PagblaÜ Pejlïem fLetmè DE STRIJD OM HET GODSRIJK De Baas van Kamp Vier Het gelijk voor de pessimisten BONT ADVENTSGEDACHTEN RADIO-PROGRAMM A'S ten daar lijf en ÏIV )AG TWEEDE BLAD ZATERDAG 28 NOVEMBER 1953 DEZE WEEK IN HET BUITENLAND bekeert'twaJe, Overwegen AT EEN ONDERUJKE ERELD Radioliedj es-Griet je BROEDERSCHAP van OUD-STUDENTEN Nobelprijs en belasting nu.iD nd gemaakt ,d welke op de sluiting iclweek werd dat de ver- d zijn geko- am namelijk eiland Vend- >1oorden van i een aardig nse mensen rden waarin indag 25 Ge vonden. Een in Denemar- Zuiden van llonwedstrijd t. landing: irken; 2 Lu- luid-Jutland, ippens, lan- 4 p. Stae- igen. Noord- nding Hoog- Suus Ver- Noord-Hol- landing Wijk uitkijktoren, ,vd voor het waarvan de isatie en oor- :ten fungeren Van deze to- uitzicht over slijk. Op een op het ge- burg gaven ts voor het op. matische on- Kruschen te t Wordt wel morgen ra- lienduizenden iruschen baat dag weer. veerlo.os ver- IKruschen is en on- am effect. fVORMDE tl vergadering draad alhier ;le Hervormde 18 December uden in het erv. Kerk. de wijk ..De :e herdachten de Wolf de jaren voor de terlijke stand en. In de pa- Mis uit dank- larna zij met ret gemeente- Het is zeker d. dat de va- 1 nog in leven A id. Schouwburg t vuur. Kon. De Consul, 'et Centrum om lellen van Fort Liefde, in Ki- 30 uur. uur: Metro- 'an der Linden wons Fratellini. Seine, in Bios- al B. van Waes De loodgieter ympia-theater, 8 nnesburg. 8 uur: Invasie. De storm. ed. Schouwburg /an het vuur. uur: De parel- isje van Aries. uur: De half- beslissing, ïsen bij Tin. Ot- neciub. van Dijck, 2.30 Fort cnoru en: Dansen. ïouwourg, 3 en y spiering bij J. uur. Kampioen, jj Th. ae BiocK- bouw, 5.15 uur: 30 en 8 uur: In ia. Wildschietmg Duiven tentoon- elsland-d Hooghe Missiepryskaar- afé Bea, ïnschry- pen van de prijs- 1 uur. Grote len Dy P. Hage- <aarting by Jasn tiè uur. J. Baert, laai B. v. Waes: rt. ntoonstelling bij lur. Prijskaarting aeie, om 6 uui. ïen en kalkoenen 0 uur v.m. uwourg; Het ge- troDe schrik )agme. scnieting bij A. .30 en 8 uur: De imgeheim; 2 uur: Olympia- theater: er Jonannesourg. mg om konynen aansens, inleg van r, 4.30 en 8 uur: orm. Concert- torm. ïbra: Robin Hood de petoet. Ned. Schouwburg het vuur. van Dijck, 7.30 w-boy. 8 uur: Moord mwburg: Het ge- De schrik ctro pagnie 8 uur ïheim. De lood- Olympia-theater: Johannesburg Het is niet onze gewoonte om pes simisten aan het woord te la ten in deze rubriek. Nog minder zijn we geneigd die lieden bij voorbaat gelijk te geven. We zien ons nu he laas genoodzaakt om ten opzichte van de Haagse Ministerconferentie een geheel afwijkende houding aan te nemen. De pessimisten zijn er namelijk in dit geval niet zo maar één of twee. Integendeel, zij over heersen met hun sombere geluid glansrijk het ganse koor der politie ke waarnemers en profeten. Kort gezegd: de Europese politie ke „Men" verwacht van Den Haag geen ander resultaat dan de instel ling van een studiecommissie. De Ministers van Buitenlandse Zaken van Klein Europa" (de Kolen- en Staal-Gemeenschap) moeten nog verder en dieper en breder worden ingelicht dan ze reeds waren. Het zoeken naar zachte vormen om de toekomstige politieke Europese (fe deralistische) gemeenschap enigs zins genade te doen vinden in de ogen van de Regeringen en Parle menten der deelnemende Staten is nog lang niet ten einde. Waar gaat het dan om en hoe lig gen de problemen? Met een histori sche schets is dat vrij eenvoudig aan te geven. Er is een ontwerp verdrag gemaakt voor een Europese gemeenschap. Dat gebeurde door de zogenaamde Assemblee ad Hoc, die er van September 1952 tot Maart 1953 aan werkte. Daarna is in Ro me door de deskundigen na zeven tien dagen confereren een rapport opgesteld. Naar democratische be ginselen moet er volgens dat rap port een Europese politieke gemeen schap komen, welke controle kan uitoefenen op 1. de K.S.G. 2 het (toekomstige) Europese leger 3. de buitenlandse politiek en 4. het eco nomische samengaan. De Ministers gaan nu in Den Haag dus praten over dat rapport. Het lijkt allemaal vrij gemakke lijk. Er ligt dus een vast-omlijnd plan. Er is ook al een bepaalde vorm voor dat federalistische Eu ropa met een eigen Parlement, een Uitvoerend Orgaan en een Raad van (nationale) Ministers. Wat let ons, zou men zeggen, om nu in Den Haag maar ineens „Europese besluiten" te nemen. Dan kan men tegelijk het „Plan Beijen", dat een Europese markt beoogt, aanvaarden en het goede begin is gemaakt, waarmee dan volgens het oude spreekwoord het halve werk al is gedaan. ^/anneer we het nu hebben over moeilijkheden, dan zult u waar schijnlijk allereerst denken aan de Saar en aan Triëst. Welnu, daar wordt in Den Haag met geen woord over gerept. Achter de schermen natuurlijk wel, maar officieel he lemaal niet. De moeilijkheden lig gen voor Den Haag in de nationale belangen der deelnemers. Het zal een kwestie worden van loven en bieden om iedereen min of meer te vreden te stellen. Frankrijk zou graag een einde zien aan de Duitse „bedreiging", hetgeen met een gezonde Europese federatie zou zijn bereikt, maar is van de andere kant beducht voor totale ondergang van zijn overge voelige economie. Nederland daar entegen hoopt de zo nodige afzet in het buitenland te veroveren en wil dan ook naast die Europese markt (eerste bescheiden stap om te komen tot een Tolunie) een Uit voerend Orgaan met goed omschre ven en betrekkelijk ver doorgevoer de volmachten. Duitsland heeft veel begrip voor het Nederlandse ver langen, maar is anderzijds weer bang, juist nu Frankrijk te kwet sen met niet-vriendschappelijke steun aan voor Frankrijk minder welgevallige voorstellen. Het verlangen van Italië gaat allereerst uit naar een situatie, wel ke uitkomst belooft aan het benau wende werkloosheidsprobleem. Ook heeft dit land gebrek aan grond stoffen, die een Europese gemeen schap dichter in zijn bereik zou brengen. België en Luxemburg ten slotte steunen tot op bepaalde hoogte de Benelux-partner, maar ze zijn ook beangst voor de gevolgen van een Europese markt, zolang de lo nen in Nederland niet gelijkgescha keld zijn aan hun hogere standaard, liggen dus alles bijeen de moei lijkheden deels op het nationale plan der staten en deels in de on derlinge verhoudingen en tegenstel lingen. We zijn dus wel gedwongen om het koor der zwartkijkers deze keer te aanhoren. Er ligt immers nauwelijks een andere mogelijkheid dan het instellen van een studie commissie. Het grote voordeel daar van is dan, dat de zijden draad van de Europese gemeenschap niet is doorgebroken en dat is op zichzelf eigenlijk al bijzonder veel. (Advertentie) Uitgebreide collectie mantels in het betere genre en in elke prijsklasse BREDA Catharinastraat 7 DEN HAAG Laan v. Meerdervoort 291 Spui 149 Centrum Jn Eindhoven wordt vandaag de overwegkwestie zo goed als ge heel opgelost. Alle personenverkeer kan nu over het nieuwe hoogspoor gaan. Dies is er feest in de Licht stad. Er zijn echter nog heel wat plaatsen, die onder het overwegleed zuchten. Kijken we maar eens naar Tilburg en Breda. Het is al een zuchten gedurende tientallen jaren. Studiecommissies werden samenge steld en ontbonden, plannen ont worpen en opgeborgen. Als in Eind hoven de bombardementen met hun verschrikkelijke gevolgen ook niet de gelukkige bijwerking hadden ge had, dat er wel een oplossing moest komen, zou men misschien nu nog zo ver niet zijn. Als men berekent, wat zulke overwegen aan tijdver lies, werkverzuim engoed humeur kosten, dan geloven we, dat dit hoger oploopt dan de mil- lioenen, welke voor een oplossing nodig zijn. Geldt hetzelfde trouwens niet voor de veren over de Schelde? Een tunnelplan is inderdaad een zeer kostbaar plan. Maar laat men alle tekorten en schade nu eens op tellen.... Wie weet, zou de tunnel toch nog goedkoper blijken te zijn! (Advertentie) (jjeen feest is er, dat zo sterk zijn invloed uitoefent en zo algemeen gevierd wordt, als het Kerstfeest. Midden in de donkere dagen is het een feest van licht, warmte brengt het in de koude van de winter. De winkels hebben het aangegrepen als een extra-reclame voor hun artikelen en nog zijn we de ver rassingen van StNicolaas niet vergeten, of we zinnen weer op die van Kerstmis. Maar hoe weinig heeft dit alles met het wezen van dat feest te maken! Heel deze kunstmatige sfeer raakt niet het innerlijke verlan gen, dat de mens, die gelooft, naar Christus heeft en naar Zijn komst in de zielen. Met aangrijpende woorden en sme kingen, met de welsprekendheid der oude profeten en van de boetgezant St. Joannes de Do per wekt de Kerk in haar Ad- ventsweken dit verlangen naar God, dit uitzien naar de komst van de verlosser in de zielen op. Voor de gelovige, die met de liturgie der Kerk meeleeft, zijn deze weken vervuld van een krachtig geestelijk élan en van een onuitsprekelijke vertroos ting. Nu willen wij in dit artikel deze Adventsweken niet zo beschouwen, zoals ze in de liturgie der Kerk worden gevierd, maar we willen het diep menselijke verlangen, dat er in doorklinkt, beluisteren in de wereld, waar het naar alle windstreken weerklinkt; waar er een verwoede strijd gevoerd wordt voor en tegen dit rijk en zijn komst onder de mensen op deze aarde. 7o ge de regeringen der volkeren na zoudt gaan, hoe weinig zoudt ge er vinden, die gebaseerd zijn op de beginselen van Chris tus leer en hoevelen zoudt ge er ontmoeten, die practisch leven en werken en streven buiten God. Ge zoudt er landen vinden, waar de leiders der volkeren practisch voortdurend strijd voeren tegen het geloof in Hem, die de Schep per is e'n Leider van allen en die door Zijn almacht de wereld be stuurt. En daartegenover staan als menselijkerwijze beschouwd de machteloze slachtoffers, die gevangenis en dwangarbeid ver duren, die martelingen doorstaan en de dood ondergaan, simpel weg omdat zij in God geloven en bo ven de duisternis dezer wereld de ogen van hun geest gericht houden op het eeuwige licht, dat aan de einder van het leven oplicht. Zo zijn de Christenen aller tijden ge weest. Het „Kom, Heer Jesus, kom!" der eerste tijden is blijven weerklinken door de strijd der eeuwen en door de vervolgingen, die de machtigen der aarde tegen godsdienst en geloof ontketenden. Velen zijn er geweest, die als Ni- ADVENTSKRANS Teken van licht en hoop. codemus in de verborgenheid van de nacht tot Christus kwamen; voor velen is Hij de Meester ge weest, die als weleer wandelde over de donkere zee van de nacht van leiden en beproeving om aan Zijn getrouwen de lichtende ge stalte te tonen van Zijn machtige menselijke persoonlijkheid. Bij ve len heeft Christus zich gevoegd op de levensweg, wanneer twijfel hun ziel omgaf en heeft hun als trage Emmaüsgangers de vraag gesteld, of ze dan niet meer wis ten, dat Christus' Kerk dit alles lijden moest om zo uiteindelijk de heerlijkheid in te gaan. Ja, de Kerk van Christus is een Kerk van het lijden, zwijgend lijden voor velen. Maar sterk leeft als een onuitblusbaar vuur het ver langen naar Hem, de Verlosser en Bevrijder. Hoe heeft die Kerk duizenden aan zich verbonden voor leven en dood en hoe heeft haar schoonheid hen bevangen. Wat is het anders, waarom pries ters en missionarissen zwoegen en tobben, wat is het anders, waar om kloosterlingen boeten en bid den, waarom leiden duizenden jonge meisjes en vrouwen een le ven van voortdurende opoffering, als enkel om dit ene doel, dat Christus komt, dat Zijn rijk heer sen zal van zee tot zee en van het ene einde der aarde tot het andere? YY/ij leven in een geweldige tijd. W Want nu is de strijd voor en tegen het Godsrijk gekomen in een adembenemende fase. God zelf maakt haast met de komst van Zijn rijk. En ziet niet enkel naar de successen, hoe groot ze schijn baar zijn, van Gods vijanden, zie ook naar het licht, dat doorbreekt en van de rijzende dageraad, die de hemel kleurt. Wat hebben wij katholieken van dit ogenblik een Paus! Wat een uitzonderlijk lei der en leraar der volkeren, wat een serene en heilige persoonlijk heid En deze Paus wijst nu de wereld op Maria en roept de mensheid op tot een jaar, Haar ter ere. En zoudt ge denken, dat dan Godsrijk niet komen zal, als Maria in aantocht is? Is het dan anders geweest op de morgen der verlossing of is het anders geweest in de geschiedenis der Kerk? Zal het niet wederom zo zijn, dat God wederom grote dingen door Haar zal verrichten, Hii, die machtiger is dan alle vijan den van het Godsriik? En zo breek dus door de donkere da gen het licht door der Onbevlekte, die de kop verplettert van de dui vel. En zo zien wij in deze Advents weken de dageraad rijzen, die alle duisternis zal verdwijnen. En an dermaal kunt ge het smekend ver langen der grote gemeenschap van de Kerk beluisteren, die niet op houdt te roepen: „Kom, Heer Je sus, kom!" w loslippigheden van LEONARD 7E HEBBEN ONS VERTELD, dat de hel niet uit vlammen bestaat, maar dat je er dag-in, dag-uit wordt geplaagd fnet de dingen, die je op aarde altijd het vreselijkst vond. Voor ons betekent dat, dat we in één kamertje zullen moeten wonen met de heren Max van Praag Marcel Tielemans, Wim Popping, Frans van Schaik en nog een stuk of wat radiozangers. Deze lieden immers, drijven ons tot wanhoop, vooral wanneer we ze met onverholen trots horen zeggen: „En nu een liedje van mezelf...." (en dan volgt de titel). Onveranderlijk moeten we dan luisteren naar een vers over een meisje, een leuk meisje, een kwiek meisje, een aardig meisje, een boos meisje of een lelijk meisje. Nu zou je denken, dat de zangerèssen over leuke, aar dige, vlotte, flinke of nare mannen zouden zingen, maar zelfs dat ge beurt bij uitzondering. Voor de grap zullen wij u eens een radioliedjes- grietje beschrijven. Dat is dus het ideaal, dat Maxy en Wimmy en Marceltje bezingen. Let op- We beginnen met een paar appelwangen, ogen als de Middellandse Zee bij helder weer, kersenrode lippen, oor tjes als van marsepein, haren als satijn en een hals zo blank als een lelie. Nu moet u zich die dame eens voorstellen. De kleur van haar lippen duidt erop, dat ze hartpatiënt is, want een kers heeft een ge mene tint. Haar wangen zijn zo glad als een natte toverbal, terwijl de schoonheidsspecialisten toch niet voor niets de matte teint prijzen. En de ogen? De Middellandse Zee is waterig, hoor, dus ons liedjes- ideaal grient voortdurend. Gelukkig worden die marsepeinen-oren verborgen onder het satijnen haar. Door dit haar lijkt onze juffrouw trouwens angstig veel op een lampekap uit grootmoeders tijd. De lelieblanke hals tenslotte steekt fel af tegen de kersenmond. Kort en goed, deze liedjesdame ziet eruit als Nqptunus, die een borrel teveel op heeft. En daar zingen ze in'de radio nou de hele dag over! Tn een vergadering te Den Bosch is opgericht een Broederschap der oud-studenten van de Congregatie van de H. Geest. Tot ere-voorzitter werd gekozen de heer J. Marijnissen (Bre da), tot voorzitter de heer Mr. J.P. Wijn tot secretaris de heer J.G. van den Bijllaardt (Helmond), tot pen ningmeester de heer S. Verbogt (Nij megen). Aanleiding tot deze oprichting is de herdenking (Juli 1954) van het feit dat de Paters van de H. Geest zich 50 jaar geleden in Nederland vestigden. De bedoeling is niet alleen medewerking te verlenen bij het vie ren van dit gouden jubileum, maar een blijvend organisch contact te leg gen tussen de oud-studenten onderling en tussen deze groep en zowel de Spi- ritijnse opleidingshuizen te Weert. Ge- mert en Gennep, als de van hier uit vertrokken Missionarissen. U kent dat gevoel Gejaagd, nerveus, rusteloos NEUROTONIC schenlcf U meer mner(i|tce rusf en doordoor dieper sloqp. Preparaat op basis van wqn (Malaga Vieux). Daarom doeltreffend werkend. Pr j5 2.10 Verkrijgbaar bij Üw Apotheker of Drogtst VINOBASIS - AMSTERDAM Verklaring van minister van der Kieft ]\/ïinister van der Kieft verklaart in zijn M. van A., dat, in het alge meen gesproken, in verband met de omstandigheden waaronder de Nobel prijs wordt toegekend, het ontvangen van deze prijs naar zijn mening niet leidt tot het heffen van inkomstenbe lasting. LITURGISCHE KALENDER ZONDAG 29 November. Paars. Ie Zondag van de Advent. 2e gebed H. Saturninus. 3e van de H. Maagd. Credo. Prefatie van de H. Drievul digheid. Haarlem: 2e gebed H. Rad boud. 3e H. Saturninus. MAANDAG 30. Rood. H. Andreas. 2e gebed Excita. Credo. Prefatie van de Apostelen. Breda: 3e gebed voor de Bisschop. DINSDAG 1 December. Haarlem Breda Wit. H. Eligius. 2e gebed Excita. Den Bosch: Paars. Mis van Zondag. 2e gebed van de H. Maagd. 3e voor Kerk of Paus. WOENSDAG 2. Rood. H. Bibiana. 2e gebed Excita. 3e van de H. Maagd. DONDERDAG 3. Wit. H. Franciscus Xaverius. 2e gebed Excita. VRIJDAG 4. Wit. H. Petrus Chryso- logus. 2e gebed Excita. 3e H. Bar bara. Credo: Breda: Rood: H. Bar bara. 2e gebed H. Petrus Chrysolo- gus 3e Excita. Credo. Of: Haarlem- Den Bosch: Wit. Votiefmis ter ere van het H. Hart. Gloria. Credo. 2e gebed Excita Prefatie van het H. Hart. ZATERDAG 5. Paars. Mis van Zon dag. 2e gebed H. Sabbas. 3e van de H. Maagd. Gewone Prefatie. Breda: Rood. Mis van de H. Barbara. 2e ge bed Excita. 3e H. Sabbas. Credo. Kus 'T'ijdens een bal in Parijs fluisterde de moeder van een vermogende, maar lelijke dochter een der huidige Franse ministers in het oor: „Zeg, hoor eens, Monsieur X. heeft juist mijn dochter gekust. Hopelijk heeft hij ernstige voornemens..." De bewindsman antwoordde: „On getwijfeld Madame. Uitsluitend voor zijn genoegen kust men Uw dochter heslist niet..." Gestalte F)e vraag ,Waar hebt U elkaar le ren kennen" werd gesteld aan 4000 willekeurige Duitse echtparen. De antwoorden brachten de volgende gegevens: ongeveer 26 pet. der pa ren waren jeugdvrienden; 24 pet. werd door bemiddeling van gemeen schappelijke vrienden bij elkaar ge bracht; 10 pet. vond elkaar tijdens sportoefeningen; 9 pet. maakte met elkaar kennis tijdens een zaken- of vacantiereis. Slechts 4 pet. der on dervraagden was door een louter toeval aan elkaar gekomen. Frau Busch b.v. stormde als Fraulein Busch de voordeur uit, haar hondje achterna. In de duisternis botste ze tegen een gestalte op. Vier weken later was ze met die gestalte gehuwd. Duplex JN Frankrijk waren twee jon gens een wedstrijd aan het houden wie het snelst zou kunnen fietsen. Een der kna pen schoot uit de bocht en reed pardoes een huisje aan. Hij zelf mankeerde niets. Maar het huisje was ingevallen! Ouderwijzer grankrijk is toch ook een land van onbegrensde mogelijkhe den. Het heeft momenteel een on derwijzer van elf jaar oud. In Bou- zemont (Elzas) had de enige on derwijzer ontslag genomen. Omdat de ambtelijke molen langzaam draait, had men geen vervanger voor hij vertrok, zodat de kinde ren alleen zaten. De elf-jarige Michel Leveque nam toen het heft in handen. Hij ging achter de on derwijzerslessenaar zitten. Hij zit er al zes weken. De burgemeester heeft zijn actie officieel gesanc- tionneerd, omdat het nog weken kan duren voor er een nieuwe is! Schade P)c filmactrice Ingrid Bergman heeft voor een Romeins gerechts hof verklaard, waarom zij een eis tot schadevergoeding van tien lire (zes cent) heeft ingediend tegen de Zweedse journaliste Bigi Rybrant. In December heeft Ingrid zich er over beklaagd, dat een vraaggesprek dat zij aan de correspondente had toegestaan, was verschenen als een door haarzelf ondertekend artikel. Zij wees het hof er op, dat zij het duidelijk gemaakt wilde zien, dat zij het artikel niet had geschreven. De rechter luisterde aandachtig toe en verdaagde, nadat hij de hoop uitgesproken had, dat de twee vrou wen zelf het geschil zouden bijleg gen, de zaak. „Is er soms iets op tegen, dat ik aan 't winkelen ben?" ZONDAG 29 NOVEMBER 1953 HILVERSUM I, 402 M. NCRV: 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Orgelconc.; IKOR: 8.30 Vroegdienst: KRO: 9.30 Nws.; 9.45 Gram.; 9.55 Plechtige Hoogmis; 11.30 Vra- genbeantw.; 11.45 Strijkork.; 12.20 Apo logie; 12.40 Musette ork. en soliste; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. en Kath. nws.; 13.10 Kamerkoor, strijkork. en sol.; 13.40 Boekbespr.; 13.55 Gram.; 14.00 V. d. jeugd; 14.30 Viool en piano; 14.50 Gram.; 15.00 „Het atoom in dienst van de vrede'', klankb.; 15.20 Residentie-ork.; 15.50 Gram.; 16.10 „Katholiek Thuisfront Over al!"; 16.15 Sport; 16.30 Vespers; NCRV: 17.00 Kerkdienst; 18.30 Gram.; 19.00 Ker kelijk nws.; 19.05 Samenzang; 19.25 Gram. 19.30 „Weg en werk der Kerkhervor mers", caus.; KRO: 19.45 Nws.; 20.00' Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Pro menade ork. en soliste; 21.10 Act.; 21.20 Gram.; 21.25 ..Heilige Moeders", hoorsp.; 22.25 Gevar. muz,; 22.45 Avondgebed en liturg, kalender; 23 00 Nws.; 23.15 Radio Philh. ork.; 23.45-24.00 Gram. HILVERSUM II, 2.98 M. VARA: 8.00 Nws. en weerber.; 8.18 Gram.; 8.45 Sport- meded.; 8.55 V. h. platteland; 9.00 Gram. met comm.; 9.45 „Geestelijk lev^n", caus. VPRO: 10.00 „Geef het door", caus.; 10.05 V. d. jeugd; IKOR: 10.30 Doopsgezinde kerkdienst; AVRO; 12.00 Sportspiegel; 12.05 Lichte muz.; 12.35 „Even afrekenen Heren"; 12.45 Orgelspel; 13.00 Nws.; 13.05 Meded. of gram.; 13.10 Pianospel; 13.30 Lichte muz.; 14.00 Boekbespr.; 14.20 „Al fonso und Estrella", opera; 15.50 Toneel beschouwing; 16.05 Lichte muz.; 16.30 Sportrevue; VPRO: 17.00 „Gesprekken met luisteraars": 17.20 „Van het kerke lijk erf", caus.; VARA: 17.30 V. d. jeugd; 17.50 Sportjourn.; 18.15 Nws. en sport- Uitsl.; 18.30 Hammond-orgelspel; 18.50 Radiolympus; 19.20 Gram.; AVRO; 20.00 Nws.; 20.05 Gevar. muz.; 20.50 „Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Coxf' hoorsp.; 21.25 Metropole Ork.; 21.50 Dis- co-caus.; 22.30 Act.; 22.45 Gram.; 23.00 Nws.; 23.15 Gevar. muz.; 23.45-24.00 Or gelspel. BRUSSEL. Vlaams, 324 M. 11.45 Gram.; 12.15 Accordeonens.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 13.30 V. d. sold.; 14.00 Gram. 16.00 Sport; 16.45 Gram.; 17.45 Sportuitsl. 17.50 Gram.; 18.30 Godsd. halfuur; 19.00 Nws.; 19.30 Gram.; 20.00 Hoorsp.; 20.37 Gram.; 21.00 Verz. progr.; 22.00 Nws.; 22.15 Dansmuz.; 23.00 Nws.; 23.05-24.00 Gram. BRUSSEL, Frans, 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws.; 13.10 Verz. progr.; 14.00 Gram. 14.30 Koorzang: 14.50 Symph. ork.; 15.50 Gram.; 16.45 Idem: 17.00 Nws.; 17.05 Gram.; 17.45 Idem; 19.30 Nws.; 21.00 Gevar. progr.; 22.00 Nws.; 22.15 Lichte muz.: 22.55 Nws.; 23.00 Parijs bij Nacht; 23.30 Dansmuz.; 23.55 Nws. maandag 30 november 1953 HILVERSUM 1. 402 M. NCRV: 7.00 Nws.; 7.13 Gewijde muz.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Sportuitsl.; 8.20 Gram.; 8.30 Tot Uw dienst; 8.35 Gram.; 9.00 V. d. zieken; 9.30 V. d. vrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 Mast- klimmen; 10.10 Gram.; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Gram.; 11.45 Gevar. muz.; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Land en tuirib. meded.; 12.33 Gram.; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nws.; 13.15 Metropole ork. en solist; 13.45 Gram.; 14.00 School radio; 14.30 Gram.; 14.45 V. d. vrouw; 15.15 Gram.; 15.30 Pianotrio; 16.00 Bijbel lezing; 16.30 Vocaal ens.; 16.50 Gram.; 17.00 V. d. kleuters; 17.15 Accord, muz.; 17.30 V. d. jeugd; 17.45 Regeringsuitz.: Mr. K. Vonk „Nederland en het verkeer in Europa"; 18.00 Kerkkoor en orgel: 19.20 Sport; 18.30 Fagot-Kwartet; 18.45 Engelse les; 19.00 Nws. en weerber.; 19.10 Gram.; 19.30 „Volk en Staat", caus.; 19.45 Orgelconc.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Ma rinierskapel en mannenkoor; 21.10 „Het antwoord", hoorsp.; 22.05 Samenzang; 22.35 Omr. ork.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws. en SOS-ber.; 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. AVRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram,; 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding 9.15 Koorzang; 9.30 V. d. vrouw; 9.35 Gram.; 11.00 Voordr.; 11.15 Kamerork. en soliste; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinbouw meded.; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Twee piano's: 13.00 Nws.; 13.15 Me ded. en gram.; 13.30 Lichte muz.; 14.00 ,,Wat gaat er om in de wereld?" caus.; 14.20 Gram.; 14.30 Voordr.; 14.45 Viool en piano; 15.15 V. d. vrouw; 16.15 Gram.; 17.30 V. d. padvinders; 17.45 Gram.; 17.50 Mil. caus.; 18.00 Nws.; 18.15 Muzikale caus.; 18.30 Accordeonmuz.; 19.00 V. d. jeugd; 19.15 Rep. of gram.; 19.25 Cabaret 19.45 Regeringsuitz.; Ir. J. G. W. Ignatius; „De landbouwtelling 1953"; 20.00 Nws.; 20.05 „Les noces de Jeannette", opera; 21.05 Cabaret; 21.30 Amus. muz.; 22.05 Voordr.; 22.20 Instr. kwart.; 22.35 Orgel conc.; 23.00 Nws.; 23.15 Filmprogramma; 23.45-24.00 Gram. BRUSSEL, Vlaams, 324 M. 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 V. d. landb.- 12.42 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Pianospel; 13.30 Gram.; 13.45 Pianospel; 14.00 School radio; 14.45 Gram.; 15.00 V. d. zieken; 16.00 Gram.; 16.10 Omr. ork.; 17.00 Nws.; 17.10 Orgel en piano; 18.00 Franse les; 18.15 Gram.; 18.25 Financ. kron.; 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws.; 19.30 Gram.; 20.00 Kamerork. en sol.; 21.45 Gram.; 22.00 Nws.; 22.15 Orgelspel; 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, Frans, 484 M. 12.00 Ork conc.; 13.15 Gram.; 14.15 Idem; 15.00 Ork. conc.; 15.30 Gram.; 16.05 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 17.15 Gram.; 17.30 Pianorecital 18.30 Chansons; 19.15 Gram.; 19.30 Nws.: 20.30 Gram.; 21.15 Strijkkwartet; 22.00 Nws.; 22.55 Idem. door EMART KINSBURN ïbra de petoet, aw. Invasie. Robin Hood. 39) „Kijk eens," zei hij, „de laatste plaats, waar ze naar u zullen zoeken, is wel de plek, waar ze u voor de laatste maal gezien hebben. Mensen zijn nu eenmaal dwaze wezens. Ze grijpen steeds naar verwijderde re genbogen. Ze menen, dat ze, hoe ver der ze zoeken, u des te eerder zullen terugvinden. Ze zijn allen op zoek naar u. Al het werk in Kamp 4 zal wel stilgelegd zijn. Ik betwijfel, of er nog wel vijf man in het kamp zijn achtergebleven. En die er zijn. heb ben geen enkele reden om het werk voort te zetten." Iris gaf geen antwoord. Het was sluw. duivels sluw bedacht, dat moest ze erkennen. Maar toch begreep ze nog niet. hoe Dude het losgeld wilde bemachtigen. Hij had geschreven, dat ze van uit hun schuilplaats met kij kers de paal in het oog zouden hou den. door Luke opgericht Doch de tunnel lag vele mijlen ver van die paal verwijderd en nergens was een plekje, om zich schuil te houden en die paal met een kijker te bespieden Doch die gedachten waren niet vari zoveel betekenis. Haar hart jubelde van vreugde omdat ze nu zeker wist. dat de tunnel nog niet opgeblazen was. En dat wilde zeggen, dat Chet nog in leven was en vermoedelijk alle krachten inspande, om haar te vin den. Ze vertrouwde er op. dat hi) daar in zou slagen. Ze was nog met die gedachten be zig. toen ze toet plekje bereikten, waar de gewonde Newton naar boven geklauterd was om het leven van Chet Fanning te redden. Een eindje verder de pas in bevond zich een pad. Daar langs dreven ze de muilezels in de richting van de tunnel. Daar ge komen kree- Iris bevel af te stijgen. Ze brachten paarden en ezels in de monding van de tunnel, waar ze voor voorbijgangers door de bergpas ver dekt stonden opgesteld. Maar ze kon den de dieren toch niet verder in de tunnel brengen, omdat die verderop niet hoog genoeg meer was. Luke verzorgde de beesten, terwiji Dude. na een kaars aangestoken te hebben, het meisje door de donkere gang naar ae plek bracht, waar Chet gevangen gezeten had. Hier liet hij haar achter en ging beddegoed en kampeervoor- raden halen. Ze was totaal uitgeput door de stormwind en haar lange rit. Zonder iets van het haar aangeboden voedsel te nuttigen kroop ze onder de dekens en viel in een diepe slaap. Bij haar ontwaken zag ze een hel dere lichtplek. Het was de tunnel opening. waardoor het daglicht naar binnen straalde. Vlak bij haar brand de een vuurtje, waarbij Luke gehurkt het ontbijt zat klaar te maken. „Goedenmorgen." zei hij, „u zult het vandaag met mij alleen hier moeten stellen, juffrouw. Dude is weg „Weg? Waarheen?" „Geld halen," zei Luke. Iris had er geen besef van dat de beide mannen, terwijl zij sliep, uren lang samen afwezig waren geweest en dat ze dus gemakkelijk had kunnen ontvluchten, als ze slechts wakker ge worden was HOOFDSTUK XXXIX Wrakhout Op de kale woestijnvlakte hield de troen de paarden in. Chet was er bij. En naast hem stond Spookezel Pax- ton. bleek en hologig. Het was elf uur. ..Chet," zei hij wanhopig. „Ik ben bang, dat je het mis hebt. jongen! Ze moeten zich tussen die heuvels schuil houden en we verknoeien tijd. als we die niet grondig gaan doorzoeken.? ..We hebben daar al gezocht." bracht Chet hem onder het oog. ..Ze zijn daar nergens te vinden. Zeker niet alle twee. McCormick zal wel juist het tegenovergestelde gedaan hebben, van wat we op het eerste ge zicht zouden verwachten. Hoe laat is het nu?" „Even over elven." „Het zal me een vol uur kosten, om naar die paal te lopen," zei Chet. „Het geld moet om twaalf uur neergelegd worden. Geef mij die tas, dan ga ik." Hij nam de reistas, door Paxton meegenomen op zijn tocht naar de bank in Las Vegas, van deze over. Ei' zat helemaal niets in. Chet keerde zich naar de mannen om. „Ik ga naar die paal toe." zei hij. „Hoor eens Chet," fluisterde Spider Reynolds hem toe. „Dit is een dwaas waagstuk, maar je doet het nu een maal. Veronderstel nu eens. dat je het bij het rechte eind hebt, zou het dan niet beter zijn. als wij naar de heu vels gingen, zodra als jij weg bent? Jouw theorie zegt wel, dat ze daar niet zijn. Maar zelfs ai heb je gelijk, zou het dan nog niet beter zijn. dat we ons hielden, alsof ze toch op zoek gingen... om hen in de waan te bren- Selh nat we het aas hebben opge- SJOkt „Nee. dat zou verspillen van tijd en energie zijn," zei Chet. „Ik zeg je. dat ze ons niet in het oog houden." Hij draaide zich om en ging op weg naar de paal met de tas in de hand. „Heb ie een revolver bij je?" vroe gen wel tien tegelijk „Neehoor." antwoordde Chet. „Ik moet niks van revolvers hebben. Blijf maar op je post, tot er iets gebeurt." Geruime tijd liep Chet met grote passen in de richting van de paal. Het woei nog steeds en de middagzon werd heet, hoewel er toch al najaar in de lucht zat. Chet naderde de paal hoe langer hoe dichter. Hij trachtte zich bedaard te houden, maar voelde zich geweldig zenuwachtig. Zou hij het op slot van zaken mis hebben? Neen. hij was er van overtuigd, dat hij het bij het rechte einde had. Het was al te gek. te veronderstel len, dat de ontvoerders ergens in hinderlaag lagen en toekeken, hoe hij met een tas, waarin honderdduizend dollars moesten zitten, naar die paal liep. Als hij die tas bij de paal liet staan en naar zijn vrienden terug keerde. hoe zou het dan voor McCor mick mogelijk zijn. over die kale vlakte daarheen te rijden om het geld te halen? De troep, die op onderzoek was uitgegaan, zou immers de gehele namiddag de wacht blijven houden? Zodra een der ontvoerders zich slechts vertoonde, zouden ze op hem afstor men Als het donker werd en de tas nog steeds bij die paal stond, zouden ze dichter daarheen komen en een cordon vormen, zodat de ontvoerders het geld ook niet in donker konden komen halen. Nee, hij had het wel goed. Hij was nu vlak bij de paal geko men. Zó dicht, dat hij kon zien, hoe die paal bestond uit twee stukken wrakhout, die met een eind touw aan elkaar gebonden waren. Dit beteken de. dat de ontvoerders bij de bedding der rivier waren geweest, want een dergelijk stuk drijfhout hadden ze nergens anders in heel de streek kunnen bemachtigen. Chet naderde de paal met klop pend hart. Hij bekeek de grond er omheen nauwkeurig, maar de zand storm had alle sporen van mensen en dieren weggevaagd. Een ogenblik rees er twijfel in hem op. Doch bij de paal gekomen, zette hij de tas er vlak tegenaan. Hij stak zijn handen uit en greep de paal er mee beet. trok en rukte er aan en schudde hem zo lang heen en weer. tot hij hem uit de grond had gehaald. Hij liet hem vallen en verder gebeurde er niets. Daarna liep hij met zware stappen terug. Bijna onmiddellijk voelde hij dat het zand onder zijn voeten meegaf en viel op zijn knieën neer. Hij haalde uit zijn broekzak een tuinschopje te voorschijn en begon te graven. Het duurde niet lang of hij stiet op hout. Verheugd groef Chet verder. Langzamerhand groef hij een jn het zand begraven stuk hout op. Het duurde niet lang meer. of Chet ging rechtop staan, bukte zich. greep het ene uiteinde van het stuk hout beet. tilde het met geweldige krachts inspanning op en liet het weer val len, waarbij hij meteen een sprong zijwaarts deed. Hij sprong net op het nippertje opzij, want uit de grond klonk een doffe knal en een scherpe kruitlucht drong hem in zijn neus. Zachtjes grinnikend stond hij met de handen in de zij naast het gegra ven gat. „Dat is uit." zei hij. „Helemaal uit. Het was handig bedacht. McCormick. maar ik had er een voorgevoel van. Hij stak zijn hand in de hoogte en wuifde zijn mannen in de verte toe en zag, hoe ze ogenblikkelijk in galop paar hem toegereden kwamen. „Daar komen ze aan. McCormick," zei hij. „Wat zul je nu doen?" Onder het spreken had hij zich ge bukt en het oog strak gevestigd ge houden op de holte, veroorzaakt door het verplaatsen van het ingegraven stuk hout. Wie daar beneden dan ook was zou zijn hoofd boven de opper vlakte van de grond moeten verhef fen, om nogmaals te kunnen vuren. In de uiterste spanning bewaakte hij de opening als een kat een muizen gaatje bewaakt. Hij moest die kerel te slim af zijn en die man zou na tuurlijk veronderstellen, dat hij gewa pend was. Plotseling kwam er beweging. Er vertoonde zich geen hoofd boven de grond, maar bliksemsvlug schoot een arm met een zware revolver te voor schijn. Die arm bewoog zich snel in een kring rond en schoot achtereen volgens zes schoten af in verschillen de richtingen. De kogels schoten lange geulen in het zand. want Chet's vijand had er op gerekend, dat Chet vlak op de grond zou zijn gaan liggen om gedekt te zijn. Chet was de schut ter echteT te slim af geweest. Toen de schoten knalden, stond hij rechtop naast het gat en als hij geraakt was geworden, zou het nog slechts in zijn benen zijn geweest. Toen het laatste schot knalde wierp hij zich met een sprong op de hand. die de revolver vast hield. (wordt vervolg)

de Stem | 1953 | | pagina 3