$agbla9 Mensen en De toekomstige WILLEM KLOOS: een geniaal dichter De Baas van Kamp Vier Schelde - delta Bekroond Verkoudheid RADIO TWEEDE BLAD DINSDAG 17 NOVEMBER 1953 Deze fantasie is reeds nu werk zaam in Zeeland, nu men zich daar rekenschap begint te geven, Onder ons gezegd: toch maar liever Golden Fiction P.B O. Weerhuisje AT EEN 0NDERLIJKE ERELD I n de komende 15, 20 jaar zullen de zeegaten worden dichtge maakt. Dat staat als een paal boven water De technische uitvoering is in studie en de financiering daar van zal daarmee ook bekeken wor den. Als men de grote lijnen van het „hoe" te pakken heeft, zal men beginnen. En eenmaal begonnen zal men het plan ten einde brengen. Zo is het ook gebeurd met de dichtmakina van de Zuiderzee i de geleidelijke inpoldering van de daar aanwezige gronden. En terwijl er met de aan de ran den van de Zuiderzee gezeten be volking (denk maar aan alle vis sers!) zich sociale problemen voor deden. die opgelost moesten wor den (én gedeeltelijk al opgelost zijn), zo zal dit ook later een taak zijn ten aanzien van sommige be volkingsgroepen in de Schelde- delta, die bij de afsluiting der zee gaten van hun tegenwoordige be- drijfsmogelijkheden zullen worden beroofd. Maar uit het feit, dat er zulke so ciale en economische vraagstukken zullen ontstaan, die om oplossing vragen, te besluiten die dichting niet ter hand te nemen, is de vor ming van een standpunt, dat lijn recht indruist tegen redelijke eco nomische, financiële en hydrografi sche inzichten. Zoals het besluit de Afsluitdijk van de Zuiderzee te construeren tientallen jaren van studie gevraagd heeft, alvorens tot uitvoering te komen, zo zal dit ook geschieden, alvorens de afsluiting der zeegaten ter hand zal worden genomen, 't Zal korter tijd vragen, omdat de on dervinding met de Afsluitdijk en nu met die der doorgebroken zee dijken kennis-materiaal genoeg ge leverd heeft en levert om de durf op te brengen, de technische moei lijkheden tot oplossing te brengen. £)e afsluiting der zeegaten heeft ten doel en brengt de voorde len van: a. een besparing in de kosten van onderhoud der nu bestaande en voor 40 pet. vernieuwde zeewerin gen langs de eilanden en de kusten van de Schelde-delta. b. Ze gaat tegen een verdere be- zouting van goede landbouwgron den. c. Ze levert, door de inkrimping van het toekomstige zoetwaterni veau, nieuwe landbouwgronden. d- Ze opent mogelijkheden van betere verbindingen en sneller ver keer. ■yegenover al die voordelen ver vallen mettertijd de economi sche en financiële voordelen van oester- en mosselcultuur, de visse rij op de binnenwateren. Daarte genover kan dan staan een opbloei van de zoetwatervisserij. Wanneer althans kan worden tegengegaan de voortschrijdende vervuiling der openbare wateren, veroorzaakt door de bevolkingsopeenhoping en groei van de industrie. Misschien dat de te verwachten studie-rapporten nog meer voorde len weten aan te geven dan hierbo ven in vier punten zijn aangeduid Maar meer voordelen of niet, de hier aangegevene zijn van te groot belang dan dat er mettertijd niet tot de afsluiting besloten zal wor den. Als ze tenminste technisch uit voerbaar geacht worden en betaald en gefinancierd kunnen worden. Hoe eerder de definitieve conclu sie bekend wordt, hoe eerder be drijven, die mettertijd ten dode <*e- doemd zijn, maatregelen kunnen nemen. Voor die in de Ooster-Schelde zal dit nog wel even duren. Want hoewel dit nog lang niet zeker is waarschijnlijk zal men wel be ginnen bij het Noorden (het Ha ringvliet) om geleidelijk aan naar het Zuiden af te zakken. De meeste van onze lezers zullen wel niet meer meemaken, dat ook de Wester-Schelde (na afsluiting) tot een met sluizen geregulariseerd kanaal zal zijn omgetoverd. En zo kunnen beschouwingen over die mogelijkheden rustig blijven liggen voor onze kinderen en kindskindë- ren. Maar ja! wie durft te voorspel len, dat dit een zwartgallig inzicht is? De Nederlandse fantasie, durf en volharding zijn gelukkig nog aan wezig bij dat deel der intellectuele Nederlanders, die niet tot de „mas sa" behoren. dat „binnenkort" de afsluitingsidee tot werkelijkheid gaat worden. Op Walcheren ziet men de tijd komen, dat een wegenverbinding van N.O. naar Z.W. Zeeland zal doorsnijden en het verkeer recht streeks naar Rotterdam zal richten. Het is een zeer redelijk streven, dat m.i. pas in studie kan komen, als de zeegaten gesloten zullen zijn. Velen onzer kunnen dit nog meemaken, al zullen bij de meesten de haren al wat grijzend zijn. De fantasie deze weg doorgetrok ken te denken over de toekomstige gekanaliseerde Wester-Schelde lijkt ons nogal stout. Als dat gebeuren kan zal de Benelux wel op een hoog plan van bestuurssamensmelting moeten zijn gegroeid! n Zeeuwsch-Vlaanderen timmert men weer aan oude plannen. Oud, want ze bestaan al uit mijn jeugdtijd. vijftig iaar geleden. De eerste is de inpoldering van de Saeftingen-gorzen, die overrijp zijn en de tweede is de rechtstreekse verbinding van Zeeuwsch Vlaande ren met de vaste wal van Brabant. Rechtmatige verlangensmaar zoveel wijsheid zal men in Zeeuwsch Vlaanderen wel bezitten, dat wat de redelijke mens rechtmatig noemt, de nationale en nationalistische ge voelens deze niet steeds als zodanig erkennen! Om de inpoldering te kunnen be reiken, zal men in België eerst eens meer begrip moeten tonen voor een beter onderhoud der Schelde-di.j- ken niet alleen, maar ook voor de noodzakelijkheid reeds nu de eigen dijken te verhogen. De in de dertiger jaren ontwor pen brugverbinding tussen de N.O.- Kop van Zeeuwsch-Vlaanderen met het Ossendrechtse gebied (vrucht van een studie van Ir M. Bongaerts) 's nu geworden tot een tunnel-ini tiatief. Uitvoerbaarder, wanneer het land van Saeftingen zou zijn inge polderd (restant lengte voor de tunnel van ruim 11/2 km) en moei lijker en in alle gevallen veel duur der ,als men de nu bestaande af stand wil ondertunnelen. Waarom zou men in Zeeuwsch Vlaanderen deze gedachten niet hebben gehad? Ze kennen daar toch èn de Antwerpse tunnel èn die van Rotterdam. En ze leren ook nu van de tunnel onder het IJ. En de ontwerpen van een tunnel onder het kanaal tussen Frankrijk en En- beland hebben in de laatste 60 jaar zo vaak de kolommen der kranten gevuld, dat de Z—Vlaamse fantasie, nu onder de monding van de Ant werpse Schelde een tunnel aan te leggen, heel begrijpelijk is. Ik vermoed zo, dat de technische studie over de mogelijkheden heel wat voeten in de aarde zal hebben en dat de Rijkskosten om tot uit voering van het plan te komen de heren in Den Haag heel zwaar op de maag zullen liggen. Alhoewel, als men de jaarlijkse verliezen der veren over de Wester- Schelde eens ging kapitaliseren, zou men en bedrag krijgen, dat de Z. Vlaamse plannen nog lang niet gek doet klinken. Ir J. (Advertentie) Golden Fiction Een gulden genieting voor 80 ct. Herinneringsplaquette aan zijn woning te Den Haag wey geworden voor ons, die nadien Ter Braak hebben horen gewagen van „sierdichters" en die de „vent" boven de „vorm" hebben zien stellen. De mooiste verzen van Kloos vindt Verwey uie, waarin de hartstocht wordt gelouterd in schoonheid. Het zou niet moeilijk zijn om hier in enkele verzen van Kloos de muzikaliteit, de ongeëvenaarde klank-werking en de zuivere beeldspraak aan te tonen, zo men deze al zelf niet bij eerste lezing zou hebben ervaren. Ik volsta echter met het overschrijven van het volmaak te sonnet, waarin Albert Verwey elk vers „een gebaar van bevende schoon heid" noemde. In zijn biografie van Kloos brengt K. H. de Raaf dit ge dicht in verband met een gebeurtenis in Kloos' leven. Toen de jonge dich ter door een redacteur van „De Am sterdammer" als onbruikbaar mede werker was weggestuurd, zou hij, zwervend in de druilerige mist, een droevig gebogen vrouwenfiguur hebben gezien onder aan een dijk. Hij vereen zelvigde deze vrouw met ziin vroeg- gestorven moeder die hij nimmer ge kend had; en kreeg het gevoel of ze daar gekomen was om hem te troos ten: Zoals daar ginds, aan stille blauwe lucht, Zilveren-zacht, de half-ontloken maan Bloeit als een i -n.de bloesem zonder vrucht, Wier bleeke bladen aan de kim vergaan, Zóó zag ik eens, in tvonder-zoet genucht, Uw half-vergulde beelt'nis voor mij staan, Dan, met een zachten glimlach en een zucht, Voor mijn verwonderde oogen ondergaan. Ik heb u lief, als droomen in den nacht, Die, na een eind'loos heil van éénen stond, Bij de eerste schemering voor immer vloön: Als morgen-rood en bleeke sterren-Tpracht, Iets liefs, dat men verloor en niet meer vond, Als alles, wat héél ver is een héél schoon. Van welk een subtiele condities het zuivere klankenspel in een vers afhan kelijk is, werd eens aangetoond door Van Deyssel, die erop wees hoe de laatste versregel van bovenstaand ge dicht verzwakken zou, indien men de woorden ..heel" hier verving door het synonieme „zeer". Het schrijven van verzen scnijnt niet alleen een kwestie van gevoel en ver beelding. maar evenzeer een zaak van métier te zijn; beide (in het gedicht onscheidbare) condities getuigen voor het meesterschap van de jonge Wil lem Kloos. MARTIEN J.G. v. STEENBERGEN B. o. Z. QISTliRMORGEN is in het Haagse gemeente-archief aan het Rijswijk- seplein een plaquette onthuld ter her innering aan de dichter Willem Kloos en zijn vrouw, de schrijfster Jeanne Revneke van Stuwe, Het ligt in de bedoeling dat deze plaquette zal wor den aangebracht in de gevel van hun voormalige woning, aan de Regentes- selaan te 's-Gravenhage. Til dit huis is Willem Kloos in 1038 overleden, na dat het. naar van Duinkerken in zijn „Het tijdnerk der vernieuwing van de Noordnederlandse letterkunde" mee deelt, was geworden tot het centrum van P"n „bijna aandoenlijk bvzanti- nisme'. „Ware hij als dertigjarige gestorven, men zou hem blijven herdenken als XJet weekblad „Burgerrecht" is in zijn sas. Want het wil nog niet vlotten met de P.B.O. Er is nog geen enkel „schap" tot stand geko men en er zijn verschillende contro versen gerezen. De P.B.O-, aldus het ultra-conservatieve weekblad, gaat op deze wijze gelijken op een lang durige verloving, die maar niet tot een huwelijk komt en waarbij de partners zich af gaan vragen, nadat de eerste liefde zo ongeveer de temperatuur van het vriespunt be gint te naderen, of zij er niet beter een einde aan kunnen maken. Nu de verklaarde tegenstanders van de P.B.O. zich aldus in de han den gaan wrijven van plezier, moet dit een signaal zijn voor alle voor standers, om zichi met des te meer ernst en energie achter deze zaak te zetten. Men mag het plan niet laten mislukken door zich vast te graven in de begrijpelijke controverses. Het grote doel is de inspanning van een intens overleg en de vaste wilsvor ming, om de tegenstelling te over bruggen, waard. We hopen, dat mi nister de Bruyn straks bij de verde diging van ziin beleid moedgevende geluiden kan laten horen. Jn de tijd, dat hei Russische corh- munisme plotseling weer in an- ti-semitisch vaarwater kwam en i »„vonn's *eSen ,,het artsencom- piot werd ingespannen, werd ook een communistisch en Joods arts in Amsterdam, Dr B. Polak, uit de j seroyeerd. Hij zou hebben vergaderd ten huize van Prof. Jan Romein met anti-communisten, hij zou zich in critische zin hebben uit gelaten over de Sovjet-politiek enz. Ihans is de anti-semitische cam pagne in Ruslnd weer afgelast. De gearresteerde doktoren werden in ere hersteld. En zie, Dr Polak is thans door de Nederlandse satellie ten van Moskou ook weer in gena de aangenomen. Nu ja, hij heeft wel iets moeten mompelen over schuld bekennen". Doch hij is n'u toch weer partijgenoot en modestrijder. Zo gaat het in het communisti sche weerhuisje. Een depressie in Moskou joeg Dr Polak eruit. Het aftrekken van de depressie gaf hem weer toegang. een der oorspronkelijkste genieën on zer letterkunde", schrijft Van Duin kerken efi met deze voorwaardelijke zinsvorm doelt hij op de jammerlijke ommekeer in het leven en het werk van Willem Kloos sedert 1893. Voor dit „dichterlijk verval" zijn verschil lende verklaringen gegeven. Het is echter ondoenlijk daar in dit bestek op in te gaan. en het is bovendien voor een pëzie-lézer van minder be lang. Voor hem immers bestaat alleen de Willem Kloos uit zijn eerste pe riode. de dichter die volmaakte ver zen. en de prozaist die onvergelijke lijke critieken schreef. Deze Kloos heeft zichzelf getekend m het laatste gedeelte van zijn be roemde Inleiding bij de gedichten van Jacques Perk als de dichter, „die zich- zelven godheid en geliefde tevens is waar hij stormt en juicht, en weent en mijmert, eenzaam met zijn ziel on der de olauwe oneindigheid. P)E EERSTE sonetten van Kloos wor den beheerst door het conflict tus sen enerzijds, menselijke Verlangen naar liefde, en anderzijds de hoge, koele Trots, die de dichter zelf als het „goddelijke" in zijn wezen ziet. Het is niet zonder reden dat Albert Verwey in zijn opstel „Willem Kloos" Stille Toernooien) de dichter „dan toch maar de hartstochteliikste mens van Nederland" noemt. In dezelfde studie verdeelt Verwey de gedichten van Kloos' eerste bundel „Verzen" (1894) in drie groepen. Tegenover de uitingen van pure menselijke aan doening, stelt hij dan de sympathieke verzen waarin met een gevoel van „uiterlijke mooiheid" wordt verwijld bij geluiden en maten. Wel zeer merk waardig is deze uitspraak van Ver- (Advertentie) kunt U thans snel verdrijven. Het nieuwe, sterk ontsmettende Amyl- Meta-Cresol (250 maal zo sterk als Phenol) met Jodium, vindt U alleen in de aangenaam smakende door EMART KINSBURN 2D Hij keerde naar het kamp terug, vast besloten, aan Haggerty en zijn mannen de gelegenheid te geven, zich zelf de strop om te doen. Later zou nil wel onverwachts in de tunnel ver schijnen en zien. wat er gaande was. Die nacht zou hij Newton weer spre ken. Misschien had de iongen hem iets mee te delen, wat hij bij zijn matlg€ sparen opgemerkt liad en wat aan Chet was ontgaan. Het was !n, de middag, dat Chet naar sertv a» tfv™Skee>'de Hij vond Hag- hun romi-L nen druk bezi®. Onder beid de hoeveelhChaet Volop plegen- tronen na te ,d vaatjes en pa" zine bemerkte hh1 h" t0t zijn verba" kwart van rin 1 minstens drie reeds was aangebnracïftdC hoev<*lheid voo.°edeh^rUeerkeer$ng- "el hem het zwarte kruit mt d? gehaald en los rondgestrooid zat het dynamiet nog in de kisten Hoe kon iemand dan zien of er werkelijk dv s™? 'n Z3t b'ivoorbeeld geen Op dat ogenblik voerden de muil dieren slechts zwart kruit aan. Kon een deel van dat kruit op een of an dere manier ook niet krachteloos ge maakt zijn? Chet meende, dat alleen reeds doordrenking met water vol doende was, om het onwerkzaam te maken. Hij sprak een der muilezel drijvers aan. ..Komt er nog meer dynamiet?" vroeg hij. „Nee." kreeg hij ruw ten antwoord. „Al het dynamiet is al geplaatst." Het was voor Chet vrijwel onmo gelijk. om de tunnel weer in te gaan en te onderzoeken, of er werkelijk dynamiet in de kisten zat. omdat de samenzweerders dag en nacht in de funnel aan het werk waren. Hij moest wel wachten, tot Haggerty hem flet beloofde kunstje zou tonen, vlak voor dat de tunnel afgesloten werd. Dat zou morgenavond worden. Ravmond Newton kwam die nach' oiet. En toen hij de volgende morgen ontwaakte begon Chet zich oneerust over de jongeman te maken. Op het geluid van de gong voor het Met deze „Statuette" verwierf de Bredase beeldhouwer Frans Ver haak zich een bijzonder eervolle vermelding van de jury, die advies moest uitbrengen terzake toeken ning van de eerste provinciale prijs voor beeldende kunst in Noord- BrabantDit werkstuk werd dezer dagen door de provincie aangekocht. loslippigheden van LEONARD ontbijt kwam Iris uit haar slaaptent. Chet was reeds op weg naar de eet- tent en ze riep hem na, op haar te wachten. „Zo. vandaag is het dus de grote dag," zei ze, naast hem voortgaande. „Heb je nog iets gevonden?" „Niets" moest Chet erkennen. „Maar ik heb nog hoop. Wat ik wil weten, ontdek ik misschien nog vlak voor dat de tunnel gesloten wordt." „O. ik hoop toch zo, dat alles wel in orde is," zei ze.. „En van de andere kant zou ik het leuk vinden, als je bewijzen kon, dat niet alles in de haak is. Wat 'n lastig geval, hè? Maar ik raak altijd aan het tobben, als ik de knop voor een grote ontploffing moet indrukken. Er hangt zoveel van af. dat ik altijd het gevoel krijg, als zou mijn drukken op dat knopje in vloed hebben op de uitslag... En dan ben ik beangst en vraag me af. of allen wel in veiligheid zijn. Wat zou het verschrikkelijk wezen, als er eens iemand in zo'n tunnel achtergebleven was, of er niet uit kon komen. De meeste vrouwen van aannemers vin den het een reuze eer, een grote ont lading te ontsteken... net zoiets als het dopen van een schip met een fles champagne, niet waar? Maar ik aar zel altijd en voel me duizelig en on passelijk. Het lijkt me dan zo... zo roekeloos op z'n zachtst gezegd! Die arme. mooie, oude heuvels! Ik vind het zo afschuwelijk te zien. hoe ze verscheurd en vernield worden!" Ze namen afscheid voor de ingang van de tent der koninklijke familie en Chet begaf zich naar de tafel van de voormannen; tussen hem en dit meisje was een onmetelijke afstand, al besloeg die niet meer dan vier voet planken vloer. Die dag. ongeveer om twee uur, re den twee ruiters over de heuvelrand naar het zuidelijke einde van de berg pas. De ene was Dude McCormick, de andere Luke Fish. Ze stegen even later van hun paar den en gingen te voet naar een ver hevenheid, vanwaar ze uitzicht over de pas hadden. Dude McCormick had een sterke verrekijker bij zich. Toen ze boven op het heuveltje waren aan gekomen rees er een man uit het dichte struikgewas vlak voor hen op, „Zo, Pluimstaart," begroette hem McCormick. „Jij bent op je post, zie ik. Hoe staan de zaken er voor?" „Haggerty heeft hem juist de tun nel mee ingenomen." antwoordde de man. „Hij zou hem daar iets laten zien." vervolgde hij met een veelzeg gend knipoogje. „Vertel ons eens precies, hoe alles gegaan is," zei de veefokker dringend. ..Er valt niet veel te vertellen." ver klaarde Pluimstaart. „Die stumperd liep regelrecht in de val. Hij denkt, dat er niemand anders in de tunnel is, dan hij met Haggerty. Hij denkt dus niet anders, of alles is veilig... als hij eens verdenking koestert. De hele ploeg werklui is de tunnel uit. behalve Zone. die zich daar schuil houdt. Als Fanning met Haggerty naar de leiding staat te kijken, komt Zone te voorschijn en geeft hem een oplawaai. Daarna binden ze hem vast en sluiten de tunnel af. En dan... plof! Daarmee is 't uit. En de doch ter van Paxton zal zelf de lading ontsteken. Zeg. is dat niet goed?" „En zou niemand anders er achter kunnen komen, dat Fanning er nog in is. behalve dan onze mannen?" „Nee. Haggerty heeft niemand an ders in de buurt van de tunnel toe gelaten. Het zal doodgemakkelijk gaan." „Hmmm!" „Maar toch maak ik me ergens wel wat ongerust over," vervolgde Pluim staart. „Er zwerft hier een kerel in de heuvels rond en ik weet niet, wie dat is, of wat hij hier uitvoert. Ik heb hem 'n keer of vier gezien en als hij mij in de gaten kreeg, ging hfi er altijd vandoor. Ik was net op uitkijk naar hem, toen jullie aankwa men, maar sedert vanmorgen heb ik hem niet gezien." „Zo!" mompelde Dude. „Ik zou wel 's willen weten, of die Fanning soms een helper heeft, Luke. Heb jij niet verteld, dat er iemand bij hem was. toen hij hierheen gereden kwam?" „Ja er was een of andere schooier bij hem." antwoordde Fish. „Och, die knul" schimpte Pluim staart. ..Dié vent is geen snaps waard. Dat heb ik van Strieby gehoord. Hij is een sukkel... 'n halve idioot, meer niet!" Pluimstaart zou zo gerust niet zijn politiek praatje anno 1953 DENT U VANMORGEN ook niet geschrokken, lieve lezer (es) toen u in de krant las, dat de S-E.R.. door bemiddeling van de O.E.E.S- een kwestie bij de A.V. van de U.N.O. aanhanging heelt gemaakt? Volgens ingewijden ging het over het L-E.Fen betrof het dus een kwestie, die ten nauwste samenhangt met de balans van de E.B.U. (in feite een N-A-V.O-geval), die tenslotte de hele M.S.A. weieens in gevaar zou kunnen brengen. De U.S-S.R. gebruikt het geval uiteraard prompt om de U.S.A. en U.N.E.S-C-O. in een vuil daglicht te plaat sen- Had Nederland, zelfs in BENELUX-verband, niet zo n goede naam bij de M-F.A.O. van de V-N-, dan konden we de hele E.V.Lr, wel laten voor wat ze is. Het zou eindigen me' '">t terugtrekken van onze mensen uit I.M.F., F.I.A. en F.4.O. Geb dat! Trouwens in de B.L.E-U. wordt de zaak hoog opgenomen, en ook in de U.N-I-L.E.K weerklinkt het rumoer hieroverNu waren onze betrekkingen met de B.L.E.U. (moeten wij althans het C.B-S. gelovenniet erg best. In menige K. v. K.-vergadering ts dit al gezegd. Ons dunkt, dat het N.I P O. zich, wanneer men tenminste klaar is met de vragen over SWG en STICUSA (zulks op last van de minister van O. K. en W.) hier maar eens moest bezighouden. Tenslotte vragen wij ons af, of de S-E.R. niets kan adviseren over b-v. de terugroeping van de K-L.M-- vertegenwoordiging in de I.A.T.A. Maar ja, het is toch weer zo, dat de kleine man de klappen krijgt. lesmet zijn minderjarige bruid voor het altaar stond, weigerde de moeder van het bruidje plot seling haar toestemming, zodat de plechtigheid niet doorging. Brian liet het tot een rechtszaak komen. Voor de kadi verklaarde schoon mama, dat Brian geweigerd had haar tuintje om te spitten, en dat ze daarom zo'n lomperik niet in haar familie wilde halen. De rech ter vond dat geen reden om het huwelijk te torpederen, nadat hij de vrouw wat aandachtiger had beschouwd- Water Tn Napels hadden twee penose-jon gens het oog laten vallen op een mooie, bronzen fontein, die bij een handelaar in oude metalen zeker genoeg lire zou opbrengen, om er een avond van te fuiven. Op een nacht schroefden de heren de fon tein los, maar plotseling werden ze verrast door een geweldige water straal, die hen van de voeten wierp. Een agent was hen behulpzaam bij het opstaan. Transport (I) Tn North Valley Stream (Long Is- 1 land) hinderden 213 aardige huisjes de aanleg van een autobaan. Ze zouden net met afbreken begin nen, toen de huizentransporteur, Ja mes Hartshorne met het plan kwam. om de hele boel te versjouwen. Met een speciale, laag-bij-de-grondse wagen heeft hij nu al meer dan honderd van deze huisjes, zonder brokken te maken, naar een nieu we plaats overgebracht. Transport (II' Tuist aan de verkeerde kant van J de grens tussen Tsjecho-Slowa- kije en Duitsland woonde een fami lie van Duitse afkomst.-die aanvan kelijk geen kans zag het land te verlaten, hoewel slechts tien meter verder de Bondsrepubliek begon. Nu echter heeft de vader, geholpen door familie en vrienden, het hou ten huisje, dat hij met zijn gezin bewoonde, in een middag tijds afge broken en in de nacht over de grens gebracht. Tegen de middag stond de woning weer kant en klaar opge bouwd. Pas daarna vroeg de man asyl aan. Boek ^ls het waait moet men de deuren sluiten. In 'n stadje in Ontario, vergat een alleen wonende dame de deur achter zich dicht te doen, toen ze even naar de bakker moest. Er stak een storm op, die in wei nige ogenblikken een orkaan - werd. De wind blies al haar - boeken uit de boekenkast weg. Een der deeltjes, „De Mijn" van Emile Zola, werd terug gevonden in een dorpje, veer tig kilometer verder. Nu is dat toch bepaald geen lichte lectuur. Tuintje Y'oen de 21-jarige student Brian Stampe in Tywardreath (Wa- WOENSDAG 18 NOVEMBER 1953 HILVERSUM I, 402 M. NCRV: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.13 Gewijde muz., 7.45 Een woord v. d. dag: 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 8.30 „Tot Uw dienst"; 8.35 Gram.; 9.00 V. d. zieken; 9.30 V. d. huisvrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 Gram.; 10.30 Morgenwijding; 11.00 Gram. 11.20 „Schuld", hoorsp.; 12.10 Gram.; 12.30 Land- en tuinb. rneded.; 12.33 Gram.; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nws.; 13.15 „Met Pit op pad"; 13.20 Metropole Ork.; 13.55 Gram.; 14.40 Omr. ork. en soliste; 15.27 Viool en piano; 16.00 V. d. jeugd; 17.20 Gram.; 17.30 Orgelspel; 18.00 Mil. caus.; 18.10 Gram.: 18.15 Idem; 18.30 ..Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigings leven", caus.; 18.45 Gewijde muz.; 19.00 Nws. en weerber.; 19.10 Boekbespr.; 19.25 Gram.; 19.30 Buitenl. overz.; 19.50 Vio len en orgel; 20.00 Radiokrant; 20.20 Ra dio Philharm. ork. en soliste; 20.50 „Christelijk sociaal nu!", caus.; 21.10 Pro menade ork. en klein koor; 21.35 Gram.; 21.50 Sopr., tenor en piano; 22.10 Gitaar recital; 22.32 Gram.; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nws.; 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. VARA: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Re portage; 7.40 Gram.; 8.00 Nws.; 8.15 Re portage; 8.25 Gram.; 8.50 V. d. huisvrouw 9.00 Gym.; 9.10 Orgelconc.; 9.20 Residen- tie-ork.. koor en sol; VPRO: 10.00 School radio; VARA: 10.20 V. d. vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Carillonmuz.; 12.07 Accor- deonork. en solist; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 V. h. platteland; 12.38 Ac- cordeonork.; 13.00 Nws.; 13.15 Tentoon stellingsagenda; 13.18 Orgelspel; 13.45 „De rol van den Haag in de geschiede nis van de Arbeidersbeweging", caus.; 14.00 Pianorecital; 14.15 V. d. jeugd; 14.30 „Wat weet U van Uw stad?" 14.35 V. d. jeugd; 14.55 Kinderkoor; 15.20 „Wat weet U van Uw stad?"; 15.25 V. d. jeugd; 16.00 V. d. zieken; 16.30 Wat weet U van Uw stad?; 16.35 Jeugdconc.; 17.15 Gram.; 17.50 Regeringsuitz.: P. G. Wong: „Volkshuis vesting in Suriname"; 18.00 Nws. en comm.; 18.20 Praatje over consumenten belangen; 18.35 Lichte muz.; 19.00 V. d. kind.; 19.05 Artistieke staalkaart; 19.25 VARA-Varia; VPRO: 19.30 V. d. jeugd; VARA: 20.00 Nws.; 20.05 Politiek comm.; 20.15 Kon. Militaire Kapel; 20.45 Com- munity-singing; 21.05 's-Gravenhage", klankb.; 21.30 Cabaret; 22.00 Gram.; 22.45 Uitslag „Wat weet U van Uw stad?"; 23.00 Nws.; 23.15 Sos. nws. in Esperanto; 23.20 Lichte muz.; 23.50-24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams, 324 M. 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.40 Kamerork.; 16.30 Gram.; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 17.40 Idem; 17.50 Boekbespr.; 18.00 Voordr.; 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws.; 19.40 Gram.; 20.00 „Der fidele Bauer", operette; 22.00 Nws.; 22.15 Pianokwint.; 22.50 Gram.; 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, Frans, 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws.; 13.15, 14.00 en 15.00 Gram.; 16.05 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 17.15, Gram. 17.30 Pianorecital; 17.55, 18.50, 19.15 en 19.25 Gram.; 19.30 Nws.: 20.00 Ork. conc.; 21.30 Spaanse muz.; 22.00 Nws.; 22.15 Lichte muz.; 22.55 Nws. geweest, als hij beter geweten had, wie die man was. En Zone, die het wist, was geruime tijd, voordat New ton het kamp verlaten had. daar niet meer geweest en vermoedde dus niet. dat deze de bedoelde man wezen kon. Pluimstaart zou zelfs nog meer in dé knoei gezeten hebben, had hij gewe ten, dat op ditzelfde ogenblik Newton hem en zijn metgezellen bespiedde van uit een spleet in de zandsteenrotsen, op nog geen honderd meter afstand. Daar had hij tevens eèn goed gezicht op de monding van de tunnel, waarin hij Haggerty met Fanning had zien verdwijnen. Newton wist echter met. dat Zone zich in de tunnel bevond, omdat Zone reeds bij het aanbreken van de dag de tunnel binnengegaan was. „Er is vermoedelijk met de lading geknoeid, is het zo niet?" merkte Mc Cormick op, terwijl hij met zijn kij ker de tunnelopening bekeek. „Natuurlijk," antwoordde Pluim staart. ..Helemaal geen dynamiet... niks dan stenen in de kisten. En de helft van het kruit is bedorven. De heuvel zal er niet door worden op geblazen. maar die Fanning wordt êr voor goed door verdonkeremaand!" HOOFDSTUK XXX De ontsteking. Men was klaar met het leggen van de lading. Haggerty en Fanning gin gen met een zaklantaarn gewapend de tunnel binnen. Chet keek ernstig; hij was vast besloten de kisten dyna miet te onderzoeken bij zijn laatste bezoek aan het binnenste van de heu vel, die moest worden opgeblazen. De geleidingen waren reeds gelegd. Toen hij met Haggerty naar binnen ging, had Chet ze reeds langs de grond zien liggen. Chet vroeg zich af, wat Haggerty hem toch wel wilde tonen en hij voelde zich gejaagder en arg wanender tegenover de grauwharige mijnenlegger, dan hij zichzelf wel wilde bekenen. „Buk je hier nu maar eens, jongen", zei de voorman, toen ze bij de lading aangekomen waren. „Hier is hetgeen ik je wilde laten zien." Chet bukte zich, maar in plaats te kijken naar de door Haggerty aange wezen plek, pakte hij een der kistjes dynamiet beet en duwde een breek ijzer onder het deksel. Dergelijke kist jes zijn stevig gemaakt. Maar toch, voor dat Haggerty in de gaten had. wat Chet van zins was, had deze het breekijzer onder het deksel gewrongen en wendde al zijn geweldige kracht aan. om dit op te breken- Haggerty sprong naar hem toe. „O. is dat je bedoeling?" riep hij woedend uit. „Zeker, meneer", antwoordde Chet. „Blijf me een beetje uit de weg, Hag gerty en laat me on-..." (wordt vervolg)

de Stem | 1953 | | pagina 5