DRIF.MAAL PER DAG WERKT DE PAUS EEN STAPEL KRANTEN DOOR VERGANE GLORIE in een hoekje van kerkhof te Oostburg FRANSE ARTSEN verdienen braaf srarlri«"«rus BICABPAfl Toneel de „Assepoes" van het publiek De H. Vader als eerste pelgrim RUK VAN KAB AKA TWEEDE KENYA Goede klant van Vaticaanse boekerijen Oorlog beroerde het graf van kol. Ledel Maanden van vier mille BESCHAMENDE CIJFERS HEVIG ONWEER IN RUGANDA Meteoren nemen revanche Pius XII is een zeer snelle lezer DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 10 DECEMBER 1953 D Hij begint om 8 uur TUSSEN OUDE STENEN.... Ook in Frankrijk raken uitersten elkaar Jh^R wordt wel eens gezegd, dat zelfs vaders en moeders vooruit moeten zien en voor hun kinderen een beroep moeten kiezen, of althans moeten pogen om hun aanleg een „vruchtbare vorm te geven." Onze zoons moeten dan maar dokter worden want de Franse artsen of juister gezegd: vele Franse artsen verdienen een goede boterham. Om finan ciële redenen hebben velen het niet eens nodig zich te specialiseren. Een gewone dorpsarts laat zich per visite vaak honoreren met 750 fran ken, oftewel met drie Nederlandse rijksdaalders. Nu willen we aller minst beweren, dat ze geen recht hebben op een dergelijk honorarium. Dure gezondheid Uu> htM4 m w «"SJWRAÏil Het uitgaanwordt jaarli jks minder CONGRES OP KOMST Hl is begrijpelijk dat een d.l. sta tistiek niet op korte termijn kan worden samengesteld en dus steeds een of meer iaren achter de feiten aan moet lopen. De Eis: volledige zelfstandigheid Machtige vrienden o°* 7VTAAST DE PORTA ANGELICA, voor het gebouw van de Zwitserse rZrH* staat op het Sint Pietersplein een kiosk, de enige in Vati caanstad iédere morgen punctueel om half acht maakt de kioskhouder twee pakketten klaar, een merkt hij met een grote A, de andere met twee p« minuut later verschijnt een pauselijke gendarme, neemt de pakketten in ontvangst en brengt het met A gemerkte nakje naar de anti-chambre, en het andere naar het Staatssecretariaat. Iedere morgen herhaalt zich dit ritueel. e padjes bevatten alle Romeinse ochtendbladen. Het A-pakje ligt iedere ochtend om 8 uur klaar, wan neer de Paus van Zijn vertrekken naar Zijn particuliere bibliotheek gaat. Zo is de H .Vader in staat om in de vroege morgen een snelle in- formatievlucht om de wereld te ma ken. Hij beperkt zich niet tot Katho lieke dagbladen, maar leest net zp goed de communistische, omdat Hij van alles op de noogte wil blijven. Des middags om 3 uur en des avonds om 6 uur worden wederom couranten bij de Paus bezorgd, s-Middags 3 uur en des avonds om 6 uur worden we derom de couranten bij de Paus be zorgd. 's-Middags de Italiaanse bladen uit Milaan, Genua, Napels enz.; des avonds weer de Romeinse avondbla den. Pius XII Is een snelle lezer en hoeft niet veel tijd aan de couranten te spanderen; snel bladert hij de ver schillende dagbladen door, doch Hij heeft in sterke mate de gave om direct te ontdekken wat Hem interes seert. Heel bijzonder geldt dit, wan neer de Kerk of het Vaticaan wordt aangevallen. De Italiaanse journalisten die bij het Vaticaan geaccrediteerd zijn, weten daarvan mee te praten. Eens stond er in een Romeins. - niet communistisch blad - een klein be richtje onder de kop „Geheime do cumenten in het Vaticaan gestolen". De Paus zag het onopvallend berichtje direct en onmiddellijk ontbood hij de verantwoordelijke kardinaal om na dere inlichtingen en om te vragen, waarom men Hem niet van de diefstal in kennis had gesteld. De bewuste kardinaal kon de Paus toen meede len, dat er van een documentendief- stal geen kwestie was geweest. Een arbeider was de ambts-woning van de directeur van de Vaticaanse Radio binnengedrongen en had daar wat kleren gestolen. „Dan is de maker van het bericht geen goede journalist geweest", was toen het antwoord van de Paus, „al heeft hij het misschien niet zo slecht bedoeld, met de waar heid mag hjj zo niet omspringen". CORRECTOR. mededelingen, pauselijke redevoerin gen en documenten brengt. Deze eer ste pagina houdt de H. Vader onder Zijn persoonlijke controle. Wanneer de drukproeven door de correctoren zijn nagezien en afgedrukt, dan krijgt de Paus eerst nog een proef ter correctie, voordat definitief tot druk ken wordt overgegaan. Zeer snel, maar uiterst secuur loopt de H. Vader de kopij nog eens door en ziet alles, wat de correctoren over he* hoofd hebben gezien: een verkeerd ge plaatste komma, een omgedraaide leiter. Dikwijls leest ae H. Vader ook de andere pagina's nog even door, en vaak niet zonder resultaat. Buitenlandse bladen komen in ont stellende hoeveelheid op het Staats secretariaat en bij de Paus binnen. Doch daarvoor zijn medewerkers aan gesteld, die deze bladen doorlezen en het belangrijkste eruit laten om in mappen aan de Paus door te geven. Eerst gaan de mappen echter nog langs de archivarissen en bibliothe carissen, die alles nog een keer schif ten en slechts het allergewichtigste uitschieten voor de Paus. Naast de dagelijks pers beschikt de Paus voor Zijn werk nog over drie bibliotheken. Allereerst zijn particu liere bibliotheek, die Hij reeds van Zijn jeugd af neeft opgebouwd. Zij telt ongeveer 50.000 banden en de Paus is er zeer aan gehecht. Dan is er de pauselijke bibliotheek, die zich op de tweede verdieping van het, Vaticaans paleis bevindt en ten slotte de reusachtige Vaticaanse boe kerij, de Vaticana. Vindt de Paus het boek, dat Hij nodig heeft, niet in de beide eerste bibliotheken, dan gaat e*. een briefje in Zijn puntige hand schrift naar de Vaticana. Niemand toont zich ooit verbaasd over het soort boeken, dat de Paus ter bestu dering leent, zoals kort voor de veroordeling van het communisme erige jaren geleden, toen de H. Va der „Das Kapital" van Marx wilde hebben. Talloze boeken krijgt de Paus cadeau, dikwijls schitterend uitgege ven. Ook worden vele bceken aan Hem opgedragen. En altijd zorgt de Paus ervoor, dat Hij de boeken min stens even ziet. al kan hii ze dan niet allemaal doorlezen. Het is algemeen oekend, dat de Paus zich voor sport interesseert. Minder bekend is, dat hij iedere dag het Italiaanse sportblad, de „Coriere dello Sport" leest, waaraan hij tal van technische wendingen en zegswij zen ontleent en gebruikt voor zijn toespraken tot sportslieden. Zo heeft de Paus eens vol belangstelling tijdens een audiëntie aan een radiocommen tator gevraagd, hoe hij het toch redde om een voetbalwedstrijd goed te vol gen en tegelijkertijd tot in de kleine details te beschrijven. OOSTBURG, dat in de laatste jaren zelfs voor geboren en getogen Oostburgers haast onherkenbaar is veranderd, heeft toch een klein hoekje, dat door de tand des tijds vrijwel onberoerd is gelaten, waar ook de oorlog weinig schade aanrichtte en waar eigenlijk de tijd schijnt te hebben stilgestaan. Op de begraafplaats is eveneens veel veranderd, maar het gedeelte, waar Oostburg honderd en meer jaren geleden zijn overleden burgers ter ruste legde, bleef tijdeloos in een periode van algehele vernieuwing. Op die plaats vindt men heden nog het, helaas tijdens de bevrijding in 1944 geschonden, grafmonument van kolonel J. Ledel, de man, die in 1830 Oostburg beschermde tegen de aanvallen van Belgische benden en die vier jaar later in de door hem behouden grond een rustplaats kreeg. Dankbare officieren zorgden door een monument ervoor, dat de naam Ledel niet kon worden vergeten. Oostburg zelf besloot vele jaren later het grote plein in het centrum van de gemeente naar de vrijheidsheld te noemen. Vanzelfsprekend krijgt de Paus da gelijks de Osservatore Romano, de officiële spreekbuis van het Vati caan, die op de eerste pagine alle Het graf van de kolonel verwierf zich grote bekendheid in en om Oost burg. De imposante koepel van ver- groend arduin heeft meer dan een eeuw de aandacht getrokken en het verhaal van zijn daden, voorzover dat behou den is gebleven voor het nageslacht, is door menig grafdelver aan nieuws gierige bezoekers verteld. J. Ledel, kolonel, ridder der beide Nederlandse orden, het is kort en krachtig, hetgeen op de overgebleven gedenksteen staat vermeld. Kort als de bevelen die uit de mond van de krijgsman moeten hebben geklonken, kernachtig als de man wiens lichaam reeds lang tot stof moet zijn vergaan. De Schoondijkse landbouwer-dich ter J. Faro vertelde van de kolonel op zijn wijze, in regelen die al lang in het vergeetboek zi.jn geraakt. Gods almacht heeft bij Oostburgs (wallen, Den moed geschraagd, het land gered En d'opgeruide duizendtallen, Met enen wenk verstrooid, verplet. Vj^E KUNNEN de zon best in het water zien schijnen. Bovendien doen de Franse dokters beslist hun best: ze onderzoeken de patiënten grondig en niemand heeft het recht te beweren, dan de Franse artsen niet voor hun taak zijn berekend Hun kun digheid en vakmanschap staan hoog aangeschreven. Bovendien komen ze met vaker, dan heel dringend nood zakelijk is. En ondanks het feit. dat ze de meeste gevallen met een enkele visite afdoen zitten ze aruk in hun werk. Het kan gebeuren dat doktertje op een dag 35 maal drie rijksdaalders beurt. Evenmin is het een unicum als ze veertig klanten per dag hen ben. Maanden, waarin ze 4000 gld. beuren komen herhaaldelijk voor. Eri omdat wij het nu met onze zoon goed menen... enfin.. U begrijpt het wel! In het algemeen wordt de schade ook hier gedeeltelijk door de securite- sociale gedekt. Tachtig percent van de officieel vastgestelde tarieven worden terug betaald, maar... de te betalen tarieven zijn soms hoger, zodat de tachtig percent soms leugentjes om bestwil Zijn. De gezondheid wordt hier bar duur, vooral voor de lieden die niet in de s.s. zijn. Een Hernia-opera tie, die in Nederland een kleine 300 gulden bleek te kosten, weegt hier een kleine duizend gulden zwaar En mijn buurman die dezer dagen op stel en sprong zijn blinde darm moest laten weg peuteren kwam tot de conclusie dat hij een dikke 50 000 flanken te betalen had. Ondanks de ss moest hij omdat hij o a. kü- mekverpleging had gekozen iets meer bij passen dan in Nederland het echfVal Kost I-)e grootste narigheid rnvt, dat artsen specialisten chl- kliniekdirecties etc. met de uatienr ÏÏÜÜÏ8'8811' Uat w" ^SSen; de La er irr 1 eerst maar even betalen, .er f» rl f ,m3 dan w€l d°« de s.s dagen en one °at "later' Kan dne vele artorierl T en Zlln Maai noe" allen billenen unnen er emge tien- ten Van du'zen<i voorschie- d«i dood gaan A h,W ™el d™ HeLz'eKedvervoar o.» is eveneens der Mljn buurman zon- kennl °rm,g aantla"ksei had te hem LPgPVen dat ean 'oede vriend nem wei met zijn auto afhalen Maar. daar zou komen komen au""uaar Kon mets Hil werd keurig met een zie- naar huis gebracht. kpnauto jut. samen thuis! Kostten hem Sam in De tien kilometer ook we" ee"s 2400 fr. En erg »oed m» Nu zlJn we to€valli8 komt bij ons etTn^JhT dokter' Hil uitrusten Pro^r Lm®" Drate" e" 8an de teiVe kant is. Hij staat direct klaar met zijn zelfverdediging: dure benzine, ongelooflijk hoge belas tingen en tal van andere onkosten. Als bovendien een automonteur 500 fr. per uur rekent, mag hij toch wel 750 fr. per visite hebben? Vaak moet hij er speciaal de auto voor starten en soms gaan er drie kwartier met een visite weg. Daarin heeft hij schoon gelijk. Maar hij sprak niet over de in- en uitloop gevallen. Anders zou hij trouwens ook nooit tot enige tientallen behandelingen per dag kunnen komen Een oude dame uit ons hef dorp be zocht dezer dagen een rheuma-specia- list in Parijs. Het goede mens, gedeel telijk al verlamd, moest twee trappen worden opgedragen. Er was geen lift. Evenmin was er een draagbaar beschik baar; de beide, lieve, knappe assis tenten deden toch wel de deur open. Dat was tenminste iets! De specialist onderzocht het slacht offer, diende een injectie toe en vroeg 5000 franken. Hij ontvangt vlot tien tot vijftien klanten per dag. Het re kensommetje kunt U zelf maken. Pri ma, V hebt gelijk: er zijn ook specia listen, die „maar" twintig gulden per consult rekenen! Vergelijk met al deze bedragen eens de honoraria van journalisten en ad vocaten, de salarissen van ingenieurs en academisch gevormde leerkrachten. Denk dan ook eens na over de land arbeiders waaronder er zijn, die nog 15.000 franken per maand verdienen. Worden dan DE dokters rijk? Neen! DE artsen generaliserend gespro ken worden niet rijk. Pas dezer da gen heb ik gesproken met een actieve knaap, die een jaar lang een lief stadje bedient en nu moet opkrassen, omdat zijn bruto-honorarium geduren de die twaalf maanden maar 600.000 franken bedroeg. Maar... laten we voor zichtig zijn vele artsen verdienen goed, heel goed hun oroodje. Daarom moet onze zoon maar dokter worden. Het was het werk van Ledel, dat de „opgeruide duizendtallen" werden verstrooid, al was het misschien niet alleen aan zijn moed te danken, dat „het land werd gered". Het spreekt echter vanzelf, dat er over het leger van een dergelijke roemruchte figuur heel wat meer is te vertellen. Wie was deze krijgsheld? Wat bracht hem in die woelige tijd te Oostburg? Oude ar chieven vertellen er ons meer van. Evenals Chassé en de Koek b.v. was Ledel een van dat kleine groepje sol daten die het in dienst van Napoleon Bonaparte van eenvoudig soldaat door daden van bravour en handigheid tot officier brachten. Na de val van de kleine Corsicaan zocht Ledel zijn toe vlucht in het Nederlandse leger, waar hij al gauw merkte, dat er een groot verschil bestaat tussen het strijden on der een machtig veldheer en het op knappen van garnizoensdiensten. De avonturier zocht het al gauw verderop en daarvoor was meer dan één reden. Misschien dreef de zucht naar meer geld hem nog sterker dan het verlan gen naar nieuwe veldslagen toen hij naar Nederlands Oost - Indië vertrok om er deel te nemen aan de veldslagen en schermutselingen die het gevolg waren van de terugverkrijging in 1816. De officier met de bliksemcarrière, die onder de kleine korporaal reeds van zich had doen spreken, speelde in de Java-oorlog van 1825 1830 een be langrijke rol als onderbevelhebber van generaal de Koek. Toen „het werk" in 1830 in Indië was afgelopen, vertrok Ledel naar Nederland, dat op dat mo ment een periode beleelde, waarin al lerlei dingen gebeurden, die juist een kolfje waren naar de hand van de geharde vechtjas. In September van dat jaar brak de Belgische opstand uit en de Belgen profiteerden van de zwakte der Zuid-Nederlandse verdedi- fAdvertentiel geen maagp weik niet aan Als UW maaltijd kan en U na miSselijk- a kwelt met ™aadP; zwaaI en I beid, opnspen ol e y he( j drukkend gev bicaRPAN nieuwe maa5®'dOIte tijd ver- gebruikem In vooI d dwpnen Uw w gezonde 011 hen een even gezonde eetlust- Vraag Uw ^eeJ™oe- delengeVbeaschriiving over I HETS "AKKER' i MAAG-CACHET» J-JET „CENTRAAL BUREAU VOOR DE STATISTIEK", een, te 's-Gra- venhage gevestigde Rijksinstelling, stelt niet alleen statistieken samen, betrekking hebbend op ons economisch, maar daarnaast ook op ons maatschappelijk leven. En zo ziet nu en dan een statistiek het licht, waarin alle gegevens zijn verzameld en geordend, welke betrekking hebben op het bezoek aan inrichtingen voor vermaak en ontspanning, toneelvoorstellingen concerten, sportdemonstraties, enz. enz. Deze statistiek kan opgebouwd worden uit officiële gegevens, welke verstrekt worden door de gemeentelijke diensten, welke de vermake lijkheidsbelasting administreren. En daardoor geeft deze statistiek ook wel een juist beeld van 't bezoek aan de hierboven genoemde inrich tingen. Wanneer dus de cijfers, verwerkt »n de laatste statistiek even nade. wor den bekeken, dan moet men zich wel realiseren, dat die cijfers voor dit ogenblik min of meer geflatteerd zijn. Want de laatste jaren is het „uit gaan" niet onbelangrijk teruggelo pen, voor wat het bezoek aan bios copen betreft zelfs zeer belangrijk. Bepalen wij ons nu tot het toneel, gebracht door de beroepsgezelschap pen, dan blijkt uit de hiervoor ge noemde statistiek dat gerekend naar de totaal-bevolking van ons land, elke Nederlander per jaar 0.2 maal een kaartje koopt voor eer. toneelvoorstel ling of concert of .anders gezegd: gaat slechts een maal in de vijf jaar raar een toneelvoorstelling. T"Ne cijfers wijzen uit dat van de „uitgaande" bevolking van ons land slechts 2 pet. naar een toneel voorstelling, eveneens 2 pet. een con cert bezoekt, daartegenover 58 pet. naar de bioscoop gaat, 16 pet naar sportwedstrijden en 22 pet naar an dere voorstellingen zoals opera, ope rette, revue, cabaret, variété, circus, enz. enz. Deze cüfers zijn als maatstaf voor de culturele standing van ons Neder landers wel wat beschamend. Van een „toneelciiltuur" zoals wij die kennen in Engeland, Frankrijk en Duitsland is in ons land dan ook geen sprake. Aannemende "dat 95 pet. van de Ne derlandse bevolking nott een toneel voorstelling bezoekt, zal dit dan ook niet ver van de werkelijkheid afwij ken. Want elke „insider" weet dat de hiervoor genoemde cijfers en percen tage's worden „opgebracht" door een zeer klein deel der bevolking. Die kern van toneelbezoekers kan naargelang de grootte van een plaats wel verschillen, maar percentagege- wijs zullen deze elkander in de ver schillende plaatsen van ons land niet veel ontlopen. CCNCLUSIE. conclusie welke uit dit alles ge trokken mag worden kan dan ook zijn dat: ondanks het feit dat in ons land op zo verheugend serieuze wijze goed toneel wordt gespeeld, dat de Overheid daarbij op zo lofwaardige wijze steun verleent, grote lagen der bevolking, in alle rangen en standen onzer samenleving, nog steeds niet be seffen dat het toneel bij uitstek een spiegel van onze tijd kan zijn en ons geestelijk zo zeer kan verheffen en ontspannen. Dit alles is voor het Bestuur van de Vereniging van Schouwburgdirec ties aanleiding geweest om het initia tief te nemen tot het .louden van een groot „toneel-congres" Het heeft daarvoor contact opgenome- met en kele] andere organisaties en het re sultaat daarvan is dat nu op Dinsdag 15 December a.s in „Krasnapolsky" te Amsterdam een congres zal wor den gehouden onder het Motto: „Ons toneei.... en wij Nederlanders". Dit congres staat onder auspiciën van de vereniging van Schouwburg directies in Nederland, „het Neder lands Theater Centrum" en de (be roeps) toneelgezelschappen van ons land. Op dit congres wil men zich bera den omtrent de middelen welke dien stig kunnen zfjn om de belangstelling zoor de toneelspelkunst meer alge- mee. te doen worden. Prof. Anton van Duinkerken, De Hee G. de Roos, Wethouder voor Kunstzaken van Amsterdam, Mr. H. Waage en Paul de Vries, hebben zien bereid verklaard op dat congres een inleiding te houden. Millioenen Katholieken vierden Dinsdag de opening van het Ma riale Jaar. Dinsdagavond heeft Z.H. de Paus zich als eerste pelgrim in een open auto door Rome naar de Basiliek van Maria de Meerdere he geven. Bij het levensgroot beeld van Maria als Onbevlekte Ontvangene heeft de Heilige Vader een boeket bloemen neergelegd. De Paus kniel de voor het beeld, op de Piazza di Spagna neer in gebed. (Teiefoto) gingsgordel en vielen op verschillende plaatsen het bijna geheel zonder bezet ting zijnde zeeuwsch-Vlaanderen bin nen. op 30 October was het reeds zo ver gekomen, dat van het belfroot in Sluis en van de toren te Aardenburg de zwart- geel- rode vlag wapperde. Het was duidelijk, er waren harde ke rels nodig om het gevaar te bezweren. Kort voor de bezetting van Sluis en Aardenburg was Ledel in Breskens aan gekomen als bevelhebber van het vierde district van Zeeland. Hij be sloot onmiddellijk tot daden over te gaan en trok rechtstreeks met twee kanonnen en honderd soldaten naar Oostburg, bijgestaan door de bewoners van Vlaanderen, die zich onderweg bij hem aansloten. Waar de kolonel in zijn hart al die tijd naar had verlangd, gebeurde nog vrij onverwacht. Aan de barriere stuit te ledel op een tienvoudige overmacht van Belgen die echter in korte tijd door hem werden uiteengedreven en over de grens gejaagd. Ook Aardenburg en Sluis profiteerden van deze veldtocht mede, want toen de kolonel daar in de buurt aankwam, veegde hij meteen ook deze beide stadjes van Belgen schoon. De kolonel keerde na deze glorietocht terug naar Oostburg, waar hij zijn hoofdkwartier vestigde. Hij bleef er ook tijdens de tiendaagse veldtocht en overleed in 1834 in de stad die hem nog heden dankbaar ge denkt, Het was geen sabelhouw of ko gel die hem van het leven beroofde. De rusteloze figuur stierf in zijn bed en naar verluidt moet hem dat tot zijn laatste snik hebben bezwaard. ANDERE NAMEN I ICHT ZOU MEN de indruk krijgen dat er op het Oostburgse kerkhof verder geen belangrijke figuren uit vroeger dagen rusten. Niets is echter minder waar. De burgemeesters Henne- quin en Gratama vindt ge er begra ven. Beide grote mannen uit de his torie van „Oost Burcht" zij het uit een wat recentere periode. Zouden er veel Oostburgers zijn, die bij het noemen van de Hennequinstraat of de Gratamastraat er zich van bewust zijn, dat het burgemeesters van hun stadje waren, die door straten in de gemeente van hun beheer werden ge- eerd? Een verdere speurtocht tussen de grafstenen brengt telkens nieuwe na men en nieuwe herinneringen aan de dag. Een kronkelpaadje, wat ruige graspollen, dan plotseling, een steen. Petrus. Martinus Out, predikant van de gereformeerde kerk te Oostburg, overleden op 30 Juni 1895. Het verhaal van het oprichten van een gerefor meerde kerk in Oostburg.de moeilijk- j heden, de bijzonderheden, het feit dat Petrus Out de eerste Gereformeerde predikant in Oostburg was. ge vindt op die kille steen niets ervan vermeld. Ge herinnert U het verhaal, eens er gens gelezen bij het snuffelen in oude boeken en ge borduurt er op verder tot de volgende steen. Jacobus. Otto Risseeuw. lid van de Provinciale staten, wethouder van de gemeente Oostburg, daar geboren op 28 November 1821 en overleden op 16 September 1894. Een lang leven in dienst van de provincie en van de ge meente; het vond hier zijn einde. De naam van deze diplomaat, van deze bijzonder handige en in zijn tijd alom bekende meester in de rechten? Het is alweer een straat in het herrezen Oostburg, die hem levend houdt in de herinneringen van het nageslacht. Er zijn nog veel meer vergeten fi guren bijeengebracht in dat kleine hoekje. Adnaan Jan Bronswijk, grond vester van een drukkerij en boekhan del, die helaas in de oorlog werd ver nield maar nog steeds bestaat en straks in een nieuw pand een tijd van nieuwe bloei tegemoet gaat. DOKTER HENRIJ pén steen van bijzonder model, een naald eigenlijk, vraagt immer weer om de aandacht en stemt tot overpeinzingen, omdat er van de man die hij bedekt, zo heel weinig in Oost burg bekend is. „Hulde aan de nage dachtenis van Henricus Bernardus Maal Henrij, 5 September 1827 - 21 Maart 1895 den menslievenden arts. Zijn vrienden en vereerders" luidt het gralschnft. De Oostburgers die dokter Henrij verpleegde, zij leven niet meer om te vertellen wat zijn verdiensten waren. 'Men kan alleen maar gissen wat de geschiedenis is van de geleerde, geboren in een tijd, dat Nederland door allerlei woelingen, volkomen in beroering was. een baby van drie jaar, toen de grote kolonel Ledel zich in Oostburg lauweren ver wierf. Sic transit.... wat ook het leven was. de dodenakker was het einde van al le roem van alle geluk of ellende. En kolonels burgemeesters en artsen Ja allen, komen zij vroeg of laat niet bijeen op een dergelijke rustplaats als daar in Oostburg? (Van onze correspondent). f)E KRANTENLEZERS zijn opnieuw opgeschrikt, want in Buganda is het gaan onweren. Voorlopig zijn het nog slechts angstaanjagende donderroffels zonder dodende bliksemschichten, maar men realiseert zich terdege, dat die er ieder ogenblik kunnen bijkomen. In Engeland zelf is een storm van protest opgestoken. Het beleid van de minister van koloniale zaken Sir Lytteiton wordt opnieuw aangevallen. Inmid dels zijn ook in het omstreden gebied de eerste schoten gevallen. De Britse regering heeft voor Buganda de staat van beleg afgekondigd. Britse troepen hebben de hoofdstad van Kampala onder controle. Maar zullen ze in staat zijn het hele gebied onder controle te houden? Het valt te betwijfelen, want de aanhangers van Kabaka Mutesa H zijn talrijk en machtig. YY/IE had tevoren ooit van Bugan- w da gehoord en wie wist twee we ken geleden dat dit land tussen Zuid- Soedan en Kenya ligt? Toch is juist hiermee de situatie al enigszins gete kend. Ook in Afrika gaat het de Brit ten nu eenmaal niet voor de wind. In Kenya regeert de Mau-Mau. Zuid- Soedan zit op de valreep. Alleen op grond hiervan lag. het voor de hand, dat het in Buganda niet rustig zou kunnen blijven. Buganda is een oud koninkrijk, dat sedert jaar en dag deel uitmaakt van het Britse protec toraat Oeganda, ten Westen en ten Noorden van het Victoria-meer. Juist het oude koninkrijk is economisch het waardevolste deel van het protec toraat. De 29-jarige koning (thans af gezet) Kabaka Mutesa II (Kabaka- koning) ligt al enige tiid overhoop met Londen, omdat Engeland voorne mens is het gehele protectoraat op te nemen in een federalistische Afri kaanse staat waaraan ook Kenya deel zou moeten nemen. De Britten beweren, dat zij daar toe op grond van het verdrag van 1900 het recht hebben. Op grond van het zelfde tractaat beweert Mutesa daar entegen, dat zijn koninkrijk onafhan kelijk en zelfstandig moet worden. Vooral, omdat men reacties vreest in de Zuid-Soedan en Kenya, heeft men hard ingegrepen: de koning werd afgezet (door Londen) en min of meer gedwongen naar Londen te vertrek ken, omdat hij daar zijn zaken het best behandelen kon. zodoende hield men het sutterende potje in eigen keuken. RIJKE KOPERMIJNEN in deze atoomeeuw loont koper nog steeds de moeite. In het ko ninkrijk heeft men rijke voorraden ontdekt, dat vrij voordelig geëxploi teerd kunnen worden. Londen wilde hiermee voorspoed en welvaart bren gen. Mutesa II oordeelde de mijnen rijk genoeg om als economische basis te dienen voor de volledige onafhan kelijkheid. Zijn eisen zi.in even vér gaand als duidelijk: volledige zelf standigheid in het kader van het Ge menebest en deze zelfstandige staat zal niet deelnemen aan de nieuw te scheppen federalistische staat. Mutesa heeft in Cambridge gestudeerd en heeft in Engeland invloedrijke vrien den. Ook zijn jonge, zwarte vrouw be hoort tot de ontwikkelde en zelfstan dige Afrikaners, ze studeerde theolo gie, eveneens in Engeland. De Biritten willen pogen er de Bu- gandese staatsraad van te overtuigen, dat die beter een nieuwe koning kan kiezen. De komende weken zullen le ren in welke riching dit nieuwe con flict zich zal ontwikkelen. Maar, de situatie is er gevaarlijk, want de be volking staat achter Mutesa. Het han delt hier bovendien niet om verschil lende stammen, doch om een werke lijke eenheid. (Advertentie) JVJETEOREN blijken een beetje „onbetrouwbaar" te zijn. Dit is duidelijk bewezen in die koude nacht van 9 op 10 October, toen velen van ons bibberend speurden naar de Draconiden, die uit het sterrenbeeld „De Draak" op ons af zouden stormen. Tever- geefse wacht, want de Draconiden lieten het afweten. Nu beloven de astronomen ons revanche in de nachten van 10, 11, 12 en misschien ook 13 December, als eerst van „boven"' het sterrenbeeld „De Voerman", in het Zuid-Oosten de Came- liden gloeiend de dampkring in zullen vluchten en een paar nach ten later, de Geminiden, die hun (schijnbare) uitgangspunt hebben in het sterrenbeeld „Tweelingen", dat dan in het Oosten staat. Het zal heel moeilijk zijn een Camelide van een Geminide te on derscheiden. Vermoedelijk zal het de meesten van ons weinig kunnen schelen, of hii (zij) die twee meteoorsoorten verwart, als 'ïij (zij) maar goed dit wonderlijke, alti.id weer verrassend-mooie •nsnqische verschijnsel van „vallende sterren" kan aanschouwen. De Geminiden zijn vrijwel zeker een meteorengroep, die zich tls een ononderbroken stroom in één en drie-kwart iaar om de ion „loopt''. De aarde kruist haar baan elk iaar weer. Als er ius niets bijzonders gebeurt vermoedelijk heeft de planeet Ju- oiter de baan der Draconiden verstoord, zodat wij in October voor niets waakten. Zo iets is voor de Geminiden (misschien) ook mo gelijk! als dus alles gaat als de astronomen aannemen kunt u in die Decembernachten een schitterend vuurwerk zien.

de Stem | 1953 | | pagina 7