Honderdduizenden vinken van hun vrijheid berooid BOEKENPLANK C0EBERGH SCHENKT De Raas van Kamp Vier Eenzijdig verbod, dat nog uit de bezetting stamt VREEMD VERKEER BIJ ('radio') Publieke Tribune DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 23 NOVEMBER 1953 VOGELVANGST BIJ ONZE ZUIDERBUREN Het is een sport EEN ZIEKENHUIS VOOR ZIERIKZEE VALSE REDENERING (Van onze redacteur HET IS EEN slecht seizoen geweest voor de Belgische vogelaars. Van af October hebben ze vaak urenlang op het vinkentouw gezeten, zonder dat ook maar dén keer een gevleugelde zanger uit de lucht kwam tuimelen en zich neerliet in de gevaarlijke nabijheid der lokvogels. De haast zomerse zachtheid van dit najaar is hiervan de oorzaak. Op hun trek naar het Zuiden hebben de vinken het hierdoor gemakkelijk gekre gen, vonden zij overal in bos en struikgewas ruim voedsel en lieten zich dus niet verleiden om op de een of andere vinkenbaan neer te strij ken. „Vroor het maar eens", verzuchten de vogelaars, „dan worden ze hongerig en reageren sneller -*> de lokroep van hun soortgenoten. Op deze manier halen we er dit ^nze vergunning niet eens uit." TN België is het vangen van vinken officieel door de staat toegestaan en kan iedereen tegen betaling van 225 francs een vergunning krijgen om van 1 October tot 15 November met een net vinken te vangen. Dit is een sport die bij onze buren druk wordt beoefend, een beetje te druk zelfs tot schade van de vogelstand. Naar schat ting worden in Belgie ieder najaar en kele honderdduizenden vinken gevan gen. Alleen reeds in het kleine dorpje Cemmenich bij Vaals telden we niet minder dan 15 vogelaars, die geduren de de zes weken vanaf 1 October tot 15 November iedere dag op hun vinken touw zitten. Tijdens een goed seizoen vangen zij ieder ongeveer honderd vinken, doch dit jaar komen zij ge lukkig niet eens aan de helft. De kosten voor de vergunning halen zij er uit door de verkoop van deze vo gels die in Belgie een gewild handels artikel zijn. Putters zijn ongeveer 50 francs terwijl men voor de prachtig getekende bloedvink zelfs honderd francs kan krijgen. Vele vogels hou den zij echter zelf om voldoende lok vogels te hebben voor t' volgende sei zoen. Het vangen van vinken is een sport die een beetje op vissen lijkt. De be oefenaar kan weinig meer doen dan afwachten en zoals een visser zijn aas heeft rondgestrooid, zo maakt hij ge bruik van z'n vogels dié door hun ge zang de vinken moeten lokken om neer te strijken op de vinkenbaan waarop met kwistige hand takjes dis tel zijn geplant. Deze distels zijn in de maand Augustus verzameld en daarna gedroogd. De zaadjes schijnen voor vinken zo iets te zijn als voor een mens een malse biefstuk. DE WREDE MENS HET GROTE MOMENT P)TT IS het grote moment, waarop de vogelaar uren heeft zitten wachten. Met een forse ruk trekt hij aan het touw. waardoor het net door middel van enkele stalen veren dicht floept, onder het groene net, groen van kleur terwille van de camouflage spartelt een prachtige geelgors.. Een zware mannenhand grijpt toe en de vrolijke zanger die zo juist nog van de vrijheid in de goudkleurige herfstbossen genoot, -erhuist naar 'n klein kooitje, waar reeds enkele ande re vogels hopeloze pogingen doen om tussen de tralies door te komen. Het zal dagen duren voordat de geelgors inziet, dat deze pogingen vruchteloos zijn en dan beloont hij zowaar de wrede mens met de meest melodieuze trillers en slagen. Het, is juist deze muziek die in zijn gouden keeltje zit en vooral zijn op gewekte lust tot zingen zelfs in ge vangenschap die het diertje noodlottig is geworden. Daarom worden er elk trekseizoen enkele honderdduizenden vinken gevangen en ziet men in tien duizenden huiskamers in Belgie kool tjes hangen, waarin vinken hun hoog ste lied zingen. In de bossen waaraan België zo rijk is, wordt het echter steeds stiller omdat steeds meer vinken tijdens de weken van hun trek een roemloos einde vinden onder het net van een vogelaar op de honderden vinkenba- nen, die over het hele land zijn ver spreid. VERBOD LIT DUITSE TIJD zenden enthousiaste beoefenaars vond. Alleen reeds in de Mijnstreek telt men ruim 3000 houders van vinken, die zich in de Algemene Limburgse Vinkenliefhebbersbond hebben ver enigd. Voor het grootste deel zijn aat mijnwerkers, voor wie de vinkensport een hobby was geworden, waaraan zij zich met hart en ziel hadden gewijd. De vinken werden met liefde behan deld en met alle zorgen omringd. Zij knutselden zich kooitjes, die vaak prachtige staaltjes waren van huis vlijt. Maandenlang brachten zij vele uren door voor de kooitjes, met hun lippen de slag nabootsend van de vin ken kweken, iets, waarvan de wetgever ken. Baas en vink hadden hier plezier aan, het werd een soort conversatie De bedoeling echter was om de vink zodoende te verleiden om maar zo „praatziek" mogelijk te worden, want óp de concoursen werd de vink kam pioen, die de meeste slagen achter el kaar 'kon produceren. Dit in tegenstel ling met de gewoonte in Brabant om de vink te bekronen, die de langste slagen wist voor te brengen. Door het verbod tot het houden van vinkencon- coursen is de aardigheid voor de lief hebbers er echter af, omdat zij niet meer met hun vinken kunnen pron ken. DIJ het uitvaardigen van,^et verbod tot het houden vanvmkencon- coursen is men uitgegaan, van een val se redenering. De vogelstand in ens land, zo redeneerde men, laat het niet toe vinken ongelimiteerd te vangen. Vinken kunnen in gevangenschap niet worden gefokt, zodat een vergunning tot het houden van vinken-concoursen het clandestien vangen der dieren in de hand zou werken. Deze redenering is volkomen vals, want er zijn op het ogenblik honderd tallen liefhebbers, die met succes vin ken kweken, iets. waarvan de wetgever zich zou kunnen overtuigen, wanneer hij dit wilde. Of is het echter Juist wat hij niet schijnt te willen, want dan is er slechts één conclusie toe gestaan zonder dat ook tevens het ver bod moet worden opgeheven om on gelimiteerd vinken te vangen. (Advertentie) LIET vinkenvangen geschiedt door middel va» een net, dat soms drie meter lang is. Rondom dit net zijn een tiental kooitjes opgesteld, waarin zich vinken bevinden terwijl tussen de distels ook nog enkele vinken zijn opgesteld, gevangen in een kool of met een touwtje aan een zogenaam de wip gebonden. Enkele meters van de plaats af waar het net ligt, zit de vogelaar verscholen in een hutje dat hij van takkenbossen gemaakt heeft. Zodra een vlucht vinken overtrekt wordt de aandacht van de vogels ge trokken door het gezang van hun soortgenoten. De vogelaar begint dan aan een der touwtjes te trekken, waarmede de vinken op de wip zijn verbonden. Zij fladderen dan telkens enkele centimeters boven de grond en hierdoor worden de overtrekkende vinken tevens attent gemaakt op de aanwezigheid van de distels. Enkelen laten zich verleiden en komen naar beneden. Een beetje argwanend flad deren zij rondom de distels, doch hun eetlust blijkt tenslotte sterker dan hun wantrouwen en eindelijk wagen zij zich op de plek, waar het verrader lijke net verborgen ligt. TN Nederland is de vinkenvangst ge lukkig sinds de bezetting verboden, ten eerste om de vogelstand te be schermen en ten tweede uit het oog punt van dierenbescherming. Dit ver bod om arme vinken van hun vrijheid te beroven werd door de Duitse bezet ter uitgevaardigd in een tijd, dat door' diezelfde bezetter duizenden, mendij, in concentratiekampen werden opge sloten en honderdduizenden Joden naar de gaskamers in:Auschwitz wer den vervoerd. Wij willen hiermede niet pleiten voor een opheffing van dit verbod, al is de bron, waaruit het komt, nog zo verdacht. IJveraars voor de dierenbe scherming hebben van deze Duitse maatregel een dankbaar gebruik ge maakt om haar ook na de bevrijding van ons land tot wet te laten verhef fen. Hiervoor waren verscheidene mo tieven aanwezig, gerechtvaardigde mo tieven, want geen enkel beschaafd mens zal het vangen van zangvogels op grote schaal goedkeuren. Ook al niet uit het oogpunt van dierenbe scherming. Bij het verheffen van het Duitse verbod tot het vangen van vinken tot Nederlandse wet is men echter weer juist iets te ver gegaan. Men verbood ook het vervoeren van vinken en het houden van de zogenaamde vinken- concoursen, een sport, die in de pro vincies Limburg en Brabant vele dui- Een vogel in een kooitje is steeds een triest gezicht, tenzij deze vogel in gevangenschap is geboren. Dan voelt hij zich achter de tralies opperbest, zoals deze vink, die door een liefhebber is gefokt. renlang zit de vogelaar in z'n wacht-hutje en tuurt gespannen de 'ent af naar vinken, die overtrekken. Dan laat hij z'n vinken op de wip springen ora zo' de aandacht der overvliegende vogels te trekken. DE BOOG Wij juichen, elke poging, om te ko men tot 'n goed, degelijk en voor hon derd procent verantwoord, katholiek toneel, de vele mislukkingen, die voor af gingen, ten spijt, nog altijd van harte toe. Daarom hebbben we „De Boog" van Tom Bouws met gespannen belangstelling gelezen en herlezen. En, we zijn het met de inleider. Pastoor Bangert, onmiddellijk eens, wanneer hij verklaart, dat de bedoeling van 1' k .Boog" niet is, 'n stuk ten tonele te brengen, dat niets anders zou zijn dan propaganda voor de katholieke Kerk. Aan deze, vaak maar al te doorzichtige tendenz hebben veel, als Adver tentie) katholiek aangediende toneelstukken, hun mislukking te danken. Hier wordt, in misschien wel wat al te sober, hui selijke, dialoog, 'n bekerings-proces voor 't voetlicht gebracht, 'n ziele- proces, waarvan de toekomst-moeilijk- heden, om niet te spreken van ellende (en niet zelden in de stoffelijke bete kenis van het woord) nu eenmaal kunnen en moeten worden overzien en overwonnen. Jan Vermaas de druk- ker-uitgever, bewijst dat die ellende dank zij de hulp van z'n karaktervolle vrouw. Kiek, glansrijk kan doorstaan en overwonnen worden. En, in dit op zicht, is hij vele ziele-verwanten en ook ons katholieken ten voorbeeld. Het is intussen niet gemakkelijk 'n prognostic te leveren over de speel baarheid en vooral over het toekom stig succes van 'n nieuw toneelstuk.. Toch wagen wij er ons aan: ..De Boog" zal het zeer zeker doen tegenover 'n met-verwend, goedwillend katholiek publiek. Het zal ongetwijfeld getrof- ren worden door de eerlijke bedoeling van de schrijver, katholiek toneel tc geven, wars van alle brave zoetigheid en opgelegde propaganda. Doch het moderne, verwende, schouwburg-be zoekende publiek vraagt om schokken, om de daad vooral, de actie, het tem po. terwijl alle gepraat over bijkom- 'heden gerust achterweg kan blij- nderdaad: de regisseur zal zich oor een zware taak geplaatst zien, vooral om sommige „zwevende" karak ters als die van Tine. Frits en de zeekapitein volledig aanvaardbaar te maken. Gelukkig is de schrijver niet zuinig, ja zelfs minutieus in zijn de tail-aangiften voor de regie. Alles nog eens overziende: ..De Boog" is inderdaad een aanwinst voor het Katholieke Toneel. Ook hier is Vink te Alkmaar de uitgever. S. UIT HET LAND VAN DE KLEINE SLANGEN Dit boekje bevat de vertaling van enkele onuitgegeven sprookjes, zoals ze verteld worden in Chota Nagpoer. Chota Nagpoer is een land in India, zonder geschreven geschiedenis, maar met een rijk bezit aan legenden, die van geslacht tot geslacht mondeling werden overgeleverd. Het is eon land van mysterie, hekserij en geesten. De bevolking Is zeer pruiuiief gebleven en bezit nóg de typische kenmerken van het ras: eenvoud, onbezorgdheid, opgeruimdheid en bijgelovigheid. Het is niet te verwonderen, dat in deze omgeving de sprookjes hun volle fris heid hebben bewaard. Enkele van deze sprookjes heeft P. van Exem uit het Sadri vertaald. Wij mogen hem feliciteren met de ze „proeve", zoals hij zijn werk be scheiden noemt. Het is een mooi boek je. In zijn navertellen heeft de schrij ver, naar ons lijkt, de bekoring van de primitieve mentaliteit zuiver be waard. (Uitgave Humanitas-reeks, Lannoo, Tielt). J. H. BIJBELSE GESCHIEDENIS, AFL. 5 Van de Sinai tot Kanaan, de ver overing van Kanaan en de hernieu wing van het verbond vormen de in houd van deze aflevering, verzorgd door Mgr. J. O. Smit samen met Prof. Keulers. Evenals de vorige afleveringen is ook deze aanmerkelijk herzien en aangevuld. In de voorafgaande uit gaven stond de doortocht door de Jordaan gedateerd op 1400 v. Chr. Smit plaatst hem in 1225. Bij de ver klaring van de verschillende passa ges uit het boek Josue. dat deze perio de beschrijft, sluit Smit zich over het algemeen aan bij Mgr. Dr. Alfrink, zoals bij de doortocht door de Jor daan, waar zich eenzelfde verschijnsel voordeed als bij de doortocht door de Rode Zee. Bij het zonnewonder boven Gabaon is niet aan een astronomisch, maar aan een atmosferisch hulpmid del te denken (hagel, verduistering door onweer). Ook deze aflevering is voorzien van suggestieve tekeningen van Frans Lammers. (Uitgave Romen en Zoon, Roermond). J. H. GIDS VOOR MIDDEN FRANKRIJK In de reeks nieuwe reisgidsen, uit gegeven door Aloert de Lange te Am- terdam. is er nu ook een verschenen over de middenmoot van Krankrijk: Loire, Auvergne, Bourgogne en Franse Alpen. Jan Brusse. die zo goed thuis is in het land der Fransen, leidt de reiziger rond. Hij weet precies wat de zen belangstelling kan inboezemen en vertelt prettig en vlot. Foto's en dui delijke kaarten completeren het han dige geheel. MEER DAIS ERGERLIJK Met werkelijk genoegen de reactie ge lezen van de jeugdleider op het ingezon den stuk van ,,een bejaarde man'' uit Philippine onder bovengenoemde aan hef. Natuurlijk zijn de dingen, die „de bejaarde man*' aanhaalde niet goed te keuren. Respect tegenover andere men sen moet er zijn en blijven. Maar laat ons nu eens ophouden met steeds de te genwoordige jeugd van alle kwaads te betichten. De jeugd is niet meer belda- dig dan vroeger. Wel is deze jeugd veel spontaner en uit zich veel spontaner. Maar baldadigheid is dat toch niet te noemen. Excessen daar gelaten, want door haar spontaniteit komt ze'wel eens tot dingen die niet door de beugel kun nen, maar dat gebeurde vroeger in even grote mate. Ik hebr' "het grootste respeetvv©or die mensen,, die zich 't lot van de tegen woordige jeugd aantrekken, orri deze spontaniteit in goede banen te leiden. Maar laten wij deze enthousiastelingen niet een beetje alleen staan. Hebben wij al iets voor hen gedaan om hen te hel pen in hun streven? En waar blijft de steun van de gemeentebesturen? In on ze grote steden worden duizenden gul dens besteed aan de jeugd. De meeste jeugdverenigingen in Z. VI. moeten nog steeds hun eerste cent krijgen. Hoe is 't in Uw gemeente, lezer? Waarom moet de jeugdleider naast de zorg voor zijn jongens ook nog een financiële zorg heb ben om deze jongens? Zolang wij, men sen buiten de jeugdverenigingen, daar niets voor over hebben, hebben wij geen acht van critiek. Jeugdleider, veel succes en met 't grootste respect. EEN HOOFD DER SCHOOL In Avenhorn in West-Friesland (Noord-Holland) is een belangrijke veiling voor tuinbouwproducten, waar de meeste producten worden gebracht die in de omgeving van dit plaatsje worden geteeld. Avenhorn heeft ech ter geen goede waterverbinding met de ringvaart van de Becmster, waarin de schepen, die de groenten zullen ver voeren, ligplaats kiezen. Er ontbreekt in die verbinding één schakel, en op handige wijze heeft men dit vervoers probleem opgelost: men heeft over de weg heen, van het binnenwater naar de ringvaart een overhaal gemaakt, waarmee de schuitjes, die van de vei ling komen, hoog opgetast met de ge. veilde producten, over de weg wor den getrokken. Op de foto: een bootje steekt de weg over, en rijdt langzaam over de rails het water in (voorgrond) Zweedse hulp aan Nederland "T"~)E Zweedse hulp aan Nederland" zal als kroon op het werk, dat deze organisatie deed voor de slacht offers van de overstromingsramp in Februari, een ziekenhuis in Zierikzee bouwen, aldus de secretaris-generaal van het Zweedse Rode Kruis. Het gebouw zal tachtig bedden tel len en uit drie verdiepingen bestaan. „De Zweedse hulp aan Nederland" zal ongeveer drie millioen Zweedse kro nen (ongeveer 2.250.000 gulden- be schikbaar stellen voor de bouw en in richting. Deze drie millioen kronen zijn nog over van de dertien millioen die door het Zweedse volk via „De Zweed se hulp aan Nederland" en het Zweedse Rode Kruis bijeen zijn ge- bracht voor de slachtoffers van de watersnood. De bouw en inrichting van het ge bouw zal in totaal ongeveer drie mil lioen gulden kosten, waarvan de Ne derlandse regering ongeveer 750,000 gulden zal bijdragen. Men verwacht, dat in Maart van 1954 met de bouw zal worden begonnen en dat het zie kenhuis twee jaar later is voltooid. Een Nederlandse afvaardiging van zeven personen onder leiding van dr. P. Bolt heeft een reis van vier dagen door Zweden beëindigd. De afvaardi ging bezocht Zweedse ziekenhuizen en onderhield zich met Zweedse autori teiten. Dr. Bolt zeide te Stockholm, dat geen land Nederland na de overstro ming zo heeft geholpen als Zweden. Het hospitaal zal de kroon op het werk van de Zweedse hulpverlening zijn, aldus dr. Bolt. DINSDAG 24 NOVEMBER 1953 HILVERSUM: I. 402 M. KRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Idem; 7.45 Mor gengebed en liturg, kalender; 8.00 Nws. 8.15 Gram.; 9.00 V. d. vrouw; 9.35 Wa- terst.; 9.40 „Lichtbaken", caus.; 10.00 V. d. kind.; 10.15 Schoolradio; 10.35 Gram.; 11.00 V. d. vrouw; 11.30 Schoolradio; 11.50 Als de ziele luistert; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconc.; (12.30-12.33 Land- en tuinb. meded.); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. en kath. nws.; 13.20 Lunchconc.; 14.00 Gevar. progr.; 14.50 Omr. ork. en solist; 15.30 Ben je zestig! 16.00 V. d. zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 V. d. jeugd; 17.15 Felici taties v. d. jeugd; 17.45 Regeringsuitz.: G. Sluizer: „Radio Nederland Wereldom roep"; 18.00 Rhythm, muz.; 18.20 Sport- praatje; 18.30 'V. d. jeugd; 18.52 Act.; 19.00 Nws.; 19.10 Gram.; 19.15 Uit het Boek der Boeken: 19.30 Gram.; 20.25 De gewo ne man; 20.30 „Abraham", hoorsp. met muz. (In de pauze: Gram); 22.15 Kamer- ork. en soliste; 22.40 Gram.; 22.45 Avond gebed en liturg, kalender; 23.00 Nws. 23.15 Residentie-ork. en solist; 23.55-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. AVRO: 7.00 Nws.; 7.15 Gym.; 7.^0 Gram.; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO:"8.00 Nws.; 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding; 9.15 Geestelijke lie deren; 9.30 V. d. huisvr.; 9.35 Gram.; 10.50 V. d. kleuters; 11.00 V. d. zieken; 11.30 Sopr. en piano; 12.00 Gram.; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.33 V. h. platte land; 12.40 Gevar. muz.; 13.00 Nws.; 13.15 Meded. en gram.; 13.30 Gevar. muz.; 14,00 Amerikaanse muziekkaleidoscoop; 14.30 Gram.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram.; 15.15 V. d. vrouw; 15.45 Gram.; 16.30 V. d. jeugd; 17.30 Lichte muz.; 17.45 Gram.; 17.50 Mil. caus.; 18.00 Nws.; 18.15 Piano spel; 18.30 Gevar. muz.; 19.00 V. d. kind. 19.05 „Paris vous parle"; 19.10 Mil. ork.; 19.35 Pianorecital: 20.00 Nws.: 20.05 Gevar. progr.; 21.15 Lichte muz.; 21.35 Meded.; 21.40 Lichte muz.; 21.50 Tiroler muz.; 22.30 Buitenlands overz.: 22.45 Gram.; 23.00 Nws.: 23.15 „New York calling"; 23.20-24.00 Gram. BRUSSEL, Vlaams, 324 M. 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.30 Fragm. „Boris Godounov", opera; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 17.15 V. d. kleuters; 17.30 Gram.; 17.50 Boekbespr.; 18.00 Gram. 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws.; 19.40 Gram. 19.50 Caus.; 20.00 Verz. progr. v. d. vrouw; 20.15 V. d. vrouw; 21.00 Ork. conc.; 22.00 Nws.; 22.15 Gram.; 22.45 Idem; 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, Frans, 484 M. 12.00 Omr. ork.; 13.00 Nws.; 13.20, 14.45 en 15.00 Gram.; 16.05 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 18.00 V. d. sold.; 18.30 ude muz.; 19.15 Gram.; 19.30 Nws.; 21.45 Gram.; 22.00 Nws.; 22.15 Viool, cello en harp.; 22.45 Gram.; 22.55 Nws. door EMART KINSBURN 34) d.A'® en Fanning allebei uit bv ™fticent ?e™.imd. kan John Strie- on nu; 71 zlj"n Plannen doorgaan SpoöL,?dHr ruï"éren.... en zo de der nn™ H°eve weer in de handen brengen 0 1 e eigenaars terug- tenrentrjid?/an. ?et hoofd tot de voe- M J'elde zi°h ellendig en duize- voorstellen™ gmg d°0r met zün der'w^raag .me aNeen af, of uw va- bij elkaar" .I k' Z0U zijn' Senoeg geld "een te helpen^"86"' °m mij °P de ariufna^hndV dit er helemaal van zei zL h°eve_el u vaA hem vraagt", zei ze eenvoudigweg. je" d'at"imïens honderdduizend. Denk Juf»- m dat waard bent. Iris'" ben h!mUWri ,Paxton' alstublieft! Ik maar hl?,,-?1 misschien wel waard. r '^gen".ij g"ld b'j Daar?! ,2ull,en we zien", zei Dude. Ik de'rik t h'J haar peinzend aan. hart We' dat ]e 00it veel zin ge had hebt, om naar Oud-Mexico te gaan, wel Iris?" Ze werd benauwd. „Nee, dat geloof ik ook niet," antwoordde ze toch op zo luchthartig mogelijke toon. „Het is een wondermooi land.... groot.... uitgestreekt.vrij. Je kunt daar leven en ademhalen en je een weg banen. Zeg eens eerlijk, kind, heb je nooit verlangd naar een gere geld leven?" „Hoe bedoelt u dat?" Hij stond op en kwam hoffelijk naast haar paard staan. „Ik schat jou meer waard dan vijf tigduizend dollar", zei hij met zachte stem. Iris kreeg het gevoel, of ze stik ken zou. „Ikik begrijp u niet", stamelde ze. „Toch wel. Als je vader me vijftig duizend dollar wil gevendat zou genoeg zijn met wat ik later daar verdienen zou dan zou ik je in le ven willen laten. Dan zouden we gaan trouwen en samen naar het oude Mexico trekken. Je zoudt het er heer lijk vinden, als je verontwaardiging eenmaal wat gezakt was". Met haar vuist sloeg ze hem recht in het gelaat. Het was een slag, waar over een man zich niet had behoeven te schamen, zo flink kwam hij aan. heftig* iS m^n antwoord"» rieP ze „Ik ben er blij mee", zei hij. „Het ™e.e.en, keer te meer, dat .ie li? «?lsie der>t. dat ik graag wil hebben Wacht maar! Later zul je er wel anders over gaan denken. Ik ge loof. dat ik Luke met de paarden hoor aankomen. Hij brengt paarden en pro viand voor ons mee, zie je? Het is nog een hele rit, die we voor ons hebben kindlief". HOOFDSTUK XXXIV. De scheidingslijn. Toen Spookezel Paxton en Hagger- ty bij de kist met de batterijen aan kwamen. vonden ze die vernield en onbruikbaar gemaakt. De aannemer keek er verbaasd naar en Haggerty was evenzeer verwonderd. Warren Zone kwam juist uit het kamp hun richting uit en Spookezel riep hem aan. „Wat moet dat betekenen?" schreeuwde hij nijdig. „Wie heeft die batterij onklaar gemaakt?" Zone versnelde nauwelijks zijn tred. Hij wist niet precies, wat er behalve de ontvoering van Iris plaats gevon den had. maar hij koesterde wel enig vermoeden. Hij wilde even de tijd hebben, om zijn gedachten wat beter te ordenen. „Zeg, loop eens wat harder! Schiet toch op!" brulde Paxton. „Verdraaid, ik laat het er zo maar niet bij zitten! Ik moet weten wat er achter steeks! Waar is mijn dochter gebleven?" Spookezel, gewoonlijk zo joviaal, was gevaarlijk, als hij zich ergens over opwond en dan was, iedereen gelijk voor hem, of het een'opzichter, of een gewone arbeider was. Zone verhaastte dan ook zijn schreden. „Ik weet er niets van af, mijnheer Paxton", zei hjj klagelijk, toen hij hen bereikt had. „Wat is er dan toch gebeurd?" „Kijk maar eens naar die kist bat terijen, dan zie je 't zelf wel!" brulde Spookezel. „Wat moet al dat gedoe hier betekenen? Ik geloof...." Hij hield plotseling op en staarde naar de hoefindrukken in het stof. „Wie is hier met paarden geweest", vroeg hij. „En waar is Iris? Ik begin te geloven, dat ze gelijk had.... Jat er hier werkelijk iets niet in de haak is! Waar is ze heen gegaan voor de drommel? Geef antwoord.... één van tweeën.... of ik sla jullie de her sens in!" „U weet toch wel, dat ik er niets van af kan weten, meneer." zei Hag gerty onderdanig van toon. „Ik weet daar helemaal niks van af! Waar is Iris, Zone? Je komt net uit het kamp!" Zone raakte in. de war. Hij wist zo gauw geen antwoord te geven op de elkaar snel opvolgende vragen, die hem gesteld wérden. „Ik heb haar'niet 'gezien.... eerlijk niet. Dat is fe zeggenik dacht, dat ze in het kamp was." „Ga haar dan halen! En loop zo hard je maar kunt! Ik moet weten, wat hier aan de hand is!" Zone gehoorzaamde als een kleine jongen en rende naar de tenten toe. Haggerty bukte zich over de kist en begon de stuk getrokken draden der batterijen te herstellen. „Laat die batterij maar staan", ge bood Spookezel. „Ga rechtop staan, stomme apekop, en flink rechtop ook! Wie komen daar aan?" „Dat zijn een paar voerlui", ant woordde Haggerty, die een stramme houding trachtte aan te nemen. „Maar ik weet hun naam niet." „Schiet op, kerels, als jullie me wat te vertellen hebben!" riep Spookezel bevelend. Ze kwamen naar hem toe- gehold. Als Spookezel driftig was, waagde niemand het, ongehoorzaam te zijn. „Wat moeten jullie?" vroeg hij, toen ze bij hem waren. „We zochten naar juffrouw Paxton," zei een hunner. „Ze heeft ons er op uitgestuurd, om Chet Fanning te zoe ken en we wilden haar komen vertel len, dat we hem nergens kunnen vin den." „Waar hebben jullie voor haar ge zocht?" „Over, het hele kamp door, me neer!" „En hebben jullie Fanning nergens kunnen vinden?" „Nee, meneer. En we hebben met een stuk of zes overal rondgeroepen. Niks te vinden." Spookezel wees met zijn vinger naar de spreker. „Hol jij naar het kamp", beval hij, „en stuur alle mannen, die daar zijn. hier naar me toe. Iedereen... begrepen? Laat niemand achterblij ven, zelfs geen koksmaatje." De man keerde zich om en zette het op een lopen. Paxton keek hem na met zijn vuisten in de zij. De aderen zwollen op zijn voorhoofd en hij zag er ontzagwekkend genoeg uit. „Wat bent u van plan, meneer Pax ton?" vroeg Haggerty onderdanig. Paxton wendde zich naar hem om met uitpuilende ogen en achteruit ge stoken vuisten. „Wat ik van plan ben? Vraag jij me wat ik van plan ben? Je bent ontsla-' gen! Maar blijf op je post. tot ik je verlof geef, Kamp 4 te verlaten! Goed begrepen?. Als je 'n poot te ver verzet, sla ik je hersens in!" Met die belofte draaide hij hem zijn brede rug toe en schonk Haggerty verder geen aandacht meer. Hij bleef nijdig zwijgend wachten, tot hier en daar de mannen het bos uitkwamen en om de kist met de batterijen gin gen staan. Ze keken verwonderd en schenen verlegen en niet op hun gemak. Spookezel nam hen woest op. „Waar is Strieby?" schreeuwde hij eindelijk. „Hij is bij de man, die neergescho ten is, meneer Paxton", zei een der mannen- „Ga hem halen.... met vier man! Breng hem desnoods op een draagbaar hierheen. Wie van jullie heeft mijn dochter gezien?" Er kwam geen antwoord op die vraag. ,Wie heeft Fanning gezien?" Niemand antwoordde. „Vier man gaan Strieby halen", be val Spookezel nogmaals. „Vooruit jullie vieren.... JonesStebbins en Calloway en Charlie.... Vooruit! Op schieten!" Met de ogen strak op het kamp ge richt bleven de anderen in spanning staan wachten. Eindelijk kwamen drie van Paxton's boodschappers uit het bos terug gehold. „John Strieby is met zijn auto weg gereden, meneer", schreeuwde een van de drie, lang voordat ze bij de troep terug waren. Daar bleven ze hijgend staan en een ander zei: „We hebben Charlie bij die gewonde achtergelaten, want die is bijgekomen, maar helemaal z'n verstand kwijt. Hij ligt maar te gillen, dat Fan ning in de tunnel opgesloten is en dat hij hard moet lopen, om de draden door te snijden, omdat hij anders de lucht ingeblazen wordt. Charlie pro beert hem tot bedaren te brengen, me neer". Paxton keerde zich naar de doods bleke Haggerty om. „Zo!, brulde hij. Zo!" Hij deed een stap naar Haggerty toe, maar deze week achteruit en trok zijn revolver. Brullend van woede wierp Paxton zich, zonder om dat wa pen te geven, op hem. Haggerty vuur de tweemaal achtereen. De mannen wierpen zich op de bodem. Er volgde een zware slag en Haggerty tuimel de achterover op de grond. (wordt vervolg)

de Stem | 1953 | | pagina 3