BRYLCREEM Gillette AARDENBURG breidt zich uit WALCHEREN Een Gillette SCHELDE-DIRECT1E huldigde 107 JUBILARISSEN Qa-va-Seul Tekort op begroting Kruiningen bedraagt f 43.000.- Bondselftal-W acker2-3 Rienus Terlouw werd voelbaar gemist L. Overbeeke en Steiger onze uitblinkers V V. Yerseke wil Zondags voetballen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 17 DECEMBER 1953 Nieuw bebouwingsplan spaart de wallen Gebrek aan bouwgrond t>e 1/0^32' ,!U fo>>dress'"9 Zeven en twintig koninklijke onderscheidingen Ir. C. Kapsenberg: „Geruchten zijn onwaar en onwaardig Binnenkort bouw van 40 woningen op „Armenboomgaard" Geef echte wijn Geef import wijn Geef ALCIERA VLISSINGEN i9n Cadeau waar elke man naar verlangt veiligheidsscheerapparaat li Li Oostenrijkse profs: virtuozen met de bal Opoe Koppenhol (Poortvliet) overleden EXAMENS MARKTEN AANBESTEDINGEN Zee- :omen ng nemen, is vooral de kosten te worden geheel be- al worden e, waarbij iuyters, A. t lichtbeel- een zeer n van het eurenfoto's aren zeer REN BIJ ■r.te. welke a heeft ge- erd wor- Rotterdam, heeft al ;roffen. vernieuwd groter ge- ligt voorts rterzijgevel bij te bou- irden voor een hoogte Schouwburg ;ser. Kon. irtha. ïwburg, 7.30 ;els. Ninotakka. hiehuis, 7.30 door Wim Vergif. pia-theater, 8 aptain Clark, ur: Detective NU DE TIJD VAN WEDEROPBOUW voor de particuliere woningen zijn einde begint te naderen, wordt de plaatselijke overheid vervuld met de zorg om een gelegenheid te vinden, waar woningbouw in de toekomst zal kunnen plaats vinden. Men moet bouwgrond zien te krij gen voor de bouw van woningen, die te zijner tijd nodig zullen zijn om de 48 noodwoningen in de Bogaardstraat, de Herenweg en het Beatrixplein te vervangen. Verder is er een nijpend gebrek aan bouw grond voor de bouw van woningen, nodig geworden door de uitbreiding der bevolking, vooral ook omdat de woningbouw tijdens de oorlogs jaren heeft stilgestaan en na de woningwetbouw in de Peurssensstraat n Sassenstr in 1946. vrijwel uitsluitend herbouw plaats vond. En deze uitbreiding der bevolking omvat een aantal van ongeveer 200. daar de bevolking van 1 Januari 1940 tot 1 Januari 1953 steeg van 3857 tot 4059. Deze oorzaken waren het vooral, die ertoe geleid hebben een uitbreiding vast te stellen in de vorm van een herziening van het her bouwplan voor Aardenburg. rxOORDAT Prins Maurits na de ver- I—nvering overing van Aardenburg in 1604 zijn verdedigingswerken als grachten en wallen zo nauwsluitend mogelijk rond Aardenburg heeft getrokken, waardoor Aardenburg geheel binnen de oudste omwalling kwam te liggen, leent zich de naaste omgeving van t stadje niet zo best voor bebouwing. Zo was vroeger het huidige Markt plein in tegenstelling met thans, ge heel in het verkeer opgenomen, door dat er achter het stadhuis en de open bare lagere school een gracht met aan weerszijden straten en huizen waren, die op de Markt uitkwamen. In de noordhoek van de Markt kwamen zelfs 3 straten bijeen. Door Prins Maurits kwamen hier wallen en grachten en werd de huidige Markt een stil plein, wi.ar slechts alleen het verkeer komt. dat ter plaats, zoals op het gemeentehuis, de openbare school en de kazerne der rijkspolitie moet zijn. Door deze wallen en grachten werd ook de grondslag tamelijk heuvelach tig en minder geschikt voor bebou wing. terwijl bovendien op historische gronden zoveel mogelijk moet worden tegengegaan, dat hierop wordt ge bouwd. Vooral de Stichting Menno van Coehoorn en de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg beijveren zich om deze historische verdedigings werken zoveel mogelijk intact te la ten. Destijds werd door de secretaris der Rijkscommissie voor de Monu mentenzorg, Dr. W. J. A. Visser, reeds een onderzoek hiernaar ingesteld. Doch ook uit stedebouwkundige over wegingen en met het oog op het plat- telandsschoon moeten deze groenstro ken nabij de steenmassa's der steden en stadjes worden behouden en zo staat men op het standpunt, dat de groene heuvelachtige weiden rond Aardenburg behouden moeten blijven. VILLA'S LANGS WANDELDREEF bouwblok, waar ook verbindingsmo gelijkheden met de kom worden ge schapen via de Brouwerijstraat en een voetpad dat uitkomt nabij de R.K. kerk. Het terrein aan de Wandeldreef naast het Jeugdcentrum „Maris Stel la" wordt voor openstaande bebou wing bestemd. Hier zal er dus gele genheid zijn om losstaande burgerwo- ninaen en vialla's te bouwen. Een en ander is hier het meest in overeen stemming met de omgeving. Met de verwezenlijking van dit plan, zal niet te lang mogen worden gewacht vanwege het nijpend gebrek aan bouwgrond. De toekomstige uitbreiding is Oost waarts van dit plan gedacht om aldus de bebouwing voort te zetten tot aan de Landstraat, zodat men dan geheel binnen de oude wallen gelegen bouw blokken krijgt. Deze plannen zijn reeds in de ge meenteraad behandeld en ten aanzien van het eerste is reeds een beslissing genomen. (Advertentie) SCHOENCRÈME - WRIJFWAS KOPERPOETS County Perfumery Co L'd. Sianmore. England. Imp. JiCty Mot Jr, Amsterdam LJONDERD EN ZEVEN JUBILARISSEN zijn Dinsdagavond in het Schel- dekwartier te Vlissingen op zeer hartelijke wijze gehuldigd door de di rectie van de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde". Het waren er twee met 50-jarige, drie en veertig met 40-jarige en twee en zestig met 25-jarige dienst tijd. De zaal was overvol en tot de aanwezigen behoorde ook burgemeester mr. B. Kolff, die mededeelde, dat het Koningin Juliana had behaagd niet minder dan 27 personeelsleden een koninklijke onderscheiding te verlenen, nl. 1 gouden eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, 5 zil veren en 21 bronzen medailles. De burgemeester speldde de geridderden hun onderscheidingen op de borst waarna de Scheldedirectie de draagmedail- les toezegde. Ir C. Kapsenberg hield een toe spraak, waarin hij de Jubilarissen en hun gezinsleden namens de directie zijn gelukwensen aabood. Hi.i consta teerde dat vete personeelsleden „De Schelde" toch wel als iets meer dan een zuivere werkgelegenheid beschou wen. '"TENGEVOLGE hiervan heeft men gezocht of nog uitbreiding binnen de wallen zou kunnen plaats vinden, hetwelk wat betreft hoogte, ligging, aansluiting aan de riolering en aan de kom van het stadje de minste moeilijkheden zou meebrengen bij de aanleg. Dit werd reeds in het uitbrei dingsplan dat in 1944 werd opgezet door Ir. F. H. Klokke uit Middelburg, met het oog op de maatregelen tot uitbreiding welke na de oorlog zou den kunnen worden genomen, inge zien. Dit uitbreidingsplan gaf de uit breiding naar het zuiden, doch door de oorlogsverwoestingcn kon dit plan niet meer worden gehandhaafd. In het we der opbouw pi an was echter de uit breiding naar het noorden geprojec teerd en deze werd ook uitgevoerd. Zo ontstond de nieuwe Peurssensstraat met aansluitingen aan de Westmolen straat en Sassenstraat en een rondweg tot aan de Rijksweg. Doch thans bij de herziening van dit wederopbouw- plan heeft men weer teruggegrepen naar de uitbreiding ten zuiden van Aardenburg, zij het in een enigszins andere vorm, dan bij het plan van 1944 het geval was. De bebouwing is nu geprojecteerd tussen Weststraat en Wandeldreef, Door de Burchtstraat en Busschietersstraat, de eerste met een buiging ,door te trekken tot de Wan deldreef ontstaat een gunstig gelegen (Advertentie) Nog geen beslissing over woningen in Julianastraat Hansweert PJ de raadsvergadering van Kruinin gen werd de begroting voor 1954 aangeboden. De inkomsten zijn ge raamd op f 644.093,60 de uitgaven op f 687.093,60, derhalve met een nadelig slot van f 43.000. Op een vraag van de heer J. Griep (VVD) betreffende de toestand van de wegen, antwoordde de voorzitter, wethouder Polderman, dat dit een probleem is geworden. Het afvoeren van het zand en slib uit de polder kan helaas niet altijd buiten de be bouwde kom om gebeuren, en boven dien laat de samenwerking tussen polderbestuur en gemeentebestuur te wensen over, zodat het probleem er nog moeilijker door wordt. Een volgend punt van discussie vormde de 30 woningwetwoningen in de Julianastraat in Hansweert (Oost). Deze woningen zijn door de waters nood zwaar beschadigd. Wederopbouw praat wel over afkeuren, doch defini tief een besluit nemen, daar komt het niet van. De gemeenteraad sprak zijn bezorgdheid over deze trage gang van zaken uit. en drong er bij B. en W. op aan om zo spoedig mogelijk een beslissing uit te lokken. De voor zitter deelde hierover nog mee. dat in geval de woningen zullen worden af gekeurd, in geen geval de woningen ter plaatse zullen mogen worden her bouwd. De heer A. Lokerse (SG-P) merkte hierbij op. dat toch wei over wegende bezwaren aanwezig moeten zijn, om bouwrijp terrein, waar reeds riolering, electriciteits- gas- en wa terleidingen aanwezig zijn, te doen vervangen door ander bouwterrein dat deze voordelen nog niet bezit. KOLENTOESLAG waar de politie aan te pas kwam Uit een weide bij het fort De Ruij- ter is sedert enige dagen een 1,5 jaar oude vaars verdwenen De politie onderzoekt nu of het beest gedeser teerd of gestolen is. Tweemaal is de hulp van de politie ingeroepen voor echtelijke twisten waarbij de vrouw door de man werd mishandeld. Beide gevallen waren ge lukkig niet van ernstige aard Enige wielrijder., werden weer be keurd voor het overtreden van ver- keersvoorschriften. hervatting exploitatie „westhove" B en W. wijzen de raad erop dat onder de oorlog het kasteel „West- nove' onder Oostkapelle werd ge ëxploiteerd als tehuis voor twintig zwakke kinderen van 6 tot 12 jaar uit burg6"166"16" vlissinSen en Middel- teeUn<"et'ter nam destijds het kas" en woonde het uit. deels i16* ,hei'ste' weer groten- nteuw™ eckomel1 kan op- gónnen^exploitatie worden be ien don- v,MJddelburg en Vlissin- invoni subsidies de aankoop van inventaris mogelijk maken. exnioftatb!' achte" hervatting van de P'V'tatie, vooral voor Vlissinuen uitzendte1/'- °mdat kmderen' die v0°" dicht hu l m aanmerking komen, dan v huis terecht kunnen. welwiii J2" dan 00k het verzoek in na am no? n °ye™ eging genomen en -j rude'ing van deze aan- zlJn zij tot de conclusie Iz?®' dat het inderdaad verant- verion IS' llna,nclele medewerking te tehiu? aan de herinrichting van dit daar,?' aangezien door de exploitatie „a"san de mogelijkheid zal worden tirri nen' dat opnieuw een tiental zal £ren u!t Vüssingen in het tehuis tn nen worden ondergebracht. In verband met het feit, dat de ge meenten Middelburg en Vlissingen gelijke belangen hebben bij de exploi tatie van deze inrichting, verdient het aanbeveling, dat de medewerking in deze zin wordt verleend, dat de ge meente Vlissingen voor de aankoop van de benodigde inventaris eenzelf de bedrag zal beschikbaar stellen, als door de gemeente Middelburg voor dit doel is of zal worden verstrekt, waarbij B. en W. echter als maximum een bedrag van f 9.000.- zouden wil len aanhouden. Daar in meergenoemd herstellings oord uitsluitend kinderen van on- en minvermogenden zullen worden on dergebracht, dient de hiermede ge moeide uitgave h.i. ten laste van de begroting voor Maatschappelijk Hulp betoon te worden gebracht. INVENTARIS VOOR DE BRAND WEERCENTRALE. B. en W. vragen de raad een cre- diet van f 30.000 voor aanschaffing de inventaris voor de nieuwe brand weerkazerne. Zij merken hierbij op, dat zij er uiteraard rekening mede hebben moe ten houden dat de inrichting van een gebouw als de nieuwe brandweercen trale moet voldoen aan moderne eisen zonder dat daarbij echter het be trachten van de nodige zuinigheid uit het oog is verloren. Wat dit laatste betreft wijzen zij er op, dat een ge deelte van het meubilair, als tafels en banken, door het brandweerpersoneel zelf vervaardigd zal worden. Aangezien de gehele inventaris van de brandweercentrale tengevolge van de verwoesting door oorlogsgeweld in 1943 en daarna is verloren gegaan, kan aanspraak worden gemaakt op 'n bijdrage van het rijk ingevolge de wet Financiering wederopbouw publiek rechtelijke lichamen. Het is evenwel niet doenlijk thans reeds een voorspelling omtrent de grootte van deze rijksbijdrage te doen Veiligheidshalve zou deze bijdrage kunnen worden gesteld op 50 pet. van de kosten, zodat vermoedelijk onge veer f 15 000 ten laste van de gemeen te zal blijven. a an de daarvoor in aanmerking komende ouden van dagen zal de ze winter wederom de gebruikelijke kolentoeslag verstrekt worden. Nu ver schillende personen, die op deze toe slag recht hebben nog geëvacueerd zijn kunnen zich hierbij wellicht moei lijkheden voor doen. De ondergrond van het perceel aan de Markt tussen Harinck en Riemens werd door de gemeente aangekocht voor f 1900. Het pand zelf dat eigen dom is van de heer a. van Hootegem zal als krotwoning worden opgeruimd. Hierdoor kan de straat ter plaatse worden verbreed, waardoor in een lang gevoelde behoefte zal worden voorzien. Daar het pand van de heer Hamelink aan de Snellemarkt in de lijn van het wederopbouwplan even eens in de weg staat zal ook dit pand mettertijd moeten verdwijnen. De heer Hamelink krijgt dan gelegenheid zijn zaak over te brengen op het thans aangekochte perceel aan de Markt. SLOOT OUDE RIJKSWEG WORDT GEDEMPT V/ERDER werd nog besloten tot ont- eigening van diverse percelen in gevolge de wederopbouwwet. Met de eigenaren is onderhandeld, doch zij vroegen een veel te hoge prijs. De gemeente heeft deze percelen nodig als bouwgrond, o.a. voor het stichten van 16, door het Rode Kruis beschik baar gestelde Zweedse houten wonin gen. Daar de Z.L.M. te kennen heeft gegeven zelf een woning voor het hoofd van de lagere landbouwschool te willen bouwen, is hiervoor van het oorspronkelijk geprojecteerde gedeelte een stukje afgelaten. De gunningen van de bouw van de reeds enige maanden geleden aan bestede 40 woningen op de zgn. Ar men boomgaard is deze week afgeko men. De aannemers J. de Jonge te Biezelinge en J. van Koeveringe te Schore, zullen dus met de bouw kun nen beginnen. De Ned. Heide Mij. is begonhen met het afgraven van het zand van het sportterrein Om dit afkomende zand zo goed mogelijk te benutten werd besloten hiermede de sloot te dempen aan de Oude Rijksweg, vanaf de Rijksweg tot de Zandweg. Met de aan koop van rioleringsmateriaal ging de raad accoord. Naar aanleiding van dit besluit be reed de heer Griep eer zijn oude stokpaardje en voerde een warm plei dooi voor het dichten van de „stink sloot" aan de Kanaalweg in Hans- weert-Oost. Dit ls wel het terrein van de Rijkswaterstaat en polderbestuur, maar laat men in deze toch pogingen doen om iets te bereiken. De heer W. Pouwer (OH) vroeg of met de heer M. Hoogstraten te Hans weert reeds overeenkomst is bereikt over de aankoop van een strookje grond voor de aan te leggen straat langs de Boomdijk te Hansweert. Ken nelijk ontstemd, antwoordde de voor zitter dat terwijl de andere bewoners spontaan hun grond beschikbaar heb ben gesteld, de heer Hoogstrate een zodanig hoge prijs vraagt, dat tot geen accoord is te komen De raadsleden waren het hiermee roerend eens en men besloot tot onteigening over te gaan. Nu het waarschijnlijk de laatste vergadering van dit jaar is geweest, dankte de voorzitter voor de grote steun, die hij als waarnemend burge meester in deze moeilijke periode van de raad heeft mogen ondervinden. MOEILIJKE EN HARDE TAAK TR KAPSENBERG memoreerde daar- na, dat dit jaar slechts de ge boorte van één schip bracht, n.l. de „Kungsholm". Het maken er van was een moeilijke en harde taak, maar het werd een goed schip en gehoopt mag worden, dat de hardheid van deze op dracht „De Schele" uiteindelijk nog iets goeds zal brengen. Melding werd gemaakt van vele kleinere opdrachten, die werden uit gevoerd en van de voortschrijdende modernisering. Het komende jaar zal de aflevering brengen van 6 schepen, alsmede de voltooiing van talrijke andere opdrachten. Voor de naaste toekomst is er voldoende werk. SCHADE (Advertentie) 7EER critisch maakte ir Kapsenberg melding van de vreemdste ge ruchten, die de laatste tijd over „De Schelde' de ronde doen. Hij vroeg zich af wie deze verspreidde cn meende, dat er misschien lieden zijn, die met boos opzet, geboren uit een al of niet vermeende teleurstelling, de bron zijn cn het bedrijf op deze manier schade willen bezorgen. Ir Kapsenberg gaf de stellige verzekering, dat deze ge ruchten onwaar en onwaardig zijn cn zegde toe, dat, als er mededelingen zijn, deze ook inderdaad gedaan zul len woren. „Scheldemensen", aldus ir Kapsenberg, „let op uw zaak. Wendt u af van alle geruchtenverspreiders en toont geen interesse. Zij bedriegen ons en doen ons allen schade!" Vervolgens maakte ir Kapsenberg melding van verbeteringen in de woongelegenheid van het personeel DE UITREIKING UNAARNA hield burgemeester Kolff een toespraak, waarna hij de on derscheidingen uitreikte. De gouden eremedaille was voor de heer H. Ufkes hoofdbaas; de zilveren medaille voor de heren D. Blom, onderbaas; J. Dek ker, adm. beambte; F. Lagendijk, baas O. Rademaker, baas en C. v. d. Run straat, baas. Voor de bronzen medail le kwamen in aanmerking de heren J. Jansen, beambte; M. Abrahamse, scheepsbeschieter; C. Akkermans, re parateur; H. Boogaard, plaatwerker; P. v.d. Buuse, metaaldraaier; J. Crucq slijper; W Dekker, draadsnijder; W. Fleurbaay, aanbouwer; J. Geers, me- taalfraiser; A. Guedequierre, ijzer scheepsmaker; H. ten Hacken, koper slager; D. de Hondt, schilder; C. Jansen, bankwerker; P. Janssen, bankwerker; L, Nonnekes. modelma ker; L. Ova, ketelmaker; S. Roose, meubelmaker; A. de Rijcke, houtsor teerder; J. schenkel, metaalschaver; C. Steendam, ketelmaker en J. Ver- sluijs, houtscheepmaker. L~v. Een geschenk waar iedere man elke morgenopnieuw plezier van beleeft. Vraag er een voor de komende feestdagen. Dit is de Gillette 24.. Driedelig «ppartat ia plastic etui eD 2 blauwe 0 90 Gillette mesjes. Prijs Dit is de Gillette 52. Eendelig apparaat, eware uitvoering. In sierlijk etui, met Dispenser, bevattende 10 blauwe Gillette mesjes. Prijs Dispenser met 10 blauwe Gillette mesjes en veilig heidsvakje voor niet meer te 0Q Zelfde prijs als pakje van 10 stuks) Precisie-acheerappajratèn. Verkrijgbaar vaq f,1.10 Lm. f. 2S«* Een „goeie morgenbegint met Gillette (Van onze sportredacteur) MET DEZELFDE CIJFERS waarmee in het voorjaar een Bondselftal het Weense Wacker versloeg (32), heeft het gisterenmiddag ver- loren (2—3) en deze uitslag is zeker niét ongunstig voor de onzen, al hebben zij zich uitstekend teweer ge steld. Teaen deze Oostenrijkers zijn de Nederlanders eigenlijk slechts enkele keren opgewassen geweest. Qua spel was het vele malen van mindere kwaliteit en als hte op individuele prestaties aankwam, was er in feite slechts één Bonds- spelerdie het tegen de Weense profs op kon nemenin snelheid èn handigheid, en dit was de jongste van de elf: Louis Overbeeke. Jam mer genoeg is hij er niet in geslaagd doelman Pelikan een fantas tische keper te verschalkenanders was het wellicht nóg op een puntenverdeling uitgelopen. Een prachtig begin! Een zeer fraaie omhaal van de snelle Dosko-rechts- buiten verdween eveneens terzijde van de staónder. Wacker gaf het goede antwoord, doch uit de geforceerde corner werd huizenhoog naast geknald. De Neder landers bleven van repliek dienen, maar het lukte niet met schieten; ook Bennaars legde in de 9e minuut te zacht aan. WU MOETEN we beginnen op één punt nadrukkelijk de aandacht te vestigen: het gemis van Rienus Ter louw (wegens bij B.V.V. opgelopen blessures niet beschikbaar). Zijn rem- placant: de Haarlem-spil de Voogd, bleek geen schim van de Sparta-mid- half, hetgeen fatale gevolgen had. In- plaats van de zo onmisbare voedende functie te kunnen uitoefenen, waar door het verband met de aanval mo gelijk zou zijn geweest, noopten zijn- grote tekortkomingen de kanthalfs Klaassens en Biesbrouck voortdurend een defensieve positie in te nemen, om gevaar voor Steiger te kunnen re duceren. Dit had uiteindelijk óók tot gevolg, dat de voorhoede weinig aan bod kwam voor goed opgezette aan vallen, herhaaldelijk zelfs ver in de achterhoede terug moest komen om het gevaar te helpen bezweren. MET RUST 0-2 ACHTERSTAND. U)AT DIT niet altijd gelukt is, wordt geillustreerd -door de 0-2 achter stand, welke het Bondselftal (naar men weet hetzelfde minus Terlouw als van België won) met de rust had. Nu moet toegegeven, dat het geen sinecure was voor de onzen, deze Weense voetbalkunstenaars met suc ces de voet dwars te zetten. Zeker, het duurde allemaal nogal erg lang vooraleer zij tot het Nederlandse net waren genaderd en vaak konden onze middenlinie en de backs die schitte rende rushes van man naar man en de ballen vrijwel altijd op maat ge sneden! onderbreken. Maar als bijvooi-beeld Steiger niet in zo'n grootse vorm zijn doel had staan verdedigen, zou de score bij theedrinken er ongetwijfeld véél gun stiger voor de Oostenrijkse gasten hebben uitgezien! Zo nu en dan zag men goede aan vallen van Bondszijde, maar het on gelukkig toeval wilde, dat onze lin kervleugel zijn beste dag niet had. Bennaars zwoegde dat het een lieve lust was en ook Gruijzen deed zéér zijn best maar meestal vonden zij in de Wacker-defensie hun uitgespro ken meesters. Bovendien konden zij, belet als ze werden daartoe te gera ken, slechts sporadisch in hun spel komen. Jawel, van Melis was met kopbal len herhaaldelijk de Oostenrijkse spil de baas, maar de Bondsvoorwaartsen werden in zulke gevallen steeds zo voortreffelijk afgedekt, dat van ge vaarlijk schieten slechts sporadisch iets terecht kwam. Zoals gezegd, slaagde Overbeeke er dikwijls in zijn tegenstanders te verschalken. HET BEGON AANTREKKELIJK. lyiET EEN kort resumé van het ver loop van de wedstrijd moge wij besluiten. Reeds in de eerste minuut pikte van Melis een hoge voorzet vlak voor het Weense doel met het hoofd vóór de Wacker-Defensie-neus weg; daarop sprong Overbeeke hoog op, kopte eveneens, doch naast de paal! Verschillende malen moest daarop Steiger handelend optreden; met open doekjes voor de perfecte manier! In de 24ste minuut dachten we Overbee ke te zien doelpunten, hij was diver se tegenstanders reeds gepasseerd, doch juist op het moment, dat hij wilde schieten, zette spil Kollman (welk een midhalf-) hem de voet dwars. Intussen switchten die Weners er onophoudelijk op los en toen midhalf de Voogd de zoveelste fout maakte, benutte Brousek de kans, door over de uitgelopen Steiger te schieten (0-1) en in de 42ste minuut toen de Voogd opnieuw blunderde, liet de kleine oersneile en handige linksbin- ne Chalupecky onze Steiger opnieuw vissen (0-2). TEGENPUNT. ACHT MINUTEN na rust greep Gruijzen, na een fraai opgezette aanval door Bennaars-v. Beurden-v. Melis, en uiteindelijk via Overbeeke, de kans om Pelikan te verschalken (1-2). Hier werd geillustreerd hoe waardevol doorzetten is! Zeven minuten later hadden de Oos tenrijkers hun voorsprong weer terug Linksbuiten Haumoner, snel als een hazenwind met z'n lange benen, zag kans het leder van de cornerlijn voor ons doel te wippen en de donkere Chalupecky benutte de gemakkelijke kans (1-3). Ongeveer tien minuten voor slot verkleinde van Beurden de stand uit een door Bennaars en van Melis op gezette aanval, met een doelpunt, dat ongetwijfeld het fraaiste van de ge hele ontmoeting was. In plaats van normaal te schieten, verschalkte hij met de linkervoet en 'n fenomenaal hakballetje de totaal ver blufte Wacker-keeper (2-3). Onder grote spanning kwam het einde. GEMEENTERAAD MOET BESLISSEN Door de V.V. Yerseke is aan de gemeenteraad een verzoek gericht om op Zondag het gemeentelijk sportter rein te mogen bespelen. Het tegen woordige veld is in zeer slechte toe stand, ligt te ver buiten de gemeente, is bovendien te klein en niet voor uitbreiding vatbaar. Het gem. sportveld zou wel op Za terdag te gebruiken zijn, maar niet voor alle vier elftallen, die momen teel in de competitie spelen. Ook kan de Zaterdag niet ten volle benut wor den, zoals in andere gemeenten, waar om 12 uur het werk wordt stilgelegd. In verband met het toelaten van werkzaamheden in de visserij op Zon dag, meent de V V., dat men niemand mag beletten zijn vrije tijd te beste den. zoals men dat wenst, in dit ge val voetballen op Zondag. Verder is het bestuur der V.V. van oordeel, dat door deze vrije tijdsbe steding vooral de jongeren afgehou den worden van minder gewenste bezigheden. Reeds bij de besprekingen, die de QPOE H. KOPPENOL uit Poortvliet, op het eiland Tholen, die vier maanden gele den haar honderdste verjaardag vierde is overleden. De honderdjarige was in Poort vliet geboren en getogen. Toen zij de eeuw volmaakte was dat voor het hele dorp een reden om te feesten en van heinde en ver kwam men opoe feliciteren. De Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland kwam persoonlijk even aanwippen. Rond haar verjaardag liet het zich niet aanzien, dat opoe maar enkele maanden meer zou mogen leven. Zij maakte toen nog een zeer krasse in druk. Maar enkele dagen blijkt zij ziek te zijn geweest. aanleg van het sportveld voorafgin gen, was door de meerderheid van de gemeenteraad de eis gesteld, dat in geen geval het terrein op Zondag bespeeld zou mogen worden. De kosten van het sportveld be dragen ruim f 100.000. terwijl tot op heden alleen de korfbal het veld be speelt. De V.V. Yerseke hoopt nu door het verzoek ook 's Zondags op het veld te mogen spelen. Het spreekt vanzelf dat vele sportliefhebbers met span ning de uitslag afwachten. Zeeuwse veldloopkampioen- scliappen Op Tweede Kerstdag organiseert de VSV Marathon te Vlissingen, onder auspiciën van het district Zeeland der KNAU op het bekende terrein te Westduin de Zeeuwse veldloopkam pioenschappen. Aan deze kampioen schappen kunnen beoefenaars van alle sporten deelnemen, zodat naast de KNAU-leden ook voetballers, wielren ners, boksers enz. hun krachten kun nen meten. ONTWIKKELING. Aan de Gewestelijke School van de KAB te Hulst slaagden voor het diploma ontwikeling op sociaal gebied: Fl. Blom- maert, G. Pilaet en L. Willaert uit Cliri- ge. Bij de uitreiking van de diploma'* was de heer A. Lockefeer, lid van Ged. Staten, aanwezig. WOONHUIS. Door het architectenbureau J. Hennink te Sas van Gent werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis ten behoeve van de heer A. M. M. Simmons te Sas van Gent. Er werd ingeschreven als volgt- Ach. Roegiers, Philippine f 23700; G. Gijsel, Westdorpe f 22435; J. Ranschaert, Sas van Gent f 22420; A. de Barra, te Oostburg f 22115; J. Strijdonk, Westdorpe f 22100; Gebr. van Steenbergen, Philip pine f 21400; Fa. Gebr. R. en A. Claeys- sens, Sas van Gent f 21150. Het werk is gegund aan de laagste in schrijver, Fa. Gebr. Claeyssens te Sas van Gent. R.K. LAGERE SCHOOL. Door het architectenbureau van Zant- beek en Schoonis te Sas van Gent werd aanbesteed het uitbreiden en verbouwen van de R. K. Lagere School St. Petrus te Sas van Gent. De uitslag was: Gebr. Haers, Philippine f 11850; J. Strijdonk. Westdorpe f 11245: P. v. d. Branden, te Westdorpe f 10940; J. Ranschaert, Sas van Gent f 10896; G. Gijsel, Westdorpe f 10934; Fa. Gebr. R. en A. Claeyssens, Sas van Gent f 10889. Het werk werd gegund aan de Fa. Gebr. Claeyssens. GOES. 16 Dec. Bloemkool A2 2438, BI 11—26, afw. 8—24, Spruiten Al 23—26, A2 13—21, BI 15—16, Witlof Al 38—40, A2 20—35, BI 19—26, afw. 17—22. Kropsla BI 7—8, Gr. Savoye kool 8—14, Rode kool 5—6! Witte kool 5, Andijvie 14—25, Kroten 6, Peen 2, Uien 2, Veldsla 19—35, Prei 814, Aardappelen 68, Boerenkool 23, Spinazie 25, Knoliselderij 1316, Krul-andijvie 33—34. GOES. Prijs voor verse kippeneieren f 1.93 per kg. Voor vuilschalige en ge wassen eieren wordt 2 cent per stuk min der uitbetaald. 's-HERTOGENBOSCH, 16 Dec. Op de markt van heden werden aangevoerd: 6.389 stuks vee, zijnde: 2.803 runderen, 387 vette kalveren, 34 fokzeugen, 577 nuchtere kalveren, 369 slachtzeugen, 208 lopers, 1.635 biggen, 357 schapen, en 19 geiten. De prijzen waren als volgt: melk- en kalfkoeien 7651150, guiste koeien 565— 790, zware soorten boven notering. Kalf- vaarzen 7001085, klamvaarzen 650715, guiste vaarzen 595725, pinken 390565, graskalveren 255360, fokkalveren 95 160, nuchtere slachtkalveren 4254, zware soorten 6587.50, lopers 6890, idem voor de fokkerij 120, biggen 3860, drachtige zeugen 250350, schapen 6075, vette schapen tot 100, vette lammeren 65—85. Aanvoer van slachtvee: 1.102 stuks. De prijzen waren: extra kw. vaarzen 2.80 2.95, le kw. 2.70—2.75, 2e kw. 2.40—2.50, vette stieren tot 2.60, worstkoeien 2.15 2.25, alles per kg. geslacht gewicht. Vette kalveren extra zware soorten 2.603-00 per kg. lev. gew.; vette kalveren midden klasse 2.352.55 per kg. lev. gew. idem lichtere soorten 2.10—2.25, nuchtere slachtkalveren 1.28—1.38^, zware soorten 1.55—1.70, slachtzeugen 1.55—1.62 met 4 kg. tarra. Jonge slachtvarkens 1.741.77 met 4 kg. tarra. Verdere mededelingen: grotere aanvoer van rundvee. Melk- en kalfkoeien lui- duur, handel in guiste koeien kalm, prij zen moeilijk te handhaven. Goede soor ten jongvee vlotte handel met stijf-dure prijzen. Vette kalveren door de grote aan voer handel redelijk met voor de kwali teiten hoge prijzen, afloop traag. Nuch tere slachtkalveren vlugge handel met lagere prijzen. Fokzeugen kalme handel, de goede soorten werden lui-prijshoudend verkocht. Lopers, geschikt voor de fok kerij, handel redelijk met staande prij zen. Biggen vlote handel met hogere prijzen. Ruime aanvoer van schapen en vette lammeren, voor export vlugge han del met staande prijzen, de mindere soor ten prijzen moeilijk te handhaven. Zeer grote aanvoer van slachtvee, zulks in verband met de a.s. Kerstdagen. In het begin der markt wat stroeve handel, later vlotte handel met voor de extra- en le kwaliteiten vaarzen hoge prijzen, de mindere soorten handel stroever, en prijzen moeilijk te handhaven. Worst koeien bleven goed ln prijs. Grote aan voer van slachtzeugen. handel willig met iets lagere prijzen. KAPELLE, 16 Dec. Appelen: Goudrei- neten AAA 28.10—28.90,0 A 25.70—27.70, BC 21.90—22.50, I grof 24.20—25.10, I fijn 20.55—21.50, 11 16—16.40, K 18.80—19.30, F 8.70—10.15. Jonathan I grof 36.20 I fijn 33.70, 11 15.70, K 22.80—23.10, F 11.90—13.70 Golden Delicious A 53.50, BC 37.80, I grof 45.5049, 1 fijn 33.50, II 16.80, Brabantse Bellefleur I grof 24, I fijn 19.10, 11 5.60— 5.90, Zoete Ermgaard 1 23.10—25.10, 11 9.10 Cox Orange Pippin K 35.60, Hollands zoet I 15.8017.90, Peren: Doyenne du Cornice 1 grof 61.40—62.10, 1 fijn 66.10, K 50.25—50.60, Zwijndr. Wijnpeer I 45, K 14.60—17.10, Gieser Wildeman I grof 37.50, 1 fijn 30.75, 11 13.40, K 25.50; Saint Remy I grof 19.50, I fijn 20.30, 11 17.20, K 16.80, F 13.1014.80, Comtesse de Paris K 22.60. Verpakt fruit: Goudreinetten I 30.10—34.90, B 27.10—28.90. Jonathan I 40.80—44, Cox Orange Pippin I 47, A 76.30 AA 81.40, Golden Delicious A 57.10, AA 60.10, Golden Delicious AAA 60.05, B 57. Gewone veiling; Comtesse de Paris 21— 32. Campagnezoet 6—17. Kleipeer 7—24, Souvenir de Vacheur 15—20, Pondspeer 13—16. Golden Delicious 11—39, Jonathan 1027, Brederode 1824, Winterlouwtje 13—17, Sterappelen 519, Provisiepeer 15 —17, Lombarts Calville 24, Hollands zoet 18, Winston 1824. Groentenveiling: Breekpeen 3. Witlof 23—45, Andijvie 22— 24, Veldsla 19—24, Uien 1—4*/,, Prei 11— 12. Kropsla 4, Bospeen 10. Spruitkool 15 18, Rode kool 57, Boerenkool 10, Bloemkool 945, Savoye kool 714.

de Stem | 1953 | | pagina 3