LCREEM Bewakingsdienst Zeedijken Zeeland ingesteld OOSTBURG: nog steeds werkend aan herbouw en groei Trekpaarden-Fokkerij in Zeeland zonder Zeeuwsch-Vlaanderen DE DERDE en laatste der Zeeuwse keuringen van 18- maanders was Donderdag die te Goes, waar de samenwerkende bonden van Zuid- en Noord- Beveland, Walcheren, Tholen en Schouwen-Duiveland hun 1.5- jarige fokproducten toonden aan een grote schare belang stellenden uit vele delen van ons goede vaderlandje. NIEUWE KRAAGBRUG BIJNA GEREED VAN WAES BOODTS Plaquettes uitgereikt te Zierikzee DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 4 DECEMBER 1953 Samenwerking van Rijks- en van Prov. Waterstaat en Polderbesturen Provincie werd ingedeeld in zes rayons VIER AFDELINGEN 18 Maanders-keuring te Goes Het geschenk waar de Sint zijn mijter voor afneemt Grote verbetering voor verkeer naar Terneuzen Z-.VLA ANDEREN AXEL BRIL - ETUI BOSCHS j OOSTBURG Geen saaiheid van dode betonnen woonwijken O Tachtig nieuwe bouwwerken in uitvoering vrijwel alle met particuliere financiering NIEUW KARAKTER 5 Geen recreatie-oord AGENDA HEDEN MORGEN v, GEDj QFFICIEEL is ingesteld dc Bewakingsdienst Zeedijken Zeeland, welke - zoals de naam reeds zegt - is belast met de bewaking en het toezicht op de zeedijken in gevai van dreigende gevaren en die als eerste zal ingrijpen indien zich ergens in de provincie aan de dijken calamitei ten mochten voordoen. Deze Bewakingsdienst is tot stand gekomen door de samenwerking van Rijkswaterstaat, Provinciale Staat en pol der- en waterschapsbesturen. Het personeel van deze dienst zal door telegrammen (in drie soorten) worden gewaarschuwd en zal eventuele orders en opdrachten geven aan de dijkwachten, alsmede aan het dijk- leger, dat in opbouw is. dere dijk (waar niets is gebeurd) is bestemd. WAARSCHUWINGEN pOMMANDANT van de B.Z.Z. is ir. J. H. van der Burgt, Hoofdinge nieur-directeur van de Rijkswater staat in Zeeland. Als zijn plaatsver vangers treden op ir. J. G. Snip. hoofdingenieur Rijkswaterstaat, en ir. H. D. J. Swaters. hoofdingenieur-di recteur van de Prov. waterstaat in Zeeland. Chef-staf is ir. H. A. Fergu son, hoofdingenieur Rijkswaterstaat. De dienst bezit vier afdelingen. De eerste is de afdeling inlchtingen. de tweede houdt zich bezg met het per soneel. de derde afdeling heet „opera- tiën'' én de vierde verzorgt het mate rieel en regelt de transporten. Zee land is voor de B.Z.Z. onderverdeeld in zes rayons. Het eerste wordt ge vormd door Schouwen en Duiveland (hier is de organr nog niet geheel uitgewerkt), het ie door Tholen en Sint Philipslan„ net derde door Noord-Beveland. het vierde door zuid- Beveland Oost (beoosten het kanaal), het vijfde door Zuid-Beveland West en Walcheren en het zesde door Z. Vlaanderen. RAYONCHEFS A AN het hoofd van ieder rayon staat een rayonchef, een ingenieur of een technisch hoofdambtenaar van Rijkswaterstaat. De Provincie heeft precies dezelfde rayonindeling met eveneens aan het hoofd zes rayon chefs. Tussen beide waterstaatdien sten is de afspraak gemaakt, dat de Rijkswaterstaat het toezicht en de be waking heef op de zeedijken, die door deze dienst zijn hersteld, terwijl alle andere zeedijken voor rekening zijn van de Prov. Waterstaat en de ver schillende polder- en waterschapsbe sturen. De algemene leiding voor de gehele provincie wordt gegeven van uit het hoofdkwartier te Middelburg. MATERIEEL 70ALS reeds even opgemerkt zullen bij storm en te verwachten hoge waterstanden waarschuwingstelêgram- mcn worden verzonden. De volledige adreslijst met een zeer groot aantal namen ligt gereed. Er zijn voor deze telegrafische alarmering drie klassen ingesteld: A. B en C. Ook de tele grammen zelf dragen één van deze letters, telegram A zal worden ver zonden. wanneer in Vlisingen een wa terstand van tenminste 2.70 meter bo ven n.A.P. wordt verwacht. Telegram- B gaat uit, indien Vlissingen een stand van tenminste 3 10 meter boven N.A.P. verwacht. Bij een verwachte hoogwaterstand van tenminste 3.50 meter boven N.A.P. gaat telegram C de deur uit. In teressant is wel te weten, of de ze waterstanden in Vlissingen vaak voorkomen. Aan de hand van de cij fers in vele voorgaande jaren is be rekend, dat een stand van 2.70 meter plus met een frequentie van 6!i maal per winter zich voordoet. Een hoogte van 3.10 plus doet met een frequentie van 1.2 maal per winter voor en een stand van 3.50 boven N.A.P. komt 0.1 maar per winter voor, In het algemeen is het uiteraard zo, dat, wanneer telegram A is ontvan- TN klasse A zitten niet alleen de lei- dinggevende figuren van de B.Z.Z., met de rayonchefs. maar ook de dijk graven van diverse polders en de bur gemeesters van gemeenten, die dicht bij belangrijke zeedijken of havens liggen Voor klasse B komen daarbij de bestuurders van polders en water schappen, die niet onmiddellijk aan de zee zijn gelegen. Telegram C ontvan gen allen en dat duidt erop. dat de noodtoestand is ingetreden. Er is maar één gedachte bij dit al les: dat het zorgvuldig opgezette ap paraat nimmer dienst zal behoeven te doen Maar het zal de bewoners van de Zeeuwse eilanden een zekere rust geven, wanneer zij weten dat overal mensen gereed staan om op het eer ste sein in te grijpen. Want een her haling van de overrompeling door het water, waardoor velen in die ver schrikkelijke rampnacht het leven ver loren, moet tot elke prijs worden voor komen! „Bore VI" schoof een eindje naar zee MA verscheidene maanden van voor bereiding heeft men Donderdag getracht het Finse stoomschip ..Bore VI", dat in de rampnacht in de dui nen op het strand bij West-Schouwen is gestrand, vlot te brengen. Om kwart voor twaalf begon men met de stop pingen onder de helling los te slaan, waarna het schip uit zichzelf in be weging kwam. Nadat het ongeveet 120 m. afgegleden was, kwam het tot stilstand Daarna heboen twee sleep boten gepoogd, het schip verder vlot te trekken, hetgeen evenwel niet is gelukt. Iedere vloed zal getracht wol den het schip vlot te krijgen maar men verwacht dat dit pas Zondag of Maandag tijdens springtij mogelijk zal zijn. Koeien- en botersmokkel te Kielclrecht verijdeld fAOOR de Belgische doilane-beamb- ten van de z.g. „Vliegende Briga de" werden in de omgeving van Kiel- drecht 2 koeien en ca. 75 kg. Neder landse boter in beslag genomen. De contrabande werd in het entre pot te De Klinge (B) opgeslagen. In het algemeen was vroeger Zeeuwsch-Vlaanderen sterk overheer send in Zeeland, maar hierin is de laatste jaren toch wel verandering TN een centrumplaats van elk rayon 1 is een zgn. landrover gestationneerd, voorzien van een mobilofooninstalla tie, met steeds twee walkie-talkies, in de practijk zal het systeem in grote trekken als volgt werken: de landro ver rijdt naar een punt. waar gevaar dreigt en zet daar een man af, die met zijn walkie-talkie op inspectie uit gaat. Hij meldt zijn bevindingen doorlopend aan de man in de auto, die permanent in verbinding staat met de telefooncentrale te Goes. Van daaruit wordt het contact onderhou den me het hoofdkwartier in Middel burg, zodat daar voortdurend een overzicht bestaat van de stand van zaken en ,,a la minute" beslissingen kunnen worden genomen en opdrach ten worden gegeven, van hieruit kun nen ook onmiddellijk zo nodig andere posten worden opgeroepen om te zor gen voor aanvoer van materieel enz. naar het bedreigde punt. DIJKWACHTEN gen. alles op de eilanden reeds spoe- gekomen: de keuring te Goes kon in dig zal zijn gealarmeerd. In alle tele- I de drie opperbest meekomen, ja het grammenn wordt mededeling gedaan I is zelfs de vraag, welke de beste col van de waterhoogtes te Vlissingen en Hoek van Holland, van de windrich ting en van de windkracht, alsmede van de te verwachten verhogingen van het hoogwater. (Advertentie) lectie paarden liet zien, de keuring te Goes of die te IJzendijke. Speciaal de categorie der merriën van de gro te maat was een opvallend goede met een paar heel goede koppaarden. Deze twee waren :de bruine Jet van Bleijendaal, d. Nico v. Stegeshof, van Jac. Fr. Brooymans te Oud-Vos- semeer en de bruinsch. Nicole van Doolman. d. Nico v. Ella, van C. J. de Wael te Heinkenszand. de eerste heel mooi gelijnd met voldoende be nen, de tweede ja zo grof. Niet min der dan 7 kregen een 2e prijs, 15 dregen een derde in deze maat. De middenmaat telde ook verschil lende aardige paarden met als eerste de goede bruine Roelie v. d. Berg, d. Nico v. Ella, van J. C. de Vrieze te Kloetinge, terwijl van de kleine maat zegevierde de zeer goede, soortige en grove bruine Merza, d. Nico v. d. Klef, van S. Breure te Geersdijk. Bij de hengsten om het kampioen schap viel Jet van Bleijendaal in haar achterbeen iets tegen, evenals in haar gang: Merza bleek 'n ernstig concur rente te zijn, ook door haar goede on derdanen. Doch de jury besliste ten gunste van Jet, die toch wat algemeen voorkomen betreft, ook wel de beste was. Van de middenmaat werden 4 met een tweede en 9 met een 3e prijs be kroond, van de kleine maat resp. 5 en 7. HENGSTEN gltVOZeMsMW gyzond, i/cfad T"~\E polder- en waterschapsbesturen hebben de verplichting dijkwach ten in te stellen, hetgeen practisch overal reeds is geschied, van de ge meentebesturen zijn de opgaven ont vangen over de grootte en de samen stelling van het dijkleger, de mensen dus. die met inzet van hun persoon lijke kracht in geval van nood de zeedijken zullen verdedigen. Boven dien heeft elke rayonchef de beschik king over een volledige staat van rol lend materieel, van zandzakken, krui wagens enz., alsmede van de plaatsen, waar dit alles zich bevindt. DEPOTS 's Werelds meest verkochte hairdressing County Perfumery Co. Ltd. Stanmore, England. Imp. Jacq. Mot J», Amsterdam CLK der rayons krijgt diverse depots J-1 van materieel. Bovendien zijn er zes ra yonhoofddepo rts, n.l. in Tholen stad, Kortgene, Hansweert. Veere, Breskens en Terneuzen. T.z.t. komt er ook een voor Schouwen-Duiveland. Tenslotte zijn hier en daar dijkdepots ingericht, n.l. die plaatsen, waar de grootste gevaren verwacht kunnen worden, volgens een overeenkomst kunnen de rayonchefs der beide wa terstaatsdiensten na overleg van de inhoud der voor de andere dijken be stemde depots gebruik maken. Daar mede wordt dus onmiddellijk voorko men, dat er materieel blijft liggen, dat op een bepaalde plaats hard no dig is, maar eigenlijk voor een an- L-IET werk aan de nieuwe Kraagbrug tussen Terneuzen en Zaamslag is nu zo ver gevorderd dat een spoedige openstelling voor het verkeer te ver wachten is. De nieuwe brug is geheel van beton vervaardigd en betekent voor het drukke verkeer een grote ver betering,, na vele jaren waarin een rammelende houten noodbrug dienst moost dom. Dezer dagen is het asfalt-dek op de brug aangebracht. De verdere afwer king zal geen belemmering meer vor men voor het verkeer. Het is dan ook wel aannemelijk dat nog dit jaar de brug wordt opengesteld. Overigens zal het verkeer, om het voile profijt van deze welkome ver betering te trekken, nog even moeten wachten op de gereedkoming van de herstelwerkzaamheden aan de weg Zaamslag-Stoppeldijk. Wanneer ech ter ook dit achter de rug is zal de verkeerssituatie in het Noordelijk deel van O.Z.-Vlaanderen aanzienlijk voor uit gegaan zijn. Zeker wanneer t.z.t. ook de wegverbetering nabij Vogel fort een feit geworden is. Een uitste kende verbinding van Perkpolderhaven naar Terneuzen zal dan het resultaat zijn. T")E hengsten waren vooral in de grote maat goed met als eerste de zeer grove, diepe en bestsoortige bruinschimmel Unicum van Monni- halfbroer, d. Nico v. Ella van D. A. Timmerman te Kattendijke, een hengst van formaat die nog een piet- sie breder kon zijn. Ook zijn half broer Urgent van Volckerpolder en dezelfde eigenaar, is een goede. In de kleine maat stond alweer een halfbroer, d. Nico v. Ellae van D. A. Timmerman aan de spits: de zwarte Herman van 't Hof van Nieuwland, ook een goede knaap die toch ook nog eventjes breder kon. In de strijd om het kampioenschap was echter de uitslag niet twijfel achtig: de bruinsch. Unicum zegevier de onbetwist. Als vaderdieren kwamen vooral op de voorgrond Nico van Ella" van D. A. Timmerman te Kattendijke, die 22 van zijn 29 aangegeven telgen be kroond zag: 4 hengsten en 18 mer riën. Dan kwam Nico v d. Heibloem met 1 zoon en 10 dochters (17 aange geven) terwijl Nico van Stegeshof 3 zoons en 4 dochters .totaal 7. van 9 aangegeven telgen bekroond zag. GROEPEN Sa» van Gent BROMFIETSER MAAKTE LELIJKE VAL Momenteel is men oezig mei net be straten van de rondom het Park lig gende straten. De uit deze straten vrij komende oude stenen werden voorlopig opgeborgen in de zgn. „kuil" aan het Molenwater. Gisterenavond was men echter niet meer klaargekomen met het opslaan van de die dag aangevoer de steen, zodat bij de buiten de „kuil" liggende hoop stenen een stormlan taarn werd geplaatst als waarschuwing voor het verkeer. Op een gegeven mo ment was de lantaarn echter uit ge gaan, zodat deze door een werkman mede naar huis was genomen om de storing" even op te zoeken. De staak waaraan de lantaarn was opgehangen, bleef echter onverlicht staan, hetgeen een bromfietser, de heer F. Slock uit Assenede echter noodlottig werd. Hij reed namelijk tegen de staak aan en kwam hierdoor te vallen, waarbii hij zijn pols verstuikte en aan de arm werd gekneusd, terwijl zijn bromfiets werd beschadigd. W estdorpe VERKENNERSKOOR VOOR RADIO ANTWERPEN De heer Beinaerdts van Radio Ant werpen, heeft een bezoek georacht aan het jongenskoor van de R.K.. Verken- nersgroep te Westdorpe. waar hij een repetitie van het koor bijwoonde. Hij toonde zich zeer tevreden en nodigde het koor uit naar de Studio te komen te Antwerpen voor het ver zorgen van een kinderuitzending en voor het maken van opnamen voor een bonte avond. De reis naar Antwerpen zaL op een nader te bepalen Zondag in de maand December plaa.s hebben KLEUTERSCHOOL tot 1 Sept. 1954 IN OUDE LAGERE SCHOOL De kleuterschool is ondergebracht in de voormalige lagere school. Dit ge bouw voldeed echter niet aan de eisen, welke voor kleuterscholen worden steld en werd op grond daarvan door Gedeputeerde Staten afgekeurd. Op deze afkeuring werd door het school bestuur en door de ouders van de kin deren een beroepschrift ingediend. Thans is van G.S. bericht ontvan gen. dat met het geven van Bewaar- schoolonderwijs in het oude schoolge bouw mag worden voortgegaan, tot uiteriijk 1 September 1954. Hopelijk is voor deze datum een nieuw gebouw tot stand gekomen. pende vitaliteit van de jeugd, waar door het de wens van het gemeente bestuur was te geraken tot behoorlijke speelplaatsen. Om zich ten volle van het woning probleem te overtuigen, werd de Sint uitgenodigd om eens een vergadering van de huisvestingseommissie oij te wonen, welk aanbod door de goede bis schop niet geaccepteerd kon worden gezien zijn nog drukke bezigheden in den lande gedurende zijn zo korte verblijf. Hoewel de tijd van Piet Hein en zijn zilvervloot reeds lang in het ver leden ligt. werd namens de gemeente toch aan de Sint zijn tussenkomst en medewerking gevraagd om „het alge mene verlanglijstje" spoedig te ver wezenlijken. Na een wijle in het emeentehuis verpoosd te hebben, besteeg st. Ni- colaas opnieuw zijn vurig paard! ter wijl de zwarte Pieten met gulle hand peperbollen rondstrooiden- en de mu ziekgezelschappen sinterklaasliedjes speelden, die door de kinderen werden meegezongen. De lange stoet trok toen verder door de gemeente: in alle stra ten stonden de vele bewonderaars hem op te wachten en hartelijk toe tt juichen. Lezing Voor de schoolgaande jeugd werd in het torenlokaal van de N.H.-kerk een lezing met lichtoeelden gehouden door de heer W. v.d. Stoep. De leerlingen der hoogste klassen van de Openb. Lagere School hadden 'n leerzame middag. Heikant ST. N1COLAAS KOMT ZONDAG Het ligt in de bedoeling van St. Nicolaas. om Zondag 6 December, voor hij weer naar Spanje vertrekt, een bezoek te brengen aan de kinderen van Heikant. Ca. 2 uur zal Sint van de richting Absdale langs de Hijstraat arriveren, waar hij zal worden opge wacht door de plaatselijke muziek vereniging. die hem op zijn tocht door het dorp zal vergezellen. In het vereni gingsgebouw zal de H. Man daarna verrassingen uitdelen. Toneel De muziekvereniging zal binnenkort een toneelstuk in studie nemen, waarvan deze winter twee op voeringen zullen worden gegeven. Hontenisse Gemeenteraad. Hedenmiddag te 15.00 uur komt de gemeenteraad i/i openbare vergadering bijeen. Tijdens deze raadsvergadering zullen regelin gen worden vastgesteld ten aanzien van de rijrichtingen en parkeergele- genheden in de dwarse saaten van de dorpen Groenendijk en Klooster- zande. Z elza A/JET een groep afstammelingen ver- 1 schenen alleen Nico van Ella, van Timmerman en Nico v. Stegeshof, van de Coöp. Hengstenver. „Eiland Tho len". Nico v. Ella verscheen met 4 zonen, waarvan twee een le prijs hadden en twee een tweede, plus no. 2 der mer riën van de grote maat. Met welk uit stekend gezelschap hij beslag wist te leggen op'de eerste prijs. Maar ook de tweede prijs groep van Nico v. Stegeshof, vijf mooie bruinen, waar onder twee hengsten, mocht gezien worden! Hier was bij de kampioene der merriën, drie tweede prijzen en één derde prijs dier (hengst). Mooie keuring, vlot afgewerkt! ST. NICOLAAS IN DE JEUGDHERBERG De Sint bracht een bezoek aan Bleije-Hagke, waar ruim 30 Belgische trekkers en een 20 Axelaars zijn komst afwachtten. Gekleed in een schitterend costuum maakte de heilige bisschop voor het eerst zijn opwachting in onze jeugd herberg, waar hij ontvangen werd door de herbergouders. Voor ieder van de aanwezigen bleek hij een aardige verrassing in „de zak" te hebben. Het werd een zeer gezel lige avond, waarbij de vreemdelingen opnieuw een zeer goede indruk kregen van de prettige sfeer op „Bleije-Hagke" ST. NICOLAAS DEED ZIJN INTOCHT Voorafgegaan door de beide plaat selijke muziekkorpsen Concordia en Hosanna, geflankeerd door drie zwar te Pieten en als het ware omspoeld door de gehele Axelse jeugd, reed St. Nicolaas het Marktterrein op. De goede Sint deed zijn intocht en werd op het bordes van het gemeente huis officieel door de burgemeester ontvangen en van harte verwelkomd. In zijn toespraak wees de burge meester op de bruisende en overlo- (Advertentie) HEEFT U J OOK GEDACHT AAN J 'n PRACHT in diverse uitvoeringen S van i Telefoon 326. J Clinge FILMAVONDEN VOOR HET CLITEXPERSONEEL De Directie van de Clingse Textiel fabrieken Clitex gaf voor haar per soneel twee filmavonden in het St. Aloysiuspatronaat. De films „De man die mij gegeven werd" en Motordui- vels" vielen zeer in de smaak. Beide avonden waren de zalen goed gevuld, zodat met genoegen op deze gezellige avonden kan worden teruggezien. Graauw ST. NICOLAAS IN JEUGDHUIS Het Jeugdhuis „De Klaroen" heeft bezoek gehad van St. Nicolaas. in. eigen persoon, vergezeld van ziin trouwe zwarte knecht. Een 40-tal kinderen was aanwezig, toen de Sint hen kwam verrassen. Het werd voor de klein tjes een gezellige middag, terwijl de aanwezige volwassenen veel plezier aan dit bezoek beleefden. Het mag wel worden gezegd, dat de organisatoren van dit katholieke Jeugdhuis moeite noch kosten sparen om het de kin deren zo aangenaam mogelijk te mi- ken. Zij verdienen dan ook alle lof en het vertrouwen der ouders, die hun kleinen met een gerust hart aan hen kunnen toevertrouwen. Raadsvergadering. Tegen heden middag 4 uur is een raadsvergadering belegd. Op de agenda komen o.a. de volgende punten voor: verzoek van de winkeliers om intrekking van de halve dag sluiting op Dinsdag na 13 uur. Subsidie-aanvragen van het Wit-Gele Kruis, RKHBS en de R.K. Parochie bibliotheek. Aanbieding van de begro ting 1954. Voorstel om te komen tot de bouw van een Cultureel Centrum. Voorstel tot het geven van nieuwe straatnamen. Voorstel om te komen tot voorlopige toewijzing van bouw grond. (Advertentie) Verbetering. Om te bereiken, dat men het water nog een paar decime ter meer uit de Willem-Hendrikpolder zou kunnen lozen, is de vloer uit de sluis op de oude Kaai verwijderd. Toen men na afloop van dat werkje de sluis open kon zetten, stroomde het water met kracht de Melo binnen, de uitge diepte en verbrede watergang in. Het zal voortaan niet meer kunnen gebeuren, dat men ook in deze polder in de regentijd last krijgt van over tollig water. Iets nieuws. Voor de eerste keer zal in het patronaatsgebouw Zondag a.s. een volledig modern filmpro gramma worden afgedraaid. Na het journaal, zal de Tour de France en de Kroningsfilm van de Engelse Ko ningin Elisabeth worden vertoond. Ongetwijfeld zal het druk lopen, gezien het groot aantal filmliefheb bers, die anders de reis naar Hulst moeten maken. Gevolg gevend aan talrijke verzoeken herhaalt zijn zomercampagne. Bijzonderheden vindt U op de advertentiepagina. 209-O gEDERT DE BEVRIJDING heeft in Oostburg het geklop van truweel en hamer geklonken en het schijnt niet op te willen houden. Jaren iang wordt er nu al gebouwd; menigmaal werd er met enige plechtig heid het bereiken van een nieuwe mijlpaal gevierd. Dat was als een groot openbaar gebouw gereed gekomen was. Met minder vertoon, maar met wellicht nog groter vreugde werd onophoudelijk een nieuwe winkel, een hotel of café geopend en totaal zonder feestelijkheden, maar ongetwijfeld met de grootste vreugde werden steeds nieuwe, moderne huizen betrokken, door mensen die na veel moeite eindelijk hun eigen huis weer herbouwd hadden, dan wel door paren, die na jaren van wachten in een splinternieuwe gemeentewoning trokken. In de Zierikzeese Concertzaal werden Woensdagmiddag namens de gezamenlijke waterschappen op Schouwen en Duiveland plaquettes uit gereikt aan ongeveer 250 personen, welke zich tot dusver op bijzondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt bij de werkzaamheden van de dijk- dichting. Een grote en kleine baas tijdens de dijkdichting, Gerrit Visser Azn. uit Werkendam, (links) zinkbaas, en Hoofdingenieur Directeur van de Zuiderzeewerken, de opperste leider van het dijkherstel, F. JB. van de Wall, bekijken de zojuist ontvangen plaquette- ITN zelfs nu nog, vele jaren na de oorlog, kan men op vele plaatsen tassen stenen zien staan, het gehamer horen en het lichte geklink van de truweel op de steen. Oostburg wordt almaar groter, almaar moderner. Wie de stad binnenkomt ,zou na een eer ste oppervlakkige blik, menen dat hier niet veel meer te bouwen valt. De Markt, de Burgstraat en de overi ge straten breder en fraaier dan voor de oorlog zijn volgebouwd. Honderden meters étalageruimte kan men er tellen, de winkels met woon huizen. de hotels. Imponerend zijn de officiële gebouwen. En alles is opge trokken in een nieuwe, zakelijke lijn. Oostburg heeft radicaal zijn oude karakter „afgedankt". Schilderachtig was de stad wellicht, vóór de oorlog. Maar het zou hier onjuist geweest zijn. de oude stijl te handhaven bij de herbouw Middeleeuwse cultuurmo numenten bezat Oostburg niet. zeker niet in die mate dat een herbouw in oude trant wenselijk geweest zou zijn. Het zou Oostburgs karakter toch grondig veranderd hebben; anders dan b.v. in Middelburg en andere ste den het geval is. En als er dan toch verandering moest komen, waarom dan niet een moderne stad gebouwd? De puinho pen verdwenen en daarmee de herin nering aan een vroeger Oostburg. Men bande als het ware alles van vroeger uit de herinnering; alle lij nen werden uitgevaagd. Een nieuw stratenplan werd gemaakt en dat heeft de stad een nieuwe, logischer aangelegde Markt geschonken. Oost burg is eigenlijk niet herbouwd: de oude stad werd weggeschoten en op dezelfde plaats is een volkomen nieu we verrezen, met voorbijzien van al les wat eenmaal is geweest. Het was misschien, in die tijd dat men overal met zorg er op toezag dat de herbouw het karakter der ver woeste steden wel bewaarde, mis schien voor Oostburg een gewaagde sprong. Maar het is geen sprong in het duister geworden; Oostburg mag er zijn! gEKENDE BOUWKUNDIGEN heb ben de nieuwe huizenbouw ge laakt. In de grote steden werden dui zenden woningen uit de grond ge stampt, terwijl metselaars van de oude stempel hoofdschuddend toeke ken hoe een betonmolen langs enor me houten stellages reed en de vloei bare massa in de daarvoor bestemde openingen deed storten. „Een huis wordt niet meer gebouwd; 't wordt tegenwoordig gegoten!" zeiden die oude bouwers misprijzend. Het grootste bezwaar tegen de na oorlogse huizenbouw is wel de do dende, vervelende saaiheid van de nieuwe straten, welke de architecten op velerlei manieren willen verleven digen. 't zij met kleureffecten, met grasplantsoentjes of wat dan ook. Veelal lukt het niet en wordt een nieuwe wijk een dorre betonwoestijn, met almaar dezelfde ramen, dezelfde deuren, dezelfde daken.straten lang. Er zijn echter steden waar het wel gelukt is. een gezellige nieuwe woon wijk te bouwen. Eén van die steden is Oostburg, waar men trots kan zijn op de prachtige Kroonwijk. Niet al leen de aanleg van de straten, maar ook de geslaagde moderne architec tuur zet in de Kroonwijk de kroon op het nieuwe Oostburg. OP EIGEN KRACHT CN nóg bouwt men! De onderne- mingsgeest, misschien gestimu leerd door het nieuw zakelijke karak ter van de stad, is de overheidsbe moeiing ver vooruit. Op het ogenblik zijn ongeveer tachtig panden in aan bouw. Dat is een respectabel aantal, een onwaarschijnlijk aantal zelfs. In andere plaatsen zal men misschien zeggen, dat het onmogelijk is dat Den Haag zo vlot werkt dat er in één plaats van deze afmeting zo veel fi nancieringen tegelijkertijd afkomen. Daar heeft men dan ook gelijk in. Maar welke zakenman, die al jaren geduld geoefend heeft, kan stil blij- f f t fyjet de pinnen voor een eigen t J Oostburgs recreatie-oord gaat het niet vlot. Beter gezegd: het gaat eigenlijk helemaal niet meer- Er is sprake geweest van J een zwembad en een kano- en t roeivijver in het Grote Gat, dat met zijn beroemde „groeiende t stenen" al een bezienswaardig- heid op zichzelf is. De uitvoering van die vage plannen is door bepaalde oorza- ken een onmogelijkheid gewor- t den. Op welke wijze Oostburg in J de toekomst toch een recretie- i oord zal moeten verwerven, is J helaas tot nog toe een onbeant- i woorde vraag. Al zijn er op het J ogenblik nog belangrijker kwes- ties op te lossen, straks zal men de behoefte toch des te J sterker gaan voelen. t Bouchaute FANFARE VIERT FEEST Bouchaute heeft een historisch ver wantschap met de „Braakman". Men heeft hier een schuttersvereniging, m vissersvereniging en een fanfare, alle genoemd naar deze zeearm. En hoe kan het ook anders: immers door de eeuwen heen verschafte de „Braak man" brood voor de inwoners en, al hoewel men thans tot demping is overgegaan, zijn we er nog steeds trots op. De florisserende fanfare „De Braeckmans Zonen" vierde deze week haar jaarlijks Caecilia-feest in het club-lokaal bij de heer L. van den Berghe. Eerst werd het gezelschap officieel ten gemeentehuize ontvangen, waarbij de burgemeester E. Ingels! directeur P. van Hyfte (vooral bekend door zijn weergaloos accordeonspel), en de leden feliciteerde met het 45- jarig bestaan der vereniging. Hierna ging hij over tot het uitreiken van onderscheidingen aan bestuurs- en werkende leden, de zich in de loop der jaren verdienstelijk hadden gemaakt. De heren J. Goethals en C. de Weweire ontvingen de onderscheiding als mede oprichters der vereniging en het feit, dat zij reeds 45 jaar hun beste krach ten als bestuurslid aan de fanfare hebben gegeven. De heren H. Remerie en G. Roegiers dankten hun onder scheiding aan hun 45-jarig lidmaat schap, terwijl d)t voor de heer J. Wauters een 25-Jarig lidmaatschap be tekende. Na het drinken van de erewijn. be gaf men zich naar de parochiekerk waar een H. Mis uit dankbaarheid werd opgedragen door pastoor Roegiers geassisteerd door Weleerw. heer Tour- nay. Een rondwandeling door de ge meente ging verder de eigenlijke feestviering die tot in de kleine uur tjes duurde, vooraf. Wachtebeke ven zitten als de papiermolen zo traag blijft malen? Het zijn dus vrijwel al lemaal herbouwgevallen met eigen fi nanciering in afwachting van wat er eenmaal uit de overheidsbus zal ko men. Het geeft grote financiële lasten, maar men kan toch niet jaren blijven wachten. Zo bouwt dus Oostburg verder, op eigen kracht. Het zijn thans meest woonhuizen, die er verrijzen, maar ook het zakencentrum zal in de toe komst nog uitgebreid worden. Onlangs is het fiat gevallen over de kroon op het enorme herbouwwerk: de bouw van een nieuw stadhuis staat voor de deur. En Oostburg zal wel licht het meest moderne gemeentehuis krijgen dat in Zeeland te zien zal zijn. Het wordt ook hoog tijd. Na een lan ge periode, in een klein noodgebouw- tje huist de secretarie thans in de school, vrijgekomen nu de belastingen hun eigen onderkomen hebben. Er is meer ruimte, maar ideaal is de toe stand nog lang niet. Het zal nu ech ter niet lang meer duren, voordat op de hoek van de Nieuwstraat en de Zuidzandsestraat (beide prachtig ver beterd) het trotse gemeentehuis van West Zeeuwsch-Vlaanderen's eerste stad zal staan. IN BESLAG GENOMEN Toen een zekere C. met een fles cognac onze grensgemeente wilde in rijden, werd hij door de Belgische douane-beambten aangehouden. De fles werd in beslag genomen en de rest kan een ernstig financieel staar tje hebben, want op het binnensmok kelen van drank staat een boete van frs 1400 per liter. AXEL- Het Centrum, 8 uur: is het te laat. Morgen GOES. Grand: Een avond in parijs. MIDDELBURG. Electro: Bij 't licht van de zilveren maand. Schouwburg: Trommen des doods. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: De schrik van de Tweede Com pagnie. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Rancho notarious. VLISSINGEN. Alhambra: Because you 're mine. Luxor: De rode Pimpernel. ANTWERPEN. Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: De parelvissers. AXEL. Het Centrum: 6.30 en 9 uur: Morgen is het te laat. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 7.30 uur: De zonde van een moeder. GOES. Grand: Een avond in Parijs. HENGSTDIJK. Grote demonstratie op duivengebied bij Jos. van Heese, om T uur. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: Ro bin Hood. MIDDELBURG. Electro: Bij 't licht van de zilveren maan. Schouwburg: Trom men des doods. OOSTBURG. ahoy. Ledel, 8 uur: Marvay's SA SVAN GENT. Olympia-theater. 8 uur: De schrik van de Tweede Com pagnie. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Rancho notarious. Concertgebouw. 8 uur: Helden der zee. VLISSINGEN. Alhambra: Because your 're mine. Luxor: De rode Pimpernel. de Zl toomf kleur[ gevai Wi| aan gal lucht| gen Een dat gerij Z.L.5' tento en dil Mei bewua positil verstef een aan comitl verwe| ter, betekfj Z.L.5 een llng, denstal ml hoewel vorm een ail ring o| aanleg! der va niet gestie maken! de Z.L| Het nijverb gen htl bij hei werkstl bij hef en daa Om de ken zoil derijenf zeker op mi: Een van del vloeien! daar oJ Hierö keuring| die in toond: Ledeil Ahoy No. 1 Luxorl Notorioif dood (T Het laat (14 (18 jaa Biosc, (alle le (18 jaai Hofziü schrik leeftljdel Grandl (18 jaar ElectrJ de zilvel Schouwb Jaar). Alhaml you 're Zierikï

de Stem | 1953 | | pagina 2