lampekappen I Première watersnoodspel „Springtij Z-.VLAA N WALCHEREN r>r> PLECHTIGE VIERING DOOR VELEN BIJGEWOOND De winkelsluiting te Hoofdplaat Dodelijk ongeval te Kloosterzande Schouwen - Duiveland wil tram kwijt DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 24 NOVEMBER 1953 REIZEND ZEEUWS VOLKSTONEEL SPEELLE IN ST. JANSTEEN Gezinsverzorging in Zeeland Zenuwrust. Dame aangereden bij oversteken van de weg De subsidiëring van cultureel werk Definitieve afwikkeling oorlogsschade Alg. Mil. Pensioen- bond DE A.M.P. zal op Woensdag 25 Nov. DE VEERHAVEN TE KRUININGEN Hele ver keer svraag- stuk dient te worden herzien i. voordelen 6 l,0'J„ iinkeli"1 Vraag vn" Grond aangekocht voor algemene begraafplaats TERNEUZEN OOSTBURG AXEL HULST MIDDELBURG VLISSINGEN AGENDA HEDEN MORGEN JN HEI PATRONAAT te St. Jansteen heeft het Reizend Zeeuws Volksto neel de première gegeven van liet door drs. L. Lockefcer geschreven watersnoodspel „Springtij". Onder regie van de schrijver heeft deze nieuwe toneelgroep, met vele bekende spelers, een verantwoorde vertolking van het stuk gebracht, een opvoering welke een stampvolle zaal meermalen tot grote ontroering kon brengen. Het stuk hebben we enige tijd geleden, nadat het uitgegeven was, be sproken. Voordat het doek opging, gafs drs. L. Loekefeer nog een korte uiteenzetting over zijn geesteskind, waarin hij de moeilijkheden welke daar omheen gerezen waren ter sprake bracht. ONTROEREND SPEL J_[ET spel werd gedragen door de bui tengewone prestaties van twee spelers: Jo de Block en Wies Loeke feer, de laatste ais de hoofdfiguur Ig- naat Scheppe, de eerste als Piudent, de knecht op de hoeve Oud-Boudeloc. Van de heer de Block is men in de gehele streek reeds lang uitzonderlijk goed spel gewend en het was daarom eigenlijk geen verrassing, hem een ze pakkende creatie van de oude met familie en boerderij /erfouwde knecht te zien geven De lieei Wies Loekefeer heeft in Springtij waar schijnlijk ziin beste, tot nut oe ge speelde rol vervuld. Hij bracht de hoofdpersoon uit het spel. een in de grond goede, doch spijkerharde boer, die aan het geld hangt, prachtig tot leven. Hij slaagde er ook in. na ae inzinking welke een ommekeer teweeg brengt, de verslagene te spe.cn. Zijn spel was daar slechts iets minder sterk. Het succes van het tuk is voor een zeer groot deel aan deze twee ac teurs te danken. In de bijrollen Wa ren eveneens goede prestaties te zien, al kon men daar de enkele gebreken welke 't spel aankleefden constateren. José Menu als de bejaarde, redderen de. zorgzame en gezellig kwebbelende huishoudster Lewies, deed het zeer verdienstelijk. Klaarblijkelijk was zij daarvan zelf echter niet erg overtuigd en dat bezorgde haar wellicht wat ge mis aan zelfvertrouwen. Wanneer zij in de volgende opvoeringen „inge speeld" is. zal haar vertolking zeker aan waarde winnen. Pr. van Overmeir had als de zoon van baas Scheppe een zeer kleine rol. Rond hem speelt het drama zich eigenlijk af; zijn dood is de aanlei ding tot de inkeer van zijn vader. Zijn korte optreden kon helaas niet ten volle de dreigende spanning, wel ke het incident tussen vader en zoon moest kenmerken en verder het hele spel beheersen, in het verder verloop voelbaar houden. Ook Wim Borghstijn als de pastoor had slechts een kleine rol. Hij ver tolkte die nauwgezet, doch we gelo- Mr. Hornstra sprak erover te Goes T~4e Vereniging van Burgerlijk Arm- besturen op Zuid- en Noord Beve land hield haar algemene jaarverga dering te Goes. De aftredende voorzitter de heer J.C. Lenshoek te Kloetinge, werd bij acclamatie herkozen. In de plaats van dhr, J. Ganseman te Kapelle, die be dankt heeft als bestuurslid in verband met zijn aftreden als voorzitter van het Burg. Armbestuur te Kapelle, werd de gemeene Kortgene aangewe zen om uit het bestuur der instelling aldaar een lid te benoemen om zitting te nemen als bestuurslid in de Vereni ging. Na het afdoen van verschillende huishoudelijke zaken werd door mr. Homstra van de Stichting Zeeland een voordracht gehouden over de ge zinsverzorging. Hij gaf een uitvoerige uiteenzetting van aard en karakter van dit werk (vervanging bij ziekte enz. en voorlichting in geëigende ge vallen van de huisvrouw). Dit werk wordt mede een taak geacht van de Armbesturen of overeenkomstige in stellingen in het kader van de bestaan de Armenwet (opheffend werk). Ten plattelande dient dit werk in re gionaal verband te worden aangepakt in samenwerking met andere instan ties. waarbij plaatselijke commissies nuttig werk kunnen doen. Men komt steeds meer op toeren mede door de verbeterde rijkssubsidiëring. De erva ring van de bestaande instellingen voor Maatschappelijke Zorg kan dienst baar gemaakt worden aan dit nieuwe werk; het bewaart de continuiteit tussen oud en nieuw. ven niet dat de priesterfiguur welke de schrijver geschapen heeft en de pastoor welke deze speler tot leven bracht volkomen synoniem waren. Annie Maes als Scheppe's dochter speelde vlot en met bestudeerde mi miek; misschien juist iets te veel be studeerd Het was jammer dat de cul tuur bij deze opvoering aan de sport heeft moeten offeren: Kees Francken, die de Belgische officier Lode Vla- mings speelde, had in een voetbalwed strijd een vrij ernstige blessure op gelopen en daarom kon hij niet de vlotte, energieke officier zi.in. die hij moest zijn Met bewonderenswaardige doorzettingsvermogen heeft hij van zijn rol toch nog tets goeds gemaakt. Als hij hoewel hij dan een gestu deerde Belg voorstelde wat sappig Vlaams gesproken had zou 't nog be ter geweest zijn. De moelli.ikt- iol van Marise. ae vrouw van de verdronken Bert. was toebedeeld aan Riet Loekefeer. die in haar uitbeelding een goede prestatie leverde. Het lijdt geen twijfel dat de regie van haar vader tijdens de re petities tot in de huiskamer heeft doorgewerkt! Overigens was deze rol voor haar geknipt DANKBAAR PUBLIEK P4E bevolking van st. Jansteen Heeft als eerste het watersnoodspel van drs. Loekefeer onder regie van de schrijver kunnen zien. Haar opkomst was zeer groot; een feit waarop men gerekend scheen te hebben, want de stoelen in de zaal stonden benau wend dicht tegen elkaar opgesteld. Ook haar enthousiasme was groot. Uiteraard is het stuk aanleiding tot ontroering; daarvoor is het een dra ma. Doch ook de puntige, bijna Vlaams-aandoende humor, werd hoge lijk gewaardeerd. Het moet voor de le den van het Reizend Zeeuws Volksto neel een zeer prettig publiek geweest zijn om voor te spelen. HET FAROCFI1EFEEST TE YERSEKE 7ONUAG herdacht de parochie van St. Anna te Yerseke het feit, dat 60 jaar geleden de eerste H. Mis na de reformatie weer in Yerseke werd opgedragen. De plechtige Hoogmis werd gecelebreerd door de oud-pastoor v.d. Berge met als diaken en sub-dia ken pastoor Kuipers en ZeerEerw. Zeergel. Heer prof. dr. C. Rijk. Door een 4-tal jonge mannen uit de paro chie was een college van acolvthen ge vormd 0111 aan de plechtigheden meer luister bij te zetten. De vaste gezangen werden door heel de parochie meegezongen. Deze waren tijdens het t.ridium met pater v.d. Ven ingestudeerd. In het Priesterkoor had den plaats genomen de HoogEerw. Heer Deken Nieveen van Dijkum. de oud pastoors Middelburg en Clarljs en pater v.d. Ven die van hieruit de leiding had over de volkszang. Op het einde der "I. Mis werd door het zang koor. onder leiding van dhr. J. Rijk, het jubilate Deo van Aiblinger uitge voerd. Na de Hoogmis verenigde de gees telijkheid zich op de pastorie, waarbij ook enige parochianen aanwezig wa ren. Onder deze bevonden zich dhr. J. en F. Stobbelaar. die niet alleen de oprichting der parochie hebben mee gemaakt. maar bij de eerste H. Mis de functie van misdienaar hebben ver vuld. Ook waren aanwezig dhr. A. en C. Nolet. die bij de eerste H Mis deel uitmaakten van het zangkoor en tot op deze dag zanger zijn eebleven, zo dat deze ook een 60-jartg jqbilé vieren. Eerst cenoemde vervulde jarenlang de functie van directeuv-oreanist. Beide amb^r ziin echter onderwijl in ion- orere handen nveroeo-aan Tn een gpec- tiqre snpeeh "'°r-pile aanwezio-en don" na stoor Kuiners naar voren ge haald, D4NKLOF ook aanwezig de oud-pastoor Buys en pater Ma.iella. De feest-predikatie werd gehouden door een zoon der pa rochie: de ZeerEerw. Zeergel. Heer prof. dr. Rijk. In een gloedvolle toe spaak wist dr. Rijk zijn aandachtig ge hoor van begin tot einde te boeien. Tot slot werd door het zangkoor uit gevoerd de Dsalm Laudate Domini van Alb. de Klerk. Na het lof was er voor de parochia nen gelegenheid om in het zaaltje achter de kerk de oud-pastoor te ont moeten en zich enige ogenblikken met hen te onderhouden. Door zeer velen werd van deze gelegenheid gebruik gemaakt om aldus hun belangstelling te tonen. VERMISTE OUDE MAN TERECHT De 79-jarige J. de Clerq uit Sluis, die vermist was, is terecht. Hij blijkt in Kortrijk in België door een brom fiets te zijn aangereden, doch slechts licht gewond te zijn geraakt. De po litie van Kortrijk heeft gezorgd dat hij weer veilig thuis kwam. (Advertentie) Zwaarmoedige gedachten, tobberij en angstgevoel verdrijft U door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. FMSTERMIDDAG omstreeks vijf uur reed mevrouw de B.-de C.. komen de uit de richting Kloosterzande de Walsoordensestraat in. daarbij ge bruik makend van het rijwielpad. Op zeker moment draaide zij om onbeken de redenen de weg op. waar juist een vrachtauto van het Transportbedrijf T. uit Kloosterzande naderde. Een aanrijding was niet te voorkomen. De dame werd tegen de grond ge slingerd en bekwam zeer ernstige ver wondingen. Aanvankelijk bleef zij bij bewustzijn De hulp van de ijlings ge waarschuwde dokter ter Burg moclrt evenwel niet meer baten. Het slacht offer stierf enkele ogenblikken later ter plaatse. Het H. Oliesel werd nog toegediend door pastoor v.d. Eynde. De overledene was 47 jaar oud. gehuwd en woon achtig te Ossenisse. Een advies van de Stichting Zeeland f^ed. Staten schrijven aan de leden van Prov. Staten, dat de Stichting Zeeland een advies heeft uitgebracht over de besteding van de f 25.000, wel ke de provincie in 1954 wil uittrekken voor culturele doeleinden. Voor toneel wil de stichting f 7000 reserveren, n.l. f 4000 voor amateurs en f 3000 voor beroepstoneel; voor muziek f 11.000, n.l. f 5000 voor amateurs en f 6000 voor beroepsmusici; voor beeldende kunst en spreidingskosten resp. f 2000 en f 1000; de resterende f 4000 moet besteed worden voor de kosten van onderzoek en inventarisatie, wat een zeer omvangrijk werk blijkt. De stich ting wil tien muziek- en zangvereni gingen (amateurs) van het subsidie laten profiteren, n.l. ..Vereniging voor instrumentale muziek en Tot Oefe ning en Uitspanning te Middelburg; Vlissmgse Oratoriumvereniging en Vlissingse Orkestvereniging; de Goese Oratoriumvereniging; de Christelijke Oratoriumver. te Goes en de Goese Orkestvereniing De symphonie; de Zierikzeese Qratoriumver.; Middel burgs Mannenkoor en het St. Caeci- lia-koor te St. Jansteen. Men ziet, dat Z.-Vl. er nogal be kaaid is afgekomen en bevreemdend vinden wij het ook dat een „Arti en Amacitiae". de kath. gemengde zang vereniging te Goes, dat merkwaardige prestaties leverde niet op de lijst voor komt. G.S.. die zich met het advies kun nen verenigen, schrijven wel dat zij nopens de subsidiëring van muziek scholen. harmonie- en fanfaregezel schappen en kleinere zangverenigin gen. alsmede van lokaliteiten voor culturele doeleinden nog voorstellen zullen doen. De f 4000 voor amateur toneel zullen, naar de stichting advi seert, aangewend worden voor het z.g. „Landjuweel" dat georganiseerd gaat worden. XJ\ Tijdig aanvragen bij Centrale Dienst! V/OOR velen van degenen die door oorlogsgeweld beschadigde of ver woeste gebouwen hebben hersteld of herbouwd kan nog een aanvullende uitkering .,in het vat" zitten. Het gaat hier om degenen van alle de drie groepen waarin de schadege vallen zijn ondergebracht. Voor hen die voor een schade bene den 3000 gulden, in verband met hun financiële positie nog slechts 75 pet. Uitkering ontvangen hebben bestaat deze kans. evenals van degenen die voor schadegevallen boven 3000 gulden of voor algehele herbouw nog geen „definitieve beschikking" ontvangen hebben, dus nog slechts een voorlopige toezegging of een crediet-financiering bezitten. Deze getroffenen hebben, indien zij vóór 4 Januari a.s. daartoe een aan vraagformulier indienen bij de Centra- Ie Dienst voor Bouw- en Woningtoe zicht te Oostburg, kans een definitie ve beschikking te ontvangen, hetgeen voor velen een gunstig financieel re sultaat kan hebben. Openbare vergadering te Breda a.s. des middags om half drie een Grote Openbare Vergadering houden in de „Graanbeurs" te Breda voor de afdelingen Vlissingen, Middelburg. Bergen op Zoom. Breda en Tilburg Ais sprekers zullen optreden de pre sident van de A.M.P., W. Stuut met het onderwerp: ..De nood der gepen- sionneerden" en de secretaris W. van Liere met het onderwerp. ..De com pensatie voor de huurverhoging" en „cumulatie". 'C MIDDAGS werd een plechtig danklof gehouden. Behalve de reeds genoemde geestelijken waren nu Komt tegen Januari niet klaar TI ET aanvankelijk tot uiting geko- men optimisme inzake het gereed komen van de Veerhaven te Kruinin- gen, is weer aan het luwen. Was eerst 1 Januari a.s. als streef datum genoemd; thans is die datum verlegd naar 1 Februari a.s. Boven dien moet er rekening mee worden ge houden. dat, wil men het doel tegen die tijd bereiken, alles moet meewer ken. Mist, regen en vorst kunnen aan leiding worden tot stagnaties welke het werkschema grondig in de war brengen. Voorshands zal het voorzich tiger zijn om op half of eind Februari te rekenen, dunkt ons. TN de jongste vergadering van de stichting Nieuw Schouwen Duive land werd mededoling gedaan van een schrijven, dat gezonden is aan de minister-president, waarin namens de bevolking van Schouwen-Duiveland dank wordt betuigd voor de wijze waarop het dijkherstel tot een goed einde is gebracht. Had de regering dit herstel niet doen uitvoeren op de grootse wijze, waarop zulks heeft plaats gehad, dan zou 't er voor de toekomst van 't eiland somber hebben uitgezien. Nu de angst in dit opzicht is weggenomen, kan men zich met volle energie aan de opbouw wijden. En nu treft het pijn lijk dat een der eerste zekerheden van de toekomst, de op het eiland zo wei nig populaire tram. dreigt te worden. Men had gehoopt dat tegenover de vele rampspoeden tenminste één lichtpunt zou staan, n.l. het verdwij nen van dit vervoermiddel, dat in de moderne samenleving niet meer thuis hoort. Het is voor de bevolking uitermate deprimerend te moeten ervaren dat (Advertentie) hot eiland, dat met zo veel moeite en kosten „boven water" is gebracht, thans weer economisch achtergesteld wordt bij de andere delen van het land. Met de meeste nadruk wordt de minister-president verzocht liet hele verkeersvraagstuk op hot eiland op korte termijn in de ministerraad ter sprake te brengen vóór de RTM de zwaar geschonden trambaan weer her stalt. Ook het inmiddels verschenen rap port van ir Robbe Groskamp van de Gelderse Tramweg Mij. werd in dis cussie gebracht. In dit rapport komt de opsteller tot het volgende: een uur- dienst Zierikzee—Brouwershaven, di rect in te voeren; de tramexploitatie uitsluitend bij geringe kosten voor RTM en Rijk tezamen zo spoedig mo gelijk te hervatten; iedere klaar ko mende verbindingsweg, geschikt voor autobussen, terstond beleggen met een autobusdienst; uurdienst ZijpeZie rikzee zo spoedig mogelijk invoeren met aansluitende uurdienst van BBA op en van de treinen in Roosendaal; directe busverbinding Zierikzee— Rotterdam aanv.èigen en zo spoedig mogelijk in exploitatie nemen; tram exploitatie zo nodig voor goederenver voer nog tijdelijk in stand te houden, doch ook op dit punt overgaan op de weg; tariefsverhoging eerst te over wegen nadat de nieuwe exploitatie in de rekeningen tot uitdrukking komt. DIJKSTRA'S Verlichtingsornamentenfabrielc N.V., HAARLEM ENE gemeenteraad van Hoofdplaat kwam in openbare vergadering bijeen. Een verzoek om subsidie van de plaatselijke voetbalvereniging ontlok te de heer P. Dekker mede naar aanleiding van de toelichting van B. en W. de vraag of het oude bestuur minder actief heeft gewerkt. In de toelichting behorende bij het raadsvoorstel stond n.l. vermeld, dat, nu een nieuw bestuur bij voornoemde vereniging tot stand is gekomen, ver wacht mag worden, dat de nodige activiteiten ontplooid zullen worden teneinde de tekorten zoveel mogelijk te beperken. Geantwoord werd. dat deze toelichting zeker niet de bedoe ling had om het oude bestuur te bla meren, doch, dat er de gedachte aap ten grondslag heeft gelegen, dat er feitelijk gedurende een zekere tijd een bestuurloze periode is geweest. Wethouder Blaakman wijt het tekort over het voetbalseizoen 1952/'53 ad f 594.73 voor het belangrijkste deel aan de geringe belangstelling bij het publiek voor de wedstrijden. Z.h.s. werd besloten een eenmalige subsidie te verlenen ad f250. Zonder discussie werd behou dens goedkeuring door de Kroon een winkelsluitingsverordening vast gesteld. Daarbij werd het sluitingsuur voor Zaterdagen bepaald op 20 uur en voor andere werkdagen op 19 uur. Op Zondagen zullen de winkels ge opend mogen zijn van 8-12 uur. Aan de heer P. A. Sijnesael werd langs de Zuidlangeweg een perceel grond toegewezen van 291 m2 a f 2.75 per m2. Op het verzoek van de parochie bibliotheek te Slijkplaat om subsidie werd f 0.10 per boek toegestaan. In de onrendabele kosten van elec- trificatie der buurtschap Roodenhoek en omgeving werd z.h.s. een bijdrage verleend van f 225 per Hoofdplaatse aansluiting. De voorgevelrooilijn voor en ten Zuiden van het gedeelte Westlange- weg vanaf de komgrens der gemeente Hoofdplaat tot aan de buurtschap Hogeweg werd vastgesteld op 10 me ter uit de kadastrale weggrens. Van de heer H. Duinker werd 150 m2 tuingrond langs de Oost-Lange- weg voor f 1 per m2 aangekocht ten behoeve van de aanleg van een alge mene begraafplaats. Besloten werd voor ongedekte ka pitaalsuitgaven m.b.t. wegverbetering Hoofdplaat Tol-Nieuwlandsche Molen en riolering en bestrating een vaste geldlening ad f 100.000 aan te gaan bij de Coóp. Boerenleenbank te Bier vliet voor 30 jaren a 314%. Bij de rondvraag verzocht de heer V. de Ruijsscher aandacht voor de slechte afwatering van het pad achter de aaneengesloten bebouwing in de Mgr Luij penstraat hetgeen toegezegd werd. De heer Cyr. de Smit bracht naar voren, dat het aan de achterzijde van de Schoolstraat een stinkboel wordt bij gebrek aan riolering. Er werd medegedeeld, dat besprekingen gaan de zijn met betrekking tot riolering en lozing. KONINGIN JULIAN ASTRAAT FAE heer P. Dekker uitte het verlan- gen om een gelukwens en blijk van medeleven te sturen aan de ge meente Ouwerkerk, hetgeen de vol ledige instemming van de raad ver kreeg. Vervolgens memoreerde spreker staande de critieke ogenblikken in de rampdagen, waarin H.M. de Ko ningin niet schroomde de moeilijke omstandigheden te trotseren om aan wezig te kunnen zijn bij haar getrof fen landgenoten, om hen, die zoveel ontbeerden te troosten en moed in te spreken. Hij stelde tenslotte voor om wat men in de volksmond School straat noemt om te dopen in Ko ningin Julianastraat. Dit voorstel werd door de raad sympathiek ontvangen. Wethouder Blaakman lichtte echter toe. dat Hoofdplaat officieel slechts één straat met name heeft aangeduid, n.l. de Mgr Luijpenstraat. Overigens is de gemeente in wijken ingedeeld. Hij sprak als zijn mening uit. dat toe voeging van een officiële straatnaam vernummering der huisnummers in bijna het gehele dorp tengevolge moet hebben. Reeds eerder overwo gen B. er W. officiële straatnamen te bevorderen. Besloten werd. dat B. en W. een en ander nader zullen uit werken. KAJOTTERSFILM Zondag bracht dc afdeling Terneu- zen van de K.A.J. een tweetal voor stellingen van de Lourdesfilm van de Belgische Kajotsters en Ka jotters, op genomen bij gelegenheid van de bede vaart van de Belgische arbeiders jeugd naar Maria's genadeoord. Ieder die deze aangrijpend mooie film heeft gezien, zal ongetwijfeld van harte instemmen met de plannen van onze eigen K.A.J. in 1954. eveneens een Lourdesbedevaart te houden. Zo ergens, dan is het zeker daar, dat de ze jonge mensen hun geloof zullen kunnen verdiepen, en een dergelijke verdieping kan slechts heilzaam zijn voor onze gehele maatschappij. Dc opbrengst van deze voorstellingen en tevens die van een lopende verlo ting zullen worden aangewend, om zieke jonge arbeiders gratis de Lour- desreis te laten meemaken. SPREEKBEURT VAD" MGR. A. JANSEN Hedenavond zal mgr. A. M. Jansen. Diocesaan Directeur van de Kath Actie in het Aartsbisdom Utrecht en tevens directeur van het Bureau voor Huwelijksvoorlichting voor Katho lieken in /de stad Utrecht in het pa rochiehuis spreken over „Sexuele voorlichting in de opvoeding van on ze kinderen". Voor de katholieken in Terneuzcn een unieke gelegen heid om over dit zeer belangrijke onderwerp te worden ingelicht door een wel bij uitstek kundig spreker. Sluiskil PYRIETAANVOER Momenteel ligt aan de kade van C. N. A. alhier het Nederlandse s.s. „Stad Maastricht". Deze boot heeft in Span je een lading pyriet aan boord geno men, welke ten behoeve van bovenge noemde fabriek hier wordt gelost. taal, godsdienst, sociologie en KAB- geschiedenis. Als docenten treden op kapelaan Huijsmans en de heer L. Uitterhoeve. WONINGBOUW Met de bouw van dire woninwet- woningen in de kom van het dorp is een aanvang gemaakt. De bouw geschiedt in opdracht van de Kath. Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouwver eniging. Boschkapel Ie HET TORENUURWERK Het nieuwe electrische uurwerk in de toren van onze parochiekerk heeft niet aan de verwachtingen voldaan. Na zijn dienst enkele maanden met horten en stoten vervuld te hebben, was het uurwerk de laatste weken niet meer op gang te brengen. Een en ander was vanzelfsprekend niet naar de zin van het kerkbestuur De leverancier werd op het matje ge roepen. met het gevolg dat thans het uurwerk is vervangen door een nieuw exemplaar. Laten we hopen, dat deze klok de kuren van zijn nukkige voorganger niet heeft over genomen. AFRIKA MISSIEFILM Zaterdag jj. werd vanwege de Procure der Witte Paters missio narissen van Afrika te Boxtel, in het R.K. Gezellenhuis aan de Wal- straat. een schitterende speelfilm ver* toond, de Bizimana-film „Vlammen de Pijlen". De film was uitermate geschikt ter verrijking van kennis omtrent de missie, anderzijds een gelegenheid om het missiewerk te steunen immers de film werd ontrold ten bate van lief dadigheidsdoelstellingen, zoals zieken huizen in het missiegebied. De film zelf betreft een reële uit beelding van de enorme tegenstand van het heidendom (tovenarij) tegen over een eerste nederzetting van blan ke missionarissen in Urundi van de Belgische Congo, vijftig jaar geleden. Tragisch gebeuren Tijdens een bezoek op Vrijdagavond j.l. ten hui ze van kennissen alhier, werd aldaar een van het buurtschap Magrette af komstige dame. die vergezeld was van haar dochter, plotseling onwel en overleed even later ter plaatse. Zij was bijna 52 jaar oud. Splinter in oog Bij het houthak ken had de heer alhier, het on geluk een splinter in zijn ene oog te krijgen. Opneming in het ziekenhuis werd noodzakelijk; het betreffende oog zal hij moeten missen. W estdor pp MISSIEFILM In het parochiehuis werd de missie film „Bizimana" vertoond, door de Witte Paters van Kardinaal Lavigerie ten bate van de missie van genoemde paters. Ook werd een interessant bij programma vertoond. Het is zeer jammer, dat de belangstelling niet aan de verwachtingen heeft voldaan. Er zullen in Westdorpe toch wel meer Missievrienden te vinden zijn, dan er in de zaal aanwezig waren. ZAKEN JUBILEUM Het dertigjarig bestaansjubileum van de kapsalon „Maison Quaghebeur" is op feestelijke wijze in hotel de Ko renbeurs gevierd. Zeer veel gasten en zeer veel bloemstukken kenmerkten de receptie, waar o.a. ook burgemeester mr. K. Hoekzema aanwezig was. De heer Quaghebeur schilderde in een uiterst geestige toespraak welke veel hilariteit ontlokte, het ontstaan en de groei van zijn zaak. ting, verbonden aan het Stedelijk Museum te Amsterdam, die het leven en het werk van deze grote Neder landse schilder onder de aandacht zal brengen. De avond vangt aan om 7.30 uur en is voor een ieder toegankelijk. Hoofdplaat VERDEDIGING DER ZEEWERINGEN Het bestuur der waterkering van de Calamiteuze polders Hoofdplaat en Thomaes heeft op grond van het onlangs gewijzigde reglement voor de calamiteuze polders of waterschappen in Zeeland maatregelen getroffen ten behoeve van de verdediging der zee weringen. Ingesteld werd een dijkwacht be staande uit 22 personen, welke zo veel mogelijk verdeeld in groepen van twee bij abnormale waterstand de zeedijken van voornoemde polders zullen bewaken na oproep door voor noemd bestuur. Tevens werd een dijksleger uit de plaatselijke bevolking samengesteld bestaande uit 19 groepen van plm. 8 personen met daarenboven voor elke groep een ploegbaas. Bij dreigend gevaar zullen de ploeg bazen aanzegging ontvangen zich met hun ploeg gereed te houden. De tot de ploegen behorende man schappen worden alsdan door de ploegbazen aangezegd zich gereed te houden. Daarna dienen de ploegen zich zo nodig naar (een) nader aan te geven dijkvak (ken) te begeven. Ook aan de telefoonverbindingen en registratie van voertuigen wordt in dit verband de nodige aandacht be steed. Zo werd tevens een dijksleger voor vervoer ingesteld, dat zich even eens na daartoe gedane aanzegging met bestuurders gereed dient te hou den om vervoersdiensten te bewijzen met hun wagens, paarden, vracht auto's en/of tractoren met aanhang wagens. Het ware te wensen, dat deze voor bereidingen voor niets zijn getroffen. Mocht er zich echter onverhoopt een calamiteit voordoen dan hoopt men op deze wijze paraat te kunnen zijn. (Advertentie) Schoondijke VINCENT VAN GOGH-AVOND Vanavond wordt in de consistorie- kamer van de Ned. Herv. Kerk. door bemiddeling van de Culturele Com missie van de Provinciale Kerkverga dering Zeeland, een Vincent van Gogh-avond gehouden. Het woord zal op deze avond o.m. gevoerd worden door de heer Schul- U kent dat gevoel Gejaagd, nerveus, rusteloos NEUROTONIC schenkt U meer innerli|ke rust en daardoor dieper slaap. Preparaat op basis von wi|n (Malaga Vieux). Daarom doeltreffend werkend. Prijs f 2,10 Verkrijgbaar bij Uw Apotheker of Drogist VINOBASIS - AMSTERDAM REÜNIE OUD-LEERLINGEN WILLIBRORDUSSCHOUL In een gezellige sfeer hebben de oud-leerlingen van de Willibroi'dus- school hun jaarlijkse reünie gevierd. He was vooral die sfeer welke broeder overste altijd weer zo trof en we.ke hij in zijn openingswoord als „zo echt Brabants" betitelde, ok merkte hij op dat de „oud-oualeerlingen" zo goed overweg konden met de „jong-oudleer- lingen" (een indirect compliment voor de jaren bestaande band tussen de ex- scholieren i en hij spoorde allen aan om het zo te houden. Na wat tecnni- sche uiteenzettingen over de te hou den spelen begon het grote aantal re ünisten aan haar ontspanning: kaar ten, pieren en vogelpiek. Tot laat ln de nacht kon men de pierbol daverend over de houten vloer horen ..bollen en vielen de rozen bij het pieken ais sterren van de hemel. Toen het eind gekomen was. waren de meeste re ünisten wel zo gelukkig een prijs m in de wacht te hebben gesleept; in het nachtelijk duister kon men tenminste nog vele met tulbanden en andere za ken slepende oud-leeningen op huis aan zien trekken. Clinge ZWARTE PIETEN STROOIDEN MET GULLE HAND De winkeliersvereniging „Clinge Vooruit" had een paar zwarte Pieten op bezoek gekregen en trok hier mede door het dorp. Tevens werden door de luidspreker verschillende aankondigingen bekend gemaakt. De jeugd trok in massa achter de auto aan. De Zwarte Pieten gingen langs de huizen en deelden snoepjes uit aan de kinderen. Zelfs de kleinste kinde ren werden niet vergeten. Het was een zeer genoeglijke dag voor de jeugd. Geslaagd Onze dorpsgenoot Jos van Huffel slaagde dezer dagen te Goes voor het diploma van kruide nier. Stoppeldijk SOCIALE CURSUS Voor de sociale cursus hebben zich 27 personen aangemeld. De cursus werd dezer dagen geopend in het bijzijn van vertegenwoordigers van het Diocesane Bestuur van de KAB. t.w. de voorzitter, de heer Jacobs, en aalmoezenier Mouwen. Aan deze 2- jarige cursus nemen cu'-sisten deel uit Hengstdijk. Boschkapelle en Stop peldijk. Het eerste jaar wordt in vier vakken les gegeven, n.l. Nederlandse LUIT. MAASSEN ONDERSCHEIDEN De 21-jarige luitenant H. Maassen heeft in de legerplaats Oirschot waar heen hij met andere oud-Korea-strij- ders was ontboden, de bronzen ster ontvangen van de Amerikaanse zaak gelastigde Trimble. Luitenant Maassen, die ook in In donesië dienst heeft gedaan, is reeds in het bezit van vele andere onder scheidingen. ANTIEKTENTOONSTELLING Van 25 'NOV. tot 31 December a.s. zal er in de Kunstzaal van v. Ben- them Jutting een antiektentoonstel ling worden gehouden. Door medewer king van een der bekendste antiqui teithandels, welke verschillende ma len ook aan de Delftse antiekkeur meedeed, is deze expositie mogelijk geworden. MERKWAARDIGE GEBOUWEN De architect C. Barentsen hield voor de vereniging van leerling- scheepswerktuigkundigen en genodig den een lezing over: „Merkwaardige gebouwen". Aan de hand van een groot aantal lantaarnplaatjes verdui delijkte spreker op interessante wijze zijn stellingen. De directeur der techn. school de heer Visscher sprak een dank- en slotwoord. TWEEDE TWEELING Het gezin Beije op de Noordweg is verblijd met de geboorte van een twee ling. Het zijn twee meisjes. Nu zou dit op zichzelf zeker geen benent waard zijn (stel u voor. dat wij alle tweelingen moesten gaan noemen!), ware het niet. dat moeder Beije twee en half jaar geleden ook reeds het le ven aan een tweeling had geschonken. Toen waren het allebei jongens. En zeventien maanden geleden meldde zich een dochter. Moeder en de twee jonge spruiten, die nog in het zieken hui zijn, verkeren in blakende wel stand. MAURITS DEKKER SPRAK VOOR P.T.T.-PERSON EEL In de grote zaal van dc .Gouden Poorte" sprak voor de Sport- en Ont spanningsvereniging P.T.T. Middel burg de schrijver Maurits Dekker over het onderwerp „Humor en Ironie". De heer Freriks van de P.TT.-ver- eniging leidde de spreker in. Aan de hand van eigen werk wees de heer Dekker op de aanmerkelijke verschillen tussei. numor en ironie, als lichte of als bijtende spot Na de pauze droeg de heer Dekker uit een eigen bundel een verhaal voor. TENTOONSTELLING WERKEN CONSTANTIN GUYS B. en W. vragen de raad een crediet van f 3000 voor een tentoonstelling in de zomer var 195i van ruim 100 aquarellen van de bekende Franse kunstenaar Constantin Guys, die 150 jaar geleden te Vlissingen werd ge boren als zoon van de commissaris- generaal der Franse marine. Gedurende zijn lange leven (hij overleed te Parijs in 1892) heeft Guys een zeer groot aantal waterverfteke ningen gemaakt. Vooral verwierf hij zich grote bekendheid door zijn tafe relen uit de Krim-oorlog. welke hij meemaakte als illustrator van de Illu strated London News, van welk blad hij als een der oprichters wordt be schouwd, en door zijn tekeningen uit de bloeitijd van het Tweede Keizer- rijk. Op ruim 80-jarige leeftijd had Guys het onweerstaanbare verlangen vóór zijn dood Vlissingen weer te zien. Juist toen alles voor de reis in orde was, overkwam hem echter een on geval, dat hem tot zijn dood bedlege rig maakte. „TINEKE VAN URK" Op uitnod'ging van de C. en O. Kring van de K A B hebben dc Ver enigde Spelers uit Amsterdam in het Concertgebouw een opvoering gege ven van „Tineke van Urk", een to neelstuk in drie bedrijven. Het gege ven van dit spel was de tegenstand van de Urkers om hun eiland met de vaste wal te verbinden. Van het geheel was een soort mu sical gemaakt, waardoor sommige ernstige momenten teniet werden ge daan. Mevr. R. van Veen zorgde voor de muzikale begeleiding bij de liedjes. OUD-STRIJDERS HERDACHTEN DE DAG VAN POLEN'S ONAFHANKELIJKHEID In de tijd na de eerste wereldoorlog vierden alle geallieerde landen de 11e November als een herenking van de wapenstilstand met Duitsland, welke overeenkwam met de capitulatie. Deze dag werd tevens vereenzelvigd met de gedachtenis aan de „onbekende sol daat", als symbool van de ca. tien millioen gevallenen. Voor Polen echter betekent de 11e November de dag van de beëindiging van de meer dan honderdjarige sla vernij op 11 November 1918 keerde Po len terug op de kaart van Europa als een onafhankelijke staat in de volle zin van het woord. En dit feit werd dan ook door de Poolse oud-strijders te Vlissingen in de „Zilverpool" herdacht. Deze herdenkings-samenkomst werd geopend door de voorzitter van de Vereniging van Poolse Oudstrijders Kring Vlissingen, ir. J. Minkiewicz, die namens de Poolse regering in bal- lngschap, aan de heer K. Kapias de Medaille van het Poolse Leger uitreik te. Na het zingen van het Poolse en Nederlandse volkslied hield de heer Minkiewicz een referaat over de be tekenis van de 11e November. Na afloop van het officieële gedeel te werden er enkele declamaties en sketches voorgedragen en liederen ge zongen. terwijl de Poolse sneltekenaar H Glinski het gezelschap bezighield met zijn grappige caricaturen. ST. JOSEPHZIEKENHUIS BESTAAT VEERTIG JAAR In een intieme bijeenkomst is het 40-jarig bestaan herdacht van het R.K, St. Joseph-ziekenhuis. Dat dit feest kon worden gevierd was volgens de voorzitter, de heer A. W. van Nieuwland, te danken aan de onlangs overleden dr A. staverman. In de loop der jaren heeft het zie kenhuis veel verandering ondergaan Zo is er nu plaats voor 160 bedden maar toch staan er nog heel wat per sonen oil de wachtlijst. Ook de moei lijkheden zi.in nog niet helemaal voor bij. Er moet een nieuw verpleegsters- huis worden gebouwd voor 60 verpleeg sters dat nu meer zal vragen dan het hele ziekenhuis bij elkaar heeft gekost. Ook moet er nog een nieuwe zaal wor den geprojecteerd voor de röntgenaf- deling. Op de bijeenkomst werd nog het woord gevoerd door wethouder J. Post pastoor C Ouwendijk de voor- zittel' van Bethesda en door de inter nist H. Veening. (Vervolg op past. 7). ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Pygmalion. - Kon. Vlaamse Opera. 8.30 uur: Don Pasquale. DE KLINGE. - Kinema Van Dijck. 7.300 uur: The greatest show on earth. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: Car son City. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Het leven van Emile Zola. TERNEUZEN - de branding. Luxor, 8 uur: Jeugd in ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Pygmalion. AXEL. Het Centrum, 8 uur- Carrie. DE KLINGE. Kinemr van Dfick. 7.30 uur: The greatest show on earth. Ledel, 8 uur: De gevaar- OOSTBI'RG. lijke leeftijd. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Het leven van Emile Zola. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Jeugd in de branding.

de Stem | 1953 | | pagina 2