Pius XII. Je leraar bij uitnemendheid JEUGDBENDEN folteren Amerika BOMAANSLAG" IN DEKLAS in October: 12 redevoeringen I Cultureel centrum van f 40 millioen Artisten niezen niet! VIJFTIENJARIGE KNAAP IN ZELFGEBOUWDE HUT Verbazingwekkende veelzijdigheidenorme Ze voeren oorlog op leven en doocl! Reeds negen moorden bedreven! Prins Bernharcl naar Ethiopië e*i \otufde fdfa, BOEKENPLANK De jeugd van prof. Zernike Hoe staan de cluhs er voor DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 11 NOVEMBER 1953 Als het werk u zwaar valt... VOOR DE TOEKOMST TE VEEL VRIJHEID Leefde van diefstallen Einde van Britse vleesrantsoenen Hij miste alle eerzucht fi EDER in Vaticaanstad, hetzij hij direct of indirect bij het werk l van het bestuur der H. Kerk betrokken is, staat in toenemende mate erover versteld, dat onze H. Vader zelfs na zijn ernstige 17 Tannari nos de kracht vmdt onverminderd de wereld toe e spreken Opnieuw trekt het de aandacht, dat Pius XII al leen reeds in October 12 grote redevoeringen heeft gehouden, die zich op de meest nauwkeurige en gedetailleerde wijze bezig hiel den met actuele problemen van de allereerste orde. Algemeen is men hier in Vaticaanstad en in Rome de mening toegedaan, dat liet pontificaat van Paus Pius XII een uitgesproken onderrichtend karakter draagt. i Arlvpi tontie i als U tegen Uw dagtaak opziet als tegen een berg - als ver moeidheid en zenuwklachten U kwellen, neem dan Sana- togen - zuivere kracht, die gaandeweg Uw gehele gestel doordrenkt, slapte en luste loosheid verdrijft en U vervult van energie en levensvreugde. Begin dadelijk met Het Zenuwtonicum Plannen van Den Haag: DEN HAAG gaat beginnen met de bouw van een cul tureel centrum. Het is gepro jecteerd in het door architect Dudok ontworpen weder- opbouwplan Sportlaan - Stad- houdersplein - Scheveningse Bosjes en het zal in totaal f 40 millioen kosten. De totstandkoming van dit centrum betekent, dat er een nieuw congres gebouw zal worden gebouwd, dat het gemeentemuseum zal worden uitge breid, dat er een nieuw museum zal komen voor onderwijs en een nieuw koninklijk conservatorium voor mu ziek. Bovendien zal er een beelden- galarij worden aangelegd, die zal lei den van het gemeentemuseum via het konirtklijk conservatorium naar bet restaurant van het congresgebouw. De kosteftbegroting omvat ook de mechanische installaties, de meubile ring en de stottering. B. en W van Den Haag schatten de bouwtijd op tien tot vijftien jaar. [WJEN KAN van Pius Xli onmogelijk beweren dat hij zijn andere amb ten, d»t van priester en herder minder heeft behartigd dan zijn leerambt. Zijn priesterambt heeft hij uitgeoe fend door zijn liturgische uitingen en vernieuwingen en door aan te dringen op vermeerderd gebruik der sacram- ten, daarbij steeds rekening houdend met de tijdsomstandigheden. Zijn taak als herder heeft Hij uitgeoefend door de oprichting van talrijke bisdommen, zoals de hierarchic van China en in sommige delen van Afrika zelfstandig te maken en door zijn zorg voor de vervolgde Kerk bij herhaling te to nen. Maar wat het meest bij onze H. Vader opvalt, is de behartiging van het leerambt. De redevoeringen, radio toespraken en de talrijke geschreven stukken, welke deze Paus het licht heeft dóen zien, vullen 14 dikke volu men. die als jaarkringen zijn pontifi caat maskeren. En daarbij valt het op, hoe deze documenten een positie-kie zen zijn tegenover alle grote vraagstuk ken van wetenschap en maatschappij, voorzover zij de Kerk en het ge.oof aangaan. Zij zijn als een oriëntering van de allerhoogste wachter over de stromingen van deze tijd. zoals zij ge zien worden van de openbaring en het gezonde verstand uit. Naar meer dan een kant heeft men de opwerping horen maken, dat de Paus te veel redevoeringen houdt. Deze opmerking is kortzichtig. Want een Paus voert niet het woord alleen voor zijn tijdgenoten, hij doet dat ook voor de mensen en maatschappijen van de toekomst. Hoe vaak zien wij niet dat een beroep wordt gedaan op het woord van zijn voorgangers. En dat niet alleen in vraagstukken, waarover de Paus en cathedra een uitspraak heeft gedaan, maar ook in al die an dere gevallen', waar niet-bindend het standpunt wordt weergegeven. Het kan heel goed voorkomen, dat niet iedere pauselijke uitspraak op dit ogenblik haar volle waarde krijgt, het gesproken woord blijft bestaan en wij kunnen er te allen tijde op terug grijpen. VEEL ADVISEURS VEEL EIGEN WERK tot de zieken en gebrekkigen die uit Amerika naar hem waren gekomen, tot de Europese filmproducenten en tot de vertegenwoordigers van reisbu reaus. Daarbij komt dan nog zijn op roep tot de wereld over Missie-Zondag. Her is duidelijk, dat de H. Vader voor al deze toespraken wordt bijge staan door uitnemende vakmensen. Maar men moet niet vergeten, dat de toespraken uiteindelijk het werk van de H. Vader zelf zijn. Dat betekent geenszins, dat de Paus de redevoerin gen eenvoudigweg door ze uit te spre ken tot de Zijne maakt, na de tekst goedgekeurd te hebben. VAAK HALVE NACHTEN ^EELEER bestudeert de H. Vader elke uiteenzetting tot in de uiter ste bijzonderheden,, regel voor regel, verbetert niet alleen de stijl, maar ook de materie en Iaat daarbij een bij zondere kijk op de diplomatieke zijde der woorden vallen. Het gebeurt meer dan eens. dat een redevoering geheel wordt omgewerkt, waarbij de Paus dan nog gedeeltelijk wijzigingen in re devoeringen en brieven aanbrengt, die rijpelijk worden overwogen maar toch noj; tijdig voor de publicatie gereed zij". Deze manier van werken leidt er toe, dat Pius xii dikwijls halve nach ten over zijn documenten gebogen doorbrengt. Een zekere verlichting heeft hij zich echter noodgedwongen moeten opleggen door zijn grote rede voeringen niet meer uit het hoofd voor te dragen. Eigenlijk is de Paus er pas in Januari van dit jaar. gedwon gen door zijn ziekte toe overgegaan meer van het blad te lezen. Vroeger kende hij de moeilijkste re devoeringen o.a, die voor de leden van de Pauselijke Academie van Weten schappen van buiten en sprak ze zelfs in vreemde talen uit het hoofd uit. De cirkel der onderweruen van 's Pausen woorden is breed uiteengezet: zij loopt van het eenvoudige welkomstwoord tot de fijnste analyse van sociale, zedelijke, financiële, econo mische en organisatorische vraagstukken. Maar het wezen lijke ervan is altijd Gods woord. (Van onze correspondent) £)E STRIJD van de „zwarten" tegen de „blonden" is geëindigd in een rechtszaak, waarbij een dikke twintig meisjes tussen de 14 en 18 jaar werden veroordeeld tot vrijheidsstraffen, door te brengen in spe ciale inrichtingen.. De politie had op heterdaad twee jeugdbendes be trapt, terwijl ze elkaar in Brooklyn aan het bewerken waren met zak messen, stokken, zelf vervaardigde speren en brandende blikken ben-, zine. Nagenoeg alle deelneemsters hadden min of meer ernstige ver wondingen opgeiopen en vier er van moesten naar 'n ziekenhuis wor den overgebracht. jaren, die vaak „gezworen" hebben hun lichaam op bevel van de „com mandant" beschikbaar te stellen en al zijn orders uit te voeren. Sommigen worden verstandiger als ze met de hardheid kennins maken en ervaren, dat ze slechts op misdaad worden ge traind. Vaak al de andere dag. soms maanden later kregen die meisjes hun straf. Er bestaan echter ook benden, waarin speciale striidformaties zijn gevormd, voor de meisjes en de laatste jaren zijn er zelfs organisaties van jonge vrouwelijke gangsters gekomen, waarvoor een te groot deel van de jeugd belangstelling heeft. TAEZE ZAAK heeft weer eens op- nieuw de aandacht gericht op de stijgende criminaliteit onder de Ame rikaanse jeugd. Het aantal delicten, begaan door jongens en meisjes bene den 18 jaar is sedert 1950 met bijna een derde toegenomen. Dergelijke cij fers stemmen tot nadenken. Het aantal georganiseerde gangster- debutanten stijgt nog steeds. Men heeft vastgesteld dat er minstens '234 groepen moeten bestaan, die elkaar overigens op leven en dood bekam pen. Opmerkelijk is de grote belang stelling welke de meisjes voor deze „sport" tonen. Vrijwel iedere bende heeft marketensters tussen 14 en 18 De misdaad wordt in deze kringen verheerlijkt als het 1 Advertentie) t^/'ANN'EER wij de veelzijdigheid van onderwerpen, waarover f/ j 00 - I de Heilige Vader het woord voert f an heden tot Noueitiuer onder onze aandacht nemen, dan staat men versteld over de kennis van zaken waarmede deze Paus over de meest uiteenlopende pro blemen spreekt. Hoe kan dat. vraagt men zich onwillekeurig af? In October b.v. richtte de H. Vader zich tot de zusters-verpleegsters tot het congres voor internationaal straf recht, tot de vereniging van Italiaanse urologen, tot het Internationaal con- gres van Ingenieurs tot de aanwezi gen bij de opening van het Noord- Amerikaans College, en tot de gasten van het eeuwfeest der Gregoriana Voorts hield de H. Vader toespraken tot de militaire dokters tot de Denen TNe behandelende medici hebben toe gestaan, dat Prins Bernhard van daag naar Ethiopië vertrekt voor het aangekondigde officiële bezoek aan de Keizer, mits het programma een niet te vermoeiend karakter zal dra gen. De Prins zal vermoedelijk op 23 November hier te lande terugkeren, waarna een nader onderzoek zal uit maken, of hij zijn bezigheden in volle omvang zal mogen hervatten. LJET WAS bij het vertonen van mijn circusfilm in een arbeiders kamp, ergens in de Noord Oost-Pol der. Op het witte doek had een jong leur in lioog tempo een groot aantal verbluffende staaltjes ten beste gege ven. De mannen leefden - op het puntje van hun stoel - volkomen mee, want nog niet zo heel lang geleden was er in de cantine een jongleur in levende lijve opgetreden en nu zaten ze daar met het zuivere observatie vermogen goede ambachtslieden ei gen, de prestaties van deze twee. di mensionale artist op een gouden schaaltje te wegen. De spanning luchtte zich, toen bij de slottrick - drie ringen met één hand vangen en werpen, een draaien de bal op het topje van de wijsvin ger van de andere hand, een bal op het hoofd, een bal op het uiteinde van een stokje dat in de mond geklemd zit. en een draaiende ring om 'n enkel - er één onder hen was die zijn visie niet langer voor zich kon houden en het uibrulde: ..Sal—tiedehik krijgen!!" De hilariteit was niet van vandaag een ook niet van gisteren, dat begrijpt U! Maar intussen werd er met deze opmerking toch wel een zeer spitse spijker op de kop geslagen. vy/ant OOK al wordt er dan in de circivreclame met superlatieven gesmeten het zijn toch voor een goe de opmerku ook vaak de kleine, men selijke kantjes aan een nummer dit sterk intrigeren. En het is inderdaad verbluffend om er even bij stil te staan dat artistcn zodra zij in de piste zijn. die gewone menselijke hebbelijkheden als niezen hoesten hikken en kriebelen zonder voorbehoud achterwege dienen te la ten. Iedere artist dient zijn lichaam volkomen in bedwang te hebben, En dat betekent dat hij zijn nummer nor maal behoort af te werken, ook al dreigen zijn aderen te klappen van de inspanning waarmee hij een gezonde mannelijke niesbui onderdrukt. Eerst als hij glimlachend achter het be schermende gordijn is verdwenen kan hij zich geheel en al overgeven aan het niezen, hoesten en proesten of het krabben aan een onverdraaglijk-jeu- :en<j plekje i-jet Zijn maar van die kleinighe den. Toch ben ik ervan overtuigd, Jat het Uw waardering voor een ar tist vaak aanzienlijk zal vermeerderen, zo het éven door Uw gedachten flitst: Saltiedehikkrijgen!" hoogste goed. Nog niet zo lang geleden hielden drie meisjes 'n echtpaar aan, op Coney-Island. Ze sloegen beide volwassenen bewusteloos, stalen geld, papie ren en kledingstukken en trok ken verder. De drie aanvalsters bleken later samen 43 jaren oud te zijn. UNIFORME HAARKLEUR NJIET ALLE leden van de jeugdben- des komen uit de achterbuurten. Ook de beter gesitueerden leveren hun aandeel. Het onderzoek wees vaak uit dat de ouders hun kinderen te veel hun gang lieten gaan. Voornamelijk film en strips hebben evenwel veroor zaakt dat de jeugdbendes een natio naal kwaad beginnen te worden. Al leen in 1952 werden 1557 jeugdige gangsters in spe georganiseerd. Hen worden behalve honderden andere de licten maar even negen moorden ten laste gelegd. De politie is thans actiever dan ooit want men wil de States schoon kam men. Ze is er toe overgegaan, piep jonge spionnen in dienst te nemen, die haar op de hoogte moeten houden van de activiteiten der jeugdbendes, zo kreeg men kortgeleden een tip, dat twee vijandelijke meisjesbenden elkaar zouden bekampen.. De politie kwam juist op tijd om moorden te voorko men. Niettemin waren er al zeven gewonden gevallen. Zes hoofddaderes sen een van 13. een van 14, twee van 15 en twee van 16 jaren stonden de zer dagen terecht. De meisjes hadden zelfs unifor men aan. D.w.z. kniebroeken van groene stof, lange oorbellen, een opmerkelijk zware make-up en., zwart geverfde haren. De naam van hun bende was „Esquite-debutan- ten".... Vrijwel in alle gevallen dragen de jongens een speciale pet, terwijl de meisjes een uniforme haarkleur hebben. ""püdens een patrouille van de politie in de Broekskensstraat te Genk (Belg. Limburg), kwam een slordig gekleed kereltje met een fiets aan de hand zeer verdacht voor, te meer daar de fiets, voorzien was van twee dynamo's, twee achterlichten en der gelijke waarop het ventje geen uitleg gaf en tenslotte mee moest naar het commissariaat. Onderweg zag de knaap de kans om de fiets voor de voeten van de agent te werpen en ijlings in de andere richting in het struikgewas te verdwijnen. Het kereltje was echter herkend als iemand die vaak verbleef in gezel schap van een andere knaap M. uit Genk. Deze laatste werd door de po litie ondervraagd en liet niet lang op bekentenissen wachten. Hij verklapte niet alleen de iden titeit van de ontsnapte gast, doch deelde eveneens mede, dat zij beiden een hutje in een bos achter de kolen mijn van Winterslag gebouwd hadden, wat inderdaad op genoemde plaats ontdekt werd door de politie. De hut was evenwel verlaten en slechts en kele melkdozen, omhulsels van cho colade en caramels en dergelijke la gen er. Het verder onderzoek bracht aan het licht dat de ontvluchte knaap veel vertoefde in de omgeving van 'n woning te Winterslag. IN HINDERLAAG Jn burgerpak gingen de agenten er op af en legden zich in hinderlaag. Het wachten werd beloond. Het ke reltje dat ze niet in de ouderlijke wo ning hadden gevonden waar het sinds een paar dagen niet was teruggekeerd daagde aldaar op, doch sloeg zonder dralen op de vlucht, toen de mannen te voorschijn kwamen, omdat hij die toevallige „burgers" niet erg ver trouwde. Het werd een klopjacht en achter de steenstorting van de kolen mijn Winterslag werd het veelbelo vend kereltje eindelijk gesnapt. Op het politiecommissariaat ging de 15-jarige H. K. uit Termien Genk vlug tot bekentenissen over. Hij had twee fietsen "ontvreemd, verder dy namo's, bellen, een taxeplaat, achter lichten en dergelijke meer. De knaap werd ter beschikking van de kinder rechter geplaatst, die hem liet op sluiten in het opvoedingsgesticht te Mol. Volgend jaar zomer TTet Britse Lagerhuis heeft Maan- dagavond de plannen ten atnzien van de landbouw, welke de Regering vorige week aankondigde, goedge keurd. Dit betekent, dat met ingang van komende zomer een einde komt aan de rantsoenering van en de prijs controle op vlees en spek en dat dan de aankoop van vlees in het buiten land in handen komt van particulieren in plaats van die der regering. Een socialistische motie, waarin de Regering op Landbouwgebied een wei felende houding werd verweten, werd verworpen met 311 tegen 275 stem men. kinderboeken Cantecleer te Utrecht heeft wel een gunstig tijdstip geko- ÏS"' °mJe eerste deeltjes van haar Piccolo-reeks te laten verschijnen. Juist nu immers gaan vele ouders op zoek naar geschikte leesboekjes voor hun kinderen. Vooral voor de klein sten is het dan nogal eens moeilijk een goede keus te maken. Ouders ,die lectuur zoeken voor kinderen van 6 tot 9 jaar, willen wij een kennismaking aanraden met de eerste drie deeltjes van bovenge noemde reeks. M. Clarenbeek-van Klaveren be schreef de onhandige avonturen van Kabouter Huppel. Dit aardige ver haal werd fijnzinnig geïllustreerd door Annegrete Stassen. Van de hand van Lea Smulders verschenen de boekjes „Brammetje Beer" (met tekeningen van Joby Vos) cn „Tijntje Toverschaar" (geïllustreerd door Maria Hendriks). Speciaal dit laatste boekje heeft een originele tekst en een fijne sfeer. Alle drie ge noemde boekjes zijn stevig en smaak vol uitgegeven, zodat we deze nieuwe serie kinderboeken van harte aanbe velen. BZD. schaduw over de vallei Gabriel Gorris heeft in deze roman, die bij Het Thijmfonds verscheen, wel erg hoog gegrepen. Het verhaal speelt zich af in een vallei, „een oord van phantasie, dat nergens bestaat en nochtans bestaanbaar is". In het be gin meent men te worden verplaatst naar lang vervlogen eeuwen, maar gaandeweg herkent men de moderne tijd met zijn dreiging uit het Oosten. De beschrijving van de ellenden, die een overval meebrengt, doet wel erg aan de Nazi's denken, hoewel er spra ke is van hamer en sikkel. We ver moeden zo, dat de Russische metho den op verschillende punten van de Duitse zullen verschillen, terwijl men ook rekening moet houden met de voortgang der krijgswetenschap. Aan een atoombommetje op zijn vallei heeft Gorris blijkbaar niet gedacht! Intussen heeft de schrijver de strijd tussen modern heidendom en chris telijke traditie prachtig getekend, waarbij hij de werking van de goddelijke genade nergens uit het oog verloor. Aldus schonk hij ons een boeiende tendenz-roman met apolo getische waarde, die we volwassen le zers graag aanbevelen. de tempel van het gezin In de nieuwe aflevering van dit grootse werk door pastoor Brouwers, dat bij Romen en Zoon te Roermond verschijnt, wordt de betekenis van de Sacramenten voor het geestelijk leven in het gezin verder uiteengezet. Het steunt tot verheugenis, dat de be schouwing omtrent het H. Misoffer de taak van de offerende christen gemeenschap mede belicht. Ander zijds komt het ons voor, dat de schrij ver in die aflevering weer ietwat te rugvalt in een gezwollen taal. Voor een gezinsboek wordt in deze tijd wel prijs gesteld op een meer directe stijl. BZD. roeping Het zesde nummer van „Roeping" opent met het liturgisch spel „Een ladder tegen de maan" van Guillau- me van der Graft. J. Valentin stond een tweetal sonnetten f. Voorts be vat deze aflevering een curiositeit, nl. een filmkritiek vanLodewijk van Deyssel. Ze heeft onze bewonde ring voor de grootmeester van het Nederlandse proza niet kunnen ver groten! Henri Bruning schrijft uitvoe rig over nihilisme en zedelijkheid naar aanleiding van de roman ..Een vinger op de Lippen" van Pierre H. Dubois. camera obscura De Prismareeks heeft het nu ge presteerd met de complete Camera Obscura voor de dag te komen. Sinds 1839. het jaar van verschijning, is dit boek populair geworden en gebleven in Nederland. Het heeft de hardhan dige schifting, welke de 20e eeuw in de 19e eeuwse litteratuur doorvoer de. overleefd. Het spreekt nog aan door menige geestig beschreven fi guur, menig bij ieder gekend tafereel Het is zo echt, echt Hollands in zijn scherts en zijn sfeertekening. Het heeft ook de charme van een goedmoedig verleden, waarin de wereldproblemen zich nog niet afspeelden tegen een décor van apocalyptische dreigingen Zeker, het is niet het hele leven van het negentiende-eeuwse Holland, dat TN zijn lagereschool leeftijd was Frits een stil jongetje, dat niet de aandacht trok. Ik her inner me dat ik voor het eerst verbluft stond over z'n verstand, toen hij, die twee klassen lager zat dan ik, me een moeilijke som uitlegde, waar ik geen raad mee had geweten. Dit vertelt mevrouw A. Mankes-Zernike in de „Nieuwe Rotterdamse Courant". Eenmaal op de H.B.S., werd zijn slaapkamertje al spoedig een klein laboratorium, waar hij altijd bezig was met het nemen van proeven. „De school is voor hem een lastige onderbreking van zijn eigenlijke werk", zo drukte onze moeder zich eens uit. Hij ging er meestal pas op het laatste nippertje op een holletje heen en de gele briefjes, meldende dat hij weer te laat was geko men, vielen dikwijls in onze brievenbus. Hij miste alle eerzucht, die door onze ouders ook nimmer is aangewakkerd. Aan geen enkel gesprek over rapportcijfers, hoge of lage, bewaar ik enige herinne ring. Een incident, uit zijn H.B.S.-tijd, dat diepe indruk op ons maakte, was de bom, die hij in stilte vervaardigd en in een hoek van het klasselokaal had neergelegd, waar hij tot schrik van de leraar en tot onverholen pleizier van de jongens, onder de les ontplofte. 't Was voor onze vader, toen ook dat gerapporteerd werd, moeilijk er erg boos over te zijn. Dat Frits schei kunde zou gaan studeren, kwam toen wel vast te staan. Daar voor die studie in het begin van deze eeuw nog einddiploma gymnasium B of staatsexamen werd geëist, kreeg hij er in zijn laatste twee H.B.S.-jaren privaatles bij in Latijn en Grieks. Dat hij in hetzelfde jaar van zijn eindexamen H.B.S., nauwelijks 17 jaar oud, zakte voor 't staatsexamen, was voor hem geen reden zijn scheikunde- studie uit te stellen. Dat aanvullingsexamen Latijn en Grieks zou hij het volgende jaar wel overdoen. Toen vond hij het zó onpleizierig, dat men hem voor twee uur examen twee dagen achter elkaar van Amsterdam naar Utrecht had laten reizen, dat hij er de derde dag niet meer heentrok om de uitslag te gaan horen. Eerst in het avondblad las hij, dat hij was geslaagd. Ik geloof, dat hij, behalve in biologie, in alle weten schappen in de natuurphilosophische faculteit tegelijk studeerde. Als 19-jarige student verwierf hij de gouden medaille voor de wiskundige prijsvraag, door de Gro ningse universiteit uitgeschreven, over de kansbereke ning in het klok- en hamerspel. 't Was zijn eerste contact met de universiteit, waar hij enkele jaren later zijn we tenschappelijke loopbaan zou beginnen als assistent in desterrenkunde bij prof. Kapteyn. Want ook de astronomie had hem al gauw te pakken gekregen. Met zijn ouderwetse, lange sterrenkijker, voor een prikje op een verkoping gekocht, bestudeerde hij op het hoge dak van onze woning de nachtelijke hemel. Meer dan eens is onze vader, uit zijn slaap gebeld door de politie, die waarschuwde, dat er blijkbaar looddieven op het dak zaten. Ze hadden een klein lichtje gezien. „Neen", zei vader dan laconiek, ,,'t is mijn zoon, die naar de sterren kijkt." Ook ging hij dikwijls 's avonds nog naar het schei kundig laboratorium, waar hij alle tijd kon vergeten. Eens is vader, door vrees gedreven, dat hij een ongeluk kon hebben gekregen, daar midden in de nacht heen gelopen en heeft er, toen hij nog licht zag branden, aan gebeld. „Wat is er?" vroeg Frits. „O, gaat u maar ge rust weer naar huis, ik ben bezig met een proef." Aan het eind van zijn studententijd beantwoordde hij voor de tweede maal een prijsvraag, dit keer uitgeschre ven door Teylers Genootschap, over opalescentie. 't Leverde hem een tweede gouden medaille op. De beantwoording, die vóór het einde van het jaar moest zijn ingeleverd, had hij zelf op Oudejaarsavond naar Haarlem moeten brengen. Hij was er pas die middag mee klaargekomenHij heeft haar later in 't Frans vertaald en tot zijn proefschrift gemaakt. Zijn assistentschap in de sterrenkunde verwisselde hij, na het vertrek van Ornstein als hoogleraar naar Utrecht, met het lectoraat in de theoretische natuur kunde, dat hij van hem overnam. Spoedig werd dat tot een gewoon professoraat. Ik geloof, dat hij ook later, zo min als in zijn jeugd, aan eer ooit heeft gedacht. Toen een onzer, aan het di- nertje na zijn erepromotie in de geneeskunde aan de Amsterdamse universiteit in het begin van het jaar, met een toespeling op de Rumford-medaille, die hij kort te voren had gekregen, opmerkte, dat nu de Nobelprijs ze ker wel zou volgen, zei hij: „O wel nee, daar is 't niet belangrijk genoeg voor, wat ik uitgevonden heb." En tóch, Frits! hier weerspiegeld wordt. Het is dat van het welgestelde burgerdom, waar van Nicolaas Beets met gezapig-brave verzen later de verpersoonlijking zou worden. Doch Hildebrand bezag het geheel met weldadige spot en be schreef het met kruidige humor. We verwachten, dat deze goedkope uit gave het ook zal doen. Karei Thole maakte er tekeningen bij, die wellicht iets te vlot en te „modern" van lijn- voering zijn bij dit proza van een vo rige eeuw. de laatste paus en de antichrist Deze legende van de antichrist is het slot van Solovjevs laatste werk „De drie Gesprekken". Dit werk is zijn belangrijkste en meest originele ge schrift, geen zuiver wetenschappelijk werk, maar veeleer een profetisch ge schrift. Over het werk ligt een pessi mistische stemming vanwege de na derende ondergang van de Europese beschaving en Ruslands katastrophe (het werk dateert van 1900). Solovjevs visie op de toekomst is weliswaar zeer subjectief, maar niet temin van grootse allure. Men denkt na lezing van de legende van de antichrist aan de Boodschap van Maria te Fatima. Het is mede hierom, dat de legende niets van zijn actualiteit verloren heeft. Het boekje is vertaald, ingeleid cn van een nawoord voorzien door dr W. P. Theunissen en verscheen in de Hu- manitas-serie bij Lannoo in Tielt. J. H. cenakel-religieuzen Over leven en werk van de Congregatie van O. L. Vrouw der Af zondering in het Cenakel gaf de Con gregatie zelf een zeer lezenswaardige en uitstekend verzorgde brochure in „annaalvorm" uit. Men vindt daarin een schat van frisse foto's als illustra tie van de pittige artikelen. We twij felen er geenszins aan, of de Zusters van het Cenakel in Tilburg zullen door dit boekje bij nog meer mensen dan tot nu toe het geval was, geliefd en gewaardeerd worden. (Drukkerij Henri Bergmans, Tilburg). 3e klasse b Gudok 6 5 1 0 11 12—3 Hieronymus 6 4 2 0 10 11—7 Baardwijk 6 3 2 1 8 15—10 RKDVC 7 3 2 2 8 18—10 Uno Animo 6 3 1 2 7 17—9 St. Miechielsg. 6 2 3 1 7 14—12 Concordia 6 3 1 2 7 13—12 Heusden 6 3 0 3 6 10—13 RKTVV 6 1 3 2 5 11—9 Zwaluw 7 0 3 4 3 13—22 RWB 0 1 5 1 2—14 OJC 6 0 1 5 1 7—22 3E KLASSE C Roosendaal 5 5 0 0 10 15—7 WVO 6 4 1 1 9 16—7 WSC 7 4 1 2 9 1.5—8 DHV 5 2 3 0 7 7—4 Virtus 6 3 1 2 7 11—10 Hero 6 3 1 2 7 14—14 VES 6 3 0 3 6 13—14 BSC 6 2 1 3 5 17—15 Dongen 5 2 0 3 4 13—10 SCO 6 1 2 3 4 10—18 RKC 6 0 1 5 1 7—20 Zierikzee 6 0 1 5 1 6—22 3E KLASSE d De Zeeuwen 7 5 0 2 10 18—8 Hulst 6 4 1 1 9 21—15 Corn. Boys 7 3 3 1 9 14—11 Axel 6 3 1 2 7 18—10 RCS 6 3 1 2 7 24—14 Odio 6 3 1 2 7 16—12 RKFC 6 2 3 1 7 16—15 Rreskens 6 1 3 2 5 11—11 Meto 6 1 2 3 4 7—13 Biervliet 5 1 1 3 3 9—18 N- Borgvliet 4 0 2 2 2 5—16 Zeelandia 7 0 2 5 2 4—20 4E KLASSE i) Vlijm. Boys 1 4 0 1 8 13—5 HVCH 6 4 0 2 8 17—14 GW 5 3 1 1 7 18—9 Haarsteeg 5 3 0 2 6 15—10 RKJVV 4 2 1 1 5 13—9 DESO 4 2 0 2 4 13—13 Nieuwkuik 4 2 0 2 4 7—8 Zaltbommel 5 1 2 2 4 10—10 Wit Zwart 5 1 0 4 2 6—7 Raamsdonk 5 0 0 5 0 4—21 4e klasse e VOAB 5 5 0 0 10 14—5 Ons Vios 6 3 2 1 8 8—6 Were Di 5 3 1 1 7 10—8 Broekhoven 5 2 2 1 6 15—14 SVG 4 1 2 1 4 5—6 Oisterwijk 5 2 0 3 4 7—7 GSBW 4 1 1 2 3 5—5 Nevelo 5 1 1 3 3 10—13 TAC 5 1 1 3 3 12—18 PCP 4 0 C 4 0 9—15 4E KLASSE F Gilze 5 4 1 0 9 24—7 Zundert 6 4 1 1 9 16—10 Veerse Boys 5 4 0 1 8 14—6 Madese Boys 5 3 1 1 7 64 Groen Wit 4 1 2 1 4 5—7 Boeimeer 5 2 0 3 4 12—12 Breda 5 1 1 3 3 9—24 RSV 3 1 0 2 2 4—2 SAB 5 1 0 4 2 9—17 TVC 5 0 0 5* 0 6—16 4E KLASSE G Steenbergen 6 3 2 1 8 11—9 Halsteren 6 2 3 i 7 12—10 Schutters 4 3 0 1 6 12—5 Ierseke 4 3 0 1 6 7—3 NSV 5 2 1 2 5 16—8 Grenswachters 5 2 1 2 5 9—7 SC Gastel 5 2 0 3 4 7—8 Robur 5 2 0 3 4 11—20 HSC 4 1 0 3 2 8—14 Kaaise Boys 4 0 1 3 1 3—12 4E KLASSE H Luctor 6 5 0 1 10 23—11 Hontenisse 4 4 0 0 8 18—3 Koewacht 6 3 1 2 7 15—15 Ria 5 3 0 2 6 15—1 n Clinge 6 3 0 3 6 18—12 Aardenburg 6 2 2 2 6 14—17 Steen 6 2 1 3 5 17—15 Sluiskil 4 1 1 2 3 10—11 F,MM 5 1 1 3 3 8—13 Onstburg 5 1 1 3 3 5—16 IJzendijke 5 0 1 4 1 5—02

de Stem | 1953 | | pagina 7