ZUID-BEVELAND Strijders voor buslijn op BREDA hebben argumenten BICABPKN KINDER-REVUE Geestelijke verzorging in Zeeuwse arbeiderskampen SUSKE EN WISKE Priesterjubilea 1954 Grote haven bij de Schelphoek? Zal men nu weer over Antwerpen moeten reizen O Slechts vaste verbinding kan Zeeuwsch- Vlaanderen uit isolement verlossen Uitzonderingspositie IfUuuzvwttoM i tlid °aPX4 mfsseh khmd, opris- Het gouden jubilé van de Fordfabrieken Man lichtte vrouw te Hulst op Geen uitbreidingen in Eikerzee Katholieken komen ver achterop In het bisdom Breda Waterschapsbestuur van Schouwen vergaderde HULST Jullie komen toch ook GOES AGENDA HEDEN MORGEN I A r i If, (Advertentie) J-JET ARGUMENT, waarop men onder andere heeft gemeend de Z.V.T.M. een blijvende vergunning de busdienst op Breda te moeten onthouden, is merkwaardigerwijze als volgt geformuleerd: omdat er een busdienst van Hulst op Antwerpen bestaat en reizigers voor Brabant en overig Nederland te Antwerpen verder kunnen reizen per spoor, bestaat er geen noodzakelijkheid de busdienst van Sluiskil op Breda te handhaven. Dit is een zonderlinge gedachtengang. Ten eerste blijkt ze haar benedic tie te geven aan de reisroute via België, hetgeen misschien een gevolg is van het feit, dat men thans heeft leren inzien dat voor Zeeuwsch- Vlaanderen (en zeker het Oostelijk deel) een vaste verbinding een levensnoodzakelijkheid is. ChVERIGENS versterkt deze gedach- tegang juist de rechtvaardigheid van de Zeeuwsch-Vlaamse wens, de busdienst te behouden. Deze verbin ding is inderdaad het enige goede dat de ramp Zeeuwsch-Vlaanderen heeft gebracht. Wanneer men de reisroute via België op zich niet veroordeelt (hetgeen men vroeger schijnbaar wel gedaan heeft) is het des te verwon derlijker dat mer. de reizigers die nu eens vlug vanuit Zeeuwsch-Vlaande ren naar de rest van Nederland wil len gaan, met de bus naar Antwerpen wil sturen en vandaar per trein ver der wil transporteren. Niet alleen omdat dan de passen en grenscontrole-misère weer zijn in trede doet. Neen. het gaat er veel meer om dat Zeeuwsch-Vlaanderen een re gelrechte verbinding eist met Neder land waar het toe behoort. De geogra fische ligging maakt uitzonderingsre gelingen nu eenmaal noodzakelijk. Ook tijdens de bijeenkomst welke de Kamer van Koophandel voor Z.-Vl. belegde, is weer duidelijk gebleken dat de Belgische autoriteiten geen be zwaren hebben tegen een (door een meerijdende douaneman „verzegelde") bus welke over Belgisch grondgebied rijdt. Wanneer de Nederlandse over heid haar toestemming geeft, zal Bel gië dat zeker óók doen! Waar de schoen in feite dus wringt, is wel dui delijk. „ENQUÊTE" kÉ LóM*. ttt maaghlden. met vei- voedsel moeiUlk ot me teelt ontst.aa' „'tas! Met het;:; maagwand biCARPAN nieuwe maagmiddel Bio ea H- komt U V™ ^iedere maal- - veimijdt D d vlochten, zoals j maagpij, mis» j zwaai 'm peusüguêvolitcarpan ln alles wat nodig n bevat alles de maag en weSI nnde eetlust te krijgen. een gez0"de neesmiddelen- V,aagnr"T een uitvoerige be- leverancier een schrpving over MAftG-CACHETS J smaakloos I snel, zeker I Filmtournee op de Eilanden ""TER GELEGENHEID van het gou den jubilé der Fordfabrieken is deze week op de Eilanden een film tournee georganiseerd. Te Vlissingen, Goes, Middelburg en Kortgene zijn de voorstellingen gegeven, die wer den ingeleid door de heer M. de Dreu, directeur van de N.V. Fordgarage te Goes. De voorstelling waren druk be zocht. Te Goes kon aan alle aanvra gen niet worden voldaan, zodat daar in Februari nog een avond zal wor den gegeven. Behalve een prachtige bedrijfsfilm met muziek van Richard Arnell, werd het ontwikkelingsproces van de wa gen der toekomst via een andere rol prent gebracht. Na dit „kijkje in de keuken" volg den nog een kleurenfilm over de stad Detroit, vermaard door de fabricage van auto's en „The American róad", waarin het verband tussen auto en weg werd aangetoond. De geestige tekenfilm „Goed ge smeerd" zorgde voor de komische noot. LIET is geen gril'van de Zeeuwsch- Vlaamse bevolking, dat men met alle mogelijke middelen wil trachten deze uitstekende busverbinding wil behouden. Er zijn waarachtig meer dan genoeg argumenten, welke de rechtvaardigheid van deze eis verdui delijken. Deze tot nog toe uiterst ma tige winter heeft Zeeuwsch-Vlaande ren dit jaar behoed voor veelvuldige stagnaties in de veerdiensten, doch wanneer de mist eens een enkele maal de Schelde omhulde was de narigheid des te verrassender. Men kan wel zeggen dat Zeeuwsch-Vlaanderen in de winter practisch slechts „op eigen risico" kan worden bereikt. Mist cn ijsgang vormen het noodlot van dit door slechts enkele bootverbindingen aan overig Nederland verbonden ge bied. Is het daarom een wonder dat men strijdt voor het behoud van de steeds zekere, nimmer stagnerende busver binding? Doch deze kwestie raakt nog meer problemen. Men heeft in deze streek altijd moeite gehad met het aanwer ven van geschoolde arbeidskrachten, zowel technisch als administratief. Zeeuwsch-Vlaanderen zelf kan deze te weinig leveren. En vreemden zijn moeilijk te interesseren, voor het grootste deel juist om dat isolement. Een goede en weinig tfjd lïöstende verbinding maakt de bewoonbaarheid van deze streek voor „vreemden" veel groter. Het is een sociaal belang, dat Z. VI. 'n goede verbinding heeft. Kon de Eerste Nederlandse Suikerfabriek tc Sas van Gent dit jaar haar seizoen arbeiders niet veel vaker met verlof zenden dan vroeger? Voor deze men sen, die in voorafgaande jaren slechts eenmaal per maand voor een kort week-end naar hun gezin konden gaan, is deze bus een uitkomst. Hun verloftijd per seizoen werd hierdoor practisch verdubbeld! Dit ene voorbeeld is met vele an dere aan te vullen. Op een in ge noemde vergadering gedane suggestie (door burgemeester J. Rcuser van St. Jansteen) zal de Z.V.T.M. nu een en quête houden onder de passagiers van de lijn op Breda om uit hun mond te vernemen welke voordelen zij van deze verbinding hebben. ADRES A/JET grote spanning wacht Z.-Vlaan- deren nu het bescheid van de mi nister van Verkeer af. Hij werd in kmnis gesteld van de moeilijkheden en uiteraard heeft men Zijne Excel lentie het nodige bewijsmateriaal ge leverd. Het is geen ongegronde eis, welke mens stelt. Vanzelfsprekend zal men uiterst verheugd zijn wanneer de pont te Perkpolder weer vaart. Doch daar naast blijft een snelle en zekere vas te verbinding toch altijd nog een zaak welke men onmogelijk met het eti ket „niet noodzakelijk" kan versie ren om ze daarna eenvoudig voor af gehandeld te verklaren. Het is te hopen dat men ook zal hebben voor de vele mogelijkheden welke een vaste verbinding (een ja renlang gekoesterde wens!) Z.-Vlaan deren op sociaal, economisch en cul tureel gebied zal verschaffen. (Advertentie) Gemeenteraadsverkiezing te Stavenisse TN STAVENISSE zijn gemeenteraads verkiezingen gehouden. In totaal werden 697 geldige stemmen uitge bracht, waarvan op de gecombineer de lijst A.R. en C.H. 92, S.G.P. 198, Gemeentebelang 321 en P. v. d. A. 176. De zetelverdeling is als volgt: A.R.-C.H. 1 (2), S.G.P. 2 (2), Ge meentebelang 2 (2), P. v. d. A. 2 (1), (Tussen haakjes de zetelverdeling in de oude gemeenteraad). Procureur-Generaal te Den Haag eiste een jaar met aftrek TNE PROCUREUR-GENERAAL bij het Gerechtshof te 'sGravenhage, heeft gistermorgen één jaar met af trek en ter beschikking stelling van de regering geëist tegen de handelaar I. K. K. was in eerste aanleg veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering. Hem was ten laste gelegd, dat hij einde vorig jaar te Hulst een vrouw voor een geldbedrag van een paar honderd gulden had opgelicht. In een uitgebracht psychiatrisch rapport werd verdachte sterk vermin derd berekeningsvatbaar genoemd. Bij het verhoor vertelde hij „in Ita lië te zijn gehuwd met een afstamme linge van de Medici" en nu van plan te zijn met een zekere M. van D. te trouwen. De president waarschuwde daarop K. ernstig voor bigamie. De raadsman van K„ mr. M. Thoo- len, zeide dat zijn cliënt hem verteld had, recht op het geld te hebben ge had. Hij had namelijk als chauffeur voor de benadeelde vrouw en haar man vee voor smokkeldoeleinden ge reden. Hij vroeg terugverwijzing van de zaak naar de Rechter-Commissaris. Het Hof zal over 14 dagen uitspraak doen. In de vergadering van de raad van Eikerzee deelde de voorzitter mede, dat volgens een rapport van de re constructiecommissie het dorp Eiker zee geen uitbreiding meer mag onder gaan en dat ook de verwoeste panden daar niet meer mogen worde» opge bouwd. De raad besloot een schrijven aan Ged. Staten te richten om de z.g. bevriezing van het dorp Eikerzee niet over te nemen doch wederopbouw en uitbreiding toe te staan. Gelden wer den geschonken voor het plaatsen van een noodschool. die later voor kleu terschool zal worden ingericht. QM DE GOEDE GEEST in de zestien Zeeuwse arbeiderskampen op peil te houden, worden er door de culturele commissie, we schreven erover, moeiten noch kosten ontzien. Van niet minder opbouwende aard is de geestelijke verzorging dier kampen; niets is immers beter geschikt om het besef der menselijke waardigheid levendig te houden dan de godsdienst. Zoals deze ook waarborg is voor 's mensen geluk en hem het ware levensdoel inscherpt. VOWEL de kerken als de regering hebben dit ingezien en maatrege len getroffen om in deze dringende behoefte te voorzien, of de regering dit in voldoende mate doet wordt ech ter, gezien ook de jongste Kamerde batten, sterk betwijfeld. Ook in Zee land is het althans zo. dat de offici eel aangestelde en bezoldigde priesters en predikanten hun werk niet aan kunnen, indien er geen vrijwillige bij stand van confraters komt. Daar de kampen merendeels be staan in streken waar weinig paro chies zijn cn veel protestantse ge meenten. beseft men terstond, dat de katholieken aan het kortste eind trek ken, hoewel door elkaar veertig pro cent van de kampbewoners tot de Kath. Kerk behoort. Hoe schreeuwend het onderscheid is. werden wij gewaar bij een bespre king te Zierikzee, waar ds. Gijsman meedeelde dat de geestelijke verzor ging van de kampen te Flauwers, den Osse en zeikepolder is opgedragen aan de heer Malipaard te Haamstede, die zich daar geheel aan geven kan en gehonoreerd wordt vanwege het rijk. Het kamp te Burghsluis wordt ver zorgd door ds. Swaak te Burgh; dat te Noordgouwe door ds. v. d. Klis te Zie rikzee. Alle rijkskampen op Schouwen heb ben dus een eigen geestelijke verzor ging en worden elke week door hen bezocht. Ook strekken de protestant se geestelijken hun zorgen uit over de zgn. buitenkampse arbeiders, die in dienst zijn van particuliere onderne mers. Er zijn dus zes protestantse geeste lijke verzorgers op Schouwen-Duive- land en binnenkort komt er nog een vaste gesalarieerde kracht bij, in de persoon van ds. Bleeker, die evenals de heer Malipaard zijn mannetje staat en buitengewoon populair is in de kampen. EEN TEGEN ZES jV/jET de katholieken staat het er op Schouwen-Duiveland heel wat somberder voor. Een geheel door het rijk gesalarieerde aalmoezenier is er nog niet eens. al is er nu de toezeg ging van de minister dat er verbete- ïng op komst is. Kapelaan de Haan moet nu. tussen zijn parochiewerk door niet minder dan vijf kampen oor zijn rekening riemen; pastoor Dekker, hoewel gaar ne tot meer bereid, kan er niet meer dan één verzorgen, daar hij anders in zijn plicht tegenover eigen parochie tekort zou schieten. Dat de kapelaan dus voor een haast hopeloze taak staat laat zich begrij pen, vooral omdat enkele kampen op zeer afgelegen plaatsen liggen en bij avond haast onbereikbaar zijn. Op Walcheren is de toestand al niet veel beter voor ons. Wel kan hier kapelaan Kroon, of ficieel aanmoezenier van het kamp werk zich geheel inzetten, wat hij op bewonderenswaardige wijze doet, maar tenslotte staat hij dan ook voor acht kampen en komt handen tekort. Toch weet Z. Eerw. nog een enkele maal bij te springen op Schouwen, wat echter altijd een hele dag kost. ZUID-BEVELAND (AP Zuid-Beveland is de situatie voor de twee grote werkkampen te Kruiningen iets beter, omdat de paters Capucijnen te Rilland zich met de geestelijke zorg hebben willen be lasten. De twee kampen op Goeree-Over- flakkee die mede tot de Zeeuwse sec tie behoren worden door de geestelijk heid bediend. Knelpunten voor ons zijn dus Schouwen-Duiveland en Wal cheren. Veel staat er voor ons daar op het spel, mede door de actie van humanistische zijde, en van harte is het te hopen dat de schromelijke ach terstand van de katholieken, daar in gehaald wordt en liefst op korte ter mijn! NOG STEEDS KROPSLA f)OOR de bijzonder zachte win- ter kan de heer M. Everdijk- Vleugel te Kapelle, een groente- kweker, nog steeds kropsla ste ken van de koude grond. Nog nimmer is dit voorgekomen. Ook zijn 80 jaar oude vader, die altijd groente heeft gekweekt, kan zich niet herinneren in deze tijd van het jaar dit ooit te heb ben gedaan. 50 Jaar Priester op 28 Mei Mgr. L. van Gils, Em. President Gr. Seminarie te Hoeven; Chr. Verbunt, Em. pastoor. Gasthuis te Dongen. 40 Jaar Priester op 6 Juni E. P. G. Burm, pastoor te Biervliilt; J. A. Fran ken. Rector van het Pensionaat te Dongen; C. A. N. Gillis, pastoor te Dorst; J. P. A. M. Schets, pastoor te B.O.Zoom (St. Joseph); A. J. M. v.d. We.vgaert, pastoor te KI. Zundert. 25 Jaar Priester op 25 Mei J. J. M. van Arendonk. kapelaan te Roosen daal (H. Cornelius). P. J. de Beukelaar Rector te Schotenhof; W. L. A. Beu ken, aalmoezenier, Breda; J. W. A. v. Eekelen, kapelaan te Dongen (H. Jo seph); W. J. H. Goessels. Rector van- Charitas te Steenbergen; A. P. Huys- mans, Rector St. Franc. Gasthuis te Gilze; J. G. A. Koenraadt. Rector van Broeders der Christelijke Scholen Nassau; P. de Leeuw, kapelaan te Prinsenbeek;. A. J. F. M, Meeuwissen, kapelaan te Hontenisse; J. Romme, kapelaan te Prinsenbeek; C. A. J. Uytdewilligen, kapelaan te Oosterhout (H. Ant.); M. A. Vos. pastoor te Bre da (O.L. Vrouw v. Altijdd. Bijstand); F. H. R. de Wolf, kapelaan te Rijen. 12'2 Jaar Priester op 30 November F. W. J. Bastiaansen, Moderator O.L. Vr. Lyceum. Breda; A. C. J. Fick, ka pelaan te Princenbeek; A. C. P. M, Hack, kapelaan te Breda (H. Anna); J. K. P. Hendrikse, Ass.-Dir, Kath. Actie, Breda; Albert Lannoye, belast met zielzorgd der emigranten, Toronto Canada: H. C. J. van Loon. Rector van Pensionaat te Hulst; C. A. J. Luykx, kapelaan te Halsteren; Ch. A. P. Suykerbuyk, kapelaan te Steenber gen; C. M. Verhaak, kapelaan te Gilze J. J. H. Vester, kapelaan te Breda (H. Ant.); A. H. M. G. E. Cl. van Waes. Conrector Eerw. Broeders te Dongen; L. W. de Weert, Rector v.d. Eerw. Broeders te Etten. 40 Jaar Priester op 28 Maart W. van Hooydonk, Rector St. Elisaheths-Zie- kenhuis. Oudenbosch; A. V. Michiel- sen, pastoor Christus Koning, Breda, Benoeming bij waterkering DU K.B. is benoemd in de Provincie Zeeland tot lid van het bestuur van de waterkering van de Calamiteuze Zimmerpolder de heer W. Walraven te Rilland (gemeente Rilland-Bath) (Advertentie) SIGAREN ^Hcc or> voMe TOP-KWaUTEfT.' TN het „hotel van Oppen" te Zieirik- zee werd de algemene vergadering van het waterschapsbestuur van Schouwen gehouden. Goedgekeurd werd het besluit dor algemene verga dering tot het aangaan van een geld lening van f 800.000.De aanvulling van de vacature J. Vriesendorp, die bedankte wegens vertrok uit Renesse. werd uitgesteld tot Juni 1954. Een der belangrijkste voorstellen die ter tafel kwamen was het voorstel van het Dag. feestuur om in 1954 de voor oever aan de Langendijk op ruimere schaal te bezinken. De laatste tijd is hierover herhaaldelijk overleg ge pleegd met Rijkswaterstaat en de Dienst Dijkherstel, alsmede met de studiecommissie van de waterstaat. Het Dag. Bestuur heeft gemeend uit- oreiding te moeten geven aan de reeds het vorig jaar gemaakte plannen, die toen niet tot uitvoering konden komen. Rijkswaterstaat heeft gezegd het wel te willen doen hoewel het nu niet de geschiktste tijd is om te zinken. In overleg met de regering zal de bezin- king alsnog gebeuren. Schouwen zal de materialen leveren en Rijkswater staat zal de verloning der arbeids krachten voor haar rekening nemen. Het werk wordt overgegeven aan Rijks waterstaat Zeeland. Het voorstel om 5,5 ton op de be groting 1954 te plaatsen werd aange nomen Het is niet uitgesloten dat op dit bedrag een tegemoetkoming zal worden verleend, zoals de polder Wal cheren en het Vrije van Sluis hebben eekregen. De voorzitter deelde vervolgens me de, dat er plannen bestaan om bij Schelphoek een grote haven te ma ken en dat het daar staande gemaal van Schouwen wellicht zal komen te vervallen. Plannen voor een nieuw ge maal zijn reeds gereed. Tegen Kerst mis zal het gemaal aan Flaauwers gaan draaien. DWARSDIJkEN OP SCHOUWEN? I ANG werd gediscusseerd over een voorstel van een der hoofdingelan den om geen geschot te heffen, maar een lening aan te gaan. Van de zijde van het Dag. Bestuur werd dit voor stel bestreden, waarna besloten werd bij Ged. Staten deze kwestie te bespre ken. In de nabije toekomst wordt een an dere regeling verwacht betreffende de heffing der suatiepenningen van de op Schouwen lozende polders. Bij het Sas nabij Zierikzee komt een gemaal voor de daarachter liggende polders, waarmede het waterschap. Schouwen niets te maken heeft. Het hangt van G.S. af wat uitein delijk inzake de afwatering uit de bus zal komen. De begroting werd goed gekeurd met een bedrag aan inkom sten en uitgaven van f 2.434.333.41. Bij de 'rondvraag werden verschil lende vragen beantwoord. Daaruit bleek, dat er over wordt gedacht Schouwen door dwarsdijken in drie of vier stukken te verdelen, verder dat plm. 500 H.A grond verloren is ge gaan door de inundatie en dat met Kerstmis de pompen zullen gaan draaien om de Gemengeul bij Seroos- kerke droog te malen. Sluiskil VERGADERING WERK MEESTERS In zaal Krijger werd door de plaat selijke afdeling van de R.K. Bond van Werkmeesters cn Technici een werk bijeenkomst gehouden, die druk werd bezocht. Na het welkomstwoord van de voorzitter, de heer F. Jurriens, werden verschillende problemen be sproken. Deze bespreking stond onder leiding van de districtsbestuurder de beer Kee. OPENING NIEUWE CHRISTE LIJKE SCHOOL Onder grote belangstelling werd door architect Voogt de nieuwe Christelijke Lagere School officieel aan het schoolbestuur overgedragen. Onder de genodigden waren aanwe zig burgemeester mr. P. Teilegen uit Terneuzen, wethouder J. den Hamer, ds. Joh. Starrenburg, het oud-hoofd d'er school de heer J. van den Hengel, aannemer Vermeulen met onderaan nemers en de ouders van de leerlin gen. Door de totstandkoming van de ze moderne school is nu aan veler wens voldaan. Voordien moesten de leerlingen naar de oude school aan de Kanaalweg, die gezien «üe gevaren daar ter plaatse, zeer slecht was ge legen. De school, die door architect Voogt uit Terneuzen, is ontworpen, is nu geplaatst in een rustiger omgeving, n.l. in het nieuwe bouwgedeelte van de Louisapolder. In het onlangs bouwrijp gemaakte gedeelte van deze polder is dit de eerste bouw die in gebruik kon worden genomen. Zowel architect als aannemers hebben hier een schitterende school gebouwd, die in deze omgeving met haar aparte dakbedekking van Romaanse pannen bijzonder tot haar recht komt. De school bestaat, naast een leraarska mer, uit 3 grote leslokalen en is zo gebouwd dat men haar eventueel met een nieuwe vleugel kan uitbreiden. Bij de officiële overdracht hebben verscheidene sprekers het woord ge voerd, zo o.a, de burgemeester van Terneuzen, namens de gemeente, de heer C. Vermeulen, namens het be stuur van de Christelijke Kleuter school, architect de Voogt, die als symbolische overdracht de sleutels overhandigde en ds. J. Starrenburg, als predikant van de Hervormde Ge meente. Het ligt voorts in de bedoe ling om in deze omgeving waar de school is gebouwd, een Protestants- Christelijk Centrum te stichten, De bouw van een nieuw verenigingslo kaal aldaar, nadert haar voltooiing, terwijl men over enkele jaren hoopt met de bouw te beginnen van een nieuwe Hervormde Kerk, Kleuter school en dienstwoningen. Philippine BOERDERIJ-BRAND Op het boerderijtje van de land bouwer S. op het eiland, brak brand uit. De brand die zich ernstig liet aan zien, werd dooi1 de brandweer met man en macht aangepakt. Het grote gezin werd in veiligheid gebracht en van het huisraad werd ze veel mogelijk gered. Door het Krachtig optreden van de brandweer kon het woonhuis behou den blijven. De schuur zelf brandde met alles erin bijna geheel uit. Het vee kon gelukkig gered worden. De vermoedelijke oorzaak moet ge zocht worden in kortsluiting. West dor pe WIE WINT DUIZEND KG. KOLEN? Op deze vraag zal Zaterdag een ant woord kunnen worden gegeven, aange zien op deze dag de trekking zal plaats hebben van de loterij van de R.K Voebalverenlging. welke loterij als hoofdprijs heeft 1000 kg. steenkolen. De trekking zal plaats hebben na het Lof in het café van de heer Johan Gijsel. TRIDUÜM Zaterdagavond zal in onze parochie de opening plaats vinden van het Eucharistisch Triduum, dat zal worden gehouden van Zondag tot en met Dins dag door Pater van Acker. Bij de slot- processie a.s. Dinsdag zal gebruik kun nen worden gemaakt van de nieuwe monstrans, indien deze althans op dit tijdstip gereed is. Zuiddorpe KATHOLIEKE ACTIE VOOR VROUWEN Om te komen tot oprichting van een Katholieke Actie comité voor vrouwen wordt Zondag a.s. in het parochiehuis een bijeenkomst gehouden van Kath. vrouwen van elke rang en stand. Het nut van katholieke actie zal in deze bijeenkomst worden belicht door deskundigen op dit gebied, name lijk: de Zeer Eerwaarde Heer Pater van Terneuzen en Mevrouw Diköster eveneens van Terneuzen. Verwacht wordt dat zeer vele vrou wen aanwezig zullen zijn bij dit be langrijk gebeuren voor het parochi ële leven. SUSKE EN WISKE KOMEN VROLIJKHEID BRENGEN Wie uit hoofde van een wedden schap of zo iets zich zou verplichten een gulden te geven aan iedereen die niet met plezier Suske en Wiske leest, zou met het matig weekloontje van een beginnende loopjongen waar schijnlijk wel toekomen Die popula riteit van de stripverhaal-helden, waarbij natuurlijk in niet mindere mate Lambik en Tante Sidonie gere kend moeten worden, zal dan ook Zaterdagmiddag wel een stormloop op het bioscoopgebouw veroorzaken. Dan komen Suske en Wiske met hun vrienden n.l. in levenden lijve naar Hulst om de kinderen hun avonturen te laten zien, nu niet op de achter pagina van „Dagblad De Stem", maar „echt op het toneel", zoals op de affi ches ook al staat. Het bureau „De Schakel" verzorgt de kinderrevue; er worden als van ouds ïjselijke avonturen beleefd, waaruit zal blijken dat de krant niet eens alles kan bijhouden. Het zijn n.l. allemaal nog onbekende en nieuwe verhalen, welke op de planken wor den uitgebeeld. We verwachten dan ook een prop volle bioscoopzaal en het staat bij voorbaat al vast dat er in jaren niet zo'n plezier is geweest bij de Hulster- se jeugd als Zaterdagmiddag het ge val zal zijn. De voorstelling begint om 3 uur. JONGENSSCHOOL IN DE WIGWAM Zoals we enige tijd geleden meld den, heeft de K.R.O. in Hulst een kin derprogramma opgenomen, verzorgd door de R.K. Jongensschool, welke de wisselwimpel van de missiebrokken- actie in het bisdom Breda veroverd (beter: heroverd) had. Zaterdag, op de gebruikelijke tijd. komt dit program ma nu in de aether. Waarschijnlijk zal heel Hulst om 5 uur de radio op de Wigwam afstemmen, om de jeug dige Hulstenaartjes in hun rol van radio-artist te horen. ZEEUWSCH-VLAAMS TONEEL SPEELT „PEGGY MIJN SCHAT" Zaterdag en Zondag komt het Zeeuwsch-Vlaams Toneel voor het voetlicht met het stuk „Peggy mijn schat". De opvoeringen worden in de Graanbeurs gegeven. Onder leiding van de nieuwe regis seur J. v. d. Broeck uit Antwerpen hebben de spelers van het Zeeuwsch- Vlaams Toneel in betrekkelijk korte tijd het stuk ingestudeerd, op een wij ze welke de actrices cn acteurs meteen en voorgoed bond aan hun nieuwe lei der en welke de regisseur zelf een grote voldoening bereidde. Met het spelersmateriaal blijkt hij zeer goede dingen te kunnen bereiken, hetgeen toneelminnend Hulst dit week-end zelf zal kunnen constateren. De meeste oude bekenden zullen dan .aangevuld met enkele nieuwelin gen, hun krachten beproeven op het aangekondigde toneelstuk, een werk dat vroeger reeds in Hulst werd ge speeld. Het enthousiasme van de spe lers is voor een groot deel al de ga rantie voor een goede opvoering. St. Jansteen RIOLERING De riolering ln het Galgenstraatje er, de St. Antoniusdreef is gereed ge komen en met de hoofdweg in ver binding gebracht. Lamsivaarde K A.B.-ERS VERGADERDEN Bij de opening der algemene leden vergadering der KAB moest de afde lingsvoorzitter P. Andriessen wederom tot zijn spijt constateren dat nog lang niet alle aangesloten leden tot de trouwe vergaderingbezoekers behoren, terwijl dit toch van groot belang is. Na zijn afkeuring te hebben uit gesproken ten aanzien van de vervol ging, die de Poolse katholieken en in het bijzonder de Poolse primaat thans onder het communistisch bewind hebben te verduren, gaf hij het woord aan de nieuwe districtsbestuurder der KAB voor Zeeuwsch-Vlaanderen de heer J. v. d. Voorde uit Sluiskil. De heer v. d. Voorde was zeer ver heugd thans op officiële wijze te mo gen spreken te Lamswaarde. de pa rochie waar hij en zijn familie tijdens en na de bange oorlogsdagen van 1944 een zo gastvrij onderkomen en goede verzorging hebben mogen ervaren. Niets was hem liever dan thans zijn grote dankbaarheid in het openbaar te mogen en kunnen uiten. Na dit persoonlijk woord ging hij over tot de bespreking waartoe hij gekomen was n.l. de opvoeding der jeugd en de verhoudingen tussen KAB en arbeidersjeugd. Met een dankwoord door de voor zitter voor de voortreffelijke inleiding van de heer v. d. Voorde werd deze vergadering besloten. KONINGSCHIETING De Schuttersmaatschappij „De Vlie geniers". gevestigd bij Albert Wouters, hield haar jaar'/kse Konmgsclrvieling. Het was Maurice Scho'lter die met e engoed gemikt schot de Koningsvo gel wist de doen tuimelen. Ie Minister werd Francis Breijaert, 2e Minister Cyriel de Smet. KOEIEN AANGESLAGEN Doorambtenaren der I. en A. werden vier koeien aangeslagen, welke naar de richting België werden gedreven. KERSTSPEL Voor een goed bezette zaal werd in Don Bosco een Kerstspel opgevoerd door de schoolkinderen, onder leiding van de Eerwaarde Zusters. Het was een mooi spel, dat ieders belangstel ling trok. Sclioondijke GOUDEN HUWELIJKSFEEST Vandaag viert het echtpaar J. van den Broeke-Taaiman zijn gouden huwelijksfeest. Het was op 17 Decem ber 1903. dat het echtpaar, beter be kend als Jacob en Barbara, elkaar te Ijzendijke het Ja-woord gaven. Na die dag volgde voor beiden een werkzaam leven. Jacob heeft als landarbeider hard voor zijn gezin moeten werken in tijden die verre van rooskleurig waren en Barbara heeft niet werkloos toegezien, want de negen kinderen die uit het huwelijk geboren werden brachten wel de nodige zorgen met zich mee. in Juni 1921 langs de Tragel. Jaren in uni 1921 langs de Tragel. Jaren achtereen hebben zij er gewoond in hun klein tussen het groen verscholen huisje. In de winter van 1952 werd echter tot verhuizen besloten omdat men de oude dag liever in de kom van de gemeente wilde slijten en ook het huisje aan kwaliteit veel te wen sen overliet. Het was voor de oudjes wel een overgang, van „den bulten" naar 'n kleine doch geriefelijke nood woning. Barbara die voordien geregeld naar Schoondijke fietste om bood schappen te doen heeft nu ook meer rust gekregen. Het zal vandaag het feestvierend echtpaar ongetwijfeld niet aan be langstelling ontbreken. liresken» Vismijn. Aanvoer in de week van 7 t.m. 14 December. Bot 227 kg 38-16, schar 765 kg 64-32. tong 2 kg 2.84, schol 80 kg 38-32, appikol 1510 kg f 65, kabeljauw 187 kg 79-51, rog 26 kg 50- 39, wijting 1131 kg 36-16, haring 20352 kg 20-19, schardi.jn 482 kg 12. Door gedraaide haring 907988 kg 0.1494 0.1188; doorgedraaide schaidijn 45190 kg 0.085. export garnalen 2792 kg 78- 1.46. handelsgarnalen 75 kg 84-1.02. (Advertentie) Overslag Overgeplaatst. De rijksambte naar der I. en A. alhier, de heer Meijer, werd overgeplaatst naar de gemeente Axel. Hij zal de plaats in nemen van de heer de Zeeuw welke werd benoemd als dlenstgelelder te Philippine. in hun nieuwe avonturen thans als speciale door het uit 7 personen bestaande Jeugdtoneel ,,De Schakel". ZATERDAG 19 DECEMBER a.s. OM 3 UUR IN HET BIOSCOOP- EN CONCERTGEBOUW TE HULST Suske en Wiske bij de Cowboys, bij de Arabieren, bij de Zee rovers. Suske en Wiske worden een spook de baas, ze komen in het circus Entréeprijs f 1,en f 0.60. Voor lezers van het Dagblad De Stem f 0.60 en f 0.40 tegen inlevering van de reductiebon, die in het nummer van morgen zal worden afgedrukt. Dat tvordt een plezierige middag Tg FRANSMAN VERGISTE ZICH Gistermorgen wilde een Franse auto bestuurder, die uit de Valckestraat kwam. de rijksweg oversteken, zonder voorrang te verlenen aan een in de richting Middelburg rijdende Bra bantse wagen. Het gevolg was, dat de Fransman „midscheeps" werd getrof fen en zijn wagen weggesleept moest worden, ook de auto van de Brkban- der. een vertegenwoordiger had een lelijke knauw gekregen. De Fransman die voor zaken in Goes was. zal een paar dagen moeten wachten, eer hij met zijn vehikel weer naar zijn vaderland kan rijden. Het is behalve een vervelend, ook een duur avontuur voor hem. DE ERWTENLEZERIJ In de komende raadsvergadering, welke uitgeschreven zal worden tegen 28 Dec. a.s. komen B. en W. wederom met het voorstel inzake de erwten- lezerij, dat onlangs aangehouden werd. 's-Heerenhoek LOURDES-ACTIE K.A.J. Alom in het land maakt de KAJ zich op om in 1954 m grote getale naar O.L. Vrouw van Lourdes te trekken. Ook in onze parochie doet de afdeling volop mee. Diverse actie's zijn hier voor op touw gezet om door een spe ciaal spaarsysteem ongeveer 15 jonge mannen naar Lourdes te kunnen af vaardigen. Verschillende jongemannen sparen ook op zichzelf. Naar het zich laat aanzien en gerekend op de me dewerking van de parochianen zal het sprookje voor deze 15 mensen in 1954 werkelijkheid kunnen worden. Kuadendamme EERSTE STEENLEGGING In tegenwoordigheid van bestuur en leden der kath. voetbalclub „Kwaden- damme". heeft pastoor Schneiders op het nieuwe sportveld de eerste steen gelegd van het kleedlokaal. De firma J. Peeters en zonen zal de volgende stenen metselen en het tim merwerk voor haar rekening nemen. Het mooie van deze bouw is vooral hierin gelegen, dat slechts de kosten van het materiaal behoeven te worden betaald en dat ajles verder geheel be langeloos door déze firma zal worden gedaan. Voorwaar een geste, waarbij onze hulde past. Fatima-avond Pater Cuyters, A. A., verzorgde een avond met lichtbeel den en lezing over Fatima, een zeer mooie avond aan het begin van het Maria-jaar. Vooral de kleurenfoto's uit Fatima's omgeving waren zeer mooi. Waarde ER KOMT EEN KERKTOREN BIJ De kerk der Geref. gemeente, welke veel van het water te lijden heeft ge had, zal geheel geresteureerd wor den. De firma Verweijs te Rotterdam, die het werk zal uitvoeren, heeft al diverse voorbereidingen getroffen. Het gehele interieur zal vernieuwd worden, terwijl de ramen groter ge maakt zullen worden. Het ligt voorts in de bedoeling aan de achterzijgevel een grote vergaderruimte bij te bou wen. Tevens zal de kerk worden voor zien van een toren met een hoogte van 20 meter. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: De sloep zonder visser. Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Martha. GENT. Kon. Ned. Schouwburg, 7.30 uur: Engelen zonder vleugels. GOES. Grand: Harvey. MIDDELBURG. Electro: Nlnotakka. SAS VAN GENT. Parochiehui», 7.30 uur: Elcerlyc, voorgedragen door Wim Bart Jr. VLISSINGEN. Alhambra: Vergif. SAS VAN GENT. olympia-theater, 8 uur: De avonturen van Captain Clark. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Detective story.

de Stem | 1953 | | pagina 2