iiöij Twee drukke Maandagen f?QDEN'T°°o" Kerstconvooi vertrekt uit Vaticaanstad Beurs bood goed weerstand BIJNA EEN DRAMA Dl VKüKDtUMi I Qa-va-Seul RADIO TWEEDE BLAD DONDERDAG 24 DECEMBER 1953 Prinselijk woord Premielening Eindhoven zeer ruim overtekend VAN M1ERL0 en ZOON s v AT EEN 0NDERLIJKE ERELD Huisje melken Liturgische kalender L. A. CUNNINGHAM Tn de koude winterdagen komt het Kerstfeest met ziin warmte ons verblijden en wij maken ons op, om dit feest te vieren in de intieme sfeer onzer huiskamer en in de ge wijde ruimten onzer feestelijk ver lichte kerken. Het is, alsof er in deze dagen een stille stemming over ons komt. die vervuld is van iets groots, het is, alsof we een bood schap hebben gehooid die ons vreug devol gestemd heeft en ons heeft aangemaand tot goedheid en mild heid voor alle mensen. Is dit het doorklinken van de blijde tijding, die eenmaal door de Engelen werd gebracht aan de Herders van Beth lehem, dat de Verlosser was gebo ren, en waarvan geschreven staat, dat zij voor alle mensen was be stemd? Telken jare in de Kerstnacht kunt ge deze boodschap beluisteren in het oude verhaal der H. Evan geliën in de nachtmis, ge kunt er een weerklank van horen in zovele liederen, die de Kerstvreugde ver tolken over de golven van de aether. En telkens voeren zij allen de ge dachten terug naar Bethlehem, waar in de eerste Kerstnacht de Engelen met hun blijde mare zin gende de stilte verbroken hebben der velden en met het licht, dat hen omstraalde het nachtelijke duister klaarder maakten dan de dag. „Zie, ik verkondig u een grote vreugde, die voor alle mensen is bestemd: dat u heden een Verlosser is geboren, Christus de Heer!" Was het wonder, dat de herders, die de ze boodschap vernamen met ver snelde voetstap zich spoedden naar de plaats, die hun was beduid, en dat de vreugde hun hart vervulde? In al de eenvoud van hun gemoed hadden zij als rechtgeaarde Joden de belofte verstaan, die God tot de Aartsvaders en Profeten had gedaan en wisten zij, dat nu in deze won dere nacht de vervulling van hun vurig verlangen was gekomen in het arme Kindje, dat zij daar za gen neerliggen in de voederbak der beesten. Nu was de oude vloek, die lood zwaar drukte op de zielen, wegge nomen, nu was het heil der mensen verschenen en was de bevrijding van de zonden nabij. Wergeving van de zonden, dat was het wezen van de Kerstnacht. Gods erbarming drong door de duisternis der wereld heen en ver dreef de nacht, die loodzwaar druk te. Vanaf de hemel reikte de Vader zijn wijde armen uit naar de aarde om in Zijn beminde Zoon alle men sen, die van goede wil waren, ver gevingsgezind te omvatten en ze te verzoenen met Zijn Hart. Nu zou de aarde geen oord van vloek en verwerping meer kunnen zijn. want altijd zou de liefde lichten tussen God en het schepsel; nu was de ver broken band hersteld en groeide er een nieuw geslacht van mensen, die kinderen Gods waren geworden. Deze boodschap der grote vreug de, die het onmondig Kindje door de mond der Engelen liet verkondi gen, zij is de boodschap gebleven van iedere Kerstnacht. Telkens als het nachtelijk duister verbroken wordt door het stralende licht der Kerstviering en telkens als de die pe stilte, die er over de aarde ligt, wordt vaneengescheurd door de beierende klokken, die zingen van stad tot stad, weerklinkt aan de poorten der ziel de blijde tijding, dat Christus werd geboren, de Ver losser en bevrijder van de zonden. Welke boodschap kan er schoner klinken op de lippen van de pries ter, welke troost kan dieper zijn in de woorden der troostende en wa kende ziekenzuster, waarom gaan de missionarissen anders uit naar verre landen, waarom zwoegen le kenapostelen en dalen de priester arbeiders af in de mijnschachten en in fabrieken en scheepswerven, ten zij om deze zelfde boodschap te brengen aan een mensheid in nood? Overal waar ellende is naar ziel en lichaam moet allereerst de zonde worden bevochten en verdreven, want zij is de oorzaak van allé kwaad. De zonde brengt twist en tweedracht, oproeren opstandigheid, onrust en wroeging; de zonde sloopt het lichaam en pijnigt de ziel, zij voert naar de ondergang en brengt de dood. Zonde doen betekent ver gaan, betekent God verliezen. (Advertentie) J^Jaartegenover staat de bevrijding van het verlossende woord, dat Christus is gekomen om de zonde te vernietigen en de mensen weer tot kinderen van God te maken. Is er heerlijker ogenblik denkbaar, als wanneer de priester ut zonden ver geeft en de zekerheid geeft, dat we in vrede zijn aangenomen? Wanneer het echt Kerstmis zijn moet voor ons, moet deze zekerheid ook de onze zijn, en als het Kerstmis wordt op de wereld, moet de mensheid zijn als de schapen Gods, die met hun herders komen bij de kribbe. Soms is het een pijnigende en ontmoedigende gedachte, dat na tweeduizend jaar de helft der mens heid de boodschap van de Kerst nacht niet vernam, maar de Evan gelist en profeet St Jan zeide het reeds, dat Christus kwam in Zijn eigendom en dat de Zijnen Hem niet hebben aanvaard. Maar dege nen, die Hem aannamen, aan hen gaf Hij de macht om kinderen Gods te worden door de vergeving hun ner zonden en de volle blijdschap van het Kerstgebeuren te smaken in hun gemoed. Mochten in de nacht, die er ligt over de wereld, velen deze bood schap der grote vreugde verstaan- (Advertentie) wea flaaI Maa1 smaakloos, snel, zeker Treinvervoer van 50.000 militairen in enkele uren Maandagochtend 28 December en op Maandagochtend 4 Januari be staat in de eerste uren na 7 uur de kans, dat niet in alle treinen van de normale dienstregeling voldoende plaats zal zijn. In die uren moeten namelijk ruim 50.000 militairen per trein naar hun garnizoenen worden teruggevoerd. Op Zaterdag 2 Januari zullen de treinen als op Zondag rijden. Op Maandag 4 Januari zal op enkele baanvakken een gewijzigde dienstre geling ingaan. Dit betreft voorname lijk de Noordelijke provinciën, waar de stoomtrein nagenoeg volkomen uit de reizigerstreindienst zal verdwijnen. 0 0 0 ww w 0 TTier is een fragment uit de toe- 0 J spraak, welke Prins Bern- J 0 hard gisteren hield op de Kerst- 0 viering van de koninklijke familie 0 J met het personeel in de koninklij- J J ke stallen te Den Haag: J Ons streven naar het bezit van J de naastenliefde mag niet be- J 4 perkt blijven tot de Kerststijd al- 4 0 leen. Het Kerstfeest mag niet een 0 J uitzondering vormen. Meer dan J 4 iemand of iets anders heeft Jezus 4 4 de mens geplaatst voor een keuze 0 0 en de consequentie van die keuze. J J Zijn invloed mag niet beperkt 4 4 blijven tot wat godsvrucht en 4 0 vriendelijkheid gedurende de J Kerstweek. Hij is de Heer van J 4 alledag en van iedere dag. Daar- 4 0 om zullen godsvrucht en naasten- 0 J liefde met ons het nieuwe jaar j 4 moeten binnengaan en alle dagen 4 4 van ons leven moeten beheersen. 0 0 Aan het Koningschap van Jezus J 0 over ons komt nooit en nergens 4 4 een einde. Wij willen nooit zeg- 4 0 gen, zoals de mensen uit Bethle- 0 J hem van toen: „Geen plaats.... J 4 geen plaats", maar: „Nu sijt wel- 4 4 lecome, Jesu, Lieve Heer", en dat 0 0 het gehele jaar door. Wekelijks beursoverxicht van 17 t.m. 23 December 1953 TTet is een normaal verschijnsel, dat gedurende de donkere dagen voor Kerstmis de animo in binnen- bui tenland om op de effectenbeurs nog iets te onderenmen, afneemt. Dit gaat dan meestal gepaard met een inkrim ping van eerder aangegane posities en vrij sterk verminderde omzetten. Daar ditmaal deze posities overwe gend a la hausse waren, is 't niet on waarschijnlijk, dat afwikkeling hier van de oorzaak is geweest van lagere koersen, die men bij de internationale waarden kan aantreffen. Uit Parijs wordt gemeld, dat met ingang van 23 December a.s. aande- (Ad verten tie) Bankiers Anno 1884 EFFECTEN-COUPONS OBLIGATIES: 3 Ned. '62-'64 3-3Vï% Nederland '47 3 Ned. '47 doll.l. 3 Nederland '37 3 Ned. Inv. eert. 3 Gr.b.obl. 1946 3 N.-Indië '37 A 3 3/4% Ned. 1953 AANDELEN: A'damsche Bank R'damsche Bank Twentsche Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel-Mij Alg. Kunstzijde Unie v. d. Bergh's Jurgens Machinefabr. „Breda" Van Gelder Zonen Unilever Holl. Kunstz. Ind. Ned. Kabelfabriek G. B. v. aand. Philips Kon. Ned. Hoogovens Wilton Feijenoord Int. Gew. Betonbouw Internatio Billiton Mij II Kon. Petroleum Rubb. Cult. Mij ''A'dam' Bandar Rubber Mij Holl. Amerika Lijn K. N. Stb. Mij N. B. Ned. Scheepv. Unie R'damsche Lloyd K. Java-China Paketv. Ver. Vorstenl. Cult. Mij Handelsv. „A'dam" Ned. Ind. Suiker Unie Ver. Deli-Mijen Senembah AMERIKAANSE FONDSEN: (Cert. v. aand.) 15 12 '53 22 12 '53 100 3 4 100 1316 99 3, 8 99 5 8 96 1/4 95 3 8 97 96 3 4 100 1/2 100 11/16 98 5 8 98 1/2 98 5 8 98 3/8 103 5 16 103 12 181 1/2 182 1 2 176 7 8 177 3/4 176 7/8 174 7/8 117 5 8 123 1 4 168 167 1'4 180 177 1/2 285 3 4 283 126 126 183 1 2 181 1/4 224 5 8 222 U4 87 1/2 87 12 231 229 1/2 199 199 1/2 172 1 2 171 182 1/2 188 1/2 145 1'2 146 1/2 145 149 231 1/2 231 1/2 352 348 94 95 1/4 116 34 116 3/4 147 7 8 146 140 1/4 138 136 14 132 1/2 129 1/2 128 3'4 119 3/4 117 1/2 20 3'8 20 1/8 115 1/4 115 75 75 1/2 97 95 1/8 85 85 Anac. Copp. Mining C. 31 5/8 32 Bethleh. Steel Corp. 50 7/8 50 5 8 General Motors 58 1/2 59 11/16 International Nickel 35 3/4 35 3/4 Rep. Steel Corp. 49 3/16 49 39 1/2 39 1/4 Cities Serv. Comp. 84 1/4 83 1/2 Shell Union Oil C. 76 1/8 77 3/4 Tide Water Ass. Oil. C. 20 3 8 20 1'8 Southern Pac. Comp. 37 39 Union Pac. Railr. C. 111 111 3 4 len Algemene Kunstzijde Unie op de Parijse effectenbeurs zullen worden geïntroduceerd. Het betreft hier stuk ken van f 1.000.en f 100. Overigens kan gezegd worden, dat de beurs goed weerstand heeft gebo den en dat de vraag naar goede lo cale aandelen, zij het in verminderde mate, blijft voortbestaan. Zo konden aandelen Heemaf, Spaarnestad, Vlis- mar en Hollandia Kattenburg verder in koers aantrekken, waarbij aandelen Heineken's Bierbrouwerij de kroon spanden. Na een vorige notering van 213 pet. noteerden deze aandelen op Dinsdag j.l. 240 pet. bieden. Dit vond zijn oorzaak in het feit, dat de maat schappij bekend heeft gemaakt, dat zij tot een herkapitalisatie zal overgaan, waarbij aan aandeelhouders een nieuw bonusaandeel van f 1.000.zal wor den aapfjeboden tegen 3 oude aande len, terwijl tevens de daarbij te be talen inkomstenbelasting zal worden uitgekeerd, zoals bij de Wet Herkapi talisatie 1951 is geregeld. Voorts ont vangen aandeelhouders 10 pet. divi dend in contanten. Het vorig jaar werd 9 pet. uitgekeerd. Het is duidelijk, dat een dergelijke geste van het bestuur een sterke koersstijging ten gevolge had. Een andere maatschappij, die be hoorlijk voor de dag is gekomen, is de Leidsche Wolspinnerij, die 11 pet. dividend declareerde, waarvan 9 1/11 pet. in aandelen, of contanten. Het afgelopen boekjaar is zeer bevredi gend geweest en de omzetsstijging, die in 1952 plaats vond, heeft zich ook in 1953 kunnen handhaven. De tot dusverre behaalde resultaten wek ken de verwachting, dat over dit boekjaar een dividend, minstens ge lijk aan dat over 1952 zal worden uit gekeerd. Een teleurstellende mededeling ont vingen aandeelhouders van de Alba tros Superfosfaatfabrieken. Het ex ploitatiesaldo liep met circa 5 pet. tot ongeveer f 5.123.000.terug en het winstsaldo van f 1.632.000.tot f 1.244.000.Dit teleurstellende resul taat is toe te schrijven aan het feit, dat op de voorraden verlies geleden werd. De fabricage van superfosfaat werd belangrijk verminderd; die van de dubbele superfosfaat kon gehand haafd blijven. De productie van meng- meststoffen werd daarentegen uitge breid, terwijl de zwavelzuurfabrieken op volle capaciteit hebben gewerkt. De resultaten van het eerste halfjaar 1953 blijven bij die van de overeen komstige periode over 1952 ten ach ter. Een dividend wordt voorgesteld van 7 pet. (vorig jaar 9 pet.), op de gewone aandelen. In de scheepvaartsector ziet men over het algemeen lagere koersen. De Indonesische afdeling lag vrij verla ten. In een vergadering van de Se nembah Cultuur Mij is medegedeeld, dat men over 1953 overweegt weder om een dividend uit te keren. BELEGGINGSMARKT rAp de beleggingsmarkt krijgt men de indruk, dat met het hoge koers- niveau van circa twee weken geleden In een kring rond de obelisk in het centrum van het St Pie tersplein, wacht een gedeelte van de tachtig zware vracht wagens op de Pauselijke zegen, vóór het begin van de reis door Italië. De vrachtwagens zijn nl. geladen met kerstpakketten van het Vaticaan, die in het gehele land zullen worden uitgereikt. Z.H. de Paus verscheen later voor een der ramen van het Apostolisch Paleis (achter grond), en zegende de lange rij wagens. de top is bereikt. Ook deze week zag men hier en daar fractionele koers dalingen bij de diverse staatsobliga ties. Zoals te verwachten was, is de toe wijzing op de 2 1/2 pet. premielening Eindhoven voor vele inschrijvers zeer teleurstellend geweest. Op deze le ning is liefst voor circa f 650 mil- lioen ingeschreven, zodat het van te voren reeds vaststond, dat de toewij zingen minimaal zouden zijn. Deze premie-obligatie noteerde op Dinsdag j.l. 110 pet. bieden. Op die dag vond echter geen verhandeling plaats. Thans staat de inschrijving open op een soortgelijke premielening Ensche de, waarvan de inschrijving is be paald op 5 Januari 1954. Ook bij deze lening is een zeer ruime overtekening te verwachten. (Advertentie) SCHOENCRÈME'- WRIJFWAS KOPERPOETS Gezin Romine spoedig herenigd J\JEW YORK vraagt zich met span ning af of een jong Amerikaans- Nederlands gezin nog met Kerstmis en, zoniet dan toch nog dit jaar, her enigd zal zijn. Terwijl in New York Herman Ro mine gespannen op nieuws uit Ne derland wacht, is zijn thans nog te Gouda verblijvende vrouw Lenny Ro mine druk bezig de vereiste emigra tiepapieren te verkrijgen voor zich zelf en haar driejarige dochtertje Mar ja. Haar man. de oud-soldaat Herman Romine, heeft destijds getracht in Ne derland, waar zijn huwelijk gesloten was, werk te krijgen, omdat hij hier met zijn gezin wilde blijven. Maar of schoon hij een kundig automonteur was, gelukte het hem niet aan de slag te komen. Hij moest toen, in October van dit jaar, naar de Verenigde Staten terug keren, en wel alleen. Het feit, dat hij van vrouw en kind gescheiden was, heeft hem dermate aangegrepen, dat hij dezer dagen heeft getracht zichzelf van het leven te beroven door van de W loslippigheden van LEONARD r)NZE AMBASSADEUR in Rome heeft een nieuw huisje betrokken. Een aardig duplexje van ruim een half millioen gulden. Nu u>as die ambassadeur toch al een beetje een crepeergeval, want eerst be- woonde hij een huisje, waarvan hem de huur werd opgezegd- Lie eigenaar van dat stulpje had de woning wel willen verkopeii, maar hij vroeg maar eventjes 220 millioen Lire. (Dit getal even onthouden). Toen zei het departement hier in Nederland, dat dit veel te duur was en daarom werd een ander pandje aangekocht. Dat kostte slechts 95 millioen lire, dus minder dan de helft. Maar hoort wat er toen geschiedde. Vanuit Den Haag werden enkele experts per vliegtuig uitgezonden, om het huis te gaan bekijken. Ze waren echter minder zakelijk dan de eers'r de beste schoonmoeder, want ze vonden het huis een koopje. Om dat vast te stellen, moesten ze een hele tijd in Rome doorbrencr hotels bewonen, trips in de stad en in de om- geving maken e werker heeft tenslotte recht op wat vertier) en toen kwamen ze vliegtuig terug, met de blijde mededeling, dat ze met dat huis hadden geboft en dat hun uitstapje maar een paar mil lioen lire had gekost. Alleen.... hadden ze vergeten in hun calculatie van de kosten het honorarium van de architect (voor een verbouwing van het pand), dat van de notaris, de kosten van het aanleggen van een tuin en nog wat ander werk, op te nemen.... Dit ging ook om enkele millioenen lire. Toen tenslotte de Tweede Kamer in Nederland al dit Romeinse gedoe had goedgekeurd, gingen ze eens aan het na rekenen en toen kwamen ze tot de slotsom, dat de aankoop van h eerste huis, dat de ambassadeur bewoonde, slechts wein[0me^ J}^d hoeven te kosten, dan de totale rompslomp met dat tweede stulpje^. En daarom, vrienden, noemen ze ons Nederlanders nou de „Chineze van het Westen Toestand P)E CORRECTOR meent, dat het wel niets zal worden. De man, die het schuine (schuin-gedrukte) stukje hier hoven heeft geschreven, zit dubieus te lachen en zegt, dat hij het sterker heeft mee gemaakt. De secretaresse zit storend te zingen. Het zetterij-wezen heeft al laten weten, dat het bij voorbaat reeds be vroedt. wat het heeft te verwachten. En dat allemaal, omdat wij gaan pogen de loslippigheid van Leonard aan te vullen met stukjes, waaruit valt te leren. Toon beziet deze opzet met een door ervaring gerijpt Wan trouwen. „Schets deze toestand," ad viseert Toon. „Als je er mij maar uit laat". Briefje 1V/IITCHEL JONATHAN, die toneel speelt in Londen, stond na een van de opvoeringen te genieten van een ovatie. Op de derde rij zat ech ter een mannetje, dat niks deed dan rotte tomaten gooien. Jonathan liet het aanpakkertje een briefje bren gen met de volgende inhoud: „Als U niets beter weet. zal ik U laten verwijderen. Wij zijn beleefder toe schouwers gewoon". Het aanpakker tje onderbrak even zijn activiteit en krabbelde daar onder: „Ik vertegen woordig de groentehandelaren en zorg voor doeltreffende recla me". Het aanpakkertje plaatste daar op vijftien voltreffers. Postbode Jn Frankrijk gebeuren nog meer dingen dan de dage lijkse ronde in de presidents verkiezing. In Lille werd de zer dagen bij voorbeeld een postbode veroordeeld tot 10 maanden, omdat hij de per soonlijke gewoonte had de bestelling te beëindigen, wan neer hij moe werd. De post, die hij dan over had werd verbrand of thuis in de kast opgeslagen. Wanneer de man goede zin had deelde hij een partijtje uit aan zijn buurjon getjes, die de zaak naar eigen inzicht bestelden. Van druk werk moest hij helemaal op de pot, verklaarde de man zelf. Brommer VEN SCHOLIER in Groningen had de bromfiets van zijn va der onder handen genomen, met het gevolg, dat het mechaniek twee maal sneller liep dan nor maal. Met loeiend geweld door kruiste hij zo de brave stad, die zijn noeste snelheidsdrang moest bekopen met een ontwrichte groentekar, vier op hol geslagen paarden, 185 verontwaardigde honden en 314 schichtige katten. De scholier is nu aan het uitzoe ken, waarom de bromfiets niet meer loopt. Duidelijk TN ATLANTA (Ver. Staten) werd een veilig-verkeersweek gehou den. Verrast keken de voetgangers op, toen zij zich door een luidspreker hoorden toeroepen: „Er zyn slechts twee soorten voetgangers: de snelle en de dode." „Hier heb je je verjaardagsca deautje, Jantje George Washington-brug of in de Hudson-rivier te springen. Hij slaagde niet. De zaak kwam „in de krant" (de „New York Daily Mir ror") die begon een collecte te orga niseren en er was al gauw geld genoeg bij elkaar om de overtocht van me vrouw en dochter Romine te bekosti gen. Zodra alle officiële documenten er zijn, stappen de Romines op Schiphol aan boord van een machine van de Pan American World Airways. Het gezin zal dan nog de volgende dag herenigd zijn. (Advertenties) U kent dat gevoel Gejaagd, nerveus, rusteloos NEUROTONIC schenkt U meer innerli|ks rust en doordoor dieper sloop. Preparaat op basis ven wijn (Malaga Vieux). Daarom doeltreffend werkend. Prijs I 2.10 Verkrijgbaar bij L'w Apotheker of Drogist VINOBASIS - AMSTERDAM ZONDAG 27 December. Wit H. Jo annes Evangelist. 2e gebed van het octaaf uit de 3e Mis van Kerstmis. Credo. Prefatie enz. van Kerstmis. Breda: 3e gebed voor de Bisschop. MAANDAG 28. Paars. H.H. Onnozele Kinderen. 2e gebed van het octaaf uit de 3e Mis van Kerstmis. Credo. Prefatie enz. van Kerstmis. DINSDAG 29. Rood. H. Thomas van Kantelberg. 2e gebed van het octaaf uit de 3e Mis van Kerstmis. Credo. Prefatie enz. van Kerstmis. 's-Her- Joannes. WOENSDAG 30. Wit. Mis van Zondag onder het octaaf van Kerstmis. 2e gebed van het octaaf uit de 3e Mis van Kerstmis. Credo. Prefatie enz. van Kerstmis. 's-Hertogenbosch: 3e gebed octaaf H. Joannes. DONDERDAG 31. Wit. H. Silvester. 2e gebed van het octaaf uit de 3e Mis van Kerstmis. Credo. Prefatie enz., van Kerstmis. 's-Hertogenbosch: 3e gebed octaaf H. Joannes. 21) door lanes Iepen V00rt door de sneews,. neirt hW*8 Het °Senblil! van schoon- nevei van Ze Uepep lp eep bunensk* die de gehele wei'e'd buitensloot en hen alleen omvatte. zi,HnLdr°n8 niet tot haar hoor, dat hit eon F Va,f deze man afwist; dat omran 861 W3S 611 "ietó dad W o„h raadsel op te lossen Schoenmaker timmerman, polderwer- zou nir?tJtWam er nlet op aan- Wat Marn, „ZeggeP? En R°§er? En marS u bevolking van Tantra- ar? Het kwam er niet op aan Niets kwam er np aan behalve dat ze sa- "fd liepen en geen behoefte gevoel den om te spreken zo Innig waren "Un harten verbonden. Zo kwam ze weer aan het hek van Beausejour. Aan het einde van de witte oprijlaan, tussen de donkere bo menrijen, rezen de muren grauw er. dreigend, en het maanlicht weerkaat ste in de ruiten. Zij keerde zich naar nem toe en hief haar gezicht op voor een kus. „Het is stellig waanzin," fluisterde zij zich aan hem vastklemmend, „maar ik vind 't heerlijk van je te houden." „Waanzin?" Hij liet haar eensklaps los, „waarom zeg je dat? Het is het mooiste wat er bestaat. Ei. jij. Ik weet dat je het zonder vragen, zonder voorbehoud kunt aanvaarden. En dat moet je ook. want ik...." Verder kwam hij niet. „Je bent geen zeevaarder. John Go- wer, matroos eerste klasse." „Nee." zei hij langzaam, „nee, dat geloof ik ook niet. Ik ik ben enkel iemand die Je liefheeft. Erg onvolle dig. nietwaar?" „Absoluut voldoende," zei Armande. „Ik wist het wel!" zei hij triomfan telijk. ,.Je bent een uit duizenden. Ar mande. enig ter wereld, misschien. Je vraagt niet wat ik ben." „Dat weet ik." „Noch waar ik vandaan kom." ..Dat kan me niet schelen." ,.Of wat ik doen zal." „Je zult me liefhebben. Kom, kom!' Ze raakte met de vingers zijn lippen aan. „we zijn bepaald twee maan bewoners. Stapel stapelgek zouden 1 de mensen ons vinden. Een oude dame heeft me vandaag nog gevraagd of ik geen heks was. Maar ze zei van niet." „Een heks ja, daarvoor zien ze je aan, de mensen. „De Maanheks" noemen ze je. Als ik over je denk, als ik je aanzie, kan ik me begrijpen hoe zij aan het idee komen dat er iets ongewoons aan je is." Ze vatte zijn hand. Hij bracht haar vingers aan de lippen. „Goede nacht." zei hij, „je bent zo goed voor me ge weest. Ik heb je lief. heb je lief, hoor je!" „Ik kan het niet vaak genoeg ho ren. Liefde, wat een wonderlijk ding. Alle andere dingen verzinken er bij in het niet. tijd. plaats en omgeving worden onbelangrijk. Hier heb ik nu mijn leven lang gewoond zonder haar te vinden, en ineens duik jij op uit de zee en de storm, maakt kennis met me in de portiek van het Witte Hert en je brengt mij de liefde en de ge hele wereld is anders...." Plotseling keek zij hem onderzoe kend aan en de gedachte schoot door haar hoofd: „De hel sprak uit Ie ogen dis nacht en in je koorts riep je een andere naam dan de mijne Candace." Zij zei het echter niet. Ze wilde het ogenblik niet bederven en niets van zijn geluk wegnemen. Voor hem, voor haar, was het leven deze avond begonnen wat er aan was vooraf gegaan ging haar nu niet aan. Later zou hij er stellig wei over spreken; eens zou ze vernemen hoe zijn leven geweest was. vóór zij hem ontmoette. Maar nu was haar liefde voor hem het voornaamste en verdreef alle an dere gedachten uit haar hoofd. „Goede nacht," fluisterde zij. „spoe dig zien we elkaar weer." .Spoedig!" herhaalde hij en keek haar na tot ze in de schaduwen van de portiek verdween. L'étrangei de vreemdeling, noem den ze hem in St. Bruno en trokken zich aanvankelijk weinig aan van zijn aanwezigheid in hun midden. Het was vaker voorgekomen aan de kust van Pudy, dat schipbreukelingen waren blijven wonen op de plek, waar zij weer gezegende aerde onder de voe ten hadden gekregen. Er gingen ver halen van zonderlinge drenkelingen, die nooit iets hadden gezegd wie ze wa ren en van waar ze kwamen. Daar had je iemand die Portagee 'iliiam ge noemd werd. een donkere man. die woonde in een oude, gestrande oark Het gerucht ging. dat Portagee Wil liam een hertog, of tenminste een graaf was geweest in het land waar hij vandaan kwam. Zo was John Gower voor de bewo ners van St. Bruno enkel een der raadselen van de zee. De raad der ouden, die als Druiden om het vuur zaten in de gelagkamer van het Witte Hert, deden hun best op hem. en Isaak Proux eveneens, maar aange zien zij maar weinig Engels kenden en de vreemdeling nog minder Frans, schoten zij niet hard op. Men was het er over eens, dat hij een arm man moest zijn en dat hij enkel in St. Bruno bleef tot hij met werken genoeg verdiend had om naar zijn land terug te keren. Maar het was vreemd, zoals Isaak zei. dat hij in het holst van de nacht door de moerassen zwierf. En hij had stellig niet de manieren van een zee man. noch zagen zijn handen er uit of ze veel touwen of riemen gehan teerd hadden. En dan waren er de boeken die een gekke Engelsman, die schilderde en gedichten schreef, vroe ger in het Witte Hert had achterge laten boeken met verzen en romans geschreven door Russen met onuit sprekelijke namen. Isaak had ze tn een zolderkamer geworpen, maar John Gower was er verrukt op aangevlogen toen hij ze ontdekte er dikwijls hoor den isaak en Elodie hem hardop lezen, terwijl hij zijn kamer op en neer liep. (Wordt vervolgd). MAANDAG 28 DECEMBER 1953. HILVERSUM 1. 402 METER. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Omroeporkest 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Ge varieerde muziek. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.30 Meis jeskoor. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.25 Strijkkwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Gram. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld. Japan en de Westerse wereld, door E. J. Baron Lewe van Aduard. 18.00 Dameskoor. 18.10 Gram. 18.200 Harpreci- tal. 18.35 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Volk en Staat, causerie. 19.45 Orgelconcert. 20.00 Radiokrant 2020 Militaire Kapel 20.50 Kinderkruistocht, hoorspel. 21.55 Gram. 22.15 Geestelijke liederen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Kamerorkest en solist. 23.4524.00 Gram HILVERSUM II. 298 METER AVRO 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram 9.00 Morgen wijding. 9.15 Koorzang. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 11.00 Voordracht. 11.15 Kamerorkest. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 In het spionnetje. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Mededelingen of gram. 13.25 Promenade orkest en solist. 14.00 Wat gaat er om in de wereld?, causerie. 14.20 Gram. 14.30 Voordracht. 14.45 Pianorecital. 15.15 Voor de vrouw. 16.15 Gram. 17.30 Voor de padvinders. 17.45 Gram. 17.50 Militair commentaar. 18.00 Nws. 18.15 Muzikale causerie. 18.30 Accordeonspel. 19.00 Voor de Jeugd. 19.15 Rep. of gram. 19.25 Caba ret. 19.45 Regeringsuitzending: Een ge sprek over de rooi-actie o.l.v. Ir. H. J. M. van Stuivenberg, Rijkstuinbouwcon- sulent. 20.00 Nws. 20.05 Operaconcert. 20.55 Voordracht. 21.10 Lichte muziek. 21.40 Jaaroverzicht. 22.20 Metropole-ork. 22.40 Gram. 23.00 Nws.; 23.15 Filmprogr. 23.45—24.00 Gram. BRUSSEL 324 METER. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Voor de landbouw. 12.42 Oud-Nederl. liederen. 13.00 Nws. 13.15 Pianorecital. 13.30 Gram. 13.45 Piano recital. 14.00 Omrorkest en solist. 14.20 Gram. 14.45 Viool, altviool en cello; 15.00 Voor de zieken. 16.00 en 16.55 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Franse les. 18.15 Gram. 18.25 Causerie. 18.30 Gram. 19.00 Nws. 19.40 Kamerorkest en soliste. 20.15 Kerstliederen. 20.15 Gemengd koor. 21.00 Orkestconcert. 21.40 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Electrisch orgelspel. 22.55— 23.00 Nws. BRUSSEL 484 METER. 12.00 Orkest concert. 13.00 Nws. 13.15, 14.00 en 15.00 Gram. 16.05 Lichte muziek. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Pianorecital. 17.50 Gram. 18.30 Chansons. 19.1'5 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorspel. 20.30 Gram. 21.15 Instr. kwartet en soliste. 22.00 Nws. 22.55 Idem.

de Stem | 1953 | | pagina 3