IN DE KOPGROEPEN BLIJFT NOG ALLES MOGELIJK Schermutselingen in de ziekenzaal UIT DE RUKE BOEKENOOGST VAN ST. NICOLAAS Eerste Europascliild „geplant' MULDER Slappe club waagt geladen protest Antoon Coolen schreef weer een roman VIERDE BLAD VRIJDAG 27 NOVEMBER 1953 9 Na „wedstrijd van de eeuw" weer onvolprezen competitie N.A.C. brengt bezoek aan BV.V. en R.B.C. heeft M. V.Vte gast Geef echte wijn Geef import wijn Geef ALCIERA Fred Hotchkiss bezocht Schouwen D W&- ivjh' ÈtV- De Nederlandse athletiek mag zich nu niet direct in de belangstel ling van het grote publiek verheu gen en dat is zonder enige twijfel erg jammer, want qua zuiverheid van sport betekent de athletiekwe- reld nogal het een en ander. In België is de belangstelling voor de athletiek al evenmin groot, maar enkele malen per jaar valt er toch een finke uitschieter te beleven: een uitschieter, die zich in een enorme publieke belangstelling mag ver heugen. Zo is een dezer dagen de bekende cross op het vliegveld van Evere georgniseerd. Niet minder dan vijfduizend athleten verschenen er aan de start om in verschillende groepen aan deze wedstrijden deel te nemen, die bestonden in een veldloop van vijf-zes-tot acht kilo meter. Er waren tienduizenden toe schouwers, die dit spektakel volg den en werkelijk genoten van de show. Ontelbare ogen zijn deze Woensdag op Wembley gericht geweest, waar de Britse voetballeeuw door de Hongaarse voetbalkunstcnaars van zijn voetstuk werd gestoten. En er zal nog heel wat nagekaart zyn over deze „wedstrijd van de eeuw", maar met de Zondag in zicht, schakelt de King Soccer-gemeenschap natuurlijk vandaag weer over naar de eigen voetbal- dreven, waar de competitie niet aflatend aller intens medeleven blijft op- Veel spannende ontmoe tingen in overige klassen o.a. te Breda en Bergen op Zoom Wij zijn nu zover gevorderd, dat drie clubs in de eerste klasse met, zij het lichte voorsprong, aan de kop prijken. De gloednieuwe Dordtse EBOH in D, de andere Merwedeclub, Emma, in C. en V.S.V. in B. In A. wordt de boven ste plaats vooralsnog gedeeld door Haarlem en DWS. Het ziet er voorlopig niet naar uit, dat Emma zich a.s. Zondag door HBS uit die positie zal laten verdrijven, evenmin als VVV zijn tweede plaats ongunstiger gaat doen zijn, door Bleijerheide de winst uit Venlo te la ten meenemen! Xerxes heeft minstens recht" op een puntenverdeling con tra Longa. Groot belang, voor beide clubs, zit vast aan de ontmoeting SVV—PSV. Als deze Eindhovenaren kampioensaspiraties hebben, zullen (Advertentie) Rooki U hall-zware shag? - StJjf. A zij daarvan in Schiedam blijk moeten geven. Brabantia kan over Sittardia zegevieren, maar eenvoudig wordt dat zeker niet. WH '16 heeft bezoek van Sparta, waarvan nog niet gewonnen is. Grote interesse vordert BVV-NAC op. De Bosschenaren spelen tot nu toe zeer matig en hetzelfde moest tot vóór verleden Zondag van de Breda- naars worden getuigd. De wedstrijd tussen beide clubs behoorde in het verleden altijd tot een der hoogte punten van het seizoen en ook nu is dat nog zo. Er is dus kans op een spannende wedstrijd, met goed spel. Voorlopig menen wij, dat een punten verdeling het meest voor de hand ligt. EindhovenLimburgia opent in C de rij; waarschijnlijk geen al te zwa re opgave voor van Melis c.s. Feijen- oord geven we gewonnen tegen DHC en ook Willem II zien we de volledige winst binnenhalen contra Hermes DVS. EBOH, nog steeds ongeslagen, heeft ADO te gast. We zijn benieuwd of het wederom een zege voor deze Benjamin gaat worden. RBC speelt op eigen grond tegen MVV, zeker geen ge makkelijke tegenstander, maar als we ons herinneren, hoe uit stekend de Roosendalers zich bij Excelsior hebben geweerd, doet dit het beste voor de Oranje- witten hopen. Juliana zal het loodje moeten leg gen tegen Excelsior, doch Maurits heeft winstkansen contra Noad. De tweede klassers F)e wedstrijd in 2 A is ongetwijfeld SET—Wilhelmina. Het schijnt, dat de Bosschenaren, die over een puike ploeg beschikken, kampioensaspiraties heben. Willen zij die tot werkelijkheid maken, dan dient bij SET te worden gewonnen; hetgeen allerminst uitge sloten is. Oss zal het tegen Helmond niet kunnen klaren, en Helmondia staat, evenals zijn stadgenoot, vrij gunstig voor de winst tegen Veloc, dat blijkbaar aan het afzakken is. Schijndel heeft vooralsnog geen schijn van kans tegen het bezoekende Sarto. De Valk zal zich waarschijnlijk niet op eigen terrein door Kolping laten kloppen. Desk speelt thuis tegen TOP. De mannen uit Kaatsheuvel hebben het vorige Zondag contra Helmond best gedaan. Als dit de ommekeer is ge weest, zal TOP er aan moeten geloven. In 2 B vragen twee ontmoetingen bi- zondere aandacht, die te Bergen op Zoom tussen DOSKO en TSC en in Breda BaronieInternos. Het betreft hier immers de vigr clubs, die de kop groep vormen en tezamen op de twee de plaats prijken. Het meest voor de hand liggend zijn overwinningen voor de thuisclubs, maar competitievoetbal blijft een raar ding en het is dus lang niet onmoge lijk, dat de uitslagen er totaal anders uit zullen zien. Rood Wit heeft Alliance op bezoek; afgaande op de resultaten van vorige Zondag winnen de roodzwarte Roo sendalers. RAC is op eigen grond een kwade tegenstander, zodat MOC er nog niet gewonnen heeft. Terneuzen staat voor een moeilijke opgave con tra het bezoekende Vlissingen; toch hebben we het staan op 'n gunstig re sultaat voor de Zeeuwsch Vlamingen. Middelburg heeft een kansje op succes contra Goes. De derde klassers ^udok's positie aan de kop zal na Zondag niet ongunstig worden, nu het tegen het zwakke Zwaluw moet worden opgenomen. RKTVV en St. Michielsgestel zijn aan elkaar ge waagd. Een belangrijke Langstraatse derby is Vno AnimoBaardwyk, waarin de kraehten evenmin veel uiteen zullen lopen. Heusden staat niet ongunstig voor de winst tegen Concordia en ook RWB zal vermoedelijk winst weten te distilleren uit de ontmoeting contra OJC. Belangrijk voor de bezetting der tweede plaats is RKDVCHierony- mus; wij vermoeden, dat de punten bij de gastheren terecht komen. De leider in 3 C, Roosendaal, zal komende Zondag op de proef worden gesteld bij Hero. Slagen de bezoekers er in ook die klip met gunstig gevolg te omzeilen, dan wordt het kampioen schap langzamerhand voor het grijpen. SCO zal wel raad weten met RKC en vermoedelijk zal DHV in eigen omgeving iets sterker blijken dan BSC. WSC heeft iets betere papieren dan VES, doch Zierikzee zal niet op gewassen blijken tegen Virtus. WVO heeft Dongen te gast; het is aanne melijk, dat de punten in Oosterhout blijven. Nieuw Borgvliet heeft nu de kans om de rode lantaarn kwijt te raken; dat gebeurt, als van Zeelandia gewonnen wordt. De leider in deze klasse (3 C) Hulst, zal goed op dreef moeten zijn om het bezoekende RKFC, dat langzaam maar zeker opklimt, van het lijf te kunnen houden. Evenals De Zeeuwen dat contra Corn. Boys zullen dienen te doen en RCS tegen Axel. Breskens zien we over Meto zegevieren en ODIO over Biervliet. De vierde klassers PAc strijd om de bovenste plaats in 4 D is tot nu toe volkomen open. GW» momenteel leider, zal dat ook na Zondag blijven, nu Nieuw- kuik op bezoek komt. HVCH heeft een moeilijke opgave contra Zalt- bommel en een nog zwaardere heeft Wit Zwart tegen Vlijmense Boys. Bij HaarsteegRKJVV verwachten we echter een gelijkopgaande strijd. En gaat Raamsdonk nu contra DESO een streep zetten onder de nederla- genserie? In 4 E blijft PCP er wei nig van terecht brengen; mogen we tegen SVG een ommekeer verwach ten? TAC en GSBW zijn aan elkaar gewaagd, doch Voab is sterker te achten dan Broekhoven. Oisterwijk zal echter de winst aan Ons Vios moe ten laten. Groen WitTVC opent de rij in 4 F. Dit zal wel een zege voor de thuisclub worden, doch B2*e- da krijgt een harde noot te kraken contra RSV. Twee zeer belangrijke wedstrijden zijn Veerse BoysMadese Boys en ZundertGilze. Niet uitgesloten is, dat beide thuisclubs winst boeken. SteenbergenHalsteren en Ierse- keGrenswachters zijn de twee in het oog springende ontmoetingen in 4 G Wellicht geeft eigen terrein hier de doorslag. HSC zal het loodje moeten leggen tegen De Schutters, terwijl we Robur de Kaaise Boys met ledige koffers zien retourneren In 4 H is IJzendijkeOostburg de wedstrijd tussen de staartclubs; zal IJzendijke winnen? RIASluiskil kan op een puntenverdeling uitdraaien, doch EMM verliest ongetwijfeld van Hontenisse. Een draw ligt het meest voor de hand bij ClingeSteen. Hoogst belangrijk is tenslotte Koe wachtLuetor. Als de thuisclub ze geviert, hetgeen allerminst is uitge sloten, dan prijkt zij Zondagavond op de tweede plaats. In de eerstvolgende tijd zullen aan de grenzen van Europa 400 zgn Europa-schildenworden geplaatst, die het opschrift dragen ,,U komt uit Europa U blijft in Europa". Het doel van deze borden is de een heid van Europa te bevorderen. Ook hoopt men zo een stap nader te komen tot het overwinnen van de nationale grenzen. Het eerste van deze borden werd geplaatst bij de Luxemburg-Duitse grenspost Wasserbillig, door een groep Jeugd van Europaafkomstig uit Frankrijk, Nederland, België, Luxemburg en Duitsland. (Advertentie) rjEZE WEEK bracht de heer Fred Hotchkiss met zijn echtgenote, die voor een trip naar ons land waren uitgenodigd door de Nederlandse Spoorwegen, een bezoek aan Schouwen- Duiveland. Zoals bekend slaagde de heer Hotchkiss uit Vernon (VS) er in met een „dijktrein" 10.000 dollar en goederen in te zamelen voor de getrof fen gebieden. Hotchkiss kwam met een boot naar de caissons die het gat in Ouwerkerk afsloten. Vandaar werd naar Zierikzee gevaren, waarna in Mondragon de lunch werd gebruikt met de burgemeester en secretaris van Zierikzee en des middags met jeeps van Dijkherstel een bezoek werd ge bracht aan Kerkwerve en Stevensluis. Na een bezoek aan „Margraten" en Parijs, keert de heer Hotchkiss met echtgenote met de „Liberté" naar Ame rika terug. (Advertentie) (Advertentie) DIJKSTRA'S Verlichtirigsórnhmentenfabriek N.V., HAARLEM (Van een verslaggever in wapenrok) ]7r moet met alle ge weld nog een ver haal worden geschreven over het begenadigde hospitaal. Want, de echte zusters, die de soldaten daar niet zonder voldoe ning aantroffen, blijken achteraf gewetenloos te zijn. En hard als een sergeant, die yien korpo raal heeft gemaakt. Wat is er namelijk aan het voetje? De verpleegsters hebben honend gezegd dat ze zich iedere keer de hoogte in lachen, wan neer ze de slappe club uit het leger van Jan daar pipjes in hun bed den zien liggen. En zich daarna giechelend terug trokken. Dat is een geladen pro test. Want ziek is ziek. Lfloeke Kees was de eer- ste, die in de gaten had. dat de ideeën van de verplegingsstaf niet meer gezond waren. Kloeke Kees is zo op het oog een net te kerel maar het lot heeft van hem een L.S.K.-er met een bedrieglijk strijd bare RAF-snor gemaakt, die sterk vertelt, dat hij een sergeant zonder aan zien des persoops op het gezicht heeft geslagen. Vandaar v/aarschijnlijk dat hij nu met een gebro ken been in het hospitaal ligt. Doch daar gaat het niet over De zaak was eigen lijk dat Kloeke Kees zwaar lag te zuchten maar niet temin voor de 658ste keer in zijn militaire carrière kaas op zijn brood kreeg. De toffe jongens van de infanterie naast hem zei den dat ze dit voedsel overdrachtelijk „mootjes overste" plachten te noe men. De omschrijving was nieuw voor Kees maar hij zag de fijne nuance zo snel, dat zijn temperatuur vier graden steeg. Zijn ge stel was te zeer ondermijnd om ooit nog maar één maai kaas te eten. vond Kees., en dat zei hij te gen de beminlijk lachende verpleegster. Sedertdien heeft men hem een dieet voorgeschreven. Kaas, vooral veel kaas. Het gaf te denken. aar zijn veel dingen op gevolgd, die allemaal te denken gaven. Tot dusver was de enige kans om 'n sigaretje te roken de W.C. en daar werd een gepast gebruik van gemaakt. Tot op het rampzalige ogen blik dat een der zusters de deur opentrok. De wol ken blauwe rook moeten haar de indruk hebben ge geven, dat heel het ge bouw in brand stond. De zuster ging van haar hout je en de hele bende heeft zich wild gelachen, behal ve Merkwaardige Bertus, want die heeft zijn Kaak gebroken. Maar roken op de toilet is een zalig ge noegen in het verleden ge worden. Twee dagen slaagde nie mand er in één trekje te doen zonder ondragelij ke risico's. De toestand van de meeste patiënten zakte met het uur. Of liever het humeur, dat is veel erger. De moeilijkheid is tijdelijk opgelost. De kapper bleek geen beroerde knaap te zijn en na wat gepraat had hij een open oog voor de noden van zijn rook-grage medemen sen, 't andere oog houdt hij dicht, met het gevolg, dat zijn salon de hele dag tot aan de nok toe vol zit. Dit is des te merkwaardi ger omdat daar vroeger geen kip was te bekennen. Nu laten de patiënten zich echter vijfmaal achtereen scheren, de toeloop wordt steeds groter en de kap per ziet niet aan wiens baard hij bezig is vanwe ge de rook. Het is heerlijk en wee de man. die het geheim ver raadt. Ze zullen hem voos schelden het is nuttig voor de algemene ontwikkeling. WEDDEN? rve geplaagde jongens van zaal zoveel kunnen nog honderden redenen aanvoeren voor de stelling dat het met de uitbundig begroete verpleegsters ei genlijk maar dunnetjes is. Vandaag kreeg een van hen een uitbrander van een lastig majoor. Het had de patiënten met onverholen genoegen moeten vervul len, doch ze hebben allen een kwartje gelapt om het verdriet van de zuster met een bloemetje te verhel pen. Wedden, dat de W.C. binnenkort weer blauw ziet van de sigarettenrook Want wat is een modem leger zónder samenwerking. Laten we eerlijk wezen. J.N. Jan de Hartog over de ramp DE VROUW MET DE 6 SLAPERS Antoon Coolen heeft jaren gekend, dat hij in een bijna onafgebroken ziin romans over het Peelland vhï b°ekenzee zond. De laatste jaren "edroLri6»6™?61'® insPiratie echter op hand v Z1)n' Als er iets van zijn verzameld waren het «Prookjes- afJS ®,ien, en kortere verhalen, enkele openluchtspelen. zuivereWpn V°°r de minnaars van zijn gestreefd de grenzen S - te overschrijden n Z1]n kunnen onzer da„n t door naar de mode graveri? te hedrf- psychol°gische diep- het Rrahan, n' Het is wederom land da» Hi?6P en het Brabantse voorleiden decor neemt voor een hun vrmfoJan eenvoudige mensen met me» en verdrietelijkheden, hun vriendschappen en botsingen. ,het m'ddelpunt plaatst hij het „e kasteel, waar een eenzelvige ba- ones leeft, die echter wegens een arama van moord en krankzinnigheid dat zich daar onverwacht afspeelde, de angsten van de nacht wil verdrij ven door iedere nacht een man uit het dorp in een vertrek van het kas teel te laten slapen. Op die zes con centreert zich dan in de tweede helft van het boek Coolens vertelkunst en we gaan echt meeleven met die ver schillende typen door vaardige stift getekend. Het vertellen van Coolen heeft het gebruiken van dialectische versieringen niet meer nodig om de gewenste sfeer op te roepen. De ge sprekken zet hij ook bijna nergens in de directe reden voor ons Het is als het ware een zacht en indringend fluisteren in de schemering waaruit de verbeeldingen opbloeien en de ge stalten tot leven komen. We kunnen blij zijn met de nieuwe roman van Coolen. De inspiratie van langere adem is gelukkig niet gestorven bij deze verteller van bijzondere kwali teit. (Uitgave Nygh en van Ditmar Rotterdam). „DE KLEINE ARK" Jan de Hartog heeft zich door de watersnoodramp, welke hij van nabij heeft beleefd, laten inspireren tot het merkwaardige verhaal, dat als ,,De kleine ark" in boekvorm uitkwam bij Elsevier. Het is een wonderlijk meng sel van realiteit en fantasie, dit klein epos van de twee kinderen die me; hun hond. kat en konijntje zich te redden wisten van de Nipuwerlan<Ge kerktoren in het woonark'je van juf frouw Oole; die opgepikt worden door Urker „zee-rovers' en na lange om zwervingen hun pleegvader, dominee Grijpma terugvinden. De barre werkelijkheid geeft den Hartog omsluierd weer, daar hij die wil laten zien door de ogen van deze twee verrukkelijke kinderen die zo geheel anders reageren op alles dan het wereldje van volwassenen waarin ze terecht komen. Jan den Hartog kan schrijven en speciaal op de wa teren en tussen de varensgasten is hij thuis als geen ander. Maar het hoog ste bereikt hij toch in dié eerte hoofdstukken waarin Jan Brink en het halfbloedje Adinda de la Maison Rouge met hun „veestapel" het ver haal alleen vullen, zoals het zich af speelt in het omstormde en om stroomde klokkenhuis. Hier is de verteltrant zo zuiver en zo geladen, dat men er door ontroerd en gegrepen wordt. De strakgespan nen draad der handeling verrafelt enigszins tegen het eind. wanneer ook de fantasie van de schrijver op hol slaat als hij de pastoor van Ouder kerk. na diens heldhaftig optreden, met een hooivork laat afmaken door een krankzinnig geworden Schouwse boer. Laten we evenwel niet al te cri- tisch zijn tegenover dit goede boek, dat Jan den Hartog belangeloos schreef, zoals ook de illustrator, ver talers drukkers en binders deden, om dat de opbrengst van de gehele grote eerste oplage wordt afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. N.K. MET DE HEILIGEN HET JAAR ROND Vijf jaar geleden volvoerde de uitge ver Paul Brand te Bussum een groots plan tot samenstelling van een groot gezinsboedat voor iedere dag van het jaar een heilige behandelde. Een redactie was gevormd, waarin twee Benedictijnen van Egmond en de twee letterkundigen Antoon Coolen en An ton van Duinkerken zaten. Ze verza melden rond zich tal van auteurs zo wel geestelijken als leken, die in de hagiografie reeds naam hadden ge maakt. zoals uit onze streken Pater Constantinus, Dr. de Lepper. Walter Breedveld en Pieter van der Meer de Walcheren. Vooral aan de heiligen uit eigen land werd veel aandacht be steed. Het werd zo een werk, dat zo wel wetenschappelijk als stylistisch verantwoord was. De verluchting was ook artistiek en de uitvoering royaal: Het heeft zo ongetwijfeld bijgedragen tot versprei ding van de betere kennis omtrent de groten in Gods Rijk. Het wakkerde ook de liturgische zin aan door aan het gezin de heilige van de dag voor ogen te stellen op een wijze die boeiend en voornaam was. Slechts één bezwaar kleefde aan het werk. Door de grootse opzet, moest ook de prijs vrij hoog op lopen. De toentertijd reeds uitgespro ken gedachte, dat het van belang zou zijn dit werk in een meer popu laire uitgave beschikbaar te stellen, heeft de uitgever in zijn oren ge knoopt. En dit jaar is hij aan de verwezenlijking kunnen beginnen. Ter wijl de eerste uitgave in vier banden was verdeeld, is de tweede uitgave nu aan het verschijnen in twee delen. Het eerste dier delen ligt thans voor ons. Het is nog een kloek en royaal uitgevoerd boekwerk, de eerste helft van het (burgerlijki jaar beslaand. Het bevat 52 tekeningen van Frans Bank, Aart van Ewijk. Luc van Hoek Jacques van Rhijn, Karei Thole en Albert Troost. Vooraf gaan instructieve beschou wingen over heilig- en zaligverklarin gen, terwijl tevens een tot de nieuwste tijd aangevulde lijst van zulke heilig en zaligverklaringen is toegevoegd. LEVEN VAN DE ZEE De kranten hebben indertijd uitvoe rig geschreven over Dr. Alain Bom bard, die moederziel alleen op een rubbervlot de Atlantische Oceaan over stak. Dr. Bombard wilde aantonen, dat het mogelijk is. geruime tijd te leven van wat de zee aan voedingsmid delen oplevert. De moedige jonge wetenschapsman, heeft zijn avontuur te boek gesteld, en het is nu in een Nederlandse ver taling verschenen. Met de accuratesse van de geleerde, maar bovendien boeiend zonder verwaarlozing van het markante detail, vertelt de schrijver van zijn belevenissen, gedurende die bijna zeven maanden van zijn over tocht. Iedereen zal het boek met be langstelling lezen. Bijzonder interes sant is het echter voor wie ex professo met de zee te maken heeft. (Elsevier). Vd. PRISMA-BOEKEN De uitgeverij Het Spectrum over stelpt de boekenmarkt gewoonweg met nieuwe uitgaven in de goedkope Pris ma-reeks. We noemen er hier nog een aantal met een korte karakterise ring. Daar is dan Chestertons Ortho doxie. het meesterlijke essay dat de goden dezer eeuw in een brillant ge vecht in het stof doet tuimelen. Daar is van Duinkerkens „De mensen heb ben hun gebreken", dat in treffende karakteristieken de bline Homerus, de bultige Esopus. de jichtige Erasmus. de dove Ronsard en de lelijke Andersen ten tonele voert en in de beschouwing van hun personen tevens een loflied op de verdraagzaamheid 'zingt. Daar is de sprong is groot „Frasquita .Jl». van de Spanjaard Don Pedro Antonio de Alarcon een geestig hekelverhaal, dat handelt over opgeblazen autoriteit en belaagde deugd. Eraan toegevoegd is „De stoutmoedige kapitein" van de zelfde schrijver, dat het ontbloeien van een liefde op bekoorlijke wijze schildert. We komen verder aan een bundel zeeverhalen van Joseph Con rad (Mensen en de Zee)waarin ruige romantiek en verrassende avonturen hun ruime deel krijgen. We vermel den een bundel vernuftige en mar kant geschreven detective-verhalen van Dorothy Sayers: Lord Peter schouwt het lijk. Noemen we nog de meester lijke novelle van Joseph Roth. Job, die ons doet zien hoe in dit leven naast de tuchtiging de vertroosting ligt en verder een bundel „Door het oor van de naald" die verhaalt van avontuurlijke ontsnappingen door alle tijden, niet alleen van boeven, maar ook van bekende staatslieden, waarbij de lezer ook nog verrijkt wordt in zijn historische kennis door de inlei dingen vooraf. Uit deze korte en onvolledige op somming kan men reeds opmaken hoe groot de verscheidenheid is in deze beste Nederlandse pocket-boek- reeks. EENS WORDEN WE RIJK De Amerikaanse schrijver Louis Paul heeft ons met dit boek een ge zellige familieroman geschonken. Het is een zonnig verhaal, vol idealisme, en originele humor. Het speelt zich af in het New-York van ruim 50 jaar geleden en geeft een kijkje op de soci ale toestanden en het mengelmoes van geestelijke stromingen in die tijd. Prettige onderhoudende lectuur zon der diepgaande zwaarwichtige proble men De vertaler is Rogier van Aerde en de uitgever „De Lanteern" te Utrecht. V. door PEER TER VEER rje Carrera Panamericana-auto- races genieten een vermaard heid over de gehele wereld, maar dan een trieste vermaardheid, want elk jaar opnieuw sneuvelen er in deze dolle, drieduizend kilometer lange tocht door Mexico beroemde automobilisten. Zij worden opge zweept door de hoge fabriekspre- mies en de duizelingwekkende prij zen, die voor de winnaars van deze monsterétapperit beschikbaar wor den gesteld. De coureurs beginnen telkens zeer moedig aan de tocht, die over bergruggen en langs ravijnen voert: zij beginnen er zelfs zeer moedig aan en zij glimlachen voor het vertrek nog eens tegen de scha re fotografen- Voor niet weinigen is het echter hun laatste glimlach. Want in de Panamericana wor den, gemeten naar de toestand van de wegen, snelheden bereikt, waar van elke normale weggebruiker dol wordt, om niet te zeggen stapelgek. Het is een wedstrijd op leven en dood en het droevige resultaat van de jongste races was het tellen van niet minder dan negen lijken. 17 r kan zeer lang en zeer breed wor- den uitgewijd over de inrichting van een dergelijk soort wedstrijd, die met sport toch maar heel weinig meer te maken kan hebben. Gezegd kan worden, dat de automobilisten, die aan een dergelijke „wedstrijd" deel nemen verstandiger moeten zijn. Het is gebleken, dat zij dat echter niet zijn, maar dat zij zelfs hun le ven in de waagschaal stellen om tot zo goed mogelijke resultaten te ko men. Een ander argument, dat nog al eens vaak naar voren komt, is, dat het van het grootste nut en van het grootste belang is de auto's te testen: aan de weet te komen tot welke pres taties de machines in staat zijn. Het is allemaal braaf en best, maar het resultaat overziende van de jong. ste races is er toch maar één con clusie, namelijk, dat deze wedstrijden verboden moeten worden. De coureurs moeten en dat gaat in het leven toch meerdere malen zo tegen zich zelf worden beschermd. De inrichters zouden geen voet meer aan de grond moeten kunnen krijgen. De Zuid-Amerikaanse journalist, re portages schrijvende over de jongste Panamericana. had gelijk, toen hij boven zijn artikel de kop liet plaatsen: „Panamericana gewonnen door de dood!" JTnkele dagen voordat R.B.C. Roo sendaal naar Rotterdam trok om Excelsior, de afdelingsleider te bekampen, vertelde trainer de Bois, dat de nog jeugdige, maar succes volle eerste klassers zouden worden bestreden met de wapenen, die zij zelf hanteerden. Het betekende, dat R.B.C. in de achterhoede zou ope reren met vier man, op het mid denveld met twee en in de voorlij n met eveneens vier personen. Trai ner de Bois achtte dit de beste strijd- methode, nadat hij, genietend van een „vrije Zondag", Excelsior aan het werk had gezien. Het succes is voor de Roosendalers niet uitgebleven. Zij hebben tegen de afdelingsleider een resultaat be haald, dat de Rotterdammers meteen naar de tweede plaats voerde en daarbij mogen de boven-Moerdij- kers nog va/i geluk spreken. Zij hebben immers geen enkele Zondag zo dicht aan de rand van de eerste nederlaag gestaan als juist deze Zondag tegen dat merkwaardige R.B.C. Waren de Roosendaalse voor hoedespelers een beetje op schot geweest, dan hadden de Maasstad bewoners stellig verloren. Het bewijs is weer eens geleverd, dat mits een wedstrijd technisch en mentaal goed wordt voorbereid er wel degelijk resultaten zijn te be halen. Dit keer ontbrak het de Roo sendalers eens niet aan zelfvertrou wen. Zij hebben een mooie uitslag geboekt en... prettig gespeeld! Dergelijke grootscheepse festij nen maakt men in Nederland maar zelden mee. Zeker, een gymnaestra- da, zoals er te Rotterdam onlangs een werd gehouden, is prijzenwaar- dig. Een marathonloop, zoals En schede, die kende, is voortreffelijk, maar voor het overige wordt er op dit gebied toch maar zeer weinig gedaan. Welke vereniging of organisatie zou in navolging van het interna tionale festijn vn Evere eens in Ne derland een dergelijke cross willen organiseren? Met een brede inter nationale deelneming moet zo'n feest toch kunnen slagen?

de Stem | 1953 | | pagina 9