Gillette I Een Gillette Film over Jezus' leven OUDE GENEVER De Baas van Kamp Vier Polen, Spanje en Columbia Publieke Tribune RADIO TWEEDE BLAD n 'n Mooi en practisch cadeau I KREOFIAVON TSJECH VERWONDT ZICH WHISKY NAAR DE HAAIEN Een apostolaat op zichzelf Beel vermaant E.D.G. en Benelux „EXTRA ZACHT EN BELEGEN' VRIJDAG 27 NOVEMBER 1953 AT EEN 0NDERLIJKE ERELD Nieuw muziekinstrument door EMART KINSBURN Wan een lezer ontvingen we het volgende Ingezonden Stuk. „Practisch iedere dag kan men in de Pers lezen wat er door de rege ringsautoriteiten achter het ureren gordijn gedaan wordt met de K.K. Geestelijkheid. „De ene dag leest men over ge vangenneming van een R K. Hoog waardigheidsbekleder, de andere dag van een instelling van dienst plicht voor de Bisschoppen bij het Leger. ..Iedere dag overnieuw ergert men zich daaraan. „Gisteren las ik in het dagblad de Maasbode, dat de Tweede Kamer der Staten Generaal een voorstel heeft ingediend om te protesteren tegen de vervolging van de Protes tanten in Spanje en Columbia door... de R.K. Autoriteiten. „Reeds in het begin van dit jaar las ik in één van de te den Haag verschijnende dagbladen wat de Protestanten in genoemde Handen aan leed en ellende hebben te door- „Zelfs lijfstraffen zijn er aan de orde van de dag. „Het doet merkwaardig aan. dat men in de Pers zo weinig leest over de Protestantenvervolging in het algemeen. „Het is vanzelfsprekend, dat aan deze handelingen publiciteit wordt gegeven, maar dan ook van beide kanten. En als men hier in ons klei ne landje de hand in eigen boezem steekt, dan kan men de wederzijdse boycot duidelijk waarnemen, waar bij men „het" Grote Gebod van Je zus Christus uit het oog verliest van: „Hebt God lief boven alles en Uw naasten gelijk U zelf"." Tot zover het ingezonden stuk, waarin, dunkt ons, nogal wat mis verstanden voorkomen. XJet kan bijvoorbeeld onmogelijk, dat de schrijver de Maasbode goed gelezen heeft, toen hij daar van de wetenschap overhield, dat de Tweede Kamer een voorstel heeft ingediend om te protesteren tegen Protestantenvervolging. De Twee de Kamer dient geen voorstellen in, Ze beoordeelt voorstellen en kan die aannemen of verwerpen. Er is ook geen sprake van, dat een voor stel als door Inzender bedoeld door de Tweede Kamer is besproken, laat staan aangenomen. Wel is het al verschillende malen gebeurd, dat bepaalde sprekers attent maakten op vervolgingen, waaraan Protes tanten in Spanje en Columbia bloot zouden staan. Over die kwestie is in de pers, niet het minst in de ka tholieke pers, al veel geschreven. Er is duidelijk afkeuring uitgespro ken over het feit, dat er, inciden teel, gewelddaden geschiedden. Ook de katholiek betreurt dit ten zeerste. Doch een vergelijking met wat er achter het IJzeren Gordijn geschiedt gaat in genen dele op. Wat daar geschiedt is niet alleen gradueel, maar ook principieel veel erger, betekent een dodelijk gevaar voor Christendom en beschaving, voor alles wat ons overgeleverd werd aan cultuurgoederen in eeu wen van menselijke historie. Qradueel is het anders, omdat het in Spanje en Columbia gaat om heel kleine minderheden, welker le vensbeschouwing in geen enkel op zicht een stempel heeft gedrukt op traditie en samenleving. Terwijl in landen als Polen en Tsjecho-Slo- wakije en Hongarije de katholieken, al dan niet samen met hun Pro testante mede-Christenen, meer dan 90 procent van de bevolking uit maken, doch door een kleine, door Moskou gedirigeerde kliek worden vervolgd en geterrciiseerd op de gruwelijkste wijze. Niet alleen in het getal, maar ook in de wijze van vervolging ziet men gradueel ver schil. Het is heel wat anders, of men de propaganda naar buiten van een bepaald kerkgenootschap aan banden legt- dan wanneer men de bedienaren van de godsdienst en masse gevangen zet, de jeugd vol pompt met atheïstisch Marxisme en vervreemdt van hun ouders. Judas sen tracht te kweken en het hele maatschappelijke en culturele leven wil doordesemen met een wezens vreemde levensopvatting en menta liteit. En hier zijn we dan tevens aan het principiële verschil gekomen tussen hetgeen er achter het IJze ren Gordijn geschiedt en datgene wat in Spanje en Columbia voor valt. Daar zijn veroordelenswaarde ge vallen van onverdraagzaamheid, van vernielingen en mishandelin gen door al te temperamentvolle katholieken voorgekomen. Doch dat was niet de officiële politiek van de Staat, laat staan van de Kerk. Ze zijn ook slechts van betrekkelijk geringe omvang geweest, al heeft de berichtgeving naar buiten een en ander geweldig opgeblazen. Doch er komt bij, dat de predi king van het Protestantisme ook niet altijd op zuivere en eerlijke wijze geschiedt. Evenmin als men bijvoorbeeld dit ten onzent kan zeg gen van de Getuigen van Jehova. Zo zijn er goed betaalde Ameri kaanse zendelingen naar de ge noemde landen gestuurd, die de Ka tholieke Kerk gingen belasteren en honen. En dat in landen, waar heel het leven is doordrenkt met de ka tholieke traditie. Is het dan won der, dat heethoofden te ver gaan in hun reacties tegen zulk een wijze van optreden? Men verliest toch wel alle proportie uit het oog, als men dit vergelijken wil met de Sata- nisch-berekenende opzet van de communistische voormannen, om, te beginnen met de jeugd, ieder spoor van godsdienstig inzicht uit te roeien en te vervangen door een materia listische heilsleer. Zeker, men moet eerlijk zijn en ook de eigen fouten durven erken nen. Dat laten de katholieken niet na. Doch evenmin als we een ver bod voor katholieken, om staatsbe trekkingen te bekleden in Zweden het was voor kort nog geldig evenmin als we het weren van de Jezuietenorde in Zwitserland dit is altijd nog het geval willen ge bruiken voor een betoog, dat „die Protestanten" geen haar beter zijn dan de bolsjewieken, evenmin mag men bepaalde excessen in Spanje en Columbia op één lijn stellen met de haat, waarmede achter het IJzeren Gordijn de godsdienst (en dan de godsdienst in het algemeen!) wordt vervolgd. Wat inzender tenslotte opmerkt over een wederzijdse boycot in ons eigen land, begrijpen we niet goed. Wij voor ons hebben er, althans in de Zuidelijke provincies, nooit iets van gemerkt. s - 1 p wsivrx&vy*- «v v.- .1. - (Advertentie) voorkomt en geneest Geen snoepje, maarhelpt ^20 tabletten "»5 et. veiligheids» cheer apparaat Een geschenk waar iedere man elke morgenopnieuw plezier van beleeft. Vraag er een voor de kom en de feestdagen. Dit is de Gillette 24.. Driedelig apparaat in plastic etni en 2 blauwe X Q 9 0 Gillette mesjes. Prije Wilde hij naar Amerikaans hospitaal p\e Tsjechoslowaakse luitenant-kolo- nel Bagda, lid van de neutrale commissie in Korea, is in zijn kamer in Intsjon gevonden met een schot wond, veroorzaakt door een klein ka liberkogel, aan het hoofd. Hij is over gebracht naar een Amerikaans hos pitaal. Luidens een V.N.-communique betreft het hier blijkbaar een vrijwil lige verwonding. In geallieerde kringen meent men, dat kolonel Bagda zichzelf heeft ver wond om in een Amerikaans zieken huis te komen en later politiek asyl te vragen. Men heeft echter nog niet de revolver gevonden, waarmee het schot is gelost. Enige tijd geleden heeft een Pools lid van de neutrale commissie poli tiek asyl gevraagd. Dij Cyprus zijn ruim zeven duizend flessen whisky in de zee leegge gooid, omdat de importeur weigerde invoerrechten te betalen. De flessen maakten deel uit van een zending van 30.000, waarvan de eerste in 1944 naar Malta waren verstuurd. Dit is de Gillette 52. Eendelig apparaat, zware uitvoering. In sierlijk etui, met Dispenser, bevattende 10 blauwe Gillette mesjes. Prij: Dispenser met 10 blauwe Gillette mesjes en veilig* heidsvakje voor niet meer te ^00 (Zelfde prijs als pakje van 10 stuks) Precisle-scheerapparaten. Verkrijgbaar van f. 1.10 t.m. f. Een „goeie morgenbegint met Gillette CINDS de voortreffelijke film, die het leven van Vincent van Gogh veelal door middel van schilderijen verbeeldt, zijn onze verwachtingen opgevoerd. Na de mislukte Weense poging om de heilige Misgeheimen met op het doek vertoonde foto's van meesterstukken der schilderkuns voor te stellen zijn we zeer bemoedigd door de Franse film „La vie de Jésus" Het leven van Jezus) waar mee Marcel Gibaud op het Festival van Cannes verleden jaar terecht werd bekroond. Deze film heeft maanden lang volle zalen getrokken, zoals we hebben vernomen nog wel in het mondaine hart van Parijs, in een van de theaters op de Champs Elysée. Thans is deze rolprent in ons land aangekomen en de paters Augustij nen hebben er de hand op gelegd ten bate van hun religieus cultureel vormingscentrum „Vinea Domini" in het geestelijk oogstgebied van Wit- marsum, van welk centrum drs H. B. P. A. Letschert de directeur is. Het jyjINISTER Beel heeft het nodig geacht een aantal vermaningen uit te delen aan gemeentebesturen, die industrieën werven met on toelaatbare middelen. Het scheen nodig te worden. De ijver van ge meentebesturen, om industrieën aan te trekken, valt op zich natuur lijk zeer te prijzen. Wordt dit ech ter een wilde en ongeregelde con currentie, waarbij men werkt met „pvijsbederf'dan moet daar inder daad een stokje voor gestoken wor den. Welbewust staat de regering streng-omsehreven faciliteiten toe voor bepaalde gebieden, omdat die economisch opgetrokken moeten worden. Als andere gemeenten ech ter op eigen houtje zichzelf willen gaan optrekken met deze en nog veel verder gaande middelen, dan dreigt er een chaos te ontstaan en worden gemeenschapsgelden ge bruikt om bepaalde industrieën goedkoop op het paard te zetten. Er zijn colleges van Gedeputeerden, die de gemeenten in dit opzicht al goed controleerden. Er zijn echter ook andere gevallen, dat blijkt wel uit het feit, dat minister Beel dit rondschrijven nodig achtte. J7r is wel eens twijfel geuit, of de Eerste Kamer een spoedige be handeling van het E.D.G.-verdrag welgezind was. Men hoorde fluis teren, dat de senatoren het wilden laten liggen. Deze geruchten zijn nu ontzenuwd door de verschijning van een uitvoerig Voorlopig Ver slag. En ook staat na dit V.V. vast, dat de vereiste meerderheid er voor gevonden zal worden. We no teren achtereenvolgens de instem ming van „zeer vele leden", „vele andere leden", „enige leden", „som mige leden". Aan het slot pas ko men enkele leden zich met onmis kenbaar communistische argumen tatie tegen het verdrag verzetten. Aan de regering worden intussen nog wel enige, nadere ophelderingen gevraagd. O.a. betreffen deze mede delingen van de Belgische minister van Defensie. Die heeft aan de Ka mer in Brussel verteld, dat er in het kader van de E.D.G. waar schijnlijk een Belgisch-Duits con tingent zou komen, onder in Duits land gestationeerd Belgisch opper bevel, en een Brits-Nederlands contingent, onder in Oslo gestatio neerd Brits opperbevel. Een aantal leden is er niet ten onrechte be ducht voor, dat deze scheiding tus sen een Noord-Europese en een Centraal-Europese sector, waar schijnlijk samenvallend met de gro te rivieren, niet gunstig zal werken voor de Benelux. Als immers de Benelux-samen- werking binnen het kader van de E.D.G. zich ook op militair gebied zou verwezenlijken, kon dit van grote invloed zijn op het beter naar elkaar toegroeien van de Lage Lan den. We zijn benieuwd wat de re gering er van zal zeggen. Franse commentaar is in voortref felijk Nederlands overgezet door pa ter C. P. Voorvelt O.F.M. en dit laat ste niet minder voortreffelijk uitge sproken door Henk Schaer. Alleen reeds de meditatieve wijze, waarop deze kunstenaar zijn teksten heeft gezegd, rechtvaardigt een gang naar deze film. Maar zoals gezegd: de keuze en opeenvolging van vertoonde repro ducties van beroemde schilderijen, die op het leven van de Heiland betrekking hebben, was er een, die de kundigheid en de artisticiteit van Gibaud aantoonden. Honderden mees terwerken zijn in deze film aaneen- gerijd. als bijna even zovele details in het chronologische verhaal. Van de gekozen schilders noemen wij: Rembrandt, Breughel, Jeroen Bosch, El Greco, Griinewald, Dirk Bouts! Cranach. Holbein en Velasquez. De samensteller heeft een rijke keuze gemaakt, waardoor het vaak snel achter elkaar flitste, zodat de toe schouwer kwalijk tijd krijgt, een be paald beeld in zich op te nemen, vooral, waar de reproducties soms van vage schilderingen afkomstig zijn. Dat -heeft wel eens vermoeiend gewerkt, maar dat is dan vrijwel de enige critiek, die we ons op deze religieuze film zouden willen veroor loven. En misschien nog deze aanmer king, dat het geluid van de muziek niet steeds duidelijk door kwam, wel licht veroorzaakt door na-synchroni satie. Die muziek is gelukkig sober gehouden en heeft onder leiding van Jean Gitton het orkest van de Société des concerts du Conservatoire en van La chorale de l'Université te Parijs alle eer bewezen. Pater rector van het Augustijnen klooster in het Friese Witmarsum, heeft na afloop van de voorverto ning voor Pers en genodigden geen (Advertentie) OOK KERSTFEEST VOOR DE HONGAAR Kerstdag 1948 werd Kardinaal Mindzen- ty gevangen genomen en begon voor de Hongaar de tijd van diepe ellende. Wat is er sindsdien niet gebeurd! Duizenden zijn gevlucht, meermalen duizenden verkeren in de diepste droe fenis en vervolging. Bijna 100.000 werden gedeporteerd! En toch ook voor deze meest veria tenen is het Kerstfeest. Hoe zal het dit jaar zijn? Zal het een dag van vreugde worden, een dag van een echt dankgebed voor een onder vonden mensendaad? Wie maar even bekend is met de Kerst viering in Hongarije zal voelen, dat dit voor allen daar een dag moet zijn van de grootste droefenis en van de grootste verlatenheid. Ouders zien met tranen in de ogen naar hun hongerige, slecht geklede kin dertjes. Vaders en moeders denken met wee moed aan de dagen, dat ze de kinderen nog iets konden geven. Dat is alles voorbij. Nu is het geen kerstfeest meer, tenzij wij helpen. Nederland, het land, dat immer klaar stond, de Hongaren in hun zwaarste lot bij te staan, moet hulp brengen. Ja, iedere Hongaar, in de kampen, waar de bitterste nood en armoede wordt geleden, moet Kerstfeest vieren. Wij willen alles doen, om dit ideaal te verwezenlijken, maar ieder rechtge aard Nederlander moet ter liefde Gods helpen. Het kan ditmaal heel gemakkelijk ge beuren en het offer behoeft niet groot te zijn. In samenwerking met een der grootste firma's van Nederland, heeft het bestuur der Stichting een tweetal pakketten samengesteld, welke inderdaad Kerst vreugde kunnen brengen in de pope lende kinderharten. Wie aan de Stich ting een bedrag stuurt van f 5.- of f 10.- helpt een gezin aan een aardig Kerst pakket. Voor ieder bedrag wordt een pakket op naam gezonden naar een gezin in de kampementen, ergens in Oostenrijk of Duitsland. Het pakket gaat vergezeld van een speciale Kerstwens, waarop de naam en het adres van de weldoener. Dit moet toch in ieders bereik zijn! Heel geen moeite, heel geen zorg.. U stort slechts een bedrag of een veel voud en het pakket komt uit uw naam bij een arme stakker en u brengt in de naam van het Christuskindje vreugd in droeve harten. Ach, in naam van de reeds vijf jaar gekerkerde kardinaal, vragen wij u: Stort nog heden uw bedrag op Giro 14378 v. d. Nederl. Credietbank te Am sterdam t/n der Stichting Hulpactie voor Hongarije en u hebt een goede daad verricht. Stichting Hulpactie voor Hongarije, Mgr. G. P. J. v. d. BURG, Voorzitter. A. M. M. OLSTHOORN VAN WOESIK Secretaresse. moeite gehad, duidelijk te maken, dat het draaien van deze film. over het leven van Jezus op zich zelf reeds apostolaat is en dat ze door vertoning onder de mensen een steun kan zijn voor liet apostolaat in zijn geheel, doch bijzonder in het NoordenVoor vertoningen kan men zich wenden tot Contact-film, Hee rengracht 319 te Amsterdam. WENNEKER loslippigheden van LEONARD IN AMERIKA WOONT een muzikale meneer, die zich Leroy An derson laat noemen. Hij is bandleider en componist en McCarthy heeft geen kijkje op hem. Bovendien is hij getrouwd. Dit zijn alle- maal voorwaarden voor een Amerikaan om ofwel populairofwe gewoon maar succespol te zijn. Leroy Ander son dan, heeft zoals wij uit Hilversum vernemen een nieuw muziekinstrument op de markt gebracht. En nu mag u drie maal raden wat het is..- Een schrijfmachine. Een doodgewone schrijfmachine, waarop uw nederige Leonard iedere dag maar weer het wonderlijke dezer wereld zit te benadrukken. „Kijk", zegt Leroy Anderson, „ik neem een hele boel schrijfmachines en dat is dan het orkest. In iedere goede schrijfma chine zit een belletje en als je erop tikt, geeft dat een penetrant, maar toch rhythmisch geluid. Bovendien veroorzaakt de „wagen ate met het stuk papier erin door de machine loopt, een eigen klank. Dat alles bij elkaar is genoeg om een deuntje muziek te maken Nou, u voelt het wel natuurlijk. De eerste gramofoonplaat, dre Leroy liet ma ken, werd een succes. Ger de Roos heeft het eerste exemplaar er van ons land binnengebracht en daarvoor danken wij hem vanaf deze plaats. Hij dient de cultuur toch maar, die Ger. Maar toch zullen we er nog even aan moeten wennen. Een wedstrijd m het machine schrij ven is niet bepaald aangenaam voor het oor. Maar en Ger de Roos zullen het ons wel willen vergeven, da.t wij voortaan onze stukjes gaan schrijven op een pmno. En dat onze echtgenote de huiskamer stofzuigt met een violoncel. Men moet bij-blijven m de-e wereld, vrienden! antwoord te geven op de vraag of ze ouder zijn dan 21 jaren! Wat worden we tactisch! Honds •Tengevolge van een drukfout was I de beloning, uitgeloofd door een bewoner van Kansas-City (U.S.A.) voor diegene, die zijn weggelopen band zou terug bezorgen 1500 dol lar geworden in plaats van 15. De bel stond niet stil. In twee uren tijds waren er 124 lieden met een hond komen aanzetten. De baas werd er naar van. Het schoot liem in zijn hoofd en als een halve gek vloog hij de straat op, om tenminste van al die bezoekers verlost te zijn. Hij liep een café binnen, waar hij een brave borrel dronk. Toen hij wagge lend naar buiten ging, sprong zijn hondje kwispelstaartend tegen hem aan. Paard Tn de Deense krant „Silkeborg Avis" lazen we de volgende adverten tie: „Dringend gezocht een flinke, stevige jongeman met verstand van paarden en een jong meisje." Hoe- vele brieven zou de steller wel ont vangen hebben? Hihihi ]\/[eneer de rechter, U hebt ge- lijk. Ik ben nu eenmaal een onverbeterlijke grappenmaker. Het maken van grappen is een ziekte geworden". De rechter vond, dat de grap wel iets te ver was gegaan. Bmtley had in Texas zijn vrouw op de binnenplaats heen en weer ge jaagd door haar vanuit zijn auto met een aanrijding te bedreigen. Het spel had een half uur geduurd. De rechter veroordeelde hem tot een boete van 372 dollar. Bintley, die op zo iets moest hebben gere kend, haalde een geldbuidel voor de dag en telde 7440 5-cent stukken uit. Tanken (J hebt misschien ook wel eens onderweg staan foe teren, kilometers ver van een benzinepomp verwijderd. Eigen schuld. U moet ook nu en dan eens controleren of er nog benzine in de tank zit. Maar.... troost u.... aan de andere kant van de oceaan wonen honderdduizenden lie den, die even dom zijn als wij. Want volgens een opgave van de New-Yorker automobiel club stonden er in 1952 onge veer 1.272.000 chauffeurs in Amerika om eenzelfde reden te foeteren. Hoe kunnen ze 't zo mooi tellen! Tact J^je rechtbank van Kufstein heeft besloten om vrouwelijke ver dachten en getuigen niet meer haar leeftijden te vragen en zulks om „Taktlosigkeiten" te vermij den. De vrouwen behoeven slechts Kleding Over de verandering der tij den sprak Colette dezer dagen het volgende: „Vroeger hadden de vrouwen bijna niets meer in hun kasten, om dat ze alles aantrokken wat ze hadden. Nu zijn vooral in de zomermaanden de kasten vol, omdat ze alles opbergen, wat ze aan zouden moeten heb ben." ZATERDAG 28 NOVEMBER 1953. HILVERSUM I 402 METER. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en lit .kalender. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Brabant Grensrit. 8.25 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30-12.33 Land- en tuinb.meded.) 12.33 Gevar. muziek. 12.r: Brabant Grens rit. 13.00 Nws. en kath. nieuws. 13.20 Promenade orkest en soliste. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Lichte muziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateurprog. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten; 15.55 Pianoduo; 16.20 Bespr. v. jeugdlectuur; 16.30 De schoonheid van bet Gregoriaans 17.00 V. d. jeugd; 17.55 Sport; 18.05 V. d. jeugd; 18.15 Journalistiek weekoverz.; 18.25 Lichte muz.; 18.40 Regeringsuitz. Zoeklicht op de Westerse Defensie; 19.00 Nws.; 19.10 Gram.; 19.20 Pari. overz.; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Lichtbaken", caus.; 20.50 Gram.; 21.00 Gevar. progr.; 21.50 Act.; 22.00 Wedstrijd in sterke verhalen; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nws.; 23.15 Nwsl in Es peranto; 23.25-24.00 Kamerork. en solist. HILVERSUM n, 298 M. VARA: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 8.00 Nws.; 8.18 Gram.; 8.30 Orgelspel; 8.55 V. d. vrouw 9.00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 Gram.; VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitge schakeld", caus.; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 V. d. arb. i.d. continube drijven; 11.35 Blaaskwart.; 12.00 Orgel spel; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 VARA-varia; 13.20 Accordeonmuz.: 13.45 Sportpraatje; 14.00 Gram.; 14.25 Blokfluit-ens.; 14.45 Amateursuitz.; 15.15 Rep.; 15.30 Dans- muz.; 16.00 Boekbespr.; 16.15 Omr. ork. en soliste; 17.00 Act.; 17.30 Topsongs; 18.00 Nws. en comm.; 18.20 Pianospel; 18.35 Lichte muz.; 19.00 Artistieke staalkaart; VPRO: „Passepartout", caus.; 19.40 „De Heidense wereld waarin het Christen dom ontstond", caus.; VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr.; 22.00 Socialistisch comm.; 22.15 Weense muz.; 22.40 „Onder de pannen", hoorsp.; 23.00 Nws.; 23.15- 24.00 Gram. BRUSSEL, Vlaams, 324 M. 11.45 Ope- raconc.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 „Der lustige Krieg". opera; 14.05 Gram.; 15.20 Gevar. muz.; 16.00 en 16.30 Gram.; 16.45 Engelse les; 17.00 Nws.; 17.10 en 17.30 Gram.; 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws.; 19.40 Gram.; 19.45 Cabaret; 21.00 Gram.; 21.15 Accordeonrecital; 21.30 Gram.; 21.45 Accordeonrecital; 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr.; 23.00 Nws.; 23.05-24.00 Dansmuz. BRUSSEL, Frans, 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws.; 13.15 Verz. progr.; 14.15 Wn. 14.30 Gram.; 15.30 Verz. progr.; 16.30 Lich te muz.; 17.00 Nws.; 17.15 Lichte muz.; 17.30 Jazzmuz.; 18.00 V. d. sold.; 18.45 Accordeonmuz.; 19.15 Gram.; 19.30 Nws.; 20.00 Gram.; 20.30 Chansons; 22.00 Nws.; 22.30 Dansmuz.; 22.55 Nws.; 23.00 Dans muz.; 23.55 Nws. -\ 38) „Dat weet ik," ze Chet zachtjes. u meet het niet opgeven. En ii0e8^ven heb een 'nval 8e" rW^.' ,P™'m°i'gen '«sen het mid- 7 I? heb Iris bevrijd. Vast en zeker, meneer!" het seld met geen moge- J a"!aa'' krijgen. Chet," zei naar r wanhoPig- „Ik was op weg Las Vegas om nog een laatste ha?ó rte doen- toen W me liet terug na'en. Ik wilde..." „Ik zou graag hebben, dat u morgen naar Las Vegas ging," zei Chet. „En daar moet u naar uw bank gaan en een onderhoud met de directeur heb ben." „Maar, Fanning..." ..'n Ogenblikje! u moet hem niet om geld vragen, maar over alles en nog wat praten en de conferentie zo lang mogelijk rekken. Neem een paar man mee, laten we zeggen Spider Reynolds en een boekhouder. Laten ze wapens meenemen en goed laten zien. dat ze gewapend zijn. Laat hen met u de bank binnen gaan. Een hun ner moet een koffertje meedragen. Als u uit de bank komt. laat hem dar dan zorgvuldig in de wagen neer zetten. Rijd dan hierheen terug en laat de rest aan mij over." „Maar het geld..." „U moet helemaal geen geld heb ben. U moet niet eens proberen geld te krijgen. Alleen maar doen. of u geld gekregen hebt. Ik heb er een voorgevoel van. dat McCormick zijn spionnen in Las Vegas heeft zitten. Die moeten het zien. En dan geven we hun tijd, om het bericht aan Mc Cormick over te brengen en Nou ia. laat u de rest maar aan mij over," „Ik zal doen. wat je zegt. Chet." „Nou. dat is mijn raad. Kunt u morgenavont. tegen zes uur terug zijn?" „Als alles naar wens gaat, wel." „Zorgt u dan. dat alles goed gaat. Ik zal u hier om zes uur ontmoeten. En gaat u nu maar naar bed en slaap flink. Ik zal een vers paard nemen en naar mijn mannen terugrijden." „Maar je bent doodop, jongen. Je doet beter, zelf wat te slapen." „Ik slaap nooit." zei Chet lachend en ging naar de veekraal om een an der paard te zadelen. HOOFDSTUK XXXVIII Een krijgslist Intussen hadden zich nieuwe ver wikkelingen voorgedaan langs de bed ding der rivier, waar Iris en haar ontvoerders gekampeerd lagen. Luke Fish was juist klaar met zijn opge warmde maaltijd en zat zijn grote snor glad te strijken terwijl hij van zijn lange rit uitrustte. Geen van drieën sprak een woord. De maan kwam op en haar vale licht drong tot in de smalle vallei door Boven in de woestijn woedde de zandstorm nog voort, maar in die diepe kloof waren ze voor zijn geweld beveiligd. „Nou," zei Luke eindelijk. .we moes ten maar weer aan de gang gaan, Dude. Mijn oude knol heeft wel niet al te veel rust gehad, maar hij zal toch weer aan de slag moeten." Hij keek Iris verontschuldigend aan, toen hij opstond en zich uitrekte. Ook Dude stond op. „Jij hebt het voor het zeggen," verklaarde hij. „Ik heb de hele dag rust gehad." Daarop wendde hij zich tot het meisje. „Tja, Iris, ik moet je nu behandelen op een manier, die me beslist tegenstaat. Maar er valt niets aan te doen. Later zal ik proberen het weer goed te maken. Ik ben na melijk genoodzaakt, je aan handen en voeten gebonden in dat hol achter te laten." Midden onder zijn woorden was ze snel overeind gesprongen. Ze wilde hem smeken, haar die onwaardige be handeling te besparen en hem belo ven. in het kamp te blijven, totdat hij terugkwam, maar ze was te trots om hem iets te vragen. Dude greep een lasso en kwam daarmee naar haar toe. Ze bleef stokstijf en rechtop staan en keek hem vernietigend aan. Ze stribbelde niet nutteloos tegen, toen hij haar handen en voeten stevig biieen bond. haar naar het hol droeg en haar daar op de dekens neer- vleide. „Het spijt me echt, maar er zit niets anders op," hakkelde Dude verlegen. - Hij keek bij het licht van een luci fer, of ze goed lag, tot de vlam zijn vingers schroeide. Toen ze hem geen woord waardig keurde, doofde hij het nog gloeiende houtje zorgvuldig en verliet de grot. Kort daarop hoorde Iris de hoefslagen hunner paarden op de steenachtige oever der rivier. Zo dra die waren uitgestorven, begon ze in wanhoop aan haar boeien te ruk ken, maar gaf dit ten slotte als ho peloos op. Een uur lang lag ze te staren in de duisternis, tot haar lede maten stijf werden en gruwelijk pijn gingen doen. Het leek. of haar ont voerders nooit zouden terugkomen om haar los te maken, maar eindelijk hoorde ze de hoefslagen toch weer naderbij komen. Kort daarop kwam Dude haastig d« grot in, droeg haar naar het opge rakelde kampvuur toe en maakte haar boeien zo vlug mogelijk los. Ze was niet in staat, hem van zich af te weren, toen hi.i haar polsen en enkels begon te wrijven om de bloeds omloop te herstellen. Hij keek grim mig bezorgd en uit zijn donkere ogen sprak duidelijk zelfverwijt. Er werd geen woord tussen hen gewisseld. Intussen was Luke Fish druk bezig met de paarden. Hij zadelde het derde rijpaard en pakte hun zadeltassen, waarna hij de muilezels verder be pakte. Iris begreep daaruit, dat ze het kamp opbraken en vroeg zich af. waarheen ze nu zouden gaan. Dit zou ze spoedig te weten komen, want zodra ze in staat was op eigen benen te staan, hielp Dude haar in het zadel en reden ze stroomop waarts, waarbij ze de pakezels voor zich uitdreven Ze kwamen aan het steile pad waarlangs ze afgedaald wa ren en Luke dreef de ezels er tegen op. Even later hadden zij zelf de hoog vlakte ook bereikt, waar ze zich weer midden in het stuivende zand en wolken zouthoudend stof bevonden. Door de winderige nacht reden ze dwars door de wildernis heen en kwa men uren later tussen de zandsteen- heuvels. die de grens er van vormden. Iris had bemerkt, dat ze geen spoor achterlieten, omdat het opgewaaide zand de hoefindrukken der paarden terstond weer opvulde en gelijk maak te. Ze volgden een pad door de lage heuvels heen en kwamen er aan de andere kant weer tussenuit. Nu volg den ze in westelijke richting de voet der heuvelen en in het maanlicht ont dekte Iris de plek. waar ze zich be vonden. Ze waren de bergpas ingere den, waar de spoorweg door de heu velketen heengelegd werd. Dude Mc Cormick, die achteraan gereden had. spoorde nu zijn paard aan en kwam naast het meisje rijden. „Gaat de omgeving er wat meer be kend uitzien?" vroeg hij luchtigjes. Iris kon hem niet kortweg afsche pen. omdat in het laatste half uur haar stemming weer hoopvoller ge worden was. „Als ik me niet vergis." antwoordde ze. .zijn we niet heel ver van Kamp 4 af Daar ergens ligt de helling van de spoorlijn." „U hebt gelijk," zei hij. „En we gaan nog dichter naar Kamp 4 toe." Een ogenblik vlamde haar hoop hoog op. „Bent u dan van mening veranderd en brengt u me bij vader terug?" vroeg ze in ademloze spanning. „Dat nu juist niet." antwoordde hij met een bruusk lachje. „Nee. dat is mijn bedoeling volstrekt niet." Daar zei ze niets op. maar wachtte met benauwd hart op zijn verdere ver klaring. Hij kwam er dadelijk mee voor de dag. (wordt vervolg)

de Stem | 1953 | | pagina 3