keer van pater Fredericus de Wolf. Oudenboscli Terugl C. O. A. K. te Middelburg moet kazerne uitbreiden E MARIA - LITANIE Faillissement van Hervormde Kerk te Cadsand in 1677 Gidsen en honden samen in training Nard de Kak stak 50 jaar zijn benen onder dezelfde Dongense tafel 4 5 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 23 DECEMBER 1953 Belgisch Congo een prachtig missiegebied „Snelle ontwikkeling van de steden baart de missionarissen extra zorgen Katholiekn betaalden Over kosthuizen gesproken Kindermeske speulen Huizen aan Zuidsingel c.a. moeten verdwijnen Gymnasium waarschijnlijk naar Mil. Hospitaal Bedrijvigheid te Zierikzee 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 pATER FREDERICUS DE WOLF, van de Kaaistraat 24 uit Oudenbosch is gelukkig het Kerstfeest voor het eerst na acht jaren thuis te kunnen vie ren. Hij werkte als missionaris ruim zeven jaren onder de brandende zon van Afrika, op drie graden van de evenaar als schoolpater, reispater en als overste van de aanvankelijk kleine, maar thans groot geworden post Mweka, een haast onogeljjk gehucht in het midden van Belgisch Congo gelegen. Hij werkte er graag en hü zal blijmoedig naar zijn tweede (of derde) vaderland terugkeren, want pater Fredericus houdt van de missie en houdt van de Con go. Hij heeft er vele heidenen mogen dopen, hij heeft les mogen geven aan de school en de Nachtmis mogen opdragen in het mede door inlanders ge bouwde kerkje. DATER DE WOLF spreekt graag over zijn missiegebied. Hij is van de congregatie van de Josephieten, een Belgische orde, die talrijke Ne derlandse missionarissen telt. Acht jaar geleden werd pater de Wolf tot priester gewijd en zoals zijn meeste confraters kreeg hij een opdracht te vervullen in de missie, tesamen met pater Martin. Beiden trokken de priesters naar Mweka en zij bouw den een missie op, wier groei, zo ver telt het pater de Wolf, het beste wordt geïllustreerd uit de grootte van de ciborie. „Toen ik pas in de missie kwam", aldus de pater: „was de ciborie maar zeer klein. Het aantal H. Communies kon nog niet groot zijn, want het aantal Christenen was nog maar ge ring. Zeker, er waren .reeds christe nen want het gebied van Mweka was al door missionarissen bezocht. Na onze aankomst kwam er een pastorie en een kerkje tot stand, er werd een school gebouwd en honderden en nog eens honderden leerlingen bezochten de bescheiden onderwijsinstelling. De ciborie moest vergroot worden, want met het stijgen van het leerlingen- QIRECT nadat de Hervorming haar intrede had gedaan, trachtten de aanhangers van „de nieuwe leer" allerwegen de beschikking te krij gen over een eigen kerkgebouw en een eigen predikant. In de grotere plaatsen en daar waar een katholieke kerk kon worden „overgenomen", stond Den Haag deze verzoeken vrij vlot toe, maar voor de kleine dorpen had dit doorgaans meer voeten in de aarde, want, ofschoon de Heren Staten de „ware religie" onverwacht waren toegedaan, hield men toch de koorden van de beurs streng gesloten en het toestaan van een verzoek om een eigen predikant betekende, dat deze uit 's lands kas moest wor den bezolgdigd Ook vanuit Cadsand ging een der gelijk verzoek in zee, maar met weinig goed gevolg. Om voor een dergelijk nest een predikantensalaris te gaan neertellen, voelden de heren niets voor! Onverwachts kwam echter uitkomst. Het Twaalwjarig Bestand tussen de Noordelijke Nederlanden en Spanje had tot gevolg, dat de abdij van St. Baat te Gent opnieuw in het genot werd gesteld van haar vele in Staats I Vlaanderen liggende eigendommen. Naast bezittingen had dit klooster te Cadsand ook verplichtingen en één daarvan was het bezoldigen van pas toor en schoolmeester. Dat inmiddels de pastoor zijn plaats had moeten af staan aan de predikant, deed niets ter zake. Den Haag verleende Cadsand een eigen predikant en St. Baaf moest het salaris betalen! Bovendien moes ten de paters nog een groot deel van de herstelwerkzaamheden aan de tot verval gekomen kerk betalen, eveneens op gron'd van oude verplichtingen. MOEILIJKHEDEN aantal, kwamen er ook meer heidenen die zich tot het katholicisme bekeer den. Zonder enige verdienste te willen opeisen, alles immers is Gods genade werk. kan worden gezegd, dat de missie van Mweka een bloeiende missie is geworden. De catechumenen van de school werden enkele weken geleden gedoopt. Niet minder dan vier priesters hadden drie uren werk om alle dopen (met de korte for mule) te kunnen bewerkstelligen". SNELLE ONTWIKKELING. PDE STEM van pater Fredericus de Wolf weerklonk de liefde, die hij aan Belgisch Congo toedraagt. De pater heeft zijn hart aan deze missie streek verpand. Hij vertelde iets over de snelle ontwikkeling van Belgisch Congo. „Koning Leopold II van Belgie deed een beroep ep de missionarissen om de Belgische Congo met zorg te omringen. Het beroep van de Koning via Z. H. de Paus gedaan, was niet tevergeefs. Er trokken vele priesters naar Congo. Zij dienden de geeste lijke belangen van de inlanders, maar als een logisch gevolg, verzorgden zij een gedeelte van de bevolkingsadmi nistratie. De invloed van de priesters was groot, zeer groot zelfs. Er kwamen steden en dorpen tot stand. De stad Leopoldsville maakte een „Amerikaanse" ontwikkeling door 'n ontwikkeling zo snel als een me teoor. In enkele jaren tijds groeide de bevolking van Leopoldsville tot tegen het half millioen. Daarvan is er meer dan de helft inlander. Het behoeft geen betoog, dat het de missionarissen grote zorgen baart, dat in een dergelijke stad een kwart- millioen inlanders opeengepakt bij elkaar leven. De inlanders hebben in deze stad hun eigen cabarets, zij zijn volkomen Westers georiënteerd, veel al echter niet meer christelijk-Wes- ters". „Ik ben natuurlijk graag bij mijn vader en moeder thuis", zo besloot pater de Wolf. „Ik zal weer even blij zijn terug te gaan naar Belgisch Con go. Het is een prachtig land, waar nog veel arbeid is te verzetten. Het is een bloeiende kolonie en het is voor een missionaris wel zeer mooi wer ken! |\dEN heeft mensen, die 50 jaar getrouwd zijn; mensen, die 50 jaar een 1*1 familie trouw hebben gediend; mensen, die 50 jaar koster zijn geweest en ga zo maar door. Maar een kostganger, die 50 jaar zün benen onder een en dezelfde tafel heeft gestoken, ontmoet men niet elke dag. Maar In Dongen zit er zo een en het is nog niet de eerste de beste ook, al zegt hü van zichzelf: „Ik ben er mar ene uit Loon en de wind van Loon deugt nog nie!" Laat dan de wind maar niet deugen, van Nard de Kok zal dat in Dongen niemand beweren. f de Kerk verloren gegaan en een ander deel was men \erplicht geweest te verkopen. Toen men eenmaal zonder bezittingen was en toch moest door gaan met het doen van betalingen zag men geen andere uitkomst dan een be roep te doen op het kapittel van St. Baaf en deze ..als tiendheffer en pat- loon" te verzoeken een subsidie te ver lenen. erbij vermeldende, dat indien de abdij niet geneigd zou zijn hierop in te gaan „de kereke door proces- en decreetkosten temet soude gaen"! LASTIGE SCHULDEISERS jTEN paar mensenleeftijden lang kon Cadsand op deze wijze een eigen predikant in zijn midden hebben, maar tenslotte kwamen er toch nog moeilijkheden. Door duinbreuken, on- derstuiven, enz. was een groot deel van de eigendommen van de Hervorm- ETRG veel verbazen kan het ons niet, als we lezen, dat de paters te Gent niet geneigd bleken de Hervormde Kerk te Cadsand te gaan onderhou den! Aan het betalen van het predi- kantentractament konden zij zich niet onttrekken, maar zeer begrijpelijk hebben zij zich niet verplicht gevoeld meer te doen, dan hun volgens oude zeden was opgelegd. Toen Gent geen hulp verleende, be gonnen inderdaad de schuldeisers las tig te worden. Een schikking kon niet worden getroffen en om aan alle moei lijkheden te ontkomen en van de schuldenlast af te raken wisten de kerkmeesters geen andere uitweg meer dan de kerk te laten verkopen door de klerk van desolate inboedels, met an dere woorden, dan deze failliet te la ten verklaren. Dit is dan ook gebeurd en in Augustus 1677 is alles, wat de kerk nog had ten bate van de schuld eisers verkocht. AA EN treft Nard de Kok niet altijd thuis. Al is hij dan ook 81 jaar. „Maar ome Nard zal zo kommen," zei men ons bij de familie Weterings- Dingemans in de Molensteeg. „Want als er gegeten mot worden dan is-ie er!" Nou, ome Nard liet dan ook niet lang op zich wachtén. „Ja. op 2 Januari a.s. ben ik 50 jaar hier bij dezelfde familie in hetzelfde huis in de kost. Dat ma? wel eens in de krant, dunkt me. Nee, ik ben nooit getrouwd geweest. Met oew eigen krijgde niet gauw ruzie, zeg ik mar. Ja, ik kom eigenlijk van de Moer. Toen ik 50 jaar geleden in Don gen als schoenmaker ging werken op de fabriek, was het me wat te ver om iedere dag op en neer te kuieren. Ik ben in de kost gegaan en dat ben ik nou nog. Dat is eigenlijk alles. Ik behoef nie te vertellen, dat het een goei kosthuis is geweest en nog. want anders was ik al lang opgestapt." TV/ÏAAR eigenlijk is dat niet alles, i Want Nard de Kok is met zijn 81 jaar niet de eerste de beste kost ganger, al kwam hij dan ook van Loon. Want hij is iemand, die het schoenmakersvak tot in de puntjes kent. „As ik op de dag van vandaag nog zou willen werken mar ik wil het nie meer. ik heb het lang genogt gedaon dan had ik vanmiddag nog een zak met werk thuis. Dat weet ik zeker." Als Nard de Kok over het schoen maken aan het praten gaat. dan kan men van hem zeggen: waar het hart vol van is, daar vloeit de mond van over. „Samen met Ligtenberg heb ik destijds hier in Dongen de vakschool voor schoenmakers mee opgericht. Dertig jaar heb ik in het bestuur van de school gezeten. Toen ik te oud werd heb ik ontslag genomen, maar ik ben prompt tot ere-bestuurslid be noemd. Dat ben ik nog. In het orga nisatie-leven heb ik ook nogal een rolleke gespeuld. Maar moet dat alle maal in de krant? Allee dan! Zestien jaar ben ik penningmeester van de vakorganisatie geweest en voorzitter van de onderhandelingscommissie met de patroons. Ik ben zowat bij alle patroons over de vloer geweest. Het is niet om op mijn eigen te stuiten, maar ik heb veel keren succes ge boekt. Ik heb maar ene arbeider ge had, die ik ongelijk moest geven. De patroons hadden graag met me te doen, omdat ik altijd alleen het recht zocht en niks meer. Ja, dan heb ik nog aan het ziekenfonds „Onderlinge mer 9 in de Molensteeg. Geen groot feest. „Maar zoiets kunde toch nie voorbij laten gaan," meent moeder Weterings-Dingemans. „We hebben al tijd best mee mekaar kunnen akke- deren en daarom zullen we onder me kaar eens een keer gezellig feesten. En Nard de .Kok is het daar gloei end mee eens. Ongeveer 60 berggidsen met hun honden volgen op de Kleine Schei- degg in het Berner Oberland een cursus, die hun leert hoe te hande len bij ongelukken of lawines in de bergen. Met veel moeite kon men een hoeveelheid sneeuw bijeenhalen, die het idee wekte van een minia tuur lawine. De honden leren hier in, hoe zij het beste naar voorwer pen of mensen kunnen zoeken. Bij het eerste bevel van hun meesters zullen de honden opsprin gen en gaan doen, wat hun werd opgedragen. NARD Dt KOK Mot dat allemaal in de krant?.. Hulp" gezeten en veertig jaar ben ik nog penningmeester geweest van de Koninklijke Handboogschutterij Glo ria Serano. Een tijdje zat ik nog in de arbeidsbemiddeling, toen er nog geen arbeidsbureau was. Nou is het zeker wel genoeg?" Wat Nard de Kok nu nog doet? „Niks. vlak niks. Me dunkt dat ik zat heb gedaan. Maar niks, dat is nou ook weer overdreven. Ik speul nou zo hier en daar veur kindermeske. maar dat is dan ook alles. Weette wat ik nog wel graag doe? Vissen!" 2 Januari wordt het feest op num- TN EEN officieuze raadsvergadering heeft burgemeester har. dr. N. Bolkestein zeer belangrijke mededelingen gedaan over de uitbrei ding van de C. O. A. K. en de hiermede verband houdende plannen tot het onderbrengen van het Middelburgs Stedelijk Museum in het Mili tair Hospitaal. Het ministerie van Oorlog heeft plannen om thans de volledige administratieve militaire opleiding in de Zeeuwse hoofdstad te vestigen, zodat ook het deel, dat momenteel in Kampen is onderge. bracht, naar Zeeland zal komen. Daartoe i„ het noodzakelijk, dat zowel de les. als de legerruimte der leerlingen een aanzienlijke uitbreiding ondergaat. Voor dat laatste dient de C. O. A. K.-kazerne aan de Korte Noordstraat een geheel nieuwe vleugel te krijgen, hetgeen betekent, dat de panden aan de Zuidsingel tussen de Koningstraat en ie Korte Noordstraat (met enkele huizen in laatstgenoemde straten) verdwij nen Met de militaire autoriteiten zijn momeneel onderhandelingen gaande omtrent de wijze, waarop dezen de beschikking over de gronden kunnen krijgen. Burgemeester Bolkestein, die mede deelde, dat de uitbreidingsplannen wat het aantal COAK-militairen be treft reeds voor een deel zijn uitge voerd, wees er op, dat achter het hui dige lesgebouw op gemeentegrond twee lesbarakken met elk drie loka len worden opgetrokken om voorlo pig in het gebrek aan ruimte voor dit doel te voorzien. De gronden en de opstallen aan de Zuidsingel c.a. zullen worden aange kocht door Oorlog of indien dit niet mogelijk blijkt worden ont eigend. Toen dit bekend was, hebben B. en W. een bespreking gehad met de eerstaanwezend ingenieur der Ge nie te Bergen op Zoom en een archi tect van de Rijksdienst voor Monu mentenzorg over de bestemming van het Militair Hospitaal, dat Rijkseigen dom is. Oorspronkclük wilde men dit door inwendige restauratie en verbe tering geschikt maken voor legerings ruimte der COAK. Die plan moest, mede om financiële redenen, worden losgelaten, waarna het de gemeente werd aangeboden. HOSPITAAL-GYMNASIUM Heilige Moeder van God.... Op een van Rome's zeven heuvelen, die van de Es- quilinus, terzijde van het hypermoderne station van Ro me ligt de kerk van S. Maria Maggiore. Van de 84 kerken te Rome, die aan Maria zijn toegewijd, is zij de grootste. Haar klokketoren is de hoogste van de stad en reeds vanuit het vliegtuig te herkennen in de zee van koepels en huizen die Rome heet. Door sneeuw te doen vallen op een warme Augustusdag gaf Maria zelf aan aldus de legende waar de kerk gebouwd most worden en zij werd daarom aanvankelijk Maria ter sneeuw genoemd. Binnentredend zien we de magnifique zuilengalerij, ge houwen uit de Simplon en zich weerspiegelend in de gepolijste marmervloer. Het platte gewelf is bedekt met het eerste goud, dat de Spanjaarden vanuit Amerika naar Europa brachten. Misschien is dit alles juist iets te weelderig om in de kerk werkelijk wijding te vinden. De Pauluskapel b.v. met jaspis, agaat en kostbare ge- teenten uitgedost, vermag niet ieders bewondering te wek ken. Maar zéker komt ge onder de indruk van de mo zaïeken op de triomfboog van het koor, boven de crypte waarin gedeelten worden bewaard van de kribbe van Bethlehem. Deze mozaieken moesten Maria vooral laten zien als de Moeder Gods, omdat in die tijd de leer der Nestorianen dit Goddelijk moederschap ontkende. Alle scenes uit Maria's leven, die met haar moederschap in verband staan, ziet ge er dan ook uitgebeeld. De kleuren goud op pauwenblauw en smaragdgroen, dat in goud en zwart over gaat gloeien als in een toverwoud. Moeder van Christus.... Op de plek, waar keizer Augustus de voorspelling ont ving, dat het Joodse Kind zou geboren worden, op de heilige heuvel van het Capitool te Rome, staat'nu de s. Maria in Aracoeli. Een steile trap met blanke treden ais het toetsenbord van een piano leidt er heen. Rozen struiken uit Jericho wuiven hun takken over de trap en het wkre-kerkgevel op de top contrasteert sterk met net Blankwitte marmer van het monument der Italiaan- ke„t k 6 'jdat hier de §ehele omgeving beheerst. In de Te ,:eVi, zich het fameuse mirakelbeeldje van het oezuskmdje, de Bambino genaamd. Het staat er bedol- ,°"der brieven uit alle delen des lands: in Italië scnrijft men naar dit beeldje zelfs expres- en aangete kende post. Moeder van goede raad.... „_?an de oude via Tuscolana, de heirweg van Rome hcrtl ape's- ligt in een bebost dal het weinig bezochte een be h?p atsie Genazzano. Er staat een kerkje aan dit eeh i nauwe straatjes, waarvan niemand weet hoe ooit Ia!? v 's kunnen worden, want niemand heeft er Vrnmw llre voor betaald. Maar toch staat het er: O. L. van Goede Raad heeft er voorgezorgd Moeder van de Zaligmaker.... vinden1LfevkLFl0ren?e' de mooiste stad dia in Italië te vinden is. biedt zoveel kunstschatten, dat de stad één openluchtmuseum is. Maar er is een kerk waarheen de Florentijnen zich bij speciale gebeurtenissen als huwelijk etc. het liefst begeven: de S. Maria della Annunziata. Zij ligt aan een der gaafste pleinen van de stad, naast het wereldberoemde vondelingenhuis, dat eens door Brunel- leschi werd gebouwd. Een Middeleeuwse schilder werd er door slaap overmand, toen hij een schilderstuk zou maken van de Boodschap van de Engel aan Maria. Toen hij wakker werd, bleek het schilderij voltooid en op zulk een wijze dat slechts Maria zelf het kon hebben afge maakt. Nog wordt dit schilderij bewaard op een zilveren altaar, dat tot de mooiste kunstwerken ter wereld be hoort. Goedertieren Maagd.... Hóóg boven de weinig aantrekkelijke havenstad Li- vorno verheft zich een heuveltop, die de schepelingen reeds van verre ontwaren. Zodra zij deze zien, is het ze ker dat zij veilig de haven zullen binnenlopen. Op de heuveltop immers staat het Monteneroklooster met een miraculeus Mariaschilderij. De Goedertieren Maagd waakt over allen die zich in haar gezichtskring bevin den. Van de talloze graven op de heuvelrug zou men dan ook kunnen zeggen: hoe hoger op de heuvel,, hoe schoner volk. De bewoners van Livorno sparen al tijdens hun leven om een graf te'krijgen zo dicht mogelijk bii de top. Zetel der wijsheid.... Op de piazza Navona te Rome zoudt ge op de eeuwige stad verliefd kunnen worden. Het plein is vol spelende kinderen en de waterstralen van Bernini's fonteinen doen hun best om, ondanks de wind, verticaal omhoog te spuiten. Gaat ge een straatje in terzijde van een der vele cafétjes, dan belandt ge in een der meest volkse wijken van de stad. Ge vindt daar gemakkelijk het kerkje van S. Maria deH'Anima, dat speciaal door Nederlanders wordt bezocht. Er ligt een der wijze opvolgers van Petrus begraven, een paus die zoals het grafschrift vermeldt „zijn tijd niet mee had". Het is de laatste niet-Italiaan- se paus, onze Adriaan VI uit Utrecht- Oozaak onzer blijdschap.... Niet ver vandaar ligt de S. Maria sopra Minerva, ge bouwd de naam zegt het op de ruïnes van een hei dense Minervatempel. Vóór deze enige gothische kerk die Rome rijk is, staat een van Bernini's dwaasheden, ditmaal een olifant met een obelisk op zijn rug! De oorzaak onzer blijdschap is dit grapje zeker niet. Ge moet haar zoeken in de kerk zelf, bij de Kruisdragende Christus van Michel Angelo en méér nog bij het graf van de engelachtige schilder Fra Angelico. Deze Floren tijnse monnik penseelde het S. Marcoklooster van zijn vaderstad vol met zeer tere fresco's van Maria. Hij moet heeft Michel Angelo van hem gezegd het Paradijs bezocht hebben en daar zijn modellen hebben mogen uitzoeken. In deze Mariakerk ligt hij begraven, onder een steeds brandend waslichtje en een tuiltje bloemen. Ivoren toren.... De treinreiziger die de wat monotone Povlakte heeft doorkruist en nu aan het Apennijnen traject begint, ziet vlak voor de torenstad Bologna de kapel van de Ma donna di S. Luca op een hoge heuveltop. Hij ziet ook, hoe één lange overdekte galerij zigzag naar de top gaat, als een trap naar een toren. De galerij begint in de stad en over een afstand van 4 km. kunt ge naar boven lopen zonder nat te worden. Onder 666 bogen gaat ge dan door en 15 kapellen gaat ge voorbij. Eenmaal boven ziet ge de gehele Povlakte aan Uw voeten. Gulden Htiis.... In het melancholische gebied van de Marken aan de Adriatische zee ligt het Italiaanse Lourdes: het plaatsje Loreto. Op 10 Mei 1291 zo vertelt de traditie toen Palestina werd veroverd door de Moslems, droegen hei lige engelen het huisje waarin Maria was geboren door de lucht weg. Zij brachten het naar Loreto, waar het nóg staat, een nieuwe kerk als een enorme domper daar bovenop. Geen wonder, dat O. L. Vrouw van Loreto de patrones der vliegeniers geworden is- „Hic Verbum caro factum est" staat boven de ingang van het huisje: hier in is het Woord vlees geworden en ontving Maria de boodschap van de engel. En van alle landen komen de zieken naar lichaam en ziel naar het plaatsje Loreto, op de top van- de groene heuvel hier in de Marken. Ark des Verbonds.... Daaraan wordt ge herinnerd bij het binnentreden van het kostelijk kerkje van S. Maria in Cosmedin, gelegen tegen de helling van de Aventijnse heuvel in Rome. Héél klein is het kerkje en héél lief. Het ligt er als een juweeltje temidden van de oude Romeinse tempels, als en rustpunt terzijde van de autosnelweg van Rome naar Ostia. Deur des hemels. Als de Alpen ten einde zijn en afdalen in de grote vlakte van Lombardije. verheft zich bij de stad Varese het model van een héldere fabrieksstad de laatste stuiptrekking van het bergland. Met een kabelbaan kunt ge omhoog naar deze heilige heuvel, waarop een pel- grimskerk van Maria staat. Geen Mariakerk staat in zulk een uniek landschap: diep onder U liggen de noord- Ita liaanse meren, het Lago Maggiore aan de ene kant, het Comomeer aan de andere. De dorpjes beneden liggen als luie dieren in de zon. En als Stendhal beweert, dat het schoonheidsgevoel hier meer opgewekt wordt dan in de S. Pieter te Rome, kunt ge dat grif met hem eens zijn De hemel is hier waarlijk zeer nabij. Morgenster.... Nog vóór in de nacht van 1 op 2 April de duizenden en duizenden lichtjes van het magnifique gelegen Genua stadswijk voor stadswijk worden gedoofd, trekt een lange rij van biddende mensen de 1000 m. hoge heuvel op waar een nieuwe Mariakerk staat. Zij dragen toortsen bij zich, omhangen met alle denkbare bloemen van Ligurië Zodra de zon opkomt, wordt de toorts van de eerste man in de rij ontstoken. Het vuur geeft zich door naar be neden en ge ziet het afdalen totdat de ontwakende ha venstad door één ladder van vuur met de kerk is ver bonden. Behoudenis der kranken.... Toen de glimlach der wereld, de sprookjesstad Venetië, in 1630 door een pestepidemie werd getroffen, beloofde het stadsbestuur de bouw van een grote Mariakerk als de pest zou wegtrekken. Aldus gebeurde en elke Venetië- reiziger kent de S. Maria della Salute, gelegen aan het Canal Grande. De stadsbootjes en gondels leggen er aan, want Titiaan's en Tintoretto's schilderijen slaat geen en kele bezoeker over. Toevlucht der zondaren.... De pleinen van Rome stellen de simpele Place de la Concorde van Parijs verre in de schaduw. Een van hen is de piazza del Popoio, het grote ovaalvormige plein, waar de communisten hun meetings plegen te houden. In de Middeleeuwen kwamen de pelgrims uit het Noor den over de via Flaminia en over dit plein de eeuwige stad binnen. Zij sloegen dan direct rechts de weg in naar de S. Pieter, want de opgang naar de Pincioheuvel was toen nog niet aangelegd en de S. Maria del Popoio nog niet wat zij thans is. Eerst Bernini zou deze kerk waarin het altijd koel is restaureren tot het kunstmu seum waarop zij thans lijkt. Op deze plek was het, dat keizer Nero stierf, in deze kerk ook droeg Luther zijn laatste H. Mis op als katholiek priester. Koningin zonder erf smet ontvangen.... Rome is niet alleen de stad van fonteinen en pleinen, naar ook van trappen. Op die trappen is het klimmen een féést en zij zijn het symbool der worsteling, der moei zame verovering. De grote zuil die werd opgericht ter ere van de dogmaverklaring eeuw eeuw geleden van Maria's onbevlekte ontvangenis, staat bij 's werelds mooiste trap: Scala di Spagna. De waterval van blanke treden is vol bloemenvel-koopsters en schildersmodellen. Kinderen gaan er juichend op en af. En in de tuinen groeit en geurt de mimosa. Koningin van de allerheiligste rozenkrans.... Bijna 2000 jaar nadat de stad Pompei' door een uit barsting der Vesuvius werd bedolven, werd in de buurt ten modern Pompeï gebouwd, toegewijd aan O. L. Vrouw van de rozenkrans. De autostrada vanuit Napels voert de honderden pelgrims aan, die er gaan bidden in de zeer grote kerk, die alle mysteries van de rozenkrans in schilder- en beeldhouwwerk uitbeeldt. De Vesuvius rookt niet meer en tegen haar brede flank liggen de huizen als kruimels op een tafellaken. Koningin van de vrede.... Laten wij sluiten in Rome, waar in een volkse buurt de S. Maria della Pace ligt, een barokjuweeltje van da Cor- tona- Rafaël schilderde ey zijn beroemde Sibyllen in en het kerkje wordt bij voorkeur door jonggehuwden be zocht. Knaapjes van acht a negen jaar delen er bij de ingang communistische pamfletten uit DR L. VAN EGERAAT UYIRECT is nagegaan voor welk doel het monumentale bouwwerk zou kunnen worden gebruikt. Diverse sug gesties bleken niet uitvoerbaar, totdat ir H. de Lussanet de la Sabloniére voorstelde het gebouw te aanvaarden en er het gymnasium in onder te brengen. Het oude voorgedeelte zou na restauratie uitstekend dienst kun nen doen als aula, voor rectorkamer, voor overblijflokaal enz. De leslokalen zouden gebouwd moeten worden naast dit gedeelte en ook langs de Baan- straat. Gemeentewerken kwam tot de conclusie, dat deze plannen zeer wel voor uitvoering geschikt waren. Monumentenzorg ging met 't voorstel accoord. Daarna hebben B. en W. de minis ter van Oorlog medegedeeld, dat zq bereid waren hun medewerking te verlenen bq het beschikbaar krqgen der gronden aan de Zuidsingel in ruil voor het hospitaal. De minister ging daarmede in principe accoord. Met de drie grootste zakenlieden in het „be dreigde" gedeelte zqn besprekingen gevoerd om te trachten voor hen een oplossing te vinden. Al staat deze nog niet vast, zoveel is wel zeker, dat er voor hen elders, maar niet ver van de oude plaats vandaan, goede moge- lqkheden liggen. EXTRA BOUWVOLUME? ■"TIJDENS de discussie heeft de bur gemeester nog medegedeeld, dat het gymnasium werkelijk in 'n nood toestand verkeert en dat rector en curatoren met het plan instemmen. Gemeentewerken maakte een plan voor restauratie van het huidige gym nasium aan de Latijnse Schoolstraat, maar dit bleek niet heel veel goed koper te zijn dan nieuwbouw. Het is zeker niet de bedoeling in het oude gymnasium een andere school te huis vesten. De medewerking aan de mili taire autoriteiten betekent, dat B. en W. als tussenschakel optreden, omdat zij beter dan genoemde autoriteiten kunnen beoordelen waar mogelijkhe den liggen voor de zakenlieden. Het college acht het een volkomen redelqke eis, dat, wanneer de huizen worden afgebroken, extra bouwvo lume wordt verstrekt. In de restau ratiekosten van het hospitaal zal het Rijk 60 pet bqdragen en als B. en W. hun zin krqgen, dan zal het torentje, dat er vroeger op stond, worden her bouwd. Aan het begin der officiële raads zitting heeft de burgmeeester in een korte rede ir Van der Steur herdacht Hij verklaarde, dat zijn schepping (het nieuwe stadhuiscomplex) van zeer bijzondere architectonische schoonheid is. 2_IERIKZEE beleeft op het ogenolik weer een van de hoogtepunten in de aanvoer van grond voor het heistel van de dijken op Schouwen en Dui- veland. Reeds honderdduizenden ton nen werden aangevoerd per schro, hetgeen een grote bedrijvigheid in de haven met zich mee bracht en brengt. Van de naven wordt dit materiaal met vrachtwagens naar de objecten getransporteerd, netgeen ook in de straten van het oude stadje verkeers drukte brengt Om het verkeer in goe de banen te leiden heeft men de hulp van de verkeersgroep van de Rijksno- litie ingeroepen die in samenwerking met de gemeentepolitie het verhoer regelt.

de Stem | 1953 | | pagina 7