rent Paleis voor Koningin van Tonga KOUDE OORLOG IN DE STAD VAN UILENSPIEGEL. Jupiter en haar manen EEN ENGEL VALT UIT DE LUCHT Zij redde honderden levens i Nog maar 50 jaar geleden.. 'ALLEMAAL (goeie) IN DE DIEVENWAGEN Een benauwd uurtje Een moedige vrouw Telkens twee raadszittingen op een avond VIERDE BLAD ZATERDAG 21 NOVEMBER 1953 WERKSTUK VAN AXELSE JONGEN Franse ridderslag voor drie Nederlanders Strijd om een zetel WEK DE GAL IN UW LEVER OP Metropole-Orkest naar Gent flikken Bruines Uul NU In een kluis met de sleutels op zak JUen bediende van een Rotterdamse verffabriek heeft een benauwd uurtje gehad. Hij ging nl. wat stukken opbergen in de kluis, toen opeens de deur met een klap achter hem dicht sloeg. De sleutels had hij in de zak en de enige, die ook over sleutels beschikte, was zijn directeur. Doch daar deze buiten de Maasstad woonde en al op weg naar huis was, kon deze ook geen redding brengen. De brandweer werd gealarmeerd en daar men vreesde, dat de opsluiting de jongeman wel eens kwaad zou kunnen doen, was ook weldra de GGD ter plaatse. Met vereende krachten begon men een gat in de muur van de kluis te hak ken en men had succes. Na een tijdje was men zover, dat men naar de sleutels kon gaan hengelen. Toen men daarmee druk doende was, bleek alle moeite voor niets te zijn geweest, want achter de redders stond opeens de di recteur, die met een beleefd gtbaar zijn sleutels aanbood. De jongeman stond toen gelukkig weer gauw in de frisse lucht. Hij ondervond geen na delige gevolgen van het uurtje cel lulair. TL^c kregen een paar gegevens uit een brief van de Axelse emi grant W. van D., die 26 September 1952 naar Nieuw-Zeeland vertrok. In die tussentijd wist hij zich een prachtige baan te veroveren in Rijksdienst. Om u een beeld te ge ven van het werk, dat de bekwame tekenaar-timmerman in Wellington verrichtdrukken we hier een foto af van een zijner werkstukken: een model voor het nieuw te bouwen paleis van de Koningin van Tonga, een tropisch eiland in de Pacific Oceaan. De foto geeft een totaal overzicht van de gebouwen. Het paleis bevat een gastenverblijf, kan toorgebouwen (de lange rij rechts) een vergaderzaal, de slaap- en ver- blijfvertrekken van de vorstin, een badinrichting, een Europese en een inlandse keuken, een garage met parkeerruimte opzij rechts). De strohut is als symbool bedoeld. (Van onze Parijse correspondent PR ZIJN blonde engelen en zwarte. De beeldschone Valérie Andrée is een zwarte, want ze heeft lange, zwarte haren, diep bruine ogen en heel donkere ooghaartjes. Als ze lacht toont ze een zeldzaam gaaf mondje tanden en tintelen haar kijkers. Engelen zoals Valerie komt de wereld te kort. want ze is tevens arts, ze is tevens pilote en ze is tevens de moedigste vrouw van Frankrijk. Meer dan honderd Franse soldaten hebben hun leven aan haar te danken A 11 /i/«L aan haar heb ik mijn leven te danken." aues is mogeujK Voor er hefschroefvliegtuigen werden gebruikt, meldde Valérie zich bij de Indo-China is beslist geen prettig militaire instanties, land voor knappe, jonge vrouwen. De temperaturen stijgen er vaak tot 50 kan parachute-springen zei graden en meer. Het vochtige klimaat 1 ze »ih ben arts en ik heb enige er- ondermijnt de schoonheid om nog met varing als chirurg. Ik zou geneeskun eens te spreken over de gezondheid. 1 dige hulp willen verlenen, waar an Dat alles deert Valérie niet het minst deren het niet kunnen. Alleen de „Mijn jongens hebben me nodig. Ik moeilijkste gevallen, begrijpt u me 'kan ze niet meer in de steek laten. Men begreep haar niet en zei: „Dat is Ik zal hier blijven tot deze vrese lijke oorlog voorbij is en er geen ge- eerden haar: drie maal verwierf ze het „croix de geurre", ze werd ridder in het legioen van eer, ze werd gepre zen in dagorders, maar dat alles zegt haar weinig. „Mijn mooiste dank is, als er ergens in Indo-China plotseling een gezonde soldaat naar me toe komt stappen en me zegt: Made moiselle, ik ben een der mannen, die zijn leven aan u te danken heeft." O.a. voor directeur de Voogt van de P.N.E.M. Franse ambassadeur, de heer Paul Garnier, heeft drie vooraanstaan de Nederlanders namens de president van de Franse Republiek tot ridder van het Legioen van Eer geslagen. De heren J. J. Fels, directeur van de Provinciale Gelderse Electriciteits- maatschappij, J. G. de Voogt, diree teur van de P.N-E.M. en J. A. de Goeijen, consulair vertegenwoordiger van Frankrijk te Arnhem, werden de ridderkruisen en de rode linten van het Legioen van Eer op de borst ge speld. De plechtigheid geschiedde in het gebouw van de Franse ambassade te Den Haag in een kleine kring van Franse diplomaten, consulaire verte genwoordigers van Frtlikrijk en van familieleden van de geridderden. De Franse ambassadeur zei in een korte toespraak, dat de drie nieuwe legionnairs zich uitzonderlijk ver dienstelijk maakten en maken voor de economische en vriendschappelijke betrekkingen tussen Frankrijk en Ne derland, hetgeen tevens zal kunnen bijdragen tot een toekomstig verenigd Europa. Namens alle gedecoreerden dankte de heer Fels voor de ontvangen on derscheidingen. Te Damme moesten de gesneuvelden het zonder bloemen stellen £)e poëtische vaart van Brugge naar Damme, de forse kerktoren van Lissewege en de monumentale schuur van Ter Doest: dat is de schilderachtigste driehoek van Vlaanderen. In die streek leefde Tijl Uilenspiegel, zo zegt de legende. Hij ligt begraven in Damme, de stad met haar 1.100 inwoners. En ongetwijfeld moet de grappengeest van Tijl nog voortdurend rondwaren binnen de muren van dit oude stadje, althans te oordelen naar wat daar in de jongste maanden allemaal is voorgevallen wonden meer vallen. Dan ga ik va- cantie nemen. Ik wil Parijs dan op nieuw ontdekken en ik zou zo graag de bloeiende tulpen in Nederland zien." Maar voorlopig is het helaas nog niet zo ver. Overal in Indo-China val- |len doden en gewonden. Eu bij de laat3ten heeft Valérie een naam van goud. Een in de buik gewonde soldaat zei: „Ik wist, dat ik verloren zou zijn als Valérie niet zou komen, maar iets in mijn binnenste zei, dat ze komen zou. ik zag haar witte vogel recht naar beneden dalen. Ze had nauwelijks plaats om de kist neer te zetten. Maar toch slaagde ze er in. Ze verzorgde mijn wond, zoals alleen een engel dat doen kan. Ze droeg me in haar hef- schroefvliegtuig en bracht me naar 't hospitaal in Hanoi. Aan haar en alleen (Advertentie) IJ zult 's morgens kiplekker" uit bed springeu. Elke dag: moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. i onmogelijk. U wilt toch niet zeggen (lat u met de operatietafel aan uw rug uit een vliegtuig wil springen, om er gens in de linies hulp te verlenen." Het meisje sprak: „Alles is moge lijk." VOORBEELDIG WERK wist haar zin door te drijven en haar eerste optreden was ze vrijwel dag en nacht in touw. Toen eigens in de ïimboe een groep solda ten op een hectare zat ingesloten door vijandelijke troepen en er diverse ernstige gewonden waren, deed Valé rie het onmogelijke: ze landde met haar toestel op de akker, die vanaf alle zijden onder vuur werd genomen. Zij werd beschermd door machine geweervuur en jachtvliegtuigen. Rus tig deed ze op het kleine stukje grond haar werk. Twee zwaar gewonden liet ze in haar vliegtuig brengen, daarna vertrok ze weer, even rustig als ze was gekomen, zonder een spoor van emotie op haar gelaat. Toen een Ame rikaans journalist haar hieromtrent ondervroeg, zei ze: „Is dat nu zo iets bijzonders. We hebben toch niet voor niets hefschroefvliegtuigen in dienst. Geloof me, het was helemaal geen staaltje van buitengewone dapperheid. Morgen doe ik het misschien weer.." Waar er gewonden vallen en ande ren niet kunnen ingrijpen, duikt de zwarte engel op. Ze vait met een witte vogel uit de lucht. In de afgelopen drie jaren heeft ze 126 tochten gemaakt, waarbij ze 224 mannen het leven kon redden. De autoriteiten dankten en QP 17 DECEMBER is het vijftig jaar geleden, dat dit toestel boven de winderige duinen van Kill Devil Hill in de Amerikaanse staat Noord-Caro- lina het tijdperk van de gemotoriseer de verplaatsing door de lucht inluidde. Op de eerste vlucht werden in 12 se conden ongeveer 36 meter afgelegd en korte tijd daarna zelfs circa 256 me ter in 59 seconden. Voor de pioniers de gebroeders Orville en Wilbur Wright was dit het glorieuze culminatiepunt in de jaren van vallen en opstaan, waarmee zij het tijdperk van het vliegtuig hadden voorbereid. Er is sindsdien heel wat veranderd. De technische vooruitgang in de vlieg tuigindustrie heeft een revolutie in het vervoerwezen teweeggebracht. De afstand van ongeveer 36 meter, op de eerste vliegtocht afgelegd, bedraagt nog niet de helft van de spanwijdte van de moderne Concair B-36 van de Amerikaanse luchtmacht. Deze B-36 kan zonder onderbreking een reis om de aarde maken. De snelheid van een straalvliegtuig heeft die van het ge luid reeds overtroffen. Minder dan een mensenleeftijd ge leden waren wij nog aan de aarde ge bonden. Thans hebben wij de verove ring van onze eigen zee van lucht vrijwel beëindigd en maken wij ons op voor de ontdekking van wat bui ten onze dampkring ligt TN feite is de geschiedenis van de koude oorlog, die thans in alle Dam- mese huizen woedt, spoedig verteld. De oorlovsburgemeester dezer stad. de heer Vanderyse. werd na de bevrijding vervangen door de heer Braet. de vooroorlogse burgemeester. Maar met de eerste gemeenteraadsverkiezingen van 1946 wist Vanderyse reeds een lijst samen te stellen waarmee hij zijn te genstander Braet versloeg. Vijf zetels voor Venderyse. vier voor Braet. In October 1952 vergrootte Vanderyse. toen dus burgemeester, zijn voorsprong en gaf ziin partij zes zetels tegen drie voor de Braetse partij. En toen kwam een donderslag hij klaarlichte Westvlaamse hemel. Bur gemeester Vanderyse, waarvoor door zijn overwinnende partij de verlen ging van het mandaat was voorgesteld, werd niet tot burgemeester hcraange- steld. Wel echter de hc«er Houtïiave, een A.C.W.-bediende, die laatst stond op de burgemeesterslijst. DE OORLOG ONTBRANDT HTUSSEN de heren Houthave en Van deryse bestond tot op dat ogenblik niet de minste vete, immers ze ston den toch broederlijk op dezelfde lijst van gemeentebelangen waarvan het enig doel was de tweede gemeentebe- langenlijst. die van de heer Braet weg te vagen. Maar toen de beslissing van het Ministerie bekend was gemaakt waarbij de A.C.W.-er benoemd werd tot burgervader, ontbrandde de oorlog. Oud-burgemeester Vanderyse spande met vier andere van zijn lijst samen tegen de ongewenste burgemeester, welke laatste ging aanleunen bij de te genstanders. Het gevolg was dat de oppositie van de burgemeester (de mannetjes van landbouwer Vande ryse) toch een meerderheid van vijf zetels tegen vier voor de burgemees- stersaanhangers behield. De oppositie was in de meerderheid en zou ook regeren. Ex-burgemeester Vanderyse zou op alle mogelijke manieren de zaak te genwerken .Hij had het spel vrij en al wat de tegenpartij, voorstelde zon door hem en de zijnen geboycot wor den. Regelmatig wordt te Damme tweemaal op één avond gemeenteraad gehouden. Een Raadszitting bijeengeroepen door de burgemeester, een andere door de meerderheid. In de ene zitting wor den alle raadsvoorstellen verworpen, in de andere worden alle voorstellen aangenomen. Want kijk: burgemees ter Houthave is omringd door twee schepenen die behoren tot de clan Vanderyse. Dat met zulke samenstel ling niet te leven valt laat zich best aanzien. De twee schepenen eisen loonsver hoging. De burgemeester is er tegen. Maar de twee schepenen vormen de meerderheid en het voorstel tot loons verhoging komt in de raad. Goedge keurd, meerderheid tegen minderheid. Het blijkt dat de cafébazen aanhan gers van de nieuwe burgemeester in ae Zomer voor de toeristen terrassen op het voetpad zetten. We zullen ze Dolf van der Linden treedt op in Velodrom SATERDAG 28 November a.s. zal ender auspiciën van de Algemene Belgische Persbond Afdeling Vlaan- ren, Dolf van dr Linden met zijn Me tropole-Orkest naar Gent komen, om daar met de vier muzikale clowns Fra- tellini in de Gentse Wintervelodrom op te treden. Men heeft Dolf van der Linden wel eens de Europese Costallanetz ge noemd en deze erebenaming verdient hij volkomn. Het Metropole-Orkest geniet in Amerika een grote faam en werd reeds meerdere malen voor een tournee aldaar uitgenodigd. Als confe rencier voor dit programma zal op treden Marius McPhail, een man, die in zijn genre moeilijk is te overtref fen. hebben! verboden terrassen op de straat te brengen. Ha. de cafébazen leven van de toeristen? We zullen ze krijgen: sluitingsuur vervroegd op 24 uur! Damme bezat een ersats-beiaard, een met gramofoonplaten. maar hij deed prachtig dienst, amuseerde ove rigens de talloze toeristen die er des Zomers komen pleisteren. De beiaard was er geplaatst onder het bestuur van burgemeester Vanderyse. Nu: weg met die beiaard! GEEN AUTOBUS LIOE weinig inwoners Damme ook heeft, toch is er regelmatig ver keer naar het nabijgelegen Brugge. Overigens bezit Damme - hoewel stad zijnde - niet voldoende winkels om aan de behoeften van zijn bewoners te voldoen. Dus bestond sinds onheug lijke tijden een autobusdienst tussen Damme en Brugge. Maar aangezien deze dienst geëxploiteerd werd door een particulier en er nooit voldoende passagiers waren om de dienst renda bel te maken, moest het Dammese stadsbestuur sinds even onheuglijke tijden de lijn subsidiëren. Kost te veel geld. zei ex-burgemeester Vanderyse en de bus verdween uit de circulatie. Nu moeten alle Dammenaars liften naar Brugge. Maar vermits ook de toeristen wegblijven, wie kan hen mee nemen? üc meest rewrite historie die de regerende oppositie op haar actief heeft is wel deze. Zoals atle jaren stemt de Dammore gemeenteraad een bepaalde uitgavesom oor de aankoop van bloemen bestemd om op 11 November dc ge denksteen van de gesneuvelden dol* beide wereldoorlogen it «er?/ enen. Maar dit jaar stond de burgemeester in de minderheid. I)e uitgave werd verworpen en do gesneuvelden moes ten het zonder bloemen stellen, 's nachts hebben vaderlandslievende Dammeiiarcn dan toch de steen voor het stadhuis gesierd met chrysanten. Intussen wacht men met spanning af. waar dit alles op uit zal draaien. Zal Damme een regeringscommissaris krijgen, die boven de gemeenteraad staat? (Advertentie) De beroemde Potter's menthol pellets brengen ogenblikkelijke verlichting. Handige blik- doosjes k 50 cent bij Apotheker en Drogist. IMP. H. TEN HERKEL, HILVERSUM ALS aanstaande Zondag, des vonds om vier minuten over lialf acht, de maan opkomt, heeft zij bijzonder gezelschap: Jupiter, de grootste planeet van ons zon nestelsel. Jupiter, een der drie stralende" planeten de ande re twee zijn Venus en Saturnus is inderdaad een reuzin. Haar doorsnee is rond elf keer die van de aarde en er kunnen slechts tien bollen van haar grootte naast elkaar liggen op de mid dellijn van de zon. Zij wentelt haar ellips om de zon op een ge middelde afstand van 777.8 mil- lioen kilometer. Maar.... welk een (letterlijk!) ijzige kosmische zuster is Jupiter: haar opper- vlaktetemperatuur is ongeveer 135 graden Celcius onder nul. Haar atmosfeer bevat vrijwel uit sluitend ammoniak en methaan, twee uiterst giftige gassen. De „de" maan moeten we wel met enig voorbehoud zeggen, want het is een typisch aardse uitdrukking. We kunnen eigen lijk alleen maar spreken van onze maan, want er zijn zo veel manen. Om nu maar binnen ons eigen zonnestelsel te blijven: één en dertig (tot nu toe bekend!). En wij, aardelingen, zijn met on ze ene maan niet bepaald de rijkste planeet. Neem nu Jupiter: die heeft er elf! Goed, er zijn et maar vier die zich in grootte met onze maan kunnen meten: drie zijn er groter en één iets kleiner. De rest is grut. Galilei de grote Italiaanse astronoom die leefde van 1564—1642 ont dekte de vier grootste met z'n eenvoudige sterrekijker. Hij was zo ontzaglijk in zijn schik met z'n kosmische vondst; dat hij ze namen gaf: Io (doorsnee 3700 km), Europa (3200), Ganymede (5200) en Callisto (5150). Onze maan heeft een middellijn van 3430 km. Mars, onze dichtstbij-staande buitenbuurvrouw, heeft twee manen: Phobos en Deimos, uiterst bescheiden bolletjes van maar zestien, respectievelijk acht km. doorsnee. Jupiter, die daar op volgt, heeft er zoals wij al zeiden elf. Saturnus. de ande re reuzin onder de planeten is de trotse bezitster van tien ma nen, waarvan er één, Titan, weer de reuzin is onder de manen van «ons zonnestelsel. Zij heeft een middellijn van 5700 km. Om Ru- anus draaien vijf satellieten en om Neptunus twee, waarvan Tri ton onze maan in grootte slaat: doorsnee 5000 km. Apropos: Tin ton („maar" een maan) is onge veer net zo groot als de planeet Mercurius die het dichtst bij de zon staat Ganymede en Callisto (beiden van Jupiter) en Titan (Saturnus) zijn zelfs gro ter. Of Mercurius en Venus ma nen hbben, is niet bekend. Als ze satellieten hebben, moeten die maar kosmische gruis j es zijn, want manen van een beetje be hoorlijk kaliber ontsnappen niet aan de scherpe blikken en knap pe berekeningen der astronomen. Van eventuele Plutomanen is ook niets bekend, maar dit zit 'm weer in de ontzaglijke grote afstand, die Pluto van de aarde is verwijderd: ruim 5700 millioen kilometer. Tot slot een verheugende me dedeling voor bezitters van to neel- en prismakijkers: met wat geluk onbewolkte hemel! kunt U Zondagavond een paar van Jupiters grootste manen be wonderen. O»' lort te gaan en niet rond de leur, dat ga ik nu nog niet verklap- Pot te draaien, zulen wij deze Boeek beginen bij het begin en dat |j.m ket beroemde duivenlokaal van L,J: Bo^maars aan de Tetering- Uk. Alhier namelijk organiseert \%l0ua™tiae maatschappij „Steeds l °P 28 November a.s. een \phJ„tvlucht' waaraan door alle eif krawaten van Breda kan -„°'cte'! Ogenomen. Na de ganse - oer hun duiven uitgefigeleerd en F de h'nd gevoeld te hebben, kun- 1+rleden er nu zelf maar eens Wegen wn gaan hangen. Kijk, dat mag ,k graag zien. dat het lui zweet e eens uit komt. 's Avonds te 20 IddrioeJlof* deJan°e karavaan pot- rZtJ 1wn d,evenwagens, zonder k l- of},ertle- af9eladen met ae- |o fineerde melkers, met onbeken de bestemming ergens de rimboe in VenoZ f uUlïe de doolt">ftactiek Knn 'BaJe hebben, zodat niemand er deelnemers zijn noorden uit n meer zal weten, zullen ms gelost ivorden, hetzij op hrt^ i er,!}ei' hetziÜ Den Deijl -op Kijk-in-de-pot achter de pen, voelt u wel en eenmaal het ruime sop gekozen hebbende, zal het in het aardedonker, op drie din gen aankomen: oriëntatie, rapte en uithoudingsvermogen. Onderwege in een stamineeke gauw even een druppelke pakken in verband met platvoeten, droge lever en andere verhalen, ik bedoel kwalen, is toe gestaan, zo nauw kijkt het bestuur niet. Een goede raad: laat uw tong niet te ver uit uw mond hangen en loop niet te blauw aan, verders kan er ge- pouleerd worden 10, 15, 25, 50, sp. 10, kg. 10, h.w-.h. 10 enz. De heeft-wie- heeft gaat in ene keer af, doch hier zit den Dikken Bruinen op te spinzen al zeg ik het zelf, ik ben alreeds zwaar in training en doende mijn voeten in te vetten met hazenvet en omreden ik nog zelden geklopt ben op mijn waar de, sla ik de kansen der deelnemers in deze sector niet hoog aan. De rap ste liefhebber ontvangt een vetleren medalie. Opgelet, van elke deelne mende maatschappij worden de tijden harer drie eerstbinnengekomen leden in aanmerking genomen, bijv. Stop le Grance, Cobi van Gastel en Dorus Sweres om eens een ploeg kansheb bers op te noemen: daarnevens ech ter is de inschrijving opengesteld voor leden, die lid wensen te worden en voor personen, die zonder meer aan gesloten zijn bij de C.C. Inschrijfgeld 50 ct. per duif adres J. H. van Boxtel, Teteringsedijk 131 voornoemd. Ten einde de te verwachten verkeersopstoppingen van suppor ters en belangstellenden met hun ne dames in goede banen te hou den, zal vermoedelijk de hele orde dienst van de ..Acht van Chaam" wor den afgehuurd. Een ding moet even wel vermeden worden: de wakkere luchtreizigers mogen in hun te ne men koers absoluut niet beïnvloed worden van de thuishaven uit, van daar, dat de erremenie slechts zal mogen blazen met de knots van de Turkse trom omwonden met «vollen lappen, terwijl de ere- en andere tri bunes verduisterd moeten blijven tot één uur door... KOSTEN GRATIS 'u we toch met de agenda bezig zijn, wil ik op speciaal verzoek nog gaarne even aandacht vragen voor het enorme KNAL-rikeoncours op Za terdag 21 November (20 uur) in het inkorflokaal Princenhagc bij Jan Huij- bregts. Heuvelstraat 251, ten bate van de tentoonstelling, die nakende is. Al hier is onder het licht van felle schijnwerpers gezelligheid, die geen tijd kent. hier schuimen de potten en de pinten, hier kringelt de rook van piraten en ritmeesters en alhier wor den klappen op tafel gegeven, dat sommige personen in de buurt van het gedacht zijn, dat de Rus alreeds in aantocht is. Er is een hele etalage ereprijzen, zodus liefhebbers ge mot om de dooie dood niet denken, asdat ge met een peperbus naar huis gaat. Kosten dezes zijn gratis. Ziehier de uitslag van het kampioen schap in de maatschappij „Nooit ge dacht" te Bergen op Zoom: Aangewezen: Vitesse: 1 G. Vriens, 2 A. van Tilburg: idem halve fond: 1 A. van Tilburg-Groffen, 2 Gebr. de Nijs; fond: 1 Wijt, 2 A. Verbiest; Jon ge duiven: 1 L. Groffen. 2 A- Verbiest. Generaal: 1 L. Groffen, 2 A, Verbiest, 3 A. van Tilburg, Voor de derde maal in successie or ganiseert „De Hoop" te Biervliet de enige kampioenendag in W. Zeeuwsch- Vlaanderen. Was 1951 een geslaagd experiment en 1952 een gelukkige herhaling, 1953 wordt om zo te zeg gen bij recidive een record-jaar. Het zal weer feest zijn in de oude haring- stad. Een der eerste inschrijvers was de bekerwinnaar A. Vervaet te Wals oorden, even verknocht aan de bier kraan, ik bedoel -vliet als zijn mach tige fondmannen aan Limoges. P. van Sabben, de Middelburgse beenhou wer, die er met zijn rappe Horeman- sen steeds het grote mes opzet, zal een der ontelbare Walcherse attrac ties zijn. Terneuzen o.a. met Hame- lynck (17 minuten los op Dourdan en 20 op Orleans!) komt met drie ver schrikkelijke kampioenen. Bresken?, de slokop de regionalen, zal eens uit de doeken doen met welk materiaal heel Z. V. onder tafel gevlogen wordt. En zo gaan we maar door met ons goede gedrag, te veel opnoemen zou te veel gevergd zijn, doch een ding is zeker: de kwantiteit zal ditmaal ge paard gaan met de kwaliteit. DE HOOFDSCHOTEL "n daarmee ben ik dan aangeland aan de hoofdschotel voor deze week, de Bredase Kampioenendag in de grote zaal van St. Fidelis, die het rendez-vous gaat worden van de sterkste spelers van Breda en van de kampioenen van Midden-Brabant- Ik heb de voorbereidingen van nabij ga degeslagen en kan niet anders zeggen dan het volgende: Dit wordt een mag nifieke kampioenendag, een kampioe nendag van standing. Ik weet niet of ge wel eens in Rio de Janeiro geweest zijt of in de bloementuinen van Ha- wai? Het is maar om U een gedacht te vormen van wat hier wordt nage streefd: schitterende kampioenendui ven in prachtige stands stalen kooitjes, in een zee van bloemen en palmen. Geen drukte, geen lawaai. Rust, sf*er, stijl. Vijf a zeshonderd vogels zullen (geheel gratis) tentoongesteld wor den uit Breda (al de cracks die dit jaar een eerste prijs wonnen in de C.C.), Dongen (Trommelen en degenen die hem het vuur het naast aan de schenen leggen). Alphen (Eijkens en konsoorten Baarle-Nassau (de heren Flaes), Reijen (Jansen, Chaam (Hen driks), Langeweg (Van Oers), Zeven bergen (Van Geel), Kaatsheuvel (Vloemans), Wagensbcrg (De Leeuw), Made (Gebr. Van Dongen), Ooster hout (Gebr. Stoop. Zundert (Van Hassel), Wernhout (Huijbregts). Uiter aard zijn er nog veel meer namen te noemen doch ook ik wens in stijl te blijven en van mijn stukske geen kat- ten-loog-us te maken. Zodus geen re- klaam of propaganda: geleverde pres taties worden gezien in verhouding van getallen ingekorfde duiven, waar bij blijkt, dat kleine liefhebbers dik wijls meer presteren dan grpte en kijk, dat zijn de paarden die de ha ver verdienen en hem ook moeten krijgen. Neem bijv. Jan Graumens te Breda, met zijn 21 kampioenschappen in vijf jaar tijd! Neem Chrisje Bas- tiaansen uit Princenhage, de kam pioen-generaal van heel de C.C. Bre da en Omstreken. Ik noem U de fijne liefhebbers Van Gageldonk (Olijftak), Van Onstal (Ginneken), Heijmans (Ro- dai, EÏissen (Toerist). Van Raak, Van Boxtel (Jules), Bindels, Smul ders, Oomens, Remie enz. Onder deze voorwaarden zal ik mijn persoonlijke invloed gebruiken bij be kende Nederlandse (en Belgische) filmoperateurs, opdat van deze mooie en fijne kampioenendag een stukje ol- prent wordt gemaakt voor sportfilms en journaals (wereldnieuws) in de bioscopen. Inschrijvingen voor deelname kun nen alsnog worden gericht tot de se cretaris Jac. de Wijs. Pijnboomstraat 46 te Breda. Liefhebbers, zorgt ervoor, dat ge op 20 December met uw dui ven in St. Fidelis komt te zitten: het zal een tentoonstelling worden zoals ge er misschien van uw leven nog geen gezien hebt, daar moet U bij zijn, zoiets moogt U niet missen. Naar ik verneem zal heel de Z.N.B. aan wezig zijn alsmede vele burgerlijke autoriteiten die de wakkere vogel een warm hart toedragen. Nadere bijzon derheden toekomende week. Tot slot nog rap even een klein kampioen- schapske uit de Mij. .Nieuw Leven" te Koewacht, dat kan er net nog even onder. Koning werd dhr. Kamiel de Bock, minister van financiën dhr. Peet Vermeire, Onderwijs, Kunsten en We tenschappen dhr. Raph. Martens. Pre- mièr en eerste minister dhr. Pol de Kind. Kampioenschappen boven Pa rijs (oude duiven): 1 Remi de Cock, 2 Jan van Geertruide. Idem onder Pa rijs: 1 Alois Martens, 2 Kamiel de Bock (ik zal een bokske pakken op uw gezondheid, Kamiel). De meeste prijzen werden dit seizoen behaald door 1 Alois Martens, 2 Kamiel de Bock, 3 Jacobus Elegeert en 4 Rene de Guchteneire. De kampioenen ont vingen hiervoor bekers, diploma's enz. alsmede plaatwerken (in klinkende munt. Allemaal goeie- DIKKEN BRUINE Laatste berichten: Zondag as 2e hoktentoonstelling P.V. Blauwe Dof fer bij C. Joosen aan de Vestkant. We gens overgrote drukte de vorige keer stukske aan de zaal bij moeten laten zetten. Ditmaal komen dikke Piet Ver meulen. van beroep varkensstouwer (vooral zware), zeer machtig kam pioen, M. van Rooy de bekende vis boer. zijn groot geheim is haring (of kuit) van fijne harderwijkers, daar vliegen ze volgens Rinus ongenadig hard op, verders Janus van Duuren, zo snel als hij zelf is in de bezorging van Libelle-Panorama, zo snel komen zijn duiven van Duffel tot St. Vincent, speciaal blauwbonte en rooie. K. Joo sen. van beroep kruidenier, gaat ko mend jaar op weduwschap en sta dan maar stijf jongens, de pannen van 't dak, en tot slot B. Kruijssen, in groen ten en fruit, is pas aan 't opkomen, doch laat reeds zien wat de toekomst brengen zal. Al deze cracks en kam pioenen onze hartelijke gelukwensen. Bons voor jonge duiven worden gra tis verloot onder de bezoekers. En dan helemaal tenslotte nog dit: Op Zaterdag 28 en Zondag 29 Nov. houdt „De Luchtpost" een tentoonstel ling voor ..De Bond Zonder Naam" in Made en Stuivezand Pater W. Loop zal de tentoonstelling sluiten!

de Stem | 1953 | | pagina 13