OUDHEIDKAMER HULST DE MOEITE WAARD NIEUWE RAAD VAN RILLAND-BATH VERGADERDE Tussen Schelde en prens Van gewoon schepeling tot officier DE LEIDINGKWESTIE TE SLUISKIL Z-VLAANDEREN DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 21 NOVEMBER 1953 Trots bezit van „De vier ambachten van geheel Hulst en Mrs. Willcox van de Unesco in Zeeland De „Indische" Nederlanders Wanneer is de Moerdijkbrug gereed 2e Bijeenkomst Jongerengemeenschap 50-jarige kellner te Breda verongelukt Kampioenen in Breda en Bergen op Zoom Verzoekschrift aan de ministers TERNEUZEN AXEL De Raad was gul met subsidies OOSTBURG Kinderrechter hield zitting te Goes AGENDA HEDEN MORGEN MAANDAG L is het feit dan nog niet met wel- gekozen woorden en wat daarbij hoort bezegeld, de Oudheidkamer van de Oudheidkundige Kring „De vier ambachten" is toch weer geopend en het is een gelukkige gedachte geweest om het museum ééns per maand (de eerste Zondag) gratis open te stellen. Iedere Hulstenaar kan nu de weg vin den. Langs de deur aan de zijkant van het Stadhuis kan men een bescheiden ruimie ueireoen waar getuigen de glorie van Hulst en het land van Hulst de aandacht van de bezoeker wel uren gevangen kunnen houden. getuigen uit vekleden ]~NE Oudheidkamer is nu practisch en overzichtelijk ingericht. Het eerst ontwaart men een tafeltje waarop exemplaren van jaarboeken uit ver vlogen tijden liggen, altijd weer waard doorgebladerd en bestudeerd te wor den. Boeken met artikelen van wijlen de heer Adriaanse, van prof. Gielen en vele anderen wier namen voor Hulst nog slechts herinneringen zijn. Deze jaarboeken, soms honderden bladzijden dik, stimuleren het verlan gen naar een nieuwe uitgave, welke nu na vele jaren onderbreking, eindelijk zal gaan komen. Oude kaarten, tekeningen, etsen en andere afbeeldingen geven een indruk van het Hulst van vroeger, zowel van eeuwen geleden als van het eind der vorige eeuw. Een tekening toont een afgeknotte Basiliektoren, bijna zoals nu, na de brand welke de spits ver woeste. De enorme arduinen stenen met gebeeldhouwde wapens, die nu de trap van het stadhuis sieren, kan men duidelijk in het gespaarde deel van de toren, in de galmgaten, zien zitten. Merkwaardige handschriften, verha len van de zaken, waarmee men zich in Hulst eeuwen geleden bezig hield. Gereedschappen, kunstzinnig besneden maar verder in onze ogen maar primi tief, doen de bezoeker verbaasd staan over de werkstukken welke men er mee wist te vervaardigen. Vreemd-ge vormde spaden spreken van de „mee krap-industrie", welke vroeger in deze streek bloeide. Die tijd is voorbijhet zijn thans bieten, die men verbouwt Belangstelling voor jeugdhuip 1V/TRS. Annette Willcox, verbonden aan het hoofdkantoor van de Unesco te Parijs, die in Nederland was om het veteranencongres bij te wonen, kwam gisteren een bezoek aan Zeeland brengen, speciaal om zich op de hoogte te steljen hoe de giften van de Unesco voor de jeugdhulp in het rampgebied besteed zijn. Vergezeld van de heer Ludenberg van het de partement van Onderwijs, kwam zij eerst te Goes, waar zij ontvangen werd door ds. Strating, de Jeugdcom missaris van Zeeland, die nauw samen werkt met de Stichting Zeeland in deze. In een onderhoud in hotel Cen- traai waar ook vertegenwoordigers van de pers bij aanwezig waren, heeft de heer Ludenberg meegedeeld, dat men zich na de ramp. het lot heeft kunnen aantrekken van duizend kinderen uit de rampgebieden aan wie in binnen- en buitenland o.m. een prettige vacantie is bezorgd. Naar Bruinisse ging een projectie apparaat evenals naar Brabant; een geschenkbonnensysteem werd in wer king gesteld; Oude Tonge kreeg een gift en ook directe materiële hulp werd, waar nodig verstrekt. Voor de winter-actie is een nieuw program sa mengesteld. Mrs. Willcox, die de leidende figuur is bij de geschenkbonnenactie. deelt nog mede dat de buitenlandse giften afkomstig waren van de Verenigde Sta ten, Engeland, Canada, West-Duits- land en Frankrijk. Japan dat zich on langs bij de Unesco aansloot, gaf toen duizend dollars voor het werk in Ne derland. Van Goes uit ging Mrs, Will cox naar Schouwen-Duiveland. Te Bruinisse is zij ontvangen door het gemeentebestuur van Bruinisse. Contactmiddag gerepatrieerden te Goes Het provinciaal comité en particu lier initiatief heeft tegen Zaterdag 28 Nov. a.s. een contactmiddag uitge schreven te Goes voor de gerepatri eerden. Als sprekers treden op de heren K. v Dijk en J. Moora. Daarna zullen ce „Strandjutters" o.a. rhythmische dansen uitvoeren. Ook is er gelegen heid om vragen te stellen. en de meekrapspade en het monster doosje vonden een plaats in het mu seum. Een bijzondere verzameling is die van de klederdrachten, moeizaam bij een gegaard, in bruikleen afgestaan ot ten geschenke gegeven door vrien den van de Oudheidkundige Kring. UITBREIDING MOGELIJK Audiëntie 7. H. Exc. de Bisschop van Breda, zal geen audiëntie verlenen op 22 November. Mgr. Mutsaeris zal in de aanstaande week iedere dag audiëntie verlenen. MEEN, het is niet mogelijk een op somming te geven van de inven taris van de Oudheidkamer. Weten schappelijk gezien vormt ze nog slechts een begin, want veel zal nog verzameld moeten worden, of gered van stoffige zolders en uit kabinet laden. Maar de Kring kan toch al trots zijn op deze collectie. Niet alleen de Kring: heel Hulst mag zich gelukkig prijzen met het waardevolle bezit van dit museum. Het kan zeker worden wat men zich ervan voorstelt, als er ten eerste veel belangstelling voor ge toond wordt en ten tweede: als ieder die meent met in zijn bezit zijnde voorwerpen de Oudheidkamer te kun nen verrijken, daarvan afstand wil doen. Benoeming ilistrictsopzichter Bouw- en Woningtoezicht TN verband met het vertrek van de heer J. Buddingh, districtsopzich ter Bouw- en Woningtoezicht in het district Borssele. 's-Heerenhoek, Hein- kenszand en Ovezande, werd door de commissie in diens plaats benoemd de heer H. den Hartog, thans opzichter m het district Krabbendljke. Het ligt in de bedoeling dat de heer den Hartog per 1 Januari 1954 zijn functie in het district Borssele, enz. zal aanvangen. Zondagsdienst doktoren 7ONDAG wordt de dienst te Goes waargenomen door dokter Griep; te Middelburg en Vlissingen resp. door dokter Simons en dokter Bil en te Arendskerke, Heinkenszand en Wolfaartsdijk door dokter Staverman, Dokter Folmer te Driewegen neemt waar voor dokter Luyckx en dokter Gelderbloem te Nieuwdorp voor dok ter Kiviet. DIENST DIERENARTSEN Zuid-Beveland West wordt Zon dag dienst gedaan door de heren Joh. Klaassen. Heinkenszand en A. Elzerman te Goes. nE NIEUWE GEMEENTERAAD van Rilland-Bath kwam in openbare ver gadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Jobse. In zjjn openingswoord zei de voorzitter, dat het hem speet, de nieuwe raad, niet in de raadzaal te kunnen ontvangen. Deze wordt nog gerestaureerd, vandaar dat deze vergadering gehouden wordt in de secretarie-afdeling. Hij sprak verder de wens uit, dat de samenwerking met de nieuwe raad, goed moge zijn. Benoeming van tivee wethouders Daarna legden alle leden de eed af. Vervolgens werden tot wethouder be noemd de heren M.A. Francois en H.E. Stevens. Beiden nemen hun be noeming aan. De begroting voor het dienstjaar 1954. wordt de leden aan geboden. De heren L. Beurkens en J. Walraven, worden benoemd voor het nazien der begroting 1954 van het Al gemeen Burgerlijk Armbestuur. Be sloten werd enige perceeltjes grond aan te kopen aan de Hoofdweg, nodig voor trottoir-aanleg. Het grondplan voor het nieuwe bouwterrein wordt goedgekeurd en de prijs voor verkoop vastgesteld op f. 5 per M2. Het volgende punt was benoeming leden Advies Commissie ingevolge de Woonruimtewet. Nadat hierover heel wat gediscussieerd is, worden de raads leden allen benoemd. De heer Meulen- berg houdt echter deze benoeming in beraad. Op een vraag van de voorzit ter wanneer de leden het liefst ver gaderen, blijkt dat de meerderheid, de Mr de Graaf voor Goese K.V.P. QISTERAVQND heeft hot Tweede Kamerlid mr de Graaf voor de afd. Goes der KVP een boeiend be toon gehouden over de problemen der „Indische" Nederlanders. Eerst bezag hij de moeilijkheden der reeds gere patrieerden om daarna in to gaan op die van de nog in Indonesië verblij vende. De assimilatie van de eersten wordt nog sterk in de weg gestaan door ge brek aan arbeid en normale huisves ting. En dit moet tot voorzichtigheid stemmen ten opzichte van de andere groep. Als van deze de menselijke waardigheid en hun levensgeluk in Indonesië veiliger gesteld kan worden dan hier. mag men niet tot een mas sale uitwijking meewerken. Elk geval moet afzonderlijk bekeken worden. Spr. propageerde voor de gerepa trieerden de instelKng van een cen trale instantie ter opsporing van werk gelegenheid en bepleitte een royale schadevergoedingsregeling. De belangstelling was groot en de discussies, die op de inleiding volgden, waren levendig. voorkeur geeft om dit 's-avonds te doen. Vervolgens deelt de voorzitter nog mede, dat de Derde Weg bijna geheel opgeknapt is en thans een be- Sin gemaakt is om de weg naar Bath te herstellen. A.s. voorjaar zal echter het definitief herstel gebeuren. Bij de rondvraag vestigt de heer J. Walraven de aandacht op de bestra ting te Bath en op het vele puin en afval, dat nog steeds niet opgeruimd is. Dit zal de voorzitter onderzoeken. Tenslotte deelt de voorzitter nog mee, dat de gemeente-opzichter de heer h'. den Hartog. de gemeente gaat verla ten, omdat deze benoemd is tot Dis trictshoofd C.D.B. te Heinkenszand, hetgeen hem spijt, doch daar de heer den Hartog een flinke promotie maakt is die ook weer toe te juichen. TTet ligt in de bedoeling om in het ±A- komend voorjaar de overspannin gen van de nieuwe Moerdijkbrug voor dubbel spoor te bouwen. De brug zal einde 1955 opgeleverd moeten worden. Ze zal uit 10 overspanningen, elk van ruim 100 meter bestaan, terwijl daar bij nog komt een 30 meter lange brug. De bouw dezer Moerdijkbrug is op gedragen aan de N.V. Werkspoor te Amsterdam. Een twaalftal constructie bedrijven heeft deze firma ingescha keld voor de levering van het mate riaal. WRIJDAG 27 November houdt de Jongerengemeenschap O. Z.-Vlaan- deren haar tweede bijeenkomst te Hulst in het Aloysiuspatronaat te 7.30 uur. De zeereerw. heer J. Klep, dioc. di recteur van de K.J.B. zal een inleiding houden over „Levenskunst". Een on derwerp dat ongetwijfeld de aandacht van onze jongeren waard is. Hierna zullen in groepsverband enkele vragen n.a.v. het behandelde onderwerp be sproken worden, gevolgd door een ge- dachtenwisselmg met de inleider Al- L jongeren (vanaf 18 jaar) zijn wel kom. |~NE 50-jarige heer W. Verschuuren kellner op Anneville, is Vrijdag j.L op de Ulvcnhoutselaan door het slippen van zijn bromfiets komen te vallen. Hij is daarbij waarschijnlijk met het hoofd op de stoeprand terecht gekomen. De val kwam dusdanig on gelukkig aan, dat het slachtoffer ter plaatse overleed. De heer Verschuuren wilde 'n paard en wagen inhalen. Hij reed daartoe het gespan aan de rechterkant voorbij. Daardoor kwam hij vanaf de klinker weg op een zandpaadje terecht. Ver moedelijk verloor hij daardoor de macht over zijn stuur. De pastoor van Ulvenhout heeft het slachtoffer het H. Oliesel toegediend. „Aviarium" geopend PtE Nationale Vogeltentoonstelling „Aviarium" te Eindhoven is gister avond door de burgemeester van deze stad geopend. Na deze plechtigheid die door verschillende autoriteiten werd bijgewoond, werden de kampioe nen bekend gemaakt. Kampioen van klasse Kleurkanaries en postuurvogels werd J. Mathijssen, Dijkstraat, Eireda met een rode kanarie. Kampioen van de klasse Papegaaiachtige werd J. Adams, Wassenaarstraat, Bergen op Zoom. „Kunnen die vogels misschien even stil zijn?" vroeg de Eindhovense bur gervader, mr. H. Kolfschoten, alvo rens hij overging tot de officiële ope ning. De vogels stoorden zich echter niet aan de vermanende woorden van de hoge gast. die niettemin met vaste stem de nuttige vrije tijdsbesteding prees, zijn spijt uitdrukte over de steeds verdergaande natuurdunning in ons land en zijn bewondering voor het feit, dat in Brabant in 1952 meer dan 400.000 kleurkanaries waren gekweekt. Over de vrije tijdsbesteding sprak de heer J-H, Noordzij, voorzitter van de Nederlandse Bond van Vogelliefheb bers ook nog een hartig woordje, dat critiek bevatte op het Departement van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen. Dit ministerie weigerde na melijk vergunningen af te geven voor het vervoeren van inlandse vogels, waardoor deze tentoonstelling toch uniek en groots een klein beetje aan glans verloor. Controleur Visserijpolitie op Zeeuwse stromen Bij beschikking van de minister van Financiën is bevorderd tot controleur bij de Visserijpolitie op de Zeeuwse stromen, de heer M. Servaas ter stand plaats Yerseke. zulks met ingang van 1 Dec. 1953, thans schipper bij ge melde dienst. rje steenstraat in Hulst is zo vaak aanleiding geweest tot een korte „noot" in de ze rubriek dat de eer lijkheid thans gestreng gebiedt voor de laatste maal en thans in al leszins lofrijke termen van deze straat te ge wagen. Het gemeente bestuur heeft er dan toch maar weer een fraaie straat van ge maakt. De premies voor ongevallenverzekeringan kunnen nu gerust ver laagd worden. Fraaie natuurstenen stoepen en een vlak geklinkerd rijvlak verlenen de juiste accentuering aan de mooie oude gevels Zelfs de eerbiedwaar dige muurpomp aan het v. m. Refugiiën- hu:s heeft een beurt (met de staalborstel) gehad. u\e P. v.d. A.-fractie m Biervliet kan nog heel wat van haar par tijgenoten in Schoondij- ke leren In Biervliet kon er geen subsidie af voor de katholieke H.B.S. voor West Z. Vlaanderen. De P. v.d. A.-heren waren er tegen Niet alzo in Schoondij- ke. Daar heeft men dan gelukkig wel ingez;»n dat samenwerking alleen maar voordelen kan op leveren. De K.V.P.- wethouder van Bier vliet sprak ware woor den nadat de P. v.d. A. broeders het voorstel weggestemd hadden. Wij zouden het nog wel wat scherper willen zeg gen: deze handelwijze is in strijd met de rechtvaardigheid, het fatsoen en.... met de belangen van de ge meentepolitiek. MIET ALLES ver dient gecritiseerd te worden. Neem nu de Kunstkring in Hulst met de schone naam „Van den Vos Reinaer- de". Die kwam met n winterprogramma voor de dag dat er zijn mag. En dat er dan ook is. gelukkig. Als nu de be volking nog eens toont dat ze dat waardeert hetgeen ze alleen kan doen door zo veel mo gelijk te komen luiste ren, zijn we zo lang zamerhand waar we wezen moeten. UTR HANGT WEER mist over het land en.... op de Wester- Schelde. De ponten va ren weer door een on doordringbare witte damp. alsof ze in een ketel hevig dampende soep koersten. Rondom is er geloei van schepen die te keer gaan als koeien die niet op tijd gemolken zijn. De pon ten loeren met hun draaiende kunstogen in het rond, de meeste moeite hebbend met de ingang van de haven van Breskens. Ieder najaar opnieuw blijkt de dringende noodzaak van een nieuwe inloop haven. Een Oosthaven natuurlijk, zegt Bres kens MONKEL CAMIEL had deze week geen tijd merkwaardige din gen te doen of te zeg gen. Hij is aan het re peteren voor zijn hoofd rol in de meest opwin dende één-acter van het jaar: 't heerlijk avond je. De baard past hem nog precies en hij heeft de gedragen, welwillen de en warmé vaderlijke toon al weer aardig te pakken. Maar dat komt door de baard in zijn keel. VARKENS- EN VEEMARKT EN PARKEERREGELING Burgemeester en Wethouders van Goes maken bekend, dat in verband met de op 1 December a.s. te houden Najaarsveetentoonstelling en Vetvee- markt op de Beestenmarkt en Vlas- markt de gewone wekelijkse varkens- en veemarkt op 1 December 1953 zal worden gehouden op de Vlasmarkt. Dat in verband met het bovenstaande: a. Geen rij- of voertuigen mogen parkeren op de Beestenmarkt en Vlasmarkt op Maandag 30 Novem ber en Dinsdag 1 December 1953 en b. op die dagen elk verkeer met rij- of voertuigen is verboden over de Vlasmarkt. door de Rijfelstraat, Stalstraat en langs de Zuid-, West en Noordzijde van de Beestenmarkt, de Brouwersgang en het gedeelte van de Nieuwstraat. gelegen tussen de Beestenmarkt en de Corn. Evers- dijkstraat. Het verkeer langs de Oostzijde van de Beestenmarkt mag alleen geschieden via de Waterstraat in de richting van de Ossenhoofdstraat of Opril van de Beestenmarkt. Goes, 20 November 1953. Burgemeester en Weth. v. Goes, Mw. W. C. ten Kate. Burgem. Burger, Secretaris. 494-0 GAAT OUDE MUZIEKTENT VERDWIJNEN DEEDS MEERMALEN is door B. en W. overwogen om de antieke mu ziektent op de Grote Markt te ver vangen door een verplaatsbare tent. Nu binnen niet al te lange tijd over de Grote Markt een nieuwe riolering zal gelegd worden en daarna het ge hele marktterrein opnieuw zal moeten worden bestraat, is deze aangelegen heid weder onder het oog gezien. De directeur van gemeentewerken, is er in geslaagd een nieuwe muziek tent to ontwerpen, die. verplaatsbaar is, zodat deze ook, indien nodig, op andere plaatsen in de gemeente is te gebruiken. De kosten van een ver plaatsbare tent worden geraamd op f, 5500.— B. en W. stellen de raad voor dit plan goed te keuren. DE SANERING DER VOORSTAD In verjjand met de sanering van de bebouwing in de Voorstad is het nood zakelijk. dat bijzonder voorschriften worden vastgesteld ter bepaling van de voorgevelrooilijn in een deel van de Voorstad, de Oostsingel en de Rim- melandstraat. Bij nieuwbouw, het ge heel vernieuwen of veranderen of het uitbreiden van gebouwen mag deze rooilijn dan niet worden overschreden zodat in de toekomst voldoende vrije ruimte ontstaat tussen de bebou wing aan weerszijden van de straat, waardoor uit een oogpunt van volks gezondheid een betere toestand wordt verkregen en tevens de verkeersbelan- gen worden gediend. De raad heeft thans een voorstel tot vaststelling der bedoelde voorschriften ontvangen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Pieeter z.v. J. Johannisse- Schipper; Severina d.v. L. van der Weele-Spruit: Cornelia d.v. J. v. Eeke- len-Jobse, Lourus z.v. L. Back-van Fraassen, Johannes z.v. J. Imanse- Lookman, Marianne d.v. H. Westen berg-Kool. Ondertrouwd: A. Leijnse 21 j. en C. van Paassen 25 j. Gehuwd: J. Zeedijk 21 j. en J. de Koster 21 jaar. Overleden: P. Verhaagen 48 j. echtg. v. L. Boutens, M. Verhoeven 41 j. echtgen. v. M. Tholenaar, C. Sor- ovr 75 j. echtgen, v. H. Janse, S. Bar bier 75 j. Heinkenszand Stekene De K.A.J.-avond. Ter rectificatie van het bericht over de toneeluitvoe ring door do K.A.J. zij nader vermeld, dat de avond was belegd in samenwer king met de K.A.B. alhier. Rilland-Bath VERKEER GESTREMD Donderdagavond moest een goede rentrein, die om half elf hier passeer de, stoppen omdat een wagon door de veren was gezakt. Aangezien dit juist gebeurde aan de overweg bij het station, was het ver keer over deze overweg gestremd. Te ruim elf uur kon de trein weer voort, zodat het vekeer weer normaal kon plaats vinden. Toneeluitvoering. „Bulletje en Bonestaak", een spel van en door pad vinders opgevoerd in het Concertge bouw vermocht een bijna volle zaal te trekken. Verdienstelijk kweten de jonge artisten zich van hun taak en de clementie, die oubaas Pattist in zijn openingswoord voor het optreden van z'n jonge discipelen had gevraagd behoefde met gebruikt te worden. Westdorpe ST. NICOLAASFEEST Op Zondag, 29 November zal St. Ni- colaas weer een bezoek brengen aan onze gemeente. Omstreeks 2.30 uur zal de H. Man op het dorp arriveren en feestelijk worden ingehaald, waarna hij de kinderen en de inwoners zal toe spreken. De Muziekvereniging „Eikels worden bomen" zal aan deze feeste lijke Inkomst haar medewerking ver lenen, terwijl de schoolkinderen ge zamenlijk St. Nicolaas zullen toezin gen. Vrijdag zijn op het Marinevliegkamp Valkenburg 6 nieutoe officieren beëdigd. Twee van hen, de heren J. F. Jansen en C. P. Vermeulen zijn als gewoon schepeling begonnen en hebben successievelijk alle onder officiersrangen doorlopen: een lergelijke promotie komt zeer zelden voor. De commandant van het Vliegkamp Kapt. ter Zee vlieger J- M. van Olm neemt Luitenant ter Zee V. D. Ill J. F. Jansen de eed af; rechts Luitenant ter Zee III Vermeulen. TN een belangrijk sterkere mate, dan in de voorafgaande Jaren, verspreidt dit seizoen de leiding haar onaange name geuren over Sluiskil. De oorzaak hiervan ligt in het droge seizoen, waardoor minder polderwater naar I het afwateringskanaal afvloeit en hier door het afvalwater van Sasse bieten- j fabrieken domineert. Reeds jaren kent Sluiskil deze vuile afwatering en reeds vele malen zijn er pogingen onderno- 1 men om de leiding voor goed te doen verdwijnen. In 1919 had burgemeester Huizinga uit Terneuzen en dhr. H. I. Colsen uit Sluiskil een onderhoud met de minister. In 1922 kwam minister Albvegts zich persoonlijk op de hoogte stellen. De beste oplossing werd ge vonden in een omleiding, doch de be groting. die töt in de millioenen liep. stopte de kwestie in de doofpot. Toen was Sluiskil niet. zoals het nu is. De grote bevolkingsaanwas in de kanaal zone vraagt klemmender dan ooit een oplossing voor dit vraagstuk Uit het volk is een actiecomité naar voren ge komen om de nodige stappen hiervoor te nemen. Dezer dagen vond er een bespreking plaats waar o.a. waren vertegenwoor digd naast de initiatiefnemer dhr. J. Bleyenberg. dr Wechelaar. drs Vink. dhr. H. I. Colsen, de Sluiskilse ge meenteraadsleden, hoofden der scho len enz. De gemeenteraad van Terneuzen is gevraagd het verzoekschrift, even tueel voorzien van zijn advies door te zenden aan de betrokken instanties. Het verzoekschrift dat wordt gericht aan de ministeries van Volksgezond heid en Verkeer en Waterstaat, bevat verschillende argumenten die aanto nen, dat zowel uit oogpunt van volks gezondheid als veiligheid en stede- schoon de tijd gekomen is om de leiding op te ruimen. Dit verzoek schrift is vergezeld van adhaesiebetui- gingen w.o. een van het R.K. St. Eli sabeth Ziekenhuis, waarin de stich ting verklaart dat medisch gesproken het handhaven van hygiëne een zware opgave is. Ook de beide groot-indus trieën verzoeken aan deze onhoudbare eostand een einde te maken. Van de verzoekschriften is tevens afschrift gezonden aan de Inspecteur van de Volksgezondheid in Noordbra bant en Zeeland te Breda. Nu de eerste stappen zijn gezet zien de be woners van Sluiskil en het gehucht .De Zevenhuisjes" die zich bij de ac tie hebben aangesloten met spanning uit naar de resultaten om eindeliik eens van het ongedierte, stank en ge vaar verlost te worden Reisclub. Door de reisclubb „Prins Hendrik" werd in het bioscoopgebouw Het Centrum een filmavond georga niseerd. Vertoond werden o.m. een kleurenfilm van de omstreken van Parijs; Zwitsers beklimmen de Eiffel- toren, met beelden van Parijs in kleu ren en een film van de Middellandse zeekust. Verder werden besprekingen gehou den over de reizen voor het seizoen '54. RAADSVERGADERING Op Dinsdag 24 November a.s. zal de raad dezer gemeente om 7 uur n.m. in openbare zitting bijeenkomen. Voorgesteld wordt de vaststelling van de begrotingen van de gemeente en de bedrijven voor het dienstjaar 1954. Uit de agenda wordt verder ont leend. de benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur wegens pe riodieke aftreding van de heer j. Pijpelink; uitbreiding van het Burg. Armbestuur met een tweetal leden; voorstellen tot aan- en verkoop van stroken grond; een machtiging aan B. en W. om het perceel Polenstraat 1 te slopen; een wijziging van de re dactie van de vastgestelde verordening op de heffing en invordering van de rioolbelasting; een voorstel tot vast stelling van de kosten per leerling van het Lager Onderwijs, het Uitge breid Lager Onderwijs en vaststelling wekelijkse lesuren voor het vakonder wijs in 1954 en tenslotte een verlen ging van de rekening-courant over eenkomst met de Bank voor Nederl. Gemeenten stiohting fruitteelt proefbdrijf „Zeeuwsch Vlaanderen". Haar wordt, wederom met algemene stemmen, f 25,verleend. Na de subsidievloed werd afwijzend beschikt op een verzoek om ontheffing van straatbelasting 1953 voor een on bewoonbaar verklaarde woning die niets opbrengt. De heer D'Hert is van mening, dat wanneer men zou toe stemmen, daarmede een precedent wordt geschapen en meerdere gevallen zullen volgen. Voorts werd aangeboden de begro ting 1954. VOOR HET PAROCHIEHUIS Er is een dansavond gehouden ten bate van het parochiehuis. Een blik in de eivolle zaal was voldoende om vast te stéllen, dat de 'avond goed suc ces had. Er werden niet minder dan 160 entreé's uitgereikt. St, Jansteen WEDSTRIJD VOOR DE MISSIE De Steense missievrienden kunnen in een gezellige prijskaarting het werk van pater de Rechter steunen. De wedstrijd zal worden gehouden bij de heer Fl. Bauwens in de Hemeistraat. Groenendijk Zuiddorpe A LS eerste punt van de raadsagen- da werd behandeld de benoeming en beëdiging van het nieuwe raadslid de heer A. Kindt, aangezien de heer van Dongen ontslag had ingediend. Verder vormden subsidies de hoofd schotel van deze vergadering. De bewaarschool krijgt f 30.— per kind met een maximum van f 750. Dit op voorstel van de heer Belaert dat bij stemming gesteund werd door de heren D. Hert. Belaert. Spoessens en de Pau Het voorstel van de heer van Waes voor f 1100.— werd verworpen. De R K. Leesbibliotheek krijgt voor 1954 f 100.— od voorstel van de heer Kind gesteund door de heren Spaes- sens van Waes De ontwikkelingscursus krijgt een bijdrage van f 50.— voor vuur en licht Het is. zegt de voorzitter altijd gebruik geweest dat dergelijke cur- cncson vuur en licht kregen. De plaatselijke toneel vcenigme krijgt voor 1954 f 75.— B en W stel den f 50.— voor. maar de heer Kindt bijgevallen door de heer van Waes. beWqaide met f 75.— de victorie. Dan volgde de jaarmarkt die met al gemene stemmen f 105.— toegewezen krijgt. Waarop aan de beurt is de JONGE MIDDENSTAND HELPT KAJOTTERS De K.A.J. alhier is druk doende om gelden bijeen te krijgen voor haar Lourdesfonds opdat ook uit deze af deling één of meer Kajotters in 1954 zullen kunnen meegaan met de nati onale Kajottersbedevaart naar het Genadeoord in Frankrijk. De voorzitter der K.A.J. mocht de zer dagen een bijdrage in ontvangst nemen van de R.K. Jonge Midden stand afd. Kloosterzande. Een mooie daad van saamhorigheid, die navol ging verdient. PATER BRUYLAND GAF LEZING Pater Bruyland heeft in het paro chiehuis een uiteenzetting gegeven over de H. Mis, waarbij elk onderdeel en elke handeling tot In de finesses werd behandeld. Deze avond, welke belegd was voor de diverse Jeugdstandsorganisaties, had ten doel de jeugd meer begrip bij te brengen voor het H. Misoffer, waar door een meer intens mishoren zal kunnen worden verkregen. Koewacht ONTSPANNINGSDAG ZANGKOOR Ons plaatselijk zangkoor St. Cecilia hield zijn jaarlijkse ontspanningsdag. De dag werd begonnen met een H. Mis in de kerk van de H.H. Filippus en Jacobus voor de levende en over leden leden van het koor. Hierna werd er gegeten in het café van Art. Raes, waarna er een prijskaarting en een biljartwedstrijd werd gehouden. Na 's avonds gezamenlijk te hebben ge dineerd werd de avond gevuld met zang, voordracht en declamaties door de leden van het koor onderling. Lezing. De oudleerlingenvereni- ging van de Vlassersschool hield haar eerste algemene vergadering van de ze winter. Als spreker trad naar vo ren de Koewachtse Missionaris Pater Antonius van Regenmortel, thans ka pelaan te Haastrecht, doch welke 12 jaar werkzaam is geweest in de mis sie van Bulgarije. Deze sprak over Bulgarije. Verschillende punten wer den door spreker behandeld o.a. de geschiedenis van het land, de bevol king, de volksgebruiken en het com munisme. Pater Regenmortel, die als een goed spreker in onze streek be kend staat, had voor zijn lezing een buitengewoon grote belangstelling. Na een drie uur lange causerie ging ieder voldaan en diep onder de in druk huiswaarts. Botsing. Woensdagvoormiddag reed in de Eikenlaan alhier een auto wegens een misverstand achteruit te gen een paal van het electrisch net De gevolgen hiervan waren, dat de Eikenlaan-linkerkant en de Karne- melkpolder 4 uur lang niet van elec- triciteit konden worden voorzien. Ongelukkige val. Toen mej. F. da keldertrap afdaalde, stapte zij mis en kwam in de kelder te vallen. Daar mej P. over inwendige pijn klaagde werd de dokter er bij gehaald, die constat teerde dat een drietal ribben gebroken waren, Vrasene Auto ontvreemd. Toen de heer de Cock zich met zijn auto in Beve- ren bevond en zijn zaken deed. bleek zijn auto te zijn ontvreemd. Later werd zijn wagen teruggevonden en kon de dader worden opgespoord, die zich binnenkort voor de rechtbank zal hebben te verantwoorden. WINKELDIEVEGGE BETRAPT Reeds enkele malen was gebleken, dat uit de grotere Oostburg.se winkels speciaal op marktdagen, goederen ont vreemd werden, uiteraard had men geen vermoeden wie hier voor aan sprakelijk te stellen. Afgelopen Woens dag heeft men echter met medewer king van aanwezige klanten een win keldievegge kunnen betrappen. Hoewel de betreffende winkelier de kwestie onderling geregeld heeft, zijn meteen maatregelen genomen om alle winke liers op de hoogte te stellen, aange zien het iemand uit de streek betrof. Een extra waarschuwing in verband met de komende St. Nicolaasdrukte mag zeker niet overbodig geacht wor den. 'n Tiental delinquenten {TEN nieuwigheid van de laatste tijd is, dat de kinderrechter de jeugdi ge delinquenten, die voor de eerste maal zich aan strafbare feiten schul dig maken, niet naar de rechtbank te Middelburg laat komen, maar ze in eigen omgeving berecht. Zo kwam Donderdagmiddag mr. v. Empel, vergezeld van de griffier en dé secretaris van de Voogdijraad naar Goes, waar hij in de raadzaal een tien tal jongens uit Goes onderhanden nam, dat zich in de zomermaanden had schuldig gemaakt aan diefstallen van geldsbedragen, gepleegd op het sportterrein of in de kleedkamers. Behalve de jongens waren ook hun ouders opgeroepen. Daar zittingen van de politie-rech- ter met gesloten deuren plachten plaats te hebben, werd de pers natuur lijk niet toegelaten, zodat wij over het verhandelde In de 'rechtzaal niets ver melden kunnen. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: De proef van het vuur. Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Werther. AXEL. Centrum, 6.30 en 8 uur: De stad der 1000 gevaren. DE KLINGE. Kinema Van Dijck, 7.30 uur: The greatest show on earth. GOES. Grand: Jungle Jim. Koren beurszaal, 8 uur: Concert Zuid Beve- lands Dameskoor. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: Duel in de nacht. MIDDELBURG. Electro: Viva Zapata. Schouwburg: Texas Rangers. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: Tranen over Johannesburg. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: The crimson pirate. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Robin Hood. Concertgebouw, 8 uur: Douane Boem. VLISSINGEN. Alhambra: Susanne. Luxor: Met geheime instructies. ANTWERPEN. Kon. Ned .Schouwburg 3 en 8 uur: De proef van het vuur. Kon. Vlaamse Opera, 3 uur: Het meisje van Arles. 8 uur: De Consul. AXEL. Centrum, 4.15 uur: De stad der 1000 gevaren. 8 uur: Carrie. ABSDALE. Prijskaarting voor karper bij C. L. Schouw om 6 uur. DE KLINGE. Kinema Van Dijck, 3 en 7.30 uur: The greatest show on earth. GOES. Grand: Jungle Jim. GROENENDIJK. Prijskaarting om ha zen en konijnen bij J. de Kort. HEIKANT. Grote prijspiering bij J. de Jonghe. HEIKANTKampioenduivententoonstel- ling bij de Block-Vonk. HULST. Bioscoopgebouw, 2.30 uur: Carson City. 5.15 en 8 uur: Duel in de nacht. Duivententoonstelling bij Jos. v. Helsland-d'Hooghe van 10-2 uur. ST. JANSTEEN. Grote prijspiering bij Lee Block om 6 uur. Duiventen toonstelling bij Lee Block van 103 u. Schieting bij J. Baert, Roskam, om 3 uur. Prijskaarting in café Tragel bij A. de Guytenaere om konijnen om 6.30 u. KOEWACHT. Duivententoonstelling bij E. de Kindt van 101 uur. Prijskaar ting voor konijnen bij A. Raes om 6 u. MIDDELBURG. Electro: Viva Zapata. Schouwburg: Texas Rangers. OVEZANDE. Zaal J. van Gessel: Mijn vrouw verlangt salaris. OOSTBURG. Katholieke Kring, 7.30 uur: St. Josephgezellen uit Hulst met: Patsy en: Het Apenklauwtje. OOSTBURG. Ledel. 4.30 en 8 uur: Tra nen over Johannesburg. 2 uur: De gevaarlijke leeftijd. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 2.30 uur: De schat der Commanchen. 5 en 8 uur: Crimson pirate. SLUISKIL. Schiettent F aas, 3 uur: Kalkoenenschieting. Hotel Meert, 5 uur: Seriekaarting om paling. Paro chiehuis, 7.30 uur Tc-eeluitvoering Sempre Avanti. TERNEUZEN. Luxor. 4.30 en 8 uur: Robin Hood. 2 uur: Douane Boem. Concertgebouw, 8 uur: Douane Boem. VLISSINGEN. Alhambra: Suzanne. Luxor: Met geheime instructies. Con certgebouw. 8 uur; Toneelavond C en O-Kring der KAB. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: De proef van het vuur. DE KLINGE. Kinema Van Dijck, 7.30 uur: The greatest show on earth. GOES. Grand: Jungle Jim. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: Duel in de nacht. MIDDELBURG. Electro: Viva Zapata. Schouwburg: Texas Rangers. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: The crimson pirate. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Robin Hood. VLISSINGEN. Alhambra: Suzanne. Luxor: Met geheime instructies.

de Stem | 1953 | | pagina 2