Pauselijk gebed ter opening van ONZE PUZZLE POLLENs SEAHO T Mariale Jaar Kinderen zijn snel thuis in Canada K.A.B.-congres te Den Bosch tismm Werken, maar óók verdienen WU VRAGEN EEN... PHILIPS phIuKhave 77 Televisie helpt bij brand i^^^ruine'8 Du KAMPIOENSCHAPPEN EN ANDERE AKKEFIETJES ..Zie neer op onze pijnlijke Katholieke helden in China INDUSTRIE FINANCIERING Een emigrantenvrouw vertelt EXAMENS! DERDE BLAD ZATERDAG 28 NOVEMBER 1953 WEK DE GAL IN UW LEVER OP r- Oplossing vorige week OP HET FEEST van Maria Opdracht, 21 November, heeft de H. Vader het gebed bekend gemaakt, dat Hij heeft samengesteld voor de opening van het Mariale Jaar op 8 December a.s. De tekst van deze schone smeekbede tot Maria laten wij hieronder on verkort volgen. „Verrukt over de glans van Uw hemelse schoon heid en gedreven door de angst van onze eeuw, wer pen wij ons in Uw armen, O Onbevlekte Moeder van Jezus en Onze Moeder Maria, vertrouwend in Uw allerliefhebbendst hart de verwezenlijking te vinden van onze vurigste verlangens en een veilige haven voor de storm, die van alle kanten tegen ons opsteekt. Ofschoon ontmoedigd door onze beledigingen en overweldigd door oneindige zwakheden, bewonderen en bezingen wij de onvergelijkelijke rijkdommen der verheven gave. waarmede God U boven alle andere zuivere schepselen heeft vervuld van het eerste ogcrj- blik Uwer ontvangenis af tot de dag, waarop Hij U op genomen ten hemel tot Koningin der Aarde kroonde. O heldere bron van geloof, besprenkel ons ver stand met de eeuwige waarheden! O, lelie, wel riekend in algehele heiligheid, verover onze har ten met Uw hemelse geur. O, overwinnares van zonde en dood, vervul ons van een diepe afschuw voor de zonde, welke de ziel verfoeilijk maakt voor het aanschijn van God en tot een slaaf van de hel. Luitster, Gij van God verkorene, naar de vurige kreet, die in dit aan U toegewijd jaar opstijgt uit het hart van iedere gelovige. Zie neer op onze pijnlijke wonden. Bekeer de harten der bozen, droog de tranen van de bedroefden en verdrukten, bemoedig de ar men en de nederigen, vernietig de haat, maakt harde zeden mild, beveilig de bloem der reinheid in de jeugd, bescherm de Heilige Kerk en maak, dat alle mensen de bekoring der christelijke goedheid onder vinden. Laat in Uw naam. die welluidend in de he melen weerklinkt, de mensen zich als broeders en de naties als de leden van één gezin zien, waarop de zon moge schijnen van een universele en waarlijke vrede. Aanvaard, Allerzoetste Moeder, onze nederige smeekbeden en verkrijg boven al voor ons, dat wij, gelukkig met U, voor de troon de lofzang mogen her halen, die thans op aarde rondom Uw altaren klinkt: O, Maria, Gii zijt schoon. Gij zijt de heerlijkheid, de vreugde, de eer van ons volk. Amen. In een Chinese school staat een rode propagandist voor de klas: „Jongens. God bestaat niet. We moeten hem bestrijden, overal!" Paul, een katholieke jongen staat op: „Mijnheer „Jawel." „Als God niet bestaat, hoe kun nen we Hem dan bestrijden?" „Jij bent zeker katholiek?" Ja dat ben ik." „Waarom ben je dut geworden?" „Omdat we nu in een vrij land leven. Eerst mocht ik niet van mijn vader, maar nu zegt de regering zelf, dat we niet meer aan onze ouders hoeven te gehoorzamen. Daar heb ik van geprofiteerd." Twee katholieke mannen toonden angst voor de bedreigingen der roden. Maar hun vrouwen waren het er niet mee eens: „Waarom zijn Jullie bang van de (Advertentie) U zult 'n morgens kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middek onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. I dood? Als je in de hemel bent, zul je veel beter voor ons kunnen zorgen!" Cen oude chinees wankelde in zijn geloof. Zijn zoons spraken hem aan: „Vader, wees toch niet bang voor ons geloof te sterven. Kijk eens naar onze priesters. De meesten van hen hebben een martelaar onder hun voor ouders. Misschien, dat God ons ook de genade geeft een priester te krij gen in ons nageslacht, als wij ons le ven voor Hem geven." (Naar gegevens van „China Mis sionary Bulletin" door L. Bartels C.M.) Grote belangstelling voor pR BLIJKT voor het op 10 Decem- ber in het Casino te 's-Hertogen- bosch te houden K.A.B.- congres, ge wijd aan „Het Zuiden en de werkge legenheid" grote belangstelling te be staan. Reeds nu hebben zich meer dan 600 deelnemers gemeld, waaronder vele Kerkelijke en burgerlijke autori teiten. De Ministers A.C. de Bruijn en J.G. Suurhoff zullen op dit congres even eens aanwezig zijn. (Advertentie) RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt het af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. Ruim een half millioen verlies Voor Polynorm wordt oplossing gezocht LJET definitieve verlies voor de staat n op de bijzondere financieringen bedraagt blijkens een mededeling van Minister van der Kieft in zijn M. van A„ tot op heden f. 504.000. verdeeld over vijf gevallen. Getracht wordt voor de zaak Poly norm een oplossing te vinden. Deze kan worden verkregen, indien een ge schikte gegadigde het bedrijf in een of andere vorm wil voortzetten of wel indien het gelukt, door sanering en aantrekken van nieuwe orders een rendabele basis aan de onderneming te verlenen. Beide mogelijkheden wor den onderzocht. Het spreekt vanzelf, dat met een en ander tijd gemoeid is. Algehele stopzetting van de crediet- verlening is in dit verband uiteraard niet mogelijk Deze wordt binnen de vroeger versterkte garanties echter nog op zo beperkt mogelijke wijze voortgezet. TITT 1 a a V "I rlinlnma rnnf ïïarr? WArWiManchin PU TVTU wil ik iets over de kindere nvertellen. Wij hebben drie kin- >-* deren, een zoon die nu 18 is, een dochter van 12 en een van 8 jaar. Toen wij hier aankwamen, waren ze allen 3 jaar jonger, ik had me steeds een beetje bezorgd gemaakt over mijn oudste dochtertje, die had een reuze hekel aan veranderingen. Als ze over ging op school en een nieuwe onderwijzeres kreeg, dan was ze steeds een paar dagen ziek. Hier in Elnora was alles nieuw en moest ze beginnen in de eerste klas. Ook mijn zoon en jongste dochter. Maar de jongste ging alleen mee, omdat ze het leuk vond. W/eer heb ik versteld gestaan, hoe vlug kinderen zich aanpassen. Ze leerden heel vlot de Engelse taal en na een half jaar had mijn oudste dochter alles al opgehaald en zat ze in de klas waarin ze hoorde. Nu zit ze in de Junior Highschool. en doet het nog steeds goed. De jongste 'zit in de derde klas en is met lof overgegaan. Mijn zoon is maar enkele weken op school geweest, toen ging hij bij een farmer werken. Het was een hele ver andering voor hem, maar hij genoot als hij en de farmer te paard de catt- (Advertentiel le op gingen zoeken en hij zag die far mer dan zijn lasso gooien om de nek van de koe of kalf dat hij nodig had, Er waren natuurlijk ook wel andere dingen te doen die hij niet zo prettig vond, maar hij heeft er zich goed doorheen geslagen. Na een half jaar had de manager van de Creamery iemand nodig om de kannen te was sen enz. Hij vroeg of mijn zoon het wilde doen, hij betaalde $100 per maand. Bill (mijn zoon) had er zin in en zo begon hij zijn baan in de Creamery. Mijn man deed het als botermaker zeer goed. Ze waren allen over hem tevreden. Hij verdiende in 1952 het EIECTRISCH DROOGSCHEERAPPARAAT diploma voor Hard Workmanship en die worden er maar enkele uitgereikt in de Provincie Alberta. Het eerste examen moest hij doen voor grading en testing der cream. Hij slaagde. Toen weer een ander exa men voor de Boiler (ketel). Daar moest hij voor naar Red Deer. Het eerste had hij in de fabriek kunnen doen Toen hij des avonds thuis kwam was ik zeer nieuwsgierig, hoe het ge gaan was. Maar het enige wat hij zei. was. dat hij vreselijke hoofdpijn had. Over enkele weken werd bekend gemaakt, of hij geslaagd was of niet. Het was hem niet meegevallen, niet wat de ketel betrof, maar om dat in de Engelse taal neer te schrijven. Dat was niet eenvoudig geweest. En dit alles terwijl hij nog geen jaar in Ca nada was. Na enkele weken kwam het bericht, dat hij geslaagd was en nog met 50 punten meer dan zijn manager die een geboren Canadees is. Na nóg een examen werd mijn man op 1 Juli 1952 benoemd als manager van de El nora Creamery. TEGENWERKING P)at alles was natuurlijk heel mooi, maar toen begonnen de zorgen weer. Ze hadden hem nooit iets ver teld over de boekhouding. Hij had nog nooit een rapport gezien hier in Ca nada. In Nederland had hij er meer gezien dan hem lief was. Denk nu niet, dat hij direct de volle medewer king had van het personeel. Eerlijk gezegd: ze werkten meer tegen dan mee. Ze gunden het ons niet en waren zeer jaloers. Ze waren steeds wel aar dig in je gezicht maar je voelde, dat het niet oprecht was. Mijn man moest dan ook zeer tac tisch optreden, anders hadden ze di rect hun baan er bij neergegooid. Wanneer hij de kantoorjuffrouw iets vroeg over de rapporten of iets derge lijks, zei ze altijd heel vriendelijk: „I don't know; this is the work of the manager". Toen we merkten dat we geen medewerking hadden, zetten we onze tanden op elkaar en dachten: we zullen ons niet laten kisten en het klaar zien te spelen. Wat ook werkelijk gelukt is. Onze zoon wera overgeplaatst naar een fabriek 60 km. van Elnora. Het was niet geoorloofd, dat, wanneer de Vader manager is, de zoon aan dezelf de fabriek werkzaam is. Mijn man moest direct een auto kopen, waarvoor hij $20 per maand vergoeding krijgt en 6 c. per km. Zijn salaris werd ook hoger en hij kreeg 7 procent van de winst. Toen in October de Egg Grader ging verhuizen naar Calgary en ze geen an der konden krijgen, vroeg mijn man of ik het wilde doen. Nou. daar had ik niet veel zin in. Ten eerste had ik het druk genoeg met mijn huishou den en ten tweede had ik nog nooit een ei in mijn handen gehad dan om het te koken of te bakken. Maar ja, graag of met, ik moest er aan geloven! Er was niemand te vinden. Dus ik dit derde en (slechts voor lopig, hopen we) ook laatste artikel vertelt Mevr. J. Vonk uit Ulvenhout haar belevenissen als emigranten-vrouw. Zij woont nu drie jaar in Canada, waar haar man werkt in zijn vroegere functie: directeur van een zuivelfabriek. aan het ,,egg-graden" en aan het be studeren van een ei. Want ook ik moest examen doen om mijn „license" te krijgen. Ik heb nooit geweten, dat er zoveel te leren viel over een ei! Enfin ik ben er voor geslaagd en nu ben ik al meer dan een jaar verbonden aan de Creamery als egg-grader. Wat kan een mens toch veel als het moet. In Ulvenhout had ik een dienstbode een verstelnaaister, de was buiten de deur en hier moet ik alles zelf doen en daarbij nog van 's-morgens 9 tot 's-avonds 5 uur in de Creamery wer ken. En het gaat, al ben ik dan des avonds dikwijls doodmoe..... Wel. dan ga ik maar eens vroeg naar bed en dan ben ik 's-morgens weer fris en mon ter. WE KONDEN SPAREN Liet is te begrijpen, dat wij nogal goed konden sparen, doordat we met drie man verdienen. Onze zoon is nu botermaker in Acme ongeveer 50 km. van Elnora en verdient $190 per maand Wat ik zelf verdien gebruiken we om van te eten. Mijn man betaalt de huur kleren enz. Nu zijn we zover, dat we 1 November 1953 een farm heb ben gekocht, van 176 ha. een goed huis, flinke grote schuur, melkhuis, vijf varkenshokken, een kippenkooi, twee „granaries", een garage en nog enkele kleine gebouwtjes. We betaal den er $10.000 voor. En nu moeten we weer verder sparen voor de machines enz. Daar hebben we ook nog wel $6.000 voor nodig. Maar na enige jaren kimnen we toch zeggenwe hebben iets bereikt in Canada (en daar zijn we voor gegaan). Ik ben er van overtuigd dat mensen met doorzettingsvermogen die niet te lui zijn om te werken hier iets kunnen bereiken. Ook is het hier een zeer goed land voor jonge mensen. Ik neem maar een voorbeeld aan mijn zoon. Als hij wil kan hij over enkele jaren manager zijn. Dat had hij in Nederland nooit kunnen wor den, want hij had een hekel aan stu deren. Maar manager worden is niet zijn bedoeling, hij wil gaan farmen; een vrij leven, dat is het wat ons al len aantrekt. Het is jammer dat we niet direct kunnen starten en het land nog enkele jaren moeten verhuren. Maar daar niet om getreurd, we heb ben nu iets om aan te werken. Mochten er nog mensen zijn, die willen emigreren en som mige inlichtingen wensen, laat ze me dan rustig schrijven. I-k zal ze, zover in mijn vermogen is, de gewenste inlichtingen ge ven. Mijn adres is Mrs. John Vonk, Elnora, Alberta. (Advertentie) échte Virginia f CL En dat voor TRI USf HORIZONTAAL: 1. dolleman; 6. krachtig aftreksel; 12. tegen; 13. staatshoofd op de Balkan; 14. éénmaal 16. titel (afk.); 18. noot; 19. schrijfwij ze; 21. elasticiteit; 22. snapster, babbe laarster; 24. groet; 25. reeds; 26. slag; 27. regelmaat. 29. voegwoord, 30. stof deeltje, 32. plaaggeest, 33. bewijs van achting, 35. bruine waterverf, 37. In donesisch eiland, 40. godin van de jacht, 43. baljuw, 47. waterstand, 49. herkauwer, 50. styrax, 52. water in Friesland, 53. ligplaats voor schepen; 55. zuurstof-verbinding, 57. familielid, 58. landtong, 60. het ineenzetten van een machine; 61. Bulgaarse munt; 62. liefdegod. 64. Egyptische zonnegod; 65. voorzetsel, 66. vaartuig, 67. tijding, 09. aanduiding, benaming, 71. over schot, 72. deel van een bloem. VERTICAAL: 1. voorvechter, 2. plaats in Noord-Brabant, 3. pers. voorn. 4. deel van de Bijbel (afk.), 5. schurk, 7. herkauwer, 8. noot. 9. gravure, 10. rekening, 11. narigheid, tegenspoed, 15. verharde huid, 17. menigte. 18. ont spanning in de open lucht, 20. voort varendheid, vurig streven, 22. leger plaats, 23. hetzelfde, 26. handelaar in wild en gevogelte, 28. zelfzucht, 31. herkauwer, 34. voertuig, 36. electrisch geladen deeltje, 38. Europeaan, 39. evennachtslijn, 40. noot, 41. levens lucht, 42. strijdperk, 43. gedachtenwis- seling. 44. vruchtbare woestijnplaats, 45. volksziekte (afk.), 46. dapperheid, 48. grondsoort, 51. plaats in Zuid-Lim burg, 54 puntig uitsteeksel, 56. ver tegenwoordiger, 59. nu en dan; 61. ver lichtingsartikel, 63. knaagdier, 66. toi letartikel, 68. deel van de mast, 70. water in Noord-Brabant. ECHT U I T W E L L PA O R K E G O K O E BEU G A L K M NEL WE E R T. A L M N Y L B E E V R Y EG IK L R E M E L SNEL D O N S L FA NU T E L O S REE G O M O L M NES V Y L E N A A M U PUL K A B T O TE ROS P R O D O HORN I D O B E E K (Advertentie) Proef in Engeland UAE brandweer van Glasgow heeft een demonstratie gegeven van het nut dat de televisie kan bewijzen, bij het bestrijden van branden. Terwijl de brandweerlieden doende waren „rookbom en fakkelvuren" uit te oven, werden hun handelingen gadegeslagen door een draagbare televisiecamera die beelden uitzond naar een gewoon tele visiescherm dat was opgesteld in de centrale commandopost der brandweer. De camera was voor deze gelegenheid op het dak gemonteerd, maar bij nor male operaties wordt deze aan brand- weerapparatuur bevestigd. Mondelinge rapporten van de plaats waar de brand woedde, werden via de radio-telefoon naar de commando-kamer gezonden. Aan het einde van de demonstratie zeide een brandweerautoriteit dat tele visie tezamen met radio-telefonische rapporten van de plaats van een brand van zeer groot nut zou zijn, vooral bij ernstige branden. Hij was van me ning dat de televisie zeer zeker in de toekomst bij het bestrijden van bran den zou worden gebruikt. (Advertentie) „VN ION" WEST-BRABANT pAAR ik reeds enige lelijke schrobberingen in ont vangst heb moeten nemen, we gens te weinig plaatsen van kampioenschappen en andere akkefietjes, die nogal eens makkelijk blijven liggen, dacht ik deze week mijn achterstand eens in te halen en zo zijn we dan op heden in de machtige maatschappij „De Luchtbode" te Ulvenhout, alwaar de strijd dees jaar weer heet is geweest. Oude duiven vitesse: 1. Koosje de Koit (scheert met en zonder zeep en doet ze ongenadig de baard af), 2 B Nous. 3, Frans Heijblom; Halve fond: f,eS\^artens' 2- Ma"in Marlens 'in h? hartens (alhier blijft het dus in de familie, allemaal melkboeren en fijne melkers,ze melken de koel met drie stralen tegelijk naar ge ziet) Fond: 1. Bakker Jan Frijters met zijn onklopbare globetrotters. 2. Jan An- tonissen 3 Jan Martens. Jonge dui ven: 1. Frans Martens, 2. Martinus Heijblom. 3. Gebr. Grauwmans. Kijk, daar snap ik nou niks van. ik voor mijn dacht dat Jan Antonisse'n er mee weg geweest zou zi.in bii de junioren, die heeft ze toch volgens zeggen alle maal onder tafel gevlogen, misschien heeft hij zijn K-duiven niet gepakt daar krijg ik nog gaarn nader bericht van Generaal: 1. Jan Martens. 2. Ma- rijn Marlens, 3 Willem van Ooster bosch (kijk. dat stemt tot verheuging dat deze oude snuifrat er ook weer met zijn tractement tussen zit), 4. Kesi Martens. 5 Jan Antonissen. 6. Jan Frijters, 7. Koosje de Kort. 8 Driek van der Aa. 9. Toon de Jong. 10 Sooi van Gils De beslissing is gevallen op Orleans met de jonge duiven. Marlin. die aan kop lag en Jan hadden er elk twee ingezet Jan wist er een te draaien en daar Marljn er los onderdoor zat, werd hij nog op de streep geklopt met banddikte. Anders een prachtvereni- ging die „Luchtballon", ze hebben te genwoordig 175 leden; het vet varken, geschonken door het Bestuur was voor de generale Kampioen. „Koningin Juliana" te Raamsdonk- veer, gaf een nationale tentoonstelling ten bate van de t.b.c. bestrijding. De prijsuitreiking werd verricht door de burgemeester die er op wees, dat het materiaal weer tip-top was en dat er voorlopig nog niet aan te kluiven was! Ziehier de uitslag: Oude doffers: 1 p Kieboom, 2. P. Keijzers, 3, J. Smits. 4. A. van Kuijk. 5. A van Rooij. 6. L. Dekkers (Rijen). Jonge doffers: l. en schoonste vogel P. Arendse, 2. en 4. A de Rooi.i (prachtig mooi). 3. L. Rekkprs, 5. P. Kieboom. 6. M. Pluym. Jonge duivinnen: 1. Heintje Roiffs, (de smid) en zijn prima verzorger, de generaal-kampioen van heel de streek! 2 en 3. A. de Rooij. 4. P. Zijlmans, 5 P. Broeders, 6. M. van Koppen enz. De keurmeesters P. Borst en Jan Brandt (Dordrecht) stonden voor een zware taak. waar ze zich evenwel met succes van gekweten hebben, batig sal do f. 300.— Ook de „Luchtbode" te Giize is weer present met haar kampioenschappen Oude duiven vitesse: 1 Gebr Aarts. 3193 p 2. W Koek 2936 p„ 3 Jan de Beer 2933 p.. 4. Gebr van den Braak 2493 p.. 5. Ant. Diepstraten 2355 p.. Halve fond: 1. Jan de Beer 8180 p 2. G Cornelissen 7186 p 3. N van den Enden 6913 p.. 4 W. Koek 6887 p.. 5 J Havermans 6771 p. Fond: 1. Gebt Aarts 3164 p„ 2. J. Havermans 2711 p., 3, N van den Enden 2148 p 4 Ant. v. Roosendaal 1290 p.. 5. Fr. Paulisseii 1002 p. Algemeen Oud: l Gebr. Aarts 12875 p„ 2. J. Havermans 11182 p., 3 Jan de Beer 11113 p„ 4. N van den' Enden 10836 p„ 5. W. Koek 10415 p. Jonge duiven: l. Gebr. van den Braak 6553 p(deze jonge gastjes vlogen alle weken Jan en alleman onder ta fel). dat belooft wat voor toekomend Jaar! 2. Jan van Roosendaal 3922 p 3 Ant. Diepstratpn 3773 p 4 Jos. van Roosendaal 3767 p, 5. Gebr. Aarts 3715 p. Kampioen-generaal: l. Gebr. Aarts 16590 p.. 2, Gebr. van deii Braak 14596 p., 3. j Havermans 13879 p. 4. w Koek 13694 p., 5. J. de Beer 13574 P. Kampioensdoffer 1953: G. Cornelis sen; idem duivin Jan de Beer. CONCENTRATIE IN HET WESTEN /\an de „Union" West-Brabant in op richting wordt gewerkt. Deze zaï omvatten de dorpen Etten Leur Sprundel St. WUlebrord, Rucphen] Hoeven en Bosschenhoofd, in totaal een dikke duizend melkers.. De bedoe ling is dat za] worden ingekorfd in ei gen lokaal doch dat de gegevens zullen worden op gestuurd naar een centrale rekencommissie. Naar het schijnt heeft het comité reeds besprekingen gevoerd met diverse besturen, die 'onder slag of stoot accoord gaan. De kwestie, dat, na drie vluchten, rik der genoemde maatschappijen bij wijze van spreken op zijn gat zit. Wat zijn nou dertig a veertig preskes? Door samenbundeling van krachten zal bereikt worden, dat er beneden Orleans alle weken concoursen wor den gegeven van duizenden duiven en dat brengt spel. spanning en leven in de brouwerij. Dus heren, werkt in uw eigen belang allemaal mee en zet er uw schouders onder. VERKOPINGEN DURE VOGELS Tn Brussel brengen de duiven deze winter niet veel geld op, maar in Antwerpen gaat het er weer met ge weld tegen aan. De verkoping van 120 duiven (bij sterfgeval) van het ras van burgemeester Hermans van Luijt- haegen deed. met de achttien ten hon derd verhoging, maar liefst 230.454 ffank. hetzij 1920 frank per sujekt. De duurste vogel, no. 3 van de verkoping, ging voor 11.000 frank (plus 18 pet.) in andere handen over. Ik maa niet zeggen, dat het weggegeven is. Dit record zal waarschijnlijk wor den verpulverd op 6 en 13 December, als de collectie van wijlen konfrater Louis Vermeijen onder de hamer komt 143 stuks vogels zullen dat zijn, een totale verkoping zonder foefelarijtjes, waarbii al de beroemde reizigers van dit kamnioenenhok zullen worden ge veild, in het Antwerps Koffiehuis aan de Van Stralen straat. Louis was in '51 kampioen fond en in '52 Algemeen Kampioen over alle vluchten van de Antwerpse „Union", men kan er dus op voorhand van verzekerd zijn. dat die duiven platen op zullen brengen. ("lp de agenda staat vermeld, dat er Zondag a.s. in het Bondslokaal te Breda hoktentoonstelling is van de generaal-kampioenen van de C.C. We gens een drukfout stond er gepasseer de week vermeld, dat dit Chrisje Bas- tiaansen was; dit is wel geweest doch niet in 't seizoen '53. De mannen, die in 't afgelopen jaar zegevierend uit de strijd gekomen zijn, zult U Zon dag kunnen bewonderen bij mijn goe de vriend Van Doorn in „De Haagse Poort". Nu de hoktentoonstellingen weer een aanvang hebben genomen, zal er alle weken weer ouderwetse drukte en gezelligheid zijn in 't Bonds lokaal. Wat betreft de Bredase Kam pioenendag op 20 December a.s., in de grote zaal van St. Fidelis, genaamd de „bloemenkoningin onder de kam- pioenendagen", zou ik eens te meer een prachtstukje kunnen schrijven, doch ik zal daar even mee wachten tot de volgende week als de inschrij vingen rond zijn. Mocht de Uwe nog niet zijn verzonden, stel dan geen dag langer uit. na 1 December zal het en- herroepeliik niet meer gaan Adres; Jac. de Wiis. Pijnboomstraat 46. De iurv zal worden gevormd door de he ren Piet van Dongen, directeur-gene raal afd. Transnortvwen van de Z.N B Hierrieke van den Hout te Oosterhout en Jac. Koenen te Donzen, drie f'ïne stielmannen die omzeggens door »en duif heen zien SELECTEREN £)e Belgische duivenkrantjes staan vol over kleuren en selecteren. Dat is de tijd van 't jaar, voelt U wel. Ze komen, oudergewoonte, tot de slot som, dat er onder alle typen en mo dellen.... goei en kwaoi worden aan getroffen en dat zulk keuren dus geen gemakkelijk werk is. Algemeen is men van het gedacht, dat het „orgaan" (de keelspleet!) zo smal mogelijk moet zijn. En dat een duif met een rond keelgat de sleet nabij is. Opgepast hier: een vette duif, een duif waar achter men vangt op het kot, enz. ver toont menigmaal een rond gat, ge moet ze laten betijen en op haar ge mak stellen. Ziehier wat konfrater Al- bert Coolen schrijft over hart, lon gen. lever en nieren! (Ja, er zijn er heel fijne aan een duif....); „Daar ken ik niemendal van. Als ik een duif in handen houd, ben ik geen Jerom no. 2 van Suske en Wiske, die met zijn parkeerlichtjes dwars door de buik van Jerom no. 1 kan zien. Ook beschik ik niet over X-ravs of andere stralen Nu. het schijnt, dat er keur ders zijn. die dat wel kunnen, dat zijn de Jeroms no. 3. nog straffer, die zeggen U. dat een duif het aan de le ver heeft, gindse aan de nieren, weèr een andere aan de blinde darm( de welke zij niet heeft) enz. Straffe toe ren. Fijne vossen!" Raad van de week: Zet uw duiven op tijd en stond een kool uit de hof voor. ze eten ervan naar beliefte en vullen alzo een tekort aan. En als ge nog wilt zorgen voor vers drinken ie dere dag. moogt ge gerust zijn en op beide oren slapen, uw vrienden zul len in het seizoen, dat nakende is, van uw renten niet rapen! Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE

de Stem | 1953 | | pagina 5