De komende gebeurtenissen te MIDDELBURG Gemeente Sluis worstelt met financiële problemen AGFA R. K. JONGE BOEREND AG TE OOSTBURG °E INDtMISÏ Nieuw Z-VLAANDEREN Walcheren Burgemeester P. Yercauteren reikte onderscheidingstekenen uit RADIO 2 I)A(iBLAI> DE STEM VAN MAANDAG 21 DECEMBER 1953 2 O VOORZITTER NIEUW WALCHEREN ONTHULDE HET FEESTPROGRAMMA Drie herdenkingsdagen Scherpe critiek op verschillende posten van de begroting Plechtigheid in gemeentehuis te Clinge Grote diensten OSRAM .LAMPEN gniiiiHa- OORDEEL ZELF „Land in eigen hand'' Houten woningen voor rampslachtoffers BRAAKLIGGENDE CULTUURGRONDEN Met boorden AXEL HULST MIDDELBURG AGENDA HEDEN MORGEN door (Advertentie) JN DE BURGERZAAL van het Middelburgse raadhuis, waar Vrijdag B. en \V. van de Zeeuwse hoofdstad de kopstukken van het Neder landse en Belgische touringearhedrijf ontvingen, heeft de voorzitter van „Nieuw Walcheren", de heer Hoegen, onthuld welke attractieve dingen er komende zomer aan de hand zijn in Middelburg. FAE inzet hiervan wordt gevormd door de drie officiële herden kingsdagen van Walcherens herstel, die aanvangen op Donderdag 24 Juni. Hoofdpunt van het feestprogram op die dag is het in gebruik stellen van het stadspark „Toorenvliedt". annex openluchttheater. Zo men weet zijn de voor de beplanting benodigde gel den destijds bijeen gebracht door een Belgische commissie, onder leiding van senator Huib Hoste. Des avonds zal dan nog door de ..Nederlandse Co- medie" opgevoerd worden het klassie ke drama „Elkerlijck". De grote dag is Vrijdag 25 Juni, niet in het minst omdat de Koningin door Haar komst dan luister aan het ge heel bijzet. De morgen wordt geopend met ee bijeenkomst in de Nieuwe Kerk ,w r behalve twee predikanten ook de pastoor van Middelburg zal spreken: de Marinekapel zorgt voor de muzikale omlijsting. Daarna volgt op de Markt de grootste militaire pa rade welke Zeeland ooit zag, met me dewerking van Marine, garde-regi ment en luchtmacht, drie militaire kapellen en natuurlijk ook van het garnizoen, allen in groot tenue. Het défilé wordt besloten met een mars door de stad. terwijl dan de Koningin de reuze-maquette van Walcheren op het Molenwater zal openen. In de middaguren heeft een grote Zeeuwse folkloristische manifestatie van klederdrachten, boogschutterijen, ringsteken, enz. plaats. Slotstuk van het officiële gedeelte is een rondrit door Walcheren, waarbij H.M. de Ko ningin te Ritthem de laatst opgelever de herbouwde boerderij in gebruik zal stellen. CONCOURS D'ELEGANCE TE VLISSINGEN TAE laatste herdenkingsdag, 26 Juni, wordt gevierd te Vlissingen, o.m. met een concours d'elegance van alle mogelijke moderne voertuigen; met een internationale sterrit, ringrijderij en vuurwerk. Voor de deelnemers aan de sterrit worden attracties inge last als rondvaarten met de Flandria- boten op de Wester-Schelde. Bovendien zorgen de Britse Royal Mariners voor een intermezzo te Westkaplle, de historische landings plaats. waar zij hun reeks van doden herdenkingen zullen afsluiten. WALCHEREN IN MINIATUUR \/OOR zijn gehoor onthulde de heer Hoegen verder allerlei bijzonder heden over het miniatuur-Walcheren dat van 25 Juni tot half September op één-twintigste der ware grootte vp het Molenwater geëxposeerd wordt. Zelfs de Spoorwegen lieten voor de enorme maquette, in gelijke verhou dingen, een Uieseltreinstel bouwen, dat langs de nagebootste Zeeuwse lijn de „normale dienst" moet onderhou den. Deze openluchttentoonstelling wordt omzoomd door allerlei vriende lijke inrichtingen, ten dienste der be zoekers. De heer Hoegen sprak de hoop uit, dat de touringcar-ondernemers bi.j het ontwerpen van hun reisplannen reke ning zouden willen houden met de aantrekkelijkheden, welke Middelburg volgende zomer gaat bieden, welke verwachting aansloot op de wens, welke te dien aanzien, door burge meester Bolkestein in zijn welkomst woord was vervlochten. EEN HARTE-WENS MAMENS de Nederlandse onderne mers. zegde de heer Berende van de F.NO P. deze medewerking spon taan toe en nog complimenteuzer deed dit de heer Vanmoerkerken namens de „Belgische federatie van autobus- en touringcar-uitbaters". Maar één hartewens bracht laatst genoemde naar voren en die was een betere bootverbinding tussen Bres- kens en Vlissingen en omgekeerd. Keer op keer worden de reisonderne- mers n.l. gehandicapt, vooral op de Donderdagen, doordat zij soms een paar uur moeten wachten bij de ve ren, als de boten de auto-stroom niet normaal kunnen verwerken. Met instemming werd deze harte- kreet door de Belgen begroet. De heer Hoegen zegde toe t.a.v. de ze kwestie de hulp van Ged. Staten in te roepen, doch drong tevens bij zijn Belgische gasten aan op een zo ruim mogelijke spreiding van hun uitstapjes naar Walcheren, Ook op andere dagen dan Donderdag is het goed daar te zijn. Nadat de genodigden een kijkje hadden genomen bij de opgeslagen onderdelen van de maquette en op het Molenwater waarvan Walcheren in miniatuur. 7000 m2 gaat beslaan, werd in het Ned. Koffiehuis de maal tijd gebruikt. FAE rekening-courant-overeenkomst van de gemeente Sluis met de N. V. Amsterdamse Bank werd voor een jaar verlengd voor een op te nemen bedrag van f 20.000, aldus werd beslo ten op de aldaar gehouden gemeente raadsvergadering. Een schrijven was ingekomen van de hoofddirecteur der P.T.T., waarin de suggestie gedaan werd dat de gemeente een kantoor en een ambtswoning zou bouwen en dit gehuurd zou worden door de P.T. T. De heren P. F. van Daalen (PvdA) en S. A. van Hal (Prot.) verzetten zich tegen dit idee. Dit is een zaak voor de P.T.T. zelf dus een Rijkstaak en het verzwaart de financiële toe stand van de gemeente. De burge meester antwoordde hierop dat het college het hier in principe mee eens is maar om practische redenen wel zou willen onderhandelen. Het is ook een gemeentebelang dat de wederop bouw van de Kapellestraat tot zijn recht komt. De heer van Hal deinst echter terug voor de consequenties als de gemeente een rijkstaak over neemt, doch het voorstel van B. en W. om in principe medewerking te verlenen werd met 5 tegen 2 stemmen aanvaard. GEEN FOLDER OVER SLUIS LIET plan van de gemeente om een folder over Sluis uit te geven, met financiële medewerking van de neringdoenden, gaat niet door, door gebrex aan belangstelling bij de za kenman. Een verzoek van de Vereniging voor Vreemddeiingen verkeer om het nadelig saldo van f 492,70 van het St. Annaleest uit de begrotingspost 1953 te betalen, werd met algemene stemmen ingewilligd. Tot leden van de burgerlijke instel lingen van weldadigheid werden her kozen de heren P. F. van Hootegem en N. Andries voor de Godshuizen, J. B. van Damtne voor het Armbestuur van Sluis en de heer N. Remijn voor het Armbestuur van Heille. De burgemeester gaf een uitvoerige toelichting op de begroting. Hf) merk- TN de raadszaal van het gemeente huis Ie Clinge had een bijzondere plechtigheid plaats. Burgemeester en wethouders, kapitein Stoorvogel uit Hulst, de commissie Steun Wettig Ge zag en het gehete politiekorps van de gemeente Clinge, waaronder opper wachtmeester van der Zande. waren in de raadszaal bijeengekomen om er een niet alledaagse plechtigheid mee te maken. Burgemeester Vercauteren deelde mede, dat deze bijeenkomst een twee voudig doel had n.l. het uitreiken van onderscheidingstekenen aan degene, die in of na oorlogstijd bijzondere diensten hebben verricht en het uit reiken van diploma's aan de geslaag den bij de reserve-politie. In het kort memoreerde burgemeester Vercaute ren de bijzondere diensten van de verschillende personen. Allereerst werd het Oorlogsherinneringskruis met gesp uitgereikt aan Ferdinand Picavet van Nieuw-Namen. die zowel in de oorlog van 1914-1918 als in de laatste oorlog bijzondere diensten heeft verricht. Aan Jozuë Mariman werd eveneens het Oorlogsherinne ringskruis met gesp uitgereikt we gens het verrichten var. bijzondere diensten in de laatste oorlog. Vervol gens werd overgegaan tot het uitrei ken van de oorkonde voor „Orde en Vrede" aan de militairen die gerui me tijd in Indonesië gediend hebben. Dit waren: J. de Wijn, E. de Waal, J. Vermeirssen, C. A. Srpet, P. Sloot, M. de Poorter, R. van Mullem, R. van Immerseel, Alb. Goossens. G. van Duyse, E. Burm en Fr. Wullaert. De burgemeester feliciteerde de gedeco reerden met hun onderscheiding en sprak de hoop uit, dat ze deze tot in lengte van dagen mogen dragen. te hierbfj op dat de gemeente worstelt met financiële moeilijkheden en dat men daarom verschillende posten heeft moeten schrappen. Een groot bedrag wordt ingenomen voor Vreemdelingen Verkeer om Deze zullen o.a, verleend worden aan de beide kruisverenigingen, de beide bewaarscholen f 1650; de nutsbiblio- theek f 65; het Seminarie St. Augus- tinus te Sluis f 300; het Seminarie De Ypelaar te Breda f 100; zwemvereni ging 't Vrije f 1200; Rozenoord f 250; V.V.V. f 500, de plaatselijke E.H.B.O. f 100, muziekvereniging Apollo f 600, W.-G. Kruis te Aardenburg f 100 voor zijn werk in de wijk Heille. GEEN OVERBELASTING SECRETARIE-AMBTENAREN! jTJE heer P. F. van Daalen oefende In de algemene beschouwingen op verschillende onderwerpen critiek uit waarbij hij zich o.m. afvroeg of de kosten van beplanting niet wat min der kunnen worden. Ook de vergoe ding voor het onderhoud en het be heer van het museum achtte hij te hoog. Het onderhoud van straten en wegen zag hij liever aanbesteed. Ook op de Centrale Dienst had hij ernstige critiek en hij zou gaarne zien dat de gemeente zich niet meer gebonden achtte aan deze dienst. Ook de heer S. A. van Hal was over verschillende posten niet enthousiast. De kosten van het plaatsen en onder houden van verkeersborden achtte hij veel te hoog. Verder drong hij erop aan, dat men goed overweegt of gro tere administratiekosten inderdaad een nuttig effect afwerpen. Ook moet gewaakt worden dat bepaalde dien sten niet te veel aangetrokken wor den naar de secretarie. Dit geeft over belasting voor de ambtenaren waar door salaris betaalt moet worden voor diensten die eigenlijk op particulier terrein liggen. De voorzitter beantwoordde alle vragen uitvoerig waarna de raad de begroting aanvaardde. De gewone dienst sluit met een bedrag van f 186.188,23 waarin een post onvoor zien van f 6496,14. De kapitaaldienst vertoont een nadelig saldo van f 478.430.16. De heer van Daalen bracht nog een voorstel in stemming om de vergoe ding voor het beheer van het mu seum van f 400 op f 200 te brengen, welk voorstel met 4 tegen 3 stemmen verworpen werd. De subsidies voor de sportverenigingen zullen later vast gesteld worden in verband met de urgente plaatselijke moeilijkheden. Per leerling werd voor de bijzondere I scholen een bedrag van f 30.50 vast- i gesteld. 1 De behoeftigen krijgen een kolen- toeslag en de begrotingen voor de i burgerlijke instellingen werden goed- ZES GESLAAGDEN i gekeurd. Op voorstel van de heer van 1 Daalen werden 2 haken en 2 boeien aangebracht ter beveiliging van de Kaai. De heer Dekkers wenste te voorkomen dat tijdens begrafenissen op het nabijgelegen sportterrein wed strijden en dergelijke plaats zouden vinden. De burgemeester zegde toe dat dit in de toekomst niet meer plaats zal vinden. aN de raadsleden dank gebracht te hebben voor de sa menwerking in 1953 werd de vergade ring gesloten. WERVOLGENS ging kapitein Stoor vogel over tot het uitreiken van de diploma's aan de geslaagde reser visten. Spreker wees hiermede in ver band op de gespannen toestand in de verschillende landen. Nederland kon niet achterblijven. Het in het leven roepen van de commissie Steunt Wet tig Gezag bracht vele aanmeldingen, zelfs zoveel dat er door een strenge keuring velen teleurgesteld moesten worden. Nu is het reeds zover dat aan zes mensen van Clinge een diploma kan worden uitgereikt. De geslaagden zijn: I. J. Bracke, P, J. Apers, C. E. Weemaes, P. A. de Vos, C. Vlasveld en F. Smet. Verder wees de kapitein der Rijkspolitie op het nut van de Reserve-politie. Bij de watersnood was de inschakeling van de Reserve- politie een zeer goede uitkomst ge bleken. En mogelijk zal de Reserve- politie ook een taak te vervullen heb ben bij Bescherming Bevolking. Hoe hard dit nodig ls, is reeds gebleken in de afgelopen oorlog. Na dit officiële gedeelte verander de deze bijeenkomst in een gezellig samenzijn. Diverse versnaperingen werden aan de aanwezigen aangebo den. (Advertentie) -*»?> J... e- - V ,r> -Vï e :-J Mm i de elegante kleinbeeldcamera Een technisch wonder, een optisch juweeltje 1 Brillante AGFA APOTAR lens 1 3.5, tevens ideaal voor Ag'icolor kleuren foto's. 2 Zelfontspanner 3 Blokkeerinrichtlng 4 Fllmlndlcator 5 Sneltransporthandle 6 Flitscontact 7 Van boven afleesbaar 8 36 of 20 opnamen klein* beeldformaat met Pronto Sluiter met Prontor S Sluiter f.172.- Uw fotohandelaar heeft nog verschillende andere Agfa Camera's. Hii toont re Uaaarne. Voor Uw flitsopnamen gebruikt U natuurlijk de nieuw* speciale kunstlichtfilm AGFA IS0PAN ISS MILLIOENEN FOTOGRAFEREN MET AGFA TN DE „Katholieke Kring'' te Oost burg werd de jaarlijkse kringvergade ring van West-Zeeuwsch Vlaanderen gehouden. Ongeveer 130 jonge boeren waren aanwezig om or hun dag te vie ren. die wegens de watersnood was uitgesteld. Onder de aanwezigen bevonden zich Deken A. Lievegoed, pastoor van Mechelen en pastoor Dierix. Rector de Kroon en kapelaan de Vuyster van Oostburg. Als afgevaardigden van de N.C.B. waren aanwezig de heren A. Modde en A. Cammaert, verder nog de technische adviseur van de Kring de heer P. de Rijk. Het Centraal Bestuur uit Tilburg kon niet aanwezig zijn. Kringvoorzitter L. van Parijs be sprak de activiteit der afdelingen waar bij de afdeling Biervliet tot voorbeeld wérd gesteld. Hij hoopte door prettige samenwerking in een bloeiende Kring, vruchtbare afdelingen te vormen. Met de organisatie als uitgangs punt behandelde Pater Mac. de nood zaak van het bewust katholiek zijn. Hij noemde de organisatie een ster ke bron. die door haar cursussen en acties, de Jonge boer, die ontwikkeling kan geven, op geestelijk en materieel gebied, welke hij nodig heeft in zijn hele verdere leven. BELANGRIJKE WET ]~NE directeur van de R.K.L.L.W. te Roosendaal, R. W. Jansen behan delde „De nieuwe wet op de verkoop van landbouwgrond", waarmee hij wel een heel actueel onderwerp aanroerde. Door de Tweede Kamer is deze wet reeds aangenomen, en kan daarom practisch 1 Jan. 1954 een feit worden. Deze wet is aangenomen voor de tijd van 6 Jaar. Spreker betreurde het, dat de eerste wet, die tijdens de Duitse bezetting was uitgevaardigd, door de regering in Londen in 1945 werd inge trokken. omdat door die wet veel grond uit handen van de speculanten bleef. Momenteel staat de gtonaprljs wel vast. maar de practijk leert, dat de handel „onder tafel" welig woekert. De nieuwe wet gaat niet uit van de volgende doelstellingen: Ten eerste: De grondprijs wordt vastgesteld door de overheid. In de practijk dus door de grondkamer. Ten tweede: De pachter heeft voor rang. De wet heeft betrekking op de verkoop van land, waarop bodemcul tuur mogelijk is. De regel waarop practisch iedere verkoop neerkomt is. dat de grondkamer zijn fiat moet ge ven. Het voorkeursrecht voor de pachter, het onderwerp, dat wel de meeste aan dacht trok, werd daarna onder de loupe genomen. De spreker wees er op, dat deze wet grote gevolgen zal hebben. Vooral voor de pachtboeren, is de bestaanszeker heid nu meer gewaarborgd en na ver loop van jaren zal 't spreekwoord „Het land in eigen hand" meer en meer werkelijkheid worden. De geestelijke adviseur sprak daar na met een kort woord de aanwezigen toe. waarna met een kort Lof. het middagprogramma werd afgesloten. De RK.J.B. afdeling Oostburg. Groede is er In geslaagd de vele, aan wezigen een gezellige avond te be zorgen. De toneelstukjes, die werden opge voerd. afgewisseld door muziek van de gebr. Dumolin. houden een belofte in voor 't komende concoursstuk. Ook de zang. verzorgd door de dames uit Groede was goed verzorgd. Tegen betaling van f 1000 U)E houten woningen, die het buiten- land voor de rampslachtoffers heeft geschonken, zullen in de eerste plaats beschikbaar gesteld worden aan hen, die door de stormvloed een huis verloren, waarvan zij eigenaar en te vens bewoner waren. Ongeacht de grootte van het vernielde huis en de inhoud van de te schenken woning zullen de belanghebbenden tegen be taling van f 1000,aan het rijk een houten huis in eigendom kunnen ver krijgen. Dit bedrag is het verschil tussen de geraamde gemiddelde kosten voor de fundering, etc. en de geschatte gemiddelde bijdrage voor een verwoes te woning van de minimum-inhoud ingevolge de wet op de watersnood- schade 1953 (Deze bijdrage zal een getroffene niet ontvangen, indien hij een houten woning aanvaardt). Eventuele verschillen in grondkosten zullen met belanghebbenden worden verrekend. Houten woningen werden geschon ken door de Noorse regering, de Oos tenrijkse regering, enige organisaties in Oostenrijk, de stad Wenen, de Rode Kruis-organisaties in Noorwegen, Zweden, Denemarken, en Finland. (Advertentie) Wat wil je graag met Kerstmie hebben? 'n Nieuw overhemd Oesterkwekers willen ze bezaaien A ANGEZIEN verschillende cultuur- gronden voor mossels op het ogenblik braak liggen is door vele oesterkwekers de wens geuit deze gronden te gebruiken voor het be zaaien met oesters. Het bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stromen is bereid hier in toe te stemmen, maar heeft de zaak in handen gesteld van een commissie, bestaande uit oester- en mosselkwekers. Deze zullen de ge schiktheid der gronden moeten onder zoeken en advies uit moeten brengen. Ook over de kwesties van bewaking en gunning zal genoemde commissie te beslissen krijgen. „Trubenijs" boorden zitten even cor rect als stjjve eD net zo gemakkelijk als slappe boorden Een „Trubenys" boord is gemakkelijk te wassen en te strijken en beboeft met gesteven te worden omdat b\i permanent half stijf is. Let op het merk in elke boord. WETTIG GEDEP RK. FABRIKKSARBEIDERSBOND De R.K. Fabriekarbeidersbond hield zijn 24e jaarvergadering. De secretaris, de heer E. A. Maas. deed o.m. in zijn verslag de stijging van het ledental uitkomen: de vereni ging telt momenteel 150 leden. Na het meer formele werd de avond besloten met een geanimeerde kaart- wedstrijd. waarvoor 30 prijzen ter be schikking waren gesteld. De eerste prijswinnaars waren de heren P. Ver meulen en A. Baert. SUSKE EN WISKE BRACHTEN SPANNING EN HUMOR De grote bioscoopzaal van de heer A. Cattoir was Zaterdagmiddag stamp- val; alle Hulsterse jongens en meisjes schenen uitgelopen te zijn om Suske en Wiske te zien. Aan de ingang van de bioscoop had een politieman de grootste moeite de rumoerende kinder- scnaar in bedwang te houden en toen, de zaal eenmaal vol was, was het zon oorverdovend geraas dat de muren schenen te trillen. Met de vingers in de oren moesten de ouderen trachten hun positiever, bij elkaar te houden, iets dat maar ter nauwernood lukte. De kinderen zeil. schenen van de herrie niet de minste last te hebben en ze bedaarden pas enigszins, toen de leider van het ge zelschap „De Schakel" het begin van de voorstelling aankondigde en de jeugdige gasten dringend aanraadde ide bioscoop heel te laten. De avonturen van Suske en Wiske, Lambik en tante Sidonie brachten echter hun stembanden weer in be roering. Loeiend, gierend of bijna gil lend van spanning genoten ze van de vreemde belevenissen van de stripver haal-helden. V ogelwaartle Weg afgesloten In verband met de werkzaamheden aan de nieuwe weg Vogelfort-Groenendijk, is het wegge- Overhemden met Trubenijsboorden worden door de vooraanstaande Neder landse overhemden-fabrikanten gemaakt en t\jn overal verkrijgbaar deelte tussen de Vogel en Henstdijk voor alle verkeer afgesloten. De werk zaamheden aan deze. voor ons gewest zo belangrijke weg. vorderen overigens zeer goed. Bevorderd De heer B de Schep per, tot heden derde ambtenaar ter secretarie van Vogelwaarde, is met in gang van 1 Januari a.s. benoemd tot eerste ambtenaar. De heer G. E. de Theije. tot heden vierde ambtenaar ter secretarie, is met ingang van die datum benoemd tot derde ambtenaar. Hontenisse UITREIKING ONDERSCHEIDINGEN Door burgemeester C. van Hoote- ghem zijn in de raadszaal van het ge meentehuis een acht-tal ondeirschei- dingen voor orde en vrede uitgereikt aan oud-militairen, die hun militaire plichten in Indonesië hebben vervuld. De onderscheidingen werden uitge reikt aan J L. Broeckaert. P. J. Maas, J. F. Menu. A. Neve. H. van Pamelen, J. SponseW L. H. Verstraeten en P. L. de Zv- hetle ONTSPANNINGSAVOND „FOCUS" Door de directie der Focus-bedrijven werd in de Schouwburg-bovenzaal aan het gezamenlijke personeel een zeer geslaagde ontspanningsavond aange boden. In zijn openingswoord memoreerde de oudste directeur, de heer Chr. J. Mazure, de gesladige groei en bloei van het bedrijf, dat onlangs zijn 60- jarig Jubileum vierde. Spreker dankte alle medewerkers voor hun ijver en schonk, met voor ieder een persoon lijk woord, allen ais stoffelijke herin nering aan dit hoogtepunt, een fraaie sleutelhanger met het gedeponeerde Focus-embleem. uitgevoerd in metaal met blauw emaille achtergrond. Te vens ontving ieder een map luxe post papier. Na dit meer officiële gedeelte bleef men nog tot 2 uur gezellig bijeen. Af gewisseld door dansmuziek van Jo den Hollander vertoonde de heer Doele- man, die aan deze avond zijn belange loze medewerking verleende, enige zeer gewaardeerde goocheltoeren. Ook Eige korte sport- en speelfilms werden gedraaid. De stemming bleef, met in de laatste plaats door enige door de dames Simonse en Franse georgani seerde gezelschapsspelletjes, zeer ge animeerd. DIE JAHRESZEITEN De Koninklijke Zangvereniging ..Tot Oefening en Uitspanning" heeft met de uitvoering van Haydn's Jah- reszeiten een uitstekende indruk ge maakt. Begeleid door de Vereniging voor Instrumentale Muziek, gecomple teerd met leden van het Gelders Or kest en met medewerking van de so listen Heieen Verkleij, John van Kes- teren en Herman Schey, die een trio vormden van goede verhouding, kwam onder de bezielende leiding van Joh. Caro een opmerkelijk goede uitvoe ring tot stand van Haydn's altijd boel end meesterwerk. De sopraan Heieen Verkleij zong met grote natuurlijkheid en gemak, haar stem heeft vooral in het hoge stemregister een fraaie glans. De bas Herman aehey boeide de aanwezigen met fraaie zangkunst en ook de tenor John van Kesteren voldeed goed. Voor zijn prestaties kunnen we allé waardering hebben. Het koor zong rhythmisch beheerst en de klank was goed. Het liet zich door Joh. Caro zeer gedisciplineerd en soepel leiden. Het orkest kweet zich terdege van zijn taak en kan eveneens met veel genoe gen op deze geslaagde uitvoering te rugzien. De belangstelling was gioot. D. K. DE ROOIJ. NIEUWE SEISBRUG IN GEBRUIK De nieuwe Seisbrug ls voor het ver keer opengesteld. Deze fraaie orede brug betekent voor het verkeer tussen de stad en Seissingel en omgeving, be nevens voor de doorverbinding naar Domburg een belangrijke verbetering. IN BESLAG GENOMEN Een 22-jarige jongeman uit Aarden burg probeerde om 10 kg. boter naar België te smokkelen. Bij zijn poging liep hij echter in de val. De boter werd in beslag genomen en na nog een boe te betaald te hebben kon hij zijn weg vervolgen. Een 22-jarige landarbeider odk uit Aardenburg onderging hetzelfde lot. Hij wilde ook 10 kg. boter naar België smokkelen, doch dit werd eveneens verhinderd. PROPAGANDAVERGADERING R.K. MIDDENSTAND In Sancta Maria" werd een propa- gandavergadei'ing gehouden van de R.K. Middenstandsbond. Deze vergadering stond onder lei ding van de heer J. Mol uit Breda, directeur van 't Diocesaan bulreau, die ook 't woord voerde. Spr. wees erop welk een belang het was om als middenstander georgani seerd te zijn en wees op de belangen van de middenstander, welke alleen in de organisatie behartigd kunnen worden. Onder een aangename ge dachtewisseling werden de leden aan- gpspoord ook de andere middenstan ders te proberen in de bond te krij gen. Ook was. het Hoofdbestuurslid P. J. Peessens uit Sas van Gent aan wezig. de belangstelling was zeer matig Zelzate DOUANE STEEDS ACTIEF De vliegende brigade uit Eekloo wist te Assenede een goede slag te slaan door twee prachtige vaarzen aan enkele smokkelaars die ijlings op de vlucht sloegen en niet konden worden achterhaald te ontfutselen. In Wachtebeke was het de vliegende brigade uit Lokeren, die de smokke laars de loef afstak. Bij een huiszoe king op de wijk Sluis werden n.l. 1800 kg. gepelde garnalen aangeslagen. De auto, waarmede deze garnalen wa ren vervoerd, viel in handen van de Nederlandse douane. (Advertentie) Maak U los uit de greep van Rheumatiscfce Pijnen. Ooe een bloedzuiverende kuur met Kruzchen. Zuiver bloed, dat is het geheim om vrij te blijven van scheuten en ste ken en die stramme pijn in ledema ten en gewrichten. Daarom kunnen mannen noch vrouwen op rijpere leeftijd zonder Kruschen Salts. De zes minarel zouten, die Kruschen be vat, sporen lever, nieren en ingewan den aan tot krachtiger werking. On zuiverheden in het bloed kunnen zich dan niet vastzetten en pijn verwek ken, maar worden afgevoerd langs natuurlijke weg. Dat is het hele ge heim van Kruschen en zo werd de kleine dagelijkse dosis tot heil van tienduizenden lijders aan rheuma- tische pijnen. 884-00 ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg En waar de sterre bleef stille staan DE KLINKE. Kinema van Dijck, 7.30 uur: Zonder medelijden. GOES. Grand: Because you 're mine. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: Maske in blau. MIDDELBURG. Electro: Ik beken. Schouwburg: Coming round the moun tain. SAS VAN GENT. Qlympia-theater, 8 uur: Strassenbekanntschaft. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Gewa pend escorte. VLISSINGEN. Alhambra: Heidi. Luxor: Ik heb mijn hart in Heidelberg verloren. Dr. Ariënsgebouw, 8 uur: Vergadering EHBO en Marathon. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg En waar de ster bleef stille staan Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: De Mi kado. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: Zi geunermelodie. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Strassenbekanntschaft. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur; Detective story. L. A. CUNNINGHAM 18) Ze zouden zich stellig al hebben ben afgevraagd waarom hij in St. Bru no bleef. Ook haar verwonderde het. maar een stemmetje in haar binnenste zei haar de reden en een vreemde on rust vervulde haar. Het was natuurlijk onzin. Wat nad zij te maken met dit strandgoed, deze onbekende? de bewoners van Tantra- mar zouden hetzelfde denken Maar ze had de rol gespeeld bij zijn redding en enige belangstelling in zijn welzijn was begrijpelijk. Het was een heel verklaarbare be langstelling. trachtte zij zichzelf wijs te maken, zoals iedereen die zou voe len. Het was christelijk medegevoel; medelijden misschien maar het stemmetje zei iets ontoepasselijks over maneschijn en maakte haar boos. Ze verbood zichzelf dergelijke dwaas heden, toen de auto van Mare Ducios haar dicht bij het Witte Hert inhaal de. Mare stopte en stak zijn hoofd uit het portier. Hei zij: „Hallo. Armande. Hoe gaat het met jou? Is Ulric ai weer terug?" „Nog steeds op de elandenjacht. Mare. Mij gaat het best. dank je. En jij? Plezier gehad in Cocagne?" „Men heelt altijd plezier in Cocag ne oesters en kreeft en allerlei lek ker eten. Echt een land voor mannen. Opgefrist naar lichaam en geest keer de ik terug en wat gebeurde er? Wat denk Je?" Mare, wiens bruine ogen vermoeid keken, telde op zijn vingers af: „Madame Plourde kreeg een twee ling Thomas Lebianc brak zijn lin kerbeen. Paul Bourgeois het rechter, kleine Luc Belliveau heeft zich in de pols gesneden en de rheumatlek van de pastoor is verergerd. Bon Dleul Waarom teil ik ooit dokter geworden"? „Omdat je het heerlijk vindt, dok ter te zijn". Mare lachte stralend. „Je zegt hetl Maar soms heb ik het gevoel, of ik gedichten en romans zou kunnen schrijven. Als ik Jou daar zo zie zitten op Feu Follet. met het zon licht op je haar en in je ogen. verhef ik me ver. ver boven gebroken benen en rheumatiek en ja zelfs boven tweelingen. Kom. Laat Feu Follet in het Witte Hert en rijd met me mee naar Cormier's Cove. Ik behoef er maar even binnen te wippen alleen om te zien of de oude Julie al gestor ven is. Ze ligt al jarenlang op sterven. Ga mee. Armande, Ik heb Je in zo lang niet gezien. „Een paar weken slechts. Maar ik ga met je mee. Mare. Wacht, maar op me bij de herberg. BIJ het Witte Hert werd Feu Follet aan de goede zorgen van Gil d'Entre- mont toevertrouwd en Armande steeg bij Mare in de auto. „De laatste keer. dat je met mij meereed", zei hij. „was op die vrese- leke avond, toen Je mij kwam halen voor een patiënt. Herinner je je nog?" „Ik vergeet niet gauw iets. En ik werd er nog pas aan herinnerd, want die John Gower is Immers nog in St. Bruno?" „Ja", bevestigde Mare. „Ja. het schijnt hem hier te bevallen- Een eigenaardige man. Wel interessant, maar erg raadselachtig. Ik weet niet wat ik van hem denken moet. Hij hoe zal ik het uitdrukken schijnt alle levenswaarde verloren te hebben verloren bij die schipbreuk en geheel nieuwe ervoor in dë plaats te hebben gekregen. Hij woont In het Witte Hert en filosofeert met Isaac Proux of een der andere oude inwo ners en verzekert, dat dit het oord is waarnaar hij zijn hele leven heeft gezocht". „Vandaag werkt hij voor Alyre Sor- many. aan de dijk". „Misère I Dat zal hem dan wel van zijn liefde voor St. Bruno genezen. Niets beter om tot een Juist inzicht te komen dan blaren op de handen en een knik in de rug. Die laten zich niet wegredeneren". „Hij schijnt het prettig werk te vin den". „Heb je hem gesproken?" „Ja. Eventjes. Hij bleef staan. Ik..." Mare keek haar van terzijde aan. Boeit hij Je. Armande?" „O nee. dat geloof ik niet Het ls net zoals jij zegt. Hij is zo raadsel achtig. Gisteravond beweerde hij..." Ze bedacht zich Ineens en kleurde. Maar wat deed het ertoe, dat ze hem gisteravond ontmoet had. Mare mocht het gerust weten. „Hij liep met me mee vanaf de ker':. Hij zei het gevoel te hebben, of hij van een andere pla neet hierheen verzeild was". „Zo", zei Mare droogjes, „dat is zeker interessant. Vertelde hij je. dat hij van plna was in St. Bruno te blij ven?" „Ja. hij zei. dat hij schoenmaker wilde worden of iets dergelijks. Nu heeft hij werk gevonden aan de dijk. Hij schijnt niet eerzuchtig te zijn", „Niet? Daarvan oen ik nog niet zo zeker". „Hoe bedoel je? Nu begin jij ook ai in raadsels te spreken". „Raadsels, lieve Armande. zoals tk opgeef of zoals meneer John Gower zou kunnen opgeven, zijn nooit raad sels voor een vrouw? Wel? zeg eens" „Je bent te slim. Mare. Ik sta weer- loos". „Het spijt me. kom. laten we er niet verder over spreken. Hier zijn wij aan de Cove en de woning van madame Julie Thibodeau. Blijf je op me wach ten?" (wordt vervolgd) DINSDAG 22 DECEMBER 1953 HILVERSUM 1. 402 M. - KRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nws. on weerber.; 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 Lichtbaken; 10.00 V. d. kleuters; 10.15 Schoolradio; 10.35 Grain.; 11.00 V. d. vrouw; 11.30 Schoolradio; 11.50 ,,Als de ziele luistert"; 12.00 Angelus; 12.03 Me- tropole-ork: cn solist; 12.30 Land- en tuinb. meded.: 12.33 Pianoduo; 12.55 ..Open cn dicht"; 13.00 Nws. en kath. nws.; 13.20 Lunchconc.; 14.00 Gevar progr.; 14.50 Nederl, kamermuz.; 15.25 Gram.; 15 30 Ben ie zestig? 16 00 V. d. zieken; 16.30 Ziekenlof: 17.00 V. d. jeugo 17.45 Regeringsultz.: Drs. B. van Eldik „Nederland en de wereld. Indonesië, eco nomisch ln 1953"; 18.00 Hammondorgel. 18.20 Sportpraatje; 18.30 V. d. jeugd: 18 52 Act.; 19.00 Nws.; 19.10 Gram.: 19.15 Uit het Boek der Boeken; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 „De Rozenhoed" hoorsp. I. d. pauze: Gram.; 22.15 Insrt. octet; 22.40 Gram.; 22.45 Avondgebed en lit. kal.; 23.00 Nws 23.15-24.00 Radio Philharm. ork. en soliste. HILVERSUM 22 298 M. AVRO' 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nws 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Kerstliederen; 9.30 V. d. huisvr.; 9.35 Gram.; 10.50 V. d. kleuters; 11.00 V. d. zieken; 31.30 Sopr. en piano; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded,; 12.33 V. h. platteland; 12.40 Orgelspel; 13.00 Nws.; 13.15 Meded. of gram.; 13 25 Lich te muz.; 13.45 Amerikaanse muziek-ka- leidoscoop; 14.15 V. d. jeugd; 15.15 Gram. 15.30 Kerstwijdingsgedicht voor mil.; 16.45 V. d. jeugd; 17.35 Instr. sext.; 17.50 Mil. caus.; 18.00 Nws.; 18.15 Pianospel; 18.30 Lichte muz.; 19.00 V. d. kind.; 19.05 „Pa ris vous parle"; 19.10 Fanfare-ork.; 19.35 Philh. ork. en soliste; 20.00 Nws.; 20.05 Gram.; 20.30 Internat, geluksketen: 21.00 Gram.: 21.05 Gevar. progr.: 21.50 Gram 22.05 Buitenl. overz.; 22.20 Philh. ork. en soliste: 23.00 Nws.; 23.15 New York cal ling: 23.20-24.00 Dansmuz. BRUSSEL, Vlaams. 324 M. 11.45 Gram. 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15. 14.00. 14.50. 15.00. 15.30 en 15.35 Gram. 16.15 „La Vie Parisiènne" opera (ver kort). 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 17.15 V. d. kleuters; 17 30 Gram.: 17.50 Boekbespr.; 18.00 V. d. jeugd; 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws 19.40 Gram.; 19.50 Caus. 20.00 Gram. 20.30 Intern, gelukwensen; 21.00 Gram.; 21.15 V. d. vrouw; 22.00 Nws.; 22.15 Gram. 22.45 Idem; 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL. Frans. 484 M. 12.00 Omr. ork.; 13.00 Nws.; 13.20 Gram.; 14.00 en 15.00 idem; 16 05 Lichte muz.: 17.00 Nws.; 18.30 Koorzang; 18.45 en 19.15 Gram.; 19.30 Nws 20 00 en 21.45 Gram.; 22.00 Nws.; 22.15 Ork. conc.; 22.55 Nws.

de Stem | 1953 | | pagina 2