Stem Mensen en 3Xiuzen DE VREEMDELING CanalHis nu te Helmond 6la c^iwecj vti vwï dv Tceetdu^w ja-f/ jVli^ Toneelspelen van Lambert Melissen te Zevenbergen Belangrijk RADIO TWEEDE BLAD Conflict Rapport DINSDAG 22 DECEMBER 1953 3 „Driemaal Kerstmisde vijftiende uitgave, afgestemd op amateurs Kleine kenschets AT EEN 0NDERL1JKE ERELD Onberekenbaar Kath. onderwijzers nemen afscheid van hun voorzitter L. A. CUNNINGHAM Cr wordt in het laatste jaar zoveel over „kanalen" geschreven, dat ik mij wel eens afvraag, of het niet een verschijnsel van kanalenziekte is En of ik daaraan mee moet doen. Anderzijds moet men toch ook er kennen, dat het de drang naar econo mische expansie, met als achter grond de werkloosheidsbestrijding, is, die de scheepvaart als een voor name vervoergelegenheid ziet. Wij gaan nu maar voorbij aan de voortdurende eisen, die men in de drie Noordelijke provincies ziet stel len en die de indruk geven, dat het Rijk in de laatste veertig jaar daar voor niets deed. Ik zwijg nu maar over de scherpe eisen uit de Amster damse haven, dat het nieuwe Am sterdamTiel-kanaal nog niet he lemaal voldoet. Zelfs vestig ik ook niet de aandacht op allerlei berich ten, die de indruk moeten vestigen, dat er toch iets schijnt te komen van het Kanaal-Holiandsch Diep, maar waarvan de totstandkoming van het uiteindelijk beloop in allen gevalle samenhangt met de beslis singen over de afsluiting der zee gaten. In de provincie Noord-Brabant heeft Helmond een andersgerichte actie ondernomen om Maas en Rijn met een kanaal .e verbinden. Met een gedachtengang, die prettig aan doet, omdat er een kortste richting gevonden is, die het Wilhelminaka- naal doortrekken wil in de richting van de Rijn bij Ruhrort. Dit is een plan, dat ten eerste Rotterdam aanbelangt en eigenlijk ook Breda, welke stad immers ver bonden is met het Wilhelminaka- naal. Het is dus een plan, waarover dan ook in onze omgeving wel eens geschreven kan worden. Qm het ontworpen plan goed te bezien moet men eigenlijk het beloop van het Wilhelminakanaal goed kennen, of zich de moeite moeten nemen even een kaart naast zich te leggen. Toen een dertig jaar geleden (na honderd jaar discussie over een kanaal dwars door Bra bant) het Wilhelminakanaal einde lijk tot stand kwam, werd dit ge graven van de Mark, over Ooster hout, een kilometer of tien ten N. van Breda, naar Tilburg en van daar in een rechte lijn door te trekken naar de Zuid-Willems vaart. ten noorden van Helmond (bij Mierlo). Het is mij (in de tijd van de discussie) nooit duidelijk geworden, wat de ontwerpers heb ben nagestreefd, of niet hebben willen nastreven, om dit grote ka naal in een dooie hoek van de Zuid- Willemsvaart uit te laten komen. Het gevolg is dan ook, dat het ka naalpand van Tilburg tot Aarle- Rixtel zo goed als niet gebruikt wordt. En zelfs Helmond had er niet vee] aan, omdat de Zuid-Wil lemsvaart, waaraan Helmond ligt, voor schepen van hoogstens 600 ton en het Wilhelminakanaal voor meer dan 1000 ton bevaarbaar is. En bij dit alles werd Eindhoven helemaal opzij gelaten. Maar wie dacht in 1920, dat Eindhoven in 40 jaar tot de grootste stad van Bra bant zou uitgroeienbinnen eni ge jaren tot 150.000 zielen! Dat dit stadje, honderd jaar geleden 3000 zielen groot, toen al de kracht had zich met een eigen kanaaltje met de Zuid-Willemsvaart te verbin den, is een merkwaardig verschijn sel apart en teken van de onkunde, waarmee „Hollandse" ingenieurs te grasduinen hadden in onze Bra bantse economische ontwikkeling. Juist in de herinnering daaraan is het goed, dat men in Brabant de nu ontworpen gedachtengang zelf aan pakt! ^/at is nu het plan, dat men te Helmond heeft opgezet? 1. Men trekke het Wilhelminaka naal rechtlijnig door naar de Maas, waar men in de omgeving van Ven- ray in de Maas het kanaal door trekt. Is het ontwerp juist gecon strueerd, dan behoeft in dit pand geen sluis aangebracht te worden. II. De Maas van dit punt af ver bredende en de rivier afzakkende tot Arcen (t- N. van Venlo), zijn er geen grote werken nodig om het begin van de verbinding met de Rijn op te stellen. III. Bij Arcen begint dan een rechtlijnige verbinding met de Rijn, die in de buurt van Mörs, ten Noorden van Duisburg-Ruhrort de aansluiting zal geven. In dit kanaalpand zouden twee sluizen nodig zijn. J)it is een kanaalplan, dat om zich zelve verdienste heeft. Natuur lik wordt het in de „Helmondse Courant", die aan deze kwestie een goed uitgevoerd en interessant ka naalnummer wijdde, aantrekkelijk gemaakt door het nu wel bekende betoog, dat economische zwakke streken er een levensversterking door zullen krijgen. Dat mag een plaatselijke of strekelijke verdienste zijn van het voorgesteldevan veel meer belang is, dat de Rijn en de Maas in één stuk door een be staand goed kanaal verbonden wor den met Rotterdam. En van uiterst belang is, dat Ne derland er de stoot aan kan geven in Duitsland, door het bestaande Wilhelminakanaal door te trekken tot aan de Maas en daarmee het mijn- en industriegebied van Lim burg langs een zeer korte route met Rotterdam te verbinden. In Rotter dam zal men er wel enthousiast over zijn. Het is dan aan de Duitsers in de eerste plaats om te zien of de ver binding Ruhrort-Venlo hen niet heel wat beter ligt dan allerlei plannen, die daar leven en bestu deerd worden om Rijn en Maas te verbinden in de richting van het Belgisch-Kempische gebied en in de laatste tijd met het Albert-kanaal. Oude plannen als het Ruhr- ort-Geldern-Venlokanaal zijn meer historisch dan van werkelijke waarde. Een Belgisch idee (nog altijd ge propageerd) om het Albertkanaal over Visé, langs onze zuidelijke Limburgse grenzen, langs Aken te verbinden met Geilenkirchen, waar- het aansluiten zou op een ontwor pen plan voor een verbinding Neuss - Erkelenz - Geilenkirchen - Born (aan het Julianakanaal) is van zulk een fantastisch-technische onzin nigheid, dat een mens met verstand er geen aandacht aan behoeft te wijden. Alléén, roet het Helmondse plan wordt het mijn-gebied Aken-Eisch- weiler-Geilenkirchen niet aan een verbinding met de zee geholpen. En als men West-Europees wil denken, is een kanaalpand Roer- Geilenkirchen-Born iets wat die streek zou kunnen helpen. Maar dat willen de Duitse spoor wegen niet, zoals men weten kan. Hoe het zij, het Helmondse plan heeft zijn enorme verdiensten het industriële Oost-Brabant en het toekomstige mijngebied van de Peel rechtstreeks op Rotterdam te rich ten en uiteindelijk de Maas te ver binden met de Noordelijke rand van de Maas-Scheldedelta. En al hebben bij zulk een plan Bergen op Zoom en Roosendaal niets te winnen, toch wel Breda, Oosterhout en Tilburg. B. o. Z. IR. J. ZIEKENFONDSEN en de vereni ging van huisartsen hebben lang geconfereerd over een verho ging van het honorarium der huis artsen, voor wie de kosten van le vensonderhoud natuurlijk ook zijn gestegen. Men werd het eens over zulk een verhoging en wel van f 5.46 tot f 7.- per verzekerde. De Ziekenfondsraad bekrachtigde dit besluit met grote meer dan twee derde meerderheid. De tegen stemmers hebben echter minister Suurhoff op hun hand. Die maakte van zijn bevoegdheid gebruik, om het besluit op te schorten, kennelijk met de bedoeling, het ter vernieti ging voor te dragen. Motief? Be kend is het niet, maar bevroeden kan men het wel: De artsen moe ten niet zo veel verdienen. Intussen geloven we niet, dat de minister zijn verdere voornemens zal doorzetten,.zonder er eerst in de Ministerraad over gesproken te hebben. En we kunnen ons niet voorstellen, dat alle ministers voet stoots zullen meegaan met een plan, om te vernietigen wat in vrij over leg tussen de partijen tot stand kwam en redelijk werd bevonden. De heer Suurhoff zal moeten aan tonen, dat deze redelijkheid er niet zou zijn en dat het algemeen be lang door deze verhoging schro melijk zou- worden geschaad. We geloven niet, dat hem dit lukken zal. QNLANGS werd gemeld, dat de laatste hand werd gelegd aan het rapport-van de commissie-van der Grinten, die het vraagstuk der politieke eenheid van de katholie ken onder de loupe zou nemen. Die commissie heeft ruim tijd genomen voor haar werk. Ze wilde de kwes tie blijkbaar van de grond af weer eens bekijken, wat uitstekend is. Aan een registratie van geijkte op vattingen zouden we niet veel ge had hebben. Nu echter zou het toch van belang zijn, als het rap port spoedig kant en klaar, gedrukt er, wel, te voorschijn kwam. Het zou uitstekend dienst kunnen doen bij de eenheidsbesprekingen, welke half Januari dan toch kunnen be ginnen. Zorg ervoor dat U voldoende van die heerlijk geurige ROXY in huis heeft. Vraag daarom Uw winkelier om een Flavor Seal (F.S.) Pack het bevat 10 pakjes ROXY, luchtdicht afgesloten in speciaal geprepareerd papier, hetgeen U de garantie geeft van 100 °/o fabriekverse cigaretten. Presenteer ook Uw gasten die heerlijke verse ROXY cigaretten U legt er eer mee in, want ieder zegt: FAOOR HET TONEELFONDS „De Nieuwe Spoel" te Bussum is een oor spronkelijk spel in drie bedrijven uitgegeven, geschreven door Lambert Melissen. Het spel is getiteld „Driemaal Kerstmis" en zeer geschikt om ge speeld te worden door amateurs. lllET is de bedoeling van Lambert Melissen niet om spelen te bren gen, die geschikt zouden zijn voor het beroepstoneel of anderszins. Hij pre tendeert alleen het amateurtoneel met spelen te verrijken en dat hij in deze opzet slaagt bewijzen de uitgaven, die voor de uitgevers financieel verant woord moeten zijn. Waren de spelen van Lambert Me lissen geen financieel succes, dan zou hij vermoedelijk niet aai. zijn vijf tiende uitgave zijn gekomen. De kwaliteit van Lambert Melissens spelen kan echter niet worden afge meten naar een financieel succes. Ter beoordeeling van Melissens werk is het noodzakelijk een blik te werpen in zijn uitgaven, ditmaal in zijn jong ste uitgave „Driemaal Kerstmis". 1 AMBERT MELISSEN pretendeert dus toneelspelen te schrijven voor amateurs van stad en platteland. Op de eerste plaats moet hij schrijven in de taal, die door amateurs wordt ver staan. Dit doet hij. Vervolgens mag Melissen in zijn spelen geen proble men stellen, die door amateurs niet kunnen worden omvat. Hij doet dit ook niet. Met eenvoudige woorden, maar met raffinement en verrassing, behoort hij een spel in elkaar te zet ten, dat qua problematiek in het be vattingsvermogen is gelegen van het publiek, dat gewoon is de amateur- f 4 4 4 4 4 4 4 i T AMBERT MELISSEN, onder- 1—1 wijzer aan de R. K. Jongens school te Zevenbergen, werd 8 November 1909 geboren. Hij ont ving zijn onderwijzersopleiding op de kweekschool van Saint Louis te Oudenbosch Op negen tienjarige leeftijd debuteerde Lambert Melissen met een klein literair werkje in „De Gemeen schap". Hij schreef verzen onder eigen naam en onder het pseudo niem Paul van der Water in ..Roeping", ..Dietsche Warande en Belfort". „De Gemeenschap" en „De Spelewei". Hij maakte vijf tien spelen voor het amateurto neel en is momenteel bezig met het uitvoeren van een opdracht van het Anjerfonds in Noord- Brabant. Hij schreef enkele pro zawerken. uitgegeven door „Het Hooghuis" te Eindhoven o.a. „Om 't Xindeke soo cleene". „De grote Marabout" en „Zwerver in een land van vuur". Bij W Leijten te Zevenbergen verscheen van hem „Toen granaten floten". voorstellingen te bezoeken. Melissen houdt rekening én met het publiek én met de speelsters en spelers. Het schrijven van een dergelijk af gestemd spel is geen sinecure. Het vereist een groot psychologisch in zicht. Lambert Melissen heeft het inzicht (Advertentie) om spelen te brengen. Een tastbaar bewijs daarvan is „Driemaal Kerst mis". een spel, waarin „het probleem van de stiefmoeder" wordt geschil derd: een stiefmoeder, die niet vol doende liefde kan opbrengen voor een zoon en dochter, die haar met liefde omringen. Het probleem is eenvoudig, maar de uitwerking uitermate ge raffineerd. Er zit een spanning in dit stuk, die eerst wordt gebroken als door een sobere, allesbegrijpende huisknecht, de laatste regel wordt ge zegd. F\E amateurtoneelverenigingen zullen er goed aan doen de naam Lam bert Melissen in gedachten te prenten. Hij heeft enkele weken geleden het schrikbarende tekort aan meisjesspe- loslippigheden van LEONARD PlE GELEERDEN HEBBEN de helft van hun leven besteed aan on- derzoekingen in het dierenrijk en dat is ongetwijfeld een nuttig gedoe geweest. De gedragingen der dieren zijn uitermate interessant en leerzaam. Soms kan er uit blijken, hoe weinig we nog van de die ren afweten. Hierbij doelen we niet op de oorlog, toen sommige mensen de minste dieren in wreedheid overtroffen, maar op een proefneming in een Russische dierentuin. Er zou een film gemaakt worden over het leven in het oerwoud en daarin moest een scene voorkomen over een panter, die een hert verscheurde. De regisseur liet een levensgrote panter aanrukken, alsmede een jong hertje deze twee dieren werden samen in een kooi opgesloten, terwijl de filmcamera's begonnen te snorren. Dit was al allesbehalve vriendelijk van die regisseur, want als hij een goede oerwoud-scene moest heb ben dan kon hij toch beter een hoogbetaalde acteur bij de panter in de kooi stoppen, nietwaar? Waarom moest dat hertje er nou aan ge loven? Enfin, de regisseur heeft zijn trekken thuis gekregen, want de panter keek heel aandachtig naar alles wat er in zijn kooi aanwezig was, behalve naar het hertje. Tot grote verbazing van de filmmensen ging eensklaps het hertje tot de aanval over. Het joeg het dter tussen. wiens kaken het vermalen had moeten worden net zo lang de kooi in het rond, tot de panter tengevolge van een hartverlamming dood ter aarde stortte. En dat hertje maar lachen. De regisseur mocht uit zoeken, hoe hij de (kostbare) panter zou vergoeden. Koet-heilig man 7o'n 60 jaar geleden woonde er In Axel (zo wordt ons verteld) ene bakker Verbrugge, die een typische man was. Op 5 December, zo tegen het uitgaan van de school, posteerde deze bakker zich voor het raam bo ven zijn bakkerij, gewapend met een meeiscbop. Was de drukte voor zijn deur groot genoeg, dan schepte hij een grote hap pepernoten en strooi de die boven de kinderen uit. Als het gegrabbel in volle gang was, kwam er plotseling een hele schep roet en daarna nog één met meel uit het venster des overvloeds. De kinderen bereidden er zich voor, door hun jasjes binnenstebuiten te keren en zij namen de toegift er bij cadeau, maar hun moeders.... Nixon rxe vice-president van de Verenigde Staten, Robert Nixon, is even goed een keurige vent. Toen hij met zijn echtgenote in Bangkok logeer de had de politie alle straatventers uit de buurten rond Nixons hotel verwijderd, uit veiligheidsoogpunt. Nixon betoonde zich hierover diep geschokt. Voor zijn vertrek uit Bangkok heeft hij- de straatventers zijn verontschuldigingen aangeboden. Bouwen JTen van in Heiloo zit te haspelen met al die huis vestingsmoeilijkheden, die hem beletten een nieuw huis te laten zetten op de plaats waar nu nog zijn oude huis staat. De architect heeft ech ter een oplossing gevonden. Het nieuwe huis wordt ge woon om het oude huis heen gebouwd en als het nieuwe klaar is, wordt het oude afge broken. Intussen kan de fa milie nog wonen ook, al zal het binnen wat stoffig zijn.... Eerlijk T~)e volgende advertentie stond in een Amerikaanse krant en wij bewonderen haar om haar op rechtheid. „Verloren, een porte feuille met 100 dollar en enkele brieven. De vinder mag de porte feuille en de brieven houden, als hij het geld maar terugbrengt, om dat dat voor mij een persoonlijke waarde heeft...." „Telefoon!" len opgevuld met een meisjesspel in drie bedrijven voor zaal en openlucht, getiteld „De spookmolen van Riraroe". Lambert Melissen gaf bij „Ons Le kenspel" uit „De duivel kocht een lapke grond", „Het geheim van de Komoor", „Het mysterie van de pres- sepapier", „Een rover ontmaskerd", „Daar kwamen drie Koningen", „Onze Lieve Vrouw van het moeras", „Ver kenners op assistentie" en het be kroonde met de literatuurprijs van de stad Rotterdam „Meneer den Soes in het Gouden Verksken". Andere titels van zijn toneelspelen zijn „Rakkers op avontuur", „Een mens slaat zijn slag", „Zonder gevoel?" en „Er waren eens drie herdertjes". Het oeuvre van Lambert Melissen begint omvangrijk te worden. De schrijver werkt op een idealistische grondslag, die een brede waardering zou moeten genieten! PIET HACK. [WIAANDAG 28 December zal in een speciale bijeenkomst van het hoofdbestuur, de afdelingsbesturen en vertegenwoordigers van de religieu- zenleden van de katholieke Onderwij zersbond in het bisdom Breda, af scheid worden genomen van de heer J. J. v. d- Berg. Deze was geruime tijd voorzitter van de bond, doch zal 1 Januari zijn functie als zodanig neer leggen. De bijeenkomst is belegd in Hotel De Schuur te Breda. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 De bezorging van ons blad 4 tijdens de a.s. feestdagen voor onze postabonné's De courant van Donderdag J i J 24 December, bestemd postabonné's in plaatsen waar J slechts één bestelling per dag t wordt uitgevoerd, zal, in ver- J J band met de Eerste Kerstdag t t eerst in de bestelling van Za- J J terdag 26 December worden opgenomen. Op Zaterdag 26 J December wordt n.l. één brief- postbestelling, óók in de J buitenwijken, uitgevoerd. J t Er bestaat echter gelegen- J heid ons blad op Donderdag 24 December op het postkantoor af te halen, mits het afhalen J t geschiedt in het tijdvak, waar- in des Zaterdagsmiddags gele- J genheid tot afhalen van dag- bladen bestaat. J Wat betreft ons nummer van Zaterdag 2 Januari: Het afha- J len daarvan kan op de ge- wone wijze als op andere Za- J terdagen geschieden. J DIRECTIE J DAGBLAD DE STEM 19) door ••he ge met je mee". ..Ze is heel oud en niet meer helder jan hoofd", fluisterde Mare. terwijl z* door de verwelkten tuin liepen naar öe deur van het witte huisje, op de rand van de klippen boven de Cove °U?e vrouw zat 'n een grote chommelstoel in de woonkamer Er agen netjes gebreide matten op de helder-geschuurde planken vloer, aan £lE" h^n geraniums prijkten op de vensterbank. ..Hoe gaat het ermee vandaag, ma dame Thibodeau?" vroeg Mare „Ik ®e. dat u me nog steeds ongehoorzaam pent en niet in bed wilt blijven. Dat een goed teken". ••Mij gaat het best", mompelde het "duwtje en tuurde over haar bril naar Armande. „best Aha...!" Zij knikte zo heftig, dat haar mutsje bijna af viel en op één oor kwam te zitten. „Het is de jonge Freule de Vysart". „Ja madame". Armande groette en lachte en nam de verdorde vingers in haar zachte, warme hand. „U bent dus geen heks? Ze beweren, dat u een heks bent". Armande schudde het hoofd en glim lachte tegen Mare. „Bent u met de dokter meegeko men? u gaat toch niet trouwen met de dokter, wel? De Vysarts trouwen geen boer zelfs geen dokter". Mare kleurde donker. Armande zweeg, want er viel niet te zeggen. Het speet haar dat ze gekomen was. De mooie dag was bedorven. Onzin. Het gewauwel van een kindse oude. „Adieu, madame" zei ze. „Ik wacht buiten wel op je. Mare", Ze stond een sigaret te roken bij het hek. toen Mare naar buiten kwam. Hij glimlachte dapper tegen haar. Tot antwoord nam zij zijn hand en drukte die stevig. Een ogenblik wer den zijn ogen vochtig; toen begon hij te lachen. „Je bent een heks, Armande. Toen lk dat huis uitkwam, haatte ik ieder een en oude vrouwen in het bijzonder; en nu komt het er al niet meer op aan." „Het enige, wat er op aankomt, zijn goedheid en oprechtheid. En Jij bezit beide. Mare. en voor mij kom je er heel veel op aan". „Meer kan geen mens verlangen", zei hij. HOOFDSTUK VI De eerste sneeuw. De grote auto stond voor Beause- jour, bespat met de roodbruine mod der der moerassen en grijs bestoven, toen Armande terugkeerde van haar rit. Ze zag, dat er nog eindjes touw bengelden aan de spaken van het reservewiel, waaraan Ulric gewoon was 't lichaam te binden van de prach tige eland of het zacht-ogige hert, dat aan zijn jachtijver ten offer was ge vallen. Ze dacht, hoe wreed en on rechtvaardig hr was dat iemand, die het leven zo weinig rijker maakte, het recht had om de onschuldige die ren van het woud van hun gelukkig leven te beroven. Ulric, reusachtig in zijn bruine jachtcostuum en met hoge laarzen, kwam naar buiten en begroette haar vrolijk. „Een prachtige tocht," verkondigde hij. ,,En een rijke buit. De generaal en ik samen drie elanden, twee her ten en ontelbare houtduiven. Een prachttijd zeg ik Je. De bossen daar wemelen van jagers. Nu, en hoe is het Jou gegaan? Wat heb jij uitge voerd?" „Het landgoed bekeken en het ver val en de verwaarlozing opgenomen. Armande keek hem niet aan, maar streelde Feu Follets glanzende hals. „Ingevallen schuren en van muizen wemelende graanzolders, onbebouwde akkers en omgevallen afrasteringen." Alle vreugde verdween uit Ulrics lichte ogen. Zo stonden de zaken dus! Rondsnuffelen. Aanmerkingen maken op zijn beheer. Haar neus steken in dingen, die haar niet aangingen. Hij was zo vast overtuigd geweest, dat ze al die onzin wel vergeten zou, dat hij er zelfs geen ogenblik meer aan gedacht had. „Nu," zei hij langzaam, ,,we zullen zien wat er gedaan kan worden, hoe wel het niet alleen doelloos maar be paald onmogelijk is om nu geld voor verbeteringen uit te geven. Obligaties en aandelen zijn bijna niets meer waard, zoals je weet en het boeren bedrijf levert enkel een belachelijk kleine winst. Men kan enkel afwach ten tot de tijden beter worden." „Pluimvee en slachtvarkens." ver volgde Armande onverstoorbaar. „De Europiese markt is beter dan ooit. Massa's geld te verdienen daar met kalkoenen, kippen, eieren en derge lijke." „Je praat als een boerendeern," zei Ulric kwaad. „Waarom zou jij je be moeien met een stel malle kippen en knorrende zwijnen?" „Zij hebben dit slot opgebouwd. Ulric. Wij hebben ons bestaan er aan te danken. Je praat alsof het leven, ons leven van ons geslacht, met ons ophield," „Met mij zeker; met Jou blijkbaar ook." „Daar ben ik zo zeker niet van, ze kleurde toornig en voerde Feu Fol- let naar de stal. Aan tafel, bij het wildbraad, merk te Ulric op: „Ik heb bericht gehad van Roger, over Leon. Zij zoeken nog steeds naar die Dumont, maar hij schijnt van de aardbodem wegge vaagd. De politie twijfelt niet of hij is de schuldige." (wordt vervolgd) WOENSDAG 23 DECEMBER. HILVERSUM I 402 METER. NCRV 7.00 Nws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord v. d. dag; 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Strijkkwartet. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.10 Het be wijs, hoorspel. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.37 Vierde adventsstonde. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Metropole-orkest en solist. 14.00 Kerkdienst v. d. Kon. Nederl Marine. 15.30 V. d. jeugd. 16.30 Kerstvie ring v. d. Koninklijke Familie; 17.30 Orgelconcert. 18.00 Gram. 18.15 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsle ven; 18.30 RVU: Prof. Dr. W. den Boer „Beschouwingen over de vraag of onze beschaving haar ondergan' tegemoet gaat"; 19.00 Nws. en weerber.; 19.10 Boekbespr.; 19.25 Zigeunermelodieën; 19.30 Buitenl. overz.; 19.50 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Interkerkelijke Kerst wijding; 21.30 Gram.; 21.35 Pianorecital: 22.00 „Ervaring en perspectief", caus.; 22.15 Gram.; 22.30 Twee violen en orgel 22.45 Avondoverdenking: 23.00 Nws. en SOS-ber.; 23.15 Kerstdienst v. d. Honga ren; 23.45—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. VARA: 7.00 Nws.; 8.18 Gram.; 8.50 V. d. huisvr.; 9.00 Gym.; 9.10 Gram.; VPRO: Boekbespr.; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 V. d. vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Accordeonork. en solist.. 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 V. h. platteland; 12.38 Orgel en zang 13.00 Nws.; 13.15 Tentoonstellingsagenda; 13.18 Dansmuz.; 13.45 „De weg omhoog'' caus.; 14.00 V. d. kind.; 15.45 V. d. zie ken; 16.30 Kerstviering v. d. Koninklijke Familie; 17.30 Gram.; 17.45 Vara-varia; 17.50 Regeringsuitz.: P. G. Wong: „Socia le zorg in Suriname"; 18.00 Nws. en comm.; 18.20 Act.; 18.30 Lichte muziek; 18.50 V. d. kind.; VPRO: 19.00 Kerstfeest voor de kind.; VARA: 20.00 Nws.; 20.05 Pari. overz.; 20.15 Marinierskapel; 20.50 „Moederlegende", hoorsp.; 21.30 Strijk- kwart.; 22.00 „Een rechte weg naar oor log", caus.; 22.15 Lichte muz.; 22.45 Vo caals dubbelkwart.; 23.00 Nws.; 23.15 So cialistisch nws. in Esperanto; 23.20—24.00 Gram. BRUSSEL, Vlaams, 324 M. 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 14.00, 14.35, 15.20, 16.00 en 16.15 Idem; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 17.30 Caus.; 17.40 Gram.; 17.50 Boek bespr.; 18.00 Gram.; 18.15 Caus.; 18.30 Gram.; 19.00 Nws.; 19.40 Gram.; 20.00 Hoorsp.; 20.50 Gram.; 22.00 Nws.; 22.15 Ethnologische muz.; 22.55—23.00 Nws. BRUSSEL, Frans, 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws.; 13.15, 14.00 en 15.00 Gram.; 16.05 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 17.15 Gram. 17.30 Pianorecital; 17.50, 19.15 en 19.28 Gram.; 19.30 Nws.; 20.00 Ork. conc.; 21.30 Spaanse muz,; 22.00 Nws.; 22.15 Lichte muz.; 22.55 Nws.

de Stem | 1953 | | pagina 3