AXEL, CENTRUM VOOR HANDEL EN NIJVERHEID (ra"O Hei televisiebestel Uitzonderlijke situatie met velerlei moeilijkheden De dood langs de wea Overal automatische telefoon in 1960 4 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 2 DECEMBER 1953 4 Duitse socialisten Nieuwe industrieën DE RATTENVANGER VAN AXEL AT EEN 0NDERLIJKE ERELD Het Bikini-badpak HET MOEILIJKHEDEN MET VEERBOOT Plan voor de komende jaren L. A. CUNNINGHAM Het Bikini-badpak Drees V/e hadden door de jammerklach ten in enkele bladen al verno men, dat minister Cals ten aanzien van de televisie „overstag" was gegaan. Dat wil zeggen: Aanvanke lijk verluidde, dat onze minister van Onderwijs voor de televisie een ander bestel voorstond dan voor de radio in ons land geldt. Een enkel katholiek blad De Volkskrant - redeneerde trouwens ook in die richting. Men betoogde de wense lijkheid, dat het algemene program magedeelte zou worden voorbereid en verzorgd door een apart lichaam, los van d omroepverenigingen. Daardoor zou de nationale gedachte in het televisiebestel beter tot uit drukking komen. Bovendien opper de men allerlei practische bezwaren. Die bezwaren vonden ook hun neerslag in een advies, dat de meerderheid van de Televisieraad aan de minister uitbracht. Het lijkt vrijwel onmogelijk, zo betoogde deze meerderheid, althans niet doelmatig, om vier afzonderlijke staven te creëren voor de algemene programmsamenstelling, nog daar gelaten, dat zulks tot een zeer be langrijke verhoging van lasten zou leiden, omdat het alsdan onvermij delijk is, dat een aantal personen, die niet gemist kunnen worden, slechts een gedeelte van de dag werk kan vinden. Bovendien stelde deze meerderheid de vraag, of het mogelijk zou zijn „eerste klasse" krachten te vinden voor een vier- of meervoudige bezetting. Immers, zou dat niet het geval zijn en dit zou in een land van tien millioen inwoners in de aanvang zeker on waarschijnlijk moeten worden ge acht, dan zou het gevolg zijn, dat door versnippering van krachten de programma's kwalitatief beneden de maat zouden blijven, onvoldoen de aantrekkelijk waren, en daar door de toeneming van het aantal kijkers in ernstige mate zouden be- invloeden. Van dit meerderheidsadvies zou nu, luidens de geruchten, de minis ter nogal onder de indruk zijn ge komen. Men nam bovendien aan, dat in het Kabinet nog wel enkele bewindslieden zaten, die voor de „nationale" televisie geporteerd wa ren. /^NDERSGEZINDEN hebben ech ter ook niet stil gezeten. Een minderheid in de Televisieraad verkondigde een geheel ander standpunt. Tot die minderheid be hoorden bekende mensen uit het katholieke kamp, t.w. Prof. Dr J. B. Kors, Dr P. J. Witteman, C. M. Dosker en Mr Dr C. J. M. A. van Rooy. Ook de pas overleden voor zitter van dï A.V.R.O. zat erin. De ze minderheid nu stond een televi siebestel voor ogen, dat in beginsel uitgaat vn de garantie, dat ook in de televisie de grote geestelijke en maatschappelijke stromingen vol doende uitingsmogelijkheden heb ben. Deze uitingsmogelijkheid mag niet beperkt blijven tot de specifiek religieus of geestelijk gerichte pro gramma's, want ook op het gebied van cultuur en opvoeding in de ruimste zin des woords, moet de mogelijkheid tot ontplooiing van de zelfwerkzaamheid blijven bestaan en moeten de uitzendende vereni gingen de gelegenheid hebben de televisie te doordringen van de ei- zen levenswaarden, die zij geroepen zijn uit te dragen. Van dit beginsel uitgaande, was de minderheid intussen ook van mening, dat een zo groot mogelijke mate van samenwerking diende te worden bereikt. Deze samenwerking zou tot uiting moeten komen in het gemeenschappelijk gebruik van de studiocomplexen en de daarbij be horende technische uitrusting, een gemeenschappelijk gebruik van technisch personeel en gedeeltelijk ook van administratief en program- mapersoneel achtten de onderteke naars eveneens belangrijk, voorzo ver de beginselen welke de om roepverenigingen uitdragen, zulks toelaten. De practijk zou moeten uitwijzen in hoeverre de bepalingen op het gebied van de samenwerking wel ke voor de radio gelden, voor de televisie nog nadere aanvulling be hoeven. De minderheid moest echter een apart lichaam voor het algemeen televisieprogram, de z.g. „nationale" televisie afwijzen. Van het kosten- argument valt ze ook niet achter over. Op het gebied van de radio immers is met goede redenen aan te voeren, dat het Nederlandse radio- bestel goedkoper en dikwijls ook beter werkt dan gecentraliseerde diensten in andere kleine landen. Ook de regelmatige vooruitgang in de kwaliteit der televisie-uitzendin gen in Nederland kan volgens de minderheid tot enig optimisme voe ren t.a.v. de toekomstige bekwaam heid der programmaverzorgers. gij deze opvatting van de minder heid nu heeft de minister zich aangesloten. Of hij hiermee „over stag" is gegaan, laten we.in het midden. Het is trouwens niet be langrijk. Hoofdzaak is. dat het ge vaar van een z.g. veralgemening'van de televisie is afgewend, dat de ge dachte, om het ..nationale" als het ware apart naast het „bizondere" te zetten niet heeft gezegevierd. Er zijn op het punt van de thans ontworpen practische regeling zeker nog wel aanmerkingen en bedenkin gen te maken. Doch de hoofdzaak is gered. Ook inzake de televisie'willen wij de ei gen, bij de radio beproefde, Neder landse methode volgen. JTr is over Idil, de Informatie- Dienst inzake Lectuur, al heel wat te doen geweest in de katholie ke (en niet-katholieke) pers. Laten we het zacht zeggen: Hij vond geen onverdeelde bijval. We willen hier nu echter weergeven wat Mgr. Mon- tini uit naam van Z. H. de Paus aan de Directeur der Stichting schreef: „Het is mij een vreugde u bij de ze de verzekering te geven van de voldoening van Zijne Heiligheid en u Zijn beste wensen over te bren gen voor de voortzetting van uw werk. „Uw Stichting beijvert zich im mers om onder het toezicht van de Hiërarchie door verschillende geëi gende middelen het publiek voor te lichten over de morele intellectuele en esthetische waarde van de boe ken, naarmate zij verschijnen. In derdaad is dit en belangrijke taak, die men niet genoeg in de belang stelling der Nederlandse katholie ken kan aanbevelen. De ernstige plicht in het bijzonder welke op al le gelovigen der Kerk rust om hun geest slechts te voeden met lectuur overeenkomstig de eisen van geloof en zedenwet, overeenkomstig de verschillen overigens volgens leef tijden en niveau van ontwikkeling, deze plicht ontmoet in onze dagen hinderpalen, die nog vermeerderd worden tengevolge van steeds rui mere verbreiding van tijdschriften en boeken, waarin soms onder be- driegelijke schijn het ergste zich met het beste vermengt. „Het behaagt Zijne Heiligheid te wensen, dat uw actie in de katho lieke milieus alle begrip en steun ontmoet, die zij verdient." Alle begrip en steun, die zij ver dient. Ieder woord van commen taar zou deze uitspraak maar ver zwakken. QELUKKIG blijkt zich onder de Duitse socialisten een stroming baan te breken, welke het negatie ve standpunt van de partijleiding ten aanzien van de E.D.G. verloo chent. Een groep socialisten, waar toe o.a. de burgemeester van Bre men behoort, heeft als zijn» stand punt geformuleerd, dat de E.D.G. een betere waarborg voor het be houd en de veiligheid van Europa is dan het door het officiële partij leiding voorgestelde „nationale le ger." Deze socialisten willen niet met dit besluit een revolte tegen de par tijleiding ontketenen, maar wel met aile kracht voor hun denkbeelden opkomen, dat een koersverandering van de Duitse sociaal-democratie een dringend vereiste is. Het afwijzen van de E.D.G., zo zegt deze groep, betekent practisch ook het afwijzen van het totstand komen van een Europese regering en in dit opzicht wil zij de lijn van het partijbestuur niet volgen. Het partijbestuur heeft laten we ten, dat deze verklaring slechts de particuliere mening van een aantal socialisten weergeeft. Het zijn ech ter niet de eersten de besten. En hun argumenten staan sterk. gEDERT DE LAATSTE JAREN hebben zich in de gemeente Axel grote veranderingen voltrokken, waardoor Axel van plattelandsge meente met een overwegend agrarisch karakter geworden is tot een centrum-gemeente voor geheel Oost-Zeeuwsch Vlaanderen met een klein-stedelijk karakter. jV^AAST de grote amoniak- en stik- stoffabriek, waarin circa 1000 ar beiders werk vinden, hebben zich al hier de laatste jaren verschillende an dere bedrijven gevestigd, waarvan naast de klein-industrie vermeld wor den. de N.V. Eerste Zeeuwse Vlasspin nerij, een stoppage-afdeling van de N.V. Clitex. een grote graansilo annex drogerij- en schoonderijbedrijf. als mede een betonverwerkende industrie. Deze industrialisatie wordt door het actieve gemeentebestuur zoveel moge lijk gestimuleerd, zodat wellicht in de toekomst zich nog andere belangrijke en perspectief biedende industrieën te Axel zullen vestigen. De handel houdt enerzijds nauw verband met de genoemde industrie vestigingen. doch anderzijds neemt de ze een geheel afzonderlijke plaats in. In dit verband wordt gewezen op bedrijven, werkzaam op het terrein der voedselvoorziening, die handel drij ven over bijna de gehele wereld (aard appel- en paardenexport) en ander zijds bedrijven, die hun werkzaamhe den uitstrekken over geheel of alleen Oost-Zeeuwsch Vlaanderen (grossier- derijen e.d.) èn de transportonderne mingen. MARKTEN wijs en het aantal leerlingen op de verschillende scholen. Het zou te ver voeren hierop nader in te gaan; volstaan wordt met de ver melding dat stappen worden gedaan om een nieuw geoutilleerd gebouw op te richten voor de Landbouw-huis- houdschool en een nieuwe Openbare Lagere school. Plannen worden gesmeed om tot afdoend technisch onderwijs te ge raken INTERNATIONAAL VERKEER ^/OORAL ook is Axel centrum voor handel en nijverheid des Zater dagsmiddags, hetgeen tot uitdrukking komt in de intense drukte die dan heerst i.v.m. de wekelijkse handels markt, waar de handelaren van alle delen hun zaken doen op deze bij uit stek geschikte vrije middag. De kraampjesmarkt trekt zeer veel bezoekers uit de omringende plaatsen en zelfs vanuit België. Deze markt, die eerst na de bevrijding tot volle bloei kwam, is momenteel wat de plaats ruimte in de toch lange en brede Noordstraat betreft uit zijn schoe nen gegroeid. Intussen zij vermeld, dat dit pro bleem de volle aandacht van het ge meentebestuur geniet. Ook de zgn. beestenmarkt op de Kaaiwal floreert Dat Axel zich als koopcentrum heeft ontwikkeld, blijkt tevens uit de uit breiding en modernisering van de win kelpanden en bedrijven, mede waar door Axel een meer klein-stedelijk ka rakter heeft gekregen. WONINGTEKORT "J"engevolge van de structuele veran deringen en ook zuiver omdat Axel in het algemeen is uitgegroeid tot cen trum-gemeente,is de groei van het aantal inwoners zeer snel en in ver band hiermede wordt het tekort aan woningen steeds nijpender om niet van onrustbarend te spreken en wel omdat het inwonertal zo strek do mineert t.o.v. de nieuwbouw; m.a.w. de evenredigheid ontbreekt. Het aanwijzen evenwel van het hui dige woningtekort heeft in een snel groeiende gemeente als Axel geen practische zin. Om dit tekort werkelijk te bena deren, zou men moeten uitgaah van een planning van de behoefte in de nabije toekomst en deze behoefte wordt dan geschat op ongeveer 400 woningen. Hoe het ook zij, er staat thans een groot aantal personen op de wacht lijst en wanneer alleen de werkelijk urgente aanvragen gehonoreerd kon den worden, komt men ongeveer aan het getal 200, waarin opgenomen: de ongewenste samenwoningen; aanvra gen van zgn. trouwlustigen; aanvra. gen t.b.v. industrieën en een percen tage wegens noodzakelijke •krotoprui- ming. Hieruit blijkt wel het enorme tekort, waarom dan ook pogingen in het werk gesteld worden om meer bouwvolume te verkrijgen, Eveneens is met de bovenstaande onlosmakelijk verbonden het onder- A IS voorbeeld van het internationaal verkeer der inwoners, wordt als bijzonderheid vermeld, dat circa 3000 bewijzen van Nederlandschap en onge veer 2000 paspoorten werden afge geven. Genoemd wordt verder, dat te Axel na de oorlog de enige jeugdherberg in Zeeuwsch-Vlaanderen werd gebouwd en ergo Axel zich hoe langer hoe meer ontwikkelt tot recreatiecentrum. Tenslotte werdt nog genoemd de vestiging van het kantoor van de Rijks Landbouw Voorlichtingsdienst voor Zeeuwsch-Vlaanderen en het Tand technisch laboratorium, We vertrouwen met het bovenstaan de enig inzicht te hebben gegeven in de uitzonderlijke situatie van Axel, welke zich in hoofdzaak na de oorlog heeft gevormd en zich nog steeds ver der ontwikkelt. Het behoeft wel geen nader betoog, dat deze omstandigheden vele en ve lerlei moeilijkheden met zich mee brengen! De Axelse Kraampjesmarkt, die ook vele bezoekers uit de omgeving trekt. Een uitnodiging uit Parijs FXENKEND aan het beruchte ver- schijnsel van de ratten in de Pa- rijse riolen, wendde de bekende rat- tenverdelger bij uitnemendheid., de heer Gerrit de Rijke te Axel zich tot de stedelijke overheid te Parijs met het verzoek ingelicht te worden of de rattenplaag aldaar inderdaad zo erg is als men hier vertelt. Tevens ver meldde de heer de Rijke In zijn schrij ven dat hij reeds enige jaren in de rattenverdelgers-branche in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen de nodige erva ring had opgedaan, en dat hij gaarne zijn diensten aanbood tot verdelging van dit ongedierte. Dezer dagen ontving de heer de Rij ke van de stedelijke gezondheidsdienst bericht zich tot het maken van nadere afspraken met deze dienst in verbin ding te stellen en om de resultaten van zijn methode eens daadwerkelijk in Parijs te komen tonen. De Franse ambassade in Den Haag had men reeds opdracht gegeven de vereiste papieren „voor de uit- en in voer van verdelgingsstoffen" in orde te maken. w loslippigheden van LEONARD G (AP tie Driebergsewoj te Zeist is Maandagavond en motor bij het passeren van een in dezelfde! richting rijdended auto tegen een met twee paarden bespannen van de andere kant komende wagen gereden, als ge volg waarvan twee personen de dood vonden. De motor werd bestuurd door de 39-jarige koopman B. J. S. uit Zeist. Öp de duo zat de 42-jarige koopman W. C. de L. uit Utrecht. Beide mannen werden door de bot sing zwaar gewond en zijn op weg naar het ziekenhuis te Zeist overleden. Zij waren getrouwd. De 57-jarige bromfietsrijder J. B. uit Heiloo Is Maandagmiddag op de provinciale weg in de gemeente Lim men; doordat hij weifelde bij het oversteken, door een personenauto aangereden. De man was op slag dood. In die toekomst: Van dienst Zijpe-Anna-J acobapolder LJOEWEL de veerboot met koplading in de dienst Zijpe-Anna Jacoba- polder nog niet in gebruik genomen is, voorziet de stichting Nieuw Schouwen Duiveland thans moeilijkheden als ge volg van de h.i. te geringe breedte en hoogte van de in aanbouw zijnde brug gen, welke toegang tot de boot zullen verschaffen. Bij laag water zal de hoogte van de bruggen, namelijk 2.80 m. volgens de stichting onvoldoende zijn om in de toekomst o.m. vrachtwagens met hoge vrachten vlas door te laten. In een brief aan de Minister van Verkeer en Waterstaat heeft de stichting verzocht, hierin alsnog verbetering te doen aan brengen, opdat het door Schouwen en Duiveland zo toegejuichte kopladings- veer volledig aan zijn doel zal beant woorden. (Advertentie) IN 1960 hoopt men gereed te zijn met de volledige' automatisering van de telefoon in ons land. De volgorde is als volgt gedacht: 1953: Delft (omliggende centrales In 1954). 1954. Centrale Bodegraven, centrale Emmploord, sector Winschoten, com pleteren sector Middelharnis, comple teren sector Weert, completeren sec tor Waalwijk, cempleteren sector Hee renveen 1955: Eindcentrals- sector Den Burg, Eindcentrales sector Oostburg, centra le Boskoop, centrale Cuyk (automa- matisering locaal verkeer), sector Oos terhout, completeren van de sectoren Goes, Gorinchem, Venlo, Venray, Nij megen, Emmeloord, Sneek. Steenwijk, Assen en Hoogeveen. 1956: Sector Zierikzee, sector Ze venbergen, eindcentrales Cuyk, sector Coevorden, sector Oosterwolde, sector Appingedam. cempleteren sector Zwol le (w.o. Kampen) 1957: Sector Spijkenisse, sector Hulst (gedeeltelijk), sector Bergen op Zoom (gedeeltelijk), sector Eersel, sec tor Barneveld sector Balk sector Stads kanaal 1958: sector Sliedrecht. sector Zoe- termeer, sector Grave, sector Dedems- vaart, sector Zuidhorn, completeren sectoren Hulst en Bergen op Zoom. 1959: sector Steenbergen, sector Oud-Beijerland sector Veghel, sector Grouw, sector Warffum. 1960: Centrales op de eilanden Vlie land, Terschelling, Ameland, Schier monnikoog. Volledige automotisering van sectoren Den Burg, Oostburg, Cuyk, en Zevenbergen. door 2) „Nu weet ik, hoe Marianne zich gevoelde in haar belegerd slot dit huis wordt belegerd door de wind- demonen en de regen en de zee en de moerassen, waaruit men op een nacht als deze nimmer de weg terug zou vinden." Armande stond op en mikte handig de sigaret in het vuur. Ze huiverde, niet van koude en niet van angst, doch uit een onbekend, onverklaar baar gevoel. De warme kamer, de haard, het frisse bed hadden hun aan trekkingskracht verloren. Ze ging naar het raam en drukte haar gezicht tegen de beslagen ruiten. Misschien zou het daarbuiten, in dié draaikolk van wind en regen, beter zijn dan hier binnen. Men moet sommige dingen niet ontvluchten. Men vond het ge luk soms op de onverwachtste plek ken, en op de onverwachtste ogen blikken: op een bergtop, als men de zon zag opgaan achter een haag van blanke, jonge beuken; op een rotsig voorgebergte als de zee grauw en somber leek en de boeien angstaanja gend huilden. En men kon zich zo volkomen verlaten en ongelukkig voe len op plaatsen, waar de mensen veel geld uitgaven om vrolijkheid te kopen. Met een ruk wendde zij zich om en verliet de kamer. Zachtjes liep ze de trap af, uit de schaduwen in de hel dere gezelligheid. De oude mannetjes zaten nog steeds het einde van het noodweer af te wachten en Isaac Proux hield hen gezelschap en zij dronken rum. Ze rook de geur van de rum en van de klaver, die erin gemengd was. Martin Theriault, de oudste van het drietal, vertelde met een zachte stem, waarvan de klank bijwijlen in het slormgedruis verloren ging: op avonden als deze komt Da- mase Blais, die in deze streek jaren lang dijkgraaf is, terug, en drukt zijn verdronken gezicht tegen de ruiten, zodat de mensen van schrik ster ven De stem van de oude verried dui delijk, hoezeer hij in de oude overle vering geloofde. Het meisje Elodie. die naast haar oom stond, wierp een vreesachtige blik op het raam, slaakte een gil en verborg het gelaat in haar boezelaar. Isaac Proux sprong op, en zijn stoel kletterde tegen de vloer. De oude man nen zaten met open mond, hun ont stelde blikken hingen aan het lage venster naast de deur, aan een gelaat, wit als dat van een drenkeling. Ma gere witte vingers tikten tegen de ruit. Armande was in één sprong de drie laatste treden af en snelde naar de deur. Isaac volgde haar. Samen namen zij de man op, die in de por tiek lag uitgestrekt, droegen hem naar binnen en legden hem op een bank bij de haard. „Mon Dieu", zei Isaac, een kruis slaande, „wat heeft hij me laten schrik ken." „Haal wat brandewijn, Isaac.". Ar mande raakte het witte, kille voor hoofd aan en voelde de aderklop bij de slapen. Het was een jonge man, tenger en donker. Hij droeg een ma trozenjekker, die zij hem uittrokken. Hij had een wonde opzij van het hoofd en het helderrode bloed vormde een scherp contrast met zijn bleekheid. Het meisje Elodie, van de schrik be komen, verdween en bracht heel prak tisch een bakje water, handdoeken en schoon linnen voor een verband. Ar mande goot een weinig van de door Isaac gehaalde brandewijn tussen de lippen van de vreemdeling. Hij bewoog zich en kreunde, doch zonder het be wustzijn te herkrijgen. Met Elodle's hulp waste en verbond zij zijn wond; daarna droegen Isaac en de oude man nen hem naar het slaapvertrek naast de gelagkamer, ontkleedden hem en legden hem in bed. Isaac doorzocht de zakken van de jekker. Een pijp, een waterdichte ta bakszak, doorweekte lucifers, een mes en dergelijke kleinigheden kwa men te voorschijn. In de binnenzak vond de herbergier een met een elas tiekje dichtgebonden portefeuille, die hij opende. „Hir staat zijn naam," verkondigde hij. „Er staat: John Gower, Far Roc- kaway, New-York, zeeman aan boord van het jacht Triton. Eigenaar David Loring Jr., New-York". Isaac keek beurtelings de oude mannen, Elodie en Armande de Vysart aan. „Hij komt dus uit de zee." „Ongetwijfeld kwam hij van dat jacht", zei Armande. „Het moeten waaghalzige lui geweest zijn om met zulk een storm deze wateren te bezei len. Dat hij van boord af de kust wist te bereiken en zijn weg hierheen vond, is een wonder; het zou een mirakel zijn als nog anderen erin geslaagd waren. Hij schijnt erg ziek te zijn. We moesten een dokter hebben." „Maar op een nacht als deze is het onmogelijk...." Isaac Proux zweeg. Armande glimlachte. Hij had die glim lach bij anderen van haar naam ge zien. „Ik zal naar St. Bruni gaan om de dokter te halen." „Maarmaar de wegende doorgebroken dijken „Ik vermoed, dat hij gebroken rib ben heeft. Zeg Gil d'Entremont om Feu Follet te zadelen. Zoals je weet, beste Isaac, is Feu Follet Het Dwaal licht en ze kent de moerassen in die per duisternis dan deze. Ze was moe en daarom liet ik haar rusten. Nu zal ze mij naar St. Bruno brengen en ik kom terug met Marc Duclos, die de drenkeling zal verzorgen." De herbergier protesteerde niet lan ger. Hij wist, dat het vruchteloos zou zijn. Ze wilde naar buiten in de storm, in de huilende wind en de striemende regen. Er was iets in de sombere moerassen, dat haar aantrok, iets wilds en angstaanjagends, dat weerklank vond in haar ongetemde geest. Ze trok haar rijjas aan, gespte de ceintuur dicht, drukte de hoed over het lichte haar en schoot in haar handschoenen. Ze glimlachte tegen de zwijgende toeschouwers en boog plechtig. „Au revoir. Ik ben spoedig terug." „God zij met u", prevelde Isaac Proux. Buiten het venster glimmerde vaag de lantaarn van Gii d'Eentre- mont en de hoeven van de merrie kletterden over de stenen. Met de ge- handschoende hand wuivend, stak Ar- KAN IN DEZE WINTERSE dagen bepaald hartverkwikkend zijn, in de geest eens langs de Nederlandse stranden te dwalen. Maar als wij in deze regelen aan iets dergelijks beginnen, dan heeft onze expeditie uitsluitend een wetenschappelijk doel. Zo zijn wij. We svoeren u dan in de geest mee naar het Zandvoortse strand en wijzen daar discreet op een jongedame, die zoveel mogelijk van haar vege lijf probeert te vertonen-, door middel van een zogenaamd Bikini-bad pakje. Misschien kent u deze bndijiode niet. Welnu, het is tweemaal niets, en dat aan elkaar geknoopt aoor enkele smalle bandjes. En dan hoort u ons (op dat strand) doceren„Liepe vrienden, dit Bikini-bad pak lijkt het toppunt op beschavingsgebied("rmar het is niets nieuws. Bij opgravingen in Londen heeft men deze maand een costuumpje gevondendat moet hebben toebehoord aan een Romeinse actrice of athlete uit de dagen van Nero. Dat is goed negentienhonderd jaar geleden. Toen waren ze ook op een toppunt van beschaving! En nu voelt u al, wat wij willen zeggen. Negentien eeuwen waren er nodig, om van dit Bikini-badpak een Bikini-badpak te maken. Huisgezinnen zijn gelijk sommige brokken verteerd hout uit elkaar gevallen. Vaders hebben hun dochters de deur uitgejaagd, omdat ze zich in een té schamel badcostuum in het openbaar vertoonden- Allemaal om de bad- mode. Toen onze voormoederen zich met kuitbroeken en halve mouwtjes (in het zwart) achter hoog geboomt' in een vijvertje waagden, sprak heel de burgerij er zonde en schande van. „Dat zou je grootmoeder nooit hebben gedaan!", werd er toen gezegd. Dat zelfde had grootmoeder trouwens al eens horen bevoeren, toen ze haar neus aan Jan en alleman liet zien. En haar grootmoeder werd weer uitgekreten voor lelijke dingen, toen ze zich een keer in de achtertuin bevond zonder geleide van haar moeder. Zo schommelt de mens in de loop van eeuwen tussen dl te preuts en schaamteloos. Want als we nu al die grootmoeders eens op een rijtje zetten, dan belanden we tenslotte toch bij die Romeinse oer-opinie, die tegen haar dochteren sprak: ,,Je moest je schamen om je hals te bedekken! Dat was in mijn tijd anders! Toen droegen we Bikini's!Enfin, in Nero s dagen leven we nu wéérZe hoeven alleen nog maar Amsterdam in brand te steken om de „beschaving" de kroon op te zetten. De Amerikaanse rechters kunnen In de bus zat een heer, die in Den „.mi. -is- i„ Haan minister-vresident Drees soms erg gemoedelijk zyn. In Rcgina, een stad in de staat Onta rio, kwam zekere Jamr/ Scott voor de balie, omdat hij weer eens dron ken was geweest. Het was de hon derdste maal, dat hij moest voorko Haag minister-president Drees had gezien. „Wat een énige man!", hoorden wij hem zeggen. „En zo gewóón". Later vertelde Jochem ons (nadat wij dit feit hadden ge releveerd), dat zijn vrouw een paar dagen tevoren iets had ge- men en dus zei de rechter: „Dit is zegd over zekere Trees, een kennis van haar. „Weet je wat ik op Trees tegen heb?" vroeg zij, vertelde Jo chem, „wel, ze is zo gewóón!" Merkwaardig, nietwaar? een jubileum, dat gevier moet wor den. Nee, niet met jenever, maar toch ook niet met water en brood. Ga heen in vrijheid, mijn vriend!" En James sprak „proost" en vertrok. Steen Wen Londense hond, eigendom van zekere meneer Hollely, had de vreemde gewoonte om te rammelen als hij liep. Wanneer het dier ren de, rammelde hij zelfs zeer hard. De dierenarts vond de oorzaak. Het waren vijf grote stenen, die de hond waarschijnlijk heeft opgegeten, als zijn baas die tijdens de wandelingen voor hem uitgooide. De hond hield kennelijk van afwerking. Beer {TEN officiële mededeling van 't departement van Land bouw in de Amerikaanse staat Ontario luidt letterlijk als volgt: „Wanneer u op uw weg toevallig een beer tegenkomt, keer u dan rustig om en wan del de andere kant op. U zult bemerken, dat de beer het zelfde doet." De laatste dagen heeft men in de omgeving nog al te lijden onder een invasie van hongerige beren, maar dank zij de regeringsaanwij zingen valt de overlast nogal mee. Vakwerk Tn een Italiaanse stad werd een marktplein, waar nogal veel zik- kenrollers opereerden, door een agent bewaakt. Toen deze dienaar der wet een bon wilde schrijven voor een verkeersovertreder, 0 bleek het be ruchte boekje te zyn gestolen. Hij moest een papiertje van de verkeers overtreder lenen. „In verband met St. Nicolaas, slui ten ze vandaag vroeger. Ik moet morgenochtend terugkomen!" DONDERDAG 3 DECEMBER 1953 HILVERSUM I. 402 M. KRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Idem; 7.45 Morgen gebed en liturg, kalender; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. vrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 Gram.; NCRV: 10.00 Kamerkoor en orgel; 10.30 Morgendienst; KRO: 11.00 V. d. zieken; 11.45 Schoolra dio; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconc. (12.30 Land- en tuinb. meded; 12.33 Wij van het land); 12.55 Priester Missiedag; 13.00 Nws. en kath. nws.; 13.20 Zang en piano; 13.40 Gram.; NCRV: 14.00 Nederl. Kamermuz.; 14.20 Gram.; 14.45 V. d. vrouw; 15.15 Gevar. muz.; 15.40 Vocaal ens.; 18.00 Bijbellezing; 16.30 Pianorecital 17.00 V. d.'jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Voordr.; 18.00 Omr. ork. en solist; 18.15 Pianoduo; 18.35 Raadhuis-praat; 18.45 Gram.; 19.00 Nws. en weerber.; 19.10 V. d. jeugd; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gevar. progr.; 21.45 „Ik denk er zo over.... en U?"; 21.55 Amus. muz.; 22.20 Orgelconc.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws. en SOS-bei;.; 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. AVRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Grarp.; VPRO: 7.50 Dagopening: AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram.; 8.43 Idem; 9.00 Morgenwijding 915 Koorzang; 9.30 V. d. huisvr.; 9.35 mande, worstelend tegen de storm, de portiek over. Ze sprak tegelijk beve lend en liefdevol tot de grote merrie bij het opstijgen. Het volgend ogenblik was ze als een schim verdwenen, ver zwolgen in de huilende storm. Isaac P"oux liep op de tenen naar het zijvertrek en keek naar de man, die daar in onrustige slaap gedom peld was. Hij scheen iets gemakkelij ker adem te halen; maar goed was het niet met hem; zonder medische hulp zou hij misschien sterven. „Die zou haar leven zelfs wagen voor een kreupele hond', zei Isaac, maar tegen zichzelf is ze hard, net als anderen." Door duisternis zwarter dan inkt, langs wegen, die nu weer moerassen en dan weer meren waren, reed zij voort, met gebogen hoofd, haar mer rie nu eens met luide kreten aanmoe digend en dan weer berispend en uit makend voor een oud wijf, bang voor een beetje regen, en soms een vrolijk volkslied zingend om haar op te mon teren. De grote dijk hield stand, sinds mensenheugenis was die niet doorbro ken, niet sedert de lang vervlogen dagen, waarover de oude Martin The riault die avond in de herberg gespro ken had, toen Damase Blais, de Dijk graaf. die slecht en krankzinnig was. de waterkering bij Pré des Capucins had opgeblazen in de hoop zijn vijand Gram.; 10.40 V. d. kind.; 11.00 Gevar. muz.; 11.50 Voordr.; 12.00 Zang en piano; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Instr. sextet en so liste; 12.50 „Uit het bedrijfsleven'', caus.; 13.00 Nws.; 13.15 Meded. en gram.; 13.30 Lichte muz.; 14.00 „Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!", hoorsp,; 14.35 Pianorecital; 15.00 V. d. zieken; 15.45 Gram.; 16.00 Gevar. progr.; 16.45 V. d. jeugd; 17.00 Rep.; 17.30 V. d. jeugd; 17.45 Regeringsuitz.: Dr L. G. Jaquet: „Het Chinese element in Zuid Oost Azië"; 18.00 Nws.; 18.15 Sportproblemen; 18.25 Rep. of gram.; 18.30 Gram.; 18.45 „Bill Sheriff en zijn Prairie-duivels", hoorsp.; 19.00 V. d. kind.; 19.10 Kinderkoor; 19.25 Gesproken brief uit Londen; 19.30 Lichte muz.; 20.05 Kamerork.; 21.10 ,,Ninan", hoorsp.; 22.40 Gram.; 22.45 Sportact.; 23.00 Nws.; 23.15 Jazz-ocmpetitie; 23.55-24.00 Gram. BRUSSEL, Vlaams. 324 M. 12.00 Omr. ork.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 14.00 Eng. les; 14.15 Gram.; 14.30 Franse les; 14.45 Gram. 16.15 mr. ork.; 17.00 Nws,; 17.10 Gram.; 17.15 V. d. kind.; 18.15 Gram.; 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws.; 19.40 Gram.: 19.50 Vrije politieke tribune; 20.00 Gram.; 20.10 Klankb.; 20.30 Wat is dat?; 21.00 Verz. progr.; 22.00 Nws.; 22.15 Pianorecital; 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, Frans. 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws.; 13.15 Gram 14.30 Koorzang; 16.05 Gevar. muz.; 17.00 Nws.; 17.15, 18.30 en 19.15 Gram.; 19.30 Nws.; 20.00 Hoorsp.; 22.00 Nws.; 22.15 Klass. muz.; 22.55 Nws. te doen verdrinken en diens landerijen te vernielen Damase Blais, die op stormachtige nachten, met zeewier klevend aan zijn afgrijselijk gelaat, in de afgelegen dorpen van Tantramar rondspookte, door de ruiten gluurde en de verdrinkingsdood voorspelde. „Vannacht zullen er zeker een paar verdrinken," peinsde Armande, die bij dergelijke verhalen was grootgebracht, ,,en Damase zal genoeg slachtoffers hebben om tot Kerstmis tevreden mee te zijn. Voorwaarts. Feu Follet! Wat kan jou een beetje water schelen, mon brave!" De merrie werkte zich uit een geul, die tot haar zadelriem reikte, op hogere grond en draafde dapper de verlaten dorpsstraat van St. Bruno binnen. In enkele huisjes brandde nog licht. Dr. Mare Duclos was nog wak ker. Armande zag hem lezende voor de haard zitten, liep over de veranda en tikte met haar rijzweep tegen de ruit. Hij kwam haastig en hield met zijn voet de deur tegen, dat die niet tegen de muur waaide. Hij zag haar in het licht der ganglantaarn. „Verduiveld", nep hij. „Kom binnen. Neem me niet kwalijk, ik was niet verdacht (wordt vervolg)

de Stem | 1953 | | pagina 4