Hoog asthma-percentage in Oost Z. Béveland VOGELSHOW TE HULST i Faill Kt Zomeractie Middelburgse middenstanders een succes Verouderde boomgaarden verdwijnen 'n Nieuwiaarsadvertentie Merkwaardige muurschilderingen te AARDENBURG Zeeuwse schooljeugd tekende voor Veilig Verkeer en Spaarraad Grote Zeeuwscli-V laamse Duivenliefhebbers benut deze kans Dagblad De Stem Jan v. d. Vaart Mej. A. de Laat DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 23 DECEMBER 1953 Met de restauratie wordt begonnen Het besluit bestrijding aardappelmoeheid Een schoolarts rapporteert.... Vaccinatietoestand teleurstellend DE schoolhygiëne laat hier en daar nog te wensen over. Meer was gelegenheden in de scholen is geen overbodige luxe. „HANDELSBELANG" BIJEEN Wij hoorden niet de Englenstem Be provinciale stoombootdiensten Er wordt gerooid in de fruitcentra Ongeveer 50 scholen deden mee Het vormingswerk door de Dioc. Kath. Middenstandsbond Dansvreugde CARLA BOUTENS NAAIWERK, LINGERIE EN COSTUUM op 25, 26 en 27 December 1953, in Zaal „A POLL O" - t.o. de B'asiliek. Een coede gewoonte en bovendien... praclisch, gemakkelijk en goedkoop: n het Model f 2. Model f 3^ l.A DE LËEÜW-Verbist Manufacturen Kees Huybregts-Jansen Model ƒ4.- D: Den Hout Tekst Ook UW NIEUWIAARSADVERTENTIE in hel Dagblad De Stem JjSllÉ Kathol II, ^ARDENBURG IS EEN OUD STADJE, dat reeds bestond als een burcht van voor de Middeleeuwen en het is dus ook een stadje met een rijke geschiedenis. Dit bewijst het omvangrijke archief, dat ge lukkig gespaard bleef, waarvan het oudste stuk dateert uit 1201 en nog vele andere oude perkamenten stukken veilig zijn opgeborgen in de kluizen onder het gemeentehuis. Maar ook op andere gebieden vond men herinneringen aan vroeger tijden in Aardenburg terug in de vorm '?n vestingwerken?, oude gevels, de Kaaipoort enz. Helaas is veel van Ut alles door oorlogshandelingen verloren gegaan. Hoeveel oude boe ken, manuscripten, schilderingen en etsen zijn niet ten offer gevallen isoeveel ook is niet in de na-oorlogse tijd door vocht aangetast en achteloos weggeworpen Zo doet het goed. wanneer men hoort, dat nog een of ander cultuurmonument kan worden behouden. TN 1952 was men bezig met een zwaar dooi- oorlogsgeweld bescha digd pand in de Tuimelstraat, waar voordien J. Hoogerwerf had gewoond, af te breken. Het dak was reeds ver wijderd en toen men met een der voorkamers begon, bleken zich onder het behang muren te bevinden, die beschilderd waren. De heer Rosseel, gemeenteraadslid en zeer belangstel lend in dergelijke zaken, was er di rect bij en mengde het gemeentebe stuur in deze zaak. Zo konden deze wandschilderingen in plaats van tot puin te worden gemaakt, behouden blijven. De schilderingen bleken afbeeldin gen weer te geven van een landelijk stadje met een haven en gezien de vorm van een gebouw met torentje, dat veel gelijkenis vertoont met het oudstbekende stadhuis van Aarden burg, blijkt de veronderstelling ge wettigd. dat het hier wellicht een af beelding van Aardenburg betreft, dat vroeger ook een haven had. Typisch zijn de klederdrachten en de vormen van de propere huisjes die duidelijk op de schilderingen te zien zijn. terwijl op een der schilderingen een houten zeilschip met een Zweedse vlag voor anker ligt. In totaal zijn er drie wandschilde ringen, waarvan een bestaat uit twee verschillende stukken. Teneinde een oordeel over de vondst te verkrijgen werden de schil deringen, door enkele deskundigen op dit gebied, die een bezoek brachten aan de in restauratie zijnde Sint Baafskerk. op verzoek van het ge meentebestuur bekeken. Ontheffingsmogelijkheden TAE Stichting voor de Landhouw be- richt ons dat op nieuwe grond, die nooit eerder in cultuur is geweest (geen gescheurd grasland, herontgin ningen of verwaarloosde terreinen) men met ontheffing desnoods drie ja ren achtereen aardappelen kan ver bouwen. Daarna zullen de vruchtwis- selingsbepalingen van kracht zijn. Tevens kunnen individuele onthef fingen ten aanzien van de preventie ve vruchtwisseling worden gegeven, waar de teler door omstandigheden anders voor te grote moeilijkheden wordt geplaatst, b.v. bij ruilverkave ling, herindeling (zgn. kleine verka velingen) van gehele bedrijven en ver plichte vlocivelden. Eveneens kan ontheffing worden verkregen voor een jonge boomgaard, waarin in 1954 aardappelen als laatst mogelijke onderteelt worden verbouwd. Hetzelfde is het geval voor terrei nen, die in 1955 niet meer beteèld kunnen worden in verband met weg aanleg, bestemming tot industrie- of bouwterrein e.d. Voor verbetering van blijvende gras landen is de mogelijkheid geopend na het scheuren 2 gewassen aardappelen achtereen te verbouwen, alvorens het perceel opnieuw tot blijvend grasland wordt ingezaaid. in de rampgebieden UhEZEN, de heren van Schendel, di recteur van de Afdeling Schilde rijen van het Rijksmuseum te Am sterdam, van Nispen. directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en Lunsingh Scheurleer, Rijksinspec teur voor roerende monumenten, bei den uit 's-Gravenhage, waren van oor deel, dat het hier uitingen van volks kunst uit de 18e eeuw betrof, die in Nederland slechts zeldzaam zijn voor gekomen. Volgens deze deskundigen waren deze wandschilderingen van cultuur-historische betekenis. Zij wa ren het er over eens dat het gerecht vaardigd is, dat deze schilderingen gerestaureerd worden. In de jongste raadsvergadering kwam deze restauratie ter sprake en zij werd dan ook door de heer Ros seel warm verdedigd. Uiteindelijk be sloot men dan als proef met het klein ste stuk te beginnen en dit aan een Amsterdamse restaurator in restau ratie te geven. Het is de bedoeling dat deze wand schilderingen, wanneer zij gerestau reerd zijn, een plaats zullen krijgen in de in wording zijnde oudheidska mer op 't stadhuis, waar zij dan voor het publiek en speciaal voor belang stellenden op dit gebied te zijner tijd te bezichtigen zullen zijn. I~400R de gevolgen van de ramp en van ziekte, is i-J schoolarts, welke O Z. Beveland „vv verschenen dan normaal. Het is daarom niet minder interessant. het verslag van voor zijn rekening heeft, later MAAST de hierboven genoemde ont heffingsmogelijkheden zal voor de rampgebieden in Zeeland, voor het jaar 1954, wedeiom de mogelijkheid bestaan ontheffing van de vruchtwis- selingsbepalingen aan te vragen. Zowel voor direct getroffen bedrij ven, als voor niet-getroffen bedrijven waar aardappelen worden verbouwd als hulp aan een getroffen bedrijf, kan ontheffing worden verleend om in 1954 aardappelen te verbouwen op grond waarop ook in 1952 aardappelen werden geteeld, zij het in bepaalde ge vallen onder voorwaarden. Aangezien voor de rampgevallen slechts voor twee achteréénvolgende jaren ontheffingen zullen worden ver leend, wordt men bij het verlenen van hulp erop gewezen, dat voor de ko mende jaren voldoende aardappelland dient te worden gereserveerd. De aanvragen moeten vóór 15 Janu ari ingediend worden bij de contact commissie aardappelmoeheid te Goes. De asthma-enquête kwam dit jaar ten einde, schrijft dokter Looyen. Uit het landelijk rapport van de gezondheidsorganisatie bleek, dat per centsgewijze Oostelijk Zuid-Beveland, wat asthma en chronische bronchitis betreft, een der hoogste percentages heeft een feit waarop prof. Storm van Leeuwen reeds 30 jaar geleden attent maakte of hierbij, zoals deze beweerde, werkelijk het slibstof der schorren echter een rol speelt, is zeer dubieus; de schoolarts persoonlijk )s het opgevallen, dat o.m. woningver betering vooral slaapgelegenheids- verbetering van groot belang is; hier is niet altijd een nieuwe woning voor nodig, maar een meer hygiënisch bewonen van wat gegeven is. In 1952 werd dan ook de woning- controle bij vermoede slechte, of slecht bewoonde woningen voort gezet, waarbij de wijkverpleegsters om advies gevraagd werden. Sommige wijkzusters, die haar gehele dorps praktijk „dromen" kunnen, gaven de ze adviezen direct mondeling; anderen jongeren brachten rapport uit na huisbezoek. Dit laatste schijnt he laas misverstanden gewekt te hebben, doordat de mensen na dit huisbezoek bij de burgemeester een nieuwe wo ning gingen „eisen", hetgeen natuur lijk niet de bedoeling was. De vaccinatietoestand is zowel wat pokken als diphterie betreft bij de 5-jarige kleuters nog teleurstellend. Van de 649 voor het eerst onder zochte kleuters waren slechts 219 te gen pokken en 143 tegen diphterie gevaccineerd. De meeste kinderen zijn op de lagere school pas tegen diph terie ingeënt, zodat hier de getallen gunstiger liggen (1650 leerlingen yan de 2832 onderzochten). T.B.C. DIJ alle schoolkinderen in O. Z.- Beveland. vond weer. met de re actie van Von Pirquet, een onderzoek op tuberculose plaats, evenals op alle kleuterscholen op twee na. Hierbij werd bij doorlichting der nieuwe po sitieve Pirquets één actief geval van tuberculose der longen gevonden 1950: 13 gevallen, 1951: 5 gevallen. Werden vorig jaar meerdere leerlingen van de zesde klassen van de lagere scholen behandeld met BCG-vaccin, in 1952 werd deze vaccinatie voorlopig ge staakt. mede in verband met de kin derverlamming-epidemie in ons land. Het systematisch onderzoek verliep zeer vlot. Van de 3915 geheel onder zochte kinderen werden bij 725 afwij kingen gevonden. HYGIëNE De algemene lichamelijke toestand was in het algemeen bevredigend. Bij 55 leerlingen was deze onvoldoende, ongeveer dezelfde verhouding als het jaar tevoren. Hoofdonrein werd bij slechts drie kinderen gevonden (vorig jaar 19) Voor de afwijkingen van het ge zichtsvermogen werden 120 leerlingen naar de oogarts verwezen, aan wie op een enkele uitzondering na, een bril werd voorgeschreven. In verband met het niet meer verstrekken van brillen door de ziekenfondsen wil ik hierbij extra de aandacht op dit hoge aantal vestigen, dat voor de ouders een aan zienlijke uitgave betekent. Dit jaar werden minder hartafwij kingen gevonden *117 tegen het vorig Ondanks pessimiste geruchten ]~NE in de zomermaanden van dit jaar gevoerde actie van Handelsbelang te Middelburg is, in tegenstelling met de geruchten, welke dit ontkennen, een succes geworden. Teleurstellend was het feit, dat enkele middenstan ders, die bij het opzetten van de actie hun volle medewerking beloofden, de ze niet voor de volle honderd procent hebben gegeven. In de ledenvergadering, welke onder voorzitterschap van mr M. Terwoert werd gehouden, kwam dit wel dui delijk tot uiting. Van de door Han delsbelang beschikbaar gestelde f 1000 voor de financiering der festiviteiten behoefde slechts f 221 te worden aan- LIET IS te rumoerig op de aard' om 'n Engelenstem te horen, En 't begeleidend schallen der bazuinen dringt niet tot ons door; 't Wordt overstemd door 't ronken en het knallen der motoren; De blijde boodschap van het wonder ging alzo te loor. II IER HEERST de haast; kort is de dag rond Kerst en vele nog de zorgen 't Intiem diner; een invitatie; het bedruipen der kalkoen Ter overdenking bij de kerkgang ons tot stichting deze Zondagmorgen, Men dient ter ere van een Kerstfeest toch wel iets te doen. YY7E GAVEN onze boom een goede plaats, voor het effect der vele schitteringen 't Gaf naast de stalle onze huizen d' aangename Kerstmissfeer, Wat soms verleidd' een enkle maal een Kerstlied met de jeugd te zingen, Was 't slechts de mond die zong; 't hart ongeroerd en 't hoofd vol aardse zorgen weer? WAS 't een moment bij 't wonder, bij de grootsheid van die enkele sterre Die Koningen en herders beiden naar een schamel kribje zond? En was 't geroerd, gedachtig aan dat zoeken ginds in Bethlehem her en derre, Van 't angstig ouderpaar, dat slechts een stal tot onderkomen vond? fAACHT 't aan dat Kind, dat in geen wieg van zijd' en kant bewonderd werd door scharen vrienden, Wiens Moeder slechts een voederbak ten dienste stond in haast met stro gevuld Een Koningskind, een Godsgeschenk, voor ons die niet verdienden, Dat 't op dees slechte aard' in stro en doeken werd gehuld. VU AT WIL een Kerstkind van dees mensheid, zulk een aarde nog voor goeds verwachten, Verscheurd door haat, zijn duivels mechaniek al tot vernietiging, Wil hij die 't zond nog immer naar verzoening nog naar Vrede trachten Dat toch Zijn maaksel niet in hel en dood ten onder ging? Lf ERSTENGEL, laat dan uw bazuinen luider, luider schallen, Dat toch iets van die klanken onze harten binnen dringt. Dat stralenbundels van die ster uit 't Oosten schijnen over allen, Wijl in de hemel 't englenkoor, Vrede op aarde zingt. J. S. gesproken. Het ledental steeg aanmer kelijk en bedraagt momenteel ruim tweehonderd. Voor de winkeliers had deze actie een gunstig resultaat. Na de drukke zomermaanden was er zelfs geen spra ke van een ernstige terugslag. VERBINDINGEN 1AE oorlogsramp, welke Middelburg in 1940 trof, deed de voormalige klantenkring in W.-Zeeuwsch-Vlaan- en Noord-Beveland grotendeels verlo ren gaan. Nu Middelburg weer van zijn wonde genezen is en weer kan bogen op een centrum met een groot aantal aantrekkelijk ingerichte win kels kan van een kentering gesproken worden. De verbindingen zijn in deze wel van zeer groot belang. De aansluiting van de busdienst op het veer Wal- cheren-Noord-Beveland is aanmerke lijk verbeterd. Ook worden stapen on dernomen om te komen tot een da gelijkse, rechtstreekse verbinding met de„zakvan Zuid-Beveland. In te genstelling met die op Noord-Beve- land is deze busdienst niet renderend. De prettige samenwerking met de stichting Herrezen Middelburg, die eenreclamecampagne in het zo nabij gelegen Belgische kustgebied voerde, leidde deze zomer verschillende ke ren tot een ware ..Belgische invasie"; in weerwil met de slechte verbindin gen (de Schelde-oversteek) en de wa terramp van Februari. De directie der Ned. Spoorwegen heeft besloten het station te moder niseren en de perrons te verhogen nieuwe plannen jaar 258). Hierbij moet in aanmer king genomen worden, dat zowel van de ULO- als van de Nijverheidsscho len weinig kinderen in 1952 werden nagezien, bij welke leerlingen veel zo genaamde „sportharten" gevonden worden. Een in 1951 op school ontdekte ernstige hartafwijking werd met goed gevolg geopereerd. T op-prestaties bij Vlissingens-Breskens 1 1IT de vervoersoverziehten van de provinciale bootdiensten over de eerste dne kwartalen van 1953 blijkt dat door de stormramp, welke het uit vallen van Kruiningen-Perkpolder ver oorzaakte, het zwaartepunt is komen te liggen bij Vlissingen-Breskens, op welke lijn topprestaties zijn geleverd. Er werden in die negen maanden 2.187.000 passagiers overgezet en 252.800 auto's tegen 1.973.000 passa giers en .187.900 auto's in dezelfde pe riode van 1952. Ook TerneuzenHoedekenskerke boekte recordcijfers. Er gingen hier 439.000 passagiers over (257.000) en 58.800 auto's (11.496). ZierikzeeKatseveer ging het we gens de maandenlange ontreddering niet naar den vleze, Er werden 97.500 passagiers (127.000) vervoerd en 72.00 auto's (20.200). Op Kortgene—Wolfaartsdijk was 't weer drukker dan vorige jaren. De dienst vervoerde 243.000 passagiers (228.000) en 53.700 auto's (.48.500) VeereKamperland gaf hetzelfde beeld n.l. 66.500 passagiers tegen 52.700 in 1952. Met de Baselboot, die van 12 Febru ari tot 20 April voer tussen Goes en Dordt zijn 10.000 passagiers vervoerd. In totaal werden op alle lijnen 3.050.172 passagiers vervoerd en 392.807 auto's. Vorig jaar deze cijfers 3.620.697 en 475.038. Er is dus een grote stap achter waarts gedaan hoewel, indien men de cijfers van vóór de oorlog ziet, er nog geen reden voor pessimisme is. In 1938 werden n.l. 587.000 passagiers ver voerd gedurende de periode 1 Jan. 30 Sept. en 76.200 auto's. TE moet wel rooioen als je ouderwet se rassen hebt, want anders kun je geen fruitkweker blijven" Deze woor den kan men geregeld boren als men komt in fruitteeltcentra in Zeeland waar op het ogenhlik allerwege druk wordt gerooid. In grote getale verdwij nen de bomen die geen goede vruch ten meer voort brengen of vruchten d'e uit de mode zijn. Het publiek wil appels en peren heb ben die lekker zijn. een mooi aanzien hebben en ook flink van stuk zijn Deze worden er in Zeeland zeer veel geteeld en ze vinden overal afzetge bied Er zi.in echter ook nog ouder wetse boomgaarden met ouderwetse rassen. Hiertegen heeft de N F O. reeds enkele laren echtereen een actie gevoerd. Deze moeten verdwijnen. En ook dit najaar zien we dat er op grote schaal wordt gerooid Vooral in de oudere centra rond Goes en Kapelle-Biezelince is dit het geval. In het longere centrum is er vanzelfsnrekend niet zoveel behoefte aan. Vooral de Brabantse Bellefleur en de Jack Lebel verdwijnen, allebei ras sen die het vroeger wel goed deden, maar nu uit de tijd zijn Nu wil het publiek appels zoals Cox Orange Pip pin en Golden Delicious. Jonathan en Winston en vooral de eerste twee ras sen worden veel Ingeplant Naarnaast is er ook veel aanplant van James Grieve een fijne zomerappel STREVEN NAAR VERNIEUWING QOK IN DE pruiensector wordt veel gerooid en hier gaat het in hoofdzaak tegen de Reine Claude d'Ouillin of de Washington zoals deze pruim in Zeeland wordt genoemd Reeds enkele jaren echter elkaar is deze pruimsoort eigenlijk een misluk king, Het rijpingsproces verloopt heel vlug, er komen top-aanvoeren en ieder jaar opnieuw zakt dan de prijs ineen Nu is dan ook aan het geduld dat vele kwekers nog met deze soort hadden, een eind gekomen en op grote schaal wordt er gerooid Het is te verwachten dat de aanvoer van Washington het volgend jaar aanmerkelijk lager zal Zijn dan dit Jaar. toen dit in Zeeland no? bijna een millioen kg .was Zo is er allerwege in de Zeeuwse fruitteelt een streven naar vernieuwing Men is er van overtuigd dat alleen het beste goed genoeg is en men doet wat men kan om dit te geven. De Neder landse fruitteelt en in het bijzonder ook de Zeeuwse heeft een goede naam in binnen- en buitenland Het op grote schaal rooien van verouderde rassen bewijst dat het de telers ernst is in hun streven om deze goede naam te behouden. P)E ZEEUWSCIIE SCHOOLJEUGD heeft dapper meegedaan aan de grote tekenwedstrijd, die in de eerste helft van November werd gelanceerd door het Verbond van Veilig Verkeer, in samenwerking met de Nationale Spaarraad. Die wedstrijd per provincie georganiseerd gold voor alle lagere scholen en ook voor het voortgezet gewoon lager onderwijs. Elk on derwerp was een aardige combinatie van de noodzaak van veilig verkeer èn van sparen door de jeugd. In Zeeland hebben ongeveer 50 scholen mee gedaan. WOOR DE WINNAARS van de wed strijd in elke klasse waren enige aantrekkelijke prijzen. In de eerste plaats werd elke bekroonde tekening gewaardeerd met een bedrag van f 150.-, welk geld besteed moest wor den ten bate van de gehele klas (voor een schoolreisje b.v.). Het kind, dat deze tekening vervaardigde, kreeg bo vendien voor zichzelf een spaarbank boekje met een geldsbedrag. Alle be kroonde tekeningen worden nu opge zonden en zullen mededingen in de nationale wedstrijd, waarin elke pro vincie haar deel bijdraagt. De uitein delijk uit de bus komende nationale klasseprijzen worden nog eens geho noreerd met een extra bedrag op het spaarbankboekje van de winnaar of winnares en met een bedrag van f 100.-, dat weer aan de hele klas ten goede moet komen. 'DER voorbereiding van de Ontwik kelingscursussen heeft de Com missie welke kortelings door het Hoold- oestuur van de Kath. Middenstands bond Bisdom Breda is benoemd een aantal distrlctsvergaderlngen gehou den. waar met de afdelingsbesturen de organisatie van de curusussen is be sproken. De cursus welke zowel plaatselijk als kringsgewijze zal worden opgezet, zal 20 lessen omvatten en lopen tot April 1955. Vanzelfsprekend zal de cur sus gedurende de zomermaanden wor den onderbroken. Voor de eerste 8 cursusavonden zul len door bekwame docenten de vol gende onderwerpen worden behandeld: Recntmatige belastingheffing. De be langrijkheid van de Kath. Midden stander in de samenleving; Het Hu manisme. Onze politieke scholing. Le kenspiritualiteit. Samenwerking der Standen m het belang van ons zelf; Gevaren van het Sosialisme voor de M-ddenstand en het Cadeaustelsel. Het moge aanmeldingen regenen bij de plaatselijke secretarissen of recht streeks bij het Dlosesaan Midden standbureau. Ginnekenweg 125, Breda. TAE JURY heeft veel werk gehad aan het beoordelen der Ingezonden te keningen. Daartussen waren heel wat bijzonder geslaagden. De uitslag voor Zeeland was als volgt; le klasse: St. Josephschool, Grote Markt, Hulst (te kening vervaardigd door Marleentje Kindt, 6 ja.r). 2e klasse: Openbare Lagere School Kortgene (Riek van de Plasse, 7 jaar), 3e klasse: St. Joseph school, Grote Markt, Hulst (Ria Freij- ser, 8 jaar), 4e klasse: Chr. Lagere School 't Vrije, Zierikzee (D. C. de Vries, 9 jaar). 5e klasse: Openbare Lagere School 't Zand, Middelburg (Sjanie Verhage, 10 jaar). 6e klasse: Jan Ligthartschool, Goes (Johan Ver- planke, 12 jaar). Uitslag vglo-scholen: Hervormde School Langeweegje Kou- dekerke (Stefanus Schiliait, 15 jaar). Prof. dr. Kohnstammschool, Goes, (J. v. d. Berge, 14 jaar). van het goede soort vin den alle kath. jongelui de komende feestdagen bij C.B. KLOOSTERZANDE 2e Kerstdag „De Linde". Dansmatinée van 3 tot 5,30 uur voor leerlin gen en oud-leerlingen. Balavond van 7.30 tot 10.30 uur voor alle kath. jongelui Wegens uitbreiding bedrijf 4 a 5000 GLD. TER LEEN GEVRAAGD genegen 7 a 8 pet. rente te betalen. Aflossing nader overeen te komen. Brieven onder no. 51139-0 bur. Dagbl. De Stem, Hulst WIJ BETALEN VOOR Grote konijnenvellen 65 ct. Hazenvellen 65 en 30 ct. Grote Bunzings f 5.en Paardenhaar per k-g.: f 7,50. W. HOOGSTEEN, Vlooswijkstraat 26, Terneuzen. Naaister, Coupeuse, Schulpenpad 26b, Sas van Gent. Biedt zich aan voor: OOK AAN HUIS TE ONTBIEDEN. 193-0 t.b.v. PATER DE RECHTER op ZON DAG 27 DECEMBER in CAFé VERDUN bij C. PIETERS te SINT JANSTEEN. AANVANG I UUR. Prijzen voor bossen, negen en acht houten. Prij zen zijn o.a. een big, een lap stof, konijnen, vloer kleedjes enz. Kampen op dezelfde datum U)E sectie winkeliers heeft zich be- raden volgend jaar wederom fes tiviteiten te organiseren. Door het ge meentebestuur werd een commissie in gesteld om te komen tot coördinatie van de plannen der sichtingen Herre zen Middelburg en Nieuw-Walcheren. Handelsbelang zal met deze stichtin gen contact openmen teneinde bij de organisatie van de komende feeste lijkheden zoveel mogelijk samen tt werken. Tussen het Molenwater, waar Nieuw Walcheren haar tenten heeft opge slagen en het winkelcentrum zal een goede wisselwerking ontstaan. Tevens zal het 750-jarig bestaan van Middel burg in het komende feestjaar voor deze stad, gevierd wordéh. Handelsbelang betreurde de niet- openstelling van de winkels tijdens de feestweken van afgelopen zomer. Hier aan zal volgend Jaar de nodige aan dacht besteed worden, om de bezoe kers 's avonds niet teleur te stellen. De nieuwe actie kan worden be schouwd als een gevolg van het sla gen der vorige. Ook een grote verkoopafdeling. Beplanting door C. DE WOLF en Zn., Tuin-archi- tectuur Tilovi, Hulst. Beschildering door G. B. DE BRUYN, Schilders bedrijf te Hulst. Voor Graan, Meel en Kunstmeststoffen en alle Vogelzaden naar: J. F. van Waterschoot, Groendijk 6, Kloosterzande GEOPEND: 25 December 11 tot 22 uur 26 December 10 tot 22 uur 27 December 10 tot 19.30 uur. 2e KERSTDAG om 2 uur VERKOPING VAN DE UNIEKE KAMPIOENEN COL LECTIE DER GENERAAL - KAMPIOEN: V B.P. M' P' BUURON, in de zaal Coppenolle te Belgen op Zoom. Gegarandeerd ras-zuivere DELBAR, DE VRIENDT, CATRIJSE. BEIRNAERT en v.d. HESP, oorspronkelijk afkomstig van de ge vreesde Fond-man BRAM VAN GIJS uit Groede. Te bezichtigen vanaf elf uur. Het zal U gemakkelijk vallen uit onderstaande modellen een keuze te maken C VAN AMEREN, Halsteren S J RAATS, dames- en HandeJ in tuin- en landb.za- nerenkapper. Sluis Aan De- Model A: den Aan allen een Z.N üiinstigers en vr n gelukk '54 Voetbalver „VOORWAARTS' jAj\ MELIS Maiki 10 Goes lmPutte Aan leden en donateurs Ijzerwaren en huish artike- een voorspoedig 1954 len Aan allen ZN Familie vrienden en begun - B. stigers Zalig Nieuwjaar LEO DE JONGH-VERBIST Bakkerij A 16 .-Heerenhoek OUDE BAAN 8 ST. WILLEBRORD Aan cliënten, familie en vrienden een gelukkig en ZALIG NIEUWJAAR Fa d v d HAM EN ZlL. Huishoudelijke artikelen Steenweg 57, Bergen op Zoom wenst al haar afnemers, als mede familie en vrienden een Zalig Nieuwjaai ^^^wensêrTTTonze afnemers, benevens familie en beken den een in alle opzichten za lig en voorspoedig Nieuwjaar Oude Poststraat 9 KRU1NINGEN dansinstituut Koningsweg 20 dongen wenst al zijn leerlingen, oud- leerlingen, familie en kennis sen een Aan ai mijn afnemers, be- nevens familie en kennissen '/alio Nifll WIDfl r een in alle opzichten ZALIG Li «Hg IMrUWJddl n[euwjaar MELKHANDEL Achterstraat 24 Vult ondeistaand biljet nog h e d e n in en stelt net vandaag ter hand aan de bezorger van het Dagblad De Stem. die dan voor prompte plaat- sing van uw Nieuwiaarsadvertentie zal zorgen (Desgewenst kunt u het Pil" jet ook toezenden aan een dei kantoien van het Dagblad De Stem te Breda. Roosendaal Bergen op Zoom. Waalwijk Goes. Hulst. Oostburg of Terneuzen DUIDELIJK INVULLEN (liefst in blokletters) Advertentie afdeling van het DAGBLAD DE STEM. Breda U gelieve onderstaande Nieuwiaarsadvertentie ce plaatsen volgens* model. tegen de prijs van t welk bedrag hierbij wordt ge voegd. Mocht ae tekst te groot zijn voor het aangegeven m 'del. dan kan die worden ingekort Naam en adres- Eenmaal opgegeven Nieuwjaarsadverteiities kunnen nóch gewijzigd, nóch afbesteld worden DATER gelukt ren. Hij \r van Afrlkj overste va een haast werkte er terugkeren go. HU he< de school bouwde ke J)IRECT aanhang gen over plaatsen er stond Den had dit do Staten de de koorden om een cig den bezolg Ook vanui gelijk verzoel goed gevolg, nest een pi neertellen, voor! Onverwach Het Twaalw Noordelijke had tot gev< Baaf te Gei werd gesteld Vlaanderen Naast bezltti Cadsand ooi daarvan was toor en scho de pastoor zi staan aan ter zake. Dei- een eigen pn het salaris ten de pater de herstelwe verval gekon op gron'd va ETEN paar i Cadsand predikant ir maar tenslot moeilijkhedei derstuiven, van de eigen* He Op een var quilinus, terzi me ligt de ker te Rome, die Haar klokket* vanuit het vli en huizen die op een warme de legende werd daarom Binnentreden*: houwen uit d gepolijste mar het eerste goi naar Europa 1 weelderig om De Pauluskap iteenten uitged ken. Maar zék zaieken op de waarin gedeel Bethlehem. De zien als de M* Nestorianen scènes uit Ma: verband staan, goud op pa en zwart over plek, het euvel in A toetsen uit Op de ving, dat' heilige heuvel s. Maria als het 1 struiken de donkere het blankwitti se eenheid, kerk bevir Jezuskindj ven onder schrijft mt kende post. Je ke dat bevindt "ie, d brie men n Aan de naar Mo - oud* Napels, li mapeis, li bedevaartsplaat e*»n Way k/U een der dit ooit~één Vrouw - héél gebouwd lire van na is V( Go Moed Het liefelijke vinden is. bied

de Stem | 1953 | | pagina 6