I Canadese hulp voor onze getroffen landbouwers „PEGGY MIJN SCHAT"- spel met weinig actie Tussen kaai en schip gin* niets verloren Jonge Boerendag te Stoppeldijk schitterend geslaagd KERSTSFEER in arbeiderskamp te KRUININGEN Doet het Nieuwj aars- advertentie j Nog steeds mijnen j I" Z-.VLAANDEREN WALCHEREN 7wd-Beüeland DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 24 DECEMBER 1953 Westhappels Dames koor op 'n combine <r Vorstelijk geschenk Snuif en wrijf _wJ Doktersdiensten Dienst dierenartsen Jef van Dongen vertelde over Spitsbergen en Noordpool Balledux bracht „Kermisvolk op Kerstmis" Stemmig spel Zeeland krijgt 900 woningen extra Griffie nam afscheid van de heer J. A. Bal Verstopping r.C-T Zeeuwsch-Vlaams Toneel opende seizoen Volkswagen komt in de Vest terecht AGENDA HEDEN Eerste Kerstdag Tweede Kerstdag ZONDAG MAANDAG 'v,* JTEN KLEIN TIKJE KOUD OM HET HART werd het gistermorgen de men- l. x t?ch wel 01> het emplacement van de Orante-lijn te Rotterdam, toen het Westkappelse dameskoor, geschaard om zijn dirigent Piet de Rooy, met gloed het Canadese volkslied zong en meteen een machtige grijper een hap deed uit de lading van de ..Willem III" en een kanjer van 'n combine naar buiten zwaaide om die zonder ongelukken neer te zetten op de kade. te, hieven de Westkappelse dames het aloud Wilhelmus aan. ]~)E 2700 tonner was gistermorgen na 'n stormachtige reis uit Ottawa de IJsselhaven binnengevallen, tot de luiken volgestouwd met 240 tractoren, 10 combines, 'n aantal eggen en hon derden stuks landbouwgereedschap, 'n vorstelijk geschenk van het Canadese volk ter waarde van 412.000 dollars, onderdeel van de ruim drie millioen dollar, welke het Canadese volk voor de watersnoodslachtoffers in Neder land en Engeland bijeen heeft ge bracht, waarvan het leeuwendeel ons land is toegedacht. HULDE AAN NEDERLAND IJET was daarom, dat de Canadese zaakgelastigde, mr. Paul Trem- blay terstond, nadat het volkslied had weerklonken, uit de rij autoriteiten naar voren trad. Hij gaf onbewimpeld uitdrukking aan zijn bewondering voor het Neder landse volk, dat zijn oude erfvijand bedwongen had in zo'n korte tijd en schilderde daarna hoe het meeleven van zijn volk met het onze geleid had tot het zenden van deze scheepsla ding met landbouwwerktuigen, de grootste ooit door het Canadese Rode Kruis verzonden. Van harte hoopte spr., dat deze zen ding er toe mag meewerken tot het herstel van ons zo wreed geschonden land, waarna hij de gehele lading overdroeg aan het Nederlandse Rode Kruis. In onberispelijk Engels aanvaardde namens ons Rode Kruis, generaal ma joor Wilkens dit enorme geschenk, met dankbaarheid releverend dat van de 61 millioen door het buitenland geschonken, Canada er 10 voor zijn rekening nam. Breng onze grote dank aan uw groot volk over, zei generaal Wilkens, die daarna alles weer overdroeg aan de voorzitter van de Coördinatie-com missie der Stichting voor de land bouw, de heer H. Louwes en niet ver gat zijn respect te betuigen aan het Westkappelse dameskoor, dat de over dracht had willen opluisteren. De heer Louwers die behalve aan de weldadigheid der Canadezen hulde bracht aan het slagvaardig Rode Kruis beloofde de gaven zo goed mo gelijk te zullen distribueren en riep Gods zegen over alle weldoeners af. Daar de Commissarissen der Ko ningin in Zeeland, N.-Brabant en Z.- Holland wegens een vergadering met de andere commissarissen niet aan wezig konden zijn. sprak namens hen het Zeeuwsche lid van Ged. Staten, de heer Philipse. Dankbaar memoreerde hij hoe, na dat de Canadezen Zeeland hadden bevrijd van de wrede bezetters, zij nu ook weer vooraan stonden om de wa terwolf in onze landouwen te be kampen. Een lichtstraal hebben zij daardoor laten vallen in de harten der getroffenen, die nu met Gods hulp de geschonken werktuigen zullen aan wenden voor het herstel. Tot besluit van dit officiële gedeel- (Advertentie) Uw verkoudheid keel of borst van neus, weg met Vil J ERE-RONDE MET TRACTOREN INMIDDELS waren ook enkele trac toren uit het ruim der „Willem III" getakeld, zonder dat er een tus sen kade en schip verdween. Vaardige chauffeurs, waarvan een gestoken in Zeeuws costuum, reden met deze machines een ere-rondje over het emplacement, terwijl de fo tografen zich „meester maakten" van het Westkappelse dameskoor, dit op de combine wisten te krijgen en toen plaatjes knipten naar hartelust. In de receptiezaal van de „Oranje- lijn", onthaalde de directie haar gas ten op verversingen en zong het Da meskoor nog enkele liederen ten af scheid. Het Zeeuwse Rode Kruis werd hij deze overdracht vertegenwoordigd door mr. J. Huyse. ook afgevaardig den van de Zeeuwse Stichting voor de Landbouw en van verschillende agrarische bonden waren aanwezig. TE Goes wordt gedurende de drie Kerstdagen de doktersdienst waarge nomen door dokter Doeleman en te Middelburg en Vlissingen resp. op le Kertsdag door de doktoren Boerwinkel en van Kooten en voor de twee vol gende Zondagen resp door de dokto ren Reverse en Sluyter. Te Heinkenszand. Arendskerke en Wolfaartsdijk op le Kerstdag door dokter Staverman en op de andere twee Zondagen door dr. Zonnevylle. Op zuid-Beveland West wordt de dienst van Donderdagavond 24 Dec. tot Maandagmorgen 28 Dec waarge nomen door de heren A Elzerman te Goes en M. Gaakeer te Ovezande. O o JJAT DE ROOMS KATHOLIEKE JONGE BOERENSTAND in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zich mag verheugen in een ge zond en bloeiend verenigingsleven, is wel gebleken op de Jonge Boerendag, die te Stoppeldijk werd gehouden. Dagenlang was door de afdeling Stoppeldijk aan de voorbereiding van deze dag gewerkt en het moet gezegd, dat de organiserende afdeling zich op een uitstekende manier van haar rol als gastheer heeft ge kweten. watersnood, die de kring tot eer heeft gestrekt. Hij wees verder op het be lang van de sportdagen, die vooral volgend jaar bij gelegenheid van de Landbouwdagen in het middelpunt van de belangstelling staan. Ook wees de heer de smet op het belang van de diverse cursussen, die voor de jon ge boeren worden gegeven. De spreek beurt van de middag werd verzorgd door burgemeester van Dongen, die sprak over zijn belevenissen op Spits bergen. In een zeer interessante cau serie. toegehïh' met lichtbeelden, gaf deze spreker ons een indruk van het leven in het onmetelijke Spitsbergen, waar hij vijf jaar lang heeft ver toefd. Zijn lezing, die buitengewoon interessant, leerzaam en op gepaste tijden ook humoristisch was, vond een zeer aandachtig gehoor. Vooral in het gedeelte na de pauze, waarin bur gemeester van Dongen een boeiend re laas gaf over zijn tocht op zoek naar de gestrande Nobile-expeditie in de Noordpool, hingen de aanwezigen aan de lippen van de spreker. Voorzitter de Smet bracht dank aan de heer van Dongen en hoopte in de toekomst nog eens 'n beroep op hem te mogen doen. Daarna begaven allen zich naar het Lof. Na het Lof werd de maaltijd ge bruikt in het Verenigingsgebouw Rap pe boerinnekeshanden zorgden er hier voor, dat hei de hongerige heren aan niets ontbrak. De dag werd begonnen met een H. Mis in de parochiekerk, waarbij alle leden van de afdeling tegenwoordig waren. Na de H. Mis verzamelden al len zich in het Verenigingsgebouw voor het gebruiken ven de maaltijd. Daarna werden de laatste voorberei dingen getroffen voor de ontvangst van alle afdelingen uit de kring Hulst, die in de namiddag arriveerden. Verte genwoordigd waren de afdelingen Kloosterzande, Lamswaarde, Grauw, Terhole, Zuiddorpe, Westdorpe, St. Jansteen, Clinge, Nieuw-Namen, Koe wacht. Philippine en Stoppeldijk. Onder de genodigden merkten we naast het kringbestuur van de RKJB o.m. op burgemeester van Dongen van Aardenburg, burgemeester Vercautertn van Clinge, pastoor Schouten van Terhole geestelijk adviseur van de kring, deken Staal, kapelaan Huijs- mans geestelijk adviseur van de afd. Stoppeldijk, ir de Wolff directeur "an de landbouwschool te Hulst, de heel" C. Vercauteren technisch adviseur van de kring de heer M. Mathijsen ass, cons, van de NCB te Tilburg, de heer Rademakers hoofd van de lagere landbouwschool te Koewacht, de heer L. Uitterhoeve technisch adviseur van de plaatselijke afdeling en het be stuur van de Boerenstand afdeling Stoppeldijk. CAUSERIE U)E vergadering werd geopend door de voorzitter van de plaatselijke afdeling de heer R, de Theije, die allen welkom heette en het program ma van de middag ontvouwde. Na hem sprak de kringvoorzitter, de heer J, de Smet, die een terugblik gaf op het afgelopen jaar. Hij bracht de moedige houding van de jonge boe ren in herinnering ten tijde van de |_JONDERD ARBEIDERS uit alle oorden van ons vaderland, die overdag dag de dijken versterken en een polder weer bewoonbaar maken, heb ben Woensdagavond in kamp Kruiningen II, doodstil zitten luisteren, naar dat typisch volkse en zo diep-religieuse Kerstspel van Henri Gheon „Kcr- misZggvolk op Kerstmis. de tempel leefden allen mee en zullen ook iets meegenomen hebben in nun hart. wat de bedoeling was van oe avond. Kapelaan Kroon, de onvermoeide aalmoezenier, die pater Majella ver ving, had daar al op gezinspeeld tn zijn inleiding, welke raak was afge stemd op zijn gehoor van gelovigen en met-gelovigen. Hoe men ook tegen over het Christendom staat, zei de aalmoezenier, de persoon van Chris tus is een realiteit, die haar stempel drukte op wereld en mensdom en iets van Christus aan te nemen zol altijd rijker en nooit armer maken. Ds de Boer van Waarde heeft in zijn slotwoord verteld wat hem in het spel trof. Dank bracht hij Balle dux en zijn medewerkers; dank ook aan de arbeiders voor htm aandacht en voor hun arbeid ten bate van Zee land en de Zeeuwen. Veelzeggend was ook de speech van de voorzitter der kampcommissie, de heer Gerrits, die tot uitdrukking bracht dat de groep wel in een def tiger maar niet in een dankbaarder omgeving zal kunnen optreden. Na mens de arbeiders overhandigde hij de vijf artisten eenvoudige geschenken. „HARTELIJKE DANK" WAT ORGANISATIE VERMAG P)E Phoenix-groep van Pierre Balle dux bracht met een minimale be zetting, doch met een maximale artis ticiteit zonder opmaak, dit beurtelings hard en tere stuk, dat, verrast door zijn realistische inslag en ontroert door zijn zuivere fantasie. De heilige ge heimen van de Verlossing liet het ge zelschap tussen de armelijke requisie- ten van het kermiswagen-toneel open- bloeien met een fijngespeelde Maria als stralend middelpunt. Van de Boodschap des Engels tot de profetieën van Simeon en Anna in met Nieuwjaar EENVOUDIG PRACTISCH GOEDKOOP Wens Uw familie, kennissen en relaties een Zalig Nieuwjaar en een voorspoedig 1954, Plaats een in het DAGBLAD DE STEM Een formulier voor het opgeven van Uw Nieuwjaarsadvertenties vindt U elders in dit nummer af gedrukt. C ETROFFEN reageerde Pierre Balle- dux op deze geste. De kampbeheerder had in de ruime cantine een sobere, maar smaakvolle Kerstversiering aangebracht wat me de de goede stemming verhoogde, zo als dit ook geschiedde door het gul onihaal tijdens de pauze De culturele commissie, vertegen woordigd ditmaal door de voorzitter, de heer L. Onderdijk en de adj.-secre- taris. de heer Dellaert. heeft wel eer van haar initiatief gehad en de ei- kentelijkhetd welke ook ten opzichte van haar door de heer Gerrits tot uit drukking werd gebracht, was welver diend. Hele verruiming VLELAN'D mag in dc komende drie jaar 900 woningen meer bouwen dan het oorspronkelijke officiële richtcontingent aangaf. Minister Wit te heeft daarbij de voorwaarde ge steld, dat dit extra van 300 huizen per jaar volledig moet worden gebruikt voor de realisering van herbouwgevai- len wegens oorlogsschade. De totale toewijzing is door deze beslissing van de ministe» verhoogd van 1500 tot 2400 voor de jaren 1954. 1955 en 1956. Ged. Staten, die de ver plichting hadden van de 500 wonin gen van het normale contingent per jaar er 300 voor herbouw te bestem men, behoeven nu niet verder te gaan dan 200. Met de 300 per jaar extra betekent dit dus, dat jaarlijks 500 door de oorlog verwoetse huizen kunnen worden herbouwd. Wanneer men weet, dat in Zeeland nog altijd 2000 herbouwgevallen op realisering wachten, dan blijkt, dat over vier Jaar achter de herbouw een punt kan wor den gezet. Dat er in West ZeeuwschVlaande- ren nog steeds gevaar bestaat voor J mijnen is weer gebleken, tijdens J S de werkzaamheden in de Veerhoek J te Oostburg. Door arbeiders van J i hpt waterschap „Het Vrije van Sluis" werd een mijn opgegraven, die door de opruimingsdienst on- J schadelijk moest worden gemaakt 'Advertentie! Vlug, zacht en pijnloos werken MiJnherdI's Laxeertabletten 65 cl. BRUG Khtc WEMELDINGli de Tweede Kamer deelde minister Algera mee, dat aan een brugver- binding Kruiningen—Weweldinge vol gend jaar zal worden begonnen. ZEEUWSE KERSTVIERING IN PALEIS HET LOO De Zeeuwse evacué's, die nog ver blijf houden in het paleis het Loo, hebben een Kerstfeest gevierd, dat onder persoonlijke leiding stond van H.K.H. Prinses Wilhelmina. (Advertentie) r_iET personeel van de Provinciale- n Griffie van Zeeland heeft afscheid genomen van de heer J. A. Bal, bode- kamerbewaarder, die de provincie- dienst met pensioen gaat verlaten. De Griffier der Staten, mr. J. M. Pilaar, heeft hem toegesproken en dank ge bracht voor al zijn werk in het belang voor Zeeland. Op geestige wijze schet ste mr. Pilaar de grote veranderingen in het bestuur der Provincie, waarbij de rol van de bode ook grote wijzigin gen onderging Namens het Griffie- personeel bood de Griffier de schei dende ambtenaar een klokje aan. Voor zijn vrouw waren er bloemen. Na afloop van dit meer officiële ge deelte bleef men nog enige tijd gezel lig bijeen. MAD AT de inwendige mens naar be horen versterkt was. sprak bur gemeester Vercauteren, voorzitter van de NCB de vegadering toe. De heer Vercauteren wees op het belang van een goede organisatie, die nodig is om een gemeenschappelijk doel te be reiken, Hij stelde de afdeling Stoppel dijk, die deze dag zo keurig verzorg de, als voorbeeld van hetgeen organi satie vermag. De technisch adviseur van de kring, de heer C. Vercauteren, voerde hierna het woord. Hij greep terug op de lezing van de heer van Dongen, waaruit zo duidelijk gebleken was, dat eendracht macht maakt. Een pracht gelegenheid om dit te bewij zen, krijgen de jonge boeren op de a.s. Landbouwdagen, die volgend jaar in Hulst zullen worden gehouden. De ze Landbouwdagen moeten een getui genis worden van hetgeen in de jon ge boerenstand leeft. Er zal daar een demonstratie worden gegeven van de ontwikkeling van de landbouw, gedu rende drie dagen zal er een openlucht spel gespeeld worden en tot slot zal er een dag gewijd zijn aan de sport. Verder wees de heer Vercauteren op het nut van de lezingen, waarvoor verschillende sprekers zich gratis be schikbaar stellen. Tot slot deelde hij de uitslag mede van de proefvelden wedstrijd. De afdeling Nieuw-Namen behaalde met een tarwe-proefveld en een totaal van 101 punten de eertse prijs. Graauw werd met een mais- proefveld en 99 punten tweede, ter wijl de afd. Klootserzande derde werd met een bruine bonen-proefveld en 97 punten. Ook de geestelijk adviseur van de kring pastoor Schouten van Ter hole, sprak nog een opwekkend woord. Hij vroeg de jonge boeren om nu in de wintertijd, die voor de boeren in zekere zin een rusttijd is, zo veel mo gelijk 's morgens de H. Mis bij te wo nen. Verder beval hij het organiseren van ouderavonden en het volgen van diverse cursussen, warm aan. Ook deze spreker toonde zich vol lof over deze schitterend georganiseerde dag. EEN REVUE ï—IIERNA toonde de afdeling Stop- peldijk, dat zij ook op de planken heus hun mannetje kunnen staan. Een revue, die was ingestudeerd on der de bekwame leiding van kapelaan Huijsmans en de heer L. Weegen- hausen, werd op vlotte wijze voor het voetlicht gebracht. Ook de Jonge boe rinnen toonden hier. dat ze heus nog wel wat anders kunnen, dan op een keurige manier de maaltijden verzor gen. Kringvoorzitter de Smet was ze ker de tolk van alle aanwezigen, toen hij in zijn slotwoord dank bracht aan de afdeling stoppeldijk voor deze ge zellige avond. Hij hoopte, dat dit voorbeeld door de andere afdelingen zal worden nagevolgd. Het was al laat in de avond, toen allen zeer voldaan over deze prachtig geslaagde Jonge Boerendag. weer huiswaarts keerden. LIET Zeeuwsch-Vlaams Toneel opende het speelseizoen met het stuk Peggy mijn schat", dat reeds enkele decennia oud is en misschien daarom het publiek niet ro goed meer ligt. Het onderwerp is weliswaar altijd nieuw, want de liefde zal nu eenmaal altijd literatuur, toneel en alle andere cultuuruitingen blijven „voeden". Sluiskil NACHTMIS OM TWAALF UUR Men deelt ons mede, dat in tegen stelling tot de bekendmaking van Zon dag j.l„ de plechtige Nachtmis op het Hoogfeest van Kestmis om twaalf uur zal plaats hebben. De dagmis en dage raadsmis volgen dan om 6 uur. Om 7 uur wordt weer een drietal H.H. Missen opgedragen. Na twee H.H. Mis sen om 9 uur volgt dan tenslotte om 10 uur de Hoogmis, Sas van Gent „DE SPAANSE VLIEG" Zeer sympathiek was het gebaar van het Terneuzens dilettantentoneel om ten bate van het Uniformormité: „Onze muziek moet in Tuniek", een toneeluitvoering te geven. Hiervoor had men uitgekozen de klucht van P. Ar nold en E. Back „De Spaanse Vlieg". Zaal „Rexda" was tot in de verste hoe ken bezet, toen de voorzitter van het comité; Burgemeester R. A. J. den Boer, het gezelschap welkom heette. Dat het publiek genoot en het ge- bodene waardeerde, bleek wel uit het applaus, dat na elk bedrijf opklons. Na deze toneeluitvoering volgde nog een bal, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Ook in café-restaurant „Tivoli" werd nog een bal ten bate van het Uniformenfonds gegeven, welk bal eveneens druk werd bezocht. Het daar verlote rijwiel werd gewonnen door de heer Roger Verschelden uit Westdorpe. De „uniformenmeter" op de staüs- pomp ls inmiddels tot 27 gestegen, doch het comité heeft de stellige over tuiging, dat de 30 „graden" nog voor het nieuwe jaar zullen worden bereikt, Westdorpe Uitslag loterij Onlangs had de trekking plaats van de loterij, geor ganiseerd door de R.K. Voetbalvereni ging R.I.A. De eerste prijs, duizend kg. kolen, werd gewonnen door O. Krieck- aert te Sas van Gent. Ossenisse HERSTEL AAN DE SCHOOL Op het ogenblik is men nog steeds druk bezig met herstelwerkzaamheden aan de school, die reeds aanzienlijk is opgeknapt. Van de vierklassige school, waarvan men voor het onder wijs slechts twee lokalen nodig heeft, worden de twee overige lokalen inge richt als gymnastiekruimte. Deze voorzieningen aan het schoolgebouw hebben het weer voor jaren beter „be woonbaar" gemaakt. Vrasene St. Jansleen Geslaagd Onze dorpgenoot de heer Joh, Pieters slaagde te Utrecht voor het examen; varkenskoophandel, Verkeer omgelegd Wegens het aanbrengen der riolering en waterlei- dingwerken in de Hoofdstraat, is het verkeer aldaar omgelegd. Clinp Men is echter in deze tijd een wat andere vorm gewend. Wanneer men het spel zo aanzag, miste men soms als het ware de hoepelrokken en pot hoeden uit de tijd waarin dit stuk geschreven is. Vroeger is „Peggy mijn schat" meer malen ten tonele gebracht, vaak door beroepsgezelschappen. Juist omdat het een stuk met weinig handeling en practisch geen „vaart" is, moet het voor amateurs geen kleinigheid zijn, dit stuk verantwoord te vertolken. GOEDE HOOFDROL A NNIE van Dorsselaar was volko- men terecht de hoofdrol toebe deeld. Ze heeft Peggy op uitstekende wijze uitgebeeld en ze slaagde er in de zeer goede indruk van haar eerste opkomst te bewaren. Hoewel Piet Weemaes bijna onderaan op de naam lijst op het programma stond, was zijn rol toch wel een zeer belangrijke als tegenspeler van Peggy. Wat op het toneel te zien was, strookte evenwel niet met de bedoelingen van de schrij ver: Piet Weemaes. als de sympathie ke, vlotte jongeman-van-de-wereld Jerry, diende boven de onervaren jonge Peggy uit te rijzen. Doch het spel van de hoofdrolvertolkstcr was stukken sterker en resoluter dan dat van .Jerry", Piet Weemaes was wat te vlak en te weinig zeker in zijn spel, wanneer hij zich in dergelijke rollen wat los weet te spelen, zal het in de toekomst ongetwijfeld veel beter gaan, want er steekt toch een acteur in hem. Ria Burm had „haar" rol, als me vrouw Chichester, de vrouw van goe de familie met alle bombarie en ver keerde trots welke de schrijver haar aangemeten had. Met uiterst veel ge mak bewoog Antoinette de Waal zich als Ethel (dochter van mevr. Chiches- ter) op het toneel; haar tonieelroutine waarmee zij zich in het begin ruim schoots kon handhaven, blijkt toch gepaard te gaan aan werkelijke aan leg, hetgeen zij weer demonstreerde in het laatste bedrijf waarin haar rol eindelijk met actie wordt geladen. Ida Picavet was een zeer acceptabel dienstmeisje; ze vertolkte haar be scheiden rol zeer goed. Een goede ver tolking leverde ook Louis Oomens als de oude heer Hawkes. HUMOR hij scheen zich niet volkomen in zijn rol te hebben ingeleefd. Bij Jo Gom- mers schortte het niet aan rolkennis, doch hij legde het er wel wat te veel op. Zijn spel was vaak wat te over dreven; als hij het wat kalmer aan legt, zal zijn spel er bij winnen. De regie van de heer J. van den Broek heeft het stuk zelf nog accep tabeler doen maken, niet alleen door kleine tekstwijzigingen, doch ook door bepaalde effecten te wijzigen. Onge twijfeld is de humor enkele malen in de plaats gekomen van door de schrij ver zeer serieus bedoelde zinswen dingen. e VOGEILTENTOONSTELLING De vogelvereniging „De Vlaamse Gaai" zal in de zaal St. Cecilia bij L. van Duijse gedurende de Kerstda gen een vogeltentoonstelling houden, in totaal zullen meer dan twee hon derd vogels tentoongesteld worden. De keuring zal geschieden door de heer A. Meijereson uit St. Niklaas (B). De Klinge Waes NIEUWE WETHOUDER In de vacature van Wethouder, ont staan door het overlijden, van de heer J. van Bunder, werd voorzien door de benoeming van de heer J. Hendrickx, die daardoor wethouder van openbare werken wordt. Voordrachtavond In zaal „De Nachtegaal" vond een voordracht avond plaats. Deze bijeenkomst werd door velen bijgewoond, waarbij het nuttige met het aangename werd af gewisseld. Na een lezing over veevoer volgden verschillende films over het boerenleven en diverse sporten. PRACHTIG GESLAAGDE BONTE AVOND Ten voordele van onze R.K. jeugd vereniging vond een bente-avond plaats, die in alle opzichten schitte rend geslaagd is. De verschillende schetsjes en zangnummertjes vielen buitengewoon in de smaak. Relranchemeni Toneelvereniging opgericht Reeds lang is men in deze gemeente bezig om tot de heroprichting te komen van de toneelclub. De jeugdclub kwam in vergadering bijeen met het bestuur van de muziekver. „Ons Genoegen", met als resultaat dat de heroprich ting plaats vond. Zij zal samenwerken met- en een onderdeelvormen van „Ons Genoegen". De leiding berust bij mej. S. v.d. Bossche en de heer J. Makker, die bij stemming werden ge- Kozer.. Op de jaarvergadering van de muziekver. zullen enkele leden reeds „acte de presence" geven. De eerste uitvoering zal vermoedelijk plaats heb ben in Maart, tijdens het voorjaars concert. Met belangstelling wordt dit optreden tegemoet gezien. ^iDHELBURti WAN Albert Willaert had menigeen wel iets meer verwacht; hij moest de uitermate vervelende heer Bent voorstellen en hij slaagde er ook in de fatterige kerel uit te hangen, maar zijn rolvastheid liet te wensen over en Constructiefout T~)E automooilist B. reed Wocnsdag- middag, door tot nog toe onbe kende oorzaak, met zijn Volkswagen bij de bocht de Langeviele. tegenover het Zanddorp. in de Vest. waar zijn wagen in het ondiepe gedeelte van het water terecht kwam en oversloeg. De bestuurder kwam met de schrik vrij en de zwaar beschadigde wagen, die op de kop lag. werd door een takel wagen weggesleept B. kon niet zeggen wat er op het bewuste moment met de auto was gebeurd. De politie onder zoekt nu of het ongeval misschien aan een constructiefout wi'ten is ge weest BIJEENKOMST DER GRONINGERS Onder leiding van de heer E. Vis- scher kwam in restaurant Wöhler de Groningse vereniging bijeen. De secretaris, de heer v Geuns me moreerde de 100ste geboortedag van de Groningse schrijfster mevr. de Haas-Okken afkomstig uit Appinge- dam en gaf een uittreksel uit één van haar zeer bekende werken, n.l Hop- persvolk" waarna de dames mevr. Loeff en mevr Scheltens een aantal liederen zongen, begeleid dooi mevr. Meylink. Daarna vertelde mevr Adri- aanse-Bcrgansius een mooie Kerstver telling. Als waardering voor de me dewerking bood de voorzitter deze da mes een echte Groninger koek aan. Besloten werd nog de traditionele „Nieuwjaarsvisite" le houden op 23 Jan. a.s. Uit Middelburg en Vlissingen gaven zich nieuwe leden op. VLISSINGEN TONEEL TEN BATE VAN H.L. Door de R.K. Toneelgroep „Vrien denkring". de toneelgroep van de KA B is m hei Concertgebouw een her haling gegeven van het vorig jaar op gevoerde ..Jutterskerst" een kerstspel in dneb edrijven van Arie v. d. Lugt. Dit spel handelt over Toon. een strandjutter uit een klein vissersdoip- je die van het geloof is afgekeerd. Zijn liefde voor Marie, een weduwe, wordt door deze beantwoord maar zij wil pas met hem trouwen als hij tot het geloof is teruggekeerd Zijn vrien den maken het hem niet gemakkelijk, maar na een gesprek met de pastoor, belooft hij zijn best te zullen doen. Deze scène met Toon (W. de Vries i. Mieteko zijn moeder (mevr. C. ten Hacken) en rie pastoor (F. Schetsi is een van de beste uit dit spel Pas bij het sterfbed van Marie op Kerstavond ziet hij het verkeerde van zijn leven in en keert hij ten volle op het soëde pad terug. Zeker is dat dit spe; met meet be zieling werd gebracht dan vorig jaar en dat bepaalde scènes met meer over tuiging werden gespeeld De baten van deze avond kwamen geheel ten goede aan Herwonnen Le venskracht. Benoeming Tot onderwijzer aan de jongensschool werd benoemd de heer van Dooren. Kruiningen AFSCHEID VAN DE HEER KROON De heer H. Kroon, hoofd van de school met de Bijbel, nam afscheid van betsuur, personeel en leerlingen in verband met zijn benoeming als hoofd van een bijz. school te Jaars veld. De onderwijzer J. Koppejan dankte hem namens de kinderen voor het gegeven onderwijs en namens het personeel voor de prettige samenwer king Als aandenken werden hem een bureaulamp en mevr. Kroon -bloemen aangeboden. De heer A. Verhage sprak namens het bestuur en bood hem een Gedenkboek van de waters nood in Oost-Zuid-Beveland aan. Ontroerd dankte de heer Kroon. AMa- ANTWERPEN. Kon. Vlaamse Schouwbrug En waar de ster bleef stille staan.... Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: De parel vissers. GENT. Kon. Ned. Schouwburg, 10.30 uur: De sloep zonder visser. RAPENBURG. PriJspiering bij D. de Schepper om 7 uur. AXEL. Centrum, 4.15 en 8 uur: din en zijn lamp. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 7.30 uur: Revue oZ is De Kling. GRAAUW. Prijspiering by L. Poppe en Fr. de Bakker. HEIKANT. Prijspiering bij Jos Gijsel om 3 uur. HULST. Grote schieting bij Osc. Neefs om 3 uur. Bioscoopgebouw, 5.15 en 8 uur: Grot der vogelvrijen. Dui- vententoonstelling bij J. van Helsland (HLB). ST. JANSTEEN. Prijspiering bij F. de Cock om 1 uur. KOEWACHT. Prijspiering bij Edm. de Vos om 2 uur. Duivententoon- stelling en teerlingen bij L. de Kind. MOERRÉKE. Schietingbij A. Wauters om 3 uur OOSTBURG. Ledel. 4.30 en 8 uur: Eeij nacht in Rome; 2 uur: Het lot speelt met mr. Denninf. PHILIPPINE. Kalkoenschieting bij F. Haers nm 2.30 uur. RAPENBURG. Prijspiering bij D. de Schepper. SAS VAN GENT. Olympia-theater 2.30, 5 en 8 uur: Arabische nachten. TERNEUZEN. Luxor, 4.30 en 8 uur: Fanfan la tulipe; 2 uur.: Wegpiraat no. 1. Concertgebouw, 8 uur: Het barre Noorden. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Gelukkig Nieuwjaar. Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Martha. AXEL. Centrum. 4.15 en 8 uur: Boem bij de luchtmacht. BOSCHKAELLE. Prijspiering bij Ottjes. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 7.30 uur: Revue: Zo is De Kling. GROENENDIJK. Patronaat, 18.30 uur: Toneeluitvoering KAB. HULST. Bioscoopgebouw, 5.15 en 8 u.: De grot der vogelvrijen. Duiventen- toonstelling bij J. van Helsland (HLB). ST. JANSTEEN. Grote prijspiering bij Aug. Bogaert om 4 uur. KLOOSTERZANDE. Groot bal by E. van Waes om 4 uur. KOEWAf'HT. Teerlingen bij L. de Kindt. KOEWACHT. Monsterprijskaarting bij H. cie Schepper en P. van Hové. T.b.c. schieting bij A. de Nijs om 3 uur. Prijskamp op het goal-biljart om ko- ijnen bij Jac. de Vliegher om 5 uur. KUITAART. Prijskaarting bij F. Dan- kaert om 5.30 uur. LAMSWAARDE. Prijsbiljarten bij R. Heiiens om 5 uur. OOSTBURG. Ledel, 2, 4.30 en 8 uur: Een nacht in Rome. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 2.30 uur: Arabische nachten. 5 en 8 uur Cuba Cabana. TERHOLE. Prijspiering bij Gebr. Chris- tiaens. TERNEUZEN. Luxor, 4.30 en 8 uur: Fanfan la tulipe; 2 uur: Het barre Noorden. Concertgebouw, 8 uur: Het barre Noorden. WESTDORPE. Prijskaarting in Café Sport. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Gelukkig Nieuwjaar. Kon. Vlaamse Opera. 3 uur: Paljas. 8 uur: Idomeneo. AXEL. Centrum, 4.15 uur: Boem bij de luchtmacht; 8 uur: Angst voor het huwelijk. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 3 en 7.30 uur: Beroepssoldaat en: Door de hemel gezonden. GENT. Kon. Ned. Schouwburg, 3 en 7.30 uur: En waar de ster bleef stille staan GROENENDIJK. Patronaat, 18.30 uur: Toneeluitvoering KAB. HEIKANT. Prijspiering bij A. Vonck- Neve, Lindebomen. Prijspiering bij Jos Gijsel, om 3 uur. HULST. Bioscoopgebouw, 2.30, 5.15 en 3 uur: De verzonken stad. Hotel De Graanbeurs, 7 uur: Kestbal. Hok- tentoonstelling bij Ferry Baert van 10 —2 uur. ST. JANSTEEN. Schieting bij Jan Pluym om 3 uur. Misise-prijspiering bij C. Pieters, Verdun, om 1 uur. KOEWACHT. Duiven tentoonstelling en teerlingen bij L. de Kind. OOSTBURG. Ledel, 2, 4.30 en 8 uur Fanfan la tulipe. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 2.30 uur: Hochzeit mit Erika; 5 en 8 uur: Cuba cabana. SLUISKIL. Schieting bij W. A. Faas om 2.30 uur. STOPPELDIJK. Verenigingsgebouw: Lezing van Pater Leo Damman over O. L. Vrouw de la Salette. TERNEUZEN. - Luxor, 4.30 en 8 uur Een nacht in Rome; 2 uur: Het lot speelt met mr. Denning. Concertge bouw, 8 uur: Wegpiraat no. 1. TERHOLE. Prijspiering bij Gebr. Chris- tiaens. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Gelukkig Nieuwjaar! DE KLINGE. Kinema van Dijck. 7.30 uur: Beroepssoldaat en: Door de he mel gezonden. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: De verzonken stad. OOSTBURG Ledel, 8 uur: Fanfan la Tulipe. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Cuba cabana. TERNEUZEN. Luxor. 8 uur: Een nacht in Rome. Concertgebouw, 8 uur: Wegpiraat no. 1. gel Tn de 1 Kei| verblii dit fee sfeer wj.jde lichte deze dl ons ko| groots, schap h| devol aangen heid va doorkiil die eenl gebraelf lehem, ren, en| dat zij stemd? Telke kunt in het geliën een web liederen tolken ol En telkl dachten! waar inl Engelen| gende der veld omstraal klaardeif „Zie, vreugdel bestemdl is gebor het wonl ze boodl snelde de plaat| dat de In al de| hadden de Aartsvacj en wiste dere i vurig het arml gen neeiT beesten. Nu wa zwaar d| nomen, verschen van de \7ergevl het Gods erl duisternil dreef de f te. Vanal zijn wij dl om in Zij sen, die verwerpi| altijd zou God en hl broken bj een nieuv kinderen I Deze b| de, die de mond gen, zij van iedeij het ni wordt do Kerstvier pe stilte, wordt beierend^ stad tot poorten dat Chrisl losser enl Welke bj klinken ter, welkt de woord kende zi< de missio verre lan kenaposte arbeiders in fabriek zij om d brengen a Overal w; lichaam worden want zij 21)

de Stem | 1953 | | pagina 2