Van de DE VREEMDELING Er zijn 2264 ONBEWAAKTE OVERWEGEN Dijken sterker dan vóór de ramp Woonruimte voor onmaatschappel ijken Nieuwe stations Per spoor naar België Werktijd landbouw RADIO TWEEDE BLAD WOENSDAG 16 DECEMBER 1953 SA Pater H. Schepens O. Cist. 25 jaar geprofest Onder ons gezegd: toch maar liever Golden Fiction Voogdij L. A. CUNNINGHAM Waarheen De Gereed voor de winterstormen AT EEN 0NDERL1JKE ERELD Peukenzoeker D H Dagblad pe jStem Is het misschien door verschillende aanwijzingen, dat men in vele gemeenten al aan het denken en praten geslagen is over dit onder werp? Ik bedoel hier niet mee, dat men aan het denken en praten ge slagen is over de „krotopruiming en het saneren van wijken want dat is een gebied, dat behoort tot de stedenbouwNatuurlijk is dit ook van belang. Een voornaam on derwerp op zich. waarbij men in iedere stad met een oude vesti gingsgeschiedenis en met eon eigen sfeer zich zal hebben af te vragen wat er opgeruimd moet worden en hoe men het dient te doen, want daarbij komt ook het heem van een stad in bespreking. In zulke wijken toch zijn er krotten, die voor zich zelve opgeruimd moeten worden. Maar die straten bezitten ook hui zen, die weliswaar vervallen zijn, maar die door goede restauratie aan de gevel en goede verbouwing van binnen nog tot juweeltjes van be woning en oude stadsarchitectuur zijn te maken. Het tijdschrift „Bouw" van de vorige week bevatte daaromtrent enige leerzame en prettige voorbeelden uit Amers foort. Maar dit onderwerp wil ik in de ze beschouwing niet behandelen. Zeker de in iedere oudere woonge meenschap aanwezige krotten, ver vallen woningen, twee ruimten be vattende, worden juist door de on maatschappelijke gezinnen bewoond. Deze opruimen en vervangen door ruimere woningen betekent de on maatschappelijke gezinnen uit de buurt verdrijven. Maar wat er dan verder mee te doen? Ziedaar het vraagstuk. En eer men dus overgaat tot krot opruiming, dient men één lijn te trekken, aangaande de vraag, hoe men de onmaatschappelijken het beste zal onderbrengen. ^/oor dit vraagstuk staat men in 1 - de meeste steden. Het is wel toevallig, dat enige weken geleden een Limburgse Priester (H. Litjens) aan de universiteit in Utrecht is gedoctoreerd op een proefschrift: „De onmaatschappelijken in Maas tricht". Een studie die in de univer siteitskringen zeer gewaardeerd werd, terwijl bij de discussie door de professoren zeer interessante op merkingen gemaakt werden. De aanleiding tot de studie was (en is) dat er in Maastricht al eeuwen in vele wijken en in honderden krot woningen een enorme groep van onmaatschappelijke families is op gehoopt. En waaraan men nu bezig is een einde te maken. Dr Litjens kwam in zijn studie tot een aantal conclusies, waarvan de eerste luidt: „De slechte huisves ting en de sociale wantoestanden der 19e eeuw zijn de belangrijkste exo gene oorzaken der onmaatschappe lijkheid te Maastricht." En nog een tweede conclusie voor deze be schouwing van belang: „Bij een grote omvang der onmaatschappe lijkheid, zal groepsgewijze vesti ging de voorkeur verdienen". Deze conclusie sluit aan bij wat men te Maastricht bezig is te doen: in verschillende buiten de kern van Maastricht liggende gebieden worden groepen van 100 huizen ge bouwd, waarin deze onmaatschap pelijke families worden onderge bracht, waarna tnen overgaat tot krotopruiming. En zo kan men ook begrijpen, dat in Maastricht en en kele wijken geheel worden afge broken en in bredere straten met een meer vrolijk aanzien worden veranderd. Intussen mag ik een ne venopmerking plaatsen: in Maas tricht doet men dit zelf, naar eigen inzicht en men is er al sinds 1946 mee bezig. Jn de steden in Westelijk Noord- Brabant is dit verschijnsel van onmaatschappelijke families wel aanwezig, maar lang niet in die mate als te Maastricht. Ook daar vindt men straten met krotten, maar niet alle straten staan vol van krotten, er zijn straten met een klein aantal krotten. De sanering zal dus moeten gaan over een klein aantal bouwsels met behoud van een straat, terwijl hier en daar doodlopende steegjes zullen moeten verdwijnen. Het aan te pakken pro bleem is dus wel eenvoudiger en wie zegt „breek alles af", vertoont een grootdoenerig defaitisme ten aanzien van het vraagstuk. Wat er met de in deze krotten wonende onmaatschappelijke fami nes bij de verhuizing staat te ge beuren moet ook veel meer indivi dueel bekeken worden dan men in Maastricht deed of doet. En nu sluiten we aan bij de eer ste conclusie van Dr Litjens: De slechte huisvesting.... „is de be langrijkste exogene oorzaak der onmaatschappelijkheid". Dat wil dus zeggen: laat zo'n familie wonen in een goed huis in een gezellige en vrolijk aandoende buurt en er is grote kans, dat die onmaatschappe lijkheid verdwijnt. XJet artikel zou te lang worden, indien ik over de geestelijke oorzaken en de geeselijke midde len tot bestrijding der onmaatschap pelijkheid nog meer wilde schrij ven. In de studie van Dr Litjens kan men daarover meer lezen. Het was mij in deze beschouwing hoofdzakelijk te doen om het vraag stuk te bezien uit een oogpunt van stadsbebouwing en krotopruiming. Radicale middelen zijn misschien helemaal niet nodig en de verplaat sing der onmaatschappelijke fami lies (alvorens tot opruiming over te gaan, dient individueel in studie genomen te worden. En ook met so ciaal en geestelijk toezicht en hulp gepaard te gaan. B. o. Z. IR. J. (Advertentie) Sterkandelaars verhogen de glans van het feestlicht op Uw Kersttafel (Advertentie) Breda no# slechts in studie lVytet de bouw van een nieuw station Rotterdam-C.S. zal voorjaar 1954 worden begonnen. Er zijn geen plan nen om te Tilburg- een nieuw station te bouwen, terwijl plannen voor een nieuw station te Breda nog: slechts in studie zijn. Aldus minister Algera in zijn M. van A. Wan de vroeger bestaande treinen AntwerpenRoermond (Düssel- dorf), BoxtelWesel, TilburgTurn houtBrussel en EindhovenBrussel werd zo weinig gebruik gemaakt, dat handhaving niet verantwoord was. Zo luidt de laconieke mededeling van minister Algera in zijn H. van A. in antwoord op desbetreffende vra gen. Ten aanzien van de uitvoering van de electrificatie van het baanvak Roo sendaalAntwerpen is nog geen vol ledige overeenstemming bereikt. In de smaakvolle verpakking vormen zij het Kerstgeschenk bij uitnemendheid. 4 stuks in Leerdam-blauwe doos f 6.85 Idem met 4 kaarsen f 8. Vraag fraaie geschenkenfolders N.V KomnklijVe Nederlandsche Glasfabriek Leerdam Op Eerste Kerstdag (~\P 25 Dcc. a.s. (eerste Kersdag) gaat pater Hermano Schepens in het Cisterciënserklooster „Maiiïnitroon" te Nieuwkuyk zijn zilveren professiefeest vieren. De feesteling werd op 8 Juli 1909 te Tilburg geboren. Hij ontving het kloosterkleed te Versailles (Frankrijk) Op 1 Dec. 1927 en deed aldaar zijn professie op 25 Dec. 1928. Kort hierna kwam hi.i weer naar Holland op het klooster Onsenoort. waar hij nu nog steeds vertoeft. Zijn priesterwijding ontving hij op 26 Juli 1936 uit handen van Mgr. A. Diepen z.g. Jarenlang was de jubilaris wiskunde leraar aan de kloosterschool, terwijl hij nu nog steeds de kostersfunctie waarneemt. Golden Fiction Een gulden genieting voor 80 ct. Aantal knipperlichtinstallaties wordt uitgebreid Tn 1952 bedroeg het aantal ongeval len op niet afgesloten (onbewaak te) overwegen in totaal 92. Hiervan vonden 9 plaats op overwegen, welke waren voorzien van een automatische knipperlichtinstallatie. Het aantal on-1 gelukken, dat plaats vond bij overwe gen met een knipperlicht is naar de mening van de minister nïët onrust barend hoog en leidt evenmin tot de conclusie dat knipperlichten een on voldoende beveiliging bieden. Vrij algemeen blijkt, dat bij onge vallen, die plaats vinden op overwe gen, die niet zijn afgesloten doch voorzien zijn van een knipperlicht, sprake is van grove onachtzaamheid van de weggebruikers en helaas in enkele gevallen ook van bravour. De gevaarlijkste onbewaakte over wegen zijn reeds met knipperlichten uitgerust. Het ligt in de bedoeling m de eerst komende jaren 10 a 12 onbewaakte JTr is de vorige week in de Tweede Kamer tussen een of andere be groting en een of andere nota door ook nog gauw een technische wij ziging van de Pensioenwetten er door gejaagd. De wet moet vóór 1 Januari in het Staatsblad staan. Vandaar de haast. Maar met die technische wijziging mee was ook een principieel punt binnengesmok keld. Het ontwerp stelde namelijk vóór de cumulatiebepalingen aldus te wijzigen, dat het pensioen ver laagd zal worden, als genieters er van in een particuliere baan een centje bij gaan verdienen. Er is daartegen gesputterd door woord voerders van alle fracties (behalve de socialisten cn communisten) maar minister Beel wilde dit er niet uit laten lichten en iedereen slikte het dan maar met tegenzin, omdat er ook zo veel goeds in het wetsontwerp stond. Wel is uitzicht geopend op hervatting van het'de bat, als een algemene wijziging van de Pensioenwetten aan de orde door 14) „Je zni( er je toch bij moeten neer- fgge" Dlric. En het zal Je wel beval en. Ik heb hierin ook wat te zeggen, "eet ie Geef mij „rekening en ver antwoording van je beheer" beste Ul- nc zoals de term luidt. Als je niet wilt moet ik naar meneer Frenette gaan. een heel schrander notaris." „Dat zul je wel laten! Waag het niet, waag het niet om onze fa milieaangelegenheden aan de open baarheid prijs te geven en „Kunnen ze het licht der openbaar heid niet verdragen? Waarvoor ben ie bang?" Ms enig antwoord liep Ulric de ka mer uit Zijn lippen bewogen, doch saven Keen ge]uid Armande stond eem het hoge venster en voelde zich zatner en hulpelozer dan zij wilde erkennen. Haar mond beefde en haar ogen waren vochtig maar ze bedwong haar emotie. In de middagstilte van het oude huis besefte ze langzamer hand, met ontstellende duidelijkheid, dat zij de laatste was van haar ge slacht. dat ze op Ulric niet behoefde te rekenen. HOOFDSTUK V. De heks en de boer. De kleurrijke mantel van de herfst was verbleekt en gescheurd en de kale takken der bomen staken somoer af tegen de grijze Novemberhemel. De laatste vluchten wilde ganzen waren zuidwaarts getrokken en enkel de echo van hun eenzame roep hing nog over de moerassen- Des morgens glinsterden dikke dauwdroppels aan de grashal men. De schuchtere reeën verlieten de bossen cn zochten in de boomgaar den de laatste appels, die aan de tak ken waren achtergebleven. De bloe men op Leon de Vysarts graf waren reeds lang verwelkt en door de wind meegevoerd Dc weken ua de begrafenis maakte Annande lange wandelingen met de honden. Sirdar en Ninanor. Ulric zelf komt. Dit is toch wel een hoogst onbevredigende gang van zaken. Waarom kon dit principiële puntje niet blijven rusten? want dat het principieel is, staat vast. Hier houdt de Staat zijn greep op de rustende staatsdienaar die rechtehs pen sioen d i. uitgesteld loon incasseert om hem te verhinderen, dat hij het te goed zal krijgen, als hij de nog beschikbare arbeidskracht be steedt in een eenvoudige baan. Dit is een voogdij, welke toch eigenlijk niet te pas komt. Het zal ons wel benieuwen wat de Eei'stë Kamer er straks van zegt. ^/aar moet dat heen? vraagt men zich af, als men leest, dat des kundigen nog een enorme toene ming van de verkeersintensiteit verwachten. En wel zodanig, dat die in 1970 2 1/2 maal zo groot kan zijn als in 1950. Men trachte zich dat voor te stellen: een drukte, die 2 1/2 maal zo groot wordt als ze nu vaak reeds is. Het zal ervan moeten komen, dat de voetganger eenvou dig wordt afgeschaft. En het fiets- rijden zal alleen in stille uren mo gen geschieden. Waarna de brul lende benzinemonsters de volledige kans krijgen om althans elkaar te verslinden overwegen per jaar van deze instal laties te voorzien. Daarnaast bestaat het voornemen op een aantal overwe gen automatisch bediende halve over wegbomen toe te passen. Verder wordt in snel tempo voort gegaan met verbetering van het uit zicht bij onbewaakte overwegen, voorts zijn op schrikhekken van be langrijke onbewaakte overwegen lichtreflectoren aangebracht, waar door deze objecten in het donker be ter opvallen. Met hetzelfde doel is be gonnen met het aanbrengen van een lichtreflecterend oppervlak op an dreaskruisen, hetgeen in 1954 op gro te schaal zal worden voortgezet. In dien door ongunstige weersomstan digheden, zoals mist en sneeuwjacht, het uitzicht minder dan 300 M be draagt, is voorgeschreven, dat de ma chinisten elke vijf seconden een fluit- sein geven en dat de frontseinlan- taarns van alle treinen aangestoken moeten zijn. Het aantal openbare onbewaakte overwegen bedroeg op 30 November 1953 2264, waarvan 110 met automa tische knipperlichtinstallaties en 9 met halve overwegbomen. KRUISINGVRIJ minister overweegt na overleg met zijn ambtgenoot van finan ciën bij de begroting voor 1955 een voorstel te doen, waarbij het bedra gen van het Rijk in het kruisingvrij maken van overwegen in groot ver band wordt geregeld. jTjE door de stormramp beschadigde dijken zijn thans in het algemeen weer in een toestand gebracht waarin zij de winterstormen zullen kunnen weerstaan, zo stelt minister Algera in zijn M. van A. vast. 67 Stroomvoerende en rond 500 niet- stroomvoerende gaten zijn gedicht. Van de ongeveer 500 km. beschadigde tot weggespoelde dijkvakken plm. 350 km. definitief is hersteld, terwijl plm. 150 km. wel grotendeels gereed, doch nog in bewering is. TAOOR kreekvorming is globaal 600 ha. land verloren gegaan. De grote principiële beslissing ten aanzien van de deltaplannen kan niet eerder wor den genomen, dan nadat de deltacom missie daarover rapport heeft uitge bracht. Dit houdt echter niet in. dat alle voorzieningen, welke verbetering van de veiligheid tegen het water te weeg brengen, hierop zouden moeten wachten. Er zijn bereids door de Rijkswater- staatsdienst plannen in onderzoek om op efficiënte wijze en op korte ter mijn de bestaande dijkringen een gro ter waterkerend vermogen te» geven dan op 31 Januari 1953 aanwezig was door de zwakke gedeelten te verstor- Ken. De dijken zijn in heli algemeen hersteld met zwaardere afmetingen dan zij vóór de ramp bezaten en met een hoogte, welke in aanleg rond 1 m. uitgaat boven de vroegere, zodat ge zegd kan worden, dat de constructie in het algemeen aan hogere eisen vol doet dan vóór de ramp. Verwacht mag worden, dat ook ten aanzien van het drieeilandenplan een interimrapport door de delta-commis sie zal worden uitgebracht. Regeling zo mogelijk door landbouwschap jT EN voorstel tot wijziging van de Arbeidswet is ingediend, om het mogelijk te maken, de arbeidstijden in de landbouw van overheidswegen te regelen. Blijkens de toelichting acht de staatssecretaris voor sociale zaken het in de eerste plaats op de weg te liggen van het in te stellen landbouwschap om bij verordening ook bepalingen aangaande arbeids- en rusttijden van de landarbeiders vast te stellen. Zou het landbouwschap hiertoe inderdaad overgaan, aan kan de regeling krach tens de Arbeidswet 1919 achterwege blijven. indien het bedrijfschap onverhoopt niet mocht slagen, kan echter regeling bij Algemene Maatregel van Bestuur niet achterwege blijven. Mocht in een later stadium blijken, dat het bedrijfs orgaan wel in staat is zelf de materie te regelen, dan dient de algemene loslippigheden van LEONARD LIET ZOU DE MOEITE LONEN, eens een verzameling van verza- meiaars aan te leggen. Vreselijk, als je hoort hoeveel lieden zich met het verzamelen van allerlei gekke dingen bezig houden. Daar heb je die schatrijke Amerikaan, die kastelen verzamelt, de Parijze- naar, over wie wij laatst iets lazen, die pruiken van beroemde to neelspelers opsnort en bijzet in een speciaal vertrek in zijn huis: die meneer uit Brisbane, die knopen verzamelt: een verzamelaar van vio len; van klokken; van parapluies; van sigarenbandjes..,., kortom die hele verzamelaarswoede doet ons af en toe denken aan zekere instel ling waar de mensen in dwangbuizen rondlopen. Wat zijn wij dan normaal, denken we wel eens, met alleen onze voorliefde tot het verzamelen van briefjes van tienOm eens een vreemde verzamelaar bij de kop te pakken: dat is de Spanjaard Pedro Ramirez, die siga ren- en sigarettenpeukjes van beroemde mannen opspaart en daar af en toe met hemelse blikken aan sabbelt. Pedro laat in verschil lende landen kellners, hotelbedienden en kamermeisjes voor zich werken. Het duurste stuk uit zijn sortering is een natte flodder van een sigarenpeuk, die indertijd werd weggeworpen door koning Faroek. Het peukje kostte Pedro 50 lireVoor die prijs zouden wij hem de he le Faroek cadeau hebben gedaan, maar het ging nu eenmaal alleen om peuken. Hij is nu al jaren bezeten van het idee, ooit een sigaren- peuk van de beroemdste roker ter wereld te kunnen bemachtigen. U begrijpt het al: hij loert op Winston Churchill. Totnogtoe bleven Pedro's pogingen zonder succes, maar nu heeft hij geprobeerd via de Spaanse ambassadeur in Londen een peuk in zijn bezit te krijgen. Misschien hoort u dus binnenkort wel iets over een peukjesnota van Spanje aan Engeland en dan weet u (zoals steeds goed ingelicht) direct wie er achter zit. tegen het meisje, die de bood- Champignons schap doorgaf aan haar moe- e champignon-telers van Frank- der, waaiop de moeder haar fort zitten in zorgen: er wordt man toesprak. De antWOOT I»,» fUHonc rli» nnrlo? /waar ere- i _iïr.i. in deze tijdens de oorlog zwaar ge bombardeerde stad steeds meer ge bouwd en de kelders, waarin zij na de oorlog hun bedrijf konden uitoe fenen, worden meer en meer ge sloopt, zodat er huizen voor in de plaats kunnen komen den kwamen langs dezelfde weg terug, maar waren wel wat verward. Toen haalde de man er een Duitse mecani cien bij, die Duits èn Engels Bovendien vermindert liet aantal kt' n f d vracen paarden, dat in de stad gebruikt SpreeKt. Deze gal Qe Vlagen wordt, zo snel, dat zij ook niet meer voldoende paardenmest voor hun champignonbedden 1 innen krijgen. Zij zien de toekomst dus maar som ber in. Borrel ET VOEGENDE is gebeurd tij dens een wedstrijd van twee door aan de echtgenote en vrouwlief vertelde haar man wat er van hem verlangd werd. Szaizko zakte. Pisa amateursploegen van de Rijnlandse voetbalbond. De scheidsrechter in deze ontmoeting nam zulke vreem de beslissingen, dat bij beide elftal len de mening postvatte, dat hij on der invloed van sterke drank ver keerde. En al klinkt het misschien wat gek, er werd besloten, dat men de scheidsrechter voor een bloed proef naar het ziekenhuis zou bren- gen, wat dan ook gebeurde. De man daar nog 0,7 millimeter bij bleek echter volkomen nuchter te zijnNu zitten de voetbal-au- Kat toriteiten van Rijnland deze merk waardige geschiedenis uit te plui zen. (Fa) taal ITEN ZWEEDSE deskundige, Wal ter Kjellman, is naar Pisa ontboden om de mogelijkheid te onderzoeken de scheve toren van deze Italiaanse stad te restaureren en te stabiliseren. De S00 jaar oude toren hangt met zijn top vier en een halve me ter uit het lood. Elk jaar komt was naar Miramichi gegaan op de elandenjacht, met generaal Hippolyte de Vysart, een echte Nimrod. Ulric zag er eerst niets in, Armande alleen te laten. Ze kon best een uitstapje naar Mantreal maken, ried hij haar sluw, de verandering zou haar goed doen; doch toen zij weigerde, drong hij niet verder aan. In de tweede week ria zijn vertrek arriveerde een prach tige elandsbout en kort daarop een slordig gekrabbeld briefje, dat hij weldra terugkwam. Armande begreep, dat hi.i zolang wegbleef om een zakengesprek te ont wijken. Hij hoopte vermoedelijk, dat zij hun gesprek zou vergeten en alles op zijn beloop laten. Hij kende Ar mande slecht. Aan zichzelf overgela ten, controleerde zij elke meter grond, die hun toebehoorde, iedere boerderij en hut. iedere stal en schuur en vond overal de sporen van verwaarlozing en onverschillihgeid: ze ontdekte de ga ten, waardoor hun rijkdom was weg gevloeid. De avonden brachten zij door met het maken van aantekeningen van haar bevindingen en het opstellen van memoranda, die zoals ze moedeloos besefte, Ulric geheel zouden verwar ren, nog voordat hij er een half do zijn van gelezen had. Van het Landbouw-adviesbureau vroeg ze handleidingen over het fok ken van slachtvarkens en pluimvee, de twee voordeligste artikelen in een voor export zo gunstig gelegen streek. Het was heel boeiend, zelfs voor haar, die haar hele leven buiten had gewoond. Zij had nooit gehouden van de steden en kon niet begrijpen, hoe de mensen het volhielden in enge hui zen en enge straten met een hemel van rook en uitlaatdampen van auto's om in te ademen. Hier in Tantramar kon een ens leven, zich uitstrekken, genieten van de koele schoonheid van de dageraad en de warme gloed van de zonsondergang, kon men er wande len in het zilverig licht der maan. Deze avond scheen de maan vol en vrij over de verre heuvels. Armande draaide het groenoverkapte licht op de werktafel uit. liet boeken en papie ren rusten en stond voor het venster te genieten van het maanlicht, dat schuren, hooimijten en dijken in voor werpen van schoonheid omtoverde diepfluwelen schaduwen tekende op het grasveld en de vorst deed glanzen, en fonkelen als juwelen. Ze hield van deze eenzaamheid. Het was nu bijna middernacht, de bedien den waren reeds lang ter ruste gegaan en geen enkel lichtje brandde meer in de huizen en hoeven aan de Tantra- mar. Het was heerlijk, zo te waken terwijl iedereen sliep. Het was dan of al de schoonheid van de nacht alleen voor je zelf was. Allemaal voor haar; maar ze zou het gaarne hebben ge deeld. als er iemand was geweest om mee te delen. Misschien dat Mare Duclos. een nachtvlinder als zij. nog op was en voor de haard zat te studeren in zijn anatomieboek of dergelijke lectuur. Marc was een week weggeweest, op zijn jaarlijkse vacantie. Hij had een wan- deltoer gemaakt door het schone land van Cocagne. Nu zou hij wel terug zijn. maar zij wilde niet naar hem toe gaan en die blik van verering en ver bazing in zijn ogen lezen. Als hij min der van haar hield zou ze hem aardig gevonden hebben; als hij haar had ge haat, zou ze hem misschien hebben liefgehad. Maar nu voelde zy zich schuldig in zijn bijzijn cn beselte de onmogelijkheid om het ideaal, dat hij van haar maakte, te benaderen. (Wordt vervolgd). iy[ICHAEL Szaizko, een uit zijn vaderland verdreven Rus, wilde in Amerika zijn rijbewijs halen. Dat was ech ter niet zo gemakkelijk, want Szaizko spreekt geen Engels... Zijn vrouw, een Duitse, spreekt wel Duits en Rus sisch, en hun dochtertje van zes spreekt wel Duits en En gels, maar weer geen Rus sisch. Eerst probeerde de exa minator het zó: hij praatte tJEN KAT die voor een blaffende hond in een tien meter hoge mast van het electriciteilsnet klom, verwekte een groot probleem om dat de mast precies op de grens tus sen de Canadese gemeenten Toron to en Forest Hill stond. De brand weer van Forest Hill verklaarde zich niet gerechtigd om de kat te helpen. Het gemeentebestuur van Toronto eveneens niet. Toen het electrieiteitsbedrijf van Toronto een monteur stuurde om het dier er uit te halen, sprong de kat op een dwarsbalk, juist aan de kant van Forest Hill- Toen werd het electri eiteitsbedrijf van Toronto te hulp geroepen, maar niemand kwam op dagen omdat men daar juist in sta king was gegaan. Tenslotte klom een inwoner van Forest Hill in de mast en haalde de kat cr uit, die intussen 48 uren in de mast had gezeten. „Je zou het niet durven geloven, dat hij vóór ons huwelijk die onverzettelijke Karei Bollemans was, wel?" maatregel van bestuur te worden te ruggenomen. Het gaat hier in beginsel om een verbod van arbeid op Zondag en Za terdagmiddag voor alle landarbeiders en om een verbod vn nachtarbeid voor vrouwen en jeugdige personen. Verder om een maximumaantal uren arbeid per jaar en per dag voor mannen cn een maximumaantal uren arbeid per dag, per weck en por jaar voor vrou wen en jeugdige personen. Wat de controle betreft, het is niet de bedoeling arbeidslijsten in te voe ren. Indien echter op grond van klach ten en een daarop ingesteld onderzoek de overtuiging bestaat, dat een bepaal de werkgever op ernstige wijze de wet telijke bepalingen overtreedt, kan aan hem de verplichting worden opgelegd bepaalde administratievoorschriften, welke bi.i Algemene Maatregel van Be stuur worden vastgesteld, na te leven. DONDERDAG 17 DECEMBER 1953 HILVERSUM I, 402 M. KRO: 7.00 Nws.: 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en lil. kal.; 8.00 Nws. cn weerber.; 8.15 Gram.; 9-00 V. d. huisvrouw; 9.35 Wa- terst.; 9.40 Schoolradio; NCRV: 10.00 Ge wijde muz.; 10.30 Morgendienst; KRO: 11.00 V. d. zieken; 11.45 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconc.; (12.30- 12.33 Land- en tuinb. meded.; 12.33 ..Wij van het land"); 12.55 ..Grap niet met de griep"; 13.00 Nws. en kath. nws.; 13.20 Pianovoordr.; 13.45 Gram.; NCRV- 14.00 Viool en piano; 14.30 Gram.; 14.45 V. d. vrouw; 15.15 Amus. muz.; 15.40 Gram 16.00 Bijbellezing; 16.30 Viool, alt-viool cn guitaar: 17.05 V. d. jeugd; 17.35 Gram 17.40 Voordr.; 18.00 Gram.; 18.35 Raad huispraat: 18.45 Leger des Heilskwartier- 19.00 Nws. en weerber.; 19.10 V. d. jeugd 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Ge- var. progr.: 21.45 „Ik denk. er zo over.... en U?"; 21.55 Amus. muz.; 22.20 Orgel- #conc.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws. en SOS-ber.; 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. AVRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.: 7.30 Gram.; VPRO; 7.50 Dagopening; AVRO: 8 00 Nws.; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding 9.15 Orgelconc.; 9.30 V. d. huisvrouw 9.35 Gram.; 10.50 V. d. kleuters; 11.00 Me- tropole Ork.; 11.40 Voordr.; 12.00 Orgel spel; 12.25 „In 't spionnetje"; 12.30 Land en tuinb. meded.; 12.33 Instr. sext.; 12.50 „Uit het Bedrijsfleven", caus.; 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Lichte muz. 13.50 „Roodkapje", hoorsp.; 14.30 Ka- mermuz.; 15.00 V. d. zieken; 15.45 Gram. 16.00 „Tussen vier en vijf"; 16.45 V. d. jeugd; 17.30 Gram.; 17.45 Regeringsuitz.: Mr. W. J. van Balen: „Brazilië Surina- me's zuiderbuur"; 18.00 Nws.; 18 15 Sportproblemcn18.25 Rep. of gram.; 18.30 Orgelspel: 18.45 „Bill Sheriff en zijn Prairie-duivels", hoorsp.; 19.00 V. d. kleuters; 19.05 Gesproken brief uit Lon den; 19.10 Lichte muz.; 19.45 Kerstprijs vraag „Voor het Kind"; 20.00 Nws.; 20.05 Radio Phil harmonisch ork. en solist; 21.40 Gram.; 21.50 „Het epos van de vliegende mens", documentaire; 22.20 Muz. uit Equador; 22.45 Sportact.; 23.00 Nws.; 23.15 Jazzmuz.; 23.45-24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams, 324 M. 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Ork. conc.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 14.00 Engelse les; 14.15 Gram.; 14.30 Franse les; 14.45 Gram. 15.00 Ork. conc.; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 17.15 V. d. kind.; 18.15 Volksliederen; 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws.; 19.40 Volks- muz.; 19.50 Pol. caus.: 20 00 Vlaamse lie deren: 20.10 Klankb.; 20.40 Verz. progr.; 21.15 „Wat is dat?" 21.45 Gram.: 22.00 Nws.; 22.15 Gram.; 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL. Frans, 484 M. 12.00 Lichte muz.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.: 14.30 Ork. conc.; 16.05 Lichte muz.. 17.00 Nws 17.15 Dansmuz.: 18.30 en 19.15 Gram.; 19.30 Nws.; 20.00 Hoorsp.; 22.00 Nws.; 22/5 Gram.; 22.55 Nws.

de Stem | 1953 | | pagina 5