Naar het tijdperk der robots BRITSE PROTESTANTEN VREZEN DE K ATHOL WAAROM IN TWENTHE DE KERSTHOORN KLINKT Oceaanvlucht ZONDER PILOOT Vertaal-automaat: drie talen ,';lel!e.tov''":!ar Spelletje mechanisch schaak EEN „MAANSCHIP" I Advent: de stilste tijd van het jaar Boekenplank WELKE GEVOLGEN HEEFT DE PLAATSING VAN EEN ATOOMZUIL? VIERDE BLAD ZATERDAG 28 NOVEMBER 1953 Gillespie keek ademloos toe VERZEGELD DE WEKELD DER ROBOTS Amerikaans wonder MET „ZWAKHOOFDIGE" ROBOT Mgr. Heenan beantwoordt valse beschuldigingen Geruchtmakende brochures Er zijn dwepers Zijn overstromingen te voorspellen teu praGht van 'n DljtS Het verhaal van (Traa f Sl (n Qllimul Imet doorntakken zijn de beide uitge- Duvekedaalsmesse POTTER'S LiNiA Mol en Donkenaren vragen zich af En: is die school nu echt een school Kernsplitsing dagen beschreven we aan de hand van het onlangs versche- iteressante boek „De wereld der robots" enkele fantastische machines die dank zij een vernuftig mechanisch geheugen, allerlei 1 met opmerkelijke nauwkeurigheid kunnen doen, waarbij tot dan toeliet menselijke brein als onmisbare factor was gedacht. Vele tekenen wijzen erop, dat we het tijdperk van de robots reeds zijn Ineegaan. Van hoeveel betekenis de robot zal kunnen zijn in de moderne ■strategie, leert ons onderstaand relaas over een opwindende vliegtocht, Iwaarbij de bemanning werkloos doch aandachtig toeschouwde.... draaid. Langzaam Degint het toestel over de startbaan te rollen en ver heft zich met ongewoon rustige ze kerheid van de grond. Als door gees tenhanden bewogen, schuiven de gas- handles terug, de Skymaster stijgt tot op de gewenste hoogte en zet koers naar de Atlantische Oceaan. De stuurknuppel trilt en voert de machine een onbekend doel tege moet, ofschoon geen menselijke hand de koers bepaalt. Om gebieden van slecht weer wordt heen gevlogen. De 21ste September 1947 klimt de commandant van U.S.-luchtmacht. James M. Gillespie, met de leden van zijn bemanning op het vliegveld Har mon nabij Stephensville op N wfound- land in een vliegtuig van het type Douglas „O 54 Skymaster" Ofschoon alle onderdelen der stuur-apparatuur verzegeld zijn, komen de vier moto- I ren van de reusachtige machine brullend tot leven, nadat overste Gil- lespie een schakelaar heeft omge- De stuurapparatuur volgt de aanwij zingen van een geheimzinnige piloot, die een magische kracht over de Sky master schijnt te hebben. Het is kort na middernacht, als de -panning aan boord naar hoogtepunt bereikt. De nacht is helder. Talloze sterren flonkeren aan een hemel zon der wolken. Ergens in de diepte rollen de golven van de Atlantische Oceaan. Dan neigt de machine zich in een bocht licht opzij. De bemanning, die vol spanning de instrumenten in het oog houdt, ziet, hoe het kompas zich langzaam draait om dan op een be paald punt weer constant te blijven. De geheimzinnige machine-bestuurder had een nieuwe koers vastgelegd. Kolonel Gillespie en zijn bemanning hebben aan boord geen enkele ver antwoordelijkheid, taak of volmacht. Ze zijn slechts figuranten in een ge beurtenis, die later als een mijlpaal in de ontwikkeling van het vliegwe- zen gelden zal. Commandant en piloot zijn in het geheel geen mensen. Het vliegtuig wordt door een robot be heerst en bestuurd. de toekomst vlugger en op meer be trouwbare wijze gewaarschuwd kun nen worden. Het zal overal, waar zoals bij de Mississippi het gevaar van overstromingsrampen bestaat, worden ingevoerd. Op grond van be paalde overeenkomsten tussen een ri vierstelsel en een gesloten electrische stroomketen is het mogelijk om de in een stroomgebied heersende voorwaar den in een electrische „stroomdelta" weer te geven. Alle gegevens betreffende verhoog de watertoevoer door neerslag, dooi water, windsnelheid en -richting e-a. worden in de vorm van geponste kaar ten in de machine gestopt. Ze dirige ren een electrische stroom, die de loop en beweging van het water in alle bij zonderheden op ieder tijdstip volko men automatisch nabootst en de ge volgen van een abnormale watertoe voer aantoon en „meedeelt". Aan de hand van de grafische voorstelling van dit stroombeeld kan men dan pre cies het tijdstip bepalen, waarop de gezwollen watermassa's de stroomaf waarts gelegen laagten zullen berei ken. 't eeuwenlang heeft men er naar J gezocht kunstmatige men- t sen, robots, te ontwerpen, die J echt menselijke arbeid zouden t bunnen verrichten en mens Hjke functies overnemen, i Onze tijd is de eerste, die hierin volledig schijnt te zullen t slagen, en het door „Pax" uitge- geven boek „Hersenen zonder ziel" is het eerste, dat een vol- ledig overzicht en een aantrek- keltjke documentatie geeft van i de huidige stand der ontioikke- J ling op dit gebieu. Er blijkt practisch geen terrein van onze beschaving meer te zijn, dat de 4 moderne robot niet reeds heeft J betreden en tuaarop hij niet 4 met meer succes dan de mens J werkzaam is. Aan de inhoud 4 van het boek ontlenen we de J hierbij afgedrukte, merkwaar- I dige passages. In een laboratorium van de univer siteit van Los Angeles, dat streng door de geheime politie bewaakt werd, werkte in 1949 een groep van Amerikaanse geleerden, technici en ingenieurs onder leiding van de na tuurkundige Dr Harry B. Huskey aan de verwezenlijking van een fantas tisch project: de bouw van een ver taal-automaat, die iedere gegeven tekst uit het Engels automatisch in drie andere talen vertalen kon. Na een werkperiode van meer dan een jaar was dit nieuwe wereldwonder van Los Angeles in het voorjaar van 1950 gereed: anderhalf ton zwaar, ter grootte van een kleerkast, was het machinale spraakgenie „Zephir" een van de „intelligentste" en veelzijdig- ste synthetische „breinen", die er tot dusver bestonden. De taalschat van deze wonderma- chine omvat de ongeveer zestigduizend woorden van de uitgebreidste Engelse dictionnaire. namelijk die van Web ster, en de daaraan beantwoordende en ermee gekoppelde woorden in drie andere talen, terwijl een normaal mens in zijn omgangstaal aan slechts enkele duizenden woorden genoeg heeft. VOORRAAD Aan vele bord- en kaartspelen, als schaken, halma, dammen, het molen- spel, bridge en skat, zou met behulp van mathematische berekeningen de aantrekkingskracht van het niet-tevo- ren-berekenbare ontnomen kunnen worden. Weliswaar is het nog niet zover, al verwekte de robot-schaker, die de Spanjaard Quevedo in 1950 op een wetenschappelijk congres demon streerde, reeds veel opzien. Helaas is die robot nog zo ..zwakhoofdig", dat hij slechts dan onoverwinnelijk is, wanneer hij in het eindspel met ko ning en toren enkel de koning van de menselijke tegenspeler tegen zich heeft. „TOEKIJKER" ogenblik beste tactiek op te lossen en in wiskundige formaties te vatten. Een nieuw electronen-brein in How- thorne (U.S.A.), dat voor de Ameri kaanse luchtmacht werkt, demon streerde in het begin van 1952 een schaakpartij, waarin deze automaat in iedere positie alle mogelijke zetten en tegenzetten voor drie sneien voor uit berekende en dan aanwi;zingen voor de beste volgende zet gaf. Deze automatische toekijker" kan welis waar geen oerste-rangs-speler verslaan, die meer dan drie zetten vooruit te berekenen weet. 120 NULLEN Het schaken wordt immers daérom het „koninklijke spel" genoemd, om dat het over een ongewoon aantal combinatie-mogelij kheden beschikt, voortkomend uit het feit, dat er met 32 stukken op 64 velden gespeeld wordt. Voor elk spel, dat de spelers een volledige kennis van alle gege ven omstandigheden biedt, laat zich tevoren de beste strategie om te win nen berekenen. Het schaken vormt hierop geen uitzondering, omdat het voor iedere aan zet zijnde of aan zet komende partner een reeks „beste zet ten" kent, waarvan er echter nog slechts een klein deel bekend is. Het was tot dusver onmogelijk om het ge compliceerde systeem van openings zetten, varianten en op ieder gegeven eGn r°bot echter een spel met \ijftig zetten vooruit willen bereke nen, om op alle tegenzetten van een partner van wereldmeester-klasse j 4. Zljn' dan zou reeds 10120 dat is een getal met 120 nul len! berekeningen moeten uitvoe ren. Zelfs bij het als het licht zo snel le tempo van zijn „gedachten-flitsen" zou hij daarvoor een tijd nodig heb ben, die overeenkomt met 1090 maal de vermoedelijke ouderdom van de aarde. Wanneer een machine echter niet ,,de pretentie zou hebben" om voor de eerste zet al volledig alle mo gelijkheden berekend te hebben, maar er zich toe bepaalde om aan de hand van een gegeven situatie de noodza kelijke beslissing te treffen, zou zij een voor de helft gespeelde partij in ieder geval met succes kunnen „uit spelen." Op de magnetische trommel wordt het vocabulaire van de machine als het ware opgeslagen, waarbij de woor den in overeenkomstige electrische symbolen worden omgezet. Met elk dier symbolen of combinaties van symbolen correspondeert de vertaling in een of meer andere talen. Deze trommel is het eigenlijke „lexicon'* van de vertaalautomaat, waarin deze zijn .woorden" „naslaat". Wordt nu een woord in een vreemde taal in de vorm van een electrisch symbool op geperforeerde kaarten of stroken in de machine gestopt, dan raadpleegt deze in bliksemsnel tempo haar rote rend geheugen, haar zoekapparatuur stoot snel op het overeenkomstig symbool der andere taal en schrijft in een onderdeel van een seconde dit gevonden woord in normale letters door middel van een automatische schrijfmachine neer. Het is dus thans in beginsel moge lijk om alle weten en alle kennis in electronen-„breinen" of robot-auto maten „op te slaan". Er bestaan voor de constructie van deze machines geen onoverwinnelijke moeilijkheden meer. In de Verenigde Staten zijn reeds de plannen voor een nieuwe, reusachtige super-„herinnerings"-ma- chine gereed gekomen, waarin het ge hele menselijke weten op alle gebie den en van alle tijden verzameld, ge catalogiseerd en^p ieder moment ook weer volgens de meest verschillende gezichtspunten in een minimum van tijd uitgezocht, geselecteerd en ge raadpleegd kan worden. Deze machi ne zou haar „kennis" voortdurend uit ongeveer dertigduizend tijdschriften en een millioen wetenschappelijke no tities kunnen „aanvullen" en zodoende zelfstandig op alle gebieden „bij" en „op de hoogte" blijven, terwijl zij verouderde gegevens uit haar geheu gen „wist" of herziet, wanneer deze met de nieuwste, haar „onder het oog gebrachte" resultaten in strijd zijn. De machine is in staat om een weten schappelijke bijzonderheid binnen tien seconden op te sporen en neer te schrijven. Albert von Bollstadt, de beroemde Albertus Magnus, wordt er in de der tiende eeuw van verdacht een „helse tovenaar" te zijn, als het gerucht loopt, dat hij een „kunstmatige man" gemaakt heeft, die hij als een soort van „portier" gebruikt. Al beschikte Albertus Magnus ook over een ken nis van de mechanica, de natuurkun de en de natuurlijke historie, die voor die tijd buitengewoon moest heten, toch schijnt deze vermeende .robot" tot het rijk der fabe^ te behoren. Na dertig jaar gewerkt te hebben, aldus vertelt men, ^ou Albertus deze automaat, „bedriegelijk menselijk van voorkomen", van metaal, glas, was en leder voltooid hebben, waarna de kunstmatige man zijn dienst aan vaardde. Klopte er een bezoeker aan Albertus' cel in het Keulse Dominica nerklooster, dan opende dit kunstmatig creatuur de deur, „vroeg wat de be zoeker wenste, sprak, antwoordde en praatte met het bezoek als een echte mens"- Wanneer Albertus Magnus in 1280 sterft, helpt zijn leerling Thomas van Aquino zo vertelt althans deze ,.gar erschröckliche Chronik" de „toverman" naar de andere wereld, waarin hij zo duidelijk thuis hoort en slaat de pop in diggelen, omdat hij het ding voor het werk des duivels houdt en ..zijn gepraat hem bij het werk stoort". £)E BEKENDE bisschop-redenaar van Leeds. Mgr. Heenan heeft geant woord op de ruclitinakendc brochure „Infaillible falla cies" (Onfeilbare feilen) en „The Pope's Men" (De soldaten van de Paus) en zegt dat deze de uitdrukking zijn van de angst, die onder de Engelse Protestanten leeft voor de groei der Katholieke Kerk. Beide brochures verschenen enkele weken geleden in Engeland. De eerste is een uitgave van een groep anonieme Anglikaanse geestelijken, de twee de van de Nonconformistenleider, Dr. Nathaniel Micklem. „Infallible fallicies" werd warm aanbevolen door de Anglikaanse aartsbisschop van Westminister, terwijl hij tezelfdertijd protesteerde tegen de arrestatie van Kardinal Wyszynski. Heenan nazi-Duitsland en fascistisch Italië tot voorbeeld, omdat in Protes tantse kringen wel eens de beschuldi ging wordt geuit, dat vooral wat be treft Italië, het fascisme door de Kerk werd gesteund, althans toegelaten, wie de feiten echter nagaat, komt tot de ontdekking dat er geen groter vijand van het fascisme bestond, dan juist Paus Pius XI. De tweede reden voor de Protes tantse opvatting is de idee. die zij van de Kerk hebben en welke zij beschou wen als een politiek instituut, omdat de Kerk in tegenstelling met de Anglikaanse Kerk. die staatskerk is op haar tijd weigert „aan de keizer te geven wat aan God toekomt". Mgr. Heenan ontkent niet, dat er in Spanje, Columbia en Mexico gevallen voorkomen van onverdraagzaamheid. Hij ontkent echter ten stelligste, dat vervolging de officiële politiek van de Kerk is. Hij ontkent evenzeer, dat de genen, die onder de z.g. vervolging leden, eerlijke predikers zijn, die uit sluitend het Koninkrijk Gods en zijn gerechtigheid zochten. Integendeel, zo zegt Mgr. Heenan, het waren meestal juist goed betaal de uitgezondenen, die niet Christus' Evangelie predikten, maar het evan gelie van de haat tegen de Katholieke Dcide werkjes, aldus Mgr. Heenan, zijn vol van valse beschuldigingen tegen de Kerk en van grotelijke over dreven rapporten over de z.g vervol ging der Protestanten in Katholieke landen, waardooi een grote verbitte ring tegen de Katholieke Kerk in En geland is ontstaan. Eerlijk geeft Mgr. Heenan toe. dat er onder de Katho- leken dwepers zijn maar dat is ook het geval in andere godsdiensten. Doch zo voegt hij er aan toe. ik ken geen enkel geval van vervolging, die in naam van de Kerk wordt onderno men. De oorzaak van de recente uitlatin gen tegen de Katholieke Kerk die in Engeland wordt gehoord, ligt. vol gens Mgr. Heenan. voornamelijk in de angst der protestanen voor de groei der Kerk. Zij zijn bang dat in niet verre toekomst de Protestantse secten zo zullen zijn geslonken, dat zij niet langer een levende macht in het Ver. Koninkrijk zuilen vormen. Een ander ding. dat de anti-Katho lieken in Engeland dwars zit, is het feit. dat na de oorlog alle minister presidenten in West-Europa goede ka tholieken waren en dat niet het alter natief langer is een Katholieke of Protestantse Minister-President, maar een Katholieke of socialistische Mi nister-president. ANTIFASCISME |W| gr. Heenan ziet duidelijk twee re- dehen voor de verkeerde Protes tantse opvattingen omtrent het Ka tholieke gezichtspunt. De eerste is het georganiserde verzet, dat de Kerk te gen elke staat biedt, die op Haar ver nietiging uit is. Met opzet neemt Mgr. Voor het centraal meteorologisch instituut van Amerika heeft men ook een electronen-rekenapparaat gecon strueerd, dat op grond van een nieuwe methode hoogwaterstanden voorspelt. Uoor dit apparaat zullen vooral de yan de laag gelegen gebie den in de buurt der grote rivieren in (Advertentie) 'S CITA-BEV^ Het is natuurlijk helemaal niet zeker, dat de fantasie van de kunstenaar, die dit „maanschip" tekende voor het Amerikaanse tijdschrift „Colliers" ooit werkelijkheid wordt. We zullen ons maar niet aan een voorspelling wagen. En toch... misschien komt er een tijd, dat een dergelijk maan schip inderdaad in vijf 'dagen tijd de afstand van ruim 200-000 Engelse mijlen naar de maan zal kunnen afleggen, bestuurd wellicht door robots... S« holde helften met elkander verbonden. Het mondstuk, de happe geheten, wordt bijna steeds gemaakt van een jarige vlierloten; het heeft een door snede van vier a vijf centimeter en is schuin afgesneden. Geleidelijk ver wijdt zich de hoorn tot hij aan het uiteinde een doorsnede van 10 cm. heeft voor drie kwart van zijn lengte loopt de Kersthoorn recht toe. recht aan; alleen het laatste gedeelte is in een kwartcirkel omgebogen Zo wordt de geboorte van het Kerst kind wijd en zijd aangekondigd over het slapende land. SPEELWOEDE HET kerkelijk jaar begon met de advent, die meer dan vijf weken duu„ na Sint Maartensavond een aanvang" nam fp»C4 gonus heeft de advent op vier weken vastgesteld. De adventt"flS a' stilste tijd van het jaar. Het werk op het land rust en de n" e op stal. Alleen hoorde men 's avonds binnenshuis het snorren6" u" spinnewielen, die met Sint Maarten, als de drempel van de winter"*-** overschreden, van zolder werden gehaald. ^Ls DE eerste sneeuw aarzelend neerdwarrelt op de derde Woens dag van de Advent, gaan velen des ?,^IensJroe8 naar de kerk om de Gulden Mis of Messiasmis te horen, die ter ere van Maria wordt gezongen. Allen, die voortdurend de gevaren van net reizen over water of over land moeten trotseren, schippers marskra- mers en venters, wonen deze mis bij en ook zij. die van de wind moeten leven: de molenaars. Deze Gulden Mis wordt niet zo ge noemd omdat zij vroeger met Gulden letters in de missalen stond geschre- "J1 wegens de gulden pracht der misgewaden: gulden betekent hier acht deze"k b.ulte"8ewo°h Het volk gehele ia=r 6 krach,iks'e van het gehele jaar, waaron rijke, gulden ge nade wordt verkregen. 8 De schippersmis noemen wij haar in Holland: de Vlaming spreekt van duvekedaalsmesse omdat er eertijds aan de mis een mysteriespel verbonden was. waarbij een duveke (duif) daalde uit het kerkgewelf om neer te strijken bij het meisje, dat Maria vertolkte in het spel. BOVEN DE PUT TN DEZE stille weken die aan Kerst mis voorafgaan, wordt 's-avonds de rust van het Twentse land verbro ken door het doffe, lang aangehouden geluid van de midwinterhoorns, die door de boeren worden geblazen boven de put op het erf zodat het geluid uit de diepte voller wordt weerkaatst. Deze Kersthoorns zijn ongeveer an derhalve meter lang en worden ge maakt van gekuipt vlieren-, beuken- of wilgenhout. Met koperen banden of Y'OORAL rond Ootmarsum hoort deze weken de Kersthoorns weerklinken. Een oud verhaal vertelt ons het hoe en waarom. In de tijd. dat men mis moest horen in schu ren en verscholen kerken of Onze Lieve Heer op zolder zoeken moest, was Siglsmund, graaf van Heyden Hompesch. drost van Twente, een man die als geen de kunst verstond om geld te slaan uit hef dorre land Geld had heer Sigismund steeds no dig. want dat rolde uit zijn zakken op de speeltafels in 's-Gravenhage. Eens werd het hem zelfs te erg. Hij werd stil van zijn verlies, maar een van zijn beruchte vrienden stak hem een riem onder het hart. „Sluit, maar een paar schuurkerken", zei hij, „dan heb je je verlies dubbel en dwars terug". Dat deed sigismund maar al te graag. Om de nietigste reden werd 'n schuilkerk gesloten en eerst als men de drost sleutels van goud kon over- rijken, gingen de deuren weer open. SLECHTS EEN MAN glechts één man in heel Twente heeft heer Sigismund weerstaan, de overoude pastoor van Deurningen, die mis wilde lezen in zijn kerk zo lang hij nog leefde? Hoe vaak werd de drost niet door slinks verraad ge waarschuwd wat er die morgen zou gebeuren in het kleine kerkje. Dan werden de rakkers opgetrommeld, dan stonden voor dag en dauw de paar den op het voorplein van het kasteel te trappelen van ongeduld, dan steeg de drost zelf in het zadel en hief zijn gehandschoende hand en voort ging het door de beukendreel en de Witte Poort naar Deurningen. Nauwelijks was de stoet onderweg, of de eerste de beste boer die hen in het schemerdonker voorbij zag jagen, greep zijn hoorn en blies er op. Het doffe' geschal droeg heel ver in de kille stille morgen. Anderen die het hoor den. grepen ook hun noorns en zo sprong het geluid, van erf tot erf. van het kasteel te Ootmarsum tot aan de kerk van Deurningen. veel sneller dan de harddravers van de drost kon den rennen Bij de kerk gekomen vond de drost altijd de deur gesloten en gegrendeld, en er was geen pastoor te bekennen: alleen wat oude boeren met norse ge zichten stonden er in het rond. ge leund op hun mispelaars. JACQUES R.W. SINNTNGHE DETECTIVE-ROMANS VAN H.W. v. EEMLANDT Een nieuwe naam op de magere lijst van Nederlandse deteclive-schnj- vers is die van W.H. van Eemlandt. Deze man. Rotterdammer van geboorte is pas op latere leeftijd begonnen aan publicatie in boekvorm. Van Eemlandt werd in 1889 geboren. Wel heeft hij reeds eerder in dagbladen en perio dieken geschreven doch pas nu kwa men zijn eerste romans bij „Het Wereldvenster" van de pers. Zij zijn getiteld „Wéér verdwijnt een atoom geleerde" en .Arabeske in purper'. Wie de genoemde boeken in de hier boven gekozen volgorde leest, be waart zonder twijfel de beste wijn voor het laatst. Er is een merkbaar kwaliteitsverschil te ontdekken tussen dez twee „politie-romans" niet zo zeer litterair als wel juist in hun hoe danigheid van detective-verhaal. Beide boeken hebben internationaal- polilieke bedrijvigheid als uitgangs punt, maar ..Arabeske in purper" is veel meer een echt speurdersverhaal geworden, terwijl „Wéér verdwijnt 'n atoomgeleerde" voor een belangrijk deel bestaat uit de verklaring van een pseudo-atoomgeleerde, die door een misdadigersbende over de hele wereld wordt achtervolgd. Het aandeel van de politieman van Houthem. die in beide van Eemlandts optreedt, is in het laatste verhaal aanmerkelijk geringer en naar onze smaak is de spanning daaraan omgekeerd evenredig. In de opzet van zijn boeken is de schrijver overigens uitstekend geslaagd Hij geeft aan het begin van het ver haal heel het gegeven an de misdaad dat hij dan langzamerhand door de vindingrijkheid van speurder van Hou them gaat ontwikkelen en bewijzen. Kerk. De Bisschop spreekt dan voor namelijk over Spanje verder en ver klaart stom verbaasd te staan over de scheve ideeën, die in Engeland over dat land heersen. Ik vraag mij af. zo zegt hij ..hoeveel mensen in Engeland eigenlijk weten, dat er zo goed als geen Spaanse Protestanten in Spanje wonen". Hij wijst er vervolgens op. dat hij heel wat preken en publicaties heeft gelezen van de z.g. Protestantse Zen delingen in Spanje maar nog niet een die een positieve leer bevatte en er zich tot beperkt. Integendeel, al deze preken en publicaties waren van be gin tot eind een uitdaging van en aanval op de Katholieke Kerk. En hiertegen komt de Katholieke bevol king in verzet. Niemand zal Protestan ten beletten godsdienstoefeningen te houden. Maar de moeilijkheden sprui ten Juist daaruit voort, dat men zich niet beperkt tot de eredienst, doch in tegendeel de Katholieke Kerk steeds weer aanvalt en uitdaagt. (Advertentie) Een plaag voor de predikant en voor wie naar hem luisteren. Dat hoesten is niet nodig ais U tijdig een doosje Potter s Linia koopt. Een prima middel tegen hoest en keelpijn. Voorkomt be smetting. Bij alle apotb. eo drogisten. 50 ct. per doosje. IMP. FA. H. TEN HERKEL HILVERSUM TAE GEMEENTENAREN van het Belgische dorpje Mol en Donk, vredig A-' gelegen in de Kempen, zijn in beroering. Technici en landmeters hebben het met dennen begroeide Achterbosch opgemeten en de Gazet heeft in een kort bericht laten weten, dat er nu een atoomzuil gaat ver rijzen. Twee vragen zijn er. die nu de Mol en Donkenaren door het hoofd spelen en dat zijn: welke gevolgen heeft de plaatsing van een atoomzuil en wat is de bedoeling van de majestueus-grote school, die midden in de kom gebouwd wordt op last van de Staat en waarvoor, menselijker wijs gesproken, in de ganse omtrek geen leerlingen te vinden zullen zijn? QM de gevoelens en stemmingen van de vredige dorpsbewoners eens te peilen, maakten wij een reisje naar de Kempen, waar we niet veel moeite hadden de plaats, waar de atoomzuil zal worden gebouwd, te ontdekken. Want iedereen praat er over cn weet de weg, al staat er nog letterlijk niets. De gemeentesecretaris, de heer Jongmans, die juist schepenenverga dering had. bleek gaarne bereid ons enkele inlichtingen over „het geheim zinnige gedoetje" te vertellen. Uit zijn mededelingen bleek, dat het Stu diecentrum vooi Toepassing van Kernsplitsing een gebied ter grootte van honderdtwintig hectaren heeft aangekocht en in Februari van het volgend jaar zal beginnen met de bouw van een laboratorium. Êind 1954 moet dan het gehele project klaar zijn. Wat er precies komen gaat, kon hij ons ook niet vertellen. Wat hem echter wel bekend was, is, dat het merendeel van de bomen zal blijven staan, welke mededeling wel een geheel mysterieuze sfeer oproept. „De werkgelegenheid in ons dorp," zo vervolgde hij „zal er wel bij va ren. Wij hebben doorlopend 500 werk lozen, maar in het winterseizoen zijn dat er enkele honderden meer. En uit hetgeen wij tot heden toe verno men hebben, blijkt wel. dat men ar beidskrachten uit het dorp zal aan trekken. Mol en Donk zal er ook economisch niet slecht bij gebaat zijn, aangezien de technici cn laboranten allen gemeentenaren zullen worden. En bovendien heeft het Studiecen trum de electriciteitscentrale ver zocht om levering van spanning, al zal dat wellicht op den duur nog wel eens omdraaien". Over de schoolaffaire wilde de se cretaris zich niet gaarne uitlaten, maar het was niet moeilijk daarover de bakker en de staminethouder aan het praten te krijgen. „Ons dorp." zo vertelden zij, „heeft een prachtige katholieke middelbare school, waar alle leerlingen uit de streek gemak kelijk geplaatst kunnen worden. Er zijn vrijwel geen niet-katholieken in de omgeving, dus waarom bouwt de Staat in ons dorp zonder verdere tekst of uitleg een ultra-modern ge bouw met op zijn minst tachtig grote, ruim verlichte lokalen. Neen, was die atoomzuil maar elders gebleven. Nie mand van ons. weet nu. wat Mol en Donk te wachten staat." Zo zijn deze romans een voortdurend appel geworden aan de speurderszin van de lezer. Het is jammer dat van Eemlandt ook hier en daar speurderstalent van zijn lezers vraagt om bepaalde zinnen te begrijpen. De liefhebber van detec tive-verhalen die hier geen overwegend bezwaar in ziet zijn de boeken echter van harte aanbevolen. K. 'T WISSEL IS OM Frans Anders, de schrijver van deze roman, blijkt een uitstekend kennel- van het spoorwegbedrijf te zijn. Hij gunt de lezer een kijkje achter de schermen en schildert met name het moeilijk en verantwoordelijk werk van de rangeerders. De hoofdpersoon uit dit boek is aan vankelijk nachtwaker bij het spoortje maar promoveert tot rangeerder. Dit leidt tot een conflict in de huiselijke kring. Zi.in vrouw kan haar angst voor het gevaarlijk werk niet van zich afzetten en de man zou in 'n ander beroep onmogelijk gelukkig kunnen zijn. In een rustige verteltrant beeft de auteur dit thema uitgewerkt. Het ge heel is nogal somber geworden. Een vleugje humor bier en daar zou de spanning wat gebroken hebben Overi gens alle waardering voor dit deel uit de Hofboekerij te Heemstede. V. PORTRET VAN EEN MOORDENAAR In dit deel van het Thijmionös ver telt Erik West d' aangrijpende ge schiedenis van een misdadiger een goedwillende zwakkeling die het orede pad van de zonde opgaat In zijn angst voor achtervolging slaat de man op de vlucht, maar hij kan zijn noodlot met ontlopen De schrijve] tekent scherp het geestelijk portret van deze uit haar evenwicht geslagen figuur. Wie de vorige boeken van Erik West gelezen heeft zal ook dit drama vol liefde en haat niet willen missen V. MOORD IN MEPPEL Een vernuftig in elkaar gestoken de tective-verhaal verteld met voortdu rende opvoering van de spanning en vleugen van een ietwat narde humor. Er zijn heel wat personen aan bod. om als bedrijver van de moord op de louche advocaat te worden aangemerkt maar natuurlijk is het toch nog een geheel andere. Een boek. dat zeker kan boeien ook om zijn karakter- en milieuschildering. De schrijver dient zich aan onder de naam Haggi Mami Reis. die een zeerover moet zijn ge weest in de zeventiende eeuw, maar de enige zeeman in het verhaal is eigenlijk een rivierman. (Uitgave El sevier. Amsterdam-Brussel) HET STAPELKAST - SYSTEEM ALS GRONDSLAG VOOR PRODUCTIEVE BIJENTEELT Een waardevol boek voor imkers, ge schreven door Johan W. Schotman. Er is verschil tussen imkers en bijen houders. Een imker tracht het bijen leven in al zijn geledingen te door gronden. verstaat bijentaai, verzorgt zijn immen goed, oogst honing; de bijenhouder houdt bijen soms goede, soms zwakke en minder goede voor zijn plezier voor ontspanning, vaak is het verdriet en inspanning. Dit is een boek voor de imker en die dat wil worden Hoewei een leek dit boek met veel moeite zal doorworstelen, is het voor een meer gevormde imker een genot het ter hand te nemen; het kan steeds als vraagbaak dienst doen. Imkeren is nooi- een lukratief bedrijf geweest, t Is daarom dat onze regering in 1909 accijnsvrije suiker beschikbaar stelde voor overwintering, doch het komt steeds meer in het gedrang door ont ginning van de hei. het niet meer in cultuur nemen van boekweit en bet verdelgen van nectar gevende onkrui den. Bedenk daarbij vernietiging van schadelijke insecten op bloeiend fruit cn bloeiend koolzaad waardoor onze immen heel vaak gedecimeerd worden dan begrijpt men de nood der imkers. Om staande te blijven is het nodig, dat de imkei alles van het vak leert, wat de beste van ons doen in binnen- cn buitenland. Dit boek vertelt op bevattelijke wijze hoe de imkers in Amerika. Engeland en elders aan zo veel honing komen. Er valt voor de imkerij vee] uit te leren Voor de Ne derlandse imker zal het hard nodig zijn hiervan nota te nemen daar an ders de imkerij gauw tot het verleden 'al gaan behoren Aan de imkers kan ik dit boek met klem aanbevelen: koop het. lees en herlees het! (Uitgave De Tijdstroom Z, Lochem).

de Stem | 1953 | | pagina 13