DE VREEMDELING en p. v. d. A. - Propaganda Pater Emery de Klerk in Amerika «zszszs:zx radio") Belangstelling voor locale fondsen JL Jll 8 engt 17 ct w!fn heht allen Wen omhooF' TWEEDE BLAD DONDERDAG 17 DECEMBER 1953 HAAGSE BRIEVEN Hij sprak met Kardinaal Spellman ONTVANGST WAS HARTELIJK Boekenplank Goed bericht Per spoor naar België VA\ MIERLfl es ZOON o. Premielening Eindhoven groot succes AT EEN 0NDERLIJKE ERELD De verwijfde. 1 P. HOPPE ;le franse raye, uni, enz. ;r wollen voile met sfeer van erse edele hf r fraaie j aan de wand. en voor ook nog q koriing. rt, waarde f 2.1 8 rt, waarde f 0.78 Totaal f 2.96 <et van De Spar f 3.75 f 2.40 f 2.10 f 1.20 f 2.50 f 1.50 voor f 13.45 J ook eens uit onze pracht-sortering Kerstkransjes ioblad DEK STEEN Rutl'- -- ne socialistische pers en de socia- U jistiSChe radio-omroep bieden p v. d- A. een bijzonder ruime en efficiënte gelegenheid voor pro- gailda. Er. er wordt vanzelfspre kend een dankbaar gebruik van ge maakt. Onder meer om al datgene, wat op het politieke vlak tot stand komt en het volk welgevallig is, aan de P. v. d. A. en P. v. d. A- voormannen toe te schrijven. Zo is de afgelopen jaren uiten treuren de figuur van Dr Drees uit gebuit in verband met de noodwet- ouderdomsvoorziening. Behalve Drees zelve heeft vrijwel niemand uit P- v. d. A.-kring de objectiviteit opgebracht om te erkennen, dat de totstandkoming van deze noodwet een stuk kabinetspolitiek was, van het Kabinet Beel, een ministerie dus onder katholieke signatuur. Maar tenslotte was Dr. Drees toen minis ter van Sociale zaken en kwam de regeling onder zijn verantwoorde lijkheid tot stand. Dat de P. v. d. A. hiervan gebruik maakt voor haar propaganda is begrijpelijk. Dat zij het zonder enige zelfbeheersing doet, is te laken, dat vele harer propagandisten Dr Drees op min- 1 derwaardige wijze uitbuiten uit par tijpolitieke overweging, is minder waardig. lyiaar men gaat van socialistische zijde thans wel op heel merk waardige wijze door met de beken de propaganda-techniek. Niet al leen wordt voor de P. v .d. A. op geëist al datgene, hetgeen zij in sa menwerking met anderen tot stand heeft gebracht, ook datgene, waar tegen zij zich steeds heeft verzet en thans desondanks verwezenlijkt wordt, schijnt van uit haar propa ganda- Men denke aan de beslissin gen met betrekking tot de midden groepen, de loonsverhoging en de belastingverlaging. Nog onlangs heeft het Vara-forum dit alles met trots het werk van Drees genoemd. Terwijl het in het bijzonder aan de K.V.P. te danken is, öat gelet op de verbeterde economische omstan digheden een gewijzigde politiek is ingezet. Deze gewijzigde politiek wekt tevredenheid onder de bevol king en daarom moet ze dan wel van de P. v. d. A. afkomstig zijn. Onder de socialistische arbeiders is die te vredenheid geenszins met betrek king tot het geheel dier politieke maatregelen aanwezig. De nieuwste P. v. d. A.-propaganda, om dat al les op haar naam te zetten, is daar om niet alleen onwaarachtig, maar ook gevaarlijk voor eigen gebruik. £en ander vooral sedert 1952 steeds herhaald propaganda- punt is de „doorbraak". Op de avond van de gemeenteraadsverkie zingen te Utrecht en omliggende ge meenten juichte Evert Vermeer voor de Vara opnieuw over de verdere doorbraak. En wat blijkt? In dze gemeenten verloor de P. v. d. A-, vergeleken bij de verkiezingen van Mei j.L, ongeveer 1 pet. der totaal uitgebrachte stemmen. De C.P.N. won slechts 0,2 pet. En toch gaat de „doorbraak" steeds verder!? Hoe is het nu in feite met de „doorbraak" gegaan? Een half jaar voor de eerste verkiezingen na de oorlog (1946) bleek volgens een opinie-onderzoek meer dan 43 pet. der kiezers geweldig voor een „doorbraak"-partij (de samenwer king van katholieken, protestanten en humanisten in een nieuwe per- sonalistische-socialistische bewe ging). Deze gevoeligheid nam ge leidelijk af. Na de stemming bleek, dat slechts 29 zetels aan de P. v. d. A. toegekend waren. De „doorge- brokenen", die toen op de P. v. d. A. gestemd hadden, bleven de par tij maar in zeer beperkte mate trouw. In 1948 verkreeg de P. v. d. A. geen 29, maar 27 zetels en dat terwijl de C.P.N. ook twee zetels verloor. In 1952 bereikten de socia listen een grote winst: zij kwamen op 30 zetels. Op de eerste plaats een gevolg van het verlies van opnieuw 2 zetels door de C.P.N. En verder dank zij het stemmen van vele ka tholieken en protestantse arbeiders op de socialistische lijsten, vooral het gevolg van sociale spanningen. Deze mensen kiezen de P. v. d. A. als belangenpartij, niet als door braakpartij. De gemeenteraadsver kiezingen van dit jaar leerden, dat de communisten opnieuw verlies leden en dat desondanks de P. v. d. A. zich nauwelijks handhaafde. Zeer vele stemmen van katholieke arbeiders waren teruggegaan naar de K.V.P. En nu blijkt bij de pas gehouden verkiezingen in Utrecht, dat ook talrijke christelijke arbei ders de weg teruggevonden hebben naar de A.R.-partij, de beginsel partij. En toch doet het doorbraak-ver- haal het bij velen nog goed. Het „frappez toujours" heeft steeds een bepaald succes. Maar de ogen zul len tenslotte ook met betrekking tot deze propaganda ééns open gaan. pATER EM. DE KLERK uit Lamswaarde, die na een missiewerk van 19 jaren voor enige maanden vacantie in zijn oude woonplaats heeft doorgebracht en eind September weer vertrok, vertoeft momenteel in Amerika, zulks op uitnodiging van de Amerikaanse strijdkrachten, waarvoor hij geen onbekende is. Tijdens de voorbije oorlog werd het kleine maar dappere patertje zelfs een zeer hoge Amerikaanse onderscheiding toegekend. nomen in een Maristenklooster, tot welke orde pater de Klerk behoort. Vele bekenden kwamen hem spoedig opzoeken zoals paters waai mede hij te Rome heeft gestudeerd; officieren en soldaten waarmede hij tijdens de oorlog op de Salomons-eilanden en an dere gebieden als strijdmakker hun harde leven heeft gedeeld. Intussen heeft de Lamswaardese zoon reeds een grote reeks lezingen gehouden voor de seminaristen, de zusterkloosters, de missieclubs en de militaire academie. Ook heeft hij een vergadering van 40 leger- en vlootaal- moezeniers toegesproken. Een gebeurtenis, die op hem grote indruk maakte, was het gesprek, dat hij mocht hebben met Kardinaal Spellman. die hem persoonlijk een miskoffer schonk. DATER DE KLERK, die vanuit Pa- rijs met een Amerikaans leger vliegtuig de overtocht naar Amerika maakte, werd door talrijke hoge offi cieren van land-, zee- en luchtstrijd krachten te Washington verwelkomd. „Men ontving mii als een prins", schreef de pater. Vervolgens heeft hij zijn intrek ge- OI5LIGATIES: DE DUIVEL Aan de titel zou men niet zeggen, dat dit boek een levensbeschrijving bevat van de H. Pastoor van Ars. De ze zonderlinge titel dankt het boek aan het feit, dat Jean-Marie Vianney méér dan vele andere heiligen de kwellingen van Satan heeft moeten verduren. Gedurende 35 jaar bezocht de vorst der duisternis hem vaak in afschuwelijke vorm elke nacht. H. A. Lunshof plaatst het bewogen leven van de pastoor van het onbe duidende Ars in het kader van de be wogen geschiedenis van Frankrijk en doet zo de betekenis van de heilige scherp uitkomen, ver uitgaande boven de grenzen van zijn parochie. Wij hebben het boek met zijn sug gestieve stijl met spanning gelezen en bevelen het graag aan. De (niet-ka- tholieke) schrijver zal ongetwijfeld door de manier van stofbehandeling die niet die van de hagiografie is maar van de roman ook vele niet- katholieke lezers trekken. Hetgeen wij van harte hopen. Zowel voor de ka tholieken als de niet-katholieken stelt dit boek de betekenis van de heilige, of zoals men hem in sommige krin gen liever noemt, de heldenfiguur, in een fel daglicht. (Elsevier, Amster dam-Brussel 1953). J. H. 3 r; 3-3'/s^ 3 °i 3 3 G 3 G 3 «S 3 3 4 Ned. Ned. Ned. Ned. '62-'64 •47 •47 doll.l. '37 Ned. Inv. Cert. Gr.boekobl. '46 N.-Indië '37 A Ned. '53 8/12 '53 100 3 4 99 5 8 96 1/16 97 3'4 100 13 16 98 1/2 98 5 16 103 516 (Advertentie) AANDELEN: A'damsche Bank 180 1'4 R'damsche Bank 175 7 8 Twentsche Bank 173 3 4 Nat. Handelsbank 117 1'4 Ned. Handel-Mij 166 3/4 Alg. Kunstzijde Unie 181 1/4 v. d. Berg's Jurgens 285 Mach. fabr. „Breda" 123 Van Gelder Zonen 180 Unilever 229 1 4 Holl. Kunstz. Ind. 88 14 Ned. Kabelfabriek 229 1 2 G. B. v. aand. Philips 193 1 4 Kon. Ned. Hoogovens 168 12 Wilton Feijenoord 180 Int. Gew. Betonbouw 147 Internatio 147 Billiton Mij II 228 1'2 Kon. Petroleum 347 3 4 Rubb. C. Mij „A'dam" 93 1/2 Bandar Rubber Mij 124 Holl. Amerika Lijn 145 3 4 K.N.S.M. Nat. Bez. 138 14 Ned. Scheepv. Unie 137 R'damsche Lloyd 129 1/4 K. Java-China Paketv. 119 Ver. Vorstenl. Cult. Mij 20 14 Handelsver. „A'dam" 116 1 '2 Ned. Ind. Suiker Unie 78 3 4 Ver. Deli-Mijen 98 1/2 Senembah 88 AMERIKAANSE FONDSEN: (certificaten v. aand.) Anaconda Copper M. C. 32 7 8 Bethlehem Steel C. 51 5 8 General Motors 60 3 4 International Nickel 37 1 8 Rep. Steel Corp. 49 7 16 Unit. States Steel Corp. 39 3 8 Cities Service C. 84 1 4 Shell Union Oil C. 75 1 2 Tide Water Ass. Oil C. 213 8 Southern Pac. Comp. 38 1 2 Union Pac. Railr. C. 110 1/2 1515 '53 100 3 4 88 3 8 96 1 4 97 100 1/2 98 5/8 98 5 8 103 5 16 181 1/2 176 7 8 176 7 8 117 5/8 168 180 285 3 4 126 183 1 2 224 5 8 87 12 231 199 172 1'2 182 1/2 145 1/2 145 231 12 352 94 116 3/4 147 7 8 140 1/4 136 14 129 1/2 119 3/4 20 3 8 115 1/4 75 97 85 31 5/8 50 7 8 58 1/2 35 3 4 49 3/16 39 1/2 84 14 76 1/8 20 3/8 37 111 jyjINISTER Algera heeft ver klaard: de bouw van de brug bij Gorinchem moet voortgang heb ben. Een goed bericht! Allereerst denkt men aan het regionale aspect van zo'n verbinding. Voor de Lang straat en de gebieden daarromdom zal het een grote verbetering bete kenen, vooral als ook de verbinding via het Land van Altena en Waal wijk tot stand wordt gebracht. Laat men nu niet te lang studeren op de administratieve qualificatie van de ze weg. Doen! Het effect van de kostbare nieuwe brug wordt daar door zeer vergroot. Voor het doorgaande verkeer is deze brug ook van grote betekenis. De al te drukke weg van Utrecht over den Bosch en Tilburg naar Breda kan erdoor worden ontlast, de verbinding UtrechtAntwerpen en verder wordt er met verschei dene kilometers door verkort. Het zal nog wel even duren, vóór de laatste pont bij Gorinchem over vaart. Doch er is nu uitzicht op het einde van deze tijdrovende verbin ding. Als de Rijkswaterstaat voort varend wil zijn, kan hij het ook zijn! jye spoorwegverbindingen met België blijven zoals ze waren. Alleen bij Roosendaal en Maas tricht kan men de grens passeren- TilburgTurnhout en Eindhoven Achel zullen hun roestige staven ongebruikt laten liggen. Herstel van deze lijnen is over wogen, zegt Minister Algera, doch ook thans zijn de voorwaarden niet aanwezig om deze verbindingen tot stand te brengen. Niet alleen zou het vervoer uiterst gering zijn, maar bovendien zouden voor deze ver bindingen belangrijke investeringen moeten plaatsvinden, om ze ge schikt te maken voor internationaal reizigersverkeerHet klinkt niet erg overtuigend. Eerst heeft men die lijntjes bedeeld met het oudste, hokkerige materiaal, dat er was, toen heeft men het hele geval laten liggen verwaarlozen. En nu zegt men niet; laten we er modern Die selmateriaal op zetten ,dan komen de reizigers wel. Neen, nu moet het maar blijven zoals het is. Waardoor langs de hele lange Belgische grens slechts aan de uiteinden een spoor- wegsluis is, om er binnen te drin gen. De economische samengroeiing, het persoonlijk verkeer tussen Noorder en Zuider Kempen wordt daardoor gehandicapt. We betwij felen nog altijd sterk, of dit óp de lange duur bezien verstandi ge politiek is. BENOEMD TOT PASTOOR TE TANGASARI r\p 19 December a.s. vertrekt pater ^de Klerk vanuit Washington per vrachtschip naar de Salomons-eilan den om zich wederom aan zijn mis- sioneringswerk te gaan wijden. Hij zal echter niet terug keren naar het seminarie, hetwelk hijzelf twee ja ren geleden gesticht heeft, want de Bisschop heeft hem benoemd tot pas toor van Tangaradi alwaar hij de eer ste 16 jaar van zijn missiewerk heeft gearbeid. Begin 1952 werd deze statie door storm en watervloed geheel verwoest. Alles wat hij daar in 16 jaar heeft opgebouwd is verdwenen. Hij zal op nieuw moeten gaan bouwen aan een kerkje en scholen. Een zeer zware taak wacht pater de Klerk, maar zijn vertrouwen op God, zijn moed en doorzettingsvermogen zal hem tot steun zijn en tenslotte de gulheid en milddadigheid van zijn oud dorpsgenoten en daarvoor heeft hij 'n spaarbankboekje bij de Boerenleen bank van Lamswaarde zodat ieder zijn offertje kan plaatsen voor het werk van deze dappere priesterzoon van Lamswaarde. (Advertentie) Bankiers Anno 1884 BELEGGINGSADVIEZEN Aandelen Unilever, die thans ex interimdividend van 5 1/4 pet worden verhandeld, blijven op hetzelfde ni veau, terwijl aandelen Koninklijke Petroleum iets konden verbeteren, o. m. door hernieuwde vraag van de zijde van het buitenland. De Wit's Textielnijverheid heeft be kend gemaakt, dat zij ovèr het boek jaar 1952/1953 een dividend van 9 pet. zal declareren tegen vorig jaar 8 pet. In de cultuursector stonden aande len Soekowono in de belangstelling. Naar aanleiding van een publicatie omtrent dit bedrijf kon de koers liefst 20 pet. aantrekken tot 172 pet. Voorts waren gevraagd aandelen Bander Olie palmen 101110 en aandelen Oostkust 143148. Daarentegen kwamen aande len Bandar Rubber op een iets lager niveau. BELEGGINGSMARKT Wekelijks beursoverzicht van 10 t/m 16 December 1953 KT ADAT de laatste weken de belang stelling op de Amsterdamse effec tenbeurs zich in eerste instantie con centreerde op de internationale waar den, ziet men thans, dat de aandacht van de belegger hier te lande ziel? meer gaat richten op de locale fond- sengroepen. De vorige week vermeld den wij reeds in dit bèursoverzicht, dat de kooplust voor deze waarden duidelijk merkbaar werd. In de af gelopen berichtsperiode is deze ten dens in verdere mate op de voorgrond getreden. Het zijn speciaal de beleg gingsfondsen en de betere soorten aandelen, die voortdurend in de be langstelling hebben gestaan en het is niet onredelijk te veronderstellen, dat de grootbeleggers thans als kopers optreden. Beziet men de koersontwikkeling van de laatste dagen, dan kan men zonder moeite diverse fondsen opnoe men, die een behoorlijke avance heb ben kunnen boeken. Van deze fond sen kunnen wij vermelden: aand.: Alg. Norit 290300, Drie Hoefijzers 165 173, Gouda-Apollo 192—200. Heemaf 192—200, Hoek's Mach. 247—262. Kon. Ned. Gist 216225. Letters. Amster dam 225—234, Ned. Staa* Fabr. 151 157, R'dam Droogdok 354—366. Rub- berfabr. Vredestein 190—197, Vlissin- gen Katoen 162—169 3/4. Van de internationale waarden valt minder te memoreren. Aandelen Phi lips zijn, zoals men uit nevenstaand koersoverzicht kan zien, per saldo iets verbeterd. Weliswaar hebben deze aandelen de brug van 200 pet. vrij ge makkelijk kunnen nemen en werd zelfs een koers van 203 pet. bereikt, doch dit niveau kon niet behouden blijven. Daar op het koerspeil van 200 pet. diverse verkooplimites lagen voor niet onbelangrijke bedragen, moet de kooplust vrij omvangrijk zijn geweest. Daarentegen is het waar schijnlijk, dat dr In-se limites zijn in getrokken. Zoals men dikwijls bij een hernieuwde stijging van een koersni- veau bij een zeker fonds kan waarne men, zoekt men. naar de redenen, waaruit deze stijging wordt verklaard. Ook in dit geval ontbrak het weder om niet aan geruchten. Ter beurze sprak men over een bijstempeling van de aandelen Philips tot f 1.000.-. ver moedelijk in de vorm van een nieuwe emissie van een nieuw op drie oude aandelen a pari; anderzijds over een verhoogd slotdividend. (Advertentie) WELKE FONDSEN ZIJN THANS KOOPWAARDIG Een regelmatig bericht wordt U op aanvraag gratis toegezonden door; KEMPEN CO. Leden van de Vereeniging v. d. Effectenhandel Gevestigd 1903 Herengracht 357 Amsterdam Tel. 37750 - 32782 Ter beurze 40730 F^e beleggingsmarkt bleef vrijwel on veranderd. De inschrijving op de 2 1/2 pet. premielening Eindhoven is zodanig geweest, dat de bankinstellin gen en de commissionairs in effecten zich voor de hopeloze taak zien ge steld om hun cliënten een enigszins behoorlijke toewijzing te geven. Welis waar verwacht men binnenkort een nieuwe premielening ter beurze, die door de gemeente Enschede zal wor den uitgegeven en f 12.500 000.zal bedragen, in welke lening de gemeen ten Hilversum, Nijmegen en Leeu warden elk voor f 3 millioen zullen participeren. Er bestaat weinig twij fel, dat ook deze lening een groot succes zal worden. Voorts is het prospectus verschenen van een lening groot f 10 millioen van de Bank voor Nederlandse Gemeen ten. De rentevoet bedraagt 3 1/4 pet., koers van uitgifte 98 1 /4 pet. De le ning heeft een looptijd van 40 jaar. De aflossing geschiedt a pari in 30 gelijke jaarlijkse termijnen, waarvan de eerste vervalt op 15 Januari 1965. Alhoewel men dit object moeilijk in teressant kan noemen, zal het aan geboden bedrag gemakkelijk worden ondergebracht. NEW YORK F^e betere stemming, die onlangs te New York viel waar te nemen, is deze week omgeslagen in tegenover gestelde richting. Men ziet de laatste dagen, zij het in beperkte omvang, verliezen met tengevolge daarvan da lende indexcijfers. Speciaal tabaks fondsen lagen aangeboden. Spoorweg waarden lagen slecht in de markt in verband met eisen voor loonsverho ging terwijl de petroleumwaarden la ger kwamen onder invloed van nieu we prijsverlaging voor stookolie en benzine. De openbare nutsbedrijven heben zich daarentegen zeer goed ge houden. Door de verlaging der grond- stoffenprijzen worden de vooruitzich ten voor de bedrijven in deze sector gunstig beoordeeld. w loslippigheden van LEONARD QNLANGS HEBBEN WIJ onze ontsteltenis uitgedrukt over het feit, dat er in Wenen een schoonheidssalon voor mannen is geopend, waar de heren zich desgewenst van krullen konden laten voorzien, en waar hun wenkbrauwen netjes konden worden geëpileerd. Nu moeten wij weer onze stem verheffen tegen de mannen, want hoort wat er is geschied. Op de laatste reis" van het Noorse schip Luksefjell naar Canada, voer een zekere Alfred Soudemonte mee, die in Ant werpen gemonsterd had en die volgens de kapitein „een van de be tere roergangers" was. In Ottawa kreeg Alfred slaande ruzie met andere bemanningsleden, die hem „verwijfd" hadden genoemd. Ha, de lapzwanzen! Alfred vloerde er twee tegelijk- Nu zouden wij man nen, bij lezing van deze regelen, verheugd uitroepen, dat onze sekse toch nog kordate lieden kan opleveren. Maar lees nu eerst eens wat er verder geschiedde. In Canada moesten de bemanningsleden hun passen laten zien en de douane nam enkele van de meest linke figu ren een ogenblikske mee in een apart vertrekje. Ook onze roerganger werd uitgenodigd zich te laten visiteren, doch toen bleek, dat die stoere Alfred, de beste roerganger, een... meisje was! Zij heette Jeanne Mutton en ze was achttien jaar. Is dat niet een schande voor ons, mannen, dat wij onze schepen laten besturen door achttienjarige meisjes en dat we ons door haar gelijkvloers laten brengen? Ja, en nou het geval er éénmaal zo ligt, zeggen al die zeelui van de „Luksefjell" natuurlijk, dat ze het steeds wel geweten hebben. „We werden atijd zo opgewonden, als we op de brug kwamen", zeiden ze. Bah, wat een verwijfd volk! Klok kanarie open te maken, zeg- P)E GROTE klok Emmanuel, de geilde „Kom 61 Uit Vogeltje. enige van de beroemde kathe- Ik heb e611S m Q6 pstOGt gG- draal Notre Dame in Parijs, die de zeten en ik begrijp llOe je je revolutie heeft overleefd zij da- teert van 1686 wordt thans elee- VOett. trisch geluid. Tot nu toe moest de Gretig klok. die dertien ton weegt en een diameter heeft van bijna drie me- FjE 80-jarige Pierre Dubernat uit -1Parijs had een paar borreltjes gedronken, waarna hij het venster van zijn appartement op de vierde verdieping voor een deur aanzag en er rustig uitstapte. Toen de buren hem, tien meter lager, opraapten van een glazen dak, waarop hij was terechtgeko men, zei Pierre: „Ik heb zo'n dorst. Geef me wat te drinken maar geen water." Pierre ligt nu in een ziekenhuis om bij te komen. Man UNE politierechter te Baltimore heeft Milton Michael Weiner, arbeider bij de stedelijke rioleringen, vrijge sproken wegens onordelijk gedrag, nadat hij beloofd had een iep, die hij met zijn blote handen vernield had, door een andere te vervangen. Weiner meet 1 meter 85 en weegt 180 pond. Hij had de takken van de boom getrokken om een groep op geschoten jdngens te lat enzien, „dat je niet hoeft te roken, drinken of gokken om een man te zijn." Fiets ETEN Engelse firma heeft een fiets vervaardigd, die is opgelegd met achttien karaats goud. De super- fiets, die ongeveer 2000 gulden kost, is een verjaarscadeautje van een rij ke koopman uit India voor zijn zoon. ter, door acht mannen worden ge luid. Deze luierikken zijn nu ont slagen. Honds F)E BOEREN uit de streek van Barrie in Ontario (Canada) we ten tegenwoordig niet meer, als zij hun hond fluiten, of zij een lik over hun hand zuil enkrijgen of naar de keel zullen worden gevlogen. De reden hiervan is de kruising tussen honden en wolven, die steeds groter wordt. Het product van de kruising ziet er als een hond uit en heeft ook de hersens van een hond, maar dit gaat gepaard met de bru tale instincten van een wolf. V rijlwid £EN 23-jarige zeeman te New Orleans is achter de tralies gezet omdat hij 13 vogels acher de tralies van daan had gehaald. Hij maak te de kooien in een waren huis open en liet vier kana ries en negen parkieten weg vliegen. De chef van de afde ling huisdieren van het wa renhuis deelde mede, dat hij begon met de kooi van een l. i-"i JH~\ Draagstoel met 8 cylinders. (Advertentie) 't zijn producten van Amsterdam - Schiedam IV door L. A. CUNNINGHAM 15) Even later liep Armande met snelle schreden de laan af in de schaduw der ceders en vervolgens over de in het maanlicht wit-glanzende hoofd weg. Vrolijk marcheerde zij voort, soms in zichzelf neuriënd; nu en dan stond zij stil om een blik te werpen over de rivier, de moerassen en de verre zee. haalde diep adem en glim lachte van voldoening. Zo kwam zij aan de kerk van St. Bruno. Omdat ze dikwijls het orgel bespeelde voor de pastoor, had zij een sleutel van de kerk. Ze gebruikte die nu en beklom de trap naar het orgel. Lange ti„d zat ze op de bank voor het orgel en luisterde naar de nach telijke geluiden het tikken van dor re takken tegen de ruiten, net kraken van oude planken, misschien onder een onzichtbare voet, het ritselen der muizen onder de vloer. Door het zij venster zag zij de schimmige omtrek ken der zerken op het kerkhof en daar achter het water van de baai, glan zend als zilver in het maanlicht, de stille velden en de duistere dijken. Zij overdacht haar leven, vroeger zo wild en vrij. maar dat nu meer doel gekregen had. een ernstiger richting, dat haar deed beseffen, dat ze een mijlpaal gepasseerd was. na welke de weg ruwer en moeilijker werd en men voorzichtiger moest voortgaan. Ze dacht aan het leven in de steden, waar ze elk jaar een poosje had door gebracht en waar zij. indien ze dat wilde, veilig achter de wallen va.n „po sitie en rijkdom" haar leven kon slij ten zonder er verder veel over na te denken. Een borgenvrij bestaan, een thuis, een echtgenoot, jaren die zon der emotie voorbijgingen, tot het blon de haar verbleekte tot grijs en dan tot wit. De zeewind zou haar gezicht niet meer prikkelen, noch de zwiepen de regen of de bittere vorst geen modderige wegen meer in het voor jaar geen bossen in herfsttooi Zacht sloeg ze de toetsen aan. Het was om haar nachtelijke om zwervingen. dat velen in de streek haar voor een heks hielden. Doch ze durfden hun vrees niet uitspreken te gen de grijze pastoor, die geen hek- sen-verhalen wilde aanhoren en onop houdelijk zijn best deed, het oude gif uit te roeien van het bijgeloof, dat zijn kudde geërfd had van verre voor ouders in La Mancha. Normandië of Bretagne, waar geschiedenissen van heksen en kabouters leefden. Ditmaal ontwaakte Armande uit haar droom door het langzaam door dringend bewustzijn, dat ogen haar gedesloegen. Ze zag in de spiegel bo ven het orgel een schaduw en ont waarde in het maanlicht een bleek gezicht. „Wie ben je"? vroeg ze eensklaps, „wat wil je?" Ze kreeg niet terstond antwoord, draaide zich om en staarde de indrin ger aan. Vreemd, verlaten en eenzaam stond hfj daar, bijna even verlaten als toen ze zijn doodsbleek gezicht gezien had door de ruiten van het Witte Hert in die stormnacht. „Ben je niet matroos John Gower?" zei ze. „Ja". Hij verfrommelde een blauwe pet tussen zijn handen. Ze zag de dichte golven van zijn haar boven het nog steeds bleke gezicht. „Ja dat ben ik. En u u bent het meisje dat meisje „Ik ben Armande de Vysart". „Ja Armande. Ik heb aan u ge dacht. Eenmaal zag ik u te paard langs de herberg komen. U rijdt goed. Ik besef nu eerst, wat u voor me ge daan hebt op die nacht en ik ben een vreemde voor u. Ik zou het u gaarne vergelden, maar..." „Wat maar?" „Maar u lijkt me een persoon, wie men niet gemakkelijk iets vergelden kan. Ik wandelde langs de weg in het maanlicht en meende bij avond mis schien een weg te kunnen vinden, die ik overdag niet terugvinden kon. En zo kwam ik langs de kerk. Ik weet nog niet goed, of u wel werkelijkheid bent? Of ik niet droom". Armande lachte, „U hebt veel fantasie. Maar ik ben heel werkelijk, geloof ik". Ze gleed van de bank. „Nu moet ik gaan. Kom. ik moet de deur sluiten". Zwijgend volgde hij haar de smalle trap af naar het kerkhof vol licht en schaduw, wachtte terwijl ze de deur sloot en liep toen naast haar het te gelpad langs. Bij de poort bleef zij staan en be keek hem nieuwsgierig. „U moet deze kant op", ze duidde in de richting van het Witte Hert „en ik de andere kant". John Gower schudde het hoofd. „Mijn weg is wel, laat mij een eind de uwe volgen. Ik ben nog maar een paar maal buiten geweest. Ik ken hier niemand. In de herberg spreken ze bijna altijd Frans, wat ik niet heel goed versta. De dokter die is er een paar maal geweest. Anders niemand. Ik had gehoopt, dat u terug zou ko men". „Maar Isaac Proux zei, dat u dreig de eventuele bezoeken het raam uit te gooien. En toen ik u bezocht..." „Daar heb ik genoeg berouw over gehad later. Dat ik zo tegen u ge sproken had, maar ik..." „U was ziek, ik weet het. Ik begrijp het wel. Het was de schok en uw eigen verwondingen en het verlies van uw kamaraden". „Ja, ja, dat allemaal en nog meer. Ik had een gevoel of ik op de maan was gevallen." „Zijn we dan zulke vreemde men sen?" Armande. die naast hem voort liep, keek hem glimlachend aan. „En is dit mooie land zoveel anders dan het uwe?" (Wordt vervolgd) VRIJDAG 18 DECEMBER 1953 HILVERSUM I, 402 M. KRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. huisvrouw; 9.35 Waterst. 9.40 Gram.; 9.45 Schoolradio; 10.00 Gram.; 10.30 Viool en piano; 11.00 V. d. zieken; 11.40 Nederla volksliedjes; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Musette-ork. en solist; 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nws. en kath. nws.; 13.20 Pianoduo en zang; 13.45 V. d. vrouw; 14.00 Gram.; 14.30 „Hier vrij Europa"; 15.00 Schoolradio; 15.30 Viool en clave- cibel; 16.00 V. d. zieken; 17.00 V. d. jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.40 Zang en piano; 18.05 „De betekenis van de vak organisatie voor administratief en ver kopend personeel", vraaggesprek; 18.15 Amus. muz.; 18.40 Vragenbeantw.; 18.52 Act.; 19.00 Nws.; 19.10 Regeringsuitz. „Verklaring en toelichting", waarin op genomen het emigratiepraatje door H. A. van Luyk; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Politiek forum; 21.00 Amus. ork. en sol.: 21.35 Brabants halfuur; 22.05 Gram.; 22.45 „De verwachte der volke ren", caus.; 23.00 Nws.; 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. VARA: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram. 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 8.45 V. d. huisvr.; 9.00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 Gram.; 9.40 Schoolradio; VPRO: 10.00 „Thuis", caus.; 10.05 Morgenwijding; VARA; 10.20 V. d. kleuters; 10.40 Kamerkoor en solisten; 10.55 Voordr.; 11.15 Gram.; 11.30 Orgel en zang; AVRO: 12.00 Musette-ork.; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Sportoverz. 12.48 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Meded. en gram.; 13.25 Mil. ork.; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Pianorecital; 14.50 Voordr.; 15.10 Tenor en piano; 15.30 Amus. muz.; VARA; 16.00 Gram.; 16.30 Muzikale caus.; 17.10 V. d. jeugd; 17.40 Orgelspel; 18.00 Nws.; 18.15 Verz. progr.; 18.45 „De haverkist", hoorsp.; 19.00 V. d. jeugd; 19.10 VARA- Varia; 19.12 Meisjeskoor; VPRO: 19.30 „Hoe ik tot mijn geloof kwam", caus.; 19.50 Ber.; 20.00 Nws.; 20.05 Boekbespr.; 20.10 Vierhandig pianospel; 20.30 „Bene lux". caus.; 20.40 „De zorg voor het be dreigde kind", caus.; VARA: 21.00 V. d. jeugd; 21.35 Instr. kwart, en solist; 21.55 Buitenl. overz.; 22.10 Lichte muz.; VPRO- 22.40 „Vandaag", caus.; 22.45 Avondwij ding; VARA: 23.00 Nws.; 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL, Vlaams, 324 M. 11.45 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Orgelspel; 14.00 Schoolradio; 15.30 Operettemuz.; 16.00 CblCUlUZ.J.O.E Ork. conc.; 16.45 Koorzang; 17.00 Nws 17.10 Gram.; 18.00 Idem; 18.10 Caus 18.25 Gram.; 18.30 V. d. soltl.; 19.00 Nws.; 19.40 Gram.; 19.50 Ork. conc.; 20.00 Film- muz.: 20.15 Ork. conc.; 22 00 Nws.' 22.15 Caus.; 22.45 Gram.; 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, Frans. 484 M. 12.00 Gram.- 13.00 Nws.; 13.20, 14.00 en 15.00 Gram.; 16.05 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 17.15 Gram. 17.30 Altviool en piano: 19 15 en 19.25 Gram.; 19.30 Nws.; 20.00 Gevar progr.' 22.00 Nws.; 22.15 Jazzmuz.; 22.55 Nws.

de Stem | 1953 | | pagina 5