Uitslag van de grote St. Nicolaas-wedstrijd En hier zijn de prijswinnaars De tekening van Geert Jongmans „Een brief voor Sinterklaas" Jaap Berkhout: Het is nacht in het dorp rïë TWEEDE BLAD WOENSDAG 2 DECEMBER 1953 De voorzitter van de jury: onze gast Eerste prijs in de afdeling opstellen De brieven Dat was moeilijk Hij komt, als de kinderen slapen Hier is het antwoord van de Sint Afdeling tekeningen Gedichten Ook Wim is liet er niet mee eens Afdeling Opstellen Afdeling Poëzie Afdeling Brieven ïeters rieterman Hier zien jullie Sint Nicolaas, die drie dagen lang op onze redactie een vaste bezoeker is geweest, tesamen met zijn zwarte knecht. De bisschop en zijn secretarissen hebben elk briefje gelezen en elke tekening nauw keurig bekeken. I J_JET was dicht bij St. Nicolaas. Veel kinderen hadden hun verlanglijstje al voor de schoorsteen gelegd. Er was ook een meisje, dat alles had: pop pen, een wieg, een echt kookkacheltje, een poppenwagen en nog een hele boel meer. Nu denk je zeiier: dat meisje moet wel gelukkig zijn. Toch was Lóes (zo heette ze) niet gelukkig. Je begrijpt wel dat die mensen heel rijk waren. Dat was ook zo. Ze had altijd hele mooie kleren aan. Maar ze had geen zusjes dat was jammer. Mu denk'je: die Moeder kon toch wel een paar spelletjes met haar doen. Maar dat kon ook niet, want haar Moeder had altijd hoofdpijn en haar Vader was de hele dag weg. Maar ze had wel een juf die met haar speelde. Vader was net thuis gekomen van zijn werk. „Zeg Loes, kom eens hier. Ik ben Sinterklaas tegen gekomen en die vroeg wat je graag zou hebben", zei Vader. „Och", zei Locs, „ik heb im mers alles." „Is er dan écht niets meer kindje wat je graag zou heb ben?" „Nee", zei Loes, „ik weet niets meer!" „Een mooi theeserviesje b.v.?" „Nee, hoor, dat heb ik al!" „Nu, dan moet je maar eens goed nadenken, wat je graag wilt hebben. En dan moet je maar een verlanglijstje ma ken!" „Ja, Vader", zei Loes. Een paar dagen later zat Loes op haar kamer te schrijven naar Sinterklaas. Hê het was klaar. Ik zal de brief eens voor lezen. Beste St. Nicolaas. U heeft gevraagd wat ik graag zou hebben. Maar ik weet niet wat ik kiezen zal. Als U me nu iets kunt geven wat ik nog niet heb en waar ik mijn leven lang plezier van zal hebben. Wilt U dus iets uitkie zen? Deze brief is geschreven door Uw kleine meisje. Loes T")it was de brief die Loes aan Sinter- klaar geschreven had. Ze liep gauw naar beneden naar de tuinman en vroeg of hij de brief zo gauw mo gelijk op de post wilde doen. „Ik zal er voor zorgen hoor." zei de tuin man. Toen ging ze gauw naar bin nen. 6 December stond er op de kalen der. Loes stond op. Wat zou Sinter klaas gereden hebben? Maar hoe groot was haar teleurstelling ,toen ze alleen maar een brief vond en wat snoep! Maar toen ze de brief gelezen had was ze dolgelukkig. Sinterklaas WAT zat Sint Nicolaas te zuchten op onze redactie, bo ven al die brieven. „Ze zijn alle maal even lief", zei de bisschop, „en hoe moet ik nu een keus maken?" Maar eindelijk kwam dan toch de brief te voorschijn, die volgens de gehele jury de beste van allemaal was. Deze brief, geschreven door Joke Schets uit Prinsenbeek drukken we hier niet af, want die kunnen jullie lezen op een speciale pagina. Daar vind je misschien ook wel ge deelten uit je eigen brieven aan de Sint. Kijk maar eens goed! Annie Gielleit uit Biervliet kreeg de tweede prijs voor deze originele tekening. Annie is pas 7 jaar, maar toch kan ze al goed tekenen. BESTE JONGENS EN MEISJES, J~JE directie van „De Stem" had gevraagd, of ik voor zitter wilde worden van de jury. Dat zijn die mensen, weet je wel, die uitmaken wie de winnaar van een wedstrijd moet wor den. Nou, ik zei natuurlijk meteen „ja", omdat ik jullie allemaal wel ken. Maar wat was ik begonnen! Meer dan vierduizend brie ven kwamen er binnen voor de Sint Nicolaaswedstrijd, en die moest ik allemaal doorlezen. Piet, die me hielp met het open maken van de brieven, was op een ogenblik zelfs helemaal zoek. Hij was tussen al dat papier verdwaald. Nog maar gelukkig, dat hij zo zwart is, want anders zou ik zonder hem op pad moeten, op mijn verjaardag! En dat zou niet gaan. 7. Jaap Berkhoutv. Hasselt- straat 9, Cam pen (Z.). 10 jaar. jongen. 2. Annie Gielleit, Koningin- nepolder 3, Biervliet. Meis je, 7 jaar. 3. Pieter llopmans, 5 jaar. Adres onbekend. Jongen. 4 Marijke Vissers. Ginnekenstraat 36a. Breda. Meisje, 9 jaar, 5 Corn. v. d. Broek. Plataanstraat 22, Bergen op die zou haar komen halen met het paard stond er in de brief. En dan zouden ze het gaan halen, waar ze heel haar leven gelukkig mee zou zijn. Ze stond de hele tijd voor het raam en ja hoor. daar kwam Sinter klaas aan! Gauw haar mantel aan en naar buiten. Vader, die zou haar met de fiets achternagaan. Hup daar zat ze op het paard. Het was een fijn ritje vond Loes. Ze stonden stil voor een armoedige woning. Ze gingen naar binnen. En daar zag Loes een meisje van haar leeftijd met nog een klein meisje en jongetje. „Dit is nu je cadeau!" zei Sint. Met dit cadeau mag je nu voortaan spelen. De tuinman en zijn vrouw stonden te lachen. Dit is Tini, zei Sint en dit Keesje en Netje. „O hoe lief!" riep Loes uit. Gauw bedankte ze Sint voor het mooie cadeau. Toen kwam Vader binnen. En nam Loes mee naar huis. Toen is Loes een gelukkig en vrolijk kind geworden. RENEE SMITS Valkenstraat B 4 bb, Teteringen, 10 jaar, meisje W/IM van Dongen uit Breda heeft de eerste prijs in de afdeling ge dichten gekregen. Wim heeft waar schijnlijk steeds goed de krant gele zen, want hij schrijft over het Bre da's stadspark, het Valkenberg („ons Valleke", schrijft Wim), waar mis schien een weg doorheen moet komen. Dat vindt niemand in Breda leuk, en Wim natuurlijk helemaal niet, want wij denken, dat hij wel vaak in dat mooie park heeft gespeeld. Hier is het gedicht: De Sint, die is weer in 't land. Ik heb hem zelf aan zien komen. Ik stond er aan de singelkant. Toen de boot er aan kwam stomen. Zijn aanlegplaats die was verlegd. Van d'Haven naar 't Valkenberg. Sint vond de geur daar al te slecht. Voor zijn leeftijd al te erg. Hij stapte van de boot al af. Op 't Academiesingel walleke. Maar voor hij zijn paard de sporen gaf. Keek Sint eens naar ons Valleke. Hij zag veel bloemen en veel bomen Daar staan in fraaie pracht. En zuchtte: Moet daar een weg door komen Wie heeft er zoiets bedacht? Ik zal zijn naam aan de Burge- meester vragen En weet je wat ik dan doe Dan krijgt hij, die zoiets zou vragen Dit jaar beslist een roe. Ik hoorde, dat onze burge meester zee Sint, laat die enkeling U niet hinderen Die telt er immers toch niet mee. Breda heeft verder allemaal zoete kinderen. Wim van Dongen Crogtdijk 63, Breda 11 jaar, jongen. Zoom. Jongen, 7 jaar, 6 Anneriet van Oosterhout. Rooseveltstraat 5, Ouden bosch. Meisje. 11 jaar, 7 Emmeke Lockcfeer, Tivoliweg 33, Hulst. Meis je. 8 jaar, 8 Erik Klinkhamer, Ulven- houtselaan 57. Breda. Jongen, 9 jaar, 9 Herman Govers, Kaaistraat 48, Steenbergen. Jongen, 9 jaar, 10 Peter Hopmans. Westwal 71, Goes. Jongen, 7 jaar, 11 Els Touw. Lievevrouwe straat 24. Bergen op Zoom. Meisje, 11 jaar, 12 Marleentje Strobbe. Krabben- hoek E-36. Graauw. post Hulst. Meis je, 8 jaar, 13 Camiel Claessen. Trarh- singel la, Breda. Jongen, 12 jaar, 14 Adje Groumahs Lagestraat 30. Rijs- bergen. Jongen, 8 jaar. 15 Freddie Dhaene, Wilhelminastraat 24. Dussen. Jongen, 7 jaar, 16 Marie-Louise Goet- hals A 169, Westdorpe Z.Meisje. 6 jaar, 17 Wieza v .d. Kieboom, Julia- nalaan 78. Raamsdonksveer. Meisje, 5 jaar. 18 Piet Soeters, Kloosterstraat 4, Oosterhout. Jongen. 11 jaar, 19 Ton- ny van Raan. Zandbergweg 174. Bre da. Jongen, 8 jaar. 20 Willy Hermes, Oranjeboomplein 12, Breda, Jon gen 11 jaar. 21 Hettie Driedijk, Duinnen bunker 4, Cadzand. Meis je, 8 jaar, 22 Jeannette Donjaeom, Bankertstraat 32, Goes. Meisje, 5 jaar, 23 Ploni Franse. Kerkstraat 6. 's-Hee- renhoek. Misje. 7 jaar, 24 Lia Bogaart. Roverbergsedijk 17. Lamswaarde. Meisje. 5 jaar, 25 Ludo Klokgieters. Zandbergweg 66, Breda. Jongen, 6 jaar, 26 Frank Arons, Poorterslaan 5, Hulst. Jongen, 7 jaar, 27 Karin Smits. Kerkstraat 9. Oosterhout. Meisje, 6 jaar, 28 Rita de Cock. Koepoortstraat 15. Middelburg. Meisje, 5 jaar, 29 Henk Bruijns, Mondagseweg 31. Ber gen op Zoom. Jongen. 10 jaar, 30 Loek Stoop. R.K. Jongensschool St. Bernar- dus. Made. Jongen. 6 jaar. 31 René Kox. Burg. Hoefnagelstraat 25, Sas van Gent. Jongen, 12 jaar ,32 Paul de Coninck. Dokweg 21, Terneuzen. Jon gen. 7 jaar, 33 Bud Doove, Nieuwe Haagdijk 25a, Breda. Jongen. 12 jaar, 34 Tonny van Beijnen. Spijtenburg straat 40. Oosterhout. Jongen. 9 jaar, 35 Jac Vissers, Mr. Bierensweg 8, Prinsenbeek. Jongen, 10 jaar. 7. Renée Smits, Valkenstraat B. 4 bb, Teteringen, 10 jaar, m,eis je. 2. Toos van Dalsum, Gen- van Hamsingel 6, Breda, 11 jaar, meisje. 3. Mart. van Oosterhout, Rooseveltstraat 5, Ouden bosch, 12 jaar, jongen. Deze tekening heeft met algemene stemmen de eerste prijs verworven. Hij is gemaakt door Jaap Berkhout, een jongen uit Campen. Jammer, dat wij jullie de prachtige kleuren van deze tekening niet kunnen laten zien. 4 Cees van Elteren, Vijfhuizenweg 23, Leur. Jongen. 8 jaar. 5 L. Langer- werf. Benedenkerkstraat 1. Waspik. Meisje, 11 jaar. 6 Eugenie Brouwers, Slijpstraat 23, IJzendijke, 11 jaar, 7 Frans Mertens, 't Zand 104. Jongen, 9 jaar, 8 Addie Donkers, Nieuwstraai 5. Teteringen. Meisje, 11 jaar, 9 A. de Wild Korte Zuiddijk C 75, Langeweg (gem. Zevenbergen». Jongen. 10 jaar. 10 Piet Oekers, Antwerpsestraatweg 422. Bergen op Zoom. Jongen, 11 jaar. 7. Wim van Dongen, Crogt dijk 63, Breda, 11 jaar. jongen. 2. Dini Verwijmeren, Slrij- penseiveg 10, Prinsebeek. Meisje, 10 jaar. 3. Pieter Bakx, Pastoor Ker kerstraat 19, Welberg-Steen bergen. Jongen, 10 jaar. 4 Tirf/ van Esch, Noorderparkweg 175, Waalwijk. Meisje, 10 jaar, 5 Rie- nie Roks, Ettenseweg 3, Sprundel, 6 Dini v. d. Made, Kleine Braak 5, Oos terhout. Meisje, 11 jaar. 7. Joke Schets, Valdijk 19, Prinsebeek. Meisje, 10 jaar. 2. Kees de WAld, W/ouivsclie- straat 2-4, Bergen op Zoom. Jongen, 12 jaar. 3. Tineke Melis, Ginnehen- neg 253, Breda. Meisje, 10 jaar. 4 Annie v. Damme, Zeehospitium ..Zonneveld", Oostkapelle. Meisje, 8 jaar. 5 Henk Verduyn. Vaart 48, Don gen. Jongen, 10 jaar, 6 Marietje Cor- velyn. Brouwerijstraat 8, Aardenburg, Meisje, 11 jaar. ÏWIAAR eindelijk, na dagen van brie- ven lezen, tekeningen bekijken en vergelijken, hadden we dan eindelijk de gelukkigen gevonden. Er waren heel wat kinderen bij, die tekenin gen hadden overgetrokken uit de krant, of een prentenboek. Dan riep Piet: „Ben ik werkelijk zó lelijk, baas?" Nee, het mooiste vonden we natuurlijk de échte tekeningen en het allermooiste die, waarbij geen voor beelden waren gebruikt. Werhaaltjes en versjes waren er ook vreselijk veel. Natuurlijk een heleboel bekende, zo van „Zie ginds komt de stoomboot", of „Zoetjes gaan de paardenvoetjes", maar daar ging het nu niet om, al hadden die jon gens en meisjes wel erg hun best ge daan. om de liedjes zo mooi mogelijk te schrijven. Het moest allemaal zelf verzonnen zijn. Maar ik was natuur lijk geweldig blij met al jullie brie ven en versjes en opstellen. Als je niets gewonnen hebt, moet je dus niet denken, dat ik boos op je ben. Dit was nu eenmaal een wedstrijd, en er kan altijd maar één jongen of meisje de eerste prijs hebben. En kijk nu maar gauw of je bij de gelukkigen hoort! Dag allemaal! SINT NICOLAAS ifnu we met een moei lijkheid. De derde prijs is eveneens met algemene stemmen toegekend aan Pieter Hopmans, een vijfjarige jongen. Maar Pieter heeft vergeten zijn adres op zijn tekening te schrij ven! Waar woont onze Pieter? Laat hij zich gauw melden bij onze re dactie, Reigerstraat 16, Breda. (~jeert Jongmans was de raarste van ons peleton. Het zat vol vreemde vogels en dat viel te begrijpen, want thuis hadden ze immers gezegd, dat je getikt moest zijn om vrijwillig naar Korea te trekken. In de bittere practijk van kou en nooit aflatend gevaar werd honderd keer per dag het tegendeel bewezen, maar wat Geert betreft, schenen de sceptische men sen in het vaderland toch langzamerhand gelijk te krijgen. Hij kon soms na een tamme actie uren star voor zich uit zitten kijken, net of hij doodsbang was, maar midden in een gevecht, wanneer de kogels rond je helm klapten, handelde hij weer, alsof hij op een vrolijke bruiloft was. Er was nog iets raars met sol daat Jongmans: Hij tekende niet en daarvoor was hij toch naar dit vervloekte land gekomen. Hij praatte ook niet meer over zijn vrouw en dochtertje. ]y[AAR laat ons bij het begin beginnen. (Een soldaat is nogal onhandig in dit soort dingen.) Wij behoorden tot een van de eerste troepen die arriveerden. In die aagen was net nog iedere dag feest met vuurwerk na en niemand die anders verwachtte in de toekomst. De meesten knepen 'm behoorlijk, zelfs de veteranen, die in Indonesië in de rommel hadden gezeten. Maar Geert Jongmans scheen zich hoe langer hoe fijner te gaan voelen. In de korte tijd, die we kregen toebedeeld om wat aan het klimaat en de gevechtstechniek te wennen, ontpopte Geert zich als 'n geboren artist. Hij had 'n prach tige, mannelijke stem, waarmee hij sentimentele liedjes zong in een mengelmoes van Duits en Nederlands. Dat kwam, omdat hij Limburger was, verklaarde hij. In het begin had Jongmans overal en verklaring voor. Wanneer hij een zeldzame keer vals zong, zei hij, dat dit zijn eigen stijl kenmerkte, een heel nieuwe richting in de zangkunst, waarvan zelfs Caruso geen hoogte zou hebben kunnen krijgen. En toen er geen kip kwam op dagen toen hij een cabaret had opgericht om zijn talent lonend te maken, lag het aan de schreeuwende onkun de van het hedendaagse publiek. De avond daarop telde het gehoor echter opeens driehonderd man. meest Ame rikanen en Jongmans lachte in-gelukkig met dit succes. De waarheid was. dat hij de toehoorders in de loop van de dag had verteld, dat knappe verpleegsters geschenk pakketjes zouden uitdelen. JTR was nog iets. dat Geert direct in een artistieke geur plaatste: In zijn burgerbestaan was hij kunstschilder en tekenaar. Zijn wilde, rode haardos en de nerveus knipperende ogen achter zijn bril pasten daar wonder lijk wel bij. Voor zijn vertrek had hij bij enkele dag bladen contracten op de kop kunnen tikken om zijn impressies op papier vast te leggen. Hij tekende als een bezetene, die eerste dagen. Alles wat los en vast zat bracht hij in haastige, nooit falende lijnen in beeld en de kranten namen zijn werk soms ook op. Het was dus geen bluf geweest. Hij ontzag niemand. Een Amerikaans officier, die bijna krom ging van de sterren en onderscheidingen, dwong hij een kwartier lang te poseren. Het is maar goed, dat Geert de woedende knaap later zijn portret in een over gestuurde krant kon tonen, want anders had hy stellig de kogel gehad. De waardering kwam als een donderslag. Op een grauwe ochtend vertrok onze groep voor een verkenningstocht naar het Noorden. De omgeving was daar, nog vuil en d> opdracht ontstak stormen van pro test. Het is tenslotte geen lolletje onder een vloedgolf Noord-Koreanen of Chinezen bedolven te worden. Maar ondanks onze zenuwen lokte toch ergens de zucht naar avontuur, die ons naar dit ellendige land had gebracht. In voorzichtige opmars ging het verder. Sergeant de Graaf in het midden, vier van de jongens vóór hem en de rest achter hem. Het was opmerkelijk rustig en lang zaam werd de stemming onbehaaglijk. Dat kwam waar achtig niet alleen van de kou. Men zegt, dat Franco persoonlijk overkomt om hier Sinterklaas te spelen, zei Geert zonder de geringste aan leiding. Ja. nou hij iets in die richting zei. het liep weer tegen Sinterklaas, maar wie dacht daar nu aan. De enige surprise, die de heilige man ons kon bereiden, was een schep geweervuur in de rug. Niemand deed dus een mond open. Geert verviel in blijmoedige overpeinzingen. Je kon wel merken, dat hij nog nooit in een gevecht had gezeten. De stilte en de rust bleven. Mijn intuïtie zei, dat het al te rustig was. maar ik deed bovenmenselijke pogin gen om mezelf te overtuigen, dat mijn gevoelens nog nooit waren uitgekomen. Soms passeerden we groepjes Koreanen, armoedige boeren, die met hun schamele be zittingen op weg waren naar het vrije Zuiden. Er waren geen vrouwen bij en dat zou ons hebben kunnen waar* schuwen. Maar ze zagen er beroerd uit. Ze zeiden niets en sjokten met het hoofd naar de grond verder. Te moedeloos om nog iemand te zien, veronderstel ik. We besteedden er verder geen aandacht aan. Op een gege ven ogenblik kwamen we ze niet meer tegen. Dat had ons voor het laatst kunnen alarmeren. Plotseling kregen we vuur in de rug. Sergeant de Graaf sloeg opzij tegen de grond. We hoorden hem kreu nen, toen we langs de kant van de weg doken. Kees, de bren-schutter was al dood. Ik begon naar het wapen te kruipen. Het vuur bleef aanhouden. Toen kwamen ook mortiergranaten. Ze vielen in het front van onze kleine colonne en reten drie van onze vrienden uit elkaar. Het moorddadig vuur hield even plotseling op als het was begonnen. Na eindeloze minuten durfde ik op te kijken. Ik lag naast Geert Jongmans en schrok toen ik zijn ogen zag. Ik wil bekennen, dat de angst me nog in het hoofd hamerde, maar bij Geert was dat anders. Hij had een schot door zijn knie. De wond bloedde, maar hij scheen het niet te merken. Dit kan niet", mompelde hij hees. Hij zette zijn helm af en begon waanzinnig snel door zijn rode haren te strijken. Hij stond op en liep wezenloos langs de jongens. Vier gesneuvelden. Vijf, want ook de Graaf gaf de geest. Een verschrikkelijke route, die Jongmans ging. Van de Graaf naar Harry, van Harry naar Jan Bertelsen, Henk de Groot en Kees, de brenschutter. Het licht in zijn ogen was al lang gedoofd. We konden hem als hondje mee voeren. Terug naar het kamp met een grote omweg. „Dit kan niet", bleef hij fluisteren. Het kan verdraaid goed', viel een van de mannen woedend uit. „Ben jij die „armzalige" boeren vergeten? Weet je nog niet. wat ze bij zich hadden in plaats van de schamele bezittingen, zoals wij dachten?" Ze moeten zich wild hebben gelachen, toen ze hun geweren tevoorschijn peuterden en hun vodden afwier pen. Het is geen vechten meer, maar het is afdoende". In onze gedachten leefde slechts een ontembaar ver langen naar wraak. Maar in de ogen van Geert Jongmans was het licht al lang gedoofd. TTet leven had spoedig zijn normale loop hervonden. Behalve voor Geert. Hij zong niet meer en ondanks het feit, dat hij nu pas tekeningen kon maken, bleef zijn schetsboek onberoerd. Wii begrepen, dat het mis zou gaan op die manier. Gevechtskolder is het beroerdste, dat je kan treffen. We probeerden hem weer aan het tekenen te krijgen. Hij smeet de hele bliksemse bende door het raam. inclusief een Amerikaans officier, die er niets mee had te maken. Hij maakte er woedend werk van met het gevolg, dat Jongmans drie patrouilles in het voorterrein kreeg op te knappen. Het werk luchtte hem niet op en maakte hem niet moedelozer als hij al was. Hij ging en kwam zonder te beseffen, dat hij leefde. Hij heette spoedig de Gekke Hollander, want in het vuur scheen hij op te leven en ging hij te keer als een bezetene. Zijn vrienden probeerden alle psychologische metho den, die dit geval zouden kunnen oplossen to.t een bij verrassing uitgedeeld pak slaag toe. Maar de weken vergingen en Jongmans werd met de dag matter. r~)p 5 December kwam de vreemde ontknoping. Ik weet die datum nog zo goed, omdat we die dag een ab normale schep vuur kregen te slikken en omdat ik de postdirecteuren van de hele wereld verwenste, daar ik nog geen Sint Nicolaas-pakketje had gezien. Het klinkt nu kinderlijk, maar ik had maanden naar dit ogenblik uitgekeken en dan kom je tot zulke gedachten. We zaten bij te komen in de geïmproviseerde hut. Ik kan geen postbode meer zien. die ik niet van mijn moordplannen op de hoogte stel", zei iemand in de donkere hoek, die blijkbaar ook met de P.T.T. over hoop lag. Geert Jongmans zat in het vuur te kijken, zwijgend en star. Hij had zijn volledige gevechtsuit rusting aan, hoewel niemand daarvan de onmiddellijke noodzaak in zag. We lieten, hem tobben. Dit is de gekste Sinterklaas, die ik Met een ruk hief Geert het hoofd. Sinterklaas, zei je?" Het was of hij schrok. „Ma deleine. mijn vrouw, zou me sokken sturen, als het Sinterklaas was. En Elske vier vlechtmatjes, die ze juist leerde maken, toen ik wegging,,.." Hij verviel in een diep stilzwijgen. Doch wij waren verbaasd genoeg, want zo'n rede had hij in weken niet afgestoken. De hoeveelste is het vandaag", vroeg Jongmans tenslotte. De vijfde December", zei ik behulpzaam. Het heerlijk avondje is gekomen," zei Bertus Kemp. Jongmans zakte weer ineen. De moedeloosheid had hem weer overmand. Ik vond het toch al vreemd, dat een herinnering aan een eerbiedwaardig, maar uiterst ideëel man als Sint Nicolaas een geslagen man als Geert uit de put kon halen. Maar ik ben een slecht zielen kenner. Dat bleek voor de zoveelste maal, toen Geert ondanks alles toch weer begon te praten. Hebben jullie nog gewinkeld?" vroeg hij met een matte glimlach. Ik heb wat bevroren Noord-Koreanen naar huis gestuurd", zei de man in het duistere hoekje. „Ze lachen zich wild". Hij schaamde zich te bekennen, dat hij zijn chocolade van weken had opgespaard en daarvan zorg vuldig een pakketje had gemaakt. Geert greep met een woeste ruk zijn schetsboek. Er was een koortsig licht in zijn ogen. maar naarmate zijn tekening vorderde verzachtte zijn blik. Als ik me goed herinner was het een weinig originele schepping: Sin terklaas met paard en zwarte Pieter en al. Maar er boven zette hij in tedere letters: „Voor Madeleine en Elske" Er onder: „Van Geert. Het gaat me goed". Dat heb ik tenminste goed gemaakt", grijnsde hij. Geert Jongmans was met één slag de oude. Ik heb de tekening nog dezelfde dag naar huis ge stuurd. Geert Jongmans werd die vijfde December gedurende een korte patrouillefocht in de rug ge schoten. Hij was op slag dood. J. N.

de Stem | 1953 | | pagina 3