EERSTE STATENZITTING na de DÏJKDICHTÏNG Rundvee-fokdas; te Goes Sinterklaasfruitveiling te Krabbendijke Barometer BOSCH Optiek Z-.VLAANDEREN Telegram aan minister Alpera Ti. Bek verbleef in tien Sovjetkampen HULST DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 2 DECEMBER 1953 Veerdienst Vlissingen- Breskens Ziekenfonds Z. en N. Beveland Rapport-Schouwen Volop mossels, tekort aan oesters o oor al de productie-klasse maakte een goede indruk De bouwactiviteit op Schouwen-Duiveland „Suuske Perdaems" op concours te Biervliet Bouw van Terneuzense watertoren Aanvoer en belangstelling waren enorm Haarlemse dames kwamen kennis maken TERNEUZEN AXEL HULST AGENDA HEDEN MORGEN TOEN GISTERAVOND de Commissaris der Koningin de win- terzitting der Staten opende, zei hii er behoefte aan te gevoe len om op de eerste zitting nadat de di.ikgaten alle waren gesloten, uiting te geven aan zijn grote dankbaarheid, dat het gigantische werk met succes is volbracht. Ieder die zijn beste krachten er aan gaf, betuigde spr. zijn diepe erkentelijkheid. Namens het provinciaal bestuur stelde de Commissaris voor om aan de minister van Verkeer en Water staat ,mr. Algera, een telegram te sturen, waarin hij bedankt werd voor zijn hulp en bijstand. De Staten stemden hiermede onmid dellijk in. Eén boot uit de vaart LIET VEER Vlissingen - Breskens is mede als gevolg van de watersnood zeer zwaar belast geweest. De beide voor dit veer bestemde schepen „Ko ningin Juliana" en .Prins Bernhard" zijn gedurende een zeer lange tijd on afgebroken in de vaart geweest. Thans kan echter neit langer worden gewacht met het uit de vaart nemen van één dezer schepen. Gedurende het winter seizoen dienen deze schepen grondig te worden gereviseerd, ten einde een zo groot mogelijke zekerheid te hebben dat zij in het drukke seizoen van 1954 in dienst kunnen worden gehouden. Eén van deze beide schepen zal evenwel in de vaart moeten worden gehouden. Op deze lijn zal daarnevens voor zover nodig, dienst worden ge daan door de „Prins Hendrik", even tueel de „Koningin Wilhelmina". De beide laatstbedoelde schepen zijn niet geschikt voor het huidige zware auto vervoer. Daarom besloot het provin ciaal bestuur voor dit zware vervoer voorrang te verlenen op de dienstboot („Koningin Juliana" of Prins Bern hard"). Onder zwaar vervoer worden hier verstaan auto's met aanhangwa gen en auto's welke met inbegrip van lading, een totaal gewicht hebben van meer dan 15.000 kg. Voor zover het lichtere vervoer niet met de dienstboot kan worden overgezet, zal dit zijn aangewezen op de andere sche pen. Commissie Financieel Bestel W aterschapswezen De heer P. Dekker tot lid benoemd ]")E heer P. J. J. Dekker, dijkgraaf van het Waterschap „De brede Watering bewesten Yerseke" is door de Ministers van Verkeer en Water staat, Binnenlandse Zaken. Financiën en Landbouw Visserij en Voedselvoor ziening. benoemd tot plaatsvervangend lid van de Commissie Financieel Be stel Waterschapswezen. In Januari zilveren bestaan (~)P de vergadering van het Zieken- fonds Z.- en N.-Beveland te Goes gehouden, werden tot vertegenwoor digers gekozen of herbenoemd de he ren C. Maartense en C. Zwartepoorte te Goes: A. Schipper. 's-Heer Arends- kerke; W. Raas. 's-HeerenhoekJ. de Beste. Oudelande; A. Meeuwse, Ka- pelle; Chr. Kole, Hansweert; A. Dek, Waarde; en M. Broekhoven, Colijns- plaat; en tot plaatsvervangers de he ren: T. Geense en H. Clemens Goes; C. de Nooyer. Arendskerke; A. Men- heere. 's-Heerenhoek; J. Schipper, Oudelande; H. v. Kleunen, Biezelinge; M. Ie Clerq, Hansweert: A. Jacobusse, Krabbendijke en M. de Waard, Co- lijnsplaat. Bij de rondvraag deelde de voorzit ter mede, dat op 21 Jan. a.s. het 25- jarig bestaan der vereniging zal ge vierd worden met een receptie in hotel de Korenbeurs te Goes en met een feestvergadering voor de afgevaardig den met hun dames. Per 3 Januari a.s. zullen de bijzon dere bepalingen voor geëvacueerden worden opgeheven. THR. de Casembroot zei vervolgens J twee mededelingen te kunnen doen. zo juist was verscnenen net ontwerp-rapport der Reconstructie- commissie Schouwen. Het ligt in de bedoeling van Ged. Staten om aan dit rapport eind Januari of begin Fe bruari een speciale zitting te wijden. Als tweede punt deelde de Commisa- ris mede, dat. dank zij de medewerking van de Minister van Verkeer en Water staat de tweede fuik bij Perkpolder aangebracht had kunnen worden, waardoor het mogelijk is, dat met de Baselboot een dienst Perkpoider - Hoedekenskerke begonnen wordt,. Spr. was zeer verheugd dat men op deze wijze aan de verlangens der Zeeuwsch- Vlaamse bevolking kan voldoen. SUBSIDIEAANVRAGEN Dij de ingekomen stukken, die m han den gingen van Ged. staten om advies, waren ook vier verzoeken om subsidies op cultureel gebied. Van Vlis singen. Middelburg en Hulst waren er aanvragen om flinke geldelijke hulp voor op te richten muziekscholen. Terneuzen vroeg voor ziin Volksmu ziekschool f. 500.en de Toneelbond W.Z.V1. te Breskens wilde een subsi diering voor een te houden regie-cur sus. De heer van Oorschot vroeg of het niet mogelijk was, om deze ver zoeken reeds te behandelen in de bui tengewone Statenzitting daar het an ders zomer zou worden voor op be doelde aanvragen kan beslist worden. De voorzitter zei, dat G.S. het gaar ne willen proberen om het daarheen te leiden Aansluitend hierop verzocht de heer stemerding ook vervroegd te behandelen een aanvraag van „Kin- derzorg" te Middelburg om f. 25.000.- subsidie voor een te stichten Opvang centrum en een tehuis voor werkende meisjes. De voorzitter beloofde, dat G.S. hier hun best voor zouden doen Nadat de afdelingen waren gekozen, werd de zitting verdaagd, tot 11 Januari a.s. Export houdt zich goed T~)E export van oesters en mossels blijft zich nog steeds goed houden Hoewel België over zijn hoogtepunt heen is geeft de grote afname van Frankrijk nog volop werk. Gebrek aan mossels is er voorlopig nog niet. daar zich op de Wadden nog grote hoeveel heden leverbare mossels bevinden. An ders is het gesteld met de oesters. De grote exporteurs zijn zo wat door hun voorraad heen. De grote sterfte, soms 50 a 60%, is hiervan de oorzaak. De exporteurs zijn er dan ook toe over gegaan om aan te kopen bij de kwe kers. Over het algemeen houdt men zich aan de onderling vastgestelde prijzen. Te verwachten is dat de gro tere soorten wel wat op zullen lopen. Wat de concurrentie in België be treft is nu wel vast komen te staan, dat het doorgedreven saneringsplan absoluut geen rem is voor prijsbederf. Integendeel, kortingen en terugbeta lingen van 20 tot 25% zijn geen zeld zaamheid. Ook het uit de markt ne men van de le soort hebben geen ef fect gehad om de concurrentie in de kleinere soorten tegen te gaan. Men zal met iets anders moeten komen om aan deze onnodige prijsverlaging een einde te maken. '"pER GELEGENHEID van de Slatogo is Dinsdag te Goes de Zuid-Bevelandse fokveedag gehouden plus tevens een tentoonstelling van vetvee, handels vee, varkens en schapen. Wel verscheidenheid dus. J^E HOOFDMOOT werd gevormd d'oor het geregistreerde rundvee van de fokveedag. Aan de dieren was te zien, dat dit najaar ongekend mooi is: vele dieren kwamen blijkbaar zo uit de weide. En dat op 1 December! Trouwens we zagen ook nog hele zwermen kieviten. Maar voor een fokveedag is het .toch wel gewenst, dat aan het uiter lijk der dieren wat meer zorg wordt besleed vóór ze ter keuring verschij nen. «Ook overigens is er aan de die ren nog wel het een en ander op te knappen en te verbeteren: het mo derne type is blijkbaar nog niet onver deeld overheersend in Zeeland: er wa ren nogal dieren die wat edeler en typischer konden zijn. DE MELKCONTROLE. Men vreest allerlei moeilijkheden P)E STICHTING „Nieuw Schouwen en Duiveland" heeft zich met een brief tot de minister van wederopbouw gericht waarin men zijn bezorgdheid uitspreekt over de bouwactiviteit op het eiland. Men vreest, dat de financieringsre geling voor de herbouw niet stimule rend voor de particulieren zal werken. Men schat, mede in verband met hoge vervoerskosten, dat nieuwbouw op 45 tot 50 gulden per kubieke meter zal komen, vooral omdat bouw in blokken bijna niet voor zal komen. Bovendien wordt verwacht, dat de arbeidsvoor ziening moeilijk zal zijn, omdat een extra loontoeslag van 12.5 percent on voldoende wordt geacht om bouwvak arbeiders van elders aan te trekken. Mede met het oog op de komende loonsverhogingen acht men de moge lijkheid van remmingen op de bouw activiteit groot. Aangedrongen wordt op een regeling, die voor het zwaar getroffen eiland gunstig zal zijn. TN DE Nederlandse melkcontrole heeft het vee een goede naam: de melkopbrengst is er het hoogst, doch door het lagere vetgehalte is de ge middelde vetproductie in Friesland iets hoger dan in Zeeland, doch deze provincie neemt met 174.5 kg. boter- vet per koe (tegen Friesland 177.8) een zeer eervolle tweede plaats in. Deze productie weerspiegelde zich ook op de fokveedag in Goes: heel goede melkopbrengsten en goede vet gehalten zagen we in de catalogus vermeld; soms was het vetgehalte echter niet al te hoog. Het was dan ook wel vooral de pro ductieklasse die een goede indruk maakte, terwijl daarnaast de keuring voor het kampioenschap een goede collectie, goede koeien in de ring bracht. De stieren, uitsluitend jonge re dieren, waren niet imponerend. Eerste in de productie-klasse werd de 10-jarige Margretha d. Frans 255 van Groenhoven, een Noord-Hollandse vader dus, f.e. J. Meeuwse te Kloe- tinge, een ruime koe met goed vlak en vierkant kruis, zeer goede pro ductie. Het geheel kan nog even soor- tiger. Wel zo typisch van exterieur, was de 7 j. Mina 24, d. Frans 315 v. Groenhoven (N.-HollJ f.e. Gebr. Rouw te Goes, ook een productieve koe met echter niet te hoog vetgehalte, wier uier echter niet te fraai is. Reden waarom ze tweede werd. Deze bei den werden ook in de genoemde volg orde kampioene en reserve-kampioe ne der melkgevende koeien. Als laat ste ging heen de 5 j. Esther, d. Ma- rinus f.e. J. Meeuwse, ook een aar dige koe, vers nieuw melkt, zodat haar uier wel.erg mooi was. Van de droogstaande koeien werd tot kampioene uitgeroepen nummer één der keurstamboekkoeien, de 7 j. Nora 13. d. Frans 11 v. Goes, f.e. Gebr. Rouw. een knappe zwarte met goed en vierkant uier doch wat hok- kige achterbenen. Reserve werd d. 4 j. R. koe Jenny van M. H. v. Liere te 's-H. Abtskerke, wel een liefsoor- tig evenredig gebouwde koe. met blijkbaar goede productie-aanleg. SLACHTVEE. kend exemplaar met zeer veel nuttig rendement en als geheel best zwaar. Deze werd dan ook terecht naast kampioen der vaarzen algemeen kam pioen van de dag. Kampioene der koeien werd een zware en heel goe de zwartbonte van J. Sinke te Goes, terwijl van de dikbillen kampioen werd een beste zwartbonte van J. Bruynzecl en Zn. tq Kruiningen, vaars met' afwijkende beenstandén. Dezr laatste was, ook kampioen in ÏJzcndijke waar de reservë-kampiöen van vandaag, een roodbonte vaars van Bruynzeel en Zn. ook de kampioens- prijs veroverde. Onder het handelsvee, de varkens en de schapen zagen we ook goede dieren naast anderen die ons niet zo onverdeeld konden bekoren. Maar Goes is op de goede weg: de dag was beter dan die van verleden jaar. Een beetje meer zorg aan het keuringsterrein (zand), wat beter toi let en de zaak marcheert goed voor uit. Materialen voor Schouwen-Duiveland ]"AE Stichting Nieuw Schouwen Dui- veland heeft ter verdeling onder de diverse gemeenten op het eiland de beschikking gekregen over enkele kleine motorpompen, motorbrandspui ten, platboomvaartuigen met buiten boordmotoren en preahealers (Droog- apparaten). Succesvolle uitvoering P)E R.K.J.B. te Biervliet heeft een gelukkige keuze gedaan door Ko Keepers' Suuske Perdaems als con coursstuk te nemen. Vooral in de hu moristische gedeelten waren de reac ties van het publiek, de zaal was bei de avonden overvol, een getuigenis voor het goede spel. De prima vertolking van de titelrol (de heer Th. Dusarduyni gaf. even als het spel van Miebethje (mej. K. Vermue) gaaf toneelwerk te zien. Mevr. Francois (Mej. A. Calm) overtrof al haar vorige prestaties. De zeer zware pastoorsrol (de heer J. Ver- muei wed op zeer aanvaardbare wijze gespeeld. Wellicht had de grime iets nadruk kelijker kunnen zijn. De uitspraak, voor velen vaak een onoverkomelijke handicap, wat ditmaal, hoewel niet feilloos, opvallend goed. Jammer, dat het derde bedrijf in vergelijking met de eerste twee bedrijven de proef niet kon doorstaan De vrij zware climax was voor de debuterende amateurs een nog te zware opgave. Vooral de mi miek liet hierbij wel wat te wensen over De Biervlietse R.K.J.B. mag zeer zeker tevreden zijn over haar con coursdebuut. In toekomstige nieuwe wijk. T"")OOR DE Waterleiding Maatschap- pij „Zeeuwsch-Vlaanderen" is de bouw van een watertoren aanbesteed. De bouw werd opgedragen aan de fa. Gebrs, van Heeswijk te Best. Het bouw werk zal verrijzen in Oostelijk Ter- neuzen. als eerste deel van het nieu we uitbreidingsplan. Dit plan voorziet behalve in het watertorencomplex in: een nieuw stadhuis, een aantal los staande villa's drie grote flatgebouwen en later ter afsluiting aan de Zuid kant eveneens enkele flats. Deze nieuwe wijk zal straks het nieuwe hart van Terneuzen vormen; behalve een zeer waardig cachet zal dit uitbreidingsplan Oost tevens door indeling en beplanting een uitermate fraai stempel dragen. De bouw van de watertoren betekent de eerste stap op de weg naar verwe zenlijking dezer plannen. Gezien de steeds groter wordende behoefte aan een nieuw ruim en doelmatig inge richt gemeentehuis, dat alle diensten kan herbergen is het te hopen, dat ook de uitvoering van het overige van het ontwerp spoedig zal kunnen volgen. (Advertentie) PLAIN en CORK IN speciale luxe dozen van 50 sigaretten £)E SINT NICOLAASFRUITVFILING van de veiling „Krabbendijke en Omstreken" is een groot succes geworden. Niet minder dan 170.000 kg. fruit was er aangevoerd, waarvan 45 ton verpakt standaardfruit, 28 ton verpakt fruit van huishoudkwaliteit; 72 ton fruit geschikt voor export en 24 ton los fruit, bestemd voor het binnenland. bijn te Goes, A. de Jager te Nieuw en St. Joosland en P. Woets te Willem stad. PRIJZEN nt aast de fokkoeien was 't slachtvee van goede tot zeer goede kwa liteit; zelfs waren er enkele opvallend beste exemplaren. Van welke laatste nog weer opviel de roodbonte vaars van J. Blokpoel te Goes, een uitste- (Vervolg van pagina 1). Erger was de moord die B. in een jer kampen meemaakte. In dit kamp vertoefden eveneens voor gewone mis drijven veroordeelde vrouwen Op een nacht vermoordde men één der vrou wen die ongunstig stond aangeschre ven bij de mannen en haar hoofd werd 's ochtends teruggevonden voor het wachthuisje van de bewakers. BELOFTEN, STEEDS MAAR BELOFTEN "TOEN men B uiteindelijk met de andere teruggekeerde gevangenen, in het laatste kamp. dit van Ribinsk, had overgebracht, beloofde men hen dat zij naar huis zouden gebracht worden. Zij weigerden dit te geloven want de Russen hadden hun reeds herhaaldelijk beloofd dat zij naar huis gingen. De gevangenen werden dan op transport gesteld, mochten soms. in enkele uitzonderlijke geval len. tijdens de reis vrij rondlopen in één of ander klein dorpje waar zij iets konden kopen, en werden, toen zij dan meenden eindelijk de vrijheid te rug te krijgen eenvoudigweg in het volgende kamp opgesloten. B. klaagt, niet over de voeding doch noemde de gevangenis van de Begij nenstraat te Antwerpen toch een he mel! I~AE voorzitter der veiling, de heer W. C. v. d. Werft te Rilland, sprak voor de aanvang der veiling de vele aanwezigen toe en herinnerde er aan hoe het gebied van de veiling wel heel zwaar door de watersnood is getrof fen. Desondanks is men niet bij de pakken neer gaan zitten en werkt men steeds door aan het streven om de handel van kwaliteitsfruit te voor zien. Deze speciale veiling was er weer het symbool van. De belangstelling was overweldi gend. Uit alle delen van het land wa ren de kopers gekomen en ook de te lers toonden hun belangstelling. Onder de vele vertegenwoordigers uit, tutnbouwkringen waren aanwezig de heer M. Prins, voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen. de heer P. J, J. Dekker, voorzitter van de Provinciale Commis sie van de veilingen in Zeeland, ver der de rijkstuinbouwconsulent. Ir. van Hennik. en vele vertegenwoordigers van zusterveilingen. Ook was een delegatie dames uit Haarlem aanwezig, zijnde vertegen woordigsters van verschillende vrou wenorganisaties in deze stad. Deze kwamen kennis maken met de Zeeuw se fruitteelt, terwijl het in de bedoe ling ligt dat de gezamenlijke Zeeuwse vellingen in Januari in Haarlem een fruitavond organiseren, waartoe alle vrouwen worden uitgenodigd. Voor de beste inzendingen fruit wa ren prijzen beschikbaar gesteld Hier voor was het fruit gekeurd door een Jury bestaande uit de heren W, J. Ro- BURGERLIJKE STAND Huwelijkaangiftcn: Jan R. de Jonge 39 jr en Stanislawa Glowacki 37 jr.; Alle Luiten 23 jr. en Antje Visser 24 jr.; Jacobes de Bruijne 24 jr. en Ro- zalua A. Vernimmen 23 Jr.: Honoré M. Francken 30 jr. en Carola M. A. E. Adriaansens 24 jr. HuwelijksvoltrekkingenCornelis Versteeg 30 jr. en Maria Claus 21 jr.; Johannes A. Kaijzer 29 jr. en Leonie A. de Ri.icke 22 jr. Geboorten: Willem z.v. W. Vercou- teren-Boeije; Jannetje d.v. K. WiUem- sen-de Feijter; Willem z.v. J. Scheele- de Jonge; Cornelia d.v. C. de Bokx loverleden) en J. Geelhoudt: Cornelia d.v. H. van Tatenhove-Kaijser; Alle z.v. J. van der Wal-Hoeksma; Johan nes z.v. G. de Haan-Ruedisuell; Johan nes z.v. J. Lansen-Buijze; Adriaan z.v. L. Wijffels-Cambeen; Martinus en Jan zonen van H. Diekerhof-Haitsma. Overleden: Rozalia Frederiks 88 jr.; Johannes C. le Bleu 58 jr. Westdorpe P)E prijzen werden uitgereikt door de directeur der veiling, de heer S. G. Nooteboom. De gouden medaille van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen voor het hoogste aan tal door de jury toegekende punten was voor het fruitbedrijf C. P. Voge laar te Krabbendijke met 97 punten (max. 100) voor 594 kg Beurre Alex. Lucas. Een wisselbeker van de ge meente Krabbendijke voor de beste kwaliteit fruit ging naar de heer S. J. van Harn te Krabbendijke met 267 kg. Golden Delicious AA. De verdere prijswinnaars waren: zilveren medail le Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen: M. Versprille, Krabbendij-, ke met 137'/a kg. Laxton Superb; idem voor de Cultuuronderneming „Vrede hof" te Krabbendijke met 512 kg. Cox Orange Pippin verder voor het hoog ste aantal punten een prijs van de veiling K.E.O. voor de heer C. Pol derman. Krabbendijke en de heer J. C. Damme, Kuitaert (Z.-Vl.). De tweede prijs voor de mooiste kwaliteit fruit was voor de heer S. J. C. Frelier te Krabbendijke. prijs geschonken door de N.F.O. en de derde prijs, ge schonken door de Z L.M. voor de heer W. G Nieuwenhuyze te Krabbendijke De cultuuronderneming Vredehof ont ving een prijs voor de grootste sorte ring van een ras met 1436 kg. ver pakte Golden Delicious. De handei was vlot. Er werd zowel voor p*nn-i als voor binnenland ge kocht De 'M* Orange Plppfr ln het bijzonder was gevraagd. Hiervoor werd tot 93 cent per kg. betaald. INTOCHT VAN SINT NICOLAAS Voorafgegaan door de Muziekvereni ging „Eikels worden Bomen" arriveer de St. Nicolaas aan het gemeentehuis, waar hij werd ontvangen en toege sproken door de Burgemeester. Een menigte kinderen en grote men sen had zich op het dorp verzameld om de grijze bisschip te begroeten. En een luid gejuich kwam uit de kinder kelen toen de schimmel aan het ge meentehuis stil hield. De zwarte knechten strooiden royaal hun snoepe rijen rond. De burgemeester riep de grote Hei lige een hartelijk welkom toe en stelde het zeer op prijs dat St. Nicolaas on danks zijn drukke werkzaamheden toch nog tijd had gevonden om naar Westdorpe te komen. Hij vroeg verder de aandacht van de goedgeefse Sin terklaas voor de woningbouw en vroeg om voor het komende jaar wat bouw volume in de schoorsteen van het ge meentehuis te doen neervallen. Verder stond ook een nieuw verenigingsge bouw op het verlanglijstje van de burgemeester. Nadat de Muziekvereniging een St. Nicolaaspotpourri ten gehore had ge bracht, die door de kinderen werd meegezongen, richtte St. Nicolaas zich tot de burgemeester, en de Westdorpse kinderen. Hij waardeerde het vertrouwen dat de burgemeester in hem stelde hoewel hij niet kon beloven deze „gedufde" wensen te kunnen Inwilligen. „Zoals Rome zijn Colosseum en Pa rijs zijn Eiffeltoren heeft, zo heeft Westdorpe zijn zandstrooier". Deze zandstrooier zal de inwoners bescher men tegen gladde wegen entegen brand, want als dan de brandspuit het weer eens niet doet, kan de zand- strooier invallen om de laatste vuur- resten te doven." Hij was ervan overtuigd, dat een verenigingsgebouw dringend noodza kelijk was, want hijzelf had het dak reeds lang „onberijdbaar" verklaard. Nadat hij de kinderen beloofde in de loop van deze week nog een bezoek te zullen brengen aan de school, waar hij dan hun goede-en kwade daden nader zou onderzoeken, maakte hi.i nog een een rijtoer door de gemeente. Rectificatie Het jongenskoor van de Verkennersgroep zal a.s. Zaterdag 5 Dec. een uitvoering geven voor de zieken, zusters en personeel van het R.K. Ziekenhuis te Sluiskil, ter gele genheid van St. Nicolaas. In de krant van Zaterdag .1.1. stond vermeld, dat, dit zou plaats hebben op 28 Nov. 1.1. Sacred slty" Zondag draaide in het patronaatsgebouw de film: „Sac red City", ten bate van de uit China verdreven missionarissen van Scheut. De belangstelling voor deze Chinese geluidsfilm was goed. 's Middags werd een programma vertoond voor de kin deren. Sas van Gent BEZOEK VAN ST. NICOLAAS De natuur had zich ter gelegenheid van het bezoek van St, Nicolaas aan onze gemeente in een feestkleed ge stoken. Aangetrokken door het mooie en voor deze tijd van het jaar zachte weertje, waren talrijke vaders ert moeders, ook van buiten de gemeente, met hun kinderen aanwezig om de Sint een luisterrijke ontvangst te be reiden. Toen de boot, die St. Nicolaas en zijn gevolg vanuit de richting Zelzate op de wijk Stuiver hadden de zwarte Pieten de aldaar woonach tige kinderen gul getracteerd naar de kom van Sas bracht, aan de Oost kade arriveerde, waren de boorden van het kanaal omzoomd door wachtende mensen. Intussen was hun dit wach ten verkort door pittige muziek van het harmoniegezelschap De Verenigde Vrienden, dat zich aan het aankomst punt had opgesteld. Voorafgegaan door de muziek en een hoop juichende kinderen, trok de H. Man op zijn trouwe paard langs de Oostkade, Prinsenkade. Oostdam. Westkade naar het gemeentehuis, waar hij officieel door burgemeester R. A. J. den Boer werd verwelkomd. In zijn korte toespraak drukte de bur gemeester er zijn bewondering over uit, dat de Sint er, ondanks zijn hoge leeftijd nog zo jeugdig en vitaal uit zag, hetgeen volgens hem zeer zeker was te danken aan de gezonde Spaan se lueht „Maar ook ik heb wensen aldus spreker en de voornaamste hiervan is wel, dat er spoedig een op lossing moge gevonden worden voor het probleem „Gentsestraat". Wij hebben het n.l, niet over ons hart kunnen verkrijgen u door deze straat te leiden, omdat wij vreesden, dat u. de bouwvalligheid van de aan de ene zijde van deze straat staande krot woningen in ogenschouw nemende, mogelijk door een vallende dakpan zou kunnen worden getroffen, hetgeen voor alle kinderen ter wereld uitein delijk veel verdriet zou hebben mee gebracht. Volgend jaar hopen we u echter veel nieuws te kunnen tonen, als ons badhuis, kleuterschool wonin gen etc., opdat ook u er een beeld van krijgt, dat Sas niet stil zit. doch zoveel mogelijk voor ziin ingezetenen doet Wilt u echter ook eens aan onze harmonie denken? Als ik zo zie. dat u en uw zevolg ln dergelijke mooie „uniformen" bent gekleed, en onze „muziek", die bij alle gelegenheden steeds het beste beentje voor zet. in een ..burgerpakje" voort zien sjouwen, dan vind ik dat toch wel zeer jam mer. Wij zouden het dan ook erg aar- dig vinden indien u er uw bemidde ling toe wilde verlenen, dat onze mu ziek spoedig aan een mooie uniform wordt eeholpen." Toen ging het verder door de ge- mpente Overal langs dp weg stonden dp bewonderaars van de Sint opgesteld i om hem toe te juichen. De triomf tocht door Sas eindigde aan theater Olympia. waar St. Nicolaas de aller kleinsten toesprak en zijn zwarte knechten lekkernijen deed uitdelen. Voor de grotere kinderen volgde er toen een interessante filmvoorstelling. Zondag d.a.v. was het de beurt aan de wijk Zandstraat om de Sint te eren. Ook nu was de harmonie van de partij en onder opgewekte tonen werd eerst een rondwandeling door dit deel van de gemeente gemaakt. Na afloop onderhield St. Nicolaas zich in het gebouw van de Bijz. R.K. La gere School St. Petrus met elk in deze wijk wonend kind afzonderlijk, waar bij hij voor leder een goed woord of vermaning had. Kapelaan van Beek las zi.in verlanglijstje voor. waarop o.a. voorkwamen: een trottoir langs de huizen, meer verlichting en meer wo ningen Een en ander werd natuurlijk ijverig door St. Nicolaas genoteerd. St. Nicolaas is terstond na zijn be zoek aan de Zandstraat per helicop- tére vertrokken. tAdvertentie) CURSUS TOT INLEIDING VAN 'T VOLLE LEVEN In de parochie van de Heilige Gre- gorius de Groote. zal een cursus tot Inleiding van 't volle leven onder lei ding van Pater van Acker worden ge houden van Vrijdag 11 tot en met Zon dag 13 December a.s. Tot voor kort werd deze cursus alleen te Bouvigne gehouden voor meisjes van 17 jaar en ouder. Thans bestaat gelegenheid deze cursus tot ïnleding van het volle leven in eigen parochie te volgen. „DE REBEL" Op 15 December a.s. hoopt voor het voetlicht ie treden het welbekende to neelensemble van de „Koestraatse To neelclub". Deze keer zal het dramatische stuk „de Rebel" vertolkt worden. Een verloting zal op touw worden gezet, terwijl na afloop een gezellig samenzijn met dansen op het pro gramma staat. Benoemd Tot hoofd van de Chris telijke Landbouwschool is benoemd de heer C. Blasuw, hoofd van de Chris telijke lagere school te Dubbeldam. ST. NICOLAAS EN DE AUTONOMIE VAN NIEUW HULST St. Nicolaas respecteert de autono mie van Nieuw Hulst blijkbaar vol komen. Hij wijdt tenminste een spe ciaal bezoek aan het nieuwe gedeel te van Hulst buiten de wallen, nadat hij de „binnenstad" al met een visite heeft vereerd. Een uitzonderlijk grote menigte heeft de Sint deze keer ver welkomd, toen hij aan de grens arri veerde. Er waren zelfs zoveel kin deren, dat ze onmogelijk allemaal uit Hulst afkomstig konden zijn. Na een rondrit werd St. Nicolaas ten Stadhuize ontvangen door wet houder P. Warnier. De Sint had alle lof Voor dé verfraaide straten van' Hulst; vorig jaar klaagde hij n.l. over de kinderhoofdjes. Gemeentewerken hebben hem dus wel op zijn wenken bediend. Alle kinderen gingen met een zak lekkers naar huis, iets waarvoor zij St. Nicolaas en zijn zwarte Pieten uitermate dankbaar waren en waar voor o.a. ook de V.V.V. lof toekomt. Nu komt de Sint naar Nieuw Hulst. Zaterdag om twee uur zal hij aan de Bagijnepoort worden afgehaald. Als ondanks zijn hoge ouderdom Sinter klaas' neus nog in orde is, zal hij on getwijfeld critiek uitoefenen op de binnenvest. Het is te hopen dat hij eist, dat deze openbare beerput vol gend jaar hij zijn bezoek een hel dere vest geworden is, warrt zijn woord schijnt macht te hebben. Zie de straten Vergezeld door de Ko ninklijke Stedelijke Harmonie zal de Sint een tocht door de rtraten van Nieuw Hulst ondernemen, om ten slotte in de b.l.o.-school te resideren. De kinderen krijgen dan natuurlijk hun versnaperingen en om de dag goed te besluiten brengt St. Nicolaas 's avonds nog enkele particuliere be zoeken aan Nieuw Hulstenaars. St. Jansteen St. Nicolaas Per „brandweerauto" kwam de Goede Sint het dorp alhier, met zijn gevolg, ingereden, hetgeen grote belangstelling trok. De kleinen werden flink getracteerd. De harmonie zette er een vrolijke stemming in. Cling e GOUDEN JUBILEUM VAN DE COoP. BOERENLEENBANK Op Donderdag 3 December a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat de Coöpe ratieve Boerenleenbank in ons dorp werd opgericht. Hoewel dit feit reeds een halve eeuw geleden is. zullen nog verscheidene inwoners van Clinge zich deze oprichting kunnen realise ren Getuige hiervan zijn de twee ledpn Camiel Smet en Charel de Keyzer. die op 3 December a.s. het gouden lid maatschap zullen vieren. Beiden zijn gedurende de halve eeuw onafgebro ken lid. Bij de oprichting konden 26 leden worden genoteerd. Onder voorzitter schap van Arie Bruggeman werd het startsignaal gegeven De moeilijkhe den zijn in de loop der jaren niet uit gebleven. doch deze ziin ook overwon nen De Coop. Boerenleenbank heeft bewezen, dat ze het hoofd kan bieden aan moeilijkheden. Velen hebben het nut van deze plaatselijke instelling dan ook ingezien. Immers de Boeren leenbank. geeft aan de mensen de «e- legcnheid om te sparen en verder schiep ze de gelegenheid tot het ver lenen van hypotheken. Kortom de Boerenleenbank is een groot belang voor de gemeente en door deze bank ls er ln de gemeente reeds veel be reikt. Het is dan ook niet te verwon deren. dat deze gouden mijlpaal ln de geschiedenis niet ongemerkt voorbij kan gaan. Het huidige bestuur onder voorzitterschap van Cyr. Smet zal dan ook een ware feestdag houden ter vie- ring van het vijftigjarig bestaan. 's Morgens zullen er H.H. Missen ge celebreerd worden voor de overledene en levende leden van de Boerenleen bank Na de middag zal er 'n feestmaaltijd plaats hebben, bij welke gelegenheid tevens de .wee gouden jubilarissen zullen gehuldigd worden, 's Avonds zal er in het St. Aloysiuspatronaat voor de 120 leden een filmavond plaats hebben. De zeer bekende film Don Camilln zal bij deze gelegenheid wor den gedraaid. GEEF EEN (vanaf f 17.50) 17 van Telefoon 826. Kemseke Toneeluitvoering Voor een bom volle zaal werd in het parochiegebouw opgevoerd: .Het meisje uit de Achter buurt" en .De vertroetelde dienstbo de". De actrices van de B.J.B.-afde ling leverden hoogstaand spel en het welverdiende applaus, dat verschillen de malen uit de zaal steeg, was dan ook verdiend. Lamswaarde MEVR. WED. VLASSENROOD OVERLEDEN De stationhoudster van het telefoon- en telegraafkantoor alhier, mevr. wed. Vlassenrood-v. Remortel. is na een kortstondige ziekte overleden. Vele jaren is zij in deze functie werkzaam geweest en heeft zij ieder naar beste vermogen geholpen Naast de familie zullen allen, die met haar voor telefoon en telegraaf in contact zijn geweest, haar node missen. R.K. LANDARBEIDEKSBOND VERGADERDE De R.K. Landarbeidersbond St. Deus Dedit hield onder voorzitter schap van de heer Jac. de Booy een algemene ledenvergadering, welke ditmaal bijna geheel in het teken der uitvoering W. en W.-verzekering stond. Met de periodieke werkloosheidstijd voor de deur meende de voorzitter er goed aan te doen, de leden een be schouwing te geven omtrent de werkwijze der wachtgeld- en werk loosheidsverzekering. Puntsgewijze behandelde spr. de verplichtingen welke de werknemers dienaangaande hebben na te komen teneinde een vlotte en juiste uitkering te bewerk stelligen. Ook de verschillende andere socia le wetten werden onder de loupe ge nomen. Pastoor Uitdewilligen deelde de aanwezigen mede, dat ook in deze pa rochie op 8 Dec a.s. een avondmis zal worden opgedragen en spoorde de mannen van St. Deus Dedit aan tot massale opkomst en algem. H. Com munie in de Mis. Tenslotte werd door de voorzitter met een toepasselijk woord het pas overleden lid J. v. Riet herdacht. Kruispolderhaven BIETEN ZIJN AANGEVOERD De aanvoer van suikerbieten door de landbouwers is weer teneinde en daarmee het drukke verkeer van Iand- bouwwagens. Men is tevreden nu men tijdens deze bietencampagne onder zulke bijzondere gunstige weersom standigheden heeft kunnen werken. Met bekwame spoed wordt nu ge werkt om de nog op de kade opge slagen bieten per auto naar de fa brieken te vervoeren. Koewacht PLUIMVEE- EN KONIJNENTENTOONSTELLING De „Dierenvrienden" Koewacht hou den a.s. Zaterdag en Zondag weer hun jaarlijkse Pluimvee- en Konijnenten toonstelling, hetgeen weer iets groots belooft te worden. Ruim 400 dieren zijn hiervoor in geschreven. De opening heeft plaats Zaterdag om 4 uur door Burgemeester Dierick, die erevoorzitter is van de „Dierenvrienden". Ouderavond. Onze plaatselijke V.K.A.J. en K.A.B. ls thans begon nen met het organiseren van een ou deravond. Hiervoor heeft men ver schillende schetsen en declamaties in studie genomen. Men zal hiermede half Januari voor het voetlicht ver schijnen. Lourdea-actie. Onder leiding van Kapelaan van Lierop wordt door de V.K.A.J. in onze gemeente een grote Lourdes-actle op touw gezet. De be doeling hiervan is, voor enkele per sonen een Lourdes-reis te verdienen. Gezamenlijk willen de meisjes van de V.K.A.J. hiervoor geld verdienen in hun vrije uren. B.v. door het stoppen en breien van kousen, ophalen van lege flessen en oud papier thuiswach ten en helpen bij feesten of andere bij eenkomsten Doel GOUDEN BRUILOFT In onze grens-gemeente vierde het echtpaar P. Pauwels-van Kemseke zijn gouden bruiloft. De dag begon met een plechtige H. Mis. waarna ontvangst ten gemeentehuize. Aan de bloementooi was wel te zien hoe onze gemeentenaren met dit feest meeleefden. (Vervolg op pagina 7). ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: De proef van het vuur. AXEL. Centrum 8 uur: De grote be slissing. GOES. Grand: Kinderen van de straat. MIDDELBURG. Electro: Verboden zóne. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: De laatste grens. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: De ban neling van Milaan. VLISSINGEN. Alhambra: Onzichtbare boeien. Luxor: Als na de regen de zon schijnt. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: De proef van het vuur. Kon- Vlaamse Opera, 8 uur: Het meisje v»n Arles. GENT. Kon. Ned. Schouwburg, 19-30 uur: Pygmalion. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: De gele ballon. TERNEUZEN. Luxor, I uur: De storm.

de Stem | 1953 | | pagina 2