]No£ niemand weet, wat Nieuw Guinea aan mogelijkheden biedt IVOROL Nederland is thans gelukkig één en vastb erfden Drijf werker Marius Clarijs (73) uit NISPEN Portret van n groot kampioen I RADIO ONS MiT KERSTMIS VOORSCHOTELT NIET LANGER „VERGETEN AARDE Van 'n lelijk kerstboompjedat de wacht mocht houden bij 't Kindje en daardoor toch gelukkig werd DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 24 DECEMBER 1953 „Wat Nederland in 2000 jaren aan bescha ving- leerde, moet aan Nieuw-Guinea in wellicht 50 jaar gebracht worden" PESSIMISME VOORBIJ n l Door J. P. K. v. Eechout Oud-Resident van Nieuw-Guinea Proberen blijft begeren! Tussen koperen kannen en kandelaars Vroeger altijd gebrek aan tijd Mensen uit ons midden Honderd voorwerpen De rapste van alle snelle krabben Wat Tinus Buurons duiven presteerden Thans in ruste Goedennacht De tijd dat Nieuw-Guinea met recht „Verge ten Aarde kon worden genoemd, is vrij wel voorbij. Van een land, waarvan de gemid delde Nederlander zelfs het bestaan niet ken de, is het geworden het onderwerp van gesprek van velen, ja, fungeert het reeds als twistap pel. Ontegenzeggelijk is de belangstelling in brede kringen groeiende: men vraagt naar de mogelijkheden van dit land; naar de taak die daar voor ons volk ligt. Merkwaardigerwijs bestond er aanvankelijk een grote tegenzin ten aanzien van Nieuw- Guinea. Men bleef trouw aan de pessimistische opvatting, die a priori ontkende dat er iets van dit land te maken zou zijn en dat het enig nut zou hebben er geld aan te besteden. Dat was de tijd, waarin in 's Lands vergaderzaal klanken werden gehoord als „een waardeloze verzameling bossen en moerassen", „een oli fant op zolder" en dergelijke fraaie uitdruk kingen meer. LIET ergste pessimisme zijn we ge- lukkig ontgroeid. Bij velen be staat er weliswaar nog wantrouwen ten aanzien van de mogelijkheden daar. doch dit is een gezond ver schijnsel; het voorkomt dat men zich hals over kop in avonturen stort en js bovendien een goed tegenwicht voor een onmatig optimisme, dat zich hier en daar is gaan ontwikkelen', een optimisme waartegen men evenzeer stelling moet nemen als tegen het zo juist vermelde ongemotiveerde pessi misme. Nederland en Nieuw-Guinea zijn immers niet gediend met luchtkaste* len; onze plannen en projecten dienen op reële gegevens te zijn gebaseerd en we bezitten nog maar zo weinig gegevens over dit grotendeels nog on bekende land en volk. Het is daarom verheugend te con stateren, dat ook in kringen van han del en bedrijfsleven besef is gekomen voor de ontwikkelingsmogelijkheden van Nieuw-Guinea en voor het be lang, dat Nederland daarbij kan heb ben. De oprichting van een Nieuw- Guinea Instituut op initiatief van de beide voorzitters der Kamers van Koophandel te Amsterdam en te Rot terdam wijst daarop en is als daad, juist van deze zijde zeer belangrijk, omdat men verzekerd kan zijn van een objectieve en nuchtere voorlich- i ting. I De wolken die aan de politieke he mel van Nieuw-Guinea hingen, zijn voorshands weggevaagd: onze par tijen zijn praktisch unaniem slechts de communisten uitgezonderd mening dat Nieuw-Guinea Neder lands moet blijven: dat het een Ne derlandse taak is land en volk tot ontwikkeling te brengen. NIET UIT RANCUNE werkte op elk initiatief inzake Nw.- Guinea, is voorbij. Er is vertrouwen gekomen in de toekomst van dit gebied, al kan men zich van die toekomst slechts 'n vage voorstelling maken. Maar toch, men wordt al wat meer bekend met land en volk. En al is het nog weinig, bit ter weinig, vergeleken bij dat, wat we nog niet weten, we maken echter vor deringen. Er worden onderzoekingen verricht, commissies van deskundigen reizen er heen en zelfs een parlemen taire commissie stelde zich ter plaatse op de hoogte van de zaken. MEER KENNIS, MEER BEGRIP lyTEER kennis bracht gelukk;rt ook meer begrip. Het is voor de Ne derlander en zeker voor de Neder lander die nog nimmer in de tropen was zeer moeilijk zich een juiste voorstelling te vormen van dit land. Men spreekt van achterlijke en min der ontwikkelde gebieden, doch daar mee drukt men slechts zeer relatieve begrippen uit immers, men spreekt zelfs van achterlijke of minder ont wikkelde delen van Nederland. Nw«. Guinea behoort tot de onontwikkelde gebieden: wat wij er tot dusverre presteerden, mag nauwelijks ontwik keling heten; wij zijn er nog maar juist begonnen. Zonder overdrijving kunnen wij spreken van één groot oerwoud, waar mee het land is overdekt, en van een primitieve, dikwijls zelfs uiterst bar baarse bevolking, waarvan het groot- F)IT standpunt is niet overal met evenveel enthousiasme begroet. Niet iedereen zag van den beginne af in, wat Nieuw-Guinea betekende en nog kon gaan betekenen. Anderen - en dat waren er niet weinigen i tus in, hielden er slechts aan vast uit ran cuneuze gevoelens, omdat we de rest van ons koloniale rijk hadden ver speeld. Sommigen aanvaardden de taak slechts omdat er niet meer aan te ontkomen viel, omdat afstand aan Indonesië onder de huidige omstan digheden een misdaad tegenover de Papoea zou betekenen. Hoe het zij, de periode van onder linge verdeeldheid, die zo verlammend (Advertentie) ste deel nog niet eens onder bestuur is, terwijl het andere pas de allereer ste schreden op het pad der bescha ving heeft gezet. Het ligt voor de hand, dat de ont wikkeling van zulk een land en zulk een volk zer speciale problemen met zich meebrengt. Wil men een verge lijking. die in verschillende opzichten op gaat? Dan stelle men zich voor, dat de Batavieren ten tijde van Christ Iaat ons zeggen 50 in plaats van in 2000 jaar, tot ons huidige bc schavingspeil zouden moeten worden gebracht. GROTE PROBLEMEN goed als geen havenfaciliteiten bezit. Moeilijkheden bij de opvoeding van een bevolking, die juist door die op voeding aan velerlei gevaren wordt blootgesteld. Moeilijkheden op economisch en op technisch gebied', moeilijkheden met de arbeidsvoorziening in dit uiterst dun bevolkte land. Men zal de moeilijkheden niet mo gen onderschatten maar ook zeker niet mogen overschatten; ze zijn er om opgelost te worden. In volgende artikelen zullen wij bij de beschrijving van land en volk ver schillende dezer problemen onder de loupe nemen. J. P. K. VAN EECHOUD. (Van onze redacteur) A/IARINUS CLARIJS van de Bergsebaan in Nispen slijt zijn levens avond in een werkschuurtje, dat hij betreedt als een eerste bundel daglicht naar binnen valt en dat pas verlaat als de avond over het land komt en de zon wegsterft achter een cordon van grauwe mist- banken en in donkere wolken. Marinus Clarijs is drie-en-zeventig jaaJ oud, een veerbiedwaardige man met grijze haren en glanzende ogen. Hij loert over het bruine montuur van zijn bril heen naar de bezoeker en een glimlach trekt over zijn gezicht, vallend over de tientallen blinkend koperen vazen en kannen, asbakken en kandelaars. Marinus Clarijs is een amateur-koperdrijfwerker, een kleine kun stenaar, die ruw en hard metaal klopt en vormt, smeedt en brandt tot een sierlijk voorwerp, passend in de brede kamers van een deftig heren huis. Hij is een dorpsartist en geniet de bewondering van zijn ge meenschap, omdat de resultaten van zijn arbeid de mensen boeien en, omdat hij een vitaliteit bewaart, die om eerbied vraagt. De enige figuur in dit schuurtje is Marinus Clarijs. vroeger koster in Kruisland en Roosendaal, gewoond hebbende in Zevenbergen en Ouden bosch, nu weer sinds tientallen jaren gevestigd in Nispen Marinus rente niert na vele jaren naast koster lood- en zinkwerker te zijn geweest. In 1938 begon hij koperen voorwerpen te vervaardigen. Hij werd gegrepen door zijn liefhebberij ALTIJD AAN DE GANG niet erg, want ik moest toch op een of andere manier mijn bezigheden hebben. Het eerst maakte ik een sierkannetje Het resultaat was niet buitengewoon, maar ik moest een ze kere vaardigheid meester worden om keurig drijfwerk te kunnen presente ren. Ik oefende en oefende en ik kwam tot resultaten, die ik zelf moei lijk goed kan noemen, maar die de lof verkregen van menige expert. Het terrein waarop ik werkte leek me aanvankelijk zeer begrensd toe, maar het bleek, dat er veel, zeer veel was te maken. Ik kon immers snuffelen in oude boeken en Y0OJ' beelden tegenkomen van historische prenten, waarop koperen voorwerpen werden uitgebeeld. Ik ging me ver diepen in de leefwijze van onze voor ouders. die als het ware in het ko per bedolven waren en zo had ik al tijd werk, veel werk zelfs. Ik kon bovendien met verschillende soorten koper gaan omspringen. Zowel het roodkoper als het geelkoper geraakte vertrouwd aan mijn ogen. Er was vol doende variatie op alle mogelijke ge bied!" Marinus Clarijs overziet even zijn voorwerpen en vertelt dan verder: „Ik ben eigenlijk altijd aan de gang en ik vind het prettig. Ik heb in de loop van de jaren unecr dan honderd ^rote en klei- voorwerpen gem? ne. Ik heb maar vervaardiging v; swerkt aan de staande sche- De werkplaats van Marinus Clarijs is ruim en beslaat meerdere vier kante meters. Aan de binnenkant van de toegangsdeur hangt een ver sleten jasje en een oude werkschort, attribuiten, die door de drijfwerker elke dag worden gehanteerd. In de linkerhoek is een plaatsje gereser veerd voor het smidsevuur, dat aan gewakkerd wordt als Marinus Clarijs op het „pedaal" trapt en er lucht weidt geblazen onder de zacht bran dende kolen. Rechts in het schuurtje staat een werkbank, waarop de ha mers en beitels rusten, een bonte rij van voorwerpen. Daarboven is een flinke dorpel, waarop het koper is uitgestald, dat elke week door de drijfwerker wordt gepoetst. In het midden bevindt zich een tweede gro te werkbank, eveneens volgepakt met koper. „"Toen ik ging rentenieren", zo ver telt Marinus Clarijs: „kreeg ik eindelijk volop de gelegenheid me toe te leggen op een liefhebberij, die ik door tijdgebrek tevoren nooit had kunnen botvieren. Ik richtte mijn schuurtje in tot een werkplaats en ik kocht ruw koper, dat ik wilde omto veren tot een fraai voorwerp. Ik be sefte wel, dat er veel tijd zou krui pen in deze arbeid, maar dat vond ik QPMERKELIJK is dat vrijwel ieder- een die met het land heeft kennis gemaakt en er over schrijft, niet kan nalaten de nadruk er op te leggen, dat ons daar vele moeilijkheden zul len wachten. Men heeft ontdekt, dat Nieuw-Guinea niet slechts is een „land van mogelijkheden" maar ook een „land van moeilijkheden". Moeilijk heden op het gebied van transport in 'n land 11 maal zo gioot als Neder land, dat geen wegen, generlei ver bindingen met het binnenland en zo JN STAD EN LAND van Bergen op Zoom hebben vanouds snelle krab ben gezeten en de rapste van allen is ongetwijfeld M. P. (Tinus) Buuron. Hij woont in de Zandstraat en is om zeggens de naaste buur van afdelings voorzitter Willem van Broekhoven (die er trouwens ook wat van kent). Voor de oorlog maakte hij, met zijn broer Toon, de „Vredesduif" onveilig. Vooral op Bordeaux en Dax was hij een machtig kampioen. De fond heeft altijd zijn grote voorliefde gehad, hij moet ze hebben met de lange asem. De Buuron's komen van Halsteren en zij zijn opgegroeid met Tiest (Stok), Keesje (van der Zande) en Baasje (Elzakkers) allen uitgefigeleer- de melkers.Tinus Buuron die afgelopen zomer een ernstige ziekte heeft door gemaakt, is thans in ruste. Hij is nu gepensionneerd brigadier van politie van stiel en naarmate hij meer tijd heeft zich met zijn duiven bezig te houden, wordt het ras sterker en vlie gen ze nog harder. Zijn ras is hoofd zakelijk opgebouwd van dat van de vermaarde beenhouwer Bram van Gijs te Groede (puur Delbar), maar bij Tinus vliegen ze op alle afstanden. Dat laat hij zien in de grootste maat schappij van Bergen op Zoom, de VBP. gevestigd in „De Korenbeurs" bij dhr Coppenolle, aiwaar hij de laatste jaren het ene kampioenschap na het andere in de wacht sleept. Zo won hij dees jaar voor de tweede maal het kampioenschap-generaal over alle vluchten en klassementen tegen mannen als Peet van Kaam (de torea dor van de Stalenbrug), Alfons Bo- gaert (filiaalhouder van Huijskens- van Riel, wereldkampioenen 1950), Dook de Nijs, Cato van Berrege, Ko van Rijswijk, Mik Schouteren enz. Desgevraagd verklaarde dhr. Buu ron dat ge de soort moet kruisen. Met duiven van Tiest en van Reintje van der Veke (Zaamslag), mengelde hij de beroemde Belgische rassen Delbar, Cattrijsse, Devriendt enz. ondereen en dat komt volgens Tinus de rapte der duif zeer ten goede. ENKELE KOPKLEPPERS P)E lieveling van het hok is zijn „Ouwe Lichte", een lichtgeschelpte staaloger van '49. Werd als jonge duif niet opgeleerd, behaalde als jaarling enkele preskes doch bleek in '51 pas goed gerodeerd. Mist nooit, zowel op weduwschap als op nest een as. Zie hier enkele uitslagen van dit wakkere dier dat het aan zijn achterste niet laat drogen. 15e Duffel (965 d.), 8e Pont St. Maxence (706 d.). 7e idem stadsconcours, 7e St. Quentin (702 d.). 4e Pont St. Maxence (348 d.l, 15e Dourdan (158 d.). 4e Corbeil (142 d.l, 2e Orleans (512 d.l, le Pont St. Ma xence (512 d.l, le St. Quentin (411 d.), 10e St. Quentin (632 d.), 3e St. Quen tin (404 d.), le Corbeil (240 d.l, 2e idem afdelingsconcours, enz. En dan hebben we hier den „Baard" vlak die ook niet uit. Scherp rood- ogige witpen doffer, een lust voor het oog, ook bekend als de 5000 van Tinus (ringnummer 565000). Won in '50 elf prijzen, waaronder 5e Dourdon en in '51 veertien waaronder 5e Corbeil (579 d.), 3e Orleans (509 d.), 7e St. Quentin (326 d.), 5e Corbeil enz. Wou u nog meer weten? Vervolgens de „Acht en zestig". Donker geschelpte doffer. Stoere ver schijning. Won zo'n kleine veertig prijzen, waaronder 20e Quievrain (704 d.l, 12e Quievrain (806 d.), 8e Dour dan (356 d.). 13e St. Quentin (404 d.), lie Pont St. Maxence (305 d.), 12e Dourdan (158 d.) enz. Zijn „Twee en tachtig", donker geschelpte witpen, prachtdier won dit jaar 2e Orleans en le St. Vincent (51e nationaal) met keizerspoule enz. Zijn „Bontje" vloog op Dourdan met sterke N. O. wind liefst acht minuten los op heel de om trek. Zijn „Drie en vijftig" won dit jaar 17e Dourdan. 20e Chateauroux, 4e Limoges en le Bordeaux (8e natio naal). Op 24 Juli van dit jaar werd Tinus ernstig ziek wegens nicotinevergifti- ging (spuiten van struiken tegen de luis) en op heden is hij nog niet de oude. De verzorging van de duiven moest toen worden overgelaten aan zijn zoon Piet, doch een en ander had tot gevolg dat aan vjjf vluchten niet kon worden deelgenomen. Desondanks wint hjj met klank het algemeen kampioenschap van de Verenigde Bergen op Zoomse liefhebbers. Tinus, jongen van deze plaats een spoedig en algeheel herstel toege wenst en ik hoop van ganser harte dat er grote belangstelling voor uw duiven zal zijn op Tweede Kerstdag bij Coppenolle in de Potterstraat. Zij hebben het verdiend en u zelf ook! Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE. merlamp en ik heb weken doorge bracht met het scheppen van enkele kandelaars". „Nog maar weinig voorwerpen zijn uit mijn werkplaats gegaan. Mijn kin deren zitten natuurlijk allemaal dik in het koper. Ik kan echter maar moeilijk scheiden van hetgeen ik heb gemaakt. Elk werkstukje wordt een deel van jezelf, omdat je er zoveel uren aan hebt gewerkt. Daarom staan hier die werkstukkenhonderd in getal!" (Advertentie) Slaapt U slecht door rheumatiek, spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat Zuivert door de nieren en is on schadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95. f 2.40, f 8.88 rvE K.R.O. heeft voor de Kerst- dagen een passend en stijl vol programma ontworpen waarbij het heilige gebeuren vanzelfsprekend in het mid delpunt van de belangstelling staat. Het begint met de Plechtige Nacht mis van het Hoogfeest, die wordt uit gezonden Vrijdagmorgen 0.00-1.30 uur. In tegenstelling tot de overige KRO- programma's via Hilversum II (298 meter). Celebrant is de Rector van het Moederhuis der Fraters te Tilburg, dr Karei de Beer, die eveneens de predikatie houdt. Het koor van Fra ters en jongens zingt de Missa ,.Puis- que j'ai perdu" van de Middeleeuwse componist Orlando di Lasso. Deze uit zending geschiedt in samenwerking met Radio Nederland „De Wereldom roep". Voorafgegaan door een programma van Kerstliederen, gezongen door de Karekieten (Vrijdag 9.55 uur) volgt om 10.30 een Pontificale Hoogmis van Kerstmis, in de Kathedrale Kerk van St Catharina te Utrecht. Deze Hoog mis wordt opgedragen door de Aarts bisschop-coadjutor, Z. H. Exc. Mgr. Dr B. J. Alfrink, die tevens de predikatie houdt. Het koor van de Kathedrale Kerk o.l.v. Hein Zomerdijk zal de Missa „Papae Marcelli" van Giovanni Pier- luigi da Palestrina uitvoeren. De Hoogmis van de Tweede Kerst dag (Zaterdag 8.30 uur) wordt uitge zonden vanuit de Kapel van het Cis- terciënserklooster „Mariënkroon" te Nieuwkuyk. Het Kestprogramma bevat verder uitzendingen voor de jeugd, de mili tairen en de vluchtelingen. Het radioprogramma voor Kerstmis in zijn geheel, ziet er als volgt uit: EERSTE KERSTDAG HILVERSUM 1, 402 M. NCRV: 7.00 Kerstzangdienst; IKOR: 8.30 Kerstvroeg dienst; KRO: 9.30 Nws.; 9.45 Kamerork. en solist; 9.55 Kerstliederen; 10.25 Ponti ficale Hoogmis; 12.00 Kerstrede van Zij ne Heiligheid Paus Pius XII; NCRV: 12.15 Beiaardconc.; 12.30 Land- en tuinb. me- ded.; 12.33 Kerstconc.: 13.00 Kerstbood schap door H. M. Koningin Juliana; 13.15 Nws.; 13.20 Gram.; 14.00 Kerstfeestvierin gen door emigranten; 14.45 Gram.; 15.00 Kerstfeest; 16 00 Vocaal ens. en sol.; 16.45 Gram.; 17.00 Vrij Evang. Kerkdienst; 18.30 Gram.; 18.35 Viool en Mozart vleugel; 19.00 Nws. en weerber.; 19.30 Kerstliederen; 19.30 Koorzang; 20.00 Radiokrant; 20.20 Kerstconc.; 21.30 „Het lied van de ar beid, een Kerstlied?", caus.; 21.50 Gram. 22.00 Strijkork en sol.; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nws. en SOS-ber.; 23.15- 24.00 Gram, a HILVERSUM II, 298 M. VARA: 8.00 Kerstklokken; 8.05 Nws. en weerber.; 8.20 Vocaal dubbelkwart.; 8.35 Winterpoëzie; 9.05 Gram.; VPRO: 10.00 Kersttriptiek: 10.30 Kerkd.; AVRO: 12.00 Beiaardconc.; 12.15 Kerstgroeten; 12.40 Meded.; 12.45 Gram.; 13.00 Kerstboodschap door H. M. de Koningin; 13.15 Nws.; 13.20 Lichte muz.; 13.45 Kerstfeestviering i. h. bui tenland; 14.15 Strijkkwart.; 14.45 Kerst groet; 15.00 Orgel en klarinet; 15.30 Strijkork.; VARA: 16.00 Kerstklokken; 16.02 V. d. kind.; 16.45 Cello en piano; 17,15 „Kerstmaal", toespr.; 17.30 Uitwis- selingsprogr. m. Nederlands Sanatorium te Davos; 18,00 Nws.; 18.15 Kamerork. en soliste; 19.00 Kerstklokken; 19.02 Act.; 19.10 Gitaarspel; VPRO: 19.30 Kerstdecla- matorium; 20.15 „Kerstmis 1943-1953", klankb.; 20.55 Nws.; VARA: 21.00 Kerst klokken: 21.02 „Noche buena", kerstspel; 21.50 Kerstmuz.; 22.20 Kerkorgelconc.; VPRO: 22.40 „Vandaag", caus.; 22.45 A vond wijding; VARA: 23.00 Nws.; 23.15- 24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams, 324 M. 11.00 Gram.; 11.45 Orgelsp.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 13.30 Idem; 14.30 Ork. conc. 15.45 Gram.; 16.00 „The Messiah", oratorium; 18.00 Gram.; 18.15 Idem; 18.30 Godsd. halfuur; 19.00 Nws.; 19.40 Gram.; 20.00 Kerstgezangen; 20.15 Symph. ork.; 20.50 Gram.; 21.05 Symph. ork.; 22.00 Nws.; 22.00 Nws.; 22.15 Gram.; 23.00 Nws.; 23.05-24.00 Gram. BRUSSEL, Frans. 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws.; 13.10 Verz. progr.; 15.00, 15.40 en 16.00 Gram.; 17.00 Nws.; 17.05 en 18.15 Gram.; 19.30 Nws.; 20.00 „Weihnachtsora- torium"; 21.30 Gram.; 22.00 Nws.; 22.15 Jazzmuz.; 22.55 Nws.; 23.00 Dansmuz.; 23.55 Nws. TWEEDE KERSTDAG HILVERSUM 1, 402 M. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram.; 8.25 Plechtige Hoogmis; NCRV: 9.30 Nws.; 9.45 Clavichordrecital; IKOR: 10.00 Ned. Herv. Kerkdienst; 11.00 „Over en weer", groeten aan en van emigranten; NCRV: 12.00 Gram.; KRO: 12.15 Viool en orgel; 12.35 Groeten van emigranten; 13.00 Nws. en kath. nws.; 13.10 Promenade-ork. en soliste; 14.00 V. d. jeugd; 15.00 Voordr.; 15.15 Kamerork.; klein koor en sol.; 17.15 kindje wiegen; 18.05 Kerstliederen; 18.25 Gram.; 18.55 „Zondag aan de zonzij"; 19.00 Nws.; 19.10 Toespraak; 19.15 Amus. ork. en sol.; 20.00 Kerstboodschap door H. M. Koninigin Juliana (herhaling); 20.15 „Verjaagde Kerstvertelling voor de jeugd J^ONING WINTER had onverwacht Moeder Aarde overvallen. Plotseling was een snijdende Noord- oster opgestoken, die schrijnend door de bossen joeg. in één nacht waren alle bomen van hun laatste laderen beroofd. Zelfs de dennen moesten steeds meer naalden loslaten, zó hard vroor het. Het bos werd al meer en meer dor en baal en kreeg zo een roev'£ uiterlijk. Alleen de kerstbomen, die waren 10? helemaal groen en stonden te pronken dat 't 'n lust was, niet''h7ofjn de eni§en. die 's winters hun mooie kleed bizonde afstaan. maar dat had dan ook een heel te wac(,r,e red®n- Hen stond immers een mooie taak niet mi, h?' Z" mocfiten iets doen .wat andere bomen Met Ker omdat d'e te lelijk waren in de winter feest ziin n1S' dan zou 1161 voor de kerstbomen groot de winti zouden zij schitteren in de huiskamers, "ouden ,fr warenhuizen en café's, bekleed met de klokiec ®J,nsterende slingers en de fijne tere ballen. 2ie drn ker.stman.neties en zilveren pieken, in 't wa- het enn")0"^ schijnsel en met de speelse krullen van r er,ha" ,ussen de takken, van de „„.!n.a"nen begonnen op een goede dag een de anderp k en s*er,ijkste bomen om te zag-en en «ók aan fl„ °Kmen wach,ten met spanning af, of zi.i was, dan ni, u1! Jpiden komen, want als dat zo terend! fel, het h'ina zeker' dat ook het schit- eest van de mensenwereld zouden mogen meemaken. voordItaazriHLhleintie"' 2eid<;n de *rote bomen, door n ÏÏ.S ™°F ?°nd heten Bli-iden' da" ta Paard met een touw naar een grote wagen te worden getrokken. Trillend van spanning stond het kleintje te wachten; Zou.... zou hij misschien óók aan de beurt komen? Alle vrienden van het bos waren nu al weg gesleept, 'n Man met 'n grote bijl liep tussen de stronken door en kapte hier en daar een tak weg, die heel laag bij de grond zat. Natuur lijk zag-ie 't kleine lelijke boompje staan, want 't viel nu op, omdat alle andere bomen al op de wagen lagen. Daar kwam-ie op hem af; „Veruit, jij d'r ook nog bij!" en met één zwaai kapte hij hem los en met 'n sierlijke boog zweefde het boompje door de lucht en belandde op de wagen bij de anderen. „Spuit elf" klonk het grinnekend, maar de bomen hadden geen tijd om te lachen, want met een forse ruk zette het koppel paarden aan en daar dokkerde en bonkte het door de karsporen van de dreven in de richting van de grote stad. JTen lange, lange tocht was het daarna over een hob belige keiweg, die door 't land voerde en de bo men begonnen op 't laatst te klagen, want de kar schokte verschrikkelijk. Maar aan alles komt een eind, zelfs aan het on plezierige en toen het al donker was geworden, reed je wagen eindelijk de stad binnen. Alle bomen werden tegen een touw gezet, dat op 'n plein in de rondte w,as gespannen. Het was er 'n irukke beweging. Er stonden 'n heleboel auto's bij elkaar en honderden mensen liepen langs de winkels waarvan de etalages helder verlicht waren. De mees ten stapten vlug door, diep in de kraag van hun jas of mantel gedoken. De spiegelruiten van de winkels waren aangeslagen, zou koud was het en als er een deur open ging, kon je zien hoe vol het er binnen was. Een van de mannen was achter gebleven, terwijl de anderen met de wagen waren weggereden en nu stond de man. die de bomen moest verkopen met zijn handen diep in de broekzakken, pet schuin op 't hoofd, terwijl er „damp" uit z'n mond kwam, te stam pen met zijn voeten, om die toch maar een beetje warm te houden. TTet waren meest rijke mensen, die zo'n mooie boom kochten. Dat kon je zien aan de kleren, die ze aanhadden en het kleine boompje merkte, dat de mensen niets van hem moesten hebben; hij zag er ook veel te lelijk uit- Al zijn vrienden verdwenen, stuk voor stuk en het boompje kreeg het hoe langer hoe eenzamer. Opeens zag hij 'n man, die er niet zo rijk uitzag als de andere kopers; hij had logge werkschoenen aan en een pet op. Zijn overjas was hem veel te klein en er zat een stop in zijn mouw. De verkoper had al een paar maal verveeld naar hem gekeken: van zulke klanten moest hij 't niet hebben, daar was toch niets aan te verdienen. Je kon het zien, hij zou best ook zo'n mooie boom voor zijn kinderen willen kopen, maar hij kon het nu eenmaal niet betalen, ze kostten veel te duur: Zes en acht gulden moest je voor de grote bomen betalen en de kleinere kostten drie en dót was zelfs nog te duur voor deze man. Eensklaps voelde het boompje zich helemaal warm worden: daar keek de man naar hem, zou.... zou-ie hèm misschien willen kopen? Hij durfde er bijna niet aan te denken, zó fijn zou-ie 't vinden. „Zeg wat kost dat boompie?" vroeg de man aan de verkoper Deze haalde z'n schouders op en mompelde: „O. dat ding, dat zal me niet rijk make; voor 'n gulden ken ie 't krijge." De arme man aarzelde: 'n guide, 't blijft nog 'n heel bedrag...." Toch greep-ie naar z'n por- temonnaie, hij telde.... „Veruit, voor drie kwartjes bin je eigenaar", zei de man, dan ben ik 't meteen kwijt." Verheugd keek de man op: „Echt?". Vlug diepte hij drie kwartjes uit zijn beurs op en gaf ze aan de verkoper, pakte meteen 't boompje, bang, da* de verkoper zich zou bedenken, ,,'n Plankje mot je er zelf maar onder slaan", zei deze, „geluk er mee!" De man verdween gehaast met het boompje tussen de drukte. Hij sloeg een zijstraat in en daar was het helemaal druk, zó zelfs, dat de man zo nu en dan zi.in arm beschermend voor het boompje hield, want hij was bang, dat er een takje zou breken.. Zeker wel een half uur gingen ze zo door de stad, totdat ze in een stille buurt kwamen. Het was er erg stil, vond het boompje, bijna net zo als in het bos. Het waren ook lang niet zulke mooie huizen als in het drukke deel van de stad. De man ging een gan getje in tussen de huizen en kwam zo bij een tuin poortje, dat hij binnenging. „Hier woont de man na tuurlijk", dacht het boompje) „nu zal het me benieu wen, wat er met me gaat gebeuren." Er ging een golf van blijdschap door het lelijke boompje, want het begon langzamerhand te begrijpen, dat nu het grote moment dichtbij moest zijn, waar op zij en alle kerstbomen hadden gewacht. Nu zou het haar beurt zijn om te pronken op een ereplaats in 'n huis kamer, een ereplaats, die alle bomen zouden krijgen, de een misschien een mooiere dan de ander, in een hotel of in de salon van een rijke familie. Het kleine boomje wist, dat het in een arm huis houden was terecht gekomen, maar het was heel erg blij, dat het niet alleen in het bos had hoeven blij ven, of op 't plein, want dan hadden ze hem mis schien wel op een vuilniswagen gegooiden dat is het ergste wat een kerstboom kan overkomen, dat is de grootste schande. Het was Kerstmis. De sterren begonnen al te ver bleken, want de nacht was voorbij- Klokken beierden over de stad. om te vertellen, dat het Kindje was geboren. Het lag nu in een stalletje, zonder deken tjes, zo maar op stro. De enige warmte, die het kreeg kwam van de adem van de os en de ezel, die roerloos met de koppen boven het kribje stonden. Zo was het in het stalletje, dat in de huiskamer van de arme man stond. En het lelijke kerstboompje dat nu niet lelijk meer was, omdat er wel twintig denne- appeltjes tussen zi.jn takken zaten, die de vader mooi zilver had gemaakt en dat daarbij zes kaarsjes droeg, één stond er op de top hield de wacht bij het kribje en voelde zich het gelukkigste kerstboom pje van de gehele wereld. De andere bomen stonden in de café's, die nu helemaal donker waren, omdat het feest daar al voorbij was en hun versieringen blonken niet meer. omdat er geen kaarslicht was. Maar in het huiskamertje had de moeder de kaarsjes bij het kribje en in het kersthoompie aangestoken en al die lichtjes weerspiegelden in de mooie, grote, blauwe ogen van de kinderties. die in dat huis woon den en die bij het kribje stonden en zongen van de herdertjes, die in 't veld lagen in de Kerstnacht. Het lelijke kerstboompje, dat bang was geweest, dat 't op n vuilniswagen zou worden gegooid had nu tóch een zalige Kerstmis. PAUL VAN REEUWIJK Christenheid", klankb,; 20.45 Internat. Kerstliederen; 21.-20 „Van een os en een ezeltje", hoorsp.; 22.20 Klassieke muz.; 22.45 Avondgebed en lit. kal.; 23.00 Nws.; 23.15 Nws. in Esperanto; 23.30-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. VARA: 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 8.40 Vo caal dubbelkwart.; 9.00 V. d. kind.; 9.20 Orgel, alt, viool en declamatie; VPRO: 10.00 Voordr.; 10.30 Kerkdienst; 11.55 „Op eigen kracht vooruit", caus.; VARA: 12.00 Verz. progr.; 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Dansmuz.; 13.00 Nws.; 13.05 VARA- varia; 13.10 Radio Philh. ork.; 14.15 „Het witte schaap van de familie", hoorsp.; 15.45 Voordr.; 16.15 „Het Vlaamse Kerst lied", caus.; 16.45 V. d. jeugd; 17.15 Lich te muz.; 17.45 Sport; 18.00 Nws. en comm. 18.20 Jeugduitwisselingsprogr. m. d. Zweedse omr.; 19.00 Pianorecital; VPRO: 19.30 „Verwachting", hoorsp. Hierna; Toespr. Hierna: Kamerkoor en sol.; VARA 20.00 Kerstboodschap door H. M. Konin gin Juliana (herhaling); 20.15 Nws. 20.20 Gevar. progr.; 22.00 Dansmuz.; 22.30 ..De drie waarheden", hoorsp.; 23.00 Nws.; 23.15-24.00 Verz. progr. BRUSSEL, Vlaams, 324 M. 11.45 Ork. conc.; 12.15 Gevar. muz.; 12,30 Weerber. en meded.; 12.34 Gevar. muz.; 12.45 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Vlaamse Kerstliederen: 13.30 V. d. sold.; 14.00, 15.30 16.00, 16.15 en 17.00 Gram.; 17.10 Lichte muz.; 17.45 Gram.; 18.00 Koorzang; 18.45 Gram.; 19.00 Nws.; 19.40 Kerstliederen; 20.00 Gram.; 22.00 Nws.; 22.15 Verz. progr. BRUSSEL, Frans, 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws.; 13.15 Verz. progr.; 14.15 en 14.30 Gram.; 15.30 Klassiek verz. progr.; 16.30 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 17.15 Lich te muz.; 18.30 Operettemuz.; 18.45 Accor- deonmuz.; 19.00 en 19.25 Gram.! 19.30 Nws. 20.00 Gram.; 20.30 Chansons; 21.30 Muzi kale kruiswoordraadsels; 22.00 Nws.; 22.15 Lichte muz.; 22.55 Nws.; 23.00 Dansmuz. 23.55 Nws. ZONDAG 27 DECEMBER 1953 HILVERSUM 1. 402 M. NCRV: fl.00 Nws. en weerber.; 8.15 Orgelconc.; IKOR; 8.30 Terugblik op een jaar IKOR-uitz.; KRO: 9.30 Nws.; 9.45 Gram.; 9.55 Plech tige Hoogmis; 11.30 Strijkork. en sol.; 12.15 Promenade-ork. en solist:; 12.55 Zon newijzer; 13.00 Nws. en kath. nws.; 13.10 Kerstoratorium, Bach; 14.45 V. d. jeugd; 15.15 Fluit en clavecimbel; 15.35 „Bethle hem", reisbericht; 15.30 Pianoduo; 16.10 Kath. Thuisfront overal!; 16.15 Sport* 16.30 Vespers; NCRV: 17.00 Geref. Kerk dienst; 18.30 Gewijde muz.; 19.00 Nws. uit de Kerken; 19.05 Samenzang; 19 30 „Weg en werk der Kerkhervormers", caus.; KRO: 19.45 Nws.; 20.00 Gram.- 20.25 De gewone man; 20.30 „Houdt de zonzij!!" 21.45 Gram.; 21.55 „Eens op een Kerst avond....", hoorsp.; 22.30 Kerstliederen; 22.45 Avondgebed en lit. kal.; 23.00 Nws 23.15 Gram.; 23.30-24.00 ld. HILVERSUM II, 298 M. VARA- 8 00 Nws. en weerber.; 8.18 Gram.; 8.45 Sport- meded.; 8.50 V. h. platteland; 9.00 .Tem po Giusto"; 9.45 „Geestelijk leven" caus VPRO: 10.00 V. d. kind.: IKOR: 10.30 Ned Herv. Kerkdienst; AVRO: 12 00 Sport- spiegel: 12.05 Amus. muz.; 12.35 „Even afrekenen. Heren!"; 12 45 Gram.; 13.00 Nws.; 13.05 Meded. of gram.; 13.10 De spoorwegen spreken; 13.25 Lichte muz., 14.00 Boekbespr.. 14.20 Operaconc.; 15.10 Toneelbeschouwing; 15.25 Vioolrecital; 15.50 Dansmuz.; 16.30 Sportrevue- VPRO- 17.00 „Tussen Kerk en Wereld", caus 17.20 „Van het Kerkelijk Erf." eaus X?J: "-30 V- d' ^eu*d"- 17 50 Sportjourn'. 18.15 Nws. en sportuitsl 18.30 Hammond orgel; 18.50 Radiolympus: 19.20 Gram.* AVRO: 20 00 Nws.; 20.05 Concertgebouw- ork.; 20 55 Journ 21.10 Chansons: 21.25 Amus muz.; 22 05 Cabaret; 22 40 Piano recital; 23.00 Nws.: 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL, Vlaams, 324 M. 11.00 Gram.; 11.15 Volksconc.; 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.: 12.34 Gevar. muz.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 13.30 V. d. sold.; 14.00 Operaconc,: 15.30 Gram.; 15 45 Snort; 16.30 Gram.; 17.00 Kamerork. en soliste; 17.40 Gram.; 17 45 Snortuitsl.; 17.50 Gram'; 18 00 Koorzang; 18.20 Gram.; 18.30 Godsd. half uur; 19.00 Nwc 19 40 Gram.: 20.00 Hoorsn. 21.15 Gram.; 22.00 Nws 22 15 Verz. progr 23.00 Nws.: 23.05-24.00 Gram BRUSSEL, Frans, 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws.; 13.10 T'erz. progr.; 14.00 Gram. 14.15 Ork. conc.; 16.30 Gram.; 17.00 Nws.; 17.05 Gram.; 19 00 Godsd. halfuur; 19.30 Nws.; 21.00 Symphonische jazzmuz.; 22.00 Nws.; 22.15 Lichte muz.; 22.53 Nws.

de Stem | 1953 | | pagina 9