1953. Thans komen voor vernieu wing o.m. in aanmerking Vogelzangs- weg, gedeelte Voorstad Nieuwstraat, Wijngaardstraat, St. Adriaanstraat, Grote Markt, Oude Vismarkt en St. Jacobstraat. Vlasmarkt. Lange Kerk straat en gedeelte Klokstraat en Schengestraat tot Hinckelingsiraat. Voor de burgerlijke verdediging is op de kapitaalsdienst uitgetrokken f 41.430. ONDEKW1JSSUBSIDIE LIET bijzonder lager onderwijs komt er iets beter af dan vorige jaren; per leerling en per jaar zal n.l. ver goed worden een bedrag van f 29,40 en voor het VGLO f 57.06. De vergoeding per leerling en per jaar voor het ULO-onderwijs is zeer behoorlijk en bedraagt f 49,30. Voor de Goese leerlingen die de bijzondere middelbare scholen bezoe ken wordt een subsidie van f 150 net als vorig jaar voorgesteld. De subsi die voor het kleuteronderwijs blijft be paald op f 40, waarbij komt dat ook rente en aflossing van de nieuwge bouwde scholen door de gemeente wordt betaald. Voor 't Nijverheidsonderwijs wordt een post van f 138.900 voorgesteld vo rig jaar f 90.700) hiervan komt on geveer f 64.000 terug van ie buiten gemeenten. Het tekort op de sportvelden exploitatie schat men op f 7000. hier tegenover staat een post van f 3000 uit de vermakelijkheidsbelasting. Een bijzondere post is die van f 5000 voor huldeblijk Z.L.M. en her denking bevrijding. De toelichting daarop luidt als volgt: „In 1954 zal in Goes een landbouwtentoonstelling worden ge houden. Het ligt in de bedoeling hier aan ook van gemeentewege ruime aan dacht aan te besteden. Pogingen wor den in het werk gesteld om op ver- Ontvanger van Heinkenszand overleden QP 51-jarige leeftijd is te Heinkens- zanri na lanaduriee liiden overle den de heer M. v. d. Dries, sinds 1931 gemeente-ontvanger, directeur van de Coöp. Algemene Vee-assurantie en ontvanger-griffier van het negen tien polders omvattende waterschap 's H. Arendskerke. Als accuraat werker genoot de heer v. d. Dries aller respect. Dater Engelbertus O.F.M. Cap., de bekende voorvechter van de K.A. B. in het Bisdom Haarlem, heeft op 20 December j.l. zijn 40-jarig pries terschap in intieme kring herdacht. Om ook dit feit in ruimere kring te herdenken zal er op Zaterdag 2 Janul ari in het St. Bavogebouw, Smede- straat 23 te Haarlem, een speciale re ceptie belegd worden. Pastoor L. Cortvriendt werkt in Franse parochie WANDAAG viert pastoor L. Cort- v vriendt van Mastaing par Roeulx (Dep. Nord. Frankrijk) zün 1216-jarig priesterjubileum. Pastoor Cortvriendt is oud-Hulste naar. Op 29 Juni 1941 werd hij te Ste. Foy les Lyon in Frankrijk priester gewijd en de meeste Hulstenaren zul len zich nog herinneren dat hij pas in Augustus zijn eerste H: Mis in de Basiliek opdroeg. Hij was leraar en econoom op di verse colleges in België en Frankrijk; tot 1950 bekleedde hij een dergelijke functie in Valenciennes. Toen werd hij benoemd tot pastoor van Mastaing par Roeulx. Zijn parochie bestaat hoofdzakelijk uit landbouwende be volking. De parochiekerk werd in 1940 verwoest en thans doet een oude bi oscoopzaal als kerk dienst. De kerk zelf ressorteert onder monumenten zorg en wordt in een uitermate lang zaam tempo herbouwd. Op de dag van zijn 12%-jarig pries terjubileum zullen ongetwijfeld de ge dachten van velen in zijn vaderstad Hulst naar deze in den vreemde werk zame priesterzoon uitgaan. DE HEER J. v. d. BERG NAM AFSCHEID IN Breda is Maandag j.l. afscheid genomen van de heer J. J. van den Berg te Huiten, die als voorzitter van de Kath. Onderwijzers Bond in het bisdom Breda, die dag afscheid nam. Een trits sprekers heeft hem uitgeleide gedaan in veelzeggende en welgekozen woorden. Zijn grote ver diensten zijn door ieder van hen gekarakteriseerd en uit elke toespraak was te merken, hoe ongaarne men de heer Van den Berg laat gaan. De heer A. van Putte, voorzitter van de R.K. Onderwijzersbond, was de voornaamste spreker van deze middag. Namens de bond schonk hij hem een boekwerk en een retourtje Hui ten-Rome Polderbenoeming DIJ K.B. is benoemd tot lid van het bestuur van de waterkering van de calamiteuze Suzannapolder, de heer Th van der Slijke, te St. Annaland. antwoorde wijze tot passende aanvul ling van de ondernomen initiatieven te komen. Gedacht wordt in het ka der van een actieve cultuurpolitiek en cultuurspreiding, opdrachten te ver lenen aan enkele beeldende kunste naars. In dezelfde gedachtengang zou den bij de herdenking van de bevrij ding een of meer toonkunstenaars in geschakeld kunnen worden." MAATSCHAPPELIJKE STEUN LIET tekort van het Gasthuis gaat, vreemd genoeg, weer met spron gen naar boven. Werd het vorig jaar geraamd op f 35.000, thans schat men het op bijna f 50.000. Een troost is dat het tekort van het B.A. ruim f 20.000 lager geraamd kan worden dan in 1953, wat ln ver band staat met de stichting van de nieuwe afdeling voor Maatschappe lijke Zorg. Voor werkverruiming is weer f 50.000 uitgetrokken. De steun aan oorlogsslachtoffers kwam van f 17.000 op f 50.000 omdat hieruit ook de kosten betaald worden voor de gerepatrieerden. Voor hulp aan kleine zelfstandigen wordt f 25.000 gevraagd (f 20.000) en voor steun aan rampslachtoffers (die door het rijk te rug wordt betaald) f 20.000. Voorts prijkt op de begroting nog een uitkering van f 27.382 aan het Gasbedrijf, zijnde het geschatte te kort. INKOMSTEN gij „Inkomsten" zagen we dat Goes uit grond- en personele belasting 'n slordige twee ton opstrijkt. Verma kelijkheidsbelasting brengt f 36.000 op en de hondenpenningen f 3200 evenals het vergunningsrecht. Als algemene uitkering uit het Ge meentefonds wordt f 480.000 verwacht, als belasting-uitkering f 225.900 en als extra-uitkering om het tekort te dek ken f 470.000. Een strop voor de ge meentekas is, dat de ondernemings belasting welke drie ton opbracht, vervallen is. TN de jongste algemene vergadering van de coöp. aankoopver. „Schou wen-Duiveland" G.A. te Zierikzee, on der presidium van de heer C. J. van Westen, werd de jaarrekening alsme de het jaarverslag goedgekeurd. Uit het jaarverslag blijkt dat de vereni ging 43 leden verloor bij de ramp op 1 Februari. De schade aan voorraden, gebouwen en machines bedraagt glo baal f 550.000, Aan meststoffen ging 'n hoeveelheid van 2.231.200 kg. verlo ren. De schade aan diverse artikelen bedraagt f 55.000. De definitieve af wikkeling kan pas tegemoet worden gezien na de behandeling van de Wet op de Watersnoodschade 1953. De omzet is, niet tegenstaande slechts zeven-twaalfde van het jaar normaal gewerkt is, boven de ver- Zeeuwse Commissaris tier Koningin voor radio (~\P Oudejaarsavond om kwart voor twaalf zal de commissaris der ko ningin in de provincie Zeeland, jhr A de Casembroot, in het programma van de AVRO een korte radiotoespraak houden. Leeuwenaandeel voor herhouw oorlogsschade MA het contact, dat Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben opge nomen met de Minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting is het woningcontingent voor de provincie Zeeland voor de periode 1954 t.m. 1956 nader bepaald op 800 woningen per jear. Zoals bekend is bedroeg de aan vankelijke toewijzing 500 woningen per jaar, zodat een hogere toewijzing van, per jaar, 300 woningen werd ver kregen. Tot deze hogere toewijzing kon worden besloten in verband met het streven van de Regering om de herbouw oorlogsschade (in de provin cie Zeeland moet nog een aanzienlijk aantal door de oorlog verwoeste wo ningen herbouwd worden) te versnel len. In verband daarmede is dan ook door de Minister bepaald, dat van het jaarlijkse contingent 500 woningen be stemd moeten worden voor herbouw- gevallen oorlogsschade. Omtrent de verdeling over de ge meenten zal nog het advies moeten worden gevraagd van de prov. -advies raad voor de wederopbouw en de bouwnijverheid. Naar verwacht wordt zal deze adviesraad zijn advies in de 2e helft van de maand Januari kun nen uitbrengen, waarna Gedeputeerde Staten zo spoedig mogelijk tot de ver deling zullen overgaan. (Advertentie) wachting geweest n.l. 13.988.471 kg. ter waarde van f 2.881.231,67 of 75% van het voorgaande boekjaar. De om zet van meststoffen bedroeg 8.065.764 kg. ter waarde van f 803.089,32. De omzet van granen en peulvruch ten bedroeg in totaal 5.326.739 kg. De nieuwe kunstmestloods annex los- en laadinrichting kwam dit jaar tot stand. De periodiek aftredende bestuurs leden werden herkozen. In de vacatu re-A. Dalebout te Zierikzee werd de heer J. A. v. d. Bijl te Zonnemaire ge kozen. In de commissie van toezicht werd gekozen de heer A. v. d. Stolpe te Ellemeet. Besloten werd een tweede graan droger met een capaciteit van 5 ton per uur te plaatsen. Hierdoor wordt de totale droogcapaciteit 10 ton bij normaal vochtpercentage. Bij het afdelingsonderzoek in de Staten is geen critiek geuit op het voorstel van G.S. de prov. vereniging tot bestrijding der T.B.C. te subsi diëren. Wel gaf het voorstel in twee afde lingen aanleiding tot (te vraag of het niet eenvoudiger zou zijn indien de provincie in plaats van drie ver schillende subsidies te verlenen deze zou uitdrukken m één bedrag, vol doende voor de volledige taak der vereniging. De vereniging zou daar door enige ruimte krijgen in de be steding van dat bedrag. In beide afdelingen antwoordt een lid van Ged. Staten dat deze wijze van subsidiëring historisch is gegroeid en dat de drie subsidies van ver schillend karakter zijn. Aan de ver eniging zou echter gevraagd kunnen vorden of zij de voorkeur geeft aan een jaarlijks subsidie in één bedrag, a e kaiosPg. ezijè S d pij de N.V. P.N.E.M. was meerma len het verzoek binnengekomen om inplaats van de tot heden gebrui kelijke twee-maandelijkse incasso over te gaan tot maandelijkse incassering, teneinde de betaling der kwitanties ge makkelijker te maken. Vanwege de meerdere grote kosten heeft de maat schappij echter besloten de huidige twee-maandelijkse incasso te handhx- ven. Om echter aan het verzoek enigs zins tegemoet te komen is besloten aan elke verbruiker, die de wens daartoe te kennen geeft, gratis een spaarbusje in oruikleen af te staan, waarin de verbruiker van tijd tot tijd een bedrag kan storten om van het aldus gespaar de bedrag de kwitantie bij aanbieding te kunnen voldoen. Als voorwaarde wordt gesteld, dat het in twee maan den gespaarde bedrag ten minste 50% van het bedrag der aangebode kwitan tie groot moet zijn. v-^yv'VW-.-.y V U gaaf de Oudejaarsavond bij familie of vrienden doorbrengen. Draag dan iets bij tot de gezel lige sfeer van die avond en offreer Uw gastvrouw of gastheer een fles wijn. Met zo'n geschenk, waar- voor Uw wijnleverancier U een keuze biedt uit talloze variëteiten van vele landen, legt U bij iedereen eer in. Vraag Uw leverancier de fles in een aardige geschenkdoos te verpakken. Sc/te*kt l/rettqr/e, f QP TWEEDE KERSTDAG gaven de Hulsterse „St. Joseph's Ghesellen" een toneeluitvoering, waarmede zij in de le klasse deelnamen aan het „Zeeuws Landjuweel voor het amateurtoneel". Als stuk was gekozen „School der Dapperen", een toneelspel van Arthur Laurents. De regie was in handen van de heer Renaat Staes van St. Niklaas-Waes. Een groepje Amerikaanse soldaten volvoeren een verkenningsopdracht op een door Japanners bezet eiland. Een der soldaten, getroffen door een schot van een Jap, moet dood worden acn- tergelaten. Een speciale vriend van de gevallene krijgt hierdoor een geeste lijke storing, waarbij zich nog een minderwaai-digheidscomplex voegt om dat hij zich als i°°d door ieder ver" acht meent. Op het toneel zien wij dan de be handeling om de patiënt te genezen, waarbij dan het gebeurde weer wer kelijkheid wordt. ZWAAR STUK hun min of meer merkbare inzinkin gen. Al met al was het echter toch een goede uitvoering. GOED VERZORGD QVER de keuze van het stuk kunnen de meningen uiteenlopen. Dat ae Ghesellen met iets meer dan gewoon voor de dag wilden komen bij deze gelegenheid en niet bang waren dit zware stuk in te studeren, strekt hen tot eer. Echter wij zijn van mening, dat de keuze van dit stuk niet geluk kig kan genoemd worden. Allereerst het publiek. Aan de re acties was te constateren, dat het te veel vergde van de aandacht van een groot deel der toeschouwers. Ook voor de spelers was het stuk te zwaar. Wij willen niet beweren, dat deze opvoering niet goed was, maar het is hen niet gelukt de spanning er in te houden. Daardoor kregen wij zeer goede momenten te zien, maar er waren ook mindere gedeelten, waar in de energie van de spelers ver op gebruikt scheen. Een speciaal waarderend woord heb ben wij voor dhr. P. Verwer, die, als de geestelijk gestoorde soldaat, het hele stuk door zijn Inspannende rol op hetzelfde hoge niveau wist te spe len. Ook dhr. Em. v. d, Walle, ais legerarts, ofschoon soms een tikje te plechtig, bleef zich van het begin tot het einde op vrijwel dezelfde hoogte handhaven. De overige heren wisten een zeer goede vertolking van hun rol te geven, maar allen hadden zij toch Landelijke tentoonstelling van pluimvee TET gelegenheid van het 50-jarig be staan der pluimvee-sierduiven er. konijnenfokkersvereniging 's-Hertogen- bosch e.o. zal op 9 en 10 Januari a.s. in de Bossche veemarkthallen een lan delijke tentoonstelling worden gehou den van hoenders, sierduiven en ko nijnen. Meer dan duizend stuks wor den verwacht. LIET décor, door dhr. P. Rouleau ontworpen, was prima. Grime en uitmonstering van de spelers waren eveneens goed. De belichting deed het ook, maar de muzikale omlijsting ging verloren in het geroezemoes van de zaal, wat wel gedeeltelijk zijn oorzaak vond in de te grote pauzes tussen de verschil lende taferelen. De voorstelling werd geopend door dhr. Alb. Lockefeer, lid van Ged. St., die in een kort woord wees op de belangrijkheid van deze opvoeringen voor het „Zeeuws Landjuweel" en ook terloops even vermeldde, dat de pro vincie ook enige subsidie kan geven aan het amateurtoneel. (Advertentie) Vele goederen op Zuid- Beveland aangespoeld F)E Rijkspolitie te Nieuwdorp aan het Sloe op Zuid-Beveland heeft gedurende de Kerstdagen versterking gekregen om de strandjutterij te be strijden. De laatste dagen zijn daar namelijk vele goederen, die waarschijn lijk afkomstig zijn uit het bij Terneu- zen ernstig beschadigde Deense motor schip Lemnos, aangespoeld. Dank zij deze versterking kon op het allergroot ste deel van de aangespoelde goederen ten behoeve van de burgemeester strandvonder beslag worden gelegd. Reeds zijn 70 tonnen boter, 100 vaten vet, 10 vaten olie, twee in kratten ver pakte radiotoestellen met pick-up. een electrische rekenmachine. 50 kistjes kaas, 100 overhemden en vele losse ar tikelen aangespoeld en opgeslagen. U)E N.V. P.Z.E.M. heeft aan haar verbruikers medegedeeld, dat met ingang van de meteropneming in Ja nuari 1954 de kWh-prijs voor het elec trisch koken wordt verlaagd en wel in dien zin. dat voor hen die uitsluitend of in hoofdzaak electrisch koken de eerste 500 kWh, die in een jaar wor den verbruikt, tegen de huidige prijs van 8' 2 cent worden berekend, doch dat het gehele verdere huishoudelijke verbruik tegen 7Vi cent per kWh ih rekening zal worden gebracht. Dis is de eerste tariefverlaging, wel ke sedert September 1939 kan worden toegepast. - LIET St. Willibrordcollege te Goes vierde op enigszins feestelijke wij ze het einde van het eerste trimester, met een „Engelse middag", welke te vens het karakter kreeg van een Kerstviering. Op het programma stond n.l. ook een fragment uit Dic kens, „Christmas Carol" en een En gelse middeleeuwse Kerstzang. Begeleid aan de vleugel door Pater Gerlach zong de eerste klas eerst eni ge songs. Daar deze klas een pluim had gekregen bij het jongste inspectie bezoek van gemeentewege, werd aan vier leerlingen met het mooiste cij fer. door Pater-directeur een prijs uitgereikt. De twee hoogste klassen kwamen voor de dag met enkele goed gespro ken gedichten en met een historisch toneelstukje „The keys of Calais", waarvoor de tekenleraar, de heer Ver- donscbot een smaakvol decor ontwor pen had. Geheel in de stijl van de middag was de attentie waarmede één der jongens van de hoogste klas hun En gelse lerares bloemen aanbood, uit dankbaarheid voor het gebodene en het instuderen daarvan en last not least het slotwoord van de direc teur, waarin deze er de leerlingen op wees, dat hiervoor nog méér toewij ding nodig was geweest dan zij kon den vermoeden en dat deze middag, in tegenstelling met één doorgebracht op het sportterrein, voor hen een aan winst was voor het leven, omdat hij met cultuur te maken had. Sas van Gent BESTRATING PARK. De bestratingswerken rondom het Park zijn thans voor het grootste deel uitgevoerd. De aannemer van deze werken, de firma van Bunscho ten en Zn uit Noordwijk, heeft hier wel alles op alles gezet om een en ander zo spoedig mogelijk voor el kaar te krijgen. Zonder stagnatie zou ook de Molenstraat een klein ge deelte hiervan moet .log worden be- klinkerd zijn afgewerkt, ware het niet dat door vertraging in de aan voer van het nodige materiaal ver dere werkzaamheden moesten worden stopgezet. Inmiddels is de firma Sanderse uit Axel begonnen met de bestrating van de Westsluis, zodat ook de bewoners van deze straat binnenkort in het „droge" zullen zitten. In 1954 zal daar verder een plantsoen worden aangelegd, hetgeen uit aesthetisch oogpunt wederom een verbetering voor de gemeente zal blijken te zijn. Geslaagd. Onze stadgenoot Rob. P. Klein, slaagde te Rotterdam voor het le gedeelte van het staatspractijk- examen moderne bedrijfsadministratie. R.K. BOERINNENBOND HIELD FEESTVERGADERING Met een zekere trots mag de R.K. Boerinnenbond van afdeling Sas van Gent terugblikken op de door haar georganiseerde feestvergadering. Er heerste een gezellige sfeer, alles was in kerststemming, een prachtige kerststal, een mooi versierde kerst boom, waaronder voor elk der leden een prachtig kerstcadeau. Ook een trouw lid van onze Boerinnenbond, dat momenteel in het ziekenhuis ligt, werd niet vergeten. De voorzitster mevr. Y. de Vlees- schauwer-Gijsel opende de vergadering daarna las de secretaressse mej. 1. Coene een uitvoerig verslag van de vo rige vergadering voor. Er werd over gegaan tot het geven van lichtbeelden over de „Schoonheid van ons ge west" door mej. Lierop uit Tilburg. Daardoor kunnen we allen beter be grijpen welke schoonheden de natuur op het platteland ons biedt. Na de koffietafel had de verloting van de kerstcadeaux plaats. Allen wa ren uiterst tevreden. Daarna volgden nog een paar vrolijke vernaaltjes en een toneelstukje dat werd voorgedra gen door 2 bestuursleden en een ge woon lid. De geestelijk adviseur ka pelaan R. Verdurmen sprak over de betekenis van Kerstmis. Daarna werd dc vergadering besloten met het zin gen van kerstliederen rond de kerst stal. WERVING RESERVE-RIJKSPOLITIE Het ligt ln de bedoeling om op 18 Januari e.k. om 20.00 uur in een zaal' van „het Centrum', alhier, een lezing te houden in het kader der wervings actie 1-eserve-RijkspoIitie voor de le den van het reserve-personeel ten einde met hen de taak en de bete kenis van de reserve-Rijkspolitie te bespreken en hen tevens te stimu leren om personeel voor de reserve- Rijkspolitie te werven. In dit verband zullen enkele films vertoond worden, terwijl de lezing verzorgd zal worden door de Officier der Rijkspolitie le klasse F. M. C. Offermans. Zoveel mogflijk zal worden bevor derd, dat deze bijeenkomst ook wordt bijgewoond door belangstellenden voor dienstneming bij de reserve- Rijkspolitie. Overplaatsing. De heer Meijer, rijksambtenaar der I. en A. te Over slag, werd overgeplaatst naar Axel; hij zal de dienst vervullen van de heer J. de Zeeuw, die te Philippine werd benoemd als dienstgeleider. Lamswaarde MEJ. v. DRIESSCHE NAM AFSCHEID Zeer ontroerd nam mej. L van Dnessche afscheid van „De Zonnekin- deren waaraan zij gedurende zeven jaar als alg. leidster verbonden is ge weest en waarvoor zij met inzet van haar gehele persoon zoveel heeft ge werkt. De Zonnekinderen zowel als de meisjes van de Gidsenbeweging hier bij in het patronaat aanwezig zagen hun leidster onder wier leiding zij van den beginne af hebben gestaan, met lede ogen heengaan. Ook werd nog een dankwoord ge sproken door kap. Jos. de Kerf, daar bij haar vele opofferende werkzaam heden memrrerende. De schiedende leidster zal een ca deau worden aangeboden. De Klinge Waes Ontslag verleend Met ingang van iT., .anuari a,Si werd aan heer F Uitdenhouwer eertol ontslag verleend als hoofd van de opruimdienst. De Klinge (B.) PRACHTIGE TONEEL UITVOERING Onder leiding van de heer L. de Caluwé gaf de toneelclub „Willen is Kunnen" een tweetal opvoeringen van Het Dorp der Mirakelen". Beide avonden werd voor een stampvolle zaal gespeeld. Spel, décor, verlichting en grime waren tot in de puntjes verzorgd. „ZO IS DE KLING" De toneelkring „Vreugd na Arbeid" voerde met veel succes op „Zo is de Kling". De acteurs en artrices hebben van de talrijke aanwezigen menig ap plausje in ontvangst mogen nemen. Groenendijk TONEELUITVOERING „KUNST NA ARBEID" De toneelclub „Kunst na Arbeid" van de K.A.B. bracht tweede Kerst dag en Zondag d.o.v. haar traditione le Kerstuitvoering in het patronaats gebouw. Voor het voetlicht werd gebracht „Zij die gestuurd was", een toneel spel in drie bedrijven. Met deze opvoering bracht de to neelclub een stuk met grote inhoud, getoetst aan het vaak harde leven. Vele dramatische momenten met het grote heil der naastenliefde als slot maakten het stuk tot een mooi ge heel, het toneellievend publiek van het begin tot het einde boeiend. Na de pauze werd nog opgevoerd het blijspel in één bedrijf getiteld „Leentje uit het Hemelrijk". De toneelclub „Kunst na arbeid", die vele jeugdige spelers en speelsters heeft, heeft met deze opvoering ge toond tot het bereiken van mooie pres taties in staat te zijn en de regisseur de heer P. Baart, mag met voldoe ning op de geboden uitvoering terug zien. De opbrengst van beide opvoerin gen zomede der gehouden verloting komt geheel ten goede van „Herwon nen Levenskracht". Heikant Kerstavond In het verenigingsge bouw alhier werd door de vrouwelijke K.A. een kerstavond georganiseerd, waarbij vele moeders aanwezig waren. De leiding van deze avond werd ver zorgd door de Pastoor, Pater van Beeskhoven, Mr. Huigens en Mevr. Blommaert waarbij de jeugdver, de avond vulde met zang en toneelstuk jes. Als bijzondere attractie van deze werd een Tombola gehouden onder de aanwezigen. De le prijs viel ten deel aan mevr. van Waesbergen. die hier mede in het bezit kwam van een prachtige kerstgroep met stal. Verder werd een grote reeks prijzen getrokken. Al met al viel deze nuttige avond zeer goed in de smaak bij de aanwe zigen. Kopwacht VERGADERING ST. SEBASTIAAN Onze plaatselijke schuttermij. van de staande wip St. Sebastiaan, hield een algemene ledenvergadei^ng. De vergadering was speciaal belegd voor het benoemen van een nieuwe secreta ris. Met algemene stemmen werd ge kozen de heer Emied Verschraegun alhier. „Een rare familie". Tweemaal voor een bomvolle zaal gaf de Koe- wachtse toneelvereniging Tot Nut en Genoegen de opvoering van het to neelstuk „Een rare familie" in drie bedrijven van Arnold Bach. De ver eniging, welke met bijna allemaal nieuwe spelers op de planken kwam. gaf een in het geheel genomen suc cesvolle opvoering van dit zeer zware spel. Het is reeds jaren geleden dat wij zo een opvoering van deze vereni ging hebben gezien. Zowel speelsters als spelers bleken voor hun rol te zijn opgewassen. Décor en grime waren goed verzorgd. Deze vereniging, welke de laatste jaren zoveel met gebrek aan goede krachten heeft te kampen gehad, zal in deze debutanten haar materiaal voor volgende opvoeringen zeker hebben gevonden. Gegund. Door de Architect M. van de Berg te Axel, werden aan besteed twee woonhuizen voor reke ning van de heer Alphons Buijs. Beide woningen werden gegund aan de laagste inschrijver, Dhr. H. Mannens, alhier. Doel PLECHTIGE UITVAART Onder grote belangstelling van de dorpsgenoten werd de heer L. Mus- sche naar zijn laatste rustplaats ge bracht. De heer Mussche was voorzit ter van de C.O.O., deken van het St. Corneliusgilde en één der oprichters van het plaatselijke hoerengilde. Hij paarde de grote naastenliefde aan een voorbeeldige eenvoud en genoot daar door ieders achting. Hij ruste in vre de. Kerstfeest Op Kerstdag vierden het A.C.V. en de Christelijke Mutua liteit haar Kerstfeest in de parochie zaal. Verschillende leden, die 25 jaar lid van het A.C.V. waren, ontvingen een ereteken. Muziek en zang zorgden voor een echte kerstsfeer, terwijl aan het einde een gratis tombola voor ve len een aardig kerstcadeau bracht. Meerdonk GROOTSE PLECHTIGHEID In onze grens-gemeente had een algemene vergadering plaats van het A.C.V. On hun 25 jaar trouw lidmaat schap werd aan de volgende heren de bronzen medaille uitgereikt: Bol- sens R., Cuycken C„ van Goethem J„ Kesels E„ Pressens E, Verhaecken L. en van de Velde Alb. De stichter der afdeling, de heer v. Hoorick hield een gloedvolle rede. waarin hij het nut van het A.C.V. raar voren tracht en de jubilarissen toespiak. De feestavond wera opge luisterd door de cabaret-groep. ..De Netegaim", die voor een gezellige sfeer zorgae. „Knalrevue" In onze gemeente trad op dr. Belmans met zijn nieu we revue. De zaal „St. Cornelis" was tot in de uiterste hoekjes bezet en de ..knalrevue" oogstte een waar suc ces. Moerbeke Diefstal Het viel mevrouw de R. op, dat een persoon verdachte bewe gingen maakte. Later bleken een hor loge en enige andere voorwerpen ont vreemd te zijn. Aangifte bij de politie volgde, die een persoon aanhield en in verzekerde bewaring nam. Stekene PRACHTIGE TONEELOPVOERING Door de B.J.B. van onze grensge meente werd met veel succes opge voerd het toneelstuk Klaproos. De spe lers kregen een welverdiend applaus, terwijl verlichting, décor en grime tot in de puntjes verzorgd waren. Vrasene Culturele avond In de parochie zaal vond de 3de en laatste culturele avond plaats voor personen ouder dan 18 jaar. Als spreker trad op de bekende al gemeen secretaris van „Familieleven" die in een kernachtig betoog het vraag stuk: „Ouders in botsing met de jeugd" behandelde. De belangstelling was zeer groot. Wachtebeke KARABIJNSCHUTTERS IN ACTIE Bij de karabijnclub „St. Hubert" al hier werd het jaarlijkse Schuttersfeest gevierd met als inzet het koningschap der vereniging. De vermaarde kara- binier L. de Bruine wist op deze ere titel beslag te leggen. Kaartkampioenschap Onlangs werd het jaarlijkse kaartkampioen schap betwist door de club „Sport en Nering". Na vinnige strijd wist C. Fer- met Nieuwjaar EENVOUDIG PRACTISCH GOEDKOOP Wens Uw familie, kennissen en relaties een Zalig Nieuwjaar en een voorspoedig 1954. Plaats een in het DAGBLAD DE STEM Een formulier voor het opgeven van Uw Nieuwjaarsadvertenties vindt U elders in dit nummer af gedrukt. mont de begeerde titel te bemachti gen voor Ch. de Vilder en Rob. van Renterghem. Muziekavond. Door de Koninklijke Harmonie De Eendracht werd de jaarlijkse concertavond gegeven. Ook de humoristische noot ontbrak niet. De belangstelling was zeer groot en de diverse nummers werden keurig uit gevoerd. Zelzate KATHOLIEKE BOND VOOR OUDEN VAN DAGEN In zaal „Patria" werd deze week het eerste Kerstfeest van de voor kort opgerichte Katholieke Bond voor Ou den van Dagen gehouden. In het feest lokaal heerste een zeer gezellige druk te. Niet minder dan 120 persono. .had den gevolg gegeven aan de uitnodiging om het feest te komen bijwonen, wel een bewijs, dat onze ouden van dagen veel met deze nieuwe vereniging op hebben. De voorzitter van de bond. de eher P. de Bruyne, heette alle aanwe zigen hartelijk welkom, waarna het woord werd verleend aan Mr, Cocquyt, afgevaardigde van het verbond der mutualiteiten, die een beredeneerde en ampele uiteenzetting gaf van de hui dige pensioenwetgeving. Na de koffie en een aardig filmpje werd deze avond door de proost van de bond, de Eerw.Heer Hoste, gesloten, waarbij hij er zijn voldoening over uitdrukte, dat deze eerste feestavond zo zeer was geslaagd. IJzendijke Missiefilm Morgen zal onze oud parochiaan pater Hermans O.F.M., in het parochiehuis de missiefilm „Waar woestijnen bloeien gaan", draaien. Het is een grote kleurenfilm over het mo derne missieland Pakistan. Biervliet PINKY T BLANKE NEGERMEISIE Ten bate van de voetbalvereniging .Biervliet" werd in het clublokaal door de Sluise toneelclub „De Oranje- bloem" Pinky 't blanke Negermeisje opgevoerd. Tweemaal trok het gezelschap een volle zaal. Dit zeer goede stuk werd door de Sluise amateurs vrij goed ver tolkt en het applaus bewees, dat de belangstellenden ruim tevreden waren. Geslaagd Voor het diploma Ste nografie slaegden de dames C. De- seyn te Biervliet en F. van F/aayen- hove te Hoofdplaat, Eede IN BESLAG GENOMEN Door de ambtenaren der I. en A. werd op een onbekend persoon 40 kg. roombater in beslag genomen. (Advertentie) TEGE N HOE ST PASTILLES DE°ZACHTE Zierikzee EINDEXAMEN AVONDNIJVER HEIDSSCHOOL. Door de ramp van 1 Februari 1.1. is de cursus 52/53 van de Avondnijver- he'dsschool plotseling afgebroken, waardoor geen eindexamen kon wor den afgenomen. Met ingang van 1 October j.l. is de nieuwe cursus 53/54 weer aangevangen. De leerlingen, die op 31 Maart voor een eindgetuigschrift in aanmerking zouden komen, zijn thans in de gelegenheid gesteld eind examen te doen. De avondnijverheids school wordt gevormd door een cur sus A zonder vooropleiding diploma Ambachtsschool en curus B met voor opleiding diploma Ambachtsschool. De cursus 53/54 telt 71 leerlingen. (Zie verder pag. 5) (Advertentie) Angst voor Zuurbranden na een heerlijk maal? Met een of twee Rennis bij de hand geen angst voor zuurbranden. Eet ge rust alles waar de maag naar vraagt. Sommige mensen nemen Rennies bij voorbaat als een goede gewoonte, smakelijk en fris. Bij onverwachts op komend zuurbranden zijn Rennies een ware uitkomst. Houdt ze daarom altijd bij de hand. Gewoon laten smelten op de tong en 't zuurbranden behoort weer tot het verleden. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Gelukkig Nieuwjaar! Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Martha. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Het lot speelt met mr. Denninf. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Hochzeit mit Erika. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Geluk' g Nieuwjaar) AEL. Centrum, 8 uur: Angst voor het huwelijk. TERNEUZEN. Luxor. 8 uur: Het lot speelt met mr. Denninf. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: Het lot speelt met mr. Denninf. SAS VAN GENT. Olympia-theater. 8 uur: Hochzeit mit Erika. naam t respectabeh heeft bere' jaren enig er nog vita pen heeft daar hij z voelde om verrichten stilaan well lijk eens ten en volo enige hobbj 50 Jaar drs T. v. d. 40 Jaar Z.Doorl. Hoo man O.Prae van Jabalpui 25 Jaar 1 te Molder v Kaathovei I. Hoek O.l Helvert in in India. 50 Jaar g Serrarens steeg. 40 Jaar g, B. Heijman Tibosch oj 25 Jaar v d. Berg v. d. Weste wijk; A. Hi de Essenbi 40 Jaar j heer mgr Praem., 66 10 Aug L. ven bergen; Praem. Reet 25 Jaar Gevers o wijk; V. Lv, Kempenaars 12Vi Jaar Billen O.l.™ bink O.Prae O.Praem. Phen o.F 0 Praem R. de Bi 1 Bots c 25 Jaar i v- d. Broek

de Stem | 1953 | | pagina 2