Op de drempel van liet Mariajaar POLLENs SE.UC DE VREEMDELING IN DE MIST ONZE PUZZLE Bermuda toverwoord RADIO-PROGRAMMA'S AG tweede blad zaterdag 5 december 1953 DEZE WEEK IN HET BUITENLAND Bedrijfskranten Jaagsysteem AT EEN 0NDERLIJKE ERELD Nederlandse sprot in Belgische havens Wat een poppenkast! Oplossing vorige week L. A. CUNNINGHAM >fd€lijk« en deze :enen en tiie voor jn goed- ie direc- olkshuis- log voor aten ko- >r onbil- iie reeds dden ge il besluit bekend ?men. sr mede, aan de Sassen de schil- Is men e wonin- fgewerkt. Muziek- are om it instru- stig be- subsidie werden n toewij- pacht en ïgverbete- ën h uur van de te Bede idapunten stemming AAT marktten- behaalden ld bouwers fokpaar- tampioen- nse Oper», Kon. N®d. len zonder en 9 uur: Duok, 7.30 tder. in Parijs, lemonstratie van Heese, itoonstelllng 8 uur: Po rt konijnen- e Schepper. 't licht van jurg: Trorn- ur: Marva's ia-theater, 8 weede Com- uur: Rancho >uw, 8 uur: lecause your e Pimpernel. aamse Opera, De Mikado. 3 en 8 uur: ir: Morgen is van Dijck, 3 ijdster en de iur: De zonde iwburg, 3 en ït vuur. id in Parijs. 1.30 uur: Film igin Elizabeth, i om 5 uur. op het biljart 4 uur. iuivententoon- Vonk. euren en kop- bij J. v. Heese tentoonstelling w, 2.30, 5.15 en toonstelling bij oge. Oudheidk. 1.30—12.30 uur. itentoonstelling uur. Prijs- om 6 uur. ij H. Stevens, hieting btf F. n 3 uur. Grote van Helsland, prijspiering bij rijskaarting bij lijk. bi bij A. Dhol- Pluimvee- en bij H. A. de bij A. van Re ting bij A. de ichieting bij A. ro: Bij 't licht Schouwburg: |1 bij Alb. Wou- en 8 uur: Mar- piraat no. 1. ipia-theater, 2.30 5 en 8 uur: ede Compagnie. 4.30 en 8 uur: Helden der zee. IHelden der zee. Because your de Pimpernel. olaasbal bij P- Accordeonver- uur. [ed. Schouwburg vleugels. Van Dijck, 7 30 ;rijdster en: De vond in Parijs. uur: Rancho dieting bij Oscar :ring bij L. de ijskamp op het Schieting bij 'rijskaarting bij aele om 6 uur. ro: Bij het licht Schouwburg: schieting bjj A. 8 uur: Marva's ^mpia-theater, 8 e Tweede Com- 8 uur: Rancho a: Because your 2 rode pimpernl. Dermuda is hard op weg een to- B verwoord te worden. Een han dig zakenman zou een stuk zeep of eèn doos schoensmeer ondfer die nam met winst kunnen verkopen. De efficiënte reclame-campagne zou het Dad immers ai behoorlijk hebben oeëffend. Of toch niet? Zweeft er in dat goed klinkende woord toch nog te veel geheimzinnigheid mee, nauw verwant aan argwaan? Dat moet een zakenman nu net niet hebben. Dat ligt meer op het ter rein van een politicus. Die is ge woonlijk kind in huis bij iedere ge heimzinnigheid, behalve dan wan neer die geheimzinnigheid niet door hem zelf is veroorzaakt. Daarin zit het „griezelige" van Bermuda. In zoverre de heren Ei senhower, Churchill of Laniel zich zelf beschermen met een sluier van politieke schimmigheden, kan het vrije Westen zich wellicht nog rus tig voelen. Maar nu Moskou een conferentie-voorstel afvuurde met het duidelijke doel het Franse Par lement in verwarring te brengen in de week vóór Bermuda en nu de Tndo-Chinese communistenleider Ho Tsji Minh als Kremlin-spreekbuis een niet-officieel aanbod tot vre desonderhandelingen deed, begint het er een beetje anders uit te zien. In al deze politieke mist rijst ech ter helder dit beeld op: het is er Moskou om begonnen Frankrijk kop schuw te maken. Parijs moet zich laten ringeloren door Indo-China en door de angst voor een Duits land binnen de E.D.G. of binnen het Atlantisch Pact. Het Franse Parle ment moet doorslaggevend worden beheerst door uiterst rechts) Gaul listen) in de hoop, dat uiterst links (de communisten) daar het beste garen bij spinnen kan. In feite is Laniel ai een goed stuk op die ver keerde weg verzeild geraakt: hij kreeg verlof om naar Bermuda te gaan, „als hij zich maar aan niets of niemand bond". Een vrij armza lige figuur in deze omgeving van „groten" en een bijzonder slecht be gin voor een conferentie, die na een ander voorspel scheen te zijn voor bestemd om indrukwekkende resul taten af te werpen. J^an men dus concluderen, dat van Bermuda bij voorbaar niet veel goeds kan komen? Zo erg is het ge lukkig nu ook weer niet. Een sa- menspreken van de Grote Drie op een dergelijk hoog niveau heeft im mers altijd zijn nut. Men kan één lijn proberen te trekken op de pun ten, waarvan Moskou het tegen deel wenst. Men kan althans trach ten de meningsverschillen te ver minderen of misschien zelfs geheel uit de weg te ruimen. Zo denken we aan de positie van China, door de Verenigde Staten immers volko men anders beoordeeld dan door En geland. De economische belangen van beiden spelen hier een aan zienlijke rol, zult u opmerken. Toe gegeven, maar dan bestaat immers juist tijdens deze conferentie de ge legenheid om die belangen nader bij elkaar te brengen! Ook kunen we uit de omstan digheid, dat Moskou zich zo uit slooft om Bermuda te „doorkrui sen", afleiden, dat er de Sovjetheren veel aan gelegen is de conferentie zo moeilijk te maken, dat een vol gende conferentie uit deze voort moet vloeien. In dat geval is im mers weer tijd gewonen en groeit dus de kans, dat op de een of an dere wijze via de Grote Drie een gesprek tussen de Grote Vier tot stand komt. Het lijkt zelfs niet over dreven, dat het de bedoeling van Moskou is om er tenslotte een „Gro te Vijf" van te maken. De verlan gens van het Kremlin gaan onge twijfeld die richting uit, Engeland schijnt daarvan minder afkerig dan de V.S. en Frankrijk heeft in zovele opzichten de hulp van Engeland no dig, dat ook daarin een samengaan geenszins tot de onmogelijkheden behoort. Jïer zien we dus een tip van de politieke sluier opgelicht. Mos kou wil Frankrijk nerveus maken, Engeland en Amerika op zo veel mogelijk punten van elkaar ver vreemden (waaraan MacCarthy tot groeiende woede van Eisenhower en Dulles dapper meewerkt) en China op een zo breed mogelijk po litiek front naar voren schuiven. We zullen ons niet wijs maken, dat de politieke leiders daar op Bermu da dit niet beseffen. Daarom alleen al is er een ruime kans, dat de re sultaten van deze belangrijke con ferentie niet alleen maar in het ne gatieve zullen liggen! LITURGISCHE KALENDER TN NEDERLAND worden ongeveer 50 communistische en 60 EVC- bedrijfskranten uitgegeven. Men be perkt zich niet tot de grote steden. Zelfs in het Zuiden zijn ze doorge drongen. Zo in Breda, Eindhoven en Zuid Limburg. De inhoud dezer blaadjes houdt zich ten dele bezig met simpele klachten over de om standigheden in de bedrijven en gaan over klepperende raampjes, slechtsluitende tochtdeuren slech te ventilatie, te grote hitte in de zomer en te weinig verwarming in de winter, te weinig werkkleding of onvoldoende gelegenheid om zich na de arbeid te wassen en te ver schonen. Doch daarnaast verschij nen af en toe ook artikelen, die van bovenaf worden geïnspireerd en de laatste richtlijnen aangeven. Een deskundig onderzoek naar de herkomst van de ideeën en richtlij nen, welke hierin voorkomen, heeft uitgewezen, dat deze ontleend zijn aan de te Moskou verschijnende partij- en verbondsliteratuur. Men moet de invloed van deze ge regelde ophitsing niet onderschat ten. Het taai herhaalde kankeren werkt besmettelijk. De bonafide voorlichting heeft daartegenover een moeilijke, maar uiterst nuttige taak. ZONDAG 6 Dcember. Paars, 2e Zon. dag van de Advent. 2e gebed H. NI colaas. Credo. Prefatie van de H, Drievuldigheid. Breda: 3e gebed oc taaf H, Barbara. MAANDAG 7. Wit. H. Ambrosius. 2e gebed Excita. 3e gebed en laatste Evangelie van de Vigilie van O.L. Vrouw Onb. Ontvangen. Credo. Breda: 2e gebed octaaf H. Barbara. 3e Excita. 4e gebed en laatste Evan gelie van de Vigilie. Of: Paars. Mis van de Vigilie. 2e gebed H. Ambro sius. 3e Excita. Geen Credo. Breda: 2e gebed H. Ambrosius. 3e octaaf H. Barbara. 4e Excita. DINSDAG 8. Wit. Onbevlekte Ont vangenis van Maria. 2e gebed Exci ta. Credo. Prefatie van de H. Maagd. WOENSDAG 9. Wit. Mis van van de Dnb. Ont. 2e gebed Excita. 3e van Sr6 Geest. Credo. Prefatie van de H. Maagd. Breda: 2e gebed octaaf H. Barbara. 3e Excita. DONDERDAG 10. Wit. Mis van de Sn?V0ntv' 2e Sebed Excita. 3e H. Melchiades. Credo. Prefatie van de H. Maagd. Breda. 2e gebed octaaf H. Barbara. 3e Excita. 4e H. Mel chiades. VRIJDAG 11. Wit. H. Damascus. 2e gebed Onb. Ontv. 3e Excita. Credo. Prefatie van de Apostelen. Breda: Rood. Octaafdag van de H. Barbara. 2e gebed H. Damasus. 3e octaaf Onb. Ortv. 4e Excita. Credo. Prefa tie van de Apostelen. Z^™RDoAG 12. Wit. Mis van de Onb. cTZi 2e„ge]?ed Excita. 3e van de H. Maagd. Prefatie van de H. \yOORZITTER Kortenhorst zit weer te jagen, om de behande ling der Begrotingen vóór Kerst mis erdoor te krijgen. In de nog resterende weken wordt er ook Maandags vergaderd en zo goed als iedere dag des avonds. En dan is het toch ook nodig de Televisie nota opzij te schuiven, zodat het nieuwe bestel misschien niet eens op 1 Januari kan ingaan. Verder maakt men er een gewoonte van moeilijke kwesties, waarin nog al wat debat- stof zit, ook naar debatten in het komende jaar te verwijzen met be loften van een Nota. Het midden standsprobleem krijgt een Nota, het vijf-divisieplan dito, de kwestie van de nationale feestdag idem. Zo krijgt de behandeling der begroting al minder betekenis. En vraag maar niet, hoe veel leden er over blijven, om laat in de avond en de nacht de vergaderingen met hun aanwezig heid op te luisteren. Het blijft een probleem, hoe men tot een rustige, regelmatige behandeling van de Be groting kan komen. Het heeft zeker zijn voordelen, als met Kerstmis de hele zaak klaar is. Doch klaar en klaar is twee. Pf/ie de invloed van O. L. Vrouw wil nagaan in de laatste eeuw, hij zal met groeiende bewondering en ver trouwen worden vervuld: Toen Paus Pius IX in 1854 het dogma der Onbevlekte Ontvangenis verklaarde, heeft dit een mach tige impuls betekend voor de verering en hoogachting der Moeder Gods en dit dogma is werkelijk geweest als een stra lende kroon van glorie rond het hoofd van Maria. Millioenen hebben Haar sindsdien vuriger gegroet als di Vrouw zonder vlek, die geheel schoon was en de smet der erfzonde niet heeft gekend. Alle Pausen van deze laatste honderd jaar hebben als omstrijd Maria geprezen en Haar godsvrucht aanbevolen; Paus Leo XIII heeft zestien rondschrijvens gericht tot de wereld om de Ma riadevotie meer ingang te doen vinden; Paus Pius XII verklaarde Haar tenhemelopneming tot een dog ma. Zo was het van Pius IX tot Pius XII, van Onbevlekte Ont vangenis tot Assumptio één lof lied op Haar, telkens straalde de kroon, die Maria sierde in nieuwe luister. TS dit niet een bijzonder teken voor déze tijd? Is het niet, alsof God zelf haast wil maken met de redding van de wereld en dit doen wil - hoe zou het anders kunnen? - door Maria? Nu is het alsof de oude voorspelling van de Vrouw, die om Haar hoofd een kroon draagt van twaalf sterren en Haar uiteindelijke verwezenlijking en vervulling tegemoet gaat. Weer zal vanaf de dag van 8 Dec. a.s. een geheel jaar lang de glans der Onbevlekte Moeder Maagd de Kork vervullen. Haar stralenoe kroon zal naar alle kanten zijn glinstering tonen. Temidden van de bewogen tijden, waarin wij leven kan dit niet anders dan ieder Christen, die nadenkt en die ge looft, het hart met groter ver trouwen doen kloppen. }imm DE STRALENDE KROON Men verhaalt, dat toen in 1908 de stad Messina verwoest werd. er tus sen de eindeloze en stroosteloze puinhopen van deze bloeiende han delsstad een plein was, waarop het standbeeld van de Onbevlekte Moe der Maagd ongedeerd werd terug gevonden. Ook na de verwoestingen van de voorbije oorlog werden er vele van deze merkwaardige feiten gemeld. Wie Antwerpen binnen reed, zal allicht naast de verwoeste kerk van Merxem en de geruïneer de huizenblokken het beeld van O.L. Vrouw ongedeerd op Haar hoge voetstuk hebben zien staan. Zo staat de Onbevlekte ook boven de ruines van een uiteengeslagen wereld en boven de ruines der zie len. Zoals eens God zelf aan een ongelovige wereld het teken der Vrouw met de stralende kroon, die in staat is, alle ketterijen alleen le overwinnen in de wereld. LJET wil mij voorkomen, dat het Mariajaar, dat gaat beginnen voor de wereld van dit ogenblik van een verdragende betekenis is. Merkwaardig is het, dat de Paus in zijn encycliek, waarin hij het Mariajaar aankondigt, de, overtui ging uitspreekt, dat de viering van dit jaar de mensen beter zal ma ken. Verbetering van de wereld, dat is de oplossing van alle ellende, die ons dagelijks omgeeft. God zal de mens, die gevallen is door de vrouw, opheffen door de Vrouw, zo zegt de Officie der Kerk. En zo zal een diepe verering van de Moe der Maagd noorzakelijkerwi.ize in het hart van de kinderen der Kerk het verlangen doen ontstaan en groeien, om beter te worden en zijn leven meer in overeenstemming te brengen met de wetten van het Evangelie. Daarom moeten wij het Mariajaar begroeten als iets groots en belangrijks, wij moeten er hoge verwachtingen van hebben en moe ten voor onszelf zorgen, dat wij tenvolle in de rijke vruchten delen. Wie Maria niet bijzonder vereert in dit Mariajaar, die is eenzaam en arm, maar wie naar de stralen de kroon Harer glorie opblikt, zal er de glinstering van in zijn ziel bespeuren. w loslippigheden van LEONARD HORIZONTAAL: 1. noot; 3. drank; voorzetsel; 6. noot; 7. herkauwer, 9. stoat, 10. boom, 12. karakter, 13. bloei- wijze, 15. voertuig, 16. gereed, 18. walmen, 21. hoeveelheid, 24. veldver- blijf, 25. hap, 26. bijwoord, 27. Gode zij lof (Lat. afk.), 28. vers (afk.), 30. noot, 32. aantekening, 34. bevallig, 36. tooi, 37. ligplaats voor schepen, 38. priem, 40. inhoudsmaat (afk.), 41. voorzetsel, 42. kloosterlinge, 44. pa- piermaat, 45 pit, 46. maanstand (afk.), 47. de onbekende (afk.), 48. voorzet sel, 50. Egyptische zonnegod, 51. eer biedig gesprek met God, 52. walvis vet, 53. voegwoord, 54. uiterste grens, 57. spil, 58. raaklijn (afk.), 59. woede, 60. reeds. VERTICAAL: 1. Burgaarse munt, 2. biersoort, 3. doodslag, 4. appelstroop, 6. schraal, onvruchtbaar, 8. vreemde titel; 9. familielid, 11. sportterm (afk.), 12. rechtsgebied van een rechtbank; 14. volksvertegenwoordiging, 15. on heilsgodin, 17. modegek, 18. wilddief, 19. meterton (afk.), 20. Europeaan, 21. aankondiging, 22. let wel (afk.), 23. balustrade, 26. voegwoord, 27. gezang, 29. voertuig, 31. motorwedstrijd (afk.) 33. ter inzage (afk.), 35. en dergelijke (afk.), 39. water in Gelderland, 43. staande biddende vrouwenfiguur, 47. snavel, 49, woonschuit, 55. deel van de mast. 56. landbouwwerktuig. r\E Gazet van Antwerpen bericht dat Nederlandse vissersvaartuigen de Belgische autoriteiten verzocht hebben de door hen gevangen sprot rechtstreeks in de Belgische havens te mogen lossen en in het openbaar te verkopen. Dit moest echter geweigerd worden op grond van een bepaling die de ver koop van vis in consignatie in België verbiedt. IJET KINDERSPEELGOED heeft in die enkele na-oorolgse jaren meer en groter wijzigingen ondergaan, dan vroeger in een halve eeuw. Onlangs mochten we u vergasten op een verhaal over ruimte- pakken en atoomkanonnen. Het nieuwste, dat Amerika nadien op de markt heeft gebracht, is een pop, die in niets te onderscheiden is van een volwassen vrouw. Alleen de afmetingen zijn natuurlijk wat geringer, want het is tenslotte een stuk speelgoed gebleven, zo'n pop. Iemand stuurde er ons een foto van en daar zijn we heus van ge schrokken. We zagen een allerliefst klein meisje, dat als het ware haar tante (je weet wel, Mien, die vamp met haar laarsjes en bont jasje) onder haar armpje droeg. De pop die ze droeg had namelijk een pelsmantel aan, het haar was volgens de laatste mode gekapt en gekruld en om het geheel te voltooien, had de pop een enorme zon nebril op de neus. Ook deze is in Amerika namelijk in de mode. De poppenvoetjes waren voorzien van uiterst sierlijke schoentjes, met hoge hakjes en al, en (hoewel we dat niet hebben gecontroleerd) het vermoeden is gewettigd, dat deze pop ook nylon ondergoed droeg. Enfin, het was geen gezicht. Eerst dachten we, dat we een lilliput- moeder van het moderne slag, met haar te fors uitgegroeide dochter zagen. Dat zou zo ongeveer geweest zijn als dat geval op het strand, dat ons hierbij te binn enschiet. E en man vroeg aan een andere man: „Vindt u ook niet, dat die twee meisjes daar er zo vreemd uitzien?" Toen sprak die man: „Pardon, het zijn mijn zoons". Zei de eerste weer: „Neem me niet kwalijk, ik wist niet, dat u de vader was", waarop de aangesprokene repliceerde: „Ik ben hun vader niet. Ik ben de moeder." Zo ongeveer verging het ons bij het bekijken van die foto uit Amerika. Toen we onze echtvriendin de foto lieten zien, sprak ze: „Die pop is nou net een echt mens. Je moet toch eens vragen of hij ook kan zeg gen: „Ik vraag echtscheiding, meneer de rechter!" Y L H O O F D E S S E N O E V ANTI TITO r, EENS E M S I S T Y T, REK KLAP P E I A V E AL PATS O R D E F- N ATOOM SA R EGA R, n R SEPIA T I M O R F, L O E I E DIANA DROST B VLOED RE E AM B E R EE REDE B A S E P A NES M O N T A GE l E V AM O R RA T E KA N O A MARE N A AM TI RESTANT S TAMP E R Slaap (1) YY/e heben vandaag op kantoor geen oog kunnen dichtdoen, zo zijn we geschrokken van het bericht over die 73-jarige Londense me neer, die sinds 1916 geen ogenblik meer heeft geslapen. Zelfs op chlo roform, aether en wat dies meer zij, reageert hij niet. Wie hem in slaap krijgt, kan een beloning van f 200.000 verdienen (vanwege de wetenschap). Wij kunnen u mededelen, dat Jo- chem hedenmorgen naar Londen is afgereisd. Hij heeft een voorhamer mee. Slaap (II) ]V/Taar hoe gaat het? Jex zit over slaap te praten en, hup. daar komen de nog sterkere verhalen zo maar aandwarrelen. Hoor maar. In Vingernie stierf een 94-jarige man, die sinds zijn twintigste jaar niet had geslapen. De dokter wilde eerst niet geloven, dat de oude baas dood was. Hij zal een beetje moe geweest zijn, sprak die dokter. Slaap (III) J-JET kriewelt al in onze ka ken en „Sport" zit reeds te gapen, maar toch vertellen-' wij u nog gauw van die spoor wegdirecteur in Canada, die alleen maar kan slapen in een trein. In zijn huis heeft die man een treincoupé gebouwd en na een druk op een knop, maakt dit geval dezelfde be wegingen en hetzelfde geraas als een echte spoorwagon. Wil zijn vrouw hem wekken, dan zet ze gewoon de trein stop en de directeur wordt wakker. Asbak pju gauw eens iets waar we alle maal wakker bij kunnen blij ven, vrienden. Wij schakelen over naar het Franse departement van Buitenlandse Zaken. Hier had een ambtenaar in een asbak gegra veerd: Franse ambtenaren zijn net als boeken. Hoe minder men ermee kan aanvangen, des te ho ger staan ze in de boekenkast." Een collega poetste de asbak op en deed hem minister Bidault op zijn verjaardag cadeau. PijP Tn Baltimore is een vrouw van 80 jaar in bed verbrand. Voor het slapen gaan had zij nog een pijp ge rookt. maar zij sliep eerder dan de pijp uit was. Als het Sinterklaas geweest is... door Soms ging Armande naar z'n kamer en bekeek zijn vlieghelmen, zijn uniform- keek zijn vlieghelmen, zijn uniform jassen met de insignia van de Royal Air Force en dacht met stil verdriet aan de lange, sproetige jongen, die naar op zijn schouders liet rijden en met haar in het gras ravotte. Ze wist dat die jongen voor immer was heen gegaan; ze had geweten dat hij dood was op de dag, dat Leon uit de oor log terugkeerde en zij een harde man zag met staalblauwe ogen, een zwaar- omlijnde mond en de uitdrukking van een adelaai, die de wereld te eng vindt. Toch had ze hem nog steeds Hef. Ze keek omlaag naar de laan, die langs de heuvel omhoog voerde naai het huis, tussen rijen statige ceders Twee ruiters draafden de oprijlaan in. De een, zag ze, was Ulric, een gro te. Tal? met een rood gezicht en een Allele blonde kuif, net een kam; de ZONDAG 6 DECEMBER 1953 HILVERSUM I, 402 M- KRO: 8.00 Nws.: 8.15 Gram.; 8.25 Hoogmis; NCRV: 9.30 Nws. en waterst.; 9.45 Orgelconc.; 10.00 Geref. Kerkdienst; 11.30 Gram.; 11.45 Koorconc.; KRO: 12.15 Gram.; 12.20 Apo logie; 12.40 Kamerork. en solist; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. en kath. nws.; 13.10 Gevar. muz.; 13.40 Boekbespr.; 13.55 Gram.; 14.00 V. d. jeugd; 14.30 Kamerork. en solist; 15.20 „Het Atoom in Dienst van de Vrede", klankb.; 15.40 Pianokwintet; 16.10 „Katholiek Thuisfront overal!''; 16.15 Sport; 16.30 Vespers; IKOR: 17.00 Oecu menische jeugddienst; 18.00 Zangdienst; 18.45 Pastorale rubriek; NCRV: Nieuws uit de Kerken; 19.05 klein koor; 19.20 Or gelconc.; 19.30 „Weg en werk der Kerk hervormers", caus.; KRO; 19.45 Nws.; 20.00 Uitwisselingsprogr. Leuvense en Nij meegse studenten; 21.40 „Het Sinterklaas- Diploma", hoorsp.; 22.15 Gram.; 22.35 Act. 22.45 Avondgebed en lit. kal.; 23.00 Nws. 23.15—24.00 Omr. ork. HILVERSUM II. 208 M. VARA: 8.00 Nws. en weerber.; 8.18 Gram.; 8.55 Sport- meded.; 9.00 „Langs ongebaande wegen", caus.; 9.10 Volksliederen en -dansen; 9.30 Geestelijk leven", caus.; 9.45 Met en zonder omslag; 10.20 Kamerork., klein koor en sol.; 10.50 „De scheiding", hoorsp. 11.15 Promenade ork., kl. koor en sol.; AVRO: 12.00 Sportoverz.; 12.05 Hammond- ork.; 12.35 „Even afrekenen, Heren!"; 12.45 Surinaamse volksmuz,; 13.00 Nws.: 13.05 Meded. of gram.; 13.10 Orgel en piano; 13.30 Gevar. muz.; 14.00 Boekbe spreking; 14.20 Gevar. muz.; 15.05 Film- praatje; 15.20 Radio Philh. ork. en Solist; 16.30 Sportrevue; VARA; 17.00 Gram.; 17.30 V. d. jeugd; 17.50 Sportjournaal; 18.15 Nws. en sportuitsl.; VPRO: 18.30 Korte Rem. Kerkdienst; IKOR: 19.00 V. d. jeugd; 19.35 „Gesprekken om de Bij bel", caus.; AVRO: 20.00 Nws.; 20.05 Gram.; 20.25 Gevar. muz.; 21.05 „Een vroegere vriend", hoorsp.; 21.35 Populai re muz.; 22.15 AVRO's Radiojournaal; 22.30 Dansmuz.; 23.00 Nws.; 23.15—24.00 Gram. ander was slanker en bezat een ze kere elegantie, die zelfs op die afstand opviel. Zij keken omhoog en wuifden. Armande groette terug. Ze verliet het venster en kleedde zich vlug aan. Het was net iets voor Roger Lavergne om zo onaangediend te komen binnen vallen. Hij was zeker de dag tevoren, kort na haar vertrek, gekomen Zij vroeg zich af, of Ulric en hij naar ha^Waren 0f dat ze de gehele nacht hadden zitten drinken en nu een ritje waren gaan maken om af te koelen. Ze kwam naar beneden in een ro den jumper, met een beige tweed-rok en nette bruine schoentjes, het haai in vlechten opgestoken uiric en Ro ger Lavergne waren in de eetkamer, waar ze koude ham met zuur aten et koffie dronken. Beleefd stonden ze op Roger kwam op haar toe en zag haa met onverholen bewondering in ziji zwarte ogen aan. Hij was donker vai huidskleur en slechts weinig gioter da Armande. Alles aan hem: zijn fijr, geruit rijjasje, zijn Bedfordcoi'd-rij broek, de laarzen van mooi. zach leer, het sneeuwwitte overhemd, wa.- bijna vrouwelijk keurig; maar geei vrouw zou stellig iets vrouwelijks aai nem vinden en de man. die het deec :ou met schade en schande ondervin fen. dat hij zich vergist had. Hij boog zich over haar hand er Glimlachend richtte hij zich op. „Iedere keer dat ik Je zie, bekoor lijke de Vysart, beweer ik, dat er op aarde geen groter schoonheid kan be staan, en als ik dan terugkom, ontdek ik nieuwe glans in je haar, nieuwe schoonheid in je ogen". „In ik nieuwe vleierij op uw lippen, monsieur. En maakt 11 er een gewoon te van, onverwachts uit de wolken bij ons te komen binnenvallen, om te zien of ik altijd zo mooi ben?" Roger keek haar verwijtend aan. ,,Ik heb gisteren uit Dorchester opge beld. Ik ben met de auto gekomen en Ulric vertelde, dat je uit was. Ik had het al gedacht, want er broeide storm en ik weet, dat je van storm houdt". „Ja", Armande dronk de koffie, die Roger haar reikte. Jullie moet horen, vat me overkomen is. Ik was niet ver 'an le grand carrefour de vier- prong van Pré des Capucins, toen 'e storm losbrak. Daarom ging ik laar de herberg van Isaac Proux e bent er wel eens geweest. Roger let Witte Hert, om te schuilen. Op het hoogtepunt van de storm, "i'wi.il de oudjes om de haard vertel en van Damase Blais, de verdronken iijkgraaf een plaatselijke legende verscheen een wit gezicht voor het venster van de herberg en vonden we een man voor de deur, die aan land was gespoeld. Ik ging naar St. Bruno raakte die luchtig met de lippen aan. i om Mare Duclos te halen „In dat noodweer?", vroeg Roger. „Zo erg was het niet". Ze kon er niet toe komen te spreken over wat, meer dan die pijn van zijn gekwetste lichaam, de man scheen te kwellen, over Candace en hoe Mare Duclos gezegd had, dat hij een zieke ziel niet genezen kon. „Wie was de man? Waar kwam hij vandaan?", vroeg Ulric, een knappend broodje doorbrekend. Armande knabbelde op een augurk. ,,Zijn naam is John Gower. Hij was matroos op het Jacht „Triton". Ver gaan vermoed ik. Hij zal wel de enige zijn. die gered is". „Idioten!", gromde Ulric. „Ze moes ten een dam bouwen voor de Baai van Pundy, met één poort erin, en alle pleziervaarders buitenhouden. Ze zouden ons strand bedekken met wrakken en lijken als de Hemel de dwazen niet beschermde". „Een hele belevenis, Armande", zei Roger. „Maar er gebeurt altijd iets in dit land van Cocagne en Tantramar. De vissers vangen meerminnen en gouden dolfijnen in hun netten, de ploegschaar woelt kanonskogels en roestige sabels bloot en de vrouwen zijn heksen en weven patronen van mensenlevens op hun weefstoelen". „Het is een prachtig land. Roger". „Mooier dan Quebec? Mooier dan Montreal? O, dat is nog eens een stad". „Voor mij niet", Armande schudde het blonde hoofd. „Ik ben hier thuis Houd je Japanse tuinen in het Ritz- hotel, je wandelingen langs Dufferin Terrace en je skijoring in Lucern geef mij de dijken en de moerassen en de zee en de wilde ganzen op hun vlucht naar het Noorden". „Maagd van de Mistige Moerassen", lachte Roger, „mij geeft het een ge voel van verlaten zijn, een verschrik kelijke eenzaamheid. Zovele eentonige mijlen van ononderbroken grasland, en de netten-droogramen in de vissers dorpen lijken op galgen, en jullie don kere, sombere boeren „Je wilt me alleen maar kwaad ma ken, Roger", Armande dronk haar kopje thee leeg en stond op. „Ik vergeef je graag, dat je me nu niet wilt aanhoren. Maar straks zijn blik zocht de hare en zijn stem klonk zacht en dringend „straks heb ik je misschien andere dingen te vertellen, die minder gemakkelijk uit te spreken zijn. Tot straks, mignonne". Ai-mande liep naar buiten in de zonneschijn. Sirdar, een reusachtige Afgaanse hond, die Leon haar vier jaar geleden gezonden had, kwam aanlopen uit de kennels achter het huis en stoof de brede treden op om haar hand te likken. Weldra trad Roger naar buiten en kwam naast haar staan, de handen in de zakken. De Egyptische sigaret, BRUSSEL, Vlaams, 324 M. 12.15 Amus. muz.; 12.30 Werber.; 12.34 Amus. muz.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 13.30 V. d. sold.; 14.00 Gram.; 15.30 Mil. ork.; 15.50 Marsmuz.; 16.00 Voetbalrep.; 16.45 Gram. 17.00 Ork. conc.; 17.30 en 17.40 Gram.; 17.45 Sportuitsl.;. 17.50 Gram.; 18.00 Poly- phone muz.; 18.30 Godsd. halfuur; 19.00 Nws.; 19.30 Gram.; 20.00 Gevar. progr.: 22.00 Nws.; 22.15 Verz. progr.; 23.00 Nws.; 23.05 Jazzmuz.; 23.4524.00 Gram. BRUSSEL. Frans, 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws.; 13.10 Verz. progr.; 14.00 Gram. 14,30 Fanfare-ork.; 15.00 Ork. conc.; 15.45 en 16.45 Gram.; 17.00 Nws.; 17.05 Dans muz.; 19.00 Godsd. halfuur; 19.30 Nws.; 21.00 Ork. conc.; 22.00 Nws.; 22.15 Lichte muz.; 22.55 Nws.; 23.00 Lichte muz.; 23.30 Dansmuz.; 23.55 Nws. MAANDAG 7 DECEMBER 1953 HILVERSUM I. 402 M. NCRV: 7.00 Nws.; 7.13 Gewijde muz.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Sportuitsl.; 8.20 Gram.; 8.30 Tot Uw dienst; 8.35 Gram.; 9.00 V. d. Zieken; 9.30 V. d. vrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 Kamer ork.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.15 Gevar. muz.; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Gram.; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nws.; 13.15 Promenade-ork. en klein koor; 14.00 Schoolradio; 14.30 Gram.; 14.45 V. d. vrouw; 15.15 Gram.; 15.35 Pianorecital: 16.00 Bijbellezing; 16.30 Kamerkoor, orgel en strijkers; 17,00 V. d. kleuters; 17.15 Gram.; 17.30 V. d. jeugd; 17.45 Regerings- uitz.: „Opvoeding van de dorpsjeugd in Noord-Nieuw Guinea", door M. van der Stoep; 18.00 Vrouwenkoor; 18.25 Sport- praatje; 18.35 Gram.; 18.45 Eng. les; 19.00 Nws. en weerber.; 19.10 Gram.; 19.30 „Volk en Staat", calls.; 19.45 Orgelconc.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Metropole-ork.: 20.50 „Na gedane arbeid....", hoorsp.; 21.40 Lichte muz.; 22.00 Kamermuz.: 22.30 Vocaal ens. en solist; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nws. en SOS-ber.; 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nws.; 7.10 Gram,; 7.15 Gym.; 7.33 Gram.; 7.50 Vierhandig pianosp.; 8.00 Nws.; 8.18 Gram.; 8.35 Franse muz.; 9.00 Gym.; 9.10 „Onder de pannen", hoorsp.; 9.30 Gram. VPRO: 10.00 „Voor de oude dag", caus.; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Fagot en cello; 10.35 V. d. zieken; 11.40 Voordr.; 12.00 Gram.; 12.07 Accord, ork. en sol.; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 V. h. platteland; 12.38 Accord, ork. en sol. (verv.); 13.00 Nws.; 13.15 V. d. midden stand: 13.20 Kon. Mil. kapel; 13.50 Gram.; 14.00 V. d. vrouw; 14.15 Alt en piano; 14.45 Gram.; 15.00 Gevar. progr.; 16.00 Omr. ork.; 16 45 Vragenbeantw.; 17.15 Dansmuz.; 17.50 Mil. comm.; 18.00 Nws. en comm.; 18.20 Jiddische liederen; 18.45 Pari. overz.; 19.00 V. d. jeugd; 19.10 Muz. caus.; 19.25 Gram.; 19.45 Regeringsuitz.: Dr. L. Hoedemaker: „De balans van het 5-jarenplan voor de runder T.B.C.-be strijding"; 20.00 Nws.; 20.05 Act.; 20.10 „In Holland staat een huis", hoorsp. met muz.; 20.40 Aetherforum; 21.15 Dansmuz.; 21.45 „Chanoekah", de weg naar het licht", klankb.; 22.00 Radio Philh. ork.; 23.00 Nws.; 23.15 Orgelsp.; 23.35—24.00 Gram. BRUSSEL, Vlaams, 324 M. 12.00 Ork. conc.; 12.30 Weerber.; 12 34 V. d. land bouwers; 12.42 Gram.; 13,00 Nws.; 13.15 Pianospel; 13.30 Gram.; 13.45 pianospel; 14.00 Schoolradio; 14.45 Gram.; 15.00 V. d. zieken; 16.00 Ork. conc.; 16.55 Gram.; 17.00 Nws.; 17.10 Orgel en piano; 17.30 Gram.; 17.40 Orgel en piano; 18.00 Franse les; 18.15 Vlaamse muz.; 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws.; 19.40 Vlaamse liederen: 20.00 Ork. conc.; 21.00 Verz. progr.; 22.00 Nws. 22.15 Orgelspel; 22.55—23.00 Nws. BRUSSEL, Frans, 484 M. 12.00 Ork. conc.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 14.15 Viool en piano; 15.00 Ork. conc.; 15.30 Gram.; 16.05 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 17.15 Gram. 17.30 Sopr. en piano; 18.30 Chansons; 19.15 Gram.; 19.30 Nws.; 20.30 Gram.; 21.15 Ork. conc.: 22.00 Nws.: 22.55 Idem. die hij rookte, was een ontwijding van de frisse morgenlucht. Lange tijd bleef hij zo zwijgend staan. „Ulric", zei hij eindelijk, „gaat op zijn kamer om wat werk te dóen be treffende het landgoed. Hij blijft er altijd mee bezig en komt nooit klaar". „Nooit klaar", bevestigde Armande. „Hij is niet geschapen voor het land". „Het land is voor ons geschapen, beste Roger, en simpele arbeid heeft meer waarde dan adellijk bloed. De Vysarts zijn altijd of krijgslieden of landbouwers geweest, Ulric is geen soldaat zoals Leon". „Soit. Laten we er niet verder op mgaan. Heb je de laatste tijd nog bericht van Leon gehad?" „Niet sedert een half jaar geleden Toen was hij in China". „Hij is nu in New-York. Ik ben hem daar zowat een maand geleden op een middag tegengekomen in het St. Mo ri tz" „Maar daar begrijp ik niets van hij is in Amerika terug en heeft ons geen bericht gezonden? Dat is niets voor Leon". „Hij was nooit erg vlug met de pen. Armande, dat weet ie ook wel". „Maar heb je hem gesproken? Maakt hij het goed? Heeft hij nog over ons gepraat?" „Ja zeker Natuurlijk sprak hij ever jullie voor namelijk over Jou. Hij vroeg naar Ulric, naar Beausejour, naar St. Bruno, naar mensen, waar van ik nooit gehoord heb de bur gemeester, de curé, de notaris, de on derwijzer. Hij scheen verlangend naar nieuws van thuis". Armande schudde het hoofd en keek Roger recht in de ogen. „Ga voort. Er is nog meer. Vertel het me", „Verder niets. Ik zeg je, dat ik hem maar een ogenblikje gesproken heb. Hij was in gezelschap van een knap jong meisje". „Enfin, ik heb het allang opgegeven om me over Leon zorgen te maken". „Daarom vertel ik je dit. Ik dacht eerst, dat jullie wel wisten, dat hij in het land was, maar toen ik er gister tegen Ulric over sprak was hij al even verbaasd als jij. Leon zal stellig een dezer dagen uit de lucht komen val len. Hij hield van verrassingen". „Ik hoop maar, dat hij gauw komt, Roger". „Hou je veel van hem?" „Hij was altijd mijn held zo sterk, zo moedig, zo ridderlijk. Hij paste niet in onze wereld. Hij was een Frans edelman". Ineens drong het met een schok tot haar door. dat zij in de verleden tijd sprak. Zij greep Roger bij de arm. Hij keek haar bezorgd aan en nam haar hand in de zijne. (wordt vervolg)

de Stem | 1953 | | pagina 3