GOESE RAAD VOCHT OM MEER SCHOOLLOKALEN IJietstna Va n gerechtigheid tot vrede Zuid-Beveland WALCHEREN RONDE VAN NEDERLAND 26 APRIL-2 MEI 'sHEERENHOEK SUBSIDIEERT SEMINARIE-STUDIE Gemeenten krijgen vergoeding van het Rijk VlTLIGTERKEER! EARL WARREN, AMERIKA'S OPPERRECHTER Direct na de President Niet gekozen Goede bestemming van baten der vroegere Middelburgse gilden 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 28 NOVEMBER 1953 13 Tinkend paard kwam achteraan VLISSINGEN MIDDELBURG GOES Onderwijs aan Ambonese leerlingen Goede filmavond FRIESCHE GENEVER DE Raadszaal in nieuw jasje Wielerkalender wordt vastgesteld DE DATA van de Ronde van Nederland zijn door het kalender congres van de Union Cycliste Internationale te Zürich vast gesteld op 26 April tot en met 2 Mei van het volgend jaar, data welke precies samenvallen met de 6e Internationale Tulpenrallye Voor de nieuwe Ronde van Europa zijn voorlopig de data 21 Sep tember tot en met 2 Octobér aangewezen. Deze étappe-wedstrijd zou door acht landen gaan, nl. Nederland, België, Luxemburg, Duitsland, Oostenrijk, Italië, Zwitserland en Frankrijk. De finish zou te Straatsburg zijn. Reeks van data Agrarische studiecommissie ingesteld Nog zeven gilden lieten bezittingen na HET is wel interessant te weten, van welke oude Middelburgse gilden er nog fondsen aanwezig zijn In to taal zijn het er zeven. Daar 'is aller eerst het zijde-, wol- en lakenkopers- gilde. met een bezit aan effecten van f 2300.— Het broodbakkersgllde bezit f 3400— en het peperkoekbakkersgilde f 1600.— Het oude maljeniersgiide be zit f 200.— en het varkensslagersgil- de heeft nog maar f 100.— overgehou den. Het timmermansgilde heeft nog een bezit van f 400— Tenslotte is er het kuipersgilde met een bezit van f 1400.—. waar bijkomen de huren van het in de Kuiperspoort gelegen kui- persgildehuis en van twee pakhuizen. AANBESTEDINGEN MARKTEN lïouwkas-perikelen zore/den voor wat humor „.„„„„ri; in dc Goese raad liep over het voorstel DE VOORNAAMS n verlenen tot de bouw van een zesklassige van IS. en "^^^Xreniging. Niet dat de raad daar tegen was: school voor de Herv. c,ommissic had geadviseerd er acht lokalen van integendeel. De finati jn de toekomst toch behoefte aan heeft en te maken, omdat dc s acht te bouwen dan er later twee bij te voe- het voordeliger is onjo|ia|cn 70Udcn voorlopig in bruikleen kunnen worden De tweed"0'pacnbare school B., die behoefte heeft aan meer ruimte. gen gegeven aan voorzitter zei dat B. en W. hun D voorstel handhaafden omdat vooi- lopig daarmee in de behoefte van de Herv School voorzien kan worden Wat schooi B betreft: B. en W. zijn ah SC.iiv-'VL van plan, om binnen afzienbare tijd met een voorstel inzake deze school te 'komen. Kan het niet spoedig tot nieuwbouw komen, dan zou men altijd node Herv. school acht lokalen kun nen geven Het ontwerp is daarop in gericht Hiertegen opponeerde zeer fel de heer Haverhoek die meende dat de belangen van school B. worden ver waarloosd en op korte termijn zag hij er nog geen licht in en was daaiom voor het voorstel van de financiële commissie; dan had men tenminste alvast wat. B. en W. reageerden op de verwijten vrij scherp en ontkenden ten sterkste, dat de belangen van het opbaar onderwijs niet serieus behan deld zouden worden. Zij wezen daarbij op de modelschool in Oost, die kort geleden voor het openbaar onderwijs gebouwd is. De heer Visscher verdedigde de bouw van een achtklassige school daar hij bedacht was dat de openbare school tegen september klem zou komen te zitten. Het was z.L een goedkopere oplossing. B. en W. ontkenden dit laatste niet maar zij zoeken naar een beter oplos sing. Het versnipperen van scholen staat hun tegen. Na enig heen en weer gepraat, wertl tenslotte het voorstel van B. en W. aangenomen, nadat het college met na druk betoogd had, dat het spoed zal betrachten met het plan voor school B. De humor kwam aan zijn trek bij het voorstel van B. en W, tot deelna me in de N.V. Bouwkas Noord Neder- lande gemeenten. De heer Zuidema be gon met protest tegen hetgeen in de toelichting ten nadele van particuliere kassen werd gezegd; bovendien be twijfelde hij of er zoveel animo voor zou zijn. De heer de Vroome sluit zich hierbij aan. De particuliere bouwkassen functionneren goed en de nieuwe on derneming moet dit nog bewijzen. Spreker was bang, dat het bekomen van een woning wel wat te rooskleurig wordt voorgesteld. Op een circulaire van de bouwkas had spreker een plaatje gezien, dat een jong paartje op een bankje voorstelde dat in het maanlicht heette te dromen van een bouwkaspolis; naar sprekers gevoelen denken paartjes in dergelijke omstan digheden aan andere dingen (home risch gelach). Na de voorzitter brak wethouder Wel werd er nog even gediscussieerd over het voorstel tot het bouwen van veertien middenstandswoningen. De heer Haverhoek had zorgen ovar de hoge huren en zei liever kleine wonin gen te hebben De voorzitter merkte op. dat het aantal liefhebbers al te groot is en de heer de Vroome, die oog had voor de noden van het gro tere gezin was het ook met de heer Haverhoek eens. Het voorstel werd tenslotte aanvaard. Het bouwen van een wacht gelegenheid bij de Koepoort ontmoette alleen bezwaren bij de S.G.P.er de Bat en uitsluitend omdat er ook op Zondag kleine eetwaren te bekomen zouden zijn! De agenda ein digde met de aanbieding der gemeen* tebegroting 1954, waarbij de voorzitter de sombere mededeling deed. dat het tekort bijna vier ton bedroeg! Bij de rondvraag deelde wethouder Roose mee, dat het vraagstuk der re creatie de gehele aandacht van B. en W. heeft. Het ontwerp voor de brand weerkazerne ligt gereed en de kwestie van de erwtenlezerij komt in de vol gende vergadering aan de orde. Vlassersvergadering te Heikant IN verband met de brandverzekering waarover door de Nederlandse fe deratie van vlassersverenigingen te Rotterdam met de Hollandse Mij. van Landbouw wordt onderhandeld, zal er in Zeeuwsch-Vlaanderen en wel in het patronaatsgebouw te Heikant op 2 Dee. a.s. een grote vergadering worden gehouden voor de vlassers welke zijn aangesloten bij de R.K. Zeeuwsch-Vlaamse Vlassersbond. Er zal worden gesproken door de voor zitter en de secretaris der federatie en door de directeur van de Holland se Mij. van Landbouw. bezoek van st. nicolaas Op verzoek van het Vlissings Actie Fonds en de Middenstandscentrale zal Sint Nicolaas vanmiddag om 3 uur een bezoek brengen aan Vlissingen. Even als vorige jaren komt hij ook dit jaai per boot aan de Houtkade waarna hij op het stadhuis officieel zal worden ontvangen. Na ontvangst zal een tocht door de stad worden gemaakt langs de volgende straten: Houtkade, Ouder- straat. Palingstraat, Hendrikstraat, Verl Gravenstr Zeilmarkt. Walstraat, Kleine Markt, St. Jacobstr., Oude Markt, Kerkstr., Spuistr., Dam Noord straat. Coosje Buskenstr.. Betje Wolf- plein. Badhuisstr., Glasciastr., Hobem- straat. Bouwen Ewoudstr., Scheldes'r., 2e Glaciastr.. v Dishoekstr., 2e Kas- teelstr Scheldestr.. v.d. Manderestr., de Lanooijstr., Paul Krugerstr.. Bad huisstr Betje Wolfplein. Walstraat. Nieuwendijk. Bellamypark, Nieuwstr., Walstraat, Groenewoud, rond Bella mypark, Hotel Dekker.' Ook Woensdag om 3 uur zal de St. een tocht door de stad maken die dan zal gaan via de Hellebaardierstr.. Bree- waterstr., Slijkstr.'. Dam, Noordstraat, Coosje Buskenstr., Badhuisstr.. Koude- kerkseweg, tuin Bethesda, Hogeweg, Bonedijkestr., Sottegemstr., Duijven- drechtstraat, Schuitvaartgracht, Sin gel, v. Dishoekstraat, Glaciastr., Bad huisstr.. Coosje Buskenstraat. Noord- traat, Scherminkelstraat, Walstraat, Vrouwestraat, rond Oude Markt, St. Jacobstraat. Kleine Markt, Walstraat, Nieuwendijk, Bellamypark, Hotel Dek ker. de winkels open Volgende week mogen de winkels, van Maandag tot en met Vrijdag tot 9 uur s avonds geopend zijn. hoogmis in de avond Dinsdag 8 December a.s. zal in onze parochiekerk bij gelegenheid der ope ning van het Mariale jaar, 'savonds om 8 uur een plechtige H. Mis wor den gecelebreerd. Het is de eerste maar, dat hier een een mis in de avond wordt opgedragen. Kloelinge Dierenbescherming r~\e afdeling Walcheren van de Bond van Politie Ambtenaren in Neder land tot bescherming van dieren gaf voor leden, donateurs en belangstel lenden een filmavond ln de Schouw burg". De heer J. Munter, voorzitter van de afdeling Walcheren sprak een kort openingswoord. Hij zei het te betreu ren, dat Nederland nog geen Dierenwet kent. Spreker verheugde zich echter over de grote activiteiten der Zeeuwen op dit gebied. Met de film „Lassy comes Home", welke hierna vertoond werd, heeft het bestuur van de bond een goede greep gedaan. Donderdagmiddag werd de film al voor scholieren gedraaid. aardrijkskundig jeugdcen trum geeft filmvoorstel lingen Op Donderdag 3 en Vrijdag 4 Dec. a.s. zal het Aardrijkskundig Jeugd centrum in de Schouwburg weer een serie voorstellingen geven voor de leerlingen der hoogste klasse van de lagere scholen, de ULO-scholen en de middelbare onderwijsinrichtingen. Alle 21 aangesloten scholen doen mee. Slechts één school, de RHBS, niet. Er zullen twee films worden vertoond en wel één over het hoog- ovenbedrijf en de andere over India, die tot titel heeft „Princely India". Donderdag zijn er 4 en Vrijdag 3 voorstellingen. ontspanningsavond militairen schrijver was het Aannemmersbedrijf J. A Leijs te Kapelle voor f 388.000.- imet stoomblok) en de laagste was Van Loon, di volgens alle systemen in schreef en wel resp. voor f 273.400. f 270.000.- en f 260.000.- Zo spoedig mogelijk zal met de bouw een begin worden gemaakt, zodat - als zich geen tegenslagen voordoen en de winter niet al te streng wordt - het zwem bad volgend seizoen in gebruik zal kunnen worden genomen. sint nicolaasliedjes van de lange jan Vanmiddag zal ook de stradbeiaar- dier zijn aandeel leveren tijdens de ontvangst en de rondrit van Sint Ni- laas. Hij zal n.l. op het carillon van de Lange Jan een potpourri van St. Ni- colaasliedjes te gehore brengen. fa, de jager stopt het voor laatste gat in l. delft De fa. de Jagers Ijzerhandel heeft door de bouw van een imposant pand, dat gistermiddag onder grote belang stelling werd geopend, het voorlaatste gat in de Lange Delft op voorname wijze gesloten. In het monumentale front van het uit vier verdiepingen beslaande gebouw valt allereerst het brede etalagefront met forse ingang op en bij het betre den van de grote winkelruimte, met een grondoppervlak van 220 M2, wordt de eerste royale indruk bevestigd. In richting en sortering .imponeren even zeer en op de bovenetage werden we o.m. getroffen door de ruime toon zaal, gereserveerd voor de Butagasaf- deling, zeer gelukVg is de oplossing welke gelijkvloers voor het bedrijfskan- toor en spreekkamers werd gevonden. Een zee van bloemen fleurde gisteren het nieuwe gebouw op. (Advertentie) goed afgelopen Op de Rijksweg even voor het via duct had een verkeersongeluk plaats, waarbij twee personenwagens waren betrokken, die grote materiele schade opliepen, terwijl de bestuurders met de schrik vrij kwamen. De bestuurder van de ene wagen de heer B. uit Am sterdam, die uit de richting Goes kwam en achter twee vrachtwagens reed, merkte, toen hij deze wilde passeren, een te^enliger bestuurd door de heer C. v.d: V. uit Kapelle. te laat op, met het bovenvermelde gevolg. Rilland „reigersberg!!" vergaderde Donderdag vergaderde de landbouw- vereniging „Reigersbergh". De voorzit ter heette in het bijzonder burgemees ter Jobse welkom. Er werd o.a. door een vertegenwoordiger van het Staats bosbeheer een causerie gehouden over erf-beplanting. welke toegelicht werd met een film. Aangezien in onze ge meente op vele boerderijen de beplan ting door de watersnood verloren Is gegpan was er veel animo voor dit onderwerp. De burgemeester deelde mede, dat het zijn bedoeling is de Hoofdweg ook opnieuw te beplanten. MINISTER van O., K. en W. acht het niet billijk, dat de aan het verblijf van de Ambonezen in ons land verbonden onderwijskosten ge deeltelijk op de gemeenten, waar toe valligerwijze een woonoord van de Ambonezen is gevestigd, worden af gewenteld. De minister is bereid in de uitga ven voor het lager onderwijs aan de Ambonese leerlingen, die reeds wer den gedaan, een vergoeding te ver lenen. Deze zal zo worden geregeld, dat de gemeente geen financiële scha de ten gevolge van dit onderwijs zal lijden. De overige uitgaven, zoals ver goedingen van de materiële exploi tatie en het vakonderwijs, kan de ge meente declareren bij het departement van O., K. en W., voor zover zij ten minste uitgaan boven het reeds door het rijk verschuldigde op grond van de lager onderwijswet. Bovenstaande regeling geldt na tuurlijk ook voor de overige gemeen ten, waar kinderen van Ambonezen lager onderwijs genieten. IVATF.R>>TAW>EI\ Mannheim 152 2), Kaub 92, Trier 94 1), Koblenz 94, Keulen 35 2), Ruhr- rort 220 (—4), Lobith 813 (—2). Nijmegen 593, Arnhem 635, Eefde 150. Deventer 70 (—2). Namen La Plante 130, Borgharen 3902, (+2), Belfeld 1080 1), Grave 462. HOCKEY. In het competitieprogramma van Zondag zijn ingelast de le kals hockey wedstrijden in het Zuiden: Venlo Breda, HTCCEMHC, MEP—Eind hoven. In Hét '".Schuttershof" werd de mi- Bouman (P,v.d, A.) een lans voor litairen van de C.O.A.K. uit Middel het voorstel van B. en W. maar hij werd aangevallen door zijn partijgenoot Haverhoek, die het nonsens noemde, dat. zoals in het voorstel werd gezegd, de mensen snakken naar een eigen huis. Hij zag paartjes al elf jaar ach tereen f, 18.per maand betalen met de wetenschap dat ze nog dertig jaar i.ypotheek moeten aflossen. Eer het zover is hebben ze weer behoefte aan een nieuwe hypotheek zei hii, onder grote vrolijkheid. Verder hoorden we iets mompelen hoe het moest gaan, indien in die elfjarige contributie periode. de verkering afraakte! Het voorstel kreeg niet meer dan vier stem men. waaronder drie van de wethou ders. PLAFOND-MUZIEK Qok het voorstel om een verplaats bare muziektent aan te schaffen veroorzaakte geen verdriet De heer Vermaii'e zorgde voor de gulle lach toen hij zijn diepe bezorgdheid uit sprak over het ontbreken van een pla fond in de nieuwe tent. z.i. kwam dat de accoustiek der muziek niet ten goede! Toen hij de verbazing over deze visie gewaar werd, betoogde hij haastig totaal geen verstand van mu ziek te hebben, wat sommige leden niet rijmen konden met het feit, dat de opponent voorzitter was van een harmonie Onder veel hilariteit bleef de heer Vermaire pleiten voor een pla- fondje of tenminste voor een afdakje maar B. en W. zegevierden over het gehele front, met hun voorstel. Het streeklaboratorium kreeg zijn lening van f. 30.000 zonder een woord. burg door de Dienst Welzijnszorg Le ger een ontspanningsavond aangebo den. De RAO-toneelgroep „Dordt" voerde. „In een andere wereld" van Johan Blaasen sr. en jr. op. De mi litairen genoten volop van het ge- bodene en de toneelgroep kan dan ook terugzien op een geslaagde avond. Majoor J. Pottenboom sprak een dankwoord tot de spelers en bood de dames van het gezelschap bloemen aan. WANNEER MOGEN DE WINKELS LANGER OPEN ZIJN? Het blijkt, dat niet alle winkeliers weten wanneer zij precies in de ko mende feestweken, hun zaken geopend mogen hebben, tot een later tijdstip dan normaal. De wettelijke bepaling is, dat algehele ontheffing van winkel sluiting tot negen uur des avonds wordt verleend in de periode van 29 November tot en met 4 December, van 20 December tot en met 24 December en ook op 31 December. p,e raad van 's-Heerenhoek nam het belangrijke besluit om voor iedere priester-student een subsidie van f. 100. per jaar te geven. De voorzitter deelde mede, dat de premie-aanvraag ten behoeve van het bouwen van een woning voor de heer Corneüs Boonman is verzonden. De begroting 1953 werd op enige posten gewijzigd. Ten behoeve van het Maatschappe lijk werk Zuid-Beveland West wordt een subsidie verleend van f. 0.10 per inwoner; te weten? voor de katholieke Gezinszorg f. 0.10 per katholieke in woner en voor de christelijke gezins zorg f. 0.10 per overige inwoners. Ten behoeve van de garantielijn aan de Driedijk wordt aan B. en W. een crediet verleend van f. 980. Medewerking wordt verleend aan het electrisch verlichten van de R.K. Meisjesschool voor een bedrag van f. 2151.53. Aan B. en W. werd een cred'et ver leend voor het eenvoudig verbouwen van de raadzaal-secretarie en het aan kopen van het nodige meubilair tot een bedrag van f. 5500. Goedgevonden werd dat de winkels in deze gemeente voor het publiek geopend mogen zijn op Zaterdag 28 November 1953 en Zaterdag 5 Decem ber 1953 tot des namiddags ten negen uur. Vanaf Vrijdag is het verboden met auto's vanaf de Javabrug de Java- straat te Den Haag in te rijden. Dit om het verkeer in deze straat te ontlasten, en de automobilisten meer gebruik van de Laan Capes van Cattenburgh te doen maken. Nu is er op de hoek van de Konin ginnegracht en de Javastraat nóg een bord bijgeplaatst, dat aangeeft dat een voorrrangsweq (ziek hoe kig bordje) van 818 uur is ge sloten voor auto's.' Ook ons land opgenomen in eventuele Ronde van Europa In de toekomst zal ook de Ronde van Duitsland onder de klassieke wegwedstrijden worden geplaatst In 1954 zal deze etappe-wedstrijd echter niet worden gehouden. nog enkele data. Intussen zijn de data van de klas siekers als volgt vastgelegd: 19 Maart: MilaanSan Remo, 4 April Ronde van Vlaanderen, 11 April ParijsRoubaix, 25 April Parijs Brussel, 26 April2 Mei: Ronde van Nederland; 9 Mei LuikBastenaken Luik. 1316 Mei Ronde van de Romandië, 1317 Mei Ronde van Luxemburg; 22 Mei13 Juni Ronde van Italië; 26—30 Mei Ronde van Bel gië; 519 Juni Ronde van Groot-Brit- tannië; 8 Juli2 Aug. Ronde van Frankrfjk, 714 Aug, Ronde van Zwit serland, 5 Sept. BordeauxParijs, 5 12 Sept. Ronde van Catalonië, 19 Sept. Grote Prijs der Naties, 21 Sept. 2 Oct. eventueel Ronde van Europa, 3 Oct. ParijsTours, 24 Oct. Ronde van Lombarijë. BOUW VAN ZWEMBAD KAN BEGINNEN Naar wij vernemen, zal de bouw van het zwembad aan het jaagpad langs het kanaal door Walcheren wor den gegund aan het Aannemersbedrijf Van Loon te Vlissingen voor de som van f 260.000.- Maandag j.l. heeft de aanbesteding plaatsgevonden, waar voor acht aannemers hebben inge schreven. Er bestond gelegenheid in te schrij ven volgens drie systemen en wel met stoomblok, met Hollandse heistelling I en met fabriekspalen. De hoogste ïn- QP 8 September van dit jaar verloor Amerika één van zijn misschien minder opvallende maar toch grote zonen: Fred M. Vinson, de der tiende Opperrechter van de Verenigde Staten. Het Opperste- Gerechts hof, dat in de Amerikaanse regeringsvorm kan worden beschouwd als de „levende stem van de Constitutie", zag zijn leider, het levend sym bool van dit hof en van de rechtsgedachte die het interpreteert, wegge nomen. President Eisenhower, die bijna acht maanden tevoren, bij zijn ambtsaanvaarding, nog de eed in Vinson's handen had afgelegd, stond voor de taak, een opvolger te benoemen. JN de ogen van net Amerikaanse volk komt de Opperechter in rang direct na de President, ondanks het feit. dat hij niet wordt gekozen, dat hij weinig redevoeringen en wellicht nog minder persconferenties houdt en dat er een in aantal onbetekenende staf van medewerkers aan hem is toe gevoegd. Het Amerikaanse Congres is weliswaar een machtiger lichaam dan het Opperste Gerechtshof, maar er is geen individuele gezagsdrager in de Senaat of het Huis van Afgevaardig den, die de Opperrechter in prestige kan benaderen ^ATUURLIJK weet iedereen, dat er vroeger vele gilden hebben be staan. Maar niet vele mensen zal het bekend zijn, dat deze al lang verdwe nen gilden fondsen en bezittingen neb ben nagelaten, waarvan nu nog - zij het in geringe mate - kan worden ge profiteerd. Vandaar, dat in de onlangs gehouden begrotingszitting van de Middelburgse gemeenteraad de vraag aan de orde werd gesteld, of er niet een mogelijkheid bestond eventuele baten van de obiligaties, waarin de gelden dezer gilden zijn belegd, te ge bruiken voor de branlios. die het meest de taak der oude gilden nabijkomen. Niet in deze zin, dat er geld gegeven wordt aan bepaalde zaken of bedrij ven. maar meer in de vorm van oen gemeentelijk subsidie voor het instel len van onderzoekingen tot ontwikke ling van zon bedrijfstak. Ht dage lijks bestuur der gemeente blijkt daar- voor wel te voelen. Zo zijn enkele vooraanstaande personen uit het ag rarische leven benoemd in een studie commissie. die zal nagaan of er op dit punt het een en ander kan gebeuren. Plannen zijn er uiteraard nog niet, maar het initiatief kan alleen maar worden toegejuicht. Al vele tientallen jaren geleden is net beheer van de overgebleven gilde- fondsen en verdere bezittingen in han den gelegd van het college van Burge- ïï.mi'j?1' en ^eth0llders. De rvenuen komen, na aftrek van onderhoud van schapp?ibk0lC]pbetoon0^^rd™a|L voormaliee H rtl met de aard van het vooi mange gilde zou zijn als takken van bedrijf van hetzelfde karakter Als zon gilde ervan konden profiteren. welke gilden? Men ziet dus wel, dat de bezittingen niet erg veel zijn. Van de rente, die de stukken opleveren, kan men heus geen hoge sprongen maken. Maar daarom is juist een goede bestemming van het geld het nagaan, of er iets tot ontwikkeling kan worden gebraht. Dat kan een gehele bedrijfstak ten goede komen. zelfs de president £)E macht van de Opperrechter is tendele toe te schrijven aan de aard van de Amerikaanse rechterlijke macht. De Verenigde staten vormen één van de weinige landen waarin de gerechtshoven op gelijke voet staan met de wetgevende en uitvoerende or ganen van de regering. Zelfs in een aantal van de meest democratische landen is het laatste woord meestal aan een wetgevend lichaam dat di rect verantwoordelijk is aan het volk. In de Verenigde Staten moeten de wetgevers zelf en ook de President zich onderwerpen aan een hogere wet de Constitutie zoals die door de hoven wordt uitgelegd. In de afgelopen jaren heeft het Op perste Gerechtshof slechts weinige wetten van het Congres ongedaan ge maakt op grond van het feit, dat zij in strijd waren met <je Constitutie, maar deze macht is steeds voorhan den, wanneer een meerderheid van rechters van mening is, dat het Con gres buiten zijn boekje is gegaan. Minder spectaculair, maar toch zeker zo belangrijk, is de constante rechts kundige verfijning van de ruwe vor men, waarin de wetten van het Con gres zijn gegoten. In al deze processen speelt de Op perrechter een rol van het grootste gewicht, van elke belangrijke besli sing die hi.1 neemt staat wel vast. dat zi.j geschiedenis zal maken. Nee, Eisen hower's keus was verre van gemakke lijk. vastberaden Earl Warren is op 19 Maart 1891 te Los Angeles geboren. Hij is van Scan dinavische afkomst. Zijn grootvader, Earl Warren, die op 5 October van dit jaar werd beëdigd als Opper rechter van de Verenigde Staten, in ambtsgewaad. „Mijn familie", aldus een uitspraak van de nieuwe Opperrechter ,is voor mij de belangrijkste vorm van recreatie." Zittend, van links 'naar rechts: Zijn dochter Nina de heer en mevrouw Warren en hun dochter DorothyStaande: Mevrouw Ethel Plank, Warren's zustermevrouw Varren Jr., zijn schoondochter; zijn dochter Virginia en zijn zoon Earl Warren Jr. Twee andere zoons. James C. en Robert, kómen niet op deze foto voor een Noorse emigrant, was timmerman zijn vader, die werkte in een fabriek voor spoorwagons, was getrouwd met een dochter van Zweedse emigranten. Earl, die in Californie is opgevoedj werkte, om het zijne te kunnen bij dragen voor zijn studie aan de mid delbare school, als landarbeider en vrachtvervoerder. In 1914 promoveer- die hij aan de Universiteit van Califor- nlë tot dovtor in de rechtsgeleerdheid. Gedurende de Eerste Wereldoorlog klom hij in het leger op van de rang van gewoon soldaat tot die van eerste luitenant. Te Oakland was nij van 1919 tot 1925 assistent-procureur van de stad. Kort voordat hij in het hu welijk trad met Nina Palmqutst Meyers die te Gutland in Zweden is geboren, werd hij benoemd tot plaats vervangend districtsprocureur van Ala meda County. In 1938 werd Warren, na zowel door de republikeinen als de demo craten candidaat te zijn gesteld, pro cureur-generaal van de staat Califor- nië. Zijn gouverneurschap dateert van 1942. als gouverneur ALS gouverneur heeft Warren, die zes kinderen heeft (drie meisjes en drie jongens) het gevangeniswezen herzien en een speciaal rechtslichaam gesticht voor minderjarigen, die met de justitie in aanraking komen Warren gelooft, dat in een gemeen schap. waarin het particuliere initia tief wordt geëerbiedigJ, de staat so ciale verplichtingen heeft Hij heeft zich een voorstander getoond van ho gere ouderdomspensioenen en werk loosheidsverzekeringen, het stichten van centra voor kinderverzorging en van de verbetering van de huisvesting en het ondewijs in Californië, Earl Warren heeft zich als gouver neur steeds in gunstige zin uitgelaten over het Marshall Plan de NATO en andere organisaties, waarin zich een krachtige internationale samenwer king manifesteert Over de Organisa tie der Verenigde Naties heeft hij on der meer gezegd: ..Toen wij Amerika nen die organisatie steunden, ver plichtten wij ons, langs de weg van gerechtigheid te ijveren voor een per manente vrede. Als wij onze verplich tingen niet nakomen, kan er geen ge rechte vrede zijn. Om ze na te komen moeten wij ons geestelijk, economisch en militair wapenen. Wij moeten op recht en, als het om principes gaat, vastberaden zijn". Voor Nederland zijn de volgende data nog van belang: 7 Maart Ronde van Limburg (België); 1014 Maart ParijsCote d'Azur; 14 Maart Ronde van Het Volk (België). 28 Maart Gent Wevelghem, 8 Mei Waalse Pijl. 15 Aug. De Drie Zustersteden (België). WOONHUIS TE SLUIS. Door architect L. A. J. van Dongen te Sluis werd in het Brouwers Koffiehuis aanbesteed het bouwen van een woon huis in de Meerminnestraat voor reke ning van de heer F. Vercauteren. De uitslag van deze aanbesteding luidt als volgt: A. F. Bogaard f 20.450; Fa. A. J. Maas en Zn., Aardenburg f 23.387; C. G. Hast, Sluis f 21.590; J. J. van Hee, Sluis f 23.114; C. Cortvriendt, Sluis f 23.23.9; Comm. Venn. J. F. en H. A. Bogaard, Sluis f 22.703. De begroting van de ar chitect bedroeg f 20.770. De gunning werd aangehouden. GOES, 27 Nov. Bloemkool Al 3940, A2 24—30. BI 18, Spruiten Al 25—29, A2 21. BI 1722, Kropsla 3—5, Gr. Savoyekool 68, Rode kool 37, Witte kool 45, Uien 4—6, Peen 8—9, Prei 6—13, Kroten 12—13 Knolselderij 515, Andijvie 1119, Veld sla 20—23, Boerenkool 610, Druiven 155 —170. KAPELLE, 27 Nov. Exportveiling Ap pels: Goudreintten AAA 29.20, A 26.40— 27.20, BC 23.60—23.80. I grof 25.40, 1 fijn 20.35—20.50, 11 14.30. K 17—17.40, F 9.80— 9 90; Jonathan A 42.20, BC 43.40, I grof 32.80, 1 fijn 26.10—29.70, 11 16.90—17.40, K 14.10—26.10. F 8.20—10.05; Golden Deli cious AAA 54.30. A 52.10—52.60, BC 41.10 I grof 45.80—47.80, 1 fijn 34.80, 11 16.70, K 27, F 10.30; Sterappel I grof 1 fijn 24.70, II 3.30. K 8. F 3.40; B/abantse Bellefleur I 18.10, 11 4.80, F 4.90; Zoete Ermgaard I grof 34.90. 1 fijn 23.90—24.10, II 9.90. Peren: St. Remy 1 grof 16.10—17.80 1 fijn 17—17.20, 11 16.20, K 15.60—15.70, F 11.3011.50; Kleipeer I grof 20.95, 1 fijn 14.50, 11 4.80, K 12.40; Gieser Wildeman 1 grof 32.90—33.10, 1 fijn 25.60—26.10, 11 10.05—15.80. K 23.60—23.90, F 8.20; Ponds peer I grof 14.50, 1 fijn 15.20, 11 13, K 13.50, F 10.200; Wintersuikerij 1 grof 13.10 1 fijn 10.10, K 10, Doyenne du Cornice I grof 73.40. Verpakt fruit: Goudreinetten AAA 36, AA 33, Zure Kroespallen 4.10. Gewone veiling: Glorie van Holland 9, Winston 15—20, Comtesse de Paris 13—33, Cox Orange Pippin 26—60. Golden Deli cious 1937, Doyenne du Cornice 36, Zoete Hollaert 7—12, Brederode 1719, Pomme de Orange 12, Zoete Campagne 5—22, Bramley Seedling 4V«, Hollands zoet 711, Winterlouwtje 8, Souvenir du Vacheur 16, Winterbergamot 1015, Zoe te Winterkroon 20—25. Laxton Superbe 1625, Noten 45, Druiven 109136. Groenten; Knolselderij 4"?8, Uien 4, Rode kool 4—7H, Savoye kool 5—11 Spruitkool 15—24. Witte kool 6. Andijvie 6'V13, Prei 1718, Koolrapen 3. Bloem kool 21—35, Ramenas 2%, Witlof 2331, Kropsla 3"«4. LEEUWARDEN, 27 Nov. Aangevoerd: 45 stieren 2.302.56 per kilo slachtgew., 250 vette koeien, le kw. 2.50—2.71, 2e kw. 2.40—2.49, 3e kw. 2.00—2.39 per kilo slacht gew.; 1284 melk- en kalfkoeien 7001010; 155 pinken 340—565; 581 graskalveren 150 375; 518 nuchtere kalveren 4055; 1046 vette weid.eschapen en lammeren, vette en weideschapen 600110; lammeren 30 —79; 252 vette varkens, oude varkens 1.60—1.74, vette biggen 1.76—1.80; zouters 1-741.76; 246 biggen en lopers, biggen 30 50, lopers 51100; 41 bokken en geiten geen notering; 93 paarden 450—895. To- taje aanvoer 4511. Overzicht: Aanvoer stieren klein, stem ming williger, prijshuodend. Melk- en kalfkoeien, aanvoer iets minder, stem ming flauwer, prijzen niet hoger, pinken aanvoer matig, stemming rustiger, prijs houdend. Graskalveren aanvoer iets min der, stemming matig, prijzen hoog. Nuch tere kalveren aanvoer ruimer, stemming williger, vooral voor zware soorten, ge wone kalveren prijshoudend, maar voor de zware soorten zijn de prijzen boven de notering. Varkens, aanvoer matig, stemming williger, prijzen iets hoger. Schapen, aanvoer minder, stemming wil liger, prijshoudend. Lammeren: aanvoer minder, stemming williger, prijshoudend. Paarden aanvoer ruim, stemming slecht, prijzen lager.

de Stem | 1953 | | pagina 11