,975 I 8975 Luxemburgers speelden véél agressiever Rotterdams elftal kwam fortuinlijk spel (3-3) aan gelijk Tol 5 minuien vóór slol was de siand nog 0-1 Regering bereid standpunt opnieuw te RONDE VAN EUROPA TWEEDE BLAD MAANDAG 16 NOVEMBER 1953 Teleurstellend resultaat voor Zuid-Nederland in Kaalheide 0-3 ginne piep toebak weerd Daarna moest Rixoord nog tweemaal zwichten Juliana-terrein was zéér effectvol Ander e eerste klassers rolt plakt fot&t brandt föt&t Het eerste Luxemburgse doelpunt Het wandelsport-conflict Wandelkring Den Haag acht eis ondemocratisch Het elftal van 1F.S.C. (Waalwijk dat bij Virtus verloor (1-0) Plannen nemen vastere vormen aan Om de Gouden Onafhankelijkheidsbeker Bondsteam, met diverse debu tanten, deed keurig werk VOETBAL OVER DE GRENZEN bont bren- >re maten, e speciale r slankkle- (Van onze speciale verslaggever KAALHEID' Zondag. »^°Deruim 20.000 toeschouwers, die het sport park van Juliana bevolkten, waren eenparig in hun oordeel. Fleurig en kleurig was de entourage: de man nen van de Bergkapel van de Domaniale mijn grote witte pluimen op de petten bliezen zich de wangen bol, zelden werd het Wilhel mus meer dan hier uit volle borst meegezongen. Het enige wat nog iets vergoedde van het gebrek aan intelligentie, van het gemis aan frisse stootkracht, was misschien de spanning. Want nadat de Luxemburgers in de 28e minuut van de eerste helft de leiding hadden genomen, slaagden zü er eerst vijf minuten voor het einde in die voorsprong te vergroten. En prompt voegden zij daar nog een derde doelpunt aan toe ook. De nederlaag voor onze mannen was volkomen prompt was Luxemburg aan bod. Kemp sneed gevaarlijk door de Ne derlandse gelederen, zijn overbuur man Meurisse herhaalde dat. Steeds was er nog een reddend been. Toen Kohn in de 28e minuut ech ter fel doorstootte, ontstond een hef tige scrimmage, waarbij Rixoord in eerste instantie nog wel redding kon brengen, maar toen Kemp als een pyl uit een boog was toegeschoten, baatte geen enkele hulp meer: 0-1. En bijna was het drie minuten later 0-2 gewordenFickinger kopte een hoge voorzet over de te ver uitgelo pen Rixoord. „Raak!", juichte Lu xemburg. doch arbiter Harwiz was zeer positief in zijn beslissing: bui tenspel! Een meevaller dus voor onze man nen, waaruit zij inderdaad de inspi ratie putten om even uit een ander En zelfs het zonnetje gluurde vriendelijk op de ze Novemberdag. Helaas, het vertoonde voetbal vermocht het hart niet te verwarmen, noch wat van de kant der overwinnaars de in rood- wit-blauw gestoken Luxemburgers werd ge presteerd noch wat onze eigen wit-zwarte Zuiderlingen lieten zien. Het was en bleef bene den de maat, zelfs beneden het niveau van de eerste klasse. Toch leek het er aanvankelijk hele maal niet op, dat de Nederlanders het onderspit zouden moeten delven. Zij namen onverveerd 't initiatief. Dat gaf de burger moed! Maar niet zodra had den onze tegenstanders het verzet ge organiseerd, of het bleek, dat hun ac ties heel wat doeltreffender waren. Voortdurend tastte onze achterhoede mis, in tegenstelling tot die der Lu xemburgers. Van Melis, onze storm ram, liep iedere keer opnieuw vast in de fuik: Wagner-Speck, een dubbel stopperspilsysteem. May en Spertz namen de buitenspelers voor hun re kening, Fickinger en Reuter (die Lor- gang verving), beheersten het mid denveld, zodat vier man Meurisse, Kohn, Weydert en Kemp in de voorhoede opereerden. Hoewel Nederland in het midden veld dus over één man meer kon be schikken, slaagden onze jongens et* niet in de tegenstand te organiseren. Nog zou dit mogelijk geweest zijn, indien van Melis zich ook maar eni germate aan zijn beide waakhonden had kunnen onttrekken. Dat lukte niet en daardoor sorteerden de passes van Bennaars en van Beurden niet het minste effect. Onze vleugelspe lers Gruisen en van Overbeeke stonden geïsoleerd, vleugellam. Neen, i het was waarachtig niet best in dat aanvalsquintet, dat er tegen België zo lustig op los kon knallen OOK DE KANTHALFS! (Advertentie) vaatje te tappen. Van Melis kreeg tot twee keer toe een kans, beide malen was de Eindhovense scherpschutter echter niet fel genoeg: de eerste keer kogelde hij naast, de tweede maal kon Steffen met een fraaie duik red ding brengen. NAAST EN.OVER! VOLT DE THEE onze mannen inspi reren? Het leek erop. Niet' zodra immers was de tweede helft begon nen, of Steffen moest geducht de han den uit de mouwen steken. Toen Wagner die zijn vijftigste inter land voor. Luxemburg speelde een overtreding tegen Gruisen beging, werkte Steffen de bal wel weg, ech ter net voor de voeten van van Beur den, die jammerlijk naast schoot. Naast en overzo er al een schot kwam.... De Luxemburgers deden het intussen niet veel beter. Kohn flitste in één snelle rush langs F. Te- bak, loste een hard schot, dat Rixoord juist voor de voeten van Kemp stompte. Twee meter voor doel kan- jerde die snelvoetige buitenspeler zo hoog over, dat hij daarmedfe d'n Koeëb van Heerlen de langste schoorsteen van Europa beslist concurrentie aan deed. Toch gaven onze mannen zich niqt gewonnen. Klaassens zwoegde, dat het een lieve lust was, doch bij de anderen ontbrak de vechtlust. Grui sen, nog steeds geïsoleerd, omdat maat bleef, behoudens een heel en- rYNZE kanthalves Klaassens en Jo Tebak konden ook al niet het gewenste verband in de ploeg brengen. Vaak moesten zij het defen- siebloc bijspringen, mede omdat stop- Y per Wouters nog al eens een duel van Kohn verloor. Klaassens was niette min nog onze beste man, die vooral tegen het einde overal te vinden was. Longen als blaasbalgen, die kerel! COOLS GEBLESSEERD! POOLS raakte jammer genoeg in het begin geblesseerd. Tot op dat mo ment had hij zijn snelle tegenstander Kemp goed kunnen houden, daarna was diezelfde Kemp hem echter bij herhaling te snel af. Frans Tebak had op links ook al heel wat te stellen met Meurisse. Hij kon het aan, maar meer ook niet. Doelman Rixoord ten slotte heeft zich goed geweerd, al maakte hij in het begin niet klem- vast nogal eens een foutje. Ideaal was de grasmat zeer zeker niet. Het veld zat vol effect. Resumerend: slecht spel der onzen, waarbij een enkeling van Beurden, van Overbeeke en Klaassens. soms ook Gruisen wel eens tot aardige in dividuele actie kwam, maar aan de afwerking mankeerde alles. TE WEINIG VECHTLUST TyjEDE was dit te wijten aan een volkomen gebrek aan vechtlust. De Luxemburgers zaten op de bal als een bok op de haverkist. Geen mo- ïnent gaven zij de onzen de kans hun eigen spel te ontplooien. En boven- dien wafth de mannen van het Groot- hertqgdom stevige mannetjesputters, ^me waarachtig niet opzij gingen! HET BEGON HOOPVOL Q.VEK DE WEDSTRIJD zelf valt ,..niet, te zeggen. Even en e 20.000 hoop, dat men weer f en oud"wets, enerverend duel Van Beur,? kl1)gen' Even maar.... .koPte juist over, Over- Steffen "rii in, handen van doelman betrouww. ^aarna een uiterst mXtï h v!"d,r}lk zou maken. Dat ffn m,tr f.':haalde zich enkele ma- geschudK1»S LuxemburS wak" 1 S t u wakker. Reeds terueknnt !en bal gevaarlijk bleek het doel.,man Rixoord. defensip lant Nederlandse I aetensie lang met best boterde. En Haarlem DWS I Ajax Inec 1 Leeuwarden I Wageningen lEnsched Boys I ^nnkwijk IBo Quicit 1 Stormvogels •Heracles K°stoparkers le Klasse Zwolse Boys A 2 0 12 18-3 1 1 11 15-4 1 2 11 19-10 3 1 9 15-9 1 2 9 12-10 2 2 8 16-13 2 2 8 14-17 1 3 7 11-13 3 3 7 15-22 0 4 6 10-14 1 4 5 10-12 1 5 3 3-17 2 5 2 6-14 2 5 2 3-19 In de tekening hierboven rijn weer 'n aantal ver schilpunten. Die te vinden is maar 'n aardigheid, 'n spelletje. Wat geen spel is. maar ernst, is de keuze van het beste vloei bij Uw shag. Bij vloei zijn er 3 be langrijke verschilpunten: de 3 kwaliteitspunten van Mascotte, het vloei dat beter rolt, beter plakt en beter brandt. Tussen twee haakjes: dit keer zijn er in de tekeningen drie verschilpunten. kele handige manoeuvre, die de spe ler van klasse verraadt, probeerde het op zijn eentje met een tweetal kogels, doch de richting van dit ge schut was niet al te zuiver. Zelfs een indirecte vrije schop in het Luxem burgse strafschopgebied door van Overbeeke naar Bennaars getikt leverde geen enkel gevaar op. Even zette Nederland nog de tan den op elkaar. Van Melis schoot te gen de lat en even later vond van Overbeeke ook al het houtwerk op zyn weg De repliek van de gasten was niet mis te verstaan! In die laatste fase boorden zij hun laatste reserves aan. Fickinger brak door op rechts. Op maat was zijn pass naar de vrijstaan de Meurisse, die vanuit een scherpe hoek doelman Rixoort verrastte 0-2. Nog vijf minuten restten Moedeloos en zonder overtuiging speelde Nederland verder. En maar al te graag profiteerden de rood-wit- blauwen daarvan om onze mannen volledig op de knieën te krijgen. Kemp zette weer eens scherp door, Wouters aarzelde een ogenblik. Op hetzelfde moment was het leer in be zit van Kohn, die gretig toesloeg en Wouters en Rixoord te vlug af was.. (0-3). ENGELSEN SPEELDEN SAMEN MET FORTUNA Frankrijk amateurs met 4-2 geklopt In een amateur-interlaniiweöstrijd te Lulon gespeeld, heeft Engeland met 4-2 van Frankrijk gewonnen. De Engelsen hebben in deze wed strijd niet over gebrek aan geluk te klagen gehad, want de Fransen speel den door de bank genomen het beste voetbal. Talrijk waren de goed op gezette Franse aanvallen die echter, bij gebrek aan schutters, geen doel punten opleverden. Engeland, dat bij rust met 32 voor stond, scoorde daarna nog een goal, ofschoon de gasten ook in de tweede helft in het veld sterker wa ren. Hun voorhoede bleek evenwel niet opgewassen tegen de stugge Engelse verdediging. Ook Jonkers in de „Cross der azeii" Voor de ..Cross der azen", welke Zondag 22 Nov. te Brussel in het ka der van de jaarlijkse volkscross door ..Le Soir" wordt georganiseerd, is Jon kers van het Haagse Vlug en Lenig als vierde man voor de Ned. ploeg aan gewezen. Zoals gemeld maken voorts van Zeeland (AAC), Fekkes (DOS) en Adriaansen (DJA) deel van het team uit. Dc keeper van Zuid-Nederland, Rixoort, tracht door zich voor de voeten van een Luxemburger te werpen 'n doel punt te voorkomen. Hij sprong echter 'n onderdeel van een seconde te laat en het was 0-1 voor de mannen van het Groothertogdom! Daarna zou Rixoort nog tweemaal moe ten vissen (0-3). VAN DE ZIJDE van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen wordt medegedeeld, dat de door de minister van O., K. en W. in de pers aangekondigde maatregelen t.a.v. de wandelsport geen reactie zijn op een aan de minister door het bestuur van de N.B.V.L.O. gerichte brief. De aangekondigde maatregelen zijn getroffen, n a d a t de door de minister ge- stelde termijn, waarbinnen antwoord werd gevraagd, verstreken was. Een brief van het bestuur van de N.b.v.l.o., gedateërd 12-11 werd eerst daarna door de minister ontvangen. De inhoud van deze brief geeft de regering overigens geen aanleiding haar stand punt te wijzigen. De regering blijft echter bereid haar standpunt opnieuw te bepalen, indien haar de verlangde verklaring alsnog zou worden toegezonden. TN een Zaterdagmiddag gehouden vergadering heeft de Ned. Fed. van Wandelsportorganisaties, waarbij met V.I.n.r. (geknield): Couwenberg, v. Adelberg, Steenheek, v. Bladel, v.l.n.r. (staande): v. d. Lee, Mutsaerts, Jos, Bljjlevens, N. v. Meeuwen, Piet Blij- levens, Jac. Muskens, M. Brok, J. Claassen (grensrechter). W.S.C. speelt zoals bekend in de 3e klasse C K.N.V.B. uitzondering van de N.W.B. alle Wan- delbonSen zijn aangesloten, besloten zich met een schrijven tot de minis terraad, de fractievoorzitters van de Tweede Kamer en het Ned. Olympisch Comité te wenden. Dit besluit werd genomen, omdat naar werd opgemerkt is gebleken, dat bij de regertngs- Instanties een „ontstellend gebrek aan kennis over de organisatie van de wandelsport in Nederland" bestaat. Als gevolg hiervan, meent de Fede ratie, is de regeringseis gesteld. Zou den de bewindslieden geheel op de hoogte zijn van de ware toedracht, dan zou deze ongelukkige beslissing nimmer zijn genomen, zo is men in federatiekringen van oordeel. WANDELKRING DEN HAAG WIJST AF TDE bij de N.B.V.L.O. aangesloten Wandelkring Den Haag en om streken heelt zich Vrijdagavond tijdens een buitengewone algemene vergade ring beraden over het antwoord aan de regering inzake de eis met betrek king tot de organisatie van de Avond vierdaagse. Na een rustige bespreking besloot de wandelkring met 19 tegen 5 stemmen en een onthouding de eis van de regering, waarbij de wandel kring geen avondvierdaagsen meer mag organiseren, niet in te willigen, zulks wegens het naar de mening van de afgevaardigden onbillijke en on democratische karakter van. deze eis. (Advertentie) N.V. TABAKSFABRIEK J. GRUNO GRONINGEN - NIJKERK p^E GROEP PARTICULIEREN, de bezig is plannen te ontwerpen voor een Wielerronde van Europa, heeft een eerste contact gehad met het gemeen tebestuur van Straatsburg en met de Raad van Europa. Na de gevoerde be sprekingen werd besloten, Straatsburg ais eindpunt van de ronde te kiezen. In een van de eerstvolgende zittingen van de gemeenteraad zal deze kwestie ter sprake komen. jyien meent te weten, dat de ronde uit elf etappes zal bestaan en dat ze onder het patronaat van de Raad (Van onze sportredacteur) J_JET GELIJKE SPEL (3-3), dat het Rotterdams Elftal uiteindelijk tegen het, men mag zeggen, zeer heterogeen Bondsteam uit het vuur heeft ge sleept, was, zeker wat de eerste drie kwartier betreft, allerminst verdiend en ten slotte hadden zij die puntenverdeling dan nog te danken aan doelman feyt (Woerden), die het schot van de S.V.V.-er van Pelt verkeerd beoor deelde en daarmede een kostbare goal cadeau gaf. Temeer jammer, omdat deze Feyt, bekend van zijn wedstrijden in het Ned. Jeugdelftal, het dc gehele wedstryd zo puik had gedaan. geheel. Peggeman, schijnbaar een slome, zette de linkervleugel der Rot terdammers: Jac. HeijsterBennings- hof (resp. HDVS en Sparta) herhaal delijk met succes de voet dwars en Wiersma kon dat op zijn beurt doen met de linkervleugel der Maasstede- lingen: van Pelt (SVV) en Joop Heijs ter (HDVS). NASS: UITBLINKER! ivsv EDO E°s 4ekSbleek §?-.Ahead Wit 'tessp fv'flveen le Klasse B 10 16-4 10 12-8 8 12-7 8 14-12 8 17-16 8 12-13 8 13-13 8 18-21 7 13-13 6 9-13 6 9-15 5 12-13 5 12-15 3 10-16 Opnieuw „lagere regionen"- spelers in de Bondsploeg j~NE TRADITIONELE ontmoeting om de Gouden Onafhankelijkheids beker. met haar aparte sfeer, had de voetballende Maasstad in groten ge tale naar het Sparta-kasteel getrok ken. Ditmaal had zij speciale inte resse vanwege de omstandigheid, dat de Keuze Commissie van de KNVB diverse spiksplinternieuwe figuren in het Bondselftal had opgesteld^. SPIKSPLINTERNIEUW. in de achterhoede twee lange kna pen: Peggeman (van de 2e klasser De Kennemers) en Wiersma uit de 3e klasseclub Donar. Mèt de Woerde naar Feijt mee. kregen de clubs uit de lagere regionen dus wel een unie ke kans. De Keuze Commissie zal ook nu weer geen spijt van haar keuze hebben gehad en dezerzijds dient zij wederom geprezen om de durf in vertegenwoordigende elftallen spelers uit niet-eerste klasse clubs uit te ver kiezen. Het achter-trio was een puik De middenlinie had in de VVV-er Nass een prima verdedigende en daar naast stuwende rechtshalf. Zijn goede techniek viel op, vooral het spelen van de bal met het hoofd, zijn spel opbouw en plaatsen waren op een enkele uitzondering na keurig! West broek van het Utrechtse DOS stond op de spilplaats eveneens zeer be hoorlijk zijn mannetje en Ydema (Sneek). weliswaar de minst opval lende in deze middeniinie, mocht er eveneens zijn. DRIE BEKENDE GE ZICHTEN. Nieuwelingen in deze linie waren: Visser (DOS), die er zeer weinig vari terecht bracht, en Trooster, een club genoot van Bleyenberg, een zware, maar zeer snelle vleugelspeler, die deswege menige bal had, maar tech nisch nog zeer veel tekort schiet. Schmidt deed afwisselend zeer goede en bizonder teleurstellende dingen; van der Gijp deed alleen maar tekort komend werk; de grootste fout van deze Dordtenaar is, dat hij te egois- tisch speelt en medespelers, in vrije positie of een betere dan hij verke rend. bij herhaling tevergeefs liet lopen. Bleyenberg had er blijkbaar zin in het Rinus Terlouw deze mid dag lastig te maken; het moet gezegd, dat hij de meeste kopduels van Ter louw won, maar als spelverdeler en als afwerker van aanvallen blijft de Rigtersbleekman tekort schieten. V. D. HOEK PRIMA! de linkervoet, moest Mühring opnieuw vissen (0-%2). Met deze stand kwam na een eenzijdige wedstrijd de rust. De hervatting gaf een veel enthou siaster en meer aanvallend Rotter dams elftal te zien. In de 8ste minuut scoorde van Pelt (SVV) onhoudbaar, doch o.i. in buitenspelpositie, het eer ste tegenpunt (1—2). Het was niet lang daarna (17e minuut) alweer 1-3, toen uit een Mielle aanval over rechts Trooster het leder zuiver n\ir Bleij- enberg plaatste en laatstgenoemde voor de rest zorgde. Plotseling kwam er nu weer meer vaart in de Rotter damse gelederen, en het was Ben- ningshof, die uit een pass van v. d. Hoek en na falen van -Ydema, de stand tot 2—3 terug bracht. En van Pelt bracht de partijen op gelijke voet, toen diens lage schot, blijkbaar verkeerd door Feijt beoordeeld, in de touwen van het Bondselftal te recht kwam (33). ~Wy" Mühring, onder de Rotterdamse lat heeft veel en keurig werk verricht, doch de voor hem opererende backs kwamen slechts een enkele maal op het niveau van hun overburen. De Feyenoorder v. d. Hoek vonden we de beste in de Maasstedelijke gele deren; hij was een geweldige door zetter en stuwer en zijn aandeel in de drie doelpunten was niet gering. Individueel was er, na de rust, bij de Rotterdammers nog al eens goed werk te zien, maar over het algemeen werd het spel te kort gehouden, zodat de nuttigheidsfactor nogal eens verwaar loosd werd. VÓÓR RUST SPEELDE SLECHTS écN TEAM. In de Bondsvoorhoede stonden drie bekende gezichten opgesteld: Schmidt (Eindhoven). Bleyenbergh (Rigters- bleek) en Wim van der Gijp (Emma). Het duurde 27 minuten vooraleer het Bondselftal de leiding kon nemen. Schmidt zette hoog en scherp voor en van dichtbij vond v. d. Gijp een gaatje om Mühring het nakijken te geven. Zeven minuten later, na een periode van uitgesproken overwicht, kon het Bondsteam de voorsprong vergroten. Nu was het Visser, die het leder vrij maakte en Bleyenberg een scoringskans gaf. wederom van zeer dichtbij, en met een hard schot, van In het Sparta Stadion te Rotterdam werd Zondag de voetbalwedstrijd om de Gouden Onafhankeljjksbeker gespeeld tussen een Bondselftal en een Rotterdamse ploeg. De wedstrijd eindigde in gelijk spel (3-3). Bleyenberg kan bij een aanval op de Rotterdamse veste de bal juist voor de toestor mende doelman Mühring in het net tikken. van Europa zal worden geplaatst. Van Parijs, de startplaats, zou het parcours door Belgie, Nederland, Luxemburg, Duitsland. Oostenrijk, Italië en Zwit serland voeren naar het eindpunt: Straatsburg. Volgens geruchten zou de opzet o.m. voorzien in een rit Am sterdam - Luik, gesplitst in twee halve etappes: Amsterdam - Geleen met massastart en Geleen - Luik tegen het uurwerk. De plannen voor een dergelijke ronde dateren van geruime tijd. geleden Ons blad vermeldde ze o.m. het eerst. Maanden geleden is de K.N.W.U. er schriftelijk van in kennis gesteld door een van degenen die de wedstrijd wil den organiseren. Het is echter bij de ze ene brief gebleven en sindsdien heeft de K.N.W.U. er niets meer van de zijde der organisatoren over ver nomen. ENGELAND le divisie: Arsenal-Bolton Wande rers 4-3, Aston Villa-Middlesbrough 5-3, Blackpool-Tottenham Hotspur 1-0. Cardiff City-Manchester United 1-6, Chelsea-Burnley 2-1, Hudders- field Town-Sheffield Wednesday 2-0, Manchester City-Newcastle United 0-0, Portsmouth-Preston North End 1-3, Sheffield United-Charlton Athle tic 1-1, Sunderland-Liverpool 3-2, Wolverhampton Wanderers-West Bromwich Albion 1-0. 2e divisie: Blackburn Rovers-Notts Forest 2-0. Brentford-Plymouth Argy- le 1-0, Bristol Rovers-Swansea Town 0-1, Bury-Leeds United 4-4, Derby County-Luton Town 1-2, Doncaster Rovers-Birmingham City 3-1, Ever- ton-Fulham 2-2. Hull City-Stoke City 1-2, Lincold City-Rotherham United 4-3. Notts County-Leicester City 1-1, Oldham Athletic-West Ham Un'ited 3-1. BELGIë Racing Mechelen-Daring 2-1. Union St. Gilloise-Beerschot 2-2. Lyra-Ber- chem Sport 3-5, Charleroi-Olympic 1-1, La Gantoise-Lierse S.K. 3-1, Stan- dard-F.C. Mechelen 1-2, Anderlecht- Tilleur 3-1, Antwerp F.C.-F.C. Luik 1-4.' FRANKRIJK Nimes-Bordeaux 2-0, Nancv-Reims 1-0, Toulouse-Metz 0-0, Nice-St. Etienne 5-2. MarseiUe-Straatsburg 5-1, Lens-Monaco 0-0, Roubaix-Le Havre 3-1. Sete-Sochaux 0 0, Stade Francais -Rijssel 0-0.

de Stem | 1953 | | pagina 5