DE ruinbouwmiddag der Z.L.M. te Goes Sport debatten in raad van Yerseke D UJAR DI N Z-.VLAANDEREN Voetbal op Zondag niet toegestaan BEGROTING „VRIJE VAN SLUIS" AANGENOMEN C COGNAC DAVITAMON 2 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 22 DECEMBER 1953 2 Een gevoel van onbehagen maakt zich meester van vele ondernemers A. R. K. A. Oost Z. VI, vergaderde te Hulst SPEELGOED voor Rillands kleuters Vervreemding land- en tuinbouwgronden Na uitvoerige en critische behandeling Het verkeer op Schouwen-Duiveland LEEUWARDEN EN KERKWERYE TERNEUZEN Neem geregeld Uw AXEL HEDEN MORCEN Er w Om, w* P)E gisteren te Goes gehouden Tuiu- bouwmiddag der Z.L.M. was slechts matig bezocht. De voorzitter, de heer P. J. Dekker, deed in zijn openingswoord verschil lende mededelingen, STIJGENDE PRIJZEN ("WER de vereenvoudiging der admi- mstratieve rompslomp zei spr.. dat er niet veel goeds van te zeggen viel. Tot zijn grote verwondering heeft men het Landbouw-comite, in zijn streven hiernaar, alleen laten staan. Door de komende loonsverhoging, zullen, omdat het loon een belangrijk deel uitmaakt van de kostprijs van de tuinbouwproducten, de kostprijzen in de Tuinbouw wederom stijgen. Eco nomisch worden de bedrijven daar door nog meer kwetsbaar. In 1952 heeft zich dit reeds duide lijk gedemonstreerd toen als gevolg van de lage fruitprijzen sommige fruit- teeltbedrijven hun boekjaar met een verlies moesten afsluiten. Ook in an dere sectoren van de Tuinbouw, met name in de koude gronds groenten- teelt heeft men verliezen gehad, voor al in 1950. terwijl op dit ogenblik ae vooruitzichten voor de afzet van vele van deze koude grondsproducten zeer ongunstig lijken. Het is dan ook geen wonder, dat er zich van vele ondernemers in de Tuinbouw een gevoel van onbehagen heeft meester gemaakt en dat er uit sommige tuinbouwgebieden stemmen worden vernomen, die roepen om ga rantieregelingen van de overheid ten einde hun bestaanszekerheid te kun nen vergroten, in dit verband moet er op gewezen worden, dat de tuin bouw in tegenstelling met de akker bouw en de veehouderij, geen enkele garantieregeling van overheidswege kent. Immers in de beide laatste sec toren heeft men een prijsgarantie voor tarwe, suikerbieten, varkensvlees en melk, terwijl voor de voedergranen door het systeem van de monopolie heffingen, een bodem in de markt is gelegd. Verschillende pogingen hiertoe ge daan hadden geen ander resultaat dan dat een werkcommissie is ingesteld, welke de minister moet adviseren over de te treffen maatregelen in deze. Spr. drukte znn zorg uit over het groter worden van de invoer van fruit. Grotere export is daarom meer dan ooit geboden, waarom de aandacht ge vestigd moet blijven op betere kwali teit van onze productie. De binnen landse markt, zo besloot spr. zijn be toog, is tot heden verreweg de groot ste afnemer van onze productie ge weest. maar het blijkt wel, dat wij ln de naast toekomst rekening moeten houden met een sterke concurrentie daarop. DE TUINDER EN DE P.B.O. IVIR. KUYLMAN, secretaris van het Landbouwcomitè. hield hierna een inleiding over de positie van fruitteler en tuinder in de P.B.O. Spr. lichtte toe dat binnenkort hét Landbouwschap een feit wordt en dat daarin ook de gehele tuinderij wordt opgenomen. Dit Landbouwschap met zijn veror denende bevoegdheden vindt zijn basis in de vrije standsorganisaties en niet in de bedrijfstechnische. Dit is tame lijk ingrijpend voor de tuinderij, daar het accent in die branche vrij zwaar ligt op deze bedrijfstechnische orga nisatie. Dit houdt in dat de betekenis van de vrije standsorganisatie veel groter wordt. Het lidmaatschap daarvan ts nodig voor wie invloed wil uitoefenen op de verordeningen. in dit verband wees spr. er nog op, dat de contributie aan deze standsor ganisatie betaald, voor een zeer groot deel in mindering gebracht mag wor den op de areaalheffing, welke door alle bedrijfsgenoten moet worden be taald. Behalve een verordenende bevoegd heid zal en dit vond de spr. niet minder belangrijk het Landbouw schap, namens alle bedrijfsgenoten als adviserend lichaam bij de regering op treden. OPHEFFING STICHTING VOOR DE LANDBOUW ting voor de Landbouw. Overigens zal het heffmgsstelsel pas in 1955 inge voerd worden. Op de vraag hoe hoog de areaal- heffing zou zijn kon spr. niet ant woorden. DE AFZETMOGELIJKHEDEN U4E heer W. Kemmers van net Cen- traal Bureau der veilingen hield een inleiding over de afzetmogelijkhe den voor het fruit. Het bleek dat spr. ten aanzien hiervan niet pessimistisch was. In geheel West-Europa is het nog zo. dat bij stijging der welvaart, de consumptie van tafelfruit toeneemt. Heel serk spreekt dit in Nederland. Sinds 1940 is de consumptie van ap pelen bijvoorbeeld driemaal groter ge- i Advertentie) worden. Ook de toename der bevolking bevordert de afzet. Over het prijspeil was spr. minder optimistisch pmdat z.i., mede door de technische vooruitgang, welke de oog sten stimuleren, het aanbod sneller zal toenemen dan de vraag, althans in eigen land De hoop moet dus gericht blijven op de export naar andere lan den. waar de productie-stijging min der snel gaat dan bij ons. Voor de export van ons fruitblijft als onberekenbare factor de grootte van de oogst in het buitenland. Be lemmerend op de export werken na tuurlijk ook de contingenteringen of de invoerrechten. Voor 1954 zag spr. t.a.v. onze voor naamste klanten: Duitsland en Enge land eerder verbetering dan verslecn- met Frankrijk laat een verdubbeling tering Het nieuwe handelscontracr, van het fruitcontingent tot 4200 ton zien. Met, België blijft het tobben, ter wijl Zweden daarentegen meer gaat afnemen. Dr. W. Dijsselbloem over loonronde en vier jarenplan TT Hulst werd in het St. Joseph patronaat een (helaas niet druk bezochte) vergadering van de afd. Oost-Zecuwsch-Vlaanderen van de ARKA gehouden, waar dr W. Dijssel bloem van het Arka-bureau een be langwekkende causerie heeft gehou den over de nieuwe loonronde en het vierjarenplan van de ARKA. Tijdens zijn toespraak sneed hij enkele actu ele onderwerpen aan, zoals b.v. de gemeente-classificatie. GEMEENTE-CLASSIFICATIE Spr. stelde dat de algemene belan gen der ambtenaren voorop moeten gaan en dus geen bepaalde groepen of categorieën primair geacht mogen worden. Een mening welke hij stand vastig bleef verdedigen, toen na zijn causerie een aantal vragen ter zake werden gesteld. Hij tekende 1953 als het jaar van herstel, van een terug keer naar juiste maatstaven. De poli tiek was minder socialistisch. "Wat het vierjarenplan van de AR KA betreft: dit beoogt in 4 jaar tijd terug te keren tot het peil van 1938, met de overigens ook op dit peil no dige correcties naar boven en bene den. Uitvoerig ging dr Dijsselbloem in op de loonronde en de talrijke moeilijkheden welke men had op te lossen voordat men zo ver was. Sprekende over de gemeente-clas sificatie, toonde dr Dijsselbloem zich een voorstander van volledige af schaffing, welke echter niet zonder meer mogelijk is. Deze zal geleidelijk moeten geschieden. Na nog verschei dene vragen van leden te hebben be antwoord, besloot spr. zijn boeiend betoog. QNDER grote belangstelling van mensen uit sport- en verenigingsleven behandelde de raad van Yerseke het verzoek van de V.V. Yerseke om 's Zondags het sportveld te bespelen. Nadat de voorzitter het verzoek had toegelicht, het vóór en het tegen had besproken en bekend maakte dat B. i a. van de verkoopwaarden en de en W. adviseerden om afwijzend te beschikken, kregen de raadsleden het woord. MAMENS het Nederlandse Rode Kruis droeg dokter K. J. Nanninga als bestuurslid van het Rode Kruis Oost-Zuid-Beveland een prachtige zending speelgoed aan de Hervormde en R.K. Kleuterschool over. Dokter Nanninga memoreerde, dat het bij hem zelfs de stoutste verwach tingen overtrof en hoopte, dat het zo wel voor de onderwijzeressen als voor de kinderen een uitkomst betekende. Ds Den Engelse dankte namens de Hervormde en pater gardiaan namens de R.K. Kleuterschool. Burgemeester Jobse sprak enige woorden van dank van de zijde van het gemeentebestuur. Hierna werd een bezoek gebracht aan beide kleuterscholen om 't prach tige geschenk van het Zweedse Rode Kruis te bewonderen. Regeling van pacht en koopprijzen ("-ISTEREN trad in werking de nieu we wet op de Vervreemding van landbouwgronden. Spoedig zal nu verschijnen de alg. maatregel van bestuur waarbij de pacht- en koopprijzen van los land en behuisd land zullen worden geregeld. De koopprijs van bouw- en weiland en tuingrond zal gebaseerd worden op de netto pachtwaarde van deze gron den. Bij de kapitalisatie zal voor bouw- en weiland worden uitgegaan van een rentevoet van 3 pet. van welk percentage door de Grondka mer naar gelang van de omstandighe den zal kunnen worden afgeweken, met een speling van 14 pet. naar be neden en van een 'A pet. naar boven, terwijl voor tuingrond zal gekapitali seerd worden naar een rentevbet van 5 pet., met een speling van een 4 pet. naar boven en naar beneden. De verkoopwaarde van boomgaar den zal worden afgeleid: A/IR. SCHLINGEMANN, secretaris der Z.L.M., die nog even op de areaalheffing en de aftrek terugkwam, zei. dat invoering van het Bedrijf schap opheffing inhoudt van de Stich- (Advertentie) De S.G.P. Cdlir. Gebraad) kan zijn stem niet geven omdat het tegen Gods Woord is. In deze de bakens te ver zetten is Gods Woord veranderen. Op Zondag hoort de mens onder het ge hoor van Gods Woord te zitten om geestelijk voedsel op te doen. De over heid mag geen gelegenheid geven de Zondag te ontheiligen door sport en spel. Het is verschrikkelijk dat de Overheid de gelegenheid geeft op sommige plaatsen te kopen en te ver kopen, film- en café-bezoek toestaat en ons volk brood en spelen voorzet i.p.v. naar Gods Woord te luisteren. Gods Stem probeert men 's Zondags te overschreeuwen op de sportvelden. Wanneer men 's Zondags de auto's, bussen enz. ziet met mensen die God tarten dan beeft men voor Gods toorn Dhr. Pekaar (P.v.d.A.) besprak de verschillende punten zoals in het ver zoek vermeld en drong aan om reke ning te houden met wensen van ande ren. Een groot deel der bevolking is WENNEKER TAE BEGROTING voor 1954 van het Waterschap „Het Vrije van Sluis' welke tijdens de algemene vergadering in hotel ,Du Commerce" te Oostburg werd behandeld is na uitgebreide besprekingen aangeno men. De gewone dienst sluit met een post onvoorziene uitgaven van f 46.357.91. PiE algemene beschouwingen over deze begroting, ingeleid door de voorzitter, dijkgraaf C. M. v. d. Broe- cke. vormden voor het bestuur een las tig kruisvuur van velerlei vragen, wel ke voornamelijk gericht waren oo de niet al te duidelijke lijn welke men er in meende aan te treffen. De heer v. d Broecke gaf dit eensdeels toe; hij zei. dat het een beroerd moment was geweest om een begroting te maken. Juist nu allerlei onderhandelingen aan de gang zijn over o.a. door de ramp noodzakelijk gemaakte grote werken en de financiering daarvan Hoewel na deze beschouwingen bij de puntsgewijze behandeling prac- tisch geen ernstige bezwaren meer 1 daarna z.h.s. door. werden geopperd zodat de begroting kon worden aangenomen, is er in het algemeen nogal critiek uitgeoefend en de heer Becu gebruikte op een gege ven moment zelfs de term „een begro ting waar maar wat op staat". De voorzitter verdedigde namens het bestuur de gevolgde handelwijze bij het opstellen van de begroting (met een totaal van f 2.025.987,38). Naar hij verklaarde was het noodza kelijk geweest een enigszins zweven de begroting" op te stellen. Bij de puntgewijze behandeling werd een advies van Ged. Staten ter ken nis gebracht waarin de suggestie werd gedaan de jaarwedde van de dijkgraaf aanzienlijk te verhogen. Toen het voorstel, het door G.S. genoemde be drag als jaarwedde vast te stellen, in stemming kwam. werd dit met 17 te gen 30 stemmen verworpen Een voor stel uit de vergadering dat een ge deeltelijke verhoging inhield, ging er daarna z.h.s. door. De vergadering verzette zich n.l. voor het grootste deel tegen inmenging van het provin ciaal bestuur. Critiek op de Heide maatschappij had tot gevolg dat het lidmaatschap van deze instelling werd opgezegd. er voor. De jongeren zoeken hun ver tier elders, zonder dat er controle op is. Men dient de bakens op tijd te ver zetten. Dhr. Prins (Gem. belangen) trok fel van leer tegen de Ar-groepen en verweet hun dictatuur en vrijheids belemmering. „Als jullie de Zondags rust zo consequent willen doorvoeren, dan ook in de oester- en mosselcul tuur en deze opgedoekt, want deze producten worden 's Zondags op feestjes enz. geconsumeerd. Laat ieder vrij. Geen kerkganger wordt toch 's Zondags belemmerd naar de kerk te gaan, niemand van jullie wordt toch gedwongen naar de voetbal te gaan? Maar wel wordt anderen belet op gepaste wijze zijn vrije Zondag middag door te brengen. Ieder moet vrij gelaten worden hoe 's Zondags te leven en deze tijd te beleven." Dhr. Sinke i AKzag sport als Zondagsontheiliging; dit wordt de on dergang van het Nederlandse volk. Gods zegen zal er op rusten als men de sport op Zondag opgeeft. Dhr. Prins, die verder praten als nutteloos inzag, probeerde nog iets te redden en stelde voor om de voetbal voorlopig het sportterrein te laten bespelen, totdat een beter veld gevon den is. Dhr Sinke torpedeerde dit di rect door te verklaren dat hij nog liever de voetbal voor niets op het sportveld wilde laten spelen, desnoods het veld vergroten enz. maar geen sport op Zondag op het gem. sport veld. Tegen stemden: SGP 3 St., CHU 2 st., AR 2 st. Voor; Gem. Bel. 2 st., PvdA 1 st. Dhr. v. Boven (PvdA) was wegens ziekte afwezig. In de Tweede Kamer heeft de heer van der Zaal (AR) de wenselijkheid van een frequente busdienst voor Schouwen-Duiveland bepleit. De heer de Ruiter (CH) achtte de beslissing om de tram op Schouwen-Duiveland weer in ere te herstellen, niet geluk kig. Het ware gewenst een rapport te doen samenstellen over het hele con cessiegebied der R.T.M. om te komen tot aanpassing aan de moderne eisen van vervoer. Het adoptie-werkcomité uit de ge meente Leeuwarden brengt een bezoek aan de door Leeuwarden geadopteer de gemeente Kerkwerve op Schouwen en Duiveland. Bij dit bezoek zal het comité zich op de hoogte kunnen stel len van de moeilijkheden, welke zich bij het herstel in deze onlangs droog gevallen gemeente voordoen. Met het gemeentebestuur zullen besprekingen worden gevoerd over de mogelijkheden tot voortzetting van de hulp door Leeuwarde aan Kerkwerve. grond, b. van de gebruikswaarde en de leeftijd van de opstand. Een en ander zal tot gevolg hebben, dat de pachtprijzen nog iets verhoogd zullen worden, in het bijzonder voor behuisd land. terwijl de verkoopwaar de van de gronden tevens zal stijgen. Hiermede zal aan de reeds lang be staande onbevredigende toestand van te lage pacht- en koopprijzen een ein de worden gemaakt. (Advertentie) Een voor gezondheid! het ideale vitamine-preparaat Qj) 0RGAN0N-0SS BURGERLIJKE STAND Huwelijken: 17 Dec. Alle Luiten, 23 j., te Vlissingcn. en Antje Visser, 24 j. Geboorten: 11 Dec. Eddy Martha, Maria zv Cornelis F. Haers en Julia M. Hoogerwerf, te Philippine. 13 Dec. Cornelia Geertruida, dv Cornelis de Kubber en Clara E. de Regt. Romain Robert Aloysius zv André Aloysius Mattens en Marcella A. de Boever, te Koewacht. 14 Dec. Jorina Martina dv Cornelis D. Faas en Johanna E. de Lege, te Axel. Maria Adriana dv Pie- ter J. Wolfert en Maria van de Velde, te Axel. Helena Cornelia dv Leendert Berwald en Franqoise Maas. 15 Dec. Helena Sara dv Wilhelmus Schutte en Suzanna S. Dieleman, Adriana Elisa beth dv Johanne A. den Hamer en Janna E. van Dixhoorn. Overleden: 10 Dec. Jacomina Dek ker, 58 j., wed. van Petrus J. Diele man, te Axel. Bevordcrd. Met Ingang van 1 De cember werden bij de gemeentepolitie bevorderd tot brigadier de hoofdagen ten P. J. van der Goes, A. de Fe,/ter en J. Smit. Tot agent werden aange steld de heren A de Zeeuw en J de Vos. thans agenten van politie te Rot terdam. v Lichte botsing. Twee personen auto's. resp. bestuurd door de heren J W de F. uit Hoek en R E. S, uit Chnge, kwamen in botsing op de vrij nauwe Blokken. Beide auto's werden beschadigd. Sluiskil VEILIGHEIDSMAATREGELEN Voor de gereed gekomen nieuwe Kanaalweg heeft men enkele veilig heidsmaatregelen toegepast. Allereerst werd aan de Spoorstraat een ver keersbord geplaatst met een stopver bod geldend in de bocht, welke zich uitstrekt vanaf de Spoorstraat tot ter hoogte van de Fa. Fermont. Door dit verbod zal men eventuele verkeerson gevallen in deze bocht tot een mini mum beperken. Vervolgens heeft men langs de zijde van het kanaal langs geheel de bebouwde kom een liguster haagje geplant. Ook dit houdt, naast de verfaaiïng van deze weg, een zeke re veiligheidsmaatregel in .want voor al bij donljere en mistige avonden zal deze haag als oriëntatiepunt dienst kunnen doen, terwijl het de wielrij ders die op het rijwielpad langs het kanaal rijden, een gevoel van veilig heid biedt. AARDBEIEN EN SLA Niet alleen in de Rivièra heeft men in verband met het aanhoudend zach te weer het voordeel tot een 2e oogst over te gaan, maar ook in Zeeuwsch Vlaanderen behoort een 2e of een zeer late oogst niet tot de uitzonderingen. Zo ontdekte dezer dagen de heer Dourleyn in zijn moestuin een 2e oogst aardbeien, al beperkt de oogst zich maar tot 3 stuks. Ook op gebied van groente heeft men een abnormaal late oogst. Een plaatsteiijke groente handelaar ventte deze week met zelf geteelde sla uit koude grond. Philippine K.A.B. hield bestuursraads vergadering te Groenendijk DESTUURDERS van KAB. KAJ, VKAJ en de daarbij aangesloten vakbonden kwamen in het parochie huis te Groenendijk bijeen ter be spreking van de te voeren propaganda activiteiten in verband met het in 1954 te vieren gouden bestaansfeest der KAB in he bisdom Breda. Op deze bestuursraadsvergadering waren een tweetal vakbondsdistrictsbestuurders die het woord voerden en beiden be klemtoonden de noodzaak van pro- paganda-activiteiten ook in Zeeuwch- Vlaanderen waar evenals elders in het land, zij het dan in veel min dere mate. getracht wordt onze ka tholieke arbeiders in een neutrale or ganisatie onder te brengen. Wij moeten aldus de beide spr. ons ten volle inzetten en wij kunnen in het kader daarvan ons dioc. bestuur geen mooier cadeau op haar jubileum aanbieden dan door het getal van 40.000 leden vol te maken voor ons bisdom. Uit de gedachtenwisseling dei- be stuurders bleek dat het in Groenen dijk en omgeving vrij gunstig gesteld is. Men is berevi in het kader van de grote jublleum-propaganda-actie volledig mede te werken. De afd. Groenendijk zal hiertoe een coördinerende commissie in het leven roepen. Lamswaarde en Ossenisse daarentegen, aldus hun woordvoerders zullen geen commissie instellen doch het vla de vakbondbesturen doen. GROTE BEDRIJVIGHEID Onze gemeente heeft de laatste twee maanden een geheel ander aan zien gekregen. De bouw van de kerk bijvoorbeeld is snel gevorderd. Men legt de laatste hand aan de bouw van de toren. Nog enkele dagen en dan begint men aan het binnenwerk. Dat deze kerk een juweeltje wordt, blijkt wel uit het feit, dat er ook van buiten onze ge meente en zelfs van over onze gren zen, vele bezoekers naar komen kij ken. Ook in en rond de haven heerst ac tiviteit. Het zgn. eiland is bijna ver bonden met onze gemeente en zal als zodanig uit zijn isolement worden ver lost. Men is ook bezig met de nieuwe wegen ten Westen en Oosten van de haven. Straks begint men aan de ver siering van onze vroegere haven. Dan zullen de planten, heesters en bo men de 50-jarige geschiedenis van on- j ze mosselhaven luister bijzetten. Naar alle waarschijnlijkheid zal nog I de volgende zomer op het oude bie tenplein een modern R.K. school ver rijzen. Dan zal het geheel „af" zijn. RAAD VERGADERDE De heer A. C. Barbé werd in de 1 laatst gehouden raadsvergadering herkozen als lid van het Burgerlijk j Armbestuur. De salarissen van het gemeenteper- j soneel zullen per 1 Januari 1954 aan- gepast worden aan de nieuwe rijks regeling. De heren van de daarvoor in aan merking komende gemeentewoningen werden ook aangepast aan de nieuwe huurbepalingen per 1 Jan. a.s. Het be drag per leerling ing. art. 101 der L. O.-wet 1920 werd in verband met de stichting van een nieuwe school, een weinig verlaagd en gebracht op f 25 voor het jaar 1954. De begroting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1954 werd na een kleine wijziging vastgesteld met een subsidiebedrag van f 4850.-. De gemeentebegroting voor 1954 werd eveneens vastgesteld. Bij de rondvraag werd gesproken over het ophalen van huisvuil in Ka naalpolder, de aansluiting van water leiding op Posthoorn en het plaatsen van een straatlantaarnpaal op het Olmendijkje. Sas van Gent NIEUW BENZINELAADSTATION Dat Sas van Gent leeft blijkt wel uit het feit, dat telkens weer nieuwe bedrijven in de gemeente verrijzen. Thans heeft de N.V. Benzinelaadsta- tion „Sas van Gent", waarover de hr C. L.J. de Nocker de directie voert haar naar de eisen des tijds inge richte bedrijf aan de Westkade ge opend. VOORDRACHTAVOND Wim Bary jr gaf voor de stichting algemene instelling jeugdzorg in het parochiehuis een zeer geslaagde voor stelling. Het voornaamste programma punt was „Elckerlyc", een modern Nederlandse bewerking van het 15e eeuwse spel „Den Spyeghel" der Sa- licheyt van Elckerlyc" door Jan En gelman. In dit zgn. „eenmans-toneel" is de acteur Bary er bijzonder goed in geslaagd de diverse figuren uit te beelden en aan ieder daarvan recht te doen wedervaren. Ook in het optreden van na de pauze, toen werd voorgedragen uit het werk van hedendaagse dichters en schrijvers, toonde Bary zich 'n mees ter in het vertellen en voordragen. Ernst en luim werd gelukkig met elkander verbonden, tot grote voldoe ning van het jammer genoeg maar schaars aanwezige publiek. C B.T.B.-CONTACTBIJEEN- KOMST In het Centrum werd vanwege de Chr. Boeren- en Tuindersbond met haar nevenorganisaties van vrouwen en Jongeren een contact-avond ge houden. Na de opening werd het woord aan ir. H. H. Smeenk uit Voorburg gege ven, die sprak over: „De Europese landbouwpolitiek, nationaal en inter nationaal bezien". In zijn zeer deskundige rede, wees spreker op de prijsschommelingen, waarvan Nederland vooral hinder heeft en op het geweldige surplus dat vooral in Amerika aanwezig is. De noodzakelijkheid van de opvoering van de productie en de verdeling van de landbouwgewassen klemde na de oorlog meer dan ooit. Amerika met een veel grotere pro ductie werkt thans met een graan prijs van f 31.- en beschikt momen teel over een tarwevoorraad van ruim 20 millioen ton, genoeg voor Neder land om 20 jaar van te leven. In verband met deze internationale Ttspecten kon spreker geen al te roos kleurig beeld geven van de export mogelijkheden. Door de moeilijkheden die wegens de grote voorraden drei gen, is een krachtig landbouwbeleid noodzakelijk. De avondvergadering stond meer in het teken van de ontspanning, o.m. samenzang en opvoering van het blij spel in 3 bedrijven „Robbedoes". Ver der trad als spreker op de heer H. Bruna. oud-voorzitter van de afde ling Drente met als onderwerp „De plaats van de vrouw in het agrarisch bedrijf". Benoemd Met terugwerkende kracht tot 1 Juli 1953 werd bij de Rijkswaterstaat te Terneuzen tot op zichter benoemd, de heer J. A. D. Vonck, alhier. Muziekuitvoering Op 8 Januari zal in het Centrum een beschaafde lichte muziekuitvoering worden geor ganiseerd door „Mondaccordeola" al hier in samenwerking met „Crescen do" uit Vlissingen. L.G.J.-AVOND In het Centrum werd een avond gehouden van de Landbouw Jongeren Gemeenschap, afd. Axel. In volgorde werd het aantrekkelij ke programma afgewerkt, hetwelk bestond uit volgsdansen, declamaties, lintenspel en zang. De muzikale om lijsting werd door het eigen L.J.G.- orkest verzorgd. Het hoofdthema van deze avond be stond zeker uit de opvoering van het toneelstuk „Springtij", spel van de watersnood in drie bedrijven door Louis Lockefeer. De regie van dit spel was in han den van de heer A. J. Sol. .Tijdens de pauze werd van de ge legenheid gebruik gemaakt om een even geslaagde verloting te houden. St. Jansteen OUDERAVOND VAN DE GIDSEN In het meisjespatronaat vond een ouderavond plaats van de vrouwelij ke jeugdvereniging, Gidsen en Kabou ters. De avond mag zeer geslaagd heten en de opgevoerde toneelstukjes vielen zeer in de smaak. Lamsivaarde K.A.J. KREEG NIEUWE VOORZITTER De algemene ledenvergadering had ditmaal een bijzonder karakter om dat tijdens deze vergadering niet al leen een periodieke bestuursverkiezing plaats vond maar ook een nieuwe voorzitter diende te worden gekozen. In de bestaande bestuui'svacatures werden gekozen J. Clippelaer, G. Leen- knegt en Ed. van Pamelen (herkozen). Tot voorzitter werd gekozen Ed. van Pamelen. Tot leden der kascontrole commissie voor 1954 werden benoemd J. de Booy, P. Ciaesens en J. van Hecke. Vaandeldrager werd na gehou den stemming W. Roelands. De aftre dende voorzitter sprak vervolgens woorden van gelukwens tot de nieu we bestuursleden en deed een beroep op de leden zich hecht aaneen te blij ven sluiten en zich als één man te scharen achter hun nieuwe voorzitter voor wien de voorzittersbenoeming een zware taak is waarbij veel van hem zal worden gevergd. De geestelijke ba lans over 1953 werd onder de loupe genomen door de aalmoezenier Jos. de Kerf. Boschkapelle Or aau iv JAARVERGADERING „NOOIT GEDACHT" Onze jonge fanfare Nooit Gedacht hield haar eerste jaarvergadering. Voor deze vergadering waren behalve de 57 leden, ook de donateurs gecon voceerd. Het voorlopig pestuur, dat op deze eerste jaarvergadering zou wor den ontbonden, om plaats te maken voor een definitief te kiezen bestuur, wilde allen, die blijk hebben gegeven de vereniging metterdaad te willen steunen, gelegenheid geven, het be stuur te helpen kiezen. Als voorzitter A. Staal opent zijn 33 leden aanwe zig. Door de secretaris wordt een kort overzicht gegeven, waarna ook de penningmeester een financieel overzicht geeft. Hieruit blijkt, dat het eerste jaar aan contribuie en donatie gelden ruim f 500 is ontvangen. Op dti moment is er een bedrag van meer dan f 700 in kas. Hiervan moet, behalve een paar kleinere uitgaven, ook het salaris van de directeur over het lopende kwartaal worden voldaan. Hierna stelt de voorzitter de verkie zing van een nieuw bestuur aan de orde. Direct wordt een voorstel ge daan. het voorlopige tiestuur. dat zich zo perfect van zijn taak heeft gekwe ten en bloc als definitief bestuur te kiezen. Door de heer E. Poppe, secre taris van het voorlopig bestuur wordt echter meegdeeld. dat hi.i indertijd de ze functie heeft aanvaard om ook het zijne te kunnen bijdragen in de op richting Hij meent als sècretaris te hebben gedaan, wat in zijn vermogen lag, dankt zijn medebestuursleden voor de prettige wijze van samenwer ken, maar stelt zich niet meer Her kiesbaar als bestuurslid. Hij verzoekt de vergadering dus dringend op hem hun stem niet te willen uitbrengen. Reglementair moeten 11 bestuursle den worden gekozen. Bij de eerste stemming weten 9 heren de vereiste meerderheid te behalen. Het waren: A. Staal, E. Lievens, H. den Boer, Jos Magnus, O. Boënnie, H. Dalmijn, L. Daalman, F van Blansbeek en F. de Witte, Bij de tweede gehouden vrije stem ming werden gekozen de heenr E. Asselman en U. Buijsse. SMOKKEL-BOTER IN BESLAG GENOMEN De douane betrapte enige smokke laars, toen zij ln totaal 90 kg. room boter clandestien naar België wilden vervoeren. De wetsovertreders gingen aan de haal, maar de boter werd in beslag genomen. In samenwerking met de marechaussee werden daar naast nog 20 kg. boter in beslag ge nomen. Fietspad Bossestraat Het fietspad in de Bossestraat, dat in een zeer slechte staat verkeerde, is dezer dagen weer wat opgeknapt. Zolang de zo ge wenste algehele vernieuwing van de Bossestraat uitblijft, zal de wegge bruiker het hiermee maar weer moe ten stellen. G roede WEDEROM DE WINKELSLUITING In de laatst gehouden vergadering van de raad kwam nog eens de win kelsluiting ter sprake. B. en W. aldus voorzitter J. Everaars. hebben op zich zelf geen bezwaar tegen winkelsluiting op Zondag, maar willen anderzijds de winkeliers geen dwang opleggen. Er zijn nog meer gemeenten, die in het zelfde schuitje varen. Het is niet cn- mogelijk, dat deze gemeenten geza menlijk zullen trachten de minister te overtuigen, dat de grote afstanden op het platteland het dikwijls wense lijk maken, de kerkgang en het doen van de wekelijkse inkopen te combi neren. Tenslotte werd tot afwachten besloten met 4 tegen 2 stemmen. Aan he feestcomité Groede werd een slotsubsidie toegekend van f 130.- in de kosten van de in September ge houden Ooft- en 'Tuinbouwfeesten. Met de PZEM werd een nieuw straat verlichtingscontract aangegaan. Reeds eerder had de raad een bedrag van f 2200.- beschikbaar gesteld voor de aanleg van een brandput vóór het gemeentehuis. Het bleek echter, dat de diverse aannemers voor dit bedrag geen brandput wilden maken, volgens een offerte van de fa. gebr. Chris- tiaanse te Oostburg zou het maken van de betonnen put f 3500.- moeten kosten. Ondanks deze tegenvaller blij- B. en W van mening, dat de brand put er moet komen. De heer Caste- leijn zei. dat alle kosten inbegrepen deze brandput wel eens f 6000 zou kunnen kosten, wat hij veel te veel vond. De voorzitter was het met dit bedrag niet eens, omdat een gedeelte van het werk is inbegrepen bij de straat- en rioleringswerkzaamheden en dus met het daarvoor bestemde geld kan worden betaald. Het voorstel van B. en W. werd met 5 tegen 2 stem men verworpen, zodat in plaats van de brandput een plantsoen zal worden aangelegd Aan de orde kwam daarna de vast stelling van de begroting voor 1954. In zijn toelichting merkte de burge meester op, dat Groede een schuld heeft van f 13.500, ongeveer f 6 per inwoner. Voor de naaste toekomst moet echter worden gerekend met enige leningen., zodat rekening moet worden gehouden met een schuld in de komende jaren van rond f 213.000, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van f 99 per inwoner. De begroting voor het volgend jaar werd vastge steld. Een voorstel van de heer Vinjé, om de naam van het Burgerlijk Arm bestuur te wijzigen in Gemeentelijke Sociale Dienst werd met 3 tegen 4 stemmen verworpen. De begroting voor het Burgerlijk Armbestuur werd eveneens vastgesteld, waarin een ge meentelijk subsidie van f 7152 is op genomen. De heren van Oyen en De Hulster te Groede hadden aangeboden om ten behoeve van het verkeersonderwijs op de scholen een verkeerstafel te ma ken. De burgemeester zei. dit zeer te waarderen en de raad sloot zich hier bij aan door voor de aanschaffing van het benodigde materiaal f 250 te vo teren. St. Gilles (Waes) ONGENODE GASTEN De heer F. Pauwels kwam tot de onaangename ontdekking, dat dieven een bezoek gebracht hadden aan zijn winkel. De ongenode gasten hadden een grote geldsom, benevens drank en sigaren meegenomen. De politie stelt een onderzoek in. Toneelvereniging Door de B.J.B. werd in de zaal van de Katholieke Kring met veel succes opgevoerd het toneelspel „Schip in nood". Aan het einde viel de snelers een ware ovatie te beurt. De klucht ..Het rare kost huis" zorgde voor de nodige lach buien. (Vervolg op pag. 7). AGENDA Stoppeldijk Woningbouw De bouw van de drie woningwetwoningen in de kom verloopt, dank zij de gunstige weers omstandigheden, zeer voorspoedig. Twee van de woningen zijn reeds on der de kap, terwijl men ook met de derde woning reeds boven de grond uit is. Vernieuwing wegen In de lange rij van wegen die worden geasfalteerd, zijn thans de weg naar Luntershoek on de Sasdijk aan de beurt gekomen. Men is reeds begonnen met het uit breken van de oude keien. Het werk wordt uitgevoerd door de fa. Hol. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg En waar de ster bleef stille staan Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: De Mi kado. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur:Dr. Holl (14 jaar.) MIDDELBURG. Electro: Het complot van Cripple. SAS VAN GENT. Ol.vmpia-theater 8 uur: Strassenbekanntschaft. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Detective story. GOES. Grand: De zwarte hand. VLISSINGEN. Ariënsgebouw Repeti tie Vriendenkring. Alhambra: De verzonken stad. Luxor: Wie is K.U.? ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg En waar de ster bleef stille staan AXEL. Centraal, 8 uur: Dr. Holl. GOES. Grand- De zwarte hand. MIDDELBURG. Electro: Het complot van Cripple. SAS VAN GENT. Olymnia-theater 8 uur: Strassenbekanntschaft. TFRNEUZEN. Luxor, 8 uur: Gewapend escorte. VLISSINGEN. Arinsgebouw: verga dering brandweer. Alhambra: De ver zonken stad. Luxor: Wie is K.U.? O ik mi, een v En of Am kennc miscl grond is, di name Wij voort drie I len e Rijk voor over i dams sterd; lemaa niet ten, dat e van maar van h geval singei gaten. In heeft actie met e een g< doet. gevon naai van d Dit Rotter ook B bonde naai. dan o( geschr b< beloor goed moete zich t< gelede over bant) lijk to graver hout, van B daar i trekke vaart, (bij M van d< geworc ben na willen naai in Willem Het ge naalpai Rixtel wordt, niet ve lemsvas voor sc en het dan 10( En hel erna dacht jaar tot bant zo ge jare stadje, zielen zich m de Zu den, is sel apa waarmc grasdui bantse Juist het goe ontwori pakt! 19)

de Stem | 1953 | | pagina 2