KONING NORODOM WIERP FRANSE KEPIE WEG Voor Haagse Gerechtshof hogere Vreemde intriges in Cambodja straffen geëist EUROPA collecteert in AMERIKA Winstkansen voor ZWART-WIT? onkel fn Sluis is men nog even ver! Engelse pers openhartig en eerlijk met critiek Troon staat zeer tv Ho-clii-min op vinketouw Systematisch bedelen Het Z.-Vlaamse veesmokkelraadsel DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 27 NOVEMBER 1953 13 EN VERDEDIGERS ACHTTEN BOER S. STALKNECHT R. ONSCHULDIG EXTRA MEDEDELING PEEK CLOPPENBURG Voetbalproblemen nog steeds onopgelost Int. taf eltennistournooi te Hulst DE NEDERLAAG OP WEMBLEY Er moet op modern systeem worden overgeschakeld Geld ligt niet op straatzegt Moeder Overste MARKTEN Geef 's wat anders - Geef 'n fles wijn De katholieken der V. S. moeten ook veel offeren voor binnenlands missiewerk Li/cè, U/cjn> sche*ik£ Return-wedstrijden vragen de aandacht ZWARE OPGAVE VOOR WARANDE Push-dames moeten punten vergaren - n v vrii km rF„ 7EEUWSCH-VLAAMS smokkelraadsel met Belgische vertakking h kreeg in beroep bij het Haagse Grreehtshof nieuwe vraagtekens, door „„inmra herinneringen en twee nieuwe getuigenissen. n Middelburgse rechtbank veroordeelde eertijds de chauffeur van een «onantserde smokkelauto tot een jaar gevangenisstraf, diens gids C. V„ (met veroordelingen, voornamelijk wegens smokkel), tot anderhalf jaar, de h idelaar AAS. uit Hulst tot 2 jaar en diens chauffeur-stalknecht R. tot een jaar, alles met aftrek van voorarrest. „Gids" V. deed belangrijk verzetswerk in Sas van Gent De veehandelaar S. gaf zijn knecht R. in de avond van 28 Juli van dit jaar opdracht acht stuks rundvee van het type dikbil en bestemd voor de slacht, in een veewagen te laden Zij reden, volgens hun verklaringen, ver schillende boerderijen af om dit vee te verkopen, maar troffen niemand meer wakker. Omstreeks half twaalf stonden zij op een driesprong in de buurt van Zaamslag, vijftien km. van de grens, een tijdje stil om de benen te strekken. Dit kwam twee verscholen liggende douaniers verdacht voor. De- wachtten een kwartiertje en hiel- Raas Pn nadien aan. Baas en ze knecht moesten in de cabine van de veewagen gaan zitten: de contactsleu tel werd in beslag genomen. na een goed uur. CN toen werd kwartier het wachten. Na vijf kwam, onverlicht, de pantserauto aanrijden Volgens de gids O. V. uit Sas van Gent was het wel ongeveer de plaats, waar hij in opdracht ener Belgische smokkelorga- (Advertentie) nisatie een auto met vee of boter zou aantreffen Hij liet stoppen, stapte uit en liet op de kreet „achtruit" van een der in iJürger geklede douaniers de pantserwagen naar de vee-auto rijden. Beide auto's waren voorzien van een installatie waardoor vee gemakke lijk kon worden overgeladen. De be rijders van de pantserauto werden in gerekend. Zij verklaarden de namen van degenen, die zij zouden ontmoe ten niet te kennen. De veehandelaar en zijn knecht wisten van de prins geen kwaad. DE GIDS GING IN APrèL Teneinde onze cliënten de grootst mo gelijke service te bieden en hen In de gelegenheid te stellen vooral rustig hun keuze uit onze exclusieve St. Nicolaas- cadeaux te maken, zijn de verkoop uren van onze zaken belangrijk uitge breid. Wij zijn geopend v.a. Zaterdag 28 November t/m Vrijdag 4 December tot 9 uur 's avonds (ook maandagmorgen) ("NP het redelijke vermoeden echter, dat zij smokkel wilden bedrijven, werden de beide Hulstenaren veroor deeld. De chauffeur en de gids van de pantserauto werden veroordeeld we gens het over de grens brengen van een motorvoertuig zonder geldige pa pieren. De chauffeur berustte, doch de gids c. v. ging in appèl bij het Haag se Hof. Voor C. V. pleitten mr. B. Stomps uit Haarlem, de Belgische verzetslei der de Ruick uit Gent en een andere oud-verzetsman. C. V. heeft blijkens'deze verklarin gen in de oorlogstijd belangrijk werk voor beide landen gedaan, waarbij hij voor het gevaar niet uit de weg ging. Fabrieken te Sas van Gent zouden door zijn toedoen goeddeels voor ver nietiging in 1944 gespaard zijn geble ven. Men vroeg een lichtere straf en beloofde hulp, zodra C. V. vrij komt. Mede op grond van het feit, dat C. V. reeds 15 maal met de strafrechter in aanraking kwam meestal we gens grensdelicten achtte de pro cureur-generaal een straf van een jaar met aftrek de juiste. De veehandelaar S. 010 maal ver oordeeld) werd door mr. J. A. Schue- rlng uit Den Haag. diens knecht door mr. G. Tichelman uit Terneuzen ver dedigd. Beide advocaten bepleitten de on schuld van hun cliënten op grond van nieuwe verklaringen, dat S. en R. wel degelijk met boeren in onderhan deling waren geweest om het vee te verkopen. Dit werd thans door twee getuigen bevestigd. De prijs vormde echter een bezwaar voor verkoop. Hier tegenover stond echter een deskundigen-verklaring, dat vee van het type dikbil in Zeeuwsch-Vlaande- ren niet gewild is. doch in België een hoge prijs opbrengt. De verdedigers stelden, dat S. geen vee voor een lagere prijs zou aanbie den, indien hij het plan tot smokke len had. Het gebeurt wel meer, dat veehandelaren in Zeeuwsch-Vlaande- ren na de Rotterdamse markt de boer op gaan om aangekochte dieren van de hand te doen. Dat de tocht van 28 Juli niet slaagde, kan men geen be wijs noemen, dat er opzet tot smok kelen was. Mr. Tichelman bestreed bovendien het bewezen geachte mede-daderschap van de stalknecht, die van plannen van zijn baas nooit iets wist, doch gewoon diens bevelen opvolgde. Hij zou van smokkel geen voordeel gehad hebben, voor twee kleine grensver- grijpen is hij twee keer in België ver oordeeld. HOGERE STRAFFEN GEëlST (Van een speciale correspondent). Cambodia, de 31-iarige Noro- een journaliste van Aziatische oorsprong, spe- - J- PvAninir DE koning van dom Sihanouk heeft zijn Franse generaais- kepie weggeworpen. Nu verschijnt hij in het openbaar in de muts van de eigen troepen. Geen Fransman kan nog tot hem doordringen. De Amerikaanse vertegenwoordiger wilde hij evenmin ontvangen. Slechts de Britten hebben voet aan de grond via de knappe Ana Renova, Men kan hier met gemak verdwalen in de raadsels en mysteries. De irlriges zijn zo talrijk en de bedoeling der vijl' honden, die hier om een been vechten, lopen zo sterk uiteen, dat men nauwelijks nog begin en einde weet te onderscheiden. Zoals de eeuwen de ruines van Angkor, eens het machtige centrum van het rijk der Kmerrs begraven hebben in de jungle, zo zal de tijd ook koning Norodom behandelen. En zijn mede- en tegenstanders van nu zullen een gelijk lot ondergaan. Maar veel minder zeker is wat hier de allernaaste toekomst zal brengen. opereren schouder aan schouder met de Tokyo Evening ene procureur-generaal achtte het boze opzet tot frauduleuse uitvoer van het vee redelijkerwijs („dat is een grote moeilijkheid in de desbetreffen de wetgeving", vonden de verdedigers) bewezen. Hij vorderde verhoging der straffen, namelijk tegen S. twee en een half jaar met aftrek en tegen R. een jaar en drie maanden met aftrek. Het Hof zal op 10 Dec. uitspraak doen. VOALS men weet is Cambodja een deelstaat van de Franse unie. Sa men met Vietnam en Laos vormt het Indo-China, waar de zaken al jaren op de kop staan. In Cambodja zelf leek de toestand de laatste jaren vrij rustig, doch korte tijd geleden ging de koning overstag; Hij ging vrijwillig in ballingschap en koos daartoe Siam uit. Vanaf dit ogenblik werd de toe stand onoverzichtelijk. De in Vietnam strijdende Fransen voelden hun flank bedreigd en smeekten Norodom terug te komen. Zijn raadsheren adviseer den hem pas toe te stemmen, indien de Fransen zich bereid zouden ver klaren hun troepen uit Cambodja te rug te trekken. DE FRANSEN GINGEN een ciaal medewerkster van News. Ze dineert ook met de koning. Men zegt, dat de vorst verliefd op haar is. De vraag wie hier wie uit de tent poogt te lokken, zal wel licht later worden beantwoord. Voorlopig is 't koek en ei. En de reportages in de Tokyo Even ing News zijn erg anti-Frans ontketenen ligt het voor de hand, dat het initiatief hier straks zal uitgaan van Ho-Chi-Minh. Tot zolang mag men intriges smeden. Daarna zal het gedaan zijn. Alle waarnemers zijn het er over eens. De Fransen verklaarden: „Cambod ja zal in rode handen vallen als wij onze troepen terugtrekken". Toch trokken ze de troepen terug. De Britten in de zeven Vila's zullen dan evenzeer verdreven worden en zelfs de Japanse vlindervangers zullen een veilig heen komen moeten zoeken want hier in leze gevaarlijke hoek van de wereld is de tweede wereldoorlog nog steeds niet voorbij. Slechts de groepering der srtijdkrachten is veranderd. KARRESTRAAT 24-26 BREDA yyADAT WIJ NA DE OP 11 NOVEMBER j.l. gehouden vergadering van de diverse sportverenigingen in Sluis, konden mededelen, dat de moeilijkheden in de Sluisse voetbalwereld zo goed als opgelost waren, is tijdens een deze week gehouden vergadering, die tot doel had de zaak „rond" te praten, gebleken, dat men nog even ver is oals voor men begon met praten. 1 De vertegenwoordigers van de sportvereniging 't Vrije stelden thans, dfit zij het niet ten opzichte van haar eden kunnen verantwoorden, dat de afdeling voetbal van deze vereniging in zijn geheel wordt over gegeven aan de R-K. Sportvereniging. ging niet mogelijk zou zijn dit voor stel in zijn geheel te aanvaarden. Van de züde van F.C. Sluis werd nog medegedeeld, dat door haar leden besloten is na afloop van dit seizoen te trachten weder toe te treden tot de KNVB en dat verder het bestuur niet ongenegen is te overwegen, dat de vereniging zich zal aansluiten bij de Nederlandse Katholieke Sportbond. Na verwezenlijking van deze plan nen zal dan de afdeling voetbal van de R.K. Sportvereniging samenvloeien met F.C. Sluis. Het valt echter te betruren, dat de mogelijkheid bestaat, dat er straks 2 voetbalverenigingen- zullen zijn, het geen de goede verstandhouding, die altijd in Sluis heerst, niet zal bevor deren. 1\/IEN struikelt hier over de vraag- 1Vi tekens. Waarom gingen de Fran- Ook meenden zij, dat ht in de vorige vergaderingen niet op deze manier besproken werd, hetgeen door de ove rige aanwezigen ten stelligste werd beweerd. Deze laatsten vragen of de sportvereniging 't Vrije thans aan haar leden het voorstel zal voorleggen om de nu draaiende competitie met het jeugdelftal uit te spelen en zich gaar- na geheel afzijdig te houden van de voetbalsport. De aanwezige bestuursleden van deze vereniging zegden die toe, doch zagen hierin bezwaren voor haar leden en er kwam ook tot uiting, dat het ingevolge de statuten van de vereni- se troepen er weg? Behalve de drie gemengde Frans-Kmerr-bataljons, die de infiltraties van de Vietminhs moe ten opruimen, zullen er binnenkort geen Franse eenheden meer in Cam bodja zijn. De Vietminhs mogen te vreden zijn. Straks kunnen ze ook in Angora de boel kort en klein slaan. Speelt de koning onder één hoedje met de Vietminhs? Nee. want hij poogt zijn mannen op te roepen tot de strijd en verkoopt hen houten ge weren voor 700 fr. per stuk. waarmee ze kunnen oefenen en de staatskas kunnen vullen. Maar met houten ge weren kan hij het 400.000 man sterke leger van Ho Chi Minh niet tegenhou den. Dat zou ook zijn einde zijn, want zijn persoonlijke Vijand, zijn vroegere minister-president son-Ngoc-Than al naar de Vietminhs overgelopen. Vele personen, zelfs officieren van de Koninklijke lijfwacht, sympathise ren met de communistische Vietminhs. Er is niet eens een briesje nodig om I Norodom weg te jagen. Het minste stootje zal voldoende zijn. JAPANSE VLINDERVANGERS de Fransen. Generaal O'Daniel, comman dant van de Amerikaanse strijd macht in de Pacific poogde met de koning in contact te komen, doch zonder succes. Zesmaal bel de de Amerikaanse gezant Do nald Heath aan, doch de deur bleef gesloten. Tenslotte gaf hij zij nboodschap schriftelijk af: Amerika wilde in Indo-China alleen steun verlenen via Frankrijk. De koning haalde zijn smalle schou ders op; hij had nog andere troeven in de stok. Tokio had al vele jaren eerder te kennen gegeven sterk geïn teresseerd te zijn in de enrme hoeveel heden ijzer, die onder de bodem van Cambodja begraven liggen. De Japan ners zijn er al om de zaken te onder zoeken. Het zijn natuurlijk geen spion nen. Het zijn evenmin mijndeskundi- gen. Althans officieel. Deze vredelie vende en brave toeristen zijn slechts op de vlinder jacht. Ze willen de Ja panse musea verrijken. Hier komt er een logische draad in de redenering van de koning: Japan kan niet zonder ijzererts. Peking kan het eveneens goed gebruiken. Als hij nu dus de Fransen en Amerikanen laat schieten en wat aanpapt met Tokio en Peking moet er eens een gouden eeuw aan breken. De Engelsen zijn goede vrien den met Mao vandaar dat hij er ook goede maatjes mee wil blijven. Heeft Londen begrepen dat het hier een taak heeft? In Singapore hebben ze spoedcursussen georganiseerd in de Kmerr-taal. In Pnom-Pehn hebben de Britten zeven grote villa's gehuurd, waarin ze diverse diensten hebben on dergebracht. EEN FLINKE KLAP Heinkenszand steekt Waterlaiulkerkje iiaaar de kroon Woensdag plaatsen wij het bericht, op het gezag van het kringhoofd der b.b., dat Waterlandkerkje de eerste gemeente in Zeeland was, waar het met de gehele organisatie van de be scherming bevolking in kannen en kruiken is. Gistermorgen werden wii echter door de gemeentesecretarie opgebeld en hoorden wij, dat men in Heinkens- zand reeds twee maanden geleden zo ver was en dat de diverse instructei- lessen al bijna ten einde lopen. Voorlo pig moeten we dus de gele trui aan Heinkenszand toekennen. De Tafeltennisclub STOG te Hulst houdt op 20 December een groot tour- nooi, waaraan de beste Zeeuwse en Belgisch spelers zullen deelnemen. Ook de kampioen van Vlaanderen is van de partij. Het lang niet grote aanfal tafelten- nistournooien in Zeeuwsch-Vlaanöeren doet de verwachting leven, dat er zeer veel beoefaars van deze sport zullen inschrijven. ENe Britten vrezen dit stootje. Ze re- aliseren zich. dat daarna Birma en Malakka aan de beurt zullen komen en Singapore onhoudbaar zal worden. Vandaar dat ze hun knapste experts naar Cambodja hebben gestuurd om te redden wat er te redden valt. Men mompelt dat ook de knappe Ana tot het Engelse kader hoort. Maar, men fluistert hier zoveel. De Amerikanen Cen stevige stoot is genoeg om ko- ning Norodom met zijn lieve jour naliste en zijn twaalf bataljons in zee te werpen. De bevolking kan zich dan blijven amuseren met haar houten ge weren. Wie deze eerste klap uitdeelt, kan zich president van de eerste Angkor-republiek noemen, Hoe lang hij het daarna zal kunnen houden, is een tweede vraag. Er is echter reden om aan te nemen, dat de veroveraar Britten. Fransen, Amerikanen en Ja panners niet vriendelijk gezind zal zijn. Omdat alleen communistische landen op eigen houtje een oorlog (Advertentie) In de Daily Mail schreef Roy Pes- kett onder het hoofd „Een saluut voor de kastanje-bruine Hongaarse won- derspelers", dat het beste elftal dat ooit in Engeland gespeeld heeft, niet alleen het 90 jaar oude Engelse record van nooit door een continentale ploeg verslagen te zijn te niet heeft gedaan, maar tevens heeft aangegeven, op wel ke leest het Engelse voetbal in de toekomst geschoeid moet worden. Clifford Webb constateerde in de Daily Ilerald, dat Engeland zowel op het stuk van vaart en knapheid als van uithoudingsvermogen ver over troffen werd. De Engelsen zagen zich voor problemen in snelheid en pre- cicies geplaatst, welke Billy Wright en de zijnen met geen mogelijkheid konden oplossen. In de Daily Telegraph verklaarde Frank Coles, dat de Hongaren voet bal speelden in de allerbeste Engelse stijl. De Times selireef onder de kop „Een nieuwe conceptie van voetbal dat de Hongaren op meesterlijke wijze de korte pass met het open Engelse spel hebben gecombineerd. De Daily Telegraph zette boven het verslag van de wedstrijd „Bravo Hon garije" en meent, dat na pog een paar ontmoetingen tussen de „grote elf" de koude oorlog niet langer zal kunnen worden voortgezet. Het blad zei ver der, dat de Engelsen van de Hongaren moeten leren en alleen op die wijze hun reputatie kunnen terugwinnen De Manchester Guardian constateer de o.m.: „Wij werden door betere voetballers overwonnen en wij moe ten niet naar verontschuldigingen ozeken. Maar, al wijzen wü ook een speciaal sportministerie en politiek gecontroleerde spelers af, zo mogen we toch niet het voordeel voorbijzien dat hierin lag, dat het de leden van de Hongaarse ploeg mogelijk was drie jaar lang samen te spelen." De gehele Oostenrijkse pers besteedt grote aandacht aan de wedstrijd in het Wembley stadion. Het blad Neues Oesterreich constateert, dat de Engel sen machteloos stonden tegenover de Olympische kampioenen. Het geheim van het Hongaarse succes was hierin gelegen, dat de Hongaren vooraf hun tactiek tot in de puntjes hadden uit gewerkt. De Volksstimme zegt: De Engelsen waren niet zwak, maar tegenover de beste voetballers van de wereld ston den zij machteloos. Het was alsof een vader met zijn zoon speelde. De Presse meent dat, nu het onge slagen record in thuiswedstrijden niet meer bestaat, ongetwijfeld meer En gelse nederlagen op eigen terrein zul len volgen zonder dat de sportwe reld hierover in opschudding zal ge raken. De Oesterreichische Zeitung schrijft dat de meester op zijn best een leer ling was en volkomen hulpeloos stond tegenover de beste voetballers van de wereld. -v - -"".T'' s. vvrr, v K.N.P.-correspondentie uit New-York) KORT GELEDEN vroeg een priester ons in een brief of wij hem helpen konden aan een nieuwe torenklok. Tijdens^ de oorlog was zijn vorige klok als kanonnenspijs gesmolten. Weet deze priester dan niet, dat ook bij ons in Amerika talrijke ker ken in het geheel geen klokken hebben. Weet hij niet, dat ook in Amerika in de diaspora grote nood heerst?" Het is de hartekreet van een Amerikaanse Moeder-Overste die uit de aard van haar functie veel met inzamelingen te ma ken heeft. De brief van deze priester aldus de kloosteroverste is typerend voor de voorstelling, welke de doorsnee Europeaan zich maakt van het rijke dollarland aan gene zijde van de Atlan tische Oceaan. Amerika? Land van onbegrensde mogelijkheden en van onbe perkte hulp. Sprookjescontinent, waar het geld op de straten ligt en slechts wacht ,om door begerige handen opgeraapt te worden. Uit alle delen tier wereld waagt men de sprong over het water, trekt men in Amerika van stad naar stad en klopt men aan bij de katholieke caritas- organisaties. Ofwel men doet eenvoudig per brief een beroep op het zo milddadige hart van de Amerikaanse katholieken. Uit alle Europese landen komen religieuzen, missionarissen en sociale werkers bedelen bij hun broeders in de nieuwe wereldEn Amerika moet ze allemaal maar helpen. CR is thans In de wereld bijna geen grote caritasinstelling meer die in de Verenigde Staten geen bedelpar tijen organiseert. Een Duitse missie congregatie b.v. brengt de geldelijke middelen voor haar missionering uit sluitend bijeen door systematische col lectes in Amerika. Dag aan dag zijn haar leden hier in de weer Daarnaast zijn er nog duizenden anderen, die eveneens naarstig bedelen en inzame len: voor kindertehuizen voor nieuwe kerken voor ziekenhuizen en voor vluchtelingenkampen Maar ook mo torfietsen. maismolens en dergelijke nutigge gebruikvoorwerpen in Afrika, worden in Amerika bijeen gebedeld En katholiek Amerika helpt. Millioei, dollars vinden jaarlijks hnn weg naar Azie en Europa, naar Duitsland en Oostenrijk, naar Korea en India en naar de Missies in Afrika. Nooit houdt de stroom van naastenliefde op Is het de Amerikaanse katholieken dan kwalijk te nemen, wanneer zij de tal rijke bedelaars als opdringerig be schouwen? De vele hulpzoekende van overzee en het zijn er zeer velen zullen een ding niet onder ogen hebben ge zien de nood van de Amerikaanse diaspora die van de katholieken in de Verenigde Staten zeer hoge offers brengt. De Europese katholieken die met een dergelijke verrassende van zelfsprekendheid steun zoeken in Chi cago en Boston In New York en Detroit, mogen bij al hun bedelpar tijen die ene niet uit het oog verlie zen: de noden van de monstergebie- den in het Westen en het Zuiden van de Verenigde Staten is zeer groot. On geveer d helft van alle parochies in deze gebieden bezit slechts één pries ter; een derde beschikt in het geheel niet over een geestelijke. En het gaat hier nog niet eens in de eerste plaats om de missiegebieden in engere zin, om de geloofsverkondiging, onder vele millioenen negers, onder de Indianen en Mestiezen. Het gaat hier veel meer om de afgevallenen, om de onverschil ligen en de kinderen die telken) are uit de dichtbevolkte gebieden van het Oosten en het Middenwesten naar an dere landsdelen trekken, waar zij de de zorg van de Kerk veelal ontberen waar geen priester meer over hen waakt, daar de dichtsbijzijnde kerk vaak honderden mijlen ver gelegen is. ONONTSLOTEN GEBIEDEN Men kan in het Zuiden en Westen van de Verenigde Staten dagenlang reizen door nog onontsloten gebieden, waar de katholieke kerken zo zeld zaam zijn als in Rusland of China. Men kan andere gebie den doortrekken, waar de ka tholieken een kleine minderheid vormen, die het zwaar te ver antwoorden hebben. Hoe arm zalig zijn daar vaak de om standigheden, waarin de katho lieken moeten leven! Grote ge meenschappen van landverhui zers hebben voor kerk vaak slechts de beschikking over 'n houten barak. Daarbij hebben zij gebrek aan alles aan paramenten, aan liturgische beno digdheden. aan misboeken. De binnen landse missie is dan ook een van de voornaamste zorgen van de Ameri kaanse bisschoppen. Het is een bijna bovenmenselijke opdracht hier ook maar enigermate in te voorzien. De bisschoppen zijn daarbij natuur lijk voor het grootste deel aangewe zen op de financiële steun van hun gelovigen. prestaties December is de maand van de geschenken: Sint Nicolaas, Kerstfeest, Oud-en-Nieuw. U behoeft zich geen rimpels in Uw voorhoofd te denken. Een fles BORDEAUX-wijn is immers altijd en voor iedereen een wel- kom geschenk. Er is rode en witte BORDEAUX in verschil lende prijsklassen. Vraagt het advies van Uw wijn- leverancier en verzoek hem de wijn in een geschenkdoos te verpakken. VANZELFSPREKEND doen zij niet tevergeefs een beroep op hen; Jaar na jaar brengen de Amerikaanse ka tholieken met grote offervaardigheid ontzaglijke sommen bijeen voor hun binnenlandse missies. Deze prestatie is des te opmerkelijker aangezien de bijdragen meestentijds afkomstig zijn van de minder gesitueerden, die ook zelf niet in zo'n sterke mate met aard se goederen gezegend zijn. Hun gaven worden voornamelijk gebruikt voor de oprichting van kerken in bet Wilde Westen, maar ook voor de bouw van Katholieke scholen, ziekenhuizen en tehuizen voor ouden van dagen in het overwegend Protestantse Zuiden. Wanneer de Europese katholieken deze zaken voor ogen houden zullen zij begrijpen dat aan de Amerikaanse Katholieken geen onredelijke eisen ge steld kunnen worden. De lasten zijn zonder meer al zwaar genoeg Indien de Europeanen zich zelf helpen, zo ver zij kunnen, dan zullen de Ameri kaanse katholieken in staat zijn die genen te helpen wier noden nog gro ter zijn dan de onze. Zondag a.s. wordt, behoudens enige uitzonderingen, een aanvang met de returnwedstrijden gemaakt. Maken wij een balans na de eerste helft van de competitie, dan komt het in korte trekken hierop neer: HTCC, Venlo en Tilburg zijn de koplopers in de le klasse lieren, ter wijl Breda de laatste plaats bezet. In de Promotieklasse A zijn Forward, Rapidity en Push de grote concur renten voor de bovenste plaats, waar bij Pelikaan, Zwart Wit 2 en MEP een ze-r bescheiden rol spelen. In de 2e klasse A kampioenstrijd tussen Tilburg 2, DES en Warande en in de „beruchte zone" Liberty en de Cadetten. In de 3e klasse A zijn Rapide, Zwart-Wit 3 en Tilburg vet in het kampioensgevecht gewikkeld terwijl Forward 3 en Push 3 in „het hoekje waarde slagen vallen" zitten. In de 4e klasse B gaat MOP 2 stevig aan kop en Waalwijk de rode lan taarn stevig in de hand gedrukt. B'ij de dames Bij de dames staat in de le klasse Oranje-Zwart nog ongeslagen boven aan, terwijl Psh en 's-Hertogenbosch de laatste plaats delen. In de Promo tieklasse A het titelgevecht tussen Weer Di, Forward en Keep Fit en met Oranje-Zwart 2 als degradatiecandi- date. In de 2e klasse A gaat de strijd om het kampioenschap tussen Peli kaan. HOCO en Breda en drie vier degradatiecandidaten, n.l. Push 2, Til burg 2. Forward 2 en Tempo. In de 2e klasse B staat Hopbel no. 1, met Waalwijk, MOP 2 en Oirschot het degradatiegevaar voor ogen. In de 3e klasse spelen Were Di 2,Geel-Zwart en Liberty een leidende rol met Til burg 3 en DES als degradatie-candi- daten. In tegenstelling tot andere jaren is er in geen der afdelingen een club, welke een overheersende rol speelt, wat de spanning natuurlijk verhoogt en daarom zien wij het verdere ver loop van de competitie met grote be langstelling tegemoet. le klas lieren Zwart-Wit krijgt op eigen bodem een harde noot tegen Tilburg te kra ken. De perspectieven voor de Zwart- Witt&n hebben zich in gunstige zin ontwikkeld, maar ook Tilburg heeft zich door een aantal verrassende over- winningen flink naar boven gewerkt en bezet thans de derde plaats op de ranglijst als goede concurrent van Venlo en HTCC. Slaagt de thuisclub erin te zege vieren, dan is zij in veilige haven aan geland. Wordt er door de gasten ge wonnen, dan blijven zij de voetsporen van HTCC en Venlo drukken. Hoogspanning dus op het Sportpark Ginneken in een strijd met vrijwel gelijke kansen, welke o.i. toch wel in het voordeel der Zwart-Witten kan eindigen. Good old Breda gaat een zeer zware strijd in Venlo tegen de Zuidelijke kampioenen tegemoet, met minieme winstkansen. De blauwen hebben j.l. Zondag hun eerste zege behaald, maar ditmaal zal het wel geen reprise worden. le klasse dames Zoals reeds vermeld, bezet Push de laatste plaats, ene, waarop zij o.i. niet thuis hoort. Of zij Zondag a.s. enige kans krijgt in haar gevecht tegen Venlo Girls om haar positie te ver beteren, lijkt ons twijfelachtig. Vele seizoenen achtereen is gebleken, dat het herstel van de groen-witten altijd in de tweede helft der competitie komt, maar tegen Venlo Girls geven wij hen toch weinig winstkansen. Met harten, vol van verwachting kloppende, zullen zij dan ook het eindresultaat van de in Brabants hoofdstad tussen 's-Hertogenbosch en Tilburg te spelen ontmoeting afwach ten. Het zou ons niets verwonderen als de punten in die wedstrijd gedeeld werden. De plaatselijke wedstrijd tussen Oranje-Zwart en Eindhoven zal in 't voordeel van eerstgenoemde club ein digen. OVERIGE PROGRAMMA. GOES, 26 Nov. Exportveiling Appelen: Goudreinetten AA 28.30, A 25.9026.30, BC 23.50—23.80, 1 grof 24.60, 1 1^50—20.05 11 13.90, K 15.50—16.10 F 9.20—9.60; Jo nathan A 43.70, BC 43.60, 1 grof 31.60, 1 26.50—28.30, 11 17.80; Zure Bellefleur 1 grof 20, 1 17.20, 11 5.40, Golden Delicious A 52—61, BC 43, I grof 47—53, 1 36—49, 11 20, Zoete Campagne 1 2022, 11 11, Zoete Ermgaard 1 24, 11 9. Peren: Doyen ne du Comise 1 6971.20, 11 4053, Com- tesse de Paris A 39, 1 29, 11 14. Verpakt fruit: Golden Delicious A 5664, 1 4450 Goudreinetten AAA 3539, AA 36, Ge wone veiling: Appelen: Cox Orange Pip pin K 40, F 1821, Sterappelen K 14, F 3—6. Jonathan K 18—22, F 7—13, Golden Delicious K 24—36, F 16—21, Zure Belle fleur K 10—15, F 4—6, Appels Val 3.60— 4.20. Peren: Doyenne du Comise K 49 63, F 3537, Comtesse de Paris K 35, F 19, St. Remy K 15; Gieser Wildeman F 17. Groenten: Bloemkool A2 2636, Afw. 8 ■26, Spruiten Al 25—30, Kropsla BI 46, Witlof BI 37—38, Groene Savoyekool 5, Rode kool 310, Witte kool 4, Boeren kool 10, Uien 6. Prei 1113, Kroten 11, Andijvie 617, Veldsla 30—35, Spinazie 1520, Knolselderij 511. KOEWACHT, 26 Nov. Strovlas onge- repeld 1628, gerepeld 20£2, Vlaslint: putroot 170250, dauwroot 170215. Vlas- lokken ruwe 2042. gezwingelde 60100. Lijnzaad: ongekeurd 40—43. gekeurd 53 56. Bolraap 6. Kalme markt. TERNEUZEN. 25 Nov. Sla 7.80—8.40. Bloemkool A 20—48, B 17—26, C 10—12, Andijvie 1822, Kroten 7, Rode kool 5 14-15, Savoye kool 1217, Witte kool 4— 7, Prei 1215, Knolselderii 4910. Sprui ten 26—42, Uien 2—4, Witlof 8—56, afw. 3235. Breekpeen 34. Fruit: Appelen: Goudreinetten A 26.7028. H grof 23.70 25, 1 15.50—16.80, HF 10—18.00, F 4—8—9, Jonathan H grof 2526.40, Hl 242530, 11 14—22, KF 16—17—19. F 5—12, Sterap pelen 615, Zoete appelen 71415, ove rige soorten appelen 3512. Peren: Comtesse de paris F 1719, St. Remy KF is—ao. WATERSTANDEN Mannheim 150 (—1), Kaub 92 3). Trier 95, Koblenz 94 4). Keulen 37 2), Ruhrort 224 (4*1), Lobith 815, Nij megen 593, Arnhem 635 1), Eefde 150 2), Deventer 72, Namen La Piante 130, Borgharen 3900 6), Belfeld 1079 7), Grave 462. ADVERTENTIE. Promotieklasse A heren: 's-Herto- genbosch 2HTCC 2 (1): Rapidity Zwart Wit 2 (1); ForwardPelikaan (1); Push—MEP (1). 2e klasse A: Breda 2Liberty (1); DESMiddelburg (1); CadettenWa rande (2); Tilburg 2Push 2 (1). 2e klasse B: HOCO—Keep Fit (1): Were DiHopbel (3); MOP 2's-Her togenbosch 2 (1); WaalwijkNuenen (2). 3e klasse B: Push 3Tilburg 4 (1); Forward 3Rapide (2); Tilburg vet. Zwart Wit 3 (3); Liberty 2Tem po (1). DAMES. Promotieklasse A: HTCCRapidity (1); Keep Fit—Were Di (3). 2e klasse A: PelikaanPush 2 (1); Tilburg 2Forward 2 (3); Breda Tempo (1). e klasse B: MEPDeurne (I); MOP 2Oirschot (1). 3e klasse A: Were Di 2—DES (1); 's-Hertogenbosch 2Geel Zwart (3); Tilburg 3—MOP 3 (2). KODAK BOX CAM. f 18, - f 22,50 - f 28.— Elke foto goed. Fotohandel feyter-but Kerkdreet' 25, AXEL Telefoon 605 Ook voor foto's aan huis Inlijsten diploma's enz.

de Stem | 1953 | | pagina 13