K msssffl Z.-VLA AN DEREN Spit of jicht Zuid-Beveland Walcheren ZEE EN RIVIERIOODSEN HEBBEN GRIEVEN ftBICKRPAN 1 Voorzichtig financieel beleid voor provincie nodig Kogelvrije smok keiw agen „Voelbare spanning" in Biervliets gemeenteraad POPENT SLOAN'S liniment DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 12 NOVEMBER 1953 Overmatige arbeidstijden en lage salarissen Tekort aan personeel Wordt toren van Yerseke herbouwd StsssJ?» j Scheepvaart in Kanaal van Terneuzen AUTOBOTSING op Rijksweg bij Goes Er blijft echter nog ruimte voor initiatieven Busdienst over Schouwen-Duiveland Help Uw darmen G. S. protesteren tegen bouwvolume K. V. P.-fractie vocht tevergeefs voor gelijkstelling Oestervisserij in volle gang GOES VLISSINGEN Kleinere veerboot Een voor gezondheid! Neem geregeld Uw DAVITAMON AGENDA HEDEN 0ok Heb »kl JN HET VOORLOPIG VERSLAG van de Tweede Kamer over de begroting van Marine hebben enkele leden erop gewezen, dat de zee- en rivierlood- sen, die onder het departement van Marine staan, er sterk over klagen, dat hun arbeidstüd niet ten volle berekend wordt. Er wordt onder loodsen ook geklaagd over het feit, dat by de huidige in deling van de arbeidstijd hoogstens slechts eenmaal in de drie weken een vrije Zondag gegeven wordt. Door de overmatige arbeidstüd en de vermoeid heid kan men de Zondag, welke men dan vrü is, veelal niet ter kerke gaan. Kortom, er bestaan onder deze categorie van mensen zeer ernstige grieven. Deze leden drongen ten sterkste op een nauwkeurig onderzoek aan en voorts op ingrüpende wüziging in de arbeidsvoorwaarden. IN een onderhoud dat wij te Vlissin- gen met enkele loodsen hadden, werd bevestigd dat de arbeidstijden inderdaad lang en onregelmatig zijn, wat echter bij de loodsdienst, sterk afhankelijk van de elementen, niet altijd te voorkomen is. Toegegeven werd ook, dat de verlofsregeling niet slecht is, omdat voor iedere twee aan eengesloten werkdagen weer een vrije dag staat. Zwaar weegt wel de regel matige Zondagsdienst; een totaal van 17 vrije Zondagen in een jaar js maar schriel en werkt nadelig op het ge- zins- en godsdienstig leven. De hoofdoorzaak van aUes is het te kort aan personeel. Met het toenemen van de scheepvaart op Antwerpen, welke, bij overeenkomst voor een klei ne dertig procent door Nederlanders moet worden beloodst, heeft de aan was van het loodsenkorps te vlissin- gen geen gelijke tred gehouden. Hun aantal bedraagt ongeveer negentig in de Scheldestad, terwijl er feitelijk, naar schatting een honderdtwintig no dig zijn. Bij het departement van Marine heeft men dit wei ingezien en de laatste tijd is men met de uitbrei ding van het korps begonnen. De werving wordt echter afgeremd door de niet al te beste salariëring van de pas aangestelden. Het minste dat de loodsen moeten hebben is een brevet van tweede stuurman en met dat stuk in 'hun zak, kunnen zij op de grote vaart heel wat meer verdienen. Er moet dus al een sterke neiging naar de vastere wal bestaan om daar over heen te stappen. Het gaat dus eigenlijk om een ge compliceerder geval dan de arbeidstij den alleen. BELGEN DOEN HET BETER TAE In de Nederlandse Loodsen Unie samenwerkende drie organisaties hebben daarom het gehele geval in behandeling en deden reeds stappen om tot verbetering te komen. Naar men ons meedeelde is er goe- DIJ het gemeentebestuur van Yerseke bestaan plannen, om tot de her bouw te komen van de toren van de Ned. Herv. Kerk aldaar. Zoals men weet, werd de toren in de Meidagen van 1940 door een Franse oorlogsbodem vanaf de Wester- schelde in brand geschoten. Bij de wederopbouw van het Ned. Herv. kerk gebouw, waar de toren tegen aan is gebouwd, heeft Monumentenzorg de toren tot onder het dak van het kerk gebouw afgebroken en de rest is tot ergernis van de gemeentenaren tot op heden zo blijven staan. Van particu liere zijde is herhaaldelijk geprobeerd hierin verandering te brengen, maar steeds zonder resultaat. Voor men aan het bouwen is zal men nog vele moei lijkheden moeten overwinnen. Vooral het feit dat de stijl van de toren niet bij het gerestaureerde kerkgebouw past zal bij Monumentenzorg zwaar wegen. En een optrekken in dezelfde stijl zal de gemeente te duur komen. (Advertentie) tOMctity htGAf. Als U sukkelt met maagpijn, 3 slechte spijsvertering, oprispen, - don Kom Uw maag te hulp li}" het voortreiielijke maag- JJ 1 B1CARPAN, dat alles uitvoerige beschrijving o Uitvoerige beschrijving over smaakloos, snelzeker TNE maand October heeft zich geken- merkt door een drukke scheep vaartbeweging in 't Zeeuwsch-Vlaams Zeevaartkanaal. Gemiddeld gingen per dag 6 zeeboten naar België en kwamen 6 boten terug uit België. Juister uit gedrukt bedroeg de opvaart van de zeeboten naar België 167 stuks met een B.R.T. van 171.797. de afvaart was iets groter en beliep tot 172 stuks met een inhoud aan B.R.T. van 185.870 In de plaatsen op Nederlands gebied liepen 32 zeeboten binnen en wel ver deeld als volgt: Terneuzen 22 stuks inhoud 19.014 B.R.T. Sluiskil 6 stuks inhoud 15.408 B.R.T. Sas van Gent 4 stuks inhoud 5.333 B.R.T. De binnenvaart onderging een grote stijging, niet minder dan 1633 stoom- en motorschepen voeren op met een inhoud van 362.414 B.R.T. Af gingen 1542 schepen met 347.639 ton. De sleep en zeilschepen tietrof dit 392 stuks met 291.189 op en 381 stuks met 293.191 ton af. Bij de vergelijking van de los- of laadplaatsen zien wij dat vooral in de maand October Sas van Gent het grootste aandeel heeft gehad bij het lossen of laden van de binnenvaart. Dit vindt zijn oorsrong in het feit dat gedurende de bietencampagne veel bieten per binnenvaart naar de fa brieken zijn vervoerd. Sas van Gent heeft met een gemid delde van 12 schepen per dag gelost of geladen of 368 stuks met een to tale inhoud van 106.276 B.R.T. De 2e plaats wordt nu ingenomen door Sluiskil met 145 schepen met een in houd van 89.568 B.R.T Terneuzen brengt het deze maal tot 67.319 B.R.T. verdeeld over 299 schepen. de hoop in de loodsenkringen, dat de minister een open oor heeft voor de verlangens welke onder de loodsen le ven. Wij vroegen nog hoe het met de salariëring van de Belgische loodsen, waarvoor er wel een paar honderd te Vlisingen zijn, staat. Men verzekerde ons, dat die stukken beter is en eer der het drievoudige dan het dubbele bedraagt van de Nederlandse lonen. (Advertentie) Flinke schade C~)P de rijksweg tussen Goes en Arendskerke heeft zich Dinsdag avond laat een vrij ernstige botsing voorgedaan Bij de wegsplitsing naar Wolfaarts- dijk vloog deh eer M. G. uit Goes met zijn wagen tegen een door mevr. Grootenhuis uit Arendskerke bestuur de auto op. Eerstgenoemde ging over de kop. Wonder boven wonder kwa men de inzittenden er zonder zwaar letsel af. maar de wagens waren zeer oer"hadigd. M. G„ die de aanrijding had ver oorzaakt. probeerde zich daarna uit de voeten te maken. De politie ach terhaalde hem echter, waarbij bleek, dat hij onder invloed van sterke drank verkeerde. Voorzitter Waterschap Schouwen Bij Koninklijk Besluit is benoemd met ingang van 1 November 1953. tot voorzitter van het Waterschap Schou wen. de heer J. Klompe, te Serous- kerke. DOODT RN! en MUlS doos a 90 ct JJfIT DE kortgeleden aan de Staten leden toegezonden provinciale begro ting voor 1954 blijkt dat, dankzij de gunstige uitkomsten van de laatste Ja ren, toen de uitkeringen uit het provin- ciale-fonds sprongsgewijze omhoog gingen, de financiën der provincie nog gezond zijn er zelf een achterstand werd ingelopen. De reserveringen na men toe op vele punten doch van de andere kant doemen er zovele nieuwe lasten op in het verschiet, dat een voorzichtig financieel belijd nodig blijft T~)E BEGROTING vermelde voor de gewone dienst een eindcijfer van f 5,540.400 met een post Onvoorziene van bijna f 107.000. De uitkering uit het nrovincie-fonds is begroot op f 2.173.000 (vorig jaar f 2 059.000). Met de grondbelasting wordt f 514,000 veiwacht cn uit de personele belas ting f 360.000. Wat de uitgaven betreft: Waterstaat, verkeer en vervoer eisen f 3.188.000 op; maatschappelijke steun en voorzorg f 863.000: algemeen be stuur f 577.000: volksontwikkeling f 179.000 en openbare orde en volks gezondheid f 187.500. BATIGE SLOTEN EN TEGENVALLERS T")E BATIGE Sloten der laatste jaren heoben de financiële positie der pro vincie zeer versterkt. Zo is er over 1952 een goed slot van f 419.000 en ook 1953 laat zich gunstig aanzien, voordat er uit het provinciefonds drie ton meer kwam dan geraamd werd. Hiernevens moet er evenwel op wor den gewezen, dat: De volledige uitvoering van de weg- plannen nog steeds uitgaat boven de draagkracht der provincie en dat in het verstreken jaar een betere verde ling van de middelen voor de financie ring van de wegen nog niet tot stand kwam Blijkens de begroting van de P.Z. E.M. voor 1954 voorshands gerekend moet worden met een belangrijk ex ploitatietekort op de stroomvoorziening De financiële gevolgen van de wa tersnoodramp in het bijzonder ten aanzien van de eventuele dijksverho- ging voor calamiteuze polders thans niet zijn te overzien, daar in vele ge vallen met betrekking tot deze dijks- verhoging gewacht dient te worden op de uitslag van het onderzoek der z.g. Delta-commissie Mocht het streven van het provin ciaal bestuur tot het verwerkelijken van het drie-eilanden-plan slagen, de verkeers-verbindingen tussen Noord en Midden-Zeeland zeer aanmerkelijke sommen zullen vergen; Nog niet is te overzien, welke ge volgen zullen voortspruiten uit de voor genomen belastingverlaging, waarin de provincie participeert door middel van de uitkering uit het provinciefonds en de heffing van opcenten op de hoofd som der personele belasting. Dit samenstel van gunstige en min der gunstige factoren moet naar oor deel van G.S. noodwendig resulteren in een voorzichtig financieel beleid. Dit neemt evenwel niet weg, dat het beleid van de laatste jaren dient te worden voortgezet, waarom dan ook in het ontwerp der thans te behande len begroting wederom een drietal stel posten is opgenomen, n.l. f 10.000,— ten behoeve van de volksgezondheid, f 10.000,voor sociale zorg en f 25.000.— voor culturele belangen. Spoedig zullen nadere voorstellen over dit laatste post volgen. 'N TON VOOR VERBINDING NOORD- EN MIDDEN-ZEELAND QP DE begroting is een som van f 100.000 gereserveerd voor verbe tering der verbinding tussen Noord- en Midden Zeeland. Wanneer in verband met de voorgenomen herverkaveling van Schouwen- Duiveland het wegen stelsel beter zal zijn berekend op het moderne wegverkeer is te verwachten, dat het vervoer per auto zich belang rijk zal uitbreiden. Op de lange duur zal dit er mede toe leiden, dat een veer met koplading voor deze verbin ding dient te worden ingericht, en dit zal heel wat geld vorderen. T.a.v. de concentratie van polders schrijven G.S. nog dat deze tengevolge van de watersnood In versterkte mate onderwerp van discussie geworden is. Wat het Drie-eilanden-plan betreft, zijn G.S. diligent gebleven. Het plan wordt door de z.g. Delta-commissie na der onderzocht, dus dit passe in het geheel der afsluitingen. (Advertenties) Van Zierikzee naar Westhoek T7~andaag wordt de busdienst van Zierikzee naar de Westhoek van Schouwen Dui veland geopend. Reikhalzend Is naar deze dienst, waarop men zo lang heeft moeten wachten, uitgezien. Over land is nu de duinstreek te bereiken via de nieuw aangelegde weg langs de Langendijk aan de Noordzijde van het eiland. De bootdiensten met cte „Flandria" van Burghsluis naar Zierikzee over de Oosterschelde komt nu te vervallen. P.Z.E.M. in 1954: Verlies van bijna twee millioen |~)E directie van de P.Z.E.M. rekent voor 1954 op een verlies van f 1.992.000. vooral wegens de grote afschrijvingen op de vaste bedrijfsmid delen tot een totaal van f 2.820.000. G.S. tekenen hierbij aan: Hieruit blijkt dat de bij herhaling aangekon digde periode van verliezen op de stroomvoorziening thans is aangebro ken. Hoewel wij vertrouwen, dat de verliezen geleidelijk aan zullen ver minderen. zullen de in de loop van de eerstkomende jaren geaccumuleerde verliezen een zware druk op de be drijfsvoering leggen. Voor de verdere economische ontwikkeling van ons gewest is deze voorziening van de al lergrootste betekenis. De thans aan gebroken periode vereist een krachtig beleid., dat door alle daarbij betrok ken organen naar wij vertrouwen in volkomen eensgezindheid zal worden gevoerd. De stroomopbrengst wordt voor 1954 geschat op. f 9.759.000. (Advertentie) I bij hun zo belangrijk werk. Neem eens per week 1 of 2 LJET voor Zeeland beschikbaar ge stelde bouwvolume achten Gert. Staten onaanvaardbaar, schrijven /ij in hun toelichting op de begroting 1954. Daarin hebben zij ook aanleiding gevonden om zich met e<cn uitvoerig gemotiveerde klacht te wenden tot do minister van Wedesopbowu er* Volkshuisvesting. ST. NICOLAAS-ACTIE. Door de winkeliersvereniging „Axel Vooruit" zal weer een St. Nicolaas- actie georganiseerd worden en wel vanaf 28 November tot en met 5 De cember. Verzocht is, openstelling van de winkels gedurende dit tijdvak tot 9 uur nam. PLATTELANDSAVOND. De Landbouw Jongeren Gemeen schap, afd. Axel. heeft het voornemen op Vrijdag 18 December a.s. een „Plattelandsavond" te houden in het bioscoop- en concertgebouw „Het Cen trum". Op bet programma komt o.m. voor: volksdansen, muziek, zang, de clamatie en als hoofdthema, dc opvoe ring van het mooie toneelstuk „Spring tij". C.J.M.V, BESTAAT 100 JAAR De C.J.M.V. bestaat dit jaar 100 jaar. Het bestuur van deze vereniging heeft in verband hiermede, het plan, op 8 December a.s. een jubileum- en herdenkingsavond te organiseren De hoofdschotel van het programma zal worden gevormd door de opvoering van 't blijspel ,,In andermans schoe nen". van Dom de Gruyter. UITVOERING „THALIA" De muziek- en zangafdeling van „Thaliar" is voornemens op Zondag 22 November a.s. haar eerste winter- uitvoering te geven in het R.K. Gezel- lenhuis aan de Walstraat. Het pro gramma dat hoofdzakelijk uit lichte muziek bestaat, zal worden afgewis seld met de conference van de heer H. Jongenelen, een bekende conferen cier en karakterseeler uit Roosendaal. Op deze avond worden o.m. een 4-tal composities van de heer J. Man- naert, orkestleider van „Thalia" uit gevoerd. Niet minder dan 70 leden zullen aan deze uitvoering medewer ken. Het geheel staat onder leiding van de heer J. Mannaert te Hulst. Benoemd. Aan de Chr. School „Nieuwstraat" js tot onderwijzeres be noemd, Mej. J. Boessenkool te En schedé. St. Jansteen Aanrijding. Zekere mej. G. S al hier werd op de weg „Trager door een vrachtauto aangereden. Zij kwam daardoor te vallen en liep lichte kneu zingen op. Haar rijwiel was flink be schadigd. Graan tv - HOOG BEZOEK VERWACHT Evenals vorig jaar is door het St. Nicolaascomité het plan opgevat, de goede Sint uit te nodigen ook aan ons dorp een bezoek te brengen en wel op Zondag 6 December. Het bestuur van de KA B. dat elk jaar voor zo'n der gelijk bezoek een tamelijk groot be drag disponibel stelde, zal nu samen met het bovengenoemde comité alles op touw zetten. Voor de bestrijding van de onkosten zal een collecte wor den gehouden. Ouderavond. Het ligt in de bedoe ling van de Gidsen een ouderavond te organiseren op één der komende Zon dagen in November, Reeds is men begonnen met het in studeren van toneelstukjes en voor- drachtjes. Groenendijk Men heeft kunnen lezen, dat dc douane te Retranchement (Zeeuwsch- Vlaanderen) op slinkse wijze een gepantserde smokkelauto in de val liad laten lopen. Onze fotograaf kwam in de gelegenheid van dit „prachtmodel" een plaatje te maken. Cabine en motorkap zün beschermd door kogelvrij plaatwerk. Een opklapbaar voorstuk of on z'n minst twee nauwe spleten vormen het uitzicht vanuit de dakloze cabine. (Advertentie) LICHTBEELDEN OVER LOUüDFfi IN PAROCHIEHUIS In het kader van de K.A.J Lourdes- actie vertoonde pastoor v.d. Ende voor de Kajotsters en Kajotters van de parochie een serie lichtbeelden over het Maria-genadeoord te Lourdes. Op interessante en boeiende wijze gaf de pastoor de nodige toelichting en het was de aanwezigen aan te zien dat zij het gebodene zeer apprecieerden. Aan het slot van de avond dankte de heer B. Burm, voorzitter der K A. J„ als tolk der aanwezigen de pastoor voor zijn medewerking hierdoor aan de K.A.J. Lourdes-actie. De vraag is niet groot DEGIN deze week zijn de laatste zeefteu met kieine oestertjes van het Nooiden gehaald en in de putten ie Yerseke geplaatst. Ondanks het prachtige weer zijn ae oestertjes de laatste maand niet veel gegroeid Ook het binnen varen vau de pannen loopt ten einde. Het groot ste gedeelte was m de laatste helft van October al binnen, maar sommige kwekers wilden zo lang mogelijk van het goede weer profiteren en beschou wen iedere dag dat de pannen nog builen staan als winst. Het opvissen van consumptie-oesters is nu in volle gang en geeft veel be drijvigheid. Ieder wil vóór de eerste vorst zijn oogst binnen hebben. De vraag is echter niet groot, gezien de exporteurs eerst hun eigen voorraad proberen te spuien. En om nu reeds op te slaan voor de feestdagen in Decem ber is nog wat vroeg. Algemeen wordt verwacht dat de vraag naar de grotere soorten wel zal toenemen. DEEDS eerder meldden wij, dat de subsidie voor de katholieke HBS in Wfwt-Zeeuwsch-Vlaanderen door Bier vliets gemeenteraad werd afgewezen. Het voorstemmen van het CHU-lid A. v. Hoeve is in ieder geval een licht punt'. De weg welke de KVP thans moet volgen is wei duidelijk uitge stippeld. Toezeggingen schijnen slechts waarde te hebben op bepaalde ogen blikken. In een overigens vlot tempo werden de eerste agendapunten behandeld. Aan de PTT zal een stukje grond ter grootte van 90 m2 a f 1.- per m2 verkocht worden, om daarop een dienstgebouwtje te stichten ten be hoeve van de telefoon-automatisering. Dit gebouwtje zal komen op het Noord einde van de Noordstraat. Zonder enig bezwaar werd ook de bouwgrond in de Havenstraat verkocht c.q. toegewezen aan de belanghebben den voor de vastgestelde prijzen, va riërend van f 2.- tot f 4.- per m2. Van de heren Jac. Pladdet. K. Plad- det, A. Bliek en A. de Meyer waren verzoekschriften binnengekomen om vergoeding uit de gemeentekas, in gevolge art. 13 der L.O. wet. daar hun kinderen een bijzondere lagere school te Terneuzen bezoeken. Aan de heren de Mever en Bliek werd Dór kind f 2,50 per schoolweek toegestaan. Een ingrijpende wijziging werd aan gebracht in de verordening op de hef fing van begrafenisrechten. Het voor stel van B. en W. om het grafrecht van f 5.- op f 10.- te brengen en de afkoopsom voor onderhoud der gra ven van f 100 op f 50 te bepalen werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Tevens werd de verplichting tot ge bruik van de lijkkoets opgeheven, zo dat thans dus gebruik gemaakt kan worden van baar, lijkauto of koets. Dit laatste is echter zeer problematisch Van de Prot. Ned. Milit. Bond Pro Rege en van de Centrale van Katho lieke Militaire Tehuizen waren reeds verschillende malen verzoekschriften om subsidie binnengekomen. Het voor stel van B. en W. om dit voor ken nisgeving aan te nemen, ging niet op, daar de heer van Hoeve een voor stel indiende om 1 ct per inwoner te subsidiëren. Met de stemmen der PvdA tegen werd het voorstel aangenomen. SUBSIDIES DIJ het behandelen en vaststellen der begroting 1954 werden de volgende subsidies gewijzigd en of toegevoegd. De kruisverenigingen van f 0.50 per lid op f 1.-. De stichting kraamzorg van ae gezamenlijke Groene Kruisver. f 100. Aan het Interparochieel Sociaal Charitatief Centrum van het Dekenaat Aardenburg en de Classicale Commis sie Gezinszorg van de samenwerkende diaconieën der Ned. Herv. Kerk, ten behoeve van de maatschappelijke werksters 27 ct per inwoner. Aan de stichting fruitteeltproef- Philippme f 15. GLAS IN LOOD RAAM r)E begroting werd daarna onveran- derd vastgesteld, terwijl 1ste wet houder Haemers tegen deze begroting stemde. Het vastgestelde bedrag per leerling voor het lager onderwijs voor dienst jaar 1954 werd bepaald op f 28.18 bij een gemiddelde van 125 leerlingen. B. en W. stelden de raad daarna voor een erediet te verlenen van f 1000 om in hot nieuwe gemeentehuis een glas in lood raam aan te brengen ter gedachtenis aan de tijdens het oor logsgeweld omgekomen ingezetenen. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. GEMEENTE ALS ST. NICOLAAS HULDIGINGSAVOND UITGESTELD De huldigingsavond welke zou wor den gehouden in verband met de be noeming van G. Wagenaar tot vrijge stelde propagandist der K.A.J. in het bisdom Breda is door bijzondere om standigheden enkele weken uitgesteld. Men hoopt de avond in December te kunnen houden. Stoppeldijk Toneel. Onze plaatselijke toneel vereniging gaf in het Verenigingsge bouw een zeer ges.aagde opvoering van het toneelspel „Marjatta". Het stuk, dat speelt in de bosrijke streken van Noorwegen en rijk is aan dramatische verwikkelingen, werd onder regie van de heer C. Hertogh vlot op de planken gebracht. Na de pauze werden de aanwezigen vergast op het vrolijke spel ..Hoe Peerke Kustermans toch nog In de hemel kwam". Ook in dit genre bleek de toneelclub goede krach ten te bezitten. Aan het programma werkte voorts mede de R.K. Fanfare St. Cecilia, die op zeer behoorlijke wijze enkele nummers ten beste gaf. Het publiek, dat beide avonden de zaal geheel vulde, toonde zich over het gebodene zeer voldaan. Boschkapelle FABRIEKSBOND VERGADERDE De plaatselijke afdeling van de Katholieke Bond van Werknemers in Industriële Bedrijven hield haar leden vergadering. Na opening gaf de heer A. de Maat een duidelijk verslag van de buitengewone algemene vergade ring. gehouden op 14 September j.l. te Utrecht, welke vergadering hij als af gevaardigde van de afdeling had bij gewoond. Vervolgens werd overgegaan tot samenstelling van een bedrijfsgroep Chemische Industrie. Het bestuur van de bedrijfsgroep werd als volgt geko zen: A. de Maat, voorzitter; J. van Deursen en M. Giele, bestuursleden. In de plaats van de heer J. de Roos werd tot penningmeester van de af deling gekozen de heer P. van Hoove. Bij het sluiten van de vergadering dankte de voorzitter de geestelijk ad viseur voor zijn aanwezigheid en zijn raadgevingen en de aanwezige leden voor de trouwe opkomst. Filmavond. Vanwege de Procure der Witte Paters van kardinaal Lavi- gerie zal op Zaterdag 14 November a.s. in het Parochiehuis een filmver toning worden gegeven. Vertoond zullen worden de films: Jubileum, Bizimana en Safiri. De gehele op brengst van deze culturele avond komt ten goede aan liefdadigheids doelstellingen (zoals ziekenhuizen, enz.) in de Missies. Advei (entte) Retranchement Nieuwe directeur. Tot directeur van het muziekgezelschap „Ons Ge noegen" is benoemd in de vacature j. de Voldere. de heer J. van de Bussche te Sluis. Breskens BEGIN VAN BRAND In het gemeentelijk ontspanningslo kaal ontstond brand, doordat de ka chel te hard werd opgestookt. Daar de toneelver. „Thalia" aan haar repetitie bezie was in dat gebouw werd de brand ontdekt, zodat men deze met brand- blusapparaten en een slang op de wa terleiding spoedig kon bedwingen. AANRIJDING Op de Kustweg, .nabij het gehucht Nieuwe Sluis, gemeente Breskens, deed zich een aanrijding voor tussen een jeep van de kon. Marine en een vracht auto van de fa. J. uit Made (N.Br.) Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Van de jeep werd de kap afgerukt. Biervliet luchtwachttoren in AANBOUW Het minder fraaie, 17 mter noge be tonnen gevaarte, de luchtwachttoren, is nu in aanbouw. Het plaatselijk corps is thans ook compleet, hoewel de latere afdeling nog niet gekleed is en de oefeningen voor hen nog niet zijn begonnen. Cabaretavond. De plaatselijke wielerclub „Hoger op" organiseerde 'n vrolijke avond. De amateur-radio- artist Pierre Leenhouts zorgde voor de juiste stemming. Sluis CHR. LAGERE SCHOOL GESLOTEN In verband met roodvonk. Wederom hebben zich alhier enkele gevallen van roodvonk geopenbaard en in verband hiermede heeft de Chris telijke lagere school het onderwijs voorlopig gestaakt. Sinaai Aanhouding, In onze grensge meente werd een zekere J. M. in ver band met 'n fietsendiefstal te St. Ni klaas aangehouden en ter beschikking gesteld van de Procureur des Konings te Dendermonde. Stekene Aangehouden. Zekere B. uit on ze grensgemeente werd door de B.O.B. der Rijkswacht aangehouden in ver band met een fietsendiefstal. B. werd naar Dendermonde overgebracht. Bij spit, rheumatiek, spierpijn, jicht dringt de genezende warmte van SLOAN'S LINIMENT diep door en geeft direct verlichting. In ons kli maat moet U altijd SLOAN'S In huls hebben. SLOAN'S doodt da pijn. BELGISCHE INVASIE De Grote Markt stond gisterenmid dag eivol met Belgische wagens. We gens wapenstilstandsdag waren onze Zuiderburen op excursie gegaan en velen kwamen ook te Goes eens gezel lig winkelen. FLITSFOTOGRAFIE In een der zalen van hotel de Ko renbeurs heeft op initiatief van de fa. de Muynck, de heer de Looper een interessante lezing gehouden over de moderne flitsfotografie. Wat vaklieden en amateurs hiermee kunnen bereiken werd gedemonstreerd met een selecte serie lichtbeelden, waarbij vooral ae gekleurde van een wonderbare, na tuurgetrouwe schoonheid waren. Heinkenszand UITVOERING „VRIENDENKRING" Tweemaal een volle zaal met aan dachtig vo.gende mensen is de vol doening die „Vriendenkring" kreeg in ruil voor hun inspanning om van „Het verloren dorp" handelende over de ondergang van het Franse Tignes een succesvolle seizoenopening te maken. De inhoud van het stuk zelf was boeiend en hoogst actueel. Zeker voor de Zeeuw, die uit de rampdagen nog maar al te goed weet welk een vijand het water kan zijn. Er waren enkele opmerkelijk goede vertolkingen bestaande uit een kleine kern van speelsters en spelers, die in stukken van de meest uiteenlopende aard hun sporen reeds verdienden. Daarnaast hield 't spel van een en kele jonge kracht wel een belofte in voor de toekomst. Overigens had dit toneelwerk met wat meer „Franse zwier" gebracht kunnen worden. Dit is de reden waarom enkele rollen zeker niet werden gebracht in de geest zoals de schrijver het bedoelt. rAE Winkeliersvereniging „Willem Beukelsz" had een verzoekschrift ingediend om een bijdrage in de on kosten der St. Nicolaasviering: f 100.- snoeperij kan de Sint ten gemeente huize afhalen. Tijdens de rondvraag en ook tijdens de zitting k amen de moestuinen ter sprake. De drainering zal nu uitge voerd worden wat echter een kleine pachtverhoging met zich brengt. Ook de kolentoeslag voor ouden van dagen werd met 50 ct per maand ver hoogd. Een lichtpunt meer in de Gentse straat 's nachts was volgens de heer J Michielsen geen luxe. maar het Idee van de heer Dijk om de gehele (pas nieuwe!) verlichting der gemeente te ver" nieren in telex verlichting was de heer pame.en toch wel te gortig... Met een ..'t is toch zeker al wel" kwam slechts die ene lantaarn er door. AUTO CONTRA MOTOR Woensdagmiddag had een aanrij ding plaats tussen een auto, bestuurd door de heer V, uit Vlissingen. ko mende uit de Walstraat en een motor rijtuig, bestuurd door de heer D. uit Middelburg, die van de Coosje Bus- kenstraat kwam. Doordat gereden werd met veel te grote snelheid en de bestuurder van de motor geen voor rang verleende kwamen belde voertui gen met elkaar In botsing tengevolge waarvan de auto licht en de motor zwaar werd beschadigd. De motorbe stuurder en zijn duopassagier werden aan het hoofd gewond. Beiden werden door de politie verbonden waarna dr. Detmar de eerste geneeskundige nulp verleende en zij naar huis konden te rugkeren. Op dienst Dintelsas. Ooltgensplaat [AE A.N.W.B. bericht dat m.i.v. 16 November a.s. de veerdienst tus sen Wets-Brabant en Overflakkee. van Dintelsas naar Ooltgensplaat (Sluis- haven) door een kleinere boot. nl. öe „Prinses Irene" zal worden onderhou den. daar de „Van der Schuyt" voor tfe jaarlijkse revisie tot 28 November a.s. uit de vaart moet worden geno men. Het verkeer, dat van deze verbin ding gebruik pleegt te maken, dient er rekening mede te houden dat de „Prinses Irene" slechts voertuigen kan overzetten met een maximum lengte van 8 meter en een gewicht (incl. la ding) van 7500 kg per voertuig. Aan hangwagens kunnen niet worden ver voerd. De dienstregeling blijft ongewijzigd. Gaat u gauw trouwen WAN 26 tot 29 November zal in het Cenakel te Tilburg een retraite worden gegeven voor verloofde meisjes of meisjes, die kennis hebben. Zo'n retraite is een onmisbaar onderdeel van de uitzet, een waarborg voor een gelukkig huwelijk, een voorbereiding die geen enkel meisje kan missen. Verbetering In ons blad van 17 November maak ten wij melding van de aanbesteding van twee woningen te Zaamslag. Daar bij stond, dat laagste inschrijver was D. Verijzèrs te St. Jansteen. Dit moet zijn D. Freijser. (Advertentie) het fdeale vitamine-preparaat^ ORGANON-OSS ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Het hemelbed. Kon Vlaamse Opera 8 uur: Het geheime huwelijk. BIERVLIET. Zaal v. d. Sande, 7 uur: Afrika-film Bizimana. MOKdKN vrij oh op de I over zl schil vl der dal kansel f opzicht] weten gelijk dat de I ze vooif is, ome vrijheitj nod gezame| argume onvoltc apostoll kansen en wel heid de ding. N schoppe digd, w sen ker door is aangeta: Het h gang n: vanzelf, de „bep heeft ei de com: Maar d: keuze n liek hee vraagd te kieze het inzit der voor Als de Vrijheid] mag ik overschr heid, die Zoals katholiel geen lidl tionaire f torische de naarl in proteJ Met hel len f heid varl katholiel dat dezg omstandl kunnen me het paat, de] volksdee aanspooij telijke °P het tiek ter] dracht t<j eenheids] 1 de verplichl TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Tranen over Johannesburg. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: De vloot op stelten. 25) Newtonl Chet hoof iets ontal al onnozel leefd gew| zeggen erf had hij mond te een ideale fdt dan i inlichting merking 1 vemakkelil al vast. Het liep. slome mul grond vocf sleepten, spoorwegn uurwerk i. Door de 1 gerekt gebl De vor-rJ beesten uil gooiden hif waai neer rotswand hun ezels

de Stem | 1953 | | pagina 2