De Baas van Kamp Vier Kerkelijk en burgerlijk huwelijk Debat tussen..encyclopaedieën! JfiiDSOte' BEELD VAN HET GETROFFEN DUIVENDIJKE 'AKKERTJE RADIO TWEEDE BLAD Verkeersopvoecling Bouwen in Zeeland VRIJDAG 20 NOVEMBER 1953 3 Emancipatie van de Duitse katholieken Romeinse vondsten Nu schouwen droog gaat vallen Nog veertig boerderijen en burgerhuizen over kreoflavon AT EEN 0NDERLIJKE ERELD Klinckert op het sloopwerek De „Zenuwen" „Nare dagen"? Moe en mat? Neem 'rt oNLANGS heeft Dr A. J. M. van U overveldt voor de K.V-P.-j on deren in Breda een lezing gehouden pVer de dualiteit van kerkelijk en burgerlijk huwelijk. Dr van Over veldt is de schrijver van een zeer geprezen dissertatie over dit on derwerp. Hij heeft ook een voorstel uitgewerkt, om in Nederland te ko men tot het vrij laten van de keuze tussen een burgerlijk en een ker kelijk huwelijk. Wie voor het ker kelijk huwelijk zou opteren, kon daarmee dan volstaan. Alleen zou aan de bedienaren van de gods dienst de verplichting worden op gelegd, de kerkelijke huwelijken ook burgerlijk te laten registreren. De K.N.P.-afgevaardigde, Prof. Lemaire heeft in de Tweede Ka mer bij de behandeling van een der vraagpunten betreffende het Bur gerlijk Wetboek voorgesteld, dit denkbeeld door een commissie in studie te doen nemen. Hij kreeg daarbij de cteun van de anti-revo lutionaire Professor Gerbrandy- Doch Pater Stokman, sprekend na mens de K.V.P-, wees de gedachte van een studie-commissie af. Niet uit principiële overwegingen na tuurlijk. Men mag er deze Francis caan evenmin trouwens als een der andere K.V.P.-afgevaardigden van verdenken, dat ze de huidige toe stand verplicht burgerlijk hu welijk vóór de kerkelijke plechtig heid als de uit een oogpunt van katholieke beginselen meest ge wenste toestand beschouwen. Wie uit dit verschil van mening tussen Prof Lemaire en Magister Stokman zou willen concluderen tot groter beginselvastheid bij de K.N.P-, dan bij de K.VP., zou een grof staaltje van politieke demagogie bedrijven. Dat is, bij ons weten, gelukkig ook niet gebeurd. Het is hier een zakelijk verschil, waarbij allerlei factoren tegen el kaar moeten worden afgewogen: morele, juridische, practisch-poli- tieke. Het gaat erom de grootst mo gelijke morele winst en de minst mogelijke schade te combineren bij een verandering in de huidige wet geving en practijk. ■^/e zullen hier niet alle kwesties welke in deze aangelegenheid meespelen, gaan uitstallen. Slechts op een hoofdmoment in de contro verse zij gewezen. Als men het kerkelijk huwelijk zonder meer als rechtsgeldig er kent, zal ook degene, die, voor dit kerkelijk huwelijk geopteerd heeft, zijn huwelijk als onontbindbaar moeten aanvaarden. Echtscheiding is dan voor hem en zijn vrouw uit gesloten. Nu redeneert Pater Stokman: Als we deze kwestie van de onontbind baarheid van het katholiek huwelijk voor de burgerlijke wet op tafel zetten, dan komt meteen het hele vraagstuk van de materiële echt scheidingsgronden weer aan de or de. En dan zullen zeker weer ge dachten en strevingen in het parle ment opdringen, om deze echtschei dingsgronden ruimer te stellen en daaronder ook op te nemen „de ontwrichting van het huwelijk". Hieraan nu wil de K.V.P.-fraetié niet meewerken. Ze ziet daarin een groter kwaad dan in de huidige toestand, die overigens ook verre van ideaal is. Hierop slaat Mr van Overveldt aan. Hij stelt vast, dat we thans leven onder de vigeur van „de gro te leugen". Echtscheiding is in ons land gemakkelijk, omdat men maar hoeft te beweren (zonder enig be wijs), dat er overspel gepleegd is en het huwelijk kan automatisch ont bonden worden. Als „ontwrichting" wordt opgeno men en de „grote leugen" wordt afgeschaft, aldus Mr van Overveldt in een artikel voor „De Tijd", dan zal men in geval van ontwrichting kunnen scheiden, maar dat kan men ook nü reeds; doch dan zal men niet meer kunnen scheiden in die andere gevallen, waarin men het thans wèl kan. Zelfs al zou er na wetswijziging een nieuwe grote leu gen bij de rechtspraak ingang kun nen vinden, dan zou er vergeleken met de situatie van nu niets veran deren. Er zou geen echtscheiding mogelijk zijn, waar die thans niet mogelijk is. Zo had men m.i. zeer wel opneming van „ontwrichting met afschaffing van de „grote leu gen" kunnen aanvaarden „in ruil' voor de erkenning van het kerkelijk huwelijk. Met deze redenering kan Pater Stokman het echter niet eens zijn. Hij redeneert: Om echtscheiding te verkrijgen, moeten de echtparen thans het overspel (waar of gefin geerd) inroepen; straks zouden zij een beroep kunnen doen op een in de wet zelf erkende ontwrichting. Waartoe zullen zij gemakkelijker overgaan? Naar mij., mening tot het laatstgenoemde middel. Want dat is veel „netter" dan overspel; daarentegen heeft men minder ge moedsbezwaren. Verder vreest Pater Stokman ook, dat het begrip „ontwrichting" zeer uitgerekt zal worden en dat de rech ters vaak op subjectieve gronden zullen gaan oordelen. In Zwitser land, waar men de ontwrichting in het burgerlijk wetboek heeft opge nomen, kan men in bepaalde kan tons echtscheiding bij onderling goedvinden verkrijgen) Daarom blijft de K.VP.-afge- vaardigde van mening, dat de op neming van de ontwrichting als echtscheidingsgrond een belangrij ke verruiming van de echtschei dingsmogelijkheid betekent en tot een groter aantal echtscheidingen zal leiden. Tit deze polemiek blijkt wel, hoe moeilijk en delicaat deze kwes tie is. Voor ons gevoel zijn de be zwaren van de K-VP—fractie tegen het instellen van een studiecom missie, als door Professor Lemaire voorgesteld, toch niet steekhoudend. We kunen namelijk evenmin als Dr van Overveldt inzien, dat de huidige toestand onder vigeur van de grote leugen' eigenlijk nog wel erger kan worden. Is het nu prac tjsch ook niet zo, dat men met on derling goedvinden tot scheiding overgaat? Overigens zij nogmaals vastge steld, dat men op grond van dit meningsverschil nu geen bewijzen van beginselvastheid mag gaan uit reiken aan de ene of aan de ande re partij. In beginsel zijn de katholieken wat dit vraagstuk betreft allen één. Het verschil gaat over de beoorde ling van situaties en mogelijkhe den. (Advertentie) met Hamea-Gelei super handverzorging Jn ons dichtbevolkte land met zijn steeds stijgend aantal auto's en motorrijwielen, zijn vier millioen wielrijders en zijn 283-000 bromfiet sen zijn er ook nog enige voetgan gers op de weg, die hardnekkig trachten in deze veelheid van ja gende en jakkerende mensen het leven te behouden, zo zeide een spreker op de verkeersonderwijs- dag, welke het Verbond van Veilig Verkeer te Utrecht hield. En daar mee is inderdaad de huidige toe stand goed getekend. Welke som bere gevolgen dit toenemende ver keer heeft, wordt dan nog geïl lustreerd door de volgende cijfers In het eerste half jaar van 1953 waren er bij de 40.000 verkeerson gevallen 550 doden en 6100 ernstig gewonden. Waar moet dat heen? vraagt men zich af. Verkeersopvoeding, was het wachtwoord, dat men op deze verkeersonderwijsdag uitgaf. En in- aerdaad, daar kan niet genoeg op gehamerd worden, vooral ten aan zien van de jeugd, die vaak zo roe keloos speels met het eigen leven omspringt- £)s Zandt heeft de ontevredenheid van Zeeland ten aanzien van de verdeling van het bouwvolume met wat anti-papisme willen kleu ren. Daarmee heeft Ds Zandt aan Zeeland geen dienst bewezen. We menen, dat deze ontevredenheid reëler gronden heeft dan de ja loezie ten opzichte van Brabant en Limburg. Men leze er de verschil lende adressen van Zeeuwse in stanties maar eens op na. Gelukkig heeft minister Witte zich door de papenvretende dominee niet op stang laten jagen. Hij zegde alsnog een verhoging van het Zeeuwse bouwvolume toe. In Zeeland wacht men niet zonder spanning, hoe veel dat worden zal. Zaterdag a.s. zal het nieuwe Hoofdpostkantoor aan de Rijswijkseweg in Den Haag, dat werd gebouwd door de Rijksgebouwendienst, door de Di recteur-Generaal van de PTT, de heer L. Neher, worden geopend. In dit gebouw zal o.a. de directie van de PTT Den Haag zetelen; er blijft een J nauwe relatie bestaan met het gebouw in de Prinsestraat, dat tot nu toe (Luchtopname ANPFoto) «srav joojut^sodpjooq {TEN openbare discussie tussen de i twee grote Duitse encyclopaedieën, de katholieke „Herder" en de neutra- Ie „H'rockhaus", werd op twee achter eenvolgende avonden te Frankfort ge houden. Op de eerste avond zetten twee hoogleraren, de katholieke wijs geer prof. Holzamer voor Herder en de medicus prof. Grote voor Brock- haus, voor een zeer talrijk publiek, de geestelijke grondslagen van elk der beide encyclopaedieën uiteen. Op de tweede avond was het woord aan de wederzijdse redacteuren, die eveneens grote publieke belangstelling ontmoet ten. Een dergelijke ontmoeting zou, zoals ter vergadering werd onderstreept, vóór 1945 volstrekt ondenkbaar ge weest zijn. Duidelijk bleek, dat het Duitse Katholicisme geen bepaalde jrichting" meer is, die een encyclo paedic volgens haar bijzondere begin selen uitbrengt, maar dat het inmid dels is uitgegroeid tot een der beslis sende factoren in het geestelijke leven van het hedendaagse Duitsland, en dat de „Grote Herder" een van de twee leidende encyclopaedieën is ge worden, die net als de „Grote Brock- haus" haar eigen stijl heeft. Aange zien de Duitse Katholieken zich ten tijde van de republiek Weimar een dergelijke positie nog niet hadden we ten te verwerven, valt het te begrij pen, dat zij dikwijls nog door oudere denkbeelden worden beheerst, alsof zij eerst nog zouden moeten bewijzen, dat zij ook wel heus Duits zijn of democratisch of sociaal of wetenschap pelijk of wat er anders nog zou kun nen worden gevraagd en hierin voor hun landslieden niet onderdoen. Het principiële verschil tussen de twee bekende uitgeverijen kwam o.m, naar voren bij de bespreking van het trefwoord „Christendom", volgens een medewerker van Brackhaus diende dit begrip uitsluitend wetenschappelijk en dus zonder eigen bekentenis te worden behandeld; hij laakte hierbij, dat dit thema bij Herder te „katholiek" was. Een redacteur van Herder repliceerde hierop, dat zijn encyclopaedic zich tot alle gelovige christenen richt, maar er nooit in zou kunnen toestemmen, het Christelijke geloof slechts te behande len als de eerste de beste andere we reldreligie. Inderdaad werd de op merkzame gebruiker van de „Brock- haus" telkens weer getroffen door de enigszins laatdunkende behandeling van al hetgeen specifiek kathol'iek was en dat louter als een bepaalde „ten- denz" werd voorgesteld. Uit de gevoer de discussie bleek de sterke geestelijke positie, die de katholieke gedachte in onze dagen in het geestelijke leven van Duitsland inneemt. Tegeliik werd ook gewezen op de verplichtingen, die een dergelijke positie oplegt, teneinde deze taak te kunnen blijven vervullen. (Advertentie) SIGAREN Aan het Oude Maasje tie Heesbeen IN het kader van het onderzoek naar oude woongronden in het dorp Aal burg en naaste omgeving, heeft de heer Voogd te Aalburg, een oudheid kundig bodemonderzoek ingesteld in het dorp Heesbeen, Hierbij wenl een belangrijke Romeinse nederzetting ge vonden met zeer veel en fraai aarde werk. Het vondstperceel is gelegen aan een scherpe bocht van het Oude Maasje. De nederzetting is de eerste Romein se bewoning, die aan de oever van dit riviertje gevonden is. In de Romeinse tijd was de stroom bedding van het oude Maasje aan merkelijk breder en dit water was met de Rijn een van de belangrijkste ri vieren. De ligging van het vondstper ceel aan de scherpe bocht van de ri vier doet vermoeden, dat op deze stra tegische plaats één van de vele Re- meinse sterkten gestaan heeft, welke aan de Maas gebouwd waren. Het vondstenmateriaal geeft mede aan deze veronderstelling steun. Uiteraard wordt het onderzoek te Heesbeen door de heer Voogd voort gezet, terwijl de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort met de vondst in kennis is gesteld. (Advertentie) KANS OP VERKOUDHEID? Geen voorkomt en geneest snoepje, maar't helpt 20 tabletten 75et. QN VOORZIENE omstandigheden voorbehouden zal eind December zowel de polder Schouwen als die van de Vier Bannen drooggemalen zijn, wat evenwel niet zeggen wil dat het land dan helemaal droog ligt. Ver schillende duikers die de afvoer van het binnenwater van de polders naar de gemalen bevorderden, zijn dichtge slibd en moeten slikvrij gemaakt wor den voor betere toestroming naar de pompinstallaties of inmiddels gereed gekomen gemalen. Zo is men in de omgeving van Se- rooskerke bezig voor een betere wa terafvoer te zorgen. In den Osse, waar aan het gereedkomen van het daar staande gemaal gewerkt wordt, hand haaft men één pomp. Het water is in. dit laag gelegen gedeelte reeds aan merkelijk gezakt. De door de Gelderse Eiectr. Maatschappij afgestane pomp- boot Neptunes, welke in de Zierik- zee haven ligt, zal binnenkort verdwij nen. Ze heeft rijkelijk haar aandeel gehad in de droogmaling, maar tot voor kort kon ze onafgebroken wer ken, wat nu niet meer het géval is. daar de toestroming langzaamaan minder werd. Ook de waterlozing door de sluizen is minder geworden, daar het verschil tussen het binnen- en buitenwater ge ring werd. Hoewel de dijk bij Ouwer- kerk nog niet hermetisch afsluit, is in de Vier Bannen al een evenwichts toestand ingetreden. Tien pompen zul len het water uit de polder wegmalen. Nu Schouwen begint droog te vallen komen de overblijfselen van de door het water beschadigde dorpen en boer derijen voor de dag. Zo zijn te Dui vendijke 23 boerderijen verwoest en 13 beschadigd. Van de burgersluizen zijn er 40 verwoest en 15 zwaar be schadigd. Slechts een veertig boerde rijen en huizen zijn van dit dorp in het Noorden van Schouwen overge bleven. loslippigheden van LEONARD ZATERDAG 21 NOVEMBER 1953. HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gewijde muz.; 7.45 Morgengebed en ilt. kal.; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. huis vrouw;; 9.35 Waterst.; 9.40 Gram.; 10.00 V. d. kleuters; 10.15 Gram.: 11.00 V. d. zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Promenade ork. en soliste (12.3012.33 Land- en tuinb.meded.); 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nws. en Katholiek nws.; 13.20 Amus.ork.; 14.00 Boekbespr.; 14.10 Gram.; 14.20 Engelse les; 14.40 Gemengde Zang ver.; 15.00 Kron. v. Letteren en Kunsten; 15.35 Gram.; 16.00 Fanfarecorps; 16.20 Boekbespr. v. d. jeugd; 16.30 „De Schoon heid v. h. Gregoriaans"; 17.00 V. d. jeugd; 17.55 Sportuitsl.; 18.00 V. d. jeugd; 18.15 Journalistiek weekoverz.; 18.25 Lichte muz.; 18.45 Buitenlandse corresponden ties; 19.00 Nws.; 19.10 Gram.; 19.20 Parle- mentsoverz.; 19.30 Gram.; 20.25 De ge wone man; 20.30 „Lichtbaken", caus.; 20.50 Gram.; 21.00 Gevar. progr.; 21.50 Act.; 22.00 ,,'n Mens kan wat meemaken!", (Eene ghedenckklanck) f)yt sal men 't oudt en goet Breda de ruymste stede heeten, Omdat de Openbare Wercken daer soo goet van wanten weeten. Dat swiept en swaeyt het pickhouweel, daer roncken hondert walsen, die 't statigh beeld der oude stad, in cortsten keer vervalsen. Qtracks leyt een weg deur 't Valckenbergh, het snelverkeer te noden, met lyckenhuysjes aen de cant, voor 't berghen van de doden. Daerna sloopt men de Sint Catrien, als alle monumenten, met 't motto: „Ruymte moet er syn, dus Vort met onse centen P)e plannenmaecker draeght de toorts in d' stede van Oranje, maer nogh daerbij het narrenpack, met bellen en met franje. Hij houwt met syn en Ijjneaal en prickt met synen passer en stoft op synen eerennaam: „Besoldighd stadtsvergasser De.kleyne mensch siet niet soo veer als de geleerde lieden, die 't oudt Breda aen 't snelverkeer meer ruymte laten bieden Besef togh: Daer gheen straten syn. daer mydt men ook de steeghen, en pareken, kereken en soo meer, die wercken dat maer tegen. ]\Jog grootser is het stede-plan, dan wij aireets vermoedden, want hoort wat die geleerde liên nog zaten uyt-te broeden. Men maeckt de stadt den gront gelyck, laet alles afsfalteren.... Dan heeft het snelverkeer ruym Iqaen en elck can er parkeeren.... Kuil Ne Londenaar Leslie Cook was op een dag in zijn tuintje aan het werk, toen hij plotseling tot aan zijn knieën in de grond wegzakte. Met die halve meter niveau-ver schil stapte Leslie zomaar het vroeg-Christelijke tijdperk binnen, want de kuil in de grond bleek de ingang te zijn van een onderaards hol, dat zo n 2000 jaar geleden door Romeinen moet zijn gemaakt. Daar op wezen aardewerk en beenderen, die hij vond. Ultrasonica {-Jet Duitse bier schijnt beter dan best te zijn, sinds ze kere John Eisenbeiss een „ul trasonisch vibratieproces" heeft uitgevonden, om het aroma van het bier te verbete ren. Een generator zendt ge luidsgolven uit en het bier ontvangt deze zeer gewillig. Daardoor wordt een snellere en doeltreffender vermenging van de ingrediënten in de hop- massa teweeg gebracht. Men sen, die door dit bier boven hun theewater komen, zingen onbegrijpelijke liederen. Ty pisch, nietwaar? Kameel U\e populaire kameel Max, een der inwoners van de Antwerpse die rentuin is gestorven, tot groot ver driet van duizenden kinderen. Hij vervoerde namelijk steeds de jeugd op zijn rug en daaraan dankte hij twee bochels. De doodsoorzaak is overvoeding. Het publiek, door de beste bedoelingen bezield, voerde Max apenootjes, zuurtjes, zoute ha ringen, slagroomtaartjes en patates frites, zodat de darmen van Max het lieten afweten. Initiaal JSort geleden wijdden wij en kele behartenswaardige woor den aan de initialen ziekte, die ons na de oorlog heeft bevangen. U weet wel: Uno, C.A.O., K.L-E.I-, C.B.S. en zo meer. De eerste prijs voor initialenmakerij gaat naar de gasfabriek in Liverpool, die zich officieel laat noemen: „N-W-G-B-J. G.G.H.R.H.B.S.L. V'. Dat betekent: North West Gas Board, Liverpool Group, Group Headquarters, Ra diant House, Bold Street, Liver pool One." Jansen Ha, daar schiet ons het geval door het hoofd van de officier, die voor het front van zijn troep solda- ten kreet: „Wil soldaat Jansen even tjes uittreden?'' Terstond sprong er een slungelachtig jongmens twee passen voorwaarts. „Jij bent Jansen toch niet?" vroeg de officier. Par don", zei deze soldaat, ,»ik dacht dat u „Jacsramsmilopofski" zei. Plukken rT,ien Londense verenplukkers zijn in staking fegaan, omdat een grossier in wild, drie plukmachines in bedrijf had gesteld. De plukkers- bond, die 84 leden telt, voelt zich nu bedreigd door werkloosheid en op gewonden roept men nu: „We laten ons niet plukken, zolang we zelf nog kunnen plukken!" Sport £en knus meisjesclubje in Tacoma besloot zev,en maanden geleden een nieuwe sport te gaan beoefenen, na melijk het „winkeldiefje-spe len". Er zaten goede eerste klassers in dit clubje want in de zeven maanden van haar bestaan, roofde de club voor 4000 dollar aan artikelen uit allerlei winkels. Het waren allemaal meisjes uit nette fa milies. „En nu voor de derde keer: wil een gehoorapparaat!" door EMART KINSBURN 32) „Er is iets niet in de haak", fluis- "lk weet het zeker. We mo- rwheuvel niet opblazen, zolang ^net Fanning niet terug is" •■Chet Fanning? Maar hebben Zone de H^ferty dan met Kezesd. dat hij de kloof uitgegaan is?" _awel Maar ik heb het nooit erg 11 „„iagge!'tv hesrepen gehad, dat weet en k WeL' Hi' Kan 20 -emeen kijken. rL. Iend,en weten we- dat Zone en et Panning felle vijanden zijn". eens- wat mankeert je nou. us. vroeg hij verbaasd. v schudde het hoofd, innven è'- amwoordde ze. „Maar de vriend' 's na®rgeschoten. was een draad Van Gunning Hij heeft een ploff1ns€rme- en daardoor de ont- hem gfsrh6. Iemand moet op 'e beletten' ni? heoben. om hem dat noa in de tunnel Eann'n® bevindt zich „Klets." nië?"onveki„in! En die heuvel wordt den isl ffiitZen' vóórdat hii gevon- 1 KlJk maar eens, hoe Hagger- ty ons bespied! Ik verzeker je, vader tje. dat er iets niet in orde Is!" „Ik luister niet langer naar zulk 'n onzin!" viel Spookezel uit. „Als jij iets moet opblazen. Iris word je altijd ze nuwachtig. Er is immers Maar zijn dochter liet hem alleen staan en holde het pad langs. Ze liep Zone en Strieby met hun last voorbij. „Ik ga vast vooruit, om een bed voor hem klaar te maken in de tent van de boekhouder", zei ze in het voorbijgaan en haastte zich voort. Ze vertrouwde nu geen enkele van die kerels meer. „Als die arme jongen maar even bijkwam en ons vertellen kon. wat hij weet!" dacht ze bij zichzelf. In het kamp aangekomen verdrong een half dozijn voerlui zich om haar heen. Iris had altijd het meeste op met de voerlui: en ze kreeg het gevoel dat, als er een samenzwering bestond, die gesmeed moest zijn door de mijn werkers als voornaamste, zo niet de enige aanleggers. „Jongens, ik zou graag hebben, dat jullie Chet Fanning ging zoeken", zei ze. „Er wordt beweerd, dat hij de kloof aan de andere kant verlaten heeft. Ga die kant dus heen en roep hem, zo luid mogelijk. En ga daarna de hele kloof door.,, ga overal heen, waar hij maar zijn kan". De verbazing, door de voerlui ge toond bij haar woorden, was haar be wijs genoeg van hun onschuld. De zes man gingen er terstond op uit om haar opdracht te volvoeren en het meisje begaf zich weer naar de bat terij. Toen ze er bij kwam, zag ze Zone en John Strieby met de bewusteloze Newton aankomen.. Ze verhaastte haar schreden en was eerder dan zij bij de batterij, met het vaste voor nemen. daar de wacht te houden, tot dat Chet Fanning gevonden was. Ze ging er bij zitten en hield de twee mannen, die de gewonde naar het kamp vervoerden, goed in het oog. Ze vond, dat ze er heel gejaagd en op gewonden uitzagen. Haar vader was nog steeds bij Hag- gerty. zo veronderstelde zij, omdat geen van beiden nog verschenen was. Zone en Strieby waren tussen de bo men uit het gezicht verdwenen. Ze zat daar alleen en dacht met de hand onder haar kin na over de vreemde gebeurtenis. Een zachte, overredende stem stoor de haar in haar gepeinzen. „Wel. juffrouw Paxton, hoe gaat hel met u?" Ze keerde zich met een ruk om en zag met een kreetje van verbazing een wedstr.; 22.30 „Wij luiden de Zondag in", avondgebed en lit. kal.; 23.00 Nws.; 23.15 Nws. in Esperanto; 23.2224.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 8.00 Nws.; 8.18 Gram.; 8.55 V. d. vrouw; 9.00 Gym.; 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tij delijk uitgeschakeld", caus.; 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 V. d. arb. in de continubedrijven; 11.35 Viool en cello; 12.00 Orgelspel; 12.30 Land- en iuinb.me- dedelingen; 12.33 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 VARA-Varia; 13.20 Dansmuz.; 13.45 Sport- praatje; 14.00 Gram.; 14.25 Drents progr.; 14.50 Gram.; 15.10 „Van de wiek tot het graf"; 15.25 Dansmuz.; 15.55 Muz. caus.; 16.10 Omr. ork.; 17.00 Weekjourn.; 17.30 Gram.; 18.00 Nws. en comm.; 18.20 Dans muz.; 18.40 Regeringsuitz.: Zoeklicht op de Westerse Defensie; 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus.; 19.40 „De heidense wereld, waarin het Christendom ontstond", caus.: 19.55 ..Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws.; 20.05 Gevar. progr.; 22.00 Soc. comm.; 22.15 Franse muz.; 22.40 „Onder de pan nen", hoorspel; 23.00 Nws.; 23.1524.00 Verz.progr. BRUSSEL (Vlaams), 324 m. 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 14.00 en 14.15 Idem; 15.15 Ethnoiogische muz.; 16.00 Gram.; 16.45 Engelse les; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 17.30 Idem; 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws.; 19.40 Gram.; 19.45 Radio-Ommeganck; 21.15 Accord.muz.; 21.30 Gram.; 21.45 Ac cord.muz.; 22.00 Nws.; 22.15 Gram.; 23.00 Nws.; 23.0524.00 Gram. BRUSSEL (Frans), 484 m. 12.00 Gram.; 13,00 Nws.; 13.15 Verz. progr.; 14.15 Gram.; 14.30 Bel canto; 15.30 Klas siek verz. progr.; 16.30 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 17.15 Lichte muz.; 17.30 Jazzmuz.; 18.45 Accordeonduo; 19-15 en 19.25 Gram.; 19.30 Nws.: 20.00 Gram.; 20.30 Chansons; 21.30 Muzikale kruiswoordraadsels; 22.00 Nws.; 22.15 Lichte muz.; 22.55 Nws.; 23.00 Dansmuz.; 23.55 Nws. Advertentie) man met een mooi paard aan de teu gel, naar zich toekomen. Het was Dude McCormick. „Nee maar, waar komt u vandaan?" vroeg ze, opstaande en hem de hand reikend. „Ik kwam juist aangereden door het bos en zag u hier zo alleen zitten" zei hij lachend. „Hoe gaat het toch met u en waar is uw vader? En. in vre desnaam. juffrouw Paxton, waar zit u eigenlijk op?" „Dit?" vroeg Iris omlaag kijkend. „Och. dat is een kist met batterijen". Ze verklaarde hem het geval en ver telde wat voor vreemde dingen zoeven waren gebeurd. „Ja, ik o.ii ook schieten gehoord", zei de veefokker. „Wel erg vreemd, vindt u niet? En u zegt, dat uw va der met dien Haggerty op het ogen blik bij Je tunnel zijn?" „Ja. ze zijn ten minste nog niet bo ven gekomen". Hii liet de teugels los en kwam dicht hij haar staan. „Ik heb geen snars verstand van electriciteit, moet u weten", zei hij. „Ontstpekt u de lading voor zo'n grote ontploffing met dit ding?" Hij bukte zich en vervolgde: „Hebt u alleen maar dat zwarte knopje in te duwen tot het tussen die koperen plaatjes zit?" Hij had zijn hand heel gewoontjes op de kist gelegd, vlak bij de scha kelaar. „Ja, dat is alles", antwoordde Iris afwezig. „Maar... u... u moet er liever afblijven, mijnheer McCormick, Ik ben altijd erg benauwd voor die dingen ik..." Ze zweeg. Het was haar opgevallen dat de patroongordel om zijn middel half leeg was. Zie had McCormmck vaak genoeg ontmoet en altijd was zijn gordel geheel gevuld met glim mende revolverpatronen. Dude was daar evenmin slordig op, als op het poetsen van zijn zilveren sporen en paardenbit. Hij wilde juist opstaan. Zijn hand lag nog op de kist. Met een enkele sprong wierp ze zich op hem, greep hem bij zijn kraag en daar hij niet al te stevig stond, gelukte het haar, hem op zijn rug tegen de grond te terkken. Ze gilde van ontzetting bij het besef dat zijn poging tot opstaan slechts een voorwendsel was geweest. Hij had wil len doen, of hij daarbij zijn enkel ver stuikte of iets dergelijks, zijn even wicht zagenaamd willen verliezen en dan als bij ongeluk de schakelaar beetgrijpen. want toen ze hem achter over trok. lieten zijn vingers de scha kelaar noodgedwongen los en bleet de schakelaar staan tussen open en dicht. ,,Ik zie het wel, meneer McCor- minck!" gilde ze. geheel overstuur. „Ik zie het wel!" Met een vloek krabbelde hij over eind en liet alie omzichtigheid varen om zich weer op de batterij te werpen. Iris ving hem op en duwde hem over de kist heen. Ze kon niet weten, dat Haggerty de draden hersteld had. ma^r ze wist, dat dit in enkele minu ten kon geschied zijn. McCorminck had de schakelaar willen omzetten, toen ze hem wegduwde en hi.i strui kelde voorover over de kist heen en viel bijna op zijn gezicht. Iris was sterk gebouwd en in haar wanhoop had ze haar uiterste krachten inge spannen Door zijn nederlaag was McCor minck in woede en razernij ontstoken. Als het hem gelukte, Spookezel Pax ton in de lucht te laten vliegen, was zijn doel ook bereikt. Dat hij daar bij Haggerty mee doodde, kon hem niet schelen. Hij en Luke Fish hadden flink gedronken en in zijn razernij stond hij nu voor niets. Met een van woede paarsrood gezicht krabbelde hij overeind en stond tegenover het meis je. Hij gilde als een bezetene, toen hij haai het deksel zag optillen en in de kist kijken. Hij sprong op haar toe. greep naar een zijner revolvers en pak te hem bij de loop be^t. om hem als knuppel te gebruiken. Iris gilde nog maals. maar verliet haar post niet. Ze trok en rukte aan de electrische ver bindingsdraden in de kist net zo lang. tot de batterijen van elkaar geschei den en dui onbruikbaar waren gewor den. Daarna deed ze met een gebaar van -ontzetting een paar passen ach teruit. McCorminck hief zijn wapen met een vloek in de hoogte Hij had zelf al zijn vooruitzichten verknoeid, doot zijn onhandigheid. Nu zat er niets anders op, dan dit meisje de mond voorgoed te snoeren. Iris schrok terug voor de woeste, moorddadige blik, die hij haar toewierp, terwijl hi.i naderbij kwam. Maar voordat hij haar laaghartig een slag had kunnen toe brengen, klonken achter hen snelle hoelslagen. „Dude Dude!" riep de stem van Luke Fish. „Je hebt de zaak alweer verknoeid!Nee! Niet doen... Ver moord dat meisje niet! Daar zou je de strop voor krijgen! Er bestaat een betere manier om haar mond te snoe ren!" Een keer te meer had de praktische Luke zijn vriend voor een overhaaste misdaad behoed. Dude liet zijn wapen zakken en keek het bevende meisje woest aan. „Pak haar beet! Duw haar je zak doek in d'r mond! We moeten haar hier vandaan voeren en eens rustig kunnen bedenken, wat we doen zul len!" Terwijl Luke die bevelen uit schreeuwde. had hij zijn paard tot stilstand gebracht en was er afge sprongen. Op dat ogenblik kreeg Iris haar zelfbeheersing terug en ging op de loop. Maar Luke vloog haar ach terna en sloeg zijn lange armen om haar heen Ze gilde, maar een grote harige hand legde zich over haar mond en versmoorde haar kreten. Het volgende ogenblik was Dude hem te hulp gesneld. Samen sleepten ze het half flauw gevallen meisje mee. leg den haar over het zadel van Dude heen. waarna Dude opsteeg en haar tussen zichzelf en de zadelknop vast- Klemde. (wordt vervolgd)

de Stem | 1953 | | pagina 3