ABDIJSIROOP Z--VLAANDEREN ZUID-BEVEL AND WALCHEREN Het laatste gat in Middelburgs Lange Delft De bomenactie op Schouwen BIJ DE HERBEGRAFENIS VAN J. RADEMAKERS KWESTIE OM EEN DOUCEURTJE IN BAARLANDS RAAD DE WATERWINNING IN DE DISHOEK OP WALCHEREN DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 25 NOVEMBER 1953 2 B. EN W. LEGGEN DE RAAD PLANNEN VOOR HET TE STOPPEN Secretaris van Rilland eervol ontslagen Vlotte start Subsidie-regen voor monumenten-herstel Eerbied en devotie Algemene vergadering van de N.C.B. Zwakke luchtpijpen J. Traas in advies- Streekplan blijft ongewijzigd Ter waarschuwing TERNEUZEN AXEL GOES OOSTBURG MIDDELBURG VLISSINGEN STEENBERGEN AGENDA HEDEN MORGEN V7/AAR vroeger het monumentale ge bouw der Provinciale bibliotheek stond in de Lange Delft, gaapt nog steeds een gat; het laatste in deze Middelburgse winkelstraat. Reeds gedurende enige tijd heeft de N.V. Jansen en Broek te Groningen dit braakliggend terrein in optie. Genoemde N.V. heeft op dat terrein een complex woon- en winkelhuizen geprojecteerd, schrijven B. en W. aan de raad. Teneinde vorenbedoeld complex op korte termijn te verwezenlijken, heb ben de heren Jansen en Broek het plan opgevat, dit complex voor eigen rekening te doen bouwen. Daartoe hebben zij de „Firma Jan sen en Broek tot bouw en exploita tie van woon- en winkelhuizen" opge richt. Het ligt in het voornemen het com plex te bouwen met een zgn. kernfi nanciering. De Dienst Herbouw becij ferde, dat ongeveer gerekend zal kun nen worden op een premie van f 113.600. Om voor een dergelijke fi nanciering in aanmerking te kunnen komen, zal voor een bedrag van rond f 85.000 aan bestedingsplichten van de gemeente moeten worden overgeno men. Een dergelijk kapitaal kunnen Jansen en Broek thans niet aan hun zaak onttrekken. Financiering door middel van door derden te verstrekken kapitaal stuit op moeilijkheden. De zekerheid, dat zij tegenover het te verstrekken crediet kunnen stellen, is verpanding van die bestedingsplichten. Nu geeft het Rijk alleen dan een fi nanciering af, indien de aanvrager vrij over de bestedingsplichten kan beschikken. Zodra de aanvrage om fi nanciering op het ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting in be handeling komt. zal dus afstand ge daan moeten worden van het pand recht. De zekerheid is dus over een zekere periode zwevende. De gemeente kan zich hier wel een zeker risico veroorloven, omdat de uit betaling van de inschrijvingen via de gemeente plaats vindt en de gemeen te zich dus op deze wijze zekerheid kan verschaffen omtrent de vereffe ning van het verleende crediet. Het bedrag der inschrijvingen komt pas vrij, nadat de financiering is afgege ven. Gelet op de huidige gang van za ken is hiermede gerekend vanaf heden minstens l'/2 jaar gemoeid. De heren Jansen en Broek willen echter de totstandkoming van de fi nanciering niet afwachten, maar zo spoedig mogelijk met bouwen begin nen. Door nu de voor aankoop van de bestedingsplichten benodigde gelden te verstrekken in de vorm van een cre diet onder verband van eerste hypo theek, keert dus automatisch, zodra met bouwen is begonnen, de zeker heid terug, waardoor dus de hiervoor bedoelde zwevende periode zo kort mogelijk wort. HYPOTHEEK VAN F 200.000 70DRA de bouw voltooid is, willen de bouwers een hypotheek sluiten van f 200.000. De bouw duurt naar schatting 8 maanden. De gemeente kan echter pas afstand doen van haar rechten zodra het verstrekte crediet van f 85.000 voor de aankoop van be- stedingsplichten is terugbetaald, het- (Advertentie) PLAIN EN CORK in speciale luxe dozen VAN 50 SIGARETTEN geen in verband met de vermoedelijke (juur van de afgifte van de financie ring, pas over ongeveer 8 a 9 maan den na de voltooiing zou kunnen ge beuren. Het aan te trekken kapitaal kan dus slechts als tweede hypotheek worden verbonden. B. en W. zijn met de bou wers van mening, dat de kans van sla gen hiervoor niet groot is. Daarom ligt het in het voornemen van B. en W. naast het crediet van f 85.000, ter financiering van het object een hypo theek beschikbaar te stellen van f 200.000 met een looptijd van 40 jaar en een rentevoet van 3 3/4 pet., op te nemen naar behoefte. Hierdoor gaat de crediethypotheek f 285.000 bedragen, waarvan, na af gifte van de financiering, f 85.000 moet worden afgelost. De totale stichtingskosten zullen rond f 400,000 bedragen. Deze kosten verminderd met het bedrag van de Rijkspremie, geeft een theoretisch ren dabele waarde van f 286.400. Deze waarde gesteld tegenover een hypo theek van f 200.000 geeft een over waarde van f 86.400 of van rond 30%. De bedoelde twee ton kunnen B. en W. lenen voor 3 3/8%. Resumerende stellen zij de raad voor de grond in de Lange Delft te verkopen aan de N.V. en de geldlening van twee ton te verstrekken aan haar, onder ver band van eerste hypotheek. ^AAR wij vernamen is aan de ge meente-secretaris van Rilland Batt die sinds 1947 als zodanig in functie was, na een geheime zitting van de gemeenteraad, op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Het ontslag is onmiddellijk ingegaan. J^E START van de grootscheepse ac tie voor de herbeplanting op Sehouwen-Duiveland is begonnen. Duizenden affiches zullen het Neder landse volk voorlichten, dat thans eerst de grote problemen te voor schijn komen waarvan de herbeplan ting deel uitmaakt. De bekende tekenaar J. F. Doeve heeft hiervoor een affiche ontworpen, terwijl de hoofdstad onder het motto „Amsterdam helpt Sehouwen-Duive land", zich achter deze actie heeft ge zet. Pers en radio hebben de cam pagne reeds geopend, met als gevolg dat nu reeds voor 6000 bomen kan worden geplant. Zoals men reeds heeft kunnen lezen zijn er 1' millioen nodig. Het gaat om duizenden P ED. STATEN zijn bij de leden van Prov. Staten met een reeks voor stellen gekomen inzake subsidiëring van allerlei monumenten in Zeeland, die dringend herstel behoeven. Er zijn „dure beestjes" bij. Zo worden de kosten van de res tauratie der achtkantige Oostkerk te Middelburg geschat op f 94.300; de toren te 's-Heer Abtskerke vergt f 102.900; die te Kloetinge zelfs f 269.500, enz. enz. Tenslotte stellen G.S. voor om voor de Oostkerk f 6215 ter beschikking te stellen; voor de toren te 's-H. Abts kerke f 6645; voor de toren te Kloe tinge f 14.975; voor de kerk te Noord- gouwe f 8151; voor de Engelse kerk te Middelburg f 6500; voor het stadhuis torentje te Veere f 2500; voor de kerk te Kattendijke f 4750; voor de kerk te Renesse f 2069 en voor de kerktoren te Serooskerke f 3500. WAN een lezer ontvingen wij onder staande ontbdfezeming naar aan leiding van de herbegrafenis van de heer J. Rademakers uit Hulst: Door bijzondere omstandigheden ontvingen wij een uitnodiging tot het bijwonen van de herbegrafenis van een der slachtoffers van het verzet. De centrale begraafplaats der Stich ting Het Nederlandse Ooriogsgraf be vindt zich op de Hoge Veluwe. Eer lijk gezegd begrepen wij niet goed waarom onze helden zo ver werden afgezonderd van hun oude woon plaats en bijna buiten het bereik van hun nabestaanden. Toch togen wij 's morgens vroeg op pad om tijdig aanwezig te kunnen zijn. Tussen de grote, eeuwenoude eiken op de weg ArnhemAmersfoort za gen we een kleine richtingswijzer: Centrale Begraafplaats Nederlandse Oorlogsgraven. Terstond trof ons het vreemde en eenvoudige en toch groots opgezette kerkhof. Aan beide zijden van het hek, dat wijd open stond voor alle bezoekers, waren twee wo ningen opgetrokken in passende stijl. Daarachter een enorm park met een kapel van sparrenstammen. Daar wij tijdig aangekomen waren, hadden we nog gelegenheid ons te oriënteren. Toen wij de begraafplaats hadden be zichtigd ontdekten wij dat de graven, tussen de grote bomen en het lage struikgewas verscholen lagen en het viel ons wel op dat dit de plaats is waar een intense stille rust heerst. Op elk graf bevindt zich een gedenk steen met de naam der dode en data van geboorte en overlijden. Eenvou dig, waardig, zonder onderscheid in rang of gezindte. Precies op tijd werd de kapel ge opend en nam ieder de hem toege wezen plaats in. In de kapel' stond een kist opgebaard, gedekt met de Nederlandse driekleur; er omheen kransen van Vorstenhuis en Rege ring. Een aalmoezenier betrad het altaar en droeg een stille H. Mis op. In zijn korte preek wees de priester- soldaat er op dat onze doden niet zullen vergeten worden en dat wij ons vooral niet mogen afvragen „is dit offer niet nutteloos geweest?" Want in Gods ogen is elk offer nuttig en zeker het grootste offer dat een mens kan brengen, n.l. zijn leven. Na de Requiemmis traden zes mannen naar voren, gekleed in een eenvoudige don kergrijze jas, zonder opsmuk. Nadat de priester en misdienaars met het kruis de kapel verlaten hadden, ver zochten de lijkdienaren de familie te volgen. Daarna ging de trieste stoet naar de versgedolven graven. Zo kwam dan elke familie bij het graf hunner afgestorvenen. Een eenvou dige kist, gesierd met een bronzen kruis. Nadat de geestelijke de cere monieën had verricht werden de kis ten neergelaten in de vaderlandse bodem. Die eerbied, die devotie, die treffen de bediening, die was het welke allen zo diep trof waardoor wij de over tuiging kregen; werkelijk, deze offers zijn niet vergeefs geweest. De een voudige manier en de piëteitvolle wijze waarop deze helden hun laatste rust plaats wordt bereid, het stille graf, dit alles is een teken dat Vorstenhuis en volk meeleven met die gezinnen die in rouw gedompeld waren bij de bevrijding. Het is daarom een plicht allen die hieraan medewerken, onze oprechte dank te betuigen. WATERLANDKERKJE AAN DE SPITS WAN het Kringhoofd Bescherming Bevolking in West-Zeeuwsch Vlaanderen vernemen wij: Van Waterlandkerkje begint de vic torie. Deze kleine gemeente in het land van Cadzand is de eerste gemeente, waar het gehele personeel van de B. B. voor elkaar is. Het vrijw. Brand weercorps en de Blokploeg tekenden de vrijw. verbintenis om, als het ooit nodig is, te helpen. Alle hulde aan de plaatselijke auto riteiten, die zich er voor vhebben ge spannen. Laat het een aansporing zijn voor de andere gemeenten, waarvan er trouwens ook al een groot deel ,*.op weg" is, maar waarvan er ook zijn, die achteraan komen. Zoals men ziet, het kan. Toneelconcours R.K.J.B. kring Ooslburg Deze week zal het toneelconcours der R.K.J.B. kring Oostburg geopend worden door de K.K.J.B. te Biervliet. Deze afdeling zal op Vrijdag 27 Nov. en Zondag 29 November ten tonele voeren het typisch Brabantse stuk van Ko Keepers ..Suuske Perdaems, de kos ter van de Heikant" Met belangstelling zal worden uit gezien naar de verrichting van de afd. Biervliet, daar deze in het seizoen 19521953 van deelname aan het con cours moest afzien daar de uitvoering juist in de weken na de watersnood viel. J~TE N.C.B. zal op Donderdag 10 Dec. een algemene vergadering in „Metropole" te Tilburg houden. De agenda vermeldt, na een inlei ding door de voorzitter, een verkie zing van bestuursleden en de behan deling van niet minder dan twintig voorstellen van afdelingen en kringen. Schouwen weer onder directie van Rijkswaterstaat Naar wij vernemen legt op 1 Decem ber a.s. de MUZ (Mij tot uitv. van Zuiderzeewerken) de directie over de dijkswerken op Schouwen Duiveland neer. Geheel het eiland komt nu weer onder de directie van Rijkswaterstaat. (Advertentie) Vatbaar voor vocht en tocht? Niet nodig de hele winter te hoestenNeem bij de minste klacht de snel werkende, verzachtende, slijmoplossende "s werelds béste hoestsiroop PI November 1951 namen de Prov. Staten het Streekplan Walcheren aan met een voorbehoud ten aanzien van het recreatie-gebied bij Koudeker- ke, waarvan de belangen in strijd wa ren met die van het waterwingebied in de Dishoek. Bepaald werd, dat belanghebbenden in de gelegenheid moesten worden ge steld om een onderzoek in te stellen, eventueel proefnemingen te doen ver richten. terzake van de wenselijkheid van andere systemen van waterwin ning in de gemeente Koudekerke. Ter uitvoering hiervan schrijven G. S aan de Staten, heeft in Maart 1952 een bespreking plaats gehad, onder leiding van een lid van G.S., met de adviseur der gemeente Koudekerke, ir. Lindenbergh; de directeur van het rijksinstituut voor drinkwatervoorzie ning; de directie der „Midden Zee land" en het bestuur van de nolder Walcheren. Het gemeentebestuur van Koude kerke heeft daarop aan zijn adviseur, ir Lindenbergh. opdracht gegeven een ontwerp te maken voor een eventuele bevloeiing ter aanvulling van het grondwater in de duinen van de Wa terleiding Maatschappij „Midden Zeeland". Omtrent dit door genoemde advi seur opgemaakte plan. heeft de direc teur van het dijksinstituut voor drink watervoorziening aan G.S. op rijn beurt een rapport ingediend. Na ontvangst van dit rapport heeft het college van G.S. een bespreking gehad op zijn verzoek met het gemeentebestuur van Koudekerke. Het kreeg daarbij de indruk dat burge meester en wethouders voor het stand punt, zoals dit in het rapport is uit eengezet, kunnen voelen, als vast staat dat de bestaande pensions in het te onteigenen gebied in hun bestaan niet te kort worden gedaan. Blijkens ge noemd rapport heeft de onteigening echter geenszins ten doel, afbraak van bedoelde percelen te bevorderen, ter wijl mag worden aangenomen, dat zulks duidelijk zal worden omschreven in de memorie van toelichting bij het wetsontwerp tot onteigening. Waar verder uit genoemd rapport o m. blijkt, dat zowel de directeur van het rijksinstituut voor drinkwatervoor ziening als de adviseur van de ge meente Koudekerke van oordeel zijn dat het niet verantwoord is wijziging te brengen in het waterwingebied te Dishoek zijn G.S. van mening, dat handhaving van het oorspronkelijk plan noodzakelijk is, zodat een verder onderzoek vanwege de provincie in het kader van het streekplan achterwege kan blijven. Beide deskundigen adviseren verder proeven te nemen met infiltratie in de waterwinplaats der Midden Zeeland". commissie DEEDS bij de ingekomen stukken bracht de heer de Vriend in de gemeenteraadsvergadering van Baar land de eerste wijziging der begroting 1953 van de Centrale Dienst Bevelan- den ter sprake. Spreker zag daarin een persoonlijke toelage van f 500 aan de heer Valk, directeur van deze dienst. Persoonlijk had hij niets tegen de heer Valk maar hij vond het wel wat scheef als de heer Valk met een wedde van f 9707 cr f 500 bij krijgt en een der ambtenaren, n.l. de heer De Rijk te Baarland, met nog geen f 3000 niets krijgt. De paarden die de haver verdienen krijgen ze niet. Als de heer Valk het extra druk heeft, geldt dit vanzelfsprekend ook voor zijn personeel. De voorzitter zei de betreffende ver gadering j.l. Vrijdag te hebben bijge woond. ook hij vond deze gang van zaken vreemd en meerderen waren die mening toegedaan ter vergadering. Het standpunt van het bestuur was, dat de heer Valk ten tijde van de ramp veel extra werk heeft verzet, doch dat men op het kantoor als het ware om werk verlegen zat. Zodoende had het bestuur gemeend alleen aan de heer Valk een toelage te verlenen van f 500. Deh eer de Vriend zei dat het voor kan komen dat op een bepaald mo ment het personeel weinig werk heeft omdat door stagnatie op alle mogelij ke punten haar geen werk bereikt. Maar ongetwijfeld is na die korte pe riode van slapte een terugslag ge volgd met wel heel veel extra werk i. v.m. het herstel der watersnoodschade. Daarom maakte de heer de Vriend er een voorstel van bii Ged. Staten be zwaar te maken tegen deze post van f 500, waarbij wordt verzocht te be vorderen dat hetzij die f 500 wordt verdeeld over het personeel van het kantoor, hetzij naast die f 500 ook aan het personeel van het kantoor een evenredige toelage wordt verleend. Dit voorstel van de heer de Vriend werd met algemene stemmen aange nomen. ELECTRIFICATIE WIJK C DIJ de verkiezing van een lid van de commissie van advies ingevolge de woonruimte 1947, noodzakelijk gewor den doordat de heer H. Schout Hzn. PTE exploitanten van de Stichting „Hulp in Nood", waartegen in het opsporingsblad en in de dagblad pers reeds werd gewaarschuwd, ont plooien de laatste weken in Rotterdam en elders hernieuwde activiteit. Opnieuw lopen enige mannen en vrouwen, de laatste meestal in ver- pleegstercostuum, te colporteren met het blaadje ten bate van gratis ge zinszorg en kinderzorg voor alle ge zindten. Het blaadje heeft evangeliserende strekking, terwijl de prijs daarvan niet is aangegeven. Tevens wordt daarin gezinspeeld op het aanstaande Sint Nicolaasfeest en het Kerstfeest, waarop men dan bijeenkomsten wil organiseren voor kinderen en volwassenen. De colporteurs (trices) vertonen een soort legitimatiebewijs, hetwelk uiter- aad generlei officieel karakter draagt. Ei- bestaat geen garantie, dat even tuele giften worden besteed aan het doel, waarvoor deze worden gevraagd. zijn benoeming niet aannam bleken drie stemmingen nodig te zijn. Bij de derde stemming werd de heer J. Traas verkozen met 4 stemmen, terwijl 3 stemmen waren uitgebracht op de heer L. Murre. Op voorstel van B. en W. werd be sloten een premie toe te kennen aan de heer G. Moerland sr. ten behoeve van de splitsing van zijn pand C 6 ten bedrage van f 2100 waarvan ten laste van de gemeente komt een be drag van f 700. Op voorstel van B. en W. werd z.h.s. besloten tot wijziging der begroting 1953, waarbij de uitgaven van woning verbetering en -splitsing en krotop ruiming worden afgeschreven. Bij de rondvraag informeerde de heer Beulens of al iets naders is ver nomen van de plannen tot electrifi- catie van de C-wijk. doch de voorzit ter moet mededelen dat nog geen na dere gegevens bekend zijn. RAADSVERGADERING. Donderdag komt de raad in open bare vergadering bijeen. Behandeld zullen worden voorstellen van B. en W. tot benoeming in tijdelijke dienst van de heer P. A. Dick als leraar aan de gymnasiale afdeling van het open baar lyceum en tot het verlenen van eervol ontslag op verzoek van mej. C. J. Cavaljé. onderwijzeres aan de Openb. Uloschool wegens benoeming in gelijke functie te Amersfoort. Voorgesteld wordt nog een overeen komst aan te gaan met de Pierssens- polder te Sluiskil, waarbij de gemeen te de onderhoudsplicht van de Piers- senspolderstraat overneemt, de in structie van de hulpkeurmeester te wijzigen, geen subsidie te verlenen aan de in oprichting zijnde stichting „Interparochieel Katholiek Charita tief centrum van de parochies Terneu- zen en Sluiskil, ten behoeve van een door deze stichting aan te stellen, maatschappelijk werkster, wel subsi die te verlenen voor de bouw van een nieuwe katholieke kleuterschool te Sluiskil en de door de scholen gedu rende de jaren 19491953 ten onrech te betaalde wegenbelasting terug te betalen. Tot slot volgt dan nog een voorstel van de raadsleden N. J. C. Lambrechtsen van Ritthem, S. W. Henry, J. A. de Feyter en M. van Langevelde tot opzegging van de ge meente Terneuzen van de „Gemeen schappelijke regeling tot centralisatie van het Bouw- en Woningtoezicht en van het toezicht op Gemeentewerken in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen met in gang van 1 April 1955. Bovendien wordt voorgesteld te besluiten B. en W. op te dragen zo spoedig mogelijk maatregelen te nemen om te komen tot instelling van een Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en toezicht op gemeentewerwken voor de ge meente Terneuzen. ST. NICOLAAS KOMT Traditiegetrouw zal St. Nicolaas Za terdag a.s. weer een bezoek brengen aan Terneuzen. De grote kindervriend wordt verwacht met de boot, die on geveer 2 uur te Terneuzen aankomt. Voorafgegaan door de harmonie zal St. Nicolaas, begeleid door zijn knech ten en gezeten in een open rijtuig zich allereerst naar de Markt begeven waar hij op de muziektent zal worden verwelkomd door de burgemeester en de voorzitter van de winkeliersvereni ging. Ook zal de Sint daar via een luidsprekersinstallatie zelf de jeugd toespreken. Westdorpe RAADSVERGADERING Op Vrijdag 27 November a.s. om 7 uur zal de raad der gemeente in openbare zitting bijeenkomen. Op de agenda staat o.m. het behandelen en vaststellen van de gemeentebegroting 1954, het nieuwe - uitbreidingsplan, vaststelling bedrag per leerling voor gewoon lager onderwijs en de vijfjaar lijkse afrekening der onderwijsver- goeding. UITVOERING VAN „THALIA-TREMOLA" Kinderen voor het voetlicht Voor een uitverkochte zaal gaf „Thalia-Tremola" haar eerste winter- uitvoering in het R.K. Gezellenhuis Alleseerst traden op een 20-tal kin deren, die dit jaar bij de muziekaf deling zijn toegetreden. Het is opval lend welke goede vordering deze kin deren op korte tijd maakten; een jon getje en meisje van zeven jaar speel den reeds vlot een solo-nummertje op hun instrumenten. Deze groep be sloot met „Zie ginds komt de stoom boot" en het was dan ook geen won der, dat St. Nicolaas in hoogst eigen persoon even in de zaal verscheen om fieze muzikantjes te tracteren. Hierna trad het Tremola-kinderor- kest op en speelde en zong op vlotte wijze een Italiaans lied, gevolgd door „Lentelied", van de heer J. Mannaert. waarbij het dameskoor op het toneel SUBSIDIE VOOR BIBLIOTHEKEN In September j.l. heeft het bestuur van onze parochiale bibliotheek, welke aangesloten is bij de kath. centrale voorziening van lectuur, verzocht haar ingaande 1 Januari a.s., een subsidie van 5 cent per boek toe te kennen. Van de zijde van het Chr. Jonge- mannenverbond kwam eenzelfde ver zoek binnen. In verband hiermee stel len B. en W. de raad voor om aan de parochiële bibliotheek een subsidie te verlenen van f 122.15 en aan de chr. bibliotheek, die slechts 380 boeken be zit, f 19. KUNSTSUBSIDIE Door het bestuur van de Arbeiders kunstkring van de N.V.V. bestuurders- bond te Goes is een aanvraag inge diend om subsidie. Daar het in het voornemen ligt gedurende het winter halfjaar 1953-1954 een verantwoord programma uit te voeren stellen B. en W. de raad voor, een subsidie te verlenen van f 200.—. VOORLICHTINGSAVOND H.K.W. De vice-voorzitter van de H.K.W., de heer de Ries uit Rotterdam, heeft voor de afdeling Goes in „Slot Osten- de" de leden nog eens op overtuigende wijze nut en noodzaak der organisatie aangetoond. Hij deed dit met grepen uit de practijk en eigen ervaring en wat hij te vertellen had liet aan dui delijkheid niets te wensen over. Ondanks alle sociale voorzieningen van boven af, is het nog telkens nodig, dat de organisatie voor het recht van zijn leden opkomt. Dat de principiële organisaties evenzeer hun plaats on der de zon verdienen toonde de spr- ook aan. In verband met de op handen zijnde ondernemingsraden in het kader van de P.B.O. is het abso luut nodig dat de werknemers zich ontwikkelen, want worden zij in die raden gekozen dan moeten zij over bedrijfservaring, boekhouding en eco nomie kunnen meepraten. De afdeling vakonderwijs van de H.K.W.. biedt hiertoe alle kansen. Spr. deelde nog mede, dat de H.K.W. fhans 18.000 leden telt tegenover 10 000 in 1940. Nog veel te veel. jon geren vooral, houden zich. afzijdig. De geestelijke adviseur, kapelaan van Langen, drong aan op verdel ging en het geven van 'n eigen kleur aan de organisatie. Warm beval hij het retraitewerk aan. De voorzitter, de heer B. de Rech ter propageerde o.m. de ledenwerving. Momenteel telt de afdeling 93 leden, maar de 100 moet toch zeker gehaald worden. Degene die dit 100ste lid werft, wacht een goede beloning. Hij dankte ook de spreker voor zijn pak kende inleiding en gaf verder gelegen heid tot discussie. 's Gravenpolder BALDADIGHEDEN Brooddronken jongelui hebben op het dorp en in de omgeving nogal huisgehouden. Op het bedrijf van de fa. Mol maakten zij een auto voorlo pig onbruikbaar, door de benzinetank vol met modder te stoppen en bij de landbouwer Rijk zetten zij de hekken van de weide open. zodat de dieren de volgende morgen op landerijen in de omtrek werden aangetroffen. Ovezande verscheen en dit marslied keurig uit voerde. Met een declamatie over de waters nood, bewees Corrie Erpelinck talent te hebben; zij zal met ernstige studie in de toekomst beslist met succes voor het voetlicht kunnen komen. Het liedje „vergeten leed", gezongen door de zusjes Mannaert, deed weer herinneren aan het ontzaglijke leed van de watersnoodramp en menige traan werd weggepinkt bij dit, op een voudige, maar ontroerende wijze, ge zongen lied. De conferancier, Harry Jongeneelen van Roosendaal, wist er weer de vro lijke stemming in te krijgen en ver richtte de gehele avond door uitste kend werk. vooral met zijn Brabantse voordrachten. Na de pause hoorden we nog een tweetal declematies van Walter Maas; een leuk jodelliedje van Anny van Bastelaer; nog enkele bekende liede ren met aan het slot een gn-e schla gerpotpourri, die door het publiek werd meegezongen. De liederen „stadje Axel", „Wa tersnood", „Lentelied" en „Vergeten leed" met tekst en muziek van de heer J. Mannaert. deden het zeer goed en het succes, dat de componist, tevens leider van deze uitvoering, behaalde, is zeker verdiend. Een smaakvol gordijndecor, fleurige uniformen, goede belichting en de or de die er heerste onder de meer dan 70 uitvoerders, werkten mede om deze weliswaar lichte, doch beschaafde mu ziekavond tot een volledig sucdes te maken. VRACHTWAGEN TEGEN TRACTOR Nabij de Axelse-Sassing had een ver keersongeval plaats. Bij het passeren van een tractor met 2 aanhangwagens, reed de vracht wagen van de heer S. alhier deze aan de zijkant aan. Gezien de gevolgen is deze aanrij ding nog niet mals geweest, want de pot van de cardanas van de tractor was dermate beschadigd, dat de olie er uitliep. De vrachtwagen had naast een lek ke benzinetank, een kapotte band en twee kapotte veerbladen. Bosclikapelle Cabaret In het Parochiehuis werd een cabaret-avond gegeven voor de leden van de K.A.B. Deze avond werd verzorgd door de Alkmaarse Kring van Kleinkunstenaars, die de vele aanwezigen enige genotvolle uur tjes hebben bezorgd. Vooral de goo chelaar „Cakie" oogstte veel succes. Clinge FEESTAVOND VAN DE K.A.B. De plaatselijke adfeling van de K.A. B. zal evenals vorige jaren wederom een feestavond organiseren voor haar leden Vorig jaar werd de feestavond verzorgd door het gezelschap Cakie" uit Alkmaar. Dit jaar zal de feest avond gehouden worden op de tweede Kerstdag. Het programma zal ver zorgd worden door August de Laat uit Tilburg. Het gezelschap bestaat uit vier personen, terwijl één van deze personen als goochelaar-telepaat zal optreden. Het zal weer een zeer ge zellige avond worden. De zaal zal dan ook overvol zijïi, wat trouwens ieder jaar het geval is. De Klinge (B.) Moterongèluk Toen onze dorps genoot Jos. S. zich met zijn motor naar zijn werk te Belsele begaf, kwam hij plotseling te vallen. S. verwondde zich daarbij zo ernstig, dat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. Koeuiacht VAN TRAP GEVALLEN Toen mevr. Miseghers-v. Rattingen uit onze gemeente zich in de kelder begaf, viel zij van de trap met als ge volg dat zij een dubbele polsbreuk en een grote wond op het hoofd opliep. Zij moest naar het ziekenhuis worden overgebracht Afrika-film Op tournee door Zeeuws-Vlaanderen, hebben de Witte Paters, ook in onze gemeente, voor een goed gevulde zaal de Afrika-film „Bi- zima" vertoond. jaarfeest In verband met het eenjarig be staan van de Katholieke vereniging voor cultuur en ontspanning (K.V.C. O.) had men een bijondere toneelavond georganiseerd. Deze werd gehouden in de bovenzaal van de Katholieke Kring en de bekende R.K. Toneelvereniging „St. Joseph's Ghesellen" uit Huist verleende hieraan haar medewerking. De avond werd geopend door de voor zitter. de heer G. Mornhout. die tij deus zijn openingswoord bekendheid gaf aan het feit, dat Deken Lieve- goed en rector de Kroon als ereleden deel zullen uitmaken van de bloeien de en groeiende vereniging. De J3t. Josephs Ghesellen" brach ten de thriller „Het Apenklauwtje" en het blijspel „Patsy" voor het voet licht en oogstten veel bijval. Behou dens enkele kleine foutjes wei-den de rollen door de leden goed vertolkt en aan het applaus had iedere medewerk ster of medewerker, zijn of haar deel. Vele bezoekers maakten voor het eerst kennis met de K.V.C.O. en allen gin gen zeer tevreden huiswaarts. Tot op heden moet het brengen van cultuur en ontspanning in Katholieke geest voor de W.-Z.-Vl. jeugd door eigen middelen worden gedekt. De steun van donateurs is onontbeerlijk. Laat ieder R.K. gezin donateur wordeu Voorzitter G. Momhout sprak ook het slotwoord. Biervliet „DE RAUWE GROND" Ten bate van de Kon. Muziekver eniging Harmonie werd door de to neelvereniging Concordia uit Water landkerkje een buitengewoon geslaag de opvoering gegeven van het con coursstuk 1952 „De rauwe grond" van A. v. d. Lugt, waarmede in het co- rige seizoen in het West-Zeeuwsch- Vlaamse concours de eerste prijs werd behaald. Vooral het spel van de heer Schoolmeester als oude boer was zeer goed. Ook de marskramer werd prach tig vertolkt. Tweemaal trok het stuk een volle zaal en meer dan tevreden keerde men huiswaarts. De Kon. Muziekver. „Harmonie" gaf voor de toneeluitvoering een schitte rend zaaleoncert, waarmee zij nog maals aantoonde, dat ondanks het ge brek aan werkende leden het peil steeds hoog blijft. Jonge krachten zijn echter een dringende eis. Kemseke KONINKLIJKE VOETBALCLUB Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der voetbalclub „Klauwaerts" alhier, werd een feest gehouden, dat tot in de puntjes verzorgd was. De dag werd begonnen met een plechtige H. Mis, waarna ten. gemeentehuize 'n korte plechtigheid plaats vond, waar bij burgemeester R. Verbeke aan de voorzitter van de jubilerende club, de heer van Hoste, het document over reikte, waarbij de club voor zijn naam het praedicaat Koninklijk mag schrijven. In de namiddag vond een wedstrijd plaats tussen oud-voetbal- spelers. Na afloop werd de inwendige mens versterkt en de avond met mu ziek, zang en spel in een gezellige sfeer doorgebracht. Ni- ST. NICOLA AS ACTIE VAN DE MIDDENSTAND De middenstand pakte zijn St. colaasactie stevig aan. De Sint heeft zijn intocht reeds gehouden. Hij werd ontvangen aan de grens der gemeente tussen Ovezande en Kwadendamme door burgemeester Andriessen en het Middenstandscomité. Gezeten in een tilbury en geflankeerd door Zwarte Pieten, begon hij toen een zegetocht door het dorp met medewerking van de plaatselijke fanfare. De rit eindig de bij het gemeentehuis, waar een of ficiële verwelkoming plaatsvond. Te gen Zaterdag 5 December wordt de jeugd een feestje bereid. Twee beken de K.R.O.-artisten komen met een klinkend programma; er worden dan nog een paar filmpjes gedraaid en er is ook een tractatie. Kuadendamme Veilig verkeer Aan het eind van de Siguitse Dijk, de oprit voor het Langeweegje, is aan de slootkant een rij betonnen paaltjes met witte en ro de reflectoren geplaatst, waardoor 's avonds vooral de veiligheid zeer be vorderd wordt. BENOEMING Tot administrateur bij de N.V. P.Z.E. M. werd benoemd, met ingang van 1 Januari 1954. de heer M. de Bruyne te Rijswijk, thans chef afdeling Comp tabiliteit bij het Ministerie van Finan ciën. DE NOODWET OUDERDOMS VOORZIENING In het jaarverslag van inaatsch. zorg lazen wij: De samenstelling van de Commissie van Onderzoek bleef onge wijzigd. Met ingang van 1 October 1952 werd de Noodwet gewijzigd, waar door van het inkomen de eerste hon derd guldep werd vrijgelaten en de uitkeringen voor een groot deel stegen. Er weiden 94 (113) nieuwe aanvragen ingediend, terwijl 383 (328) gevallen voor herziening werden behandeld. Aan het einde van het jaar waren 990 ouden van dagen in het genot van een uitkering. FEESTAVOND „JULIANA" In de grote zaal van het „Schutters hof" gaf de Tamboers- en Pijpersver eniging „Juliana" een feestavond. De voorzitter, de heer Th. Weijtman, wees er in zijn openingswoord op, dat de vereniging momenteel best wat nieuwe leden gebruiken kan. De heer Weijtman doelde hierbij in het bij zonder op de pijpersafdeling. Hierna traden geheel afzonderlijk van elkaar de pijpersafdeling en de band op, welke beide een hartelijk applaus in ontvangst mochten nemen. Na de pauze voerde de reciteerclub uit Serooskerke het toneelstuk ,.Een schip vaart uit" van Chr. v. d. Heu vel op. Niet onverdienstelijk waren hierin de heer J. v. d. Berge als Willem Hartman en mej. N. Jobse in hkar rol van de vriendin Trudi Mer- tens. Onder de belangstellenden bevond zich burgemeester mr. N. Bolkestein. NA DE AANVARING De „Maria Elisabeth", het Duitse schip, dat hier op de rede tegen de Belg „Capitaine Hensers" aanvoer, heeft de reis kunnen voortzetten. De Belg. die een ingedeukte verschansing en een gekneusde brug had opgelopen moest terstond in reparatie bij de Scheldewerf. DE GROTE PROJECTEN B. en W. hebben de raad de volgen de mededelingen gedaan over de grote Vlissingse projecten; Met de plannen voor de bouw van het tehuis voor ou den van dagen wordt goed voortgang gemaakt. Ten aanzien van het verkrijgen van het benodigde bouwvolume hebben wij ons tot Gedeputeerde Staten gewend. Gaarne sluiten wij ons aan bij de door een der leden uitgesproken verwach ting, dat het tehuis binnen afzienbare tijd zal worden tot stand gebracht. Ten aanzien van de bouw van een nieuw stadhuis menen wij te mogen verwijzen naar het bij de algemene be schouwingen te dezer zake gegeven antwoord. Uiteraard is het ons niet mogelijk ons aan termijnen te binden. Het is ons niet bekend of er plan nen bestaan, bij het gereedkomen van het nieuwe stadhuis, het postkantoor en of het kantoor der Rijksbelastin- een over te plaatsen. OPENING RHEUMAPAVILJOEN Zaterdag a.s. zal in het ziekenhuis „Bethesda" door de commissaris der Koningin het nieuwe rheuma-pavil- joen worden geopend. De plechtigheid vangt om drie uur aan. OVERGEPLAATST De heer H. van Kempen, wacht meester le kl. der Rijkspolitie alhier is met ingang van 1 Dec. 1953 over geplaatst naar Terheijden, alwaar hij postcommandant zal worden. De heer v. Kempen is 7 jaar in deze gemeen te werkzaam geewest. De heer Schaas- bergen, wcahtmeester le kl., gestation- neerd te Fijnaart zal in diens plaats naar Steenbergen komen. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Pygmalion. AXEL. Het Centrum, 8 uur: Carrie. DE KLINGE. Kinema van Diick, 7.30 uur: The greatst show on earth. OOSTBURG. Led el, 8 uur: De gevaar lijke leeftijd. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Het leven van Emile Zola. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Jeugd in de branding. VLISSINGEN. Dr. Ariënsgebouw, 8 uur: K^adervergadering KAB. Luxor: The drum. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Pygmalion. Kon. Vlaamse Opera 8 uur: De bedelstudent. GENT. Kon. Schouwburg, 19.30 uur: De laatste op het schavot. GOES. SchuttershaofOptreden van Roosje Driessen. Grand: De trou badour. VLISSINGEN. Alhambra: De barbier van Sevilla. Luxor: The drum. 1

de Stem | 1953 | | pagina 2