WATERWINBEDRIJF bij Dishoek in opspraak Z..VLAANDEREN Raad van Oostburg subsidieerde GOUDEN FEEST bij de Coöp. Boerenleenbank te Clinge Engels schip zwaar beschadigd In Hulst: Gouden bruiloft met „bruidsmoeder DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 9 DECEMBER 1953 Een scherp stuk aan Prov. Staten Benoemingen Cultureel Centrum wordt herbouwd Drie steekvlammen in schip te Terneuzen TERNEUZEN St. Nicolaas en de harmonie Doka de Koning (102 jaar) ere-gast HULST GIJ HEBT NUTSSPAARBANK - BREDA HEDEN MORGEN ^AIVIENS BELANGHEBBENDEN hebben de heren mr. Terwoert, F. Chris- tiaansen en C. v. Herwijnen aan de leden van Prov. Staten een stuk ge schreven over de ten behoeve van de „Midden-Zeeland" te onteigenen gron- den bij Dishoek. Wij ontlenen er het volgende aan: „Daar wij reeds jaren lang van na bij dit bedrijf kennen moet het ons allereerst van het hart dat ieder van ons stuk voor stuk met stomheid is geslagen over het financiële beleid van de overheid ten aanzien van dit bedrijfje. De concessie van de vorige particu liere eigenaar liep af in de dertiger jaren. De toenmalige eigenaar heeft lang tevoren geweten dat deze con cessie zou eindigen en roofbouw ge pleegd op machines, gebouwen en in stallaties waardoor het bedrijf bij het eindigen van de concessie volkomen „uitgeleefd" was. Op dit moment werd de gemeente Vlissingen eige naar. Daar het bedrijf altijd met ver lies werkte en de gemeente Vlissingen arm was werd de roofbouw voortge zet. Vervolgens hebben wij ervaren de enorme blunder van het Rijk die op advies van het Rijksinstituut voor de drinkwatervoorziening een bedrag van meer dan een millioen gulden inves teerde aan nieuwe gebouwen en ma chines in een gebied waar geen water is. Omdat er nu eenmaal A is gezegd door de investering van dit enorme kapitaal, dringt het Rijksinstituut voor de drinkwatervoorziening er op aan om ook B te zeggen, daar anders zou blijken welke blunder er begaan is om een installatie van ruim een mil lioen gulden aan te brengen in een gebied waar geen water is. B zal dan moeten zijn een onteige ning, die naar voorzichtige schatting minstens f 1.500.000.- zal moeten kos ten. Daarmede is het eind echter nog niet bereikt. Als gevolg van de roof bouw en wegens veroudering zal het drainnet met de drainputten, die meer dan een halve eeuw oud zijn en voor het merendeel in buitengewoon slech te staat verkeren, volledig moeten worden vernieuwd, hetwelk ook meer dan een millioen gulden zal kosten. Van deze feiten uitgaande kunnen we het jaarlijks tekort, nadat de ont eigening en de vernieuwing van het drainnet zullen hebben plaats gevon den, begroten op f 242.500.-." DE TUSSENOPLOSSING ^A te hebben gewezen op de be langen van het Vreemdelingen verkeer, welke bij Dishoek op het spel staan, vervolgen de adressanten: „Wij menen er goed aan te doen uw College er op attent te maken dat niemand voortgezet gebruik zal aan vaarden en de millioenen voor de onteigening dus prompt ter tafel zul len moeten komen. Nogmaals willen wij uw aandacht vragen voor de door de gemeente Koudekerke voorgestelde tussenoplos sing. Koudekerke stelde destijds voor de laatste 7 bronnen, die toch een zeer geringe capaciteit hebben, te la ten vervallen. Dit verlies zou gemak kelijk goed gemaakt kunnen worden Zuiveringsinstallatie voor Arnemuiden TN de raadszitting van Arnemuiden deelde de voorzitter mee, dat er binnenkort een wijziging op de be groting '54 zal worden ingediend. Dit is naar aanleiding van de plannen voor de bouw van een zuiveringsin stallatie en de voltooiing der riole ringswerken. De kosten hiervan zijn geschat op f 337.000, wat een groot tekort op de begroting zal veroorzaken. B. en W .hopen, dat een en ander gevonden zal kunnen worden uit een extra-uitkering uit het Gemeente fonds. (Advertentie) 's werelds beste hoestsiroop door in de winter het overtollige uit Ossendrecht aangevoerde water te fil treren, waardoor het verlies meer dan goedgemaakt wordt en waardoor het recreatiecentrum Dishoek zijn vleu gels wijd kan uitslaan. Naar onze mening is het nog niet te laat om van de dwaalweg terug te keren. De enige zakelijke reëele op lossing is geen cent meer in dit be drijf te investeren. Een verliesgevend bedrijf is een bodemloze put dat zo spoedig mogelijk geliquideerd moet worden. Het geïnvesteerde millioen is thans nog niet verloren omdat de ge bouwen voor een groot deel rendabel kunnen worden geëxploiteerd als massa-recreatieoord. Het maakt geen verschil of de infiltratie plaats vindt in Oranjezon of Dishoek. Gebeurt dit (Advertentie) Maak 'n einde aan dat ondragelijke zuurbranden Neem een of twee Kennies, en op 't zelfde moment is dat zuur branden opgelost. - Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over de hele wereld dwepen met Rennies - en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Rennies zijn hygiënisch ver pakt - één voor één. Ze zijn smake lijk en gemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. in Oranjezon dan kan het mooiste deel van Walcheren met het Zuider- strand zich grandioos ontwikkelen, waarmee de welvaart van een zeer belangrijk deel van de Walcherse be volking is gebaat. Mocht hiertoe geen vrijheid kunnen worden gevonden dan zou in ieder ge val het plan Koudekerke uitgevoerd moeten worden. Wij mogen u dan ook dringend ver zoeken alleen hieraan uw goedkeu ring te geven. Wij zouden het zeer op prijs stel len het bovenstaande mondeling toe te lichten, om dit met feiten te (gaven en eventueel hierover van gedachten te wisselen". DIJ K.B. zijn benoemd: Tot dijkgraaf van de Quarlespol- der, J. P. van den Broecke, te Mid delburg. Tot plaatsvervanger van de dijk graaf van de Quarlespolder, C. T. Die- leman, te Middelburg. Tot lid van het bestuur van de wa terkering van de Calamiteuze Nieuw- Neuzenpolder, C. de Jonge te Terneu- zen. De oesterverzending in November /""EDURENDE de maand November werden er uit Ierseke 2.470.000 oesters verzonden, tegen 2.753.000 in Nov. 1952. De complete cijfers zijn: Nederland 138.311, (126.536) stuks, België 2.208.640 (2.445.544) stuks, Duitsland 86.500 (108,762) stuks, Engeland 8.500 (41.250 )stuks, andere landen 28.086 (31.000) stuks. f)E OOSTBURGSE RAAD kwam er ineens helemaal in toen bij de in gekomen stukken het verzoek van de Winkeliesvereniging „Oost burg" om intrekking van de halve dag sluitings-verordening op Dinsdag na 13 uur aan de orde kwam. Aangezien de verordening toch niet ge handhaafd kon blijven werd het verzoek ingewilligd. Wijf subsidie-aanvragen eisten daar- na aller aandacht. De Stichting Bevordering en Exploitatie van R.K. Vlassersscholen in zeeuwsch-Vlaande- ren kreeg warme bijval van de heer J. Barendregt, die het voorgestelde bedrag van f 50 tot f 100 wenste ver hoogd te zien om het belang van el ke industriële ontwikkeling in dit dis trict te onderstrepen. Dit in tegenstel ling tot de PvdA-fractie bij monde van de heer J. Leenhouts. die het nut van de school niet inzag en dan ook haar stem ontzegde. Niettemin werd het voorstel met 7 tegen 4 stemmen aangenomen. Op de zelfde wijze verliep de stemming voor de subsidie voor de Stichting Katho liek Middelbaar Onderwijs in Z- Vlaanderen. De heer Schippers (PvdA) vond één H.B.S, in W. Z.-Vlaanderen voldoende en ook dit voorstel kon geen PvdA- stem verwerven Minder bezwaren waren er om het Wit-Gele Kruis een subsidie van f 2,50 per lid toe te kennen zoals het Groe ne Kruis wordt verleend. Over de aanvrage van het bestuur van de R.K. Parochie-Bibliotheek om ten minste 5 cent per boek, staakten de stemmen, zodat dit voorsel tot de volgende raad aangehouden wordt. De stichting Fruitteeltproefbedrijf Zeeuwsch-Vlaanderen zag haar subsi die over 1954 gecontinueerd. BEGROTINGEN Y/öór deze subsidie-aanvragen in be- handeling genomen werden, at tendeerde de heer J. van Kampen tG B) de raad op het tekort in de begro ting 1954. De voorlopige vaststelling van inkomsten en uitgaven over 1951 leverde de volgende cijfers op: Ge wone dienst, inkomsten f 1.356.337,30; uitgaven f 1.362.052,90, nadelig saldo f 5715,60. Kapitaaldienst: inkomsten f 2.204.216,15; uitgaven f 2,441.892,24; nadelig saido f 237.676,09. Met algemene stemmen werd be sloten om de commissie van afgiften van bewijzen van rijvaardigheid te 's-Gravenhage te versoeken een plaats in W. Zeeuwsch-Vlaanderen aan te wijzen voor het afleggen van het rij examen. De begroting 1954 zag er als volgt uit; Gewone dienst; inkomsten f 1.131.574; uitgaven f 1,169.574; na delig saldo f 38.000. Kapitaaldienst: inkomsten f 4.556,557; uitgaven f 5.611.636; nadelig saldo f 1.055.079. Tot herbouw van het Cultureel Cen trum (voormalig Beursgebouw) werd met 10 tegen 1 stem besloten, missie van Toezicht op het Middel- De neren Iz. Brevet en M. J. de Bruyne werden als lid van de Com- baar Onderwijs herbenoemd. Zo ook de leden van de Adviescom missie ingevolge de Woonruimtewet en bestaande uit de heren C. M. Zuydweg, E. Dekker, J. Ouwendijk, J. Sanderse en M. J. de Bruyne. De verbindingsweg tussen Callenfels- straat en Nieuwstraat zal Zuidwal he ten, terwijl de Nieuwe Callenfels- straat waar de noodwoningen staan, van nu af aan Noodplan A, B. C enz. genoemd zal worden, RONDVRAAG Tevens ticee leden in het goud en een zilveren voorzitter J_JET WAS VOOR DE COOP. BOERENLEENBANK TE CLINGE een grote dag. Op zichzelf werd door de leden het feit herdacht van het vijftigjarig bestaan, maar tevens werd het feit gevierd van twee gou den leden. En ten slotte herdacht de voorzitter, de heer C. Smet, een vijf en twintigjarige ambtsperiode. TVE oprichting van de Coop. Boeren- leenbank te Clmge had plaats op 27 Nov. 1903. Onder voorzitterschap van de heer Ai'ie Bruggeman werd van wal gestoken. Alles stond toen in de kinderschoenen en niemand had toen het vermoeden, dat de Boeren leenbank, welke aangesloten is oii de Centrale Raffaisenbank te Utrecht na vijftig jaar een zo belangrijke plaats zou innemen in het dorp Clin ge. Bij de oprichting bedroeg het aan tal leden 26, terwijl dit aantal na 50 jaar is aangegroeid tot 120 leden. Reeds na het eerste jaar werden ver schillende resuitaten geboekt. Zo wera f 1235 in het eerste laar aan vo,-i schotten uitgegeven. Aan spaar gelden was na het eerste jaar opgeno men f 7100 terwijl de winst na het eerste jaar bedroeg f 20,70. In de loop der Jaren zijn er goede en minder goe de tijden geweest. Niettemin mag de Boerenleenbank op een gunstig resul taat terugzien. Tegelijkertijd blijkt uit de stand van zaken dat het belang van het bezitten, van een Boerenleen bank ter plaatse, groot is. In het jaar 1953 beliep het bedrag aan voorschot ten f 213.000. Het totale bedrag aan spaargelden bedroeg f 794 000. Deze cijfers spreken voor zichzelf. FEESTVERG ADERING LIET is dan ook niet te verwonderen, dat de dag waarop de Koninklij ke goedkeuring werd ontvangen, niet als zonder meer voorbij kon gaan De ze mijlpaal werd door de leden vast gelegd door een feestdag. Het begon 's morgens met een H. Mis voor de overleden leden, terwijl er nog een plechtige H. Mis werd gecelebreerd. Na de middag had in de feestelijk versierde zaal St. Cecilia bij L. van Duyse een feestvergadering plaats. Op de eerste plaats waren hier de leden met hun dames aanwezig, terwijl er een afgevaardigde was van de Cen trale Raffaisenbank uit Utrecht. Ver der was er een afgevaardigde van iedere Boerenleenbank uit de kring Hulst, en het dagelijks bestuur van de gemeente Clinge Bij de huldiging van de twee gouden jubilarissen de herer. Camiel smet en Charel de Keyzei werd hun namens het bestuur van de Boerenleenbank een prachtige pijp met tabaa overhandigd. Ook aan de voorzitter de heer C. Smet, viel een huldiging te beurt. Immers was het voor hem een zilveren ambtsperiode. De eerste voorzitter, de heer A. Brug geman bekleedde deze functie tot 1911. waarna hij werd opgevolgd door de heer Fr Buysrogge. In 1921 werd de heer Hon Vercauteren voorzitter, ter wijl in 1929 de heer C. Smet op de voorzitterszetel kwam, die deze func tie tot op heden nog bekleedt. Na mens het bestuur en de raad van toe zicht werd hem een saffiaan lederen portefeuille en portemonnaie geschon ken. Na deze korte vergadering werd aan de genodigden een koffietafel aangeboden, waarna in het St. Aloy- siuspatronaat de film Don Camillo werd gedraaid. Het was een zeer ge noeglijke dag die door de aanwezi gen niet licht vergeten zal worden. P)E heer E. Coene drong nogmaals aan op een veiligheidsmaatregel bij het Eenhoornplantsoen, er zal een reddingshaak gedeponeerd worden. Tevens vroeg hij aandacht voor het parkeren op marktdagen en uitbrei ding van de nachtverlichting in de Kroonwijksingel. De heer Schippers legde een ver klaring af namens de PvdA-fractie waarin hij zijn instemming betuigde met de houding van burgemeester Hoekzema inzake de handhaving van de winkelsluitingswet op Zondag nu de politieke samenstelling van B. en W. veranderd is. Tevens verklaarde hij geen geloof te hechten aan de be wering dat de burgemeester de maat regel opzettelijk afgekondigd zou heb ben vlak voor het ingaan van de va- cantie. De burgemeester verklaarde de woorden op prijs te stellen en sprak zijn afkeuring uit over het feit dat een plaatselijk blad de rede van wet houder Geuze wel en zijn antwoord niet publiceerde. De heer Geuze verklaarde tenslotte dat het wel degelijk in het voornemen van de burgemeester lag om de win kels op Zondag te sluiten indien hij tot wethouder benoemd zou worden. De burgemeester ontkende dit en noemde dit geruchten die om zo'n kwestie altijd de ronde doen. De heer van Kampen vroeg om aanstelling van een gemeente-straat- maker en de heer Barendregt stelde prijs op een standplaats voor woon wagens welke ook op sanitair gebied voorzieningen bood. Een meer soepele regeling van de precario-rechten zou eveneens op prijs gesteld worden evenals de mogelijk heid om hoogstens de waarborgsom voor éen tegelpad door de aannemers te doen betalen. De heer Leenhouts wilde de aan dacht gevestigd zien op de mogelijk heid voor min- en onvermogenden om, mits tijdig aangevraagd, in aanmer king te komen voor kolentoeslag voor de duw van drie maanden. Bij Vlissingen Bij aanvaring met Noors scliip /^mstreeks kwart over elf gistermor gen is ten zuiden van de boei NF 15 het Engelse kustvaartuig „Scablue" een omgebouwd landingsvaartuig in aanvaring gekomen met de 5236 bruto register ton metende Noor „Dic- to". De voorsteven van de „Dicto" raakte de „Seablue" midscheeps aan bakboordzijde, waardoor de romp van boven naar beneden werd inge scheurd. Onmiddellijk werden de sloe pen in gereedheid gebracht, terwijl een S.O.S.-s^in werd uitgezonden. Het schip maakte namelijk snel water en de kapitein vreesde, dat hij zijn boot niet kon behouden. Uit Breskens vertrok de redding boot ..De President Wierdsma", terwijl uit Vlissingen de sleepboot „Goeree" uitvoer om assistentie te verlenen. Beide schepen behoefden bij nader inzien echter geen dienst te doen, want het bleek, dat slechts één ruim van de „Seablue" water maakte. Het schip heeft namelijk twee horizontaal gelegen ruimen, waarvan het onderste onder water is komen te staan. De boot kon op eigen kracht naar Vlis singen varen en vroeg om beloodsing, teneinde de haven in te kunnen va ren. Op de rede ging echter de ha venmeester van Vlissingen aan boord, die op weg was naar een andere boot, eveneens bestemd voor Vlissingen. Omstreeks kwart voor een liep de „Seablue" de buitenhaven binnen, waar het schip aan de handelskade meerde. Opvarenden vertelden, dat de aanvaring bij dikke mist geschiedde tijdens bijzonder slecht zicht. De boot is geladen met auto's en was op weg van Londen naar Antwerpen. Het schip is eigendom van de rederij In- stones Lines Ltd te Londen. Waar schijnlijk zal het in Vlissingen wor den gelost. De „Dicto" is na de aan varing doorgevaren. Drie gewonden en brand in de lading Toen Dinsdagochtend de bemanning van de in het Eerste Dok te Ter- neuzen liggende Nederlandse kust vaarder Jozef Swenden de luiken openlegde om de kranen in de gele genheid te stellen een begin te maken met het lossen van de lading anthra- ciet, ontstonden door tot nu toe nog onbekende oorzaak drie achtereenvol gende steekvlammen van zeven meter hoogte. Drie leden van de bemanning werden door de geweldige luchtdruk tegen de verschansing geslagen, ter wijl in de lading brand ontstond. Met de motorfluit werden daarop S.O.S.-seinen uitgezonden, die geluk kig spoedig omwonenden opmerkzaam maakten, waarop een arts en de brandweer werden gewaarschuwd. Dokter de Koek achtte overbrenging van een der opvarenden naar het zie kenhuis noodzakelijk, terwijl twee lichtgewonden ter plaatse werden ver bonden. De in de lading ontstane vuurhaard werd vrij spoedig geblust. De schade aan het schip beperkte zich tot enkele ontzette dekplaten en span ten. (Advertentie) for jfejP fi v i P™ .jiiiiii,.«K beter licht - langere levensduur Vraag, -Uw-leverancier/ Faillissementen I JITGESPROKEN is het faillissement over M. Vader, slager, Lange Vie- le 21, Middelburg. R.C. mr. A. J. W. van Royen Cur. mr J. J. van dei- Weel, Middelburg. Vernietigd is het faillissement van G. M. van Hest, schrijfmachinehande laar, Tilburg, Na gedaan verzet. Geëindigds is het faillissement van J. J. van Baal, papierhandelaar, Roo sendaal. Door het verbindend worden der enige uitdelingslijst en van L. A. Marcus, houthandelaar te Hoogerhei- de. Door homologate van het aange boden accoord. Faillissementen in de maand November LIET TOTAAL aantal faillissementen 1 uitgesproken in de maand No vember bedraagt voor de provincie Zeeland 1. tegen 2 in dezelfde perio de van 1952, voor de provincie Noord- Brabant 3 .tegen 14 in dezelfde pe riode van 1952. MIST VERSTOORDE BOOT DIENSTEN Ook voor Terneuzen bracht de dik ke mist enige minder prettige dingen met zich mee. Een uit Hoedekensker- ke vertrokken boot van de Provin ciale Dienst moest voor de haven van Terneuzen voor anker gaan en wach ten met het binnenvaren van de ha ven tot de mist wat was opgetrokken. Reizigers voor de overkant moestim tot ruim tien uur wachten eer een boot de reis aandurfde. Op de weg naar Sluiskil reed een vrachtauto in op een stilstaande bus, gelukkig zon der ernstige gevolgen. Sluiskil ST. NICOLAAS IN HET DORP Ook dit jaar is St. Nicolaas ons dorp bijzonder indachtig geweest. Goede Sint zelf kwam de kinderen bezoeken. Het begon reeds Vrijdagmorgen toen door een aantal knechten de komst van Sint in de R.K. Kleuter- en Lagere School werd aangekondigd. De namid dag werd besteed om de Openbare School in de Spoorstraat te bezoeken. Zaterdagmiddag was hij te gast bij de grote KAB-familie in het Parochiehuis waar hii door de secretaris der KAB dhr. Jurriens werd verwelkomd. De komst van St. Nicolaas met als bijpo- gramma de vertoning van enkele mooie films maakte het een gezellig kinderfeest. Ook dit kan gezegd wor den van het grote feest dat op de Compagnie Neerlandaise de l'Azote werd georganiseerd ten behoeve van de kinderen van 3 t.m. 7 jaar. Van bij na alle plaatsen uit Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen waren kinderen aanwezig. De verst weg wonenden wer den met extra bussen van hun woon plaats afgehaald om toch In de gele genheid te zijn zonder extra kosten het feest bij te wonen. Ook hier heeft de Sint zich geruime tijd met het jeug dig volkje onderhouden en w*ist hij naast de vriendelijke woorden, door gulle gaven alle kinderhartjes te ver overen. In een vlot tempo werden deze gaven, in samenwerking met Fabrieks- commissie en St. Nicolaascomité aan ruim' 500 kinderen uitgereikt. Met tintelende oogjes, als tolk van hun dankbaarheid, namen de kinderen afscheid van de Heilige Man. Kaartavond De gewoonte getrouw hield de KAB ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest een kaartavond. Een 56-tal liefhebbers was naar het Pano- chiehuis gekomen om daar onder het genot van St. Nicolaas-lekkernijen een kaartje te leggen. Het was een gezel lige avond met bovendien vele aardige en welkome prijsjes. BOUWDRUKTE IN DE LOUIS APOLDER Momenteel heerst er in de Louisa- polder een grote* bouwdrukte. Naast een 15-tal woningen waaraan men en kele weken terug in de Spoorstraat en Louisastraat is begonnen, heeft men thans een gebin gemaakt met de bouw van een 50-tal woningen aan de geheel nieuw gelegde Bosjesstraat. De ze woningen komen in het kader van het huurkoopsysteem en zijn bestemd voor werknemers van de C.N.A. Sas van Gent £^e zware mist, die de gehele dag over ons land hing, was er ook oorzaak van, dat St. Nicolaas niet op de gewone tijd terug naar Spanje kon reizen, zodat liü noodgedwongen een dag langer hier moest blijven. Nu trof het wel bijzonder goed, dat- ie juist in onze gemeente vertoefde, toen het comité voor het Uniformen fonds een bal had georganiseerd in zaal „Reseda". St. Nicolaas besloot daarom nu-ie toch niet verder kon reizen dit bal met een bezoek te vereren en aldus de comité-leden en het harmoniegezelschap „De Verenig de Vrienden" een hart onder de riem te steken. Vergezeld van vier zwarte, trouwe dienaren maakte hij eerst een kleine rondgang door de gemeente om tenslotte onder oorverdovend ge juich van het talrijke publiek in zaal ..Reseda" zijn intrede in de danszaal te maken. De voorzitter van het co mité, burgemeester R. A. J. den Boer, verwelkomde de hoge gast en begon zijn toespraak ditmaal in dichtvorm gegoten met op te merken, dat het wel zeer uitzonderlijk was, dat de Sint in een café kwam, omdat dit nu eenmaal geen gewoonte is van de hei ligen, doch dat het een hele eer voor het comité was, om hem deze avond op dit „Uniformen"-bal te mogen ont vangen. Na de verschillende acties van het comité te hebben geresumeerd, besloot de burgemeester, die ditmaal wel zeer sterk in het zadel van Pega sus zat, zijn toespraak met het volgen de: „Sinterklaas, ge ziet 't, wij doen ons best. Wees nou eens royaal en doet gij de rest. Eerst dan Sinterklaasje zijn wij content En met ons heel de gemeente Sas van Gent" 991 f JITERMATE zeldzaam zullen de gouden echtelieden zijn, van wie een der ouders nog in leven is. Hulst mag zich er op beroemen zo'n zeld zaamheid te hebben beleefd. Toen daar het echtpaar A. Verstraeten-de Koning zijn 50-jarige huwelijksfeest vierde (gezellig met alle familieleden) was de voornaamste genodigde ter gouden bruiloft wel de weduwe de Koning-Vermeulen, de moeder van de gouden bruid. De 102-jarige, wo nend in Graauw en in heel de streek bekend als „Doka", heeft het gouden feest opgewekt meegevierd, daarmee haar „reputatie" als oudste inwoon ster van de ganse omgeving nieuwe luister bijzettend. Op de foto troont ze tussen haar 81-jarige dochter en 80-jarige schoon zoon in. De Sint bedankte de burgemeester en de bestuursleden van het comité voor de hem gedane uitnodiging en complimenteerde het gemeentebestuur met de mooie straten, die thans de gemeente sieren, en de straatverlich ting, die telkens maar beter wordt. Verder verwachtte hij, dat wanneer hij het volgend jaar zou terugkeren, de ..Brakkestraat" ook een heel ander uitzicht zou hebben gekregen. Ten slotte kregen diverse personen, die zich voor het uniformenfonds ver dienstelijk hadden gemaakt, een klei ne attentie van de Sint. Onder hen bevonden zich o.a. de heer en mevr. M. J. B. de Vriend, de heer en mevr. K. J. G. Engelen, de heer R. A. de la Ruelle, Mej. L. Verhelst etc. Philippine PAARD SLOEG OP HOL EN VERONGELUKTE Maandagmorgen al heel vroeg sloeg het paard van landbouwer C. op hol. Men kon er niet in slagen het paard tot stilstand te brengen. Het dier is toen gevallen en wel zo ongelukkig, dat het afgemaakt moest worden. Westdorpe VERKENNERS MAAKTEN ZIEKEN BLIJ In aansluiting op het bericht van vorige week. inzake optreden van het Verkennerskoor voor Radio Antwer pen, kan thans worden medegedeeld, dat de reis naar Antwerpen zal plaats hebben op Zondag 13 Dec. a.s. Ei- zullen dan opnamen worden ge maakt voor de uitzending op Kerst mis, Nieuwjaar en 8 Januari 104. Tevens zal van de gelegenheid ge bruik worden gemaakt, om een bezoek te brengen aan de Dierentuin. Zaterdag gaf het Koor een uitvoe ring voor de huisradio van het zieken huis te Sluiskil. Deze uitvoering slaag de zeer goed en het programma werd vlot afgewerkt. Na de uitvoering ont vingen zangers en muzikanten een tractatie en werd het uitgevoerde pro gramma dat door Zuster Petro op band was opgenomen afgedraaid. Hier na gingen de jongens naar de verschil lende zalen en tracteerden zieken en Zusters op een versnapering, die door de Winkeliers-vel eniging „Samen Sterk" alhier werd aangeboden. SINT BEZOCHT DE SCHOLEN Sinterklaas heeft, voordat hij weer naar Spanje vertrok, nog een bezoek gebracht aan de Kleuterschool en aan de Lagere School. Samen met zijn zwarte knecht ging hij van klas tot klas en vanzelfsprekend kwam hij niet met lege handen: Ieder kind ontving een zak lekkers. Inenting Vandaag bestaat er ge legenheid om de kinderen te laten in enten tegen pokken in het Wit-Gele Kruisgebouw. Zuiddorpe DOOR DE SINT NIET VERGETEN Neen Sinterklaas heeft Zuiddorpe niet vergeten ofschoon men het al be gon te vrezen omdat hij in de nabu rige plaatsen reeds overal geweest was. Heel onverwachts bracht hij met zwarte Piet een bezoek bij de kinderen van de bewaarschool. Leuk was dat de kleuters de stoom boten en mandjes, waaraan zij Weken lang gevlochten hadden en die door de Zusters aan Sint Nicolaas waren opgezonden, nu gevuld met lekkers en 'n ballon, terug kregen van zwarte Piet En dat de stoomboten zo mooi waren versierd met afbeeldingen van de Heilige Man en zijn knecht. De oudjes van het gesticht van OL.. Vrouw van Lourdes kregen die dag van Sint Nicolaas slechts een korte korte groet met de belofte van een lang bezoek de volgende dag. Voorts bracht de jeugdvriend nog een bezoek aan het parochiehuis, want daar waren de douanekinderen en hun families bij elkaar om hem te ontvan gen. ST. NICOLAAS TUSSEN DE MON TAGEWONINGEN Al was het dan wat later dan ln Huist tzulks ter onderscheiding van Nieuw-Hulst)dat wil toch niet zeg gen, dat deze nieuwe wijk zijn recht matig „eigen" bezoek van St. Nico laas niet heeft gekregen. Een hele middag had de goede Sint uitgetrok ken om de kinderen van Nieuw-Hulst (en daar wonen bijzonder veel kinde ren!) hun deel van de St. Nicolaas- vreugde te verschaffen. Aan de Ba- gijnenpoort werd de oude bisschop ontvangen door de voorzitter van Nieuw-Hulst, de heer Chr. Wiliem- slcin. voorafgegaan door de Konink lijke Stedelijke Harmonie en omstuwd door honderden kleine „Nieuw Hulste naartjes" trok de Sint door de gehele nieuwe wijk. In de b.l.o.-school wer den de kleinen getracteerd. hetgeen ze veel belangrijker vonden dan de toe spraken van wethouder P. Warnier, ue heer Chr. WUlemstein en St. Nico^ laas zelf Ook de ouden van dagen zijn be dacht, hetgeen de Sint in samenwer king met de buurtvereniging Nieuw- Hulst allemaal kon presteren, doordat de bewoners van de uitgestrekte wijk zich bij de organisatie van het feest van zo'n goede kant lieten zien. St, Jansteen BOTER IN BESLAG GENOMEN Door de ambtenaren der I. en A. werden een paar smokkelaars opge merkt, die boter naar het buitenland trachten te brengen. De smokkelaars kozen het hazenpad met achterlating van ca. 40 kg. boter. Verbetering Men heeft een aan vang gemaakt met het aanbrengen van een nieuw weggedeelte van de Jos Everaardsstraat naar de St. Antoni- usdreef. Graauw ST. NICOLAAS DEED ONS DORP AAN St. Nicolaas heeft vóór zijn vertrek naar Spanje nog een bezoek gebracht aan ons dorp. In een auto arriveerde d. H. Man en zi.in twee zwarte knechts aan de Oude Kaai. Daar steeg hij op zijn gereedstaand paard en maakte, omstuwd dooi Jui chende kinderen, een rondgang door het dorp. De eerste goede daad was. het brengen van een bezoek aan onze oudste inwoonster, de 102-jarige Doka Vermeulen, voor wie hij een extra verrassing had meegebracht. Daarna ging het naar het Patro naatsgebouw, dat te klein bleek om alle belangstellenden te bergen. Na een welkomstwoord van de voorzitter en de gemeente-secretaris, nam Sinter klaas het woord. Hij vertelt i met veel genoegen naar Graauw te zijn geko men. Het deed hem genoegen, dat de verlichting zo prima verbeterd was, evenals de straten. Twee dingen, die hem. bij zijn werk goed te pas komen. Toch waren er ook nog wel wegen, die zeker voor verbetering in aanmer king kwamen en hij hoopte dan ook bij een volgend bezoek deze eveneens in orde te vinden. Hierna werden en kele liedjes gezongen, waarna het uit delen van de zakjes snoep begon. Hoogst voldaan keerden alle kinderen huiswaarts, nadat zij nog hadden mo gen genieten van een paar leuke te kenfilms. Film Op initiatief van de V.V. Graauw werd hier een modern film programma vertoond. Na het Wereld nieuws werden als hoofdfilms gedraaid De ki-oningsfllm van Koningfn Elisa beth van Engeland en de Tour de Francefilm 1953. Boschkapelle ST. NICOLAAS BEZOCHT DE KAB Op uitnodiging van de plaatselijke afdeling van de KAB deed St. Nico laas ook dit jaar weer ons dorp aan. De kinderen van de KAB-leden. die in groten getale in het parochiehuis ver tegenwoordigd waren, ontvingen van de goed heilig man allen een fijne tractatie. Dat een en ander bij de kleintjes goed in de smaak viel. bleek wel uit de blije kindergezichtjes. (Advertentie) wellicht iemand voor wie gij wilt sparen. De HELPT U DAARBIJ. Koewacht Kerstspel De kinderen van de school hebben onder leiding van de eerw. Zusters een Kerstspel in studie genomen, dat a.s. Zondagmiddag zal worden opgevoerd. Overgeplaatst De ambtenaar der Invoerrechten en Accijnzen H. de Meyer, werd van onze gemeente over geplaatst naar Axel bij de dienst Di recte Belastingen. Uitvoering Zondag gaf het gezel schap „Klaveren Vijf" voor een bom volle zaal in Don Bosco de opvoering van het blijspel „Pukkel en Pukkel". Zowel spel en grime als décor over troffen alle verwachtingen. Alles bij een was het een succesvolle avond. St. Nicolaasbal In Don Bosco werd Zondag voor de eerste maal een groot bal georganiseerd ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest. Dit geschiedde onder leiding van Kapelaan van Lie- rop. met medewerking van het orkest van „Klaveren Vijf". Ook dit is uit stekend geslaagd. Het hoogtepunt van de avond was het bezoek van St. Ni colaas en Zwarte Piet. Dergelijke avonden willen er bij de Koewachtse jongeren wel in. Nieuwe boeken De R.K. Vincen- tius Bibliotheek bij de Eerwaarde Zus ters is deze week weer verrijkt met een groot aantal nieuwe boeken, het geen zeker bij de lezers in de smaak zal vallen. Lamsivaarde BEZOEK VAN ST. NICOLAAS Sint Nicolaas arriveerde met zijn Pieterbazen aan de ingang van het dorp nabij de Boudelodijk alwaar het St. Nicolaascomité, de fanfare „Vrij heid Eendracht" en de schooljeugd ter begroeting stonden opgesteld. Na een kort welkomstwoord door de voor zitter van het comité, de heer P. An- driesen. werd een tocht door het dorp gemaakt met als einddoel het patro naatsgebouw. Gezeten op zijn troon in het patro- naatsgebouw werd de Sint wederom toegesproken door de voorzitter van het comité waarbij deze memoreerde het treurige gebeuren dat de parochie juist met de verjaardag van de goede Sint een jongetje door de dood moest verliezen hetgeen enigszins een dom per zette op de pret der kinderen. Sint Nicolaas spoorde de kinderen aan toch heel veel voor hun gestor ven vriendje te blijven bidden en ook voor de verschillende zieke kindertjes in de parochie Na verschillende zangnummertjes der jeugd o.l.v. de heer Jos de Waal, hoofd der school, werden alle kinde ren door de Pieterbazen van zakjes snoep voorzien. Als tolk der aanwezigen drukte de heer Andnessen zijn dankbaarheid uit in de vorm van een lied wat door de Sint zeer werd geaprecieerd. Nagewuifd door de kinderen verliet het hoge gezelschap omstreeks vier uur het dorp om weer elders de kin deren gelukkig te maken. Rest ons te vermelden dat dit Sint Nicolaasfeest is geslaagd juist dank zij de goede en doeltreffende samenwerking die er hier bestaat tussen de verschillende standsorganisaties. (Zie verder pag. 5) AGENDA ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouw burg. 3 uur: Staatszaken. AXEL. Centrum, 8 uur: Café de rode engel. GOES. „Prins van Oranje": Toneeluit voering O.K. Grand: Meisjes in het wit. MIDDELBURG. Electro: „Always In my heart". Schouwburg: „Hofmanns vertellingen". OOSTBURG. Ledel, 8 uur: Wegpiraat no. 1. SAS VAN GENT. Olympia Theater. 8 uur: Er kan nog meer bij. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Tijdrit met de dood. VLISSINGEN. Ariënsgebouw. 8 uur: Vergadering R.K. Bouwvakarb. bond. Luxor: Gedwongen verraad. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg, 8 uur: Engelen zonder vleugels. Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: De mikado. DE KLÏNGE. Kinefna van Dijck, 19.30 uur: De zonde van een moeder. GENT. Kon. Ned. Schouwburg, 19.30 uur: De proef van het vuur. GOES. Prins van Oranje: Toneel avond O.K. Grand: De vrouw met het geschonden ge:aat. MIDDELBURG. Schouwburg: Hof manns vertellingen. VLISSINGEN. Alhambra: Het dal der beslissingen. Luxor: Gedwongen ver raad

de Stem | 1953 | | pagina 2