Centrale Dienst Bouw- en Wonin BOK VLISSINGSE BEGROTING 1954 AANGENOMEN Z-VLAANDEREN toezicht wordt onffeheven Dames RHEUMATIEK KLOOSTERBALSEM ïz. de Feyter Wzn. bij alle keuringen in Zeeuwsch-Vlaanderen present Belangrijke besluiten in Terneuzens Raad Geeft een zetel Morres - Hulst Fa V Passemiers?„ Binnenkort geen krepeergevallen meer in de kop van Schouwen DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 28 NOVEMBER 1953 Bij een paardenminnend Axelaar In één oogopslag V oorlichtingsbijeen komst te Baarland Wordt U gekweld PROEFVAART MET DE CAPELLA Minister Staf bezocht legerplaats Ossen- drecht TERNEUZEN Audiëntie Benoeming Subsidie vow een maatschappelijk werkster Magistrale verdediging door de voorzitter Motorrijder te Uden- hout verongelukt Doktersdiensten AXEL HULST Dienst dierenartsen VAN GOGH-AVOND Pijn hier - scheuten daar en stramheid in lijf en leden Noorse en Oostenrijkse woningen en directie keten toegewezen Algemene beschouwingen met een pittig politiek kleurtje „Zeeland-symphonie" AGENDA HEDEN MORGEN OOSTBURG Auto zwaar gehavend MAANDAG f IN DE STREEK VAN AXEL naar de heer de Feyter vraagt, kan moei lijk worden terecht gewezen want die naam komt daar evenveel voor als men het van de naam Jansen in Nederland denkt. Maar wie de heer Iz. de Feyter Wzn. zoekt behoeft niet bepaald te weten, dat hij in de Stationsstraat woont, want men zou hem kunnen betielen als „de Feyter van de paarden- keuringen". Heel zijn leven heeft hij met paarden te maken gehad en hy heeft, ondanks zijn al vorderende leeftijd, nog steeds. Als er iets met paar den aan de hand is in het Zeeuwsch-Vlaamse land, is de heer Iz. de Feyter Wzn. er altij,d op de een of andere manier bij betrokken. Vroeger was hij landbouwer, doch op 38-jarige leeftijd hield hij met het boeren op en ging zich geheel op de paarden concentreren. IN ZIJN boerentijd heeft hij natuur- lijk als we het zo mogen uit drukken al veel omgang met paar den gehad en zijn verdere loopbaan heeft hem wel zo deskundig gemaakt, dat men mag zeggen, dat alles wat de heer de Feyter niet van een paard weet, de moeite van het weten ook helemaal niet waard is. Als er een paard voor zijn ogen verschijnt, ver- lelt hij bij de eerste oogopslag of dat paard goed is of niet. En na vijf minu ten zal hij alle goede en minder goe de kwaliteiten van het dier opsommen. Bij de vele keuringen welke in Zeeuwsch-Vlaanderen worden gehou den. is hij dan ook steevast aanwezig en zijn oordeel is gezaghebbend. Voor allerlei verenigingen op paar- dengebied is hij werkzaam. Hu is een van de mannen die de keuringen or ganiseren en hij is van alle Zeeuwsch- Vlaamse paardenkenners wel zo onge veer de oudste. Vroeger keurde hij ook veel voor het stamboek; thans is al zijn werk voor de verenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen, de bakermat van het paard. PAARD ONMISBAAR al een voorlopig oordeel hebben, dat meestal wel juist is. in vijf a tien mi nuten is het paard dan geheel beoor deeld en degenen die op de uitslag van de Keuring willen bouwen, komen niet bedrogen uit. Dank zij mensen als de heer de Feyter ..Kun je paarden keuren ook leren?" vragen we de heer de Feyter. Maar daarop Kan hij zomaar geen .ja" zeg gen! Natuurlijk je moet in de loop der jaren door veel ervaring een massa din gen leren, maar je leert het nooit als je geen aanleg en gevoel ervoor hebt. De heer de Feyter kan het weten. Hij is een van d^ beste paardenken ners uit Zeeuwsch-Vlaanderen, dat nu eenmaal „het" paardenland blijft, hoeveel tractoren er ook verschijnen. Zonder paarden zal geen enkele boer het ooit kunnen stellen en het hoog houden van dit oude .beroep" is dan ook een kwestie waarvoor mannen als hij eigenlijk hun hele leven geven! (Advertentie! ,,i_IET PAARD is een prachtig dier", zegt hij, vooral op een boerderij waar je steeds met dat dier werkt en leeft. Vroeger sprak dat nog sterker; toen gingen de boeren niet zoals nu veel weg, en was het paard nog het middelpunt van de boerderij". Het keuren van paarden is geen eenvoudig karwei en er komt een hoop bij kijken, al ontbreekt natuurlijk niet geheel de persoonlijke smaak. „De één ziet liever de dochter en de ander de moeder", zegt hij. Al is het dan geen eenvouig werk, een paard te beoorde len, veel tijd heeft een goede paarden kenner er toch niet voor nodig. Als 'n dier voordraaft, moet de keurmeester Voorgedupeerde land bouwers T~ve Kring Westelijk Zuid Beveland van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij belegde in het verenigingsge bouw te Baarland een voorlichtings bijeenkomst over de Watersnoodscha- dewet. Na een openingswoord van de kringvoorzitter, de heer J.L. Klompe, "behandelde de voorzitter vgn de land- bouwherstelcommissie van de Stichting van de Landbouw, de heer J. A. van Nieuwenhuijzen, evenals enkele weken geleden te Kruiningen. 0p duidelijke en overzichtelijke wijze de voor de agrarische sector belangrijke artikelen van deze wet. veel zal afhangen van de verschillende normen welke voor de vergoedingen zullen worden gesteld. Volgens de voorlopige gegevens welke hierover bekend, zal dit over het alge meen niet onbevredigend zijn. Verder besprak de inleider nog de te verwachten regeling voor levenson derhoud. welke voor niet al te grote bedrijven ook van betekenis kan zijn. Ten aanzien van de geschenkzen dingen deelde hij mede dat men mo menteel gaat tot 3V20/c van de schade. Wanneer de waarde van het aange vraagde werktuig niet te veel afwijkt van hetgeen waarop men aan de hand van zijn schade recht heeft, kan bij betaling plaats vinden. De boeren in de nog droog te komen gebieden, be hoeven niet bevreesd te zijn, dat alle geschenkzendingen zullen zijn uitge reikt. Er blijft hiervoor een reserve. De heer van Nieuwenhuijzen verwacht te ook, dat het percentage van 3y2% nog eerder verhoogd, dan verlaagd zal kunnen worden. Aan de hand van vragen kon de spreker daarop nog op tal van punten dieper ingaan. (Advertentie) door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan U toe vlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik regel matig Togal. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. LIET motortankscnip „Capeila" neeft gister haar grote tocht naar Gent die ze Zaterdag 31 Januari j.l. in Ant werpen naar Gent begon voortgezet. Deze Belgische tankei die m de ramp nacht gevlucht was in de veerhaven van Kruiningen en daar door net ge weld van de natuurelementen door midden brak. heeft vanmiddag n.l. na keurig opgeknapt te zijn dooi de werf „zeeland" te Hansweert op de Westerschelde niet veel succes onder toezicht an het oureau „Veritas' uil Rotterdam haar proefvaart gemaakt. De nele tocht naar Terneuzen verliep naar wens en zowe, de rederij de Com pagnie d'Armement et des Transport Viuviaux te Antwerpen als wel de tech nische expert van „Veritas" waren tevreden over liet geleverde werk. Kapitein Filibarf was in zijn sas. deze middag. Het fonkelnieuwe schip liep gesmeerd alsof er niets was ge beurd. Fluitend hanteerde hij het stuurrad en de dekknechts waren al niet minder vrolijk. Geen wonder, want niemand van hen had begin Fe bruari durven dromen, dat het door midden gebroken stuk roest, dat daar bij de veerhaven lag, nog ooit weel een schip zou worden. Maar zoals de polder Kruiningen weer uit het water gered is, zo is de „Capella" wier ge schiedenis eigenlijk onlosmakelijk met de Zeeuwse rampgeschiedenis is ver bonden weer uit het water getogen. Men kan zeggen wat men wil van de werf „Zeeland" maar met de „Capel la" heeft men daar toch in Hansweert laten zien. dat men ondanks de onver mijdelijke kinderziekten, zijn manne tje staat. „Het schip is voor 100% in orde', zei de vertegenwoordiger van de fa. Vluvieux toen we op de terugtocht waren en de scheepskundige experts van het bureau ..Veritas" hadden niets op deze uitlating tegen. De tegenwoordige directeur van wen Zeeland" de heer J. van Gelder glun derde en gaf als enig commentaar „U zult spoedjg meer van ons horen". Tenslotte noemen we nog enkele cij fers: Het M.T.S. „Capella" meet 845 ton. is 67 meter lang en 8.20 breed. Een Carelsmotoi van 400 pk en een toerental van 370 per nnnuut geeft het schip een normale snelheid van 9 mijl per uur. In het begin van de volgende week zal de „Capella' Hansweert ver laten en haar geregelde tochten op de Rijn weer beginnen. 1 Advertenties) MIJNHARDTJES: sterke bestrijders van pijnen. 468-00 met Hamea-Gelei super handverzorginff 474-00 V.E. Minister C. Staf h»eft Vrijdag een bezoek gebracht aan de leger plaats Ossendrecht. De minister liet zich door Kolonel J.J Greter, comman dant van de legerplaats op de hoogte stellen van de gang van zaken in het kamp en hij toonde veel belang stelling voor de moderne logiesgebou wen. Het gold hiel' een inspectiebe zoek zonder meer. ]~AE Bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op 29 November, Mgr. W. Mutsaerts zal in de aanstaan de week geen audiëntie verlenen op Woensdag en Vrijdag. V-H.Exc. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot Geestelijk adviseur van de Ned. Kath. Schilderpatroons- bond „St. Lucas", afd West Z. Vlaan deren, de Z.Eerw. Heer G. Rombouts Pastoor te Sluis. J_JET VOORNAAMSTE PUNT, dat de gemeenteraad van Terneuzen te be handelen kreeg, was ongetwijfeld het voorstel van de heren N. Lam- bregtse van Ritthem, S. Henry, J. de Feyter en M. van Langevelde om te be sluiten tot opheffing van de Centrale dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en toezicht op gemeente-werken in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en B. en W. te verzoeken zo spoedig mogelijk maatregelen te nemen om te komen tot de oprichting van een dergelijke dienst voor Terneuzen. De opheffing ging er door met 9 tegen 5 rtemmen. eenvolgens verklaarden zich zo onge veer alle fracties voorstander van het verlenen van een dergelijke subsidie. Bij de stemming waren dan ook al leen de beide wethouders en de heer F. Dieleman, voor het voorstel van B. en W. Dit 'colege zal nu een subsidie regeling uitwerken en daarmee de vol gende vergadering in de raad komen. In tijdelijke dienst werd de heer P. A. Dick benoem tot leraar aan de afdeling gymnasium van het openbaar lyceum, Mej. C.J. Cavaljé werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als on derwijzeres aan de openbare ULO- school. Met de Pierssenspolder werd een overeenkomst aangegaan omtrent Wrijf Uw rheumatiek, Uw spit, Uw lendenpijn weg IftetAkker's Kloosterbalsem, die onder de huid doordringt en Uw jSs pijn verdrijft. Spoedig zegt gij: GEEN GOUD ZO GOED Tn een goed geargumenteerde en za- f kelijke rede ontried de voorzitter ,de raad dit voorstel aan te nemen op grond van de nadelen voor Terneuzen hieraan verbonden. De heer Henry constateerde, dat dit voorstel toch niet onverwachts kwam. Hij oordeelde een eigen dienst voor Terneuzen beter omdat o.a. deze aan voor Terneuzen belangrijke zaken meer aandacht kan besteden. Ook de heer de Feyter liet een dergelijk geluid horen. Dis, Camps sprak zijn bewonde ring uit voor de magistrale verdedi ging van de centrale dienst door de voorzitter en vond, dat men deze dienst niet mag torpederen. De heer van Langevelde stelde zich principi eel op het standpunt, aat Terneuzen een eigen dienst moet hebben. Voor wethouder den Hamer had een eigen dienst geen bekoring: deze zal de ge meente zeker f. 15.000 per jaar meer kosten. Bovendien zal door opheffing de samenwerking in Oost-Z. VI. niet worden bevorderd. De heer Weterings achtte het niet juist, de 15 andere Oost-Z. VI. ge meenten zonder meer voor een voldon gen feit te stellen en wilde liever de dienst gereorganiseerd zien. De heer Lambregts van Ritthem was van oor deel dat de centrale dienst niet heeft voldaan en dat zonder Terneuzen voor de andere gemeenten toch 'n cen trale dienst kan blijven bestaan. De heer F. Dieleman zeide, door de te berde gebrachte argumenten niet te zijn overtuigd Wethouder de Vos was „neutraal", Hij zal echter stemmen zoals zijn fractie stemt. Daarna volg de de stemming. benoemingen overdracht van de onderhoudsplicht van de Perssenspolderstraat aan de gemeente. Subsidie werd verleend voor de bouw van een nieuwe R.K. Kleuter school te Sluiskil. Voor de rondvraag bestond, waarschijnlijk wegerjs het middernachtelijk uur geen belangstel ling. (Advertentie) mgr a jansen over sexuele voorlichting Mgr A. M. Jansen, Diocesaan di recteur van de Katholieke Actie in het Aartsbisdom Utrecht en tevens direc teur van het Bureau voor Huwelijks voorlichting voor Katholieken in de stad Utrecht, hield in het parochie huis een inleiding over „Sexuele voor lichting m de opvoeding van onze kin deren." Op buitengewone bevattelijke wijze schetste spreker nut en nood zaak van deze voorlichting zowel uit godsdienstig als uit zuiver menselijk oogpunt oczien, terwijl talrijke uit de praktijk van alle dag gegrepen voor beelden de theorie verduidelijkten. Sas van Gent RAADSVERGADERING De agenda, welke de gemeenteraad in zijn vergadering van Maandag a.s. krijgt af te werken, is weer tamelijk omvangrijk: niet minder dan 23 pun ten. o.a. zal worden overgegaan tot benoeming van de vijf leden van het bestuur der nieuwe gemeentelijke in stelling voor sociale zorg alsmede van de directeur, secretaris van het be stuur dier instelling. De Stichting Openbare Leeszaal en de Bibliotheek op R.K. Grondslag gevestigd te Hulst en de Stichting Fruitteeltproefbedrijf „Zeeuwsch Vlaanderen' 'te Philippine verzoeken een subsidie uit de gemeen tekas. Het bestuur der Bijz. R.K. Lagere Jongensschool vraagt voor nieuwe gor dijnen en een meer moderne verlich ting. Westdorpe ("tok een voorstel van B. en W. om w geen subsidie te verlenen voor de aanstelling van een maatschappelijk werkster door de Stichting Interparo chieel Katholiek Sociaal en Charitatief Centrum voor de parochies Terneuzen en Sluiskil werd druk bepraat. Achter- Op vrachtwagen gereden DE Rijksweg Tilburg - Den Bosch onder de gemeente Udenhout, op het kruispunt „Quatre Bras" is gis termorgen een Belgische motorrijder op een vrachtauto met aanhangwagen gereden. De motorrijder A.S. uit Sint Niklaas wilde juist een vrachtwagen inhalen, toen deze op het kruispunt plotseling linksaf sloeg. De heer S. kwam met zijn motor tussen de trekker en de aan hangwagen terecht en sloeg met zijn hoofd tegen de zijkant van de wagen. Tijdens het vervoer naar het St. Eli- zabeth-Ziekenhuis te Tilburg is het slachtoffer aan zijn verwondingen over leden. DIT MERK garandeert U ook motechtheid na herhaald wassen^ en chemisch reinigen Te Goes wordt Zondag de dienst waargenomen door dokter; ts Mid delburg en Vlissingen resp. door de doktoren Pel en Boonen en te Hein- kenszand, Ardenskerke en Wolfaarts- dijk door de dokter Zonnevijlle, Dok ter Luyekx te 'sHeerenhoek neemt waar voor dokter T'olmer en dokter Kieviet te Borsselo voor dokter Gel derblom. VERKENNERSKOOR VOOR DE WIGWAM? De kooradviseuse van de KRO, mevrouw Immink, heeft een bezoek gebracht aan het knapenkoor van de Verkennersgroep alhier en heeft een repetitie bijgewoond in verband met een eventuele radiouitzending voor de Wigwam. Vandaag zal het koor ter gelegen heid van St. Nicolaas een zanguitvoe ring geven voor de patiënten van het R.K. Ziekenhuis te Sluiskil. Winkelweek. De winkelweek van de winkeliersvereniging „Samen Sterk" is thans in volle gang. Elke avond draait in het patronaat de piekschijf, waarmee door degene, die in de loop van de avond het hoogste nummer gooit, een bedrag van f 5.- wordt gewonnen. Evenals vorig jaar wordt deze attractie druk bezocht. Het elke dag gewonnen aantal pun ten telt mee tot 't einde van de win kelweek, waarna de prijzen naar ge lang het totaal aantal punten zullen worden verdeeld. mogen verstaan van het bevrijdende en verlossende element dat in zijn werk tenslotte weerspiegeling vond. De heer J, F. Schultink. schetste vervolgens de levensloop van Van Gogh, die als één onzer grootste lei dinggevende kunstenaars op een lijn te stellen is met onze grote meesters van voorheen. Van de zen boekentafel na de pau ze werd een ruim gebruik gemaakt. Verder weid nog gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waar uiter aard een zeer nuttig gebruik van werd gemaakt (Advertentie) 100 MODELLEN Aardenburg ballonnenwedstrijd Thans is de uitslag bekend gemaakt van de balonnenwedstrijd welke op Zaterdag 24 October bij de sluiting van de Aardentourgse winkelweek werd gehouden. Het is gebleken dat de ver ste balonnen een heel eind zijn geko men. De verste ballon kwam namelijk terecht in Biskele op het eiland Vend- syssel. helemaal in het Noorden van Denemarken. Er was zelfs een aardig briefje bij van deze Deense mensen die het kaartje terugstuurden waarin stond dat de ballon op Zondag 25 Oc tober des morgens was gevonden. Een tweede ballon kwam ook in Denemar ken terecht en wel in het Zuiden van het schiereiland Jutland. De uitslag van de ballonwedstrijd was: 1 Wilfried de Smet, landing: Vendsyssel, Noord-Denernarken: 2 Lu cie van Waes. landing Zuid-Jutland, Denemarken; 3 Jenny Lippens, lan ding Bergum in Friesland; 4 P. Stae- lens, Eede, landing Wieringen, Noord- Holland; 5 P. de Zutter, landing Hoog woud, Noord-Holland; 6 Suus Ver- planek. landing Alkmaar. Noord-Hol land; 7 Jacob de Kruijff landing Wijk aan Zee. Noord-Holland. Luchtwaehttoren De uitkijktoren, die te Eede werd gebouwd voor het Korps Luchtwachtdienst, waarvan de leden in tijden van mobilisatie en oor log als uitkijkposten moeten fungeren is dezer dagen voltooid. Van deze to ren is thans een ruim uitzicht over geheel de omgeving mogelijk. Op een propaganda-bij eenkomst op het ge- gemeentehuis te Aardenburg gaven zich weer drie vrijwilligers voor het Korps Luchtwachtdienst op. bekendmaking ontheffing winkelsluitingswet Burgemeester en Wethouders van Hulst brengen ter openbare kennis, dat heden, Zaterdag 28 November 1953 alle winkels in deze gemeente geopend mogen zijn tot des avonds 9 uur. B. en W. .van Hulst P. Warnier, wnd. voorzitter S. F. v. Denderen, secretaris Boschkapelle QP Zuid Beveland West wordt Zon dag dienst gedaan door de heren A. Elzerman te Goes en M. Gaakeer te Overzande. (Advertentie) Een bijzonder leerrijke en derhalve belangwekkende avond werd in „Bley- Haghe" georganiseerd; n.l. een Van Gogh-avond. Er waren dan ook circa 125 aanwezigen. De spreker, de heer J. F. Schultink, o.a. verbonden aan het Stedelijk Mu seum te Amsterdam als kunstpaeda- goog, vertelde allereest iets omtrent het leven van een onzer grootste kun stenaars, Vincent Van Gogh. om ver volgens door middel van lantaarn plaatjes nog verder in bijzonderheden diens werk te behandelen. Zoals reeds eerder gemeld, zou bur gemeester Van Oeveren deze avond openen, doch i.v.m. ambtsbezigheden verscheen deze eerst later en gaf toen in een kort woord uiting van zijn vreugde over de wel bijzonder grote belangstelling voor deze avond. Spre ker voelde zichzelf niet in staat om een oordeel uit te spreken over deze grote Nederlander, waarvan hij wel weet, dat persoon en kunstenaarschap bij hem ten nauwste hebben zamen- gewerkt, in dien zin dat zijn kunst de weerslag was van zijn innige worste ling. Verder hoopte spreker dat allen op deze avond tenslotte iets zouden WINTERKUIKENS De kippenwereld schijnt niet in de naderende winter te geloven. Nu stapt er op het erf van de heer A. Mang- nus weer een kloek parmantig rond, die haar 10 kuikentjes in de voor jaarsstijl bemoedert. Het is te hopen dat de ondernemende kip nu ook maar winterjasjes voor haar lichtge- vederde kroost besteld heeft, anders ziet het er voor de kleintjes niet zo best uit. Dansavond. De mondharmonica vereniging De Verenigde Vrienden schijnt weer nieuw leven ingeblazen te zijn. Als eerste uiting van haar ac tiviteit staat een dansavond op het programma, die Zondag in café Ott- jes zal gegeven worden. ^^dvertentiej^ OPGELET Zaterdag 5 Decemberlaatste dag inlevering bonnen (en klompen). Profiteert nog van onze spec, aanbieding Hulst (Advertentie) al die vormen van Rheumatische on gemakken kunt U met Kruschen te lijf. Berust er niet in. 't Wordt wel erger, niet beter. Begin morgen ra dicaal met Kruschen. Tienduizenden vonden en vinden bij Kruschen baat cn verlichting iedere dag weer. Waarom zoudt U dan weerlo.os ver der lijden. Neem ook Kruschen de kleine dagelijkse dosis en on dervindt zelf het heilzaam effect. Sluis vergadering hervormde jeugdraad In deze week gehouden vergadering van de Hervormde Jeugdraad alhier werd besloten om met alle Hervormde Jeugdverenigingen op 18 December een Kerstwijding te houden in het jeugdgebouw der Ned. Herv. Kerk. Assenede Gouden Bruiloft Op de wijk „De Staak" in onze gemeente herdachten Désiré de Vos en Emma de Wolf de dag. waarop zij voor 50 jaren voor de ambtenaar van de burgerlijke stand elkaar het ja-woord gaven. In de pa rochiekerk werd een H. Mis uit dank baarheid opgedragen, waarna zij met hunne familieleden op het gemeente huis werden ontvangen. Het is zeker wel het vermelden waard, dat de va der van de gouden bruid nog in leven is. MET DECEMBER BROER KOMT MIJN STEVIGE 'T IS EEN MUNCHENER TYPE St. Jansieen kaartwedstrijd voor pater de rechter Zondag a.s. wordt er een prljskaar- ting gehouden waarvan de baten volle dig zullen worden afgedragen aan Pa ter de Rechter, de Steense missionaris. De prijzen zijn bij elkaar gebracht door de kaartclub „Ons Vermaak". De zaak is zó ingekleed, dat de kaar ters die één of tweemaal verliezen, nog eens kunnen inschrijven. Crraauw J_JET LID van G. S., de heer A. Schout, heeft in zijn kwaliteit van evacua tiecommissaris in de kop van Schouwen voor St. Nicolaas gespeeld. Zijn trouwe knecht, in dit verhand de heer S. J. G. van Leeuw en, inspecteur van het ministerie van Maatschappelijke Zorg, had voor een tas met cadeautjes gezorgd. De kinderen waren de gemeentebesturen van de dorpen in de kop van Schouwen. Zij waren dankbaar voor hetgeen uit de zak kwam: de toe deling van 145 Oostenrijkse en Noorse woningen, alsmede van de directie keten. 15 December a.s. kunnen de laatste huizen gereed zün en, wat nog belangrijker is, aan de krepeergevallen is dan een eind gekomen. TAOCH er is meer. Niet alleen, dat alle crepeergevallen zijn opgelost er kunnen ook een aantal evacué's, che in overig Nederland zijn gehuisvest en waaronder zich ook „moeilijke geval len" voordoen, met dien versta dat aan de inwoning bij anderen i e- een eind dient te komen, naar Schou wen terugkeren Velen zullen hier door opnieuw in het arbeidsproces op het eiland kunnen worden ingescha keld. De gemeentebesturen waren uitermate tevreden over de thans ge maakte verdeling. De hoofdingenieur directeur van het Prov. Bureau voor de Wederopbouw en Volkshuisvesting cte heer M. D. A. Glerum had het plan ook goedgekeurd. MAAR wij vernemen is de volgende verdeling tijdens de in Haamstede gehouden vergadering gemaakt. In Re- nesse komen 50 Oostenrijkse wonin gen 16 Noorse huizen en 10 diretieke- ten. In Burgh zullen 21 Oostenrijkse woningen verrijzen. In Haamstede ko men er 48. waarvan er 27 reeds waren toegewezen Er zullen er in deze ge meente dus nog 21 geoouwd kunnen worden. Dewoningen in Renesse zul len het laatst klaar komen, doch er is verzekerd, dat dit voor 15 December a.s een feit zal zijn De zomerwonin gen. die goed bewoonbaai zijn zullen voorlopig bewoond blijven. Men ver wacht. dat hierover pas volgend jaar een beslissing kan worden genomen. Maar in ieder geval zullen de krepeer gevallen. die er ook in de zomerwo ningen zijn nu zeei binnenkort tol het verleden behoren. LIET was te voorzien, dat de P.v.d.A. bij de algemene beschouwingen over de Vlissingse begroting, niet on- verzwegen zou laten, de uitslag der raadsverkiezing, welke haar dank zij het onverstandige optreden der Mid denstandspartij. de meerderheid in de raad gaf. hoewel haar stemmenper centage amper boven de 46% uitkwam. De feesttrompet werd. niet zonder zwier, gestoken door de heer v. Poelje, die echter inplaats van een dankbare buiging te maken naar de Midden standspartij, de oorzaak alleen zocht in het veldwmnen der doorbraakge dachte. Deze misrekening was nog niet zo ernstig. Wel moet gedacht worden aat de neer v. Poelje in zijn speech een onrechtvaardige aanval deed op de K.V.P. welke zuivere beginselpar tij, die het algemeen belang in de breedste zin voorstaat en koerst op een eigen, zuiver amorhieve maat schappijleer, hij verweet dat hij zich op de vlakte houdt en haar uispraken zo ingewikkeld maakt, dat men er van alles uit lenen kan. Natuurlijk heeft een eenzijdig gericht belangenpartij het gemakkelijker om een bepaalde klasse te winnen, maar of dit zo'n deugd is kan men betwijfelen. Reëler was spr. toen hij tot de ge meente-politiek kwam en aanspoorde tot voorzichtig financieel beleid. Ook brak hij een lans voor doelbewust cul turele politiek: voor de bouw van een openbare kleuterschool; aantrekking industrie en woningbouw. Spr. drong aan op pogingen voor compensatie voor het verlies van de Zeeland. Sympathiek deed de verzekering aan. dat de P.v.d.A. van haar meerderheid geen misbruik zal maken. De heer v. Rooyen (C.H.) kapit telde de heer v. Poelje over zijn door- braakbeschouwing. Deze doorbraak is niet zo daverend als voorgesteld werd. De vooruitgang met de Kamerverkie zing door de P.v.d.A. geboekt, bedroe? nog niet ten volle één procent. De confessionele partijen kunnen rouw beklag missen, daar ze nog springle vend zijn! De heer Marijs (A.R.) pikte de heer v. Poelje ook in zijn kuif over het agressieve deel van diens beschouwing. Overigens waardeerde hij het dat de A.R.-wethouder zijn zetel behouden mocht Met de verontwaardiging over het vertrek van de „Zeeland", hoe jam merlijk voor Vlissingen ook. kon spr. zich niet verenigen. De rendabiliteit van deze maatschappij is in den Hoek beter te verwezenlijken dan in Vlis singen Voor de cijfers moet men zich buigen Spr miste bezorgdheid over de prijs van de komende afstandsgas en zou gaarne zien, dat het nieuwe stadhuis waarvoor gelden gereser veerd worden op de begroting, over vijf jaar er zal staan. een compliment .bespreking der begroting. De heer Verhagen (V.V.D.) sloot zich daarbij aan en zette de P.v.d.A. zachtjes in het zonnetje t.a.v. hun overwinningsroes. Zeer overtuigd is die overwinning niet geweest, want had de K.V.P. 79 stemmen meer gehad, dan zou de P.v.d.A. de meerderheid zijn ontgaan. Tegen hun bedoeling in heeft de Mid denstandspartij de P.v.d.A. de over- winning bezorgd. De doorbraakgedach te kreeg ook een portie sarcasme van spr. De P.v.d.A. moet niet het mono polie oeslist niet toeëigenen. want de liberaal gezinten streven baar reeds 150 jaar na, zei hij, onder groot ge lach Spr. sneed nog enige wenselijk heden aan en sprak de hoop uit. dat een eventueel tariefsverhoging op de Wester Schelde-veren. niet al te groot zal zijn. Spr. bleek het niet eens te zijn met net standpunt van de heer Marijs t.a.v. de Zeeland. Vlissingen had zijns inziens onvervreemdbare en morele rechten op deze dienst. De -econo mische uitkomsten mogen niet altijd beslissen en bovendien staat voor de spr. niet vast dat de Hoek zoveel voordeliger is voor de mij. dan Vlis singen Bij de beantwoording van de zijde van B.en W. heeft de voorzitter o.m. ook de Zeelandkwestie aangesneden en antwoordde de heer Marijs, dat alhier n ingewijde tot de juiste con clusie kan komen. Spr. stond dichter bij de heer Verhage dan bij de heer Marijs. Het vervoer had in Vlissingen even groot kunnen zijn en met het inizcht van minister Algera kan hij zich met verenigen. Voorts memoreerde de spr. Eindles. Alhier werd de eindles gegeven van de gezinscursus die on der leiding stond van mevrouw Sloots uit Breda en kapelaan Stuyk. De op komst der deelnemers was schitte rend, er was dan ook voor gezorgd, dat deze avond een waardig slot zou zijn van de geslaagde cursus. Door de Gidsen werden enkele reidansjes uit gevoerd en enkele voordrachtjes ge daan. Een bakje koffie completeerde het geheel. Uitnodiging. De R.K. Toneelclub St. Genesius heeft vanuit Boschka pelle een uitnodiging ontvangen, om daar in het patronaatsgebouw een op voering te komen geven van „Zo waarlijk helpe mij". ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: De proef van het vuur. Kon. Vlaamse Opera, 8 üur: De Consul. AXEL. De halfbloed. Het Centrum om 6.30 en 9 uur. DE KLINGE. De Rebellen van Fort Choru, vooraf Boks en Liefde, in Ki- nema van Dijck, om 7.30 uur. GENT. Wintervelodrom, 8 uur: Metro- pole-orkest van Dolf van der Linden en de vier muzikale clwons Fratellini. HULST. Moord aan de Seine, in Bios coopgebouw om 8 uur. KLOOSTER ZAND E. Zaal B. van Waes 4 uur: Bal. OOSTBURG. Ledel 8 uur: De loodgieter en het atoomgeheim. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Tranen over Johannesburg. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Invasie. Concertgebouw 8 uur: De storm. PtE heer Vader (K.V.P.) bepaalde zich tot eeo compliment aan het adres van B. en W. voor hnn uiteen zetting in het rapport over de voor- plSTERMIDDAG reed de heer a. Hoolhorst, rector van het Konin gin Wilhelmina lyceum alhier, van Oosfburg in de richting Schoondijke. Tegenover café „De Buitenkant" stak hij de weg over om in de richting van Groede te gaan. Op hetzelfde moment naderde hem van achteren een luxe wagen, bestuurd door de landbouwer J.J. Haartsen uit Schoondijke. Om de heer Hoolhorst te ontwijken maakte de bestuurder van de luxe auto een manoeuvre naar links Na een stenen paaltje werd een muur tje geramd, waarna de auto in een volkstuintje belandde De heren Hool horst en Haartsen kwamen met de schrik vrij. maar de auto was dusda nig gehavend, dat hij door de fa. Van Vroon met een kraanwagen naar Bres- kens moest worden gesleept. Rijks- en verkeerspolitie hebben de zaak in on derzoek. breskens Vismijn. Visaanvoer in de week van 16 tot en met 21 November 1953. 119 kg Wijting van f. 0.38 016 411 kg. Bot van f 0.45 0.16 421 kg. Schar van f. 0.70 0.27. 27 kg Tong van f 2,70 2—, 4689 export garna len van f 1 25 - 0.60 314 kg. Wnnen- f. 1.03 0.60. .and garnalen van nogeens de stellige toezegging van ter- j glgoL^H^ring^an" f 026 - 0 19 niikPn in '47 rinnr Ho vpffhrino rroHosn 1 369784 Haling van l. U40 U.1U. 120910 kg. onverkochte haring voor nijken in '47 door de regering gedaan Nadat de wethouders ook hun visie op een en ander hadden gegeven be gon de artikelseewijze behandeling der begroting, die tenslotte met algemene stemmen werd goedgekeurd. vismeel f. 0 14.8 40716 kg onver kochte sardijn van f. 0.08 1041 kg. onverkochte garnalen voor vismeel van f. 0.09 ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 3 en 8 uur; De proef van het vuur. Kon. Vlaamse Opera, 3 uur; De parel vissers; 8 uur: Het meisje van Aries. AXEL. Centrum, 4.15 uur: De half bloed; 8 uur: De grote beslissing. BUöL.Jrus.Air'iiiLLE. Dansen bij Tin. Ot- jens t.o.v. mondharmonieclub. DE aLhnGE. Kinema van Dijck, 2.30 uur; De rebellen van Fort choru en: Boks en liefde; 6 uur: Dansen. GeinT. Kon. Ned. Schouwburg, 3 en 9.30 uur; Pygmalion. GüeS. Grana: Susanne. HEDyANT. Grote prijspiering bij J. uijsei om textiel om 3 uur. Kampioen a uwen tentoonstelling bij Th. ae Biock- Vonck van 92 uur. HULST. Bioscoopgebouw, 5.15 uur: Moord aan de Seme; 2.30 en 8 uur: In ae klauwen der Maffia. Wildschietmg bij O. Neeis om 3 uur. Duivententoon- stelling bij Jos. v. Heisiand-d Hooghe van lu—2 uur. ST. JANSTEEN. Grote Missieprijskaar- ting bij F. Bouwen,s café Bea, inschrij ven van 3—7 uur. Kampen van de prijs piering by P. Cock om 1 uur.— Grote prijspiering om meuoeien by p. Hage- mans om 11 uur. PrysKaartmg by Jasn Siurm, Eapilebrug om 6é uur. J. Baert, Roskam, 3.30 uur: Bal. KL.ooöiERZANDE. Zaal B. v. Waes; Prijskamp op het biljart. KOEWACHT. Duiven tentoonstelling bij L. de Kind van 100-4 uur. Pryskaarting om geia by Th. de Waele, om 6 uui. Pry spie ren voor konijnen en kalkoenen by A. de Nijs om 9.30 uur v.m. MIDDELBURG. Schouwburg; Het ge vloekte zeilschip. Electro: De schrik van de Tweede Compagnie. MOeRBeKE. Grote senieting bij A. Wauters. OüSf'EUKG. Ledel, 4.30 en 8 uur: De loodgieter en het atoomgeheim; 2 uur; De gele ballon. SAS VAN GENT. Olympia-theater: 5 en 8 uur: Tranen over Johannesburg. TEKHLE. pryskaarting om konijnen en vis bij café Chnstiaansens, inleg van 5—6 uur. fEKNEuZEN. Luxor, 4.30 en 8 uur: Invasie. 2 uur: De storm. Concert gebouw, 8 uur: De storm. VLISSINGEN. Alhambra: Robin Hood Luxor: Alles goed in de petoet. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: De proef van het vuur. DE KLI.Uil,. Kmema van Dijck, 7.30 uur: Bedwelming. Cow-boy. HULST. Boiscoopgebouw, 8 uur: Moord aan de Seine. MIDDELBURG. Schouwburg: Het ge vloekte zeilschip. Electro: De schrik van de Tweede Compagnie. OOSTBURG. Ledel 8 uur: De lood gieter en het atoomgeheim. SAS VAN GENT. Olympia-theater: 8 uur: Tranen over Johannesburg. TERNEUZEN. Luxor 8 uur: Invasie. VLISSINGEN. Alhambra: Robin Hooa. Luxor: Alles goed in de petoet. ten we gel! laa: var eer; te nar éér hee gla ke ke gee jinj Mir var Sta ver ing zoe toel der zins oger mer nog gen sche aan verc gem zoge er 1953 me tien opge gins port scha uito< (toe buit nom gaan over He lijk. plan vorn ropa Uitv (nati zou r maar: te nel „Pla mark® goed dan het hl W» schij Saar wordl over natui lema gen belanfl een k| biede vredel Fran zien hetge feder van totale 1 voeligl entegl in hel wil dl marktl te korl voerel ven el de vol begri lange™ bang, 1 sen steun 1 weigel Hetl allereel ke uitl wend el heeft stoffenl schap brengei slotte s| de Bel ook d een E nen in| keld zil 7° 11J lii 11 ■MJI® plan dl derlingl lingen. 1 om het keer te 39)

de Stem | 1953 | | pagina 2