P0LLENs Ofl SS De kwestie der Indische Nederlanders De Baas van Kamp Vier Amerikaanse heksenjacht RADIO-PROGRAMM A'S TWEEDE BLAD DEZE WEEK IN HET BE IT EN LAND ZATERDAG 21 NOVEMBER 1953 AT EEN ONDERLIJKE ERELD Humanisme Indonesië HARDE WOORDEN We hebben al het een en ander ge zegd over de kwestie der Indi sche Nederlanders. We laten hier nu nog een medewerker aan het woord daarbij aantekenend, da-t we de scherpe oordeelvellingen over volksmisleidinge-d. niet onder schrijven. We willen zonder zeker bewijs van het tegendeel vasthou den aan de stelling, dat vóór en te genstanders van het regeringsbeleid het beste voor hebben met deze on gelukkige categorie van medebur gers, die tussen de raderen van de grote politiek zijn geraaktNiette min willen we dit openhartig ge luid uit een geprangd gemoed geen plaatsing geven, omdat er zo dui delijk in tot uiting komt, wat veler gemoed beweegt WINTERTIJD vStudietijd Afspiegeling des levens door EMART KINSBURN y De sterkstt bondgenoot, welke het Kremlin zich in Amerika maar zou kunnen wensen, is zo zoet.ies aan de heer McCarthy. Voor onpar tijdige toeschouwers, waaronder we ons vooralsnog rekenen, is het een hoogst merkwaardige zaak te zien, |10e die „Groot-Inquisiteur" een orgie van haat weet te ontketenen. Deze orgie is niet op de eerste plaats (meer) gericht tegen de ideo logie van het communisme, doch te gen lieden die door beweerde ver lening van hand- en spandiensten aan het ■ommunisme thans politiek onmogeli.jk moeten worden gemaakt. Zo en niet anders ziet het er voor ons uit. Reeds zeer lang heeft het demo cratische Westen met groeiende arg waan de bewegingen-van McCarthy en diens commissie tot „onderzoek naar on-Amerikaanse activiteiten" gade geslagen. Reeds even lang steeg de vrees, dat met het toene men van de onrust in de V.S. de mannen van het Kremlin zich in de handen zouden gaa.i wrijven. Er moest immers een politiek hoogte punt in het McCarthy-isme komen: het lag voor de hand, dat de repu blikeinen vroeg of laat zouden zwichten voor de verleiding om de communisten-heksenjacht te gaan gebruiken. De jongste verkiezings nederlaag is hun blijkbaar te mach tig geworden en met de herinnering aan de onverkwikkelijke zaak van Alger Hiss als onbewuste leidraad is plotseling de zaak-White gaan rollen. Niemand minder dan Harry Truman werd beschuldigd van on Amerikaanse activiteit. Hij zou een communistische spion de hand bo ven het hoofd hebben gehouden en de commissie van McCarthy vroeg de ex-president, of hij zich maar even wilde komen verantwoorden... JSju kan men dit allemaal zo luch tig opnemen als men wil. Men kan glimlachen, omdat Harry S. nu toch „lekker" geweigerd heeft te verschijnen. Men kan met een vriendelijk begrijpend knikje be amen, dat Eisenhower olie op de golven goot en het er openlijk niet mee eens bleek. Maar de zaak zit dieper dan een „aardigheidje" en gaat veel verder dan een der „ge wone" McCarthy-stunts. Het gaat om een expresident, het gaat om een machtig democratisch bolwerk en het gaat om de principiële ma nier van communisme-bestrijding. Wanneer inderdaad Truman hei melijk „heulde" met de communis ten, dan heeft de Koreaanse oorlog een bittere bijsmaak en dan heeft het Atlantische Pact en loze basis en dan is het Marshall-Plan ver- foeielijke huichelarij en dan is de Truman-leer voor de democratische vrijheid een giftige ketterij. Is dit te scherp gesteld, meent u? Natuur lijk is dat te scherp gesteld, op zich zelf genomen althans. Maar laat ons toch vooral niet vergeten, dat de Amerikaanse buitenlandse poli tiek na de oorlog waarlijk (tot nu toe) een twee-partijen-politiek was en dat de heer McCarthy zeer tot genoegen van het Kremlin bezig js stuiten, dat men van dit alles nog siechts onberedeneerde vrees voor alles wat communisme wordt ge noemd, overhoudt- Dit brengt enor me onrust teweeg en daarmee is alleen.... Moskou gebaat. JTisenhower ziet het gevaar aan komen. Hij niet alleen overi gens. Er zijn binnen en buiten de grenzen van de States al tal van waarschuwende en tal van boze woorden gezegd en geschreven. Men rekent het tot een verontrustend teken, dat een Minister van de V.S-, Bronwell, zich ertoe leende de spreekbuis te zijn van een McCarthy en dat deze Minister zich niet ont zag om tenminste zijdelings de con stitutionele rechten van het presi- tendsambt in gevaar te brengen. Hiermee is het vertrouwen in het Washingtonse beleid ten zeerste ge schokt. De republikeinen, die er po litieke munt uit dachten te slaan, zijn nu al bang voor het tegendeel. Niet ten onrechte waarschijnlijk. Maar de onrust is teweeg gebracht en het wordt meer dan tijd, dat Eisenhower daar iets positievers te gen doet dan het spreken van boze woorden op een persconferentie. Hij moet er. dunkt ons, allereerst voor zorgen, dat hij en zijn Regering zich duidelijk distanciëren van de heer McCarthy en diens onheilbrengend bedrijf. loslippigheden van LEONARD Jn het Voorlopig Verslag betreffen de Sociale Zaken is door vele le den de humanistische verzorging in D-U.W-kampen ter sprake gebracht. In de kampen zelf schijnt daaraan weinig behoefte te bestaan. Maar de humanistische verzorgers komen ook in de cantines en huiskamers, zoeken contact met alle aanwezige arbeiders, verspreiden er lectuur of sporen aan tot deelneming aan hu manistische bijeenkomsten in of buiten het kamp. Of de arbeiders indien zij al ooit van het humanis me hebben gehoord zich daartoe voelen aangetrokken of contact met humanistische verzorgers wensen, schijnt geen rol te spelen. Deze le den menen, dat het Humanistische Verbond daardoor een bevoorrech te positie inneemt naast de Kerken en begrijpelijkerwijze zijn ze daar over niet gesticht. Het klopt trouwens ook niet met datgene wat van de zijde der hu manisten wordt gesteld: Wij wer ken alleen onder de onkerkelijken, met de kerkelijken bemoeien wij ons niet. Het ligt overigens in de natuur der dingen, dat een bepaalde le vensbeschouwing naar uitbreiding van aanhang streeft. Het is thans weer gebleken. Doch in volle scherpte komt dan ook de vraag daarin een hoogst verderfelijke wig I weer voor ons te staan: Kan en mag te drijven. Wanneer het zó doorgaat, Overheid in een Christelijk land zal Eisenhower moeilijk waar kun- Positieve steun verlenen aan a- nen maken, dat hij „president wil zijn voor het gehele volk". Immers, men drijft hem met ongekend machtige middelen de weg op van een niets ontziend McCarthy-repu- blikeinisme (welk woord we met opzet neerschrijven, omdat Ike zelf nog deze week getuigde een hekel te hebben aan het woord McCarthy- isme, waarvan hij bovendien zei de inhoud niet te kennen!), dat in deze vorm de Amerikanen (gelukkig) zozeer tegen de borst schijnt te LITURGISCHE KALENDER ZONDAG 22 November Groen, 26e Zondag na Pinksteren. 2e geb. H. Caecillia. Creda. Prefatie v. d„ H. Drievuldigheid. MAANDAG 23 November. Rood. H. Clemens I. 2e geb. H. Pelicitas. Pre fatie van de Apostelen. DINSDAG 24 November. Wit. H. Jo annes van het Kruis. 2e geb. H.Chry- sogonus. Creda. WOENSDAG 25 November. Rood. H. Catharina. DONDERDAG 26 November. Wit. H. Silvester. 2e geb. H. Petrus van Alexandrië. VRIJDAG 27 November. Haarlem Wit. H. Albricus. 2e geb. A. cunctis. 3e geb. naar keuze, 's Bosch. Wit. H Oda. Breda. Wit H. Acharius. ZATERDAG 28 November. Paars. Vi- glie van de H. Andreas. 2e geb. v. d. H Maagd; Concede 3e voor Kerk of Paus, Muis (I christelijke propaganda? gaat niet goed in Indonesië- ?:0J die overtuiging zijn nu ook e diplomaten der grote mogend heden gekomen. Het communisme n't jr°Pr.ïan dit Sebied een twee de Indo China te maken. De slap heid van de centrale regeerders, het krampachtig vasthouden aan de idee van de eenheidsstaat met uit wissing van de federalistische op zet, de geringe arbeidslust, de on veiligheid in tal van gebieden dat alles zijn factoren, welke de onge rustheid van de vrije wereld heb ben opgeroepen. Verleidelijk is het de grote staatslieden nu te herinne ren aan hun pressie op Nederland, om Indonesië voortijdig los te laten'. I Dit kan echter de situatie niet ver beteren. We moeten rekenen met de toestand, zoals hij nu eenmaal bestaat. Er zijn onder de Indonesi sche intellectuelen waarlijk wel be kwame mannen, die volledige me dewerking van het Westen willen aanvaarden. Maar helaas viert de demagogie hoogtij en krijgen de Ne derlanders zelfs nu nog de schuld van de belabberde toestand in Atjeh en elders. Het zal ons wel benieu wen, wat de Grote Drie op hun Bermuda-conferentie zullen uitdok teren, om Indonesië beter in het za del te helpen. Een Commissie van Goede Diensten? F)e Hoge Commissaris in Indonesië firaaf Van Bylandt kwam kortge leden op Schiphol aan voor een ,,rou- tinebezoek"' en gaf aan verslaggevers die hem opwachtten, het gebruikelijk interview, dat, in tegenstelling tot wat men gemeenlijk van anderen hoort, niet een groot aantal woorden en géén inhoud bevatte, maar wel gespeend was van alle realiteitszin en slechts oppervlakkige algemeenheden inhield. Hoofdzakelijk moest men er als arge loos burger de indruk uit krijgen, dat het heus met die Nederlanders in In donesië botertje tot de boom was en dat het in de republiek allemaal nog al erg netjes en bedaard toeging. In de kort op zijn aankomst gevolg de Kamerzitting, waarin enige terza ke kundige leden waarvan er en kele kortgeleden in Nieuw-Guinea wa ren geweest met aandrang hebben gepleit voor begrip van de miserabele positie, waarin zich de Indische Ne derlanders thans bevinden en waarin andermaal de Nederlandse regering gewezen werd op haar zedelijke ver plichting deze landgenoten daadwer kelijk te steunen en te helpen, heeft minister van Thiel zich kennelijk verlaten op het oordeel van de Hoge Commissaris. Er kwam namelijk hoe genaamd niets positiefs uit de bus; in géén opzicht ook is blijk gegeven van sympathie met, laat staan waar dering vóór die duizenden, die kramp achtig proberen het hoofd van zich zelf en hun gezin boven het Indone sische water te houden en aan wie vaak nodeloze moeilijkheden in de weg worden gelegd. EEN VERGADERING legd, waarop werkelijke kenners van de situatie hun onverbloemd oordeel in krasse termen hebben uitgespro ken- Het past alle goedwillende en ob jectieve Nederlanders daarvan in het kort kennis te nemen. Noemde het Kamerlid prof. Lemaire de toestand voor de Indische Nederlanders „dia bolisch", ds Iterson. Ned. Herv. predi kant te Bandoeng, die daar drie jaar lang onder moeilijke omstandigheden zijn kudde geleid heeft, aarzelde niet het door graaf Van Bylandt aan de pers medegedeelde te schetsen als .volksmisleiding, die zedelijk ontoe laatbaar is". Deze scherpe veroorde ling wordt aanvaardbaar indien men verneemt, dat geen mindere instantie dan de adviesraad van het Hoge Com missariaat in 1951 heeft gewezen op „de honger, mensonwaardige huisves ting, de prostitutie en de stijgende criminaliteit onder de Indische Neder landers". en dat sindsdien de toestand niet vóór-, maar verder achteruitge gaan is. Ds Iterson toornde voorts over de door Mr. J. W. Van Hoogstraten, ver bonden aan het Hoge Commissariaat en inmiddels al benoemd tot hoofd van het (nog niet opgerichte) kan toor voor de betaling van de Oorlogs schade, gegeven uitspraak, dat die In dische Nederlanders toch wel groten deels warga negara zullen moeten worden en het niet de moeite loonde voor die overblijvenden nog veel te doen. Men schijnt hier inderdaad van de zijde van het Hoge Commissariaat de ogen te sluiten voor het feit, dat óók als deze Nederlanders hun natio naliteit tenslotte prijsgeven, zij toch altijd nog worden achtergesteld bij de geboren Indonesiërs en dus voorlopig net zo weinig levenskansen krijgen als ze nu al hebben. KAN HET NIET ANDERS? l/'an dit alles, zo vragen wij, nu wer- kelijk niet anders? Is het waarlijk nodig de kille, harteloze politiek van de jaren 1946—1949 consequent voort te zetten en na de officiële, nu ook een geestelijke uitverkoop te houden van de nog aanwezige restanten Ne derlanders in Indonesië, die men blijk baar alleen maar als lastige en hin derlijke elementen beschouwt? Zijn er in de kringen van onze politici geen mensen te vinden, die over de landgenoten daarginds humaan kun nen denken, Nederlands kunnen den ken, en die willen helpen iets goed te maken aan wie onder de abrupte sou- vereiniteitsoverdracht al méér dan hun deel aan leed hebben gedragen? Nederland laat zich waarlijk wel tegenover deze landgenoten van zijn zwartste zijde kennen. (Advertentie) En waar iou U beter en voordeliger studeren, dan bij Vraagt dus zo spoedig mogelijk ons gratis prospectus. HILVERSUM Bekende Schriftelijke Cursus IA/IJ WORDEN zo onderhand doodziek van al die imitaties van „mensen uit ons midden" voor de radio. Het is in Nederland ge~ vaarlijk geworden om een „tiep" te zijn. Vent je met een haringkar, dan gebruikt de „Telegraaf" je persoon voor schertsende stukjes- Ben je een wijs kind, dan kun je jezelf als „Jantje" beluisteren in ..Negen heit de klok"- De orgelman is er ook al niet meer zeker van, da.t zijn vocabulaire beperkt blijft tot de eigen, reine kring, sinds Wim Zonneveldt deze nederige dienaar der Muzen op het toneel tot leven heeft gewekt- De kapper horen we in onze luidspreker zijn stereotiepe vragen stellen, evenals de man die langs de trein lectuur verkoopt, dat doet. We hebben de nabootsing van een kellner, van een kruier, van een klussiesmantietje, van een minister, van een vod,- denkoopman. Kortom, we hebben ze allemaal in levende lijve èn in hun nep-gedaante voor de radio. We zouden ons luistergeld kunnen verdienen,door 's avonds op het Rembrandtsplein in Amsterdam te gaan zitten luisteren naar de conversatie van de chauffeurs. Dan hebben we het heet van de naald. Maar goed, dat gaat nu eenmaal niet altijd even gemakkelijk. Het zal wel zo in de schepping besloten liggen, dat we met deze vaandeldragers uit de heffe des volks, slechts via zes of minder radiolampen in contact moeten komen. Alleen.-, zou den we willen, dat ze nu ook eens een bekend „tiep" voor de radio haalden, dat wij persoonlijk op sommige dagen zo waarderenDat is het bekende „vis-type", of met andere woorden, de man die je nooit iets zult horen zeggen dan het hoog nodige. Heerlijk lijkt ons dat. getraliede staatshotels. De overbe volking was zo groot, dat in sommi ge plaatselijke gevangensisen drie man in één cel moesten worden op gesloten. Levensecht J—Jet publiek in de opera in Rijsel begreep er niets van, toen de tenor, die de hoofdrol in „Samson en Dalila" had ge speeld, niet na afloop voor het doek verscheen, om het ap plaus in ontvangst te nemen, nadat hij in de slotscène de tempel had doen instorten. Wat was er gebeurd? Samson, lag precies als de echte kracht patser, begraven onder de ruines. Er was een kabel ge knapt en het hele décor was op de ongelukkige tenor terecht gekomen. Hij had een behoor lijk gat in zijn hoofd. Afleiding DAT MORRISON heeft de directie van de Trans Australian Rail way gevraagd of hij tijdens zijn werk detective-romans mag lezen. Hij is machinist en voert viermaal per week een goederentrein enige duizenden kilometers verder. Hierbij doorkruist hij over een lengte van 800 km. een woestijn, waarin geen signalen langs de baan staan, noch overwegen bestaan. „Ik heb dan uren en uren niets te doen", schreef hij, „altijd vrees ik op dit stuk in slaap te vallen. Ik zou me wakker kunnen houden met wat moorden en zo...." u EN INWONER van St. Gallen, een plaatsje in Zwitserland, heeft een muizenval geconstrueerd, die al te nieuwsgierige ratten en muizen een vlotte electricutie bezorgt. Als de diertjes aan het lokaas ruiken, of ervan snoepen, worden ze onder stroom gezet en sterven terstond. Muis (II) 1V/IAAR muizen zijn solidair. In Na- pels viel op een avond plotseling de stroom uit. Bij het onderzoek vond men in de electrische centrale een finaal verkoolde muis tussen de sterkstroomcontacten liggen. Het beest was gestorven, om zijn vrien den te redden. Vis JN Wenen was men eventjes in feestroes, want voorbij gangers zagen, dat een rijk met vissen gevulde vijver, dicht bij de Donau, werd leeg gepompt. De vissen werden met de ondergang bedreigd. Gelukkig voor de verbaasde waterbewoners, arriveerde gauw de brandweer, die met bekwame spoed de vijver weer volpompte. Daarna werden de vissen naar een andere vijver verhuisd, waar ze nu iedereen uitlachen. Pont jes J^/aarom zouden we ons druk maken om tunnels onder het IJ in Amsterdam te graven, als de veerponten nog zo best zijn? Twee Russische veerponten houden zelfs een race van de Witte Zee naar de Zwarte Zee. Huisvesting ENE BRITSE gevangenisbevolking breidt zich steeds meer uit. In 1952 werd een record bereikt met maar eventjes 24.006 gasten in de TTet is daarom te begrijpen en toe te juichen, dat de Vereniging van Indische Nederlanders dezer dagen in den Haag een vergadering heeft be- Advertentie) ZONDAG 22 NOVEMBER. HILVERSUM I 402 METER. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws. en waterstanden. 9.45 Orgelconcert. IKOR: 10.00 In de open deur, caus. 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst, pl.m. 11.45 Vierhonderdjarig bestaan van de Ned. Herv. Gemeente in Sittard. NCRV: 12.00 Klein koor, kamerorkest, en solisten. KRO: 12.15 Gram. 12.20 Apo logie. 12.40 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.10 Vocaal ensemble 13.40 Boekbespreking. 13.55 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Concertgebouworkest en solist (in de pauze pl.m. 15.1515.30 Het atoom in dienst van de vrede, klank beeld): 16.40 Kath. Thuisfront overal. 16.45 Koorzang. NCRV: 17.00 Geref. kerk dienst. 18.30 Vovaal ensemble, Bach-orkest en solisten. 19.00 Kerkelijk nws. 19.05 Gewijde muziek. 19.30 Weg en werk der Kerkhervormers, causerie. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.25 De gewone man 20.30 Gevar. muziek. 20.50 Peetoom Dood hoorspel. 22.05 Symphonette-orkest en solist. 22.35 Actualiteiten. 22.45 Avondge bed en lit. kalender. 23.00 Nws. 23.15— 24.00 Gram. HILVERSUM II 298 METER. VARA: 8.00 Nws. en weerber. 8.18 Gram. 8.55 Sportber. 9.00 Het internationale Tonij- nen-tournooi 1953, caus. 9.10 Oostenrijkse volksdansen en volksliederen. i9.30 „Geestelijk leven" caus. 9.45 Met en. zon- 1 der omslag. 10.15 Ach wie flüchtig, ach wie nichtig, cantate. 10.40 De lijfrente, hoorspel. 11.15 Promenade-orkest en kl. koor en sol. AVRO: 12.00 Sportoverzicht. 12.05 Oude liedjes. 12.35 Even afrekenen, heren!. 12.45 Pianowedstrijd voor kinde ren. 13.00 Nws. 13.05 Meded. of gram. 13.10 Hammondorgelspel. 13.30 Gevarieerde muziek. 14.00 Boekbespreking. 14.20 Ka merkoor en -orkest (in de pauze 15.05— 15.20 Filmpraatje). 15.50 Gevar. muziek. 16.00 Dansmuziek. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Gram. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Sportjournaal. 18.15 Nws. en sport uitslagen. VPRO: 18.30 Ned. Herv. Kerk dienst. IKOR: 19.00 Voor de jeugd. 19.35 Bijbeloverdenking. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.30 Van Gedser tot Ska- gen, klankbeeld. 21.00 Studio Europa!. 22.00 Meded. 22.05 Mag ik mij even voor stellen? Mijn naam is Cox!, hoorspel. 22.35 Gram. 22.45 Actualiteiten. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.50—24.00 Idem. BRUSSEL 324 METER. 11.30 Orkest concert. 12.30 Weerber. 12.34 Instrumen- atal trio. 13.00 Nws. 13.15 Zang. 13.30 Voor de soldaten. 14.00 Operamuziek 14.25 Voetbalreportage. 16.20 Gram. 17.00 Idem. 17.45 Sportuitslagen. 17.50 en 18.00 Gram. 18.30 Godsdienstig halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Gevar. programma. 21.30 Filmmuz. 22.00 Nws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nws. 23.05 Dansmuziek. 23.4024.00 Gram. BRUSSEL 484 METER. 12.00 Gram. 13.00 en 16.15 Verzoekprogramma 14.00 15.15 en 16.15 Gram. 17.00 Nws. 17.05 Gram. 17.15 Voor de soldaten. 19.00 Kath. uitzending. 19.30 Nws. 20.00 Waals pro gramma. 21.00 Orkestconcert. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muziek. 22.55 Nws. 23.00 Pa rijs bij nacht. 23.30 Gram. 12.55 Nws. MAANDAG 23 NOVEMBER 1953 HILVERSUM 1 402 M. NCRV: 7.00 Nws.; 7.13 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Sportuitsl.; 8.20 Gram.; 8.30 Tot Uw dienst; 8.35 Gram.; 9.00 V. d. zieken; 9.30 V. d. vrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 „Mast- klimmen"; 10.10 Gram.; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Radio Philh. ork. en solist; 11.45 Gevar. muz.; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Gram.; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nws.; 13.15 Mil. ork.; 14.00 Schoolradio; 14.30 Gram.: 14.45 V. d. vrouw; 15.15 Kamer- ork. en solist; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Muz. uit de 17e en 18e eeuw; 17.00 V. d. kleuters; 17.15 Gram.; 17.30 V. d. jeugd; 17.45 Regeringsuitz.: Dr L. G. M. Jaquet: „Het Chinese element in Z. O. Azië"; 18.00 Koorzang; 18.20 Sport; 18.30 Gram.; 18.45 Engelse les; 19.00 Nws. en weerber.; 19.10 Clavecimbelrecital; 19.30 „Volk en Staat", caus.; 19.45 Orgelconc.; 20.00 Ra diokrant; 20.20 Gram.; 20.45' „Scherven- Mie", hoorsp.; 21.55 Gevar. muz.; 22.15 Vocaal ens.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws. en SOS-ber.; 23.15 Het Evan gelie in Esperanto; 23.30-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. VARA: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 7.50 V. d. jeugd; 8.00 Nws.; 8.18 Gram.; 8.35 Franse muz.; 9.00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 ..Onder de pannen", hoorsp.; 9.30 Gram.; VPRO: 10.00 „Voor de oude dag", caus.; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Sopr. en piano; 10.45 V. d. zieken; 11.40 Voordr.; 12.00 Dansmuz.; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 V. h. platteland; 12.38 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 V. d. mid denstand; 13.20 Gevar. muz.; 13.45 Gram. 14.00 V. d. vrouw; 14.15 Pianorecital; 14.45 „De ernst van Ernst", hoorsp.; 16.15 Ork. koor en sol.; 16.45 V. d. jeugd; 17.15 Gram.; 17.30 Instr. kwint.; 17.50 Mil. Comm.; 18.00 Nws. en comm.; 18.20 Ca baret; 18.45 Parlementair overz.; 19.00 V. d. kind.: 19.10 Muzikale caus.; 19.25 Gram.; 19.45 Regeringsuitz.: Ir. J. C. Glerum: „Doelmatig gebruik van de trekker in de landbouw"; 20.00 Nws.; 20.05 Act.; 20.10 „In Holland staat een huis", hoorsp.; 20.40 Aetherforum; 21.15 Oude en moderne dansen: 21.45 „Nieuwe Bureaux voor Rechtsbijstand", caus.; 22.00 Radiophilh. ork.; 22.40 Gram.; 23.00 Nws.; 23.15 Orgelspel; 23.35-24.00 Gram. BRUSSEL, Vlaams, 324 M. 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.42 Gram.; 12.34 V. d. landbouwers; 13.00 Nws.; 13.15 Pia norecital; 13.30 Gram.; 13.45 Pianorecital; 14.00 Schoolradio; 14.45 Gram.; 15.00 V. d. zieken; 16.00 Gram.; 16.15 Ork. conc.; 17.00 Nws.; 17.10 Lichte muz.; 18.00 Fran se les; 18.15 Gram.; 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws.; 19.40 Operettemuz.; 20.00 Strijk trio; 20.50 Gram.; 21.00 Idem; 21.30 Ork. conc.; 22.00 Nws.; 22.15 Orgelspel; 22.55- 23.00 Nws. BRUSSEL. Frans. 484 M. 12.00 Omr. ork.; 12.40 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram. 14.15 Kamermuz.; 15.00 Gram.; 16.05 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 17.15 Gram.; 17.30 Zang en piano; 17.50 Gram.; 18.00 V. d. sold.; 18.30 Chansons; 19.15 Gram.; 19.30 Nws.; 20.30 Gram.; 21.15 Kamer- ork. en solist; 22.00 Nws.; 22.50 Idem. 33) En juist op het ogenblik, dat Spookezel Paxton en Haggerty langs net pad uit de kloof op de hoogvlakte aankwamen, renden zij met haar het bos in. Slechts één man uit Kamp 4 had gezien .wat er gebeurde. Dat was War ren Zone. toen hij. na het aan Strie- oy overgelaten te hebben, de bloedende wonden van Newton te stelpen, naar oe kist met batterijen teruggekeerd was. strieby had geweigerd, de gewon de te verlaten. HOOFDSTUK XXXIII. Ontvoerd. echter ,verl00r haar bewustzijn Dude ïeheel Het Paard- waarop lan>. ,Sntv°erde. had nog niet len nm of ze begon te worste- rie rtma 1 komen. Toen hielden naalriöl teugel in en lieten de erin k stappen. Samen slaagden ze »un gevangene rechtop in het mil e zetten en McCormlnck met beide armen om haar heen, vlak achter het zadel op de paardenrug zitten. Ondanks al het tegenstribbelen van Iris hield hij haar vast en Luke nam het paard bij de teugel. Daarna gingen ze in galop verder, waarbij Luke het andere paard aan de leidsel meevoerde. In de lange sterke armen van Dude was Iris machteloos. Hei zei geen woord tegen haar. doch bleef haar stevig vasthouden. Ze bedwong haar verontwaardiging en woede zo goed mogeli.ik en deed haar best. goed te letten op de richting, waarin ze haar ontvoerden Ze waren van de spoorwegwerken recht naar hef Noorden weggereden Nu staken ze een vlakte over, waar hoge cactussen en woestijnpalmen hen gemakkelijk aan het oog van vervol gers zouden onttrekken. Ze reden met een grote bocht rond in oostelijke richting en volgden al spoedig weer de spoorlijn, al bleven ze mijlenver ten noorden ervan. Die richting hiel den ze tot de avondschaduwen zich over de vlakte begonnen te verlengen, om dan zuidwaarts af te slaan. De duisternis begon te vallen, toen ze stilhielden. Dude steeg af, nam de teu gels van Luke over, verwijderde zich zover mogelijk van zijn eigen paard en voerde met zijn makker op gedemp te toon een gesprek. Het meisje dacht snel na. Ze was een uitstekende paardrijdster en als ze een mes bij zich had gehad, zou ze zeker de teugels vlak bij het bit af gesneden hebben en er vandoor zijn gegaan. Doch nu scheen ze weerloos Het zou haar niets baten, al liet ze zich uit het zadel glijden om te voet te vluchten. Ze kon niet anders doen, dan stil blijven zitten en zich de lip pen stuk bijten van woede. Nadat de beide mannen voldoende overleg gepleegd hadden, reed Luke In de Duisternis weg en keek Dude McCormick Iris grijslachend aan. „Nou, juffrouw Paxton, u kunt uit stekend rijden, dat moet ik zeggen" zei hij. „Bent u niet een beetje stijf van de lange rit geworden? Hebt u geen zin een eindje te wandelen?" „Nee!" antwoordde ze vinnig. „Boos op me?" „Ik zou u kunnen vermoorden!" riep ze heftig. ,.U zult er voor boeten!" „O, ja... dat zegt men wel meer. Maar wiè zal me laten boeten, juf frouw Paxton?" „Dat. zult u wel zien", gaf ze ont- "ijkend ten antwoord. „Uw vader misschien?" „Vast en zeker." De veefokker begon te lachen. „Hij is er niet toe in staat", zei hij Het is hier een uitgestrekt, woest land en ik ken het door en door. Ik heb hier en daar en overal vrienden wo nen... vrienden die me zouden helpen als het nodig was. zonder onbeschei den vragen te stellen. Uw vader is negentig mijl van een sheriff verwij derd. Wie zal hem helpen, u en mij te vinden?" „Er werken duizenden aan de spoor weg. die vrienden van mijn vader zijn!" Dude knipte met zijn vingers en lachte spottend. „Wat 'n bluf!" zei hij minachtend. „Spoorwegarbeiders geven net zo min om het weizijn van uw vader, als om het mijne. U weet even goed als ik, dat het een onmogelijkheid is, uit die lui een troep te vormen, die naar ons wil gaan zoeken. Het is een hopeloze bende. U moet iets beters bedenken, juffrouw Paxton. om mij bang te ma ken. Ik weet alles van die kerels af. geloof me gerust!" Iris gaf geen antwoord. „En.... wat wilt u met mij doen. mijnheer McCormick?" vroeg ze na een poosje. „Ik geef toe, dat het op het ogen blik echt een raadsel voor me is", zei hij". „Maar op een of andere manier moeeten we u toch vasthouden. U weet te veel, ziet u? Ik heb een ver gissing begaan en u hebt me daarbij gesnapt. Om u het spreken te belet ten. hebben we u wel daar vandaan moeten wegvoeren, om tijd te hebben, onze verdere plannen te beramen". ,.Uw plannen zijn dus een beetje in de war gelopen, niet waar?" vroeg ze spottend. Dude haalde de schouders op. „Dat moet ik toegeven, juffrouw Paxton. Maar ze komen wel weer te recht. Dat zullen we gauw genoeg weten. Ze kunnen die door u verniel de batterij toch zeker wel herstellen, is het zo niet? U moet bedenken, dat ze nog steeds niet weten, dat Flan- ning in die tunnel zit. Ik denk zo, dat ze de batterij zullen herstellen en het zaakje opblazen. Uw vader zal zijn mannen graag zo gauw mogelijk weer aan het werk zetten, niet waar?" Iris werd doodsbleek, maar ze wist haar stem te beheersen en vroeg: „Wat hebt u hiermee eigenlijk voor, mijnheer McCormick? Mijn vader te ruïneren?" ,,Ja, dat is ongeveer wel zo. Geld. dat ze wel eens de wortel van alle kwaad noemen, ligt er aan ten grond slag. We willen de Spookezel Hoeve terug hebben en we willen uw vader de honderdduizend dollar, die hij er al op betaald heeft, doen verliezen. Het is doodeenvoudig". „En u wilt Chet Fanning ook de lucht in laten vliegen, veronderstel ik". „Hij dreigde, zich met onze plannen te bemoeien en ze in de war te stu ren. Ik kon aan zijn gezicht wei zien, dat er met hem niet te onderhande len was. En hij is een kwade, als je tegen hem op wilt tornen, zegt men. Het was dus het eenvoudigste, hem uit de weg te ruimen". ,.Ik noem het onzinnig", zei Iris. „Toch waar?" „Zeker. Een kind van tien jaar zou slimmer geweest zijn dan u. U hadt me net zo goed in Kamp 4 kunnen laten, om alles, wat ik van u wist te vertellen, als me nu ontvoeren. Nu u me in uw macht hebt, weet u niet, wat met me aan te vangen. Ik denk, dat u me gevangen wilt houden, tot dat Chet vermoord is en John Strieby de ondergang van mijn vader voltooid heeft". Hij ging op cowboy-manier op zijn hurken zitten en plukte aan een ver dord takje, dat hij afwezig in kleine stukjes brak. Geruime tijd bleef hij zo in gedachten zitten. ..Nee", antwoordde hij eindelijk. „Ik geloof, dat dat plan 'n duigen viel op het ogenblik, dat u me verhinderde, de schakelaar om te zetten. Ik be wonder u om uw vlugge verstand, juffrouw Paxton. en voor de snelheid, waarmee u weet te handelen. U bent een merkwaardige jonge vrouw.... maar daarover praat ik later nog wel, als u in een zachtere stemming ver keert. „In elk geval hebt u de zaak voor ons bedorven. Ik zie op het ogenblik niet in. hoe de Watkins Land- en Vee- Maatschappij die oude ranch nog zou kunnen terugkrijgen Maar ik voor mij ben van zins. er het beste van te ma ken. wat er nog van te maken is. Ik heb zoeven een inval gekregen, die. dat moet ik erkennen, me vrij aan trekkelijk voorkomt. Bent u er be nieuwd naar?" „Zeker. Ik stel er zelfs heel veel belang in" „Wel, het is meer dan doodeenvou dig. Ik moet er natuurlijk geluk bij hebben. Maar om op mijn idee terug te komen: Ik ben besloten de Watkins Vee- en Land-Maatschappij naar de maan te laten lopen. Ik heb zelf het plan, om de ranch terug te krijgen en in de voordelen daarvan te delen, verknoeid. Van nu af aan moet ik het spel op mijn eentje spelen.... dat is te zeggen, met Luke samen, want ik kan niet buiten zijn hulp. Al wat ik nodig heb. vind ik in u. Uw vader zal om u terug te krijgen, wel bereid zijn, evenveel te betalen, als ik voor mijn aandeel krijgen zou. indien ik hem de Spookezel Hoeve afhandig maakte. Het is de hele zaak in het kort samengevat. Ik ben een doodge wone ontvoerder geworden. Van nu af is het me slechts om een groot los geld te doen. Zodra ik dat in handen heb, ga ik de grens over naar het oude Mexico. Hier gaat alles me veel te langzaam, n Brutaal idee, is het niet? Maar ik weet er geen andere uitweg op. Of het moest zijn...." Hij zweeg een poosje. „Ja, gaat u door", zei ze dringend. Hij haalde nogmaals de schouders °p. „Wel, één manier om er tussenuit te komen zou zijn, u van kant te ma ken, begrijpt u? Niemand, behalve Luke, weet, wie u ontvoerd heeft en waarom. (wordt vervolg)

de Stem | 1953 | | pagina 3