filii Het culturele werk in de Zeeuwse arbeiderskampen VC 1 Een nieuw gemeentehuis voor 's Heer Arendskerke MUZIEK Succesvolle actie van „Clinge Vooruit" Z-.VLAA N DEREN Zuid-Beüeland DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 15 DECEMBER 1953 STREVEN NAAR ZELFWERKZAAMHEID EN NAAR WEKELIJKS VERLOF HET BEGIN IR. A. v. d. STEUR OVERLEDEN Tuinbouwdemonstra- tie te Kapelle VIERT KERSTMIS Waalwijks cabaret trok vier bomvolle zalen H. Freeman Matthews op Schouwen- Duiveland terneuzen NU MIDDENWEG EEN FEIT WORDT Begroting aanvaard hulst agenda HEDEN MORGEN Een p 't Gesc mid vl J_JET CILTURELE WERK in de Zeeuwse arbeiderskampen is na de ramp 1 Februari geheel gereorganiseerd en sterk uitgebreid geworden. In een onderhoud, dat de voorzitter van dit werk, de heer L. Onderdiik. met L I ™se "ers te Zierikzee had, zette hij de stand van zaken grondig uit- een, beginnend met een historisch overzicht. £)E CENTRALE COMMISSIE voor cultureel werk in de arbeidskam pen, werd in 1946 ingesteld en bestond uit vertegenwoordigers van de werk gevers, de erkende vakcentrales en enkele departementen. Waar nodig, zoals in Zeeland, wer den regionale commissies samenge steld. Met een enkel kamp in 1946 be gonnen, breidde het werk, naar mate het herstel op Walcheren en Zeeuwsch Vlaanderen vorderde, zich dermate uit, dat een maximum werd bereikt van 26 kampen, verdeeld over Walcheren, Zeeuwsch Vlaanderen, Zuid-Beveland en Schouwen. Eerst waren de kampen bevolkt met wederopbouwarbeiders, daarna, naar mate het herstel vorderde, met z.g. DUW-arbeiders, maar in die mate ver minderde ook het aantal kampen zo dat op 1 Februari 1953, het tijdstip van de ramp, nog een achttal kam pen waren op Walcheren, voor de her verkaveling en uitvoering van wer ken voor openbare lichamen (aanleg van sportvelden) etc. en op Schou wen enkele voor de daar op gang zijn de ruilverkaveling. Toen kwam de ramp die de enkele kampen op Schouwen verwoeste en die op Walcheren vol deed lopen, voorzover niet bezet met reserve-ar beiders voor de rampgebieden, inzon derheid Kruiningen en gedeeltelijk Zuid- en Noord-Beveland. (Advertentie) Kundig medewerker bij uitbreiding Bergen op Zoom WRIJ plotseling is op 60-jarige leef- tijd overleden ir A. v. d. Steur te Rotterdam, van het architectenbureau van der Steur, van Bruggen en Drex- hage. De heer van der Steur was een bouwkundige van naam, die door veel gemeentebesturen en andere instanties om zijn deskundigheid werd gewaar deerd. Hij was o.a. de bouwmeester van het museum Boymans te Rotter dam. Ook was hij aesthetisch adviseur bij de restauratie van het stadhuis te Middelburg In Bergen op Zoom heelt hij de laatste jaren op veel projecten de stempel van zijn werk gedrukt. De restauratie van de Peperbus geschied de onder zijn supervisie en ook de restauratie van het stadhuis en de Gevangenpoort werd door hem voor bereid. Hij ontwierp voorts de nieuwe middenstandswoningen aan de Pas toor Jutenlaan en het nieuwe plan voor politiebureau en telefooncentrale werd eveneens gemaakt door het bu reau, dat mede onder zijn leiding staat. Ir v. d. Steur was ook wel standsadviseur voor Bergen op Zoom. Zijn plotselinge overlijden zal door het gemeentebestuur zeker als een emstig verlies worden gevoeld. Vooral nu er in Bergen op Zoom zoveel nieu we plannen op stapel staan. Dijkgraaf Quarlespolder Bij K.B. is benoemd tot: dijkgraaf van de Quarlespolder, de heer J. P. van den Broecke te Middelburg; plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Quarlespolder de heer C. T. Die- leman te Middelburg. JONGEREN-CONTACT OP DE EILANDEN En jongeren activiteit KTA een bespreking op het onlangs gehouden weekend van de Zeeuwse Jongeren hebben een aantal enthou siasten de hoofden bij elkaar gesto ken en getracht een cabaretprogram ma samen te stellen. Dit zou op voor stel van kap. Kroon uit Vlissingen gebracht worden in een der DUW- kampen op Walcheren. De heer Wouterlood uit Middelburg heeft met deze mensen en enige an dere medewerkenden deze revue geti teld „Bont allerlei vers uit de klei" gebracht rn een kamp te Vlissingen. In vlot tempo werden achter elkaar een bonte mengeling van nummers ten tonele gevoerd: optreden van een Hawaiiaanse familieband uit Vlissin gen. sketches, pantomines. twee series zangnummers van een koortje met soliste uit Goes enz. Tot laat in de avond zat vrijwel de hele kampbevolking geboeid te kij ken en te luisteren, en een daverend applaus bewees dat het gebodene zeer op prijs werd gesteld. In aansluiting op deze avond werd 's Zondags een bijna traditioneel geworden contact dag gehouden in Lewedorp waar naar aanleiding van dit cabaret besproken werd of dit mogelijk in de toekomst in andere kampen zou kunnen wor den herhaald. Kap. Kroon zag het als een zet te gen de steeds toenemende invloed van het humanisme en meende dat het als zodanig zeker nut zal afwerpen. Wij moeten hier van katholieke zijde iets tegenover stellen, zl.-'us spreker. Na de middag werden enige van de beste nummers voor de jongerendag herhaald. Voor de middag had kap. v. Roozen- daal uit Middelburg in een vurige in leiding een ander facet van het Kerst gebeuren belicht. Hoe n.l. Christus mens is willen worden, niet alleen om onze zielen te verlossen, maar ook om de heiligheid van het lichaam te bena drukken. Het was een dag. waar de ca. 70 jongeren zeker geen spijt van zullen hebben. Hoewel de eigenlijke taak was de arbeiders gehuisvest in de Rijkskam pen te verzorgen moest aanvankelijk hiervan worden afgeweken en strek te de zorg zich mede uit waar moge lijk tot de arbeiders verblijvende bui ten de kampen en verblijvende in aan- nemersverblijven. In Cats werd cabaret gegeven in 'n cafézaal, twee schragen en wat plan ken er op vormden het toneel. In Hansweert hetzelfde in een café zaal zolang er geen kampen waren, het gebruik van alcohol kon daar niet geweerd worden, wel enigszins be perkt. Zo spoedig de cantines in Krui ningen maar even bruikbaar waren werden daar reed? ontspanningsavon den gegeven. In Zierikzee geschiedde dit aanvan kelijk in het Concertgebouw. Gaandeweg kwam een meer geor dende toestand, kampen verrezen en waar mogelijk cantines, en werd al les geconcentreerd op de Rijkskam pen, zodat nu niets meer gebeurt bui ten die kampen. Primair is dus altijd geweest het werk in de Rijkskampen. Nu op 14 December is het aantal kampen weer gestegen tot 18, waar van 2 op Goeree-Overflakkee, waar op verzoek van de Centrale Commis sie eveneens direct het werk werd aangevat, hoewel deze twee tot Zuid-Holland behoren. De kampen op Walcheren huisves ten vooral arbeiders betrokken bij het herverkavelingswerk en uitvoering van werken van overheidslichamen. Er zijn er 8. Vlissingen 1 en 4, Sou burg. Middelburg 1 (Nadorst), Se- rooskerke. Biggekerke, Aagtekerke en Westkapelle. Op Schouwen-Duiveland zyn er nu reeds 6, n.l. Zelkepolder (Zierikzee), Noordgouwe, Den Osse, Burghsluis, Flauwers, Stoofpolder, terwijl er daar nog drie bij zullen komen. Dan zijn er nog twee grote kampen te Kruiningen, welke na het dijkher stel zullen gebruikt worden voor de werkers aan de herverkaveling. STRIJD TEGEN VERVELING rVE PROVINCIALE COMMISSIE zet er alles op om de bewoners dei- kampen te behoeden voor de dodelij ke verveling en inzonder voor het lo pen naar de kroeg, welk gevaar vooral aanwezig is voor de vrijgezellen, die niet iedere week naar huis kunnen, wat nog een ernstige mistoestand is. Zo goed als iedere week wordt er in ieder kamp een ontspanningsavond georganiseerd, welke hetzij bij film, toneel, muziek, of cabaret van be hoorlijk gehalte is. Ook in de cantines wordt er naar gestreefd een gezellige sfeer te schep- DR W. S. UNGER Bij K.B. is met ingang van 1 Maart 1954 aan dr W. S. Unger wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op zijn verzoek eervol ontsiag verleend als rijksarchivaris in Zee land, te Middelburg, met dankbetui ging voor de door hem in deze functie den lande bewezen diensten. Benoemingen Bisdom Haarlem Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: kapelaan te Rot terdam (O.L. Vr. Onbevl. Ontv.) de weleerw. heer J. M. Boelen; tot kape laan te Den Haag jH. Faulusj de wel eerw. heer C. A. van der Voort, die kapelaan was te Hoorn. Directeur Vrederust gaat promoveren P)E geneesheer-directeur van de in- richting .Vrederust te Bergen op Zoom, de heer M. v. d. Beek. noopt vandaag aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, te promoveren tot doctor in de geneeskunde. Het onderwerp van zijn proefschrift is; „Electro-narcose therapie". De neer v. d. Beek is 48 jaar. Hij volgde enkele maanden geleden de heer P. de Jonge op als directeur van de stichting. ZIEKENFONDS ZUID- EN NOORD-BEVELAND Bestuursverkiezingen LIET algemeen ziekenfonds Zuid- en Noord-Beveland hield in de „Prins van Oranje" te Goes zijn jaarlijkse algemene vergadering. Door de leden-vertegenwoordigers werd het aftredend bestuurslid de heer A. Buijs met algemene stemmen herkozen. Verder werden benoemd tot voorzitter en secretaris van de raad van verzekerden-vertegenwoordigers resp. de heren A. Buijs te Goes en A. Dek te Waarde. De administrateur de heer J. Meij- ers. verstrekte de nodige toelichting t.a.v. het uitvoerige jaar-verslag over het boekjaar 1952. pen met allerhande spelen, kaartwed- strijden, lectuur, enz. Het ideaal dat de commissie nastreeft is de arbeiders, via de door hen gekozen kampcom missies, tot zelfwerkzaamheid te bren gen. Op Walcheren was men daar vóór de ramp voortreffelijk in geslaagd en nu is alles er op gericht om zo spoe dig mogelijk deze situatie opnieuw te scheppen. In ieder kamp is tenmin ste alweer een commissie ingesteld. Jammer is het dat de leiding der kampen of werkobjecten de bevol king der kampen en daarmee de kampcommisise zo vaak overhoop gooit, door de overplaatsingen, die men wel verdedigt door zich te be roepen op technische noodzaak, welk argument niet altijd overtuigend is. In de zomer wordt de sportbeoefe ning gestimuleerd en de goede geest tracht men verder te bevorderen door de maandelijke kampcourant, die haar kolommen gaarne opent voor de ar beiders zelf. GOEDE GEEST LN IS DE GEEST GOED?" vroegen "F-* we. De heer Onderdijk beaamde dit volmondig. Natuurlijk zijn er al tijd wandelende klachtenboekjes en natuurlijk is niet alle critiek onge grond, maar de massa is niet ontevre den. Men voelt, mede door de cultu rele commissie, dat men niet aan zijn lot wordt oVergelaten. De sociale voorwaarden zijn bovendien sterk ver beterd en als de particuliere onder nemers allemaal het voorbeeld van de overheidslichamen gaan volgen, door alle arbeiders Zaterdags naar huis te laten gaan, is er alle reden om te veronderstellen dat die goede geest zich nog verder verbeteren zal. Hard is ook nodig dat er te Ouwer- kerk een cantine komt. Men had er al een groot schip voor gecharterd, doch dit kon niet geborgen worden. De commissie doet wat zij kan hier voor een oplossing te bekomen. 'n Zeer voornaam deel van het kampwerk is de godsdienstige verzor ging. Daarop zullen we later nog te rugkomen. Belangstelling uit alle delen van Zeeland T ]IT alle delen van Zeeland waren L* de mensen, die met de tuinbouw te maken hebben, naar Kapelle ge komen om de demonstratie met tuinbouwmachines bij te wonen, wel ke werd georganiseerd door de Fa. Groenleer te Kapelle. Enkele honderden mensen uit de Zeeuwse tuinbouwwereld waren sa men gekomen op het terrein van de heer A. S. de Visser te Hansweert, waar de demonstratie werd gehou den. Zij hebben gezien hetgeen er thans te doen is bij de mechanisatie in de tuinbouw. Zij hebben soms wel eens critiek geleverd hierop en zij hebben er met hun collega's over ge sproken. Het geheel is echter bijzon der geslaagd en bij iedere bezoeker overheerste de tevredenheid over hetgeen getoond werd. EEN NIEUWE TRACTOR TNaar was allereerst een nieuwe dieseltractor, welke nog maar pas in Nederland is verschenen. Deze is speciaal gebouwd voor de boom gaard, is slechts 1 metere hoog en kan dus practisch overal komen. Ver der was er buitengewoon veel be langstelling voor de prestaties van de Agria machines, dat zijn tweewielige trekkers, welke met recht het ma nusje van alles voor de tuinbouwbe drijven genoemd kunnen worden. Het is juist de machine voor de kleine man met het kleine bedrijf en die zijn er heel veel in Zeeland. Geen wonder dat de belangstelling in Zee land zich op deze machines toespitste. Zoals begrijpelijk trok ook de nevel- machine heel veel aandacht. Steeds meer bedrijven hebben deze voor de ziektebestrijding in de fruitteelt. En ze zijn er thans voor elk bedrijf, groot zowel als klein. Toch bleek wel dat ook de gewone sproeimachine nog niet uit de tijd is. Ook hiermee werd gedemonstreerd en al is de nevelmachine hiervoor een geduchte concurrente, de sproeima chine is nog lang niet afgeschreven, speciaal door de kleinere fruitkwe kers. Er waren nog veel meer machines aanwezig. Voor alle verrichtingen be stond veel aandacht en er werd door de bezoekers druk over gepraat. De mechanisatie in de tuinbouw heeft een grote vlucht genomen. De hon derden bezoekers hebben een zeer leerzame middag gehad. (Advertentie) MET Piano- en Radiohandel. Wilhelminastraat 1 BREDA WIER KEER hebben de Clingenaren v de zaal van café van Duyse tot het laatste plekje gevuld, hetgeen meer dan genoeg bewijs is dat de actie van de middenstandsvereniging „Clinge Vooruit" met het étiket „uiterst goed geslaagd" gesierd mag worden. Door hun inkopen in Clinge te doen een zaak waarvoor „Clingd Vooruit" enthousiast ijvert hebben honderden inwoners van het grens dorp zich van een toegangsbewijs voor de revue van Ton en Joep van Engelen verzekerd. Dit Waalwijkse cabaretgezelschap, versterkt nog met een hawaiian-en- semble uit Tilburg, heeft vier maal een voorstelling gegeven. In totaal zijn er dit jaar ruim tweehonderd personen meer geweest dan vorig jaar, toen de middenstandsvereniging een dergelijke actie op touw zette. De voorzitter van „Clinge Vooruit", de heer Seghers, kon dit dan ook met trots annonceren. Een aardig liedje, door de leider van het gezelschap op de actie geschreven (nu gelukkig eens niet in het kreupelrijm welke vele andere gelegenheidsleidjes kenmerkt) wekte behalve het Clingse publiek ook de nog niet aangesloten winke liers op. De thans gedemonstreerde eensgezindheid verdient inderdaad al gemene navolging. In vlot tempo werkte het cabaret gezelschap zijn programma af, tot grote voldoening van de bomvolle zaal, waar allengs een laaiend enthou siasme ging heersen. Het Waalwijkse gezelschap moet wel een uitzonderlijk dankbaar publiek gehad hebben, het geen aan hun optreden nog meer flair gaf. Liedjes, muziek, sketches en bij alles vooral veel kolder typeerden hun programma. Dit in Zeeland nog niet zo heel bekende gezelschap bleek inderdaad een goede vondst te zijn. De gratis verloting (met een kans- cijfer van 1 op 9!) bracht tientallen een welkom voordeeltje. De geluks godin had het schijnbaar op een spe ciale rij voorzien, want daar vielen de prijzen als een weldadige regen bui. Bij elkaar heeft „Clinge Vooruit" zo voor 600 gulden geldprijzen ver loot. Afgezien van deze attractie heeft de actie van de Clingse winkeliers toch reeds een ongekend succes gehad. Ambassadeur was zeer onder de indruk IAE nieuwe ambassadeur der Ver. Staten in Nederland, de heer H. Freeman Matthews, heeft op uitnodi ging van de minister van Verkeer en Waterstaat een bezoek gebracht aan Schouwen-Duiveland De ambassadeur werd namens dit departement verge zeld door de hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat in de directie Zeeland, ir J. H. van der Burgt. In de morgenuren werd een bezoek ge bracht aan de werkhaven van Zijpe, waar een caisson werd bezocht, waar na men naar Ouwerkerk reed. Daar werden de dichtingswerkzaamheden in ogenschouw genomen, en er werd een wandeling gemaakt over de nieuwe dijk. die rond het gat bij Ouwer kerk is aangelegd. Vervolgens werd in Zierikzee de lunch gebruikt, waarna in gezelschap van enkele ingenieurs van Landbouwherstel een tocht werd gemaakt door de drooggevallen polder Schouwen. De ambassadeur verklaar de zeer onder de indruk te zijn van de grote schade, die aan de dorpen en woningen op Schouwen-Duiveland is aangebracht en hij was vol lof over het dichtingswerk van Waterstaat. GESCHENKEN VOOR KINDEREN Te Stavenisse en Nieuw-Vossemeer PjOOR het Nederlandsche Roode Kruis zullen Donderdag 17 Dec 's morgens om half twaalf in het parochiehuis te Nieuw-Vossemeer en 's middags om half vier in het dorps huis te Stavenisse geschenken worden uitgereikt aan de kinderen van deze door de watersnood getroffen ge- De kinderen van 3 tot 8 jaar krijgen speelgoed, geschonken door het Zwit serse Rode Kruis, die van 8 tot 12 jaar ontvangen Amerikaanse „gift- boxes" met allerlei gebruiksvoorwer pen; de schoolgaande jeugd van 12 jaar en ouder krijgt een lederen schooltas van het Zwitserse Rode Kruis. In Nieuw-Vossemeer ontvangen 548 kinderen een gechenk, in Sta venisse 297. Plannen in vergevorderd stadium I ANGE TIJD heeft Zeeuwsch-Vlaan- deren zich afgevraagd hoe de ontwikkeling van het nieuwe wegen- systeem, dat door de inpoldering van de Braakman onvermijdelijk moest komen, zou verlopen. Nu Ged Staten tenslotte het voorstel hebben gelan ceerd de middenweg door de nieuwe Braakmanpolder als provinciale weg aan te merken en de Noordweg op het tertiair wegenplan te plaatsen (de vervulling van een practisch alge meen gekoesterde wen?) komt er iets meer tekening in de situatie. Uiteraard vereist een middenweg, welke Oost en West met elkaar ver bindt een nieuwe kanaalovergang, om het profijt van dit nieuwe wegen systeem geheel uit te buiten. Enerzijds verwachtte men een nieuwe brug over het kanaal van Gent naar Terneuzen, anderzijds de den hardnekkkige geruchten de ronde als zou men van plan zijn een tunnel te bouwen. Thans schijnt echter vast te staan dat de noodzakelijke nieuwe kanaal overgang door middel van een brug verwezenlijkt zal worden. Naar ver luidt zouden de plannen voor deze brug in vergevorderd stadium ver keren. Deze zou gebouwd worden ten Noorden van de thans bestaande brug te Sluiskil B'ouw watertoren begonnen Dezer dagen is men begonnen met bouwen van de nieuwe watertoren van de Waterleiding-maatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen". Het zal dus niet lang meer duren voordat het thans aangevangen graafwerk gevolgd wordt door de werkelijke bouw, waarna Terneuzen binnenkort gesierd zal worden met een fraaie en indruk wekkende watertoren. Want zoals in Oostburg b.v. al is bewezen, kan een dergelijk bouwwerk tegenwoordig in derdaad tot een sieraad van het stadsbeeld gevormd worden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes z.v. Jannis van Hoeve en Maria Haak; Johannes z.v. Pieter Meijer en Johanna de Putter; Jan z.v. Marinus de Jonge en Janna Hofman; Antonius z.v. Theodoor Vonk en Maria de Moor (won. te Axel); Franciscus z.v. Alphonse Salomon en Florentine de Nijs; Jan z.v. Willem Aarnoudse en Maria de Blaeij (won. te St. Philipsland)Pieter z.v. Adri- aan Will en Elizabeth Leunis; Johan nes z.v. Barend Remijn en Tannetje van der Werve; Jozias z.v. Jacobus Dieleman en Willemina Loof. Huwelijken: Honoré Francken 30 j. jm. (won, te St. Jansteen) en Carola Adriaansens 24 j. jd.; Jacobes de Bruijne 24 j. jm. (won. te Axel) en Rozalia Vernimmen 23 j. jd. Overleden Rudolph van Sikkelerus 6 j. z.v. Alphonsus Sikkelerus en Mar tha Daalman (won. te Hontepissen) Suzanna Huijssen 53 j. echtg. van Ge- lein Platteeuw (won, te Hoek); Jacob Buijze 74 j. weduwn. van Adriana Verplanke (won. te Axel); Jacomina Michielsen 66 i. echtg. van Franciscus de Pauw; Maria Kramer 42 j. echtg. van Dirk Casteleijn; Prudent Schaut 42 j. echtg. van Suzanna Verstraeten (won. te Zuiddorpe); Hubrecht Ver- couteren 85 j. weduwn. van Neeltje Oppeneer, Philippine OUDERAVOND GIDSEN. De ouderavond van de gidsen is hier steeds een voor de ouders en leidsters en gidsen een terugkerende feestavond. Dat hebben wij Zaterdagavond weer ervaren. De talrijke ouders en andere geno digden, o.m. zagen wij pastoor de Bie, pater Theodulus en burgemeester van Hoek, hebben weer eens echt kunnen genieten van de vele voordrachtjes en zangnummertjes. Uit het welkomstwoord van de leid ster en de hartelijke woorden van pater Theodulus kon men wel opma ken dat er onder onze gidsen een goe de geest schuilt, en dat men onze kinderen iets mee geeft waar ze la ter de goede vruchten van zullen plukken. Westdorpe WONINGBOUW Te Strodorpe, dat ressorteert onder de gemeente Westdorpe, zullen twee woningen worden gezet. Gezien de gro te aanvrage aldaar betekent dit geens zins een oplossing voor het woning vraagstuk. De woningen worden se- bouwd op het eind van Strodorpe. Zuiddorpe CENTRALE VERWARMING VOOR DE KERK Diep in de nacht of heel vroeg in de morgen, zoals men half drie noe men wil, arriveerde hier de vracht wagen met de grote olietank voor de nieuwe centrale verwarming van de kerk (de oude weigerde reeds jaren lang haar dienst). Om half zes uit Dordrecht vertrokken, gehinderd door de dikke mist en ongeregeld varen van de veerboot VlissingenBreskens, IAE raad van 's-Heer Arendskerke besloot over te gaan tot de bouw van een nieuw gemeentehuis en op de begroting hiervoor uit te trekken een bedrag van f 250.000. Op dit bedrag kan al direct f 50.000 worden afge schreven. Gedacht wordt dit nieuw gemeentehuis te bouwen op de Dee. De voorzitter zette uiteen, dat ver bouw van het bestaande gemeentehuis niet goed mogelijk is en duur uit komt. Architect 't Hooft lichte één en ander toe. De heer van Oosten ver zette zich tegen het voorstel, en wil uitstellen tot de woningnood meer is opgeheven. Hij heeft vernomen, dat de gemeente woningen kan bouwen in de vrije sector. Wethouder Schipper legde een verklaring af, waarin hij zeide, dat, nu hij weet dat de gemeen te in de vrije sector woningen kan bouwen, hij zijn stem niet meer kan geven aan dit voorstel. De voorzitter wees er op, dat voor de bouw van een nieuw gemeentehuis geen woning meer of minder wordt gebouwd. Dit staat los van elkaar. Bouwen in de vrije sector is echter z.i. absoluut on mogelijk. De heer Sandee noemde de argumenten van de heren van Oos ten en Schipper argumenten van de straat. Hij kan zijn stem aan het voor stel geven mits de nodige soberheid wordt betracht. De heer de Koning zei dat bouwen in de vrije sector zou betekenen, dat gemeenten met veel geld woningen zouden kunnen bou wen en andere niet. Hierna kwam het voorstel van burgemeester en wethou ders in stemming. Het werd aangeno men met 4 stemmen tegen, t.w. de heren M. Schipper, Zonneveld, van Oosten en de Vlieger. Aan de pas opgerichte blokfluitclub te Nieuwdorp werd een éénmalige subsidie verleend van f 25. Gunstig werd beschikt op het ver zoek van de P.Z.E.M. voor een ge meentelijke bijdrage in de kosten van electrifiattie van de Perponeherpolder. Tot bestuursleden van de Instelling voor Maatschappelijke Zorg te 's-Heer Arendskerke werden met alle 11 stem men herbenoemd de heren A. J. de Jager en J. Welleman. Verder was af tredend de heer D. v. (t Male (niet herkiesbaar). De volgende aanbeve ling was hiervoor ingediend: 1 G. van Damme, 2 J. Beenhakker. De heer Sandee wees ero p, dat de instelling een belangrijk kapitaal van de ge meente nodig heeft en het z.i. beter is, dat een raadslid wordt benoemd. Zijn voorstel werd gesteund, waarna besloten werd de Instelling in over weging te gever een nieuwe aanbe veling in te dienen. Tot leden van de woonruimtecom missie werden herbenoemd de heren J. Beenhakkers. P. Proost. A. Raas, G. M. Schipper en J. v. d. Weele. Overeenkomstig het voorstel werd besloten toe te treden tot de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeen ten. De rekening 1950 werd voorlopig vastgesteld met een batig slot op de gewone dienst van f 6089. ALGEMENE BESCHOUWING LJIERNA kwam in behandeling de gemeentebegroting 1954. De heer de Koning zei, dat hij er accoord mee kan gaan, dat voor het nieuwe ge meentehuis in 1953 ineens een reser ve wordt gevormd van f 43.000, ech ter alleen indien andere noodzakelij ke werken hierdoor niet achterwege blijven. De voorzitter zei, dat dit ook niet het geval is. De heer Verdonk hield een algemene beschouwing, waarin hij het vertrouwen uitsprak in het beleid van burgemeester en wet houders. Over de voorlichting aan de raad. zei hij, dat thans een behoorlij ke agenda met prae-adviezen werd toegezonden. Hij wil daarnaast een financiële commissie. Hij gaf in over weging een onderzoek 'door het E.T. I. in te laten stellen naar de moge lijkheid van industrievestiging in de gemeente. Hij wil verder de keurlo nen verlagen voor de huisslachtingen, nu deze dienst er financieel goed voor staat. De begroting werd m.a.s. vastge steld met een bedrag aan onvoorzien van f 4735.41. In deze begroting wordt naast de reserve voor de bouw van een nieuw gemeentehuis twens reser ves aangelegd voor de stichting -van een gymnastieklokaal te Lewedorp, voor de verbouw oude school te 's-Heer Hendrikskinderen tot vereni gingsgebouw en voor de verbetering van de Schippersweg te Nieuwdorp. Besloten werd van de heer L. W. Dekker uit Goes een strook grond aan te kopen in het uitbreidingsplan van 's-Heer Hendrikskinderen, teneinde de straat door te trekken van de nieuwe school naar het dorp. De heer Meijaard bracht de verhuur ter sprake van het weiland in het uit breidingsplan te Lewedorp. De heer de Kooning wees er op, dat hieraan behoefte is als speelruimte voor de kinderen. Besloten werd dit terrein voortaan niet meer te verhuren. Bij de rondvraag informeerd.e de heer de Schipper naar het kleedhokje van de korfbalvereniging van 's-Heer Hendrikskinderen. De voorzitter zei, dat dit in de maak is en aanzienlijk meer zal kosten dan geraamd is. hgdden de monteurs bijna een etmaal nodig om de luttele km. hemelbreedte af te leggen en de spitse kerktoren van Zuiddorpe te vinden. Dapper is er intussen gewerkt zo dat nu spoedig kan worden proefge- stoomd en het op Kerstdag voor oude en voor kou vatbare Zuiddorpenaren geen bezwaar meer zal zijn om de Nachtmis bij te wonen, ook al mocht de milde temperatuur veranderen en ons echt Kerstweer brengen. SMAAKVOL JAARBOEKJE VAN DE GHESELLEN. De St. Joseph's Ghesellen hebben het in het reeds lang geopende speel seizoen zo druk gehad, dat de uit gave van hun jaarboekje (een uitste kende traditie!) enigszins op de ach tergrond geraakt schijnt te zijn. Ove rigens vormt dit jaarboekje toch nog een interessante gids voor de rest van het seizoen. In de inleiding spre ken de Ghesellen hun erkentelijkheid uit voor het feit, dat de provincie in de vorm van het „Zeeuws Landju weel' subsidie aan het toneel gaat toekennen en zij grijpen deze gelegen heid aan om ook voor een bedrage van de eigen gemeentelijke overheid (zowel kerkelijk als burgerlijk) te pleiten. Uit het uiterst smaakvol verzorgde boekje blijkt, dat voor de donateurs op 26 en 27 December en 4 Januari „School der dapperen" wordt gespeeld. Het is een stuk, dat naar een Ameri kaanse film is bewerkt. Men zou het een probleemstuk kunnen noemen. Ditzelfde werk zullen de Ghesellen spelen voor het provinciaal toneel- tournooi „Zeeuws Landjuweel. Het speelt in de oorlog tegen Japan. Niet alleen is „Schol der dapperen" qua spel een moeilijke opgave voor de Ghesellen, doch ook van de technische staf zal veel worden gevraagd. „Dei Ghesellen zijn zich volkomen bewust, dat zij met School der dapperen hoog grijpen. Zij menen echter dat in het kader van het Zeeuws Landjuweel aan hun reputatie verplichte te zijn", zo schrijven zij er zelf van in het jaar boekje. Als vastenavond-uitvoering komen ze tenslotte met „Het hoedje van Ma rinus", een werk van de Nederlandse schrijver R. Feenstra. Met Beloken Pasen zal het seizoen gesloten worden met een opvoering welke een verras sing wordt en daarom nog geheim moet blijven! ANTOINETTE DE VISSER DECLAMEERT. Uitgelezen Kerstprogramma. Woensdagavond om acht uur zal de voordrachtkunstenares Antoinette de Visser in de Graanbeurs een Kerst programma verzorgen; dit onder auspiciën van de Kunstkring „Van den Vos Reinaerde". Voor de pauze draagt zij „Het Ker stekind" van de Vlaamse letterkun dige Stijn Streuvels voor; hieraan is het gehele eerste gedeelte van de avond gewijd. Daarna zal Antoinette de Visser een aantal Kerstgedichten declameren. Het zijn twee fragmenten uit het Kerstspel van Marinus Nijhof (Het begin, profetie van Eva en Droom van Herodes), Rei van Cla- risse uit de „Gijsbrecht" van Vondel, Kerstliedje van J. H. Leopold, kerst liedje van Anton van Duinkerken, Kerstmis op de 408 van Jac. Schreurs, Lied van de Vrede op aarde van Anton van Duinkerken, De vrolijke herder van Gabriël Smit en tenslotte: De ridder van het Heilig vuur, Kyrië Eleis en Kerstmis voorbij, alle drie van Anton van Duinkerken. Is de naam van Antoinette de Vis ser al voldoende om een avond van bijzondere bekoring te kunnen garan deren, de door haar geselecteerde ge dichten dragen daartoe ieder voor zich nog het hunne bij. Verheugend is vooral dat in het programma een zeer ruime plaats is ingeruimd voor de Nederlandse dichters van onze tijd. Voordat deze declamatie-avond be gint wordt eerst nog (om half acht) een ledenvergadering van de Kunst kring gehouden waarin de goedkeu ring van de statuten aan de orde zal kc.utn. St, Jansteen BOTERSMOKKEL. Door de beambten der I. en A. wer den verschillen de partijtjes boter in beslag genomen tot een gewicht van ca. 45 k.g. Een persoon werd bekeurd; terwijl een ander van de duisternis' gebruik maakte om te ontsnappen. Benoemd. Door Z.H. Exc de bis schop van Breda werd benoemd tot armmeester de heer P. Polspoel. Graauw St. Gilles Toneeluitvoering, Door de VKAJ weid opgevoerd in de zaal van de Ka tholieke Kring het bekende toneelspel ..ierug naar net Appelstraatje". Dooi de actrices werd hoogstaand spel ge leverd, waarbij grime en decor bijzon der aansloten. Breskens RECORD AANVOER VIS Het record visaanvoer, dat eind vorig jaar op 412 ton per dag stond, is gebroken. Er werd nu 476 ton aan gevoerd op één dag. AUTO OVER DE KOP Op de rijksweg tussen Breskens en Sclioondijke even voorbij het gehucht Kruisdijk is een Belgische personen auto geslipt en over de kop geslagen, waaidoor het voertuig in een langs de weg liggende sloot terecht kwam. De beide inzittenden, een dame en een heer, kwamen, oehoudens enkele lichte schrammen, met de schrik vrij. De auto werd zwaar beschadigd. VAN STELLING GEVALLEN Tijden het lossen van haring tut een vissersschip is de heer J. Rie- mens van een stelling gevallen. Hier door liep hij een lichte hersenschud ding en een gebroken arm op. Per ziekenauto is hij voor nader on derzoek naar het St. Anthoniuszieken- huis te Oostburg overgebracht. POSTDUIVENTENTOON STELLING Op 19 en 20 Dec. a.s. zal de Postdui venvereniging „Nog sneller" een ten toonstelling van postduiven houden. Reeds zijn een 300-tal inschrijvingen binnengekomen. Sclioondijke RAADSVERGADERING. Vandaag komt de raad in openbare vergadering bijeen. De agenda ver meldt o.m. de volgende punten: een verzoek van B. en W. van Oostburg tot het vaststellen van een grenscor rectie in verband met het door die gemeente vast te stellen uitbreidings plan; de vaststelling van de begro ting 1954 met le en 2e wijziging; het toewijzen van diverse percelen bouw grond. IJzendijke BESCHERMING BURGER BEVOLKING In het jeugdgebouw had een verga dering plaats om te komen tot een B. B. in de gemeente IJzendijke. Na een openingswoord door de burgemeester, waarin hij de hoop uitsprak de nodi ge mensen bijeen te krijgen, omdat ook IJzendijke paraat moet zijn in geval van nood, gaf hij het woord aan de heer A. I. Catseman, kring commandant van de Burgerbescher ming in West Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Catseman zei dat in Hoofd plaat en Waterlandkerkje reeds een volledige BB. is en hoopt dat IJzen dijke niet zal achter bijven. Voordat de verbintenissen werden aangegaan maakten enkelen van de gelegenheid gebruik om vragen te stellen, welke op duidelijke wijze door de heer Cat seman werden beantwoord. Hierna konden de vrijwilligers zich bij de dienst van hun keuze laten inschrij ven. Behalve de bommendenv/nteer- ploeg, waarvoor nog enkele mensen nodig zijn, werden de diverse diensten vlot volgeboekt. Biervliet Propaganda-avond. Dezer dagen werd weer een propaganda-avond ge houden voor de Nat. Reserve, speciaal voor de buitengewoon dienstplichtigen Alhoewel de opkomst zeer goot was, was het resultaat erg pover. Geen en kele der aanwezigen gaf zich op. BROMFIETSER REED IN PAALSE WATERGANG Misleid door de duisternis geraakte een bromfietser in de Paalse Water gang. Gelukkig stond er abnormaal weinig water in en kon hij zichzelf redden. Het is reeds de tweede maal, dat iemand door de duisternis in deze watergang is gereden. Terhole K.A.J. HEEFT NIEUW BESTUUR. In ledenvergadering bijeen heeft de Kajottersbeweging een nieuw bestuur gekozen Tot voorzitter werd gekozen A. Wagenaar, de heren B. Sponselee on K. de Schrijver werden resp. secre taris en penningmeester. De overige bestuursleden zijn G Vermeulen en G. van Acker. Ook werd een pioniersgroep opge richt. Stoppeldijk H.Missie Begin volgbnde jaar zal in onze parochie weer een H.. Missie gehouden worden door de paters Re demptoristen. De H. Missie zal be ginnen op 6 Februari. Boschkapelle TEERDAG FIETSCLUB De fietsclub ..De Zwaluw" hield in het clublokaal bij de heer F. Baert haar jaarlijkse teerdag. In verband met het vijf-jarig bestaan van deze vereniging was aan de teerdag een feestelijk cachet gegeven. Een caba retgezelschap bezorgde die feestelin gen een gezellige avond, die tot in de kleine uurtjes voortduurde. HAVEN BEWEES HAAR NUT Het enige haventje dat Biervliet thans nog rijk is, heeft tijdens de bie tencampagne zijn nut weer bewezen. Bijna 8.000,000 kg. bieten werden via de Pauünahaven vervoer-i met 50 schepen. Ongeveer 3.5 millioen kg. werd vervoerd voor Dimelcord. terwijl de overige bieten voor ->e twee fabrie ken in Sas van Gent waren. De meeuwen en scholeksters, de wulpen en pluvieren genieten thans weer van de rust, welke op de schor ren is weergekeerd. Kruiningen WEDEROPBOUWPLAN De gemeenteraad komt vandaag in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van wethouder P. H. A Polderman. De agenda vermeldt o.m.: Toeken ning van premie voor woningverbete ring en premie voor woningsplitsing. Voorstel tot het opnemen van kas geld. Voor het jaar 1954 zal het be drag van f 700.000.— nodig zijn. Bij de bank voor Ned. gemeenten zal een credietovereen,komst gesloten worden voor het jaar 1954 tot een bedrag van 1 100.000,— Voorts zullen in behandeling ko men voorstellen tot aankoop van grond alsmede tot onteigening van enkele percelen en perceelsgedeelten ten be hoeve van het wederopbouwplan. Tenslotte zal ook de begroting voor 1954 worden aangeboden. Zierikzee Geslaagd. Mej. M. J. Hoogstra slaagde te Leiden voor het arts-exa men. Tholen Bevordering. De heer C. Griep, is bevorderd tot adjudant bij de Rijks politie. (Zie verder pagina 5) ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: De sloep zonder visser. Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Het geheim huwelijk. HULST. Bioscoopgebouw 8 uur: Ween- se Operette. TERNEUZEN. Luxor 8 uur: Miss Bel vedère is verliefd. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Een vrouw bekent haar verleden. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: De sloep zonder visser. AXEL. Centrum 8 uur: De arend van Madagascar. TERNEUZEN. Luxor 8 uur: Miss Bel vedère is verliefd. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: Potasch en Perlemoer. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Een vrouw bekent haar verleden. QP DE GIS voorzitte vinciale vooi samemverkei De raad Landbouw w komst de sti op prov Nog deelde mee over de getroffen Zo wordt Rotterdam Canada, dat tractoren, met 12000 Ruim 140 voor zeeland Spr hoopte ting van het telde nog. tot. 5600 is Vervolgens voerig betoog kwesties aan teerde hij administratie evenals tegen gehele sociale De integrat een voorstand op dat Enge genwerkt. Na hebben geana clusie. dat landbouw is groten, met d< de i tra da g tc h Kringvei Houten FNE KAJ in Stoppeldi gadering te diverse actue ken. De Lour der Arbeider, worden verto avond. De 01 het wintersei en tot ontsp kring werd poel te Henj Tijdens de: monde van afscheid gein voorzitter de P. Vink. die per 1 Januar Met een d: en afdelingsl king en verst Vink afschek VOLK 5 De Gemeen heeft haar w( gen. Deze V haar bemidde maatschappeli bij machte dus geen dringend beh schaffen. „ACHILLE De Middelb athletiekveren de bovenzaal fiehuis haar bestuursverkie K. de Vries en mej. N. In de vacatur ger-Huijsman van Verre gel Tot leden missie werden Koppejan en ren J. Dinger financiële toe is gunstig, is bepaald Tevens hoopt haar 25-jarig Aan de spor Middelburg w derom deelge 'N LEGAAT B. en W. t, te Ysselstein langs overlede kosten, de zc familie Lamp: der aan het st leen had toeg B. en W legaat dankba BALDADI van Door weg werd ruit gooid. gen, is beurs i Deze diger een b aai - haa De da gevon moeten dame dan ee GlgCl Uct II e bouwwerken deelte, sedert f 200. die arc Juli v aan i aan luchtroosters eJ 1z..- de politie om na deze de ka... gering is vijf i vernielii ans op se gcimg is. M baldadigheder mogelijk ken Door de d geklaagd dat zijn verdi villa aar tie zal tr: maatregelen ze__vijver te b geveer ei over de en een d dat zii met moe den een politie brug werd trapt vlag ren den Een bewone er over dat a schoonma water lic gelijk buren maand, de e< ter en de a rnheid -len bewone aangifte dat pui het steeds Beide maant, water zaamhi Een

de Stem | 1953 | | pagina 2