Z-.VLAANDEREN Walcheren Zuid-Beveland H Harold Russell plantte eerste boom op Schouwen-!) uiv eland Het eerste schoolorkest in Nederland DE NEUS D< Neem "AKKERTJE Amerikaans voorbeeld V"1 Een DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 23 NOVEMBER 1953 Wereldveteranen zetten Ouwerkerk in het groen JHR A. DE CASEMBROOT KREEG EEN ONDERSCHEIDING »WAT De folkloristische manifestatie te Middelburg- Herbouw in regie te Middelburg Hoofdpijn? Kiespi/n Zenuwpijn Directeur schuldig aan bedrijfsongeval Aankoop van twee gebieden Dankbaarheid Onderzeeboot jager „Noord-Brabant" WALVISTELLERS IN KAAPSTAD Hoe is het mogelijk AXEL Kringvergadering K.V.P. te Terneuzen OUD BEELDJE gevonden te Slijkplaat In Emmen iverd pionierswerk gedaan MAAR HET GELD MIDDELBURG VLISSINGEN GOES agenda HEDEN MORGEN IS DAT ERG, Zoiets kun je je niet voorstellen. Wat een verwoesting, verschrikking en ellende!" Dit zei ons Ha rold Russell, Amerikaans oorlogsinvalide, en vertolker van de hoofdrol in de film „De beste jaren van ons leven" waarin het probleem der oorlogsinvaliden zo prachtig is behandeld. We stonden met hem op de voorplecht van de „Lady Eileen", het schip, dat samen met de „Lady Adriana" ongeveer 100 oud strijders had gebracht naar Ouwerkerk. Het was Harold Russell die in dit dorp, dat nog een eiland temidden van de binnenzee is, de eerst boom heeft geplant op het Schouwen en Duiveland, dat juist veertien dagen geleden, weer geheel aan de zee is ont worsteld. Op dit moment stonden de woorden van de Commissaris der Koningin jhr. mr, A. F. C. de Casembroot, tot de oud-strij ders gesproken, ons weer helder voor de geest: „Moge het zo zijn, dat zoals wij in Zeeland de strijd tegen het water hebben gewonnen, gij de strijd voor de vrede wint". Ged. Staten willen f 15.000 subsidie geven „Mieuw Walcheren heeft aan Ged. Staten een provinciale subsidie van f 15.000 gevraagd in de kosten van een folkloristische manifestatie ter gelegenheid van de door adressan te georganiseerde herdenking van het herstel, de wederopbouw en de dich ting van de dijken. Deze manifestatie zal gehouden worden in de komende zomer en bij gewoond worden door de Koningin. Ged. Staten, die de leden der Prov. Staten adviseren deze subsidie te ge ven. wijzen erop, dat de folkloristi sche manifestatie f 20.000 moet kos ten en dat ze slechts een onderdeel vormt van de herdenking. De overige demonstraties vergen van de stichting nog aanzienlijke uitgaven. Hogere kosten voor het Rijk TIJDENS de bezetting is in het Grebbegebied en ook te Middel burg herbouwd in regie. Met de be treffende oorlogsslachtoffers was te voren overeengekomen, dat na het ge reedkomen van de herbouw van het pand dit aan hen voor een overeen gekomen bedrag zou worden overge dragen. De in de oorlog afgekondigde bouwstop en de verhoging van de ma- teriaalprijzen waren oorzaak, dat bij latere afbouw de totale bouwkosten boven de overeengekomen overdrachts- prijs kwamen te liggen. Dit meerdere bedrag dient, naar de mening der regering, het Rijk voor zijn rekening te nemen. Er wordt nu voorgesteld voor een en ander op de begroting van Wederopbouw en Volks huisvesting een bedrag van 76 mille uit te trekken, (Advertenties) Ambtenaar O.M. in beroep V/OR1G Jaar in September had er in de Spiegelglasfabriek te Sas van Gent een ongeval plaats, dat een ar beider het leven kostte. Een van de mensen was enkele meters boven de grond bezig, toen hij tegen een loslig gend balkje stootte. Dit balkje, dat nog geen 2 kg. woog. kwam zo onge lukkig terecht op het hoofd van een mede-arbeider, dat deze na enkele uren aan zijn verwondingen overleed. In Juli van dit jaar had de Kan tonrechter te Terneuzen directeur C. H. van de fabriek vrijgesproken van schuld. De ambtenaar van het O.M. had f 150 boete geëist wegens het niet nemen van maatregelen en/of be schuttingen ter beveiliging van de ar beiders. Van deze vrijspraak was de Ambte naar in hoger beroep gegaan. Een getuige-deskundige van de Ar beidersinspectie te Breda was van me ning, dat de organisatie van de mon tage-werkzaamheden, met het oog op de veiligheid, onvoldoende was ge weest. Het niet nemen van doeltref fende maatregelen wa$ z.i. hier Indt reet oorzaak geweest, De Officier van Justitie te Middel burg, waar de zaak nu diende, was evenals de Ambtenaar O.M. van oor deel dat de directeur hier schuldig was. Hij eiste vernietiging van het vonnis van de Kantonrechter en op legging van een boete van f 150 subs 60 dagen hechtenis. In het Zuiden des lands LIET ligt in de bedoeling van minis- ter Cals om van twee gebieden van uitzonderlijke wetenschappelijke en landschappelijke betekenis in het Zuiden des lands een belangrijk deel door aankoop van staatswege te bevei ligen. Nadere gegevens hieromtrent neeft de minister ter vertrouwelijke kennis neming door de leden ter griffie van de Tweede Kamer gedeponeerd. De hiertoe nodige bedragen zullen niet geheel kunnen worden geput uit de middelen, die jaarlijks voor dit doel beschikbaar worden gesteld. Daarom wordt ten aanzien van de begroting voor het dienstjaar 1953 een verho ging van f 400.000 voorgesteld. TIJ waren uit 16 verschillende lan den afkomstig, de oud-strijders, die deze week het congres van de We reldveteranen-organisatie hebben bij gewoond. Het was niet zo maar een trip, om deze deelnemers van het con gres ook nog iets van Nederland te laten zien, doch van vele kanten was hierom gevraagd. Bovendien, men kwam niet met lege handen. Mr. W. C. H. van Lanschot heeft namens de organisatie der oud-strij ders meegedeeld, dat allen zo onder de indruk waren van hetgeen men heeft gezien, dat zij zich garant heb ben verklaard, om alle bomen, die no dig zijn om Ouwerkerk weer .,in het groen te zetten" te schenken. De Fransen boden spontaan daarop al vast een cheque aan van f 100 en de Belgen deden er daarop nog eens f 100 bij. Geen wonder, dat de heer J. Koopman namens de Boomplant- commissie van de Stichting .Nieuw Schouwen en Duiveland" zeer dana- baar was voor deze buitengewone geste. ONDERSCHEIDING JTR was nog een ander hoogtepunt deze dag. Jhr, de Casemuroot, onvermoeid zich met het gezelschap bezig houdend (meer dan een half uur sprak hij met Harold Russell en daar bij bewees de kaart van Zeeland goe de diensten), kreeg een welverdiende onderscheiding. Mr. van Lanschot deelde mede, dat de Commissaris voortaan het embleem van de W.V.F. zal mogen dragen. Hij is daarmee de vierde Nederlander, na H.M. de Ko ningin, de minister-president en de minister van Buitenlandse Zaken, die deze onderscheiding ten deel viel. Mr. van Lanschot speldde de Com missaris daarna het emblivm een speldje, waarop de aardbol met het symbool voor de eeuwig-brandende toorts op de borst. Zeer getroffen door deze geste, dankte de Commissa ris voor de eer. die hem te beurt viel. TOESPRAKEN mist, met de twee haken toch de spa de wist te hanteren en de eerste schep pen aarde op de boomwortels wierp, om daarna de ooom vast te houden, terwijl zijn makkers met Jhr. de Ca sembroot zijn werk afmaakten. In een korte toespraak na de boomplan ting wees mr. van Lanschot erop. dat noch de strijd tegen het water, noch de strijd om de vrede kan worden ge wonnen indien God er zijn zegen niet aan geeft. Het was een zeer mstoriscn en aan grijpend begin van de opbouw van dit zwaar getroffen dorp. Naar wij vernamen heeft de orga nisatie bij het begin van het congres, dat in Den Haag is gehouden, een be drag van f 47.1)00 aangeboden, dat be stemd is ter ondersteuning van oud strijders of liun nabestaanden in Zee land, die steun behoeven. tVIE ER WAREN DEHOUDENS hen, die we reeds noemden, bevond zich in net ge zelschap ook de oud-gezant van Egyp te. Van Nederlandse zijde waren nog aanwezig de territoriale bevelhebber Zeeland, maj. A. Kornet, en de com mandant Maritieme Middelen te Vlis- singen, kapt. t. zee I. J. G. Broek- huijsen. LR zijn op deze dag maar weinig toe spraken gehouden, doch de korte redevoeringen, die er kwamen, waren zeker geen gelegenheidsspeeches. Zeer treffend was het woord, dat burge meester J. Romeijn van Ouwerkerk sprak, eerst in het Nederlands, toen in het Frans. Hij zag in het planten van de eerste boom het symbool voor de opbouw van het gehele eiland. Jhr. de Casembroot bracht dank aan allen, die meewerkten aan het wel slagen van deze dag. Commander Child van de Yacht Holidays Club uit Middelburg, die de twee salonboten ter beschikking had gesteld, de Rijks politie te water, die voor vervoer per vlet van de dijk naar Ouwerkerk zorg droeg en zeker niet in de laatste plaats mevr. Romeijn met haar staf, die een heerlijke warme maaltijd met erwten soep voorop bereid in de keuken van d? cantine, de gasten heeft voorgezet. Mi', van Lanschot dankte op zijn beurt namens allen Jhr. de Casem broot en het Prov. Bestuur, alsmede de burgemeester van Ouwerkerk voor de ontvangst. BOOM GEPLANT Teivaterlating op 28 November QP 28 November omstreeks 13.00 uur zal bij de Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" N.V. te Viissingen te water worden gelaten de onderzee- bootjager „Noord-Brabant", de vijfde in de serie van twaalf, welke door de koninklijke marine in Nederland wor den gebouwd, en de. vierde en laatste van de „A-klasse" van deze serie, waarmede dus alle schepen van deze klasse te water zijn gelaten. De tewaterlating zal worden ver richt door Mevrouw W. Burghard-van der Sluys, echtgenote vav de com mandant der zeemacht in Nederland, schout-bij-nacht F. T. Burghard. De onderzeeoootjager „Noord-Bra bant" is een dubbelschroef turbine- schip, waarvan de grootste lengte 111,30 m bedraagt, de grootste breedte 11,30 m, de gemiddelde diepgang 3,86 en de standaard waterverplaatsing 2160 ton. Het machine vermogen wordt 45.000 aspaardekracht en de maximum snel heid 32 zeemijlen per uur. De bewapening zal bestaan uit 4 kanonnen van 12 cm tegen lucht- en zee doelen, opgesteld in dubbeltorens. De bemanning zal 246 koppen tellen. Evenals alle jagers van deze serie werd deze jager in sectiebouw uitge voerd. Aan de bouw werd begonnen op 1 Maart 1951. Epen eerste internationale expeditie naar het Zuidpoolgebied om wal vissen te merken is Maandag aan boord van de walvisvaarder „Enern" in Kaapstad aangekomen. Een der ex peditieleden is de heer W. L- van Utrecht, assistent aan het zoölogisch laboratorium te Amsterdam. Men wil trachten zo veel mogelijk walvissen te merken met kleine har poenen om te komen tot telling en studie van de trek en de biologie der walvissen, teneinde uitroeiing te voor komen. Advertentie) Nieuw af wasmiddel koestert de handen. „Hoe is het mogelijk?" Zo is de eerste reactie van de huisvrouw op het nieuwe, fantastische afwasmid- delCastella Vaatwas. Verlost is zij van die nare, ruwe „afwashan- den".... Castella Vaatwas geeft fluweelzachte handen U kunt zo van de afwas naar de schouwburg gaan. Ook al, omdat de grootste afwas zonder moeite in een omme zien aan, kant is. Een lepeltje Cas tella Vaatwas (25 cent per pak) geeft meer dan voldoende Actief Schuim om de grootste afwas vlie gensvlug aan kant te hebben 571-oo Zierikzee BEZOEK UIT BRETAGNE De brugklasse van het gemeentelijk Lyceum vertoeft in Bonnemain (Bre- tagne) tot einde December. Een depu tatie uit deze plaats kwam naar Zie rikzee voor een korte bespreking, na dat een kleine trip over een deel van het eiland was gemaakt. De ouders van de in Frankrijk vertoevende kin deren kwamen te samen in de koffie kamer van de Concertzaal. Een twee tal films werd vertoond over het kas teel in Bretagne, waarin de school ge vestigd is en waar de kinderen les krijgen. Van 3—7 December zullen ouders dier kinderen per autobus een bezoek aan Bonnemain brengen. Heinkenszand WETHOUDER KWAM TEN VAL IN HET RAADHUIS In het gemeentehuis maakte wet houder C. Dellebeke een ongelukkige val; tengevolge hiervan bekwam hij kwetsuren aan schouder en arm. Hoe wel hij nog naar huis kon terugkeren moest medische hulp worden ingeroe pen. waarna hij voor een korte behan deling naar een ziekenhuis te Goes moest worden vervoerd. Sas van Gent Lezing Door de heer M. Van de Velde uit Hilversum - welbekend om zijn voordrachten en lezingen uit eigen en anderer werk zal op Don derdag. 26 November a.s. des n.m. 7.30 uur in het R. K. Verenigingsgebouw aan de Westkade alhier, een lezing worden gehouden met als onderwerp: „Guido Gezelle - de Westvlaamse mens" Jubileum De gemeente-secretaris, de heer B. J. Lammens, zal op 16 De cember a.s. zijn 40-jarig jubileum als ambtenaar der gemeente Sas van Gent vieren. Philippine AFR1KA-F1LM Voor een goed bezette zaal draaiden de Witte Paters de prachtige film Bizimana. Met deze fiim maken de Witte Paters een tournee door Z.- Vlaanderen daar zij veel steun en ook gebed nodig hebben. Ook de school kinderen hebben van deze prachtige rolprent genoten. hem op zijn tocht door het dorp ver gezellen. De zwarte pieten zullen tij dens de rondwandeling snoep uitdelen aan de kinderen. Na de tocht zal bur gemeester P. Vercauteren St. Nicolaas op het gemeentehuis ontvangen, ten einde zijn wensen voor de gemeente bekend te maken. Mogelijk kan de goede man de burgemeester in het uit voeren van zijn plannen helpen of de ze zo mogelijk bespoedigen. Daarna zullen aan alle kinderen van de ge meente zakjes met snoep worden uit gedeeld terwijl St. Nicolaas voor de kinderen een hartelijk woordje zal spreken. Het belooft weer een groots feest te worden, want het st. Nico- laasfeest is in ons dorp niet alleen voor de jeugd, maar ook voor de oude ren. Honderden belangstellenden stro men voor het bordes van het gemeen tehuis samen. Tenslotte wil de goede Sint het dorp Clinge niet verlaten, of hij zal ook een bezoek brengen aan de zieke kin deren. Deze wil hij absoluut niet ver geten, Als hij deze bezocht heeft zal hij vertrekken om zijn reis door het land voort te zetten. Poppenspel Woensdag 25 Novem ber a.s. wordt voor de kinderen in het Centrum een poppenspel vertoond. Kapellebrug WIELRIJDER AANGEREDEN Toen L. uit St. Gilles per rijwiel nabij het Stroperstraatje de drukke verkeersweg KemzekeDe Klinge overstak, werd hij gevat door een vrachtauto. De fiets werd totaal ver nield en L. werd in allerijl naar het ziekenhuis te St. Gilles vervoerd. St. Jansteen VAN HET BOTERFRONT Op dienst zijnde I. en A.-beambten ontdekten enige smokkelaars, die een partij boter over de grens wilden brengen. De smokkelaars kozen het hazenpad met achterlating van ca. 60 kg. boter. Clinge SINT NICOLAAS KOMT Evenals voorgaande jaren zal de goede Sint ook dit jaar weer een be zoek brengen aan ons dorp en wel op Zondag 29 November. Deze keer zal de sint arriveren aan de Nederlands- Belgische grens. Bij zijn intrede m het dorp zal hij door het plaatselijke feestcomité worden verwelkomd. De fanfare „Weldoen door Vermaak" zal BOTSING IN DE MIST Toen een zekere v. G. met zijn mo tor de garage van de heer van D. ver liet, botste hij tengevolge van de mist op een stilstaande auto De auto <m vooral de motor werden zwaar be schadigd, terwijl v. G. ernstige ver wondingen opliep over het hele li chaam. Schoondijke BINNENBRAND Bij het bereiden van was. met ter pentijn vermengd, brak brand uit in de kapsalon van kapper van Baal aan de Dorpsstraat. Werklui die bezig wa ren aan de in aanbouw zijnde kleuter school zagen de vlammen langs de gordijnen omhoog kruipen en liepen ijlings toe om hulp te bieden. In een korte tijd werd tamelijk veel schade aangericht. Mevrouw van Baal liep pijnlijke brandwonden op aan een van haar armen. Door kordaat optreden werd een grote brand voorkomen. IJzendijke ST. NICOLAAS KOMT In een vergadering van de winke liersvereniging „Ons belang" werd be sloten om ook dit jaar een beroep te doen op Sint Nicolaas. De kindervriend zal op Zaterdag 28 Nov. om drie uur met zijn beide knechts per paard een rondrit door de gemeente maken. Alle schoolgaande kinderen als ook de mu ziekvereniging „Geduld Overwint" zul len de grijze Bisschop op zijn tocht vergezellen. Hierna zuilen de kinderen in het Jeugdgebouw worden toegespro ken en getracteerd. ONDER voorzitterschap van mr. dr. Mes werd te Terneuzen een kring vergadering van de K.V.P. gehouden. Het ontwerp reglement voor de Sta tenverkiezingen werd artikelsgewijze behandeld. Enkele punten lokten lang durige discussies uit. Over de werk zaamheden van de verkiezingsraad kon men het niet eens worden. Dit punt werd daarom tot de volgende vergadering aangehouden. Ir. Dikötter bepleitte meer aan dacht voor de niet georganiseerde kie zers en burgemeester Andriessen van Ovezande vroeg het rapport betreffen de de woningbouw door te zenden aan de expert in de Tweede Kamer. ARBEIDERS hebben tijdens het verrichten van graafwerk te Slijk plaat in Zeeland een klein, vermoede lijk porseleinen beeldje gevonden voorstellende het Lam Gods. Op het beeldje was het jaartal 1296 duidelijk leesbaar. Vermoed wordt, dat het beeldje ge vonden is op de plaats waar voor eeuwen de zgn. Gaternissekerk heeft gestaan. VfET EEN ZEKERE jalouzie hebben wij er al menigmaal kennis van genomen, op welk hoog peil de muziekbeoefening op de scholen in Amerika staat en hoever wij in Nederland daarbij ten achter bleven. In Amerika heeft men de muziekbeoefening op school reeds van de practische zijde bekeken d.w.z. men is de muziek gaan beoefenen in orkestverband. Psychologisch is dit zeer goed gezien: de grote drang naar licha melijke activiteit, die bij jonge mensen tussen 15 en 20 jaar nu eenmaal leeft, kan zich op deze wijze ook in muziek ontnlooien. Zij vormt daar door een natuurlijk tegenwicht voor de sportbeoefening, waarvan de omvang soms naar het catastrophale neigt. FAe Amerikaan zoekt zijn kracht in de practijk en de manier waarop daar. binnen een periode van nau welijks vijf en twintig jaren, de schoolmuziek algemeei ingang vond. bewijst dat deze in dit geval uitgaat boven theorie en intellectualisme. Mo menteel (deze cijfers zijn van 1950) zijn er in Amerika 65.000 schoolorkes- ten Hiervan zijn 30.000 harmonie-or- kest°n er 35.000 symphonie-orkesten De laatste jaren is het aantal harmo nie-orkesten belangrijk gestegen en het aantal symphonie-orkesten ge daald, hetgeen er op wijst, dat het ge makkelijker is aan 'n school een blaasorkest op te richten en in stand te houden dan een symphonie-orkest. Advertentie) Natuurlijk is dit alles ook in Amerika niet altijd even vlot gegaan, aanvan kelijk moesten de meeste schoolhoof den overtuigd worden van de moge lijkheid dergelijke orkesten te vor men en in stand te houden. Maar ook hier bleek, dat de zogenaamde onmu- zikaliteit der leerlingen een heel slecht anti-schoolmuziek-argument was. Integendeel, toen het goed werd aangepakt, toonden bijna alle kinde ren in staat te zijn in korte tijd een blaasinstrument te leren bespelen. Toen de eerste moeilijkheden waren overwonnen, werden er al spoedig wedstrijden van schoolorkcsten gehou den. De eerste vond in 1923 te Chica go plaats met 17 orkesten van middel bare scholen. Toen jaren later was dit aantal op een wedstrijd in Evans- ville (Indiana) gegroeid tot 74- Thans is de officiële schoolwereld ALLEN, die in Ouwerkerk verblij ven waren uitgelopen om getui ge te zijn van de planting van de eer ste boom. Het was ontroerend te zien, hoe Harold Russell, die beide handen jyjisscbien beeft u ooit „Cyrano de Bergerac", een toneelstuk van Admond Rostand, gelezen of ge zien?Rostand schildert ons daarin de figuur van Cyrano, de heroische, warm-voelende, dich terlijke Cyrano, die helaas dit noodlot van de na tuur heeft meegekrgen: een vervaarlijke scherp- gebogen neus, die zijn gelaat een afstotende uit drukking geeft. Inzake de liefde werd hem deze neus een tragisch iets: Cyrano werd er bij de door hem zo vurig-beminde Roxane verachtelijk door. J^och om de drukkende last, de kwaadaardge in vloed van een monstrueuse neus te leren ken nen, in een bepaalde mensenleven, behoeft ge niet het toneelstuk van Rostand te zien of te le zen Kent u Kees: ..Kees de zaagscherper"? Zr niet. lees dan even dit verhaal. Kees is een bekende figuur uit de werelc van zwervende zangers, marskramers, scharen- er messenslijpers en bedelende vagebonden. In hel volkslogement hier ts hij een vaste klant Het ts een man met karakter: hij werkt voor de kost hij bedelt niet Hij gaal de polders in, de boeren hoeven af om zagen te scherpen Hoewel verkereno steeds onder allerhande slag van volk. hoewel le vend te midden van pimpelaars en luilakken, heeft Kees in zijn hart een warm en vroom gevoelen weten te bewaren, een godsdienstig verlangen, dat hem iedere Zondag trouw en ook meerdere maler pei week naai de kerk drijft Kees is een echt ge lovig man die bidden kan en vertrouwen heeft en. gelaten en geduldig een permanente peni tentie met zich meedraagt. Die penitentie is zijn grote paars-gekleurde neus Het is een neus die u dadelijk opvalt doei zijn gezwollen dikte, zijn örede massaliteit maat wel het ergste door zijn kleur Rood en blauw en paars zijn de dominerende kleuren van dit reukorgaan en tedere vreemdeling, het karakter en de levenswijze van Kees niet kennend, zou op slag zeggen: „Die kerel lust 'm ook zeg. Kijk eens. wat een jeneverneus".... Doch niets is minder waar. Te menen dat Kees aan de drank verslaafd is, is een volmaakte valse conclusie. De misvorming en de kleur van zijn neus zijn te wijten aan een ziekte, een ont steking in de neusvleugels. En het gebruik of mis bruik van drank is daar vreemd aan. Maar met dat al loopt Kees de polders door de wegen langs en bezoekt hij dé boerenhoeven, met deze bedriegelijke getuigenis, deze misleidende aanklacht op zijn gelaat. Sommige boeren kennen Kees van nabij en gunnen hem van harte een karweitje of een mid dagmaal. ,,'t Is een vrome goeie kerel", zeggen de boeren als Kees bij hen de dam afgaat. Maar niet overal is de ontvangst even gul en vriendelijk En dat zit 'm in die misleidende neus, die paarse gezwollen neus „Nog wal te verdienen, mensen", vraagt Kees als hy het erf oploopt. „Veur zo'nen zuip- ,ap als gij zijt, niet", ts het snauwende antwoord „Ik drink nooit", zegt Kees dan. En dan oreekt de spot en de verachting en de woede dei ooeren rond hem los. „Dat zien we wei aan oew neus. Zo'nen je never kokkert hebben we maar zelden gezien De dam af, ge verzuipt toch alles wa ge ver- lient.' „Ik drink nooit", verweert Kees mompelend en sukkelt verslagen en vernederd weer verder De hond blaft hem dan verachtelijk en Kwaadaardig na „Het is toch hard" zegt Kees m zichzelve .Ergens voor aangezien te worden waaraan ge rchuld noch deel nebl Het duet pnn als de men sen je voor iemand houden, die ge echt met bent." En dan springen er wel eens tranen in zijn ogen. Maar de gelaten duider komt weer bij hem boven en vertrouwvol gaat hij verder, van hof stede naar hofstede. Qp een dag echter steeg de beproeving tot aan het uiterste. Reeds had Kees twintig boerde rijen gehad en reeds was hem twintigmaal een snauwend en beledigend woord naar het hoofd geslingerd. Het was al diep na de middag en nog had hij geen cent verdiend Hoe kon hij zijn eten en zijn logement betalen? Troosteloos en met een hongerige maag slenterde hij het dorp door: op zijn schouder drukte de last van zijn zagen scher- persstellage en van zijn vijlen. Hij kwam langs een kerk: het sloeg juist vier uur. Met een verdrietig hart ging Kees even naar binnen en knielde op een klein bankje. Hij vouwde zijn handen en be gon te bidden. „Onze Lieve Heer, wa is 't toch hard, as ge veur 'ne drinkerd wordt aangekeken, 'k Heb van daag nog niks verdiend, enkel deur mijn paarse neus. Gij weet toch beter, Onze Lieve Heer. Stemt de mensen een beetje milder tegen me en laat me vandaag geen honger lijen." Kees sloeg zijn handen voor zijn gezicht en schreide, 't Was of al zijn verdriet van zijn hele leven loskwam, zo lang en smartelijk schreide hij geknield op het bankje. En toen hij opstond en naar zijn zakdoek tastte, toen was het wonder gebeurdeen briefje van tien gulden zat in zijn broekzak Kees sperde zijn ogen wijd open. het begon in hem te jubelen van blijdschap en dankbaarheid en vurig en kinderlijk riep hij: „Dank oe, dank-oe, Lieven Heer" I/ees „de Neus" heeft dit wonder nooit kunnen verklaren: dit geldwonder, zo mild en zo on verwacht Want hij heeft het oude grijze pastoorke niet gezien dat achter de pilaar stond en dat toen Kees de kerk die middag overgelukkig verlaten had verder ging met zijn brevler-gebed UNIEKE EXPOSITIE In de prov. bibliotheek heeft de bi bliothecaris een unieke tentoonstel ling van Byzantijnse kunst, uit het kostbare boekenlegaat van wijlen mr. v. Eek gearrangeerd. Het pronkstuk is een kostbaar boek werk over d,e Byzantijnse emnilles, destijds opgedragen aan keizer Alex ander de derde en slechts in 200 exem plaren gedrukt. Mr v. Eek kocht het destijds op van baron v. Rothoshild te Parijs. Een juweel is verder het werk over de tijd Sofia en Aertog uit de iiand gekleurd, schitterende reproducties en tot slot nog een technisch verfijnd exemplaar een Skira-uitgave over de Byzantijnse schilderkunst. 'Tot Kerstmis blijft de keur-collectie uitgestald. ZESTIGJARIG BESTAAN VAN ST. CAECILIA In net C.J.M.V.-gebouw in de Noord straat heeft de harmonie St. Caecilia ter gelegenheid van haar 60-jarig be staan een druk bezochte receptie ge houden. Voorzitter P. M. Verdonk, die op de ze dag 40 jaar In het bestuur was. waarvan 35 jaar als voorzitter, dankte in zijn toespraak het gemeentebestuur voor de steun en samenwerking die in al deze Jaren was ontvangen. Wethouder v. Popering bracht de felicitaties van het gemeentebestuur over. Hij roemde de goede samenwer king met de harmonie waarop nooit vergeefs een beroep werd gedaan. Verschillende sprekers, die de ge lukwensen van hun vereniging over brachten. lieten deze vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud. De nieuwe aanwinst van de harmo nie een B-bas. gekocht voor de som vari f 800, stond op het podium. in Amerika overtuigd van de grote paedagogische en culturele waaide dezer schoolorkes n. In 1927 werd bepaald, dat de muziek aan de scholen 'n plaats krijgt, gelijkwaardig aan an dere vakken en sindsdien wordt de muziek als vak aan de middelbare scholen i daarmede ongeveer gelijk gestelde scholen officieel erkend. In derdaad om jaloers op te worden! Tn het najaar van 1947 dus zes ja ren geleden is in ons land de schoolmuziek officieel bij het middel baar onderwijs ingevoerd. Er is wat deining in enkele kranten en tijd schriften over geweest, aan enkele middelbare scholen met een vooruit strevend directeur is sindsdien een muziekleraar of lerares benoemd, en daarmede is de zaak afgedaan. Of zal dat ene schaap over de brug. dat wij in Emmen vonden, op de duur een kentering betekenen? Zal dit het officiële toezicht op het muziekonder wijs aan de middelbare scholen wak ker schudden, de lauwe geest van af wachten en uitstellen van zovele schoolhoofden doorbreken? Laten we het hopen! In ieder geval is er een begin, het gemeentelijk Lyceum te Emmen heeft een schoolorkest. Toen wij over dit schoolorkest hoor den. zijn We in Emmen een praatje gaan maken met de ondernemende directeur van dit eerste en enige school-harmonie-orkest in ons land, de heer C.A. Legro, die ais vast mu! ziekleraar aan het Lyceum verbonden is en die het initiatief tot de oprich ting van dit schoolorkest genomen heeft... ,,Dat wij voor de vorm daarvan een harmonie-orkest kozen" zeide ons de heer Legro. ,,is omdat daarmee eer der resultaten zijn te bereiken dan met een symphonie-orkest. Weinig leerlingen immers bespelen een strijk instrument en voor redelijke prestaties daarop is zulk een langdurige en in tensieve studie nodig dat samenspel gedurende de schooljaren, b.v als symphonie- of strijkorkest practiscn onmogelijk wordt. Een harmonie-or kest is technisch echter zeer goed te verwezenlijken. Men kan de leerlin gen gedurende het eerste en tweede jaar op een blaasinstrument laten stu deren. vanaf het 3e jaar begint dan het samenspel, waaraan de leerling dus 3 tot 4 jaar kan meedoen. De belangstelling er voor is zeer groot, slechts voor een derde van de genen. die zich voor deelname aan t schoolorkest opgeven, hebben wij in strumenten. Vergeet niet dat wij an derhalve bezetting nodig hebben. n.I. voor de oplriding in de eerste twee jaren en voor bet gehele corps in de volgende drie of vier jaren. „IS HET repetitie-bezoek door de schooi verplicht?" vroegen wij de heer Legro „Neen", zeide hij. dat ts niet het geval, maar desondanks ken nen wij geen repetitieverzulm Wij re- oeterpn twee- of driemaal per weex, het zij 's-morgens vóór de schooluren 's-middags er na. of op een vrije mid dag. Het komt voor dat de leerlingen een uur heen en terug in regen, sneeuw of bij gladheid moeten fietsen om ter repetitie te zijn. maar wegblij ven komt niet in hun hoofd op" Emmen is een voorbeeld van wat in apdere plaatsen ook bereikt zou kunnen worden, ais daartoe slechts bit overheid en schoolhoofden de op rechte wil aanwezig is Laten wij no pen dat het daar gegeven voorbeeld ruime navolging vindt. Er ls nu bewe zen dat het kan en dat het mogeliik is aan de middelbare scholen een jon ge generatie met muzikale kennis en smaak op te kweken van wie tn de toekomst pen verriikende Invloed kan uitsaan in het belang van het Neder landse muziekleven. EI SEN aar EINDELIJK EEN WACH TGELEGENHEID AAN DE KOEPOORT Na langdurige onderhandelingen is het B. en W. gelukt overeenstemming te verkrijgen over een te bouwen wachtgelegenheid voor de buspassa giers aan de Koepoort. Het ontworpen gebouw bestaat uit een ruime wacht gelegenheid met een kantoorruimte voor de A.M.Z. en V.V.V., een ruimte voor verkoop en toiletten. Indien de gemeente tot de bouw daarvan over gaat, is de automaatschappij „Zee land" bereid het geheel in huurkoop te nemen. Daatoe zou een ongeveer ge lijkluidende huurkoopovereenkomst kunnen worden gesloten als is vastge steld voor gegadigden voor hallen op het industrieterrein. Hierdoor komen de exploitatiekosten ten laste van de A.M.Z.behalve het dagelijks onder houd van de urinoirs (buiten) en het dagelijks straatvegen van de wacht ruimte. De A.M.Z. is verder bereid de ver koopgelegenheid voor geringe eetwa ren te verhuren aan de A.V.O. (alge mene vereniging voor onvolwaardigen) om dit gedeelte te laten exploiteren door een door de A.V.O. aan te wij zen persoon, die daardoor in staat zal worden gesteld weder in zijn onder houd te voorzien. Verder heeft de A.M.Z. overeenstem ming bereikt met het bestuur van de vereniging voor vreemdelingenverkeer over verhuur aan haar van een kan- toorrruimte. Door een en ander is een redelijke exploitatievorm gevonden. De kosten van de bouw worden door de directeur van gemeentewerken be groot op f 17.500. B. en W. stellen de raad voor hier toe te besluiten. ZUID BEVELANDS DAMESKOOR De jubileum-uitvoering van het Zuid Beveandse dameskoor. Zaterdagavond in de Korenbeurszaal gegeven, was zeer verzorgd en had in het program ma genoeg varianten om het gevaar van eentonigheid te bezweren. Gemakkelijk had de directeur, de heer Famminga. 't zich niet gemaakt en vrij zware, soms wel eens iets te moeilijke stukken gekozen. Iets meer in het gehoor liggende composities, als Briills slaapliedeke, sloegen dade lijk meer aan en deden de kwaliteiten van het koor. dat over prachtig stem- rnateriaal beschikt, duidelijk uitkomen Enkele nummers gingen wat te vlak en af en toe domineerden de sopranen iets te sterk. Beslist 'n te ingewikkelde was de verklanking van de Drieko ningencantate van Otto Lies, welke vooral voor het orkest, dat het con trapunt moest leggen, een raffinement eist. dat amateurs zelden bezitten. De „Twaalf rovers" van de zelfde componist, gezongen met medewerking van Arti-leden, was weer 'n feest om te horen; jammer was de lichte ont sporing in de aanvang bij de alt-part;' Hary v. Os zong op pakkende wif* ziin liederen bij de luit en de pianiste mevr. Hesseling, droeg mede tot hei suces van de avond bij. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Pygmalion. DE KLINGE. Kinema van Dijck. 7.30 uur: The greatest show on earth. GOES. Grand: Jungle Jim. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: Duel in de nacht. MIDDELBURG. Electro: Viva Zapata. Schouwburg: Texas Rangers. SAS VAN GENT. Olympia-theatre, 8 uur: The crimson pirate. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Robin Hood. VLISSINGEN. Alhambra: Suzanne. Luxor: Met geheime instructies. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Pygmalion. Kon. Vlaamse Opera, 8.30 uur: Don Pasquale. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 7.30 uur: The greatest show on earth. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: Car son City. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Het leven van Emile Zola. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Jeugd m de branding. Het is af zonder d tuimelen haast zot trek naai gen, von zich dus ken. „Vr hongerig deze mar Hi TN België Officii en kan ii 225 francs van 1 Oc een net v: sport die beoefend, schade vai ting worde kele hondj gen. Allee! Cemmenicf minder da de de zes| 15 Novemb touw zitte| vangen vinken, dl lukkig' ni| kosten vo er uit do gels die in artikel zijl francs ten getekende I francs kal den zij etf vogels te zoen. Het var die een bq oefenaar afwachten! heeft rond bruik van| zang de neer te waarop mj tel zijn gl de maand| daarna ge voor vinkq een mens LIET vink 1 1 middel drie meterf zijn een waarin zic| tussen de zijn opgestj of met een I de wip geij de plaats vogelaar vj hij van ta Zodra ej wordt <}e trokken soortgenot^ aan een waarmede I verbonden! enkele cenf hierdoor i vinken tejl aanwezighd laten zichl beneden, deren zij r| eetlust blf hun wantij zij zich op I lijke net vl Urenlang lucht af ni wip sprini 34) Als u de weg ben! rustig n| en uw vadl JPookezel a per oorsprj brengen". Jns trildel ten en voell "B- McCorif voorstellen. L -,Ik vraag der we) in 1 mj elkaar tl been te heljl afü dUnk| «hangt, hod rfe eenvd »G. minstd r je h! „Juffrouw! °en bem dl maar betwijl elkaar kan I „Dat zulll Daarop keel denk nil hebt,

de Stem | 1953 | | pagina 2