Z-A/LA A N DEREN POLLEN'* DIAMANTE Walcheren DE VREEMDELING IN DE MIST Twee vliegen in een klap te Vlissingen AXELSE JAARMARKT DRUK BEZOCHT Vi 'S-HEEREINHOEK STORTTE HOORN VAN OVERVLOED UIT 0p het mat^e bij de Politierechter RADIO DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 14 DECEMBER 1953 Over zijn 80-jarige pastoor Afscheid inspecteur L. O. te Goes Voordelige Decemberprijzen bekeeAét't vnie. Nieuwe brug geopend en betonwerk badbedrijf aanvaard DE UITSLAGEN AXEL Royal Virginia, Crosby, Dombo, es ct 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen MIDDELBURG AGENDA HEDEN MORGEN L. A. CUNNINGHAM £JE GRIJZE HERDER vaN 's-Heerenhoek, pas toor A. Kramer, vierde Zaterdag zijn 80e ver jaardag en deze gelegenheid hebben de parochia nen aangegrepen om Z.Eerw. een hulde te berei den, zó imponerend, dat men er nog lang van spreken zal. Na het plechtig Lof 's avonds ge celebreerd in de parochiekerk door de jarige met assistentie van kape laan de jong en pater de Groot, be gon het huldebetoon in de Jeugdhoeve met een feestmars geblazen door de dorpsfanfare. Kapelaan de Jong sprak hierop een hartelijke verja- ringsspeech uit en overhandigde pas toor Kramer als geschenk der paro chie een bedrag van f 1000 Dank baar aanvaardde de pastoor dit, want al zou hij het niet voor zichzelf ge bruiken. Z.Eerw. vond het toch wel prettig daar eens over te bazen. Daarna traden een reeks van ver tegenwoordigers van alle besturen, stands- en jeugdorganisaties naar vo 100 meter lopen. dan een taxi ML!;. V., sloper en A. R., chauffeur. beiden te Middelburg, gaan met nog enkele vrienden op Zaterdagavond nogal eens op stap naar Vlissingen. Voor dat doel huren ze meestal een auto zonder chauffeur. Ze gaan daar wat drinken, dansen en „lol" maken. Soms maken ze ook wel ruzie. Zo wa ren ze in de nacht van 24-25 Oct. 1953 in Vlissingen in de „Vic" toen daar ruzie gemaakt werd. Voor de deur stond een taxi-chauffeur te wachten op een vrachtje en angstvallig waakte hij er voor, dat zijn voertuig niet be schadigd werd. Toen echter de ruzie weer wat bijgelegd was, vroeg een van de bovengenoemde verdachten aan de chauffeur of hij soms een sein tje naar binnen had gegeven, doch de chauffeur antwoordde ontkennend. Hij bemoeide zich niet met de ruzie en wachtte op een vrachtje om wat te kunnen verdienen. Kort daarop kwam er een vrachtje en wel beide verdach ten, die de chauffeur vroegen hen naar ..Cosy Corner' te brengen. Dat is ruim 100 meter verder!!! Op het par keerterrein moest in hun opdracht de chauffeur stoppen en aldaar werd de man aangevallen en mishandeld. De chauffeur zag kans met zijn vrachtje weg te rijden, indien mogelijk naar het politiebureau, doch zover is hij helaas niet gekomen. Onderweg werd hij gedwongen te stoppen omdat ze hem vastgrepen en aan zijn stuur trokken, zodat de chauffeur, om onge lukken te voorkomen, moest stoppen. Toen de wagen stilstond, gingen V. en R. er als een haas vandoor. Hardnek kig ontkenden verdachten de chauf feur mishandeld te hebben en de auto te hebben beschadigd. De chauffeur, als getuige ter zitting gehoord, ver klaarde onder ede. dat beide jonge ke rels hem wel hadden mishandeld en zo aan zijn stuur getrokken, dat de claxonring vernield was. Tegen V. eiste de Officier van Jus titie 4 maanden gevangenisstraf en te gen R. 2 maanden. De Pol. rechter veroordeelde V- tot 2 maanden en R. tot 1 maand gev. straf. EEN KLAP \/oorts werd de Ambonees J. T. te Groede veroordeeld tot f25.-boete of 25 dagen hechtenis omdat, toen een agent hem vermaande, daar hij teveel links had gereden, hij zich op die agent kwaad had gemaakt en hem een klap in het gezicht gegeven. Hij had er geen spijt van dat gedaan te heb ben, want hij heeft een hekel aan de politie!!! ren, te beginnen met de heer Winter, die namens Kerk- en Armbestuur zijn felicitatie afstak en die vergezeld liet gaan van een kostelijke ham. Dit voorbeeld werd gevolgd door de afge vaardigde van de L.T.B. en daar de andere sprekers zich evenmin onbe tuigd laten, hoopten de geschenken in velerlei vorm zich op en werden geflankeerd door fruit- en bloemen manden. Ontroerd heeft pastoor Kramer voor dit overstelpende huldebetoon ge dankt. De avond is verder prachtig gevuld o.m. door „Laetitia" dat ook, onder directie van de heer Verbart een stralend Ave Verum zong en door een toneelgroep van de L.T.B., onder leiding van de heer Druijvestein. De burgemeester, die wegens een familiefeest niet aanwezig kon zijn, heeft zijn gelukwensen door een klei ne 's Heerenhoekse laten voordragen. LIET comité, dat in het leven geroe pen is om de inspecteur L.O., de heer C. Kuiper te Goes, die I Januari a.s. met pensioen gaat, een waardig afscheid te bereiden, bericht ons, dat dit afscheid zal plaats hebben op Woensdagmiddag 6 Januari a.s. in de Korenbeurs te Goes. Van ieder schoolbestuur ln de In spectie Goes, welke ook O. Zeeuwsch- Vlaanderen omspant, is een vertegen woordiger uitgenodigd evenals een onderwijzer van iedere school. Na het officiële gedeelte, dat te drie uur aanvangt, zal er tegen vijf uur gelegenheid zijn, voor ieder die dat wenst, afsheid te nemen van de heer Kuiper. (Advertentie) IETS MOOIS VOOR DE KOMENDE FEESTDAGEN Aparte modellen 25 COCTAIL JAPONNEN 39.75 - 56.75 - 92.75 AVONDJAPONNEN 119 75 Ontwerpen van Franse huizen 131.50 - 149.25 WOLLEN MANTELS 4Q in zibeline, cromby en fantasiestoffen 98.120. Korte BONTMANTELS 130 in modieuze modellen 198.- 375.— Levering onder garantie. CATHARINASTRAAT 7 - BREDA. DINSDAG 15 DECEMBER 1953 HILVERSUM I, 402 M. KRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 19.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. huisvrouw; 9.35 Wa- terst.; 9.40 Lichtbaken; 10.00 V. d. kleu ters; 10.15 Gram.; 11.00 V. d. vrouw; 11.30 Schoolradio; 11.50 „Als de Ziele luistert" 12.00 Angelus; 12.03 Metropole-ork. en so list; (12.30-12.33 Land- en tuinb. meded.) 12.55 „Kamers op het zuiden"; 13.00 Nws. en kath. nws.; 13.20 Lunchconc.; 14.00 Gevar. progr.; 14.50 Gram.; 15.30 Ben je zestig? 16.00 V. d. zieken 16.30 Zieken - lof; 17.00 V. d. jeugd; 17.45 Regerings- uitz.: J. van der Walle; „Curacao, Aruba, Bonaire, in woord en klank", 18.00 Lichte muz.; 18.20 Sportpraatje; 18.30 „Dit is le ven", caus.; 18.45 Gram.; 18.52 Act.; 19.00 Nws.; 19.10 Gram.; 19.15 „Uit het Boek der Boeken"; 19.30 Uitwisselingsprogr. van Eng. en Ned. Mijnwerkersgezelschap- pen; 20.00 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Radio Philharm. ork. en soliste; (21,10-21.25 „Ouders en kinderen", caus.) 22.05 ..Ken een haan een ei liggen", 22.20 Clavecimbelrecital; 22.40 Gram.; 22.45 Avondgebed en lit. kal.; 23.00 Nws.; 23.15 -24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. AVRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 9.30 V. d. huisvr.; 9.35 Gram.; 10 50 V. d. kleuters; 11.00 V. d. zieken; 11.30 Pianorecital en bas en piano; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 V. h. platteland; 12.40 Pianospel; 13.00 Nws.; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Dans- muz.; 14.00 Amerikaanse muz. kaleidos- coop; 14.30 Gram.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram.; 15.15 V. d. vrouw; 15.45 Gram.; 16.30 V. d. jeugd; 17.30 Lichte muz.; 17.45 Rep. of gram.; 17.50 Mil. caus. 18.00 Nws.; 18.15 Pianospel; 18.30 Lichte muz.; 19.00 V. d. kleuters; 19.05 „Paris vous parle"; 19.10 Mil. ork.; 19.30 Viool en altviool; 20.00 Nws.; 20.05 Gevar. progr. 21.15 Lichte muz.; 21.35 Meded.; 21.40 Lichte muz.; 21.50 Amus. muz.; 22.30 Buitenl. overz.; 22.45 Gram.; 23.00 Nws.; 23.15 New York calling; 23.20-24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams, 324 M. 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15, 13.30 en 13.45 Gram.; 14.00 Schoolradio; 16.00, 16.16 Koorzang; 16.30 Orgelspel; 17.00 Nws. 17.10 Gram.; 17.15 V. d. kleuters; 17.30 Gram.; 17.50 Boek bespreking; 18.00 en 18.25 Gram.; 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws.; 19.40 Zigeunermuz. 19.50 Syndicale kron; 20.00 Verz. progr. v. d. vrouw; 20.15 V. d. vrouw; 21.00 Gram. 21.15 Ork. conc.; 22.00 Nws.; 22.15 Jazz- muz.; 22.45 Gram.; 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, Frans, 484 M. 12.00 Ork. conc.; 13.00 Nws.; 13.20, 14.45, 15.00 Gram.; 16.05 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 18.30 Koor zang; 18.45 Gram.; 19.15 Filmmuz.; 19.30 Nws.; 20.00 Gram.; 21.45 Idem; 22.00 Nws. 22.15 Moderne muz.; 22.55 Nws. TE VLISSINGEN was het Zaterdag- mddag bedrijvig genoeg in het officiële genre. Des middags twee uur begon het bij de nieuwe brug over de watergang aan de Rooseveltlaan, die door bur gemeester mr. Kolff, in tegenwoordig heid van de hele raad en heel wat genodigden werd geopend. Terstond nadat het lint gevallen en de 23 meter lange en 14 meter brede brug was overschreden, begaven allen zich per auto en autobus naar „Cosy Corner" waar de thee werd aangebo den en wethouder van Popering de totstandkoming schetste van de nieu we brug. Hij dankte allen die er hun medewerking aan gegeven hadden. De brug was in recordtijd tot stand ge komen, daar per 1 Juni was begonnen met het grondwerk. Spreker verheugde zich erover dat de brug een verbinding tot stand brengt tussen plan Oost en Bonedijk, waardoor de saamhorigheid en de wijkgedachte zal groeien. Vervolgens begaven allen zich naar het enorme betonwerk dat behalve voor de zeewering dienstbaar wordt gemaakt voor het badbedrijf. Een groot aantal kleedkamertjes zullen in het blok worden aangebracht, dat in onmiddellijke verbinding staat met strand en zee. In het Strandhotel heeft burgemees ter Kolff uiteengezet, dat de plannen voor dit werk al jaren klaar lagen. De Februari-storm welke de vijftig oude badeellen vernietigde, heeft de nieuwbouw bevorderd. Het geheel is geïnspireerd op de badbedrijven langs de Belgische kust. Naar een ontwerp van Gem. werken, had de aanbeste ding plaats voor f 206.000 en op 8 Juli begon de aannemer met de uit voering. Spreker hoopte, dat een en ander het Vlissingse badbedrijf tot nieuwe bloei zal brengen. (Advertentie) De betonbouw van het Vlissingse bad- strand was klaargekomen en door het onsluiten van een deur nam de Bur gemeester van Vlissingen in zijn func tie van Voorzitter van het Vlissings Badstrand deze betonbouw over, wel ke bestemd is voor badhokjes, fami lie-badhokjes etc. en welke gelegen is onder de boulevard. Met de ramp van 1 Februari werd, zoals bekend, het badstrand zeer ernstig beschadigd. De aannemer, de heer Aronson, dankte hierop voor de medewerking en het begrip, welke hij gevonden had. HAZCT, t(OOCN. KM STAALWAKKNFAKKIKKKN TK ZKVKNIERGEM De uitslagen van de zeer druk be zochte Axelse jaarmarkt waren als volgt: VARKENS Afd. vette varkens: le pr. A. Auden- aerdt. Axel, 2e pr. idem. Afd. vlees varkens: le pr. A Swets, Axel. 2e pr. A. Audenaerdt. Zwaarste varkens: le pr. A. Audenaerdt. Schoonste fokbeer (oude) le pr. Gebr. de Meij, Zuid- dorpe. Schoonste fokbeer (jongste): le pr. als boven. Beste slachtzeug: le pr. A. Audenaerdt. Schoonste toom biggen: le pr. Gebr. de Meij, 2e pr. B. Gelderland, Axel. Grootste aantal varkens: le pr. A, Audenaerdt, 2e pr. L. de Meij, Zuiddorpe. Grootste aan tal biggen: le pr. P. Gelderland, Axel, 2e pr. L. de Meij. Schoonste schaap: le pr. P. Dieleman Wzn., Axel, 2e pr. als boven. PAARDEN Schoonste merriepaard (3 j. en ou der) le pr. J. Dieleman, Axel. Merrie veulens (van 1 tot 2 jaar) le pr. W. Dieleman, Axel. Ruinen (ouder dan 3 jaar warmbloed) le pr. Jos. Vereec- ken. Ruinen (beneden 3 jaar, warm bloed): le pr. als boven. Merries (be neden 3 jaar, warmbloed) le pr. Jac. de Kraker, Zaamslag. 2e pr. B. Pica- vet, Westdorpe. Shetlandse ponnie's (hengsten) le pr. B. Picavet. Shet landse ponnie's (merries) le pr. als boven. VETVEE Vette runderen met 6 tanden le pr. Gebrs. Verstraten, Axel, 2e pr. Gebr. van Geijs, Groede, 3e pr. v. Ruym- beke. St. Jansteen. Vette runderen met 4 of meer tanden le pr. Gebrs. van Geijs, Groede, 2e pr. J. Hamer, Koewacht, 3e pr. Gebr. Verstraten, Axel. Eervolle vermelding J. Magnus, Clinge. Vette runderen zonder tanden le pr. Gebrs. van Geijs, 2e pr. J. Mag nus, 3e pr. Gebr. Verstraten. Ossen met 6 tanden le pr. J. Scheele, Vogel waarde. 2e pr. G. Verbiest, Zuiddorpe, 3e pr. Gebr. Verstraten. Ossen met 4 tanden le pr. Gebr. Verstraten. Ossen- met 2 tanden le pr. A. Scheele, Ossen zonder tanden le pr. A. Scheele. 2e pr. G. Scheele, Hoek, 3e pr. A. Ver bist, Zuiddorpe. Dikbillen (ossen) le pr. J. Scheele. Vogelwaarde. Dikbillen met 2 tanden le pr. Gebr. v. Geijs. Groede, 2e pr. als boven. Dikbillen zonder tanden le pr. Gebrs. v. Geijs, Groede, 2e pr. als boven. Dikbillen (kalveren) le pr. H. en E. Picavet, Westdorpe. Vette koeien le pr. A. Verbiest, 2e pr. J. de Kraker, Vette schotten le pr. Gebrs. v. Geijs, 2e pr. J. de Kraker, 3e pr Gebrs; Verstraten. Kampioen afdeling vetvee gebrs. Ver straten, Axel. Reserve; kampioen afd. vetvee gebrs. van Geiis. Groede. Schoonste groep vetvee van 1 eige naar gebrs. Verstraten. Axel. Schoon ste groep dikbillen van 1 eigenaar gebrs. v. Geijs. Groede. FOKVEE Koeien, meer dan 2 maal gekalfd: le pr. H. v. d. Bossche, S. v. Gent, Koeien niet meer dan 2 maal gekalfd: le pr. H. en E. Picavet, Westdorpe, 2e pr.: als boven. Kalfsvaarzen met 6 tanden: le pr. H. en E. Picavet, West dorpe. 2e prijs: G. v. Rumbeek, St. Jansteen. Kalfsvaarzen met 4 tanden: le pr. H. en E. Picavet. Westdorpe, 2e pr. J. Verstraten Hzn. Axel. Kalfsvaar zen met 2 tanden: le pr. H. en E. Pi cavet, Westdorpe. Runderen met 4 tanden: le pr. H. Verstraten, Axel, 2e pr. C. v. d- Veeke, Stopeldi.ik. Runde ren met 2 tanden: le pr. G. Scheele, Hoek, 2e pr. J. den Hamer. Koewacht. 2e pr. A: als boven, 3e pr. A: als boven. 1-jarige runderen :1e pr. H. van den Bossche, Sas v. Gent, 2e pr. Gebr. van Duijsse, Kapellebrug, 2e pr. A: H. en E. Picavet, Westdorpe. Graskalveren: le pr. H. en E- Picavet, Westdorpe, 2e pr. A en 3e pr. A: als boven. Vaars kalveren: le pr. A. L. Scheele, Axel, 2e pr. H. en E. Picavet, Westdorpe. Nuchtere kalveren: le pr. Gebrs. van Duijsse, Kapellebrug. Stieren zonder tanden: le pr. Gebrs. van Duijése, Ka pellebrug, 2e pr.: als boven. Schoonste groep fokvee: H. en E. Picavet, West dorpe. Kampioen Fokvee, meer dan 2 maal gekalfd: H. en E. Picavet, West dorpe. De totale aanvoer op deze zeer geslaagde jaarmarkt bedroeg 20 paar den, 50 schapen, 300 stuks rundvee en 60 varkens. Een bijzonder woord van lof verdient de Rijkspolitie voor de voorbeeldige regeling van het zeer drukke verkeer. De bezoekers kwa men tot ver uit de omtrek en uit Bel gië. Ook de aan deze jaarmarkt verbon den loterij ondervond grote belang stelling. (Advertentie) Sas van Gent TROTTOIRS ZANDSTRAAT In een der laatste raadsvergaderin gen zijn stemmen opgegaan om te ko men tot de aanleg van een trottoir langs de huizen in de wijk Zandstraat om zodoende de verkeersveiligheid in deze wijk te verhogen, vooral ook met het oog op de schoolgaande kin deren. Iedereen weet hoe intensief het verkeer door de Zandstraat kan zijn. hetwelk vooral moet worden gezocht in het feit. dat deze provin ciale weg een directe verbinding vormt met West-Zeeuwsch-Vlaanderen Dit plan kan echter eerst worden verwezenlijkt, wanneer de huiseige naren genegen zijn een klein gedeelte van de voor hun woningen gelegen tuintjes af te staan. Blijkens ingewon nen informaties zijn verschillende de zer personen reeds bereid gevonden hun medewerking in deze aangele genheid te verlenen, doch jammer ge noeg zijn er enkele anderen, die er niet veel voor voelen om voor dit doel hun grond af te staan. Zij zullen hiervoor wel plausibele redenen heb ben, doch het komt ons onwaarschijn lijk voor, dat de bewoners van de Zandstraat, die steeds eensgezind zijn, wanneer de belangen van hun eigen wijk op het spel staan, nu plotseling niet meer willen samenwerken, voor al, omdat het thans gaat om een voor name taak als de verkeersveiligheid. Laten we echter hopen, dat de goede Sint, die evenals vorige jaren ook dit jaar de Zandstraat bezocht en daarbij bij monde van kapelaan H. van Beek enkele wensen van de be woners kreeg te aanhoren natuur lijk stond ook op dit verlanglijstje het „trottoir" er het zijne toe bij draagt, dat de Zandstraat spoedig haar hartewens in vervulling zal zien gaan en haar kinderen bij het naar school gaan veilig zal weten. Overplaatsing. De heer D. Wie- ringa hoofdassistent der Dir. Belas tingen, sinds de 2e helft van 1951 in onze gemeente gestationneerd, is met ingang van 1 Januari 1954 in gelijke functie overgeplaatst naar Amster dam (Schiphol). Westdorpe Trottoirs. Dankzij het schitteren de najaarsweer is het trottoir in de nieuwe wijk vlugger gereed gekomen, dan aanvankelijk werd gedacht. Het royale trottoir geeft aan de nieuwe wijk een keurig aanzicht. Voor de be woners van deze wijken, die jarenlang gedurende de winter in een modder boel hebben gezeten, betekent dit een prachtige verbetering. In de verschil lende trottoirs is ruimte gelaten voor aanplantingen en groenstroken. Het is de bedoeling deze nog deze winter te planten en in te zaaien, zodat het ko mende voorjaar de nieuwe wijk in een geheel nieuw kleed zal steken. Woningbouw. In de wijk Stroo- dorpe is men begonnen met de bouw van twee woningwetwoningen. Het is de bedoeling, dat in de kom der ge meente eveneens drie woningwetwo ningen zullen worden gebouwd. Aanwinsten. Weer werd onze kerk verfraaid met enige nieuwe aan winsten: een prachtige gong om het begin van de dienst aan te kondigen en een schitterende staande Godslamp, SCHOOLTENTOONSTELLING De onlangs gehouden onderwijs tentoonstelling „Lepels, vorken en messen" werd bezocht door 417 leer lingen, waarvan uit Axel 373 en uit Zaamslag 44 leerlingen, verdeeld over respectievelijk 4 en 2 scholen. De algemene mening mede van de leerkrachten was, dat de ten toonstelling zeer interessant was en een duidelijk beeld gaf van wat er in deze industrie gepresenteerd wordt. Wekelijkse markt. I.v.m. het feit feit dat de 2e Kerstdag op Zaterdag 26 December a.s. valt, zal de land- bouwbeurs en kramenmarkt op Don derdag 24 December op de bekende uren worden gehouden. Clinge SIJSKE EN WIESKE OP BEZOEK De vaste gasten van de achterpa gina van Dagblad De Stem, de wel zeer populaire suske en Wiske, Lam- bik. Tante Sidonie en wie er verder nog bijhoren, zijn in levende lijve in Clinge verschenen, waar ze op uit nodiging van de middenstandsvereni ging „Clinge Vooruit" een toneelvoor stelling gaven. Honderden kinderen hebben de op voering meegemaakt. De populariteit van Lambik en con sorten, welke niemand meer kan be twisten werd tijdens deze voorstelling nog eens overduidelijk geaccentueerd De kinderen hebben gegierd van het lachen en ze zouden de hele zaal wel hebben willen afbreken in hun kla terend enthousiasme. GEMEENTERAADSVERGADERING Op Woensdag 16 December a.s. om 18 uur zal er in de raadszaal van het gemeentehuis alhier een openbare raadsvergadering gehouden worden, waarin o.a. gesproken zal worden over de uitbreiding van het electri- sche net in de Prosperpolder. Verder zal er gedebateerd worden over het aankopen van grond in de Reynaert- straat en de Kerkstraat. Door aahkoop van grond in de Kerkstraat zal Clinge beschikken over het eerste „vier kantje". Het uitbreidingsplan zal eveneen/ worden behandeld en wor den vastgesteld. Tenslotte zal het onderhoud van de verschillende zij straten nader geregeld worden. Lamstvaarde Film over China. ln het patro naatsgebouw werd ten bate van de uit China verjaagde missionarissen een Chinese geluidsfilm getiteld „Sacred City" vertoond. In de mid dag werd voor de schooljeugd een speciaal jeugdprogramma geboden. Heikant BEDRIJFSONGEVAL In het vlasbedrijf van de heer V„ alhier, had een bedrijfsongeval plaats. Tijdens het bewerken van het vlas kwam de heer A. V. met zijn arm te recht tussen een drijfriem van een van de molens, waarbij hij tamelijk ern stige verwondingen opliep aan hand en arm. De heer V. stelde zich in het ziekenhuis onder behandeling. Geslaagd. Te 's-Gravenhage slaag de de heer C. Huygens voor het diplo ma „Meester in het Heren-maatkleer- makersbedrijf". Aardenburg UITVOERING A.K.C. De Aardenburgse Korfbalclub A.K.C. die dit jaar haar 40-jarig bestaan vier de, hield in de Sociëteit „Spoor tot Vriendschap" haar jubileumuitvoerin gen. Opgevoerd werd het blijspel in 3 bedrijven „Deining om de Dorpsdok ter" van P. L. van Prooijen-Bogaerds. Vóór de uitvoeringen sprak de voor zitter der vereniging, D. Bal, een ope ningswoord, waarna de secretaris, I. de Bruijne, en de penningmeesteresse Mej. A. Cambier een verslag over het afgelopen tijdvak voorlazen. De goed bezette zaal reageerde spon taan op het behoorlijke spel van de leden van korfbalclub De regie was in handen van B. W. F. Haaksman de Koster. De jubileum-avonden werden beslo ten met een gezellig bal. terwijl er in de pauze een verloting was ten bate van de clubkas. Sluis (Advertentie) En wees naar het pakje dat naast mij leg. Fijn hè. die Philips Shag. Mag ik? vroeg ze Natuurlijk, knikte ik. blij dat mijn liftster over shag net zo dacht als ik. zacht en zuiver 65 75 85 ct puur Virginia 85 ci. half Virginia, half kentucky Fluweel voor de keel HET VERDELEN VAN WONINGEN IS EEN MOEILIJKE ZAAK Twee nuttige huisjes bij het stadhuis De kosten van fraude-verzekering en controle der administratie voor de in Sluis staande woningen van de R.K. 'Zeeuwsch Vlaamse Woningbouwver eniging zullen voor rekening der ge meente komen, aldus werd besloten op de j.l. gehouden raadsvergadering. Het maximum bedrag voor in 1954 in re kening-courant op te nemen gelden bij de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten werd vastgesteld op f 50.000.-. Na enige bespreking werd met alge mene sternen besloten om 2 urinoirs te plaatsen nabij het stadhuis. Met algemene stemmen werd beslo ten de garage bij de woningwetwoning Ridderstraat 52 aan te kopen voor f 765.en deze verder te verhuren voor f 150 per week. Bij het verzoek van de heer A. J. A. Groosman om vergunning voor het overbouwen van een deel van de Kaai, stelde de heer van Hal, dat hij liever geen precedent wilde scheppen voor één bepaald persoon. Hij meende, dat bij inwilliging van het verzoek de sfeer van de Kaai zou gebroken wor den en dat deze zijn bekoorlijkheid zou verliezen. Hij zei dan ook zich neer te leggen bij het advies van de Schoonheidscommissie en de Stede- bouwkundige, die afwijzend tegenover het verzoek staan. Hierna werd op voorstel van de heer van Daalen het verzoek in stemming gebracht en met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Op verzoek van de kanarie-vogel vereniging te Goes zal voor de aldaar (Advertentie) Als u geregeld laxeermiddelen slikt, la er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de eerste week elke avond twee Carter's Leverpilleties. Tweede week - elke avond één. Derde week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeer middelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tüdelük Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Vraag Carter's Leverpilletjes, te houden tentoonsteling een meadille beschikbaar worden gesteld. Bij de rondvraag maakte de heer van Wins- berghe van de gelegenheid gebruik de voorzitter enkele vragen te stellen aangaande het door burgemeester en wethouders gevoerde beleid inzake de verdeling van woningen. De voorzit ter zeide verheugd te zijn dit beleid in een openbare vergadering te kun nen verdedigen. Hij stelde hierbij voorop dat deze verdeling een zeer moeilijke kwestie is, waarover meestal niet in één vergadering wordt beslist. Bij de toewijzing worden verschil lende omstandigheden en het tijdstip van aanvrage der woning grondig be keken, terwijl hiernaast ook nog een bepaald percentage van de woningen beschikbaar moet worden gesteld voor rijksambtenaren. Bij het element gezinssamenstelling komt dan ook nog naar voren, dat een gezin met één kind nooit in aanmer king zou kunnen komen voor een de finitieve woning; ook hiermee wordt dus rekening gehouden. De voorzitter hoopte, dat door de behandeling van deze zaak in een openbare vergadering een beter be grip bij de inwoners zou komen. Geslaagd. De heer J. A. M. Her mans slaagde te Delft voor het inge nieursexamen voor werktuigkundig in genieur. FILMAVOND SPINT- EN ONKRUID- BE STRIJDING In samenwerking met Shell Neder land N.V. gaf de fa. Gebr. den Herder uit Serooskerke (W.) in de afmijn- zaal van het Veilinggebouw te Mid delburg een filmavond voor belang stellenden. De heer J. den Herder sprak een kort welkomstwoord. Hier na werd overgegaan tot het vertonen van d efilms. Naast enige interessante en voor de aanwezige landbouwers en fruittelers ongetwijfeld leerzame films over de spint- en onkruidbestrijding werd ook een rolprent over reddings werkzaamheden van landbouwwerk tuigen tijdens de watersnood ver toond. Aan de aanwezigen werd ge legenheid gegeven tot het stellen van vragen. Voor deze avond bestond grote belangstelling. (Vervolg op pag. 5.) ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: De sloep zonder visser. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 7.30 uur: Revue Plezierboot. GOES. Grand: Heidi. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: Het mysterie van het leven. MIDDELBURG. Electro: De wrede zee. Schouwburg: Het grote avontuur. OOSTBURG. Ledel 8 uur: Arabische nachten. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: SOS, Held in nood. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Een cir cus vluchtte. VLISSINGEN. Alhambra: De dief van Damascus. Luxor: Pygmalion. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uuf: De sloep zonder visser. Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Het geheim huwelijk. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: Ween- se Operette. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Miss Bel vedère is verliefd. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Een vrouw bekent haar verleden. door 12) De wind koelde haar wangen en ln het wijde uitspansel, rijk met sterren bezaaid, en in het grote mysterie der wateren met nun eentonig gemurmel, vond ze vrede en een diepe troost, zoals geen mens die geven kon. En daar stond ze lang na middernacht, terwijl iedereen sliep, naar de zee te staren, eenzaam als de schimmige zeemeeuwen wier zachte vleugelslagen haar omgaven. Hier leek de Dood niet zo verschrikkelijk noch het Leven zo kostbaar; hier ving men een glimp op van de Eeuwigheid. Ze verliet tenslot te de zee. vervuld van een grote kalmte met nieuwe hoop, liefde i mededogen. Op een stralende herfstmorgen ver liet de sombere stoet de witte portiek van Beausejour en volgde het stoffe lijk overschot van Leon de Vysart naar de kerk en de dodenakker van St. Bruno. Er waren vele oude vrien den van de familie aanwezig: waardige doktoren, rechtsgeleerden, politici. Op hen volgde, met verkleurde lint- tjes in de knoopsgaten van de wat vale Jasjes, een groepje mannen, die Leon gekend hadden ln de grote oor log. Dr. Mare Duclos liep stijfjes aan de zijde van Roger Lavergne en er was een militaire oom, Generaal Hippolyte de Vysart, die met de beide tantes nu naast Armande in de auto gezeten helemaal uit Ottawa was gekomen. Armande zat bleek en zwijgend tus sen tante Sofie, stijf als een paa] en de gezette tante Melusine. Gemis aan slaap en gebrek aan eetlust hadden weinig uitwerking op Armande en maakten haar schoonheid slechts die per en aantrekkelijker. Ze had uren lang aan Leons zijde gezeten, zonder veel te zien naar het knappe gezicht waarin de dood bijna alle sporen van oorlog en zwerversleven had uitgewist. Ze behoefde hem niet aan te kijken om zich de Jongen van vroeger te her inneren en ze herdacht hem liever op haar eigen wijze; ze bewaarde in haar hart zijn beeld zoals hij geweest was in haar kinderjaren, toen hij haar af god was. Door lommerrijke lanen en over het moeras tussen de hoge dijken, langs de overdekte brug over de glinsterende rivier en door de kronkelende straat trok de droeve stoet naar de kerk. Daar werd de kist door forse kame raden de schemering binnengedragen. Armande en haar tantes in stemmig zwart, knielden op de voorste bank aan ene zijde van de kist; Ulric en Generaa] Hippolyte, die nog massiever was dan Ulric, bevonden zich in de tegenoverliggende bank. In de bank achter hen knielden zij aan zij Roger Lavergne, de krantenmagnaat, een edelman van Nieuw Frankrijk en Mare Duclos, een eenvoudige dokter van de Sorbonne, zoon van een oud geslacht van boeren, dijkenbouwers en ontginners die slechts één ding ge meen hadden: hun liefde voor het meisje Armande de Vysart. Ze baden tot God. die twee mis schien wat werktuigelijk om mede dogen te hebben met de ziel van deze ontslapene, maar in hun nart was een dieper, vuriger gebed voor haar, dat ze haar geluk mocht vinden, dat ze haar smart mocht vergeten en dat het aan hen, aan één van hen, gege ven zou zijn om haar te behoeden en te beschermen. Tussen Marc en Roger verliet Ar mande het kerkhof en stapte in de auto, waarin haar tantes reeds wacht ten. „Wel, kind", zei de stijve Sofie, „nu is alles voorbij en men moet berusten in de wil van God ofschoon ik moet erkennen dat je je onder deze beproe ving goed gehouden hebt. Nu zijn er alleen nog Ulric en jij over," „Ja, alleen jullie beidjes", kwam Melusine te hulp. „Natuurlijk spijt het ons allemaal erg van Leon. Het is allemaal een gevolg van de oorlog, die zo'n slechte invloed had op de jeugd en zoveel levens verwoest heeft. Nu moeten Jij en Ulric alles voor el kaar zijn Zij ratelde voort. Armande luister de niet. Terwijl de auto wegreed zag ze een Jonge vrouw, niet veel ouder dan zijzelf, die een jongetje bij de hand hield. Toen Paul Emile Arman de zag, gleed er een glimlach over zijn gezicht en hij wuifde haar toe. „Je luistert helemaal niet, Arman de", zei sofie boos. „Neen, tante." „Maar je moet wél luisteren. Er zijn dingen, waarover Melusine en ik je raad kunnen geven." „Waa.in dan?" Armande spande zich in om te luisteren naar wat Sofie in haar ene oor krijste, terwijl Melu sine in haar andere oor fluisterde. „Sofie had het over trouwen", zei Melusine. „Wil tante Sofie gaan trouwen?" „Hoe durf je!" Sofies schouder boor de in die van Armande. „Praat Je met opzet zo lichtzinnig? Ik trouwen? Waarom zou ik trouwen? Over Jouw huwelijk wilde ik spreken." „Maar ik ga niet...." „Dat ga Je wei. Een blinde kan zien. dat Sir Roger Lavergne je aanbidt..." „Hij is nog niet Sir Roger, Sofie." verbeterde Melusine. „Pas na Nieuw jaar." „Dat komt toch op hetzelfde neer. Vit niet zo op kleinigheden Melusine. Het zal wel volgend jaar worden Juni denkelijk dat Jullie..." „Neen", zei Armande, „dat denk ik niet." „Denk je van niet!" Beide tantes staarden haar aan. „Kind", brabbelde Melusine, „je weet niet wat Je zegt. Geen meisje had ooit zo'n goede kans als Jij. Fortuin een titel, een mooie positie...." „Het is Je plicht, Armande," zei Sofie, „ik kan gee- ogenblik aanne men,'dat deze eh weigering -an je iets anders is dan een blijk van raaagdelijken schroom. Heel passend natuurlijk, en het doet je alle eer atn. Men mag in zulke dingen niet te veel toenadering tonen. Maar tegen Melusine en mij kun Je gerust oprecht zijn.". „Ik wil er nu, alstublieft, liever niet over spreken", smeekte Armande „Ik mijn gedachten ziin vol van heel andere dingen." „O, zoals Je wilt", zei Sofie stijfjes, met een blik op haar zuster. „Ik be grijp de meisjes van tegenwoordig niet. In mijn tijd „Zeker tante", mompelde Armande. Ze ving de blik op van Hervè, die chauffeerde en keek hem zo dringend aan, dat hij de voet op het gaspedaal drukte, zodat de voortkruipende auto ineens vooruitschoot en in een oogwenk waren ze op Beausejour. Over de hu welijksplannen werd verder niet ge sproken. In de salon dronk een dozijn der leeddragenden plechtig sherry en knabbelde op beschuitjes. Toen Ar mande binnentrad, bracht Roger haar een glas. „Drink het op Armande, om mij een plezier te doen IK weet hoe wei nig je geslapen en gegeten nebt Dat is verkeerd. Maar het was ook een zware slag voor 1 Armande schudde het hoofd. Ze nipte van de amberkleurigen wijn en nam een beschuit van het schaaltje, dat Roger haar voorhield „Hoe is "et met. de man, die die Leon gedood heeft?" „Ze zullen hem nog wel vinden", antwoordde Roger. „Het meisje, Iris Wayland, waarmee Leon en zijn vriend uitgingen, 'weert, dat ze Leon en Michaël Dumont samen achterliet in de woning, Sunset Lodge. Dumont is verdwenen, onder een spoor achter te laten, maar in onze tijd van snelle berichtgeving kan een mens niet zo verdwijnen. Men zal nem vinden en hem tot spreken dwingen. Het is m zijn huis gebeurd en met ziin revolver en hij was verloofd met het meisje Wayne en hield hee] veel van haar. Volgens de kranten ls ongetwijfeld n dwaze Jalouzie de oorzaak van de daad Dumont was dol op haar". „Dat moet wel" zei Armande pein zend. „als hij voor ïaar een moord begaat. En zij? Hield ze niet van hem?" „Dat w"et ik niet. Ze was met haar eigen auto op bezoek gekomen en ging 's-avonds naar New-York terug. Dumont achterlatend met Leon. De mannen hadden ruzie gehad maar ")u- mont belde haar 's-avonds op en zei, dat alles in orde was tussen Leon en hem, maar dat hii op reis ging. Ze dacht dus verder niet aan Leon en vermoedde niets kwaads, totdat men hem vond .inaar dat was een dag la ter". (wordt vervolg) ALS ke ANDERE voor h Traglia, be bijzondere maanden A menlijk b het gebed, voor dit ja; extra nadr gebed: de zwijgende de politieke

de Stem | 1953 | | pagina 2