Pagblai) Pekten» Van dei# VtfRIGLEY Het vraagstuk van partijkeuze de ipi Testament van Stalin bekend? Kentering na vaste stemming De Ba? svan Kamp Vier tweede blad donderdag 12 november 1953 hond als poesenmoeder boot ld Uw m V 'J/V HAAGSE BRIEVEN Socialistische uitval MeJ het bovenstaande heb ik wil len betogen, dat er aan de vrij heid van politieke keuze voor de katholiek grenzen zijn gesteld en dat deze grenzen onder bepaalde omstandigheden zelfs zeer nauw kunnen zijn. En dat is m-i. met na me het geval, wanneer het Episco paat, de geestelijke leiding van ons volksdeel, de gelovigen met nadruk aanspoort omwille van hoge gee telijke belangen meningsverschillen op het terrein der practische poli tiek ter zijde te stellen en in een dracht te stemmen op de katholieke eenheidspartij. dfüiDSotr utizondetti/kyoet „Onvermijdelijke verovering der wereld Nauwe betrekkingen met Mao-Tse-Toeng aangeraden Goua in de ruit GOIDFNMIDWAY, GOLDEN MIDWAY Wallstreet sloeg benedenwaartse richting in Protest VAN MIERLfl es ZOON o. AT EEN 0NDERLIJKE ERELD Meer en meer stunten De Groninger winkeliersvereni ging heeft er tabak van, om steeds maar weer de klanten te horen prevelen Schrijf 't maar ef- fies op", terwijl men weet, dat dit gezegde eigenlijk het begin is van de zin: „Schrijf 't maar op je Ml Fi A DI O irecteur )ns Ge- ature J. Bussche .ningsio- de ka- Daar de repetitie de brand t brand- de wa lgen. gehucht ens. deed ssen een l vracht - (N.Br.) leu zich de kap IN hoge be- ichttoren, ilaatselijk t, hoewel ;ekleed is nog niet laatselijke iseerde 'n eur-radio- rgde voor esloten ank. lier enkele nbaard en de Chris- onderwijs grensge- M. in ver te St. Nl- eschikking ;s Konings B uit on- r de b.O.b. pn in ver- il. B. werd bracht. rtsas- it m.i.v. 16 •dienst tus- ;iakkee. van laat (Sluis- boot. nl. oe onderhou- :huyt" voor i November irden geno- leze verbln- aken. dient den dat de rtuigen kan mum lengte ht (incl. la- ertuig. Aan- worden ver- ongewijzigd. twen r zal in het een retraite ofde meisjes Lebben. Zo'n ir onderdeel ^>rg voor een voorbereiding n missen. ember maak- aanbesteding imslag. Daar- >chrijver was :en. Dit moet üSP» preparaat»^ k? SS •V »d. Schouwburg Vlaamse Opera welijk. L Sande, 7 uur: uur: Tranen vmpia-theater, 8 en. TTet kon niet anders of op het JU eenheids-congres der K.V.P. moest de partijkeuze der katholieke Nederlanders nadrukkelijk aan de orde komen. Reeds in de openings zitting zaten we midden in het pro bleem. De vice-voorzitter der par tij, de heer Chr. Matser, heeft de politieke beginselen van de katho liek uiteengezet en verklaard, waar om er katholieke of protestantse par tijen of inter-christelijke partijen in de verschillende landen werk zaam zijn. Vervolgens heeft hij de noodzaak ener katholieke partij in Nederland als gevolg der historische ontwikkeling, der verdeeldheid in wereldbeschouwelijk opzicht en der huidige verhoudingen belicht. Waar na hij dit deel zijner rede besloot met een belangwekkende èn actue le verklaring: „Op het gevaar af toch misver staan te worden in P.v.d.A.-kring, wil ik hier stellen, dat het .lleen reeds om wille van grote geestelüke belangen in dit, wat wereldbeschou wing betreft, verdeelde land nood zakelijk kan zijn, dat afgezien van bepaalde practische punten van het orogram, waarover meningsver schil kan bestaan of bestaat, zoals dit in elke politieke partij voor komt elke katholiek de katholie ke partij stemt. In dit vlak ligt dan ook het woord, dat het episcopaat als geestelijke leider der katholie ken enige malen heeft gespro ken." Deze verklaring veronderstelt, dat indien de bedoelde noodzaak niet aanwezig is, voor de katholiek vrijheid van partijkeuze aanwezig is. En deze veronderstelling is juist, indien men haar slechts niet abso luut opvat. Om dit met een spre kend voorbeeld te illustreren: het staat de katholiek uiteraard niet vrij om zijn keuze te laten vallen op de communistische partij. Hier over zal in onze kringen geen ver schil van mening bestaan. Ook zon der dat de Bisschoppen van de kansel een verbod uitvaardigen ten opzichte van lidmaatschap of steun, weten de katholieken, dat een der gelijk verbod bestaat. Zij weten dus, dat de vrijheid van politieke keu ze voor de katholiek niet onbeperkt is, omdat zij weten, dat er slechts vrijheid in gebondenheid bestaat. Qok prof. Rogier sprak over de noodzaak van de keuze op één gezamenlijke politieke partij. Zijn argumenten waren met name: de onvoltooide emancipatie en het apostolaat, dat in eenheid de beste kansen biedt. En ook hij bracht en wel zeer nadrukkelijk de vrij heid der politieke keuze in het ge ding, Na de oorlog hebben de Bis schoppen geen verboden uitgevaar digd, wél zeer duidelijk hun wen sen kenbaar gemaakt. Maar daar door is tenslotte de vrijheid niet aangetast. Het heeft zin op deze gedachten- gang nader in te gaan. Het spreekt vanzelf, dat prof. Rogier hier ook de „beperkte" vrijheid op het oog heeft en bv. dus ook de keuze op de communistische partij uitsluit Maar daarmee is dit probleem der keuze niet opgelost. Menig katho liek heeft zich ongetwijfeld afge vraagd of hij vrij is de P. v. d. A. schoppen te voldoen? Zeer zeker niet. Maar wel heb ik de stellige overtuiging, dat een trouwe zoon of een trouwe dochter der Kerk aan dit verlangen zal voldoen, tenzij hij of zij ten aanzien van de practische politiek op een of meer zeer be langrijke terreinen principiële be zwaren heeft. En dan zal hij of zij bovendien nog moeten zorg dragen ten opzichte dier terreinen volledig op de hoogte te zijn. Hetgeen bete kent ook op grond van het ge voerde beleid der katholieke partij dat het hier om een beperkt aan tal gevallen gaat. Waarbij wellicht als slot nog mag worden opgemerkt dat sommige mensen al heel gauw over „principiële" bezwaren spre ken, b.v. als het over de belastingen gaat. £)e heer Pieter 't Hoen alias het socialistisch Kamerlid Goedhart is zeer geschrokken van een uit spraak van het K.V.P-congres, vol gens welke „de bijzondere school voorrang dient te hebben boven de openbare, welke laatste niettemin ais aanvulling op de bijzondere school recht heeft op onze volle be langstelling en medewerking". Een artikel in Het Parool vaart nu uit tegen de katholieken, die in alles aan het bijzondere de voorrang wil len geven: „Als men met dezelfde ijver en hartstocht op deze weg voort blijft gaan, dan zal wellicht in ons sectarische landje, nog eens de dag aanbreken, dat we afzonder lijke spoorwegcoupé's krijgen voor rooms-katholieken, protestanten, li beralen, socialisten, humanisten enz." Het Hoen kakelt ook al over „een nieuwe Kulturkampf", waar toe het Nederlandse volk zou kun nen worden uitgedaagd. En dat zou zeer kwade risico's met zich kunnen brengen voor de uitdagende partij, „zelfs wanneer men zich verbeeldt zo superieur te zijn, dat men het monopolie van de waarheid in eeu wigdurende pacht heeft, zodat men met nauwelijks verholen zelfver heerlijking neer kan zien op de an- •dèren." Welk een oud-lit>epale hooghar tigheid spreekt er uit deze smalen de woorden ten opzichte van de ka tholieken, die inderdaad menen, dat hun in Christus en door de Kerk de volle waarheid is geschon ken, maar die dit zien als een on verdiende gave, waaraan ze ook gaarne anderen deelachtig willen maken. En wat de vergelijking van het onderwijs met spoorwegcoupé's, zwembaden en bioscopen aangaat, de heer 't Hoen moest zich eens even trachten te verdiepen in de ware betekenis van onderwijs en opvoeding voor de mens. Hij moest eens proberen te begrijpen, hoe te kiezen. En ik kan mij heel "goed 1 "het bizondere" op zulk een terrein het inzicht indenken, dat menig an- 1 der voor zich zelf heeft uitgemaakt: Als de P. v. d. A. „De Weg naar Vrijheid" officieel aanvaardt, dan mag ik die partij niet stemmen. Dan overschrijd ik de grens van de vrij heid, die mij gegeven is. Zoals ik volledig instem met de katholiek, die verklaart: Ik mag geen lid zijn van de Anti Revolu tionaire Partij of de Christelijk His torische Unie, want zij streven bei de naar een christelijk Nederland in protestantse zin. JJeb ik daarmee willen zeggen, dat de katholiek dan in geweten vei plicht is aan de wens der Bis- Advertentie) \U// stig in gevaar brengen," aldus het „testament van Staün". TWEEDE PARTIJ (~)ok zou Stalin in dit testament heb- ben geschreven, dat hij dikwijls gedacht had over de mogelijkheid van een tweede politieke partij in de Sov jet-Unie, een boerenpartij. „Maar het idee van Woznezenski is voorbarig en ik raad af het in toepassing te bren gen". Stalin zou er aan hebben toege voegd, dat hij Woznezenski als agent in dienst van het buitenland be schouwde. Volgens „Le Droit" is het document afkomstig van „een man, die uit de diplomatieke dienst is getreden, toen zijn land een communistische regering kreeg en die thans als vluchteling in Canada woont." Het in de Franse taal verschijnende Canadese blad „Le Droit" heeft Dinsdagavond de tekst gepubliceerd van „een testament van Stalin". In dit document, waarvan door een agent van Beria drie foto-copieën naar het westen zouden zijn gesmokkeld, wordt gezegd, dat Stalin na Novem ber 1952 van oordeel was, dat het ge vaar van een derde wereldoorlog en een Russische militaire nederlaag ver minderd was. Ook wordt in het document gezegd, dat de Russische tegenstand tegen het Atlantische Verdrag en zijn uitbrei ding tot de Balkan, het Midden-Oos ten het gebied van de Stille Oceaan de ontbinding van de grondslagen van het kapitalisme ten gevolge zal heb ben. In het door „Le Droit" gepubliceer de zogenaamde testament van Stalin wordt gesproken van „onze onvermij delijke verovering van de gehele we reld." De tegenstand tegen de kapitalisti sche wereld, zal, aldus het stuk, de kans op een preventieve oorlog tegen de Sovjet-Unie vergroten. „In dit ge val, en indien ik overlijd, moeten wij van het actieve verzet overgaan tot het passieve", aldus het document. „Ook is het belangrijk", aldus het stuk, „dat de huidige internationale spanningen zo spoedig mogelijk ver minderd worden, maar van een sa menwerking tussen ons en de kapi talistische wereld kan op het ogen blik geen sprake zijn." „Ik raad u aan nauwe betrekkingen met kameraad Mao Tse Toeng te blij ven onderhouden", zo gaat het stuk voort. „In geval er geschillen rijzen tussen hem en onze partij, verzoek ik u de mening" van Mao Tse Toeng te aanvaarden, wat betreft-de politieke toestand in Azië". „De toekomst van onze buitenlandse politiek hangt geheel en al af van on ze betrekkingen met China. De ge ringste vergissing op dit punt zou de overwinning van het socialisme ern Uen paar maanden geleden heeft een poes van de familie W. j. Frauen- felder, (Gasthuislaan 209a) te Delft het leven geschonken aan drie poesjes. Ze trok zich echter niets van haar kroost aan en dat deed het moeder hart van het negenjarige hondje van de familie spreken. Tippy, het hondje van de familie, ontfermde zich over de poesenkindertjes; het slaapt niet alleen met hen, maar vervangt ook op waardige wijze de fles. Overigens weet tippy ook nog aan ander voedsel te komen. Wat er bij de visbanken voor haar overschiet, brengt ze mee naar huis voor haar beschermelingen...- (Advertentie) KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de welda dige warmte verjaagt verkoudheid. (Advertentie) Tn Groot-Brittannië is een nieuwe methode gevonden om ijsafzetting op ruiten van de cockpit van vlieg tuigen te voorkomen. Bij deze nieu we methode laat men electrische stroom door uiterst fijn verdeeld goud lopen, dat tijdens het maken van de ruiten op het glas werd aangebracht. Het glas wordt hierdoor verwarmd, zodat zich geen ijs kan afzetten. de shag die- smaak dankt beste tabakken de shag van de zuiverste Amerikaanse melange ...en toch maar )ct perSOgr. door duizenden uitverkoren A d BIGGELAAR I N V ROOSENDAAL Wekelijks beursoversicht van 5 t.m. 11 November 1953 de ware nationale eenheid niet in de weg staat. Integendeel. Uitwis sing der verschillen van inzicht door een domme gelijkschakeling is juist de grote vijandin van het nationale. B' en van Tilburg willen pro- testeren tegen een artikel in Elseviers Weekblad naar aanleiding van een daar ontdekte bende jeug dige boosdoeners. We kunnen het ons voorstellen. Terwijl het Mgr. Hoogveld Instituut mét een leger van enquêteurs twee jaar nodig had, om tot zeer voorzichtige con clusies te komen ten aanzien van het verschijnsel der massajeugd, in een vijftal plaatsen van het Zuiden, reist daar zo'n Amsterdamse jour nalist op een achtermiddag naar Tilburg, bladert in een telefoongids en spreekt met de hoofdcommissa ris.klaar is zijn zeer besliste en zeer denigrerende conclusie. Ook ten aanzien van Heino volgde hij deze methode. Een beetje babbelen met de dominee, deze wat imperti nente vragen stellen en het hele probleem is doorgrond! Hoe zulke journalistiek te ver antwoorden is, mag Joost weten. TTet marktverloop heeft gedurende de afgelopen berichtsperiode een zeer interessant en uiteenlopend beeld vertoond. De tweede helft van de vorige week werd wederom met een vaste stemming ingezet, waarbij aan delen Koninklijke Olie op de voor- grond traden. De arbitrage speelde hierbij opnieuw een belangrijke rol en omvangrijke omzetten werden be reikt. Op Vrijdagmorgen werd in de telefonische handel in dit hoofdfonds een hoogtepunt bereikt van 352 pet., welke koers echter die dag geduren de de officiële beurshandel te hoog gegrepen bleek te zyn. De andere internationale waarden bleven in eerste instantie bij aande len Koninklijke Olie achter. Een niet onbelangrijk aanbod in aandelen Phi lips van locale zijde alswel van de zijde van de arbitrage was hiervan de oorzaak. Deze situatie week Maandag j.l., toen verhoogde vraag een scherpe koersstijging ten gevolge had, waar bij aandelen Philips op 190,5 pet. be landen en aandelen A.K.U. op 180 pet- Deze vaste tot willige stemming werkte ook op de andere aandelen- groepen door en met een verlevendi ging van de handel bereikten diverse locale fondsen nieuwe hoogtepunten. In de bankensector vielen eveneens nieuwe koersstijgingen waar te ne men, hetgeen wederom een gevolg is van het hoge koersniveau op de obli- gatiemarkt, hetwelk beleggers ervan weerhoudt zich thans bij een obliga tiebelegging te interesseren. In plaats daarvan wenden zij zich liever tot de goede bankaandelen, die een grote mate van soliditeit paren aan een rendement, hetwelk circa 5 pet. be draagt. Daarnaast lagen scheepvaartaande len zeer vast in de markt. Het was reeds opvallend, dat deze aandelen bij de recente stijging ten achter wa ren gebleven. Daarenboven werd in diverse dagbladen gedurende het weekend nogmaals de aandacht op de ze fondsen gevestigd. In de cultuursector waren aande len H.V.A. gevraagd op geruchten over een gunstige bedrijfsontwikke ling in Ethiopië. Op Dinsdag van deze week trad een kentering in. De arbitrage liet verstek gaan en daar veel beleggers, die de laatste tijd belang bij olie-aan delen hebben genomen thans op een behoorlijke winst zitten, hadden winst nemingen de overhand. De omstandig heid, dat de Amerikaanse effecten beurs eveneens een enigszins bene denwaartse richting heeft ingeslagen, speelde hierbij ook een rol. In de industriële sector traden aan delen Hollandsche Draad en Kabel met een stijging van 8 punten tot 315 pet. op de voorgrond. Aandelen R.S. Stokvis monteerden van 142 pet. tot 147 3/4 pet. De Maatschappij voor Waschverwerking (Erdal), die het vo rig jaar emitteerde en sindsdien prac- tlsch onveranderd op 164 pet. bleven gehandhaafd, zijn de laatste dagen in de belangstelling gekomen. Zij kon den tot 170 pet. aantrekken. Koudijs' Voederfabrieken hebben een dividend van 6 net. voorgesteld over het boekjaar 1952/'53, dat per 31 Juli is geëindigd. Vorig jaar keerde het bedrijf een dividend uit van 11 pet. over het toen 19 maanden tel lende boekjaar. De nettowinst be draagt, na afschrijving, f 331.473.te gen vorig jaar f 507.733.over 19 maanden. Machinefabriek Du Croo en Brauns keert over het afgelopen boekjaar een dividend uit van 8 pet- tegen vorig jaar 7 pet., terwijl de Dok- en Werf- maatschappij Wilton Fijenoord een tussentijdse mededeling heeft gepu bliceerd, waarin zij mededeelt, dat zij gunstige jaarresultaten verwacht. Tot dusverre zijn de financiële resultaten niet bij die van 1952 ten achter ge bleven. BELEGGINGSMARKT Qp de beleggingsmarkt zijn enkele nog op eens iets hoger koersni veau gekomen, o.a. de 3 pet. Neder land 1937. De vraag blijkt hier het aanbod te overtreffen. De Amerikaanse effectenbeurs was gisteren gesloten,wegens Armisticeday. De koersen bleven hier practisch op hetzelfde peil. Oliewaarden konden iets verbeteren. 3 11 '53 10/11 '53 OBLIGATIES: 3 Ned. 1962-1964 100 15 16 3-3'/s% Nederl. 1947 99 5 16 3 n Ned. '47 (doll.l.) 96 11/16 3 Nederland 1937 97 7 8 3 Ned. Inv. eert. 100 15/16 3 Grootb. obl. '46 99 3 n 'n Ned. Indi '37 A 99 12 33U% Nederl. 1953 103 3/4 AANDELEN: A'damsche Bank R'damsche Bank Twentsche Bank Nat, Handelsbank Ned. Handel-Mij Alg. Kunstzijde Unie v. d. Bergh's Jurgens Machinefabr. „Breda" Van Gelder Zonen Unilever Holl. Kunstz. Ind. Ned. Kabelfabriek G. B. v. aand. Philips Kon. Ned. Hoogovens Wilton Fijenoord Int. Gew. Betonbouw Internatio Billiton Mij II Kon. Petroleum Rubb. C. Mij ,,A'dam" Bander Rubber Mij Holl. Amerika Lijn K. N. Stoomb. Mij N.B. 128 3 4 Ned. Scheepv. Unie R'damsche Lloyd K. Java-China-Paketv. Ver. Vorstenl. C. M< Handelsver. „A'dam'' Ned. Ind. Suiker Unie Ver. Deli-Mijen Senembah AMERIKAANSE FONDSEN Anac. Copper M. C. Beth. Steel Corp. General Motors International Nickel Rep. Steel Corp. U.S. Steel Corp. Cities Serv. Comp. Shell Un. Oil Comp. Tide Water Ass. Oil. C. Southern Pac. Comp. Union Pac. Railr. C. 101 99 11/16 96 12 98 7 16 100 15 16 98 15 16 99 1 16 104 1/16 178 3 4 181 172 7 8 175 3 4 169 1 2 173 112 5 8 116 1 2 164 1/2 168 178 177 1/2 280 281 121 1/2 121 12 171 3 4 173 215 3 4 213 1 2 97 1 2 96 228 229 182 3 4 186 1 4 170 174 3 4 178 181 3 4 143 3 4 113 1 2 150 150 224 225 1 2 335 339 1 2 92 93 104 105 3/4 134 3 4 143 1 2 128 3 4 133 1 2 129 135 1/2 124 3 4 129 111 14 111 12 22 1 2 23 7 8 107 112 77 1.2 77 95 97 89 3/4 91 1/2 )SEN 34 33 5 8 50 7 8 50 1 2 60 11/16 50 3 4 38 7 8 38 3 8 46 9 16 47 5/8 37 3 8 38 76 1 2 79 1 2 72 1 2 74 1 2 21 1 16 21 40 18 39 1 2 106 5 8- 106 5,8 (Advertenties) Bankiers Anno 1 884 EFFECTEN-COUPONS W loslippigheden van LEONARD T J HERINNERT zich nog wel die pastoor, die onlangs in de Seine is gedoken, om op die manier met de kijkgelden van het publiek een kerk te kunnen bouwen? Wel, hij duikt nog steeds en hij is al bijna aan een orgel met 500 pijpen toe. Wij houden van deze pastoor. Zijn ambtgenoten preken ervoor als ze geld willen hebben, en wan neer de regering slecht bij kas is, wordt men gewoon gedwongen om bij te springen. Maar waarom kan minister van de Kieft niet boven het Binnenhof een nummer koorddansen weggeven, als hij ons zo graag een loonsverhoging van 6 procent gunt? Waarom wil minister Staf niet op het Plein 1813 in Den Haag met een beer vechten, om uit de baten daarvan een eskadron tanks te kopen? En is het van minister Beel teveel gevergd, a 1st hij in de kwaliteit van goochelaar zóu gaan optreden, zulks ten genoege van een fonds voor werkloze voetballers? Voor de reeds grijzende minister-president zouaen we bij nader inzien misschien nog kunnen volstaan met een marmotje, waarmee de vader der ouden van dagen genoeg geld. voor een pre- mievrij staatspensioen zou kunnen verwerven. Heerlijke tyden zou den het zijn en de hele wereld zou over Nederland spreken. Maar kabinet blijft netjes op de stoel zitten en wisselt nog maar eens een pinkpil en een vlotte nota uit. Vers (I) Tn het Vredige Nederweert, in Limburg, hebben ze de vorige week de nieuwe pastoor feestelijk ingehaald. De parochieherder werd in een optocht door het dorp ge voerd en zo passeerde hij ook een barbierswinkel, waar in de étalage het vólgende poëem was geplaatst: „Staat stil, het is de moeite weerd. Hier woont het schaap, dat zijnen herder scheert!" Vers (IV r\e geleerden van het Instituut Max Planck, in Sleeswijk-Holstein (D.) hebben een electrisch apparaat geconstrueerd, dat de mate van versheid van vis kan vaststellen. Het principe van dit toestel is ge leiding van electrische stroom door het vissenlijf. Een oude vis geleidt de stroom beter dan een verse. Vers (111) Hn daarom heeft die nieuwe aankoop van Artis in Am sterdam ons aan het denken ge zet. In het aquarium van Artis vertonen ze weer een nieuw soort „electrische vis". Dit is 'n beest, dat stroomschokken uit deelt aan ieder die hem aan raakt. Volgens ons, moet dit super-stroomgeleidende dier (gezien Max Planck) reeds dood, bedorven en ingeblikt zijn. Pof Flauioe lui, hoor. buik". Daarom hebben ze een lijst van wanbetalers samengesteld Wie niet betaalt krijgt geen arti kelen meer. V rouw Fitz-Gibbon. reclame-cheffin van een heel groot Amerikaans warenhuis sprak dezer dagen: ,Het werkende meisje brengt het het verst door haar aantrekkingskracht voor het andere geslacht en niet door haar kennis van de stenografie." Jammer voor al dat cursusgeld. Nieuwsgierig E'en Finse metselaar stak in 1947 uit nieuwsgierigheid de Fins- Russische grens over. Hij had zóveel over Rusland gehoord, dat hij het nu zelf weieens wou gaan zien. De Russen waardeerden deze belangstel ling niet en lieten de man een con centratiekamp bekijken. Vorige week kwam hij in zijn vaderland terug. Volkomen voldaan. „U spreekt met de Inspecteur van de Volksgezondheid!" (Advertentie) VRIJDAG 13 NOVEMBER. HILVERSUM I 402 METER. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Alt en piano. 11.30 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Vocaal ens.; 13.35 Gram.; 14.00 School radio. 14.30 Gram. 15.10 Voordracht. 15.30 Pianorecital; 16.00 Tuinbouwpraatje; 16.15 Mannenkoor en soliste. 16.50 Radio Philharmonisch orkest en solist. 17.45 Friese uitzending. 18.00 Gram. 18.10 Or kestconcert. 18.30 Viool en piano. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Regeringsuitzen ding: Verklaring en toelichting. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20A0'' De schipper uit zijn element?, klankb. 21.00 Utrechts Stedelijk Orkest, Orato riumvereniging cn solisten. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws en SOS-Ber. 23 15 —24.00 Gram. HILVERSUM II 298 METER. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8 45 V. d. huisvr.; 9.00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 Gram.; 9.40 Schoolradio; VPRO: 10.00 „Kinderen en Mensen", caus.; 10.05 Mor- genwijding; VARA: 10.20 V. d. kleuters; 10.40 Vrouwenkoor; 11.00 Voordr.; 11.20 Gram.; AVRO: 12.00 Orgel en zang; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Sport; 12.48 Gram 13.00 Nws.; 13.15 Meded en Gram.; 13.25 Lichte muz.;* 14.00 V.' d huisvr.; 14.20 Viool en piano; 14.50 Voor dr.; 15.10 Tenor en piano; 15.30 Musette- muz.; VARA: 16.00 Gram.; 16.30 Muzika le caus.; 17.10 V. d. jeugd; 17.40 Gram.; 18.00 Nws.; 18.15 Lichte muz,; 18.45 „De haverkist", hoorsp.; 19.00 Zang en voordr. 19.10 „Hun tehuis is een roestige helm", klankb.; VPRO: 19.30 „Hoe ik tot mijn geloof kwam", caus.; 20.00 Nws.; 20.05 Boekbespr.; 20.15 Voordr.; 20.30 „Bene lux"; 20.40 „De zorg voor het bedreigde kind", caus.; VARA: 21.00 V. d. jeugd; 21.35 Lichte muz.; 22.00 Buitenl overz.; 22.1a Dansmuz.; VPRO: 22.40 „Vandaag", caus.; 22.45 Avondwijding; VARA: 23.00 Nws.; 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL, Vlaams, 324 M. 11 45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13^00 Nws.; 13.15 Orgelspel; 14.00 Schoolradio- 15.30 Gram.; 16.15 Idem; 17.00 Nws.; 17.15 Lichte muz.; 18.00 Pianorecital; 18.20 Gram.; 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws.; 19^40 Gram.; 20.15 Ork. conc.; 21.45 Vlaamse hederen; 22.00 Nws.; 22.15 Int. Radio- Lmversiteit; 22.54 Gram.; 22.55-23.00 Nws. MUSSEL. Frans, 484 M. - 12.00 Gram. la'n? 13'2°' 14 00 en 15 00 Gram-: "chte muz-: 17-M> Nws.; 17.15 Gram. ?ow Samerïï,UnZ„" 1915 en 1925 Gram.; Nws Gevar. progr.; 22.00 Nws.. 22.15 Jazzmuz.; 22.45 Gram.; 22.55 fMWS. door EMART KINSBURN 25) Newton had hem dit beloofd en ene hoopte, dat hij op die manier iets ontdekken zou. Hij keek vanzelf onnozel genoeg, al was Chet te be- eia geweest, om dat tegen hem te 2["e» als hij stond te luisteren rn/L de gewoonte, dit met open mona te doen. Newton was onbewust waarnemer: toch was Chet tot aan toe niet beloond met enige inlichting, uitgezonderd dan de op making. dat sommige ploegen het er gemakkelijk van namen. Dat stond dus al vast. Het liep tegen de middag. De twee slome muilezels, die de uitgegraven grond voor de ploeg van Chet weg- S eepten. begonnen te balken Een spoorwegmuilezel heeft geen precisie- uuiwerk nodig om de tijd te weten wd€ £el?f e kloo£ k!onk hun 'ang- gerekt gebalk. 6 De veerlui van Chet begonnen hun beesten uit te spannen. De arbeiders gooiden hun gereedschap met veel la waai neer en klauterden tegende steile rotswand op. De voerlui zetten zich op hun ezels en reden langs de gebaande. maar langere weg naar het kamp. Chet ging in de schaduw van een overhangend roisblok staan, om af te wachten, tot de sirene loeide. Het ge balk der muilezels weerkaatste van alle kanten tegen de rotswanden. Daarop werd het stil en na enkele minuten weergalmde de kloof van de slagen der ontploffingen, die, hon derdvoudig tegen de rotsen terugge kaatst. over de wijde wildernis weg stierven. Rondom Chet vielen rots blokken met donderend geweld omlaag en rolden naar de bodem der kloof. Na vijf minuten klonk de kreet: ..Klaar! Alles klaar!" Chet kwam onder z'n beschuttende rots blok vandaan, en op dat ogenblik kwam een stuk steen, half zo groot als hij zelf was. achter hem op de grond te recht met een holle smak. die hem het bloed in de aderen deed stollen. Hij was heel vlug vooruit gestapt om de kloof zover mogelijk te kunnen inkijken naar de plek. waar het voor naamste werk verricht werd Zo had hij iedere middag gedaan om zoveel mogelijk de uitwerking der ontploffin gen gade te kunnen slaan Hij wist dat er veel springstof werd gebruikt, hoewel de resultaten gering waren. Die snelle beweging had zijn leven gered. Was hij gewoon onder de over hangende rots uitgestapt, dan zou die steen hem zeker verpletterd hebben. Hij wist maar al te goed, dat geen der zoeven gebeurde ontploffingen zwaar genoeg was, om een steen van die afmetingen zóver door de lucht heen te slingeren. Die steen was of door de trilling van de grond van het overhangende gedeelte boven hem af gevallen, of over de rand geduwd met de bedoeling hem te doden. Dit alles vloog hem door het hoofd, terwijl hij vlug het pad oprende, dat tegen de helling naar de plek boven voerde waar hij zoeven gestaan had. Maar voordat hij zover gekomen zou zijn. was er alle kans. dat degenen, die de steen hadden laten vallen, zich reeds lang en breed uit de voeten gemaakt hadden. Toch rende hij zo hard hij kon naar hoven. Toen hij echter boven gekomen was. zag hij geen mens meer. Hij onderzocht de bodem en vond een indruk in de grond, waar de steen gelegen had. Hier en daar lagen nog meer dergelijke stenen met scherpe, afgebrokkelde kanten, die bewezen, dat ze daar neergeslingrd waren door een der zwaardere ontploffingen, die in het begin der week waren bewerk stelligd, De steen had een vrij diep gat in de grond geslagen, wat bewees dat hij daar met grote kracht was neer gekomen. Uit dat gat kon alleen een aardbeving of een zware ontploffing, of mensenhanden hem in de kloof hebben doen storten. Chet zocht naar sporen van een koevoet of ander werktuig, maar vond er geen. En de grond was zo steen hard, dat voetafdrukken onmogelijk waren. Verder onderzoek was slechts tijdverlies en dus slenterde Chet schok schouderend naar het kamp om te gaan eten. Hij wies zijn gezicht in een der twintig of meer voor de eettent op een rij gezette bakken met water. Daarna ging hij naar binnen en vond alle anderen reeds aan tafel gezeten. Terwijl hij zijn gewone plaats aan d?. t!?£el der voormannen innam, liet hij zijn blikken langs de gezichten der mannen glijden, hopende dat een of ander zich zou verraden. Maar ze wa len allen druk bezig met eten, zelfs de nieuw aangekomene, die dicht bij het hoofdeinde der tafel zat. Die nieuwe was Warren Zone! Pas toen het die avond goed donker was geworden, waagde Chet het. een gesprek met Newton te beginnen. Newton sliep in eer der tenten voor de voerlui op een onderbrits, vlak tegen de wand. De dagploeg lag reeds te slapen, toen Chet uit zijn tent naar buiten sloop in de donkere nacht. Even later tilde hij het tentzeil vlak bij de brits van Newton in de hoogte, stak zijn arm naar binnen en schudde de jongen za-htjes wakker. Spoedig daarop volgde Newton hem naar hun gewone plaats van samen komst, Die lag in de woestijn op een kwartiertje af stands. Er bevond zich daar een hol, dat zich ongeveer twin tig voet ver in de grond uitstrekte. Als het in de zomerdagen te heet werd om in de tenten te slapen, zochten sommigen van de nachtploeg daar hun toevlucht om overdag te kunnen sla pen Ze gingen naast elkaar op de grond zitten en Chet vertelde van de val lende steen, die hem bijna had ge dood en vroeg Newton, of hij Zone gezien had. „Hij is vanmorgen ongeveert tien uur op het werk gekomen," vertelde Newton. „Maar hoe laat hij in het kamp aangekomen is, weet ik niet. Hij heeft overal zowat rondgeschar reld tot de middag toe. Toen zag ik hem met de opzichter naar het kamp teruggaan. Dat was, toen ze die gaten lieten springen Hij was een halve mijl van je af, Chet, toen die steen viel." Chet zweeg en dacht na. Die ver klaring van Newton verschoonde on getwijfeld Zone van iedere verden king. Toch was het vreemd, dat Zo ne in het kamp was verschenen op denzelfden dag, dat die aanslag op hem werd gepleegd. „Ze hebben het op mij begrepen, Jongen," zei Chet tot zijn vriend. „Nu ber ik er zeker van. Jat Paxton met een grote samenzwering te maken heeft. Strieby als hij er ten minste de aanlegger van is verdenkt me van spionnage ten gunste van Spook- ezel Paxton. Ze hebben al hun best gedaan, me uit de weg te ruimen. Heb je soms gehoord, of Zone hier te werk gesteld zal worden?" „Ja, ze zeggen, dat hij uit Kamp 1 is weggegaan om in San Pablo te gaan fuiven. Daar heeft hij met spelen al zijn geld verloren. Hij is toen hier heen getrokken. Hij vroeg Strieby, of hij hem als voorman kon gebruiken en Strieby heeft hem aangenomen. Hij zal opzichter worden." „Dat doet de deur dicht!" zei Chet. „En nou, ouwe jongen, moet jij ergens achter zien te komen. Houd je ogen goed open en blijf zoveel mo gelijk in de buurt van Strieby's tent. Probeer af te luisteren, wat die twee bespreken. We moeten bewijzen te gen hem hebben, voordat we iets kunnen aanvangen. En later, als we hier een poosje langer zijn, zal ik je verzoeken, je baantje op te geven." „Hè.... Wat?" „Ja. weggaan en doen, alsof je voor goed weggetrokken bent uit deze buurt. Ik zal je dan buiten het kamp beter kunnen gebruiken. Ik zal iemand nodig hebben om met Pax ton in verbinding te blijven en een oogje te houden op de heuvels hier ln de buurt. Dat vertel ik je later wel uitvoeriger. Voorlopig moet je zien, wat meer te weten te komen door- goed te luisteren. Laten we nu naar het kamp terugkeren. Het wordt zowat tijd, dat Strieby een van zijn avondritjes in zijn nieuwe auto gaat maken. Ik moet eens bedenken, hoe ik hem daarbij kan nagaan". HOOFDSTUK XXVI. De tunnel. Na hun gesprek in de woestijn keerde Newton naar zijn kooi in de tent terug, maar Chet had nog een en ander te doen in de grote door graving. In het zachte maanlicht vond hij gemakkelijk zijn weg tussen de reusachtige steenblokken, die, stand beelden in een park, om hem heen stonden. De geluiden van het werken van de nachploeg drong eindelijk tot hem door; het klinken van pikhouwelen on het schuren van schoppen, het slaan van hamers op steenboren. het knersen en piepen der kip wagentjes, die gevuld de helling afreden. Chet sloop stilletjes naar een over hangende rots en ging in de doorn struiken plat op zijn buik liggen. Hij kroop naar de rand toe en keek daar neer op de werklui, wier druipende zwarte gezichten in het licht der boog lampen glinsterden. Alles scheen daar volkomen in orde. Doch Chet begreep, dat die vreemdelingen wel niets af zouden weten van een op touw gezet te samenzwering. Na enkele minuten het werk gade geslagen te hebben, verliet hij zijn post liep om de kloof in een wijden boog heen en bereikte zo de andere zijde. Onder hem brandde een enkel electrisch lampje in de duisternis. Daar was geen werkman te zien. (wordt vervolg)

de Stem | 1953 | | pagina 3