ET ABDIJSIROOP De Baas van Kamp Vier en nog wai Zwarte lonen Lectuurrepertorium (2e deel) Vereveningsbelasiing Chefarine4 Verouderde WATERSNOOD MOET EEN LES ZIJN J. vanden Broeck (Antwerpen) regisseur van Zeeuwsch-Vlaams Toneel RADIO 3 TWEEDE BLAD WOENSDAG 11 NOVEMBER 1953 4 middelen in 1 tablet doen wonderen! Het won ingprobleem Nobel Het Nederlandse volk staat voor de keus Huisvesting van bejaarden Een gigantisch werk AT EEN 0NDERLIJKE ERELD Welkome uitgave Binnenkort opvoering van „Peggy m'n schat" Indrukwekkende staat van dienst Met Rheumatische Pijnen moet U niet door blijven lopen. Nu het Ouwerkerkse stroomgat dicht is Acht pompen gereed voor hun taak Weg Zierikzee-Zijpe nog vóór Nieuwj'aar droog? Eén troost hebben we T")e door de Tweede Kamer aange nomen belasting-verlagingen zullen ruim 500 millioen (een half milliard) in 1954 minder van de belastingbetaler plukken dan de in de voorbije jaren. Dit zijn de cij fers die de regering (op grond van de gegevens der ambtenaren) heeft verstrekt aan de Staten Generaal. En men moet nu maar aannemen, dat dit z» is. Men kan er natuurlijk ook aan twijfelen. Welke veranderingen zijn nu in de belastingen aangebracht? Ze zijn veelsoortig en daarom onoverzich telijk. Het zijn: Ie verlaginff van de suikeraccijns en afschaffing van de omzetbelas ting op de goedkope huisbrand (niet anthraciet) en schoeisel (geen lux- srhnpisel) Hierdoor moeten deze artikelen dus goedkoper worden. 2e tVijzig'ngcn in de inkomsten belasting. loonbelasting en vermo- gensbelasting in verband met de kinderaftrek- Hierdoor krijgen de kinderrijke gezinnen dus méér armslag; die de eeji zal besteden voor het verbete ren van het dagelijks gebruik, de andere om te sparen. 3e Verlaging van de personele belasting; waarvan de besparing de bewoners niet veel zal helpen, om dat de huren immers naar boven gaan! 4e- Fiscale voorzieningen in het belang van de werkgelegenheid; verlaging loon- en inkomstenbelas ting; vereenvoudiging en verlaging van de heffingen op de gemaakte winsten; verbeteringen in de moge lijkheden van onbelaste winstreser veringen, vermindering van com missarissen (N.V.)-belastingen enz. enz. De meeste van de ingevoerde ver lagingen of afschaffingen zullen ot gevolg hebben, dat de belasting diensten minder te doen krijgen. Want de perceptie dezer heffingen (dus de bestudering wie er betalen moet en wat er betaald moet wor den) vraagt veel werktijd, dus veel ambtenaren. De vermindering dezer staatskosten zal natuurlijk slechts langzaam gebeuren, maar in 1955 zal zich die in de staatsuitgaven toch wel moeten tonen! Het particuliere bedrijfsleven, dat voor verschillende dezer belastin gen de eerste administratie moet verrichten, zal dan ook minder werk krijgen en minder last hebben van de officiële controle. Dat voelt het bedrijf wel, maar wordt niet in geldelijk voordeel berekend! In het algemeen kan men dus zeggen, dat vele scherpe kanten en kantjes van allerlei belastingen zijn afgesneden. Allerlei overdreven maatregelen van oud-minister Lief- tinck om overal geld uit te slepen, zijn dus al afgeschaft. En bij de eerstvolgende belastingverlaging (wie weet of dit in 1954 al niet het geval zal kunnen zijn!) zal men wel weer zulke maatregelen zien. pTn de vereveningsbelasting dan? De administratie daarvan ge beurt ook al door het bedrijfsleven. Dus ook al een voor de Rijksadmi nistratie zeer gemakkelijke metho- I de! Als de Regering ten aanzien van deze in de Tweede Kamer behan delde kwestie, nu eens gezegd had: „Dames en heren",we beginnen nu aan onze eerste belastingverla gingen, we hebben o.m- een aantal scherpe kanten willen afhakken. Die komen niet alleen het bedrijfsleven ten goede, maar zij verlagen ook de op de duur veel te veel belaste belastingadministratie. Laat ons daarmee toch eerst beginnen. En de vereveningsbelasting kost ons wei nig tijd en uitgaven om ze vast te stellen en te controleren. Laat ons nu alles niet tegelijk doenmaar voorzichtig voortgaan met de ver lagingen"...., kon zo'n standpunt dan niet door de Tweede Kamer gemak kelijk zijn aanvaard? Nu heeft de Regering zonder noodzaak een scherpe politieke stel ling ingenomen. Die op de duur zich tóch zal wreken. (Advertentie) En juist te meer ru de Tweede Kamer tegen haar zin in, om geen politieke ongelukken te veroorza ken, haar eigen zienswijze heeft moeten inslikken! Herinnert men zich nog, hoe vóór de oorlog, drie ministeries-Colijn elkaar in vijf of zes jaar hebben opgevolgd, omdat Colijn ook altijd gelijk wilde hebben? Als men echter de Regering had horen zeggen: „Wij zouden gaarne op uw zienswijze willen ingaan, maar wij willen de verlagingen eerst eens toepassen door allerlei belachelijke bepalingen af te schaf fen en we moeten toch bedenken, dat er in de toekomst nog meer ver lagingen moeten komen"...., zou den Regering en Volksvertegen woordiging elkaar niet beter heb ben gevonden? B. o. Z. IR. J- (Intussen is uit de rede van Prof. Romme gebleken, dat de K.V.P.-frac- tie het geval niet te zwaar neemt. Aan een aan het wankelen brengen van het Kabinet denkt ze niet. Red.) (Advertentie) Wanneer U zich onbehaaglijk voeli, doet een enkel tabletje Chelarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroemde geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN en GRIEP. 20 Tabletten F 0.75 Maak een einde aan dat gekuch,zuiver Uw lucht wegen van gevaarlijke ziektekiemen met de snelwerkende ^verelrfs beste hoestsiroop ■^/at minister Witte in zijn Memo rie van Antwoord omtrent bouwprogram en woningnood me dedeelt, klinkt bemoedigend- Toen in 1951 de bouwstop werd inge voerd en voor enige maanden werd gehandhaafd, zag het er maar som ber uit. De behoefte liep weer ver uit op het aantal gereed komende woningen. In 1952 deden de gevol gen van deze bouwstop zich nog gevoelen. Doch in 1953 zal het aan tal voltooide woningen de 60.000 heel dicht benaderen, terwijl men voor 1954 mikt op een getal van 65-000 woningen. De toeneming van de woningbehoefte per jaar schat de minister voor de komende tijd op 35.000. Dit is wel eens 53.000 per jaar geweest, omdat er vlak na de oorlog zo druk getrouwd is, terwijl er ook veel mensen uit Indonesië repatrieerden. Daar kon men toen niet tegenop bouwen. Thans kan men de nog steeds bestaande ach terstand goed inlopen en in 1960 zullen we als er zich geen grote tegenslagen voordoen de strikte woningnood als geëindigd kunnen beschouwen. Maar we zullen dan toch ook meer moeten doen dan de bevolking bijhouden. Want de op ruiming van krotten is zeker een bedrijf van langer adem, al heeft de minister daarvoor nu ook al re gelingen op stapel staan. Almetal kunnen we wel vaststel len, dat het aan Wederopbouw en Volkshuisvesting onder de energie ke leiding van minister Witte toe vertrouwd is, het nog altijd niet verdwenen vraagstuk van de wo ningnood te lijf te gaan. ■W/at moet de fiscus hebben van de Nobelprijs ten bedrage van 128 000 gulden, welke Prof. Zernike kreeg? Als de fiscus zijn boekje openslaat, dan ziet hij op de tabel len, dat er 96 mille in zijn hand te recht moet komen. De fiscus schijnt er nu over te dubben, of hij het boekje maar niet zal dicht slaan. Hij moest maar niet lang dubben. De Nobelprijs is nu eenmaal niet ingesteld, om de Staatskas der Ne derlanden te spekken. We verwach ten van Financiën een nobele daad. Prof. Jansen: „Men laat zich weer in slaap sussen ,,r)ENKT u op dit moment ook terug aan die andere sluiting van een laatste dijkgat van Rammekens, in 1346?" Wij stelden bij Ouwerkerk de ze vraag aan prof. Ph. Jansen, de man, die de droogmaking van Wal cheren leidde. „Ja", antwoordde prof. Jansen, „en ik geef me er rekenschap van. hoe moeilijk het sluiten van dijkgaten is. Op Walcheren, daar kon men bij te genslag nog zeggen: ..Och. we hebben het nog nooit bij de hand gehad", maar hier op Schouwen-Duiveland, daar werkten we met de ervaring van Walcheren en we moesten erkennen, dat het wederom een titanenwerk was. U zult zien. dat hier caissons gebruikt worden, die tweemaal zo groot zijn als destijds bij Rammekens en hoe enorm zijn toch de moeilijkheden niet ge weest! Maar één ding hoop ik", ver volgde prof. Jansen. ,,n.l„ dat het Nederlandse volk uit de ramp en de geschiedenis de les heeft geleerd". „En die les is?", vroegen wij. „Dat herhaling voorkomen moet worden. Tenslotte is het het Nederlandse volk, dat daartoe besluiten moet. En ik krijg wel eens de indruk, dat men zich weer in slaap laat sussen. Men praat alweer over de belan gen van de oestercultuur, over de be langen van de visserij. Maar wegen die op tegen ruim 1700 doden en de ontzaglijke bedragen, die dichting en herstel kosten? Men denkt: het duurt onze tijd wel. Een noodlottige samen loop van omstandigheden als op 1 Fe bruari doet zich niet meer voor. Maar je kunt ten opzichte van de natuur geen kansberekening toepassen. Als je twee dobbelstenen hebt kun je zeg gen: als ik 36 keer gooi heb ik kans op eenmaal dubbel zes, maar dat be tekent nog niet, dat je dubbel zes gooit. Pas als je zeer vaak gooit, be reik je vrij zeker het gemiddelde. Bij JTen wijziging van het Woning'oe- sluit, strekkende tot het invoeren van een bijzondere bijdrageregeling voor de huisvesting van bejaarden in woningwetwoningen, is in een ver ge vorderd stadium van voorbereiding. Minister Witte vertrouwt, dat deze wijziging thans spoedig kan worden afgekondigd. de natuur is dat anders. Daar heb je de kans. dat de dobbelstenen plotse ling magnetisch worden en dat er in 36 keer gooien zes dubbele zessen uit de bus komen. Wat weten wij van vloeden en stormen? We beschikken slechts over waarnemingen van 200 jaar. Daarom nogmaals: ik hoop. dat ons volk de les geleerd heeft en ter harte neemt. De delta-commissie zal moeten uit maken. wat de beste weg is om her haling t® voorkomen. Het Nederland se volk zal moeten uitmaken of het er dan het geld voor over heeft. Het moet rekenen op een bedrag dat min stens zo groot is als wat deze ramp heeft gekost", aldus prof. Jansen. In het bouwbedrijf vrij belangrijke bedragen Minister Witte bevestigt in zijn M. van A., dat op dit ogenblik in derdaad een zekere spanning op de arbeidsmarkt bestaat. Bij een enigs zins normale herfst- en winterperiode hoopt de minister, dat de verhoudin gen in 1954 gunstiger zullen komen te liggen. De minister is uiteraard niet on bekend met de klacht, dat dit hoge niveau van de werkgelegenheid het betalen van zwarte lonen in de hand heeft gewerkt. Over de mate, waarin dit euvel bestaat, zijn echter geen con crete gegevens beschikbaar. Wel heeft hij de indruk, dat hier en daar vrij belangrijke bedragen als zwart loon worden uitbetaald. w loslippigheden van LEONARD |I7r zijn onder ons katholieken nog al tijd mensen, die kregel worden, zo dra ze het woord Lectuurrepertorium maar horen. Ze vinden dat indelen van boeken naar de moraliteitsgraad toch maar klein gepeuter. Daar moet op gevit worden. Dat moet, als het kan, zelfs belachelijk gemaakt wor den. Ook bij het verschynen van het tweede deel (auterslijst H-R) hebben we dit verschijnsel weer gezien,. Om dat er bij de Brieven van Paulus ook een kwalificatiecijfer werd gegeven IV-V, hoorde men de schampere op merking, dat Joris Baers de H. Schrift ging censureren. Nu kan men de stel ling verdedigen, dat het beter ware geweest de H. Schrift er buiten te houden, doch de critiek was toch wel erg zuur, vooral omdat er geen enkel woord van waardering af kon voor dit gigantische werk. Wij durven gerust verklaren, dat we blij zijn met dit Lectuurreperto rium, dat we er vaak ons nut mee doen. En dat zal ook de ervaring zijn van geestelijken, onderwijzers, lees zaalhouders, jeugdleiders, kortom al- J-JET „ZEEUWSCH-VLAAMS TONEEL" is ondanks alles met onveran derlijke ijver en met een enthousiaste groep speelsters en spelers weer aan de slag gegaan. Men heeft kans gezien een bekend en kundig regisseur aan te trekken in de jjersoon van de heer J. vanden Broeck uit Antwerpen, directeur van het „Theater op Zolder". De repetities voor het nieuwe seizoen zijn intussen begonnen. Op 13 December wordt gespeeld „Peggy m'n schat", een Engels toneelspel van J. Hartley Manners. MAAR de regisseur ons meedeelde is hij zeer tevreden over de spelers groep van het Zeeuwsch-Vlaams To neel en hij vertrouwt er op dat hij er veel mee zal kunnen bereiken. Be halve aan het enthousiasme en de toneelervaring van de actrices en ac teurs zal dit zeker niet in het minst te danken zijn aan de kwaliteiten van regisseur vanden Broeck. Hij neeft een indrukwekkende staat van dienst, welke hem in België zeer be kend heeft gemaakt. Hij was o.a. ar- ristiek leider van A.V.O., stichter van het Kunstverband van Turnhout, waarin hij gedurende twee jaren iedere week een nieuw stuk bracht, regisseur van het Empire Theater te Antwer pen, regie-assistent van de K.N.S.. medewerker aan de muzikale comedie van het Koninklijk Kunst Verband van Antwerpen, idem bij de Folies Bergères te Brussel, regisseur van het Hacienda Theater in Antwerpen, deed Frans werk in het theater „De ia gaité". Hij is medewerker aan het „Eén, twee, drie-theater" van het N.I.R. en tenslotte richtte hij in min der dan 20 dagen met eigen middelen het „Theater op Zolder" te Antwerpen op, het eerste Nederlandse experimen tele theater. Van 10 April tot heden bracht hij daar zes Vlaamse creaties en hij be sloot het seizoen met een ..Commer- canten-revue". De heer van den Broeck neemt het de Antwerpenaren zeer kwalijk dat alleen de revue succes heeft gehad... „pEGGY m'n schat", dat 't Zeeuwsch Vlaams Toneel volgende maand gaat spelen, is een stuk dat 25 jaar geleden reeds in Hulst voor het voet licht werd gebracht door een Gentse toneelgroep. Het is een werk uit de overgangsperiode van de oude roman tiek naar het moderne toneel. Het blijkt een stuk te zijn dat trekt. Een karakterisering van het spel is moei lijk te geven, doch het duurt niet lang meer voordat de toneelliefhebbers van Hulst en omgeving het met eigen ogen zullen kunnen zien. len, die op hun tijd leiding hebben te geven, bij de lectuurkeuze en die daaromtrent ook geraadpleegd wor den. Het oordeel, dat hier gegeven wordt heeft natuurlijk niet de kracht en het gezag van de kerkelijke index. Het staat ieder vrij. op details een andere mening te huldigen. Het is echter volslagen onmogelijk voor een enkeling de zondvloed van boeken, welke in de laatste decennia over Nederland is gegolfd, geheel te kennen en er een oordeel over te ge ven. Men moet daarvoor bij anderen raad vragen. En nu is het de grote verdienste' van de Vlaamse priester Joris Baers, dat hij een grote staf van deskundigen wist te verzamelen en tot samenwerking te bewegen. Hierdoor kon een waarlijk encyclopedisch werk tot stand komen, een werk, dat na genoeg alomvattend is voor alle oor spronkelijk Nederlandse of in het Ne derlands vertaalde werken met een morele kwalificatie gedekt door men sen die hun verantwoordelijkheid kennen. Verder wordt van de auteurs een kort levensbericht gegeven, ter wijl van vele honderden ook het, portret is genomen. Zoals gezegd, kwam nu het tweede van de drie delen van de pers. Daar door is het werk nu weer veel bruik baarder geworden en zal men nog slechts voor de auteurs, wier naam be gint met S of een der verdere letters van het alfabet, mistasten. Men kan slechts bij benadering bevroeden, hoe enorm het werk moet geweest zijn, dat deze uitgave mogelijk maakte. Ze is ook typografisch goed ver zorgd. Mede in dit opzicht hebben het Algemeen Secretariaat voor Katho lieke Boekerijen, De Vlaamse Boek centrale te Antwerpen en het Neder lands Boekhuis te Tilburg alle eer van hun werk. (Advertentie) Roei ze uit, met wortel en tak. Neem Kruschen. Jaar-in, jaar-uit en al tientallen jaren lang, vonden tienduizenden baat en verlichting bij Kruschan Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen doet het. Juist omdat Kruschen regelmatig gebruikt zordt, stimuleert het de bloedzuiverende organen en geeft ze de regelmaat van een klok. Kruschen is geen wondermiddel. De zes mine rale zouten hebben ieder hun eigen functie en gezamenlijk brengen ze Uw ledematen die bevrijding van stramheid en pijn. Ook na de sluiting van het stroomgat bij Ouwerkerk gaan de werkzaamheden on verminderd voort. Men is druk aan de gang met het beveiligen van de geplaatste caissons. Ach ter deze caissons treft men reeds de voorbereidingen voor de aanleg van de nieuwe dijk. De bouw van deze dijk zal in een vrij snel tempo geschieden en over on geveer een maand hoopt men het dijk lichaam zover klaar te hebben, dat met het leegpcmpei van de 2700 ha grote Vierbannenpolder kan worden begon nen. Dit zal gebeuren door acht pom pen aan de dijk bij Ouwerkerk, elk met een capaciteit van 50 kubieke me ter per minuut en twee pompen met een capaciteit van 400 kubieke meter en 300 kubieke meter per min. welke hiervoor bij Stevenssluis aan de Noord zijde van de polder zijn opgesteld. Met deze pompen hoopt men de polder in ongeveer anderhalve maand te kunnen leegpompen. Een gunstige omstandig heid is hierbij, dat het gat bij Ouwer kerk bij laag water werd gesloten, waardoor de waterstand in de Vierban nenpolder thans aanmerkelijk lager is dan destijds in de polder Schouwen, waar de dichting van Schelphoek bij vloed geschiedde. Nog voor de jaarwis seling hoopt de Provinciale Waterstaat de rijksweg van Zierikzee naar Zijpe droog te hebben. De ervaring met de enige tijd geleden drooggevallen polder Ooster- en Sirjansland heeft geleerd, dat de betonweg daar nog in goede conditie is, zodat mag worden aangeno men, dat dit ook het geval zal zijn met het nu nog onder water staande ge deelte van de Rampaartsdijk tot aan Zierikzee. ALS WE MET de dierenbescherming helemaal in het gerede zijn moeten we toch ook eens iets gaan doen voor een andere onder drukte soort: de voetgangers. Deze lieden, vrienden, verkeren na melijk in een allerdroevigste, maatschappelijke positie, die bij lange na niet wordt goedgemaakt door het feit, dat er nog geen voetgan gers-belasting wordt geheven. Nu zijn er weer proeven genomen met „achterlichtjes" voor deze categorie weggebruikers. Dit zijn lichtgevende strookjes, die de voetgangers aan ceintuur en kraag kunnen bevestigen, zodat het achteropkomende verkeer op hun aan wezigheid attent wordt gemaakt. Een voetganger schijnt wel een bij zonder opvallend ding te zijn, een soort bacterie tussen die reuzen van auto's, trams en bussen, die je gemakkelijk even de stuit rammen. Eh vandaar die lichtjes natuurlijk. Afgesproken, wij gaan die dingen dragen, a.l ontsieren ze onze kleding, want tenslotte is het niet lekker om in partjes langs de weg te liggen, maar voldaan zullen we nim mer zijnGoed, heren automobilisten, u vindt ons te onopvallend, ook al gooit u ik weet niet hoeveel licht uit die koplampen van u, maar wat moeten wij er nu van denken, als een auto, zo groot als een huis door middel van een petieterig knipperlichtje (dat je overdag niet eens kunt zien) faangeeft, dat hij een hoek zal omslaan? Waar om rijden de bromfietsen op het rijwielpad, dat in vele gevallen ook óns tot baan dient, alleen omdat er niet overal trottoirs zijn? Waarom zijn er op de auto-snelweg enorme viaducten, terwijl een voetgan gersbrug over levensgevaarlijke punten in de steden nog niet is uit gevonden? Wij geloven, dat het allemaal alleen hierom is, dat onze protesten niet vergezeld kunnen gaan van de klacht: „En daar beta len wij nu zoveel millioen gulden loop-belasting voor!" Wij hebben aleen maar een boek vol krantenknipselswaarin men kan lezen dat de voetganger het enige onbeschermde wezen in ons lieve vader land isEnfin, dat is tenminste een troost. Afwerking r\E REEDS bejaarde mevrouw Giovanna Giugliotta, die woon de in Messina (Italië) voelde on langs haar einde naderen. Zij trok haar beste kleren aan, haalde al haar geld van de spaarbank en be gaf zich naar het graf, dat zij op het kerkhof had gekocht. Daar vond men haar 's avonds dood. E™ Sigaar RECHTER van een Deens hof heeft de politieke commissie van de Verenigde Naties tot schreiens toe bewogen, door het rustig opste ken en oproken van een volwassen sigaar. De kwestie is, dat deze rech ter een vr-ouw is, mejuffrouw Ka ren Johnson. Hoog-con junctuur Een Britse geleerde zal 'n on derzoek gaan instellen naar de oorzaken van de ver dubbelde misdadigheid in En geland, sinds de oorlog. Hij zal misdadigers, ex-misdadigers en experts in onderwereld-zaken gaan ondervragen, om aan de weet te komen, waarom men misdaden begaat. Het ant woord is nogal eenvoudig: om dat men het niet laten kan. Maar intussen zijn er toch maar 513.559 strafbare feiten bij de politie aangegeven, en dat alleen in het jaar 1952. In 1939 was het cijfer 283.220. Diepzee-film TN ZWEDEN heeft men in een bio- scoop een Duitse film afgedraaid, die twaalf jaar op de bodem van de Oostzee heeft gelegen. Het ding was nog klokgaaf, behalve de eerste paar meters, die door het zoute water waren aangetast. Overigens was het een snertfilm. Zelfstandig TJET PERSONEEL van een sta- tion in de buurt van de Bir mese stad Rangoon, werd onlangs teruggebracht tot één man, en dat was de stations-chef. Hoewel deze knaap het reuze druk kreeg, on dervond het treinverkeer geen hinder van de onderbezetting. Da gelijks raasden er dertig treinen langs het station. Maar toen het station dezer dagen werd opge beld, werd er geen gehoor gege ven. Uit een onderzoek bleek, dat de chef zelf ook al een week niet op zijn post verscherien was. „Ik kon niet meer", sprak hij. Raadsman F EN NOGAL VURIGE advocaat in Connersville ,in de Amerikaanse staat Indiana, trok tijdens een rechtszaak een ploertendoder uit de zak en sloeg daarmee een wat al te lastige getuige buiten westen- EBRAL1ACE AFDELin& „Verkeerd? Kom nou, heb je nog nooit een paard zien inpakken?" DONDERDAG 12 NOVEMBER. HILVERSUM I 402 METER. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 School radio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch concert (12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.3312.40 Voor de boeren) 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nws en katholiek nws. 13.20 Piano en altviool. 13.45 Gram. NVRC: 14.00 Gram. 14.25 Kamermuziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Sopr. en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamer koor en solist. 16.55 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Tussen Dollard en Schelde. 18.00 Gram. 18.15 Kamerkoor. 18.35 Raad huispraat. 18.45 Gram. 19.00 Nws en weer ber. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd pro gramma. 21.05 Aumusementsmuziek. 21.30 Wedstrijd in kennis en wetenschappen. 22.00 Gram. 22.10 Ik denk er zo over en U?. 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avond- overdenking;23.00 Nws. en SOS-ber.; 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II 298 METER. AVRO; 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Mor genwijding. 9.15 Gram. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.50 Voor de door EMART KINSBURN 24) „Nou, Paxton heeft hem naar me toegestuurd met een orief, waarin staat, dat ik hem een baantje als voorman moet geven. BespcttelijK. bespottelijk! Als Paxton die kerel aan zo graag mag, waarom geeft hij £®et\ baantie in Kamp 1? Ik heb had n,VlVerl zo'n brief n°g niet ge nen int a'tijd zelf mijn voorman- mer gek0zen' Ais een grote aanne- he7,,rmnu°-0gJe op iemand heeft, dan hern,(hl l m gewoonlijk wel een PflYMrwj^1 Daaruit maak ik OP. dat heeft Fanning er op uitgestuurd 9a te gaan, wat er toch wel hrntiei haak is' H'i trad al dadelijk brutaal tegen me op, die rekel!" in"?eUSJ(i„dhenkA' dat Spookezel het in gil eef)' dat de ongelukken ïïnr*m,;«vu.°ï:,h"«' nog 7 vel'isTzoTet^eS zou dat verdacht gaan vinden' A "Sr nZle ,zo no§ niet in." zei Du- de McCormick. „Heb jij ooit in je le ven als spoorwegman gehoord, dat een opzichter met zijn mannen op zettelijk samenspande, om de aanne mer de nek om te draaien?" „Nee, nog nooit meegemaakt," gaf Strieby toe. „Het is iets nieuws voor me. Ik had nooit gedacht, dat het iemand zou gelukken, een stel werk lui tot een samenzwering als de onze te verleiden. Gewoonlijk zijn ze niet te organiseren. Maar dat neemt niet weg, dat het ons gelukt is. En des ondanks is Spookezel er achter geko men en zit Fanning in ons kamp om het uit te vissen." Dude McCormick schonk zichzelf in en dronk zijn glas in ^én teug leeg. „Als dat het geval is," zei hij, „dan valt er slechts één ding te doen en dat is, dien Fan link kwijt zien te raken." „Toch niet om zeep helpen?" riep Strieby. „Ssst!" waarchuwe Luke. „Natuur lijk wél hem om zeep nelpen. Dat be doelt Dude natuurlijk." Toen was hel de beurt aan Strieby kleuters. 11.00 Tiroolse muziek. 11.30 Gram. 12.00 Zang en piano. 12.25 In het spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwme- dedel., 12.33 Krontjong-ensemble; 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Mag ik me even voorstellen? Mijn naam is Cox!, hoorspel. 14.35 Pianorecital. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Gram. 16.15 Voordracht. 16.30 Gram. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Regeringsuitzending: Drs. F. C. Kamma: Nieuw-Guinea, Papoea, Irian vanwaar deze namen?. 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Rep. en gram, 18.40 Bil Sheriff en zijn prairie-duivels, hoor spel. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Ge sproken brief uit Londen. 19.10 Jazzmuz. 19.40 Ronde-tafelparlement. 20.00 Nws. 20.05 Kamerorkest en solist. 21.00 Scheeps werf De Kroonprinces, hoorspel. 22.20 Amusementsorkest en solist. 22.45 Sport- actualiteiten. 23.00 Nws. 23.15 Jazzmuz. 23.45—24.00 Gram. BRUSSEL 324 METER. 12.00 Orkest- concert. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Orkestconcert. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinde ren. 18.15 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Politieke caus. 20.00 Verzoekprogramma. 20.10 Klankbeeld. 20.40 Gram. 20.45 Orkestcon cert. 21.15 Ethonologische muziek. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nws. BRUSSEL 484 METER. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.30 Orkestcon cert 16.05 Lichte muziek. 17.00 Nws. 17 15 18.30 en 19.15 Gram. 19.30 Nws. 2oioo Hoorspel. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55 Nws. om zich in te schenken Hij had het hard nodig. Zijn hand beefde, toen hij het glas aan zijn lippen bracht. „Hoor eens hier, jongen," zei hij, „aan zoiets doe ik niet mee. Zover kan ik niet gaan'n moord! Hu! Niks voor mij!" „Je hebt die tienduizend dollar an ders hard nodig, is het zo niet, John?" vroeg Dude „Ja, nodig wel. Ik ben op je plan ingegaan, toen je me zei, dat er zo veel geld voor me aan zat, maar toen is er nooit over moord gesproken. Ik ben nu tien jaar opzichter bij Spook ezel Paxton. Hij heeft me altijd goed behandeld en ik mag hem graag. Dat neemt niet weg, dat ik altijd gezegd heix dat ik, als er eens een flink stuk g' d te verdienen viel, het zou zien te knjgen, onverschillig, wie er nadeel door leed. Dat wil ik nóg, ai lijdt Paxton schade, wat me trouwens aan het hart gaat, maar ik wil niks te maken hebben met het uit de weg ruimen van iemand op een derge lijke manier." „Tut, tut!" suste Dude met een knipoogje naar Luke. „We moeten die kerel kwijt zien te raken, hoe dan ook." „Natuurlijk, Maar dat moeten jul lie dan maar samen opknappen. Ik bemoei me er niet mee." „Wat voor gelegenheid hebben Dude en ik daartoe, John?" zei Luke. „Jij hebt hem dag aan dag bij je. Jij kunt hem op allerlei manieren uit de weg ruimen, zonder dat het bij iemand verdenking wekt." „Maar ik wil nu eenmaal niet", hield Strieby koppig vol. „Luister nu toch eens, John," merk te Dude overredend op. „We hebben Paxton er nu eenmaal tussen, is het zo niet? Als hij er niet in slaagt, dit grote werk tot een goed eind te bren gen, is hij naar de maan De Watkins Land en Vee Maatschappij wil dit land terug hebben. Hij heeft er nu honderdduizend dollars op betaald en hij zal iederen cent, die hij krijgen krn. bijeen moeten schrapen, wil hij dt volgende termijn Kunnen betalen. We zien nu pas in, weke mogelijkhe den dit land biedt. Daar zijn we vroe ger blind voor geweest. We hadden dat land al zó lang, dat we ons ver trouwen, om er iets uit te halen, to taal kwijt waren. Zeifs het vooruit zicht van de komende spoorweg deed ons nog niet inzien, hoe 'n uitstekend bezit het was.... Daarom waren we er tuk op, het Paxton te verkopen en hem achter z'n rug uit te lachen. Nu zien we in, dat hij ons üitlachen kan. Paxton verkoopt het land zo maar voor de vuist weg en er zijn zich al heel wat lui hier komen ves tigen. San Pablo wordt een kruis punt. Ze zijn al bezig aan een station en seinhuis. We hebben gewoonweg een fortuin weggesmeten! „Maar Paxton kan ons nooit beta len met het geid, door zijn grondver- koop verdiend. Die kopers betalen zulke bespottelijke kleine bedragen als eerste aflossing, dat 't in het niet valt, bij wat hij te betalen heeft voor het hele stuk. En het zal niet lang duren, of ze beginnen hem te vragen om water voor bevloeiïng, zoals in hun contract staat en dat kan hij dus ni_t weigeren. Dat zal hem een bom duiten kosten en dan is hij schoon óp. Dan kunnen wij hem aanpakken, als we er tenminste voor kunnen zorgen, dat hij met dit werk hier niet genoeg verdient.' Je doet het uitstekend, Strieby; je hebt in de laatste maan den 'n massa geld van hem verprutst. Als loon voor je werk heb je tot nog toe een mooie auto gekregen en je krijgt tienduizend dollars op de dag. dat Paxton failliet gaat. Verspeel je kansen dus niet doo* te weigeren, die Fanning uit de weg te ruimen. Zet hem bij de dynamietlui en laat hem per ongeluk in de lucht vliegen." „Nee," zei Strieby koppig. „Een dergelijk karweitje moeten jullie maar opknappen. De kerels, die door mij zijr omgekocht, zouden mij de schuld geven. Ik zou zover niet durven gaan." „Wa. is die Zone uit Kamp 1 er eigenlijk voor eentje? Kennen jullie hem?" „Ik heb wel horen zeggen, dat hij een gevaarlijke kerel is." „Ik heb zoveel van hem gehoord," z--: Strieby „Ze zeggen, dat hij voor een moord niet bang en verschrikke lijk op Fanning gebeten is." Strieby keek zijn metgezellen veel betekenend aan „Dat is al, wat ik er over te zeg gen heb," zei hij. „En wat ik gezegd heb, is eigenlijk al te veel. Ik kan de man evengoed vermoorden, als iemand aanbevelen voor dat werk. Jullie moeten dus zelf maar beden ken, wat je doet." Dude McComick stond op. „Rijd me naar San Pablo terug," zei hij. „Ik ga morgenochtend dien Zone eens polsen". HOOFDSTUK XXV Het rotsblok Chet Fanning was nog geen week in Kamp 4 of hij had reeds de be sliste overtuiging, dat er iets niet in orde was. Hij was voorman geworden van een ploeg grondwerkers op een afgelegen gedeelte van het werk. Van de mannen die onder hem werkten, waren er slechts twee. die hem ietwat vertrouwbaar toeschenen en dat wa ren de twee voerlui, die de muildieren bij de teugel leidden. Wat ei op an dere plaatsen van het werk voorviel, kon hij niet waarnemen en hij had niet veel anders te doen, dan zijn werklui met schop en houweel aan üe gang houden. Dat John Strieby hem op zo'n af gelegen post had gezet, kwam hem op zichzelf reeds verdacht voor. Het baan tje was blijkbaar echt .voor hem ge schapen om hem uit de buurt te hou den van de grote doorgraving. Over dag kon hij zo geen speurderswerk doen. Maar er was ook een nachtploeg in Kamp 4 en Chet offerde heel wat uren van zijn nachtrust op, om die in de gaten te houden. Hij had Newton ook in vertrouwen genomen. Newton had hem graag be loofd, te helpen, zoveel hij slechts kon. Hij moest zorgen voor een span muildieren, die lege kipkarren terug- sleepten naar de plek der doorgraving, van waar ze volgeladen langs een hel ling uit eigen kracht omlaag kwamen gereden. Zijn gekneusde hand kon bij dat werkje- geen kwaad. Iedere avond hielden ze samen be sprekingen, maar tot nog toe had New ton nooit iets bijzonders kunnen mee delen. behalve dan. dat John Strieby er gunstelingen op na scheen te hou den. Toen Chet hem daarover nader ondervroeg, vertelde hij, dat sommige ploegen schenen te dóen, waar ze zin in hadden en bij hun werk alles, be halve ijver aan de dag legden. „Ik zal je eens zeggen, wat je doen moet," zei Chet. „Als je met een rij lege wagentjes naar de doorgraving terugrijdt, maak dan voort, zodat je er al bent, voordat de andere wagen trein volgeladen is. Dan heb .ie een paar minuten om rond te neuzen Ge woon rondneuzen en je in het gesprek zien te mengen. Kijk zo onnozel mo gelijk en doe of je eigenlijk niets hoort." (Wordt vervolgd)

de Stem | 1953 | | pagina 5