zegt VAN WAESB00DTS ST. NIGOLAAS BIJ BATA Nieuwe kleuterschool te Schoondijke geopend Halve eeuw Aannemersboncl voor Middelburg en Omstreken MtM&OL Konijnen- en vogelplaag op Walcheren vraagt intensieve bestrijding Nog grote drukte op de pakstations tè Oudelande en 's Heerenlioek Z-VLAANDEREN DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 1 DECEMBER 1953 Vijf jarenplan Brug- over Herengracht te Middelburg DE, raad van Middelburg besloot tot het geven van een crediet-hypo- theek van twee ton om het bouwen van een winkflgalerij in de Lange Delft mogelijk te maken. NIEUWE VEERDIENST Decembermaand Cadeaumaand Veerdienst hervat FEEST IN DE EIGEN ZAAL Afdeling deed en doet veel 2, 4 EN 5 DECEMBER Grote schade voor de landbouw Actievergadering in Oostkapelle Veilingsvereniging Zuid Beveland Goes AXEL HULST DRIE MILLIOEN IN ACHT UUR AGENDA HEDEN MORGEN JN tegenwoordigheid van vele genodig den werd het nieuwe gebouw van de Vereniging „Kleuterschool" offcieel geopend. In een hiertoe belegde bijeen komst in het Gereformeerde Jeugdge- bouw, richtte de voorzitster van de ver eniging Mevrouw M. van Dijk-Fibbe zich in haar welkomstwoord in het bijzonder tot de heer A. Schout, lid van Ged. Staten, mejuffrouw H. J. Glasz, schoolopziener van het kleuter onderwijs en het voltallig gemeentebe stuur van Schoondijke, Na de toespraak van Mevrouw van Dijk begaf het gezelschap zich naar de nieuwe kleuterschool die met een versierde sleutel, werd geopend door Mevrouw A. D. Rosevelt, In haar toespraak ging Mevrouw van Dijk terug naar het verleden, toen het accent bij net kleuteronderwijs nog lag bij het bewaren" van de kieu- ters voor een korte tijd Per dag. wes halve men nu nog spreekt over de ..be waarschool". Schoondijke zo vervolg de de spreekster, is op het gebied van het kleuteronderwijs steeds voor uitstrevend geweest. Reeds m 1866 werd de kleuterschool opgericht en t gemeentebestuur verleende altijd me dewerking door middel van een flinke jaarlijkse subsidie. Bovendien kende men in Schoondijke reeds dertig jaar geleden gediplomeerde krachten. SOBERE INVENTARIS lyjevrouw van Dijk bracht vervolgens dank aan allen die hadden mede gewerkt en bijgedragen aan de tot standkoming van het nieuwe gebouw en aan de burgerij, die de aanschaf van enig meubilair mogelijk had ge maakt. Spreekster deelde mede, dat op de in December a.s. te houden algemene ledenvergadering een „vijfjarenplan" zal woren voorgelegd, dat beoogt het nieuwe gebouw geleidelijk aan te voor zien van voor de kleuters onmisbare materialen. GELUKWENSEN Durgemeester van Rosevelt. die ver- volgens sprak, zei o.m. dat het ge meentebestuur zeer verheugd was over het gereedkomen van de nieuwe school en ook in de toekomst belangstelling voor het kleuteronderwijs zal blijven tonen. Mejuffrouw Glasz gewaagde van haar bewondering voor het bestuur van de vereniging „Kleuterschool" en gaf een korte uiteenzetting over de betekenis van het kleuteronderwijs. De heer Schout bood namens het pro vinciaal bestuur ziin gelukwensen aan. en richtte een woord van waardering aan het adres van het gemeentebe stuur. In de toespraken kwam steeds tot uiting de grote waardering voor het werk van mejuffrouw E Bruynooge sedert vele jaren hoofd der school. Ook voor haar in het bijzonder was deze dag een vreugde-dag. Namens ar chitect en aannemers bood dhr. W. Bruynooge een geschenk aan. Het zelfde geschiedde door Mevrouw Scho- penhouer namens de ouders. Het dank woord werd gesproken door mevrouw van Dijk, waarna men nog enige tijd bijeen bleef. Seisbolwerk wordt niet afgegraven Aansluitend op dit voorstel werd een vaste geldlening groot f 200.000 aan gegaan. Voor de restauratie van Oost- kerk en Engelse kerk werden resp. be dragen van f 9430 en f 10.000 uitge trokken. Een verzoek van enkele inwoners om het Sein bolwerk ten dele af te graven, werd op advies van B. en W. afgewezen en tot aankoop van enkele percelen aan de Konmginnelaan be sloten. OVERBRUGGEN OF DEMPEN Tussen Perkpolder en Hoedekenskerke JQOOR DE Provinciale Stoom- bootdienst wordt met in gang van 2 December e.k. een veerdienst ingesteld tussen Perkpolder en Hoedekenskerke Met deze diénst kunnen perso nen en auto's worden vervoerd. Het is de bedoeling, dat een proef wordt genomen in deze zin, dat de dienst zal worden gestaakt indien mocht blijken, dat het vervoer zo ge ring is, dat daaruit kan worden af geleid, dat daaraan geen of geringe behoefte bestaat. De dienst wordt uit geoefend met een z.g. Baselboot. jyilNDER glad liep het met het voor stel van B. en W. om een crediet van f 96.000 te verstrekken voor de aanleg van een brug over de Heren gracht. De financiële commissie had de kat de bel aangebonden met haar advies het voorstel niet te aanvaarden, doch liever te besluiten tot .gedoeltelijke demping van de Herengracht, wat f 24.000 goedkoper is en bovendien meer parkeergelegenheid schept. Hierover ontspon zich na een wijd lopig debat met aan de ene zijde de meerderheid van B. en W. en aan de andere kant de oppositie in de raad. De burgemeester zei eerst dat de demping duurder uitkwam dan de financiële commissie meende. Gemeen tewerken dat de cijfers aan dc finan ciële commissie had verschaft, was daar op teruggekomen. De heer Hoek verdedigde het stand punt der financiële commissie er op wijzend, J.at bij demping er ook weer parkeergelegenheid bij kwam. De heren Schenk. Wattel en Caland gaven hem steun, terwijl de heer v. Loo de brug wilde en er op wees dat demping het stadsschoon benadeelde. De voorzitter bleek van hetzelfde gevoelen en beklemtoonde, dat men aan meer parkeergelegenheid -niet de minste behoefte had. Wethouder van 't Westende, die enkele technische inlichtingen ver strekte zei dat demping slechts een klein offer vergde van de aesthetica. In stemming gebracht werd het voorstel met 145 stemmen aanvaard. Tegen stemden wethouder v. 't West ende en de heren Hoek, Wattel, Ca land en Schenk. Advertentie) (Zie onze advertentie van a.s. Zaterdag). 800-O Tussen Nieuw- en Oud-V ossemeer ISTEREN is de veerdienst hervat tussen Nieuw-Vossemeer (West- Brabant) en Oud-Vossemeer (Tholen) Dit betekent een belangrijke verbete ring voor het gemotoriseerd verkeer van St. Philipsland. West-Brabant en Scliouwen-Duiveland met het eiland Tholen. dat thans niet meer de grote omweg behoeft te maken via Steen bergen en Halsteren om de op hot eiland gelegen plaatsen te bereiken. De dienst moest worden gestaakt, daar Nieuw-Vossemeer door de over stromingsramp ernstig werd getroffen. De dienstregeling van het veer is weer normaal; er wordt n.l. gevaren van zes uur 's morgens tot zeven uur 's avonds. ENE afdeling Middelburg en omstre- V* ken van de Nederlandse Aanne mers en Patroons Bond heeft haar 50- jarig bestaan op feestelijke wijze ge- vierd in haar eigen gaal in het Schut tershof. De dag begon met een leden- j vergadering, die werd gevolgd door een herdenkingssamenkomst met een i historisch overzicht van de voorzitter, de heer K. J. van Loo, en felicitaties door afgevaardigden van andere N.A. P.B.-organen. 's Middags werd een re ceptie gehouden, die druk werd be zocht en tijdens welke diverse fraaie geschenken werden aangeboden door het 'bedrijfsleven. Na een diner werd een feestavond gehouden in het Schuttershof. De afdeling Middelburg die tij dens de inundatie van Walcheren he laas haar archief verloren zag gaan werd op 20 October 1903 opgericht, dank zij vooral het stuwende werk van wijlen de heer M. C. Roest, die Jarenlang het enige lid van de Bond in Zeeland was. Hij werd de eerste voorzitter. Het huidige bestuur be staat uit de heren K. J. van Loo, voor zitter; A. Minderhout, secretaris en C. Holthuijzen, penningmeester. LEDENTAL EN ZAAL ke Middelburgse hout- en bouwmate- rialenhandelaren (Chinese vazen) enz. „GEVELE'EZITTERS" LIET ledental ging in de loop der ia- ren sterk op en neer. Er werd met 21 leden begonnen. Dit aantal is nu 87. Met gerechtvaardigde trots rele veerde de heer van Loo de uiteinde lijke geslaagde pogingen tot het be trekken van een eigen zaal m het Schuttershof, die voor een aantal ja ren gehuurd kon worden en die, als vroegere Confreriezaal, geheel naar stijl is ingericht. Ieder lid heeft er een sleutel van, zodat hij rustig met ar chitecten en principalen besprekingen kan voeren. Natuurlijk worden hier ook de vergaderingen gehouden, terwijl het de bedoeling is er ccn bibliotheek van belangrijke technische werken ten dienste der leden in onder te brengen. De heer de Bruyne pood namens het hoofdbestuur ziin gelukwensen aan. Hij deed deze vergezeld gaan van een fraaie antieke klok, die een plaats in de Confreriezaal zal krijgen. Namens de afdeling Vlissingen en de andere Zeeuwse afdelingen sprak de heer D. Bijl. Hij kon een fraaie kast aanbieden. Behalve dat waren er cadeaux van leden (fraaie antieke porseleinborden), van de gezamenlij- f)E afd. Middelburg is ook ei|enares- se geworden van de restanten van de fraaie gevel der vroegere Prov, Bi bliotheek aan de Lange Delft. Dit deelde de voorzitter, de heer K. J. v. Loo. mede. Deze restanten ziin mo menteel opgeslagen in de kelders van hei pand Dam 6. waarin de Prov. Griffie is gehuisvest. VERBETERING VERKEERSSITUATIE TE HOOGERHEIDE VY/AAR DE Zeeuwse weg en de Ant- werpse straatweg elkaar, onder Hoogerheide ontmoeten, is men mo menteel druk bezig met de verbetering van het bestaande verkeersplein. Tot- nutoe was het zo, dat de automobilis ten die van de richting Zeeland kwa men en naar Bergen op Zoom wilden, erg op hun tellen moesten passen bij het gevaarlijke ontmoetingspunt. De bocht van de weg, zoals die naar Bergen op Zoom afbuigt, wordt nu vloeiender gemaakt, zodat het belang rijke verkeer van de richting Zeeland voorrang gaat krijgen op dat van de richting Antwerpen. Ook naar de an dere kant komt er een bochtverbete ring, zodat ook het verkeer dat van Zeeland naar Antwerpen moet. met een minder gevaarlijke situatie te ma ken krijgt. Een verkeersheuvel zal de rijbanen die nu in aanleg zijn, van elkaar scheiden en het oude wegge deelte van de Antwerpsestraatweg, vlak voor de monding van de Zeeuwse weg, komt over enkele tientallen me ters lengte te vervallen. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM V.H. EXC. DE BISSCHOP van Haar- lem heeft benoemd tot pastoor te Rotterdam (O. L. Vr. Alt. Bijst.) de zeereerw. heer A. J. Knots; tot kape laans aldaar, de weleerw. heren A. J. Hogema en G. J. van Dijk; tot pastoor te Rotterdam (Over- schie-St. Petrus-Banden), de zeereerw. heer B. J. van Houten, die rector was van Huize St. Liduina te Schiedam; tot kapelaan te Haarlem (O. L. VT. Zeven Smarten), met de opdracht de oprichting van een nieuwe parochie in Haarlem-Noord voor te perelaen, de weleerw. heer A. S. van Rijn; tot kapelaan te Rotterdam (H. Hil- degardis). de weleerw. heer J. de Bou- vère. die kapelaan was te Overveen; tot kapelaan te Beverwijk (O. L. Vr. v. Goede Raad) met de opdracht de oprichting van een nieuwe parochie in Beverwijk voor te bereiden, de wel eerw. heer R. L. M. van Ginkel; tot rector van Heliomare te Wijk aan Zee, de weleerw. heer M. Schip per, die kapelaan was te Haarlem- Noord (O. L. Vr. Zeven Smarten). (Advertentie) Om onze kleine- en grote klanten te begroeten en ze met een aardige surprise te bedenken, zal de Heilige Man met zijn zwarte knecht bij BATA in de GINNEKEN- STRAAT zijn op van 2 tot 6.30 uur. 821-oo Ginnekenstraat 28 Breda „LIET is uitermate vreemd, dat de overheid in Walcheren zo'n 70 millioen benut om het rendement van de grond te verhogen, maar dit voor een deel aan de andere kant teniet doet gaan door de schade, die konij nen en vogels vrijelijk kunnen aan richten. De konijnen kunnen niet langer op Walcheren worden getole reerd. En de duiven moeten tot een zodanig klein aantal worden terugge bracht, dat zij geen schade meer ver oorzaken. Er zal o.m. een provinciale verordening dienen te komen, waarbij in het voorjaar, nadat de erwten zijn gezaaid, de postduiven enkele weken worden opgehokt".. Dit zei dr. ir, C. W. C. van Beekom, de Zeeuwse Rijks- landbouwconsulent, aan liet eind van zijn lezing over factoren, die het bouwplan bepalen, in een vergadering der afdeling Oostkapelle van de Z.L, M„ die ook door leden van zusteraf- delingen werd bezocht. In zijn openingswoord had de voor zitter, de heer K. de Buck, de zaak al zó gesteld: er moet iets gebeuren. (Advertentie) Er moeten maatregelen worden getrof fen, vlug en afdoende, om de enorme schade tot het uiterste te beperken. Over de wildschadeproblemen sprak de heer W. J. Schuitemaker, hoofd der afdeling Wild- en Vogelschade- en Jacht van het ministerie van Land bouw. Hij noemde het een landelijk probleem en gaf als grondoorzaak aan de evolutie van de landbouw (veel kwetsbaarder producten) en van het maatschappelijk leven als zodanig (veel minder jagers dan vroeger). Er is al een uitgebreid onderzoek naar de schade ingesteld en in ieder geval wil minister Mansholt Walcheren wat dit betreft saneren. De konijnenplaag is waarschijnlijk al over haar hoogte punt heen. maar blijvende waakzaam heid is geboden. De nieuwe Jachtwet (ingediend bij de Tweede Kamer) zal nog wel enkele jaren op zich laten wachten, zodat nu gebruik zal worden gemaakt van een bepaling der oude wet, waarbij pach ters of eigenaren van Jachtgronden verplicht kunnen worden schadever goeding te betalen aan grondgebrui kers, die schade ondervinden. Wat de duiven betreft deelde de heer Schui temaker mede, dat weer een premie van 50 cent zal worden verleend aan degene, die een vleugel van een duif inlevert. Wij geven geerne Kei adrei ven da Telefunkendealer In Uw weonpleatl. Imp; N.V. El.etrlclt.ltl Mi) AEG - Fredenkspleln 26 - A'dem-C. JJOOR HET bijna voltaUige bestuur der Veilingsvereniging „Zuid-' Beveland" te Goes werd een excursie gemaakt naar de pakstations te Oudelande en 's Heerenhoek. W/AS het andere jaren zo, dat om streeks deze tijd al tot ontslag van personeel was overgegaan, thans werd geconstateerd, dat op beide be drijven nog op vólle capaciteit ge werkt moest worden, om al het Voor sortering aangevoerde fruit te kun nen verwerken. Dit is vooral opmer kelijk voor het Pakstation te Oudelan de, daar het werkgebied hiervan toch voor een groot gedeelte geinundeerd is geweest. In het begin van het sei zoen. toen alles omtrent de oogst in dit gebied nog onzeker was, werd zelfs gedacht, dat er in Oudelande uit eigen werkgebied haast geen fruit aangevoerd zou worden cn dat het noodzakelijk zou zijn fruit uit ande re fruitteeltgebieden hierheen te di rigeren, om dit pakstation rendabel te doen zijn. Het is echter gebleken dat de werkelijkheid anders was en ofschoon nog geen definitieve cijfers genoemd kunnen worden, kan thans reeds gezegd worden, dat dit seizoen toch zeker 1H millioen kg. fruij ver werkt zullen zijn, tegen 1.8 millioen kg. in 1952. Het staat zeer zeker vast, dat het volgend jaar dit aantal kg. uit eigen rayon minder zal zijn we gens rooien van verschillende perce len, maar men is toch van mening dat ook dan nog een vrij behoorlijke hoe veelheid fruit verwerkt zal moeten worden. Wat de outillage betreft zal men hier nog niet met al te grote moeilijk heden te kampen hebben, naar het zich thans laat aanzien. GEBREK AAN RUIMTE ""TE 's-Heerenhoek ligt deze situatie iets anders. De outillage hier gaat wel zorgen baren. Dit pakstation dat heel bescheidener van opzet is, wat de ruimte betreft, dan dat te Oude lande, zal dit jaar naar schatting 2% millioen kg. fruit verwerken, het geen betekent dat thans 3 maal zoveel gesorteerd wordt, als dit het geval was in de beginjaren 1949 en 1950. Het werkgebied van dii pakstation omvat n.l. vele jonge fruitteeltbedrij- ven, die bij de stichting nog maar in opkomst waren, of nog na die tijd aangeplant, doch nu al voor een be- Philippine DIJKEN' GESNEUVELD Het is op het ogenblik wei een bij zondere drukte aan onze overleden haven. Met draglines hebben ze eerst de grote leiding gelegd om het water af te voeren van de ino:.,elpolder. Nu zijn ze bezig om de overbodige dijken af te voeren. Als dat gebeurd is dan is er weer een oud stukje ge schiedenis van Philippine verdwenen. Woningbouw. Eindelijk is een begin gemaakt met de bouw van de 2 woningwetwoningen. Hiermee is een hele misère voor de gemeente van de baan. want deze woningen ziin voor de gemeente een ware lijdensweg ge weest. Sas van Gent UNIFORMENACTIE De umformenactie op de stadspomp vertoont bijna iedere week een ander beeld. Het „kwik" is nu inmiddels ge stegen tot 24. Hieraan is mede „de bet" de loterij, welke werd georgani seerd onder het personeel van de Eer ste Ned. Coöp. Beetwortelsuikerfa briek alhier, en waarbij de hoofdprijs: een herenrijwiel, in de wacht werd ge sleept door de heer A. J. Meuieman, die zioh als een der laatsten een lot had aangeschaft. Ook voor hem ging hier het spreekwoord: „Wie het laatst lacht (een lot koopt) lacht (loot) het beste"! Ook het bal, dat in café-res taurant .Tivoli" bij de heer Haarsma alhier werd gehouden, deed weer een aardige duit jn het zakje. De belang stelling voor deze bals beweegt zich, zo te zien. in stijgende lijn. Het actie-comité zet zijn werkzaam heden onverminderd voort, de aloude spreuk „vele kleinen maken een groot" indachtig, want tenslotte zul len al deze kleine acties het erheen leiden, dat het grote doel: .Onze Mu ziek in 'n Tuniek" wordt bereikt. W estdorpe ALARMINSTALLATIE Op de Boerenleenbank is een uitge breide alarminstallatie aangebracht ter beveiliging van de safe. Zodra ge poogd wordt een deur of raam te for ceren treedt deze installatie in wer king. De spaarders of de Boerenleen bank kunnen dus in het. vervolg ge rust slapen, daar hun kapitaaltje de gelijk beveiligd is. DE WINKELWEEK Het bericht in ons blad van Zater dag over de piekschijf, die in het pa tronaat draait, kon tot misverstand aanleiding geven. We wijzen er daar om nadrukkelijk op. dat de hoofd prijs gewonnen wordt door hem of baar, die met één worp het hoogste aantal punten behaald heeft. KINDERVOORSTELLING De in Het Centrum gehouden pop penspel-uitvoering werd door de jeugd na schooltijd druk bezocht. Zij kon den genieten van Jan Klaassen en de krokodil. Katrijn, Manus. de man van de maan, enz. Mr Johnny besloot deze leuke voor stelling met goocheltoeren. BESTURENBOND-AVOND In „Het Centrum" alhier werd doof de afd. Axel van bovengenoemde b'ond een avond georganiseerd, waarop zoals gewoonlijk het nuttige met het aan gename was verenigd. Opgevoerd werd het toneelstuk in 3 bedrijven „De Gou den Kooi". Benoeming. Mej. J. A. W Maris, in tijdelijke dienst ter gemeentesecre tarie, werd door B. en W. als zodanig in vaste dienst benoemd, ingaande 1 Januari 1954. Loterij. De commissie van de op 10 December a.s. te houden jaarmarkt, zal ter gedeeltelijke dekking van de grote onkosten waarmee zo'n markt gepaard gaat, een loterij organiseren, waarvan de trekking op dezelfde dag zal plaats hebben. Als hoofdprijzen worden o.a. beschikbaar gesteld, een vet varken, een kalf en een schaap. Uitvoering Concordia. Op 1% De cember a.s. zal de jaarlijkse uitvoe ring voor donateurs worden gehou den vanwege de harmonievereniging „Concordia". Evenals voorgaande ja ren zal weer de gebruikelijke tombo la worden gehouden. Als inzet tot deze avond, zullen eerst enkele muziekstukjes door de harmonie gepresenteerd worden, waarna aansluitend hierop het toneel stuk „Een dode klaagt aan" zal opvoe ren. Uit de titel valt al te leiden, dat deze maal een detective-stuk gekozen is. hoorlijke productie zorgen. Stelt men zich voor ogen, welke hoeveelheid fruit hier in de toekomst geoogst zal kunnen worden, als al deze jonge be drijven in volle productie zijn geko men, dan kan reeds nu voorspeld worden, dat zich in de toekomst hier een hopeloos tekort aan ruimte zal voordoen, gezien het feit, dat deze symptomen nu al aanwezig zijn. Het bestuur der veiling is er zich dan ook volkomen van bewust, dat hier iets gedaan zal moeten worden. Deze pakstations die dus liggen midden in de productiegebieden, blij ken in een grote behoefte te voorzien en worden door de telers zeer gewaar deerd. Immers men is hier in staat óm het fruit met eigen vervoersmid delen aan te voeren. En wat ook van groot belang is, de telers gaan eens kijken als hun producten gesorteerd worden. Ze zien dan ook partijen van andere telers staan. Men komt tot een vergelijking en als geconstateerd wordt, dat een ander toch nog beter fruit heeft geteeld, is dit weer een sti mulans om ook te trachten tot die kwaliteit te komen. Verder is deze decentralisatie van groot belang, in verband met het aan trekken van personeel. Deze mensen kunnen nu in eigen omgeving blij ven werken, hetgeen aantrekklijker is, dan heen en weer te moeten trek ken. Over de wijze waarop het werk op deze pakstations wordt verricht, kreeg het bestuur der veiling de indruk, dat in deze bedrijven serieus wordt aangepakt en dat goed werk wordt verricht. Vrijspraak. De heer J, Th. B., winkelier-grossier alhier, die voor de economische politierechter te Middel burg terecht had gestaan, verdacht van overtreding der winkelsluitings wet. werd vrijgesproken. Clinge SINT NICOLAAS OP BEZOEK Voor de zoveelste maal bracht Sint Nicolaas een bezoek aan Clinge. Ko mende over Belgisch Klitige werd hij aan de Nederlands - Belgische grens door het plaatselijke Feestcomité ont vangen. In de auto trok hij door het dorp, voorafgegaan door de fanfare „Weldoen door Vermaak". De drie zwarte Pieten strooiden met gulle hand overal snoep in het rond. Hon derden kinderen vulden de straten. Ook vele grote mensen waren on de been met de kleine kinderen. Na de rondwandeling door het dorp, had de officiële ontvangst plaats op het ge meentehuis. Burgemeester P. Vercau- teren verwelkomde de sint in het dorp. Hoewel het in hoofdzaak een feest voor de kinderen betreft wil de burgemees ter niet achterblijven om van deze ge legenheid gebruik te maken om zijn wensen kenbaar te maken Namens alle gemeentenaren vraagt de Burgm. ter dan drie dingen te verwezenlijken. Het verbeteren van de St Bernardus- school, het bouwen van een nieuwe fröbelschool en het verbeteren van de weg in de Molenstraat. Mocht de goe de Sint in Den Haag op de Ministeries in deze een goed woordje voor Clinge doen, dan zouden de Clingenaren dit ten zeerste op prijs stellen. Sint Nicolaas beloofde de drie wen sen van de burgemeester in ernstige overweging te nemen en zo mogelijk hiervoor een goed woordje te doen. Niettemin wees de Sint op de grote activiteit in de gemeente. De straten waren zeer goed en de Kerkstraat was nu weer in bewerking. Als de Mo lenstraat nu ook nog eens aan de beurt komt. dan is alles voor elkaar. Het Wit Gele Kruis gebouw had de aandacht gekregen van Sint Nicolaas Mogelijk zou de burgemeester hierin een verbetering kunnen brengen. Ver der richtte de goede Sint het oog op de slechte verbindingen met Zeeuwsch- Vlaanderen. Wellicht zou hierin een grote verbetering kunnen gebracht worden door het maken van een tun nel. Daarom werd aan de Burgemees ter een kleine tunnel cadeau gedaan. Hiermede zou het mogelijk zijn om bij de betreffende conferenties met deze tunnel te demonstreren. Verder was er nog iets voor de in poldering van saeftingen. Een molen om deze polder leeg te pompen was wei een uitkomst. Een molen in zak formaat werd dan ook aan de Burge meester als geschenk aangeboden. Tenslotte wendde hij zich tot de kin deren. Hij wees hen op het Mariale jaar. In verband hiermede verzocht hij de kinderen om 's-morgens naar de kerk te gaan en op tijd aanwezig te zijn. De ouders vermaande hii hieraan mede te werken om zo aan de kinde ren de gelegenheid te geven om hun best te doen. Hierna gingen de Zwarte pieten over tot het uitdelen van zakjes snoep aan honderden kinderen die op het marktplein waren samengestroomd. 's-Avonds bracht de Sint nog een bezoek aan de verschillende zieken in het dorp. H. BROEDERS SPRAK VOOR LEDEN K.A.B. In het St. Aloysiuspatronaat, alhier heeft de heer H. Broeders, hoofdbe stuurslid, voor de leden van de K.A.B. enkele actuele onderwerpen behan deld. Allereerst wees de heer Broeders op de noodzaak en hel nut van de Ge westelijke Sociale Scholen. Het is ten zeerste aan te bevelen, dat er van de afdeling Clinge ook enkele personen deze scholen bezoeken. Verder gaf de heer Broeders een uiteenzetting van de aanstaande huur verhoging en de daarmee gepaaid gaande loonsverhoging. Aan het slot werden door de aanwezigen nog en kele vragen gesteld. Graauw Retranchement GOED AFGELOPEN Door dp duisternis misleid raakte mevr. B. toen ze 's avonds uit de bus stapte pn de dreef naar de boerderij wilde ingaan, in de diepe watergang Grauw-Paal. Op haar hulpgeroep kwam één van haar zoons haar te hulp, doch ook deze kwam in de zeer diepe watergang terecht. Een passerende fietser slaag de er in beide drenkelingen op het droge te brengen. ZELDZAAMHEID Het mag stellig ais een grote zeld zaamheid worden beschouwd, dat de mensen, die geen aansluiting op de waterleiding, rijk zijn. eind November te kampen hebben met drinkwater gebrek. Verschillende boeren zijn ver plicht water te gaan halen voor mens en dier. Nieuwe vereniging, Op het initia tief van kapelaan Stuyk, is hier in de parochie een afdeling van de vrou welijke jeugd opgericht. Graauw heeft nu ook zijn Kajotsters. Reeds jaren lang was de mannelijke Arbeiders jeugd georganiseerd zodat de zaak nu pas compleet kan worden genoemd. Sinaai KOE MAAKTE AMOK In onze gemente deed zich een niet alledaags voorval voor. toen een koe plotseling schichtig werd. Zij sloeg haar begeleider tegen de grond en richtte veel schade aan in een paar tuinen. Groede RAADSVERGADERING Voorziening voor het verkeer Onder de ingekomen stukken, die in de raadsvergadering van Groede behandeld werden, was een verzoek van de R.K. Lagere school om een z.g. flanelbord te mogen aanschaffen. De raad voteerde hiervoor f 68.-. Een subsidieverzoek van de Stichting R.K. Middelbaar onderwijs voor Zeeuwsch- Vlaanderen ten behoeve van de Rooms-Katholieke H.B.S. te Schoon dijke, werd met algemene stemmen afgewezen. De rekening-courant-over eenkomst met de Bank voor Neder landse Gemeenten werd verlengd. Ten aanzien van de verkeerssituatie in de Brouwerijstraat en op de Pro vinciale weg werd na uitvoerige be spreking besloten, aan weerszijden van het kruispunt van genoemde we gen in de Brouwerijstraat twee flik kerlichten te plaatsen; de provinciale traverse is een voorrangsweg, zodat langs deze weg geen stoplichten kun nen worden geplaatst. Voor het ove rige wil men eerst afwachten, op wel ke wijze het verkeer zich gaat ont wikkelen, voordat nog meer voorzie ningen worden getroffen. Tot slot vond de aanbieding plaats van de gemeentebegroting-1954 en de begroting Burgerlijk Armbestuur. IJsendijke Brandje De brandweer werd ge alarmeerd voor een brandje in de f ri teszaak van de heer C. de Looze in de Landpoortstraat. De brandspuit be hoefde echter niet uit te rukken, daar de brand inmiddels door toegeschoten lieden was geblust. Uitvoering Door de N.H. jongens en meisjes Jeugdclubs werd in de zaal „Hofzichttheater" een uitvoering ge houden. De zaal was tjokvol toen ds. Blomaard het openingswoord sprak. Er werden een 7-tal aardige stukjes opgevoerd, waaraan ook de jongens club van Biervliet medewerkte. De muzikale omlijsting werd verzorgd door een eigen bandje. Koewacht ST. NICOLAAS OJ" BEZOEK Ook aan onze gemeente zal de goede Sint een bezoek brengen al is het dan maar in het klein. Gezien ons dorp geen fanfare rijk is. heeft de Sint be sloten zich niet op straat te begeven Hij zal daarom alleen een bezoek bren gen in het patronaat, voor de moeders met hun kleine kinderen, en tevens voor de kindpren der bewaarschool. Dit zal Woensdag a.s. plaats hebben. RAADSVERGADERING Op voorstel van B. en W. werd in de gemeenteraadsvergadering besloten de gemeente garant te verklaren voor het eventuele tekort van de binnen afzienbare tijd te houden tweede ron de van het bevolkingsonderzoek. De vastgestelde verordening op de heffing van begraafrechten werd bij K B. goedgekeurd. Besloten werd de maatregelen tot verbetering van het salaris van het burgerlijk rijkspersoneel van overeen komstige toepassing te verklaren t.a. v. het daarvoor in aanmerking ko mende gemeentepersoneei. De minstdraagkrachtigen zullen voor het tijdvak van 1 Januari 1954 tot 1 April een kolentoeslag van f 2.50 per week ontvangen. Op voorstel van B. en W. werd be sloten voor de jaren 1953 en 1954 een subsidie van 27 ct. per inwoner De- schikbaar te stellen voor het Maat schappelijk Werk in West Zeeuwsch- Vlaanderen. De gemeenterekening over 1951 werd voorlopig vastgesteld met een batig slot voor de gewone dienst van f 2074.57. De gemeenterekening over 1952 en de begroting voor 1954 werden de raad voorgelegd. In verband met de gewijzigde finan ciële verhouding tussen Rijk en ge meente werd de begroting voor 1953 gewijzigd. Bij de rondvraag vestigde de heer Pattist (P.v.d.A.) er de aandacht op, dat huisvuil en andere ongerechtighe den gedeponeeerd worden in de sloot nabij de voormalige tramwissel. B. en W. zullen één en ander nader onder zoeken. Uitvoering De plaatselijke mu ziekvereniging „Ons Genoegen" gaf haar najaarsuitvoering. Onder leiding van directeur J. v. d. Bussche wer den de nummers op verdienstelijke wijze uitgevoerd. Door de rederijkerskamer „De Oranjebloem" uit Sluis werd het be kende toneelspel ..Pinky" opgevoerd. Dc spelers vertolkten hun rollen op uitstekende wijze en zij mochten dan ook een warm applaus in ontvangst nemen. Door voorzitter C. J. Almekinders werd dank gebracht voor het gebode- ne en hij hoopte „De Oranjebloem" ook bij de voorjaarsuitvoering te mo gen begroeten. .iardenburg RAADSVERGADERING Tegen Donderdag 3 December a.s. is een raadsvergadering belegd. Op de agenda komen de volgende punten voor: Verzoek van de muziekvereni ging „Kon. Aardenburgse Fanfaren" voor instandhouding van het instru- mentenlonds; wijziging herbouwplan nen Aardenburg en Eede; herziening der vergoedingen voor schoolbezoek. Eede Overplaatsing De grenskommies M. v. Voorbergen is overgeplaatst van Zuiddorpe naar Eede. R. K. JEUGDRAAD VOOR ZEELAND OPGERICHT Stichtingsbijeenkomst te Goes ("NNDER leiding van mr. dr. Mes had te Goes een bijeenkomst plaats van verschillende vooraanstaande per sonen om zich te beraden over de wenselijkheid der oprichting van een R.K. Jeugdraad. Na de stichting van een provinciale Jeugdraad op handen is, werd, afgezien van doel en wezen, nut en noodzaak, deze oprichting zeer urgent geacht. Nadat het standpunt bepaald was, werd daarop tot oprichting besloten. Als voorzitter werd mr. Mes aangewe zen, en als secretaris mr. P. Kuypers te Middelburg. De bijeenkomst werd bijgewoond door de rectoren de Kroon en van Loon, resp. uit Oostburg en Hulst; door kapelaan van Haastert uit Vlissingen, door vertegenwoordi gers van de diocesane Jeugdraden in de bisdommen Haarlem en Breda; door de heren burgemeester van Don gen. v.d. Himst en Heerwaarden en door afgevaardigden van de verschil lende Jeugdorganisaties. Voor het lid maatschap van de Zeeuwse R. K. Jeugdraad zullen nog meerdere per sonen worden aangezocht. Suikerfabriek Dinteloord verbetert eigen record j^"A DE enorme prestatie van 8.5 millioen in 24 uur over trof 's wereld grootste suiker fabriek de „Dinteloord" te Stampersgat haar eigen record door in een „wacht" van acht uur 2.9 millioen kilo te verwer ken, dat is dus tegen 8.700.000 kilo per uur. Waarschijnlijk zal de fabriek op 16 of 17 December uitdraai en. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: De proef van het vuur. Kon. Vlaamse Opera, 8 uur; Werther. GOES. Grand: Kinderen van de «traat. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: In de klauwen der Maffia. MIDDELBURG. Electro: Verboden zóne. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: De laatste grens. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: De ban neling van Milaan. VLISSINGEN. Alhambra: Onzichtbare boeien. Luxor: Als na de regen de zon schijnt. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: De proef van het vuur. AXEL. Centrum, 8 uur: De grote be slissing. GOES. Grand: Kinderen van de straat. MIDDELBURG. Electro: Verboden zóne. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: De laatste grens. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: De ban neling van Milaan. VLISSINGEN. Alhambra: Onzichtbare boeien. Luxor: Als na de regen de zon schijnt.

de Stem | 1953 | | pagina 2