lampekappen MOHAMMEDANEN machteloos hun oppositie in land Tuinbouwbond van N.C.B. vergaderde in Tilburg REGERING UITERST LINKS Zij wonen in een caravan <:/v Lutherse bisschop i(, veroordeeld Publieke Tribune Hoe staan de clubs er voor 9 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 23 DECEMBER 1953 Met optimisme en zakelijk tempo A. van Haperen (onder applaus) ere-voorzitter Contrioutie omhoog De invloed van het communisme in Indonesië DE minister voor maatschappelijk werk heeft aan de gemeentebestu ren medegedeeld, dat in verband met de verhoging van de lonen van werk nemers ten gevolge van de huurverho ging en opheffing van de consumptie beperking. op rampslachtoffers en ge- repatrieerden dezelfde regeling zal worden toegepast i5 pet) als op de uit kering aan de oorlogsslachtoffers. Zeeuwse fruitavond in Haarlem De onrendabele gebie den der P.Z.E.M. Zeeuwse deelneming aan „Victoria"- tournooi UITSLAGEN K.N.V.B. AFD. ZEELAND Beslissing nog niet gevallen SPORT IN T KORT K.N.V.B. AFD. ZEELAND AANBESTEDINGEN MARKTEN (Advertentie) VN Dewoner tij meu- woning ;n kost- door de De po- tpaar te ting van ige jon- .ding om r bestra- en in de ouders moeten Vlissin- it hij bij de Bou- <er werd eling. Dit zijn voor ;gen hem ett tegen al opge- het spe- de Grote allerlei 5er scherp der jon- it precies eine maar loest zich, lopig had ihandeling is te Vlis- verden- 'laanderen huldig ge- rten duw- ïers kaar- ater terug ostprijs in jleek ech- it een nog s voor ge- ad gedaan, een Til- t de baga- pakje ont weer 40 er was re iende jaar >n. De po- REQUIEM .idmg wist in Brucken ide solisten m; Watty olie Woud. Laurens king is bij anden; hun waarborg. C. Visser hogeschool aats-examen DEBATTEN de vergade- Mij. wer- ng benoemd Joh. de Kos- Dmmissie: J. het Burger en Joh. de :n met 15% opbrengst yorden voor van „Schut- lie in de ha- is niet laden verschuldigd uitbreidings- aanleg van aansluiting zagen geen anering van an. Voor ver- Lange Ville n OLO werd per leerling ng 1954 vast- schouwingen. grieven naar ging de raad BIS over acht, e A.M.Z. on- passeren. dat aan de hand iter op de ze- hterdeel met ige stagnatie, bus op. Dit ingevallen af. ilen faillissemen- ie Kustvaart air gevestigd houdende te 3 R C Mr. C H Lind, dam Mendei Le- i en Confec- nvtu.slaan 10. M Wissmann rtterstraat 129. 2d. Schouwburg stille s*aan r: Dr. Holl. irte hand. o: Het complot nnpia-theater, 8 :t. uur: Gewapend gebouw: verga- ambra: De ver- Wie is K.U.? r x. -j 1 j X (Van onze correspondent) ]\/IET OPTIMISME en in zakelijk tempo hebben de leden van de Tuinbouw- bond van de N.C.B. zich gisteren te Tilburg beraden op gebeurde en niet gebeurde dinge nin hun organisatie. De algemene vergadering, in het ge bouw van de R. K. Werkliedenvereniging gehouden, kenmerkte zich door een reële zin voor werkelijkheid cn moeilijkheden. Zodoende werd men het onder meer eens over de noodzaak van contributie-verhoging. Maar voer het hartelijke afscheid, dat oud-voorzitter A. van Haperen uit Breda werd bereid, zette zich toch iedereen even in feeststemming. DIJKSTRA'S Verlicht ingsor na men te nf a briek N.V., HAARLEM DEEDS in zijn openingswoord greep voorzitter A. Kuylaars de gelegen heid om de verdiensten te schetsen, die de heer van Haperen zich in de 35 Jaar dat hij de beweging heeft ge diend, heeft verworven. De nog steeds groeiende werksfeer van de Tuinbouw bond heeft hij voor een belangrijk deel mee opgebouwd. Alle aanwezigen applaudiseerden dan ook uit de grond van hun hart, toen de heer van Ha peren tot ere-voorzitter van de bond werd benoemd Rector Bekkers reikte hem de definitieve ere-tekenen uit van Ridder in de Orde van de St. Silves ter, een kerkeujke onderscheiding die hem reeds eerder was toegekend. En ook dat kon men slechts toejuichen. GEEN VERLAMMING I TITERAARD maakte de contributie- verhoging de tongen los Voorzit ter Kuylaars had genoeg argumenten om de verhoging (van f 1 op f 2.50 per Jaar) te rechtvaardigen „Onze ac tiviteiten moeten worden opgevoerd en uitgebreid", zei hij, „en aan verlam ming mogen we niet gaan lijden". Het was allemaal goed en wel, maar uit de vergadering kwamen verschillende stemmen, die bepaalde facetten, sa menhangend met de contributie, sub sidiëring, enz., graag belicht zagen. Dat gebeurde onder meer door ir. J. Wellen, secretaris van de N.C.B. WEGENS SMAAD Uit zijn ambt ontzet rVE rechtbank te Uppsala heeft de Lutherse hisschor» van Straengnaes. Dick Holander, schul dig; bevonden aan het rendor» van anonieme brieven aan p-eoqteiüken uit zün dioeee«s. De reeM.banV h<>- r»3alde. dat hii wegertc c*naad nit ziin ambt var» b^solion van Straens'r*aes wordt ontzet. Aan Heiander was ten laste pe lend dat hii. voordat bn in de herfst van 1952 tot i>'ssc^op van 1 Straengnaes werd gekomen. ano nieme brieven bad geschreven en verzonden aan dp ifiVzprs, liiken in bet bet^oklcn bisdom. Ir» de brieven 7071 Vii zich b»-enkend hebben uitgelaten n^er ^Ön med«- eandidaet nmf. L'ndrotb. evenals bii/eU. de«tiids hoogleraar in de theologie te TTnnsala en over ds. Sogclherg. eveneens int. TTnnsala. De bisschon. di« gedurende bet laatste doel van bet nroopS ziek was hii le^d ann nsvebïcebe u;*- mitting jq 12 December, de laatste dag1, in de reebt.szaM te ruggekeerd om 7«in laatste woord in deze zaak te snreken: een her haling- van 7Ün naar eer en gewe- ten afgelegde verklaring:, dat hii met de anonieme brieven niets te maberi heeft gehad. Toen Reetor Bekkers de verhoudin gen tussen NCB en Tuinbouwbond scherp had gesteld, viel het besluit. En daarmee werd ook de begroting 1954 vastgesteld. Rector Bekkers voel de zich tuinder genoeg om tevens te wijzen op de noodzaak van produc tief. eerste klas werk Hij vroeg in dit verband aandacht voor de veilingen, die immers slechts bestaan door inten sieve samenwerking. Het voormiddag-program werd be sloten met een bestuursverkiezing voor onderscheidene kringen. Voor de kring Eindhoven bleek te zijn herkozen C. van Rijsewijk uit So meren, voor de kring Oudenbosch W Verdonk uit Hoeven voor de kring Tilburg A. van Erp. Udenhout, voor de kring Roosendaal P. v. d. Brand uit Roosendaal, voor de kring De Langstraat J. van Hooren te Waspik en voor de kring Rijk van Nijmegen P Berben uit Balgoij. Wagenberg werd aangezocht om zitting te nemen in de controlecommissie. V 'MISTELLEN jN INDONESIË vindt men op het drie grote haarden van onrust: het Westen en het Centrum van Java, waar de Dar-ul Islam onder leiding van Kartosuwirjo opereert, op de tweede plaats Atjeh, in het Noorden van Sumatra, waar Daud Beuerench zich aan het hoofd van de opstandelingen heeft geplaatst en tenslotte het Zuiden van Celebes, waar Kahar Muzakkar de benden van oproerlingen aanvoert. Men kan daaraan nog het Zuiden van Borneo toevoegen, waar te zwakke politie en legeronderdelen er niet in slagen de gewapende ben den in bedwang te houden. In de drie voornaamste haarden van onrust, wordt het onroer geleid door extremistische mohammedanen, die door geweld een Islaniitiseh-theocratische staat willen scheppen. IN de middaguren k .11 diverse bestuurs- en kringvooi s .e,len aan de orde. De Tuinbouwbond heeft reeds bij herhaling zijn visie op de teeltre geling kenbaar gemaakt te weten ge leidelijk vrijlaten van de teelten met behoud van het veelbeprate erken- ningsreglement. Zo formuleerde het bestuur de wensen, die hieromtrent door de kringen Uden. Tilburg en De Langstraat waren geuit. Bergen op Zoom vroeg het bestuur zoveel mogelijk stappen te onderne men om personen, die door stadsuit breiding veel grond hadden moeten of feren, aan een nieuw bedrijf in de N.O.-polder te helpen. De voorzitter kon beloven, dat de zaak in de gaten werd gehouden, maar dat er nog niets definitiefs over viel te zeggen. De Kring Roosendaal stelde voor, dat de Tuinbouwbond bij de daartoe bevoegde instanties stappen onder neemt teneinde een definitieve scha deregeling voor geleden oorlogsschade aan tuinbouwopstallen te verkrijgen en een spoedige afwikkeling hiervan te bewerkstelligen. Maar ook hier viel niets definitiefs te melden. Een grondige, diepgaande inleiding juridisch adviseur van de LL/TB, be over de prondpolitiek van mr. Lamers, sloot deze vruchtbare jaarvergadering. De grondpolitiek „geniet" in deze tijd een bijna angstwekkende a'ctiMïïeit. Vandaar ook. dat de leden blijk ga ven van buitengewone aandacht. Compensatie huurverhoging voor rampslachtoffers en gerepatrieerden eé Schouwburg stille staan uur. De parel- houwburg, 19.30 visser. ningproblcpm o ,.X 2yn Zwitserse echtgenote hebben hun wo- het buitenlnnJ* Zoals zovelen konden zij in Nederland, noch in Susan a Mprtan efn viSS Jt woonru^mte met studio vinden. Bruno en van. Brunn thans door Europa in een zelfgebouwde cara- tien iaar tI^Arnhem geboren, en was in Nederland gedurende ten de schilri'!-t beroep toen op, en wijdde zich geheel stijl van de j maakt „naturalistische" landschappen in de van Picasso en «Jnlnnrfn6 n* i?paa™se scholen. Hij is een diep bewonderaar de Moderne Kvnst c d" beschouwt hen als de twee meesters van Studeerde S„üJl Bruno's. vrouw, werd in Bern geboren, zij moest de~p studie eelt vey Muziekschool voor concertpianiste. Zij zodat zu Zn? en noerf °?yeven> omdat handen te klein waren, deres en helm Rrnro mJ T kunnen worden. Zij werd sqhil- loerk Mn-nm f 1 j..e,,e in 1949 in het huwelijk, tradmet zijn Wn hebben neergezet aan de oe^er Va^de Sei^/zf i T f "on 'Sdefc„0rordetefoto°nBteUin9 Vwerken in een kunstzaa/'kun- sevonden Üóo tl "n° en Susona hebben in de caravan plaats onden voor een kleine studio Voordat zij de ezels uitzetten, moeten zig de eettafel onder de bedelen schuiven. LIET schijnt dat de Dar-ul Islam contact ondernoudt met de oproer lingen van AtjeU en dat ook daar een van ae beweegredenen der opstand de creatie van een Islamitische staat is. Ook op Celebes hebben de oproerlin gen hun toevlucht genomen tot ge weld, om zelfs Katholieken en Protes tanten tot het Mohamedanisme te dwingen De officiële communlqué's van net Indonesiscne ieger en de regering aan gaande de oproerige zones blijven bij na altijd zeer vaag. Men oescMkt over zeer weinige ge gevens met betrekking tot de organi saties van de oproerlingen Vast staat, dat de Dar-ul Islam een sterke disci pline oplegt De „veldslagen" zijn evenwei oyna altijd slechts simpele guerilla schermutselingen. Zodra het leger in actie komt trekken de guer illa s zien in net oerwoud terug. Iets wat de Indonesische regering in staat stelt optimistische overwinningsbulle tins uit te geven. De Masjumi is de machtigste Isla- mische partij van Indonesië, hoewel zij in haar geledingen talrijke stro mingen van zeer verschillende aard verenigt. Ook zij wu een Islamitische staat vestigen, maai met wettelijke middelen en Hierin stelt zij zich te genover de Dar-ul Islam. De opstan digheid van Atjeh brengt de Masjumi in een netelige positie, wat de chef van de oproerlingen en diens partij zijn met ae Masjumi geaffileerd De ze evenwel heeft, zoals op 8 Novem ber nog uit haar manifest is gebleken, met met hen willen breken ACHTER DE SCHERMEN LIOEWEL de Mohammedanen zon der enige twijfel tegen het com munisme gekant zijn. worden de op standige activiteiten „van hun extre mistische partijgenoten zeker het speeltuig der communisten. Of de communisten wei of niet stoken in haarden van onrust, feit blijft dat wanorde bedreigde welvaart, geschokt vertrouwen in de regering, even zo vele factoren zijn. die hun in de kaart spelen De huidige regering is geen ge trouwe weerspiegeling van het parle ment: de meest belangrijke partij van het land de Masjumi, een rechtse groepering neeft er geen zitting in. Partijen van luttele betekenis echter zoals de Nahdat-ul ülama (extremis tische mohammedanen) neeft een be langrijk aandeel in de regering. De uiterste linkse socialistische Par tij (P.N.l.) domineert. Daarom is de regering links georiënteerd; zij be tracht tegenover het communisme een politieke neutraliteit, die aan de com munisten volledige vrijheid laat, pro paganda te maken en overal te infil treren Maar ook het parlement zelf kan er geen aanspraak op maken een juiste weerspiegeling te zijn van het volk: tot nu toe zijn er nog steeds geen algemene verkiezingen geweest. Tenslotte moet men niet vergeten, dat in Atjeh, en ook op Celebes het zelf- standigheidsstreven een zeer grote rol speelt. ANARCHIE I—JET communisme is in Indonesië dus actief Practisch al de haven arbeiders van Priok de haven van Djakarta, zijn leden van communis tische of uiterst links georiënteerde organisaties. De handelscommissie, die onlang naar het buitenland is gegaan en o a Peking zal bezoeken heeft een lijst bij zich met handelswaren, waarvoor zij een afzetgebied zoekt De lijst om vat o.m. petroleum en rubber, óp een vraag door een journalist op een pers- Veel belangstelling vernacht QP 8 JANUARI a.s. zal er in de Ge meentelijke Concertzaal te Haar lem een grote Zeeuwse fruitavond worden gehouden. Ongeveer 1300 huisvrouwen uit de ze stad worden verwacht op de avond bijeenkomst, waarin bak- en kookdemonstraties gegeven zullen worden, gesproken zal worden over de waarde van fruit en fruitgerech- ten en in een vraaggesprek verteld zal worden over de Zeeuwse fruit teelt, Verder zullen er films worden vertoond, 's Middags zal er een bij eenkomst zijn voor de leerlingen van de huishoudscholen. De dames die deze bijeenkomsten bezoeken zullen echter niet alleen moeten luisteren, zij zullen ook kun nen zien wat Zeeland op fruitteelt gebied heeft te bieden Er zal een keur van fruit worden tentoongesteld. Op deze manier hoopt men het fruitverbruik te stimuleren. Men wil de dames laten zien wat er te koop is en hen activeren om zelf appelge rechten te gaan bereiden. Na de grote belangstelling voor de fruitavonden welke in voorgaande jaren in Rotterdam en Leiden be stond, verwacht men thans ook in Haarlem weer veel belangstelling. De organisatie van een cn ander is in handen van de Provinciale Zeeuwse afzetcommissie voor fruit, in samenwerking met de Provinciale commissie van veilingen, de Rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst en de Nederlandse fruittelersorganisatie. conferentie gesteld aan de chef van de commissie of op sommige van deze artikelen door de Verenigde Naties geen embargo is gesteld antwoordde Asmaun „Als deze handelswaren op zekere gebieden geacht worden ren strategische waarde te bezitten, kan met dergelijke opvattingen geen rekening worden gehouden, als het de economische vooruitgang van mijn land betreft" Er zijn nog veel gevaar lijker gedragingen en uitlatingen aan te wijzen. Sommige groepen van oud- strijders in de revolutie kunnen onge straft de wet verkrachten. Zo veroorlooft de „Tentara Pelad- jar" (het studenten-leger) zich b.v. bijdragen te laten betalen, onroeren de goederen in beslag te nemen, door de bewoners op straat te zetten, het verbiedt ontvangsten en bijeenkomsten die een beetje Westers getint zjjn naar zijn smaak. Stoort men zieh er niet aan, dan wordt alles opgeheven en de boel kort en klein geslagen. De poli- tie staat machteloos. Tentara Parad- jar betoont zich vooral te Semarang zeer actief. En over al deze activiteiten vindt men in de pers geen woord. Het gaat hier klaarblijkelijk om anarchistische elementen, die onder de vlag van nationalisme, zich met ter reur tegen de invloed van het Westen te weerstellen. DE SUBSIDIE VLASSERS- SCHOOL KOEWACHT In de laatste raadsvergadering van St. Jansteen heeft de heer R. v. Ac ker gemeend de subsidie-verlening aan de vlassersschool te Koekacht te moe ten aanvallen. Zijn argument was, dat de R.K. Zeeuwsch-Vlaamse Vlas- sersvereniging (welke de vlassersschool exploiteert) opzettelijk de niet bij de ze vereniging aangesloten vlassers ne geert. Die vlassers hebben dus geen medezeggenschap in het bestuur van de school en daarom kon de heer van Acker niet voor het voorstel- zijn de subsidie te verlenen. Hierbij wil ik, voor het geval dat iemand door deze totaal scheve voor stelling van zaken misleid mocht zijn, even de zaak recht trekken. De R.K. Zeeuwsch-Vlaamse vlas sersvereniging „negeert" de vlassers van St. Janteen die zich onder aan voering van de heer van Acker in die „dissidente" vereniging van vlassers te St. Jansteen hebben geformeerd, geenszins. Doch de heer van Acker en zijn aanhangers negeren de Zeeuwsch- Vlaamse vereniging. Als zij medezeg genschap in het bestuur van de school wensen, kunnen ze dat onmiddellijk krijgen door lid te worden van de ver eniging onder wier auspiciën de school geëxploiteerd wordt. Is het feit dat er naast de R.K. Z-VI. vlassersvereniging nóg een vlas sersvereniging is welke géén school heeft, soms een argument om op ge meentelijk niveau te trachten een subsidie te doen kelderen? Neen, het betoog van de heer van Acker heeft niets meer met gemeente beleid te maken; het lijkt meer op een uiting van jaloezie. Belangstellend buitenstaander. VRAAGSTUKKEN GEVRAAGD In Uw artikel „Vraagstukken voor de Middenstand" van 18 Dec. j.l. werd het verslag aangehaald van een studiereis naar de Verenigde Staten, welke veer tien deskundigen op het gebied van de levensmiddelenvoorziening hebben mo gen maken onder auspiciën van de Con tactgroep Opvoering Productiviteit. Het reisgezelschap is in Amerika tot de slot som gekomen, dat het systeem van zelf bediening een belangrijke verschijnings vorm is, die ook in ons land ingang zal kunnen vinden. Dit is mij wel duidelijk: Alles wat nieuw ls, en bovendien een kostenverla gende invloed op de bedrijfshuishouding kan uitoefenen, gaat er in als koek. Bij de bedrijfsleiders, bedoel ik. En evenals de leden van voornoemd reisgezelschap, ben ik mij er terdege van bewust, dat de bevordering van de zelf bedieningswinkels in ons land een revo lutionaire ontwikkeling zou betekenen.. Wel speciaal voor tienduizenden al dan niet gediplomeerde verkoopsters en ver kopers, welke door middel van genoemd systeem min of meer geluidloos op de a-sociale keien zouden kunnen worden gerangeerd. Om nog maar niet te spreken van de honderdduizenden jongens en meisjes die thans nog voor de maatschappij wor den klaar-gestoomd, en die binnen af zienbare tijd de arbeidsproductieve leef tijd zullen hebben bereikt. Men behoeft bepaald niet tot een se lecte groep deskundigen te behoren om te beseffen, dat in een winkel, waar de klant zichzelf bedienen kan, de verkoop ster of verkoper automatisch wordt uit geschakeld en als zodanig overbodig moet blijken. Zo roept de oplossing van elk probleem tal van nieuwe problemen op, die dan weer de precaire behoefte aan nieuwe contactgroepen doen inzien; zelfs de noodzaak van niet al te vluchti ge en niet al te eenzijdige studiereisjes naar Amerika. In vergelijking met Nederland zijn de Verenigde Staten nl. zeer dun bevolkt, om maar eens iets te noemen, wat men ook zonder dure excursie's aan de weet kan komen. Een groot en relatief dun-bevolkt we reldrijk biedt uitteraard meer mogelijk heden om eventuele schadelijke gevolgen vanuit sociaal oogpunt bezien gevaarlijke experimenten te neutraliseren, dan het dichtbevolkte Nederland b.v. In Amerika schijnt men dat ook wel te beseffen. Vandaar vermoedelijk, dat men in de Verenigde Staten liever stu die-commissies verwelkomt, dan immi grante». L. PISON Actie in Zak van Z.-Beveland "TE Nieuwdorp had in het Vereni gingsgebouw een drukbezochte bij eenkomst plaats van vertegenwoordi gers der PZEM, de Statenleden Ver donk en Hommes en een zestigtal be woners van verschillende polders in de gemeenten Arendskerke, Borssele en 's-Heerenhoek. Onder deze bewoners is n.l. een ac tie opgezet om in een zgn. onrenda bel gebied van de PZEM, dat 900 ha. groot is, aansluiting op het electriscn net te bekomen voor 109 boerderijen Uit de besprekingen bleek, dat de en woonhuizen in die polders, aanleg van kabels naar deze panden van de Sloedam uit, ruim f 180.000 kost. De PZEM wil van dit bedrag f 45.000 voor haar rekening nemen en de provincie f 37.000. Er zou dus door de bewoners zelf ongeveer f 100.000 uit eigen zak moeten worden betaald, ter wijl zij zich bovendien garant moeten stellen voor de afname van bepaalde hoeveelheden stroom naar de grootte van woning of bedrijf. In geld varië ren deze garantie-afnamen van f 78 tot f 250 per jaar per woning of boer derij. Van de zijde der bewoners kwam het aanbod om voor iedere aansluiting f 250 te betalen, plus f 50 per ha., wat een bedrag zou vormen van f 74.000. Ook hadden zij er geen be zwaar tegen, dat de garantie-afname 50 pet. hoger wordt gesteld. Hoewel dit de vertegenwoordigers niet dadelijk n aanbod dus al zeer ver gaat, konden besluit nemen in bevestigende of ont kennende zin. Zij moeten daar eerst nog intern over beraadslagen De 109 betrokke nen hopen, dat in gunstige zin op hun aanbod zal worden beslist, al is het een groot financieel offer, dat zij moe ten brengen. De polders welke bij deze gewenste ontsluiting belang hebben zijn de van Cltterspolder, de Koningspolder, de Zuid Kraayert; een deel van de Nieu we West Kraayert en een deel van de polder Borssele. WIJZIGING WEDSTRIJDPROGRAMMA De wedstrijd WVO-VES, die aan vankelijk was bepaald op 2e Kerst dag. zal Zondag 27 Dec. worden ge speeld. Voorts is inglast: Gilze—RSV (4e klasse F), te spelen op Zondag 27 Dec. Haneweertse Boys won Abusievelijk werd gister in het sportoverzicht gemeld, dat Hansw. Boys door Kruiningen was geklopt met 41. Het is juist andersom. Voor Hansweertse Boys was het victorie! Will van Zoelen naar Breda Nu aan het aarlijkse tafeltennis- tournooi van Victoria, dat Tweede Kerstdag in Breda gehouden wordt, tevens de Zuid-Nederlandse kampi oenschappen verbonden zijn, wordt voor het eerst door de afdeling Zee land deelgenomen. De Middelburgse TT-vereniging Will van Zoelen, waarvoor enige ster ke Zeeuwse spelers uitkomen, heeft vijf van haar leden afgevaardigd. Hieronder bevinden zich Tilroe en Hofman, resp. kampioen van Middel burg heren-enkelspel le klasse 1952 en 1953, die in het Victoriatournooi ook in deze klasse uitkomen. Ook van andere Zeeuwse tafelten nisclubs zijn in totaal een niet ge ring aantal inschrijvingen binnen gekomen. Zondag 20 December le klasse A: Kruiningen 1Hansw. Boys 1 1—4; Volharding '32 1—Noor mannen 1 3—6; Lewed. Boys 1's Heer Arendskerke 1 22; Walcheren 1Domburg 1 14. le Klasse B: Hoofdplaat 1—Vogel waarde 1 (Vogelwaarde n.o.); Retran- chement 1Schoondijke 1 1—4. le klasse C: Dreischor 1MEVO 1 Burgh 1Zierikzee 3 30. 2e klasse A: Noormannen 2Goes 4 46, Hansw. Boys 2Robur 2 47; Middelburg 4Kwadendamme 1 25; RCS 3Vlissingen 4 13; 2e klasse D: Breskens 3—Clinge 3 50; Hulst 3Graauw 1 09. 2e klasse C: Renesse 2MEVO 2 63; Burgh 2Zonnemaire 1 43; Dreischor 2Brouwershaven 1 11. 3e klasse A: Patrijzen 1RCS 4 10-0; Middelburg 5Lewed. Boys 2 64. 3e klasse B: Retranchement 2 Shoondiike 2 05; EMM 3Hoofd plaat 2 2—4: Vlissingen 5—Zuidzande 1 0—7; Walcheren 2—Breskens 4 uitg. 3e klasse C: Rapenburg 2Corn. Boys 3 30; Zuiddorpe 1Clinge 3 (Clinge n.o.); Koewacht 2Vogel waarde 2 24. Programma 27 December ZONDAGCOMPETITIE. le klasse A: Noormann enlKrui ningen 1; Walcheren 1's Heer Ar.- kerke 1; Volharding '32 1Domburg 1; Leewd. Boys 1Hansw. Boys 1. le klasse B: Schoondijke 1Hoofd plaat 1; Groede 1Rapenburg 1. le klasse C: Dreischor 1Burgh 1; Zierikzee 3Renesse 1. 2e klasse A: Yerseke 2Kwaden damme 1; Vlissingen 4Noormannen 2; Goes 4Zeelandia 3; Robur 2 Middelburg 4. 2e klasse B: IJzendijke 2Clinge 2. 2e klasse C: Dreischor 2—Burgh 2; Zonnemaire 1—Renesse 2. 3e klasse A: Domburg 2Patrij zen 1. 3e klasse B: Schoondijke 2Hoofd plaat 2; Zuidzande 1Walcheren 2: Retranchement 2EMM 3; Zeeuwen 5 Vlissingen 5. 3e klasse C: Graauw 2Vogelwaar de 2; Corn Boys 3KoKewacht 2; Zuiddorpe 1Rapenburg 2. KONINGSCHIETING TE KOEWACHT De handboogmij. Elk zijn Recht te Koewacht hield haar jaarlijkse ko ningschieting. Reeds de eerste ronde deed Jef Arens de koningsvogel tui melen. Eerste minister werd André de Block Vz., 2e minister Albert Ver- schraegen. Het grootste aantal kleine vogels, n.l. 5 stuks, werd afgeschoten door Albert de Pau. „Ons Genoegen"-„De Uit kijk." opnieuw onbeslist fNNDER grote belangstelling vond in Hotel De Kroon te Sluiskil de re vanche-wedstrijd plaats tussen ne plaatselijke biljartclub „Ons Genoe gen" en de „De Uitkijk" uit Terneuzen Vooral in de laatste partijen zat grote spanning omdat door een even tuele winst van de thuisclub de par tijen op gelijke voet zouden kunnen worden gebracht. Na de 2 eerste wedstrijden welke door „Ons genoegen" werden gewon nen, kwamen de gasten verwoed op zetten en wisten achtereenvolgens 3 partijen te winnen. A. Luycks uit Sluiskil riep hen een halt toe en kon in laatste instantie voorkomen dat de wedstrijd in een overwinning voor De Uitkijk zou zijn beëindigd. Doordat ook in Terneuzen de ontmoeting met ge lijke partijen werd beëindigd is de de finitieve beslissing om de beker nog niet gevallen en zal er een derde ont moeting te Terneuzen plaats vinden. De gedetailleerde uitslag was als volgt: Ons GenoegenDe Uitkijk: J. Hemel- soetJ. van Vliet 80—71; M. Stock man—L. Visser 80—72; F. Mollet—van Vliet 40—80; F. Rovers—M. Faas 40— 80; A. van Esbroeck—F. Jansen 29—80; A. LuycksP. Dieleman 8080. Ons genoegen behaalde 349 caram boles hetgeen met de wedstrijd van 2 dezer een totaal maakt van 765 car. De Uitkijk wist op deze wedstrijd 444 car. te verzamelen wat een totaal wordt van 834 car. De hoogste serie voor Ons Genoegen was 14 car., gestoten door J. Hemel- soet, terwijl M. Faas met 16 car. de grootste serie stootte voor De Uitkijk. Ter gelegenheid van het van 16 Juni tot 4Juli a.s. in Zwitserland te houden tournooi om het wereldkam pioenschap voetbal en van de in de zelfde periode vallende herdenking van het 50-jarig bestaan van de FIFA, zal een gedenkpenning worden geslagen. De penning, die in goud en zilver is uitgevoerd, zal binnenkort bij alle Zwitserse banken verkrijgbaar zijn; de zilveren penning kost 5 Zw. francs; de gouden 200 Zw. francs. Naar wij vernemen, heeft de KNVB aan de Belgische Voetbalhond het verzoek gedaan de wedstrijd Nederland B tegen België B niet op Zondag 4 April, doch op Zaterdag 3 April te laten spelen. De wedstrijd zal dan plaats vinden op he. HBS-ter- rein te Den Haag. DERDE KLASSE B. GUDOK HEUSDEN HIERONYMUS RKDVC CONCORDIA UNO ANIMO ST. MICHIELSG. BAARDWIJK RKTVV RWB ZWALUW OJC 0 20 29—9 15 26—22 14 18—19 13 28—17 13 22—21 11 25—18 11 21—22 11 20—21 9 19—21 7 8—17 6 19—28 2 12—32 DERDE KLASSE C. ROOSENDAAL 11 9 2 0 20 30—12 HERO 11 6 3 2 15 21—18 WSC 11 6 2 3 14 20—11 VIRTUS 11 6 2 3 14 18—13 WVO 11 5 3 3 13 19—15 DONGEN 11 5 1 5 11 25—20 VES 11 5 1 5 11 20—22 BSC 11 5 1 5 11 33—29 DHV 11 2 5 4 9 14—16 RKC 11 1 2 8 4 17—33 ZIERIKZEE 11 1 1 9 3 14—34 DERDE KLASSE D. HULST 11 8 2 1 18 35—20 ODIO 11 5 4 2 14 28—16 RKFC 11 5 3 3 13 31—22 RCS 11 5 2 4 12 32—22 DE ZEEUWEN 11 6 0 5 12 24—19 AXEL 11 5 1 5 11 32—21 CORN BOYS 11 4 3 4 11 18—22 BIERVLIET 10 4 2 4 10 15—22 BRESKENS 11 4 4 4 10 16—23 METO 10 2 3 5 7 12—24 ZEELANDIA 11 2 3 6 7 10—26 N. BORGVL. 11 1 3 7 5 14—30 VIERDE KLASSE D. GW 9 7 1 1 15 34—12 VLIJM. BOYS 9 6 0 3 12 23—14 RKJW 9 5 2 2 12 29—17 HVCH 9 5 2 2 12 23—18 ZALTBOMMEL 9 3 4 2 10 23—15 DESO 9 5 0 4 10 27—28 HAARSTEEG 9 3 2 4 8 18—19 NIEUWKUIK 9 3 1 5 7 17—22 WIT ZWART 9 1 1 7 3 9—32 RAAMSDONK 9 0 1 8 1 10—36 VIERDE KLASSE E. VOAB 9 7 2 0 16 24—10 ONS VIOS 9 5 2 2 12 14—12 TAC 10 5 2 3 12 22—17 WERE Dl 9 4 2 2 11 18—12 SVG 9 2 4 3 8 9—12 BROEKHOVEN 10 2 4 4 8 18—23 GSBW 9 3 1 5 7 14—17 OISTERWIJK 9 3 0 6 li 13—15 PCP 9 3 0 6 li 20—24 NEVELO 9 2 2 5 6 18—25 VIERDE KLASSE F. GILZE 9 8 1 0 17 40—13 VEERSE BOYS 9 7 0 2 14 18—8 MADESE BOYS 9 5 1 3 11 17—11 RSV 9 4 2 3 10 14—6 ZUNDERT 9 4 2 3 10 18—16 GROEN WIT 8 3 3 2 9 16—17 BREDA 9 2 3 4 7 17—32 BOEIMEER 9 2 1 6 5 20—31 TVC 9 1 1 7 3 11—22 SAB 8 l 0 7 2 12—29 VIERDE KLASSE G. STEENBERGEN 11 6 3 YERSEKE 9 6 2 HALSTEREN 10 3 6 SC GASTEL 9 5 1 GRENSW. 10 4 3 DE SCHUTTERS 9 3 3 NSV 9 3 2 KAAISE BOYS 9 2 2 HSC '28 9 2 0 ROBUR 9 2 0 VIERDE KLASSE H. 2 15 27—22 1 14 23—11 1 12 18—14 3 11 31—12 11 22—14 9 18—13 8 25—24 6 10—20 4 14—34 4 15—39 HONTENISSE 10 8 1 1 17 29—6 LUCTOR 10 8 0 2 16 33—14 KOEWACHT 10 6 1 3 13 28—23 STEEN 10 5 1 4 11 26—21 AARDENBURG 10 4 3 3 11 20—22 OOSTBURG 10 4 2 4 10 16—23 RIA W 10 4 1 5 9 24—24 CLINGE 10 4 0 6 8 27—19 SLUISKIL 10 3 2 5 8 18—24 EMM 9 1 2 6 4 12—31 IJZENDIJKE 9 0 1 8 1 8—33 De slandenlijsten van de afdeling Zeeland van de KNVB, bijgewerkt tot en met heden, zien er als volgt uit: le klasse A: Noormannen 1015; Lewed. Boys 914; Kruiningen 612; Hansw. Boys 1010; 's Heer Arends kerke 109; Domburg 109 Volhar ding 93; Walcheren 80. le klasse B: Schoondijke 914; Hoofdplaat 612; Vogelwaarde 810; Rapenburg 76; Retranchement 94; Groede 92. le klasse C: Burgh 58 MEVO 5-6; Dreischor 66; Renesse 44; Zierik zee 3 40. 2e klasse A: Vlissingen 4 1421; Ierseke 2 10—15; Goes 4 14—15; Kwa dendamme 10—14; RCS 3 12—13; Zee landia 3 13—10 Hansw. Boys 2 12—9; Noormannen 2 12—9; Robur 2 11—7; Middelburg 4 125. 2e klasse B: Graauw 10—16; Bres kens 3 7—9; Clinge 2 8—8; Hontenisse 3 7—6; Hulst 3 7—5; IJzendijke 2 7—2. 2e klasse C: Burgh 2 510; Zonne maire 6—7; Renesse 2 6—7; MEVO 2 44; Brouwershaven 54 Dreischor 2 6—0. 3e klasse A: De Zeeuwen 4 10—18; Patrijzen 814; Domburg 2 88; Le wed. Boys 2 8—7; Middelburg 5 106; RCS 4 10—1. 3e klasse B: Schoondijke 2 1116 Zuidzande 914; Breskens 4 1214; De Zeeuwen 5 1212; Vlissingen 5 11—10; Hoofdplaat 2 7—9 EMM 3 13— 9; Retranchement 2 96; Walcheren 2 10—4. 3e klasse C: Vogelwaarde 2 1012; Zuiddorpe 813; Corn Boys 3 1012; Koewacht 2 1012; Rapenburg 2 10 6; Clinge 3 116; Graauw 2 94. WATERWERKEN OP SCHOUWEN. .Het waterschap Schouwen heeft aan besteed het bezinken van de vooroever aan de Langendijk. Ingeschreven werd dooor het Aannemersbedrijf J. v. d. Vlies te Sliedrecht voor f_ 645.000; Fa. v.h. J. M. Dekker en Zn. Papendrecht f 638.800; Jan de Ruiter, Hardinxveld f 628.000; A. van der Straaten, Mijnsherenland f 626.340 L. Roskam, Sliedrecht f 626.280; Firma Bons en Co., Sliedrecht f 619.800: Fa. Jac. G. v. Oord en Zn.. Utrecht f 613.400; N.V. T. en P. de Klerk, te Werkendam f 588.000; Fa. J. A. van Sevenster en Fa. Gebr. Hakkers, f 581.000; C.V. Gebr. van 't Verlaat. Hardinxveld f 586.300 en. Aannemers- en Handelsbedrijf Werken dam f 496.400. DRUNEN, 21 Dec. Appelen 437, Peren 938, Andijvie 1023, Bloemkool 1030, Boerenkool 410, Rode kool 69, Sa- voyen 6—11, Breekpeen A 11—13, BC 4-6, Knolselderij 211, Kroten 47, Prei 89, Nero 1124, Bosselderij 35, Peterselie 3, Spruiten schoon 1541, idem vuil 1527, Uien 4—8, Witlof 10—39. GOES, 22 Dec. Eierenprijzen. Bericht van handelaren. Kippeneieren 9'/a cent; eendeneieren 8 cent; poelje-eieren 8 ct.; kalkoeneieren 15 centen; en ganzeneier ren 20 cent. ROTTERDAM, 22 Dec. Aanvoer in to taal 3415. Vette koeien en osen 400. Ge- bruiksvee 817 (t.b.c.-vrij 440); Vette kal veren 70. Graskalveren 170 (t.b.c.-vrij 134) Nuchtere kalveren 879. Varkens 209. Big gen 349. Paarden 108. Veulens 18. Schapen of lammeren 342. Bokken of geiten 53. Vette koeien 260—270, 240—250, 210—220, Vete kalveren 280—290, 270—280, 240—260. Graskalveren 400—325—24. Nuchtere kal veren 55—5—45. Biggen 50—40—35. Slacht paarden 160—150—145. Schapen 125—110 90. Larpmeren 958575. Kalfkoeien 1100940780. Melkkoeien 1100—940780. Vare koeien 700575500. Sarazen 850 700—575. Pinken 575—475—395. Vette koeien aanvoer minder, handel slepend, prijzen vooral niet hoger dan gisteren, prima's boven notering. Vette kalveren aanvoer als vorige week, han del vlot, prijshoudend. Graskalveren aan voer kleiner, handel lui, prijzen met moeite te handhaven. Nuchtere kalveren aanvoer ruimer, handel vlot, niet geheel prijshoudend. Biggen aanvoer korter, handel kalm, goed prijshoudend. Slacht- paarden aanvoer iets minder, handej traag, prijzen lager. Schapen aanvoer kor ter, handel vlot, prijzen onveranderd. Lammeren aanvoer korter, handel vlot, prijzen onveranderd. Kalfkoeien aanvoer iets kleiner, handel stil, prijshoudend. Melkkoeien aanvoer iels kleiner, handel stil, prijshoudend. Vare koeien aanvoer gewoon, handel matig, niet geheel prijs houdend. Vaarzen aanvoer minder, han del stil, prijzen onveranderd. Pinken aan voer minder, handel stil, prijzen onver anderd. Bokken of geiten aanvoer kor ter, handel kalm, prijshoudend. GOES, 22 Dec. Prijs voor verse kip- peieren f 1.93 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 cent per stuk minder uitbetaald. GOES, 22 Dec. Exportveiling Appelen: Cox Orange Pippin A 73, 1 grof 67—72, I 5862, II 1518; Goudreinetten AA 32.90 A 28.10—28.40, BC 24, I grof 25.90—26.10, I 23.80—24.40, 11 18.50, K 19—19.50, F 9.80 11. Zure Bellefleur 1 grof 28, I 16.70, II 5.30; Golden Delicious A 53—55, BC 43, I grof 48—51, I 29—39, 11 14—22; Jonathan A 48, BC 38—44, I grof 38—42, 1 34—35, II 15.70, Zoete Ermgaard I 23—24.20, 1 9; Lombart Calville A 39, BC 37. Peren: St. Remy 1 grof 21—22, I 21.20, 11 19; Ponds peer 1 grof 18, Gieser Wildeman 1 grof 40, 1 34, II 18; Kleipeer I 20—25, 11 13— 14. Comtesse de Paris 1 29—35, Doyenne du Comise I 62, 11 5253. Verpakt fruit: Goudreinetten AA 36—40, 1 34, Golden Delicious AA 6265, A 60, B 51, Jonathan AA 4650, A 52, Gewone veiling appelen Cox Orange Pippin K 3012, F 921, Jonathan K 22—33, F 12—18, Golden De licious K 2439, Zure Bellefleur K 8— 12, F 4, Zoete Ermgaard K 16—25, F 618, Diverse Kroetappels 3.403.70. Peren: Conference K 39—40. F 2230, Doyenne du Comise K 58, F 35. Ponds peer K 17, F 14—16, St. Remy K '17—19, F 13—17, Gieser Wildeman K 30—31, F 16—18, leipeer K 16—18, F 5—13. WATERSTANDEN Mannheim 118 5), Kaub 73 (+1). Trier 90 2), Koblenz 73 (onveran derd), Ruhrort 192 (+1), Lobith 778 2), Nijmegen 561 2), Arnhem 609 (onveranderd), Eefde 128 (+1), De venter 57 (+8), Namen La Plante 130 (onveranderd), Borgharen 3879 6), Belfeld 1080 (onveranderd), Grave 495 (—5).

de Stem | 1953 | | pagina 3