DE RIJKE DIERENWERELD VAN NIEUW-GUTNEA Wereldberoemd spion was fameus fantast „Onze ondergrondse is de Heilige Geest" Jongeren Gemeenschap in Oost Z.-Vlaanderen 1 1 BS DE ZAAN Marine helpt de wetenschap Geld uitgespaard WESTDORPE hoopt in 1954 met kapitaalswerken te beginnen Boekenplank Dragline 440 L De Fontein DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 2 DECEMBER 1953 5 Zijn vrouw begrijpt het niet Bijeenkomst in Hulst Raad was gul met subsidies HET BRABANTS KOPERKWARTET TE HUUR Serviezen koopjes Je keus is aan U 2 feestelijke Decern hermeen biedingen ven CACAO DE ZAAN A Officieren als peetoom van hagedis en mijt den te worden genomen We zagen er een dikke slang van de familie er boa's, een „neefje" van de beruchte boa constrictor, en giftige „death ,d- ders" naast onschuldige hagedissen in allerlei soorten, afmetingen en kleu ren. LJET Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden en de Kon. Ma- rine werken op het ogenblik samen om op Nieuw-Guinea een onder zoek in te stellen naar mijten die scrubtyphus overbrengen. Scrubtyphus is een op tvphus gelijkende ziekte, die echter door een geheel andere verwekker wordt overgebracht, zodat men er met gewone typhusentin- gen geen immuniteit voor verkrijgt. Het is gebleken, dat de Papoea nagenoeg immuum is voor deze ziekte. Bij de Europeanen echter kunnen de ziektegevallen in grote aan tallen voorkomen en zo hebben ook de Amerikanen bij de militaire ope raties op Biak honderden patiënten met scrubtyphus behandeld, waar van een aantal met dodelijke afloop. Dr. van der Hammen van het Leidse Museum, die een specialist is op het gebied van mijten, is dezer dagen met een Catalina van de Ma- nne-luchtvaartdient naar Nieuw-Guinea vertrokken, waar hij minstens een halt jaar en hoogstens een jaar zal verblijven als gast van de Marine. J^r. L. 3rongersma, onderdirecteur bij het Rijksmuseum van Natuur lijke Historie te Leiden, is het vorig jaar tezamen met de technisch assis tent W. J. Roosdorp naar Nieuw-Gui nea geweest, eveneens met medewer king van de Marine. Aan een ANP- redactrice vertelde hij, dat de steun van de Marine daarom zo belangrijk is, omdat het doorgaans buitengewoon moeilijk is, geld te krijgen voor we tenschappelijk onderzoek. Het is ove rigens niet de eerste keer, dat de Ma rine medewerking verleent bij biolo gisch onderzoek. Reeds 125 jaar gele den zijn de eerste biologen, die dieren verzamelden voor het museum te Lei den, in Nieuw-Guinea aangekomen aan boord van Zijner Majesteits kor vet „Triton". Het waren Salomon Mul ler en H. C. Macklot, die deel uit maakten van de natuurkundige com missie welke was ingesteld door Ko ning Willem I. Ook in latere jaren verd dikwijls medewerking onder vonden van de marine. Twee marine-officieren, die aan de heer Brongersma zeer veel hulp heb ben verleend tjjdens zü- verblijf op Biak, zijn zelfs vereeuwigd doordat een nieuwe diersoort naa** hen werd genoemd. De luitenant-ter-zee vlieger le klasse G. F. Venema, commandant van het marine vliegkamp op Biak, zag een hagedis naar zich vernoemd, namelyk Lygosamo Venemii, terwijl de luitenant-ter-zee vlieger le klasse J. R. Schuiling, commandant van het 321ste M L.D.-squadron, een mijt als petekind kreeg, namelijk Allonothrus Schuiling i. Deze beide officieren ontvingen voorts van H.M. de Koning de zil veren erepenning voor verdiensten jegens openbare verzamelingen. DE BUIT Van een dezer hagedissen meent de Papoea, dat hij hoogst giftig is; hij noemt hem „slang met vier poten" en er gaan geruchten, dat mensen, die door zo'n die. erebeten waren, binnen enkele minuten de laatste adem uit bliezen Deze verhalen berusten echter op pure fantasie, aldus de heer Bron gersma, want er is gebleken, dat deze dieren geen enkele gifklier bezitten De buit. die de heer Brongersma in Nieuw-Guinea verzamelde, omvat ver der o.a 7000 insecten, variërend van grote vlinders, bidsprinkhanen en wandelende takken tot kleine kever tjes van enkele milimeters lengte, cir ca. 1700 mollusken (hoofdzakelijk be staande uit uiterst kleine landslakjes) een aantal vissen, kreeftachtigen spinnen en mijten en enkele stekel - huidigen en wormen. Hij heeft uiter aard niet al deze dieren zelf gevan gen. Dikwüls werden bijv. slangen en ha gedissen van de inlandse bevolking gekocht voor scheermesjes, vishaken, tabak of zetp. Ook thans wordt op verschillende plaatsen in Nieuw-Guinea nog verza meld. zodat er nog telkens zendingen in Leiden aankomen. „De man die niet wilde spreken" j\/JILLIOENEN MENSEN in de wereld huiveren nóg, als zij denken aan de mémoires van meesterspion George Dupre, gevoelvol geschreven in het boek „De man die niet wilde spreken". Maar zij zullen nog meer huiveren als zij vernemen, dat deze mémoires van A tot Z fantasie zijn. George Dupre heeft het dezer dagen zelf toegegeven. Het was de enige weg. die hem over bleef. Want zo hadden collega-officieren van hem verklaard terzelfder- tijd, dat hij in Frankrijk bruggen opblies, geallieerde vliegers veilig terug leidde naar hun onderdeel en te Saint-Ló door de Duitsers gemarteld werd, omdat hij niet wilde spreken, zat George Dupre veilig in Canada achter een coctail of ging hij uit met zijn meisje. In China gebeuren aangrijpende dingen CHOU YI is de enige katholieke Chinese studente op haar faculteit en zodoende het mikpunt van alle aanvallen van haar hoogleraar, pro fessor in de politiek. Hij geeft het niet op haar onder allerlei dreige menten te bewerken om over te lopen naar de communistisch gezinde katholieken. Veel zegt ze er doorgaans niet op: hoogstens 'n ja of 'n nee gegeven: ik zou velukkig zijn als ik het mijne voor hem kon geven, voor mijn geloof. Dat ziin öeschouwingen waarover de regerng goed zou doen eens na te denken alvorens de katho lieke kerk aan te vallen WELKE ORGANISATIE? IZWEST1E van temperament overi- gens want ook thuis, onder vrien dinnen of zelfs bij de missionaris, spreekt ze maar spaarzaam Waarom twee woorden gebruiken als je het met eén kunt zeggen. Maar U begrijpt dat deze karigheid van woorden vroeg of laat haar professor in het harnas moest lagen. Op een dag verliest hij zijn geduld: „Zult U nu eindelijk eens Uw houding ten opzichte van de volksre gering verklaren? Waarom moeten die katholieken allen reactionnairen zijn?" Voor de eerste mat 1 voelt Shou Yi zich gedrongen te spreken: „Wij katholieken zijn geen reac- tionnairen. Onze kerk is door God zelf gesticht. Daarom heet ze Tien- Chu-Chiao (de godsdienst van de-Heer des Hemels) En zii voor wie twee zinnen achter elkaar al iets bijzonders zijn spreekt door als onder inspiratie: „Christus onze Stichter, heeft gezegd de hemel en de aarde zullen voorbijgaan, maar mijn woorden zul len niet voorbijgaan. Onze Kerk is eeuwig Ga de geschiedenis na. Hoeveel -ismes philosophieën. hoeveel „Wei ta's" (uitdrukking, die grootheid, ma jesteit betekent en die de communisten koDDelen aan de woorden regering, volk. partij enz.), noeveel staten zijn tr geweest en de Kerk blijft en, wees daar zeker van ze zal altijd blijven be staan Tk bouw on baar ai oen ik de enige katholieke op de hele universi teit. En zelfs al was ik de enige in heel China, ja in de hele wereld, dan nog zou ik haar trouw blijven, want Zij heeft de beloften van de eeuwig heid God heeft zijn leven voor mij LIET MEISJE houdt even op, om op adem te komen en de professor profiteert er van om een zware vuist slag op tafel te geven terwijl hi.i brult met een stem. die beeft van woede: „Jullie katholieken praten allen op dezelfde manier. Jullie moeten wel een ondergrondse organisatie hebben. Maar nu zul je het bekennen: wat. is die organisatie?" Kalm maar nog sleeds vol vuur, antwoordt Shou Yi: „Als ik het U zeg, zult II het niet begrijpen. Maar omdat U het vraagt zal ik het zeggenonze ondergrond se is de H. Geest. In Mandsjoerije, in Afrika, in Amerika en hier gelo ven en zeggen de katholieken overal hetzelfde, omdat dezelfde Geest in onze harten woont en spreekt door on ze mond Hij legt de woorden in mijn mond, die ik tot U spreek en daarom zeg ik hetzelfde als de katholieken van de hele wereld." Toen Shou Yi. de zwijgzame, een maal het bureau verlaten had, kwam ze niet uit over haar eigen welspre kendheid. Ze had de waarheid van Jezus' woorden ondervonden: .Als ge staat voor de machthebbers van deze wereld maak u dan geen zorg over wat ge moet zeggen want niet gij zult het zijn die spreekt, maar de heilige Geest die in woont." „TK begrijp verhalen £)e heer Brongersma heeft zelf van zijn Nieuw-Guinese reis zeer veel materiaal meegebracht, dat thans in het museum is opgeslager^. Het zal echter nog geruime tijd duren voor al het verzamelde materiaal is bewerkt. Wel is reeds gbleken, dat er verschei dene nog niet bekende diersoorten on der zijn van de mijten is dit zelfs circa 80 pet. die dus allemaal moe ten worden beschreven om ze in het systeem vast te leggen. Voor verschil lende diergroepen is het wachten op iemand, die zich speciaal op een be paalde groep, geslacht of soort toe legt. Tot die tijd blijft alles bewaard in de grote stalen brandvrije kasten in het museum, waarheen slechts zel den anderen dan wetenschappelijke onderzoekers en studenten hun weg vinden. Van reptielen en amphibieën, waar de heer Brongersma zich speciaal mee bezig houdt, heeft hij ruim 2100 exem plaren verzameld. In grote en kleine glazen potten en buisjes met alcohol staan deze te wachten om onder han- niet, hoe hij aan die kwam," vertelt zijn vrouw in de Canadese stad Calgary. „Hij wilde voor mij de held spelen. Maar dat was bepaald onnodig. Ik was heel tevreden met hem zoals hij werkelijk was." „Ik weet niet hoe het kwam." zei Dupre zelf. „Maar toen ik mijn ver zonnen belevenissen voor het eerst vertelde aan een stel vrienden, in 1946, merkte ik dat ,k zoveel succes had dat ik er onrr.ogeliik mee kon ophouden. Het verhaai groeide en groeide. Ik ging lezingen nouden door heel Canada. En op zekere dag kwam zekere Reynolds bij me die er een boek over wilde schrijven. Dupre vilde Rey nolds niet teleurstellen En net boek werd zo'n bestsellei da* de uitgever nu al aan zijn derde druk toe is. In het boek speelt Dupre de gebeime Britse agent, die vier laar tang voor de geallieerden spionneerde in Nor- mandië. Hij deed zich voor als een halve idioot, noemde zich Pierre Touchette en langzaam aan was ieder een hem als de dorpsgek gaan be schouwen. Maar Pierre Touchette was niet zo gek, vertelt Reyrolds vol toewijding in zijn boek. Hij hield zich onipdig met nachtelijke vuur- er vuistge vechten het opblazen van goederen treinen; het organiseren van een on dergrondse beweging: het zoeken van 'n geheime weg voor geallieerde vliegers, en vooral: net verzamel.mi van inlichtingen voot de geallieerde legers. Toen de geallieerden in Nor- mandië landden, viel Pierre Touchet te in handen van de Gestapo. Z'j martelden hem en onderwierpen hem aan eindeloze verhoren Maar Dupre, alias Pierre Touchette. wilde niet spreken. Vandaag heeft Dupre wel gespro ken. Wat hij zei, was in elk geval geen nieuws voo> de mensen die met de Britse geheime dienst op de hoogte waren Daarvoor ha-* Dunre in ziin memoires te veel fouten gemaakt. Hij sprak daarin over zijn parachute- oefeningen in Wimborne, maar in Wimborne was onder de oorlog geen parachutistenschool; hij «prak ov°r zijn werk voor de B-sectie in de S.O.E. van de Inlichtingendienst, maar deze afdeling hield er geen B-sectie op na. Om maar te zwijgen over „die goede oude kolonel Kitchenham". want geen ingewijde had ooit eerder van hem gehoord. VOOR DE PADVINDERS PVE enigen, die van Dupre's spion- nenweik werkelijk hebben gepro fiteerd, zijn de Canadese padvinders Dupre heeft de inkomsten van zijn memoires nooit zelf willen houden. HU heeft alles afgedragen aan de padvindersheweging. Jong, frisch en levend als de jeugd zelf [-JETZELFDE VERWARMENDE ENTHOUSIASME, dat het „jongeren- congres" dat omstreeks Pinksteren te Hulst gehouden is blijkt de bijeenkomsten van de daaruit voortgekomen „Jongeren Gemeenschap in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen" te bezielen. Tijdens de bijeenkomst, welke in het St. Aioysiuspatronaat in Hulst, werd gehouden, was dat meer dan duidelijk te constateren. Aalmoezenier (thans kapelaan) J. Klep uit Breda hield daar een inleiding over „Levenskunst", een onderwerp, dat moeilijk te bespreken is in de drie kwartier, welke hem ter beschikking stonden. HENGSTENKEURING IN DEN BOSCH QP 21 een worden. Januari a.s. zal te 's-Bosch hengstenkeuring gehouden FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen). Geboren: Odette, doch ter van Hr. en Mevr. van Swaay-van Rijn. 's-Hertogen- bosch. Overleden: D. Boek- holt, 40 jaar, Groningen. M. de Vrankrijker, 59 jaar, Utrecht. H. Hamming, 69 jaar, Hilversum. C. Hoogendijk, 68 jaar, Rotterdam. Pater Flavius Visschers, O.F.M. 63 jaar, Venray. LJET was evenwel geen vluchtig aan stippen van „enkele hoofdzaken". Met een bezieling welke zijn aandach tig gehoor volkomen greep en in een directe, vaak geestige betoogtrant zette spr. uiteen wat men onder levenskunst verstaan moet enwat voor de katholiek levenkunst is. Eén der voor naamste pijlers voor een gelukkig le ven wordt gevormd door de meest ka rakteristieke eigenschappen van de vrouw (die immers de grootste invloed op het leven der mensen uitoefent) n.l. zedigheid en zuinigheid. Niet de zuinigheid welke men vaak een ver keerde interpretatie geeft, doch de „economische verdeelkunst" waarin de vrouw niet geschoold wordt doch wel ke ze intuïtief heeft, of althans dient te hebben. „Men kan Doris Day adoreren, om dat ze zo mooi liedjes kweelt, maar in mijn ogen zal deze vrouw pas waar de hebben als blijkt dat ze „zedig en zuinig is": ziedaar één van de humo ristische uitingen van aalmoezenier Klep, als hij zich even met een korte gedachtcnsprong op een zijpaadje van zijn betoog begaf. TTISCUSSIE is een van de voornaam ste „werkvormen" van de Jongeren Gemeenschap In groepjes werden enke le vragen die de spreker aan zijn mee levend gehoor voorlegde, druk bespro ken en groepsgewijs kwamen ook de antwoorden daarop. Voor de aalmoe zenier moge dit interessant geweest zijn omdat het hem een zekere peiling van de mentaliteit der hedendaagse jongeren 'verschaft: voor de jeugd zelf is het uitermate leerzaam, met elkaar van gedachten te wisselen over onder werpen welke haar eigenlijk altijd nog te weinig bezig gehouden hebben en in feite toch van het grootste belang zijn omdat ze direct verband houden met het zo begerenswaardige levensge luk. gebasseerd op de katholieke over tuiging en pas zijn uiteindelijke be kroning vindend in het eeuwig leven. Het is niet doenlijk een volledig resumé te geven van alles wat de J.G. wil bereiken en van de (hoogst be langwekkende!) manier waarop ze dit wil bereiken. We kunnen echter niet anders dan iedere jongere van van daag (de leeftijdsgrens is gesteld op ca. 18 jaar) deze Jongeren Gemeen- schop O.Z.Vl. van harte aanbevelen. Deze organisatie, jong fris en levend, moge overal elders navolging vinden! Nieuwe kleuterschool en verenigings gebouw met badhuis r\E GEMEENTERAAD van Westdorpe heeft zich bij de jl. gehouden ver- gadering over de gemeente-begroting 1954 gebogen. Bij zijn algemene beschouwing besprak de voorzitter de stand van de gemeente-financiën. De kapitaalswerken, die naar de voorzitter hoopte in 1954 zullen worden uitge voerd, zullen bij afzonderlijke wijziging in de begroting worden gebracht. Hij vestigde hierbij speciaal de aandacht op de bouw van een nieuwe kleuter school, een verenigingsgebouw met badhuis en de verbetering van de weg in de kom van de gemeente. Wat de woningbouw betreft: deze zal uiteraard af hangen van het bouwvolume, dat de gemeente ter beschikking zal worden gesteld. FVE raad gaf aan B. en W. de be- voegdheid om aan plaatselijke ver enigingen gehele of gedeeltelijke ont heffing van vermakelijkheidsbelas ting te verlenen. Met de afschaffing van deze belasting, waartoe een voor stel was ingediend, kan de raad niet accoord gaan. De begroting werd goedgekeurd voor wat betreft de gewone dienst in ont vangst en uitgaaf tot een bedrag van f 192.246.06; de kapitaaldienst der ont vangsten tot een bedrag van f 1.068.651.87 en die der uitgaven tot een bedrag van f 1.046.334.63. Bij de behandeling van de begro ting van het B.A., werd het gemeen tebestuur gemachtigd, een kolentoe- slag van maximum f 50 toe te kennen. De begroting met een totaalbedrag van f 12.347.46 werd goedgekeurd. UITBREIDINGSPLAN ""TEGEN het uitbreidingsplan waren enige bezwaarschriften binnenge komen en wel van de heren H. van Waes en P. de Smit. De raad achtte echter geen termen aanwezig, om naar aanleiding van deze bezwaar schriften wijzigingen in het uitbrei dingsplan aan te brengen en keurde het plan dan ook goed. Aan het Fruitteelt-proefbedrijf te Philippine werd een subsidie ver leend van f 50. Ook de Katholieke Blindenzorgvereniging St. Antonius van Padua kreeg f 50, terwijl de plaatselijke afdeling van de E.H.B.O. f 150 ontvangt. Een bedrag van f 50 gaat naar de Centrale van Katholieke Militaire Tehuizen het subsidie voor de Stichting Openbare Leeszaal en Bi bliotheek te Hulst bedraagt f 100. Verder verleende de raad een sub sidie van f 25 aan de Kon. Toeristen bond, van f 50 aan de Muziekver eniging St. Franciscus te Sluiskil, van f 4Ö0 aan de R. K. Muziekvereniging „Eikels worden bomen" en van f 150 aan de R.K. Parochiële Jeugdraad te Sluiskil. VERGUNNING VOOR BOUW ZEVEN WONINGEN rjE here G. Dellaert krijgt een bij- drage van f 400 voor het dempen van een sloot. De Centrale Directie van Wederop bouw en Volkshuisvesting verleent met een schrijven toestemming tot' de bouw van vijf woningen in de Molen straat en twee in Stroodorpe. De vergoeding voor het jaar 1952 (bedoeld in art. 101 der L.O.-wet) aan het R.K. Kerkbestuur werd vastge steld op f 3540, terwijl het bedrag der van de voor vergoeding in aanmer king komende uitgaven werd vastge steld op f 4142.71. Tevens werd aan de Raad voorge legd de vijfjaarlijkse afrekening voor het Bijzonder Onderwijs over het tijdvak 1948 tot en met 1952. Over dit tijdvak is aan vergoeding uitbetaald een bedrag van f 13.885.-. terwijl het bedrag der voor vergoeding in aan merking komende uitgaven werd vastgesteld op f 13.828.18. zodat door het Kerkbestuur in de gemeentekas moet worden teruggestort over ge noemd tijdstip een bedrag van f 56.82. Met de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten werd voor het jaar 1954 een credietovereenkomst aangegaan tot een bedrag van f 50.000.-. Bij de rondvraag werden het plaat sen van rustbanken voor ouden van dagen en het plaatsen van een open bare waterplaats ter sprake ge bracht. Ook werd gevraagd voor het aanleggen van nieuwe trottoirs in de Molenstraat. De krotopruiming kwam eveneens ter sprake. I JIT de leden van Het Brabants Or- kest heeft zich een koperorkest ge vormd bestaande uit de heren Ben Zaal le trompet. Jan van Tiel 2e Trompet, Sef Pijpers hoorn, Gerard Velthuysen trombone. Dit kwartet zal naar buiten optreden onder de naam „Het Brabants Koperkwartet". Het eer ste optreden vindt plaats op 16 Decem ber a.s. te Wormer (N.H.) LECTUUR VOOR DE JEUGD De stroom van boeken voor de jeugd houdt aan. Voor vandaag noemen we allereerst een boeiend missieverhaal, Kobinka en het geheim genootschap, geschreven door Pater Bernard Eer den van de Afrikaanse Missiën. Het gaat over een jonge Christenneger, die in grote moeilijkheden geraakt door de intriges van een geheim ge nootschap, Maar hij weet de hoofd man als een vulgaire dief en bedrieger te ontmaskeren. Vóór he- zover is, moet er echter heel wat spannends gebeuren. Pater Eerden, weet ook, al vertellend, heel wat wetenswaardigs over de natuur van het land en de gebruiken van de mensen mee te ge ven. Het verhaal zal er zeker ingaan bij de jeugd, Vic Schoonhoven van Beurden tekende de omslag en ver scheidene platen. Uitgeve is Huize ,,De Tafelberg" in Oosterbeek, Een boekje van heel andere aard treffen we in „De wonderbaarlijke avonturen van üorus Pikbroek en Arie Hakkepuf". P.H. Kruithof, levert hier een allergenoegelijkst kolderverhaal, waaraan niet de jeugd alleen pret zal beleven. En het is geestig geïllustreerd door R. van Looy. Van Holkema en Warendorf te Amsterdam gaf het uit. Cn dan is er voor vandaag nog een herdruk (zesde druk!) van „De Duin heks" van C. Joh. Kievit. Het speelt in de tijd van de Franse bezetting in ons land en eindigt met het glorieus „Oranje Boven". Een boek, dat de jeugd nu ook nog blijkt aan te spre ken. Uitgever is van Holkema en Wa rendorf. En tenslotte „De kinderen van Maminka". Voor kinderen van 6 tot 10 jaar is dit wel een bijzonder aan trekkelijke uitgave van De Lanteern te Utrecht. Jook Steenhoff verta^Jde haar uit het Amerikaans van Elizabeth Orton Jones. De talrijke hoofdstukjes zijn rijk geïllustreerd. Een boekje om aan St. Nicolaas te vragen. Er bestaat gelegenheid om op de Marktdag te HULST tegen overeen te komen vergoeding de verkoop van Textiel goederen voor ons waar te ne men. Gegadigden kunnen schrij ven onder no. 48987-0 Dag blad De Stem te Hulst. Te bevragen bij 983-0 M. WILLEMSEN, "■reestraat - Ellewoutsdijk. Theeservies, crème, 9- delig, compleet slechts 7.95 Theeservies, gebloemd 15-delig 18.50 Theeservies, goudlijn, zeer modern 19.85 Koffieservies, goudlijn, 32-delig 42.75 Koffieservies, goud ge bloemd, 32-delig iets aparts 60.27 Losse kop op schotel in a'le prijzen SOPHIASTRAAT 16 Breda MEUWE HAAGDIJK 3 Groot pak van 500 gram De allerbeste kwaliteit cacao die maar verkrijg baar is, voor de speciale Decemberprijs. yu h-'ï V .fer' 1 1 1 CACAO DE ZAAK Voor December, de gezelligste en huiselijkste maand van het jaar, verrast Cacaofabriek De Zaan de Nederlandse huisvrouwen met 2 speciale extra-voordelige aanbiedingen in Cacao en Zaanhagcl (échte chocoladekorrels Uit beide aanbiedingen kunt U keus maken. Maar wat U ook kiest - U bent altijd even voordelig uit N.V. CACAOFABRIEK DE ZAAN - KOOG/ZAAND UK Pakje ZAANHAGEL echte chocoladekorrels, inhoud 150 gram. Héél erg goed en héél erg lekker Tesamen met Blik CACAO DE ZAAN van 2 50 gram, eveneens voor de extra-voor delige Decemberprijs.

de Stem | 1953 | | pagina 5