Klokkenberg-junioren maakten de grote tocht 1 Altt-BOy geen kans liimpekappeii Markt van Aardenburg (die geen Markt is!) wordt opgefleurd Z-.VLAANDEREN Zuid-Beveland MAAR DAT VERKEER.... Eerste diploma-uitreiking Gew. Soc. School der K. A. B. te Hulst Met-bed-en-al in die reuze verhuiswagens VAN KALE RUIMTE TOT FRAAI PLANTSOEN DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 16 DECEMBER 1953 Van beddekoetsen, die voor één keertje reiskoetsen werden Vier maal huilen H.H. WIJDINGEN Kadervergadering Zeeuwse KAB Brandend maagznnr binst U in een mnm... Verbinding Zierikzee- Brouwershaven HET GEZINSZORG- WERK Werf „Zeeland" krijgt nog een kans EERSTE PELGRIMS TE ZUIDDORPE Ter gelegenheid van Mariale jaar delen Beplanting met vijver: prachtige omlijsting van nieuw Stadhuis Ook een wachthuisje TERNEUZEN AXEL OOSTBURG GOES Mijlpaal van Z.-Vlaamse arbeidersstand AGENDA HEDEN MORGEN Van onze redacteur J AN'GZAAM SCHOOF ER GISTEREN een „zwaar" transport over de rijks- weg tussen Breda en Tilburg. Een stoet kolossale verhuiswagens rolde kalm in de richting van de nieuwe Klokkenberg bij Breda en rond de co lonne reed waakzaam en vermanend een gemotoriseerde Rijkspolitieman, die alles wat maar enigszins gevaarlijk kon zijn of worden op een afstand hield, loen het transport eenmaal de grote nieuwbouw had bereikt, werd het met omstandig gejuich ontvangen. De deuren van de verhuiswagens gingen open en voorzichtig loste men de kostbare „vracht": de 59 junior-bewoners van het sanatorium, de jongste patientjes, die in leeftijd variëren van 11 maanden tot i jaar. Ze hadden de overtocht veilig en wel gemaakt en daarmee was er een Vfn hei l!a,rt Ke"®men van iedereen, die zich ook maar 'n klein beetje verantwoordelijk voelde voor deze kleuters. een pop, die net zo'n grote piekmuts op had als Joke zelf. KLOEK BESLUIT QNDANKS alle goeie zorgen kun je, kleuter zijnde, zo'n tocht niet voor de volle honderd procent waarderen. Je moet op z'n minst vier maal hui len: eenmaal als je in die allemachtig grote verhuiswagen geladen wordt, een keer als de wagen gaat rijden, dan nog 'n keer als de wagen weer stopt en tenslotte voor de vierde maal als je het eindelijk leuk begint te vinden en je moet er weer uit. Dat vergt alles bij elkaar nog al wat tijd. Bovendien moet je natuurlijk op tijd je dutje doen en dan blijft er al niet zo heel veel meer over. Dirk van der Heyden, 'n blonde ke rel van zowat drie jaar, had geboft. Afgezien van die heen en waar dra vende politieman was hij de hekke- sluiter van de stoet en zodoende kon hij, door de spijltjes van zijn bed, al les zien wat er achter de processie gebeurde. Hetgeen heel wat was. Om dat dit op de duur tóch ging verve len, gaf Dirk, nog juist voor hij in slaap viel, een demonstratie met zijn blote benen, die hij op één of andere geheimzinnige manier onder z'n ar men kon nemen. Aangezien Dirk. op zuster Maas en zuster Rademakers na, mee van de oudsten van de wa gen was, zag hij al gauw het bela chelijke van deze vertoning in en dus viel hij in slaap. EIGEN SHAWL ETEN ZEKERE HENK was in feite de enige, die de hele reis kans zag om wakker te blijven. Hij had een eigen shawl ter beschikking, die hij om beurten rond z'n hoofd knoopte en uit zijn bed werkte, wat een zeer opwekkende bezigheid is. Tussendoor nodigde hij luidkeels Lisetje Kools (1 jaar) uit Den Bosch, uit om in zijn bed te komen, maar ten eerste lag Lisetje stevig vastgeriemd en ten tweede sliep ze als een roos, zodat de roep van Henk onbeantwoord bleef. Hij had beter aansluiting kunnen zoeken met de 2-jarige Joke Gode- froy, die zich zodanig verveelde, dat ze alleen maar te troosten was met V.H. EXC. MGR. JOS BAETEN zal op Quatertemper-Zaterdag 19 Dec. a.s. in de St. Paulus-Abdij te Ooster hout de volgende H.H. Wijdingen toe dienen: Het Subdiaconaat aan: P. C. Ver meulen. O.S.B.; J. G. Letschert, O.S.B. Het Diaconaat aan: L. A. P. Zegers, O.S.B.; J. A. M. van Balen. O.S.B. Walterus Schumacher. O.C.S.O. Het Presbyteraat aan: W. G. Th. Ramaekers, O.S.B.; C. J. Hafkamp, O.S.B.; J. H. Smeets, O.S.B. ding. Jan Mertens over sociale verzekeringen 0P EEN drukbezochte kaderverga- dering der K.A.B. te Goes heeft de verbondsbestuurder, de heer Jan Mertens, een inleiding gehouden over de sociale verzekeringen, althans over de voornaamste onderdelen daarvan. Diep ging hij in op de financiële consequenties en op de brandende vraag of men niet te ver gaat met de sociale voorzieningen; spreker beant woordde deze vraag met een volmon dig en geargumenteerd „neen". Door de kaderleden werden naar aanleiding van het gesprokene vele vragen op de heer Mertens afgevuurd waarmee deze niet verlegen zat. Het grote voordeel der bedrijfsver eniging zag spr. vooral hierin, dat het de betrokkenen dichter bij de uitvoe ring ervan brengt. We moeten ons best doen, zei spreker, om de verant woordelijkheid van uitvoering in eigen beheer te kunnen dragen, waar door o.m. ook zal worden voorkomen, dat duizenden guldens, door onwe tendheid aan de eigen loontrekkenden worden onthouden. (Advertentie) Een of twee Rennies laten smelten op de tong. En eer U het weet, is 't leed geleden. Zo hoeft U dus nooit bang te zijn, dat iets, wat u graag lust, eens verkeerd valt. Dat zuur is vlug' ger genezen dan het opkwam. Daar om een prettig, veilig gevoel, altijd Rennies bij de hand te hebben. 530-oo Binnen afzienbare tijd iveer normaal wTEN heeft een aanvang gemaakt met het herstel van de zgn. Blok- weg, de laatste tot Jusver onbruik bare schakel in de verbindingsweg van Zierikzee naar Brouwershaven. Dit betekent, dat binnen afzienbare tijd automobilisten weer gebruik zul len kunnen maken van de normale wegverbinding. In weggebruikerskringen juicht men dit herstel toe, aangezien de tocht Bettewaerde, waar de kwaliteit van de weg de laatste tijd aanzienlijk slechter is geworden, niet zonder ge- vaas is. Bovendien wordt de veilig heid van het verkeer op deze smalle weg vaak in gevaar gebracht door de vele grote vrachtwagens die ten dien ste van het herstel aan dijken en we gen op Schouwen en Duiveland even eens gebruik maken van deze verbin- l/TfKSJE v. d. BLEEK 12 jaar) uit Bergen op Zoom heeft enkele kwade ogenblikken moeten doorma ken. Bij het vertrek uit de Tilburgse Klokkenberg wist hij niet, of hij moest huilen of lachen. Na 'n paar le vensgrote tranen nam hij een kloek besluit. Hij poetste z'n blinkende ap pelwangen weer op, selecteerde nauwkeurig enkele vingers en stak die zo diep in zijn mond als maar moge lijk was. Toen vouwde hij zich com pleet dubbel en hield zich slapende, om niet verder te worden lastig ge vallen, Waarmee Kees zichzelf het meest te grazen had. want na enkele ogenblikken sliep hij echt. De manmoedig weggewerkte tranen kwamen te voorschijn, toen Kees een maal met bed en al naar z'n nieuwe plaats in het nieuwe gebouw was ge bracht. Kennelijk vond hij heel het gebeuren, achteraf bezien, ontzettend droevig. BLIJDSCHAP >JA TWEE UUR voorzichtig reizen was het doel bereikt. Zo harts tochtelijk als zuster Rademakers uit Hilvarenbeek de Tilburgse bodem langs de onderste spleet van de auto deuren vaarwel had gewuifd, zo harts tochtelijk bejubelde zuster Maas de grond van haar geboortestad Breda. En op gelijk niveau stond de blijd schap van alle begeleiders van het transport, toen men zonder onheil de fTEN van de verantwoordelijk- ste taken bij het transport van de Klokkenbergjeugd naar Breda, was toebedeeld, aan de wachtmeester van de Verkeers- groep van de Tilburgse Rijks politie, die op de motor de colonne vergezelde en zijn uiterste best deed om het ver keer rond de langzame stoet in aoede banen te leiden. Het heeft hem niet meegezeten en er is geen woord overdreven als we zeggen, dat er zonder de zorgzame en vaak vermanende blik van de wachtmeester be slist ongelukken zouden zijn aebeurfr Toen we hem, na af loop, zipi mening vroegen, kre gen we te horen: Het verkeer op de grote weg gedraagt zich zonder meer onopgevoed. Ze zien een langzaam-rijdend „zwaar" transport, ze zien een regelende politieman, maar niettemin moeten ze met een vaart van honderd kilometer over de gedeelteliik geblokkeer de weg razen. „Als ik niet tegen meniae automobilist glashard, ben. dan rijden ze mij met ple zier omver", was het ijzing wekkend commentaar. poorten van de nieuwe Klokkenberg binnen reed. Oudere patiënten arriveerden tijdig om, samen met de zusters en de ver pleegsters de „kinderzending" te be jubelen. De wagens werden tussen de autobussen en de militaire Rode Kruiswagens gereden om onmiddel lijk te worden uitgeladen. Leden van het Vrouwelijk Hulpcorps staken de helpende hand toe en zo had in een ommezien ieder miniatuur-patiëntje zijn bestemming bereikt. Een belang rijk onderdeel van de lijvige Klok- kenbergverhuis was, zij het met ver traging, goed verlopen, waarin de twee transportfirma's die ze uitvoe ren, de fa Louis Boomaars te Breda en de N.V. Wed. J. v. Casteren uit Tilburg, een belangrijk aandeel heb ben gehad. Niet alles wat van de oude naar de nieuwe Klokkenberg moest, werd per verhuiswagen overgebracht. Een deel van de oudere patiënten, wier gezondheidstoestand dit toeliet, werd per bus vervoerd. Voor de liggende patiënten waren ziekenauto's beschikbaar. Zusters, verpleegsters en leden van het vrouwelijk hulpcorps zorgden voor een hartelijke ontvangst, zoals men hierboven ziet bjj de aankomst van een groep Jeugdige patiënten (Advertentie) geeft zelfs de CM sterkste geuren \M geen kans VRAAGT UW APOTHEEK EN DROGIST Bijeenkomst te Sluiskil Dinsdag 22 December a.s. vindt er in het St. Elisabeth Ziekenhuis te Sluiskil een bijeenkomst plaats van de plaatselijke Besturen van de Maat schappelijke Gezinszorg in Zeeuwsch Vlaanderen. Als sprekers trede op: Mr. J. Schol ten, Secretaris van de Nationale Kath. Gezinszorg, die zal spreken over de nieuwe Subsidie-regeling; de heer F. van Aalst, diocesaan voorzitter, die zal uiteenzetten de verzekeringsge dachte in het werk der Gezinszorg en Z.E. Heer P. Backx. geestel. adviseur met het onderwerp: De Caritasge- dachte in het Gezinszorgwerk. Surseance van betaling verleend TN HET gerechtsgebouw te Middel burg is gistermiddag een drukbe zochte bijeenkomst gehouden van cre diteuren der werf „Zeeland" te Hans- weert, om te beslissen over haar aan vraag tot surséance van betaling. On geveer 100 crediteuren waren aanwe zig of vertegenwoordigd, die na een discussie van vier uren met op twee na algemene stemmen besloten de gevraagde surséance voor 18 maanden te verlenen. Mr. Russel wist namens de Raad van Beheer aan te tonen, dat de opdrachten, die de werf heeft, de verwachting wettigen van een behoor lijke naaste toekomst. De stemming onder de crediteuren was, na hoor en wederhoor gunstig en de meerderheid meende, dat men de werf nog een kans moest geven. DEEDS zijn, gehoor gevend aan de aansporing van Z.H. de Paus. te Zuiddorpe, het Zeeuwsch-Vlaamse Lourdes, de eerste bedevaarders ver schenen om Maria te vieren. Het wa ren eerwaarde zusters van Sluiskil, die de afstand Sluiskil-Zuiddorpe, te voet hadden afgelegd. Alles wat mogelijk is zal gedurende het Mariajaar in het Z.-Vlaamse Lourdes worden gedaan om zowel het heiligdom als de kerk te verfraaien en te versieren en een gTOot aantal pelgrims te trekken. Vereniging Ziekenhuisver- pleging in Z. Vlaanderen VOOR de jaarlijkse algemene verga- dering van de Vereniging Zieken- huisverpleging in Zeeuwsch-Vlaande- ren. gehouden in hotel Centraal te Terneuzen, bestond slechts een ma tige belangstelling. Aftredende be stuursleden werden herkozen en het jaarverslag goedgekeurd. Besloten werd de premies te verhogen dit in vèrband met de stijging van de kosten van opname in eên ziekenhuis. (Advertentie) DIJKSTRA'S Verlichtingsornamentenfabriek N.V., HAARLEM ^ARDENBURG's MARKT is eigenlijk helemaal geen markt. Dit lijkt een erg revolutionnaire bewering, maar het zijn mensen „van het vak" die het zeggen en iedere Aardenburger, die het plein voor het Stadhuis goed bekijkt, zal het er mee eens moeten zijn. Wie de Aardenburgse Markt goed aanschouwt, zal meer moeten vast stellen. Dat het voor een gemeente als deze eigenlijk geen vertoning is, zo'n rommelig plein van zwarte, braakliggende grond, waarop Vorsterman - van Oyen's gedenksteen en de muziekkiosk in feite niets anders staan doen dan de woeste ledigheid van deze Markt stil te on derlijnen. Gelukkig behoort dit welhaast tot het verleden, zoals er veel tot de historie behoort, daar in Aardenburg. Maar hierover zal ieder zich slechts kunnen verheugen. artistiek plantsoen maken, dat zowel het stadsbeeld aanzienlijk verfraait en opfleurt, als de te grote ruimte op verantwoorde wijze opvult, zonder evenwel de aanblik van het Stadhuis op de achtergrond te schaden. Inte gendeel: pas nu zal het fraaie raad huis een waardige en passende omlijs ting krijgen. VOWEL de stedebouwkundige van Aardenburg, ir. F. H. Klokke uit Middelburg als de architect van het Stadhuis, de heer J. A. Wentink uit Baarn en de tuinarchitect J. H. van Koolwijk uit Bergen op Zoom zijn het er over eens dat de Markt van Aardenburg geen Markt is. Het is eigenlijk een „uitstulping" in de be bouwing, een enorme inham in de straat. Een Markt dient zo ingericht te zijn, dat de ruimte geaccentueerd wordt, doch men oordeelde het beter in dit geval de ruimtewerking te verklei nen, een zekere vlakbreking toe te passen. Er is zelfs nog wel een plan geweest aan de straatzijde van de Markt een huizenblok te bouwen en zo de Markt radicaal ongedaan te ma ken. Doch de oplossing welke men nu gevonden heeft, is ongetwijfeld veel beter. Door het Stadhuis bij de bouw iets naar voren te brengen, zette men enkele jaren geleden reeds de eerste stap op de weg naar een breking van het te grote vlak. De tuinaanleg, ontworpen door de heer v. Koolwijk, welke thans verwe zenlijkt wordt, zal van de Markt een Doordat de grond ongeveer 60 cm. wordt afgegraven, komt het Stadhuis als het ware op een kleine verhoging te staan, hetgeen perpectivisch 't ef fect oplevert dat het wat naar voren komt. Van „gezichtsbedrog" kan men dus handig gebruik maken. Een aar dige vijver doet het overige om het grote vlak te breken. De kiosk wordt omgeven door een tegelvlak. Rechts van de vernieuwde Markt wordt een aardig wachthuisje voor de bus gebouwd en het gedenk teken van Vorsterman-van Oyen is reeds verplaatst naar de linkerhoek. Over de tuinaanleg kan men niets dan waarderends zeggen. Goed gevon den is ook de bomengroeparing welke juist de minder monumentale gedeel ten in de verbouwing van de Markt enigermate maskeren. Men is reeds druk met het werk be zig en als het weer maar wil zoals de tuinarchitect cn het gemeentebe stuur willen, dan kan Aardenburg reeds in het komend voorjaar van zijn verjongde en opgefleurde Markt genieten. GERST-DIEF AANGEHOUDEN.^ De arbeider v. D., die kans had ge zien een zakje met ca. 40 kg. gerst te ontvreemden uit de opslagplaats van de Coöp. Landbouwvereniging „Z. Vlaanderen" in de dokken, heeft maar weinig plezier daaraan beleefd. Reeds de volgende dag kreeg de politie zijn spoor te pakken en werd de zak gerst bij hem thuis in beslag genomen. Geen gerst, maar wel een proces-ver baal was het slot van het lied. RAADSVERGADERING. De raad van Terneuzen komt Don derdag bijeen jjoor de behandeling van de gemeente-begroting en de be grotingen van het grondbedrijf, het woningbedrijf en de dienst van maat schappelijke zorg. Tevens zullen de geloofsbrieven van het nieuwe-be- noemde lid, de heer R. Hol, de opvol ger van wijlen de heer M. L. v. Liere worden onderzocht. Aanrijding. Zonder rekening te houden met eventueel achter hem ko mend verkeer sloeg de chauffeur van een vrachtauto op de rijksweg tussen Sluiskil en Terneuzen plotseling links af. Een achteroprijdende bus van de Z.V.T.M. werd hiervan het slachtof fer, want een botsing was toen niet meer te vermijden. Gelukkig liep een en ander goed af. Onder de kap. Donderdag zal het nieuwe gedeelte van de ambachts school te Terneuzen „onder de kap komen". In tegenwoordigheid van het bestuur van de school en enkele ge nodigden zal om 3 uur de vlag wor den gehesen. Lezing. Mr. B. W. M. Drion te Breda zal vandaag in het Parochie huis een inleiding houden over: „Hoe komèn wij tot de juiste samenwer king van de Katholieke fracties in onze volksvertegenwoordiging?" Westdorpe GELUIDSINSTALLATIE Dank zij de medewerking van de parochianen en subsidie van de ge meente, is de kapelaan er in geslaagd de uitrusting van het patronaat flink verbeteren. Er werden een aantal noodzakelijke spelen aangeschaft en daarnaast een geluidsinstallatie met gramofoonpla- ten, zodat thans tijdens de uren van het Patronaat de jongens kunnen ge nieten van een stukje muziek. RATTENBESTRIJDING Evenals vorig jaar zijn ook thans weer ter gemeentesecretarie bestrij dingsmiddelen tegen ratten kosteloos verkrijgbaar. Het is te hopen, dat weer een flinke opruiming onder de ratten zal plaats hebben, en dat allen hier toe hun medewerking zullen verlenen. NAAR ANTWERPEN Zoals reeds werd gemeld is het koor van de Verkennersgroep naar Ant werpen geweest voor het maken van opnamen voor radio Antwerpen. Om elf uur ving de reis aan in ge zelschap van verschillende ouders en belangstellenden. Onmiddellijk na aankomst in Antwerpen werd een be zoek gebracht aan de Dierentuin. Bij het verlaten van de Dierentuin was reeds een auto van het N.I.R. aanwezig om het gezelschap naar de studio te Berchem te begeleiden. Het maken van de opnamen verliep zeer vlot en hieraa mocht het gezel schap de studio bezichtigen, alsmede de uitgebreide discotheek. Daarna werd een rondrit gemaakt door de in Kerstverlichting gestoken straten van de stad. Voldaan over het verloop van deze dae keerden alleen naar huis terug, in afwachting van de uitzendingen voor de radio, welke zullen plaats vinden op Eerste Kerstdag, Nieuwjaarsdag en 8 Januari 1954, telkens om half zes over de golflengte 198,5 M. SLACHTSEIZOEN Nu het eerste gedeelte van het slachtseizoen ongeveer achter de rug is, zijn reeds 159 slachtbewijzen ter ge meentesecretarie afgegeven. Aangeno men kan wel worden dat dit ongeveer de helft is van het totaal aantal slachtbewijzen, dat dit seizoen zal worden afgegeven. was ook voor de avondvoorstelling veel belangstelling. De film viel zeer in de smaak. Stoppeldijk „DE WITTE NON" De plaatselijke toneelgroep „Stop peldijk" heeft het voornemen om deel te nemen aan het toneelconcours uit geschreven door „Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk" Het stuk dat voor het voet licht zal worden gebracht is „De Wit te Non' van F. Marion-Crawford. De vastgestelde datums van uitvoe ring zijn 27 en 28 Febr. 1954. Op de tweede dag zal men voor de jury op treden. VERKENNERS-INSTALLATIE Dat de verkennerstroep „Sint Eloy" voi leven is, ondanks de huisvesting in hun, in verval zijnde nissenhut. is Zondag weer bewezen. De welpenhorde werd uitgebreid met 7 welpen en de verkennersgroep met 1 verkenner, die Zondagmiddag werden geinstalleerd. Voor deze plechtige gebeurtenis waren de ouders uitgenodigd, die door de Hopman in het hoofdkwartier werden ontvangen. Een verrassing voor allen was. dat Baloe de Coene werd geinstalleerd als welpenleidster door de districts-com- missaris, waarbij de aalmoezenier van de gelegenheid gebruik maakte, tiaar te danken voor het werk, dat zij een jaar lang als leidster alleen heeft ver richt. Vervolgens werd Udo Buys opgeno men in de wereldbroederschap der verkenners en in de gemeenschap van Katholieke verkenners, door het af leggen van de belofte en 't opspelden van de insignes. Hierna had de installatie plaats van de 7 welpen, die elk op hun beurt be loofden, de oude wolf te zullen volgen, moedig te zijn en in alles vol te hou den. Voordat de troep werd getrac- teerd, speelden de ouders nog een spel letje met de jongens, wat wel zee: in de smaak viel. Tijdens de tractatie. had de aalmoe zenier een bijeenkomst met de ouders in het hoofdkwartier. Hierbij werd zeer de nadruk gelegd op de samen werking tussen ouders, leiders en leid sters. Breskens Feestavonden. De muziekvereni ging „Uit het volk voor het volk" hield twee feestavonden in het gemeente lijk ontspanningsgebouw. Het pro gramma bevatte voor de pauze, mu ziek van de vereniging zelf en daarna een opvoering van „Pincky" door De Oranjebloem uit Sluis. Aanrijding In de Dorpsstraat had een aanrijding plaats tussen twee auto's resp. bestuurd door P. K. uit Waterlandkerkje en A, Q. uil Oost- burg. Het dochtertje van de heer Q. kreeg een glassplinter in het oog en moest zich onder doktersbehandeling stellen, terwijl beide wagens flinke schade opliepen. Sluis POSTKANTOOR IN RAAD De gemeenteraad van Sluis zal Don derdagavond in openbare vergadering bijeen komen. De agenda vermeldt o.m.: verlen ging rekening-courant overeenkomst met de N.V. Amsterdamse Bank; be slissen naar aanleiding van een ver zoek van het hoofdbestuur der P.T.T. nzake de bouw van een postkantoor door de gemeente; beschikken op een verzoek van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Sluis om het nadelige saldo ad. f 492,70 van het feest te Sint Anna ter Muiden in 1952, voor rekening van de gemeente te ne men; benoemen van leden voor bur gerlijke instellingen van weldadigheid; beschikken op een verzoek van J, P. v.d. Plasse om gebruik van gemeente grond aan het Walplein voor het plaatsen van benzinepompen en vast stelling gemeente-begroting dienst 1954 Heille Schoondijke UITVOERING O.K.K. De muziekvereniging Oefening Kweekt Kunst" gaf in hotel ..De Zwaan" voor een talrijk publiek haar jaarlijkse winteruitvoering. Ernstige muziek werd afgewisseld door muziek van lichter genre, ter wijl door de leden van O.K.K. een revue ten tonele werd gebracht. Dank zij de geestige conferencier en de vas te wil van de spelers om iets goeds voor het voetlicht te brengen, werd deze revue een goed succes. Een gezellig bal besloot deze volle dig geslaagde avond. IJzendijke DE DRAINAGE DER GRONDEN V001* de vereniging van oud-leerlin gen der Chr. Lagere Landbouwschool alhier werd een avond gehouden, die gewijd was aan het waterprobleem en in het bijzondei' de drainage der gron den. Voor deze avond waren drie sprekers aanwezig, Moderne inzichten over ontwatering en afwatering werd belicht door ir Everts van de Rijkslandbouwvoorliclr- tingsdienst. Resumerend kwam spre ker tot de conclusie dat een betere waterbeheersing van groot nut zal zijn. Deze lezing was o.nr, met ver schillende practische wenken door spekt. zoals de legging, verbinding en doeltreffende bedekking der kragen, de controle en het schoonmaken. De door de heer Aertsen van de Ned. Heide Mij. gehouden lezing over methode en materiaal bij aanleg van drains, was vrijwel geheel op de prac- tijk ingesteld. Over dit onderwerp werd door spreker een interessant his torisch overzicht gegeven. Tenslotte was als spreker aanwezig lr Appelman van de cuttuur-techni- sche dienst met als onderpwerp sub sidiëring van cultuur-technische wer ken. in dit verband werd het vraag stuk van de ruilverkaveling en de noodzakelijkheid van een zo rationeel mogelijke toepassing van bodemge- bruik besproken. Na de pauze had een leerrijke film vertoning' plaats over de in Zeeland Groningen en de Noord-Oostpolder toegepaste methoden van drainage. Na afloop van de filmvoorstelling volgde tenslotte nog een gedachten- wisseling, waaraan uiteraard door ve len werd deelgenomen. St. Jansteen PIERWERSTRIJD De „pierwedstrijd" voor meubilair, gehouden bij P. Hageman. trok grote belangstelling. De hoofdprijs, een di van, werd met het grootste aantal houten gewonnen door de caféhouder P. Hageman. Graauw FILMVOORSTELLING Door een Pater Missionaris werd de film Sacret City gedraaid. Evenals voor de jeugdvoorstelling, LIEFDADIGHEIDS UITVOERING In het parochiehuis had een uitvoe ring plaats van „Springtij", opgevoerd door het Reizend Zeeuws Volkstoneel. Het is een spei van de watersnood in drie bedrijven, geschreven door de be- kende Zeeuwse schrijver Louis Locke- feer. De netto-opbrengst kwam ten goede aan de St. Vincentiusvereniging Na het openingswoord van de heer J. Cornells gaf de regisseur-schrijver een korte uiteenzetting over de inhoud van dit drama. De hoofdrollen werden op zeer verdienstelijke wijze vertolkt, maar ook de vertolkers van de bijrol len gaven zich ten volle. Het publiek leefde de ramp welke nog zo vers in het geheugen ligt. met ontroering mee en in menig oog zag men een traan glinsteren. Na afloop was de heer Cornells zeker de tolk van de gehele zaal toen hij regisseur en vertolkers hartelijk dank bracht voor de sublie me weergave van dit diep ontroerende watersnooddrama. ONTSPANNINGSVERENIGING De ontspanningsvereniging ONA hield, onder voorzitterschap van de heer Alois van Deursen, een druk be zochte jaarvergadering in haar club lokaal bij de heer Leliaert. Uit het optimistische jaarverslag van de secretaris bleek een grote vooruitgang in het ledental. De leuze blijft echter „Alle Heillenaars lid van ONA". De penningmeester van de vereni ging kon al even verheugd zijn, want er was een batig saldo van ongeveer f 100,—. De aftredende bestuursleden, de he ren A. Leliaert en S. Rammelaere wer den bij acclamatie herkozen. Verder werd besloten op kerrpls- Maandag een H. Mis te laten opdra gen voor de overleden inwoners. De avond werd verder gevuld met een goed verzorgde koffie-maaltijd en diverse wedstrijden. Binnenkort wordt naast kaarten, bollen cn vogelpieken ook begonnen met schaken en dammen. DOKTER REED TEGEN BOOM. Op de ?s-H. H. Kinderendijk reed de handelaar de K. van hier met zijn auto achteruit van een. erf de rijweg op. Dit gebeurde juist toen dokter Vos uit Wolfaartsdijk wilde passeren. Om een aanrijding te voorkomen haalde de dokter scherp naar rechts uit, om achter de bomen om over het rijwielpad weg te komen. Jammer genoeg raakte hij een der bomen en kwam op onzachte wijze tot stilstand. De voorzijde van zijn auto was ge heel ingedeukt; zelf kwam dokter Vos er met een lichte hoofdwonde af. 's-Heerenhoek PASTOORSFEEST BESLOTEN. Tot slot der feestelijkheden, die gehouden werden ter gelegenheid van pastoor Kramers 80e verjaardag is in de Jeugdhoeve voor de parochianen een filmprogramma vertoond. Het gebouw was geheel bezet. Met de jubilaris en zijn assistenten, warén ook prof. van 't Westeinde en oud kapelaan Grootscholte aanwezig. Heer Arendskerke uitvoering De harmonie „Excel sior" gaf haar jaarlijkse uitvoering in het verenigingsgebouw. Opgevoerd werd het toneelstuk „Als de klok waar schuwt". Ouderling Tot ouderling in de Nederlands Hervormde Kerk werd ge kozen de heer J. J. Lucieer, HET£ t. Aloysiuspatronaat te Hulst j was omgetoverd in een feestzaal j en niet zonder reden want het was de eerste maal dat i-i Hulst de diplo ma-uitreiking plaats vond aan ge slaagden van de Gew. Sociale School der KAB van Hulst. Onder de genodigden merkten wij o.a. OP Deken van Dijk uit Hulst, A. Lockefeer lid van Ged. Staten van Zeeland tevens voorzitter der Dioc. Middenstandsbond bisdom Breda, G. Jacobs dioc. voorzitter der KAB. aal moezenier Mouwen, de heer Mulder adj.-dir. van de Ontwikkelingscen- ttale der KAB te Doorn, de directeur der schooi de heer de Kort met het voltallige korps docenten, de omlig gende afdelingsbesturen der KAB enz. Aalmoezenier Mouwen die de lei ding van de vergadering Had en adj- directeur Muider spraken woorden van gelukwens tot de geslaagden en drukte de hoop uit. dat de Gew. So ciale school van Hulst, welke steeds ai het zorgenkind der KAB is ge weest, zal mogen blijven voortbestaan. EEN VOORRECHT IALKEN van Dijk noemde het een voorrecht zulk een sociale scttool in zijn dekenaat te hebben, maar nog meer zulke KAB-ers die zich ondanks de zware arbeid toch nog de veie moeiten en opofferingen hebben we ten te getroosten om zich te ontwik kelen ten dienste van God en zijn Kerk tot nut van de gemeenschap. A. Lockefeer. lid Ged Staten spoot- de dd mannen aan de verworven kennis aan te wenden en uit te bul ten in hel belang der Kerk en ir, liet belang der maatschappij. De dioc. KAB-voorzitter sloot zich bij voorgaande sprekers aan. Namens het lerarenkorps sprak dir. de Kort een welgemeend dankwoord tot de cursisten met wie steeds zo prettig is samengewerkt. De heer L. de Wilde bracht dank namens de geslaagden en deed deze dank vergezeld gaan van aardige ca- deaux, die aan elke leraar afzonderlijk werden aangeboden. Mevr. Josiassen-Laurijs zorgde met haar staf meisjes voor de verversin gen en met een gezellig samenzijn waarbij de KAB-band afd. Hulst het muzikale gedeelte verzorgde werd deze feestdag der KAB, een mijlpaal voov de Z.V1 arbeidersstand, besloten. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: De sloep zonder visser. AXEL. Centrum 8 uur: De arend van Madagascar. GOES. Grand: Strijd om de Apachepas. MIDDELBURG. Electro: Scrooge. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: Potasch en Perlemoer. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Een vrouw bekent haar verleden. TERNEUZEN. Luxor 8 uur: Miss Bel vedère is verliefd. VLISSINGEN. Alhambra: Het zal je gebeuren. Luxor: De twee torreani's. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: De sloep zonder visser. Kon. Vlaamse Opera. 8 uur: Martha. ("ENT Kon. Ned. Schouwburg, 7.30 uur- Engelen zonder vlaugels. GOES Grand Harvey. MIDDELBURG. Electro: Ninotakka. SAS VAN GENT Parochiehuis. 7.30 uur- Elcerlyc, voorgedragen door Wim Bart jr. VLISSINGEN. Alhambra: Vergif.

de Stem | 1953 | | pagina 2