Axelse Sassing is geen „sassing" meer Z-.VLAANDEREN Zuid-Beveland Walcheren PUBLIEKE TRIBUNE SLUIS-STEEN VOOR DE HUISDEUR Axel heeft geen sluitende begroting K.R.O.-WIGWAM STOND IN HULST AGFA ISO LETTE f.88 Russisch schip aan de ketting Zeeuws rundvee thans geheel tuberculose van vrij DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 27 NOVEMBER 1953 Gesprek met oud-schipper van Doeselaar Ophaalbrug een handicap ZWEMBADEN VOOR ZEELAND Schouwense dtfkendichters worden geëerd De landbouwschool te Koewacht Uitbreiding van het B. A. Papierbroeder Josaphat en „zijn zaak Jongensschool won missiebrokken-wimpel van de Sasse „meskes" terug AXEL HULST GOES Tekort van 4 ton op gemeentebegroting VLISSINGEN NU OOK AGFA ISOPAN ISS BIJ DE SCHONE WAARDIN Door versnelde sanering AGENDA HEI)E1\ MORGEN Va Beel JN DE SCHADUW van een groepje hoge bomen woont te Axelse Sassing de heer C. P. van Doeselaar. Naast de deur van het huiselijke cafeetje is een bord bevestigd waarop vermeld is dat hier het officiële buurtvaartadres te verkrjjgen is. Dit is niet het enige symptoom van de binnenscheepvaart, dat men hier kan opmerken. De oude heer van Doeselaar zelf past zelf ook precies in deze omgeving, waar in het zijkanaal van Sassing talrijke binnenschepen liggen te lossen, in de hoge silo dan wel op de wal, waar tientallen auto's de vrach ten weer opladen. sprake komen, weten ze heel duidelijk te zeggen dat de door Waterstaat ge schapen toestand van geen enkele kant deugt. Wat is er n.l. aan de hand? Enkele Jaren geleden is er een maat regel getroffen, welke de schippers veel last aandoet. De ophaalbrug, aan het begin van het zijkanaal te Sluis kil mocht plotseling van 's avonds tien uur tot 's morgens 6 uur niet meer ge opend worden Van Zaterdagavond 10 tot Maandagmorgen 6 uur is de brug eveneens hermetisch gesloten. Die maatregel is genomen ter verlichting van de taak van het drukbezette brugpersoneel van Sluiskil. De schippers echter zitten met de last Deze enige op Zondag gesloten brug in Zeeuwsch-Vlaanderen Kost veel geld. omdat tijd nu eenmaal geld is. Vooral de schippers die aan de wal wonen, lijden er onder. Er komt nog P)E familie van Doeselaar heeft tach- tig jaren gevaren. Baas van Doe selaar in het cafeetje onder de bomen ziet met zijn jaren op de binnenwate ren van ons land wel aan. Nu is hij ermee „gestopt". De schuit is er niet meer, maar zowel in zijn brein als in dat van zijn vrouw ieeft de gedachte aan een nieuw vaartuig, dat dan door een ander bemand moet worden, want zij hebben hun tijd gehad. Het echtpaar, met de binnenscheep vaart vergroeid, kan veel vertellen over hoe het hier vroeger was. Toen was er nog een vaarwater nog Hulst en was Axelse Sassing nog werkelijk een Sassmg. De sluis is nu verleden tijd. Het zijkanaal loopt niet verder meer dan tot het gehucht. Voor het huis van de familie van Doeselaar ligt een ogenschijnlijk doodgewone stoep steen: het is een stuk van de vroegere sluis, de steen, waarin de sluisdeuren draaiden. Dat is nu een van de wei nige dingen die in deze omgeving aan de „sassing" herinneren. Waar nu de familie van Doeselaar woont, was vroe ger het sluiswachtershuis. Veel meer dan naar het lossen van vlas (aangevoerd uit Friesland, de Wieringermeer enz.) en verder ge transporteerd naar Hulst, St. Jan steen en Koewacht, het laden en los sen van zand, stenen, aardappelen, eri vooral veel bieten, heeft men in het kleine huis onder de donkere bomen nu niet meer te doen. De bedrijvigheid is nu de enige afleiding. OPONTHOUD KOST GELD TOCH staat het echtpaar van Doe selaar nog midden in het leven Als de moeilijkheden van de schippers die naar Sassing moeten varen, ter n Enquête op komst F^ESTIJDS riep de afd. Zeeland der vereniging van Nederlandse ge meenten een commissie in het leven, om de kwestie van de Zeeuwse zwem baden. of beter gezegd het tekort er aan, onder de loupe te nemen. Van boven af is in dezelfde rich ting belangstelling getoond, welke er toe leidde dat bedoelde commissie uit gebreid is met enkele leden en dat er een onerzoek zal worden ingesteld in alle Zeeuwse gemeenten. Zodra de ge gevens bekend zijn. wil men een plan opstellen tot het stichten van verschil lende nieuwe zwembaden in Zeeland. In enkele gemeenten, zoals in Goes en in Heinkenszand, is men al enige tijd bezig om tot een zwembad te ko men. Mogelijk dat de commissie hier een duwtje in de goede richting weet te geven De commissie in haar nieuwe sa menstelling ziet er als volgt uit: Mr. dr. Mes, voorz.; J. v. d. Bergh, com mies prov. griffie, secr. Leden: dr. W. Trines, inspecteur Volksgezondheid, Breda; S. Klompe. consulent lichame lijke opvoeding, Goes; A. Bouwense iKNZB). Middelburg; mr. Hornstra, dir. Stichting Zeeland; dl'. Spaander, Den Haag; dr. Boezeman. rector Jan- senius-lyceum te Hulst; ir. de Vink, Planol. dienst: B. Burger. Goes en de burgemeesters van Aardenburg. Axel, Kortgene, Middelburg, Tholen, Sas vair Gent en Zierikzee. Voor 250 van hen n plaquette TN de concertzaal te Zierikzee heeft a.s. Woensdag een bijzondere bijeen komst plaats van de besturen der wa terschappen op Schouwen en Duive- land, met de vertegenwoordiger van Dijkherstel en de aannemersbedrijven. Tal van autoriteiten zijn eveneens uit genodigd en de minister van Water staat, mr. Algera, zal ook van de par tij zijn. Tijdens deze bijeenkomst zullen door de dijkgraaf van het waterschap Schouwen, de heer Klompe plaquet tes worden uitgereikt aan ongeveer 250 personen, die zich op bijzondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt bij de dijkdichtingen op Schouwen-Duive- land. De dienst Dijkherstel organiseert op de avond van die dag een feestuitvoe- ring met muziek en toneel, onder lei ding van Johan Bodegraven. Fen groot gedeelte van het program zal door de N.C.R.V. over Hilversum I worden uitgezonden. Vier Baniien-Polder eind December droog £)EZE WEEK is een aanvang ge maakt met het droogmalen van de Vier Bannen-Polder. groot plm 2500 H-A„ doordat een pomp in het stoom gemaal Stevensluis in werking werd gesteld, in het bijzijn van het polder bestuur. Later werden ook de andere pompen bij Stevensluis en' bij de Scheldesluis aan de Zuidkant, aange zet. Deze pompen zullen dag en nacht doordraaien, zodat de kans groot is, dat eind December de Vier Bannen zulien droogvallen. bij dat de ligplaats welke ze, als het schip na het „speruur" aankomt moe ten innemen, hen slechts welwillend door de fabriek kan worden afgestaan. Maar komt er een schip voor de wal met lading voor de fabriek, dan wor den de wachtende schepen weer „los gegooid" en moeten de schippers die naar Sassing moeten maar zien dat ze ergens anders ligplaats kiezen. Dit oponthoud veroorzaakt soms ook grote vertraging in Terneuzen, oij de schutsluis. Als de door het lange wachten ongeduldige schipper einde lijk de brug voor zijn bood ziet opha len en hij naar Terneuzen tuft, is soms het getij niet gunstig en kan hij voor de schutsluis weer enkele uren gaan liggen rentenieren. Neen. hierover kan de oud-schipper niet erg content zijn en het staat wel vast dat hij namens vele collega's spreekt. (Advertentie) Winter in handen en voeten Zwelling en jeuk verdwijnen door PUROL. Doos 45, Tube 60 ct G. S. zijn voor subsidie DEEDS vorig jaar hebben B. en W. van Koewacht zich tot Prov. Sta ten gewend met het verzoek om een bijdrage van 25 pet. in de stichtmgs- kosten van een lagere landbouwschool, welke zal worden geëxploiteerd door de N.C.B. Het ging toen in handen van Ged. Staten om prae-advies. G.S. berichtte thanse de Staten dat de directie van het Landbouwonder wijs de raad gaf het verzoek in te willigen. De gemeenteraad van Koewacht heeft blijkens een door G.S. ontvan gen nadere mededeling thans besloten eerst de school te bouwen en daarna een woning voor de leraar, zodat de in het adres genoemde cijfers wijzi ging hebben ondergaan. Blijkens het verstrekte overzicht van de stichtingskosten zullen deze ongeveer bedragen f 44.700, met inbe grip kosten aankoop grond, honora rium van de architect en kosten van toezicht. De bijdrage der provincie ad 25 pet. zou dus f 11.175 bedragen. Aangezien aan een lagere land bouwschool in de gemeente Koewacht volgens het gemeentebestuur behoefte bestaat stellen G.S. voor het verzoek in te willigen. f)E heer Gerrits vroeg in de raads- vergadering van Axel of de be stemming van de onbebouwde strook grond aan de Wilhelminastraat - Ire- nestraat tot volkstuintjes blijvend is. Hem wordt medegedeeld, dat deze grond voorlopig voor volkstuintjes be stemd zal zijn; doch wat de definitie ve bestemming betreft, hierover kan nog niet concreet beslist worden. In dit verband merkt de heer C. van Bendegem op. dat over deze aangele genheid ook reeds in de bouwcommis sie gediscussieerd is. terwijl hij voorts aandacht vraagt om de daar vooral vooruitspringende woningen enigszins te camoufleren met b.v. heesters om de zo in het oog springende tuintjes daar wat te maskeren. Bij het voorstel tot benoeming van J-JET HEEFT HET GEVEDERDE OPPERHOOFD van de K.R.O.-Wigwam niet meegezeten, toen hij met tante Roos naar Hulst moest komen. Hij rn!.f«WaVr ee". w' tÜdJe' maar de rePortagewagen had de Nederlandse route gekozen en in Hoedekenskerke lukte het niet zo vlot met de boot „Al ™as deldan wat later geworden. Het lukte toch de stemmen van de jongens der R.K Jongensschool op de band te krijgen. Wat was er nl. aan de hand. Door het hele land spaart de schooljeugd missiebrokken: papier capsules, postzegels, zilverpapier enz. De Hulstenaartjes hadden nu in het afgelopen jaar de hoogste opbrengst van alle scholen in het bisdom Breda behaald en als beloning daarvoor kregen ze niet alleen de wisselwimpel maar mochten ze ook een uitzending voor de Wigwam verzorgen. een lid van het Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van de heer J. Pijpelink wordt deze herkozen. UITBREIDING B.A. HULSTERSE JONGENS VOOR DE RADIO UIDRUCHTIG hebben ze dat ge daan. Straks, als het programma in de Wigwam komt, zal heel Nederland wel kunnen horen dat de jongens veel moeite hadden met het stil zitten en hun mond houden. Met enthousiast geloei hebben ze de Wigwam geopend. Van dat hele geheimzinnige, waarbij de zich openende rots Sesam niets bij zonders was. De ..centrale" in Hoeven deed de Huls terse jongens, die in een span nend zilverpapier-gevecht de meskes van Sas van Gent er dan toch maar onder gekregen hadden, de compli menten en er was een brief van de president van het Groot Seminarie in dezelfde plaats, de vroegere deken van Hulst, die het zo jammer vond dat hij er niet bij kon zijn. Broeder Josaphat had de wimpel, te- rugveroverd op Sas, al bij zich Het is steeds een gevecht op leven en dood geweest en in veel andere plaatsen kan de schooljeugd tegen de prestaties van de Oost -Zeeuwsch-Vlaamse jon gens en meisjes niet op. Maar daar hebben ze dan ook geen broeder Jo saphat, in heel de streek bekend als ,.de papierbroeder", die de actie „zijn zaak" noemt en een wagenpark heeft lopen, dat de trots van zijn missie- brokkenfirma is. De geschilderde let ters op die wagens, hebben hem ook een tweede bijnaam bezorgd: OPA n.l. Dat betekent Oud Papier Actie. SOLIST FRANS v.d. WALLE "J"OEN de papierbroeder de wimpel had overhandigd, kon het Wigwam- plezier losbarsten, nadat eerst echter nog Theo en Eddy v.d. Brande geëerd waren om hun topprestatie, een „baal" zilverpapier van 7 kilo in één keer! Frans v.d Walle was de ster van de middag. Hij mocht op zijn accor deon veel liedjes spelen en Henk Lockefeer. zes jaar oud en drie tur ven hoog, ontroerde de menigte met een gedicht over zeven vlooien, vier witte en drie rooien, waarna Connie Eeckhout in het dichten niet wilde achterblijven. Gezamenlijk gaven een stel knapen dan nog een dichtnummertje over de Jannen weg en tussendoor liet broeder Leander zijn jongenskoor maar zingen. Tante Roos, ook al uitgedorst als een echte squaw, wist nog een mooie wed strijd en broeder-overste, de broeders en onderwijzers hadden de grootste moeite het jeugdig auditorium enigs- ijins in bedwang te houden. Het is voor de St. Willibrordsehool en niet in 't minst voor papierbroedcr Josaphat, een prachtige middag ge weest, waarnaar over enige tijd heel het land kan luisteren. Dan zal ieder een weten dat de Hulsterso schooljon gens het menen met hun ijverig papier Punt 4 van de agenda betrof uitbrei ding van het Burgerlijk Armbestuur met een tweetal leden. Uit de voor dracht van B. en W. wordt voorgesteld tot benoeming over te gaan. De heer Kesbeke is het met het prae-advies van B. en W. niet eens, wat betreft de bepaling, dat de Penningmeester die aan het bestuur wordt toegevoegd, een adviserende stem heeft. Hij meent dat in een gecombineerde vergadering van B. en W. met het B.A. toegezegd zou zijn, dat de Penningmeester „vol ledig" lid zal zijn. Ook de heer Pijpe link spreekt zich in deze geest uit. Waar hier verschil van inzicht is, wordt door de heer Kesbeke staande de vergadering voorgesteld, wel de voor gestele wijziging van het Reglement voor het B.A. aan te nemen, doch de kiezing van de nieuwe leden tot de eerstvolgende vergadering uit te stellen. Besloten wordt het voorstel van B. en W. aan te houden en na stemming zijn als nieuwe leden geko zen de heren K. Hamelink, Joost de Moorstraat en P. de Feijter Jzn„ Pr. Hendrikstraat. Tot verkoop van een strook grond aan F.L. Brugge aan de Bylocque- straat en aankoop van een strook grond aan de Oudeweg van de Maat schappij Mechelen-Terneuzen en C. den Hamer, wordt hierna zonder hoofdelijke stemming besloten. Ook het voorstel van B. en W. om hen te machtigen tot sloping van het perceel Walstraat 1, ontmoet geen bedenking. EEN TEKORT SINT NICOLAAS EN KWARTJESBUSSEN. De winkeliersvereniging Axel Voor uit heeft de druk-bezette St. Nicolaas natuurlijk toch nog bereid gevonden, onze gemeente aan te doen. Zaterdag a.s. komt de Sint, tevens als inleiding van de winkelweek, zijn rondrit door de stad maken, vergezeld van de Ko ninklijke Stedelijke Harmonie van Hulst en de beide plaatselijke muziek verenigingen Concordia en Hosanna. Om half drie vangt de intocht van de brave bisschop aan en na een officiële ontvangst op het stadhuis zal hij een rijtoer door Axel maken. Om zoveel mogelijk mensen gele genheid te geven de Sint in Axel te zien, heeft Axel Vooruit een groots reisschema opgezet. Vanuit practisch geheel Oost Zeeuwsch-Vlaanderen kan men Zaterdag, Woensdag en Zaterdag 5 December voor zegge en schrijve één kwartje naar Axel en terug. EEN NA-KOMERTJE Mvr. J. Wolfert-de Visser alhier was tijdens de watersnoodramp zo initia tiefrijk een over deze ramp handelend gedicht samen te stellen en dit ter le niging van de materiële nood aan de man te brengen. Eerst nu heeft deze dame de aan bieding van genoemd gedicht stop ge zet en heden ter gemeente-secretarie de netto opbrengst ten bedrage van f 156,45 afgedragen ten bate van het Rampenfonds. De Instuif. De Instuif, die des Zaterdagsavonds gedurende het win terseizoen in de Jeugdherberg open staat, zal achtereenvolgens worden af gelast op 28 November. 5 December en 12 December. verzamelen en dan zal de meisjes-1 genoodzaakt ziet. sr.nonl m Nas" -7ipV» wol hoilio- ™nr I ast but not least, kwam aan de or- de. de vaststelling van de begro tingen van de gemeente en de bedrij ven voor het dienstjaar 1954. In dit verband gebruikelijk werden ook nu politieke beschouwingen gegeven. De begroting 1954 werd daarna zonder hoofdelijke stemming vastge steld. De begroting was evenwel niet sluitend te maken. Zij vertoont een tekort van f. 99.254.22, waarbij dan nog moet worden gerekend het tekort op de eerste wijziging (waarin in hoofdzaak de in 1954 uit te voeren ka- pitaalswerken worden geraamd), welk tekort f. 29.343.75 bedraagt. In totaal moet derhalve worden gedekt ruim f. 128.000.Dit tekort is zeker te ver klaren wanneer men de structurele veranderingen van Axel in de laatste jaren in ogenschouw neemt, waardoor de gemeente zich tot grote uitgaven school in „Sas" zich wel heilig voor nemen de wissolwimpel volgend jaar weer treug te krijgen. Want dat 't een strijd tussen Hulst en Sas blijft, is haast onvermijdelijk. Vertrouwd wordt dan ook dat de hogere instanties voor de daaruit ont stane moeilijkheden oog zullen hebben. (Advertentie) FILMKRING OPGERICHT. In het bioscoopgebouw werden op initiatief van de Kunstkring „Van den Vos Reinaerde" twee Liga-films" ge draaid, bij welke gelegenheid tevens gesproken werd over de oprichting van een Filmkring. Pater Scholten gaf in een korte toespraak aan, hoe dit in zijn werk zou moeten gaan en welke werkzaamheden een filmkring tot zijn taak zou moeten rekenen. Hij haalde het voorbqeld van Roermond aan, waar overduidelijk is gebleken, dat een dergelijke organisatie uitste kend werk kan doen, dat zonder twij fel positieve resultaten oplevert. Alle leden van de Kring werden automa tisch tot lid van de Filmkring geproc lameerd. Vanzelfsprekend zal het werk nu nog pas moeten beginnen. De twee films, welke de helaas wei nige toeschouwers werden getoond, waren „Pablo Casals' en „Paris 1900". De laatste was samengesteld uit een aantal films uit het begin deze eeuw en is dus volkomen authentiek. Ze toonde nog de harkerige marionetten houding, die de „acteurs" van de vroegere film in hun bewegingen de monstreerden. louter als een gevolg van de onvolkomen camera-techniek overigens. Natuurlijk was deze avond geen .model" voor eventueel verdere film vertoningen, straks dan te organiseren door de nieuwe Filmkring. Maar wel is duidelijk geworden, dat zo'n orga nisatie ook in Hulst prachtig werk kan doen. Koewacht vandaar de tocht door het dorp maken n^ar het patronaatsgebouw. Hier zullen alle kinderen samenko men en door de gulle Heilige ruim worden getracteerd. Men fluistert, dat de Sint voor de Graauwse kinde ren dit jaar nog een extra verrassing zal hebben. „ZO WAARLIJK HELPE MIJ" Onze gemengde R.K. Toneelclub St.' Genesius gaf haar eerste uitvoeringen van dit seizoen. Opgevoerd werd „Zo waarlijk helpe mij". Algemeen was was men tevreden over het vertoonde spel Ook het bezoek was bevredigend, al had die de tweede avond beter kun nen zijn Debuut. De nieuwe Fanfare die in Augustus met repeteren is begon nen, heeft haar onofficieel debuut ge maakt. Men had het schoolplein uit gekozen als oefenterrein, waar niet al leen werd gemusiceerd maar ook ge marcheerd. Directeur Mannaert uit Hulst heeft al heel wat bereikt. Retranchement MOEDER- EN KLEUTERCURSUS Op verzoek van het Groene Kruis alhier, wordt onder leiding van de districtsverpleegster, zuster Y. Stell- weg een moeder- en kleutercursus ge houden. De belangstelling is groot. NAJAARSCONCERT Op Zaterdag 28 November a.s. geeft de plaatselijke muziekvereniging „Ons Genoegen" hqar najaarsconcert in de openbare lagere school. Het eerste deel bestaat uit muziek. Uitgevoerd zullen worden 1. Houdt moed. mars: J. Beethoven. 2 Fleurs Printamières. Fantasie: Louis Vermalen. 3. Sincérité, Fantasie O. Filsfils. 4. Simplicité, Fantasie trés facile: Louis Vermalen. 5. Sons of the Brave, mars: T. Bidgood. Na de pauze zal door de rederijkers kamer „De Oranjebloem" uit Sluis het bekende toneelspel „Finky" worden opgevoerd. Hoog bezoek. Op 5 December zal St. Nicolaas ook deze gemeente weer oezoeken. Aan de grens van het dorp zal de schooljeugd voorafgegaan door de muziekvereniging „Ons Genoegen", hem afhalen. De goede Sint zal daar na, gezeten op zijn schimmel en ver gezeld van zijn trouwe knecht, een rondrit maken door de gemeente. Het verder deel zal worden doorgebracht iP de openbare lagere school, temidden van de jeugd en ouders. Des avonds zullen St. Nicolaas en zwarte Piet de pakketten aan huis bezorgen. Benoemd. Tot leden van de V.G. L.O.-Oudercommissie werden benoemd: Mevr, s. Zwier - Hoevenaar en de he ren J.P. Visser en Ant. Dierckx. reel gebied werkzame jeugdverenigin gen, zal in het licht van dit begro tingstekort wel niet voor realisering vatbaar zijn. Zodra de voorwaarden om daartoe over te gaan, gunstig zijn (sluitende begroting), zullen wij deze aangelegenheid opnieuw onder ogen zien". gisteravond besloot de gemeenteraad, medewerking te verlenen tot het bouwen van een zesklassige hervorm de school in West. Een advies van de financiële commissie om er een acht- klassige van te maken wordt niet ge volgd. Aangenomen werd het voorstel tot het oouwen van een verplaatsbare muziektent. Aan de bouwkas van de Noord Nederlandse Gemeqnte zal niet worden deelgenomen. Nog werd beslo ten tot de bouw van 14 woningen en van een wachtgelegenheid aan de Koe poort. Bij de aanbieding der begroting 1954 deelde de voorzitter mee, dat het te kort daarop bijna 4 ton bedraagt. DE KOEPOORT KOMT VRIJ Gistermorgen is aan de Koepoort een begin gemaakt met het slopers- werk aan de daar staande ruïnes. De pneumatische boren werden allereerst beproefd op het bunkertje, dat de Duitsers er destijds neergezet hebben voor een telefoonpost. heinkenszand Bomen geveld. Een groot aantal bomen op het einde van de Tragel, nabij de Boskreek. is deze week geveld. Onze wandelaars die in de zomer hun wandeling maken in de heerlijke scha duw van de Tragelse bomen, hetgeen het mooiste wandelpad van onze ge meente is, zullen de a.s. zomers op dit eind van hun parasol gebruik moe ten maken. i Graauw ST. NICOLAAS OP BEZOEK Dezer dagen is bericht ontvangen, dat de Sint ook ons dorp zal komen bezoeken en wel op 6 December a.s. Vermoedelijk zal hij ongeveer om 2 uur op de Oude Kaai aankomen en de meest geliefde 8 punten die pleiten voor de Isolette van 1 Haarscherptekenende AGFA- Agnar-lens 1:4.5 met Vario sluiter 2 Deze lichtsterke 4,5 lens ts ideaal voor alle soorten kleuropnamen 3 Tot In de kleinste onderdelen een ver- lijnde precisle-camera 4 Formaat 6*6. dus 12 opnamen op een 6*9 rolfilm 5 Compleet Ingericht voor flitsfotografie: llltscontact en opsteekschoen voor synchro flitser 6 Rompontspanner 7 Handig van vorm, Iraai van uiterlijk 8 Ongekend laag in prijs Voor Uw flitsfotografie gebruikt U natuurlijk de SPECIALE KIfNSTUCHTFILM metende Russische Vernielingen aan onderzeese oever verdediging toegebracht LIET 1933 brt. metend* 1-1 schip Karna", dat Woensdag avond laat ter hoogte van de Schone Waardin aan de grond is gelopen, werd Donderdag aan de ketting gelegd Er is contact opgenomen met de verte genwoordiger van de Russische maat schappij in ons land, met wie onder handeld wordt over het storten van een waarborgsom, waarna het schip weer zal kunnen vertrekken. De „Karna" is eigendom van de in Moskou domicilie hebbende maat schappij Sovtorgslot en kwam van Gent. waar een lading steenkool was gelost. Het was nu (iseg dus) onder weg naar Caen in Frankrijk. Tijdens de mist en met afgaand tij is het schip tegen de onderzeese oeverver dediging bij de schone Waardin op gevaren. E2' was een loods aan boord. De schade kon nog niet worden vastgesteld, aangezien nog niet alle peilingen konden worden verricht Zij loopt echter in de tienduizenden Het schip kwam 11a enkele uren op eigen kracht weer vrij en ligt nu op de rede van Vlissingen. Deurwaarder Willeboordse is preceis een nalf etmaai onderweg geweest om oeslag te leggen op het schip. Om 12 uur s nachts is hij er uit Middelburg naar toe gegaan en met veel moeite is het hem in de mist en in de kou ge lukt via een touwladdertje aan boord te komen, waar de voorlopige onder handelingen konden beginnen. Zevende jaarverslag Gezondheidsdienst voor dieren LIET werk van dc Zeeuwse Gezond heidsdienst voor dieren, zo lezen we in het zevende jaarverslag, werd in de afgelopen periode door twee be langrijke dingen gekenmerkt. In de eerste plaats was dit de versnelde sa nering, waardoor Zeeland practisch gesproken reeds in dit boekjaar vrij van de tuberculose werd. In de twee de plaats drukte de watersnoodramp van 1 Febr. 1953 in sterke mate zijn stempel op het werk van de dienst. Met weemoed worden de slachtoffers herdacht, in het bijzonder het kring- bestuurslid de heer Gaakeer te Sta- venisse en de populaire bedrijfsvoor- lichter, de heer P. v d. Wekker op Schouwen. De ramp bracht een on verwachte hoeveelheid werk mee. Dank zij de goede administratie was het mogelijk om de evacuatie van het vee. uit oogpunt van ziektenbestrij- ding in de juiste banen te leiden en de herkomst van de verschillende die ren vast te stellen. De abortusbestrijding op Walcheren verloopt goed. Allé veehouders tonen grote belangstelling voor de bestrij ding van deze ziekte Het had in de bedoeling gelegen deze winter nog een ander gebied te betrekken, doch door de ramp kon dit plan niet uitgevoerd worden. Over de vervroegde sanering van Zeeland deelt het verslag nog de vol gende bijzonderheden mede: In Tholen werden reeds in de win ter van 19511952 op Initiatief van de voorzitter van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij plannen gemaakt om te komen tot. een snelle sanering van het eiland Tholen. Dit had tot resultaat, dat een besluit werd geno men, waarbij de laatste reageerder op Tholen verwijderd moest zijn vóór 1 November 1952. terwijl de bedrijven vóór 1 Mei 1953 reactievrij moesten zijn. Hierna kwamen er al spoedig de zelfde geluiden van Schouwen-Duive- land en Noord-Beveland Na de gebrui kelijke vergadering met vertegenwoor digers van de organisaties, en later met de aangeslotenen werd voor N.- ACTIEVE CULTUURPOLITIEK Op aandrang uit de raad een actie ve cultuurpolitiek te beoefenen, ant woorden B. en W. het volgende: „Van de noodzaak om de ontwikke ling van het culturele* leven m deze gemeente met de ons ten dienste staande middelen te bevorderen, zijn wij ten volle overtuigd, evenals van het feit dat de uitgaven terzake van de culturele zorg niet zullen kunnen worden bevroren op basis van de daar voor uitgetrokken bedragen op de ont werpbegroting voor 1954. Het acute be grotingstekort zal echter een ernstige belemmering blijken te ziin voor ons college om te dezer zake met verder gaande voorstellen te komen. Het voorstel om een gedeelte van de op brengst der vermakelijkhedenbelasting te bestemmen voor culturele doelein den (deze aangelegenheid was reeds door ons college in studie genomen), zoals het verstrekken van subsidies aan daarvoor in aanmerking komen de verenigingen, waarbij ook gedacht zou kunnen worden aan de op cultu- TERUG BIJ HET ONDERWIJS De heer J. Bitter uit Goes, weleer verbonden aan de kath. lagere school, die enige jaren geladen naar het par ticulier bedrijf overging, heeft thans weer een benoeming als onderwijzer bij genoemde school aanvaard. Nieuivdorp AUTO-BOTSING Gistermorgen kwamen op het kruis punt bij de algemene begraafplaats een geladen vrachtauto, bestuurd door de heer Rijk en een personenwagen van de fa. Otte in onzachte aanraking met elkaar. Laatstgenoemd vehikel liep zware schade op; gelukkig bleef de chauffeur ongedeerd. Hansiveert PROEFVAART Het tijdens de stormramp op de W.- Schelde doormidden gebroken Belgi sche schip „Capella" is op de werf „Zeeland" weer geheel in orde ge maakt. Vandaag zal er een proefvaart mee gemaakt worden. FILMPROGRAMMA'S LIIERONDER laten wij de katholie ke keuringseisen volgen van enke le films, die in Zeeuwse bioscopen worden vertoond: Bioscoopgebouw Hulst, Moord aan de Seine (18 jaar met voorbehoud); In de klauwen der Maffia (18 jaar). Het Centrum Axel, De halfbloed (14 jaar); De grote beslissing (18 jaar). Hofzichttheater IJzendijke, Somebody loves me (alle leeftijden). Olympiatheater Sas van Gent, Tra nen over Johannesburg (14 jaar); De laatste grens (14 jaar). Ledel theater Oostburg, De loodgie ter en het atoomgeheim (alle leeft.); De gele ballon (18 jaar). Concertgebouw Terneuzen, De storm (14 jaar). Luxor theater Terneuzen, Invasie (14 jaar); De banneling van Milaan (18 jaar); De storm (14 jaar). Grand Goes, Susanne (18 jaar met voorbehoud). Alhambra vlissingen. Robin Hood (alle leeftijden). Luxor Vlissingen. Alles goed in de petoet (alle leeftijden). Schouwburg Middelburg Het ge kochte zeilschip (14 jaar). Elerte Middelburg, De schrik van de 2e compagnie (alle leeftijden). Beveland het besluit genomen, dat het eiland op 1 Mei 1953 reactievrij moest zijn, terwijl voor Schouwen-Duiveiand werd besloten, dat de laatste reageer der moest zijn afgevoerd voor 1 Mei 1953, terwijl de bedrijven op 1 Novem ber 1953 reactievrij moesten zijn. De goedkeuring van deze twee besluiten heeft nogal lang op zich laten wach ten. maar deze is ter elfder ure toch nog gekomen. Hierna bleef alleen nog Kring IV over. welk een saneringstijd had tot 1 November 1954. Ook hier werd eerst ■overleg gepleegd met de organisaties. Hierna werden de betrokken veehou ders stuk voor stuk bezocht om hun oordeel te vragen. Tenslotte werd in een kringvergadering een besluit ge nomen, waarbij de sanering van Oost- Zuid-Bevelanü werd vervroegd tot 1 November 1953 Het spreekt vanzeif dat in deze be sluiten maatregelen waren genomen om bij moeilijke gevallen de betref fende veehouder nog wat te helpen door een verhoging van het aantal slachtpremies. Door deze besluiten is het plan dus zodanig gewijzigd, dat 1 November 1953 de provincie Zeeland reactievrij moest zijn. Dat is dus 2>2 jaar na hei officiëei in werking treden van net plan en 3 jaren nadat wij er in onze provincie reeds voorlopig mee zijn be gonnen. Uit het verslag blijkt voorts dat de stallen van 6052 veehouders met 78141 runderen zijn onderzocht en dat het aantal reageerders slechts 1.2 pet be droeg tegen 11.9 pet. in 1949'50. MEER DAN ERGERLIJK IV Ik heb met plezier de strijd gevolgd over de baldadigheid van de jeugd. Ik sta aan de kant van de jeugdleider en hoofd van de school. Zij constateren niet ALLEEN het kwaad, maar zij ge ven ook een weg aan om deze jeugd te verbeteren. In mijn tijd was de jeugd precies hetzelfde. Zouden alle bijna men, die de mensen hebben, al.een van onze kinderen komen? Onze kinderen hebben na de school te weinig te doen. Ik geloof vast als er in tedere plaats een flinke speel plaats zou zijn. onze jeugd er zich best er goed zou gedragen. Maar al leen zeggen dat de jeugd niet deugt en verder geen manier aangeven om dit te verbeteren is gemakkelijk. Ik stuur mijn kinderen wel naar de jeugd beweging. EEN HUISMOEDER MEER DAN ERGERLIJK V Het heeft mij verbaasd het ant woord van de „bejaarde man uit Phi lippine" ie lezen op mijn reactie op zijn artikel. Is dit werkelijk Uw antwoord, be jaarde man? Of neeft U misschien mijn artikel niet goed gelezen? U zult in mim schrijven kunnen zien dat ik Uw „aangegeven geval op het school plein of dat ze anderen naroepen ne- lemaal niet goedkeur, maar ook inder daad MEER DAN ERGERLIJK vind. Als U dit uit mijn artikel niet begre pen hebt. neem ik U dat niet Kwa lijk U moet dan eerst eens leren le zen óf het ontbreekt U blijkbaar aan inteilect. Het is eenter niet sportiel en bo vendien unfair mijn woorden ie ver draaien. zoals U hebt gedaan Heus „bejaarde man" mijn jongens ai zijn ze jong vertonen in deze meel karakter Dat U net niet mei mijn leiders- schap eens bent vind ik met zo erg Ik ben mij terdege van mijn taaK be wust. alsmede vele weldenkende va ders en moeders Onthoudt dit: Iemand zo onspoitiel beantwoorden, dat is MEER DAN ER GERLIJK JEUGDLEIDER MEER DAN ERGERLIJK VI Inderdaad vind ik net meer dan er gerlijk dat „de bejaarde man" zo un der geeft grif toe wat bejaarde man aanhaalt en .wil dit helemaal niet ver doezelen. hij keurt dit zelf gladweg af. Hij geeft daarbij een weg aan om dit te 'verbeteren. Zoals bejaarde man ant woordt lijkt het net alsof deze persé gelijk wil hebben, kost wat kost. Dit vind ik unfair en ergerlijk. Indien U. „bejaarde man" het ant woord van jeugdleider goed had,^f zen. zou U zo niet gereageerd hebben. Gelukkig is de onderwijsvernieuwing zover doorgevoerd dat bet verstande lijk lezen op de eerste plaats moet staan. Zulke „ingezonden stukken" zullen dus in de toekomst wel meer en meer achterwege gaan blijven. Feiten constateren is eenvoudig, maar ze verbeteren is moeilijk, dat ondervinden wij dagelijks. EEN ONDERWIJZER. fair jeugdleider behandelt. Jeugdlei- GOES. Grand: Susanne. MIDDELBURG. Schouwburg: Het ge vloekte zeilschip. Electra: Schrik 2e Compagnie. SAS VAN GENT. Olympia-theater, uur: Tranen over Johannesburg. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Invasie. VLISSINGEN. Alhambra: Robin Hood. Luxor: Alles goed in de petoet. 8 ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: De proef van het vuur. Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: De Consul. AXEL. - De halfbloed, HetCentrum om 6.30 en 9 uur. DE KLINGE. De Rebellen van Fort Choru. vooraf Boks en Liefde, in Ki- nema van Dijck, om 7.30 uur. GENT. Wmtervelodrom. 8 uur: Metro- pole-orkest van Dolf van dr Linden en de vier muzikale clowns Fratellini. HULST Moord aan de Seine in Bios coopgebouw om 8 uur. K' 'IOSTFR7.ANDE. - Zaal B. van Waes. 4 uur: Bal. OOSTBURG. Ledel. 8 uur: De loodgieter en het atoomgeheim. SAS VAN GENT. - Olympia-theater, 8 uur. Tranen over Johannesburg. TERNEUZEN. Luxor, uur: Invasie. Concertgebouw, 38) 8 uur: De storm.

de Stem | 1953 | | pagina 2